NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
1024
FAKULTI PENDIDIKAN TEKNIKAL DAN VOKASIONAL
UNIVERSITI TUN HUSSEIN ONN MALAYSIA
MINGGU 1
Edisi 1/2021
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
NAMA RANCANGAN MENG
SEMESTER
NO TEL. : NUR NADIA NATASHA BINTI MOHD WAHIDI
SUBJEK : 2-2020/2021
MULAI : 019-5747740
HINGGA : PENDAWAIAN SATU FASA (ETE1024)
: 18 APRIL 2021
: 22 APRIL 2021
Bil Tajuk Kandunga
1 ETE1024 PENDAWAIAN SATU MENGENALPASTI SPESIFIKASI DA
FASA PENDAWAIAN SATU FASA
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
GAJAR MINGGUAN
an Huraian
AN KEPERLUAN
1. Kenal pasti spesifikasi dan prosedur
pendawaian fasa tunggal.
2. Mengenal pasti alat, peralatan dan
bahan pendawaian fasa tunggal
3. Menjalankan aktiviti pendawaian
4. Menjalankan pemasangan sistem
pembumian fasa tunggal
5. Menjalankan pemasangan papan
edaran fasa tunggal (DB)
6. Menjalankan pemasangan dan
aksesori
7. Menjalankan pemeriksaan visual sistem
pendawaian
8. Menjalankan ujian litar mati
9. Menjalankan ujian litar langsung
10. Menyiapkan laporan aktiviti kerja fasa
tunggal.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Rancangan Pengajaran Mingguan (Tarikh : 18 April 2021 – 22 April 2021)
Bil Minggu Ke Kelas Mulai Hingga
11 1SVM 18/4/2021 22/4/2021
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
Rancangan Mingguan ABBM/Catatan
29) Pengenalan Pendawaian Satu Fasa
30) Mengedarkan kertas penerangan, • Slaid
• Papan Putih
kertas pentaksiran teori dan kertas • Nota Kursus 1 & 2
pentaksiran amali. • Pentaksiran
Praktikal
• Pen Marker
pelbagai warna
• Papan Lukisan
• Peralatan
Lukisan
• Kertas Tugasan
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
TARIKH KEY IN RANCANGAN MEN
TARIKH KEMASKINI
TARIKH BIL.
TINGKATAN/KELAS
TEMPAT 17 APRIL 2021
BIL PELAJAR 18 APRIL 2021
MASA 18 APRIL 2021
OBJEKTIF 1SVM ETE
BENGKEL ELEKTRIK 1
PENGETAHUAN SEDIA ADA 31 orang
ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM) 12:00 pm – 2.30 pm
Pada akhir pengajaran dan
• Mengenalpasti spe
• Mengenalpasti alat
• Menjalankan aktiv
• Pelajar telah meng
• Lembaran Nota Ku
• Lembaran Kertas P
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
NGAJAR HARIAN
.1
n pembelajaran, pelajar dapat:
esifikasi dan prosedur pendawaian fasa tunggal.
t, peralatan dan bahan pendawaian fasa tunggal
viti pendawaian
etahui jenis alat, peralatan asas pendawaian
ursus
Pentaksiran Praktikal
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
PENGURUSAN KELAS/LANGKAH KESELAMATAN • Guru memastikan p
• Guru memastikan p
TUGASAN/KERJA RUMAH • Guru memastikan s
NILAI-NILAI MURNI • Guru memastikan s
REFLEKSI SESI PENGAJARAN PELATIH • Guru memastikan p
• Pelajar diminta unt
• Sifat kerjasama dal
• Kebebasan dalam m
31. PENDAHULUAN
PERISTIWA: Pada tanggal 18 April
XLIX. PENDAHULUAN Satu Fasa (ETE1024)
waktu pengajaran, say
L. KEKUATAN
LI. KELEMAHAN 32. KEKUATAN
LII. TINDAKAN KESAN
Dari segi kekuatan
k) Guru
Secara k
sebelum
Pengajar
objektif
l) Pelajar
Dari segi ke
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
pelajar berada dalam keadaan yang selesa
persekitaran bengkel berada dalam keadaan yang bersih.
suasana pembelajaran yang berkesan dan kondusif.
sumber pencahayaan dan udara di dalam bilik darjah baik.
pelajar mematuhi SOP di dalam kelas.
tuk mengulang kaji topik akan datang.
lam kalangan pelajar
memberi idea dan pendapat antara pelajar
N
2021 yang lalu, saya telah memulakan tugasan saya untuk menyampaikan kuliah teori bagi kursus Pendawaian
bagi kelas 1SVM selama dua jam 30 minit. Kelas tersebut mempunyai seramai 31 orang pelajar. Setelah selesai
ya telah meneliti dan menganalisis sesi Pengajaran dan Pembelajaran yang telah saya jalankan di dalam kelas.
n, ia boleh dibahagikan kepada dua iaitu:
keseluruhannya, segala perancangan yang telah saya rangkakan melalui Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
m saya masuk mengajar ke dalam kelas tersebut telah dihasilkan dengan baik. Ringkasan objektif bagi sesi
ran dan Pembelajaran (PdP) ini juga bersesuaian dengan subtopik yang saya sampaikan. Bukan itu sahaja,
pengajaran saya pada hari tersebut juga telah dapat dicapai dengan jayanya.
ekuatan pelajar pula, saya telah mendapat kelebihan kerana pelajar-pelajar di dalam kelas saya majoritinya
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
bersikap
mereka
saya jika
baik den
mengaja
33. KELEMAHAN
Dari segi kelemah
k) Guru
Sepanjang se
Walaupu
(PdP), s
menyam
percakap
l) Pelajar
Sepanjang pr
kelas sep
34. TINDAKAN
s) Guru
Saya mendap
pengajar
akan me
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
p aktif dan sentiasa memberikan respons yang baik ketika aktiviti bersama pelajar dijalankan. Di samping itu,
juga sedia memberikan pertolongan kepada saya dan tidak malu bertanya dan menyuarakan pendapat kepada
a mereka mempunyai pendapat yang berbeza. Tambahan pula mereka juga memberikan kerjasama yang sangat
ngan menjaga adab di dalam kelas. Perkara ini telah membantu saya dengan meningkatkan keyakinan diri untuk
ar mereka dengan lebih baik serta dapat mengatasi kegugupan saya ketika berada di hadapan kelas.
an, ia boleh dibahagikan kepada dua iaitu:
esi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP), saya telah mendapati beberapa kelemahan yang telah saya lakukan.
un saya telah membuat perancangan sebaik mungkin sebelum melakukan sesi Pengajaran dan Pembelajaran
saya masih lagi berhadapan dengan masalah seperti yang pertama masalah kegugupan semasa ingin
mpaikan isi pembelajaran kepada para pelajar. Oleh itu ia menyebabkan sebutan saya kurang jelas dan cara
pan saya menjadi laju.
roses PdP di dalam kelas, saya mendapati terdapat beberapa pelajar yang tidak memberikan tumpuan di dalam
perti bermain telefon dan mengantuk semasa kelas berlangsung.
pati sebagai seorang bakal guru, saya haruslah membuat beberapa perubahan dan peningkatan terhadap kaedah
ran saya di dalam kelas seperti lontaran suara, kawalan masa serta kawalan kelas. Bukan itu sahaja, saya juga
embuat lebih banyak ulang kaji dan membuat penyelidikan mengenai kaedah pengajaran yang bersesuaian
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
dengan
mengen
t) Pelajar
Dari segi pe
menyam
pelajar
disediak
mereka
35. KESAN
s) Guru
Secara keselu
kekuatan
kelemah
memasti
Saya he
mempel
melengk
t) Pelajar
Sepanjang pr
Pembela
dengan
positif in
dan sec
berhada
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
sesebuah topik dengan lebih kerap. Bukan itu sahaja, saya juga hendaklah bertanya dengan guru-guru lain
ai topik tersebut agar saya dapat menyampaikan isi pengajaran yang tepat kepada para pelajar.
emerhatian saya terhadap pelajar, pelajar hendaklah menghormati guru di dalam kelas semasa guru sedang
mpaikan isi pembelajaran dan tidak melakukan kerja-kerja lain selain kerja yang diberikan oleh guru. Selain itu,
juga haruslah memberikan sepenuh perhatian dan berusaha melibatkan diri di dalam aktiviti yang telah
kan dengan guru. Bukan itu sahaja, pelajar-pelajar juga hendaklah bertanggungjawab memastikan rakan-rakan
yang lain memberikan perhatian di dalam kelas dan tidak bertindak menganggu konsenstrasi pelajar yang lain
uruhannya, selepas melalui proses sesi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP), saya telah mengesan pelbagai
n dan kelemahan yang ada di dalam setiap isi penyampaian yang telah saya lakukan. Berdasarkan kekuatan dan
han yang saya kenal pasti ini, saya dapat klasifikasikan bahawa saya sebagai bakal guru saya hendaklah berusaha
ikan para pelajar saya menguasai topik yang saya ajarkan dan tidak bersikap lepas tangan terhadap mereka.
endaklah sentiasa bersifat peka dengan suasana kelas dan keadaan para pelajar. Saya juga hendaklah
lbagaikan kaedah pengajaran dan bentuk penilaian saya terhadap pelajar agar pelajar sentiasa berusaha
kapkan diri dengan ilmu pengetahuan dan penilaian prestasi pelajar sentiasa konsisten pada masa akan datang.
roses Pembelajaran dan Pengajaran (PdP) di dalam kelas, terdapat pelbagai kesan yang timbul semasa sesi
ajaran dan Pengajaran (PdP) ini. Majoriti pelajar mempunyai semangat untuk menimba ilmu di dalam kelas
sentiasa memberikan respon yang positif terhadap soalan-soalan yang guru berikan. Mungkin suasana yang
ini boleh mempengaruhi rakan-rakan yang lain yang kurang memberikan perhatian terhadap pengajaran guru
cara tidak langsung suasana yang positif ini dapat membantu guru untuk mengatasi kegugupan semasa
apan dengan pelajar dan lebih selesa untuk mengajar.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
36. PENUTUP
Secara amnya, saya da
dengan beberapa keku
saya kenal pasti ini tid
anak bangsa namun ia
saya pada masa akan d
KOMEN PENYELIA
KOMEN PEMBIMBING
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
apat menjalankan dan menyampaikan isi pengajaran dengan baik dan jayanya walaupun saya berhadapan
urangan sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran saya. Namun begitu, kekurangan dan kelemahan yang
dak akan sesekali mematahkan semangat saya untuk terus berkhidmat sebagai seorang guru dan mendidik
a akan saya jadikan sebagai pembakar semangat kepada saya untuk terus memantapkan dan memperbaiki diri
datang.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Perincian Perancangan Aktiviti Pengajaran
BIL MASA ISI KANDUNGAN HASIL PEMBELAJARAN
1 5 minit Pengenalan / Pra Pengajaran:
24. Memberi salam Pelajar dapat menzahirkan ras
hormat kepada guru sebelu
memulakan sesi Pengajaran da
Pembelajaran (PdP).
25. Sesi bacaan doa belajar Pelajar dapat memanjatkan ras
kesyukuran kepada Ilahi.
26. Sesi bertanya khabar Pelajar akan berasa selesa denga
suasana di dalam kelas dan gur
juga dapat memastikan bahaw
pelajar berada dalam keadaa
sepenuhnya bersedia untu
memulakan sesi Pengajaran da
Pembelajaran
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
AKTIVITI PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN
DAN PEMBELAJARAN PENYELIA PEMBIMBING
sa Guru memberikan salam kepada NILAI MURNI:
um para pelajar sebaik sahaja masuk Hormat-
an ke dalam kelas. menghormati
sa • Guru meminta ketua pelajar NILAI MURNI:
untuk memimpin bacaan Kesyukuran
doa belajar sebelum
memulakan sesi PdP.
• Para pelajar membaca doa
belajar.
an • Guru beramah mesra NILAI MURNI:
ru dengan pelajar dengan Kasih sayang
wa bertanya khabar dan
an keadaan semasa pelajar
uk
an • Pelajar memberikan
respons kepada pertanyaan
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
27. Merekod kehadiran Pelajar akan lebih peka da
pelajar prihatin dengan kehadiran rakan
rakan pelajar yang lain
28. Kebersihan bengkel Pelajar dapat memahami makna
kebersihan dan bertanggungjawa
terhadap kebersihan di dalam
bengkel.
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
guru.
an • Guru meminta kehadiran NILAI MURNI:
n- pelajar daripada wakil Keprihatinan
kelas dan merekodkan
kehadiran pelajar di dalam ABBM:
rekod kehadiran pelajar. Rekod kehadiran
pelajar
• Guru meminta para pelajar NILAI MURNI:
ab untuk memerhati keadaan Kebersihan
kebersihan di sekeliling
• kawasan tempat duduk
pelajar.
• Jika terdapat sampah sarap,
guru meminta para pelajar
untuk bangun dan
membuang sampah sarap di
tong sampah.
Pelajar-pelajar bangun dan
mengutip sampah lalu
kembali semula ke tempat
duduk pelajar.
10 minit Set Induksi FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
16. Penceritaan UNIVERSITI TUN HUSS
Pelajar dapat gambaran awal
tentang topik pembelajaran
30 minit Penyampaian Isi:
8. Pengenalan Jenis-Jenis
Pendawaian Elektrik Pelajar menerangkan jenis-jenis
pendawaian elektrik tanpa melih
nota.
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
18. Guru bertanyakan kepada ABBM:
pelajar berkenaan dengan • Penceritaan
contoh pendawaian yang
pernah pelajar lihat. NILAI MURNI:
Keberanian
19. Guru meminta respon dari
para pelajar. TEKNIK:
Komunikasi dua
20. Guru memberi respon hala
kepada jawapan yang
dikemukakan oleh pelajar.
21. Guru menerangkan kepada
pelajar mengenai jenis
pendawaian yang terdapat
di sekeliling pelajar.
1. Guru menerangkan mengenai ABBM:
hat jenis pendawaian elektrik. Nota Penerangan
2. Pelajar dipilih secara rawak Papan putih
untuk menjawab soalan. Pen marker
3. Guru meminta maklum balas
daripada pelajar lain. NILAI:
Keyakinan
TEKNIK:
Komunikasi dua
hala
35 minit Penyampaian Isi: FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
9. Peralatan tangan UNIVERSITI TUN HUSS
Pelajar mengenal pasti jenis-jen
peralatan tangan tanpa melih
nota
35 minit Penyampaian Isi: Pelajar dapat membezakan jenis
10. Jenis kabel dan kod warna kabel dan kod warna yang
digunakan di dalam pendawaian
fasa tunggal.
25 minit Penyampaian Isi: Pelajar dapat mengetahui jenis
4. Jenis peranti pelindung peranti pelindung yang terdapat
pada distribution box tanpa
melihat nota.
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
nis 1. Guru menerangkan tentang ABBM:
hat peralatan tangan yang Nota Penerangan
digunakan semasa Papan putih
pendawaian. Pen marker
2. Seorang pelajar dipilih secara
rawak untuk menyatakan NILAI:
jenis alatan tangan yang Keyakinan
ditunjukkan.
3. Guru meminta maklumbalas TEKNIK:
daripada pelajar lain Komunikasi dua
hala
4. Guru menerangkan jenis ABBM:
kabel dan perbezaan kod Nota Penerangan
warna dalam pendawaian Papan putih
fasa tunggal. Pen marker
5. Pelajar dipilih secara rawak
untuk membezakan kod NILAI:
warna kabel. Keyakinan
6. Guru meminta
maklumbalas daripada TEKNIK:
pelajar lain. Komunikasi dua
hala
1. Guru menerangkan jenis- ABBM:
jenis peranti pelindung Nota Penerangan
yang digunakan di dalam Papan putih
distribution box. Pen marker
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
10 minit Penutup Kognitif dan Sosial Pelajar dapat merumuskan topik
pengajaran.
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
2. Guru meminta pelajar
menyatakan jenis peranti NILAI:
pelindung. Keyakinan
3. Guru meminta
maklumbalas daripada TEKNIK:
pelajar lain. Komunikasi dua
hala
18. Seorang pelajar diminta NILAI MURNI:
untuk membuat rumusan Yakin Diri
tentang topik yang Semangat
dipelajari.
19. Beri motivasi/ kata-kata
semangat
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Lampiran Dokumen/Bergambar (soalan kuiz/ujian/lembaran aktiv
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
viti/gambar dll.)
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
RANCANGAN MEN
BIL.
TARIKH KEY IN 18 APRIL 2021
TARIKH KEMASKINI
TARIKH 19 APRIL 2021
TINGKATAN/KELAS
TEMPAT 19 APRIL 2021
BIL PELAJAR
MASA 1SVM ETE
OBJEKTIF
BENGKEL ELEKTRIK 1
PENGETAHUAN SEDIA ADA
31 orang
ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM) 12:00 PM – 02.30 PM
Pada akhir pengajaran dan
• Mengenalpasti spe
• Mengenalpasti alat
• Menjalankan aktiv
• Menjalankan pema
• Menjalankan pema
• Pelajar telah meng
• Pelajar telah meng
• Lembaran Nota Ku
• Lembaran Kertas P
• Marker Pen
PENGURUSAN KELAS/LANGKAH KESELAMATAN • Guru memastikan p
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
NGAJAR HARIAN
.2
n pembelajaran, pelajar dapat:
esifikasi dan prosedur pendawaian fasa tunggal.
t, peralatan dan bahan pendawaian fasa tunggal
viti pendawaian
asangan sistem pembumian fasa tunggal
asangan peralatan dan aksesori
etahui jenis alat, peralatan asas pendawaian
etahui perbezaan kabel dan kod warna
ursus
Pentaksiran Praktikal
pelajar berada dalam keadaan yang selesa
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
• Guru memastikan p
• Guru memastikan s
• Guru memastikan s
• Guru memastikan p
TUGASAN/KERJA RUMAH • Pelajar diminta unt
NILAI-NILAI MURNI
REFLEKSI SESI PENGAJARAN PELATIH • Sifat kerjasama dal
• Kebebasan dalam m
PERISTIWA: XXXVII. PENDAHULUAN
LIII. PENDAHULUAN
LIV. KEKUATAN Pada tanggal 19 April
LV. KELEMAHAN Satu Fasa (ETE1024)
LVI. TINDAKAN KESAN waktu pengajaran, say
Edisi 1/2021 XXXVIII. KEKUATAN
Dari segi kekuatan
m) Guru
Secara k
sebelum
Pengajar
objektif
n) Pelajar
Dari segi ke
bersikap
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
persekitaran bengkel berada dalam keadaan yang bersih.
suasana pembelajaran yang berkesan dan kondusif.
sumber pencahayaan dan udara di dalam bilik darjah baik.
pelajar mematuhi SOP di dalam kelas.
tuk mengulang kaji topik akan datang.
lam kalangan pelajar
memberi idea dan pendapat antara pelajar
N
2021 yang lalu, saya telah melakukan tugasan saya untuk menyampaikan kuliah amali bagi kursus Pendawaian
bagi kelas 1SVM selama dua jam 30 minit. Kelas tersebut mempunyai seramai 31 orang pelajar. Setelah selesai
ya telah meneliti dan menganalisis sesi Pengajaran dan Pembelajaran yang telah saya jalankan di dalam kelas.
n, ia boleh dibahagikan kepada dua iaitu:
keseluruhannya, segala perancangan yang telah saya rangkakan melalui Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
m saya masuk mengajar ke dalam kelas tersebut telah dihasilkan dengan baik. Ringkasan objektif bagi sesi
ran dan Pembelajaran (PdP) ini juga bersesuaian dengan subtopik yang saya sampaikan. Bukan itu sahaja,
pengajaran saya pada hari tersebut juga telah dapat dicapai dengan jayanya.
ekuatan pelajar pula, saya telah mendapat kelebihan kerana pelajar-pelajar di dalam kelas saya majoritinya
p aktif dan sentiasa memberikan respons yang baik ketika aktiviti bersama pelajar dijalankan. Di samping itu,
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
XXXIX. para pel
KELEMAHAN
Dari segi kelemah
m) Guru
Sepanjang se
Walaupu
(PdP), sa
perkara
Selain i
memand
n) Pelajar
Sepanjang ke
bersemb
XL. TINDAKAN
u) Guru
Saya mendap
pengajar
kaji dan
kerap. B
menyam
lebih rin
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
lajar juga bersemangat untuk menjalankan amali 1.
an, ia boleh dibahagikan kepada dua iaitu:
esi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP), saya telah mendapati beberapa kelemahan yang telah saya lakukan.
un saya telah membuat perancangan sebaik mungkin sebelum melakukan sesi Pengajaran dan Pembelajaran
aya masih lagi berhadapan dengan masalah seperti kesukaran berkomunikasi dengan pelajar untuk menerangkan
yang tidak difahami. Saya selalu risau sekiranya penerangan yang saya sampaikan tidak difahami oleh pelajar.
itu, semasa kelas amali saya perlu menguatkan suara saya supaya dapat didengari oleh para pelajar
dangkan keadaan di dalam bengkel agak bising.
elas amali di dalam bengkel, saya mendapati terdapat beberapa pelajar yang tidak membazirkan masa seperti
bang dan bermain telefon bimbit.
pati sebagai seorang bakal guru, saya haruslah membuat beberapa perubahan dan peningkatan terhadap kaedah
ran saya di dalam kelas seperti lontaran suara. Bukan itu sahaja, saya juga akan membuat lebih banyak ulang
n membuat penyelidikan mengenai kaedah pengajaran yang bersesuaian dengan sesebuah topik dengan lebih
Bukan itu sahaja, saya juga hendaklah bertanya dengan guru-guru lain mengenai topik tersebut agar saya dapat
mpaikan isi pengajaran yang tepat kepada para pelajar. Selain itu, saya akan cuba untuk berkomunikasi secara
ngkas agar mudah difahami.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
v) Pelajar
Dari segi pe
menyam
pelajar
disediak
mereka
XLI. KESAN
u) Guru
Secara keselu
kekuatan
kelemah
mempel
melengk
Selain itu, sa
pelajar s
v) Pelajar
Sepanjang pr
Pembela
dengan
positif in
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
emerhatian saya terhadap pelajar, pelajar hendaklah menghormati guru di dalam kelas semasa guru sedang
mpaikan isi pembelajaran dan tidak melakukan kerja-kerja lain selain kerja yang diberikan oleh guru. Selain itu,
juga haruslah memberikan sepenuh perhatian dan berusaha melibatkan diri di dalam aktiviti yang telah
kan dengan guru. Bukan itu sahaja, pelajar-pelajar juga hendaklah bertanggungjawab memastikan rakan-rakan
yang lain memberikan perhatian di dalam kelas dan tidak bertindak menganggu konsenstrasi pelajar yang lain
uruhannya, selepas melalui proses sesi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP), saya telah mengesan pelbagai
n dan kelemahan yang ada di dalam setiap isi penyampaian yang telah saya lakukan. Berdasarkan kekuatan dan
han yang saya kenal pasti ini, saya dapat klasifikasikan bahawa saya sebagai bakal guru saya hendaklah
lbagaikan kaedah pengajaran dan bentuk penilaian saya terhadap pelajar agar pelajar sentiasa berusaha
kapkan diri dengan ilmu pengetahuan dan penilaian prestasi pelajar sentiasa konsisten pada masa akan datang.
aya juga perlu mempersiapkan diri dengan memastikan lontaran suara saya mampu untuk didengari oleh para
semasa kelas amali.
roses Pembelajaran dan Pengajaran (PdP) di dalam kelas, terdapat pelbagai kesan yang timbul semasa sesi
ajaran dan Pengajaran (PdP) ini. Majoriti pelajar mempunyai semangat untuk menimba ilmu di dalam kelas
sentiasa memberikan respon yang positif terhadap soalan-soalan yang guru berikan. Mungkin suasana yang
ni boleh mempengaruhi rakan-rakan yang lain yang kurang memberikan perhatian terhadap pengajaran guru.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
XLII. PENUTUP
Secara amnya, say
dengan beberapa k
yang saya kenal pa
mendidik anak ban
memperbaiki diri s
KOMEN PENYELIA
KOMEN PEMBIMBING
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
ya dapat menjalankan dan menyampaikan isi pengajaran dengan baik dan jayanya walaupun saya berhadapan
kekurangan sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran saya. Namun begitu, kekurangan dan kelemahan
asti ini tidak akan sesekali mematahkan semangat saya untuk terus berkhidmat sebagai seorang guru dan
ngsa namun ia akan saya jadikan sebagai pembakar semangat kepada saya untuk terus memantapkan dan
saya pada masa akan datang.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Perincian Perancangan Aktiviti Pengajaran
BIL MASA ISI KANDUNGAN HASIL PEMBELAJARAN
1 5 minit Pengenalan / Pra Pengajaran:
Pelajar dapat menzahirkan ras
29. Memberi salam hormat kepada guru sebelu
memulakan sesi Pengajaran da
Pembelajaran (PdP).
30. Sesi bacaan doa belajar Pelajar dapat memanjatkan ras
kesyukuran kepada Ilahi.
31. Sesi bertanya khabar Pelajar akan berasa selesa denga
suasana di dalam kelas dan gur
juga dapat memastikan bahaw
pelajar berada dalam keadaa
sepenuhnya bersedia untu
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
AKTIVITI PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN
DAN PEMBELAJARAN PENYELIA PEMBIMBING
sa Guru memberikan salam kepada NILAI MURNI:
um para pelajar sebaik sahaja masuk Hormat-
an ke dalam kelas. menghormati
sa • Guru meminta ketua pelajar NILAI MURNI:
untuk memimpin bacaan Kesyukuran
doa belajar sebelum
memulakan sesi PdP.
• Para pelajar membaca doa
belajar.
an • Guru beramah mesra NILAI MURNI:
ru dengan pelajar dengan Kasih sayang
wa
an bertanya khabar dan
uk •
keadaan semasa pelajar
Pelajar memberikan
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
memulakan sesi Pengajaran da
Pembelajaran
32. Merekod kehadiran Pelajar akan lebih peka da
pelajar prihatin dengan kehadiran rakan
rakan pelajar yang lain
33. Kebersihan kelas Pelajar dapat memahami makna
kebersihan dan bertanggungjawa
terhadap kebersihan di dalam
kelas.
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
an respons kepada pertanyaan
guru.
an Guru meminta kehadiran NILAI MURNI:
n- • pelajar daripada wakil Keprihatinan
kelas dan merekodkan
kehadiran pelajar di dalam ABBM:
rekod kehadiran pelajar. Rekod kehadiran
pelajar
• Guru meminta para pelajar NILAI MURNI:
ab untuk memerhati keadaan Kebersihan
kebersihan di sekeliling
• kawasan tempat duduk
pelajar.
• Jika terdapat sampah sarap,
guru meminta para pelajar
untuk bangun dan
membuang sampah sarap di
tong sampah.
Pelajar-pelajar bangun dan
mengutip sampah lalu
kembali semula ke tempat
duduk pelajar.
2. 5 minit Set Induksi FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
22. Sumbang saran
Pelajar dapat gambaran awal
tentang topik pembelajaran
3. 20 minit Penyampaian Isi: Pelajar dapat memahami arahan
6. Penerangan Kertas yang ditetapkan untuk
Pentaksiran Praktikal 1. menyiapkan praktikal 1 dengan
tepat.
4. 90 minit Penyampaian Isi: Pelajar dapat menjalankan aktivi
5. Menjalankan aktiviti pendawaian dengan tepat.
pendawaian.
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
1. Guru bertanyakan kepada ABBM:
pelajar berkenaan dengan Sumbangsaran
tajuk yang di ajar pada 18 NILAI MURNI:
April 2021 Keberanian
2. Guru meminta maklum balas
daripada pelajar. TEKNIK:
3. Guru memberi respon kepada Komunikasi dua
jawapan pelajar hala
1. Guru menerangkan • Kertas
mengenai kertas praktikal 1. Pentaksiran
2. Guru juga menerangkan Praktikal 1.
mengenai peralatan dan
juga aksesori yang
digunakan.
3. Guru juga menyatakan
ukuran pendawaian yang
perlu dilakukan.
iti 26. Guru meminta pelajar rujuk • Kertas
kepada Kertas Pentaksiran Pentaksiran
1. Praktikal 1.
27. Guru meminta pelajar
menandakan ukuran yang
akan digunakan di dalam
kertas tersebut.
28. Pelajar diberi peralatan dan
diminta untuk menandakan
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
5. 25 minit Penutup Kognitif dan Sosial Pelajar dapat merumuskan topik
pengajaran
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
terlebih dahulu ukuran
yang diperlukan.
29. Pelajar menanda ukuran
pendawaian tersebut di
papan pendawaian.
1. Guru meminta untuk pelajar NILAI MURNI:
mengemas kembali alatan Yakin Diri
dan aksesori yang Semangat
digunakan.
2. Seorang pelajar diminta
untuk membuat rumusan
tentang topik yang
dipelajari.
3. Beri motivasi/ kata-kata
semangat
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Lampiran Dokumen/Bergambar (soalan kuiz/ujian/lembaran aktiv
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
viti/gambar dll.)
TARIKH KEY IN FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
TARIKH KEMASKINI UNIVERSITI TUN HUSS
TARIKH
TINGKATAN/KELAS RANCANGAN MEN
TEMPAT
BIL PELAJAR BIL.
MASA
OBJEKTIF 20 APRIL 2021
PENGETAHUAN SEDIA ADA 21 APRIL 2021
ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM) 22 APRIL 2021
1SVM ETE
BENGKEL ELEKTRIK 1
31 orang
8:00 am – 9.40 am
Pada akhir pengajaran dan
• Mengenalpasti spe
• Mengenalpasti alat
• Menjalankan aktiv
• Menjalankan pema
• Menjalankan pema
• Pelajar telah meng
• Pelajar telah meng
• Lembaran Nota Ku
• Lembaran Kertas P
• Marker Pen
Edisi 1/2021
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
NGAJAR HARIAN
.3
n pembelajaran, pelajar dapat:
esifikasi dan prosedur pendawaian fasa tunggal.
t, peralatan dan bahan pendawaian fasa tunggal
viti pendawaian
asangan sistem pembumian fasa tunggal
asangan peralatan dan aksesori
etahui jenis alat, peralatan asas pendawaian
etahui perbezaan kabel dan kod warna
ursus
Pentaksiran Praktikal