TUJUAN
PENGGUNAAN
Membantu guru
menyampaikan isi pengajaran
supaya apa yang
disampaikan dapat difahami
oleh pelajar
Meningkatkan motivasi pelajar
kerana penggunaan media
pengajaran yang pelbagai
dapat menarik minat pelajar
bagi meneruskan pelajaran
yang hendak disampaikan
CONTOH MEDIA
PENGAJARAN
Komputer
LCD
Overhead projektor
Slaid
Peralatan Audio Visual
E-pembelajaran
E-journal
CD-Rom
FUNGSI MEDIA DALAM
PENGAJARAN
Pembantu Guru
Pengganti guru
Pembelajaran berasaskan projek
Penyebar ilmu
Media dalam pendidikan Khas
JAWI DALAM BUKU TEKS
PENDIDIKAN ISLAM
Matlamat KSSR
Membaca, membina dan menulis ayat atau teks
dalam tulisan jawi dan khat serta mencintainya
sebagai warisan budaya bangsa.
Bidang Jawi:
Murid dibekalkan dengan kemahiran menyebut,
membaca dan menulis huruf-huruf jawi, suku kata,
perkataan dan teks jawi sehingga murid boleh
membaca, membina dan menulis ayat atau teks dalam
tulisan jawi.
TUTORIAL
Apakah standard kandungan bagi
modul Jawi pada tahun 1-6?
Apakah kaedah pengajaran yang
dicadangkan bagi setiap standard
kandungan tersebut?
Bincangkan peranan Hubungkaitkan
media dalam pengajaran penggunaan media dalam
konteks Pendidikan Abad
Pendidikan Islam.
ke 21 dalam bidang
Pendidikan Islam.
4. PERANCANGAN DAN
PENGAJARAN BIDANG IBADAH,
AKHLAK DAN JAWI
RPS/RPM/RPT/RPH
• Perancangan Persediaan Mengajar
- Pembinaan Rancangan Pengajaran :
-Tahunan / Semester Mingguan Harian
HASIL PEMBELAJARAN KURSUS
Membina rancangan pengajaran dan
pembelajaran semester, mingguan dan
harian yang lengkap dan berkesan dalam
bidang ibadah, akhlak dan jawi secara
berkumpulan. (C6, PLO3, PLO5, CTPS3, TS2).
Perancangan Persediaan
Mengajar (Sebelum)
Menyediakan RPH dengan mengambil kira latar
belakang murid yang berbeza
Penyediaan lembaran kerja untuk
pentaksiran dengan memfokuskan kepada
soalan pelbagai aras
Penggunaan sumber yang sesuai dan
berkesan.
Penggunaan sumber dapat membantu
menerangkan sesuatu konsep (Hiebert,
Weame & Taber, 1991).
Contoh, peta minda, gambar rajah, video, kad
imbasan dsb.
Rancangan Persediaan
Pengajaran (Semasa)
Menyediakan suasana bilik darjah yang kondusif.
Melaksanakan pengajaran seperti yang
dirancang.
Melaksanakan pentaksiran
Menerapkan nilai-nilai kepelbagaian
budaya dalam aktiviti PdP.
Mengurus disiplin murid dengan mengambil
kira kepelbagaian kelompok pelajar.
Mengendalikan aktiviti pemulihan dan pengayaan.
Rancangan Persediaan
Pengajaran (Selepas)
Proses pentaksiran dijalankan
untuk mengetahui keberkesan
PdP.
Merumus isi kandungan
supaya pelajar dapat
menguasai isi pelajaran.
Guru harus mewujudkan perasaan
telah mencapai sesuatu dalam diri
pelajar semasa sesi penutup.
Rancangan Pengajaran
Semester/Penggal
Perancangan
Pengajaran
Mingguan
Rancangan
Pengajaran
Semester/
Penggal
4. Perancangan dan Pengajaran
Bidang Ibadah, Akhlak dan Jawi (12
jam)
• Perancangan Persediaan Mengajar
- Pembinaan Rancangan Pengajaran :
Tahunan / Semester Mingguan Harian
Perancangan Persediaan
Mengajar
Maksud Rancangan Pengajaran.
Mengapa perlu?
Kriteria dalam penulisan Rancangan
Pengajaran Harian.
Rancangan Pengajaran
Konsep Mempunyai
maklumat lengkap
mengenai
pelaksanaan
sesuatu pengajaran
yang akan
dilaksanakan oleh
guru.
Berdasarkan 180 Merupakan sebuah
minit seminggu dokumen
perancangan
pengajaran.
Persediaan mengajar yang disediakan
dengan baik akan membantu guru dalam
melaksanakan pengajaran pembelajaran
dan merancang tindakan susulan untuk
melaksanakan penambahbaikan
pengajaran dan pembelajaran
Komponan dalam RPH:
BUTIRAN AM
LANGKAH-LANGKAH
ISI KANDUNGAN
CADANGAN AKTIVITI
CATATAN
REFLEKSI GURU
Sumber utama: DSK/DSKP
Kriteria RPH
A PERANCANGAN
1.Hasil Pembelajaran – eksplisit, tepat,
jelas dan spesifik mengikut kebolehan
murid serta kehendak sukatan pelajaran
2. Isi Pelajaran – amat sesuai dengan
hasil pembelajaran dan sukatan
pelajaran. Pemeringkatan isi pelajaran
amat jelas mengikut urutan bagi
mencapai hasil pembelajaran
3. Strategi pengajaran dan
pembelajaran – strategi pengajaran dan
aktiviti amat sesuai, bertepatan dan
mengambil kira semua aspek pengajaran
dan pembelajaran
4. Sumber pengajaran dan
pembelajaran – pemilihan sumber yang
baik dan amat sesuai serta membantu
prose pengajaran dan pembelajaran
termasuk penggunaan ICT
Sambungan…
5. Nilai- pemilihan nilai
amat sesuai untuk
diterapkan melalui
pengajaran yang akan
disampaikan
6. Unsur KB- pernyataan
kemahiran berfikir amat
jelas dan sesuai. Terdapat
langkah-langkah pengajaran
dan pembelajaran untuk
penguasaan kemahiran
berfikir
B. PELAKSANAAN
1. Permulaan – amat berjaya mewujudkan
kesediaan murid untuk melanjutkan.
Pelaksanaan set induksi yang amat sesuai,
menarik, menyeronokkan, dapat menarik
tumpuan
2. Perkembangan pengajaran –
langkah pengajaran perlu teratur dan
terkawal, disampaikan secara
berperingkat
3. Pengurusan bilik darjah – berjaya
mewujudkan persekitaran yang
menggalakkan pembelajaran dalam
kalangan sebahagian besar murid
4. Komunikasi – amat berjaya
menggerakkan murid melalui
penguasaan bahasa yang ekspresif
dan berkesan
5. Kualiti pembelajaran- pelajaran amat
dan difahami dan murid memberikan
jawapan yang tepat. Terdapat banyak
bukti murid dapat memahami konsep
dan isi pelajaran
6. Penutup – menamatkan pelajaran
dengan aktiviti
pengukuhan/penilaian yang amat
berkesan. Berjaya membuat rumusan
serta menguruskan murid dengan
amat teratur
7. Pencapaian hasil pembelajaran-
semua hasil pembelajaran
disenaraikan berjaya dicapai melalui
aktiviti pengajaran
8. Aplikasi nilai – amat berjaya
menerapkan nilai-nilai murni dengan
baik
c. AMALAN REFLEKSI
1.Catatan reflektif –
menunjukkan kematangan
dalam membuat refleksi kritikal
dan ulasan kendiri serta
kebolehan membuat tindakan
susulan
2. Pemikiran Reflektif – dapat
mengenal pasti dan menilai
kekuatan dan kelemahan diri
dengan amat jelas. Dapat
menghubungkaitkan sebab dan
akibat untuk membuat inferens
3. Pembinaan portfolio –
menunjukkan kesungguhan dan
kerajinan dalam proses
pembinaan portfolio, dokumen
dan maklumat yang ditambah
itu amat relevan
1.Penampilan
Diri
4.Sifat D.SIKAP 2.
Profesional DAN Keprihatinan
SAHSIAH
3. Pekerti
D.SIKAP DAN SAHSIAH
1. • Menunjukkan keyakinan diri
Penampilan Diri dalam segala perlakuan.
• Mesra dan memiliki sifat
kecindan serta dapat
menimbulkan kesan yang
menyenangkan.
• Bersopan santun, berbudi
bahasa dan berwibawa
sebagai seorang guru.
• Amat berjaya menyesuaikan diri
dengan keadaan dan situasi
2. • Amat prihatin dan menunjukkan
Keprihatinan sifat kemanusiaan seperti peka,
mesra, bertimbang rasa, sabar,
empati dan akrab serta
mengambil berat terhadap
masalah, kepentingan,
kebajikan dan keselamatan
murid.
• Dapat mengambil tindakan
yang amat sesuai dengan
masalah yang dihadapi
3. • Sentiasa menunjukkan budi pekerti
Pekerti yang luhur, terpuji, berbudi bahasa serta
dapat menyesuaikan tingkah laku
sebagai seorang guru.
• Amat sesuai sebagai model kepada
murid
4. • Sedia berkorban masa dan tenaga
Sifat dalam melaksanakan tugas.
Profesional
• Sentiasa menunjukkan tanggungjawab
dan iltizam yang tinggi. Bekerja
bersungguh-sungguh sebagai seorang
profesional dalam pasukan sekolah
• Menyediakan persediaan mengajar
yang amat kemas dan teratur
KOMPONEN
RPH
BUTIRAN AM LANGKAH
PENGAJARAN
4. Perancangan dan
Pengajaran Bidang Ibadah,
Akhlak dan Jawi
• Pelaksanaan Pengajaran
- Pengenalan
- Penyampaian
- Penutup pengajaran
Pengenalan/Pendahuluan
Penentuan topik
Kebolehan sedia ada
murid-murid
Objektif/hasil
pembelajaran
Penyampaian
Penentuan strategi
pengajaran dan
pembelajaran
Penentuan masa
Pemeringkatan Isi
Pemilihan Sumber
PERKEMBANGAN
Merujuk kepada langkah- Merupakan bahagian yang
langkah mengajar yang disusun penting dalam proses
penyampaian sesuatu
berperingkat-peringkat pelajaran.
berdasarkan prinsip-prinsip
mengajar, iaitu daripada konkrit
kepada abstrak dan daripada
mudah kepada kompleks
Menyampaikan pelajaran
secara sistematik dan berkesan
Penyampaian
Perkembangan pengajaran:
Merujuk kepada langkah-langkah
mengajar yang disusun berperingkat
berdasarkan prinsip-prinsip
pengajaran.
Pelajar perlu merancang langkah-
langkah pengajaran yang berurutan,
disusun dengan baik dan mencatat
anggaran masa yang sesuai
Langkah-langkah dirancang ada
kaitannya dengan objektif yang
ditentukan
Memilih dan Menyusun Isi Pelajaran
Isi perlu sesuai dengan kebolehan serta minat
Isi pelajaran dipertingkatkan dan
diperkembangkan dengan teliti supaya situasi
pembelajaran yang unggul diwujudkan
Ketika melakukan pemeringkatan isi, pelajar
hendaklah menyenaraikan semua topik yang
hendak diajar, sub topik
Mengikut urutan
Melihat prinsip:
1.dari sudah diketahui kepada belum diketahui
2.mudah kepada kompleks
3.konkrit kepada abstrak
4.dekat kepada jauh
Penyampaian isi
Penyampaian isi pelajaran yang
berkesan perlu kepada;
1. pemilihan strategi yang
bijaksana bagi melicinkan
keberkesanan penyampaian
2. strategi yang berkesan
menjadikan pelajaran itu lebih
bermakna serta menyeronokkan
murid-murid
PENYAMPAIAN
PENYAMPAIAN INDUKSI SET Aktiviti P&p,
PERKEMBANGAN Penilaian &
Refleksi
Isi Pelajaran
Kemahiran
Strategi
pengajaran
Pembelajaran
Penerapan nilai
Penggunaan
sumber
Kepentingan Komponen
Penyampaian
Set induksi- Pengelolaan isi Strategi yang
membina aliran pelajaran yang sesuai, murid
fikiran supaya bersistematik,
konsep, isi dan dapat
murid dapat kemahiran baru menjalankan
menumpukan
dapat aktiviti
perhatian disampaikan pembelajaran
terhadap dengan lebih dalam suatu
jelas dan lebih
aktiviti suasana
pengajaran mudah pembelajaran
difahami yang kondusif.
yang
disampaikan
Penggunaan ABM- Penerapan Latihan pengukuhan
membolehkan nilai- boleh membantu
murid
murid memahami membolehkan mengaplikasikan
konsep yang murid
yang baru dipelajari.
abstrak dengan menghubungka Guru boleh menilai
mudah serta itkan nilai-nilai
murni dengan keberkesanan
menimbulkan minat isi pelajaran pengajarannya.
mereka terhadap
aktiviti pengajaran
dan pembelajaran
Penutup Pengajaran
Merupakan bahagian terakhir
Membantu murid menyimpulkan
dan membuat rumusan yang
berkaitan dengan isi-isi penting
serta memberikan latihan atau
pengukuhan
Guru memberikan rasa kepuasan
belajar dan menggerakkan
murid-murid bersedia untuk
pelajaran akan datang
Komponen
terakhir dalam
sesuatu proses
pengajaran
dan
pembelajaran.
Komponen ini
meliputi teknik
memilih jenis penutup
yang sesuai seperti
aktiviti susulan, aktiviti
membuat rumusan
atau kesimpulan
Penutup Aktiviti
susulan
Rumusan
Aktiviti Susulan
Merupakan aktiviti tambahan yang
bertujuan mengukuhkan
kemahiran atau konsep yang baru
dikuasai dalam sesuatu aktiviti
pengajaran dan pembelajaran
Contoh: kerja rumah, menjalani
sesuatu projek yang berkaitan,
permainan, lakonan, aktiviti
pengayaan
Aktiviti membuat rumusan
Kesimpulan Kesimpulan Aktiviti
sosial – kognitif – penilaian-
merujuk merujuk mengukur
kepada
kepada aktiviti membuat sejauh
peneguhan rumusan manakah
dengan dengan
memberi objektif
pujian atau menghuraikan pelajaran
ulasan semula telah dicapai
terhadap perkara-
prestasi murid perkara
secara lisan
atau bukan utama yang
lisan telah dipelajari
KEPENTINGAN
Aktiviti susulan – murid-murid dapat
mengukuhkan kemahiran atau konsep yang
baru dikuasai
Kesimpulan kognitif – murid-murid dapat
membuat rumusan terhadap fakta-fakta
penting yang dipelajari
Kesimpulan sosial – mereka dimotivasikan
supaya terus berusaha dan mencuba
Aktiviti kesimpulan- guru dapat mentafsirkan
pencapaian objektif pelajaran ditentukan.
Keputusan penilaian ini akan membolehkan
guru membuat pengubahsuaian untuk
rancangan pelajaran yang akan datang
Cara melaksanakan
penutup
Penutup kognitif Membuat rumusan atau
kesimpulan tentang yang telah
dipelajari
Memberikan murid-murid kerja
bertulis dalam buku latihan atau
lembaran kerja
Memberikan aktiviti susulan
-latihan bertulis
-aktiviti pengayaan
-aktiviti permainan
Menyoal murid tentang isi-isi
penting yang telah dipelajari
PENILAIAN
PENGAJARAN
ASPEK PENILAIAN
This Photo by Unknown Author is licensed under CC BY-SA
Aspek Penilaian Sebelum
Semasa
Selepas
Aspek Penilaian
Penilaian Sebelum
Merangkumi aspek
persediaan dan
perancangan
pengajaran
Antaranya: skop topik,
penentuan objektif-
bersesuaian dengan
tajuk, penggunaan
BBM-sesuai dengan
pemilihan kaedah PdP
yang betul.
Semasa
Memberatkan soalan- Latihan bertulis dan Tujuan:
soalan kepada murid. rumusan pada akhir
Membantu guru
Merangkumi soalan sesi pengajaran menilai keberkesanan
lisan pengajarannya dan
(fasa tindakan)
sejauh mana
penerimaan murid &
tingkat pencapaian
objektif
Apa yang diperlukan?
Penyoalan yang efektif
Teknik penyoalan yang betul
Kaedah membentuk soalan dan
kefahaman guru tentang taksonomi
Bloom (6 tahap)