The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by zaabar69, 2021-01-19 09:22:03

PANDUAN GURU ABM

PDPC & PDPR RPH

LAMPIRAN 2
Soalan kuiz

1. Tuliskan ayat gramatis daripada ayat Matematik yang diberi.
 RM20 – RM5 = RM15
2. Nani membeli 234 tangkai bunga di kedai bunga. Safia pula membeli 56

tangkai bunga lebih daripada Nani. Hitungkan bilangan bunga yang dibeli oleh
Safia.

3. Ah Seng ada 1469 helai baju di butiknya. Selepas jualan satu hari, bilangan
baju yang tinggal ialah 377 helai. Berapakah baju yang telah dijual?

 Buat cerita 20 kg + 10 kg = 30 kg
4. Tiga buah lori membawa muatan buah limau. Muatan setiap lori ialah lima tan

buah limau. Berapakah muatan yang diangkut oleh ketiga-tiga lori tersebut?
 Buat cerita 3 x 3 = 9
5. Terdapat 30 orang murid dalam kelas Peralihan Bestari. Mereka telah

dibahagikan kepada 6 kumpulan. Berapakah bilangan murid dalam setiap
kumpulan?
 Buat cerita 7 x 3 = 21

486

Tema: C - Bermain dengan Angka
Subtema: C1- Mengenal Nombor
Tajuk: C1.3- Membina Susunan Nombor Mengikut Urutan

Menaik dan Urutan Menurun

MINGGU: _____________ Kemahiran :Menulis
Tema: C. Bermain dengan Angka
Subtema: C1. Mengenal Nombor
Tajuk: C1.3 Membina susunan nombor mengikut urutan menaik dan urutan menurun

Fokus: Membina ayat tunggal berkaitan penyelesaian matematik.

Kosa kata umum: bertambah, berkurang, menaik, menurun, meningkat
Kosa kata istilah: pola nombor, tambah, tolak

Standard Kandungan Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang ditekankan
Pembelajaran
Ilmu: Matematik, Bahasa
3.3 Mengenal pasti 3.3.1 Mengenal Menyusun nombor Lembaran kerja petak Nilai: Keadilan, kepekaan
maklumat tentang pasti masalah secara menaik dan 100, video KBAT: Mengaplikasi
sesuatu perkara matematik menurun mengikut
daripada pelbagai daripada gandaan asas 1,2,4, 5
sumber. pelbagai sumber dan 10 dengan tepat
dan mengikut konteks.
penyelesaian
matematik
dengan jelas
dan sesuai.

487

C1 Mengenal nombor

C1.3 Membina susunan nombor mengikut urutan menaik dan urutan
menurun
Standard
Kandungan 3.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu perkara daripada
Standard pelbagai sumber
Pembelajaran
Kemahiran 3.3.1 Mengenal pasti masalah matematik daripada pelbagai sumber dan
bahasa yang penyelesaian Matematik dengan jelas dan sesuai.
menjadi fokus
Menulis
Objektif
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menyusun nombor secara menaik dan menurun mengikut gandaan asas
1,2,4, 5 dan 10 dengan tepat mengikut konteks.

Elemen-elemen Ilmu: Matematik
yang
ditekankan Nilai: Keadilan, kepekaan
KBAT: Mengaplikasi
Sistem Kosa kata umum : bertambah, berkurang, menaik, menurun, meningkat
Bahasa Kosa kata istilah : pola nombor, tambah, tolak
Sebutan dan intonasi
BBB
Penilaian Lembaran kerja Petak 100, video
Tulisan

488

Set induksi: Rujuk LAMPIRAN 1
Video Didi n Friends, Semut
i. Murid menonton video Didi n Friends, Semut berkawad.
berkawad.
https://www.youtube.com/watch?v=0MHa0MiAf18
ii. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran
berdasarkan apa-apa yang diperhatikan dalam Galakkan murid untuk menyatakan
video ini (hentikan video mengikut bilangan 1,2,3 perkataan bertambah.
supaya murid dapat membuat pemerhatian)

Galakkan murid untuk membilang
mengikut gandaan.

1,2,3,…
2,4,6,…
3,6,9,…

Langkah 1 : Aktiviti individu

i. Murid diberi satu siri nombor melalui kad imbasan
atau di papan putih.

ii. Murid menyebut setiap nombor yang diberikan.

iii. Murid dibimbing untuk mengenal pasti pola
nombor bagi siri nombor tersebut.

Contoh :

+4 +4 +4 +4

2 6 10, 14, 18
Pola nombor: Tambah setiap nombor dengan nombor 4.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN2
Petak 100
i. Setiap kumpulan mewarnakan petak 100
mengikut pola nombor yang diberi. Guru menyediakan kotak cabutan
yang mengandungi pola nombor bagi
ii. Murid-murid bertukar-tukar petak 100 dengan setiap kumpulan.
kumpulan lain. Murid dikehendaki meneka pola
nombor tersebut dengan betul.

iii. Murid menulis penyataan tentang pola nombor

Langkah 3: Aktiviti individu Rujuk LAMPIRAN 3
Garis Nombor
i. Murid diberikan lembaran kerja oleh guru. Pelbagaikan soalan:
1. meningkat
ii. Murid melengkapkan siri nombor pada garis 2. menurun
nombor. 3. berkurang
4. menaik
iii. Murid menulis pernyataan pola nombor pada
lembaran kerja

489

Penutupan:
i. Murid membuat kesimpulan dengan bimbingan
guru:
a) meningkat/bertambah/menaik = aktiviti +
b) menurun/berkurang = aktiviti –

490

LAMPIRAN 1
Video Didi n Friends, Semut berkawad
https://www.youtube.com/watch?v=0MHa0MiAf18

491

LAMPIRAN 2
PETAK 100

Contoh pola nombor:Tambah setiap nombor dengan nombor 4 tertib menaik
bermula dengan 4 dan berakhir dengan 100.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

492

LAMPIRAN 3
Melengkapkan garis nombor
1.

5 15
Pola Nombor: _______________________________________________
2.

2 6 10
Pola Nombor: _______________________________________________
3.

23 18
Pola Nombor: _______________________________________________
4.

55 49 43
Pola Nombor: _______________________________________________
5.

3 12 24
Pola Nombor: ______________8_________________________________

493

Tema: C - Bermain dengan Angka
Subtema: C1- Mengenal Nombor
Tajuk: C1.4- Menghasilkan Ayat Matematik Melalui Penyelesaian

Masalah

MINGGU: ____________ Kemahiran : Mendengar dan bertutur
Tema: C. Bermain dengan Angka
Subtema: C1. Mengenal Nombor
Tajuk: C1.4 Menghasilkan ayat matematik melalui penyelesaian masalah.

Fokus: Penyelesaian masalah secara rasional berkaitan dengan sesuatu situasi
matematik

Kosa kata umum : harga, penduduk, baki
Kosa kata istilah :congkak, batu seremban, lompat galah

Standard Kandungan Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang ditekankan
Pembelajaran

3.3 Mengenal pasti 3.3.2 Mengklasifikasikan Gambar rajah dan Ilmu: Matematik, Bahasa
maklumat tentang Menjelaskan suatu situasi yang pemain video Nilai: Kejujuran dan keprihatinan
sesuatu perkara idea matematik diberi dengan ayat KBAT: Menganalisis dan
daripada pelbagai secara yang gramatis. membina
sumber. sistematik
daripada satu
penyelesaian
masalah
berdasarkan
teks dan grafik
secara rasional
dengan
menggunakan
ayat yang betul
dan jelas.

494

C1 Mengenal nombor

C1.4 Menghasilkan ayat matematik melalui penyelesaian masalah

Standard 3.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu perkara daripada
Kandungan 3.3.2 pelbagai sumber

Standard Menjelaskan idea Matematik secara sistematik daripada satu
Pembelajaran penyelesaian masalah berdasarkan teks dan grafik secara rasional
dengan menggunakan ayat yang betul dan jelas.
Kemahiran
bahasa yang Mendengar dan bertutur
menjadi fokus

Objektif Pada sesi akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
mengklasifikasikan suatu situasi yang diberi dengan ayat yang gramatis.

Elemen-elemen Ilmu: Matematik
yang
ditekankan Nilai: Kejujuran dan keprihatinan
KBAT: Menganalisis dan membina
Sistem Kosa kata umum : harga, penduduk, baki
Bahasa Kosa kata istilah : congkak, batu seremban, lompat galah
Sebutan dan intonasi
BBB
Penilaian Gambar rajah dan pemain video
Pemerhatian dan lisan

495

Set induksi: Rujuk LAMPIRAN 1
i. Murid ditunjukkan gambar pelbagai permainan Galakkan murid untuk menyatakan
tradisional. apa-apa yang dilihat/pengalaman
ii. Murid bersoal jawab dengan guru tentang sekiranya pernah bermain
gambar tersebut. permainan tersebut dengan ayat
yang gramatis.
* Murid berkongsi idea tentang permainan yang
ditunjukkan.
-jumlah pemain yang sesuai
-cara bermain
-cara mengira markah
-jumlah pusingan
-dan lain-lain yang boleh diperihalkan.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 2
Penyelesaian masalah
i. Setiap kumpulan diberikan satu masalah. Langkah penyelesaian masalah:

ii. Murid berbincang untuk menyelesaikan masalah. 1. Memahami masalah
2. Merancang strategi
iii. Murid mengkategorikan operasi atau situasi yang 3. Melaksanakan strategi
diberikan. 4. Menyemak semula

Langkah 2 : Aktiviti kumpulan Boleh dibantu dengan kata kunci/isi
tempat kosong
i. Murid membuat penilaian hasil kerja kumpulan
melalui aktiviti Jelajah Pembelajaran.

ii. Murid membuat justifikasi terhadap penilaian
hasil kerja kumpulan lain.

Penutupan:

i. Murid diminta merumuskan langkah-langkah
untuk menyelesaikan masalah yang diberi.

496

LAMPIRAN 1

Set Induksi

497

LAMPIRAN 2

Langkah 2: Penyelesaian masalah

498

499

500

Tema: C - Bermain dengan Angka
Subtema: C1- Mengenal Nombor
Tajuk: C1.5- Memerihalkan Nombor Pecahan Dalam Pelbagai

Situasi

MINGGU: _____________ Kemahiran : Mendengar dan bertutur
Tema: C. Bermain dengan Angka
Subtema: C1. Mengenal Nombor
Tajuk: C1.5 Memerihalkan nombor pecahan dalam pelbagai situasi.

Fokus: Bersoal jawab tentang sesuatu masalah rutin berkaitan nombor pecahan dalam
situasi kehidupan.

Kosa kata umum: tertinggi, terendah, giliran, nombor,
Kosa kata istilah: jumlah, batu seremban, gandaan

Standard Kandungan Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang ditekankan
Pembelajaran

3.4 Berinteraksi 3.4.1 Bersoal Menyatakan jenis Batu seremban dan Ilmu: Matematik, Bahasa
tentang sesuatu jawab tentang pecahan wajar dan lembaran markah Nilai: Kejujuran, kerjasama
perkara dalam sesuatu pecahan tak wajar KBAT: Mengaplikasi, membina
pelbagai situasi. masalah rutin secara lisan.
dengan
melibatkan
pelbagai strategi
menggunakan
bahasa yang
betul secara
bertatasusila.

501

C1 Mengenal nombor

C1.5 Memerihalkan nombor pecahan dalam pelbagai situasi

Standard 3.4 Berinteraksi tentang sesuatu perkara dalam pelbagai situasi.
Kandungan 3.4.1
Bersoal jawab tentang sesuatu masalah rutin dengan melibatkan
Standard pelbagai strategi menggunakan bahasa yang betul secara
Pembelajaran bertatasusila.

Kemahiran Mendengar dan bertutur
bahasa yang
menjadi fokus

Objektif Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menyatakan jenis pecahan wajar dan pecahan tak wajar secara lisan.

Elemen-elemen Ilmu: Matematik
yang
ditekankan Nilai: Kejujuran, kerjasama
KBAT: Mengaplikasi, membina
Sistem Kosa kata umum : tertinggi, terendah, giliran, nombor,
Bahasa Kosa kata istilah : jumlah, batu seremban, gandaan
Sebutan dan intonasi
BBB
Penilaian Batu seremban dan lembaran markah
Pemerhatian dan lisan

502

Set induksi: Rujuk LAMPIRAN 1
Galakkan murid untuk menyatakan
i. Murid diminta memerhatikan gambar piza. idea dengan ayat yang gramatis.

ii. Guru mengemukakan beberapa soalan dan
mengaitkannya dengan pelajaran.

Langkah 1: Aktiviti berpasangan dan aktiviti Bermain dalam kumpulan kecil (4
kumpulan orang)

i. Murid diberi sehelai kertas berbentuk bulat. Contoh:
1 (pengangka)
ii. Murid diminta melipatkan kertas kepada 2 8 (penyebut)
bahagian, 4 bahagian dan 8 bahagian secara
berpasangan.

iii. Pada setiap bahagian murid dibimbing membaca
nombor pecahan yang terbentuk.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 2

i. Setiap kumpulan dibekalkan jenis-jenis pecahan  Pecahan Wajar: pengangka
seperti pecahan wajar dan pecahan tak wajar. kurang daripada penyebut

ii. Murid diminta mengasingkan mengikut pecahan  Pecahan Tak Wajar: pengangka
wajar dan tak wajar. lebih daripada penyebut

iii. Murid membuat justifikasi terhadap jawapan
mereka.

Langkah 3: Aktiviti kumpulan

i. Dalam kumpulan murid diminta membuat situasi
cerita Majlis Hari jadi semasa memotong kek
dengan menjadikan langkah 2(ii) sebagai
panduan.

ii. Pembentangan kumpulan.

Penutupan

i. Beberapa orang murid dipilih untuk menyatakan
jenis pecahan yang ditunjukkan oleh guru.

ii. Setiap kumpulan menunjukkan jawapan
menggunakan trafik light – hijau mewakili
pecahan wajar dan merah mewakili pecahan tak
wajar.

503

LAMPIRAN 1

Set Induksi

504

LAMPIRAN 2

Pecahan wajar dan pecahan tak wajar

1 23 3 8
7
8 64 2
5
6 1 67 3
5 6 92

505

Tema: C - Bermain dengan Angka
Subtema: C1- Mengenal Nombor
Tajuk: C1.6- Memerihalkan Keputusan Acara Sukan

Berdasarkan Ukuran Jarak dan Masa

MINGGU: _____________ Kemahiran : Mendengar dan bertutur
Tema: C. Bermain dengan Angka
Subtema: C1. Mengenal Nombor
Tajuk: C1.6 Memerihalkan keputusan acara sukan berdasarkan ukuran jarak dan masa.

Fokus: Berbincang dan menyelesaikan tentang sesuatu masalah rutin berkaitan acara
sukan.

Kosa kata umum : perseribu, unit, perseratus, persepuluh
Kosa kata istilah : nombor perpuluhan, titik perpuluhan

Standard Kandungan Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang ditekankan
Pembelajaran

3.4 Berinteraksi 3.4.2 Mengaplikasi Kertas sebak dan pen Ilmu: Matematik, Bahasa
tentang sesuatu Berbincang dan penggunaan ukuran marker Nilai: Menghargai rakan,
perkara dalam menyelesaikan jarak atau masa keterbukaan
pelbagai situasi. masalah rutin dalam acara sukan. KBAT: Mengaplikasi
dalam pelbagai
situasi secara
rasional
menggunakan
bahasa yang
betul secara
bertatasusila.

506

C1 Mengenal nombor

C1.6 Memerihalkan keputusan acara sukan berdasarkan ukuran jarak dan
masa
Standard
Kandungan 3.4 Berinteraksi tentang sesuatu perkara dalam pelbagai situasi

Standard 3.4.2 Berbincang dan menyelesaikan masalah rutin dalam pelbagai
Pembelajaran situasi secara rasional menggunakan bahasa yaang betul secara
Kemahiran bertatasusila.
bahasa yang
menjadi fokus Mendengar dan bertutur

Objektif Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
mengaplikasi penggunaan ukuran jarak atau masa dalam acara sukan.

Elemen-elemen Ilmu: Matematik
yang
ditekankan Nilai: Menghargai rakan, keterbukaan
KBAT: Mengaplikasi
Sistem Kosa kata umum : perseribu, unit, perseratus, persepuluh
Bahasa Kosa kata istilah : nombor perpuluhan,titik perpuluhan
Sebutan dan intonasi
BBB
Penilaian Kertas sebak dan pen marker
Lisan dan tulisan

507

Set induksi: Pembelajaran luar bilik darjah.

i. Murid diminta melompat dari satu bahagian ke
satu bahagian.

ii. Ukuran jarak diambil dengan bimbingan guru.

iii. Soal jawab tentang aktiviti dan dikaitkan dengan
topik pembelajaran.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan

i. Murid dijelaskan tentang nilai tempat nombor
perpuluhan.

ii. Murid menganalisis nombor dan menyatakan
nilai tempat nombor perpuluhan.

iii. Pembentangan kumpulan.

iv. Kumpulan lain menyatakan jawapan betul atau
salah menggunakan traffic light.

2.392

perseribu

unit

titik perpuluhan perseratus

persepuluh

Langkah 2: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 1
Rujuk LAMPIRAN 2
i. Murid dibekalkan jadual keputusan acara sukan.

ii. Murid membuat perbandingan hasil catatan larian
dan menyusun kedudukan peserta mengikut
catatan masa.

iii. Murid memberi justifikasi tentang pencapaian
masa Muthu bagi kedua-dua jarak larian.

Penutupan:

i. Murid menyebut semula nombor perpuluhan
yang diberikan oleh guru secara berpasangan
dan berkumpulan.

508

LAMPIRAN 1

Contoh Jadual keputusan acara larian

Acara Nama ahli kumpulan Masa/ jarak
100 meter 1. Rekha 13.26 saat
2. Anis 13.50 saat
200 meter 3. Mei Ling 14.06 saat
4. Muthu 12.07 saat
1. Rekha 26.30 saat
2. Anis 26.90 saat
3. Mei Ling 28.70 saat
4. Muthu 30.90 saat

509

LAMPIRAN 2

Jadual keputusan acara larian
Lengkapkan jadual keputusan acara larian.

Acara Nama ahli kumpulan Masa/ jarak
100 meter _______ saat
1. _______ saat
200 meter 2. _______ saat
3. _______ saat
4. _______ saat
1. _______ saat
2. _______ saat
3. _______ saat
4.

510

Tema: C - Bermain dengan Angka
Subtema: C2- Kreativiti dan Inovasi
Tajuk: C2.1- Menerangkan Bentuk Asas Dua Dimensi (2D) dan

Tiga Dimensi (3D)

MINGGU: _____________ Kemahiran: Mendengar dan bertutur
Tema: C. Bermain dengan Angka
Subtema: C2. Kreativiti dan Inovasi
Tajuk: C2.1 Menerangkan bentuk asas dua dimensi (2D) dan tiga dimensi (3D).

Fokus: Kosa kata dan istilah berkaitan bentuk asas.

Kosa kata umum : Sisi, bucu, permukaan rata, permukaan melengkung
Kosa kata istilah : 2D: segi empat sama, segi empat tepat, segi tiga

3D: kubus, kuboid dan silinder.

Standard Kandungan Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang ditekankan
Pembelajaran
Ilmu: Matematik, Pendidikan
3.1 Menyebut, 3.1.1 Menyebut, Menyatakan secara Model 2D dan 3D Moral, Kreativiti dan Inovasi
memahami dan memahami dan lisan bentuk asas 2D Nilai: Keseimbangan
menggunakan kosa menggunakan dan tiga bentuk 3D KBAT: Memahami dan
kata mengikut kosa kata umum yang dapat dilihat di Mengaplikasi
konteks. dan istilah dalam kelas/kawasan
matematik sekolah dengan tepat.
dengan tepat
mengikut konteks
matematik.

511

C2 Kreativiti dan Inovasi

C2.1 Menerangkan bentuk asas dua dimensi (2D) dan tiga dimensi (3D).

Standard 3.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata mengikut
Kandungan konteks.

Standard 3.1.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata umum dan
Pembelajaran istilah matematik dengan tepat mengikut konteks matematik.

Kemahiran Mendengar dan bertutur
bahasa yang
menjadi fokus

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
Menyatakan secara lisan bentuk asas 2D dan tiga bentuk 3D yang dapat
dilihat di dalam kelas/kawasan sekolah dengan tepat.

Elemen-elemen Ilmu: Matematik,Pendidikan Moral,Kreativiti dan Inovasi
yang Nilai: Keseimbangan
ditekankan KBAT: Memahami danmengaplikasi

Sistem Kosa kata umum : Sisi, bucu, permukaan rata,permukaan melengkung,
Bahasa bentuk.

Kosa kata istilah :
2D: segiempat sama, segiempat tepat, segitiga
3D: kubus, kuboid dan silinder.

Sebutan dan intonasi

BBB Model 2D dan 3D

Penilaian Pemerhatian dan lisan

512

Set induksi: Kepingan kertas berbentuk segi
tiga, segi empat sama, segi empat
i. Guru menunjukkan kepingan kertas yang tepat, bujur, bulatan
menunjukkan pelbagai bentuk 2D dan menyebut
bentuk tersebut dengan betul. Bongkah 3D berbentuk kubus,
kuboid, sfera, kon, piramid dan
ii. Murid ditunjukkan bongkah 3D dan menyebut prisma.
bentuk bongkah dengan bimbingan guru.

iii. Murid dibimbing untuk mengenal ciri-ciri bentuk
2D dan 3D.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan BBB:
Nota penanda (sticky notes)
i. Dalam kumpulan, murid melabelkan objek yang
terdapat dalam kelas sama ada 2D atau 3D
dengan menggunakan nota penanda.

ii. Murid bersama-sama dengan guru menilai bentuk
yang dilabelkan.

iii. Murid menyebut bentuk-bentuk yang dilabelkan.

*Galakkan murid untuk menyebut perkataan
dengan betul

Langkah 2: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 1
Gambar-gambar 2D dan 3D
i. Secara kumpulan, murid diminta untuk
mengkelaskan gambar-gambar mengikut bentuk
2D dan 3D.

ii. Murid menunjukkan hasil kumpulan masing-
masing.

iii. Murid dari kumpulan lain membuat
penambahbaikan jawapan melalui aktiviti Jelajah
Galeri .

Langkah 3: Aktiviti individu Rujuk LAMPIRAN 2
Lembaran kerja
i. Setiap murid dalam kumpulan diberikan lembaran
kerja.

ii. Murid dikehendaki menulis jawapan secara
individu.

iii. Penilaian akan dibuat melalui penukaran dengan
ahli kumpulan lain.

iv. Guru mempamerkan jawapan kepada murid
sebagai panduan.

513

Penutupan:
i. Minta murid untuk menyatakan semula bentuk 2D
dan 3D yang mereka telah dipelajari dengan
sebutan yang betul dan tepat.

514

LAMPIRAN 1

Gambar Bentuk 2D

Gambar Bentuk 3D

515

LAMPIRAN 2

Lembaran Kerja
Tuliskan bentuk-bentuk mengikut jenisnya.

Dua dimensi 1. ___________________
(2D) 2. ___________________
3. ___________________
4. ___________________
5. ___________________

Tiga dimensi 1. ___________________
(3D) 2. ___________________
3. ___________________
4. ___________________
5. ___________________
6. ___________________

516

Tema: C - Bermain dengan Angka
Subtema: C2- Kreativiti dan Inovasi
Tajuk: C2.2- Menyatakan Unit Ukuran

Kemahiran: Menulis

MINGGU: _____________ Tema: C. Bermain dengan Angka

Subtema: C2. Kreativiti dan Inovasi

Tajuk: C2.2 Menyatakan unit ukuran.

Fokus: Membina ayat tunggal berkaitan unit ukuran bentuk 2D.

Kosa kata umum: bentuk, bangunan, binaan, benda.
Kosa kata istilah: segi empat sama, segi empat tepat, segi tiga sama sisi, segi tiga

sama kaki, segi tiga bersudut tegak.

Standard Kandungan Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang ditekankan
Pembelajaran

3.2 Membina dan 3.2.1 Membina Membina ayat untuk Gambar Jambatan Ilmu: Matematik, Alam Sekitar,
menggunakan ayat ayat bagi menyatakan unit Pulau Pinang, Kreativiti dan Inovasi
mengikut konteks menerangkan ukuran bentuk 2D pelbagai bentuk segi Nilai: Semangat patriotik
secara gramatis. idea matematik yang dapat dilihat pada tiga dan segi empat, KBAT: Menganalisis dan menilai
dengan betul bendera Malaysia. gambar binaan dan
secara gramatis bendera Malaysia
mengikut
konteks.

517

C2 Kreativiti dan Inovasi

C2.2 Menyatakan unit ukuran.

Standard 3.2 Membina dan menggunakan ayat mengikut konteks secara
Kandungan gramatis.

Standard 3.2.1 Membina ayat bagi menerangkan idea matematik dengan betul
Pembelajaran secara gramatis mengikut konteks.

Kemahiran Menulis
bahasa yang
menjadi fokus

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
membina ayat untuk menyatakan unit ukuran bentuk 2D bendera Malaysia.

Elemen-elemen Ilmu: Matematik, Alam Sekitar, Kreativiti dan Inovasi
yang Nilai: Semangat patriotik
ditekankan KBAT: Menganalisis dan menilai

Sistem Kosa kata umum: Bentuk, bangunan, binaan, benda dll.
Bahasa Kosa kata istilah : Segi empat sama, segi empat tepat, segi tiga sama sisi,

Segi tiga sama kaki, segi tiga bersudut tegak.

Sintaksis

BBB 1. Gambar jambatan Pulau Pinang
2. Pelbagai bentuk segi tiga dan segi empat, gambar binaan dan

bendera Malaysia

Penilaian Tulisan

518

Set induksi: Rujuk LAMPIRAN 1
Gambar Jambatan Pulau Pinang dan
i. Murid meneliti gambar jambatan Pulau Pinang. gambar-gambar lain yang
bersesuaian.
ii. Murid berbincang dan menyatakan apa-apa yang
dilihat oleh mereka tentang binaan tersebut.

iii. Fokus kepada bentuk-bentuk 2D yang ada (segi
tiga sama kaki, segi tiga bersudut tepat).

iv. Soal jawab tentang unit ukuran yang digunakan
untuk mengukur jambatan Pulau Pinang dan
benda-benda lain.(Gambar ditunjukkan)

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 2
Bendera pelbagai saiz
i. Murid dalam kumpulan diberi bendera dalam
pelbagai saiz.

ii. Setiap kumpulan diminta mengukur bendera
mengikut panjang dan lebar bendera tersebut.

iii. Murid secara berkumpulan membina ayat yang
gramatis berdasarkan ukuran bendera tersebut.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 3

i. Murid diminta melukis bendera mengikut ukuran
yang diberikan oleh guru.

ii. Murid mempamerkan hasil kumpulan.

iii. Murid membuat penilaian hasil kerja kumpulan
melalui Search-Pair-Share (Ahli kumpulan akan
berbincang tentang ukuran yang digunakan
menepati arahan guru).

Penutupan:

i. Murid merumuskan pelajaran tentang unit ukuran
bentuk 2D.

519

LAMPIRAN 1

Gambar Jambatan Pulau Pinang

Jawapan Contoh:
Segi tiga bersudut tepat
Segi tiga sama kaki

520

LAMPIRAN 2

Contoh bendera Malaysia

91 sm

183 sm 61 sm
122 sm

122 sm

244 sm
521

LAMPIRAN 3
Ukuran Bendera

1. Bendera Malaysia
 Panjang – 183 sm
 Lebar – 91 sm

2. Bendera Negeri Melaka
 Panjang – 122 sm
 Lebar – 61 sm

3. Bendera Negeri Sembilan
 Panjang – 244 sm
 Lebar – 122 sm

Ayat Contoh
Panjang bendera Malaysia ialah satu ratus lapan puluh tiga sentimeter. Lebar
bendera Malaysia ialah sembilan puluh satu sentimeter.

522

Tema: C - Bermain dengan Angka
Subtema: C2- Kreativiti dan Inovasi
Tajuk: C2.3- Menghasilkan Reka Bentuk Sesuatu Objek

Berbentuk Dua Dimensi (2D) dan Tiga Dimensi (D)

MINGGU: _____________ Kemahiran: Menulis

Tema: C. Bermain dengan Angka

Subtema: C2. Kreativiti dan Inovasi

Tajuk: C2.3 Menghasilkan reka bentuk sesuatu objek berbentuk dua dimensi
(2D) dan tiga dimensi (3D).

Fokus: Memerihal penyelesaian matematik dengan mereka bentuk objek 3D.

Kosa kata umum : bentuk
Kosa kata istilah : kubus, kuboid, silinder, kon, piramid, sfera.

Standard Kandungan Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang ditekankan
Pembelajaran

3.3 Mengenal pasti 3.3.1 Mengenal Mereka bentuk objek Kad manila, gunting, Ilmu: Matematik,
maklumat tentang pasti masalah 3D gam, pembaris Kreativiti dan Inovasi
sesuatu perkara matematik Nilai: Bertolak ansur dan yakin
daripada pelbagai daripada diri
sumber. pelbagai sumber KBAT: Mencipta
dan penyelesaian
matematik
dengan jelas dan
sesuai.

523

C2 Kreativiti dan Inovasi

C2.3 Menghasilkan reka bentuk sesuatu objek berbentuk dua dimensi (2D) dan tiga
dimensi (3D).
Standard
Kandungan 3.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu perkara daripada
pelbagai sumber.
Standard
Pembelajaran 3.3.1 Mengenal pasti masalah matematik daripada pelbagai sumber dan
penyelesaian matematik dengan jelas dan sesuai.
Kemahiran
bahasa yang Menulis
menjadi fokus

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
Mereka bentuk objek 3D.

Elemen-elemen Ilmu: Matematik, Kreativiti dan Inovasi
yang Nilai: Bertolak ansur dan yakin diri
ditekankan KBAT: Mencipta

Sistem Kosa kata umum : bentuk
Bahasa Kosa kata istilah : kubus, kuboid, silinder, kon, piramid, sfera.

BBB Kad manila, gunting, gam, pembaris

Penilaian Tulisan

524

Set Induksi: .

i. Murid ditunjukkan pelbagai objek berbentuk 3D
di dalam kelas.

Catatan: Kotak, almari, papan putih dsb.

ii. Murid diminta menyebut bentuk tersebut dengan
betul.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 1
Gambar berbentuk 3D
i. Gambar berbentuk 3D yang berbeza diberikan
kepada setiap kumpulan. Rujuk LAMPIRAN 2
- i-Think
ii. Murid mencari gambar objek daripada pelbagai - Peta Bulatan
bahan yang disediakan oleh guru dan
memadankannya dengan setiap bentuk 3D
dengan menggunakan peta bulatan.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 3

i. Murid berbincang untuk menyusun semula
langkah membuat tabung duit berbentuk 3D
mengikut urutan yang betul.

ii. Murid dibimbing untuk mengikut langkah yang
betul untuk menghasilkan tabung duit.

iii. Murid daripada setiap kumpulan mempamerkan
tabung duit yang dihasilkan.

iv. Murid memberi skala penilaian ke atas hasil
kerja kumpulan lain.

Penutupan:

i. Murid merumuskan pengajaran dan
pembelajaran tentang reka bentuk 3D.

525

LAMPIRAN 1

Gambar bentuk 3D

LAMPIRAN 2

Peta Bulatan (contoh: Kuboid)

v
526

LAMPIRAN 3

Membuat tabung duit

LANGKAH-LANGKAH Sediakan bahan yang diperlukan seperti kadbod, pembaris,
MEMBUAT TABUNG gunting, gam pensel dan pisau.

DUIT Ukur dan lukis lukisan hamparan sebuah kotak tabung mengikut rajah di bawah
mengikut ukuran yang diberikan.

Lukis garis berputus pada kertas kadbod
sebagai tanda lipatan.
Buat satu lubang tabung berukuran 4 sm × 0.5 sm seperti
yang tertera di rajah tersebut.

Kelim yang terdapat pada kadbod dilipat dan dilekatkan dengan gam.

Menghias kotak tabung

10.5 sm
10.5 sm

Lubang
Tabung

527

Tema: C - Bermain dengan Angka
Subtema: C2- Kreativiti dan Inovasi
Tajuk: C2.4- Mencipta Model Secara Kreatif Menggunakan

Bahan Yang Berbentuk Dua Dimensi (2D) dan Tiga
Dimensi (3D) daripada Pelbagai Bahan

Kemahiran: Membaca

MINGGU: _____________ Tema: C. Bermain dengan Angka

Subtema: C2. Kreativiti dan Inovasi

Tajuk: C2.4 Mencipta model secara kreatif menggunakan bahan yang berbentuk 2D
dan 3D daripada pelbagai bahan.

Fokus: Penyelesaian masalah secara rasional dengan mencipta model.

Kosa kata umum : permukaan, sisi, bucu, melengkung, rata/satah
Kosa kata istilah : segitiga, segiempat, silinder

Standard Kandungan Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang ditekankan
Pembelajaran
Ilmu: Matematik, Kreativiti dan
3.3 Mengenal pasti 3.3.2 Menjelaskan Menghasilkan reka Petikan dan bahan- Inovasi
maklumat tentang idea matematik bentuk model bahan kitar semula Nilai: Keadilan
sesuatu perkara secara sistematik helikopter KBAT: Menganalisis dan
daripada pelbagai daripada satu berpandukan mencipta
sumber. penyelesaian langkah-langkah yang
masalah diberi.
berdasarkan teks
dan grafik secara
rasional dengan
menggunakan
ayat yang betul
dan jelas.

528

C2 Kreativiti dan Inovasi

C2.4 Mencipta model secara kreatif menggunakan bahan yang berbentuk 2D dan
3D daripada pelbagai bahan.

Standard 3.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu perkara daripada
Kandungan pelbagai sumber.

Standard 3.3.2 Menjelaskan idea matematik secara sistematik daripada satu
Pembelajaran penyelesaian masalah berdasarkan teks dan grafik secara rasional
dengan menggunakan ayat yang betul dan jelas.

Kemahiran Membaca
bahasa yang
menjadi fokus

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
menghasilkan reka bentuk model helikopter berpandukan langkah-langkah
yang diberi.

Elemen- Ilmu: Matematik, Kreativiti dan Inovasi
elemen yang
ditekankan Nilai: Keadilan
KBAT: Menganalisis dan mencipta
Sistem Kosa kata umum : Permukaan, sisi, bucu, melengkung, rata/satah
Bahasa Kosa kata istilah : Segi tiga, segi empat, silinder

Sebutan dan intonasi

BBB Petikan dan bahan-bahan kitar semula

Penilaian Lisan

529

Set induksi: Rujuk LAMPIRAN 1
Gambar bentuk-bentuk geometri
i. Guru menyediakan bentuk-bentuk geometri dalam
sampul surat. Murid diminta mengambilnya dan
memberikan nama bentuk tersebut.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 2
Langkah-langkah membina model
i. Murid diberikan maklumat tentang langkah untuk helikopter.
menghasilkan model helikopter.
Catatan
ii. Murid diminta membaca dan memahamkan setiap
langkah dengan bimbingan guru. Gunakan bahan-bahan kitar semula
untuk membina model helikopter.
iii. Murid diminta membina model helikopter yang
diingini.

iv. Murid menghias model helikopter mengikut
kesesuaian bentuk kenderaan sebenar.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan

i. Murid mempamerkan hasil kerja mereka.

ii. Murid mengemukakan pendapat dengan membuat
perbandingan dan penilaian hasil kerja kumpulan
lain secara Jelajah Galeri.

Langkah 3: Aktiviti kumpulan

i. Guru membimbing murid dalam kumpulan bagi
menilai bentuk yang dihasilkan dengan memberi
skala 1 hingga 5.

Penutupan:

i. Murid merumuskan pengajaran dan
pembelajaran.

530

LAMPIRAN 1
531

LAMPIRAN 2

(Aktiviti 1)
Langkah-langkah membina model helikopter

1. Sediakan beberapa bentuk geometri seperti yang ditunjukkan dengan menggunakan kad
manila.

Bentuk A

14 cm

7 cm
7 cm

Bentuk B

7 cm

532

Bentuk C

5 cm

Bentuk D 7 cm 2 cm
12 cm 7 cm

Bentuk E
2 cm

2 cm
533

Bentuk F

1.5 cm 1.5 cm
2 cm
Bentuk G

11 cm

3 cm
4 cm

534

2. Lipat kad manila bentuk A supaya menjadi dua bahagian seperti yang terdapat
dalam rajah 1

Rajah 1

3. Kad manila bentuk G digunting kepada dua bahagian seperti yang terdapat
dalam rajah 2 dan dilipat pada garisan tengah berukuran 3 cm seperti yang
terdapat dalam rajah 3.

3 cm

digunting Rajah 2

dilipat

3 cm

Rajah 3

535


Click to View FlipBook Version