NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
kelas dengan
meminta pelajar
untuk membaca
surah Al-Asr.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Lampiran Dokumen/Bergambar (soalan kuiz/ujian/lembaran aktiv
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
viti/gambar dll.)
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
RANCANGAN MENG
NAMA : NOR ASIDAH BINTI KALBUN
SEMESTER : 1 (2023/2024)
NO TEL. : 011-25312726
SUBJEK : KMK 2033 (STORYBOARD)
MULAI : 02 JANUARI 2024
HINGGA : 06 FEBRUARI 2024
Bil Tajuk Kandunga
1 K1 Review Story Script
1.1 Storyline
1.2 Storyline requirements, s
• Plot
• Angle
• Characters
• Action
• Environment
• Intensity
Rancangan Pengajaran Mingguan (Tarikh : 07 Januari 2024 – 09 Januari 2
Bil Minggu Ke Kelas Mulai Hingga
1 Minggu 2 1 KMK 07/01/2024 09/01/2024
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
GAJAR MINGGUAN
an Huraian
such as:
ASSESSMENT CRITERIA
1.1 Storyboard instructions interpreted in
accordance with production procedure.
1.2 Script storyline interpreted based on
storyline requirements.
1.3 Storyline structure interpreted based
on storyline requirements.
2024) ABBM/Catatan
1. Slide
Rancangan Mingguan
A) Bab 1 Review Story Script (1.1 Storyline) powerpoint
B) Aktiviti 2. Projektor
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
i. Tayangan poster filem animasi
untuk meneka tajuk filem.
ii. Membentangkan maksud garis
cerita.
iii. Membentangkan keperluan
garis cerita.
iv. Membentangkan binaan plot
dalam garis cerita.
v. Membentangkan teknik plot
dalam garis cerita berserta
contohnya.
vi. Aktiviti berkumpulan cipta satu
jalan cerita mengikut kreativiti
masing-masing mengikut
binaan plot yang lengkap.
Jalan cerita mestilah dalam
bentuk sinopsis cerita.
vii. Pembentangan jalan cerita.
C) Bab 1 Review Script Story (1.2 Storyline
requirements).
D) Aktiviti
i. Imbas kembali topik lepas.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
ii. Tayangan filem “Mat Kilau”
sebagai contoh topik
Pelajaran hari ini.
iii. Membentangkan keperluan
garis cerita.
iv. Membentangkan definisi
watak perwatakan berserta
jenis-jenis watak.
v. Membentangkan maksud
aksi.
vi. Membentangkan definisi
tempat/latar berserta jenis-
jenis latar dalam sebuah
cerita.
vii. Membentangkan definisi
penulisan atau sinopsis
dalam sebuah cerita.
viii. Menyatakan jenis-jenis
sudut kamera berserta
contohnya.
ix. Tugasan berkumpulan
pelajar perlu mengambil
gambar mengikut jenis-jenis
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
sudut yang telah dipelajari.
Pelajar perlu menghantar
laporan ringkas tugasan
yang diberikan.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
TARIKH KEY IN RANCANGAN MEN
TARIKH KEMASKINI BIL.
TARIKH
TINGKATAN/KELAS 05 Januari 2024
TEMPAT
BIL PELAJAR 05 Januari 2024
MASA
OBJEKTIF 07 Januari 2024
PENGETAHUAN SEDIA ADA 1 KMK
ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM)
Makmal Animasi
PENGURUSAN KELAS/LANGKAH
KESELAMATAN 30 Orang
TUGASAN/KERJA RUMAH 12.00 PM – 5.00 PM
1. Pelajar dapat menge
2. Pelajar dapat menya
3. Pelajar dapat mengh
Pelajar telah belajar ten
1. Slide powerpoin
2. Projektor
1. Memastikan LC
2. Guru memastik
3. Guru memastik
4. Guru memastik
Laporan ringkas setiap s
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
NGAJAR HARIAN
.1
etahui definisi garis cerita dengan betul.
atakan binaan plot dan teknik plot berserta contohnya.
hasilkan sebuah garis cerita mengikut binaan plot dengan betul.
ntang penggunaan sudut kamera.
nt
CD berfungsi dan berada dalam keadaan baik.
kan pelajar dalam keadaan yang selesa.
kan suasana pembelajaran yang berkesan dan kondusif.
kan persekitaran bengkel berada dalam keadaan yang bersih.
sudut kamera yang telah di ambil.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
REFLEKSI SESI PENGAJARAN PELATIH
KOMEN PENYELIA
KOMEN PEMBIMBING
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Perincian Perancangan Aktiviti Pengajaran
BIL MASA ISI KANDUNGAN HASIL PEMBELAJARAN
1. 5 Minit Pra pengajaran - Pelajar dapat
1. Ucapan salam menerapkan sikap
2. Doa hormat
3. Kehadiran menghormati
4. Kebersihan diri dan antara satu sama
persekitaran kelas dengan lain.
- Pelajar dapat
menghayati erti do
yang diamalkan
dengan baik.
- Pelajar dapat
menghadirkan diri
sepanjang sesi pdp
- Pelajar dapat
belajar dalam
keadaan yang
selesa sekiranya
kelas dalam
keadaan bersih dan
selamat.
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
AKTIVITI PENGAJARAN KOMEN KOMEN
DAN PEMBELAJARAN ABBM/CATATAN PENYELIA PEMBIMBING
1. Guru masuk ke Nilai Murni:
dalam kelas dan -Hormat-
mengucapkan menghormati.
salam kepada -Kebersihan
para pelajar. fizikal dan
Pelajar membalas mental.
ucapan kepada -Kesyukuran.
oa guru. -Keharmonian.
2. Guru meminta -Kerajinan.
wakil kelas untuk -Kerjasama.
mengetuai bacaan
i doa. Ketua kelas
p. mengetuai bacaan
doa.
3. Guru mengambil
kehadiran para
pelajar. Pelajar
memberi maklum
n balas kepada
guru.
4. Guru memastikan
kawasan
persekitaran
dalam keadaan
bersih, teratur dan
selamat.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
2. 10 Minit Set Induksi Pelajar dapat gambaran
- Tayangan poster awal tentang topik
filem dan animasi. pembelajaran.
3. 40 Minit Isi pelajaran Pelajar dapat mengetahui
definisi garis cerita dengan
- Topik “Definisi dan betul.
konsep garis cerita.
- Keperluan garis
cerita
NIKAL DAN VOKASIONAL 1.Kemahiran
Insaniah
SEIN ONN MALAYSIA -Kemahiran
berkomunikasi.
1. Guru
menayangkan 2.Kemahiran
poster filem dan berfikir
animasi. -Berfikiran
kritis.
2. Guru meminta
pelajar untuk 3.ABBM
meneka tajuk -Projektor
filem berdasarkan -Laptop
gambar yang
ditayangkan. 1.Kemahiran
Insaniah
3. Pelajar memberi -Kemahiran
maklum balas. berkomunikasi.
4. Guru mengaitkan 2.Kemahiran
topik pelajaran berfikir
hari ini dengan -Berfikiran
tayangan poster kritis.
filem dan
animasi. 3.Nilai Murni
- Berani
1. Guru - Kerjasama
n mengarahkan
pelajar untuk
bersedia
mengeluarkan
buku nota.
2. Pelajar bertindak
mengikut arahan.
3. Guru
menerangkan
definisi dan
konsep garis
cerita.
4. Pelajar
menumpukan
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
4. 30 Minit Isi pelajaran Pelajar dapat menyatakan
binaan plot dan teknik plot
- Binaan plot & teknik berserta contohnya.
plot dalam garis
cerita.
NIKAL DAN VOKASIONAL 4.ABBM
-Projektor
SEIN ONN MALAYSIA -Slide
powerpoint
perhatian semasa
penerangan. 1.Kemahiran
5. Guru menyatakan Insaniah
keperluan dalam -Kemahiran
garis cerita. berkomunikasi.
6. Pelajar
menumpukan 2.Kemahiran
perhatian semasa berfikir
penerangan. -Berfikiran
kritis.
1. Guru
t menerangkan 3.Nilai Murni
- Berani
maksud bagi - Kerjasama
setiap binaan plot
dalam garis 4.ABBM
cerita. -Projektor
2. Pelajar -Slide
menumpukan powerpoint
perhatian semasa
penerangan.
3. Guru mengaitkan
binaan plot
animasi
“Mechamato”
iaitu dari
permulaan
sehingga
peleraian cerita
agar pelajar lebih
memahami
konsep binaan
plot dengan betul.
4. Guru
menerangkan
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
5. 1 jam Isi pelajaran Pelajar dapat menghasilkan
-Tugasan berkumpulan. sebuah garis cerita
mengikut binaan plot
dengan betul
NIKAL DAN VOKASIONAL 1.Kemahiran
Insaniah
SEIN ONN MALAYSIA -Kemahiran
berkomunikasi.
maksud bagi
setiap teknik plot 2.Kemahiran
berserta berfikir
contohnya. -Berfikiran
5. Pelajar Kritis
menumpukan
perhatian semasa 3.Nilai Murni
penerangan. - Berani
- Kerjasama
n 1. Guru
mengarahkan 4.ABBM
pelajar untuk -Projektor
membuat 6 -Slide
kumpulan dimana powerpoint
setiap kumpulan
terdapat 5 orang
ahli.
2. Guru
mengarahkan
untuk melantik
ketua bagi setiap
kumpulan.
3. Pelajar bergerak
mengikut arahan
guru.
4. Guru memberikan
arahan tugasan
berkumpulan.
5. Guru
mengarahkan
pelajar untuk
mereka sebuah
jalan cerita
mengikut
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
kreativiti pelajar.
Jalan cerita yang
dihasilkan
perlulah
mengandungi
unsur nilai murni
atau pengajaran.
6. Pelajar perlu
membuat sinopsis
untuk jalan cerita
yang direka dan
jalan cerita
mestilah
mengikut binaan
plot yang telah
dipelajari iaitu
jalan cerita
tersebut
mempunyai
permulaan dan
peleraian cerita.
7. Pelajar
memulakan
tugasan yang
diberikan.
8. Guru
mengarahkan
pelajar untuk
membentangkan
hasil jalan cerita
yang telah direka.
6. 5 Minit Penutup kognitif FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
- Rumusan topik
UNIVERSITI TUN HUSS
Pelajar dapat membuat
rumusan pada pelajaran
hari ini.
7. 5 Minit Penutup sosial
- Memberi pujian
terhadap kerjasama
dalam kumpulan.
- Peringatan untuk
menunaikan solat
asar.
- Memastikan bengkel
berada dalam
keadaan kemas dan
bersih sebelum balik.
NIKAL DAN VOKASIONAL 1.Kemahiran
Insaniah
SEIN ONN MALAYSIA -Kemahiran
berkomunikasi.
1. Guru meminta
pelajar untuk 2.Kemahiran
memberikan berfikir
rumusan tentang -Berfikiran
topik yang kritis.
dipelajari hari ini.
3.Nilai Murni
2. Wakil pelajar -Berani
membuat -Hormat
rumusan tentang menghormati
topik yang
dipelajari. 3.ABBM
-Projektor
3. Guru memberi 1.Nilai murni
maklum balas -Kerjasama
terhadap rumusan
yang diberikan. -Kebersihan
fizikal dan
1. Guru memberikan mental.
pujian tentang -Hormat
kerjasama dalam menghormati.
kumpulan serta
ketepatan masa
pelajar dalam
menyiapkan
tugasan.
2. Guru mengingat
pelajar untuk
menunaikan solat
asar sebelum
pulang ke rumah.
3. Guru
mengarahkan
pelajar untuk
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
memastikan
bengkel berada
dalam keadaan
kemas dan bersih
sebelum balik.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Lampiran Dokumen/Bergambar (soalan kuiz/ujian/lembaran aktiv
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
viti/gambar dll.)
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
RANCANGAN MENG
NAMA : NOR ASIDAH BINTI KALBUN
SEMESTER : 1 (2023/2024)
NO TEL. : 011-25312726
SUBJEK : KMK 2013 (3D MODELING)
MULAI : 07 JANUARI 2024
HINGGA : 06 FEBRUARI 2024
Bil Tajuk Kandunga
1 K1 Review Concept Art /
1.1 Concept art elements a
Model Sheet • Visual vocabular
- Composition
- Mood
- Film imagery
• Design principles
- Balance
- Symmetry/ a
- Radial
- Proportion
• Design architect
- Space
- Form
- Structure
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
GAJAR MINGGUAN
an Huraian
as below:
ry such as: ASSESSMENT CRITERIA
n 1.1 Concept art/model sheet acquired
y. in accordance with production
s such as: pipeline.
1.2 Script acquired and interpreted in
asymmetry accordance with production
procedures.
ture such as: 1.3 Concept art/model sheet elements
determined and interpreted.
1.4 Modelling technique confirmed
based on software requirements.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
- Perspective
Rancangan Pengajaran Mingguan (Tarikh : 07 Januari 2024 – 11 Januari 2
Bil Minggu Ke Kelas Mulai Hingga
1 Minggu 2 1 KMK 02/01/2024 04/01/2024
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
2024)
Rancangan Mingguan ABBM/Catatan
A) Bab 1 Review Concept Art ( 1.1 1. Slide
Mengetahui elemen konsep seni) powerpoint
B) Aktiviti 2. Projektor
i. Guru menerangkn elemen
konsep seni kepada pelajar
melalui slaid.
ii. Pelajar melihat contoh
concept art yang dipaparkan
oleh guru.
iii. Pelajar dibimbing untuk
membuat concept art yang
tepat dan betul berdasarkan
contoh yang telah diberikan.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
iv. Guru memastikan concept art
yang dibuat mengikut arahan
yang telah diberikan.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
TARIKH KEY IN RANCANGAN MEN
TARIKH KEMASKINI BIL.
TARIKH
TINGKATAN/KELAS 05 Januari 2024
TEMPAT
BIL PELAJAR 10 Januari 2024
MASA
OBJEKTIF 08 Januari 2024
PENGETAHUAN SEDIA ADA 1 KMK
ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM)
Makmal Animasi
PENGURUSAN KELAS/LANGKAH
KESELAMATAN 30 Orang
TUGASAN/KERJA RUMAH 10.0 AM – 11.00 AM
REFLEKSI SESI PENGAJARAN PELATIH 1. Pelajar dapat menge
2. Pelajar dapat menta
Pelajar mempunyai kem
1. Slide powerpoin
2. Projektor
1. Memastikan LC
2. Guru memastik
3. Guru memastik
4. Guru memastik
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
NGAJAR HARIAN
.1
etahui elemen konsep seni dengan betul.
afsir konsep seni dengan betul.
mahiran asas dalam lukisan (pelajar boleh melukis karakter dan visual) dengan baik.
nt
CD berfungsi dan berada dalam keadaan baik.
kan pelajar dalam keadaan yang selesa.
kan suasana pembelajaran yang berkesan dan kondusif.
kan persekitaran bengkel berada dalam keadaan yang bersih.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
KOMEN PENYELIA
KOMEN PEMBIMBING
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
Perincian Perancangan Aktiviti Pengajaran
BIL MASA ISI KANDUNGAN HASIL PEMBELAJARAN
1. 5 Minit Pra pengajaran - Pelajar dapat
1. Ucapan salam menerapkan sikap
2. Doa hormat
3. Kehadiran menghormati
4. Kebersihan diri dan antara satu sama
persekitaran kelas dengan lain.
- Pelajar dapat
menghayati erti do
yang diamalkan
dengan baik.
- Pelajar dapat
menghadirkan diri
sepanjang sesi pdp
- Pelajar dapat
belajar dalam
keadaan yang
selesa sekiranya
kelas dalam
keadaan bersih dan
selamat.
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
AKTIVITI PENGAJARAN KOMEN KOMEN
DAN PEMBELAJARAN ABBM/CATATAN PENYELIA PEMBIMBING
1. Guru masuk ke Nilai Murni:
dalam kelas dan -Hormat-
mengucapkan menghormati.
salam kepada -Kebersihan
para pelajar. fizikal dan
Pelajar membalas mental.
ucapan kepada -Kesyukuran.
oa guru. -Keharmonian.
2. Guru meminta -Kerajinan.
wakil kelas untuk -Kerjasama.
mengetuai bacaan
i doa. Ketua kelas
p. mengetuai bacaan
doa.
3. Guru mengambil
kehadiran para
pelajar. Pelajar
memberi maklum
n balas kepada
guru.
4. Guru memastikan
kawasan
persekitaran
dalam keadaan
bersih, teratur dan
selamat.
2. 5 Minit Set Induksi FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
- Imbas kembali
tentang UNIVERSITI TUN HUSS
pembentangan
KSKV. Pelajar dapat gambaran
awal topik pelajaran hari
ini.
3. 40 minit Isi pelajaran - Pelajar dapat
- Elemen konsep seni mengetahui elemen
konsep seni denga
betul.
- Pelajar dapat
mentafisr semula
konsep seni denga
betul.
NIKAL DAN VOKASIONAL 1.Kemahiran
Insaniah
SEIN ONN MALAYSIA -Kemahiran
berkomunikasi.
1. Guru bertanya
tentang topik- 2.Kemahiran
topik yang akan berfikir
dipelajari melalui -Berfikiran
pembentangan kritis.
KSKV semasa
kelas lepas. 3.ABBM
-Projektor
2. Pelajar memberi -Laptop
maklum balas
akan pertanyaan 1.Kemahiran
guru. Insaniah
-Kemahiran
3. Guru memberikan berkomunikasi.
gambaran topik
dengan 2.Kemahiran
menunjukkan berfikir
beberapa jenis -Berfikiran
lukisan dengan kritis.
berbeza dimensi.
3.Nilai Murni
4. Guru menyatakan - Berani
topik hari ini iaitu
“Konsep seni”.
1. Guru memberikan
n arahan kepada
an pelajar untuk
mengeluarkan
buku nota
sebelum
an memulakan sesi
pengajaran.
2. Guru
menerangkan
elemen concept
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
6. 5 Minit Penutup kognitif Pelajar dapat membuat
rumusan topik pelajaran
- Rumusan topik hari ini.
pelajaran pada hari
ini.
NIKAL DAN VOKASIONAL - Kerjasama
SEIN ONN MALAYSIA 4.ABBM
-Projektor
art berserta -Slide
contohnya. powerpoint
3. Pelajar
menumpukan 1.Kemahiran
perhatian semasa Insaniah
sesi penerangan. -Kemahiran
4. Guru berkomunikasi.
menunjukkan
beberapa contoh 2.Kemahiran
konsep seni berfikir
kepada pelajar. -Berfikiran
5. Pelajar melihat kritis.
contoh konsep
seni yang 3.Nilai Murni
dipaparkan oleh -Berani
guru. -Hormat
menghormati
1. Guru meminta
seorang pelajar 3.ABBM
untuk tampil -Projektor
kehadapan untuk
merumuskan
pelajaran yang
dilakukan pada
hari ini.
2. Guru memberikan
respon positif
dengan bersetuju
mengenai apa
yang dinyatakan
oleh pelajar
tersebut.
3. Guru bertanya
jika pelajar
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
7. 5 Minit Penutup sosial Pelajar dapat mengamalkan
sikap positif dalam diri dan
- Memastikan bengkel sentiasa berhati-hati di
berada dalam mana jua pelajar berada.
keadaan kemas dan
bersih sebelum balik.
NIKAL DAN VOKASIONAL
SEIN ONN MALAYSIA
mempunyai
sebarang soalan.
n 1. Guru 1.Nilai murni
n memaklumkan -Kerjasama
kepentingan
kehadiran ke -Kebersihan
kolej kepada fizikal dan
pelajar. mental.
2. Guru -Hormat
mengingatkan menghormati.
pelajar untuk
menunaikan solat
asar sebelum
pulang ke rumah.
3. Guru
mengucapkan
terima kasih
kepada pelajar
dan menamatkan
kelas dengan
meminta pelajar
untuk membaca
surah Al-Asr.
FAKULTI PENDIDIKAN TEKN
UNIVERSITI TUN HUSS
RANCANGAN MENG
NAMA : NOR ASIDAH BINTI KALBUN
SEMESTER : 1 (2023/2024)
NO TEL. : 011-25312726
SUBJEK : KMK 2033 (STORYBOARD)
MULAI : 02 JANUARI 2024
HINGGA : 06 FEBRUARI 2024
Bil Tajuk Kandunga
1 K1 Review Story Script
1.1 Storyline
1.2 Storyline requirements, s
• Plot
• Angle
• Characters
• Action
• Environment
• Intensity
Rancangan Pengajaran Mingguan (Tarikh : 07 Januari 2024 – 09 Januari 2
Bil Minggu Ke Kelas Mulai Hingga
1 Minggu 2 1 KMK 07/01/2024 09/01/2024