The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by zaabar69, 2021-01-19 09:22:03

PANDUAN GURU ABM

PDPC & PDPR RPH

LAMPIRAN 1

(CONTOH)

Jadual Anggaran Belanjawan dan Pengiraan Kos Jamuan Akhir Tahun Kelas
(Anggaran Tetamu 50 orang)

A. Kos makanan dan minuman

Bil. Butiran Kuantiti Kos Seunit Jumlah
1. Kek 1 (RM) (RM)

RM 50.00 RM 50.00

2. Mi Goreng 50 RM 2.00 RM 100.00

3. Sandwich 50 RM 1.00 RM 50.00

4. Buah Tembikai 2 RM 6.00 RM 12.00

5. Air Sirap 50 RM 0.50 RM 25.00

6. Karipap 50 RM 0.40 RM 20.00

7. Kentang Goreng 2 bungkus RM 9.00 RM 18.00

8. Sosej 5 bungkus RM 4.00 RM 20.00

JUMLAH RM

B. Kos perhiasan kelas Kuantiti Kos Seunit Jumlah
Bil. Butiran 24 (RM) (RM)
1. Belon 2
2. Bunga 10 RM 0.20 RM 4.80
3. Kertas warna
RM 3.00 RM 6.00

RM 1.00 RM 10.00

JUMLAH RM

586

C. Kos kad jemputan Kuantiti Kos Seunit Jumlah
Bil. Butiran 1 set (RM) (RM)
1. Kertas warna 1
2. Pen warna 1 RM 5.00 RM 5.00
3. Gam
RM 4.00 RM 4.00

RM 1.00 RM 1.00

JUMLAH RM

D. Kos bahan dan peralatan Kuantiti Kos Seunit Jumlah
Bil. Butiran 1 (RM) (RM)

1. Gunting RM 1.00 RM 1.00
2. Pingan Kertas
3. Cawan Kertas 1 bungkus RM 8.00 RM 8.00
4. Sudu (50 biji) RM 7.00 RM 7.00
5. Garfu RM 3.00 RM 3.00
1 bungkus RM 3.00 RM 3.00
(50 biji)

1 bungkus
(50 biji)

1 bungkus
(50 biji)

JUMLAH RM

Jumlah Kos Perbelanjaan Jamuan Akhir Tahun 2018 =
Kos Bahan Makanan + Kos Perhiasan Kelas + Kos Kad Jemputan + Kos Bahan

dan Peralatan

587

LAMPIRAN 1

Jadual Anggaran Belanjawan dan Pengiraan Kos Jamuan Akhir Tahun Kelas
(Anggaran Tetamu 50 orang)

A. Kos makanan dan minuman

Bil. Butiran Kuantiti Kos Seunit Jumlah
(RM) (RM)

JUMLAH RM

B. Kos perhiasan kelas Kuantiti Kos Seunit Jumlah
Bil. Butiran (RM) (RM)

JUMLAH RM

588

C. Kos kad jemputan Kuantiti Kos Seunit Jumlah
Bil. Butiran (RM) (RM)

JUMLAH RM

D. Kos bahan dan peralatan Kuantiti Kos Seunit Jumlah
Bil. Butiran (RM) (RM)

JUMLAH RM

589

BAHAGIAN 5
CADANGAN
STRATEGI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Tema
D – HIDUP SEJAHTERA

590

Tema: D - Hidup Sejahtera
Subtema: D1- Utamakan Keselamatan
Tajuk: D1.1- Menyatakan Struktur Organisasi Bengkel

Berpandukan Carta

Kemahiran: Mendengar dan bertutur

MINGGU: _____________ Tema: D. Hidup Sejahtera
Subtema: D1. Utamakan Keselamatan

Tajuk: D1.1 Menyatakan struktur organisasi bengkel berpandukan carta.

Fokus: Kosa kata dan istilah berkaitan teknologi.

Kosa kata umum: ketua kumpulan, bengkel
Kosa kata istilah: fomen, penolong fomen, carta organisasi, guru RBT

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

4.1 Menyebut, 4.1.1 Menyebut, Menyatakan Carta Organisasi Ilmu: Keusahawanan, Sains
memahami dan memahami dan jawatankuasa dalam Sekolah dan Teknologi
menggunakan kosa menggunakan struktur organisasi
kata mengikut kosa kata umum bengkel. Nilai: Berdisiplin dan
konteks. dan istilah menghormati
teknologi dengan
tepat mengikut KBAT: Mengaplikasi
konteks
teknologi.

591

D1 Utamakan Keselamatan

D1.1 Menyatakan struktur organisasi bengkel berpandukan carta.

Standard 4.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata mengikut
Kandungan 4.1.1 konteks.

Standard Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata umum dan
Pembelajaran istilah teknologi dengan tepat mengikut konteks teknologi.
Kemahiran
bahasa yang Mendengar dan bertutur
menjadi fokus
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
Objektif menyatakan jawatankuasa dalam struktur organisasi bengkel.

Ilmu: Keusahawanan, Sains dan Teknologi

Elemen-elemen Nilai: berdisiplin dan menghormati

yang

ditekankan i-Think: Peta Pokok

KBAT: mengaplikasi

Sistem Kosa kata umum: fomen, penolong fomen
Bahasa Kosa kata istilah : ketua kumpulan, guru RBT, carta organisasi, bengkel

Sebutan dan intonasi

BBB Carta Organisasi Sekolah

Penilaian Pemerhatian dan lisan

592

Set induksi Rujuk LAMPIRAN 1
 Perkara yang ada dalam Carta
i. Murid ditunjukkan Carta Organisasi Sekolah.
ii. Sumbang saran murid tentang perkara yang Organisasi Sekolah
(Jawatan, nama)
terdapat dalam Carta Organisasi Sekolah.
iii. Guru mengaitkan Carta Organisasi Sekolah

dengan pelajaran.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan

i. Murid menyenaraikan jawatan yang perlu ada
dalam Carta Organisasi Bengkel RBT.

ii. Murid mencari makna perkataan bagi setiap
jawatan dalam Carta Organisasi Bengkel.

iii. Murid merancang Jawatankuasa yang perlu ada
dalam Carta Organisasi Bengkel RBT mereka.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan

i. Murid mengadakan simulasi pemilihan

Jawatankuasa Organisasi Bengkel RBT Rujuk LAMPIRAN 2

berdasarkan jawatan yang telah dibincangkan.

ii. Murid membina Carta Organisasi Bengkel Simulasi - Pemilihan Jawatankuasa

menggunakan Peta Pokok (dalam kumpulan). (Aktiviti Kelas)

iii. Hasil kerja kumpulan dinilai melalui aktiviti Jelajah  Fomen

Pembelajaran.  Penolong Fomen

 Ketua Kumpulan A, B, C & D

 Ahli

iv. Murid memilih hasil kerja kumpulan yang terbaik Rujuk LAMPIRAN 3
dan membuat penambahbaikan. Peta Pokok – Carta Organisasi

v. Carta Organisasi yang telah dibuat Bengkel RBT
penambahbaikan dijadikan sebagai Carta
Organisasi Bengkel RBT kelas berkenaan.

Penutupan
Murid menyatakan jawatankuasa dalam struktur
organisasi bengkel.

593

LAMPIRAN 1

CARTA ORGANISASI SEKOLAH

PENGETUA

PENOLONG PENOLONG PENOLONG PENOLONG
KANAN KANAN HEM KANAN KANAN PETANG

AKADEMIK KOKURIKULUM

GKMP BAHASA GKMP TEKNIK & GKMP GKMP SAINS UNIT BIMBINGAN UNIT SUKAN PEMBANTU
VOKASIONAL KEMANUSIAAN MATEMATIK & KAUNSELING PENOLONG
KANAN PETANG

KETUA PANITIA SEMUA KETUA SEMUA PANITIA SEMUA KETUA DISIPLIN UNIT
SEMUA BAHASA PANITIA TEKNIK KEMANUSIAAN PANITIA SAINS KOKURIKULUM
MATEMATIK
VOKASIONAL

3K

LAMPIRAN Maklumat:

Pengenalan
1. Bengkel RBT adalah tempat melakukan aktiviti kemahiran yang pelbagai.
2. Aktiviti pembelajaran dan amalan kerja praktis memerlukan organisasi dan
peraturan keselamatan yang menyeluruh.
3. Organisasi bengkel merupakan satu sistem kerja yang teratur dan selamat yang
perlu dilaksanakan oleh murid apabila berada di dalam bengkel.
4. Secara khusus, organisasi bengkel merangkumi aspek-aspek penting seperti yang
berikut:

Alat bantuan Struktur Keselamatan am
kecemasan organisasi di tempat kerja

bengkel

ORGANISAS
I BENGKEL

Penyenggaraan Keselamatan
bengkel diri dan rakan

Keselamatan
alatan dan
bahan

594

LAMPIRAN 2

Contoh : Organisasi Bengkel RBT

595

LAMPIRAN 3

Contoh Jawapan :
Organisasi Bengkel RBT
Tingkatan Peralihan Amanah

GURU

FOMEN

PENOLONG FOMEN

KUMPULAN A KUMPULAN B KUMPULAN C KUMPULAN D

KETUA KETUA KETUA KETUA
KUMPULAN KUMPULAN KUMPULAN KUMPULAN
AHLI KUMPULAN: AHLI KUMPULAN: AHLI KUMPULAN: AHLI KUMPULAN:

596

Tema: D - Hidup Sejahtera
Subtema: D1- Utamakan Keselamatan
Tajuk: D1.2- Menyediakan Jadual Tugas Berpandukan Struktur

Organisasi Bengkel

MINGGU: _____________ Kemahiran: Menulis
Tema: D. Hidup Sejahtera

Subtema: D 1 Utamakan Keselamatan

Tajuk: D.1.2 Menyediakan jadual tugas berpandukan struktur organisasi bengkel.

Fokus: Membina jadual bertugas dengan betul dan tepat.

Kosa kata umum: Lantai, bangku, meja bengkel, alatan dan bahan, papan tulis,
tingkap, suis elektrik.
Kosa kata Istilah : Sistem Organisasi Bengkel

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

4.2 Membina dan 4.2.1 Membina Menyediakan jadual Jadual tugas, Video, Ilmu: Keusahawanan, Sains
menggunakan ayat ayat untuk tugas harian bengkel Gambar, Peta i-Think dan Teknologi
mengikut menjelaskan
konteks secara sesuatu Nilai: Bertanggungjawab dan
gramatis. perancangan dan berdisiplin
prosedur sesuatu
perkara dengan KBAT: Mengaplikasi
betul secara
gramatis
mengikut
konteks.

597

D1 Utamakan Keselamatan

D1.2 Menyediakan jadual tugas berpandukan struktur organisasi bengkel.

Standard 4.2 Membina dan menggunakan ayat mengikut konteks secara
Kandungan 4.2.1 gramatis

Standard Membina ayat untuk menjelaskan sesuatu perancangan dan
Pembelajaran prosedur sesuatu perkara dengan betul secara gramatis mengikut
konteks.
Kemahiran
bahasa yang Menulis
menjadi fokus
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
Objektif menyediakan jadual tugas harian bengkel.

Elemen-elemen Ilmu: Keusahawanan, Sains dan Teknologi
yang Nilai: bertanggungjawab dan berdisiplin
ditekankan KBAT: mengaplikasi

Sistem Kosa kata umum: lantai, bangku, meja bengkel, alatan dan bahan, papan
Bahasa tulis, tingkap, suis elektrik.
Kosa kata istilah: organisasi bengkel.

Sintaksis

BBB Jadual tugas, video, gambar, Peta i-Think

Penilaian Pemerhatian dan tulisan

598

Set induksi LAMPIRAN 1
i. Murid dipaparkan dua keping gambar kelas yang Gambar kelas bersih dan gambar
bersih dan kelas yang kotor. kelas kotor.
ii. Murid menyatakan perbezaan dan persamaan
apabila berada di kedua-dua kelas.
iii. Guru mengaitkan aktiviti dengan isi pelajaran.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan LAMPIRAN 2
i. Murid menonton video Sistem Organisasi Bengkel Video
dan Keselamatan. Sistem Organisasi Bengkel dan
Keselamatan
https://www.youtube.com/watch?v=
nhKPcknGbhU

ii. Murid menyenaraikan tugasan di bengkel RBT Rujuk LAMPIRAN 3
menggunakan Peta Bulatan. Rujuk LAMPIRAN 4

iii. Murid berbincang tentang skop kerja setiap
tugasan yang disenaraikan.

iv. Murid membina jadual tugas kumpulan masing-
masing.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan
i. Murid melekatkan jadual tugas kumpulan yang
telah dibuat pada dinding.
ii. Murid membuat penilaian melalui aktiviti Stesen
dan 2 Star 1 Wish.

Penutupan
i. Murid menyatakan tugasan setiap kumpulan.

599

LAMPIRAN 1

LAMPIRAN 2
Video : Sistem Organisasi Bengkel dan Keselamatan
https://www.youtube.com/watch?v=nhKPcknGbhU

600

LAMPIRAN 3
PETA BULATAN: TUGASAN CARTA ORGANISASI

PUNCA
ROTI
BERKUL
ATTTAT

601

LAMPIRAN 4 MINGGU
TUGASAN 1234

602

Jawapan contoh:

Jadual Tugasan Murid di Bengkel.

TUGASAN MINGGU
Menyapu lantai 1234
ABCD

Menyimpan alatan dan bahan DCBA

Menyusun kerusi dan membersihkan meja kerja CDAB

Menutup tingkap dan suis BADC

603

Tema: D - Hidup Sejahtera
Subtema: D1- Utamakan Keselamatan
Tajuk: D1.3- Menyatakan Peraturan dan Keselamatan Am, Diri,

Alatan dan Bahan Berpandukan Carta

Kemahiran: Mendengar dan bertutur

Tema: D. Hidup Sejahtera

MINGGU: _____________ Subtema: D1. Utamakan Keselamatan

Tajuk: D.1.3 Menyatakan peraturan dan keselamatan am, diri, alatan dan bahan
berpandukan carta.

Fokus: Menyatakan dan menjelaskan peraturan dan keselamatan am, diri, alatan dan
bahan berpandukan carta secara gramatis.

Kosa kata umum: Alatan dan bahan, suis elektrik, kemalangan, kecederaan,
pengudaraan, tumpahan minyak, topeng hidung dan mulut, apron, tali leher, sarung
tangan, prosedur.
Kosa kata istilah: Bahan beracun, bahan kimia, bahan mudah terbakar, alat
pemadam api, peti pertolongan cemas, panel alatan tangan,

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

4.3 Mengenal pasti 4.3.1 Mengenal Menyatakan peraturan Video kemalangan, Ilmu: Keusahawanan, Sains
maklumat tentang pasti dan dan keselamatan am, lembaran peraturan dan Teknologi
sesuatu perkara menjelaskan diri, alatan dan bahan dan keselamatan am,
daripada pelbagai maklumat berpandukan carta. diri, alatan dan bahan, Nilai: Bekerjasama, berdisiplin
sumber. daripada pelbagai kad penyataan dan mematuhi peraturan
sumber mengenai peraturan.
sesuatu KBAT: Mengaplikasi
perancangan dan
prosedur sesuatu
perkara dengan
betul dan jelas.

604

D1 Utamakan Keselamatan

D1.3 Menyatakan peraturan dan keselamatan am, diri, alatan dan bahan
berpandukan carta.
Standard
Kandungan 4.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu perkara daripada
pelbagai sumber
Standard
Pembelajaran 4.3.1 Mengenal pasti dan menjelaskan maklumat daripada pelbagai
sumber mengenai sesuatu perancangan dan prosedur sesuatu
perkara dengan betul dan jelas.

Kemahiran Mendengar dan bertutur
bahasa yang
menjadi fokus Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
menyatakan peraturan dan keselamatan am, diri, alatan dan bahan
Objektif berpandukan carta.
Ilmu: Keusahawanan, Sains dan Teknologi
Elemen-elemen Nilai: Bekerjasama, berdisiplin dan mematuhi peraturan
yang KBAT: Mengaplikasi
ditekankan

Sistem Kosa kata umum: Alatan dan bahan, suis elektrik, kemalangan, kecederaan,
Bahasa pengudaraan, tumpahan minyak, topeng hidung dan mulut, apron, tali leher,
sarung tangan, prosedur.
Kosa kata istilah: Bahan beracun, bahan kimia, bahan mudah terbakar, alat
pemadam api, peti pertolongan cemas, panel alatan tangan.

BBB Sebutan dan intonasi
Penilaian
Video kemalangan, lembaran peraturan dan keselamatan am, diri, alatan dan
bahan, kad penyataan peraturan dan keselamatan am, diri, alatan dan bahan.

Pemerhatian dan lisan

605

Set induksi: LAMPIRAN 1
i. Murid menonton video tentang kemalangan di Video Kecuaian di tempat kerja
https://www.youtube.com/watch?v=v
tempat kerja. dbg6nJaoEU
ii. Murid menyatakan punca dan langkah mencegah

kemalangan daripada berlaku.
iii. Guru mengaitkan video dengan pelajaran.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan LAMPIRAN 2
i. Murid menonton video tentang peraturan dan Video Peraturan Keselamatan
Bengkel
keselamatan am, diri, alatan dan bahan. https://www.youtube.com/watch?v=2
ii. Murid berbincang tentang peraturan dan kq-hyDLGPw

keselamatan mengikut kategori yang telah
ditetapkan oleh guru.
iii. Murid melakukan aktiviti 3 Stray 1 Stay untuk
mendapatkan maklumat daripada kumpulan lain.
iv. Murid berbincang dalam kumpulan masing-masing
untuk menyenaraikan semua maklumat yang
diperoleh melalui aktiviti 3 Stray 1 Stay dengan
menggunakan Peta Pokok.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan
i. Murid mempersembahkan hasil kumpulan secara

Gallery Walk.
ii. Murid dan guru membuat penilaian.

Penutupan:
Murid menyatakan peraturan dan keselamatan am, diri,
alatan dan bahan.

606

LAMPIRAN 1

Video: Kecuaian di Tempat Kerja
https://www.youtube.com/watch?v=vdbg6nJaoEU

LAMPIRAN 2

Video: Peraturan Keselamatan Bengkel
https://www.youtube.com/watch?v=2kq-hyDLGPw

607

LAMPIRAN 3
Keselamatan am di tempat kerja.

1. Dapatkan kebenaran guru sebelum masuk ke dalam bengkel.
2. Jangan bawa beg masuk ke dalam bengkel.
3. Buka tingkap dan pintu sebelum memulakan kerja.
4. Gunakan alatan dan bahan dengan cara yang betul dan cermat.
5. Laporkan kemalangan yang berlaku kepada guru dengan segera.
6. Bersihkan meja kerja dan kawasan bengkel setelah selesai menjalankan aktiviti.
7. Tutup semua suis sebelum meninggalkan bengkel.
8. Pastikan alatan, bahan dan perkakasan sentiasa diselenggara dan disimpan

selepas digunakan.
Keselamatan diri dan rakan

1. Dilarang memakai barang perhiasan semasa berada di dalam bengkel.
2. Pakai pakaian yang sesuai dan kemas serta memakai kasut.
3. Ikat rambut yang panjang dengan kemas atau tudung dimasukkan ke dalam apron.
4. Fahami langkah kerja sebelum memulakannya. Tanya guru sekiranya terdapat

sebarang keraguan.
5. Jangan bermain atau bergurau di dalam bengkel.
6. Cuci tangan selepas melakukan aktiviti.
Contoh pakaian yang sesuai di dalam bengkel.

Penyenggaraan Bengkel RBT.
1. Bengkel RBT perlu disenggara supaya sentiasa
berada dalam keadaan bersih, kemas dan teratur
sepanjang masa.
2. Kerja-kerja menyenggara bengkel dapat
dilaksanakan secara berkesan dengan mengadakan
satu jadual tugasan murid.
3. Bengkel yang disenggara dengan baik dapat
mengelakkan berlakunya kemalangan ketika berada
di bengkel di samping mewujudkan suasana yang
kondusif dan selamat.

608

Keselamatan Alatan dan Bahan
1. Bahan-bahan dan alatan haruslah digunakan dengan berhemah dan cermat.
2. Semua alatan hendaklah disusun pada rak atau panel alatan dengan teratur.
3. Alatan yang telah digunakan perlu dibersihkan dan disimpan di tempat asalnya.
4. Bahan-bahan yang berbahaya dan mudah terbakar hendaklah disimpan di tempat
yang sesuai dan selamat.
5. Sebarang kerosakan atau kehilangan alatan mesti dilaporkan kepada guru.
6. Pastikan alat-alat yang tajam, berat dan boleh mencederakan hendaklah digantung
dengan kemas dan selamat.

Panel alatan tangan Tempat penyimpanan bahan-bahan berbahaya
Alatan bantuan kecemasan.
1. Peti pertolongan cemas digunakan untuk merawat
Peti Pertolongan Cemas luka atau kecederaan ringan.

2. Peti pertolongan cemas perlu diletakkan di tempat
yang mudah dilihat dan senang untuk digunakan.

3. Peti pertolongan cemas perlu mempunyai ubat-
ubatan, bahan rawatan luka dan kecederaan
seperti:
i) Ubat luka

1. Aii)lat pemIoaddinam api digunakan untuk memadam api
isiie)kiranyKaaibneprleamkubakleubtalukkaaran kecil.

2. Aivs) pek-aKsappeaksasas yang berikut perlu diketahui oleh
mv)urid bKerakinenaanadnuhdengan alat pemadam api:
iv)i) AGluant tpinegmadam api perlu diletakkan di tempat
vii) Pyalansgtemr udah diambil apabila diperlukan.

4. iMi)urid pDearlpuamtkaendbaapnattuannasgihuarut duanntupkamndeunaunnjugkukruan
sebelumcarmaemnegnggugnuankaknanubaalatt-upbeamtaandadmanapib. ahan
iriai)watanP. eriksa alat pemadam api dari semasa ke
semasa supaya alat itu berada dalam
keadaan yang baik.

609

LAMPIRAN 4

PETA POKOK

610

Tema: D - Hidup Sejahtera
Subtema: D1- Utamakan Keselamatan
Tajuk: D1.3- Menyatakan Langkah Menggunakan Alat Pemadam

Api Berpandukan Carta

Kemahiran: Mendengar dan bertutur

MINGGU: _____________ Tema: D. Hidup Sejahtera

Subtema: D1. Utamakan Keselamatan

Tajuk: D1.4 Menyatakan langkah menggunakan alat pemadam api berpandukan carta.

Fokus: Menerangkan langkah-langkah penggunaan alat pemadam api berpandukan
carta.

Kosa kata umum: alat pemadam api, peralatan elektrik, kemalangan, kecederaan,
minyak, prosedur, peti pertolongan cemas.
Kosa kata istilah:Petrol, gas, bahan beracun, bahan kimia, bahan mudah terbakar.

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

4.3 Mengenal pasti 4.3.2 Menyatakan langkah- Alat pemadam api, peti Ilmu: Keusahawanan, Sains
maklumat tentang Mengemukakan langkah menggunakan pertolongan cemas, dan Teknologi
sesuatu perkara maklumat alat pemadam api lembaran kerja, video
daripada pelbagai daripada dengan betul. Nilai: Bertanggungjawab,
sumber. pelbagai sumber berdisiplin
mengenai
sesuatu KBAT: Mengaplikasi
perancangan dan
prosedur
menggunakan
teks dan grafik
dengan betul dan
jelas.

611

D1 Utamakan Keselamatan

D1.4 Menyatakan langkah menggunakan alat pemadam api berpandukan
Standard carta.
Kandungan
Standard 4.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu perkara daripada
Pembelajaran 4.3.2 pelbagai sumber.
Kemahiran
bahasa yang Mengemukakan maklumat daripada pelbagai sumber mengenai
menjadi fokus sesuatu perancangan dan prosedur menggunakan teks dan grafik
Objektif dengan betul dan jelas.

Elemen-elemen Mendengar dan bertutur
yang ditekankan
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
Sistem menyatakan langkah-langkah menggunakan alat pemadam api dengan betul.
Bahasa
Ilmu: Keusahawanan, Sains dan Teknologi
BBB
Penilaian Nilai: bertanggungjawab, berdisiplin

KBAT: mengaplikasi

Kosa kata umum: Alat pemadam api, peralatan elektrik, kemalangan,
kecederaan, petrol, gas, minyak, prosedur, bahan beracun, bahan kimia,
bahan mudah terbakar, peti pertolongan cemas.
Kosa kata istilah: Petrol, gas, bahan beracun, bahan kimia, bahan mudah
terbakar.

Sebutan dan intonasi

Alat pemadam api, peti pertolongan cemas, lembaran kerja, video

Pemerhatian dan lisan

612

Set induksi: Video Kebakaran
i. Murid menonton video tentang kebakaran. https://www.youtube.com/watch?v=fe
ii. Sumbang saran perkara yang ditonton. HF2yVFdYw
iii. Guru mengaitkan video dengan isi pelajaran.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 1
i. Murid mengenal pasti jenis pemadam api
Rujuk Lembaran kerja 1
berdasarkan gambar.
ii. Murid menamakan jenis pemadam api berdasarkan Gambar Alat Pemadam Api
Papan putih mini
gambar.
iii. Murid menjawab soalan guru tentang jenis bahan

yang terkandung dalam alat pemadam api
berdasarkan gambar yang ditunjukkan oleh guru
dengan cara menuliskan jawapan pada papan putih
mini.
iv. Soal jawab tentang alat pemadam api.

Langkah 2: Aktiviti berpasangan Rujuk Lembaran Kerja 2
i. Murid menganalisa jadual jenis bahan pemadam Teka Silang Kata
api dan punca api.
ii. Murid menjawab teka silang kata.
iii. Murid menyemak jawapan berdasarkan jawapan
guru.

Langkah 3: Aktiviti berkumpulan Video Langkah menggunakan alat
i. Murid menonton video demonstrasi cara-cara pemadam api
menggunakan alat pemadam api. https://www.youtube.com/watch?v=a
ii. Murid meneliti langkah-langkah mengendalikan alat PP431jNdo4
pemadam api gambar.
iii. Murid membaca dan memahami maklumat tentang Rujuk LAMPIRAN 2
faktor dan sikap semasa menghadapi situasi
kebakaran. Rujuk LAMPIRAN 3
iv. Murid membuat tunjuk cara menggunakan alat
pemadam api yang betul.

Penutup:
i. Murid menyatakan jenis-jenis alat pemadam api.
ii. Murid menyatakan langkah-langkah menggunakan
alat pemadam api.

613

LAMPIRAN 1
614

LAMPIRAN Guru Jenis Pemadam api
Arahan: Namakan jenis pemadam api. Karbon dioksida
Buih
Bil Alat Pemadam Api
1 Debu kering
Air
2

3

4

615

Lembaran Kerja 1 Jenis Pemadam api
Arahan: Namakan jenis pemadam api.

Bil Alat Pemadam Api
1

2
3
4

616

LAMPIRAN 2

Jenis Bahan Pemadam Api Punca Api / Label
Bahan Bakar A

Air Kayu, sampah sarap, plastik dan kain

Buih Minyak, cat, petrol, lekar, thinner, dan B
gas

Debu Kering Semua jenis bahan ABC

Karbon Dioksida Minyak, cat, petrol, lekar, gas, dan BC
peralatan elektrik

617

Lembaran Kerja 2

Teka Silang Kata
Bahan Pemadam Api

Melintang
2. memadam peralatan elektrik

Menurun
1.Semua jenis bahan
3.Sampah sarap
4. Petrol, cat dan minyak

Jawapan:
1. DEBU KERING
2. KARBON DIOKSIDA
3. AIR
4. BUIH

618

LAMPIRAN 2
619

LAMPIRAN 3
Faktor yang perlu diberikan perhatian semasa pemadaman api

1. Arah angin
2. Jenis benda yang terbakar
3. Jumlah benda yang terbakar
4. Berapa lama telah terbakar
5. Situasi, kondisi dan lingkungan
6. Keselamatan diri
Sikap dan tindakan dalam cara pemadaman kebakaran
1. Tegas dan disiplin
2. Yakin akan kemampuan diri
3. Tenang, waspada, dan memahami situasi
4. Bekerjasama
5. Cepat bertindak dan cekap

620

Tema: D - Hidup Sejahtera
Subtema: D1- Utamakan Keselamatan
Tajuk: D1.5- Menerangkan Langkah Merawat Luka Ringan

Berpandukan Carta

MINGGU: _____________ Kemahiran: Mendengar dan bertutur.
Tema: D. Hidup Sejahtera

Subtema: D1. Utamakan Keselamatan

Tajuk: D1.5 Menerangkan langkah merawat luka ringan berpandukan carta.

Fokus: Menerangkan langkah-langkah merawat luka menggunakan bahasa yang
betul dan bertatasusila.

Kosa kata umum : luka, antiseptik, kain anduh, kain kasa,
Kosa kata istilah :Iodin, larutan Flavin

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

4.4 Berinteraksi 4.4.1 Bersoal jawab Menerangkan Video, Peta Alir, Ilmu: Keusahawanan, Sains
tentang sesuatu tentang sesuatu langkah merawat lembaran kerja dan Teknologi
perkara dalam perkara berkaitan luka ringan
pelbagai situasi reka bentuk dan berpandukan carta. Nilai: Mematuhi peraturan,
teknologi berhati-hati
menggunakan
bahasa yang betul i-Think: Peta pelbagai alir
secara
bertatasusila. KBAT: Mengaplikasi, menilai

621

D1 Utamakan Keselamatan

D1.5 Menerangkan langkah merawat luka berpandukan carta.

Standard 4.4 Berinteraksi tentang sesuatu perkara dalam pelbagai situasi
Kandungan 4.4.1
Bersoal jawab tentang sesuatu perkara berkaitan reka bentuk dan
Standard teknologi menggunakan bahasa yang betul secara bertatasusila.
Pembelajaran

Kemahiran Mendengar dan bertutur.
bahasa yang
menjadi fokus Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
menerangkan langkah merawat luka ringan.
Objektif

Ilmu: Keusahawanan, Sains dan Teknologi

Elemen-elemen Nilai: mematuhi peraturan, berhati-hati
yang ditekankan i-Think: Peta Pelbagai Alir

Sistem KBAT: mengaplikasi, menilai
Bahasa
Kosa kata umum: luka, antiseptik, kain anduh, kain kasa
Kosa kata istilah: Iodin, larutan Flavin

Sebutan dan intonasi

BBB Video, Peta Alir, lembaran kerja

Penilaian Pemerhatian dan lisan

622

Set induksi: Benda maujud:
i. Murid ditunjukkan peti pertolongan cemas. Peti Pertolongan Cemas
ii. Sumbang saran tentang peti pertolongan cemas.

(Kepentingan dan lokasi yang perlu ada peti
pertolongan cemas)
iii. Guru mengaitkan set induksi dengan pelajaran.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 1
i. Murid meneliti gambar alatan yang terdapat di

dalam peti pertolongan cemas.
ii. Murid menamakan alatan dan ubatan tersebut.
iii. Murid membuat semakan silang dengan kumpulan

lain dan memberikan markah berpandukan jawapan
guru.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 2
i. Murid melengkapkan petak kosong alat dengan

kegunaannya.
ii. Murid menyemak tugasan berdasarkan jawapan

guru.

Langkah 4: Aktiviti kumpulan Video merawat luka kecil
i. Murid menonton video merawat luka. https://www.youtube.com/watch?v=
ii. Murid melengkapkan langkah-langkah merawat luka xBVZUtBya9I

ringan dalam Peta Alir. Rujuk LAMPIRAN 3
iii. Murid membuat simulasi langkah-langkah merawat

luka dalam kumpulan.

Penutupan:
i. Murid menyatakan alatan dan ubatan dalam Peti

Pertolongan Cemas.
ii. Murid menyatakan langkah-langkah merawat luka

ringan.

623

LAMPIRAN 1

Namakan alatan dalam peti pertolongan cemas berdasarkan gambar yang diberi.

Alatan dalam peti pertolongan cemas Nama Alatan

624

625

626

627

Jawapan contoh Nama Alatan
Alatan dalam peti pertolongan cemas Kain Anduh

Kain Kasa
Kapas

628

Plaster
Gunting
Pin Keselamatan / Pin Baju
Termometer Klinikal

629

Sarung Tangan Lateks
Krim Antiseptik
Putik Kapas
Pembalut

Larutan Antiseptik

630

Larutan Akriflavin (Losyen Kuning)
631

LAMPIRAN 2

Arahan : Lengkapkan petak kosong dengan jawapan yang sesuai.

ALATAN DAN UBATAN KEGUNAAN

Mengampu lengan yang patah atau terseliuh

Kain pembalut kasa

Memotong

Merawat luka

Larutan Antiseptik

Mencuci luka serta menyapu ubat pada luka

Krim antiseptik Merawat luka

Membalut luka kecil

Kain anduh Merawat luka Gunting Kapas

Larutan Flavin Membalut luka atau anggota yang terseliuh Penampal luka
(plaster)

632

Jawapan contoh
Arahan : Lengkapkan petak kosong dengan jawapan yang sesuai.

ALATAN DAN UBATAN KEGUNAAN

Kain anduh Mengampu lengan yang patah atau terseliuh

Kain pembalut kasa Membalut luka atau anggota yang terseliuh

Gunting Memotong
Larutan Flavin Merawat luka

Larutan Antiseptik Merawat luka

Kapas Mencuci luka serta menyapu ubat pada luka

Krim antiseptik Merawat luka

Penampal luka (plaster) Membalut luka kecil

633

LAMPIRAN 3
Arahan : Lengkapkan langkah-langkah merawat luka ringan.

Langkah-langkah Merawat Luka Ringan

CARA
MERAWAT
LUKA RINGAN

634

Jawapan Contoh

Langkah-langkah Merawat Luka Ringan

CARA Bersihkan luka Sapukan iodin
MERAWAT dengan pada luka
LUKA RINGAN antiseptik

Balut luka
dengan kain kasa

dan plaster

635


Click to View FlipBook Version