The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by hayati.myusof, 2021-06-24 22:26:37

e-RPH KUMPULAN E2 PISMP

DISUSUN OLEH:
__________________

KUMPULAN E1
AMIR AFHAM BIN AZNIZAM
PUTERI WAFA BINTI SAARANI

KUMPULAN E2
NUR SYAHIRAH UMAIRAH BINTI SAIPUL BAHRI

HARVINESH A/L VALIUTHAM

KUMPULAN E3
MUHAMMAD HAFFIZ BIN HAZAIR
MUHAMAD FIRDAUS BIN MOHD SOFFI

KUMPULAN E4
MUHAMMAD IQBAL ASJAD BIN ZAMRI

NORAZLEEN BINTI MOHAMAD PUZI

KUMPULAN E5
AIMAN NURHAKEEM BIN JALAL

NUR AFIQAH BINTI ROSLI

KUMPULAN E6
MUHAMMAD HARITH BIN MOKHTAR
RAJA ANNUR SYIFA BINTI RAJA ANUAR

PPISMP SEMESTER 4 AMBILAN JUN 2019

Asalamualaikum dan Salam sejahtera.

RPH digital ini dihasilkan melalui Kapasiti Pembelajaran Bermakna
(KPPB) melalui gabungan antara kursus PRKA3012 dengan
BMMB3093.Tahniah kepada pensyarah kursus yang berjaya
membimbing pelajar Semester 4 (Ambilan Jun 2019) dalam
menghasilkan sesuatu yang boleh dijadikan rujukan dan panduan kepada
pelajar lain pada masa akan datang.

Tahniah juga kepada JPBM kerana RPH Digital ini akan menyertai
Pertandingan Showcase Kapasiti Pembelajaran Bermakna (KPPB) di
peringkat IPGKBM pada 25 Jun 2021. Penyertaan dalam pertandingan ini
sangat baik kerana dapat memberikan pengalaman membentangkan
sesuatu hasil pembelajaran dan membentuk semangat berani mencuba
dalam kalangan pelajar.

RPH digital ini akan kita tambah baik dan diterbitkan supaya pelajar-
pelajar menjadi panduan kepada pelajar yang menjalani praktikum
supaya dapat menulis RPH dengan betul. Diharapkan penerbitannya
nanti akan dapat menambah khazanah ilmu dalam bidang pendidikan.

Akhirnya, tahniah sekali lagi kepada semua pensyarah JabatanPedagogi
Bahasa Melayu IPG Kampus Bahasa Melayu atas usaha dan bimbingan
yang berterusan kepada pelajar dalam penghasilan RPH Digital ini.

Sekian, terima kasih.

Hapsah Majid

Penyunting RPH Digital

1. Mata Pelajaran Rancangan Pengajaran Harian
2. Tahun
3. Bilangan Murid : Bahasa Melayu
4. Tarikh : 2 Kemboja
5. Hari : 30 orang
6. Masa : 04 Februari 2021
7. Tema : Khamis
8. Tajuk : 8.00 pagi hingga 9.00 pagi
: Alam Sekitar dan Teknologi Hijau
: Mesrai Alam

9. Kemahiran Fokus
Kemahiran mendengar dan bertutur

10. Standard Kandungan
1.1 Mendengar dan memberikan respons

11. Standard Pembelajaran
1.1.3 Mendengar, dan memberikan respons dengan membuat tafsiran terhadap;
(i) pesanan

12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Mendengar pesanan yang disampaikan melalui permainan telefon rosak.
ii. Memberikan respons terhadap pesanan yang disampaikan.

13. Sistem Bahasa
● Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Pendidikan Moral dan Sains
● Nilai Murni: Bertanggungjawab, Kasih Sayang, Berkerjasama
● Kreativiti: Murid kreatif semasa menjalankan aktiviti dalam kumpulan – permainan
telefon rosak

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: menghubung kait cara menjaga alam sekitar dengan baik
● KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
● Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait jawapan murid dengan tema pelajaran
● Didik hibur : Permainan telefon rosak

16. Alat/ Bahan

Bil. Perkara Jumlah
1
1 LCD 1
1
2 Komputer riba 1
1
3 Pembesar suara 1
2
4 Poster 9

5 Kad pesanan 30
5
6 Kotak 2

7 Tag

8 Kertas soalan

Lembaran kerja:

9 Pengukuhan
Pengayaan

Pemulihan

17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid mengenali dan biasa hidup di keliling alam sekitar dalam kehidupan seharian.

LANGKAH / ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN
MASA PENGAJARAN DAN

PENGURUSAN PEMBELAJARAN
BILIK DARJAH
(2 minit) ● Kebersihan kelas ● Murid memastikan Peralatan yang
● Persediaan kelas bersih dan sesuai
mereka bersedia ● Penyapu
murid untuk untuk belajar
belajar ● Tong sampah

SET INDUKSI CONTOH-CONTOH ● Murid mendengar KB
(5 minit) BUNYI ALAM bunyi-bunyi alam ● Menghubungkaitkan
SEKITAR sekitar

● Air terjun Pembelajaran
● Ombak laut
● Hutan ● Murid perlu Kontekstual
● Petir
● Angin meneka bunyi alam ● Menghubungkait
● Hujan jawapan murid
sekitar yang
dengan tema
dimainkan
pelajaran

● Murid dibimbing
oleh guru semasa
meneka bunyi alam
sekitar

LANGKAH 1 ● Murid dipilih secara BBM
(15 minit) rawak oleh guru
● Poster

● Murid dikehendaki KB
mencantumkan ● Menghubungkait
poster sayangi
alam sekitar di KP
papan putih ● Interpersonal
● Kinestetik
● Murid dan guru
bersoal jawab Nilai Murni
mengenai poster ● Kasih Sayang
tersebut ● Bertanggungjawab
● Berkerjasama
● Murid dibimbing
(sila rujuk lampiran 1) oleh guru semasa
menjawab soalan

Contoh soalan guru

● Mengapakah anda
sayang alam
sekitar?

● Apakah cara untuk
menjaga alam
sekitar?

● Apakah
kepentingan
menjaga alam
sekitar?

Jangkaan jawapan
murid

● Kerana alam
sekitar
membekalkan
oksigen, makanan,
minuman dan
sebagainya.

● Tidak membuang
sampah di merata-
rata.

● Dapat hidup dalam
keadaan yang
harmoni, pelancong

akan datang
melancong ke
negara kita, tidak
menjejaskan
kesihatan manusia

LANGKAH 3 AKTIVITI : ● Murid bermain BBM
(23 minit) PERMAINAN ● permainan telefon ● LCD
TELEFON ROSAK rosak ● Komputer riba
DAN AKTIVITI ● Kad pesanan
BERSOAL JAWAB Murid dibahagikan ● Kotak
kepada 3 kumpulan ● Tag
Contoh pesanan besar
Teknik
● Alam ialah ciptaan ● Murid dikehendaki ● Permainan
Tuhan yang sangat berbaris panjang di ● Bersoal jawab
hadapan kelas
menarik. KP
Murid yang berdiri di ● Interpersonal
● Hutan ialah salah hadapan akan ● Verbal Linguistik
memilih kad ● Kinestetik
satu contoh ● pesanan
Nilai Murni
sumber alam Murid akan ● Kasih Sayang
membaca dan ● Bertanggungjawab
semula jadi. menghafal pesanan
yang terdapat dalam
● Saya sayang alam kad tersebut

sekitar kerana ● Murid perlu
alam sekitar menyampaikan
pesanan tersebut
membekalkan kepada murid yang
berdiri di belakang
oksigen.

● Pembakaran

sampah ●
secara terbuka

perlu dielakkan

oleh manusia.

Contoh soalan

● Mengapakah kita ● Murid yang berdiri di
perlu menjaga belakang pula perlu
alam sekitar? menyampaikan
pesanan yang
● Apakah contoh
pencemaran serupa kepada
alam?

● Apakah 3 warna rakan dalam
tong kitar kumpulan sehingga
semula? semua ahli
menerima pesanan
● Apakah cara tersebut
untuk menjaga
alam sekitar? ● Ahli kumpulan yang
terakhir akan
● Apakah melaporkan
contoh- contoh pesanan itu di
sumber alam hadapan kelas
sekitar?

(sila rujuk lampiran 2) ● Murid menjalankan
Jangkaan jawapan aktiviti bersoal jawab

murid ● Murid di hadapan
akan memilih soalan
● Alam sekitar di dalam kotak
membekalka

n oksigen ● Murid tersebut akan
membacakan soalan
● Pencemaran air, tersebut kepada ahli
pencemaran

bunyi kumpulan

● Biru, coklat, jingga ● Murid lain dalam
kumpulan perlu
● Tidak membuang memberikan
sampah di dalam respons terdapat
sungai soalan yang
dibacakan
● Hutan,
angin,
gunung

● Murid dibimbing oleh
guru semasa
menjalankan aktiviti
ini

PENUTUP Pengukuhan ● Murid diberikan BBM
(15 minit) latihan pengukuhan ● Lembaran Kerja
● Murid diberikan membaca dialog
latihan dan menulis respon
pengukuhan,
pengayaan ● Beberapa murid
dan pemulihan dipilih dan diberikan
latihan pengayaan
dan pemulihan

(sila rujuk lampiran 3)

● Murid dan guru ● Murid dan guru BBM
membuat membuat ● LCD
rumusan isi rumusan isi ● Komputer riba
pelajaran pelajaran ● Aplikais Kahoot
Nilai
Contoh soalan dalam ● Murid dipilih secara ● Bertanggungjawab
aplikasi Kahoot rawak untuk ● Kerjasama
menjawab soalan ● Hormat-
● Mengapakah kita
perlu menjaga ● Murid dikehendaki menghormati
alam sekitar? menjawab soalan
melalui aplikasi Murid yang dapat
● Apakah contoh Kahoot dalam menjawab soalan
sumber-sumber komputer riba dengan betul diberi
alam semula ganjaran oleh guru
jadi? ● Murid dan guru
berbincang jawapan
● Tong kitar semula bagi soalan tersebut
terdiri daripada
tiga warna iaitu?

Jangkaan jawapan
murid

● Supaya dapat
hidup dalam
keadaan
yang harmoni

● Gunung,
hutan, angin

● Biru, coklat, jingga

18. Refleksi

LAMPIRAN 1

Poster Cintailah Alam Sekitar

Lampiran 2

KAD PESANAN

Lampiran 3
Latihan Pengukuhan
Baca teks ucapan di bawah dengan teliti dan nyatakan isi-isi penting yang terdapat dalam petikan.

Lampiran 4

Latihan Pemulihan

Murid-murid dikehendaki membaca teks bacaan di bawah dengan sebutan dan intonasi yang
betul.

Lampiran 5

Latihan Pengayaan
Baca petikan di bawah dan jawab soalan-soalan yang berikut.



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

2. Tahun : 4 Bestari

3. Bilangan murid : 19 Orang

4. Tarikh : 15 Februari 2021

5. Hari : Isnin

6. Masa : 12.30 pagi – 1.30 tengah hari

7. Tema : Kesihatan & Kebersihan

8. Tajuk : Cegah Aedes Tiada Denggi

9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Membaca

10. Standard Kandungan

2.2 Membaca, memahami, dan menaakul bahan multimedia.

11. Standard Pembelajaran

2.2.1 Membaca dan memahami bahan grafik daripada multimedia untuk membuat
gambaran.

12. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

i. Membaca maklumat pada poster “Demam Denggi” dengan sebutan yang jelas dan
intonasi yang sesuai.

ii. Mengisi lima langkah utama pencegahan penyakit demam denggi bawaan nyamuk
aedes pada poster dengan jawapan betul dan tepat.

13. Sistem Bahasa
● Tatabahasa : Sintaksis – pembentukan ayat (ayat tunggal)
● Sistem Ejaan : Tanda baca – koma, noktah, tanda sempang.
● Kosa kata : maut, aerosol, kelambu,

14. Pengisian Kurikulum ( Elemen Merentas Kurikulum)

● Ilmu : Pend. Sivik dan Kewarganegaraan, Pendidikan Kesihatan, Sains
● Nilai Murni : Toleransi, kerjasama, toleransi, hormat-menghormati, simpat, berhemah

tinggi, berani & kesungguhan.
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Video tayangan, poster “Demam Denggi” &

Wordwall.
● Kreativiti : Memberi idea langkah utama pencegahan penyakit demam denggi bawaan

nyamuk aedes sebagai gambaran daripada pembacaan mereka pada poster yang
diberi.
● Elemen Keusahawanan :
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi – boleh memberi banyak idea
EK 1: 1.6 Keinginan kepada maklum balas segera – boleh memberi reaksi segera
apabila diminta

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● Kemahiran Berfikir : menghubung kait, menganalisis, mencipta, menjana idea,
merumus
● Penyelesaian Masalah : memberikan idea dan cadangan berkenaan langkah utama
pencegahan penyakit demam denggi bawaan nyamuk aedes dan punca berlakunya
pembiakan nyamuk
● Pembelajaran Koperatif : membincangkan langkah utama pencegahan penyakit
demam denggi bawaan nyamuk aedes dan punca berlakunya pembiakan nyamuk
● Kecerdasan Pelbagai : verbal linguistik, visual ruang, interpersonal, intrapersonal,
kontekstual, muzik ruang.
● Pembelajaran Kontekstual : Menghubungkaitkan tajuk pembelajaran dengan
fenomena kes denggi dalam kehidupan seharian murid.
● Pembelajaran Masteri : Dibimbing sehingga menguasai hasil pembelajaran yang
ditentukan
● Teknik : Sumbang saran, perbincangan, main peranan, latih tubi, simulasi.
● BCB : Mencatat nota, perbincangan, membaca secara mekanis dan mentalis

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah
1 Video Tayangan Gotong Royong Hapuskan Aedes 1
2 Poster “Demam Denggi” 1

3 Kertas Sebak 5
4 Pen Maker 5
5 Wordwall Melengkapkan Poster 1
17. Pengetahuan Sedia Ada

i. Murid pernah melihat poster kes denggi.

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran

Pengurusan ● Kebersihan kelas ● Murid memastikan Peralatan yang sesuai.
bilik darjah ● Persediaan murid kelas bersih dan
mereka bersedia untuk
(2 minit) untuk belajar belajar.

BBM

Tayangan Video Gotong- 1. Murid menonton tayangan ● Video tayangan

Royong Hapuskan Aedes video. https://youtu.be/fvt

L3437R9U

Set induksi Paparan Video 2. Murid mencatat maklumat KP
(5 minit) daripada apa yang yang ● Verbal Linguistik
Isi pelajaran pada hari ini: disampaikan pada video ● Interpersonal
● Mengenalpasti tersebut. ● Intrapersonal
pencegahan ● Visual ruang
dan kawalan penyakit 3. Murid dan guru bersoal ● Muzik irama
demam denggi jawab daripada video yang
bawaan nyamuk ditonton.
aedes.
4. Guru membuat rumusan KB
● Menghubung Kait
dan menghubungkaitkan ● Membuat hipotesis
● Menjana idea
dengan konteks ● Membuat

pembelajaran pada hari ini. gambaran

Soalan :

1. Apakah yang sedang Pembelajaran
dilakukan oleh Papa dan Kontekstual
Pipi? Menghubungkan aktiviti
denganpengalaman
2. Pada pendapat kamu, sedia ada
nyamuk tersebut datang berkenaan kes denggi
dari mana? di sekitar kawasan

3. Apakah pesanan Papa rumah
dan Pipi pada akhir mereka.
video?
Teknik
Jangkaan Jawapan ● Soal jawab
● Perbincangan
1. Gotong-royong.
Nilai
2. Tayar bertakung, kolam ● Berhemat tinggi
● Berani mencuba
renang tidak digunakan ● Simpati

dan tin serta botol

kosong.

3. Jom kita bergotong-

royong bersihkan

kawasan, tiada aedes

tiada denggi.

Aktiviti 1 – Membaca 1. Murid dipaparkan poster BBM
Maklumat yang Dilihat
Daripada Poster “Demam Denggi”. ● Poster “Demam

Langkah 1 Denggi”.
(10 minit)
2. Nama murid yang dipanggil ● Wordwall Mengisi

secara rawak diminta Tempat Kosong

membaca petikan ayat atau berdasarkan poster

maklumat berpandukan isi https://wordwall.ne

yang ditunjukkan. t/resource/1098274

9

Poster Maklumat yang 3. Guru menilai kelancaran KP
Perlu Dibaca dan kejelasan bacaan ● Verbal Linguistik
mekanis murid.

Aspek Bacaan yang ● Interpersonal
Diambil Kira:
● Sebutan 4. Murid dipaparkan semula ● Visual ruang
● Intonasi
● Kelancaran poster yang dilihat sebentar
● Penggunaan
tadi, tetapi maklumatnya
bahasa baku
dikosongkan. KB
Aktiviti Wordwall
Melengkapkan Poster ● Menghubung Kait
dengan Maklumat yang
Difahami 5. Murid dibahagikan kepada ● Menjana idea

*Jawapan perlu dirujuk pada beberapa kumpulan dan ● Menganalisis
poster asal.
setiap kumpulan perlu

mengisi semula maklumat BCB
● Membaca
yang telah difahami dan
secara mekanis
diingati menerusi ● Membaca

permainan untuk

interaktif Wordwall.

mendapatkan

6. Guru bertugas mengisi maklumat

maklumat pada ruang Teknik
kosong tersebut, tetapi ● Soal jawab
jawapan ● Cuba jaya
berdasarkan

daripada respon murid.

Nilai

7. Murid diberikan pujian ● Kerjasama
kerana memberi respon ● Simpati
yang jelas dan tepat. ● Hormat-

menghormati

EK
● EK1: 1.6

Penilaian Objektif (i)

Langkah 2 Aktiviti Mengisi Langkah- 1. Murid memberi respon BBM “Demam
(20 minit) Langkah Pencegahan langkah-langkah ● Poster
pencegahan penyakit
Denggi”.

Penyakit Demam Denggi demam denggi bawaan ● Kertas sebak.
Bawaan Nyamuk Aedes. nyamuk aedes.

Lembaran kerja 2. Setiap kumpulan perlu Ilmu
mengisikan kotak kosong ● Sains
Jangkaan Jawapan Murid : berkenaan lima langkah ● Pendidika
1. Luangkan masa 10 pencegahan pada kertas
minit setiap hari. sebak sebagai gambaran n
2. Cari dan musnah hasil berpandukan poster Kesihatan
tempat pembiakan yang dipaparkan di ● Sivik
nyamuk aedes. hadapan kelas. Kewarganegaraan
3. Buang sampah di
tempat yang betul. 3. Murid dan guru berbincang KP
4. Memakai seluar setelah semua murid ● Verbal Linguistik
panjang dan baju berjaya melengkapkan ● Interpersonal
lengan panjang. lembaran keseluruhan. ● Visual ruang
5. Gunakan semburan
aerosol dan 4. Murid yang memberi KB
penghalau nyamuk. jawapan yang bernas ● Menjana idea
6. Pasang jaring diberikan latihan ● Menganalisis
penghalang nyamuk pengayaan.
di tingkap. Teknik
5. Murid yang tidak mencapai ● Soal jawab
tahap minimum diberikan ● Latih tubi
bimbingan secara individu.
Nilai
6. Guru memberi pujian ● Kesungguhan
langsung kepada murid ● Toleransi
atas respon dan idea yang ● Hormat-
bernas dikongsikan
bersama-sama berkenaan menghormati
punca-punca peningkatan ● Berani
tersebut.
Strategi pengajaran
● Koperatif
● Kolaboratif



EK
● EK1: 1.4

Penilaian Objektif (ii)

Langkah 3 Aktiviti Pengayaan – Aktiviti Pengayaan BBM
(18 minit) Aktiviti simulasi wartawan ● Lembaran
1. Murid diminta melakonkan pemulihan
Aktiviti Pemulihan – aktiviti simulasi menjadi
Bimbingan memberikan idea seorang wartawan yang Teknik
berkenaan langkah-langkah melaporkan demam ● Perbincangan
pencegahan penyakit demam denggi berpandukan ● Latih tubi
denggi bawaan nyamuk maklumat pada poster
aedes diberi secara individu. yang diberi KB
● Menganalisis
Aktiviti Pemulihan ● Menjana idea
● Mengaplikasi
1. Murid dibimbing secara
individu untuk Kreativiti
memberikan idea ● Menghasilkan
berkenaan langkah- lakonan menjadi
langkah pencegahan wartawan
penyakit demam denggi mengikut gaya
bawaan nyamuk aedes. tersendiri.

2. Murid hanya memberi KP
jawapan, tetapi guru yang ● Interpersonal
bantu menulis jawapan ● Verbal Linguistik
tersebut pada kertas ● Visual ruang
sebak.

Nilai murni
● Berani
● Berhemah-tinggi



● Bertoleransi

Kognitif 1. Murid merumuskan input KB
● Rumusan isi pelajaran. yang difahami berkenaan ● Merumus
● Kemampuan murid punca berlakunya ● Mengimbas
membuat gambaran pembiakan nyamuk aedes.
daripada poster yang semula
dilihat dan dibaca Menghubungkait

Penutup Sosial 2. Guru memberikan pujian Nilai
(5 minit) ● Pujian atas usaha atas sikap murid yang ●Tanggungjawab
dan kejayaan. bergiat aktif sepanjang PdP ●Berhemah tinggi
berlansung. ●Berterima kasih

KP
●Verbal linguistik
●Intrapersonal
●Interpersona

18. Refleksi

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia

LAMPIRAN 1

Tayangan Video Gotong-Royong Hapuskan Aedes
(Pautan : https://youtu.be/fvtL3437R9U)

LAMPIRAN 2
Aktiviti “Wordwall” Mengisi Ruang Kosong Pada Poster Dengan Maklumat yang Telah
Dibaca Dan Difahami
(Pautan : https://wordwall.net/resource/10982749)

LAMPIRAN 3
Poster “Demam Denggi”

LAMPIRAN 4
Aktiviti Mengisi Langkah-Langkah Pencegahan Penyakit Demam Denggi Bawaan Nyamuk
Aedes.

1. Mata Pelajaran RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2. Tahun BAHASA MELAYU
3. Bilangan Murid : Bahasa Melayu
4. Tarikh : Tahun 4
5. Hari : 20 orang
6. Masa : 20 Januari 2021
7. Tema : Rabu
8. Tajuk : 9.00 pagi sehingga 10.00 pagi
: Jati diri, Patriotisme dan Kewarganegaraan
: Lagu “Keranamu Malaysia”

9. Kemahiran Fokus: Kemahiran membaca

10. Standard Kandungan:
● 2.3: Membaca, dan mengapresiasi karya sastera

11. Standard Pembelajaran:
● 2.3.1: Membaca dan menganalisis kandungan teks karya sastera dan bukan sastera

12. Objektif:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
i) Murid dapat membaca lirik lagu dengan sebutan dan intonasi yang betul.
ii) Murid dapat menganalisis sekurang-kurangnya tiga maklumat dalam lirik lagu
menggunakan peta buih dengan betul.

13. Sistem Bahasa
● Kosa kata: generasi, jutawan, siber
● Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum):
● Nilai Murni: keberanian, kerjasama, kesyukuran
● Patriotisme dan kewarganegaraan: menerbitkan semangat patriotisme melalui lirik
lagu
● Kreatif: mengeluarkan maklumat ke dalam bentuk peta buih

● Teknologi maklumat dan komunikasi: belajar melalui TMK
● Elemen Keusahawanan:

EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan tujuan untuk mendapatkan
banyak idea
EK 2: 2.3 Menghasilkan idea dari pemerhatian: murid menjawab soalan berdasarkan
lirik lagu

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik):
● Pendekatan: berpusatkan murid
● Kaedah: pandang sebut
● Teknik: DR-TA (Directed Reading-Thinking Activity).
● KB: menghubungkait pengalaman, kebaikan sambutan hari kemerdekaan
● KP: verbal linguistik, interpersonal, intrapersonal
● BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam lirik lagu
● Pembelajaran Kontekstual

16. Bahan Bantu Belajar (BBB): Kuantiti
Bil. Perkara 3
1. Kad imbasan 4
2. Kertas sebak 4
3. Pen maker 4
4. Pen warna
5. Lembaran kerja: 5
Pemulihan (tulis dalam buku) 15
Pengayaan 1
6. LCD 4
7. Kamus 1
8. Komputer riba

9. Bahan grafik (gambar) 3

17. Pengetahuan Sedia Ada
● Murid pernah mendengar dan menyanyikan lagu “Keranamu Malaysia”.

LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN CATATAN
MASA PENGAJARAN
● Kebersihan kelas ● Peralatan yang
PENGURUSA ● Persediaan murid ● Murid memastikan kelas sesuai
N BILIK dalam keadaan bersih,
untuk belajar meja tersusun dan bersedia BBB:
DARJAH (2 untuk belajar Bahan grafik (gambar)
MINIT) Mengenal pasti gambar
Jangkaan jawapan ● Murid melihat beberapa KB:
Set Induksi gambar yang ditunjukkan Menghubung kait
(5 minit) i) Kaum Melayu oleh guru dan mengenal
ii) Kaum India pasti gambar-gambar
iii) Kaum Cina tersebut.

● Isi pelajaran membaca ● Murid perlu menyebut BCB:
dengan sebutan dan gambar yang ditunjukkan Memproses maklumat
intonasi yang betul. itu dengan jelas.
Pembelajaran
● Tajuk pelajaran: Lirik ● Guru membimbing murid Kontekstual:
“Keranamu Malaysia” untuk menghubungkaitkan Menghubungkaitkan
jawapan mereka dengan dengan pengalaman
tajuk pelajaran pada hari dalam kehidupan
ini.

Langkah 1 Lagu “Keranamu Malaysia” ● Murid dipertontonkan video BBB:
( 11 minit ) “Lagu Keranamu Malaysia”. ● LCD
Buruh, nelayan dan juga ● Lirik Lagu
petani ● Murid dikehendaki Keranamu
menyanyikan lagu tersebut Malaysia
Gaya hidup kini dah bersama-sama ● Roda berputar
berubah

Anak-anak terasuh
mindanya

Lahir generasi bijak pandai

Pakar IT, pakar ekonomi

Jaguh sukan dan juga ● Guru bersoal jawab TMK:
jutawan dengan murid mengenai Video Muzik
video tersebut dan https://www.youtube.c
Berkereta jenama negara mengaitkan
Megah menyusur di jalan dengan sambutan hari om/watch?v=vE1Ohn
kemerdekaan di Malaysia. W6iac
raya
● Guru mengedarkan lirik KP: Interpersonal
Alam siber teknologi terkini lagu tersebut kepada ● Verbal linguistik
Kejayaan semakin hampiri ●
Biar di kota ataupun desa semua murid.
Kita semua pasti merasa Nilai:
● Menggunakan roda Keberanian
bangga berputar, guru memilih
murid secara rawak untuk EK:
Keranamu kami mendakap ke hadapan kelas dan EK 1:1.4 Daya
tuah membacakan lirik lagu kreativiti dan inovasi
tersebut dengan sebutan
Keranamu kami bangsa yang betul
berjaya
Penilaian objektif (i)
Keranamu kami hidup
selesa

Limpah budi kemakmuran
negara

Keranamu kami bebas
merdeka

Keranamu nyawa
dipertaruhkan
Keranamu rela
kami berjuang

Demi bangsa kedaulatan
negara

(ulang dari mula)

Keranamu Negara
Malaysia Malaysia...
Terima kasih Malaysia!

Contoh soalan:
1. Adakah lagu ini
dimainkan ketika
sambutan Hari
Kemerdekaan
diadakan?
2. Mengapakah kamu
berbangga menjadi
rakyat Malaysia?

Jangkaan Jawapan
i) Ya
ii) Keselamatan
terjaga/ hidup
selesa dan aman

Lagu “Keranamu Malaysia” ● Murid perlu menggariskan

Langkah 2 Buruh, nelayan dan juga perkataan di dalam lirik lagu BBB:
(12 minit) petani
yang mereka dapati sukar ● Kad imbasan
Gaya hidup kini dah untuk disebut. ● Lirik Lagu
berubah ● Murid diperkenalkan oleh
guru perkataan-perkataan Keranamu
Anak-anak terasuh
mindanya Malaysia

Lahir generasi bijak pandai yang murid telah gariskan. ● Kamus

Pakar IT, pakar ekonomi ● Menggunakan kad
Jaguh sukan dan juga
imbasan, murid perlu Nilai Murni:
jutawan
Berkereta jenama negara menyebut kembali ● kerjasama
Megah menyusur di jalan
perkataan-perkataan ● keberanian
raya
tersebut secara berulang-
Alam siber teknologi terkini
Kejayaan semakin hampiri ulang kali sambil dibimbing KP:
Biar di kota ataupun desa oleh guru. Verbal linguistik
Kita semua pasti merasa ● Perkataan itu ditulis di kad

bangga imbasan dengan Kaedah:
mencerakinkan perkataan- Pandang Sebut
Keranamu kami mendakap perkataan tersebut
tuah
mengikut suku kata dan Penilaian objektif (ii)
Keranamu kami bangsa diimbaskan kepada pelajar
berjaya
dan diulang secara
Keranamu kami hidup
selesa berulang-ulang kali.

Limpah budi kemakmuran ● Murid dibahagikan kepada
negara
4 kumpulan dan setiap
Keranamu kami bebas
merdeka kumpulan perlu mencari

Keranamu nyawa makna bagi perkataan yang
dipertaruhkan
Keranamu rela telah digariskan
kami berjuang

Demi bangsa kedaulatan
negara

(ulang dari mula)

Keranamu Negara menggunakan kamus yang
Malaysia Malaysia... telah dibekalkan.
Terima kasih Malaysia!

Contoh Perkataan:
1. jutawan
2. generasi
3. siber

Langkah 3 Kerja kumpulan Aktiviti 1 BBB:
(25 minit) ● Setiap kumpulan ● Dalam kumpulan, murid ● Lirik lagu
mendapat tajuk yang perlu membaca dengan ● Kertas sebak
berbeza-beza senyap dan mengeluarkan ● Pen Marker
maklumat yang mereka ● Pen warna
Contoh tajuk: peroleh daripada lirik lagu ● Lembaran
● Kumpulan 1 perlu berkaitan dengan tajuk kerja
mengenalpasti kumpulan masing-masing.
pekerjaan-pekerjaan ● Murid membuat satu Peta Teknik:
yang terdapat dalam Buih mengenai tajuk yang DR-TA
lagu tersebut. mereka dapat.
● Kumpulan 2 mengenai ● Setiap kumpulan perlu Pendekatan:
manfaat Malaysia membentangkan hasil Berpusatkan murid
kepada rakyatnya mereka melalui aktiviti
● Kumpulan 3 mengenai Gallery Walk. KP:
cara rakyat Malaysia ● Intrapersonal
menunjukkan rasa Aktiviti 2 ● Verbal linguistik
cinta terhadap negara Pemulihan ● Interpersonal
● Kumpulan 4 mengenai
kepetingan teknologi ● Murid membina ayat Nilai:
pada masa kini ringkas berdasarkan ● Kerjasama
perkataan yang terdapat ● Keberanian
Contoh peta buih: dalam lirik lagu.

Pemulihan Pengayaan
Membina ayat ● Murid mengisi tempat
kosong pada lirik lagu
i) Petani

ii) Berjaya dengan jawapan yang EK:
iii) Selesa betul.
Pengayaan
Mengisi tempat kosong

EK 2: 2.3
Menghasilkan idea dari
pemerhatian

EMK:
Kreatif

Penutup/ Penutup kognitif ● Dua murid yang dipilih PAK-21:
Rumusan: Rumusan isi pelajaran diminta menerangkan Gallery Walk
(5 minit) mengenai pelajaran pada
Penutup sosial hari ini dengan bimbingan BBB:
Memberikan pujian kepada guru ● LCD
murid ● Lirik Lagu
● Guru memberikan pujian ● komputer riba
kepada murid terhadap
jawapan dan kerjasama Nilai:
mereka. ● keberanian
● kesyukuran
● Guru meminta murid
menyanyikan lagu KP:
Keranamu Malaysia. ● Verbal linguistik
● Interpersonal

18. Refleksi

BAHAN GRAFIK (GAMBAR) LAMPIRAN
KAUM MELAYU
KAUM CINA

KAUM INDIA

LIRIK LAGU

Lirik Lagu Keranamu Malaysia
Buruh, nelayan dan juga petani

Gaya hidup kini dah berubah
Anak-anak terasuh mindanya

Lahir generasi bijak pandai

Pakar IT, pakar ekonomi
Jaguh sukan dan juga jutawan

Berkereta jenama negara
Megah menyusur di jalan raya

Alam siber teknologi
terkini Kejayaan semakin
hampiri Biar di kota
ataupun desa
Kita semua pasti merasa bangga

Keranamu kami mendakap tuah
Keranamu kami bangsa berjaya

Keranamu kami hidup selesa
Limpah budi kemakmuran negara

Keranamu kami bebas merdeka
Keranamu nyawa dipertaruhkan

Keranamu rela kami berjuang
Demi bangsa kedaulatan negara

(ulang dari mula)

Keranamu Negara Malaysia Malaysia...
Terima kasih Malaysia!

KAD IMBASAN

LEMBARAN KERJA
Sila isi tempat kosong pada lirik lagu dengan jawapan yang betul.

Lirik Lagu Keranamu Malaysia

Buruh, nelayan dan juga
Gaya hidup kini dah berubah
terasuh mindanya
Lahir generasi

, pakar ekonomi

Jaguh sukan dan juga

Berkereta jenama negara

Megah di jalan raya

teknologi terkini
Kejayaan semakin hampiri
Biar di kota ataupun
Kita semua pasti merasa bangga

Keranamu kami tuah

Keranamu kami bangsa berjaya

Keranamu kami selesa

Limpah kemakmuran negara

Keranamu kami bebas
Keranamu nyawa dipertaruhkan
Keranamu rela kami
Demi bangsa kedaulatan negara

(ulang dari mula)

Keranamu Negara Malaysia Malaysia...
Malaysia!

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) BAHASA MELAYU

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 3 Intelek Bilangan
Murid : 30 orang
Tarikh : 8 Februari 2021
Hari : Isnin
Masa : 10.45 pagi hingga 11.45 pagi
Tema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau
Tajuk : Manusia Penjaga Alam

Kemahiran Fokus
Kemahiran Membaca

Standard Kandungan
2.1 Asas membaca dan memahami.

Standard Pembelajaran
2.1.1 Membaca dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai;

(i) ayat tunggal dan ayat majmuk.

Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i) Membaca artikel “Manusia Penjaga Alam” dan cerpen bertajuk “Pemburu yang Insaf”

dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai.
ii) Membaca ayat tunggal dan ayat majmuk yang terdapat dalam bahan bacaan dengan

betul.

Sistem Bahasa:
● Tatabahasa: Sintaksis (bentuk ayat) – ayat tunggal dan ayat majmuk
● Kosa kata: flora, fauna, ekosistem, pemuliharaan.

● Sebutan, intonasi dan kelancaran.

Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Pendidikan Alam Sekitar
● Nilai Murni: Kesyukuran dan kerjasama
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
● Pendidikan Alam Sekitar (PAS): Menghargai dan menjaga alam semula jadi.
● Kreativiti: Pergerakan kreatif- Imaginasi dan visualisasi
● Elemen Keusahawanan:

EK 1: 1.1 Bertanggungjawab terhadap keputusan: menyiapkan tugasan hingga selesai
EK1:1.4 Daya kreativiti dan inovasi: Merancang dan mempersembahkan
persembahan kreatif.
EK1: 1.9 Berkeupayaan memimpin: boleh bekerjasama dalam kumpulan.
EK 1:1.14 Boleh membina jaringan sosial: boleh berkomunikasi dengan baik.
EK 2: 2.1 Memerhati persekitaran dengan bertujuan: boleh menyenaraikan maklumat penting.

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian kaedah dan Teknik)
● Kemahiran Berfikir (KB): Menghubung kait pengalaman, menjana idea, menganalisis,

mengecam, merumus.
● Kecerdasan Pelbagai (KP): verbal-linguistik, muzik, kinestetik, interpersonal dan

intrapersonal
● Belajar Cara Belajar (BCB): memproses maklumat dalam bahan, bacaan mekanis dan

intensif.
● Pembelajaran kontekstual: menghubung kait pengalaman tentang kepentingan menjaga

alam sekitar.
● Pembelajaran koperatif: berbincang dan menyelesaikan tugasan persembahan kreatif

bersama ahli kumpulan.
● Didik Hibur- Menyanyikan lagu, lakonan, teater pendek.

Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Kuantiti
1
1. Komputer riba 1
1
2. Projektor LCD 1
30
3. Pembesar suara 2
10
4. Klip video ‘Rakan Alam Sekitar’ 30
30
5. Lirik lagu ‘Rakan Alam Sekitar’ 1

6. Dialog “Si Kupu-Kupu dan Si Arnab” 5
10
7. Topeng haiwan 3 30
30
8. Artikel “Manusia Penjaga Alam”

9. Cerpen “Pemburu yang Insaf”

10. Slaid pembelajaran
https://docs.google.com/presentation/d/12gco1Ts0_a1d28b-
Qqv2r1dA9GMtkM_QDlC8QYjHio4/edit?usp=sharing

11. Kad manila

12. Pen marker

13. Kad lampu trafik

14. Lembaran kerja
Lembaran aktiviti pemulihan

Pengetahuan Sedia Ada

Murid pernah menggunakan pelbagai bentuk ayat (ayat tunggal dan ayat majmuk) semasa
berkomunikasi secara lisan mahupun tulisan dalam kehidupan seharian.

Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran



PENGURU- ● Kebersihan kelas. ● Murid memastikan Peralatan membersih
keadaan di dalam kelas yang sesuai.
SAN BILIK ● Persediaan murid untuk bersih dan murid
bersedia untuk belajar. BBB
DARJAH (2 belajar. ● Klip video
● Beberapa orang murid
minit) mempersembahkan lagu “Rakan
teater pembaca dan Alam Sekitar”
SET ● Lakonan teater pendek nyanyian secara didik ● Lirik lagu “Rakan
INDUKSI bertajuk “Si Kupu-Kupu hibur. Alam Sekitar”
(6 MINIT) dan Si Arnab” ● Dialog
menggunakan teknik ● Murid menonton
teater pembaca. persembahan tersebut Strategi
(Rujuk Lampiran 1) sambil mencatat ● Pembelajara
maklumat penting yang
● Nyanyian lagu diperoleh. n kontekstual
“Rakan Alam Sekitar” ● Didik hibur
(Rujuk Lampiran 2) ● Murid dan guru bersoal
jawab tentang Teknik
persembahan yang ● Teater pembaca
ditonton. ● Nyanyian
● Soal jawab
Pautan Youtube:
https://www.youtube.com/wat KB
ch?v=ngjHB7c78JE ● Menghubung kait
BCB
● Pada pendapat anda, ● Memprose
mengapakah kita
perlu menjaga alam s maklumat
sekitar?

KP
● Verbal-linguistik
● Muzik
● Intrapersonal

Jangkaan jawapan:
i. supaya manusia dan

haiwan boleh hidup
secara harmoni.
ii. bagi mengelakkan
kepupusan flora dan
fauna.

● Murid dibimbing oleh guru Nilai

● Tajuk pelajaran: untuk ● Kerjasama

Manusia Alam. menghubungkaitkan ● Kesyukuran

Penjaga jawapan dengan tajuk

pelajaran. TMK

● Klip video lagu

EK
● EK 1:1.14
● EK 2:2.1

LANGKA ● Artikel “Manusia Penjaga Aktiviti 1 BBB
H1
Alam” dan cerpen ● Murid diberikan dua ● Artikel
(20 MINIT)
“Pemburu yang Insaf” bahan bacaan iaitu artikel ● Cerpen

(Rujuk Lampiran 3) dan cerpen yang ● Slaid

mengandungi ayat pembelajaran

tunggal dan ayat majmuk. ● Topeng haiwan

● Murid membaca artikel ● Kad lampu trafik

dan cerpen secara Strategi
mekanis dengan ● Pembelajaran
bimbingan guru.
komunikatif

● Didik hibur

Kumpulan: Aktiviti 2 Teknik
1. Kenanga 5 Murid diagihkan ke dalam ● Simulasi/
2. Melati
3. Cempaka 5 kumpulan kecil. Lakonan
4. Mawar ● Murid berbincang dalam
5. Alamanda KB
kumpulan untuk membuat ● Menjana idea
● Persembahan kreatif: persembahan kreatif
i. Cerpen: Lakonan ringkas berdasarkan KP
ii. Artikel: Bicara berirama artikel dan cerpen yang ● Verbal-linguistik
telah dibaca. ● Interpersonal
● Beberapa kumpulan ● Muzik
diminta untuk ● Kinestetik
mempersembahkan


Click to View FlipBook Version