The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

NUR NADIA NATASHA BINTI MOHD WAHIDI

DB170174

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by amir.khir97, 2021-06-23 23:39:29

E-PORTFOLIO NADIA NATASHA LM2

NUR NADIA NATASHA BINTI MOHD WAHIDI

DB170174

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

Lampiran Dokumen/Bergambar (soalan kuiz/ujian/lembaran aktiv

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

viti/gambar dll.)

FAKULTI PENDIDIKAN TEKNIKAL DAN VOKASIONAL
UNIVERSITI TUN HUSSEIN ONN MALAYSIA

MINGGU 6

Edisi 1/2021

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

NAMA RANCANGAN MENG
SEMESTER
NO TEL. : NUR NADIA NATASHA BINTI MOHD WAHIDI
SUBJEK : 2-2020/2021
MULAI : 019-5747740
HINGGA : LUKISAN PENDAWAIAN SATU FASA (ETE1013)
: 13 JUN 2021
: 17 JUN 2021

Bil Tajuk Kandunga

1 MEMBINA LUKISAN IKUT DAN AMALI

KEPERLUAN LUKISAN SATU • Mengenalpasti Rajah Benta

FASA • Melakar dan melukis Rajah

• Memeriksa Rajah Bentanga

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

GAJAR MINGGUAN

an Huraian
AMALI:
angan
h Bentangan • Demonstrasi
an • Kertas Kerja

Formatif

Kertas Tugasan

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

Rancangan Pengajaran Mingguan (Tarikh : 13 Jun 2021 – 17 Jun 2021)

Bil Minggu Ke Kelas Mulai Hingga 2
16 1SVM 13/5/2021 17/5/2021 2
2

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

Rancangan Mingguan ABBM/Catatan
26) Mengenalpasti Rajah Bentangan
27) Melakar dan melukis Rajah Bentangan • Slaid
28) Memeriksan lukisan simbol elektrik • Papan Putih
• Nota Penerangan
• Pentaksiran

Praktikal
• Pen Marker

pelbagai warna
• Papan Lukisan
• Peralatan Lukisan
• Kertas Tugasan

TARIKH KEY IN FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
TARIKH KEMASKINI UNIVERSITI TUN HUSS
TARIKH
TINGKATAN/KELAS RANCANGAN MEN
TEMPAT
BIL PELAJAR BIL.
MASA
OBJEKTIF 12 JUN 2021
13 JUN 2021
PENGETAHUAN SEDIA ADA 13 JUN 2021
1SVM ETE
ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM) Google Meet
31 orang
8:55 am – 10:45 am

Pada akhir pengajaran dan
• Mengenalpasti Raj
• Melakar dan meluk
• Memeriksa rajah b
• Mennyiapkan Kert
• Pelajar telah meng
• Pelajar telah meng
• Pelajar telah memp
• Lembaran Nota Ku
• Marker Pen pelbag
• Peralatan lukisan
• Lampiran kertas ra

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

NGAJAR HARIAN
.1

n pembelajaran, pelajar dapat:
jah Bentangan
kis rajah bentangan
bentangan
tas Pentaksiran Amali 1
etahui simbol asas elektrik di dalam lukisan bentangan dengan betul.
etahui cara melukis rajah bentangan.
pelajari perkara asas lukisan satu fasa.
ursus
gai warna
ajah bentangan

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

PENGURUSAN KELAS/LANGKAH KESELAMATAN • Guru memastikan p
• Guru memastikan p
TUGASAN/KERJA RUMAH • Guru memastikan s
NILAI-NILAI MURNI • Guru memastikan s
REFLEKSI SESI PENGAJARAN PELATIH • Guru memastikan p
• Pelajar diminta unt

• Sifat kerjasama dal
• Kebebasan dalam m
• Keberanian pelajar
25. PENDAHULUAN

PERISTIWA: Pada tanggal 13 Jun
XLI. PENDAHULUAN Pendawaian Satu Fas
XLII. KEKUATAN menggunakan platform
XLIII. KELEMAHAN 28 orang hadir semasa
XLIV. TINDAKAN KESAN Pembelajaran yang tel

26. KEKUATAN

Dari segi kekuatan
i) Guru
Dari segi kek
objektif
dipenuh
saya sam

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

pelajar berada dalam keadaan yang selesa
persekitaran kelas berada dalam keadaan yang bersih.
suasana pembelajaran yang berkesan dan kondusif.
sumber pencahayaan dan udara di dalam bilik darjah baik.
pelajar mematuhi SOP di dalam kelas.
tuk mengulang kaji topik akan datang.
lam kalangan pelajar
memberi idea dan pendapat antara pelajar
r untuk memperkenalkan diri di hadapan kelas
N

2021 yang lalu, saya telah menjalankan tugas saya untuk menyampaikan kuliah amali bagi kursus Lukisan
sa (ETE1013) bagi kelas 1SVM selama 1 jam 50 minit di mana kelas tersebut diadakan secara atas talian
m WhatsApp, dan Google Meet.. Kelas tersebut mempunyai seramai 31 orang pelajar. Alhamdulillah seramai
a kelas tersebut. Setelah selesai waktu pengajaran, saya telah meneliti dan menganalisis sesi Pengajaran dan
lah saya jalankan di dalam kelas.

n, ia boleh dibahagikan kepada dua iaitu:

kuatan guru, secara ringkasnya segala perancangan yang telah dirancang terutamanya mengenai penyediaan
PdP berjaya dilakukan dengan lancar. Semua kriteria dan matlamat yang dirancang sebelum sesi PdP dapat
hi dan dicapai dengan jayanya. Rangkaan objektif yang dirancang adalah bersesuaian dengan subtopik yang
mpaikan. Di samping itu, saya juga menguasai topik pengajaran pada hari tersebut dengan baik dan dapat

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

menyam

j) Pelajar
Dari segi kek

bersikap
dilakuka
diperluk
berbeza.

27. KELEMAHAN

Dari segi kelemah
i) Guru
Sepanjang se
Walaupu
(PdP), s
semua p
yang lai

j) Pelajar
Sepanjan
aktiviti P

28. TINDAKAN

q) Guru

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
mpaikan isi pengajaran kepada pelajar dengan mudah.

kuatan pelajar pula, saya telah mendapat kelebihan kerana pelajar-pelajar di dalam kelas saya majoritinya
p aktif dan sentiasa memberikan respons yang baik ketika aktiviti bersama pelajar dijalankan walaupun kelas
an secara atas talian. Di samping itu, mereka juga dalam keadaan bersedia dengan menyediakan nota yang
kan dan tidak malu bertanya serta menyuarakan pendapat kepada saya jika mereka mempunyai pendapat yang
. Tambahan pula mereka juga memberikan kerjasama yang sangat baik dengan menjaga adab di dalam kelas

an, ia boleh dibahagikan kepada dua iaitu:

esi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP), saya telah mendapati beberapa kelemahan yang telah saya lakukan.
un saya telah membuat perancangan sebaik mungkin sebelum melakukan sesi Pengajaran dan Pembelajaran
saya masih lagi berhadapan dengan masalah seperti masalah untuk berkomunikasi dengan pelajar. Tidak
pelajar akan membuka dan membaca arahan di dalam WhatsApp pada masa kelas. Selain itu, kelemahan saya
in adalah saya tidak dapat menunjukkan demo lukisan secara berdepan bersama pelajar.

ng proses PdP di dalam kelas, saya mendapati terdapat beberapa pelajar yang tidak memberikan respon semasa
PdPR dijalankan.

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

Saya mendap
pengajar
akan me
dengan
mengen
cuba unt

r) Pelajar
Dari segi pe

menyam
pelajar
disediak

29. KESAN
q) Guru
Secara keselu
kekuatan
kelemah
memasti
Saya he
mempel
melengk

r) Pelajar
Sepanjang pr

Pembela

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

pati sebagai seorang bakal guru, saya haruslah membuat beberapa perubahan dan peningkatan terhadap kaedah
ran saya di dalam kelas seperti lontaran suara, kawalan masa serta kawalan kelas. Bukan itu sahaja, saya juga
embuat lebih banyak ulang kaji dan membuat penyelidikan mengenai kaedah pengajaran yang bersesuaian
sesebuah topik dengan lebih kerap. Bukan itu sahaja, saya juga hendaklah bertanya dengan guru-guru lain
ai topik tersebut agar saya dapat menyampaikan isi pengajaran yang tepat kepada para pelajar. Saya juga akan
tuk memfokuskan kepada semua pelajar agar tiada pelajar yang ketinggalan.

emerhatian saya terhadap pelajar, pelajar hendaklah menghormati guru di dalam kelas semasa guru sedang
mpaikan isi pembelajaran dan tidak melakukan kerja-kerja lain selain kerja yang diberikan oleh guru. Selain itu,

juga haruslah memberikan sepenuh perhatian dan berusaha melibatkan diri di dalam aktiviti yang telah
kan dengan guru.

uruhannya, selepas melalui proses sesi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP), saya telah mengesan pelbagai
n dan kelemahan yang ada di dalam setiap isi penyampaian yang telah saya lakukan. Berdasarkan kekuatan dan
han yang saya kenal pasti ini, saya dapat klasifikasikan bahawa saya sebagai bakal guru saya hendaklah berusaha
ikan para pelajar saya menguasai topik yang saya ajarkan dan tidak bersikap lepas tangan terhadap mereka.
endaklah sentiasa bersifat peka dengan suasana kelas dan keadaan para pelajar. Saya juga hendaklah
lbagaikan kaedah pengajaran dan bentuk penilaian saya terhadap pelajar agar pelajar sentiasa berusaha
kapkan diri dengan ilmu pengetahuan dan penilaian prestasi pelajar sentiasa konsisten pada masa akan datang.

roses Pembelajaran dan Pengajaran (PdP) di dalam kelas, terdapat pelbagai kesan yang timbul semasa sesi
ajaran dan Pengajaran (PdP) ini. Majoriti pelajar mempunyai semangat untuk menimba ilmu di dalam kelas

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

dengan
positif in
dan sec
berhada

30. PENUTUP
Sebagai kesim

terdapat beberapa
semangat saya unt
setiap kekuatan da
pembelajaran deng
asa untuk terus m
menyumbang keri

KOMEN PENYELIA
KOMEN PEMBIMBING

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

sentiasa memberikan respon yang positif terhadap soalan-soalan yang guru berikan. Mungkin suasana yang
ini boleh mempengaruhi rakan-rakan yang lain yang kurang memberikan perhatian terhadap pengajaran guru
cara tidak langsung suasana yang positif ini dapat membantu guru untuk mengatasi kegugupan semasa
apan dengan pelajar dan lebih selesa untuk mengajar.

mpulan, saya telah dapat menjalankan dan menyampaikan isi pengajaran dengan baik dan jayanya walaupun
a kekurangan dan kelemahan sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran saya. Namun ia tidak mematahkan
tuk terus mengajar dan mendidik para pelajar dalam mencapai kejayaan yang mereka impikan. Hal ini kerana
an kelemahan yang dimiliki oleh saya dapat ditingkatkan supaya saya dapat melakukan sesi pengajaran dan
gan lebih baik pada masa hadapan. Oleh yang demikian, saya perlulah sentiasa berusaha dan tidak mudah putus
memperbaiki dan menambahkan ilmu pengetahuan dari semua aspek agar saya terus berbakti dan dapat
ingat saya sebagai guru.

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

Perincian Perancangan Aktiviti Pengajaran

BIL MASA ISI KANDUNGAN HASIL PEMBELAJARAN
1 5 minit Pengenalan / Pra Pengajaran:
Pelajar dapat menzahirkan ras
20. Memberi salam hormat kepada guru sebelu
memulakan sesi Pengajaran da
Pembelajaran (PdP).

21. Sesi bacaan doa belajar Pelajar dapat memanjatkan ras
kesyukuran kepada Ilahi.

22. Sesi bertanya khabar Pelajar akan berasa selesa denga
suasana di dalam kelas dan gur
juga dapat memastikan bahaw
pelajar berada dalam keadaa
sepenuhnya bersedia untu

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

AKTIVITI PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN
DAN PEMBELAJARAN PENYELIA PEMBIMBING

sa Guru memberikan arahan di NILAI MURNI:
um dalam ‘WhatsApp group’ dan Hormat-menghormati
an memberikan link kehadiran

menggunakan platform Google
Form.
.
sa • Guru meminta ketua pelajar NILAI MURNI:

untuk memimpin bacaan Kesyukuran
doa belajar sebelum
memulakan sesi PdP.
• Para pelajar membaca doa
belajar.

an • Guru beramah mesra NILAI MURNI:
ru dengan pelajar dengan Kasih sayang
wa
an bertanya khabar dan
uk •
keadaan semasa pelajar

Pelajar memberikan

respons kepada pertanyaan

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

memulakan sesi Pengajaran da
Pembelajaran

23. Merekod kehadiran Pelajar akan lebih peka da
pelajar prihatin dengan kehadiran rakan
rakan pelajar yang lain

10 minit Set Induksi
13. Sumbang saran
14. Perkaitan Pelajar dapat gambaran aw
15. Teknik Imbas Kembali tentang topik pembelajaran

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

an guru.

• Guru meminta kehadiran NILAI MURNI:
an pelajar daripada wakil Keprihatinan
n- kelas dan merekodkan
kehadiran pelajar di dalam ABBM:
rekod kehadiran pelajar. • Rekod kehadiran

pelajar
• ‘WhatsApp group’
• Google Form
• Google Classroom

wal 15. Guru menggunakan Teknik ABBM:

imbas Kembali dengan • Sumbangsaran

bertanyakan kepada pelajar • Rajah bentangan

berkenaan topik ynag

dipelajari pada kelas

sebelum ini.

16. Guru meminta maklum NILAI MURNI:

balas daripada pelajar. Keberanian

17. Guru memberi respon

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

25 minit Penyampaian Isi:
7. Objektif 1: Melakar dan
melukis pelan bentangan Pelajar dapat mengenalpasti
elektrik dengan betul. simbol lukisan aksesori elektrik
satu fasa tanpa melihat nota.

60 minit Penyampaian Isi:
4. Objektif 2: Kertas
Pentaksiran Amali 1 Pelajar dapat menjawab Kertas
Pentaksiran Amali 1 dengan
betul.

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

kepada jawapan pelajar.

TEKNIK:
Komunikasi dua hala

11. Guru menerangkan ABBM:
• Nota penerangan
beberapa rajah bentangan • Kertas kerja rajah

pelajar dan bentangan
NILAI MURNI:
membincangkan kesalahan Keyakinan

yang pelajar lakukan. TEKNIK:
Komunikasi dua hala
12. Pelajar diberi masa untuk

menilai sendiri hasil kerja

mereka berdasarkan

penerangan sebentar tadi.

13. Guru memantau dan

membuka ruang jika

pelajar tidak faham untuk

bertanya.

14. Guru memberi respon

kepada pelajar.

8. Guru memberi arahan ABBM:

untuk menjawab Kertas • Nota penerangan

Pentaksiran Amali 1 • Kertas Pentaksiran

Teori 2

• Google Classroom

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

10 minit Penutup Kognitif dan Sosial Pelajar dapat merumuskan topik
pengajaran.

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

9. Pelajar diberi masa untuk

menyiapkan tugasan

sehingga jam 5 petang. NILAI MURNI:

10. Guru memantau dan Kerjasama

membuka ruang jika

pelajar tidak faham untuk

bertanya.

11. Eviden tugasan perlu

dihantar di dalam Google

Classroom sebelum jam 5

petang.

14. Guru melihat progress NILAI MURNI:

lukisan rajah bentangan Yakin diri

para pelajar. Semangat

15. Guru meminta wakil pelajar

untuk merumus tentang

pengajaran hari ini.

16. Guru memberi ruang untuk

pelajar bertanya

17. Beri motivasi/ kata-kata

semangat

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

Lampiran Dokumen/Bergambar (soalan kuiz/ujian/lembaran aktiv

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

viti/gambar dll.)

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

RANCANGAN MEN
BIL.

TARIKH KEY IN 14 JUN 2021
TARIKH KEMASKINI
TARIKH 15 JUN 2021
TINGKATAN/KELAS
TEMPAT 15 JUN 2021
BIL PELAJAR
MASA 1SVM ETE
OBJEKTIF
Google Meet
PENGETAHUAN SEDIA ADA
ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM) 31 orang
12:00 PM – 02.30 PM

Pada akhir pengajaran dan
• Mengenalpasti raja
• Menjawab Kertas P
• Pengetahuan meng
• Lembaran Nota Ku
• Lembaran Kertas P
• Marker Pen pelbag
• Peralatan lukisan

PENGURUSAN KELAS/LANGKAH KESELAMATAN • Guru memastikan p
• Guru memastikan p
• Guru memastikan s
• Guru memastikan s
• Guru memastikan p

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

NGAJAR HARIAN
.2

n pembelajaran, pelajar dapat:
ah skematik satu fasa
Pentaksiran Teori 3
genai konsep lukisan serta aplikasinya dalam sistem elektrik.
ursus
Pentaksiran Praktikal
gai warna

pelajar berada dalam keadaan yang selesa
persekitaran kelas berada dalam keadaan yang bersih.
suasana pembelajaran yang berkesan dan kondusif.
sumber pencahayaan dan udara di dalam bilik darjah baik.
pelajar mematuhi SOP di dalam kelas.

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

TUGASAN/KERJA RUMAH • Pelajar diminta unt
NILAI-NILAI MURNI
• Sifat kerjasama dal
REFLEKSI SESI PENGAJARAN PELATIH • Kebebasan dalam m
• Keberanian pelajar
PERISTIWA: XXXI. PENDAHULUAN
XLV. PENDAHULUAN
XLVI. KEKUATAN Pada tanggal 15 Jun
XLVII. KELEMAHAN Lukisan Pendawaian S
XLVIII. TINDAKAN KESAN talian menggunakan p
seramai 31 orang. Al
menganalisis Pengajar
amali pada kelas seblu

XXXII. KEKUATAN

Dari segi kekuatan
k) Guru
Dari segi kek
objektif
dipenuh
sampaik
menyam

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

tuk mengulang kaji topik akan datang.
lam kalangan pelajar
memberi idea dan pendapat antara pelajar
r untuk memperkenalkan diri di hadapan kelas
N

2021, saya telah selesai melaksanakan tugasan saya untuk menyampaikan kuliah amali bagi sunjek kursus
Satu Fasa (ETE1013) selama 2 jam 30 minit di mana kelas tersebut di mana kelas tersebut diadakan secara atas
platform WhatsApp, dan Google Meet. Jumlah keseluruhan pelajar bagi kelas yang terlibat iaitu 1 SVM adalah
lhamdulillah 28 orang pelajar hadir pada hari tersebut. Setelah selesai waktu kelas, saya telah meneliti dan
ran dan Pembelajaran (PdP) yang telah saya jalankan. Bagi kuliah amali pada hari ini, para pelajar menyambung
um ini iaitu melukis rajah bentangan.

n, ia boleh dibahagikan kepada dua iaitu:

kuatan guru, secara ringkasnya segala perancangan yang telah dirancang terutamanya mengenai penyediaan
PdP berjaya dilakukan dengan lancar. Semua kriteria dan matlamat yang dirancang sebelum sesi PdP dapat
hi dan dicapai dengan jayanya. Rangkaan objektif yang dirancang adalah bersesuaian dengan subtopik yang saya
kan. Di samping itu, saya juga menguasai topik pengajaran pada hari tersebut dengan baik dan dapat
mpaikan isi pengajaran kepada pelajar dengan mudah.

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

l) Pelajar
Dari segi ke

bersikap
mereka
menyua
member

XXXIII. KELEMAHAN

Dari segi kelemah
k) Guru
Sepanjang se
Walaupu
(PdP), s
semua p
yang lai

l) Pelajar
Sepanjang pr

aktiviti P

XXXIV. TINDAKAN

c) Guru
Saya mendap

pengajar

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

ekuatan pelajar pula, saya telah mendapat kelebihan kerana pelajar-pelajar di dalam kelas saya majoritinya
p aktif dan sentiasa memberikan respons yang baik ketika aktiviti bersama pelajar dijalankan. Di samping itu,

juga dalam keadaan bersedia dengan menyediakan nota yang diperlukan dan tidak malu bertanya serta
arakan pendapat kepada saya jika mereka mempunyai pendapat yang berbeza. Tambahan pula mereka juga
rikan kerjasama yang sangat baik dengan menjaga adab di dalam kelas.

an, ia boleh dibahagikan kepada dua iaitu:

esi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP), saya telah mendapati beberapa kelemahan yang telah saya lakukan.
un saya telah membuat perancangan sebaik mungkin sebelum melakukan sesi Pengajaran dan Pembelajaran
saya masih lagi berhadapan dengan masalah seperti masalah untuk berkomunikasi dengan pelajar. Tidak
pelajar akan membuka dan membaca arahan di dalam WhatsApp pada masa kelas. Selain itu, kelemahan saya
in adalah saya tidak dapat menunjukkan demo lukisan secara berdepan bersama pelajar.

roses PdP di dalam kelas, saya mendapati terdapat beberapa pelajar yang tidak memberikan respon semasa
PdPR dijalankan.

pati sebagai seorang bakal guru, saya haruslah membuat beberapa perubahan dan peningkatan terhadap kaedah
ran saya di dalam kelas seperti lontaran suara, kawalan masa serta kawalan kelas. Bukan itu sahaja, saya juga

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

akan me
dengan
mengen
cuba unt

d) Pelajar
Dari segi pe

menyam
pelajar
disediak

XXXV. KESAN
c) Guru
Secara keselu
kekuatan
kelemah
memasti
Saya he
mempel
melengk

d) Pelajar
Sepanjang pr

Pembela
dengan

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

embuat lebih banyak ulang kaji dan membuat penyelidikan mengenai kaedah pengajaran yang bersesuaian
sesebuah topik dengan lebih kerap. Bukan itu sahaja, saya juga hendaklah bertanya dengan guru-guru lain
ai topik tersebut agar saya dapat menyampaikan isi pengajaran yang tepat kepada para pelajar. Saya juga akan
tuk memfokuskan kepada semua pelajar agar tiada pelajar yang ketinggalan.

emerhatian saya terhadap pelajar, pelajar hendaklah menghormati guru di dalam kelas semasa guru sedang
mpaikan isi pembelajaran dan tidak melakukan kerja-kerja lain selain kerja yang diberikan oleh guru. Selain itu,

juga haruslah memberikan sepenuh perhatian dan berusaha melibatkan diri di dalam aktiviti yang telah
kan dengan guru.

uruhannya, selepas melalui proses sesi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP), saya telah mengesan pelbagai
n dan kelemahan yang ada di dalam setiap isi penyampaian yang telah saya lakukan. Berdasarkan kekuatan dan
han yang saya kenal pasti ini, saya dapat klasifikasikan bahawa saya sebagai bakal guru saya hendaklah berusaha
ikan para pelajar saya menguasai topik yang saya ajarkan dan tidak bersikap lepas tangan terhadap mereka.
endaklah sentiasa bersifat peka dengan suasana kelas dan keadaan para pelajar. Saya juga hendaklah
lbagaikan kaedah pengajaran dan bentuk penilaian saya terhadap pelajar agar pelajar sentiasa berusaha
kapkan diri dengan ilmu pengetahuan dan penilaian prestasi pelajar sentiasa konsisten pada masa akan datang.

roses Pembelajaran dan Pengajaran (PdP) di dalam kelas, terdapat pelbagai kesan yang timbul semasa sesi
ajaran dan Pengajaran (PdP) ini. Majoriti pelajar mempunyai semangat untuk menimba ilmu di dalam kelas
sentiasa memberikan respon yang positif terhadap soalan-soalan yang guru berikan. Mungkin suasana yang

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

positif in
dan sec
berhada

XXXVI. PENUTUP
Secara amnya, say
dengan beberapa k
yang saya kenal pa
mendidik anak ban
memperbaiki diri s

KOMEN PENYELIA
KOMEN PEMBIMBING

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

ini boleh mempengaruhi rakan-rakan yang lain yang kurang memberikan perhatian terhadap pengajaran guru
cara tidak langsung suasana yang positif ini dapat membantu guru untuk mengatasi kegugupan semasa
apan dengan pelajar dan lebih selesa untuk mengajar.

ya dapat menjalankan dan menyampaikan isi pengajaran dengan baik dan jayanya walaupun saya berhadapan
kekurangan sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran saya. Namun begitu, kekurangan dan kelemahan
asti ini tidak akan sesekali mematahkan semangat saya untuk terus berkhidmat sebagai seorang guru dan
ngsa namun ia akan saya jadikan sebagai pembakar semangat kepada saya untuk terus memantapkan dan
saya pada masa akan datang.

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

Perincian Perancangan Aktiviti Pengajaran

BIL MASA ISI KANDUNGAN HASIL PEMBELAJARAN
1 5 minit Pengenalan / Pra Pengajaran:
Pelajar dapat menzahirkan ras
25. Memberi salam hormat kepada guru sebelu
memulakan sesi Pengajaran da
Pembelajaran (PdP).

26. Sesi bacaan doa belajar Pelajar dapat memanjatkan ras
kesyukuran kepada Ilahi.

27. Sesi bertanya khabar Pelajar akan berasa selesa denga
suasana di dalam kelas dan gur
juga dapat memastikan bahaw
pelajar berada dalam keadaa

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

AKTIVITI PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN
DAN PEMBELAJARAN PENYELIA PEMBIMBING

sa Guru memberikan arahan di NILAI MURNI:
um dalam ‘WhatsApp group’ dan Hormat-
an memberikan link kehadiran menghormati

menggunakan platform Google
Form.

sa • Guru meminta ketua pelajar NILAI MURNI:
untuk memimpin bacaan Kesyukuran
doa belajar sebelum
memulakan sesi PdP.

• Para pelajar membaca doa
belajar.

an • Guru beramah mesra NILAI MURNI:
ru dengan pelajar dengan Kasih sayang
wa bertanya khabar dan
an keadaan semasa pelajar

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

sepenuhnya bersedia untu
memulakan sesi Pengajaran da
Pembelajaran

28. Merekod kehadiran Pelajar akan lebih peka da
pelajar prihatin dengan kehadiran rakan
rakan pelajar yang lain

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

uk • Pelajar memberikan
an
respons kepada pertanyaan

guru.

an • Guru meminta kehadiran NILAI MURNI:
n- pelajar daripada wakil Keprihatinan
kelas dan merekodkan
kehadiran pelajar di dalam NILAI MURNI:
rekod kehadiran pelajar. Kebersihan

ABBM:
• Rekod

kehadiran
pelajar
• ‘WhatsApp
group’
• Google Form
• Google
Classroom
• Google Meet

10 minit Set Induksi FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
19. Sumbang saran UNIVERSITI TUN HUSS
20. Perkaitan
21. Teknik Imbas Kembali Pelajar dapat gambaran awal
tentang topik pembelajaran

60 minit Penyampaian Isi:
• Objektif 1: Mengenalpasti
rajah skematik satu fasa Pelajar dapat memahami rajah
skematik satu fasa

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

1. Guru bertanyakan kepada ABBM:
pelajar berkenaan topik ynag • Sumbangsaran
dipelajari pada kelas sebelum
ini. NILAI MURNI:
Keberanian
2. Guru meminta maklum balas TEKNIK:
daripada pelajar. Komunikasi dua
hala
3. Guru memberi respon kepada
jawapan pelajar

22. Guru menerangkan cara ABBM:

melukis rajah skematik • Nota Kursus 3

pada Nota Kursus 3. • Google Meet

23. Pelajar diberi masa untuk

memahami nota dan

penerangan tersebut. NILAI MURNI:

24. Pelajar Usaha kendiri
perlu

menyenaraikan aksesori

alatan elektrik yang akan

digunakan di dalam rajah

bentangan yang telah

dilukis.

25. Guru memberi ruang untuk

pelajar bertanya

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

65 minit Penyampaian Isi:
• Objektif 2: Menjawab
kuiz dengan tepat tanpa Pelajar dapat memahami top
melihat nota dan yang dipelajari da
menjawab Kertas mengaplikasikan pada soalan ku
Pentaksiran Amali 3 dan kertas pentaksiran denga
betul tanpa melihat nota.

10 minit Penutup Kognitif dan Sosial Pelajar dapat merumuskan topik
pengajaran

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

26. Guru memberi respon
kepada soalan pelajar

pik 20. Guru telah menyediakan ABBM:

an beberapa soalan kuiz • Nota

uiz berkaitan topik yang penerangan

an dipelajari sebelum ini. • Soalan kuiz

21. Pelajar diberi masa untuk • Kertas
menjawab soalan tersebut Pentaksiran
di Google Classroom. Teori 3

22. Guru memantau progress

kerja para pelajar.

23. Guru memberi arahan NILAI MURNI:
untuk menjawab Kertas Semangat
Pentaksiran Amali 3. Usaha kendiri

24. Para Pelajar diberi masa

untuk menyiapkan tugasan. TEKNIK:
25. Eviden kerja para pelajar Komunikasi dua
hala
perlu dihantar di Google
Classroom.

1. Guru membuat rumusan NILAI MURNI:
mengenai kelas pada hari Yakin Diri
ini. Semnagat

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

11. Seorang pelajar diminta
untuk membuat rumusan
tentang topik yang
dipelajari.

12. Guru memberi ruang untuk
pelajar bertanya

13. Beri motivasi/ kata-kata
semangat

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

Lampiran Dokumen/Bergambar (soalan kuiz/ujian/lembaran aktiv

Edisi 1/2021

NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA

viti/gambar dll.)

FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS

ETE 1

Edisi 1/2021


Click to View FlipBook Version