The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by zaabar69, 2021-01-19 09:22:03

PANDUAN GURU ABM

PDPC & PDPR RPH

Tema: D - Hidup Sejahtera
Subtema: D1- Utamakan Keselamatan
Tajuk: D1.3- Menyatakan Peraturan dan Keselamatan Am, Diri,

Alatan dan Bahan Berpandukan Carta

Kemahiran: Membaca

MINGGU: _____________ Tema: D. Hidup Sejahtera

Subtema: D1. Utamakan Keselamatan

Tajuk: D1.3 Menyatakan peraturan dan keselamatan am, diri, alatan dan bahan
berpandukan carta.

Fokus: Menjelaskan peraturan dan keselamatan ketika berada di dalam bengkel
berpandukan peraturan keselamatan dengan menggunakan ayat yang gramatis.

Kosa Kata Umum: suis, sarung tangan, topeng muka,apron, amali
Kosa kata istilah: gogal

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

4.4 Berinteraksi 4.4.2 Berbincang Menyatakan peraturan Gambar, carta Ilmu: Keusahawanan, Sains dan
tentang sesuatu dan dan keselamatan peraturan dan Teknologi
perkara dalam menyelesaikan ketika berada di dalam keselamatan am, diri,
pelbagai situasi masalah bengkel berpandukan alatan dan bahan, Nilai: Bekerjasama, berdisiplin
berkaitan reka peraturan keselamatan lembaran kerja.
bentuk dan dengan menggunakan KBAT: Mengaplikasi
teknologi secara ayat yang betul
rasional, dengan
betul, jelas dan
bertatasusila.

636

D1 Utamakan Keselamatan

D1.3 Menyatakan peraturan dan keselamatan am, diri, alatan dan bahan
berpandukan carta.
Standard
Kandungan 4.4 Berinteraksi tentang sesuatu perkara dalam pelbagai situasi

Standard 4.4.2 Berbincang dan menyelesaikan masalah berkaitan reka bentuk
Pembelajaran dan teknologi secara rasional, dengan betul, jelas dan
bertatasusila
Kemahiran
bahasa yang Mendengar dan bertutur
menjadi fokus

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
menyatakan peraturan dan keselamatan ketika berada di dalam bengkel
berpandukan peraturan keselamatan dengan menggunakan ayat yang betul.

Elemen-elemen Ilmu: Keusahawanan, Sains dan Teknologi
yang Nilai: bekerjasama, berdisiplin
ditekankan KBAT: mengaplikasi

Sistem Kosa kata umum: suis, sarung tangan, topeng muka, apron, amali
Bahasa Kosa kata istilah: gogal

Sebutan dan intonasi

BBB Gambar, carta peraturan dan keselamatan am, diri, alatan dan bahan,
lembaran kerja.

Penilaian Pemerhatian dan lisan

637

Set induksi: Rujuk LAMPIRAN 1
i. Murid ditunjukkan gambar-gambar berkaitan Rujuk Lembaran Kerja

bengkel.
ii. Sumbang saran berkaitan dengan gambar.
iii. Guru mengaitkan aktiviti dengan pelajaran.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan
i. Murid dibahagikan kepada kumpulan.
ii. Murid mengkategorikan potongan peraturan dan

keselamatan mengikut kategorinya.
iii. Murid menampal potongan peraturan mengikut

kategori pada kertas sebak berdasarkan Peta
Pokok.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan
i. Murid membentangkan hasil kerja mereka di

hadapan kelas secara bergilir.
ii. Guru memaparkan jawapan yang betul.
iii. Murid menyemak secara Semakan Silang

berpandukan jawapan guru.

Langkah 3: Aktiviti individu
i. Murid diberikan lembaran kerja.
ii. Murid menulis semula penyataan yang telah

disemak tadi dalam lembaran kerja.

Penutupan :
Murid menyatakan peraturan dan keselamatan ketika
berada di dalam bengkel.

638

LAMPIRAN 2

PERATURAN KESELAMATAN BENGKEL
Bengkel mestilah sentiasa dalam keadaan bersih dan teratur.
Murid mesti mengenal pasti tempat khas yang digunakan untuk menyimpan alatan

dan bahan.
Pastikan semua alat kawalan suis elektrik di bengkel berfungsi.
Bengkel mestilah mempunyai kotak pertolongan cemas dan alat pemadam api.
Murid dikehendaki melaporkan kepada guru dengan segera jika berlaku

kemalangan di bengkel.
Pastikan semua suis dipadamkan sebelum meninggalkan bengkel.

PERATURAN KESELAMATAN ALATAN
Sebelum menggunakan alatan, pastikan alatan berada dalam keadaan selamat

untuk digunakan.
Gunakan alatan yang sesuai bagi sesuatu kerja yang hendak dibuat.
Bersihkan alatan yang telah digunakan dan simpan semula di tempat yang telah

dikhaskan.
Laporkan kepada guru jika terdapat alatan yang hilang atau rosak dengan segera.

Jika murid menggunakan alatan elektrik, pastikan murid telah mendapat tunjuk
ajar dan kebenaran guru.

PERATURAN KESELAMATAN DIRI
Murid mesti mematuhi segala peraturan yang telah ditetapkan di bengkel.
Murid mesti mempersiapkan diri dengan pengetahuan asas pertolongan cemas

Murid mesti memakai apron semasa melakukan kerja amali di bengkel.
Murid mesti memakai kasut bertutup dan bertapak getah semasa berada di

bengkel bagi mengelakkan kemalangan
Murid dilarang bermain, bergurau, makan, dan minum semasa di bengkel.
Murid hendaklah meminta kebenaran guru terlebih dahulu sebelum menggunakan

mana-mana peralatan atau mesin.
Murid ditegah berbual semasa menggunakan peralatan atau mesin.
Murid mesti mematuhi penggunaan alat perlindungan diri seperti gogal, sarung

tangan, penutup muka dan penutup telinga.
Murid mesti melaporkan kepada guru jika berlaku kemalangan.

639

Lembaran kerja

Arahan: Lengkapkan semula peraturan keselamatan mengikut kategori.

PERATURAN KESELAMATAN BENGKEL
Bengkel mestilah sentiasa dalam keadaan bersih dan teratur.
Murid mesti mengenal pasti tempat khas yang digunakan untuk menyimpan alatan

dan bahan.
Pastikan semua alat kawalan suis elektrik di bengkel berfungsi.
Bengkel mestilah mempunyai kotak pertolongan cemas dan alat pemadam api.
Murid dikehendaki melaporkan kepada guru dengan segera jika berlaku

kemalangan di bengkel.
Pastikan semua suis dipadamkan sebelum meninggalkan bengkel.

PERATURAN KESELAMATAN ALATAN
Sebelum menggunakan alatan, pastikan alatan berada dalam keadaan selamat

untuk digunakan.
Gunakan alatan yang sesuai bagi sesuatu kerja yang hendak dibuat.
Bersihkan alatan yang telah digunakan dan simpan semula di tempat yang telah

dikhaskan.
Laporkan kepada guru jika terdapat alatan yang hilang atau rosak dengan segera.

Jika murid menggunakan alatan elektrik, pastikan murid telah mendapat tunjuk
ajar dan kebenaran guru.

PERATURAN KESELAMATAN DIRI
Murid mesti mematuhi segala peraturan yang telah ditetapkan di bengkel.
Murid mesti mempersiapkan diri dengan pengetahuan asas pertolongan cemas

Murid mesti memakai apron semasa melakukan kerja amali di bengkel.
Murid mesti memakai kasut bertutup dan bertapak getah semasa berada di bengkel

bagi mengelakkan kemalangan
Murid dilarang bermain, bergurau, makan, dan minum semasa di bengkel.
Murid hendaklah meminta kebenaran guru terlebih dahulu sebelum menggunakan

mana-mana peralatan atau mesin.
Murid ditegah berbual semasa menggunakan peralatan atau mesin.
Murid mesti mematuhi penggunaan alat perlindungan diri seperti gogal, sarung tangan,

mask dan penutup telinga.
Murid mesti melaporkan kepada guru jika berlaku kemalangan.

640

Tema: D - Hidup Sejahtera
Subtema: D2- Kenali Bentuk
Tajuk: D2.1- Menyatakan Maksud Reka Bentuk

MINGGU: _____________ Kemahiran: Mendengar dan bertutur
Tema : D. Hidup Sejahtera
Subtema : D2. Kenali Bentuk
Tajuk : D2.1. Menyatakan maksud reka bentuk.

Fokus : Kosa kata dan istilah berkaitan reka bentuk

Kosa kata umum : idea, impak, produk
Kosa kata istilah : geometri

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

4.1 Menyebut, 4.1.1 Menyebut, Menyatakan maksud Petikan teks, kad Ilmu:
memahami dan memahami dan reka bentuk. imbasan, lembaran Pendidikan Seni Visual,
menggunakan kosa menggunakan kerja
kata mengikut kosa kata umum EMK :
konteks. dan istilah Kreativiti dan inovatif
teknologi dengan
tepat mengikut Nilai: Bertanggungjawab,
konteks bekerjasama, berdisiplin
teknologi.
KBAT: Mengaplikasi

641

D2 Kenali Bentuk

D2.1 Menyatakan maksud reka bentuk

Standard 4.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata mengikut
Kandungan 4.1.1 konteks.
Standard Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata umum dan
Pembelajaran istilah teknologi dengan tepat mengikut konteks teknologi.

Kemahiran Mendengar dan bertutur
bahasa yang
menjadi fokus

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
menyatakan maksud reka bentuk.
Elemen-
elemen yang Ilmu: Pendidikan Seni Visual, Kreativiti dan Inovasi.
ditekankan Nilai: Bertanggungjawab, bekerjasama, berdisiplin
KBAT: Mengaplikasi

Sistem Kosa kata umum: Idea, impak, produk
Bahasa Kosa kata istilah: Geometri

BBB Sebutan dan intonasi

Petikan teks, kad imbasan, lembaran kerja

Penilaian Pemerhatian dan lisan

642

Set induksi: Bahan maujud:
i. Murid ditunjukkan dengan beberapa set bongkah  Kotak tisu
geometri  Kon aiskrim
ii. Murid menyebut nama bongkah geometri yang  Balang kuih
dilihat.
iii. Guru mengaitkan aktiviti dengan pelajaran.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 1
i. Murid membaca petikan ringkas tentang maksud
reka bentuk.
ii. Murid menggariskan frasa yang berkaitan dengan
maksud reka bentuk.
iii. Pembentangan kumpulan.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 2
i. Murid diberi suai padanan perkataan.
ii. Murid mencantumkan perkataan menjadi maksud Bilangan perkataan dalam kad
reka bentuk. berdasarkan pelbagai aras
iii. Murid menyebut maksud reka bentuk. keupayaan murid.

Langkah 3: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 3
i. Murid melengkapkan maksud reka bentuk
menggunakan kad imbasan.
ii. Murid menyatakan maksud reka bentuk dengan
jelas.

Penutupan
i. Murid menyatakan maksud reka bentuk.
ii. Murid menyatakan ciri-ciri bongkah geometri.

643

LAMPIRAN 1
Baca petikan ringkas dan mengariskan definisi reka bentuk.

644

LAMPIRAN 2
Arahan: Susunkan perkataan menjadi maksud reka bentuk.

susunan reka dirancang

produk bahan menghasilkan

yang sesuatu untuk

bentuk ialah

Jawapan:

REKA BENTUK IALAH SUSUNAN BAHAN SECARA TERANCANG
UNTUK MENGHASILKAN SESUATU PRODUK .

645

LAMPIRAN 3 bahan produk
Kad Imbasan

terancang

Arahan :

Murid akan memadankan kad imbasan pada ruang kosong.

Reka bentuk ialah susunan yang

untuk menghasilkan sesuatu .

CADANGAN : Guru menulis ayat di atas pada kertas sebak. Murid melekatkan kad imbasan
pada ruang kosong.

646

Tema: D - Hidup Sejahtera
Subtema: D2- Kenali Bentuk
Tajuk: D2.2- Menyatakan Kepentingan Reka Bentuk

MINGGU: _____________ Kemahiran : Menulis
Tema : D. Hidup Sejahtera

Subtema : D2. Kenali Bentuk

Tajuk : D2.2 Menyatakan kepentingan reka bentuk

Fokus : Membina ayat yang gramatis

Kosa kata umum : moden, kerjaya
Kosa kata istilah : teknologi, inovasi, kreatif

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

4.2 Membina dan 4.2.1 Membina Membina ayat tentang Contoh gambar Ilmu: Keusahawanan,
menggunakan ayat ayat untuk kepentingan reka kerjaya, video inovasi
mengikut menjelaskan bentuk. produk, komputer, EMK :
konteks secara sesuatu LCD Kreativiti dan inovatif, Sains dan
gramatis. perancangan dan teknologi
prosedur sesuatu
perkara dengan Nilai: Bertanggungjawab,
betul secara bekerjasama, bersyukur
gramatis
mengikut KBAT: Mengaplikasi
konteks.

647

D2 Kenali Bentuk

D2.2 Menyatakan kepentingan reka bentuk

Standard 4.2 Membina dan menggunakan ayat mengikut
Kandungan konteks secara gramatis.

Standard 4.2.1 Membina ayat untuk menjelaskan sesuatu perancangan dan
Pembelajaran prosedur sesuatu perkara dengan betul secara gramatis mengikut
konteks

Kemahiran Menulis
bahasa yang
menjadi fokus

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
membina ayat tentang kepentingan reka bentuk

Elemen-elemen Ilmu: Keusahawanan, Kreativiti dan inovatif, Sains dan teknologi
yang Nilai: bertanggungjawab, bekerjasama, bersyukur
ditekankan KBAT: mengaplikasi

Sistem Kosa kata umum: Moden, kerjaya
Bahasa Kosa kata istilah: Teknologi, inovasi, kreatif

Sintaksis

BBB Contoh gambar kerjaya, video inovasi produk, komputer, LCD

Penilaian Pemerhatian dan tulisan.

648

Set induksi: Video perubahan teknologi:
i. Murid ditunjukkan dengan tayangan video 1.
perubahan teknologi yang digunakan oleh sesuatu https://www.youtube.com/watch?v=-
produk. Contoh: telefon bimbit. fWmbcDeWMw
ii. Sumbang saran mengenai video yang ditonton. 2.
iii. Guru mengaitkan isi pelajaran. https://www.youtube.com/watch?v=I
wHBuX_HcAU

Langkah 1: Aktiviti individu Rujuk LAMPIRAN 1
i. Murid memadankan gambar dengan keterangan
tentang kepentingan reka bentuk dan teknologi.
ii. Perbincangan kelas tentang jawapan.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan

i. Berdasarkan LAMPIRAN 1, murid membina ayat  Jelajah Galeri dan graffity.

berkaitan gambar yang dilihat.  Murid meninggalkan komen atau

ii. Murid menilai hasil kerja kumpulan melalui Jelajah cadangan.

Galeri.

Langkah 3: Aktiviti individu
i. Setiap kumpulan membina ayat daripada
perkataan yang diberi.

Penutupan :
Murid menyatakan kepentingan reka bentuk.

649

LAMPIRAN 1

Arahan :
Padankan gambar dengan kepentingan

GAMBAR KEPENTINGAN

 Lebih mudah alih dan
pelbagai guna.

Lesung batu Mesin pengisar
Kereta api
Telefon  Pelbagai pilihan
hiburan.

Kereta api
elektrik

 Menjimatkan masa

Telefon Bimbit

 Lambang kemajuan
negara.

Wayang kulit Televisyen

650

Tema: D - Hidup Sejahtera
Subtema: D2- Kenali Bentuk
Tajuk: D2.3- Mengenal Pasti Bentuk-Bentuk Asas

MINGGU: _____________ Kemahiran: Mendengar dan bertutur
Tema : D. Hidup Sejahtera

Subtema : D2. Kenali Bentuk

Tajuk : D2.3 Mengenal pasti bentuk-bentuk asas

Fokus : Perbincangan menggunakan bahasa yang betul dan bertatasusila

Kosa kata umum : Kubus, sfera, piramid dan prisma
Kosa kata istilah : Bongkah, geometri

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

4.4 Berinteraksi 4.4.1 Bersoal Menyebut bentuk- Komputer, LCD, Ilmu:
tentang sesuatu jawab tentang bentuk asas di sekitar gambar objek, Reka bentuk,
perkara dalam sesuatu perkara mereka dengan betul bongkah geometri,
pelbagai situasi berkaitan reka slaid powerpoint, EMK :
bentuk dan kertas sebak Kreativiti dan inovatif
teknologi
menggunakan Nilai :
bahasa yang Prihatin, jujur
betul secara
bertatasusila. KBAT :
Menilai

651

D2 Kenali Bentuk

D2.3 Mengenal pasti bentuk-bentuk asas

Standard 4.4 Berinteraksi tentang sesuatu perkara dalam pelbagai situasi
Kandungan 4.4.1
Bersoal jawab tentang sesuatu perkara berkaitan reka bentuk dan
Standard teknologi menggunakan bahasa yang betul secara bertatasusila
Pembelajaran
Mendengar dan bertutur
Kemahiran
bahasa yang
menjadi fokus

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
menyebut bentuk-bentuk asas di sekitar mereka dengan betul

Elemen-elemen Ilmu: Kreativiti dan Inovasi
yang Nilai: prihatin, jujur
ditekankan KBAT: menilai

Sistem Kosa kata umum: kubus, sfera, piramid dan prisma
Bahasa Kosa kata istilah: bongkah, geometri

BBB Sebutan dan intonasi
Penilaian Komputer, LCD, gambar objek, bongkah geometri, slaid power point, kertas
sebak

Pemerhatian dan lisan

652

Set induksi Rujuk LAMPIRAN 1 atau bahan
i. Guru menunjukkan bongkah geometri maujud
ii. Soal jawab tentang bentuk-bentuk bongkah yang
dilihat.
iii. Guru mengaitkan perbincangan dengan tajuk.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan
i. Setiap kumpulan diberikan satu bongkah yang
berbeza.
ii. Murid diminta mengenal pasti nama bentuk
bongkah dan membina perkataan menggunakan
kad huruf yang disediakan.
iii. Murid menyenaraikan ciri-ciri bongkah yang
dapat dilihat menggunakan peta i-Think.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan 3 Stray1 Stay.
i. Murid mendapatkan ciri-ciri bongkah kumpulan
lain melalui aktiviti 3 stray 1 stay.
ii. Murid kembali ke kumpulan dan memberitahu
hasil dapatan mereka kepada ahli kumpulan
secara bergilir-gilir.

Langkah 3: Aktiviti kumpulan Fan And Pick (Kotak Beracun)
i. Murid menulis nama dan ciri-ciri bongkah hasil
dapatan aktiviti 3 Stray 1 Stay.
ii. Murid diminta menulis nama dan ciri-ciri bongkah
pada kertas A4 dan dilipat.
iii. Murid dipilih secara rawak dan membacakan
perkataan pada kertas A4 yang dipilih secara
mekanis.
iv. Murid lain menilai sebutan dan intonasi bacaan
pelajar dengan bimbingan guru.

Penutupan
Murid menyebut nama dan ciri-ciri bongkah.

653

LAMPIRAN 1

Bongkah

Cadangan Aktiviti :
Guru bersoal jawab dengan murid berkenaan bentuk bongkah tersebut.

a. Apakah bentuk bongkah yang anda lihat?
b. Guru membimbing murid ke arah tajuk yang hendak diajar.

LAMPIRAN 2

KAD ABJAD

https://mrprintables.com/printable-alphabet-cards.html
654

Tema: D - Hidup Sejahtera
Subtema: D2- Kenali Bentuk
Tajuk: D2.4- Mengenal Pasti Elemen Reka Bentuk

Kemahiran: Menulis

MINGGU: _____________ Tema : D. Hidup Sejahtera

Subtema : D2. Kenali Bentuk

Tajuk : D2.4 Mengenal pasti elemen reka bentuk

Fokus : Menghasilkan ayat mudah berdasarkan elemen reka bentuk.

Kosa kata umum : warna, bentuk, garisan, saiz
Kosa kata istilah : anyaman

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

4.3 Mengenal pasti 4.3.1 Mengenal Menyenaraikan elemen Komputer, LCD, Ilmu:
maklumat tentang pasti dan reka bentuk dengan gambar objek, kertas Kreativiti dan Inovasi
sesuatu menjelaskan betul dan membina sebak, LAMPIRAN
perkara daripada maklumat ayat menggunakan EMK :
pelbagai sumber daripada elemen reka bentuk Kreativiti dan inovatif
pelbagai sumber
mengenai Nilai: Bertanggungjawab,
sesuatu bekerjasama, rasional
perancangan dan
prosedur sesuatu KBAT :
perkara dengan Mencipta
betul dan jelas.

655

D2 Kenali Bentuk

D2.4 Mengenal pasti elemen reka bentuk

Standard 4.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu
Kandungan 4.3.1 perkara daripada pelbagai sumber

Standard Mengenal pasti dan menjelaskan maklumat daripada pelbagai
Pembelajaran sumber mengenai sesuatu perancangan dan prosedur sesuatu
perkara dengan betul dan jelas.
Kemahiran
bahasa yang Menulis
menjadi fokus

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
i. menyatakan elemen reka bentuk dengan betul.
ii. membina ayat menggunakan elemen reka bentuk.

Elemen-elemen Ilmu: Kreativiti dan Inovasi
yang Nilai: Bertanggungjawab, bekerjasama, rasional
ditekankan KBAT: mencipta

Sistem Kosa kata umum: warna, bentuk, garisan, saiz, tekstur
Bahasa Kosa kata istilah: anyaman

Sintaksis

BBB Komputer, LCD, gambar objek, kertas sebak, LAMPIRAN

Penilaian Pemerhatian dan tulisan.

656

Set induksi: Rujuk LAMPIRAN 1
i. Guru menunjukkan gambar bakul anyaman
ii. Guru bersoal jawab dengan murid berkenaan
gambar bakul anyaman tersebut :
 Produk apa yang anda lihat pada gambar
tersebut?
 Apakah bentuk yang diperlukan untuk
menghasilkan reka bentuk bakul anyaman
ini.
 Murid disoal tentang warna, saiz, garisan,
dan tekstur.
iii. Guru mengaitkan dengan isi pelajaran.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 2
i. Setiap kumpulan diberikan gambar yang Aktiviti Jelajah galeri
berbeza.
ii. Murid diminta mengenal pasti dan
menyenaraikan elemen reka bentuk
berdasarkan gambar.
iii. Murid menilai hasil kerja kumpulan lain melalui
aktiviti Jelajah Galeri.

Langkah 2: Aktiviti individu Rujuk LAMPIRAN 3
i. Murid mencari elemen reka bentuk
berdasarkan pencarian kata.
ii. Murid diminta membina satu ayat berkaitan
elemen reka bentuk daripada perkataan yang
ditemukan dalam pencarian kata.
iii. Murid membandingkan jawapan dengan murid
lain dengan bimbingan guru.

Penutupan
Murid menyatakan elemen reka bentuk.

657

LAMPIRAN 1

Gambar Bakul Anyaman

Cadangan Aktiviti :
Guru bersoal jawab dengan murid berkenaan gambar bakul tersebut.

a. Produk apa yang anda lihat pada gambar tersebut?
b. Apakah bentuk yang diperlukan untuk menghasilkan reka bentuk bakul ini?
c. Murid disoal tentang warna, saiz dan garisan.

658

KUMPULAN 1 LAMPIRAN 2

KUMPULAN 2 Arahan :

KUMPULAN 3i. Setiap kumpulan diberikan gambar yang berbeza.
ii. Murid diminta mengenal pasti elemen reka bentuk berdasarkan gambar.
KUMPULAN 4
Elemen Reka Bentuk







Elemen Reka Bentuk







Elemen Reka Bentuk







Elemen Reka Bentuk







659

LAMPIRAN 3

Arahan :

Guru menulis pencarian kata ini pada kertas sebak

i. Murid mencari elemen reka bentuk berdasarkan pencarian kata.
ii. Murid diminta membina satu ayat berkaitan elemen reka bentuk yang telah

dicari.

B NMG U S P K

E S GA I KOH

SWT RHB L L

BSA I ZVK I

NS D S HUNB

K S K A T A BM

WA RNANR J

NGE SHE P B

A B S H KMC A

660

Jawapan:

B NMG U S P K

E S GA I KOH

SWT RHB L L

BSA I ZVK I

NS D S HUNB

K S K A T A BM

WA RNANR J

NGE SHE P B

A B S H KMC A

661

Tema: D - Hidup Sejahtera
Subtema: D2- Kenali Bentuk
Tajuk: D2.5- Menerangkan Prinsip Reka Bentuk

MINGGU: _____________ Kemahiran: Menulis
Tema : D. Hidup Sejahtera
Subtema : D2. Kenali Bentuk

Tajuk : D2.5 Menerangkan prinsip reka bentuk

Fokus : Menyatakan prinsip reka bentuk dengan betul melalui ayat mudah.

Kosa kata umum : sama, seimbang, stabil, kukuh
Kosa kata istilah : kontras, keseimbangan, pengulangan dan kepelbagaian

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

4.3 Mengenal pasti 4.3.2 Menyenaraikan prinsip Komputer, LCD, Ilmu :
maklumat tentang Mengemukakan reka bentuk yang betul gambar objek, kertas Reka bentuk,
sesuatu maklumat dan tepat sebak, LAMPIRAN
perkara daripada daripada EMK : Kreativiti dan inovatif
pelbagai sumber pelbagai sumber
mengenai Nilai :
sesuatu Kesyukuran
perancangan dan
prosedur KBAT :
menggunakan Menilai
teks dan grafik
dengan betul dan
jelas.

662

D2 Kenali Bentuk

D2.5 Menerangkan prinsip reka bentuk

Standard 4.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu
Kandungan 4.3.2 perkara daripada pelbagai sumber

Standard Mengemukakan maklumat daripada pelbagai sumber mengenai
Pembelajaran sesuatu perancangan dan prosedur menggunakan teks dan grafik
dengan betul dan jelas.
Kemahiran
bahasa yang Menulis
menjadi fokus

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
menyenaraikan prinsip reka bentuk yang betul dan tepat

Elemen-elemen Ilmu: Kreativiti dan Inovasi
yang Nilai: Kesyukuran
ditekankan KBAT: Menilai

Sistem Kosa kata umum: sama, seimbang, stabil, kukuh
Bahasa Kosa kata istilah: kontras, keseimbangan, pengulangan dan kepelbagaian

Sintaksis

BBB Komputer, LCD, gambar objek, kertas sebak, LAMPIRAN

Penilaian Pemerhatian dan tulisan.

663

Set induksi: Rujuk LAMPIRAN 1
i. Guru memaparkan gambar Contoh Jawapan:
ii. Guru bersoal jawab dengan murid berkenaan
gambar tersebut:  Sama
 Apa yang kamu perhatikan pada gambar ini?  Seimbang
 Murid memberikan respon.  Stabil
iii. Murid dibimbing mengaitkan perbincangan  Kukuh
dengan tajuk pengajaran dan pembelajaran. Guru menerangkan 9 prinsip rekaan

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 2
i. Setiap kumpulan diberikan satu set gambar.
ii. Murid menampal gambar pada kertas sebak Peta i-Think
menggunakan Peta Buih.  Peta Buih
iii. Murid diminta memadankan prinsip reka bentuk
berdasarkan gambar. Rujuk LAMPIRAN 3
iv. Murid membandingkan hasil kerja kumpulan
dengan kumpulan lain.

Langkah 2: Aktiviti individu
i. Murid diberikan lembaran kerja.
ii. Murid menyusun huruf menjadi prinsip reka
bentuk yang betul.
iii. Murid membandingkan hasil kerja dengan ahli
dalam kumpulan.

Penutupan:
Murid menyatakan prinsip reka bentuk.

664

LAMPIRAN 1

Cadangan Aktiviti :
Guru bersoal jawab dengan murid berkenaan gambar tersebut:

 Apa yang kamu perhatikan pada gambar ini?
 Minta murid memberikan respon.
 Murid dibimbing mengaitkan perbincangan dengan tajuk.

665

LAMPIRAN 2

Arahan :
i. Setiap kumpulan diberikan set gambar.
ii. Murid diminta menggunting dan memadankan prinsip reka bentuk pada ruangan yang

disediakan dengan betul.

Kepelbagaian Keseimbangan Kontras Pengulangan

Gambar Prinsip Reka Bentuk

666

LAMPIRAN 3
Murid diminta menyusun huruf menjadi satu perkataan prinsip reka bentuk yang betul.

B A E E G KMS I NNA
1

K E S E I MB ANGAN
T RKNAOS
2
KONT RA S
BNKEAEGL PAA I
3
K E P E L BAGA I AN
ANPANGEU L GN
4
P ENGU L ANGAN

PRINSIP REKA
BENTUK

667

Tema: D - Hidup Sejahtera
Subtema: D2- Kenali Bentuk
Tajuk: D2.6- Membincangkan Kerjaya Dalam Reka Bentuk

Kemahiran: Menulis

MINGGU: _____________ Tema : D. Hidup Sejahtera

Subtema : D2. Kenali Bentuk

Tajuk : D2.6 Membincangkan kerjaya dalam reka bentuk

Fokus : Menyatakan kerjaya yang ada dalam reka bentuk dan teknologi melalui
pembinaan ayat mudah.

Kosa kata umum : kerjaya
Kosa kata istilah : arkitek, fesyen, automotif

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

4.4 Berinteraksi 4.4.2 Berbincang Menyenaraikan Komputer, LCD, Ilmu :
tentang sesuatu dan kerjaya dalam reka gambar, lembaran Kreativiti dan inovasi
perkara dalam menyelesaikan bentuk kerja.
pelbagai situasi masalah Nilai :
berkaitan reka Prihatin, jujur
bentuk dan
teknologi secara KBAT :
rasional, dengan Menilai
betul, jelas dan
bertatasusila.

668

D2 Kenali Bentuk

D2.6 Membincangkan kerjaya dalam reka bentuk

Standard 4.4 Berinteraksi tentang sesuatu perkara dalam pelbagai situasi
Kandungan 4.4.2
Standard Berbincang dan menyelesaikan masalah berkaitan reka bentuk dan
Pembelajaran teknologi secara rasional, dengan betul, jelas dan bertatasusila.
Kemahiran
bahasa yang Menulis
menjadi fokus
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
Objektif Menyenaraikan kerjaya dalam reka bentuk.
Ilmu: Kreativiti dan Inovasi
Elemen-elemen
yang Nilai: Prihatin, jujur
ditekankan
KBAT: Menilai

Sistem Kosa kata umum: kerjaya
Bahasa Kosa kata istilah: arkitek, fesyen, automotif

BBB Sintaksis

Komputer, LCD, gambar, lembaran kerja.

Penilaian Pemerhatian dan tulisan

669

Set induksi: Gambar-gambar kerjaya dalam
i. Guru memaparkan gambar-gambar berkenaan reka bentuk
kerjaya dalam reka bentuk.
ii. Sumbang saran tentang kerjaya berdasarkan
gambar yang dilihat.
iii. Guru mengaitkan gambar dengan isi pelajaran.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Pembentangan kumpulan
i. Murid diberikan satu kerjaya.
ii. Murid menyusun perkataan tentang bidang
tugas kerjaya untuk membentuk ayat.
iii. Murid menulis ayat yang betul dan gramatis
pada ruangan yang disediakan.
iv. Wakil murid membentangkan tugasan mereka.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 1
i. Setiap kumpulan diberikan tugasan yang sama Guru menyediakan situasi
atau berbeza berdasarkan kerjaya yang telah berdasarkan pelbagai aras
dipaparkan. keupayaan murid.
ii. Murid diminta menyelesaikan tugasan
berdasarkan situasi yang diberikan pada kertas Jelajah Galeri
sebak.
iii. Murid menilai hasil kumpulan lain melalui
Jelajah Galeri.

Penutupan
i. Murid menyatakan jenis-jenis kerjaya dalam
reka bentuk.
ii. Murid menyatakan pilihan kerjaya dalam
bidang reka bentuk.

670

LAMPIRAN 1
LEMBARAN KERJA

Nyatakan peranan bagi setiap kerjaya yang dinyatakan di bawah dengan menampal keratan jawapan
yang disediakan di atas dan tulis semula di ruang yang disediakan.

i. PEREKA BENTUK FESYEN

(TAMPAL KERATAN JAWAPAN DI SINI)

_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

REKA AKSESORI MENGHASILKAN BENTUK DALAM FESYEN DAN BIDANG

REKA SEPERTI

JAWAPAN:
MENGHASILKAN REKA BENTUK DALAM BIDANG FESYEN SEPERTI PAKAIAN DAN AKSESORI.

671

ii. PEREKA BENTUK HIASAN DALAMAN
iii.

(TAMPAL KiEv.RATAN JAWAPAN DI SINI)

_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

MENGHASILKAN BENTUK DALAMAN KEDIAMAN DAN BANGUNAN

PEJABAT REKA SEPERTI

JAWAPAN :
MENGHASILKAN REKA BENTUK DALAMAN BANGUNAN SEPERTI PEJABAT DAN KEDIAMAN.

672

iii. ARKITEK
(TAMPAL KERATAN JAWAPAN DI SINI)

_____________________________________________________________________
_________________iv_._____P_E_R__E_K_A_B_E_N__T_U_K__LA__N_D_S_K_A__P_______________________

_____________________________________________________________________

REKA BANGUNAN MENGHASILKAN BENTUK PEJABAT IDEA DAN

KEDIAMAN SEPERTI

JAWAPAN :
MENGHASILKAN IDEA REKA BENTUK BANGUNAN SEPERTI PEJABAT DAN KEDIAMAN

673

iv. PEREKA BENTUK LANDSKAP
(TAMPAL KERATAN JAWAPAN DI SINI)

_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

LANDSKAP BENTUK MENGHASILKAN PERSEKITARAN RUANG YANG REKA

UNTUK MEMPUNYAI TAMAN

JAWAPAN :
MENGHASILKAN REKA BENTUK LANDSKAP UNTUK PERSEKITARAN TAMAN YANG MEMPUNYAI RUANG.

674

v. PEREKA BENTUK AUTOMOTIF
(TAMPAL KERATAN JAWAPAN DI SINI)

_____________________________________________________________________
vi. PEREKA BENTUK FESYEN

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

MENGHASILKAN BENTUK DALAM IDEA PEMOTORAN

INDUSTRI REKA

JAWAPAN:
MENGHASILKAN IDEA REKA BENTUK DALAM INDUSTRI PEMOTORAN.

675

LAMPIRAN 1

PEREKA BENTUK FESYEN

SITUASI:
ANDA SEBAGAI PEREKA BENTUK FESYEN DIMINTA MENGHASILKAN PAKAIAN KANAK-KANAK

SEBELUM SELEPAS

PEREKA BENTUK HIASAN DALAMAN

SITUASI:
ANDA SEBAGAI PEREKA BENTUK DALAMAN DIMINTA MENGHASILKAN SUSUNAN RUANG TAMU.

676

ARKITEK
SITUASI:
ANDA SEBAGAI ARKITEK DIMINTA MENGHASILKAN RUMAH KEDIAMAN

PEREKA BENTUK LANDSKAP
SITUASI:

ANDA SEBAGAI PEREKA BENTUK LANDSKAP DIMINTA MENGHASILKAN HIASAN TAMAN.

677

PEREKA BENTUK AUTOMOTIF
SITUASI:

ANDA SEBAGAI PEREKA BENTUK FESYEN DIMINTA MENGHASILKAN REKAAN KENDERAAN

678

Tema: D - Hidup Sejahtera
Subtema: D3- Taman Kesayanganku
Tajuk: D3.1- Mengenal Pasti Biji Benih Yang Baik Berdasarkan

Ciri-Ciri Seperti Cukup Matang, Bernas, Berbentuk
Normal Dan Tidak Diserang Perosak

Kemahiran: Mendengar dan bertutur

MINGGU: _____________ Tema: D. Hidup Sejahtera

Subtema: D3. Taman Kesayanganku

Tajuk: D3.1. Mengenal pasti biji benih yang baik berdasarkan ciri-ciri seperti cukup
matang, bernas, berbentuk normal dan tidak diserang perosak.

Fokus: Kosa kata dan istilah berkaitan dengan taman kesayangan.

Kosa kata umum: Biji benih
Kosa kata istilah: Bernas, matang, berbentuk normal, diserang perosak

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

4.1 Menyebut, 4.1.1 Menyebut, Menyatakan ciri-ciri biji Jigsaw, gambar biji Ilmu:
memahami dan memahami dan benih yang baik benih, kad imbasan, Keusahawanan, Kelestarian
menggunakan kosa menggunakan komputer, CD, LCD, Alam Sekitar
kata mengikut kosa kata umum kamus.
konteks. dan istilah Nilai: Bekerjasama, berdisiplin
teknologi dengan
tepat mengikut KBAT: Mengaplikasi
konteks
teknologi.

679

D3 Taman Kesayanganku

D3.1 Mengenal pasti biji benih yang baik berdasarkan ciri-ciri seperti cukup
Standard matang, bernas, berbentuk normal dan tidak diserang perosak.
Kandungan
Standard 4.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata mengikut
Pembelajaran konteks.
Kemahiran
bahasa yang 4.1.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata umum dan
menjadi fokus istilah teknologi dengan tepat mengikut konteks teknologi.

Objektif Mendengar dan bertutur

Elemen-elemen Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
yang ditekankan menyatakan ciri-ciri biji benih yang baik.
Ilmu: Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar
Sistem Nilai: bekerjasama, berdisiplin
Bahasa KBAT: mengaplikasi
Kosa kata umum: biji benih, retak , pecah
BBB Kosa kata istilah : bernas, matang, perosak, berkulat, normal
Penilaian Sebutan dan intonasi
Jigsaw, gambar biji benih, kad imbasan, komputer, CD, LCD, kamus.

Pemerhatian dan lisan

680

Set induksi: Video ‘Lagu Tema
i. Murid ditunjukkan tayangan video. Kacang’https://www.youtube.com/wat
ii. Minta murid:
 Sebutkan lima perkara yang dilihat. ch?v=pptLxS8T0h8
 Bersoal jawab untuk mengaitkan dengan
tajuk.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 1
i. Murid diberi jigsaw suku kata.
ii. Murid mencantumkan suku kata berkaitan ciri-ciri
biji benih.
iii. Murid mencari makna perkataan yang terbentuk
dengan menggunakan kamus.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 2
i. Setiap kumpulan mendapat pelbagai biji benih.
ii. Murid menyenaraikan ciri biji benih yang diberikan.
iii. Hasil perbincangan kumpulan dibentangkan
melalui aktiviti 3 Stray 1 Stay.

Penutupan:
Murid menyatakan ciri-ciri biji benih.

681

LAMPIRAN 1 Jigsaw Suku Kata

Cu kup ma tang

Ber nas

Ber ben tuk nor mal

Ti dak di se rang pe ro
sak

682

LAMPIRAN 2
683

Tema: D - Hidup Sejahtera
Subtema: D3- Taman Kesayanganku
Tajuk: D3.2- Membanding Beza Biji Benih Yang Baik dan Biji

Benih Tidak Baik

MINGGU: _____________ Kemahiran: Menulis
Tema: D. Hidup Sejahtera

Subtema: D3 Taman Kesayanganku

Tajuk: D3.2 Membanding beza biji benih yang baik dan biji benih tidak baik.

Fokus: Menyatakan ciri-ciri biji benih yang rosak.

Kosa kata umum: Kosa kata umum: perosak, normal, cacat, retak, pecah.
Kosa kata istilah: Bernas, berkulat, matang

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

4.3 Mengenal pasti 4.3.2 Membanding beza ciri- Biji benih yang baik, Ilmu:
maklumat tentang Mengemukakan ciri biji benih yang baik biji benih yang rosak, Keusahawanan, Kelestarian
sesuatu perkara maklumat dan biji benih yang Peta i-Think. Alam Sekitar
daripada pelbagai daripada rosak.
sumber. pelbagai sumber Nilai: Bekerjasama, berdisiplin
mengenai
sesuatu i-Think: Peta Buih Berganda
perancangan dan
prosedur KBAT: Mengaplikasi,
menggunakan menganalisis
teks dan grafik
dengan betul dan
jelas.

684

D3 Taman Kesayanganku

D3.2 Membanding beza biji benih yang baik dan biji benih yang tidak baik.
Standard
Kandungan 4.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai
Standard 4.3.2 sumber.
Pembelajaran
Kemahiran Mengemukakan maklumat daripada pelbagai sumber mengenai
bahasa yang sesuatu perancangan dan prosedur menggunakan teks dan grafik
menjadi fokus dengan betul dan jelas.

Objektif Menulis

Elemen-elemen Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
yang ditekankan membanding beza ciri-ciri biji benih yang baik dan biji benih yang rosak.
Ilmu: Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar
Sistem Nilai: Bekerjasama, berdisiplin
Bahasa i-Think: Peta Buih Berganda
KBAT: Mengaplikasi, menganalisis
BBB Kosa kata umum: Perosak, normal, cacat, retak, pecah.
Penilaian Kosa kata istilah: Bernas, berkulat, matang
Sintaksis

Biji benih yang baik, biji benih yang rosak, peta i-Think.

Pemerhatian dan tulisan

685


Click to View FlipBook Version