The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by zaabar69, 2021-01-19 09:22:03

PANDUAN GURU ABM

PDPC & PDPR RPH

LAMPIRAN 2
Lembaran kerja (Panduan maklumat diri rakan) :

1) Nama rakan
2) Tarikh lahir rakan
3) Hobi rakan
4) Makanan kegemaran rakan
5) Minuman kegemaran rakan

36

LAMPIRAN 3
Peta Bulatan (melengkapkan Peta Bulatan berdasarkan kad imbasan)
Maklumat
rakan saya

37

Tema: A - Aku Dan Negaraku
Subtema: A1 - Kenali Diri Sendiri Dan Rakan Sebaya
Tajuk: A1.3 - Menjelaskan perbandingan pengalaman yang

dilalui rakan sebaya

MINGGU: _____________ Kemahiran: Mendengar dan bertutur
Tema: A. Aku dan Negaraku
Subtema: A1. Kenali Diri Sendiri Dan Rakan Sebaya
Tajuk: A1.3 Menjelaskan perbandingan pengalaman yang dilalui rakan sebaya

Fokus: Kosa kata dan istilah berkaitan diri sendiri dan rakan sebaya

Kosa kata umum: sahabat, pengalaman, sedih, gambar
Kosa kata istilah: prasekolah, sekolah rendah, sekolah menengah

Standard Kandungan Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang menjadi
Pembelajaran fokus

1.2 Membina dan 1.2.2 Membandingkan Lagu, gambar, Ilmu: Sejarah
menggunakan ayat Menjelaskan pengalaman diri dan Lembaran Pencarian Nilai : Jati diri, tolong-menolong,
mengikut konteks sesuatu peristiwa pengalaman yang Kata, table cloth menghargai, empati
secara gramatis. secara dilalui rakan sebaya KBAT: Mengaplikasi,
bertatasusila secara lisan dengan menganalisis dan menilai
mengikut menggunakan ayat
konteks. yang gramatis.

38

A1 Kenali Diri Sendiri Dan Rakan Sebaya
A1.3 Menjelaskan perbandingan pengalaman yang dilalui rakan sebaya

Standard 1.2 Membina dan menggunakan ayat mengikut konteks secara
Kandungan gramatis.

Standard 1.2.2 Menjelaskan sesuatu peristiwa secara bertatasusila mengikut
Pembelajaran konteks.

Kemahiran Mendengar dan bertutur
bahasa yang
menjadi fokus

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
membandingkan pengalaman diri dan pengalaman yang dilalui rakan sebaya
secara lisan dengan menggunakan ayat yang gramatis.

Elemen-elemen Ilmu: Sejarah, bahasa
yang Nilai: Jati diri, tolong-menolong,menghargai,empati
ditekankan KBAT: Mengaplikasi,menganalisis, membuat perbandingan dan menilai
Kosa kata: Sahabat, pengalaman,sedih, gembira
Sistem Sebutan dan Intonasi
Bahasa Lagu,gambar, Lembaran Pencarian Kata, table cloth
Lisan dan pemerhatian
BBB
Penilaian

39

Set induksi Rujuk LAMPIRAN 1

i. Murid mendengar lagu ’Sahabat’ yang dimainkan. Contoh lagu:
ii. Murid memberikan pandangan (sumbang saran) - Sahabat oleh Upin Ipin
https://www.youtube.com/watch?
tentang lagu.yang diperdengarkan kepada v=uvDahpHAdfo
mereka.
iii. Guru mengaitkan lagu dengan pembelajaran hari
ini.

Langkah 1: Aktiviti individu Rujuk LAMPIRAN 2
Gambar:
i. Murid menganalisis dua gambar yang berlainan Situasi sedih dan situasi yang
situasi (gembira dan sedih) menggembirakan
KBAT :
ii. Murid menyatakan perkara yang dilihat daripada Mengaplikasi
dua keping gambar tersebut. Membuat perbandingan

iii. Murid berkongsi pengalaman peribadi yang
menggembirakan kepada rakan sebaya.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 3
i. Murid mencatat pengalaman menggembirakan/
menarik yang dilalui pada hari pertama Table cloth
persekolahan di sekolah menengah dengan
menggunakan teknik table cloth. PAK21:
ii. Murid berkongsi dapatan dengan rakan sekelas. Komunikasi
Koperatif
Kolaboratif
Kritis

Penutupan Nilai :
i. Murid menyatakan nilai positif yang diperoleh berhati-hati
daripada pengalaman rakan sebaya. bersabar
ii. Murid merumuskan isi pelajaran pada hari ini berfikiran positif
dengan bimbingan guru.

40

LAMPIRAN 1

Lagu ‘Sahabat’ oleh Upin Ipin

https://www.youtube.com/watch?v=uvDahpHAdfo

41

LAMPIRAN 2

Gambar yang memaparkan situasi sedih

Gambar yang menggambarkan situasi gembira

42

LAMPIRAN 3

Table Cloth

Murid mencatat pengalaman menggembirakan/menarik pada
hari pertama persekolahan di sekolah menengah

(berdasarkan kluster, ahli kumpulan ini ialah empat orang)

Murid mencatat
persamaan maklumat

dalam ruang ini

43

Tema: A - Aku Dan Negaraku
Subtema: A1 - Kenali Diri Sendiri Dan Rakan Sebaya
Tajuk: A1.4 - Memerihalkan peristiwa hari pertama

persekolahan di sekolah menengah

MINGGU: _____________ Kemahiran: Mendengar dan bertutur
Tema: A. Aku dan Negaraku
Subtema: A1. Kenali Diri Sendiri Dan Rakan Sebaya
Tajuk: A1.4Memerihalkan peristiwa hari pertama persekolahan di sekolah menengah.

Fokus: Kosa kata dan istilah berkaitan diri sendiri dan rakan sebaya

Kosa kata umum: baik, menghadiri perhimpunan, beratur
Kosa kata istilah: kitaran hidup, kronologi

Standard Kandungan Standard Objektif BBB ELEMEN-ELEMEN Catatan
Pembelajaran YANG DITEKANKAN

1.3 Mengenal pasti 1.3.1 Mengenal memerihalkan Kad gambar, keratan Ilmu:
maklumat tentang pasti kronologi peristiwa hari pertama kitaran hidup seekor Sejarah,sains,alam
sesuatu perkara sesuatu peristiwa persekolahan rama-rama, kertas sekitar
daripada pelbagai daripada bersama-sama rakan sebak, pen penanda, Nilai : Kerjasama
sumber. pelbagai sumber di sekolah menengah kad frasa bergambar, KBAT: Menilai,
dengan betul dan mengikut kronologi. carta ganjaran. mengaplikasi,
jelas. menganalisis

44

A1 Kenali Diri Sendiri dan Rakan Sebaya

A1.4 Memerihalkan peristiwa hari pertama persekolahan di sekolah
menengah.
Standard
Kandungan 1.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu perkara daripada
pelbagai sumber.

Standard 1.3.1 Mengenal pasti kronologi sesuatu peristiwa daripada pelbagai
Pembelajaran sumber dengan betul dan jelas.

Kemahiran Mendengar dan bertutur
bahasa yang
menjadi fokus

Objektif Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
memerihalkan peristiwa hari pertama persekolahan bersama-sama rakan di
sekolah menengah mengikut kronologi.

Elemen-elemen Ilmu: Sejarah,sains ,alam sekitar
yang
ditekankan Nilai: Kerjasama
KBAT: Menilai, mengaplikasi, menganalisis
Sistem
Bahasa Kosa kata: baik, menghadiri perhimpunan, beratur

BBB Sebutan dan Intonasi
Kad gambar , keratan kitaran hidup seekor rama-rama, kertas sebak, pen
Penilaian penanda, kad frasa bergambar, carta ganjaran.
Lisan dan pemerhatian

45

Set induksi Rujuk LAMPIRAN 1
Keratan kitaran hidup seekor rama-
i. Murid menyusun keratan/puzzle kitaran hidup rama(4 hingga 5 keratan)
seekor rama-rama.
Soal jawab
ii. Sumbang saran tentang kitaran hidup seekor
rama-rama.

iii. Guru menerangkan maksud perkataan kronologi.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 2
Gambar-gambar peristiwa yang
i. Murid menyusun kad gambar mengikut kronologi berlaku pada hari pertama
yang betul (peristiwa pada hari pertama persekolahan (kad gambar)
persekolahan).
Rujuk LAMPIRAN 3
ii. Murid menyatakan empat maklumat daripada Kad frasa bergambar bagi setiap
gambar yang disusun mengikut kronologi. kumpulan
Rujuk LAMPIRAN 4
Langkah 2: Aktiviti kumpulan Peta i-Think: Peta Alir

i. Murid berbincang dalam kumpulan tentang
peristiwa pada hari pertama persekolahan
bersama-sama rakan dengan menggunakan kad
frasa bergambar yang dibekalkan.

ii. Murid memerihalkan peristiwa pada hari pertama
persekolahan dengan menggunakan Peta Alir.

iii. Murid membentangkan dapatan daripada
perbincangan kumpulan (peristiwa pada hari
pertama persekolahan) .

Penutupan

1. Murid menyatakan maksud kronologi.
2. Murid menyatakan kronologi hari pertama

pertama persekolahan.

46

LAMPIRAN 1

Kitaran hidup seekor rama-rama

47

LAMPIRAN 2

Gambar-gambar peristiwa yang berlaku pada hari pertama persekolahan

Bersiap-siap ke sekolah

Menaiki bas
48

Menghadiri perhimpunan

Berada di dalam kelas
49

LAMPIRAN 3 Kad frasa bergambar

Gambar Frasa

Bersiap-siap ke sekolah

Menaiki bas
Menghadiri perhimpunan

Berada di dalam kelas

50

Tema: A - Aku Dan Negaraku
Subtema: A1 - Kenali Diri Sendiri Dan Rakan Sebaya
Tajuk: A1.4 - Memerihalkan peristiwa hari pertama

persekolahan di sekolah menengah

MINGGU: _____________ Kemahiran: Mendengar dan bertutur
Tema: A. Aku dan Negaraku
Subtema: A1. Kenali Diri Sendiri Dan Rakan Sebaya
Tajuk: A1.4 Memerihalkan peristiwa hari pertama persekolahan di sekolah menengah.

Fokus: Kosa kata dan istilah berkaitan diri sendiri dan rakan sebaya

Kosa kata umum: perhimpunan, kelas, beratur, bas
Kosa istilah: prasekolah, sekolah rendah, sekolah menengah, lencana, pinafor

Standard Kandungan Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang ditekankan
Pembelajaran

1.3 Mengenal pasti 1.3.2 Menceritakan Gambar, buku Ilmu: Sejarah
maklumat tentang Merumuskan dan pengalaman pada hari teks,lembaran kerja, Nilai : Menghargai masa,
sesuatu perkara menyampaikan pertama persekolahan kad frasa bergambar mematuhi peraturan,kerjasama
daripada pelbagai maklumat di sekolah menengah. KBAT:
sumber berdasarkan teks Menilai,menganalisisserta kreatif
dan grafik dan inovatif
dengan betul dan
jelas.

51

A1 Kenali Diri Sendiri dan Rakan Sebaya

A1.4 Memerihalkan peristiwa hari pertama persekolahan di sekolah
Standard menengah.
Kandungan
1.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu perkara daripada
pelbagai sumber.

Standard 1.3.2 Merumuskan dan menyampaikan maklumat berdasarkan teks dan
grafik dengan betul dan jelas.
Pembelajaran

Kemahiran Mendengar dan bertutur
bahasa yang
menjadi fokus Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menceritakan pengalaman pada hari pertama persekolahan di sekolah
Objektif menengah.

Elemen- Ilmu: Sejarah
elemen yang Nilai: Menghargai masa, mematuhi peraturan, berdisiplin, kerjasama
ditekankan KBAT: Menilai,menganalisis, kreatif dan inovatif
Kosa kata: perhimpunan, kelas, beratur,bas
Sistem Sebutan dan intonasi
Bahasa Gambar, buku teks,lembaran kerja, kad frasa bergambar
BBB Lisan dan pemerhatian
Penilaian

52

Set induksi Rujuk LAMPIRAN 1
Gambar pakaian seragam sekolah
i. Guru menunjukkan gambar pakaian seragam
sekolah (sekolah rendah dan menengah)-
tugasan individu.

ii. Murid membacakan maklumat yang terdapat
dalam gambar.

iii. Guru mengaitkan gambar tersebut dengan
pelajaran hari ini.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan

i. Murid -murid menganalisis dua buah buku teks Rujuk LAMPIRAN 2
yang diberikan.
Buku teks sekolah rendah dan buku
ii. Murid-murid berbincang tentang perbezaan teks sekolah menengah
yang terdapat pada buku teks yang diberikan.
Menganalisis untuk mengenal pasti
iii. Murid melengkapkan peta bulatan yang perbezaan (fizikal- ketebalan buku
dibekalkan. teks, tulisan)

iv. Murid membacakan jawapan yang dipersetujui
oleh setiap ahli kumpulan.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan

i. Murid menilai hasil kerja kumpulan lain Rujuk LAMPIRAN 3
melalui aktiviti Jelajah Pembelajaran

/Gallery Walk dan membuat catatan Peta i-Think - peta bulatan
pemerhatian.

ii. Murid membacakan hasil dapatan daripada

Jelajah Pembelajaran (gallery walk).

Langkah 3 : Penutupan

i. Murid menyatakan persamaan dan perbezaan Rujuk LAMPIRAN 4
pengalaman lain ( antara sekolah rendah Lembaran tugas
dengan sekolah menengah):

Contoh: warna pakaian seragam,

lencana, persekitaran sekolah dan lain-

lain.

ii. Murid merumus pelajaran pada hari ini dengan

bimbingan guru.

53

LAMPIRAN 1

Gambar pakaian seragam sekolah

Tudung Baju
putih putih

Pakaian seragam
sekolah rendah

Kasut Kain biru
putih gelap

Tudung Baju
putih putih

Pakaian seragam Pinafor Seluar
sekolah menengah biru muda panjang

Kasut 54 hijau
putih

LAMPIRAN 2
Buku teks sekolah rendah dan buku teks sekolah menengah

55

LAMPIRAN 3

Peta i-Think : Peta Bulatan

56

Tema: A - Aku Dan Negaraku
Subtema: A1 - Kenali Diri Sendiri Dan Rakan Sebaya
Tajuk: A1.5 - Berbincang dengan rakan tentang peristiwa

berkaitan kegemaran, hobi dan cita-cita.

MINGGU: _____________ Kemahiran: Mendengar dan bertutur

Tema: A. Aku dan Negaraku

Subtema: A1. Kenali Diri Sendiri Dan Rakan Sebaya

Tajuk: A1.5Berbincang dengan rakan tentang peristiwa berkaitan kegemaran, hobi
dan cita-cita.

Fokus: Kosa kata dan istilah berkaitan diri sendiri dan rakan sebaya

Kosa kata umum: cita-cita, hobi, minat, kegemaran
Kosa kata istilah: prasekolah, sekolah rendah, sekolah menengah

Standard Kandungan Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang ditekankan
Pembelajaran

1.4 Berinteraksi 1.4.1 Bersoal- jawab Menyatakan Monopoli gergasi, Ilmu: Sejarah, PJPK, kerjaya
tentang sesuatu tentang sesuatu kegemaran, cita-cita dadu, video muzik, Nilai : Menghargai, hormat-
perkara dalam peristiwa secara dan hobi lembaran kerja, menghormati
pelbagai situasi. bertatasusila. carta ganjaran KBAT: Mengaplikasi,
menilai,menganalisis,
menjustifikasi, membuat
keputusan

57

A1 Kenali Diri Sendiri dan Rakan Sebaya

A1.5 Berbincang dengan rakan tentang peristiwa berkaitan kegemaran, hobi
dan cita-cita.
Standard
Kandungan 1.4 Berinteraksi tentang sesuatu perkara dalam pelbagai situasi

Standard 1.4.1 Bersoal jawab tentang sesuatu peristiwa secara bertatasusila.
Pembelajaran
Kemahiran Mendengar dan bertutur
bahasa yang
menjadi fokus Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menyatakan kegemaran, cita-cita dan hobi.
Objektif Ilmu: Sejarah, PJPK, kerjaya
Nilai: menghargai, hormat-menghormati
Elemen- KBAT: Mengaplikasi, menilai, menganalisis, menjustifikasi, membuat
elemen yang keputusan
ditekankan Kosa kata: Hobi, kegemaran, cita-cita dan minat
Sebutan dan Intonasi
Sistem Monopoli gergasi, dadu, video muzik, lembaran kerja, carta ganjaran
Bahasa Lisan dan pemerhatian
BBB
Penilaian

58

Set induksi Catatan:

i. Murid menuliskan kegemaran, hobi dan cita-cita Papan putih mini

sendiri pada papan putih mini .

ii. Seorang murid memberikan beberapa perincian

tentang maklumat yang dicatat pada papan putih

mini. PAK 21: komunikasi (penerangan

iii. Guru mengaitkan catatan murid dengan pelajaran ringkas)

hari ini.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 1
Monopoli gergasi
i. Seorang murid akan bergerak di atas ’Monopoli
Gergasi’.

ii. Ahli kumpulan yang lain akan menjawab soalan
yang diberikan berdasarkan petak monopoli yang
dipijak.

iii. Permainan akan tamat sekiranya ada pemenang
atau pemain mendapat markah yang tertinggi.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan

i. Murid menonton video muzik Upin dan Ipin – Cita- Rujuk LAMPIRAN 2

citaku. Video muzik Upin dan Ipin

ii. Wakil murid menyebut cita-cita Upin dan Ipin

seperti https://www.youtube.com/watch?v=

iii. yang digambarkan dalam video berdasarkan xbYXQuGnChs

lembaran kerja.

iv. Murid menerangkan cita-cita diri kepada ahli

kumpulan.

Langkah 3: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 3
Lembaran kerja cita-cita
i. Murid berbincang dengan rakan-rakan dalam
kumpulan untuk menyusun hobi dan kegemaran Rujuk LAMPIRAN 4
berdasarkan keutamaan dengan menggunakan
CoRT 1 (FIP:First Important Priorities)
berdasarkan LAMPIRAN 3 yang dibekalkan
kepada mereka.

ii. Murid menyatakan urutan jawapan.
iii. Murid berbincang dengan rakan untuk

menerangkan sebab pemilihan hobi yang pertama
(dua maklumat ringkas).
iv. Murid membentangkan dapatan secara lisan.

Penutupan
i. Murid menyatakan maksud hobi, kegemaran, dan
cita-cita dengan bimbingan guru.

59

LAMPIRAN 1

Monopoli Gergasi

Soalan contoh:

Petak Soalan
1 Apakah warna kegemaran Siti?
2 Bergerak ke petak nombor 7
3 Namakan makanan kegemaran Ali
4 Siapakah nama bapa Mei?
5 Berundur satu langkah ke belakang
6 Apakah cita-cita Gopal?
7 Denda

* aktiviti monopoli ini adalah mengikut kesesuaian dan soalan yang berkaitan dengan
murid dalam bilik darjah (pembelajaran yang lepas)

60

LAMPIRAN 2

Video muzik Upin dan Ipin

https://www.youtube.com/watch?v=xbYXQuGnChs

61

LAMPIRAN 3

Cita-cita Lembaran Kerja Cita-cita

Tandakan (/)pada cita-cita yang
disebut dalam video Upin-Ipin

Pemain bola sepak

Angkasawan

Chef

Polis

Guru

62

LAMPIRAN 4

Pilih dan susun hobi dan kegemaran mengikut FIP (First Important Priorities)
berdasarkan gambar-gambar yang diberikan.

Berenang Bermain badminton

Bermain hoki Memancing

Lembaran Kerja FIP Hobi dan kegemaran
1. _________________________________________
2. _________________________________________
3. _________________________________________
4._________________________________________

63

Tema: A - Aku Dan Negaraku
Subtema: A1 - Kenali Diri Sendiri Dan Rakan Sebaya
Tajuk: A1.5 - Memerihalkan peristiwa hari pertama

persekolahan di sekolah menengah

MINGGU: _____________ Kemahiran: Mendengar dan bertutur

Tema: A. Aku dan Negaraku
Subtema: A1. Kenali diri sendiri dan rakan sebaya

Tajuk: A1.5 Berbincang dengan rakan tentang peristiwa berkaitan kegemaran, hobi
dan cita-cita.

Fokus: Kosa kata dan istilah berkaitan diri sendiri dan rakan sebaya

Kosa kata umum: sekolah, lepas, dahulu
Kosa kata istilah: prasekolah, sekolah rendah, sekolah menengah

Standard Kandungan Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang ditekankan
Pembelajaran

1.4 Berinteraksi 1.4.2 Berbincang Menghuraikan sesuatu Roda sahabat, pantun, Ilmu: Sejarah, PJPK, kerjaya
tentang sesuatu tentang sesuatu peristiwa sebelum dan lembaran kerja, pen Nilai : hormat-menghormati,
perkara dalam peristiwa semasa berkaitan penanda, carta keyakinan,kerjasama,
pelbagai situasi. sebelum dan kegemaran hobi dan ganjaran kepimpinan
semasa dalam cita-cita KBAT: mengaplikasi, menilai
pelbagai situasi dan menganalisis
dengan betul,
jelas dan
bertatasusila.

64

A1 Kenali Diri Sendiri dan Rakan Sebaya

A1.5 Berbincang dengan rakan tentang peristiwa berkaitan kegemaran, hobi dan cita-cita.

Standard 1.4 Berinteraksi tentang sesuatu perkara dalam pelbagai situasi.
Kandungan 1.4.2
Berbincang tentang sesuatu peristiwa sebelum dan semasa dalam
Standard pelbagai situasi dengan betul, jelas dan bertatasusila.
Pembelajaran

Kemahiran Mendengar dan bertutur
bahasa yang
menjadi fokus Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menghuraikan sesuatu peristiwa sebelum dan semasa berkaitan kegemaran hobi dan
Objektif cita-cita.

Elemen-elemen i. Ilmu: Sejarah, PJPK, kerjaya
yang ditekankan ii. Nilai: hormat-menghormati, keyakinan, kerjasama, kepimpinan
iii. KBAT: mengaplikasi, menilai dan menganalisis
Sistem i. Kosa kata: hobi, cita-cita, kegemaran, pantun
Bahasa ii. Sebutan dan Intonas: seni bahasa
BBB Roda Sahabat, pantun, lembaran kerja, pen penanda, carta ganjaran
Penilaian Lisan dan pemerhatian

65

Set induksi Rujuk LAMPIRAN 1:
Pantun
i. Murid membaca pantun.
ii. Guru mengaitkan pantun dengan topik yang akan

diajar pada hari ini.

Langkah1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 2:
Roda Sahabat dan soalan contoh
i. Murid-murid dikehendaki membuat putaran
roda. PAK 21- pembelajaran koperatif
komunikasi
ii. Dalam kumpulan, murid-murid perlu
menjawab beberapa soalan daripada tajuk Carta ganjaran
yang terdapat pada Roda Sahabat (soalan
berkaitan dengan rakan di dalam kelas).

iii. Pemenang dikira berdasarkan jumlah mata
tertinggi yang dikumpul.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan

i. Murid-murid berbincang untuk melengkapkan Rujuk LAMPIRAN 3:

jadual sebelum dan semasa dalam situasi : Jadual peristiwa sebelum dan

Kumpulan 1 – Hobi : melukis semasa
Kumpulan 2 – Cita-cita: pemain badminton
Kumpulan 3 – makanan kegemaran:

Nasi Goreng Pataya

ii. Murid membentangkan jawapan kumpulan PAK 21- pembelajaran koperatif

masing-masing. komunikasi

iii. Murid mendengar ulasan guru.

Penutupan

i. Wakil murid ( dua orang atau tiga orang murid)

menyatakan hobi, cita-cita dan kegemaran Rujuk LAMPIRAN 4:

masing-masing dengan bimbingan guru. Jawapan contoh

66

LAMPIRAN 1

Pantun

Pagi hari ke Pulau Dacing,
Singgah sebentar di rumah tok wan,
Hobi saya suka memancing,
Apa pula hobi kawan?

Duduk bersembang dengan Sarah,
Makan lempeng cicah kelapa,
Saya suka warna merah,
Awak suka warna apa?

67

LAMPIRAN 2

RODA SAHABAT DAN SOALAN CONTOH

Ubah suai nilai
wang kepada
markah/mata/skor

Soalan contoh:

SOALAN JAWAPAN
1. Apakah hobi Ali?
2. Warna merah ialah warna Memancing
Mei Ling
kegemaran ______________
3. Siapakah yang suka makan nasi Chandra, Nabilah, Luqman, Hayati

lemak? Sivashankar
4. Siapakah yang bercita-cita sebagai
Adrian Fong, Khoo Jun Wei
pemain bola sepak?
5. Siapakah peminat Dato’ Lee Chong Polis
Ungu
Wei? Darius
6. Apakah cita-cita Wei Fong?
7. Warna kegemaran Abu ialah _____
8. Siapakah kawan kamu yang suka

bermain hoki?

68

LAMPIRAN 3

Jadual peristiwa sebelum dan semasa
Perbincangan tentang peristiwa sebelum dan semasa dalam pelbagai situasi.

Situasi 1 (Hobi) Situasi 2 (Cita-cita) Situasi 3
Melukis Pemain Badminton (Makanan kegemaran)

Nasi Goreng Pataya

Sebelum (Persiapan) Sebelum (Persiapan) Sebelum (Persiapan)

Semasa Semasa Semasa

69

LAMPIRAN 4

Jawapan contoh (panduan guru)
Perbincangan tentang peristiwa sebelum dan semasa dalam pelbagai situasi.

Situasi 1 (Hobi) Situasi 2 (Cita-cita) Situasi 3
Melukis Pemain Badminton (Makanan kegemaran)

Nasi Goreng Pataya

Sebelum (Persiapan) Sebelum (Persiapan) Sebelum (Persiapan)
- Membeli peralatan - Membeli : - Persiapan bahan
(pensel warna)  raket masakan
- Kertas lukisan  Bulu tangkis - Persiapan
- Pensel  Jaring peralatan
- Berus lukisan  Kasut memasak

Semasa kelas Semasa Semasa
- Latihan - Latihan - Latihan
- Menghadiri - Menghadiri kem - resipi masakan
melukis bermain
badminton
- Jurulatih peribadi

70

Tema: A - Aku Dan Negaraku
Subtema: A2 - Sejarah dan Kita

Tajuk: A2.1 - Menyatakan maksud sejarah.

Kemahiran: Mendengar dan bertutur
Tema: A. Aku dan Negaraku

MINGGU: _____________ Subtema: A2. Sejarah dan Kita

Tajuk: A2.1 Menyatakan maksud sejarah.

Fokus: Kosa kata dan istilah berkaitan sejarah dan kita

Kosa kata umum: bulan, bendera ,negara, peristiwa
Kosa kata istilah: bulan kemerdekaan, jalur gemilang, Malaysia

Standard Kandungan Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang ditekankan
Pembelajaran

1.1 Menyebut, 1.1.1 Menyebut, Menyatakan kosa Gambar, set soalan , Ilmu: Sejarah dan pengetahuan
memahami dan memahami dan kata umum dan kosa peta pokok , am
menggunakan kosa menggunakan kata istilah yang lembaran kerja, Nilai : menghargai, kerjasama,
kata mengikut kosa dan istilah dikaitkan dengan kamus hormat-menghormati
konteks. sejarah dengan sambutan bulan KBAT: mengaplikasi dan menilai
tepat mengikut kemerdekaan di
konteks. sekolah

71

A1 Sejarah dan Kita

A 2.1 Menyatakan maksud sejarah.

Standard 1.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata mengikut
Kandungan konteks.

Standard 1.1.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata dan istilah
Pembelajaran sejarah dengan tepat mengikut konteks.

Kemahiran Mendengar dan bertutur.
bahasa yang
menjadi fokus Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
Menyatakan kosa kata umum dan kosa kata istilah yang dikaitkan dengan
Objektif sambutan bulan kemerdekaan di sekolah.

Elemen-elemen Ilmu: Sejarah, pengetahuan am

yang Nilai: Menghargai, kerjasama, hormat-menghormati

ditekankan KBAT: Mengaplikasi dan menilai

Sistem Kosa kata umum: bulan, bendera, negara, peristiwa
Bahasa Kosa kata istilah: Bulan kemerdekaan, Jalur Gemilang, Malaysia

BBB Gambar, set soalan, peta pokok, lembaran kerja, kamus
Penilaian Pemerhatian dan lisan

72

Set induksi: Rujuk LAMPIRAN 1:
Gambar sambutan bulan
i. Bahan rangsangan: kemerdekaan di sekolah
Gambar bulan kemerdekaan di sekolah.
Sumbang saran: murid menyatakan pandangan
mereka tentang gambar tersebut.

ii. Guru menerangkan kerelevanan aktiviti tersebut
dan maksud sejarah kepada murid.

Langkah 1: Aktiviti berpasangan

i. Murid berbincang tentang sambutan bulan Rujuk LAMPIRAN 2:
kemerdekaan di sekolah berdasarkan set soalan Set soalan
yang dibekalkan.
Aktiviti PAK 21:
ii. Wakil murid menyampaikan maklumat tentang - Think-pair-share
hasil perbincangan. - Pembelajaran koperatif
- Pembelajaran kolaboratif

Langkah 2: Aktiviti kumpulan

i. Perbincangan tentang kosa kata istilah dan kosa Rujuk LAMPIRAN 3:
kata umum. Peta i-Think
Peta Pokok
ii. Murid menyenaraikan kosa kata umum dan kosa
kata istilah dalam peta pokok Aktiviti PAK 21:
Pembelajaran koperatif
iii. Seorang murid akan tinggal di meja kumpulan Pembelajaran kolaboratif
dan ahli lain bergerak ke kumpulan lain. Komunikasi
Stay-stray
iv. Murid yang tinggal akan menerangkan kosa kata
istilah dan kosa kata umum.

Langkah 3: Aktiviti kumpulan

i. Seorang murid mencari maksud kata dan Rujuk LAMPIRAN 4:

menyampaikannya kepada ahli kumpulan yang Lembaran kerja
lain.

ii. Ahli kumpulan yang lain menulis maksud tersebut

dalam lembaran kerja.

Penutupan:

i. Murid menyatakan atau menyebut kosa kata yang
berkaitan dengan sejarah.

ii. Murid merumuskan pelajaran pada hari ini
dengan bimbingan guru.

73

LAMPIRAN 1
Gambar Sambutan Bulan Kemerdekaan di Sekolah

74

LAMPIRAN 2
1. Apakah yang anda nampak dalam gambar ini?
2. Apakah yang sedang berlaku?
3. Siapa yang ada dalam gambar?
4. Bilakah peristiwa ini berlaku?
5. Di manakah tempat berlakunya peristiwa ini?
6. Mengapa peristiwa ini penting?

75

LAMPIRAN 3
Peta pokok

Mengkategorikan Kosa Kata Istilah dan Kosa Kata Umum

KOSA KATA UMUM KOSA KATA ISTILAH
1
2
3

* Penggunaan kamus jika perlu.

76

Tema: A - Aku Dan Negaraku
Subtema: A1 - Kenali Diri Sendiri Dan Rakan Sebaya

Tajuk: A1.5 - Memerihalkan peristiwa 31 Ogos 1957

Kemahiran: Menulis
Tema: A. Aku dan Negaraku

MINGGU: _____________ Subtema: A2 Sejarah dan Kita

Tajuk: A2.2 Memerihal peristiwa 31 Ogos 1957.

Fokus: Membina ayat mudah atau asas.

Kosa kata umum: merdeka, bendera, perang, penjajah
Kosa kata istilah: patriotik

Standard Kandungan Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang ditekankan
Pembelajaran

1.2 Membina dan 1.2.1 Membina Membina ayat mudah Gambar, video, Ilmu: Sejarah
menggunakan ayat ayat tentang berkaitan peristiwa 31 Set permainan susun Nilai:
mengikut konteks sesuatu peristiwa Ogos 1957 suai gambar, Cinta akan negara,
secara gramatis secara gramatis lembaran soalan menghargai, bersyukur dan
mengikut konteks individu, peta bulatan, berterima kasih
kad imbasan KBAT: Mengaplikasi dan
menganalisis

77

A1 Sejarah Dan Kita

A 2.2 Memerihal peristiwa 31 Ogos 1957

Standard 1.2 Membina dan menggunakan ayat mengikut konteks secara
Kandungan 1.2.1 gramatis.

Standard Membina ayat tentang sesuatu peristiwa secara gramatis mengikut
Pembelajaran konteks.

Kemahiran Menulis
bahasa yang
menjadi fokus Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
membina soalan berdasarkan gambar berkaitan peristiwa 31 Ogos 1957.
Objektif

Elemen-elemen Ilmu: Sejarah
yang
ditekankan Nilai: Cinta akan negara, menghargai, bersyukur, berterima kasih

Sistem KBAT: Mengaplikasi, menganalisis, menilai
Bahasa
Kosa kata umum: merdeka, bendera, perang, penjajah
BBB Kosa kata istilah: patriotik
Penilaian Sintaksis: Ayat tanya
Morfologi: Kata tanya
Gambar, video, set permainan susun suai gambar, ganjaran, lembaran
soalan individu, peta bulatan, kad imbasan

Tulisan

78

Set induksi:

iv. Murid menonton tayangan video berkaitan Rujuk LAMPIRAN 1:
peristiwa 31 Ogos 1957 yang disediakan oleh Video
guru. https://youtu.be/md3H_UkUHnI

v. Murid memberikan pendapat tentang kandungan
video : merdeka, bendera, perang, penjajah

vi. Guru mengaitkan video tersebut dengan
pelajaran pada hari ini.

Langkah 1: Aktiviti individu Rujuk LAMPIRAN 2:
v. Murid menjawab soalan berkaitan video. Lembaran soalan individu

vi. Murid dan guru berbincang tentang soalan yang Rujuk LAMPIRAN 3:
diberikan. Lembaran jawapan (Panduan Guru)

vii. Murid menulis situasi yang dapat dilihat dalam Maklum balas ringkas oleh guru
video dengan menggunakan peta bulatan.
Rujuk LAMPIRAN 4:
Peta bulatan

Langkah 2: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 5:
Set permainan susun suai gambar
iv. Murid diberikan satu set permainan susun suai
gambar. PAK21:
- Pembelajaran koperatif
v. Setiap kumpulan perlu menamatkan permainan - Pembelajaran kolaboratif
tersebut mengikut masa yang telah ditetapkan. - Ganjaran
Kumpulan yang berjaya akan diberikan
bintang/ganjaran.

Langkah 3: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 6:
Kad kata tanya
i. Murid menggunakan gambar daripada set
permainan dalam langkah 2 untuk membina tiga PAK 21:
soalan mudah berpandukan kad kata tanya yang - Pembelajaran koperatif
diberikan. - Pembelajaran kolaboratif
- Ganjaran
ii. Murid mengemukakan soalan yang siap dibina
untuk dijawab oleh kumpulan lain. Kumpulan
yang berjaya akan diberikan bintang/ganjaran.

Penutupan:

iv. Murid menyebut senario yang dikaitkan dengan
peristiwa 31 Ogos 1957.

v. Murid merumuskan isi pelajaran pada hari ini.

79

LAMPIRAN 1

Video Kemerdekaan Negara

https://youtu.be/md3H_UkUHnI

80

LAMPIRAN 2

Lembaran soalan individu

Jawab soalan-soalan di bawah berdasarkan video yang ditonton tadi.
1 Siapakah yang melaungkan perkataan ‘Merdeka’?
_____________________________________________
2 Berapa kali perkataan ‘Merdeka’ dilaungkan?
_____________________________________________
3 Apakah lagu yang dimainkan dalam video tersebut?
_____________________________________________
4 Apakah nama bendera yang diturunkan dalam video tersebut?
_____________________________________________
5 Apakah nama bendera yang dinaikkan dalam video tersebut?
______________________________________________

81

LAMPIRAN 3

Lembaran jawapan (Panduan Guru)

Jawab soalan-soalan di bawah berdasarkan video yang ditonton tadi.
1 Siapakah yang melaungkan perkataan ‘Merdeka’?
Tunku Abdul Rahman
_____________________________________________
2 Berapa kali perkataan ‘Merdeka’ dilaungkan?
tujuh kali
_____________________________________________
3 Apakah lagu yang dimainkan dalam video tersebut?
Negaraku
_____________________________________________
4 Apakah nama bendera yang diturunkan dalam video tersebut?
Bendera Union Jack
_____________________________________________

5 Apakah nama bendera yang dinaikkan dalam video tersebut?
Bendera Persekutuan Tanah Melayu

_____________________________________________

82

LAMPIRAN 4

Peta bulatan

PERISTIWA

3P1erOisGtiwOaS
31 O1g9o5s71957

83

LAMPIRAN 5

Set permainan susun suai gambar

Gambar 1

Gambar 2
84

LAMPIRAN 6

Kad kata tanya

SIAPA

APA

MENGAPA

85


Click to View FlipBook Version