The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

BBP 40408
LATIHAN MENGAJAR
E-PORTFOLIO

SITI BALQISH BINTI AIDIL
DB180173
BBE

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by balqish1115, 2022-07-28 12:21:16

E-PORTFOLIO DB180173

BBP 40408
LATIHAN MENGAJAR
E-PORTFOLIO

SITI BALQISH BINTI AIDIL
DB180173
BBE

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (BIL 1)
Tambah Terperinci  
Kemask

Tarikh Key In
28-07-2022           
Tarikh Kemaskini
00-00-0000           
Tarik

TARIKH 16-05-2022 

TEMPAT Bengkel Teknologi Elektrik 1 

MASA 10.30 pagi - 2.30 petang  

OBJEKTIF 1. Memberikan maklum balas kepada gu
telah diajar.
2. Mengetahui keupayaan, kemahiran ata
hendak diajar.
3. Memilih dan menempatkan pelajar me

PENGETAHUAN SEDIA ADA 1. Pendawaian satu fasa
2. Menservis peralatan elektrik (elemen p

ALAT/BAHAN BANTU 1. Papan putih
MENGAJAR (ABBM) 2. Pen penanda
3. Projektor LCD
4. Mikrofon
5. Pembesar suara
6. Modul Pembelajaran Menservis Perala
7. Kertas ujian
9. Komputer riba
10. Kalkulator
11. Skema jawapan ujian  

PENGURUSAN 1. Memakai pakaian keselamatan yang se
KELAS/LANGKAH 2. Pastikan tempat kerja selamat dan sesu

KESELAMATAN

PENERAPAN NILAI-NILAI 1. Rasional
MURNI 2. Kerjasama
3. Hormat-menghormati  

TUGASAN/KERJA RUMAH Tiada  

REFLEKSI SESI PENGAJARAN Bisikan hati: Semua pelajar memberikan

PELATIH ketika menjawab soalan.

Menganalisis/menilai: Kebanyakan pelaj

kini  
Refleksi   ETE 2022 
kh Kemaskini Refleksi
28-07-2022  29  

TINGKATAN/KELAS
BIL PELAJAR

uru tentang tahap penguasaan pelajar terhadap pengetahuan dan kemahiran yang
au pengetahuan asas yang sedia ada pada pelajar dalam perkara yang telah atau
engikut penguasaan pengetahuan dan kemahiran mereka.  
pemanas).  

atan Elektrik Domestik Tingkatan 4 (Modul 7)

esuai.
uai untuk kerja-kerja baik pulih.  

n kerjasama yang baik seperti duduk di tempat masing-masing dan tidak bising
jar berjaya mendapat markah keseluruhan melebihi 70% namun terdapat

KOMEN PENYELIA segelintir pelajar yang gagal mendapat m
KOMEN PEMBIMBING
Kesedaran baru: Para pelajar kurang men

Cadangan/tindakan: Merancang aktiviti k
mengenai bidang elektrik dalam kalangan
 
 

BIL MASA ISI HASIL AKTIVITI PEN
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PEMBEL

markah keseluruhan melebihi 70% .

nguasai pengetahuan umum mengenai bidang elektrik.

ketika sesi PdP dengan lebih teratur. Mengukuhkan pengetahuan umum
n pelajar.  

NGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
LAJARAN PENYELIA PEMBIMBING

BIL MASA ISI HASIL AKTIVITI PEN
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PEMBEL

1. Memastikan pelajar

mengikut peraturan

sebelum masuk ke dalam

bengkel.

2. Memeriksa kehadiran

dan status keberadaan

setiap pelajar untuk sesi

PDP tersebut.

3. Memastikan pelajar 1. Membuat barisan

mempunyai pemakaian bengkel sebelum se

yang sesuai untuk aktiviti dimulakan.

bengkel dan tampak lebih 2. Wakil kelas mela

kemas sebelum sesi PDP kehadiran dan sebab

1 10.30 Pra Pengajaran dimulakan. ketidakhadiran pela
pagi 4. Pelajar dapat 3. Pemeriksaan pak

menghormati arahan guru keselamatan.

dan bersedia untuk 4. Bacaan doa sebel

memulakan sesi bermula.

pembelajaran. 5. Membersihkan k

5. Pelajar dapat meja pelajar.

menghormati antara satu

sama lain. Sesi PDP juga

akan lebih dirahmati oleh

Allah SWT.

6. Pelajar dapat

meneruskan sesi

pembelajaran dalam

persekitaran yang bersih.

NGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
LAJARAN PENYELIA PEMBIMBING

n di luar
esi PDP

aporkan Nilai murni:

b 1. Hemah tinggi

ajar. 2. Kejujuran Kemaskini
  
kaian dan kasut 3. Kebersihan

fizikal dan mental

lum sesi PDP 4. Kesyukuran

kawasan sekitar

BIL MASA ISI HASIL AKTIVITI PEN
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PEMBEL

2 10.45 Isi - Sesi 1. Meminta pelajar
pagi menjawab di tempat duduk ma
soalan dan kekal senyap se
soalan diagihkan.
2. Agihan kertas so
kepada para pelajar
dokumentasi fail SK
3. Pelajar diberikan
jam 30 minit untuk
semua soalan tanpa
melakukan sebarang
perbincangan.
4. Pelajar boleh ber
guru jika terdapat se
persoalan atau perm

3 11.45 Isi - Sesi 1. Kertas soalan dik
pagi pengumpulan wakil kelas sebelum
kertas soalan kepada guru.

4 12.00 Rehat 1. Membenarkan pa
tengahari untuk mengambil re
jam 12.15 tengahari

1. Mengagihkan sem

soalan kepada pelaj

rawak dan meminta

untuk menanda kert

tersebut setelah gur

5 12.15 Isi - Sesi kertas 1. Dapat mengenalpasti jawapan yang betul
tengahari menanda jawapan yang betul untuk soalan daripada ske
soalan setiap soalan. 2. Meminta pelajar
markah keseluruhan

tersebut sebelum di

kepada guru.

3. Mengenalpasti pe

mendapat markah d

untuk sesi ulangan.

NGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
LAJARAN PENYELIA PEMBIMBING

untuk berada
asing-masing
ebelum kertas

oalan ujian ABBM: Kemaskini
r bagi tujuan 1. Kertas soalan   
KM. ujian
n masa satu
menjawab Nilai murni:
a meniru atau 1. Kerjasama
g

rtanya kepada
ebarang
masalahan.

kutip oleh Nilai murni: Kemaskini
m dihantar 1. Kerajinan   
2. Kerjasama Kemaskini
  
ara pelajar
ehat sehingga Kemaskini
i.   

mula kertas

jar secara

a para pelajar

tas soalan

ru menyatakan 1. Kertas ujian

l untuk setiap 2. Skema jawapan

ema jawapan. ujian

untuk mengira 3. Mikrofon

n bagi kertas 4. Pembesar suara

iserahkan 5. Kalkulator

elajar yang
di bawah 70%

BIL MASA ISI HASIL AKTIVITI PEN
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PEMBEL

1. Merumuskan kep

permarkahan para p

daripada sesi PdP te

2. Meminta beberap

pelajar yang markah

mereka tidak menca

1. Dapat meningkatkan 70%.untuk bersedia

semangat para pelajar ulangan.

untuk sesi PDP akan 3. Memuji pengliba

datang. daripada semua pel

2. Menjamin kebersihan kerjasama mereka u

persekitaran bengkel bagi menyiapkan laporan

sesi PDP yang seterusnya. sebelum kelas bersu

12.45 Penutup sosial 3. Pelajar dapat 4. Menyatakan hara
tengahari & kognitif
6 menghormati arahan guru para pelajar akan se

dan bersedia untuk dengan giat dalam s

mengakhirkan sesi aktiviti yang dianju

pembelajaran. sesi PDP.

4. Pelajar dapat 5. Meminta para pe

menghormati antara satu menyapu dan memb

sama lain dan sesi PDP ruang persekitaran b

juga akan lebih dirahmati sebelum kelas bersu

oleh Allah SWT. 6. Beratur dalam ba

memberikan salam

doa.

7. Wakil kelas meng

bengkel dan menye

bengkel serta kunci

guru.

 

NGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
LAJARAN PENYELIA PEMBIMBING

putusan
pelajar
ersebut.
pa orang
h kertas
apai
a bagi sesi

atan yang aktif

lajar serta

untuk Nilai murni: Kemaskini
n baik pulih 1. Kerjasama   
urai. 2. Kerajinan
apan supaya 3. Kebersihan
entiasa terlibat fizikal dan mental
sebarang 4. Hemah tinggi
urkan ketika 5. Kesyukuran

elajar untuk 6. Keberanian

bersihkan

bengkel

urai.

arisan sebelum

dan membaca

gunci pintu
erahkan kunci
i stor kepada

 

   Sesi Pengajaran (Ranca

NAMA : SITI BALQISH BINTI AIDIL MULAI :
SUBJEK SINGLE PHASE ELECTRICAL KANDU

: APPLIANCES MAINTENANCE
BIL TAJUK

angan Mengajar Harian)

NO TEL : 018-9047290     013-9274065
10:00
UNGAN HINGGA : 17:00

HURAIAN

NAMA : SITI BALQISH BINTI AIDIL

4.1 Procedures to rect
appliances fault.




4.2 Electrical applianc

4.3 Select tools, equip
maintenance work.




4.4 Schematic drawin

4.5 Procedure to acqu

electrical appliance.


1 Carry Out Electrical Appliances Maintenance 4.6 Various testing an

instruments.



4.7 Types and applica
devices.




4.8 Types of testing: I
Polarity and Earthing.

4.9 Specification tech

4.10 Operation manua
electrical appliances.

MINGGU KELAS/TINGKATAN MULAI HINGGA RANCANGA
KE

NO TEL : 018-9047290     013-9274065

tify electrical 4.1 Select tools, equipment and material used for
maintenance activities.




ces faulty part. 4.2 Interpret schematic drawing.
pment and material for


4.3 Troubleshoot electrical appliances faulty.



4.4 Obtain electrical appliances spare parts.



ng. 4.5 Rectify and replace faulty part.




uire spare parts for 4.6 Execute functionality testing.



nd measuring 4.7 Interpret test result.



4.8 Select testing and measuring instruments.



ation and protection 4.9 Check protection devices.



Insulation, Continuity, 4.10 Conduct insulation testing.
.



4.11 Conduct continuity testing.
hnical data.



4.12 Conduct polarity testing.
al for single phase


4.13 Conduct earthing testing.



4.14 Collect and record maintenance result for single
phase electrical appliances.

AN MINGGUAN ABBM/CATATAN

MINGGU KELAS/TINGKATAN MULAI HINGGA RANCANGA
KE

10  ETE 2022  22-05- 26-05- Minggu Persediaan -
2022  2022  Peralatan Elektrik (El

1. Seterika elektrik
2. Cerek elektrik

3. Periuk nasi ele
ktrik
4. Pembakar roti elekt

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (BIL 1)
Tambah Terperinci  
Kemask

Tarikh Key In
28-07-2022           
Tarikh Kemaskini
00-00-0000           
Tarik

TARIKH 23-05-2022 

TEMPAT Bengkel Teknologi Elektrik 1 

MASA 10.30 pagi - 2.30 petang  

1. Menyatakan bahagian utama peralatan elektrik

OBJEKTIF 2. Menunjukkan kaedah pengendalian peralatan e
3. Merancang proses baik pulih dan menggantikan

4. Melaporkan proses baik pulih yang betul dalam
 

1. Menservis peralatan elektrik (elemen pemanas)

PENGETAHUAN SEDIA 2. Menservis peralatan elektrik (elemen pemanas)
ADA 3. Menservis peralatan elektrik (elemen pemanas)
4. Menservis peralatan elektrik (elemen pemanas)

5. Menservis peralatan elektrik (elemen pemanas)

ALAT/BAHAN BANTU 1. Papan putih

AN MINGGUAN ABBM/CATATAN

Amali Baik Pulih 1. Papan putih
lemen Pemanas): 2. Pen penanda

3. Projektor LC
D

4. Mikrofon

k 5. Pembesar
suara
t
rik   6. Modul Pembela
jaran Menservis Peralatan

Elektrik Domestik Tingkatan 4 (Modul 7)


7. Kertas Kerja (Penilaian Prestasi)


8. Cerek Elektrik
9. Periuk Nasi Ele
ktrik
10. Pembakar Roti Elek
trik


11. Seterika Elektrik
12. Komputer riba  


kini  
Refleksi   ETE 2022 
kh Kemaskini Refleksi
28-07-2022  29  

TINGKATAN/KELAS
BIL PELAJAR

berasaskan elemen pemanas.(C1)



elektrik berasaskan elemen pemanas berdasarkan manual pengguna. (P2)



n komponen rosak dalam peralatan elektrik berasaskan elemen pemanas. (P5)



m kertas kerja berdasarkan kerosakan yang ditemui pada peralatan elektrik. (A2)

) - mesin pengering pakaian


) - seterika elektrik
) - periuk elektrik

) - cerek elektrik

) - pembakar roti
elektrik 

MENGAJAR (ABBM) 2. Pen penanda
3. Projektor LCD
4. Mikrofon
5. Pembesar suara
6. Modul Pembelajaran Menservis Peralatan Elek
7. Kertas Kerja (Penilaian Prestasi)
8. Cerek elektrik
9. Komputer riba  

1. Pastikan tangan dalam keadaan kering semasa k

PENGURUSAN 2. Pastikan suis peralatan dalam keadaan OFF.
KELAS/LANGKAH


KESELAMATAN 3. Pastikan palam ditanggalkan daripada soket ali

4. Memakai pakaian keselamatan yang sesuai.



5. Pastikan tempat kerja selamat dan sesuai untuk

PENERAPAN NILAI- 6. Pastikan peralatan baik pulih dan alat tangan be
NILAI MURNI 1. Rasional

TUGASAN/KERJA

RUMAH 2. Kerjasama



3. Hormat-menghormati  

Tiada  

Bisikan hati: Semua pelajar dapat melakukan pros

Menganalisis/menilai: Kebanyakan pelajar dapat

REFLEKSI SESI namun terdapat segelintir pelajar yang belum dap
PENGAJARAN PELATIH tersebut.




Kesedaran baru: Kepentingan penerangan tentang

Cadangan/tindakan: Merancang aktiviti ketika ses
KOMEN PENYELIA  
KOMEN PEMBIMBING  

ktrik Domestik Tingkatan 4 (Modul 7)

kerja baik pulih.



ir keluar.



k kerja-kerja baik pulih.



erada dalam keadaan baik, sesuai dan selamat.  

ses baik pulih dengan baik terhadap peralatan elektrik yang digunakan.



menamakan komponen-komponen yang digunakan di dalam peralatan tersebut
pat menguasai pemahaman tentang operasi kerja bagi litar dalam peralatan
g komponen utama serta fungsinya dalam peralatan elektrik tersebut.



si PdP dengan lebih teratur.  

BIL MASA ISI HASIL AKTIVITI PENG
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PEMBEL

1. Memastikan pelajar

mengikut peraturan

sebelum masuk ke dalam

bengkel.

2. Memeriksa kehadiran

dan status keberadaan

setiap pelajar untuk sesi

PDP tersebut.

3. Memastikan pelajar 1. Membuat barisan

mempunyai pemakaian bengkel sebelum se

yang sesuai untuk aktiviti dimulakan.

bengkel dan tampak lebih 2. Wakil kelas mela

kemas sebelum sesi PDP kehadiran dan sebab

1 10.30 Pra Pengajaran dimulakan. ketidakhadiran pela
pagi 4. Pelajar dapat 3. Pemeriksaan paka

menghormati arahan guru keselamatan.

dan bersedia untuk 4. Bacaan doa sebel

memulakan sesi bermula.

pembelajaran. 5. Membersihkan ka

5. Pelajar dapat sekitar meja pelajar.

menghormati antara satu

sama lain. Sesi PDP juga

akan lebih dirahmati oleh

Allah SWT.

6. Pelajar dapat

meneruskan sesi

pembelajaran dalam

persekitaran yang bersih.

GAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
LAJARAN PENYELIA PEMBIMBING

n di luar
esi PDP

aporkan Nilai murni:

b 1. Hemah tinggi

ajar. 2. Kejujuran Kemaskini
  
aian dan kasut 3. Kebersihan

fizikal dan mental

lum sesi PDP 4. Kesyukuran

awasan
.

BIL MASA ISI HASIL AKTIVITI PENG
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PEMBEL

2 10.45 Set Induksi 1. Merangsang minat 1. Agihan kertas ker
pagi pelajar untuk cerek, periuk nasi d
mengaplikasikan roti elektrik kepada
pengetahuan yang sedia bagi tujuan dokume
ada. SKM.
2. Pembahagian pel
beberapa kumpulan

GAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
LAJARAN PENYELIA PEMBIMBING

rja seterika, ABBM: Kemaskini
dan pembakar 1. Kertas Kerja   
(Penilaian Prestasi)
para pelajar
entasi fail Nilai murni:
1. Kerajinan
lajar kepada 2. Kerjasama
n kecil.

BIL MASA ISI HASIL AKTIVITI PENG
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PEMBEL

1. Penerangan tenta

utama yang terdapat

seterika, cerek, periu

pembakar roti elektr

papan putih melalui

projektor LCD.

2. Bertanya kepada

tentang pemahaman

3 11.00 Isi - Slot Teori 1. Menyatakan bahagian mengenai sambunga
pagi utama seterika, cerek, semua peralatan ele
periuk nasi dan pembakar 3. Penerangan disam
roti elektrik berasaskan gambarajah cara pen
elemen pemanas. peralatan elektrik be
2. Menunjukkan kaedah manual pengguna k
pengendalian semua serta carta alir meng
peralatan elektrik kerosakan pada sem
berasaskan elemen tersebut.
pemanas berdasarkan 4. Memilih beberap
manual pengguna. pelajar secara rawak
3. Merancang proses baik langkah-langkah me
pulih dan menggantikan dan mengganti kom
komponen rosak dalam pada seterika, cerek
peralatan elektrik dan pembakar roti e
berasaskan elemen 5. Penekanan langka
pemanas. keselamatan semasa
kerja baik pulih pera

peralatan tersebut.

6. Tayangan video t

daripada YouTube t

cara untuk mengesa

dan membaik pulih

peralatan elektrik ba

gambaran awal kepa

sebelum memulakan

GAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
LAJARAN PENYELIA PEMBIMBING

ang bahagian
t pada
uk nasi dan
rik pada
i penggunaan

pelajar

n mereka

an litar untuk

ektrik tersebut. ABBM:

mbung dengan 1. Papan putih

ngendalian 2. Pen penanda

erpandukan 3. Projektor LCD

kepada pelajar 4. Mikrofon

gesan 5. Pembesar suara

mua peralatan 6. Modul

Pembelajaran Kemaskini
  
pa orang Menservis Peralatan

k tentang Elektrik Domestik

embaik pulih Tingkatan 4 (Modul

mponen rosak 7)

k, periuk nasi 7. Komputer riba

elektrik.

ah PAK 21:

a menjalankan 1. Komunikasi

alatan-

tutorial
tentang cara-
an kerosakan
bagi setiap
agi memberi
ada pelajar
n amali.

BIL MASA ISI HASIL AKTIVITI PENG
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PEMBEL

4 1.00 Rehat 1. Membenarkan pa
tengahari untuk mengambil re
jam 2.00 petang.

1. Menerangkan pro

baik pulih berdasark

kerja kepada para pe

2. Meminta pelajar

mencatat dua atau ti

5 2.15 Isi - Slot Amali 1. Merancang proses baik kerosakan di ruanga
petang pulih dan menggantikan baik pulih lalu mene
komponen rosak dalam tentang penulisan un
peralatan elektrik contoh laporan kero
berasaskan elemen 3. Mengagihkan seb
pemanas. periuk nasi, seterika
2. Melaporkan proses pembakar roti elektr
baik pulih yang betul setiap kumpulan kec
dalam kertas kerja dibentuk.
berdasarkan kerosakan 4. Melakukan pema
yang ditemui pada daripada satu kump
peralatan elektrik. kumpulan yang lain
menerangkan sebara

daripada para pelaja

5. Meminta ketua ku

untuk mengumpulka

kertas kerja ahli kum

menghantarnya kep

GAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
LAJARAN PENYELIA PEMBIMBING

ara pelajar Kemaskini
ehat sehingga   

osedur kerja ABBM: Kemaskini
kan kertas 1. Kertas Kerja   
elajar. (Penilaian Prestasi)
untuk 2. Cerek elektrik
iga laporan 3. Periuk nasi
an laporan elektrik
erangkan 4. Seterika elektrik
ntuk satu (1) 4. Pembakar roti
osakan. elektrik
buah cerek,
a dan
rik kepada
cil yang

antauan Kemahiran
pulan ke Insaniah:
n dan 1. Pemikiran kritis
ang persoalan dan kemahiran
ar. menyelesaikan
umpulan masalah

an kesemua

mpulan dan

pada guru.

BIL MASA ISI HASIL AKTIVITI PENG
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PEMBEL

1. Merumuskan kan

pembelajaran yang t

untuk sesi PdP terse

1. Para pelajar dapat 2. Meminta seorang

membuat kesimpulan untuk membuat kes

tentang topik tentang topik pembe

pembelajaran. ini.

2. Dapat meningkatkan 3. Memuji pengliba

semangat para pelajar daripada semua pela

untuk sesi PDP akan kerjasama mereka u

datang. menyiapkan laporan

3. Menjamin kebersihan sebelum kelas bersu

persekitaran bengkel bagi 4. Menyatakan hara

6 4.00 Penutup sosial sesi PDP yang para pelajar akan se
dengan giat dalam s
petang & kognitif seterusnya.

4. Pelajar dapat aktiviti yang dianjur

menghormati arahan guru sesi PDP.

dan bersedia untuk 5. Meminta para pel

mengakhirkan sesi menyapu dan memb

pembelajaran. ruang persekitaran b

5. Pelajar dapat sebelum kelas bersu

menghormati antara satu 6. Beratur dalam ba

sama lain dan sesi PDP memberikan salam

juga akan lebih dirahmati doa.

oleh Allah SWT. 7. Wakil kelas meng

bengkel dan menyer

bengkel serta kunci

guru.

 

GAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
LAJARAN PENYELIA PEMBIMBING

ndungan
telah diajar
ebut.
g wakil pelajar
simpulan
elajaran hari

atan yang aktif

ajar serta

untuk

n baik pulih Nilai murni:

urai. 1. Kerjasama

apan supaya 2. Kerajinan

entiasa terlibat 3. Kebersihan Kemaskini
  
sebarang fizikal dan mental

rkan ketika 4. Hemah tinggi

5. Kesyukuran

lajar untuk 6. Keberanian

bersihkan

bengkel

urai.

arisan sebelum

dan membaca

gunci pintu
rahkan kunci
stor kepada

 

   Sesi Pengajaran (Ranca

NAMA : SITI BALQISH BINTI AIDIL NO TEL :
SUBJEK ELECTRICAL APPLIANCES MULAI : 8:00

: SERVICING KANDUNGAN
BIL TAJUK

1 Maintain Fire Alarm System 3.1 Identify location of the fire
alarm.



3.2 Obtain blueprint schematic
diagram.



3.3 Identify type of maintenanc

3.4 Carry out maintenance.



3.5 Perform test maintained
equipment.



3.6 Lab

angan Mengajar Harian)

018-9047290     013-9274065

HINGGA : 13:00

HURAIAN

3.1.1 Classify routine maintenance according to schedule.
3.1.2 Determine location of fault according to rules and reg
ulation.
3.1.3 Comply with maintenance schedule according to rules and reg
ulation.

3.2.1 Read blueprint and schematic diagram or log book according to rules

and regulation.
3.2.2 Interpret b
lueprint as needed according to rules and regulation.
e

3.2.3 Classify log book at work according to log book format.
3.3.1 Utilize varies type of maintenance according to rules and
regulation.
3.3.2 Determine type of maintenance according to rules and regulation.

c 3.4.1 Apply maintenance procedure according to rules and regulation.


3.4.2 Utilize type of maintenance tools and equipment according to rul
es

ce. and regulation. according to rules and regulation. standard

3.4.3 Carry out
maintenance to maintain equipment according t
o
3.5.1 Execute test procedure

procedure.
3.5.2 Utiliz
e test tools and equipment to be used according to standard

procedure.
3.5.3 Acqui
re maintenance report of equipment according to rules and

regulation.
3.5.4 Carry
out maintenance according to rules and regulation.
3.5.5 Classify check list according to rules and regulation.

3.5.6 Comply with maintenance procedure shutdown accor
ding to standard

procedure.
3.6.1 Instal
l Fire Alarm System
3.6.2 Maintain Fire Alarm Syste
m

MINGGU KE KELAS/TINGKATAN MULAI HINGGA RAN

Install and M

1. Identify lo

2  DEA 2323  27-03-2022  31-03-2022  2. Obtain bl

3. Identify ty

4. Carry out

5. Perform t

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (BIL 1)
Tambah Terperinci  
Kemask

Tarikh Key In
28-07-2022           
Tarikh Kemaskini
28-07-2022           
Tarik

TARIKH 30-03-2022 

TEMPAT Bengkel Teknologi Elektrik 1 

MASA 8.00 pagi - 1.00 tengahari  

OBJEKTIF 1. Melaksanakan prosedur ujian untuk menyelengga
2. Menggunakan alat dan peralatan ujian yang akan
3. Mendapatkan laporan penyelenggaraan peralatan

PENGETAHUAN 1. Pemasangan sistem fire alarm 
SEDIA ADA

1. Pemutar skru
2. Asap palsu

ALAT/BAHAN BANTU 3. Heat gun

MENGAJAR (ABBM) 4. Papan lat
ihan fire alarm

5. Kertas praktikal  


PENGURUSAN 1. Pastikan tangan dalam keadaan kering semasa ker
KELAS/LANGKAH 2. Pastikan suis peralatan dalam keadaan OFF.
3. Pastikan palam ditanggalkan daripada soket
alir k
KESELAMATAN 4. Memakai pakaian keselamatan yang sesuai.
5. Pastikan tempat kerja selamat dan sesuai un
tuk ke
6. Pastikan peralatan baik pulih dan alat tangan bera
7. Gunakan penghadang yang sesuai untuk menghal
8. Pastikan bahagian yang mempunyai tenaga elektr
9. Putuskan bekalan kuasa sebelum anda menyentuh

PENERAPAN NILAI- 1. Rasional

NCANGAN MINGGUAN ABBM/CATATAN

Maintain Fire Alarm System Lab:


ocation of fire alarm. 1. Pemutar skru
lueprint schematic diag
ram. 2. Asap Palsu


3. Heat gun

ype of maintenance. 4. Papan lat
ihan fire alarm  


t maintenance.
test maintained
equipment.  

kini  
Refleksi   DEA 2323 
kh Kemaskini Refleksi
28-07-2022  18  

TINGKATAN/KELAS
BIL PELAJAR

ara peralatan mengikut prosedur standard.
digunakan mengikut prosedur standard.



mengikut peraturan.  

rja baik pulih.



keluar.



erja-kerja baik pulih.
ada dalam keadaan ba
ik, sesuai dan selamat.
lang orang luar daripada melalui kawasan ke
rja.
rik dan bahagian lain alat pengujian tidak disentu
h.


h mana-mana terminal.  

NILAI MURNI 2. Kerjasama
3. Hormat-menghormati  
TUGASAN/KERJA
RUMAH Tiada  

Bisikan hati: Semua pelajar dapat melakukan proses

REFLEKSI SESI Menganalisis/menilai: Kebanyakan pelajar mendapa
PENGAJARAN penyelenggaraan pada sistem tersebut namun terdap
kerja bagi litar dalam peralatan tersebut.
PELATIH



Kesedaran baru: Kepentingan penerangan tentang ko

KOMEN PENYELIA Cadangan/tindakan: Merancang aktiviti ketika sesi P
 
KOMEN
PEMBIMBING  

BIL MASA ISI HASIL AKTIVITI PEN
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PEMBE

s pemasangan dan penyelenggaraan dengan baik.



at kelulusan melalui penilaian daripada guru untuk pemasangan dan
pat segelintir pelajar yang belum dapat menguasai pemahaman tentang operasi

omponen utama serta fungsinya dalam pemasangan sistem tersebut.



PdP dengan lebih teratur.  

NGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
ELAJARAN PENYELIA PEMBIMBING

BIL MASA ISI HASIL AKTIVITI PEN
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PEMBE

1. Memastikan pelajar

mengikut peraturan

sebelum masuk ke dalam

bengkel.
2. Meme
riksa kehadiran

dan status keberadaan setiap

pelajar untuk sesi PDP

1 8.00 pagi Pra Pengajaran tersebut. 1. Membuat baris
3. Mema
stikan pelajar bengkel sebelum
mempunyai pemakaian dimulakan.
yang sesuai untuk aktiviti 2. Wakil ke
las me
bengkel dan tampak lebih kehadiran dan seb
kemas sebelum sesi PDP ketidakhadiran pe
dimulakan. 3. Pemeriksaan p
4. Pelajar d
apat kasut keselamatan
menghormati arahan guru 4. Bacaan doa seb
dan bersedia untuk PDP bermula.
memulakan sesi 5. Membersihk
an
pembelajaran. sekitar meja pelaj
5. Pelajar dapa
t

menghormati antara satu

sama lain. Sesi PDP juga

akan lebih dirahmati oleh

Allah SWT.
6. Pelajar da
pat meneruskan

sesi pembelajaran dalam

persekitaran yang bersih.

NGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
ELAJARAN PENYELIA PEMBIMBING

san di luar Nilai murni: Kemaskini
sesi PDP 1. Hemah tin
ggi   
2. Kejujuran

elaporkan 3. Kebersiha
n
bab fizikal dan mental
elajar. 4. Kesyukuran

pakaian
dan
n.
be
lum sesi

n kawasan
jar.

BIL MASA ISI HASIL AKTIVITI PEN
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PEMBE

2 8.15 pagi Set Induksi 1. Merangsang minat 1. Guru menerang
pelajar untuk tentang aktiviti am
mengaplikasikan minggu lepas iait
pengetahuan yang sedia sistem fire alarm.
ada. 2. Meminta beber
pelajar yang tidak
sesi PdP yang lep
membuat kumpul
memulakan aktiv
pemasangan siste

1. Mengenalpasti

dan komponen pe

1. Mengaplikasikan kebakaran.
prosedur penyelenggaraan 2. Memerik
sa dan

mengikut peraturan. voltan bekalan ku
2. Menggunakan jen
is memeriksa sambu

alatan dan peralatan pendawaian deng

penyelenggaraan mengikut mengikut bahagia

peraturan. komponen.
3. Menjala
nkan 3. Menguji
kemas
3 8.30 pagi Isi - Slot Amali penyelenggaraan mengikut pada panel pengg

peraturan. kebakaran.
4. Kelaska
n senarai semak 4. Menguji
litar-l

mengikut peraturan. pengesan sistem p
5. Mematuhi prosedu
r kebakaran seperti

penyelenggaraan henti haba, zon asap da

tugas (shutdown) mengikut suis manual (sma

prosedur standard. 5. Membuat lapor

penyelenggaraan

sistem penggera k

4 10.00 Rehat 1. Membenarkan
pagi untuk mengambil
sehingga jam 10.3

NGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
ELAJARAN PENYELIA PEMBIMBING

gkan kembali ABBM: Kemaskini
mali pada 1. Kertas
praktikal   
tu pemasangan 2. Papan latihan

. penggera
r
apa orang kebakaran
k hadir pada


pas untuk
lan kecil bagi Nilai murni:
viti 1. Kerajinan

em fire alarm. 2. Kerjasama


i perkakas suis
enggera

n menguji

uasa -

ungan

gan AVO tester ABBM:
an-bahagian 1. Kertas
praktikal

sukan bekalan 2. Papan latihan
Kemaskini
gera fire alarm   
3. Manual
operasi

Kemaskini
litar zon 4. Heat gun   
penggera 5. Asap pals
u

i zon pengesan

an bahagian

ash glass zone),

ran

pemeriksaan

kebakaran.

para pelajar
l rehat
30 pagi.

BIL MASA ISI HASIL AKTIVITI PEN
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PEMBE

1. Guru melakuka

1. Melaksanakan prosedur bagi kertas prakti

ujian untuk menyelenggara pemasangan siste

peralatan mengikut untuk semua kum

prosedur standard. 2. Melakukan beb
2. Menggunakan a
lat dan kerosakan pada s
11.30 Isi - Slot
5 pagi Penilaian peralatan ujian yang akan untuk penilaian b

digunakan mengikut praktikal penyele

prosedur standard. sistem fire alarm.
3. Mendapatkan la
poran 3. Meminta pelaja

penyelenggaraan peralatan menyiapkan lapo

mengikut peraturan. penyelenggaraan

bersurai.

NGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
ELAJARAN PENYELIA PEMBIMBING

an penilaian

ikal

em fire alarm

mpulan. ABBM: Kemaskini
berapa
1. Kertas
praktikal   
setiap zon 2. Papan latihan


bagi kertas fire alarm
enggaraan 3. Manual
operasi
.

a
r untuk 4. Heat gun
5. Asap pals
u

oran

sebelum kelas

BIL MASA ISI HASIL AKTIVITI PEN
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PEMBE

1. Merumuskan k

pembelajaran yan

untuk sesi PdP te

2. Meminta seora

1. Para pelajar dapat pelajar untuk mem
kesimpulan tentan
membuat kesimpulan pembelajaran har
3. Memuji pengli
tentang topik pembelajaran. aktif daripada sem
2. Dapat meningkatkan
serta kerjasama m
menyiapkan lapo
semangat para pelajar untuk sebelum kelas be
4. Menyatakan ha
sesi PDP akan datang. para pelajar akan
3. Menjamin kebersiha
n terlibat dengan gi
sebarang aktiviti
persekitaran bengkel bagi dianjurkan ketika
5. Meminta para
12.45 Penutup sosial sesi PDP yang seterusnya.
menyapu dan me
tengahari & kognitif ruang persekitara
6 4. Pelajar dapat sebelum kelas be
6. Beratur dalam
menghormati arahan guru sebelum member
dan membaca doa
dan bersedia untuk

mengakhirkan sesi

pembelajaran.
5. Pelajar dapa
t

menghormati antara satu

sama lain dan sesi PDP juga

akan lebih dirahmati oleh

Allah SWT.

7. Wakil kelas me

bengkel dan men

kunci bengkel ser

kepada guru.

 

NGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
ELAJARAN PENYELIA PEMBIMBING

kandungan

ng telah diajar

ersebut.
ang wak
il

mbuat

ng topik

ri ini.
ibatan
yang

mua pelajar

mereka untuk

oran baik pulih Nilai murni:
1. Kerjasama

ersurai.
arapan
supaya 2. Kerajinan

3. Kebersiha
n
sentiasa Kemaskini
  
iat dalam fizikal dan mental
yang 4. Hemah tinggi

a sesi PDP. 5. Kesyukuran

pelajar unt
uk 6. Keberanian


embersihkan

an bengkel

ersurai.
barisan


rikan salam

a.
en
gunci pintu

nyerahkan

rta kunci stor

 

   Sesi Pengajaran (Ranca

NAMA : SITI BALQISH BINTI AIDIL NO TEL :
SUBJEK ELECTRICAL APPLIANCES MULAI : 8:00

: SERVICING KANDUNGAN
BIL TAJUK

angan Mengajar Harian) 13:00

: 018-9047290     013-9274065
HINGGA :
HURAIAN

NAMA : SITI BALQISH BINTI AIDIL NO TEL :

4.1 Identify location of an air
conditioning.




4.2 Obtain blueprint schematic
diagram.




1 Maintain Air Conditioning Electrical 4.3 Identify type of maintenanc
System

4.4 Carry out maintenance.



4.5 Perform test maintained
equipment.




4.6 Lab

MINGGU KE KELAS/TINGKATAN MULAI HINGGA RANC

: 018-9047290     013-9274065

4.1.1 Classify routine maintenance according to rules and regulation.
4.1.2 Determine location of fault according to rules and regulation.

4.1.3 Comply with maintenance schedule according to rules and


regulation.
4.2.1 Read
blueprint and schematic diagram or log book according to rules

and regulation.
4.2.2 Interpret b
lueprint as needed according to rules and regulation.


4.2.3 Classify log book at work according to log book format.
4.3.1 Utilize varies type of maintenance according to rules and
regulation.
4.3.2 Determine type of maintenance according to rules and regulation.

4.4.1 Apply maintenance procedure according to rules and regulation.

4.4.2 Utilize type of maintenance tools and equipment according to rul
es

and regulation.
4.4.3 Carry out
maintenance according to rules and regulation.
ce. 4.4.4 Classify check list according to rules and regulation.


4.4.5 Comply with maintenance procedure shutdown accor
ding to

standard procedure.
4.5.1 Execute test pr
ocedure to maintain equipment according to standard

procedure.
4.5.2 Utiliz
e test tools and equipment to be used according to standard

procedure.
4.5.3 Acqui
re maintenance report of equipment according to rules and

regulation.
4.5.4 Carry
out maintenance according to rules and regulation.
4.5.5 Classify check list according to rules and regulation.

4.5.6 Comply with maintenance procedure shutdown accor
ding to

standard procedure.
4.6.1 Install Air Con
ditioning System
4.6.2 Maintenance Air Conditioning E
lectrical System

CANGAN MINGGUAN ABBM/CATATAN

MINGGU KE KELAS/TINGKATAN MULAI HINGGA RANC

Install Air C

1. Identify lo

3  DEA 2323  03-04-2022  07-04-2022  2. Obtain bl

3. Identify ty

4. Carry out

5. Perform t

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (BIL 1)
Tambah Terperinci  
Kemask

Tarikh Key In
28-07-2022           
Tarikh Kemaskini
28-07-2022           
Tarik

TARIKH 06-04-2022 

TEMPAT Bengkel Teknologi Elektrik 1 

MASA 8.00 pagi - 1.00 tengahari  

OBJEKTIF 1. Melaksanakan prosedur ujian untuk menyelengga
2. Menggunakan alat dan peralatan ujian yang akan
3. Mendapatkan laporan penyelenggaraan peralatan

PENGETAHUAN 1. Pemasangan sistem penggera kebakaran
2. Penyelenggaraan sistem penggera kebak
aran. 
SEDIA ADA

1. Pemutar skru
2. Papan latihan
penghawa dingin


ALAT/BAHAN BANTU 3. Kertas praktikal
MENGAJAR (ABBM) 4. Megger insulatio
n tester


5. Multimeter
6. Pena ujian

7. Clamp met
er  

PENGURUSAN 1. Pastikan tangan dalam keadaan kering semasa ker
KELAS/LANGKAH 2. Pastikan suis peralatan dalam keadaan OFF.
3. Pastikan palam ditanggalkan daripada soket
alir k
KESELAMATAN 4. Memakai pakaian keselamatan yang sesuai.
5. Pastikan tempat kerja selamat dan sesuai un
tuk ke
6. Pastikan peralatan baik pulih dan alat tangan bera
7. Gunakan penghadang yang sesuai untuk menghal

CANGAN MINGGUAN ABBM/CATATAN

Conditioning System Lab: 1. Pemutar skru

2. Papan latihan
penghawa dingin


ocation of an air conditioning. 3. Kertas praktikal
lueprint schematic diagram.
4. Megger insulatio
n tester

5. Multimeter

ype of maintenance.

6. Pena ujian

t maintenance.
test maintained
equipment.   7. Clamp met
er  

kini  
Refleksi   DEA 2323 
kh Kemaskini Refleksi
28-07-2022  18  

TINGKATAN/KELAS
BIL PELAJAR

ara peralatan mengikut prosedur standard.
digunakan mengikut prosedur standard.



mengikut peraturan.  

rja baik pulih.



keluar.



erja-kerja baik pulih.
ada dalam keadaan ba
ik, sesuai dan selamat.
lang orang luar daripada melalui kawasan ker
ja.

PENERAPAN NILAI- 8. Pastikan bahagian yang mempunyai tenaga elektr
NILAI MURNI 9. Putuskan bekalan kuasa sebelum anda menyentuh
1. Rasional
TUGASAN/KERJA 2. Kerjasam
a
RUMAH 3. Hormat-me
nghormati  

Tiada  

Bisikan hati: Semua pelajar dapat melakukan proses

REFLEKSI SESI Menganalisis/menilai: Kebanyakan pelajar mendapa
PENGAJARAN penyelenggaraan pada sistem tersebut namun terdap
kerja bagi litar dalam peralatan tersebut.
PELATIH



Kesedaran baru: Kepentingan penerangan tentang ko

KOMEN PENYELIA Cadangan/tindakan: Merancang aktiviti ketika sesi P
 
KOMEN
PEMBIMBING  

BIL MASA ISI HASIL AKTIVITI PEN
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PEMBE

rik dan bahagian lain alat pengujian tidak disentuh.
h mana-mana terminal. 

s pemasangan dan penyelenggaraan dengan baik.



at kelulusan melalui penilaian daripada guru untuk pemasangan dan
pat segelintir pelajar yang belum dapat menguasai pemahaman tentang operasi

omponen utama serta fungsinya dalam pemasangan sistem tersebut.



PdP dengan lebih teratur.  

NGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
ELAJARAN PENYELIA PEMBIMBING


Click to View FlipBook Version