The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by zaabar69, 2021-01-19 09:22:03

PANDUAN GURU ABM

PDPC & PDPR RPH

LAMPIRAN 3

Lirik Lagu Negaraku

Lirik Lagu Negaraku

Negaraku
Tanah tumpahnya darahku,

Rakyat hidup
bersatu dan maju,

Rahmat bahagia
Tuhan kurniakan,

Raja kita
selamat bertakhta,

Rahmat bahagia
Tuhan kurniakan.

Raja kita
selamat bertakhta

236

Tema: A - Aku Dan Negaraku
Subtema: A5- Seni Warisan Bangsa
Tajuk: A5.1-Memerihalkan Seni Warisan Bangsa

Kemahiran: Mendengar dan bertutur

MINGGU: _____________ Tema: A. Aku dan Negaraku
Subtema: A5 Seni Warisan Bangsa
Tajuk: A5.1 Memerihalkan Seni Warisan Bangsa.

Fokus: Kosa kata dan istilah berkaitan diri sendiri dan rakan sebaya

Kosa kata umum: Tradisional, alat, seni
Kosa kata istilah: Congkak, wau, gasing

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan
Menggunakan kosa Video lagu Wau
1.1 Menyebut, 1.1.1 Menyebut, kata berkaitan seni Bulan, kad imbasan Ilmu: Sejarah, seni, bahasa.
memahami dan memahami dan warisan pelbagai
menggunakan kosa menggunakan kaum di Malaysia Nilai: Patriotisme, jati diri,
kata mengikut kosa kata umum dengan tepat. menghargai.
konteks. dan istilah
sejarah dengan KBAT: Menganalisis dan
tepat mengikut mengaplikasi.
konteks

237

A5 Seni Warisan Bangsa

A5.1 Memerihalkan Seni Warisan Bangsa.

Standard 1.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata mengikut
Kandungan konteks.

Standard 1.1.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata umum dan
Pembelajaran istilah sejarah dengan tepat mengikut konteks.

Kemahiran Mendengar dan bertutur
bahasa yang
menjadi fokus Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menggunakan kosa kata berkaitan seni warisan pelbagai kaum di Malaysia
Objektif dengan tepat.

Elemen-elemen Ilmu: Patriotisme
yang Nilai: Jati diri, menghargai
ditekankan KBAT: Menganalisis dan mengaplikasi
Kosa kata: Congkak, wau, gasing
Sistem Sebutan dan Intonasi
Bahasa Video lagu Wau Bulan, kad imbasan
Lisan dan pemerhatian
BBB
Penilaian

238

Set induksi Rujuk LAMPIRAN 1:
i. Murid menonton video lagu. Lagu Wau Bulan
ii. Murid memberikan pendapat tentang lagu.
iii. Murid mengaitkan kandungan video dengan https://www.youtube.com/watch?v=v
pembelajaran. OCl426NSxI

Langkah 1: Aktiviti individu Rujuk LAMPIRAN 2:
i. Murid memerhatikan kad imbasan yang ditampal Kad Imbasan:
pada papan putih. Permainan tradisional
ii. Murid menyebut frasa seni warisan tradisional Alat muzik tradisional
yang terdapat dalam kad imbasan.

Langkah 2: Aktiviti berpasangan PAK21:
i. Murid mendengar rakan bercerita tentang Komunikasi
permainan tradisional yang digemarinya. Pembelajaran kolaboratif
ii. Murid mencatat maklumat permainan tradisional
dalam bentuk peta bulatan. Rujuk LAMPIRAN 3:
iii. Murid menceritakan permainan tradisional yang Peta bulatan
disukai rakannya kepada rakan-rakan lain di
dalam kelas.

Penutupan
i. Murid menyatakan maklumat penting tentang seni
warisan pelbagai kaum di Malaysia.
ii. Guru membuat rumusan isi pelajaran.

239

LAMPIRAN 1

Lagu Wau Bulan

https://www.youtube.com/watch?v=vOCl426NSxI

240

LAMPIRAN 2

Kad imbasan

PERMAINAN TRADISIONAL (WAU BULAN) PERMAINAN TRADISIONAL
(CONGKAK)

SENI WARISAN (TARIAN SINGA)
KRAF TANGAN BATIK

241

KRAF TANGAN BATIK

KRAFTANGAN TEMBIKAR

242

ALAT MUZIK TRADISIONAL (BIOLA CINA)
ALAT MUZIK TRADISIONAL

243

SENI MEMPERTAHANKAN DIRI (SILAT)

ALAT MUZIK TRADISIONAL (SERULING)
244

LAMPIRAN 3

Peta Bulatan

Permainan
tradisional

* Murid mencatat maklumat tentang permainan tradisional yang digemari oleh
rakan.

245

Tema: A - Aku Dan Negaraku
Subtema: A5- Seni Warisan Bangsa
Tajuk: A5.2-Menerangkan Cara Pembuatan Kraf Tangan

MINGGU: _____________ Kemahiran: Menulis
Tema: A. Aku dan Negaraku
Subtema: A5 Seni Warisan Bangsa
Tajuk: A5.2 Menerangkan cara pembuatan kraf tangan.

Fokus: Menghasilkan penulisan tentang penghasilan tanglung.

Kosa kata istilah: Cantik, unik, pakaian.
Kosa kata umum: Baju kurung, baju Melayu, cheongsam, samfu, sari.

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan
Menulis langkah- Gambar kraf tangan,
1.2 Membina dan 1.2.1 Membina langkah menghasilkan kad langkah kerja, Ilmu: Warisan, jati diri,
menggunakan ayat ayat tentang kraf tangan bahan penghasilan kesenian, bahasa.
mengikut konteks sesuatu peristiwa kraf.
secara gramatis. secara gramatis Nilai: Menghargai, patriotik,
mengikut hormat-menghormati.
konteks.
KBAT:
Mengaplikasi,menganalisis dan
menilai.

246

A5 Seni Warisan Bangsa

A5.2 Menerangkan Cara Membuat Kraf Tangan

Standard 1.2 Membina dan menggunakan ayat mengikut konteks secara
Kandungan 1.2.1 gramatis

Standard Membina ayat tentang sesuatu peristiwa secara gramatis mengikut
Pembelajaran konteks.

Kemahiran Mendengar dan Bertutur
bahasa yang
menjadi fokus

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menyatakan langkah-langkah menghasilkan kraf tangan melalui tulisan.

Elemen-elemen Ilmu: Warisan, jati diri, kesenian, bahasa
yang
ditekankan Nilai: Menghargai, patriotik, hormat-menghormati

Sistem KBAT: Mengaplikasi, menganalisis dan menilai
Bahasa Kosa kata istilah: Cantik, unik, pakaian.
Kosa kata umum: Baju kurung, baju Melayu, cheongsam, samfu, sari.
BBB Sintaksis
Penilaian Sebutan dan intonasi
Gambar kraf tangan, kad langkah kerja, bahan penghasilan kraf

Lisan dan pemerhatian.

247

Set induksi Rujuk LAMPIRAN 1:
i. Murid melihat gambar kraf tangan tradisonal Gambar kraftangan
masyarakat di Malaysia.
ii. Murid menamakan gambar kraf tangan yang
dipamerkan.
iii. Guru mengaitkan induksi dengan aktiviti
pembelajaran.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 2:
i. Murid-murid menyusun bahan untuk membuat Bahan-bahan untuk membuat
tanglung di atas meja. tanglung dan lima langkah
ii. Murid membina tanglung dengan bimbingan guru. penghasilan tanglung.
Pada masa yang sama, dua orang murid akan
menyusun kad tentang langkah-langkah membina Rujuk LAMPIRAN 3:
tanglung mengikut tertib yang dibekalkan oleh Lembaran Kerja 1
guru.
iii. Murid mempamerkan hasil binaan kumpulan PAK21:
masing-masing. Tanglung yang paling kemas Pembelajaran koperatif
akan diberikan ganjaran. Mencipta
Ganjaran

Langkah 2: Tugasan individu Rujuk LAMPIRAN 4:
i. Murid menulis cara-cara membuat tanglung Lembaran Kerja 2
dalam lembaran kerja.

Penutupan
i. Murid merumuskan isi pelajaran dengan
bimbingan guru.

248

LAMPIRAN 1

Kraf tangan masyarakat di Malaysia.

Labu Sayong

Kalung bunga Tanglung

249

LAMPIRAN 2

Bahan-bahan untuk membuat tanglung dan lima langkah penghasilan
tanglung.

Langkah-langkah penghasilan tanglung
250

Langkah-langkah penghasilan tanglung
251

LAMPIRAN 3

Lembaran Kerja 1

Sila susun langkah-langkah membina tanglung mengikut tertib dengan betul.

Gunakan garis pisau untuk menebuk segi empat
tepat dalam kertas merah,

Lipat bahagian tengah kertas

Sapukan gam pada bahagian hujung kertas

Cantumkan bahagian hujung kertas merah yang
telah disapukan gam.

Setelah gam kering, tekan bahagian atas kertas
sehingga terbentuk belahan.

252

LAMPIRAN 4

Lembaran Kerja 2

Tuliskan cara-cara membuat tanglung dalam ruangan jawapan di bawah
mengikut susunan yang betul.

_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________

253

Tema: A - Aku Dan Negaraku
Subtema: A5- Seni Warisan Bangsa
Tajuk: A5.3-Menyatakan Kepentingan Menghargai Seni Warisan

Bangsa

MINGGU: _____________ Kemahiran: Menulis
Tema: A. Aku dan Negaraku
Subtema: A5 Seni Warisan Bangsa
Tajuk: A5.3 Menyatakan kepentingan menghargai seni warisan bangsa

Fokus:Kosa kata dan istilah berkaitan seni warisan bangsa.

Kosa kata umum: Permainan, bangsa
Kosa kata istilah: Warisan, wau, gasing

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan
Menghasilkan ayat Lembaran kerja,
1.2 Membina dan 1.2.2 mudah berkenaan gambar, LAMPIRAN, Ilmu: Sejarah,
menggunakan ayat Menjelaskan kepentingan video, peta buih Pengetahuan Am.
mengikut konteks sesuatu peristiwa menghargai seni berganda, set susun Nilai: Patriotisme,
secara gramatis. secara warisan bangsa. suai gambar, peta hormat-
bertatasusila bulatan. menghormati,
mengikut menghargai.
konteks. KBAT:
Mengaplikasi,
menganalisis dan
menilai

254

A5 Seni Warisan Bangsa

A5.3 Menyatakan Kepentingan Menghargai Seni Warisan Bangsa

Standard 1.2 Membina dan menggunakan ayat mengikut konteks secara
Kandungan gramatis

Standard 1.2.2 Menjelaskan sesuatu peristiwa secara bertatasusila mengikut
Pembelajaran konteks.

Kemahiran Mendengar dan Bertutur
bahasa yang
menjadi fokus Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menghasilkan ayat mudah berkenaan kepentingan menghargai seni warisan
Objektif bangsa.

Elemen-elemen Ilmu: Patriotisme
yang Nilai: Hormat-menghormati, menghargai
ditekankan
KBAT: Mengaplikasi, menganalisis dan menilai
Sistem
Bahasa Kosa kata istilah: Warisan, wau, gasing
Kosa kata umum: Permainan, bangsa
BBB Lembaran kerja, gambar, LAMPIRAN, video, peta buih berganda, set susun
suai gambar, peta bulatan
Penilaian Pemerhatian dan penulisan

255

Set induksi Rujuk LAMPIRAN 1:
i. Murid melihat gambar seni warisan secara rawak. Gambar rawak seni warisan budaya.
ii. Murid membanding beza gambar seni warisan
dalam bentuk peta buih berganda. Rujuk LAMPIRAN 2:
Peta i-Think.
Peta buih berganda.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 3
i. Murid menyiapkan set susun suai gambar yang menyiapkan susun suai gambar
dibekalkan. sekurang-kurangnya 3 jenis seni
ii. Murid membentangkan hasil perbincangan warisan berbeza.
kepada rakan-rakan sekelas.
iii. Murid menonton video yang berkaitan dengan set Rujuk LAMPIRAN 4:Video
susun suai gambar yang telah disiapkan sebagai Wau
ganjaran. https://www.youtube.com/watch?v=k
JfyVrvFBXg
Gasinghttps://www.youtube.com/wat
ch?v=XsIhfmFwitw
Silambamhttps://www.youtube.com/
watch?v=6qcAlHa__7Y

Langkah 2: Tugasan kumpulan Rujuk LAMPIRAN 5:
i. Murid membaca petikan secara mekanis kepada Petikan
ahli kumpulan dan mengenal pasti maklumat
penting tentang permainan congkak. Rujuk LAMPIRAN 6:
ii. Murid menyenaraikan isi-isi penting dalam bentuk Peta i-Think
peta bulatan. Peta bulatan
iii. Murid membentangkan dapatan kumpulan di
hadapan kelas. PAK 21:
Peta bulatan Komunikasi
Pembelajaran koperatif
Pembelajaran kolaboratif

Penutup
i. Murid menjelaskan kepentingan menghargai seni
warisan bangsa melalui sesi soal jawab.

256

LAMPIRAN 1

Gambar seni warisan budaya

257

LAMPIRAN 2

Peta Buih Berganda

CONGKAK CATUR CINA

* Contoh peta buih berganda untuk membuat banding beza antara

permainan congkak dengan permainan catur Cina

258

LAMPIRAN 3

Set Susun Suai Gambar.
SET 1

SET 2

259

SET 3

260

LAMPIRAN 4
Video

https://www.youtube.com/watch?v=kJfyVrvFBXg

https://www.youtube.com/watch?v=XsIhfmFwitw

https://www.youtube.com/watch?v=6qcAlHa__7Y

261

LAMPIRAN 5

Petikan

Congkak dipercayai berasal dari dunia Afrika atau Arab. Walau
bagaimanapun, bukti tertua yang dijumpai oleh carigali purba yang

dibiayai oleh Persatuan National Geographic menjumpai
kepingan batu kapur yang mempunyai dua liang selari bertarikh

semenjak 5000 hingga 7000 SM di Jordan.

Dari Timur Tengah, permainan ini tersebar ke Afrika. Congkak
dipercayai tersebar ke Asia melalui pedagang-pedagang Arab. Di

Asia Tenggara, congkak mungkin berkembang dari Melaka
memandangkan negeri ini merupakan pusat perdagangan pada

waktu dahulu. Nama "congkak" dipercayai berasal daripada
perkataan Bahasa Melayu iaitu "congak" yang bermaksud
pengiraan mental. Selain orang Melayu, keturunan peranakan
India dan Baba Melaka turut meminati permainan congkak.

Pada zaman dahulu, golongan istana bermain congkak dengan
menggunakan papan congkak yang berukir mewah, sementara
dalam kalangan rakyat jelata,congkak sekadar dimainkan dengan

mengorek lubang di dalam tanah. Pada hari ini, congkak
dimainkan di seluruh dunia.

262

LAMPIRAN 6

Peta bulatan

263

Tema: A - Aku Dan Negaraku
Subtema: A5- Seni Warisan Bangsa
Tajuk: A5.4-Memerihalkan Permainan Tradisional

Kemahiran: Mendengar dan bertutur

MINGGU: _____________ Tema: A. Aku dan Negaraku

Subtema: A5 Seni Warisan Bangsa

Tajuk: A5.4 Memerihalkan permainan tradisional

Fokus: Menerangkan kronologi permainan congkak berdasarkan sumber dengan
betul.

Kosa kata umum: Tradisional, permainan
Kosa kata istilah: Congkak, gasing, batu seremban, permainan teng-teng, yoyo
Cina, catur Cina, catur Go(Wei Qi), sudu kudu

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

1.3 Mengenal pasti 1.3.1 Mengenal Menerangkan Video, gambar, rajah Ilmu: Sejarah, Pendidikan
maklumat tentang pasti kronologi kronologi permainan garis masa. Jasmani dan Pendidikan
sesuatu perkara sesuatu peristiwa congkak. Kesihatan.
daripada pelbagai daripada Nilai: Berdisiplin, bekerjasama,
sumber pelbagai sumber sabar, bertoleransi.
dengan betul dan KBAT: Membuat urutan,
jelas. menganalisis, kreatif dan inovatif

264

A5 Seni Warisan Bangsa

A5.4 Memerihalkan Permainan Tradisional

Standard 1.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu perkara daripada
Kandungan 1.3.1 pelbagai sumber

Standard Mengenal pasti kronologi sesuatu peristiwa daripada pelbagai
Pembelajaran sumber dengan betul dan jelas.

Kemahiran Mendengar dan bertutur
bahasa yang
menjadi fokus

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menerangkan kronologi permainan congkak

Elemen-elemen Ilmu: Sejarah, Pendidikan Jasmani dan Pendidikan Kesihatan
yang
ditekankan Nilai: Berdisiplin, bekerjasama, sabar, bertoleransi

Sistem KBAT: Membuat urutan, menganalisis, kreatif dan inovatif
Bahasa Kosa kata umum: Tradisional, permainan
Kosa kata istilah: Congkak, gasing, batu seremban, permainan teng-teng,
BBB yoyo Cina, catur Cina, catur Go(Wei Qi), sudu kudu
Penilaian Sebutan dan intonasi

Video, gambar, rajah garis masa.

Lisan dan Pemerhatian

265

Set induksi Rujuk LAMPIRAN 1:
i. Murid menonton video permainan tradisional Video
masyarakat Malaysia. https://www.youtube.com/watch?v=n
ii. Murid menyebut maklumat penting permainan nH0ocWR6iU
tradisional yang ditonton.
iii. Guru mengaitkan situasi permainan dengan isi https://www.youtube.com/watch?v=
pelajaran. RUlUV9i_ulc

https://www.youtube.com/watch?v=l
7TvA4Ip0Hg

PAK 21:
Menjana idea

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 2:
i. Murid mengkategorikan gambar permainan Gambar-gambar permainan
tradisional tersebut kepada permainan tradisional tradisional
Melayu, Cina atau India dengan menggunakan
peta pokok. Rujuk LAMPIRAN 3:
ii. Murid melawat stesen kumpulan lain untuk Peta pokok
membuat penilaian menggunakan teknik stay -
stray. PAK-21:
Pembelajaran koperatif
Menilai tugasan rakan
Teknik Stay-stray
Komunikasi

Langkah 2: Tugasan kumpulan KBAT :
i. Murid menyusun urutan peristiwa sejarah Menganalisis
permainan congkak di Malaysia. Membuat keputusan
ii. Wakil setiap kumpulan membentangkan dapatan Mengkategorikan
daripada perbincangan:
Kumpulan 1: tugasan (a) Rujuk LAMPIRAN 4:
Kumpulan 2: tugasan (b) Lembaran kerja-
Kumpulan 3: tugasan (c)
iii. Murid menyemak jawapan bersama-sama guru. Rujuk LAMPIRAN 5:
(Rujuk LAMPIRAN 5 Panduan Jawapan Guru). Panduan Jawapan Guru

KBAT:
Membuat urutan
Menganalisis

PAK-21:
Pembelajaran koperatif
Pembelajaran Kolaboratif
Komunikasi

Langkah 3: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 6:
i. Murid menonton video cara bermain congkak. Video
ii. Murid bermain congkak dalam kumpulan. https://youtu.be/3BsvXvC70UY
iii. Murid dikehendaki menceritakan pengalaman
mereka semasa bermain congkak.

266

Soalan contoh:
 Berapakah jumlah pemain dalam permainan

congkak?
 Adakah anda berasa seronok ketika

bermain? Mengapa?
 Nyatakan nilai murni yang perlu anda

amalkan semasa bermain congkak?
Penutupan

i. Murid menyebut kronologi garis masa
permainan congkak.

267

LAMPIRAN 1

Video

https://www.youtube.com/watch?v=nnH0ocWR6iU

https://www.youtube.com/watch?v=RUlUV9i_ulc

https://www.youtube.com/watch?v=l7TvA4Ip0Hg

\
268

LAMPIRAN 2

Gambar-gambar Permainan Tradisional

.

Yoyo Cina Wau

Catur Cina Catur Go (Wei Qi)

Congkak Gasing

Sudu Kudu Kabbadi
269

LAMPIRAN 3

Peta Pokok

270

LAMPIRAN 4

Lembaran Kerja

RAJAH GARIS MASA

Lengkapkan garis masa berdasarkan pilihan jawapan yang diberikan.

(a) Papan congkak :

Plastik Lubang di tanah / Skrin komputer / Sekarang

Logam telefon pintar

Zaman Sebelum Tahun
dahulu merdeka Masa depan

Kayu

(b) Golongan pemain congkak:

Rakyat jelata Zaman dahulu Masa depan Pemain atas
talian

Tahun

Sebelum Sekarang Masa depan
merdeka

Raja Bangsawan

271

(c) Buah congkak: Tidak perlu Sebelum
merdeka
Guli Biji getah / buah
saga

Tahun

Zaman Sekarang Masa depan
dahulu

Batu

272

LAMPIRAN 5

Panduan Jawapan Guru

RAJAH GARIS MASA

(a) Papan congkak :

Zaman Sebelum Tahun
dahulu merdeka Sekarang Masa depan

Lubang di Kayu Plastik Skrin computer
tanah / / telefon pintar
Logam

(b) Golongan pemain congkak:

Tahun

Zaman Sebelum Sekarang Masa depan
dahulu merdeka

Raja Bangsawan Rakyat Pemain atas
jelata talian (lokasi

berbeza)

( c) Buah congkak:

Zaman Sebelum Tahun
dahulu merdeka Sekarang Masa depan

Biji getah / Batu LAGMuPli IRAN 6 Tidak perlu
buah saga
Video Cara Bermain Congkak

https://youtu.be/3BsvXvC70UY

273

274

Tema: A - Aku Dan Negaraku
Subtema: A5- Seni Warisan Bangsa
Tajuk: A5.5-Memerihalkan Pakaian Tradisional

Kemahiran: Menulis

MINGGU: _____________ Tema: A. Aku dan Negaraku
Subtema: A5 Seni Warisan Bangsa
Tajuk: A5.5 Memerihalkan pakaian tradisional

Fokus: Membina ayat berkenaan pakaian tradisional di Malaysia.

Kosa kata umum: pakaian, tradisional.
Kosa kata istilah: baju Melayu, baju kurung, cheongsam, samfu, doti, sari,Cina,India

Standard Kandungan Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang ditekankan
Pembelajaran
1.3 Mengenal pasti Membina empat ayat Video, gambar, Ilmu: Sejarah, bahasa, seni.
maklumat tentang 1.3.2 tunggal tentang lembaran kerja, Nilai: Kreatif, inovatif,
sesuatu perkara Merumuskan dan pakaian tradisional lembaran jawapan bekerjasama, berdikari, hormat-
daripada pelbagai menyampaikan masyarakat Malaysia menghormati.
sumber maklumat berdasarkan KBAT: Mengaplikasi,
berdasarkan teks perkataan yang diberi. menganalisis, mencipta.
dan grafik
dengan betul dan
jelas.

275

A5 Seni Warisan Bangsa

A5.5 Memerihalkan Pakaian Tradisional

Standard 1.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu perkara daripada
Kandungan pelbagai sumber.

Standard 1.3.2 Merumuskan dan menyampaikan maklumat berdasarkan teks dan
Pembelajaran grafik dengan jelas.

Kemahiran Menulis
bahasa yang
menjadi fokus Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
membina empat ayat tunggal tentang pakaian tradisional masyarakat
Objektif Malaysia berdasarkan perkataan yang diberi.

Elemen-elemen Ilmu: Sejarah, bahasa, seni
yang
ditekankan Nilai: Kreatif, inovatif, bekerjasama, berdikari, hormat-menghormati

Sistem KBAT: Mengaplikasi, menganalisis, mencipta
Bahasa Kosa kata umum: Pakaian, tradisional.
Kosa kata istilah: Baju Melayu, Baju Kurung, Cheongsam, Samfu, Doti, Sari,
BBB Cina, India
Penilaian Sintaksis: Ayat tunggal

Video, gambar, lembaran kerja, lembaran jawapan

Penulisan dan pemerhatian

276

Set induksi Rujuk LAMPIRAN 1:
i. Murid menonton video pakaian tradisional Video-
masyarakat Malaysia. https://www.youtube.com/watch?v=z
ii. Murid memberikan pendapat tentang pakaian pKQnA8i9uI
tradisional pelbagai kaum di Malaysia.
iii. Guru mengaitkan perbincangan berkaitan video https://www.youtube.com/watch?v=n
pakaian tradisional pelbagai kaum di Malaysia adK6oTL83M
dengan isi pembelajaran.
PAK 21:
Menjana idea

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 2:
i. Murid menganalisis dan mengkategorikan Gambar pakaian tradisional
gambar pakaian tradisional.
ii. Murid menamakan pakaian tradisional secara KBAT :
bertulis. Menganalisis
iii. Murid menyemak jawapan dalam kumpulan Mengkategorikan
menggunakan kaedah traffic lights dengan
bantuan guru. PAK21:
Pembelajaran koperatif
Pembelajaran kolaboratif
Penilaian kendiri
Kaedah traffic lights

Langkah 2: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 3:
i. Murid mencari perkataan tersembunyi dalam Lembaran kerja 1
lembaran kerja.
ii. Murid membuat semakan silang dengan Rujuk LAMPIRAN 4 :
menggunakan lembaran jawapan yang Lembaran jawapan
dibekalkan oleh guru. (Semakan silang sesama
kumpulan ditetapkan oleh guru) KBAT:
Menganalisis
Menilai

PAK 21:
- Pembelajaran koperatif
- Penilaian tugasan kumpulan lain

Langkah 3: Aktiviti individu Rujuk LAMPIRAN 5:
i. Murid membina sekurang-kurangnya empat ayat Lembaran kerja 2
tunggal berdasarkan perkataan yang diberi
dengan bimbingan guru. KBAT :
Mencipta
Penutupan
i. Murid merumuskan isi pelajaran dengan
bimbingan guru.

277

LAMPIRAN 1

Video

https://www.youtube.com/watch?v=zpKQnA8i9uI

https://youtu.be/nadK6oTL83M

278

LAMPIRAN 2
Gambar-gambar Pakaian Tradisional

Mengkategorikan dan menamakan pakaian tradisional Malaysia
mengikut kaum

279

LAMPIRAN 3

Lembaran Kerja 1

Carikan perkataan yang berkaitan dengan pakaian tradisional rakyat
Malaysia.

PAKAIAN TRADISIONAL

B O Q GK J GAO J XFMUG
MA S GN O EHC I RA S YU
HNWDX UUDO T I A I A P
C B C S R F RUA B K I J L O
AR Y AM B FUP S KKO E K
UB H A J U PKK F XNAMC
YL S J F T ZFKUZE I UG
HB K C T MRUN F J U Z J P
E QMC C VDOK A OA R A E
S Q B N L NNDVW I G B B D

BAJU KURUNG BAJU MELAYU CHEONGSAM
SAMFU SARI DOTI

Tips.
*Cari dari Google: Discovery education.com untuk mencipta teka silang kata
dan lain-lain.

280

LAMPIRAN 4

Lembaran Jawapan
PAKAIAN TRADISIONAL

B O Q GK J GAO J XFMUG
MA S GN O EHC I RA S YU
HNWDX UUDO T I A I A P
C B C S R F RUA B K I J L O
AR Y AM B FUP S KKO E K
UB H A J U PKK F XNAMC
YL S J F T ZFKUZE I UG
HB K C T MRUN F J U Z J P
E QMC C VDOK A OA R A E
S Q B N L NNDVW I G B B D

281

LAMPIRAN 5

Lembaran Kerja 2

Bina ayat menggunakan perkataan yang diberikan.

1. cheongsam
Tahun Baharu Cina

______________________________________________________________

______________________________________________________________

2. kedai
baju kurung

______________________________________________________________

______________________________________________________________

3. sari
Deepavali

______________________________________________________________

______________________________________________________________

4. samfu
warna

______________________________________________________________

______________________________________________________________

5. doti
lelaki India

______________________________________________________________

______________________________________________________________

6. masjid
baju Melayu

______________________________________________________________

______________________________________________________________

282

Tema: A - Aku Dan Negaraku
Subtema: A5- Seni Warisan Bangsa
Tajuk: A5.6-Membincangkan Tentang Cerita Rakyat

Kemahiran: Mendengar dan bertutur

MINGGU: _____________ Tema: A. Aku dan Negaraku
Subtema: A5 Seni Warisan Bangsa
Tajuk: A5.6 Membincangkan tentang cerita rakyat

Fokus: Membincangkan tentang cerita rakyat yang telah dibaca.

Kosa kata umum: miskin, halau.
Kosa kata istilah: nakhoda, sultan, derhaka, sumpah.

Standard Kandungan Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang ditekankan
Pembelajaran
1.4 Berinteraksi Menyatakan sifat-sifat Video, petikan cerita, Ilmu: Sastera, adab, bahasa.
tentang sesuatu 1.4.1 Bersoal utama Si Tanggang lembaran kerja
perkara dalam jawab tentang Nilai: menghormati orang tua,
pelbagai situasi. sesuatu peristiwa kasih sayang.
secara
bertatasusila. KBAT: Mengaplikasi, menilai,
menganalisis

283

A5 Seni Warisan Bangsa

A5.6 Membincangkan tentang cerita rakyat

Standard 1.4 Berinteraksi tentang sesuatu perkara dalam pelbagai situasi.
Kandungan 1.4.1 Bersoal jawab tentang sesuatu peristiwa secara bertatasusila.
Mendengar dan bertutur
Standard
Pembelajaran

Kemahiran
bahasa yang
menjadi fokus

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menyatakan sifat-sifat utama Si Tanggang

Elemen-elemen Ilmu: Sastera, adab, bahasa
yang
ditekankan Nilai: Menghormati orang tua, kasih sayang

Sistem KBAT: Mengaplikasi, menilai, menganalisis
Bahasa Kosa kata umum: miskin, halau.
Kosa kata istilah: nakhoda, sultan,derhaka,sumpah.
BBB Sebutan dan Intonasi
Penilaian
Video, petikan cerita, lembaran kerja

Lisan dan pemerhatian

284

Set induksi Rujuk LAMPIRAN 1:
i. Murid memerhatikan gambar-gambar berkaitan Gambar-gambar berkaitan cerita
cerita rakyat rakyat
ii. Murid memberikan pendapat tentang gambar-
gambar yang dipaparkan. Malin Kundang
iii. Guru mengaitkan gambar-gambar yang Pak Pandir
dipaparkan dengan aktiviti pembelajaran. Bawang putih bawang merah

Inkuiri :
Pelibatan

Langkah 1: Aktiviti berpasangan Rujuk LAMPIRAN 2:
i. Murid menonton video ”Si Tanggang” dan https://www.youtube.com/watch?v=K
fZA_nIV2PY
menulis beberapa kosa kata yang didengar dalam
RujukLAMPIRAN 3:
lembaran kerja yang dibekalkan. Lembaran kerja

ii. Murid berkongsi kosa kata dengan pasangan.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 4:
i. Murid mendengar bacaan petikan cerita ”Si Petikan cerita
Tanggang” oleh guru. Murid menggarisi kata
Rujuk LAMPIRAN 5:
adjektif dalam petikan. Peta buih

ii. Murid menyenaraikan sifat-sifat watak utama PAK21:
Pembelajaran Koperatif
menggunakan peta buih. Pembelajaran Kolaboratif
Peta i-Think (peta buih)
iii. Murid membentangkan hasil perbincangan Komunikasi

kumpulan dengan rakan-rakan sekelas.

KBAT:
Menganalisis

Penutupan
i. Murid merumuskan isi pelajaran dengan
bimbingan guru.

285


Click to View FlipBook Version