FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Lampiran Dokumen/Bergambar (soalan kuiz/ujian/lembaran aktiv
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
viti/gambar dll.)
FAKULTI PENDIDIKAN TEKNIKAL DAN VOKASIONAL
UNIVERSITI TUN HUSSEIN ONN MALAYSIA
MINGGU 4
Edisi 1/2021
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSSEIN
NAMA RANCANGAN MENG
SEMESTER
NO TEL. : NUR NADIA NATASHA BINTI MOHD WAHIDI
SUBJEK : 2-2020/2021
MULAI : 019-5747740
HINGGA : PENDAWAIAN SATU FASA (ETE1024)
: 16 MEI 2021
: 20 MEI 2021
Bil Tajuk Kandunga
1 ETE1024 PENDAWAIAN SATU MENGENALPASTI SPESIFIKASI DA
FASA PENDAWAIAN SATU FASA
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
N ONN MALAYSIA
GAJAR MINGGUAN
an Huraian
AN KEPERLUAN
31. Kenal pasti spesifikasi dan prosedur
pendawaian fasa tunggal.
32. Mengenal pasti alat, peralatan dan
bahan pendawaian fasa tunggal
33. Menjalankan aktiviti pendawaian
34. Menjalankan pemasangan sistem
pembumian fasa tunggal
35. Menjalankan pemasangan papan
edaran fasa tunggal (DB)
36. Menjalankan pemasangan dan
aksesori
37. Menjalankan pemeriksaan visual sistem
pendawaian
38. Menjalankan ujian litar mati
39. Menjalankan ujian litar langsung
40. Menyiapkan laporan aktiviti kerja fasa
tunggal.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSSEIN
Rancangan Pengajaran Mingguan (Tarikh : 16 Mei 2021 – 20 Mei 2021)
Bil Minggu Ke Kelas Mulai Hingga
11 1SVM 16/5/2021 20/5/2021
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
N ONN MALAYSIA
Rancangan Mingguan ABBM/Catatan
33) Kertas Penerangan K02
34) Kertas Pentaksiran Teori K02 (Bahagian A • Google Form
• Whatsapp
dan Bahagian B)
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
TARIKH KEY IN RANCANGAN MEN
TARIKH KEMASKINI
TARIKH BIL.
TINGKATAN/KELAS
TEMPAT 16 MEI 2021
BIL PELAJAR
MASA 17 MEI 2021
OBJEKTIF
17 MEI 2021
PENGETAHUAN SEDIA ADA
1SVM ETE
ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM)
BENGKEL ELEKTRIK 3
31 orang
12:00 PM – 02.30 PM
Pada akhir pengajaran dan
• Memperoleh kerja
• Memilih dan gunak
• Memilih dan betulk
• Memilih dan betulk
• Memilih alat, peral
• Pelajar telah meng
• Pelajar telah meng
• Lembaran Nota Ku
• Lembaran Kertas P
• Google Form
• WhatsApp
PENGURUSAN KELAS/LANGKAH KESELAMATAN • Guru memastikan p
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
NGAJAR HARIAN
.1
n pembelajaran, pelajar dapat:
pendawaian fasa tunggal
kan peralatan pendawaian fasa tunggal peralatan yang diperlukan
kan aksesori elektrik
kan kelengkapan elektrik
latan dan bahan pendawaian.
etahui alatan asas kerja pendawaian
etahui ukuran kerja pendawaian
ursus
Pentaksiran Teori
pelajar berada dalam keadaan yang selesa
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
TUGASAN/KERJA RUMAH • Guru memastikan p
NILAI-NILAI MURNI • Guru memastikan s
REFLEKSI SESI PENGAJARAN PELATIH • Rumus pengajaran
• Kertas tugasan
PERISTIWA: • Pelajar diminta unt
LXXXV. PENDAHULUAN • Sifat kerjasama dal
LXXXVI. KEKUATAN • Kebebasan dalam m
LXXXVII. KELEMAHAN • Keberanian pelajar
LXXXVIII. TINDAKAN KESAN LXI. PENDAHULUAN
Edisi 1/2021 Pada tanggal 17 Mei
kursus Pendawaian S
menggunakan platform
adalah seramai 31 or
menganalisis Pengajar
LXII. KEKUATAN
Dari segi kekuatan
u) Guru
Dari segi kek
penyedia
sebelum
bersesua
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
platform yang digunakan ada;ah mudah untuk diakses oleh para pelajar
suasana pembelajaran yang berkesan dan kondusif.
n
tuk mengulang kaji topik akan datang.
lam kalangan pelajar
memberi idea dan pendapat antara pelajar
r untuk memperkenalkan diri di hadapan kelas
N
2021, saya telah selesai melaksanakan tugasan saya untuk menyampaikan kuliah amali bagi sunjek
Satu Fasa (ETE1013) selama 2 jam 30 minit di mana kelas tersebut diadakan secara atas talian
m WhatsApp, dan Google Form.. Jumlah keseluruhan pelajar bagi kelas yang terlibat iaitu 1 SVM
rang. Terdapat 2 orang pelajar tidak hadir. Setelah selesai waktu kelas, saya telah meneliti dan
ran dan Pembelajaran (PdP) yang telah saya jalankan.
n, ia boleh dibahagikan kepada dua iaitu:
kuatan guru, secara ringkasnya segala perancangan yang telah dirancang terutamanya mengenai
aan objektif PdP berjaya dilakukan dengan lancar. Semua kriteria dan matlamat yang dirancang
m sesi PdP dapat dipenuhi dan dicapai dengan jayanya. Rangkaan objektif yang dirancang adalah
aian dengan subtopik yang saya sampaikan. Di samping itu, saya juga menguasai topik pengajaran
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
pada har
v) Pelajar
Dari segi ke
majoriti
dijalank
dengan m
jika mer
sangat b
keyakin
di hadap
LXIII. KELEMAHAN
Dari segi kelemah
u) Guru
Sepanjang se
lakukan
Pembela
pelajar.
itu, kele
pelajar.
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
ri tersebut dengan baik dan dapat menyampaikan isi pengajaran kepada pelajar dengan mudah.
ekuatan pelajar pula, saya telah mendapat kelebihan kerana pelajar-pelajar di dalam kelas saya
inya bersikap aktif dan sentiasa memberikan respons yang baik ketika aktiviti bersama pelajar
kan walaupun kelas dilakukan secara atas talian. Di samping itu, mereka juga dalam keadaan bersedia
menyediakan nota yang diperlukan dan tidak malu bertanya serta menyuarakan pendapat kepada saya
reka mempunyai pendapat yang berbeza. Tambahan pula mereka juga memberikan kerjasama yang
baik dengan menjaga adab di dalam kelas. Perkara ini telah membantu saya dengan meningkatkan
an diri untuk mengajar mereka dengan lebih baik serta dapat mengatasi kegugupan saya ketika berada
pan kelas.
an, ia boleh dibahagikan kepada dua iaitu:
esi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP), saya telah mendapati beberapa kelemahan yang telah saya
. Walaupun saya telah membuat perancangan sebaik mungkin sebelum melakukan sesi Pengajaran dan
ajaran (PdP), saya masih lagi berhadapan dengan masalah seperti masalah untuk berkomunikasi dengan
Tidak semua pelajar akan membuka dan membaca arahan di dalam WhatsApp pada masa kelas. Selain
emahan saya yang lain adalah saya tidak dapat menunjukkan demo lukisan secara berdepan bersama
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
v) Pelajar
Sepanjang pr
semasa
mengha
LXIV. TINDAKAN
aa) Guru
Saya mendap
kaedah p
sahaja,
pengajar
bertanya
tepat ke
yang ket
adalah m
bb) Pelajar
Dari segi pem
sedang m
guru. Se
aktiviti
kerja lai
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
roses PdP di dalam kelas, saya mendapati terdapat beberapa pelajar yang tidak memberikan respon
aktiviti PdPR dijalankan. Selain itu, terdapat juga pelajar memaklumkan mengalami masalah untuk
antar tugasan tepat pada masanya kerana terikat dengan kerja-kerja di rumah.
pati sebagai seorang bakal guru, saya haruslah membuat beberapa perubahan dan peningkatan terhadap
pengajaran saya di dalam kelas seperti lontaran suara, kawalan masa serta kawalan kelas. Bukan itu
saya juga akan membuat lebih banyak ulang kaji dan membuat penyelidikan mengenai kaedah
ran yang bersesuaian dengan sesebuah topik dengan lebih kerap. Bukan itu sahaja, saya juga hendaklah
a dengan guru-guru lain mengenai topik tersebut agar saya dapat menyampaikan isi pengajaran yang
epada para pelajar. Saya juga akan cuba untuk memfokuskan kepada semua pelajar agar tiada pelajar
tinggalan. Selain itu, guru juga akan memastikan arahan yang diberikan secara ‘online’ kepada pelajar
mudah difahami.
merhatian saya terhadap pelajar, pelajar hendaklah menghormati guru di dalam kelas semasa guru
menyampaikan isi pembelajaran dan tidak melakukan kerja-kerja lain selain kerja yang diberikan oleh
elain itu, pelajar juga haruslah memberikan sepenuh perhatian dan berusaha melibatkan diri di dalam
yang telah disediakan dengan guru. Pelajar juga seharusnya lebih mengutamakan kelas berbanding
in kerana masa tersebut merupakan masa pembelajaran.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
LXV. KESAN
ee) Guru
Secara keselu
telah me
lakukan
saya seb
ajarkan
soalan d
Saya jug
pelajar s
konsiste
ff) Pelajar
Sepanjang pr
sesi Pem
dalam k
Mungki
perhatia
untuk m
LXVI. PENUTUP
Secara amnya, say
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
uruhannya, selepas melalui proses sesi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP) secara atas talian ini, saya
engesan pelbagai kekuatan dan kelemahan yang ada di dalam setiap isi penyampaian yang telah saya
. Berdasarkan kekuatan dan kelemahan yang saya kenal pasti ini, saya dapat klasifikasikan bahawa
bagai bakal guru saya hendaklah berusaha memastikan para pelajar saya menguasai topik yang saya
dan tidak bersikap lepas tangan terhadap mereka. Saya hendaklah mempersiapkan diri dengan soalan-
dari para pelajar. Saya hendaklah sentiasa bersifat peka dengan suasana kelas dan keadaan para pelajar.
ga hendaklah mempelbagaikan kaedah pengajaran dan bentuk penilaian saya terhadap pelajar agar
sentiasa berusaha melengkapkan diri dengan ilmu pengetahuan dan penilaian prestasi pelajar sentiasa
en pada masa akan datang.
roses Pembelajaran dan Pengajaran (PdP) secara atas talian, terdapat pelbagai kesan yang timbul semasa
mbelajaran dan Pengajaran (PdP) ini. Majoriti pelajar mempunyai semangat untuk menimba ilmu di
kelas dengan sentiasa memberikan respon yang positif terhadap soalan-soalan yang guru berikan.
in suasana yang positif ini boleh mempengaruhi rakan-rakan yang lain yang kurang memberikan
an terhadap pengajaran guru dan secara tidak langsung suasana yang positif ini dapat membantu guru
mengatasi kegugupan semasa berhadapan dengan pelajar dan lebih selesa untuk mengajar.
ya dapat menjalankan dan menyampaikan isi pengajaran dengan baik dan jayanya walaupun saya
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
berhadapan denga
talian. Namun beg
saya untuk terus b
pembakar semang
itu, mengendalikan
diaplikasikan pada
bagi saya.
KOMEN PENYELIA
KOMEN PEMBIMBING
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
an beberapa kekurangan sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran yang saya jalankan secara atas
gitu, kekurangan dan kelemahan yang saya kenal pasti ini tidak akan sesekali mematahkan semangat
berkhidmat sebagai seorang guru dan mendidik anak bangsa namun ia akan saya jadikan sebagai
gat kepada saya untuk terus memantapkan dan memperbaiki diri saya pada masa akan datang. Selain
n kelas semasa PdPR juga banyak memberikan pengajaran kepada saya yang akan dapat
a masa hadapan. Pengalaman mengadakan kelas secara atas talian juga merupakan pengalaman baru
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Perincian Perancangan Aktiviti Pengajaran
BIL MASA ISI KANDUNGAN HASIL PEMBELAJARAN
1 5 minit Pengenalan / Pra Pengajaran:
Pelajar dapat menzahirkan ras
46. Memberi salam hormat kepada guru sebelu
memulakan sesi Pengajaran da
Pembelajaran (PdP).
47. Sesi bacaan doa belajar Pelajar dapat memanjatkan ras
kesyukuran kepada Ilahi.
48. Sesi bertanya khabar Pelajar akan berasa selesa denga
suasana di dalam kelas dan gur
juga dapat memastikan bahaw
pelajar berada dalam keadaa
sepenuhnya bersedia untu
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
AKTIVITI PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN
DAN PEMBELAJARAN PENYELIA PEMBIMBING
sa Guru memberikan arahan di NILAI MURNI:
um dalam ‘WhatsApp group’ dan Hormat-menghormati
an memberikan link kehadiran
menggunakan platform Google
Form.
NILAI MURNI:
sa • Guru meminta ketua pelajar Kesyukuran
untuk memimpin bacaan
doa belajar sebelum
memulakan sesi PdP.
• Para pelajar membaca doa
belajar.
an • Guru beramah mesra NILAI MURNI:
ru dengan pelajar dengan Kasih sayang
wa
an bertanya khabar dan
uk •
keadaan semasa pelajar
Pelajar memberikan
49. Merekod kehadiran FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
pelajar UNIVERSITI TUN HUSS
memulakan sesi Pengajaran da
Pembelajaran
Pelajar akan lebih peka da
prihatin dengan kehadiran rakan
rakan pelajar yang lain
10 minit Set Induksi
25. Sumbang saran
26. Perkaitan Pelajar dapat gambaran awal
27. Teknik Imbas Kembali tentang topik pembelajaran
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
an respons kepada pertanyaan
guru.
an Guru meminta kehadiran NILAI MURNI:
n- • pelajar daripada wakil Keprihatinan
kelas dan merekodkan
kehadiran pelajar di dalam ABBM:
rekod kehadiran pelajar. • Rekod kehadiran
pelajar
• ‘WhatsApp group’
• Google Form
• Google Classroom
7. Guru bertanyakan ABBM:
keadaan semasa para • Sumbangsaran
pelajar kerana kelas ini • Nota penerangan
• Kertas
merupakan kelas pertama
setelah bercuti
bersempena Hari Raya
Aidilfitri selama NILAI MURNI:
seminggu Keberanian
8. Guru turut menanyakan
kepada pelajar sekiranya
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
60 minit Penyampaian Isi:
10. Objektif 1:
Penerangan K02 Kertas Pelajar dapat mengenalpasti
spesifikasi dan prosedur
pendawaian satu fasa.
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
terdapat sebarang
masalah untuk
menghadirkan diri di
dalam kelas yang
dijalankan secara PdPR.
9. Pelajar memberikan TEKNIK:
respon. Komunikasi dua hala
10. Guru menggunakan
Teknik imbas kembali
dengan bertanyakan
kepada pelajar berkenaan
topik ynag dipelajari pada
kelas sebelum ini.
11. Guru meminta maklum
balas daripada pelajar.
12. Guru memberi respon
kepada jawapan pelajar
ABBM:
27. Guru memberi arahan • Nota penerangan
kepada pelajar untuk
merujuk Kertas
Penerangan K02.
NILAI MURNI:
28. Pelajar diberi masa untuk
Usaha kendiri
memahami isi kertas
tersebut.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
65 minit Penyampaian Isi:
7. Objektif 2: Kertas
Pentaksiran Teori K02 Pelajar dapat menjawab Kerta
(Bahagian A) Pentaksiran Teori K02 denga
betul
10 minit Penutup Kognitif dan Sosial
Pelajar dapat merumuskan topik
pengajaran
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
29. Guru memantau progress TEKNIK:
pelajar. Komunikasi dua hala
30. Guru memberi ruang bagi
pelajar untuk menanyakan
soalan
31. Guru memberikan respond
kepada soalan yang
diberikan.
as 30. Guru memberi arahan ABBM:
an untuk menjawab Kertas • Nota penerangan
Pentaksiran Teori 2. • Kertas Pentaksiran
31. Pelajar diberi masa untuk Teori K02
menyiapkan tugasan
sehingga jam 5 petang
32. Guru memantau dan NILAI MURNI:
membuka ruang jika pelajar Kerjasama
tidak faham untuk bertanya.
33. Eviden tugasan perlu TEKNIK:
dihantar pada WhatsApp Komunikasi dua hala
sebelum jam 5 petang.
26. Guru menanyakan NILAI MURNI:
progress para pelajar. Yakin Diri
Semnagat
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
27. Guru meminta wakil
pelajar untuk merumus
tentang pengajaran hari ini.
28. Guru memberi ruang untuk
pelajar bertanya.
29. Beri motivasi/ kata-kata
semangat
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Lampiran Dokumen/Bergambar (soalan kuiz/ujian/lembaran aktiv
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
viti/gambar dll.)
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
TARIKH KEY IN RANCANGAN MEN
TARIKH KEMASKINI
TARIKH BIL.
TINGKATAN/KELAS
TEMPAT 19 MEI 2021
BIL PELAJAR
MASA 20 MEI 2021
OBJEKTIF
20 MEI 2021
PENGETAHUAN SEDIA ADA
1SVM ETE
ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM)
WhatsApp group
31 orang
12:00 PM – 02.30 PM
Pada akhir pengajaran dan
• Memperoleh kerja
• Memilih dan gunak
• Memilih dan betulk
• Memilih dan betulk
• Memilih alat, peral
• Pelajar telah meng
• Pelajar telah meng
• Lembaran Nota Ku
• Lembaran Kertas P
• Google Form
• WhatsApp
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
NGAJAR HARIAN
.2
n pembelajaran, pelajar dapat:
pendawaian fasa tunggal
kan peralatan pendawaian fasa tunggal peralatan yang diperlukan
kan aksesori elektrik
kan kelengkapan elektrik
latan dan bahan pendawaian.
etahui alatan asas kerja pendawaian
etahui ukuran kerja pendawaian
ursus
Pentaksiran Teori
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
PENGURUSAN KELAS/LANGKAH KESELAMATAN • Guru memastikan p
TUGASAN/KERJA RUMAH • Guru memastikan p
NILAI-NILAI MURNI • Guru memastikan s
REFLEKSI SESI PENGAJARAN PELATIH • Rumus pengajaran
• Kertas tugasan
• Pelajar diminta unt
• Sifat kerjasama dal
• Kebebasan dalam m
• Keberanian pelajar
1. PENDAHULUAN
PERISTIWA: Pada tanggal 20 Mei
LXXXIX. PENDAHULUAN Pendawaian Satu Fasa
WhatsApp, dan Googl
XC. KEKUATAN orang pelajar tidak had
XCI. KELEMAHAN telah saya jalankan.
XCII. TINDAKAN KESAN
2. KEKUATAN
Dari segi kekuatan, ia
a) Guru
Dari segi kek
objektif
dipenuh
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
pelajar berada dalam keadaan yang selesa
platform yang digunakan ada;ah mudah untuk diakses oleh para pelajar
suasana pembelajaran yang berkesan dan kondusif.
n
tuk mengulang kaji topik akan datang.
lam kalangan pelajar
memberi idea dan pendapat antara pelajar
r untuk memperkenalkan diri di hadapan kelas
N
2021, saya telah selesai melaksanakan tugasan saya untuk menyampaikan kuliah teori bagi subjek kursus
a (ETE1013) selama 1 jam 40 minit di mana kelas tersebut diadakan secara atas talian menggunakan platform
le Form.. Jumlah keseluruhan pelajar bagi kelas yang terlibat iaitu 1 SVM adalah seramai 31 orang. Terdapat 2
dir. Setelah selesai waktu kelas, saya telah meneliti dan menganalisis Pengajaran dan Pembelajaran (PdP) yang
boleh dibahagikan kepada dua iaitu:
kuatan guru, secara ringkasnya segala perancangan yang telah dirancang terutamanya mengenai penyediaan
PdP berjaya dilakukan dengan lancar. Semua kriteria dan matlamat yang dirancang sebelum sesi PdP dapat
hi dan dicapai dengan jayanya. Rangkaan objektif yang dirancang adalah bersesuaian dengan subtopik yang
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
saya sam
menyam
b) Pelajar
Dari segi ke
bersikap
dilakuka
diperluk
berbeza.
Perkara
dapat m
3. KELEMAHAN
Dari segi kelemah
a) Guru
Sepanjang se
Walaupu
(PdP), s
pelajar a
adalah s
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
mpaikan. Di samping itu, saya juga menguasai topik pengajaran pada hari tersebut dengan baik dan dapat
mpaikan isi pengajaran kepada pelajar dengan mudah.
ekuatan pelajar pula, saya telah mendapat kelebihan kerana pelajar-pelajar di dalam kelas saya majoritinya
p aktif dan sentiasa memberikan respons yang baik ketika aktiviti bersama pelajar dijalankan walaupun kelas
an secara atas talian. Di samping itu, mereka juga dalam keadaan bersedia dengan menyediakan nota yang
kan dan tidak malu bertanya serta menyuarakan pendapat kepada saya jika mereka mempunyai pendapat yang
. Tambahan pula mereka juga memberikan kerjasama yang sangat baik dengan menjaga adab di dalam kelas.
ini telah membantu saya dengan meningkatkan keyakinan diri untuk mengajar mereka dengan lebih baik serta
mengatasi kegugupan saya ketika berada di hadapan kelas.
an, ia boleh dibahagikan kepada dua iaitu:
esi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP), saya telah mendapati beberapa kelemahan yang telah saya lakukan.
un saya telah membuat perancangan sebaik mungkin sebelum melakukan sesi Pengajaran dan Pembelajaran
saya masih lagi berhadapan dengan masalah seperti masalah untuk berkomunikasi dengan pelajar. Tidak semua
akan membuka dan membaca arahan di dalam WhatsApp pada masa kelas. Selain itu, kelemahan saya yang lain
saya tidak dapat menunjukkan demo lukisan secara berdepan bersama pelajar.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
b) Pelajar
Sepanjang pr
aktiviti P
tepat pad
4. TINDAKAN
a) Guru
Saya mendap
pengajar
akan me
dengan
mengen
cuba un
memasti
b) Pelajar
Dari segi pe
menyam
pelajar
disediak
merupak
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
roses PdP di dalam kelas, saya mendapati terdapat beberapa pelajar yang tidak memberikan respon semasa
PdPR dijalankan. Selain itu, terdapat juga pelajar memaklumkan mengalami masalah untuk menghantar tugasan
da masanya kerana terikat dengan kerja-kerja di rumah.
pati sebagai seorang bakal guru, saya haruslah membuat beberapa perubahan dan peningkatan terhadap kaedah
ran saya di dalam kelas seperti lontaran suara, kawalan masa serta kawalan kelas. Bukan itu sahaja, saya juga
embuat lebih banyak ulang kaji dan membuat penyelidikan mengenai kaedah pengajaran yang bersesuaian
sesebuah topik dengan lebih kerap. Bukan itu sahaja, saya juga hendaklah bertanya dengan guru-guru lain
ai topik tersebut agar saya dapat menyampaikan isi pengajaran yang tepat kepada para pelajar. Saya juga akan
ntuk memfokuskan kepada semua pelajar agar tiada pelajar yang ketinggalan. Selain itu, guru juga akan
ikan arahan yang diberikan secara ‘online’ kepada pelajar adalah mudah difahami.
emerhatian saya terhadap pelajar, pelajar hendaklah menghormati guru di dalam kelas semasa guru sedang
mpaikan isi pembelajaran dan tidak melakukan kerja-kerja lain selain kerja yang diberikan oleh guru. Selain itu,
juga haruslah memberikan sepenuh perhatian dan berusaha melibatkan diri di dalam aktiviti yang telah
kan dengan guru. Pelajar juga seharusnya lebih mengutamakan kelas berbanding kerja lain kerana masa tersebut
kan masa pembelajaran.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
5. KESAN
a) Guru
Secara keselu
mengesa
Berdasa
guru say
lepas ta
hendakl
kaedah p
ilmu pen
b) Pelajar
Sepanjang pr
Pembela
dengan
positif in
dan sec
berhada
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
uruhannya, selepas melalui proses sesi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP) secara atas talian ini, saya telah
an pelbagai kekuatan dan kelemahan yang ada di dalam setiap isi penyampaian yang telah saya lakukan.
arkan kekuatan dan kelemahan yang saya kenal pasti ini, saya dapat klasifikasikan bahawa saya sebagai bakal
ya hendaklah berusaha memastikan para pelajar saya menguasai topik yang saya ajarkan dan tidak bersikap
angan terhadap mereka. Saya hendaklah mempersiapkan diri dengan soalan-soalan dari para pelajar. Saya
lah sentiasa bersifat peka dengan suasana kelas dan keadaan para pelajar. Saya juga hendaklah mempelbagaikan
pengajaran dan bentuk penilaian saya terhadap pelajar agar pelajar sentiasa berusaha melengkapkan diri dengan
ngetahuan dan penilaian prestasi pelajar sentiasa konsisten pada masa akan datang.
roses Pembelajaran dan Pengajaran (PdP) secara atas talian, terdapat pelbagai kesan yang timbul semasa sesi
ajaran dan Pengajaran (PdP) ini. Majoriti pelajar mempunyai semangat untuk menimba ilmu di dalam kelas
sentiasa memberikan respon yang positif terhadap soalan-soalan yang guru berikan. Mungkin suasana yang
ini boleh mempengaruhi rakan-rakan yang lain yang kurang memberikan perhatian terhadap pengajaran guru
cara tidak langsung suasana yang positif ini dapat membantu guru untuk mengatasi kegugupan semasa
apan dengan pelajar dan lebih selesa untuk mengajar.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
6. PENUTUP
Secara amnya, say
dengan beberapa k
kekurangan dan ke
sebagai seorang gu
terus memantapka
banyak memberika
secara atas talian j
KOMEN PENYELIA
KOMEN PEMBIMBING
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
ya dapat menjalankan dan menyampaikan isi pengajaran dengan baik dan jayanya walaupun saya berhadapan
kekurangan sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran yang saya jalankan secara atas talian. Namun begitu,
elemahan yang saya kenal pasti ini tidak akan sesekali mematahkan semangat saya untuk terus berkhidmat
uru dan mendidik anak bangsa namun ia akan saya jadikan sebagai pembakar semangat kepada saya untuk
an dan memperbaiki diri saya pada masa akan datang. Selain itu, mengendalikan kelas semasa PdPR juga
an pengajaran kepada saya yang akan dapat diaplikasikan pada masa hadapan. Pengalaman mengadakan kelas
juga merupakan pengalaman baru bagi saya.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Perincian Perancangan Aktiviti Pengajaran
BIL MASA ISI KANDUNGAN HASIL PEMBELAJARAN
1 5 minit Pengenalan / Pra Pengajaran:
Pelajar dapat menzahirkan ras
50. Memberi salam hormat kepada guru sebelu
memulakan sesi Pengajaran da
Pembelajaran (PdP).
51. Sesi bacaan doa belajar Pelajar dapat memanjatkan ras
kesyukuran kepada Ilahi.
52. Sesi bertanya khabar Pelajar akan berasa selesa denga
suasana di dalam kelas dan gur
juga dapat memastikan bahaw
pelajar berada dalam keadaa
sepenuhnya bersedia untu
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
AKTIVITI PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN
DAN PEMBELAJARAN PENYELIA PEMBIMBING
sa Guru memberikan arahan di NILAI MURNI:
um dalam ‘WhatsApp group’ dan Hormat-menghormati
an memberikan link kehadiran
menggunakan platform Google
Form.
NILAI MURNI:
sa • Guru meminta ketua pelajar Kesyukuran
untuk memimpin bacaan
doa belajar sebelum
memulakan sesi PdP.
• Para pelajar membaca doa
belajar.
an • Guru beramah mesra NILAI MURNI:
ru dengan pelajar dengan Kasih sayang
wa
an bertanya khabar dan
uk •
keadaan semasa pelajar
Pelajar memberikan
53. Merekod kehadiran FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
pelajar UNIVERSITI TUN HUSS
memulakan sesi Pengajaran da
Pembelajaran
Pelajar akan lebih peka da
prihatin dengan kehadiran rakan
rakan pelajar yang lain
10 minit Set Induksi
28. Sumbang saran
29. Perkaitan Pelajar dapat gambaran awal
30. Teknik Imbas Kembali tentang topik pembelajaran
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
an respons kepada pertanyaan
guru.
an Guru meminta kehadiran NILAI MURNI:
n- • pelajar daripada wakil Keprihatinan
kelas dan merekodkan
kehadiran pelajar di dalam ABBM:
rekod kehadiran pelajar. • Rekod kehadiran
pelajar
• ‘WhatsApp group’
• Google Form
• Google Classroom
29. Guru menggunakan ABBM:
Teknik imbas Kembali • Sumbangsaran
dengan bertanyakan
kepada pelajar berkenaan NILAI MURNI:
topik ynag dipelajari pada Keberanian
kelas sebelum ini.
30. Guru meminta maklum TEKNIK:
balas daripada pelajar. Komunikasi dua hala
31. Guru memberi respon
kepada jawapan pelajar
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
75 minit Penyampaian Isi:
2. Objektif 2: Kertas Pentaksiran
Pelajar dapat menjawab Kerta
Teori K02 (Bahagian B) Pentaksiran Teori K02 denga
betul
10 minit Penutup Kognitif dan Sosial
Pelajar dapat merumuskan topik
pengajaran
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
as 1. Guru memberi arahan ABBM:
an untuk menjawab Kertas • Nota penerangan
Pentaksiran Teori 2. • Kertas Pentaksiran
2. Pelajar diberi masa untuk Teori K02
menyiapkan tugasan
sehingga jam 5 petang
3. Guru memantau dan NILAI MURNI:
membuka ruang jika pelajar Kerjasama
tidak faham untuk bertanya.
4. Eviden tugasan perlu TEKNIK:
dihantar pada WhatsApp Komunikasi dua hala
sebelum jam 5 petang.
30. Guru menanyakan NILAI MURNI:
progress para pelajar. Yakin Diri
31. Guru meminta wakil Semnagat
pelajar untuk merumus
tentang pengajaran hari ini.
32. Guru memberi ruang untuk
pelajar bertanya.
33. Beri motivasi/ kata-kata
semangat
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Lampiran Dokumen/Bergambar (soalan kuiz/ujian/lembaran aktiv
Edisi 1/2021