The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by zaabar69, 2021-01-19 09:22:03

PANDUAN GURU ABM

PDPC & PDPR RPH

LAMPIRAN 1
Gambar-gambar Berkaitan Cerita Rakyat

286

LAMPIRAN 2
Video Kisah Si Tanggang

https://www.youtube.com/watch?v=KfZA_nIV2PY

287

LAMPIRAN 3
Lembaran kerja (kosa kata)

Tulis lima kosa kata yang anda dengar daripada video yang ditonton.
Bil. Kosa kata
1.
2.
3.
4.
5.

288

LAMPIRAN 4

Petikan Cerita

Kisah Anak Derhaka Si Tanggang

Pada zaman dahulu, hidup seorang budak kampung yang bernama Si
Tanggang. Pada suatu hari, Si Tanggang pergi memburu dengan
rakannya, Mudin. Mereka nampak sebuah kapal besar berlabuh untuk
mencari air bersih.

Si Tanggang cuba mendekati kapal besar itu walaupun dihalang
oleh Mudin. Nasib malang menimpa Si Tanggang kerana ditemui oleh
kelasi kapal. Si Tanggang ditangkap dan dibawa jauh dari kampungnya.

Di atas kapal, Si Tanggang bekerja sebagai pencuci kapal.
Disebabkan kerajinannya, nakhoda kapal telah mengambilnya sebagai
anak angkat. Tidak lama kemudian, Si Tanggang dikahwinkan dengan
seorang puteri raja. Setelah nakhoda kapal itu meninggal dunia, Si
Tanggang dilantik sebagai nakhoda menggantikan bapa angkatnya.

Pada suatu hari, Si Tanggang membawa isterinya belayar dan telah
berlabuh setibanya di suatu tempat. Si Tanggang tidak menyedari bahawa
dia telah berlabuh di kampung asalnya. Mudin, rakan lamanya nampak Si
Tanggang dan segera menceritakan hal itu kepada ibu Si Tanggang. Ibu
Si Tanggang begitu gembira dan terus menuju ke arah kapal besar
anaknya.

Betapa sedih hati ibu Si Tanggang apabila anaknya tidak mengaku
dirinya sebagai ibu. Sambil mengayuh sampan, ibu Si Tanggang
bersumpah jika lelaki kaya yang ditemuinya itu anaknya, dia menyumpah
Si Tanggang menjadi batu. Sejurus selepas itu, Si Tanggang dan kapalnya
berubah menjadi batu. Demikianlah kisah balasan anak yang derhaka
terhadap ibunya.

289

LAMPIRAN 5

Peta Buih

Sifat-sifat
Si Tanggang

290

Tema: A - Aku Dan Negaraku
Subtema: A5- Seni Warisan Bangsa
Tajuk: A5.7-Membincangkan Tentang Alat Muzik

Tradisional dan Tarian Tradisional

Kemahiran: Mendengar dan bertutur

MINGGU: _____________ Tema: A. Aku dan Negaraku
Subtema: A5 Seni Warisan Bangsa
Tajuk: A5.7 Membincangkan tentang alat muzik tradisional dan tarian tradisional.

Fokus: Menamakan dan menerangkan alatan muzik tradisional.

Kosa kata umum: Muzik, irama.
Kosa kata istilah: Gendang, sape, biola Cina, kompang, seruling, serunai

Standard Kandungan Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang ditekankan
Pembelajaran
1.4 Berinteraksi Menyenaraikan alat Video, gambar, Ilmu: Seni, bahasa.
tentang sesuatu 1.4.2 Berbincang muzik tradisional di lembaran kerja, nota Nilai: Bekerjasama, rajin, tolong-
perkara dalam tentang sesuatu Malaysia dan ringkas. menolong, kesabaran,
pelbagai situasi. peristiwa menerangkan asal menghargai,hormat-
sebelum dan usul dan penggunaan menghormati.
semasa dalam alat muzik. KBAT: Mengaplikasi,
pelbagai situasi menganalisis.
dengan betul,
jelas dan
bertatasusila.

291

A5 Seni Warisan Bangsa

A5.7 Membincangkan Tentang Alat Muzik Tradisional dan Tarian Tradisional.

Standard 1.4 Berinteraksi tentang sesuatu perkara dalam pelbagai situasi.
Kandungan 1.4.2
Berbincang tentang sesuatu peristiwa sebelum dan semasa dalam
Standard pelbagai situasi dengan betul, jelas dan bertatasusila.
Pembelajaran
Mendengar dan bertutur
Kemahiran
bahasa yang
menjadi fokus

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menyenaraikan alat muzik tradisional di Malaysia dan menerangkan asal usul
dan penggunaan alat muzik.

Elemen-elemen Ilmu: Seni, bahasa
yang Nilai: bekerjasama, rajin, tolong-menolong, kesabaran, menghargai, hormat-
ditekankan menghormati
KBAT: mengaplikasi, menganalisis
Sistem Kosa kata umum: muzik, irama.
Bahasa Kosa kata istilah: gendang, sape, biola Cina, kompang, seruling, serunai
Sebutan dan Intonasi
BBB
Penilaian Video, gambar,lembaran kerja, nota ringkas

Lisan dan pemerhatian

292

Set induksi Rujuk LAMPIRAN 1:
i. Murid menonton tayangan video persembahan Video
muzik tradisional. https://youtu.be/L7JAeWZUaJ8
ii. Murid memberikan pendapat tentang tayangan https://youtu.be/IFlegF40Ub8
video tersebut.
iii. Guru mengaitkan tayangan video dengan isi https://youtu.be/AwFWgMh-9CQ
pembelajaran.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 2:
i. Murid melihat gambar pelbagai alat muzik Gambar pelbagai alat muzik
tradisional. tradisional
ii. Murid menamakan alat-alat muzik tradisional yang
dilihat dan menyesuaikannya dengan kata kunci
perkataan alat tersebut.
iii. Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil
perbincangan kumpulan.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan PAK21:
i. Murid dibahagikan kepada kumpulan mengikut Pembelajaran koperatif
alat muzik (kompang, gendang, biola Cina, Pembelajaran Kolaboratif
serunai, sompoton, sitar, seruling). Stay-stray
ii. Murid diminta mengisi carta yang disediakan Komunikasi
berpandukan nota ringkas yang dibekalkan oleh
guru. Rujuk LAMPIRAN 3:
iii. Seorang ahli kumpulan akan menerangkan Lembaran kerja
maklumat kumpulannya kepada ahli kumpulan
lain. (stay-stray). Rujuk LAMPIRAN 4:
Nota ringkas
Penutupan
i. Murid membuat rumusan isi pelajaran dengan KBAT:
bimbingan guru. Menganalisis

293

LAMPIRAN 1

Video

https://youtu.be/L7JAeWZUaJ8

https://youtu.be/IFlegF40Ub8
https://youtu.be/AwFWgMh-9CQ

294

LAMPIRAN 2

Gambar Pelbagai Alat Muzik Tradisional.

Biola Cina(Erhu)
EU

Seruling
S UL G

295

Sompoton N
S MO

Serunai
E UN

296

Sitar R
I

Sape
SE

297

Kompang
OP N

Gendang N
EN

298

LAMPIRAN 3

Lembaran kerja

Lengkapkan jadual di bawah dengan maklumat alat muzik tradisional
kumpulan anda.

Nama alat Asal /Lokasi Cara dimainkan

Kompang

299

LAMPIRAN 4

Nota Ringkas

Nama alat Asal usul Fungsi
 Alat ini digunakan sebagai
Biola Cina  Merupakan sejenis alat muzik bertali
alat solo untuk hiburan dan
tradisional Cina. juga orkestra untuk
mengiringi opera Cina
 Muncul pada Dinasti Tang iaitu abad
 Banyak digunakan semasa
ketujuh dan popular di kawasan mengadakan sembahyang
atau persembahan nyanyian
barat laut China pada masa itu. dan tarian, orkestra alat
muzik tradisional, drama,
Gendang  Berasal dari Jawa sejak pertengahan upacara perayaan,
abad kesembilan Masihi. pertandingan.

 Berkembang di negeri Kedah, Perlis,  Digunakan juga untuk
Terengganu dan Perak. mengiringi, upacara
menyambut ketibaan
 Pada masa dulu, gendang tetamu, acara perarakan
digunakan sebagai genderang dalam pengantin serta
ensemble paluan untuk mengiringi memeriahkan majlis
teater tradisional serta mengiringi perkahwinan.
tarian klasik istana dan rakyat.
 Sitar memainkan peranan
Sitar  Merupakan sejenis alat muzik yang penting dalam muzik
Seruling berasal dari Asia Selatan. Hindustan.
Sape
 Alat ini dibawa oleh orang-orang  Biasanya alat muzik ini
Timur Tengah yang berhijrah ke dimainkan dalam kumpulan
India. instrumental kecil atau
sebagai solo bersama
 Sering digunakan dalam seni muzik dengan alat muzik lain
klasik Hindustan sejak tahun 1800- seperti tabla, sarod dan
an tambura.

 Merupakan alat muzik tiupan yang  Alat ini digunakan untuk
popular di negara China. menghasilkan muzik yang
menghiburkan dan irama
 Diperbuat daripada tulang haiwan yang merdu.
satu ketika dahulu dan selepas itu,
diubahsuaikan kepada buluh  Bunyi yang dihasilkan juga
sehingga ke hari ini. dapat meniru suara burung.

 Seruling dan budaya muzik Cina  Sape menjadi alat sosial
dibawa masuk oleh imigran dari bagi mengiringi tarian atau
negara China ke Malaysia pada sebagai bentuk hiburan.
zaman sebelum merdeka.
 Selain itu, alat muzik ini juga
 Alat muzik ini berasal dari Sarawak. dimainkan dalam pelbagai
 Pada masa dulu, alat ini dimainkan kegiatan atau upacara adat
suku kaum Iban.
untuk upacara ritual di rumah
panjang.

300

Tema: A - Aku Dan Negaraku
Subtema: A5- Seni Warisan Bangsa
Tajuk: A5.7-Membincangkan Tentang Alat Muzik

Tradisional dan Tarian Tradisional

Kemahiran: Mendengar dan bertutur

MINGGU: _____________ Tema: A. Aku dan Negaraku

Subtema: A5 Seni Warisan Bangsa

Tajuk: A5.7 Membincangkan tentang alat muzik tradisional dan tarian tradisional.

Fokus: Menamakan dan menerangkan tarian tradisional di Malaysia.

Kosa kata umum: Tarian
Kosa kata istilah: Zapin, ngajat, tarian singa, sumazau, kuda kepang, tarian
Bharatanatyam

Standard Kandungan Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang ditekankan
Pembelajaran
1.4 Berinteraksi Menyenaraikan tarian Video, gambar, nota Ilmu: Seni, bahasa.
tentang sesuatu 1.4.2 Berbincang tradisional di Malaysia ringkas, lembaran Nilai: bekerjasama, rajin, tolong-
perkara dalam tentang sesuatu dan menerangkan kerja, carta Roda menolong, kesabaran,
pelbagai situasi. peristiwa asal usul tarian Bintang, set gambar menghargai, hormat-
sebelum dan tradisional. dan nama tarian menghormati.
semasa dalam tradisional KBAT: mengaplikasi,
pelbagai situasi menganalisis.
dengan betul,
jelas dan
bertatasusila.

301

A5 Seni Warisan Bangsa

A5.7 Membincangkan Tentang Alat Muzik Tradisional dan Tarian Tradisional.

Standard 1.4 Berinteraksi tentang sesuatu perkara dalam pelbagai situasi.
Kandungan 1.4.2
Berbincang tentang sesuatu peristiwa sebelum dan semasa dalam
Standard pelbagai situasi dengan betul, jelas dan bertatasusila.
Pembelajaran
Mendengar dan bertutur
Kemahiran
bahasa yang Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menjadi fokus menyenaraikan tarian tradisional di Malaysia dan menerangkan asal usul
tarian trasional.
Objektif

Elemen-elemen Ilmu: Seni, bahasa
yang
ditekankan Nilai: Bekerjasama,rajin ,tolong-menolong, kesabaran, menghargai, hormat-
menghormati
Sistem
Bahasa KBAT: Mengaplikasi, menganalisis

BBB Kosa kata umum: Tarian
Penilaian Kosa kata istilah: Zapin, ngajat, tarian singa, sumazau, kuda kepang, tarian
Bharatanatyam

Sebutan dan Intonasi

Video, gambar, nota ringkas, lembaran kerja, carta Roda Bintang, set gambar
dan nama tarian tradisional

Lisan dan pemerhatian

302

Set induksi Rujuk LAMPIRAN 1:
i. Murid menyaksikan video persembahan tarian Video persembahan tarian
Tradional. tradisional
ii. Murid memberikan sumbang saran tentang https://youtu.be/xl5GRcW5pbg
kandungan video yang disaksikan.
iii. Guru mengaitkan perbincangan dengan isi
pembelajaran.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 2:
i. Murid diminta mengeja dan menyebut beberapa Set gambar dan nama tarian
tarian tradisional yang dipaparkan. tradisional
ii. Murid melabelkan tarian tradisional mengikut
kaum atau etnik. Rujuk LAMPIRAN3 :
iii. Murid membentangkan hasil perbincangan Kad kata
kumpulan.

PAK21:
Pembelajaran koperatif
Pembelajaran Kolaboratif
Komunikasi

KBAT:
Menganalisis
Mengaplikasi

Rujuk LAMPIRAN 4:
Nota ringkas

Langkah 2: Aktiviti berpasangan Rujuk LAMPIRAN 5:
i. Berdasarkan nama tarian tradisional, murid Lembaran kerja
diminta membaca secara mentalis (senyap) nota
ringkas yang diberikan.
ii. Secara berpasangan (Search - Pair - Share )
murid berbincang tentang nota ringkas yang
diberikan.
iii. Murid mengisi carta yang disediakan.
iv. Wakil murid membentangkan dapatan pasangan.

Penutupan Rujuk LAMPIRAN 6:
i. Murid mengisi roda bintang yang diberikan. Carta Roda Bintang
ii. Murid menyatakan jenis tarian berdasarkan Carta
Roda Bintang.

303

LAMPIRAN 1

Video

https://youtu.be/xl5GRcW5pbg

304

LAMPIRAN 2
Set Gambar Dan Nama Tarian Tradisional

Tarian Ngajat

T

Tarian Bharatanatyam

305

Tarian Zapin
Tarian Kipas

306

Kuda Kepang
Tarian Singa

307

Tarian Sumazau

308

LAMPIRAN 3 Cina

Kad Kata

India

Iban

Kadazandusun

Melayu

309

LAMPIRAN 4 Nota Ringkas
Tarian
Keterangan
Tarian Zapin  Tarian zapin berasal dari Parsi.
Tarian Sumazau  Sangat terkenal di negeri Johor.
 Dipersembahkan terutamanya dalam majlis keramaian.
Tarian Ngajat
 Tarian ini merupakan tarian tradisional masyarakat Kadazan di
Kuda Kepang Sabah.

Tarian Singa  Tarian ini dipersembahkan ketika memuja semangat padi dan
Tarian Kipas menyambut tetamu.

Tarian  Tarian ini biasanya diiringi oleh paluan gong yang pelbagai jenis
Bharatanatyam dan sebuah gendang.

 Tarian ini merupakan tarian tradisional masyarakat Iban di
Sarawak.

 Menggunakan alat seperti perisai dan pedang ketika menari.
 Tarian ini dianggap sebagai latihan berperang di samping sebagai

tarian untuk menyambut kepulangan pahlawan.
 Tarian Ngajat biasanya diiringi gong, tetawak, bebendal dan

engkromong.

 Tarian ini berasal dari Jawa, Indonesia.
 Tarian ini amat terkenal di negeri Johor.
 Dipersembahkan dalam satu kumpulan dengan diiringi paluan

gong, gendang, rebana dan angklung.
 Penarinya kadangkala tidak sedarkan diri kerana diresapi

semangat kuda kepang.

 Tarian ini merupakan tarian tradisional masyarakat Cina.
 Pepatung seperti singa digunakan semasa persembahan.
 Dipersembahkan pada Tahun Baru Cina dan perasmian.

 Tarian Kipas berasal dari Korea.
 Tarian ini memerlukan sembilan orang penari wanita dan dua

orang penari lelaki.
 Pakaian yang dipakai oleh penari ialah Cheongsam, Samfu dan

pakaian tradisional Cina yang lain.
 Tarian ini banyak dipersembahkan semasa perayaan Tahun

Baharu Cina, Karnival Tradisional dan Budaya, majlis anjuran
organisasi dan lain-lain lagi.

 Tarian ini berasal dari wilayah Tamil Naidu di bahagian selatan
India dan dikenali sebagai tarian kebangsaan India.

 Tarian ini banyak bersandarkan unsur keagamaan Hindu.
 Menurut tradisi awal, tarian ini dipersembahkan secara solo oleh

seorang penari perempuan namun lama-kelamaan berkembang
menjadi tarian yang sering dipersembahkan secara kelompok.

310

LAMPIRAN 5

Lembaran Kerja

Lengkapkan jadual di bawah dengan maklumat tarian tradisional kumpulan anda.

Nama tarian Asal /Lokasi Bagaimana?

Tarian singa

311

LAMPIRAN 6
Carta Roda Bintang

Sila sesuaikan gambar tarian dengan nama tarian yang dinyatakan.

TARIAN SINGA

TARIAN SUMAZAU TARIAN BHARATANATYAM

TARIAN NGAJAT TARIAN ZAPIN

KUDA KEPANG

312

BAHAGIAN 3
CADANGAN
STRATEGI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Tema
B – SAYANGILAH KURNIAAN

TUHAN

313

Tema: B - Sayangilah Kurniaan Tuhan
Subtema: B1- Hidup Bersyukur
Tajuk: B1.1- Mengenal Pasti Anggota Badan

MINGGU: _____________ Kemahiran: Mendengar dan bertutur
Tema: B. Sayangilah Kurniaan Tuhan
Subtema: B1. Hidup Bersyukur
Tajuk: B1.1 Mengenal pasti anggota badan

Fokus: Kosa kata dan istilah berkaitan anggota badan dan tumbesaran manusia

Kosa kata umum: siku, kepala, lengan, lutut, kaki, tangan, jari
Kosa kata istilah: deria, berbulu, bernafas, organ

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

2.1 Menyebut, 2.1.1 Menyatakan anggota Kertas yang Ilmu: Sains dan Teknologi
memahami dan Menyebut, badan dengan sebutan mengandungi lagu, Nilai: kesyukuran
menggunakan kosa memahami dan yang betul kad suku kata, KBAT: menilai
kata mengikut menggunakan plastesin
konteks. kosa kata umum
dan istilah
saintifik dengan
tepat mengikut
konteks sains.

314

B1 Hidup Bersyukur

B1.1 Mengenal pasti anggota badan

Standard 2.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata mengikut
Kandungan 2.1.1 konteks

Standard Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata umum dan
Pembelajaran istilah saintifik dengan tepat mengikut konteks sains.

Kemahiran Mendengar dan bertutur
bahasa yang
menjadi fokus

Objektif Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menyatakan anggota badan dengan sebutan yang betul.

Elemen-elemen Ilmu: Sains dan Teknologi
yang Nilai: kesyukuran
ditekankan
KBAT: menilai
Sistem Kosa kata umum: siku, kepala, lengan, lutut, kaki, tangan, jari
Bahasa Kosa kata istilah: deria, berbulu, bernafas, organ
Sebutan dan intonasi
BBB Kertas yang mengandungi lagu, kad suku kata, plastesin
Penilaian
Lisan dan pemerhatian

315

Set induksi: Lagu ’Anggota Badan’
https://youtu.be/10ZFmyq62nE
i. Murid menyanyikan lagu ’Anggota Badan’.
ii. Murid menunjukkan anggota badan dengan

bimbingan guru berdasarkan lirik lagu.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan

i. Murid membaca petikan secara mekanis. Rujuk LAMPIRAN 1
ii. Murid-murid menyenaraikan kosa kata umum

dan saintifik tentang anggota badan melalui
petikan.
iii. Murid-murid menyebut suku kata yang didapati
melalui cabutan perkataan di dalam kotak
dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 2

i. Murid-murid menyusun suku kata menjadi
perkataan.

ii. Murid menyebut suku kata yang disusun dengan
kuat dan betul.

iii. Perkataan yang didapati digunakan untuk
membina ayat.

Langkah 3: Aktiviti berpasangan

i. Murid-murid dikehendaki berbual tentang kosa Rujuk LAMPIRAN 3
kata umum saintifik anggota badan.
Panduan berbual:
ii. Murid digalakkan bersoal jawab tentang anggota Warna: Warna kulit, rambut dsb
badan. Bilangan anggota badan:
Dua pasang, sepasang
Penutupan Organ: jantung

i. Murid menyenaraikan anggota badan yang
telah dipelajari

316

LAMPIRAN 1
Set induksi

Lagu Anggota Badan

https://www.youtube.com/watch?v=1OZFmyq62nE

317

LAMPIRAN 2

mu lut ba hu lu

te li nga hi dung

ka ki ma ta tut

318

LAMPIRAN 3

1) Kaki kerana berdarah Terjatuh.
Salmah
telinga

_________________________________________________________________

2)

sakit Rahman mata.

_________________________________________________________________

3) hidung. melalui Manusia bernafas

__________________________________________________________________

Jawapan

1. Kaki Salmah berdarah kerana terjatuh.
2. Rahmah sakit mata.
3. Manusia bernafas melalui hidung.

319

4. LAMPIRAN 4
1. Berapa pasang mata awak?
2. Apakah warna kulit awak?
3. Berapa bilangan jari awak?
Jawapan
1. Saya ada sepasang mata.
2. Kulit saya berwarna cerah.
3. Bilangan jari saya ada sepuluh.

320

Tema: B - Sayangilah Kurniaan Tuhan
Subtema: B1- Hidup Bersyukur
Tajuk: B1.2- Menerangkan Bahagian-bahagian Anggota

Badan Manusia

MINGGU: _____________ Kemahiran: Menulis
Tema: B. Sayangilah Kurniaan Tuhan
Subtema: B1. Hidup Bersyukur
Tajuk: B1.2 Menerangkan bahagian-bahagian anggota badan manusia

Fokus: Membina dan menggunakan ayat yang gramatis.

Kosa kata umum: siku, kepala, lengan, lutut, kaki, tangan, jari
Kosa kata istilah: deria, berbulu, bernafas dan organ

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

2.2 Membina dan 2.2.1 Membina dan menulis Kad bergambar, Ilmu: Sains dan Teknologi
menggunakan ayat Membina ayat ayat yang gramatis plastesin, pen Nilai: kesyukuran
mengikut konteks untuk tentang bahagian- penanda KBAT: mengaplikasi
secara gramatis. menjelaskan bahagian anggota
hasil badan.
pemerhatian
berdasarkan
perubahan atau
fenomena yang
berlaku dengan
betul dan jelas.

321

B1 Hidup Bersyukur

B1.2 Menerangkan bahagian-bahagian anggota badan manusia

Standard 2.2 Membina dan menggunakan ayat mengikut konteks secara
Kandungan gramatis.

Standard 2.2.1 Membina ayat untuk menjelaskan hasil pemerhatian berdasarkan
Pembelajaran perubahan atau fenomena yang berlaku dengan betul dan jelas.

Kemahiran Menulis
bahasa yang
menjadi fokus Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
membina dan menulis ayat yang gramatis tentang bahagian-bahagian
Objektif anggota badan.

Elemen-elemen Ilmu: Sains dan Teknologi
yang Nilai: kesyukuran
ditekankan
KBAT: mengaplikasi
Sistem Kosa kata umum: siku, kepala, lengan, lutut, kaki, tangan, jari
Bahasa Kosa kata istilah: deria, berbulu, bernafas dan organ
Sintaksis
BBB Kad bergambar, plastesin, pen penanda
Penilaian
Tulisan dan pemerhatian

322

Set induksi:

i. Murid diminta mengambil makanan yang
diletakkan di atas meja.

ii. Murid dan guru bersoal jawab tentang bahagian
anggota badan yang digunakan untuk mengambil
makanan dan mengaitkan dengan pembelajaran.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan

i. Murid-murid menyusun suku kata menjadi

perkataan dengan betul. Rujuk LAMPIRAN 1

ii. Murid membaca suku kata yang diberikan dengan

intonasi dengan kuat dan betul.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan

i. Murid-murid menampal dan melabel bahagian Rujuk LAMPIRAN 2
anggota badan pada kertas yang diberikan oleh
guru.

ii. Wakil kumpulan diminta menampalkan hasil
tugasan mereka di papan putih.

Langkah 3: Aktiviti kumpulan

i. Murid-murid diminta menyusun kad-kad Rujuk LAMPIRAN 3
perkataan menjadi ayat mengikut kaedah SKOP
(Subjek-Kata-Objek- Penerangan).

ii. Perbincangan dan penilaian atas tugasan murid.

Penutupan Rujuk LAMPIRAN 4
My Triangle
i. Rumusan murid tentang pelajaran melalui Tiket
Keluar.

323

LAMPIRAN 1

1. Ma + ta
2. Te + li + nga

3. Mu + lut

4. Si + ku

5. Ka + ki

6. Ta + ngan

324

LAMPIRAN 2
325

LAMPIRAN 3

1. mempunyai lima tangan jari

______________________________________________________________

2. merah. Alin berwarna rambut

_____________________________________________________________
3.

Azmi pergelangan tangan jam kiri di memakai tangan

____________________________________________________________________
4. kaki bengkak terjatuh. kiri kerana Siva

_____________________________________________________________________

326

LAMPIRAN 4

Tiket Keluar
(My Triangle)

Tuliskan tiga perkara
yang anda pelajari.

1

23

327

Tema: B - Sayangilah Kurniaan Tuhan
Subtema: B1- Hidup Bersyukur
Tajuk: B1.3- Menerangkan Fungsi Deria Manusia

MINGGU: _____________ Kemahiran: Mendengar dan bertutur
Tema: B. Sayangilah Kurniaan Tuhan
Subtema: B1. Hidup Bersyukur
Tajuk: B1.3 Menerangkan fungsi deria manusia.

Fokus: Menjelaskan fungsi deria manusia.

Kosa kata umum: siku, kepala, lengan, lutut, kaki, tangan, jari, telinga, mata, hidung
Kosa kata istilah: penglihatan, pendengaran, bau, rasa, sentuh

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

2.3Mengenal pasti 2.3.1 Menjelaskan fungsi Kad imbasan, kertas Ilmu:Sains dan Teknologi
maklumat tentang Membuat deria manusia dengan sebak, plastesin Nilai: kesyukuran
sesuatu perkara kesimpulan yang ayat yang mudah. KBAT: mengaplikasi
daripada pelbagai munasabah
sumber. berdasarkan
maklumat yang
diperoleh
daripada
pelbagai sumber
mengenai
perubahan atau
fenomena yang
berlaku

328

B1 Hidup Bersyukur

B1.3 Menerangkan fungsi deria manusia

Standard 2.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu perkara daripada
Kandungan 2.3.1 pelbagai sumber

Standard Membuat kesimpulan yang munasabah berdasarkan maklumat
Pembelajaran yang diperoleh daripada pelbagai sumber mengenai perubahan
atau fenomena yang berlaku
Kemahiran
bahasa yang Mendengar dan bertutur
menjadi fokus

Objektif Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menjelaskan fungsi deria manusia dengan ayat yang mudah.

Elemen-elemen Ilmu:Sains dan Teknologi
yang
ditekankan Nilai: kesyukuran

Sistem KBAT: mengaplikasi
Bahasa Kosa kata umum: siku, kepala, lengan, lutut, kaki, tangan, jari, telinga, mata,
hidung
BBB Kosa kata istilah: penglihatan, pendengaran, bau, rasa, sentuh
Penilaian Sebutan dan intonasi

Kad imbasan, kertas sebak, plastesin

Lisan dan pemerhatian

329

Set induksi

i. Murid-murid diminta merasa beberapa makanan
sambil menutup mata.

ii. Murid-murid bersoal jawab dengan guru tentang
rasa makanan tersebut.

Langkah 1: Aktiviti berkumpulan

i. Murid-murid menjawab teka-teki fungsi deria Rujuk LAMPIRAN 1
manusia yang ditampal pada kertas sebak.

ii. Murid-murid menunjukkan jawapan melalui papan
putih mini.

Langkah 2: Aktiviti berpasangan

i. Murid-murid memadankan kad yang Rujuk LAMPIRAN 2
mengandungi gambar anggota badan dan fungsi
deria manusia secara berpasangan.

ii. Murid-murid menilai hasil kerja rakan melalui
pertukaran hasil kerja dengan pasangan lain.

Langkah 3: Aktiviti kumpulan

i. Murid-murid membina ayat daripada fungsi deria
manusia dengan betul mengikut konteks (melihat,
mendengar, menghidu, merasa dan menyentuh).

ii. Murid-murid memberi penilaian ke atas hasil kerja
melalui jelajah pembelajaran.

Penutupan

Murid-murid merumuskan fungsi anggota badan masing-
masing.

330

LAMPIRAN 1
Set induksi

Teka-teki
Contoh:
Bila kita baring, dia berdiri,
Bila kita berdiri, dia baring
Apakah dia?
Jawapan: kaki

331

LAMPIRAN 2
Jawapan
332

Tema: B - Sayangilah Kurniaan Tuhan
Subtema: B1- Hidup Bersyukur
Tajuk: B1.4- Membincangkan Keistimewaan Manusia

Berbanding Kehidupan Lain

MINGGU: _____________ Kemahiran: Mendengar dan Bertutur
Tema: B. Sayangilah Kurniaan Tuhan
Subtema: B1. Hidup Bersyukur
Tajuk: B1.4 Membincangkan keistimewaan manusia berbanding kehidupan lain.

Fokus: Menyatakan perbezaan antara manusia dan kehidupan lain.

Kosa kata umum: berakal, berkeluarga, belajar, bermain
Kosa kata istilah: otak, muka, ranting, batang

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

2.3 Mengenal pasti 2.3.2 Menyatakan Pokok, kad Ilmu:Sains dan Teknologi
maklumat tentang Mengenal pasti perbezaan antara bergambar, Nilai: kesyukuran
sesuatu perkara maklumat yang manusia dan lembaran kerja, KBAT: mengaplikasi
daripada pelbagai betul dan tepat kehidupan lain plastesin, pen
sumber daripada teks menggunakan ayat penanda, kertas sebak
dan grafik yang sesuai dan
mengenai gramatis.
perubahan atau
fenomena yang
berlaku dan
membuat
persembahan
dalam bentuk
grafik atau
ilustrasi.

333

B1 Hidup Bersyukur

B1.4 Membincangkan keistimewaan manusia berbanding kehidupan lain.

Standard 2.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu perkara daripada
Kandungan 2.3.2 pelbagai sumber

Standard Mengenal pasti maklumat yang betul dan tepat daripada teks dan
Pembelajaran grafik mengenai perubahan atau fenomena yang berlaku dan
membuat persembahan dalam bentuk grafik atau ilustrasi.
Kemahiran
bahasa yang Mendengar dan bertutur
menjadi fokus
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Objektif menyatakan perbezaan antara manusia dengan kehidupan lain menggunakan
ayat yang sesuai dan gramatis.

Elemen-elemen Ilmu: sains dan teknologi
yang Nilai: kesyukuran
ditekankan
KBAT: mengaplikasi
Sistem Kosa kata umum: berakal, berkeluarga, belajar, bermain
Bahasa Kosa kata istilah: otak, muka, ranting, batang, akar, dahan
Morfologi
BBB Pokok, kad bergambar, lembaran kerja, plastesin, pen penanda, kertas sebak
Penilaian
Lisan dan pemerhatian

334

Set induksi

i. Murid-murid diperdengarkan pantun berkaitan Rujuk LAMPIRAN 1
perbezaan manusia dengan hidupan lain.

ii. Guru mengaitkan induksi dengan pembelajaran
pada hari ini.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan

i. Murid-murid melihat kad bergambar manusia dan Rujuk LAMPIRAN 2
hidupan lain.

ii. Murid diminta membuat perbandingan ciri-ciri
manusia dan hidupan lain.

iii. Murid-murid diminta menulis persamaan dan
perbezaan tersebut dalam kertas sebak

iv. Murid membuat penambahbaikan atas jawapan
melalui aktiviti jelajah pembelajaran.

Langkah 2: Aktiviti berkumpulan

i. Murid-murid mencari perkataan tersembunyi Rujuk LAMPIRAN 3
berkaitan dengan keistimewaan manusia dan

hidupan lain.

ii. Murid-murid mencatatkan hasil tugasan mereka di

dalam lembaran yang diberi.

iii. Murid membuat penilaian hasil kerja kumpulan

melalui aktiviti Jelajah Pembelajaran.

Langkah 3: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 4

i. Murid-murid membina ayat yang gramatis
daripada aktiviti di atas.

ii. Seorang wakil murid membaca ayat yang ditulis
dengan intonasi yang kuat dan betul.

Penutupan

Murid-murid membuat rumusan mengenai perbezaan
antara manusia dengan kehidupan lain.

335


Click to View FlipBook Version