NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
tentang topik yang
dipelajari.
6. Guru memberi ruang untuk
pelajar bertanya
7. Beri motivasi/ kata-kata
semangat
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Lampiran Dokumen/Bergambar (soalan kuiz/ujian/lembaran aktiv
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
viti/gambar dll.)
FAKULTI PENDIDIKAN TEKNIKAL DAN VOKASIONAL
UNIVERSITI TUN HUSSEIN ONN MALAYSIA
MINGGU 5
Edisi 1/2021
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
NAMA RANCANGAN MENG
SEMESTER
NO TEL. : NUR NADIA NATASHA BINTI MOHD WAHIDI
SUBJEK : 2-2020/2021
MULAI : 019-5747740
HINGGA : LUKISAN PENDAWAIAN SATU FASA (ETE1013)
: 23 MEI 2021
: 27 MEI 2021
Bil Tajuk Kandunga
1 MEMBINA LUKISAN IKUT DAN AMALI
KEPERLUAN LUKISAN SATU • Mengenalpasti Rajah Benta
FASA • Melakar dan melukis Rajah
• Memeriksa Rajah Bentanga
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
GAJAR MINGGUAN
an Huraian
AMALI:
angan
h Bentangan • Demonstrasi
an • Kertas Kerja
Formatif
Kertas Tugasan
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Rancangan Pengajaran Mingguan (Tarikh : 23 Mei 2021 – 27 Mei 2021)
Bil Minggu Ke Kelas Mulai Hingga 2
15 1SVM 23/5/2021 27/5/2021 2
2
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
Rancangan Mingguan ABBM/Catatan
23) Mengenalpasti Rajah Bentangan
24) Melakar dan melukis Rajah Bentangan • Slaid
25) Memeriksan lukisan simbol elektrik • Papan Putih
• Nota Penerangan
• Pentaksiran
Praktikal
• Pen Marker
pelbagai warna
• Papan Lukisan
• Peralatan Lukisan
• Kertas Tugasan
TARIKH KEY IN FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
TARIKH KEMASKINI UNIVERSITI TUN HUSS
TARIKH
TINGKATAN/KELAS RANCANGAN MEN
TEMPAT
BIL PELAJAR BIL.
MASA
OBJEKTIF 22 MEI 2021
23 MEI 2021
PENGETAHUAN SEDIA ADA 23 MEI 2021
1SVM ETE
ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM) WhatsApp Group
31 orang
8:55 am – 10:45 am
Pada akhir pengajaran dan
• Mengenalpasti Raj
• Melakar dan meluk
• Memeriksa rajah b
• Mennyiapkan Kert
• Pelajar telah meng
• Pelajar telah memp
• Lembaran Nota Ku
• Marker Pen pelbag
• Peralatan lukisan
• Lampiran kertas ra
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
NGAJAR HARIAN
.1
n pembelajaran, pelajar dapat:
jah Bentangan
kis rajah bentangan
bentangan
tas Pentaksiran Teori 2
etahui simbol asas elektrik di dalam lukisan bentangan dengan betul.
pelajari perkara asas lukisan satu fasa.
ursus
gai warna
ajah bentangan
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
PENGURUSAN KELAS/LANGKAH KESELAMATAN • Guru memastikan p
• Guru memastikan p
TUGASAN/KERJA RUMAH • Guru memastikan s
NILAI-NILAI MURNI • Guru memastikan s
REFLEKSI SESI PENGAJARAN PELATIH • Guru memastikan p
• Pelajar diminta unt
• Sifat kerjasama dal
• Kebebasan dalam m
• Keberanian pelajar
19. PENDAHULUAN
PERISTIWA: Pada tanggal 23 Mei 2
XXXIII. PENDAHULUAN Pendawaian Satu Fasa
XXXIV. KEKUATAN menggunakan platform
XXXV. KELEMAHAN kesemua pelajar hadi
XXXVI. TINDAKAN KESAN Pengajaran dan Pembe
20. KEKUATAN
Dari segi kekuatan
g) Guru
Dari segi kek
penyedia
sebelum
bersesua
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
pelajar berada dalam keadaan yang selesa
persekitaran kelas berada dalam keadaan yang bersih.
suasana pembelajaran yang berkesan dan kondusif.
sumber pencahayaan dan udara di dalam bilik darjah baik.
pelajar mematuhi SOP di dalam kelas.
tuk mengulang kaji topik akan datang.
lam kalangan pelajar
memberi idea dan pendapat antara pelajar
r untuk memperkenalkan diri di hadapan kelas
N
2021 yang lalu, saya telah menjalankan tugas saya untuk menyampaikan kuliah amali bagi kursus Lukisan
a (ETE1013) bagi kelas 1SVM selama 1 jam 50 minit di mana kelas tersebut diadakan secara atas talian
m WhatsApp, dan Google Form.. Kelas tersebut mempunyai seramai 31 orang pelajar. Alhamdulillah
ir pada hari tersebut. Setelah selesai waktu pengajaran, saya telah meneliti dan menganalisis sesi
elajaran yang telah saya jalankan di dalam kelas.
n, ia boleh dibahagikan kepada dua iaitu:
kuatan guru, secara ringkasnya segala perancangan yang telah dirancang terutamanya mengenai
aan objektif PdP berjaya dilakukan dengan lancar. Semua kriteria dan matlamat yang dirancang
m sesi PdP dapat dipenuhi dan dicapai dengan jayanya. Rangkaan objektif yang dirancang adalah
aian dengan subtopik yang saya sampaikan. Di samping itu, saya juga menguasai topik pengajaran pada
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
hari ters
h) Pelajar
Dari segi kek
majoriti
dijalank
dengan m
jika mer
sangat b
21. KELEMAHAN
Dari segi kelemah
g) Guru
Sepanjang se
lakukan
Pembela
pelajar.
itu, kele
pelajar.
h) Pelajar
Sepanjan
semasa a
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
sebut dengan baik dan dapat menyampaikan isi pengajaran kepada pelajar dengan mudah.
kuatan pelajar pula, saya telah mendapat kelebihan kerana pelajar-pelajar di dalam kelas saya
inya bersikap aktif dan sentiasa memberikan respons yang baik ketika aktiviti bersama pelajar
kan walaupun kelas dilakukan secara atas talian. Di samping itu, mereka juga dalam keadaan bersedia
menyediakan nota yang diperlukan dan tidak malu bertanya serta menyuarakan pendapat kepada saya
reka mempunyai pendapat yang berbeza. Tambahan pula mereka juga memberikan kerjasama yang
baik dengan menjaga adab di dalam kelas
an, ia boleh dibahagikan kepada dua iaitu:
esi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP), saya telah mendapati beberapa kelemahan yang telah saya
. Walaupun saya telah membuat perancangan sebaik mungkin sebelum melakukan sesi Pengajaran dan
ajaran (PdP), saya masih lagi berhadapan dengan masalah seperti masalah untuk berkomunikasi dengan
Tidak semua pelajar akan membuka dan membaca arahan di dalam WhatsApp pada masa kelas. Selain
emahan saya yang lain adalah saya tidak dapat menunjukkan demo lukisan secara berdepan bersama
ng proses PdP di dalam kelas, saya mendapati terdapat beberapa pelajar yang tidak memberikan respon
aktiviti PdPR dijalankan.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
22. TINDAKAN
o) Guru
Saya mendap
kaedah
sahaja, s
yang be
dengan g
para pel
p) Pelajar
Dari segi pem
menyam
Selain it
yang tel
23. KESAN
o) Guru
Secara keselu
kekuatan
kekuatan
saya hen
lepas tan
pelajar.
agar pela
konsiste
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
pati sebagai seorang bakal guru, saya haruslah membuat beberapa perubahan dan peningkatan terhadap
pengajaran saya di dalam kelas seperti lontaran suara, kawalan masa serta kawalan kelas. Bukan itu
saya juga akan membuat lebih banyak ulang kaji dan membuat penyelidikan mengenai kaedah pengajaran
ersesuaian dengan sesebuah topik dengan lebih kerap. Bukan itu sahaja, saya juga hendaklah bertanya
guru-guru lain mengenai topik tersebut agar saya dapat menyampaikan isi pengajaran yang tepat kepada
lajar. Saya juga akan cuba untuk memfokuskan kepada semua pelajar agar tiada pelajar yang ketinggalan.
merhatian saya terhadap pelajar, pelajar hendaklah menghormati guru di dalam kelas semasa guru sedang
mpaikan isi pembelajaran dan tidak melakukan kerja-kerja lain selain kerja yang diberikan oleh guru.
tu, pelajar juga haruslah memberikan sepenuh perhatian dan berusaha melibatkan diri di dalam aktiviti
lah disediakan dengan guru.
uruhannya, selepas melalui proses sesi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP), saya telah mengesan pelbagai
n dan kelemahan yang ada di dalam setiap isi penyampaian yang telah saya lakukan. Berdasarkan
n dan kelemahan yang saya kenal pasti ini, saya dapat klasifikasikan bahawa saya sebagai bakal guru
ndaklah berusaha memastikan para pelajar saya menguasai topik yang saya ajarkan dan tidak bersikap
ngan terhadap mereka. Saya hendaklah sentiasa bersifat peka dengan suasana kelas dan keadaan para
Saya juga hendaklah mempelbagaikan kaedah pengajaran dan bentuk penilaian saya terhadap pelajar
ajar sentiasa berusaha melengkapkan diri dengan ilmu pengetahuan dan penilaian prestasi pelajar sentiasa
en pada masa akan datang.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
p) Pelajar
Sepanjang pr
sesi Pem
kelas de
suasana
pengajar
kegugup
24. PENUTUP
Sebagai kesim
walaupun terdapat
mematahkan sema
impikan. Hal ini k
melakukan sesi pe
sentiasa berusaha
aspek agar saya te
KOMEN PENYELIA
KOMEN PEMBIMBING
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
roses Pembelajaran dan Pengajaran (PdP) di dalam kelas, terdapat pelbagai kesan yang timbul semasa
mbelajaran dan Pengajaran (PdP) ini. Majoriti pelajar mempunyai semangat untuk menimba ilmu di dalam
engan sentiasa memberikan respon yang positif terhadap soalan-soalan yang guru berikan. Mungkin
yang positif ini boleh mempengaruhi rakan-rakan yang lain yang kurang memberikan perhatian terhadap
ran guru dan secara tidak langsung suasana yang positif ini dapat membantu guru untuk mengatasi
pan semasa berhadapan dengan pelajar dan lebih selesa untuk mengajar.
mpulan, saya telah dapat menjalankan dan menyampaikan isi pengajaran dengan baik dan jayanya
t beberapa kekurangan dan kelemahan sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran saya. Namun ia tidak
angat saya untuk terus mengajar dan mendidik para pelajar dalam mencapai kejayaan yang mereka
kerana setiap kekuatan dan kelemahan yang dimiliki oleh saya dapat ditingkatkan supaya saya dapat
engajaran dan pembelajaran dengan lebih baik pada masa hadapan. Oleh yang demikian, saya perlulah
dan tidak mudah putus asa untuk terus memperbaiki dan menambahkan ilmu pengetahuan dari semua
erus berbakti dan dapat menyumbang keringat saya sebagai guru.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Perincian Perancangan Aktiviti Pengajaran
BIL MASA ISI KANDUNGAN HASIL PEMBELAJARAN
1 5 minit Pengenalan / Pra Pengajaran:
Pelajar dapat menzahirkan ras
16. Memberi salam hormat kepada guru sebelu
memulakan sesi Pengajaran da
Pembelajaran (PdP).
17. Sesi bacaan doa belajar Pelajar dapat memanjatkan ras
kesyukuran kepada Ilahi.
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
AKTIVITI PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN
DAN PEMBELAJARAN PENYELIA PEMBIMBING
sa Guru memberikan arahan di NILAI MURNI:
um dalam ‘WhatsApp group’ dan Hormat-menghormati
an memberikan link kehadiran
menggunakan platform Google
Form.
.
sa • Guru meminta ketua pelajar NILAI MURNI:
untuk memimpin bacaan Kesyukuran
doa belajar sebelum
memulakan sesi PdP.
• Para pelajar membaca doa
belajar.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
18. Sesi bertanya khabar Pelajar akan berasa selesa denga
suasana di dalam kelas dan gur
juga dapat memastikan bahaw
pelajar berada dalam keadaa
sepenuhnya bersedia untu
memulakan sesi Pengajaran da
Pembelajaran
19. Merekod kehadiran Pelajar akan lebih peka da
pelajar prihatin dengan kehadiran rakan
rakan pelajar yang lain
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
an • Guru beramah mesra NILAI MURNI:
ru
wa dengan pelajar dengan Kasih sayang
an
uk • bertanya khabar dan
an
keadaan semasa pelajar
Pelajar memberikan
respons kepada pertanyaan
guru.
an • Guru meminta kehadiran NILAI MURNI:
n- pelajar daripada wakil Keprihatinan
kelas dan merekodkan
kehadiran pelajar di dalam ABBM:
rekod kehadiran pelajar. • Rekod kehadiran
pelajar
• ‘WhatsApp group’
• Google Form
• Google Classroom
10 minit Set Induksi FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
10. Sumbang saran UNIVERSITI TUN HUSS
11. Perkaitan
12. Teknik Imbas Kembali Pelajar dapat gambaran aw
tentang topik pembelajaran
25 minit Penyampaian Isi:
6. Objektif 1: Melakar dan
melukis pelan bentangan Pelajar dapat mengenalpasti
elektrik dengan betul. simbol lukisan aksesori elektrik
satu fasa tanpa melihat nota.
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
wal 12. Guru menggunakan Teknik ABBM:
imbas Kembali dengan • Sumbangsaran
bertanyakan kepada pelajar • Rajah bentangan
berkenaan topik ynag Bengkel Elektrik 3
dipelajari pada kelas
sebelum ini.
13. Guru meminta maklum NILAI MURNI:
balas daripada pelajar. Keberanian
14. Guru memberi respon TEKNIK:
kepada jawapan pelajar. Komunikasi dua hala
6. Guru memberi masa ABBM:
kepada pelajar untuk • Nota penerangan
sambung melukis pelan • Kertas kerja rajah
bentangan dengan tepat. bentangan
7. Pelajar diberi masa untuk
menyiapkan amali.
8. Guru memantau kerja-kerja NILAI MURNI:
amali pelajar. Keyakinan
9. Guru memantau dan TEKNIK:
membuka ruang jika Komunikasi dua hala
pelajar tidak faham untuk
bertanya.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
60 minit Penyampaian Isi:
3. Objektif 2: Kertas
Pentaksiran Teori 2 Pelajar dapat menjawab Kertas
Pentaksiran Teori 2 dengan betul
10 minit Penutup Kognitif dan Sosial Pelajar dapat merumuskan topik
pengajaran.
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
10. Guru memberi respon
kepada pelajar.
4. Guru memberi arahan ABBM:
l. untuk menjawab Kertas • Nota penerangan
Pentaksiran Teori 2. • Kertas Pentaksiran
5. Pelajar diberi masa untuk Teori 2
menyiapkan tugasan • Google Classroom
sehingga jam 5 petang.
6. Guru memantau dan
membuka ruang jika NILAI MURNI:
pelajar tidak faham untuk Kerjasama
bertanya.
7. Eviden tugasan perlu
dihantar di dalam Google
Classroom sebelum jam 5
petang.
10. Guru melihat progress NILAI MURNI:
lukisan rajah bentangan Yakin diri
para pelajar. Semangat
11. Guru meminta wakil pelajar
untuk merumus tentang
pengajaran hari ini.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
12. Guru memberi ruang untuk
pelajar bertanya
13. Beri motivasi/ kata-kata
semangat
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Lampiran Dokumen/Bergambar (soalan kuiz/ujian/lembaran aktiv
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
viti/gambar dll.)
TARIKH KEY IN FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
TARIKH KEMASKINI UNIVERSITI TUN HUSS
TARIKH
TINGKATAN/KELAS RANCANGAN MEN
TEMPAT
BIL PELAJAR BIL.
MASA
OBJEKTIF 24 MEI 2021
25 MEI 2021
25 MEI 2021
1SVM ETE
WhatsApp group
31 orang
12:00 PM – 02.30 PM
Pada akhir pengajaran dan
• Mengenalpasti huk
• Mengaplikasikan h
• Menjawab kuiz den
• Menjawab Kertas P
PENGETAHUAN SEDIA ADA • Pelajar telah meng
ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM) • Pelajar telah meng
• Lembaran Nota Ku
PENGURUSAN KELAS/LANGKAH KESELAMATAN • Lembaran Kertas P
• Marker Pen pelbag
• Peralatan lukisan
• Guru memastikan p
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
NGAJAR HARIAN
.2
n pembelajaran, pelajar dapat:
kum ohm
hukum ohm dalam pengiraan
ngan tepat tanpa melihat nota.
Pentaksiran Teori 3
etahui spesifikasi dan keperluan lukisan satu fasa.
etahui cara melakukan blok tajuk (title block)
ursus
Pentaksiran Praktikal
gai warna
pelajar berada dalam keadaan yang selesa
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
• Guru memastikan p
• Guru memastikan s
• Guru memastikan s
• Guru memastikan p
TUGASAN/KERJA RUMAH • Pelajar diminta unt
NILAI-NILAI MURNI
REFLEKSI SESI PENGAJARAN PELATIH • Sifat kerjasama dal
• Kebebasan dalam m
PERISTIWA: • Keberanian pelajar
XXXVII. PENDAHULUAN XXV. PENDAHULUAN
XXXVIII. KEKUATAN
XXXIX. KELEMAHAN Pada tanggal 25 Mei
Lukisan Pendawaian S
XL. TINDAKAN KESAN talian menggunakan p
seramai 31 orang. Al
Edisi 1/2021 menganalisis Pengajar
amali pada kelas seblu
XXVI. KEKUATAN
Dari segi kekuatan
i) Guru
Dari segi kek
objektif
dipenuh
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
persekitaran kelas berada dalam keadaan yang bersih.
suasana pembelajaran yang berkesan dan kondusif.
sumber pencahayaan dan udara di dalam bilik darjah baik.
pelajar mematuhi SOP di dalam kelas.
tuk mengulang kaji topik akan datang.
lam kalangan pelajar
memberi idea dan pendapat antara pelajar
r untuk memperkenalkan diri di hadapan kelas
N
2021, saya telah selesai melaksanakan tugasan saya untuk menyampaikan kuliah amali bagi sunjek kursus
Satu Fasa (ETE1013) selama 2 jam 30 minit di mana kelas tersebut di mana kelas tersebut diadakan secara atas
platform WhatsApp, dan Google Form. Jumlah keseluruhan pelajar bagi kelas yang terlibat iaitu 1 SVM adalah
lhamdulillah kesemua pelajar hadir pada hari tersebut. Setelah selesai waktu kelas, saya telah meneliti dan
ran dan Pembelajaran (PdP) yang telah saya jalankan. Bagi kuliah amali pada hari ini, para pelajar menyambung
um ini iaitu melukis rajah bentangan.
n, ia boleh dibahagikan kepada dua iaitu:
kuatan guru, secara ringkasnya segala perancangan yang telah dirancang terutamanya mengenai penyediaan
PdP berjaya dilakukan dengan lancar. Semua kriteria dan matlamat yang dirancang sebelum sesi PdP dapat
hi dan dicapai dengan jayanya. Rangkaan objektif yang dirancang adalah bersesuaian dengan subtopik yang saya
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
sampaik
menyam
j) Pelajar
Dari segi ke
bersikap
mereka
menyua
member
XXVII. KELEMAHAN
Dari segi kelemah
i) Guru
Sepanjang se
Walaupu
(PdP), s
semua p
yang lai
j) Pelajar
Sepanjang pr
aktiviti P
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
kan. Di samping itu, saya juga menguasai topik pengajaran pada hari tersebut dengan baik dan dapat
mpaikan isi pengajaran kepada pelajar dengan mudah.
ekuatan pelajar pula, saya telah mendapat kelebihan kerana pelajar-pelajar di dalam kelas saya majoritinya
p aktif dan sentiasa memberikan respons yang baik ketika aktiviti bersama pelajar dijalankan. Di samping itu,
juga dalam keadaan bersedia dengan menyediakan nota yang diperlukan dan tidak malu bertanya serta
arakan pendapat kepada saya jika mereka mempunyai pendapat yang berbeza. Tambahan pula mereka juga
rikan kerjasama yang sangat baik dengan menjaga adab di dalam kelas.
an, ia boleh dibahagikan kepada dua iaitu:
esi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP), saya telah mendapati beberapa kelemahan yang telah saya lakukan.
un saya telah membuat perancangan sebaik mungkin sebelum melakukan sesi Pengajaran dan Pembelajaran
saya masih lagi berhadapan dengan masalah seperti masalah untuk berkomunikasi dengan pelajar. Tidak
pelajar akan membuka dan membaca arahan di dalam WhatsApp pada masa kelas. Selain itu, kelemahan saya
in adalah saya tidak dapat menunjukkan demo lukisan secara berdepan bersama pelajar.
roses PdP di dalam kelas, saya mendapati terdapat beberapa pelajar yang tidak memberikan respon semasa
PdPR dijalankan.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
XXVIII. TINDAKAN
a) Guru
Saya mendap
pengajar
akan me
dengan
mengen
cuba unt
b) Pelajar
Dari segi pe
menyam
pelajar
disediak
XXIX. KESAN
a) Guru
Secara keselu
kekuatan
kelemah
memasti
Saya he
mempel
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
pati sebagai seorang bakal guru, saya haruslah membuat beberapa perubahan dan peningkatan terhadap kaedah
ran saya di dalam kelas seperti lontaran suara, kawalan masa serta kawalan kelas. Bukan itu sahaja, saya juga
embuat lebih banyak ulang kaji dan membuat penyelidikan mengenai kaedah pengajaran yang bersesuaian
sesebuah topik dengan lebih kerap. Bukan itu sahaja, saya juga hendaklah bertanya dengan guru-guru lain
ai topik tersebut agar saya dapat menyampaikan isi pengajaran yang tepat kepada para pelajar. Saya juga akan
tuk memfokuskan kepada semua pelajar agar tiada pelajar yang ketinggalan.
emerhatian saya terhadap pelajar, pelajar hendaklah menghormati guru di dalam kelas semasa guru sedang
mpaikan isi pembelajaran dan tidak melakukan kerja-kerja lain selain kerja yang diberikan oleh guru. Selain itu,
juga haruslah memberikan sepenuh perhatian dan berusaha melibatkan diri di dalam aktiviti yang telah
kan dengan guru.
uruhannya, selepas melalui proses sesi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP), saya telah mengesan pelbagai
n dan kelemahan yang ada di dalam setiap isi penyampaian yang telah saya lakukan. Berdasarkan kekuatan dan
han yang saya kenal pasti ini, saya dapat klasifikasikan bahawa saya sebagai bakal guru saya hendaklah berusaha
ikan para pelajar saya menguasai topik yang saya ajarkan dan tidak bersikap lepas tangan terhadap mereka.
endaklah sentiasa bersifat peka dengan suasana kelas dan keadaan para pelajar. Saya juga hendaklah
lbagaikan kaedah pengajaran dan bentuk penilaian saya terhadap pelajar agar pelajar sentiasa berusaha
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
melengk
b) Pelajar
Sepanjang pr
Pembela
dengan
positif in
dan sec
berhada
XXX. PENUTUP
Secara amnya, say
dengan beberapa k
yang saya kenal pa
mendidik anak ban
memperbaiki diri s
KOMEN PENYELIA
KOMEN PEMBIMBING
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
kapkan diri dengan ilmu pengetahuan dan penilaian prestasi pelajar sentiasa konsisten pada masa akan datang.
roses Pembelajaran dan Pengajaran (PdP) di dalam kelas, terdapat pelbagai kesan yang timbul semasa sesi
ajaran dan Pengajaran (PdP) ini. Majoriti pelajar mempunyai semangat untuk menimba ilmu di dalam kelas
sentiasa memberikan respon yang positif terhadap soalan-soalan yang guru berikan. Mungkin suasana yang
ini boleh mempengaruhi rakan-rakan yang lain yang kurang memberikan perhatian terhadap pengajaran guru
cara tidak langsung suasana yang positif ini dapat membantu guru untuk mengatasi kegugupan semasa
apan dengan pelajar dan lebih selesa untuk mengajar.
ya dapat menjalankan dan menyampaikan isi pengajaran dengan baik dan jayanya walaupun saya berhadapan
kekurangan sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran saya. Namun begitu, kekurangan dan kelemahan
asti ini tidak akan sesekali mematahkan semangat saya untuk terus berkhidmat sebagai seorang guru dan
ngsa namun ia akan saya jadikan sebagai pembakar semangat kepada saya untuk terus memantapkan dan
saya pada masa akan datang.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Perincian Perancangan Aktiviti Pengajaran
BIL MASA ISI KANDUNGAN HASIL PEMBELAJARAN
1 5 minit Pengenalan / Pra Pengajaran:
Pelajar dapat menzahirkan ras
20. Memberi salam hormat kepada guru sebelu
memulakan sesi Pengajaran da
Pembelajaran (PdP).
21. Sesi bacaan doa belajar Pelajar dapat memanjatkan ras
kesyukuran kepada Ilahi.
22. Sesi bertanya khabar Pelajar akan berasa selesa denga
suasana di dalam kelas dan gur
juga dapat memastikan bahaw
pelajar berada dalam keadaa
sepenuhnya bersedia untu
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
AKTIVITI PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN
DAN PEMBELAJARAN PENYELIA PEMBIMBING
sa Guru memberikan arahan di NILAI MURNI:
um dalam ‘WhatsApp group’ dan Hormat-
an memberikan link kehadiran menghormati
menggunakan platform Google
Form.
sa • Guru meminta ketua pelajar NILAI MURNI:
untuk memimpin bacaan Kesyukuran
doa belajar sebelum
memulakan sesi PdP.
• Para pelajar membaca doa
belajar.
an • Guru beramah mesra NILAI MURNI:
ru dengan pelajar dengan Kasih sayang
wa
an bertanya khabar dan
uk •
keadaan semasa pelajar
Pelajar memberikan
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
memulakan sesi Pengajaran da
Pembelajaran
23. Merekod kehadiran Pelajar akan lebih peka da
pelajar prihatin dengan kehadiran rakan
rakan pelajar yang lain
24. Kebersihan kelas Pelajar dapat memahami makna
kebersihan dan bertanggungjawa
terhadap kebersihan di dalam
kelas.
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
an respons kepada pertanyaan
guru.
an • Guru meminta kehadiran NILAI MURNI:
n- pelajar daripada wakil Keprihatinan
kelas dan merekodkan
kehadiran pelajar di dalam NILAI MURNI:
rekod kehadiran pelajar. Kebersihan
• Guru meminta para pelajar ABBM:
ab untuk memerhati keadaan • Rekod
• kebersihan di sekeliling kehadiran
• kawasan tempat duduk pelajar
pelajar. • ‘WhatsApp
Jika terdapat sampah sarap,
group’
guru meminta para pelajar • Google Form
untuk bangun dan • Google
membuang sampah sarap di Classroom
tong sampah.
Pelajar-pelajar bangun dan
mengutip sampah lalu
kembali semula ke tempat
duduk pelajar.
10 minit Set Induksi FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
16. Sumbang saran UNIVERSITI TUN HUSS
17. Perkaitan
18. Teknik Imbas Kembali Pelajar dapat gambaran awal
tentang topik pembelajaran
60 minit Penyampaian Isi:
• Objektif 1: Mengenalpasti
hukum ohm dan Pelajar dapat memahami hukum
mengaplikasikan hukum ohm dengan tepat.
ohm dalam pengiraan
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
1. Guru bertanyakan kepada ABBM:
pelajar berkenaan topik ynag • Sumbangsaran
dipelajari pada kelas sebelum
ini. NILAI MURNI:
Keberanian
2. Guru meminta maklum balas TEKNIK:
daripada pelajar. Komunikasi dua
hala
3. Guru memberi respon kepada
jawapan pelajar
17. Guru memberi link video ABBM:
hukum Ohm di Youtube • Youtube
18. Pelajar diberi masa untuk • Google
memahami video tersebut. Classroom
19. Pelajar perlu menulis nota
penting hasil daripada
video tersebut NILAI MURNI:
Usaha kendiri
20. Guru memantau kerja-kerja
amali pelajar.
21. Pelajar perlu menghantar
eviden tersebut di Google
Classroom.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
65 minit Penyampaian Isi:
• Objektif 2: Menjawab
kuiz dengan tepat tanpa Pelajar dapat memahami top
melihat nota dan yang dipelajari da
menjawab Kertas mengaplikasikan pada soalan ku
Pentaksiran Teori 3 dan kertas pentaksiran denga
betul tanpa melihat nota.
10 minit Penutup Kognitif dan Sosial Pelajar dapat merumuskan topik
pengajaran
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
pik 14. Guru telah menyediakan ABBM:
an beberapa soalan kuiz • Nota
uiz berkaitan topik yang penerangan
an dipelajari sebelum ini. • Soalan kuiz
15. Pelajar diberi masa untuk • Kertas
menjawab soalan tersebut Pentaksiran
di Google Classroom. Teori 3
16. Guru memantau progress
kerja para pelajar.
17. Guru memberi arahan NILAI MURNI:
untuk menjawab Kertas Semangat
Pentaksiran Teori 3. Usaha kendiri
18. Para Pelajar diberi masa
untuk menyiapkan tugasan. TEKNIK:
19. Eviden kerja para pelajar Komunikasi dua
hala
perlu dihantar di Google
Classroom.
1. Guru membuat rumusan NILAI MURNI:
mengenai kelas pada hari Yakin Diri
ini. Semnagat
8. Seorang pelajar diminta
untuk membuat rumusan
tentang topik yang
dipelajari.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
9. Guru memberi ruang untuk
pelajar bertanya
10. Beri motivasi/ kata-kata
semangat