The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by zaabar69, 2021-01-19 09:22:03

PANDUAN GURU ABM

PDPC & PDPR RPH

LAMPIRAN 1
Set induksi
Pantun:
Air perigi, air kolah,
Bersiram di bawah, pohon sena,
Manusia bergerak pergi sekolah,
Tumbuhan tinggal, tidak ke mana.
Berbaju bunga, seluar kotak,
Sambil berjalan membawa bekal,
Haiwan juga ada otak,
Beza manusia ada akal.

336

LAMPIRAN 2 telinga kaki
mata
otak ekor
tangan
muka
kaki

dahan daun
batang ranting

337

LAMPIRAN 3
Cari perkataan :

berfikir/ membeza/ akal/ mencipta/ perasaan

338

LAMPIRAN 4
1. Manusia berfikir dengan menggunakan otak.
2. Ahmad mencipta sebuah alat pengering rambut.
3. ”Saya tiada sebarang perasaan terhadap awak ”, kata Eli kepada Abu.

339

Tema: B - Sayangilah Kurniaan Tuhan
Subtema: B1- Hidup Bersyukur
Tajuk: B1.5- Menyatakan Keprihatinan Terhadap Semua

Hidupan

MINGGU: _____________ Kemahiran: Mendengar dan Bertutur
Tema: B. Sayangilah Kurniaan Tuhan
Subtema: B1. Hidup Bersyukur
Tajuk: B1.5 Menyatakan keprihatinan terhadap semua hidupan.

Fokus: Menyatakan secara lisan cara menunjukkan keprihatinan terhadap semua
hidupan.

Kosa kata umum: bersih, kotor, cantik
Kosa kata istilah: mandi, kucing, sabun, air

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

2.3 Mengenal pasti 2.3.2 Menyatakan secara Kad bergambar, Ilmu: Sainsdan Teknologi
maklumat tentang Mengenal pasti lisan cara yang plastesin, pen Nilai: kesyukuran
sesuatu perkara maklumat yang menunjukkan penanda, kucing KBAT: mengaplikasi
daripada pelbagai betul dan tepat keprihatinan kita mainan, makanan,
sumber daripada teks terhadap hidupan pokok, air
dan grafik dalam bentuk grafik
mengenai atau ilustrasi.
perubahan atau
fenomena yang
berlaku dan
membuat
persembahan
dalam bentuk
grafik atau
ilustrasi.

340

B1 Hidup Bersyukur

B1.5 Menyatakan keprihatinan terhadap semua hidupan.

Standard 2.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu perkara daripada
Kandungan 2.3.2 pelbagai sumber

Standard Mengenal pasti maklumat yang betul dan tepat daripada teks dan
Pembelajaran grafik mengenai perubahan atau fenomena yang berlaku dan
membuat persembahan dalam bentuk grafik atau ilustrasi.
Kemahiran
bahasa yang Mendengar dan bertutur
menjadi fokus

Objektif Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menyatakan secara lisan cara yang menunjukkan keprihatinan kita terhadap
hidupan dalam bentuk grafik atau ilustrasi.

Elemen-elemen Ilmu: Sains dan teknologi
yang
ditekankan Nilai: kesyukuran

Sistem KBAT: mengaplikasi
Bahasa Kosa kata umum: bersih, kotor, cantik
Kosa kata istilah: mandi, kucing, sabun, air
Sebutan dan intonasi

BBB Kad bergambar, plastesin, pen penanda, kucing mainan, makanan, pokok, air
Penilaian Lisan dan pemerhatian

341

Set induksi

i. Murid-murid ditunjukkan pokok yang layu di
dalam kelas.

ii. Pembelajaran hari ini dikaitkan dengan induksi di
atas

Langkah 1: Aktiviti kumpulan

i. Murid-murid diminta ke hadapan kelas untuk Rujuk LAMPIRAN 1
aktiviti ’Sayangi saya’

ii. Murid-murid diminta untuk memilih kad bergambar
yang merupakan barang keperluan haiwan
(kucing).

iii. Murid-murid menampalkan kad bergambar yang
dipilih dalam peta i-Think.

Langkah 2: Aktiviti berkumpulan

i. Murid-murid dibekalkan dengan soalan berkaitan Rujuk LAMPIRAN 2
dengan keperluan kucing.

ii. Murid-murid membina ayat jawapan berdasarkan
soalan yang diberi.

Penutupan Rujuk LAMPIRAN 3

i. Murid-murid membuat kesimpulan/rumusan
terhadap pembelajaran.

342

LAMPIRAN 1
Berdasarkan gambar di bawah, pilih barang keperluan kucing.

Jawapan
343

LAMPIRAN 2
Murid membina ayat berpandukan soalan di bawah.

1. Apakah nama barang itu?
2. Mengapa barang itu perlu digunakan?
3. Bagaimana anda hendak menggunakan barangan tersebut?
Contoh:
1. Nama barang itu ialah sangkar kucing.
2. Sangkar perlu sebagai tempat tinggal atau sebagai rumah kucing.
3. Sangkar digunakan untuk penjagaan kesihatan, ruang berehat, minum

dan makan, bermain dan tidur.

344

4. LAMPIRAN 3

Sebelum Selepas
Kotor Bersih
Lapar Kenyang
Sakit Sihat

345

Tema: B - Sayangilah Kurniaan Tuhan
Subtema: B1- Hidup Bersyukur
Tajuk: B1.6- Mengenal Pasti Maklumat dan Menjana Idea

Cara Manusia Mengatasi Ketidaksempurnaan
Anggota Badan atau Deria

MINGGU: _____________ Kemahiran: Mendengar dan Bertutur

Tema: B. Sayangilah Kurniaan Tuhan

Subtema: B1. Hidup Bersyukur

Tajuk: B1.6 Mengenal pasti maklumat dan menjana idea cara manusia mengatasi
ketidaksempurnaan anggota badan atau deria.

Fokus: Menyatakan secara lisan cara menunjukkan keprihatinan terhadap semua
hidupan.

Kosa kata umum: jejantas, tempat letak kereta, tandas, jalan, kemudahan awam
Kosa kata istilah: orang kurang upaya

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

2.4 Berinteraksi 2.4.1 Menyatakan cara Rakaman video, Ilmu: Sains dan Teknologi
tentang sesuatu Bersoal jawab manusia mengatasi lembaran kerja, Nilai: kesyukuran
perkara dalam tentang sesuatu ketidaksempurnaan gambar, kad imbasan, KBAT: mengaplikasi
pelbagai situasi fenomena yang anggota badan atau kain
berlaku deria menggunakan
menggunakan bahasa yang betul
bahasa yang
betul secara
bertatasusila.

346

B1 Hidup Bersyukur

B1.6 Mengenal pasti maklumat dan menjana idea cara manusia mengatasi
ketidaksempurnaan anggota badan atau deria
Standard
Kandungan 2.4 Berinteraksi tentang sesuatu perkara dalam pelbagai situasi

Standard 2.4.1 Bersoal jawab tentang sesuatu fenomena yang berlaku
Pembelajaran menggunakan bahasa yang betul secara bertatasusila

Kemahiran Mendengar dan bertutur
bahasa yang
menjadi fokus Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menyatakan cara manusia mengatasi kelainan upaya menggunakan bahasa
Objektif yang betul.

Elemen-elemen Ilmu: Sains dan Teknologi
yang
ditekankan Nilai: kesyukuran

Sistem KBAT: mengaplikasi
Bahasa Kosa kata umum: jejantas, tempat letak kereta, tandas, jalan, kemudahan
awam
BBB Kosa kata istilah: orang kurang upaya
Penilaian Sebutan dan intonasi

Rakaman video, lembaran kerja, gambar, kad imbasan, kain

Lisan dan pemerhatian

347

Set induksi

i. Seorang murid ditutup matanya.
ii. Murid itu diminta berjalan ke arah guru.
iii. Guru mengaitkan aktiviti dengan pelajaran pada

hari ini.

Langkah 1: Aktiviti individu

i. Murid-murid melihat rakaman video berkaitan Rujuk LAMPIRAN 1
orang kurang upaya (OKU).

ii. Murid-murid menjawab soalan berdasarkan video
yang ditonton.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan

i. Murid-murid berbincang melalui aktiviti sumbang Rujuk LAMPIRAN 2
saran idea bagi membantu golongan OKU
menjalani kehidupan harian.

ii. Murid berkongsi hasil perbincangan melalui
aktiviti Table Walk.

Langkah 3: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 3

i. Murid-murid menjawab lembaran kerja yang
diberikan oleh guru dan menampalkannya di
dinding.

ii. Murid-murid dibantu oleh guru untuk
mendapatkan jawapan yang tepat.

Penutupan

i. Murid membuat rumusan pelajaran dengan
bimbingan guru.

348

LAMPIRAN 1
https://www.youtube.com/watch?v=JD3IupfzwbE

1. Siapakah nama lelaki dalam video itu?
2. Apakah kerjaya beliau?
3. Apakah kecacatan yang dialami oleh beliau?
4. Mengapa pada satu ketika, beliau berasa sangat sedih?
5. Bagaimanakah perasaan anda apabila berhadapan dengan orang kurang

upaya (OKU)?
Jawapan

1. Muhammad Sukur Bin Ibrahim
2. Pengusaha permaidani atau perunding motivasi.
3. Cacat anggota badan.
4. Sedih apabila ada orang yang anggap OKU itu sebagai peminta

sedekah.
5. Perasaan simpati, bersyukur dengan diri sendiri, menganggap OKU

sama sahaja.

349

LAMPIRAN 2
Lengkapkan table map di bawah.

Langkah untuk
membantu

golongan OKU

Jawapan
1. Kemudahan khas untuk golongan OKU.
2. Peluang pendidikan atau pekerjaan.
3. Kemahiran yang sesuai.
4. Kemudahan lorong khas.
5. Bantuan modal memulakan perniagaan.
6. Mendidik anak-anak supaya menghormati golongan OKU.

350

LAMPIRAN 3
351

Tema: B - Sayangilah Kurniaan Tuhan
Subtema: B1- Hidup Bersyukur
Tajuk: B1.7- Menghasilkan Buku Skrap Tentang Anggota

Badan Manusia

MINGGU: _____________ Kemahiran: Mendengar dan Bertutur
Tema: B. Sayangilah Kurniaan Tuhan
Subtema: B1. Hidup Bersyukur
Tajuk: B1.7 Menghasilkan buku skrap tentang anggota badan manusia

Fokus: Membina ayat dengan menghasilkan buku skrap anggota dan fungsi badan
manusia.

Kosa kata umum: kaki, tangan, telinga, mata, hidung, mulut,
Kosa kata istilah: sentuh, bau, rasa

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

2.4 Berinteraksi 2.4.2 Membina ayat tentang Gambar, gam, Ilmu: Sains dan Teknologi
tentang sesuatu Berbincang anggota badan gunting, pen penanda, Nilai: kesyukuran
perkara dalam tentang sesuatu manusia dan mounting board, tali KBAT: mengaplikasi
pelbagai situasi fenomena yang fungsinya
berlaku menggunakan bahasa
menggunakan yang betul.
bahasa yang
betul dalam
pelbagai situasi.

352

B1 Hidup Bersyukur

B1.7 Menghasilkan buku skrap tentang anggota badan manusia

Standard 2.4 Berinteraksi tentang sesuatu perkara dalam pelbagai situasi
Kandungan

Standard 2.4.2 Berbincang tentang sesuatu fenomena yang berlaku menggunakan
Pembelajaran bahasa yang betul dalam pelbagai situasi.

Kemahiran Menulis
bahasa yang
menjadi fokus

Objektif Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
membina ayat tentang anggota badan manusia dan fungsinya menggunakan
bahasa yang betul.

Elemen-elemen Ilmu: Sains dan Teknologi
yang
ditekankan Nilai: kesyukuran

Sistem KBAT: mengaplikasi
Bahasa Kosa kata umum: kaki, tangan, telinga, mata, hidung, mulut,
Kosa kata istilah: sentuh, bau, rasa
BBB Sebutan dan intonasi
Penilaian
Gambar, gam, gunting, pen penanda, mounting board, tali

Tulisan dan pemerhatian

353

Set induksi

i. Seorang murid diminta menutupkan mata lalu
diminta berjalan di hadapan kelas.

ii. Murid bersoal jawab tentang cara rakan mereka
berjalan dengan mata tertutup

iii. Guru mengaitkan isi pelajaran.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan

i. Murid diminta mengeluarkan gambar anggota
badan manusia yang dikumpul atau dicari melalui
kaedah flipped classroom.

ii. Murid diminta mengguntingkan gambar yang
bersesuaian dan menampal ke atas mounting
board

Langkah 2: Aktiviti kumpulan

i. Murid dikehendaki membina ayat tentang fungsi
anggota badan berdasarkan gambar yang
ditampal tadi.

Langkah 3: Aktiviti kumpulan

i. Murid bergerak ke meja kumpulan lain untuk
melihat hasil kerja masing-masing melalui kaedah
3 Stray 1 Stay.

ii. Murid-murid juga diminta membuat penilaian hasil
kerja kumpulan yang berlainan.

Penutupan

i. Murid memberi skor kepada penghasilan buku Rujuk LAMPIRAN 1
skrap berdasarkan kekemasan, kreativiti dan
binaan ayat.

ii. Murid memberi rumusan pelajaran hari ini melalui
Tiket Keluar.

354

LAMPIRAN 1

Tiket Keluar
(My Triangle)

Tuliskan tiga perkara
yang anda pelajari.

1

23

355

Tema: B - Sayangilah Kurniaan Tuhan
Subtema: B2- Kenikmatan Hidup
Tajuk: B2.1- Menyatakan Pelbagai Rasa Makanan

MINGGU: _____________ Kemahiran: Mendengar dan bertutur
Tema: B. Sayangilah Kurniaan Tuhan

Subtema: B2 Kenikmatan Hidup

Tajuk: B2.1 Menyatakan pelbagai rasa makanan.

Fokus: Menyatakan pelbagai rasa makanan

Kosa kata umum: masin, manis, pahit, masam.
Kosa kata istilah : asid, alkali

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

2.1 Menyebut, 2.1.1 Menyatakan rasa Barang maujud, air Ilmu: Sains dan Teknologi
memahami dan Menyebut, makanan dengan garam, air gula, cuka Nilai: kerjasama, bersyukur
menggunakan kosa memahami dan sebutan yang betul. cair, bekas bertutup, kepada Tuhan.
kata mengikut menggunakan kertas sebak, KBAT: menganalisis, menilai,
konteks. kosa kata umum plastesin, pen mengelas.
dan istilah penanda, kad
dengan tepat bergambar, kad
mengikut konteks imbasan, lembaran
sains. kerja.

356

B2 Kenikmatan Hidup

B2.1 Menyatakan pelbagai rasa makanan

Standard 2.1 Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata mengikut
Kandungan 2.1.1 konteks.

Standard Menyebut, memahami dan menggunakan kosa kata umum dan
Pembelajaran istilah saintifik dengan tepat mengikut konteks sains.

Kemahiran Mendengar dan bertutur
bahasa yang
menjadi fokus

Objektif Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menyatakan rasa makanan dengan sebutan yang betul.

Elemen-elemen Ilmu: Sains dan Teknologi
yang
ditekankan Nilai: kerjasama, bersyukur kepada Tuhan.

Sistem KBAT: menganalisis, menilai, mengelas.
Bahasa Kosa kata umum : masin, manis, pahit, masam.
Kosa kata istilah : asid, alkali
BBB Sebutan dan intonasi
Barang maujud, air garam, air gula, cuka cair, bekas bertutup, kertas sebak,
Penilaian plastesin, pen penanda, kad bergambar, kad imbasan, lembaran kerja
Lisan dan pemerhatian

357

Set induksi

i. Dua orang murid dipanggil untuk merasa tiga jenis Bahan maujud
makanan yang mempunyai rasa yang berbeza.

ii. Murid-murid diminta menyatakan rasa makanan
tersebut.

iii. Murid-murid mengaitkan induksi dengan
pembelajaran.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan

i. Murid-murid menonton rakaman video berkaitan https://www.youtube.com/watch?v=
rasa makanan. FHLSH4U4go8

ii. Murid-murid berbincang dalam kumpulan tentang
rasa yang disebut dalam rakaman video.

iii. Wakil murid menyebut rasa yang dirasai itu dengan
sebutan yang betul.

iv. Murid-murid menyatakan empat rasa dalam
makanan iaitu manis, masin, masam dan pahit
dengan bimbingan guru.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan

i. Murid-murid dikehendaki mengelaskan makanan Rujuk LAMPIRAN 1
dan rasanya menggunakan kad bergambar dan
kad imbasan di atas kertas sebak dalam bentuk
Peta Pokok.

ii. Kumpulan yang telah siap dikehendaki
menampalkan kertas sebak pada papan putih.

iii. Wakil murid menyebutkan rasa yang dikategorikan.

Langkah 3: Aktiviti kumpulan

i. Murid diberikan lembaran kerja dan guru meminta Rujuk LAMPIRAN 2
murid mencarikan gambar makanan yang
tersembunyi berkaitan dengan rasa makanan
mengikut kumpulan rasa makanan.

ii. Murid-murid menyebutkan jawapan di dalam kelas.

Penutupan
i. Murid merumuskan isi pelajaran.

358

LAMPIRAN 1
Kad bergambar mengandungi gambar makanan.

* Kad imbasan mengandungi rasa makanan.
359

Manis Manis Manis
Masin Masin Masin
Masam Masam Masam
Pahit Pahit Pahit

360

LAMPIRAN 2
Membulatkan makanan yang tersembunyi berasa manis.

361

Membulatkan makanan yang tersembunyi berasa masam.
362

Membulatkan makanan yang tersembunyi berasa masin.
363

Membulatkan makanan yang tersembunyi berasa pahit.
364

Tema: B - Sayangilah Kurniaan Tuhan
Subtema: B2- Kenikmatan Hidup
Tajuk: B2.1- Menyatakan Pelbagai Rasa Makanan

MINGGU: _____________ Kemahiran: Menulis
Tema: B. Sayangilah Kurniaan Tuhan

Subtema: B2 Kenikmatan Hidup

Tajuk: B2.1 Menyatakan pelbagai rasa makanan

Fokus: Membina ayat yang gramatis tentang pelbagai rasa makanan.

Kosa kata umum : manis,masin, masam, pahit
Kosa kata istilah : sifat kimia, asid, alkali, neutral

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

2.2 Membina dan 2.2.1 Menulis ayat yang Trasia Makanan dan Ilmu: Sains dan Teknologi
menggunakan ayat Membina ayat gramatis tentang Rasa, kertas sebak, Nilai: rasional.
mengikut konteks untuk pelbagai rasa pen penanda, KBAT: menganalisis, menilai,
secara gramatis. menjelaskan makanan. plastesin. mensintesis.
hasil
pemerhatian
berdasarkan
perubahan atau
fenomena yang
berlaku dengan
betul dan jelas

365

B2 Kenikmatan Hidup

B2.1 Menyatakan pelbagai rasa makanan

Standard 2.2 Membina dan menggunakan ayat mengikut konteks secara
Kandungan 2.2.1 gramatis

Standard Membina ayat untuk menjelaskan hasil pemerhatian berdasarkan
Pembelajaran perubahan atau fenomena yang berlaku dengan betul dan jelas

Kemahiran Menulis
bahasa yang
menjadi fokus Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menulis ayat yang gramatis tentang pelbagai rasa makanan.
Objektif

Elemen-elemen Ilmu: Sains dan Teknologi
yang ditekankan
Nilai: Rasional.
Sistem KBAT: Menganalisis, menilai, mengaplikasi
Bahasa Kosa kata umum: Manis, masin, masam, pahit,
Kosa kata istilah: Sifat kimia, asid, alkali, neutral
BBB Sintaksis
Penilaian
Trasia makanan dan rasa, kertas sebak, pen penanda, plastesin.
Tulisan dan pemerhatian

366

Set induksi Rujuk LAMPIRAN 1

i. Murid melihat gambar makanan dan menyatakan
rasa makanan tersebut

ii. Guru mengaitkan induksi dengan pembelajaran.

Langkah 1: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 2

i. Murid menjalankan aktiviti permainan ’Tarsia’
berkaitan dengan makanan dan rasa.

Langkah 2: Aktiviti individu

i. Murid dikehendaki mengeja kosa kata umum dan
istilah saintifik mengikut konteks dengan betul

Langkah 3: Aktiviti kumpulan

i. Murid dikehendaki membina ayat secara gramatis Rujuk LAMPIRAN 3
menggunakan kosa kata umum dan istilah saintifik
berdasarkan aktiviti 1.

ii. Hasil binaan ayat kumpulan dituliskan dalam
kertas sebak yang ditampalkan di dinding mengikut
pasangan kosa kata.

iii. Setiap murid di dalam kumpulan dikehendaki
mengambil bahagian untuk menuliskan hasil
binaan ayat kumpulan pada kertas sebak yang
berasingan.

iv. Murid menyebutkan susunan ayat yang betul
dengan intonasi yang betul.

Penutupan
Murid merumuskan isi pelajaran.

367

LAMPIRAN 1
368

LAMPIRAN 2
Trasia Makanan dan Rasa
Menyusun trasia makanan dan rasa yang telah diasingkan oleh guru.

Pahit

Ubat Telur
masin

Masin

Manis kopi
Kek Pahit

Masin cuka
Ikan bilis Masam

369

LAMPIRAN 3
Contoh ayat:
1. Air kopi ialah minuman yang pahit.
2. Cuka berasa masam.
3. Telur masin ialah makanan yang masin.
4. Saya suka makan kek yang manis.
5. Ikan bilis goreng itu sangat masin.
6. Saya tidak suka makan ubat, kerana ubat sangat pahit.

370

LAMPIRAN 3
Kertas sebak dengan kosa kata

kopi – pahit cuka – masam telur masin – masin
Ayat: Ayat:
Ayat: 1. 1.
1. 2. 2.
2. 3. 3.
3. 4. 4.
4. 5. 5.
5. 6. 6.
6.

kek – manis Ikan bilis – masin ubat – pahit
Ayat: Ayat:
1. 1. Ayat:
2. 2. 1.
3. 3. 2.
4. 4. 3.
5. 5. 4.
6. 6. 5.
6.

371

Tema: B - Sayangilah Kurniaan Tuhan
Subtema: B2- Kenikmatan Hidup
Tajuk: B2.2- Menyenaraikan Sifat Kimia Bahan dengan

Menggunakan Kertas Litmus

MINGGU: _____________ Kemahiran: Mendengar dan bertutur
Tema: B. Sayangilah Kurniaan Tuhan

Subtema: B2 Kenikmatan Hidup

Tajuk: B2.2 Menyenaraikan sifat kimia bahan dengan menggunakan kertas litmus.

Fokus: Menjelaskan sifat kimia bahan daripada hasil pemerhatian.

Kosa kata : cuka, piring kaca
Kosa kata istilah: spatula, kertas litmus, asid, alkali, neutral

Standard Kandungan Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Pembelajaran ditekankan

2.3 Mengenal pasti 2.3.1 Menjelaskan sifat Lembaran kerja, Ilmu: Sains dan Teknologi
maklumat tentang Membuat kimia bahan dengan kertas litmus, piring Nilai: kerjasama
sesuatu perkara kesimpulan yang ayat yang mudah. kaca, spatula, air KBAT: menganalisis, menilai,
daripada pelbagai munasabah limau, air gula, ubat pemikiran kristis, mengelas.
sumber berdasarkan gigi, cuka, air garam,
maklumat yang serbuk sabun, air
diperolehi suling.
daripada
pelbagai sumber
mengenai
perubahan atau
fenomena yang
berlaku.

372

B2 Kenikmatan Hidup

B2.2 Menyenaraikan sifat kimia bahan dengan menggunakan kertas litmus

Standard 2.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu perkara daripada
Kandungan 2.3.1 pelbagai sumber

Standard Membuat kesimpulan yang munasabah berdasarkan maklumat
Pembelajaran yang diperolehi daripada pelbagai sumber mengenai perubahan
atau fenomena yang berlaku
Kemahiran
bahasa yang Mendengar dan bertutur
menjadi fokus

Objektif Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menjelaskan sifat kimia bahan dengan ayat yang mudah.

Elemen-elemen Ilmu: Sains dan teknologi
yang ditekankan
Nilai: kerjasama
Sistem
Bahasa KBAT: mengaplikasi, menganalisis, menilai
Kosa kata : cuka, piring kaca
BBB Kosa kata istilah: spatula, kertas litmus, asid, alkali, neutral
Penilaian Sebutan dan intonasi
Lembaran kerja, kertas litmus, piring kaca, spatula, air limau, air gula, ubat
gigi, cuka, air garam, serbuk sabun, air suling.

Lisan dan pemerhatian

373

Set induksi

i. Murid-murid dikehendaki meneka rasa makanan Rujuk LAMPIRAN 1atau rujuk
berdasarkan kad bergambar. rakaman video

ii. Murid-murid menggunakan sebutan dengan https://www.youtube.com/watch?v=aGY
intonasi yang betul dan tepat. Dq9q0eDI
https://www.youtube.com/watch?v=ziX6
iii. Guru mengaitkan induksi dengan pembelajaran. zoynr3o

Langkah 1: Aktiviti kumpulan

i. Murid-murid dibahagi dalam 5 stesen.
ii. Setiap stesen menyediakan jenis makanan yang

berlainan rasa seperti yang ditentukan oleh guru
dalam kad.
iii. Murid-murid bergerak dari stesen ke stesen yang
lain untuk menguji sifat kimia makanan dengan
kertas litmus dan mencatatkan hasil pemerhatian.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan

i. Murid melengkapkan carta bahan-bahan yang Rujuk LAMPIRAN 2
telah diuji berdasarkan hasil eksperimen,
tontonan video dan perbincangan ahli kumpulan.

ii. Murid menyemak hasil kerja kumpulan lain
dengan jelajah galeri.

Langkah 3: Aktiviti kumpulan Rujuk LAMPIRAN 3

i. Murid-murid dalam kumpulan mengelaskan
bahan-bahan yang telah diuji berdasarkan sifat
kimia.

ii. Murid-murid membuat pembentangan di depan
kelas dengan menggunakan LAMPIRAN 2.

Penutupan
i. Murid merumuskan isi pelajaran.

374

LAMPIRAN 1
375

LAMPIRAN 2
Lembaran Kerja

Melengkapkan petak kelabu dalam carta bahan-bahan yang telah diuji.

Bil. Bahan diuji Perubahan Perubahan Sifat Rasa
1. Air Limau warna kertas warna Kimia (Manis /
litmus Biru kertas Bahan Masin /
(Kekal biru / litmus (Asid / Masam /
Merah Alkali / Pahit / - )
bertukar (Kekal Neutral)
kepada merah / Masam
Merah) bertukar asid

kepada biru)
Kekal merah

2. Air Gula Kekal biru Kekal merah neutral Manis

3. Ubat Gigi Kekal biru alkali Pahit

4. Cuka Bertukar Kekal merah asid
5. Air Garam kepada Kekal merah
Merah Masin

Kekal biru

6. Serbuk Kekal biru Bertukar alkali Pahit
Sabun kepada biru

7. Air Suling Kekal merah neutral -

376

Jawapan Guru (LAMPIRAN 1)

Lembaran Kerja

Melengkapkan petak kelabu dalam carta bahan-bahan yang telah diuji.

Bil. Bahan diuji Perubahan Perubahan Sifat Rasa
warna kertas warna Kimia (Manis /
1. Air Limau litmus Biru kertas Bahan Masin /
2. Air Gula (Kekal biru / litmus (Asid / Masam /
Merah Alkali / Pahit / - )
bertukar (Kekal Neutral)
kepada merah / Masam
Merah) bertukar asid
Manis
Bertukar kepada biru) neutral
kepada Kekal merah
Merah
Kekal biru Kekal merah

3. Ubat Gigi Kekal biru bertukar alkali Pahit
4. Cuka kepada biru asid Masam
Bertukar Kekal merah
5. Air Garam kepada neutral Masin
Merah Kekal merah
Kekal biru

6. Serbuk Kekal biru bertukar alkali Pahit
Sabun kepada biru

7. Air Suling Kekal biru Kekal merah neutral -

377

LAMPIRAN 3

Mengelaskan bahan-bahan yang telah diuji di bawah mengikut sifat kimia.

Air limau Air gula Ubat gigi Cuka
Air tulen Soda bikarbonat Air garam -

SIFAT KIMIA

ASID ALKALI NEUTRAL

1. Air limau 1. 1.
2. 2. 2.
3.

378

Tema: B - Sayangilah Kurniaan Tuhan
Subtema: B2- Kenikmatan Hidup
Tajuk: B2.2- Menyenaraikan Sifat Kimia Bahan dengan

Menggunakan Kertas Litmus

MINGGU: _____________ Kemahiran: Menulis
Tema: B. Sayangilah Kurniaan Tuhan

Subtema: B2 Kenikmatan Hidup

Tajuk: B2.2 Menyenaraikan sifat kimia bahan dengan menggunakan kertas litmus

Fokus: menuliskan sifat kimia bahan berdasarkan perubahan yang berlaku pada
kertas litmus.

Kosa kata umum: cuka, gula, garam, peria
Kosa kata istilah:kertas litmus, asid, alkali, neutral.

Standard Standard Objektif BBB Elemen-elemen yang
Kandungan Pembelajaran ditekankan

2.3 Mengenal pasti 2.3.2 Menulis sifat kimia Kad gambar, kad sifat Ilmu: Sains dan Teknologi
maklumat tentang Mengenal pasti bahan dengan ayat kimia, kad perubahan Nilai: kerjasama
sesuatu perkara maklumat yang yang mudah. warna kertas litmus, KBAT: menilai, menganalisis
daripada pelbagai betul dan tepat Papan putih kecil, dan mensintesis.
sumber daripada teks lembaran kerja,
dan grafik mounting board.
mengenai
perubahan atau
fenomena yang
berlaku dan
membuat
persembahan
dalam bentuk
grafik atau
ilustrasi

379

B2 Kenikmatan Hidup

B2.2 Menyenaraikan sifat kimia bahan dengan menggunakan kertas litmus

Standard 2.3 Mengenal pasti maklumat tentang sesuatu perkara daripada
Kandungan 2.3.2 pelbagai sumber

Standard Mengenal pasti maklumat yang betul dan tepat daripada teks dan
Pembelajaran grafik mengenai perubahan atau fenomena yang berlaku dan
membuat persembahan dalam bentuk grafik atau ilustrasi
Kemahiran
bahasa yang Menulis
menjadi fokus

Objektif Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
menulis sifat kimia bahan berdasarkan perubahan kertas litmus.

Elemen-elemen Ilmu: Sains dan teknologi
yang ditekankan
Nilai: kerjasama
Sistem
Bahasa KBAT: menilai, menganalisis dan mengaplikasi
Kosa kata umum: cuka, gula, garam, peria
Kosa kata istilah: kertas litmus, asid, alkali, neutral.
Sintaksis

BBB Kad gambar, kad sifat kimia, kad perubahan warna kertas litmus, papan putih
Penilaian kecil, lembaran kerja, mounting board.

Pemerhatian dan tulisan

380

Set induksi

i. Murid-murid diperdengarkan pantun dua kerat Rujuk LAMPIRAN 1
oleh guru.

ii. Guru mengaitkan induksi dengan pelajaran.

Langkah 2: Aktiviti kumpulan

i. Wakil murid daripada beberapa kumpulan
dikehendaki ke depan untuk bermain permainan Rujuk LAMPIRAN 2
’Sorong Tarik’.

ii. Guru meminta murid sorong dan tarik gambar,
sifat kimia dan perubahan warna kertas litmus
mengikut pasangan yang betul.

Langkah 3: Aktiviti Kumpulan

i. Wakil murid membawa tiga kad yang disorong
dan ditarik ke kumpulan masing-masing untuk
membina beberapa ayat yang betul
menggunakan teknik round table.

Langkah 4: Aktiviti kumpulan

i. Murid diberikan lembaran kerja berbentuk Jumble Rujuk LAMPIRAN 3
Word.

ii. Lembaran kerja tersebut mengandungi sifat kimia
makanan dan warna kertas litmus.

iii. Murid menyemak jawapan dengan teknik jelajah
pembelanjaan.

Penutupan
Murid merumuskan isi pelajaran.

381

LAMPIRAN 1
Pantun (untuk Set Induksi) :
Guru boleh memilih mana-mana dua keratan pantun untuk digunakan.

Rendang sungguh si pohon kandis,
Gula dimakan rasanya manis.

Berjalan-jalan ke Taman Sentosa,
Garam dijamah masin terasa.
Suria pagi terang sinarnya,
Jeruk manga masam rasanya.
Duduk di anjung leka menjahit,
Peria itu rasanya pahit.

382

LAMPIRAN 2
Permainan Sorong Tarik
1. Beberapa orang murid dikehendaki ke depan untuk bermain permainan ’sorong

tarik’
2. Guru meminta murid sorong dan tarik gambar, sifat kimia dan perubahan warna

kertas litmus mengikut pasangan yang betul.
Persediaan guru:
1. Kad-kad gambar pelbagai makanan.

383

384

2. Kad sifat kimia (Asid, Alkali, Neutral).

ASID ALKALI NEUTRAL
ASID ALKALI NEUTRAL
ASID ALKALI NEUTRAL
ASID ALKALI NEUTRAL
ASID ALKALI NEUTRAL
ASID ALKALI NEUTRAL

385


Click to View FlipBook Version