Penutup Kognitif ● Murid menyebut kata KB Menghubung
(5 minit) ⮚ Rumusan isi tanya yang telah ● kait
dipelajari dan ciri kata
pelajaran tanya tersebut.
⮚ Imbas kembali ● Setiap contoh ayat Teknik
contoh ayat dibaca semula dan ● Soal jawab
untuk setiap diimbas kembali frasa
kata tanya yang sesuai digunakan KP
⮚ Soalan tentang untuk setiap kata ● Interpersonal
frasa yang tanya. ● Verbal
menunjangi linguistik
ayat tanya ● Guru memberikan ● Kinestetik
untuk setiap pujian atas sikap murid
kata tanya yang menjaga Nilai Murni
kebersihan diri dan ● Menjaga
Sosial persekitaran. kebersihan
⮚ Pujian ● Guru menjelaskan BCB
● Bacaan
atas usaha kepentingan menjaga mekanis
dan kebersihan diri dan Pembelajaran
Kontekstual
kejayaan persekitaran.
● Menghubung
⮚ Nasihat kait kegunaan
kata tanya
tentang untuk
pembinaan
penjagaan ayat
kebersihan diri
dan
persekitaran
Konstruktivisme
● Pengaplikasian
pengetahuan
sedia ada
tentang kata
tanya
17. Refleks
Lampiran PENTAKSIRAN
Membina ayat tanya menggunakan kata tanya yang tepat berdasarkan gambar dan
jawapan yang diberikan.
1.
2.
3.
PEMULIHAN
PENGAYAAN
Bina ayat tanya dengan menggunakan kata tanya berdasarkan iklan di bawah.
1.
2.
3.
4.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 4 Kreatif
3. Bilangan Murid : 30 orang
4. Tarikh : 15 Februari 2021
5. Hari : Isnin
6. Masa : 8.10 hingga 9.10 pagi
7. Tema : Kesihatan dan Kebersihan
8. Tajuk : Pilih Gaya Hidup Sihat
9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa: Kata Kerja Pasif
10. Standard Kandungan:
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
11. Standard Pembelajaran:
5.1.2 Memahami dan menggunakan kata kerja pasif dengan betul mengikut konteks.
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyenaraikan kata kerja pasif yang terdapat dalam teks syarahan yang bertajuk
‘Kepentingan Mengamalkan Gaya Hidup Sihat‘ secara lisan dan bertulis dengan
betul.
ii. Membina ayat menggunakan kata kerja pasif mengikut konteks dengan betul.
13. Sistem Bahasa
● Tatabahasa: Morfologi – Kata Kerja Pasif
● Kosa kata: susu, buah limau, telur, roti, sayur, kacang
● Sebutan dan intonasi : Sebutan Bahasa Melayu Baku
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Sains, Pendidikan Moral
● Nilai Murni: Kasih sayang, Kesyukuran dan Bekerjasama
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
● Kreativiti: Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visualisasi, Penggunaan Peta i-Think,
Nyanyian lagu ‘Suku - Suku Separuh - Jom Hidup Sihat’ Upin Ipin.
● Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.9 Berkeupayaan memimpin - boleh bekerjasama dalam kumpulan, boleh berkongsi
pendapat
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif - boleh menyatakan kebaikan /
keburukan sesuatu perkara
EK 2: 2.3 Menghasilkan idea dari pemerhatian - boleh mengemukakan idea baru
berasaskan maklumat
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: menjana idea tentang kata kerja pasif, menghubung kait pengalaman,
mengecam dan merumus
● KP: verbal linguistik, kinestetik, interpersonal, intrapersonal dan muzik
● BCB: memproses maklumat, bacaan intensif, menulis dengan cepat
● Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait amalan gaya hidup sihat dalam
kehidupan seharian
● Pembelajaran Konstruktivisme
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil. Perkara Jumlah
1 Komputer riba 1
2 Pembesar suara 1
3 Projektor LCD 1
4 Skrin LCD 1
5 Teks Syarahan ‘Kepentingan Mengamalkan Gaya Hidup Sihat’ 30
6 Grafik peta pemikiran: Peta Buih 1
7 Model susu, buah limau, telur, roti, sayur, kacang 1
8 Buku teks Bahasa Melayu Tahun 4 30
9 Buku Latihan 30
Lembaran kerja: 24
10 Pengayaan 6
Pemulihan
17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid biasa menggunakan ayat pasif semasa berkomunikasi dalam kehidupan
harian.
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
● Kebersihan kelas. Peralatan yang
Pengurusa ● Persediaan murid untuk ● Murid memastikan kelas sesuai.
n Bilik
Darjah (2 belajar. bersih dan mereka bersedia
minit)
untuk belajar.
Set Induksi ● Makanan disediakan dalam ● Beberapa orang murid BBM
(5 minit) kotak misteri. dipanggil ke hadapan bilik Bahan maujud
Jangkaan jawapan darjah. (model)
Nama makanan ● Murid diminta KB
i. Susu mengambil contoh Menghubung kait
ii. Buah limau makanan yang terdapat
iii. Telur di dalam kotak. KP
iv. Roti Verbal Linguistik
v. Sayur
BCB
vi. Kacang Memproses maklumat
● Isi pelajaran ● Murid diminta berbual EMK
Kata Kerja Pasif tentang nama dan kesan ● Kreativiti dan
Kata kerja yang mengubah pengambilan makanan
ayat aktif menjadi ayat tersebut. inovasi
pasif.
Pembelajaran
Jangkaan jawapan ● Guru membimbing murid Kontekstual
Kesan mengambil untuk menghubungkaitkan Menghubungkaitkan
makanan yang sihat jawapan dengan tajuk dengan pengalaman
pelajaran hari ini. dalam kehidupan.
i. Tidak diserang
penyakit.
ii. Dapat hidup
dengan sihat.
iii. Imunisasi badan
dapat ditingkatkan.
● Tajuk pelajaran:
‘Pilih Gaya Hidup Sihat’.
Langkah 1 ● Video lagu kanak-kanak - ● Guru memaparkan sebuah BBM
(15 minit) Jana Wada Zaza yang lagu yang bertajuk ‘Amalan ● Skrin LCD
bertajuk ‘Amalan Makanan Makanan Seimbang’ melalui ● Projektor LCD
Seimbang’. tayangan LCD projektor. ● Komputer riba
● Pembesar suara
● Setelah menonton lagu TMK
tersebut, guru memaparkan ● Klip video
sebuah slaid tentang kata
kerja pasif yang disediakan https://www.youtu
oleh beliau pada skrin LCD. be.com/watch?v=
Yq30mEPGNIU
● Paparan slaid
● Persembahan slaid tentang ● Murid diminta mengikuti https://docs.googl
Kata Kerja Pasif dalam persembahan slaid yang e.com/presentatio
Google Slides. dipaparkan oleh guru sambil n/d/1F4vlrElYeJh
guru mengajar. AkhdyqWfBkLmG
srko60rQ1t8aUag
c8SA/edit?usp=sh
● Murid diberi penerangan aring
tentang kata kerja pasif KB
dengan mengambil contoh Menjana idea dan
daripada ayat perbualan yang menghubungkait
terdapat dalam lagu tersebut.
● Murid berbincang dengan KP
guru tentang kata kerja pasif ● Verbal Linguistik
yang diterangkan oleh guru. ● Kinestetik
EMK
● Pembelajaran
melalui TMK
Pembelajaran
Kontekstual
Langkah 2 ● Teks syarahan yang ● Murid dibahagikan kepada Menghubungkait lirik
(15 minit) bertajuk ‘Kepentingan kumpulan berpasangan. lagu dengan gaya
Mengamalkan Gaya Hidup hidup sihat.
Sihat’. ● Murid diberikan sebuah teks BBM
syarahan untuk dibaca ● Skrin LCD
secara intensif. ● Projektor LCD
● Komputer riba
● Setelah murid membaca teks ● Teks syarahan
tersebut, guru dan murid ● Peta buih
membincang tentang teks
tersebut. KB
Mengecam
KP
● Verbal Linguistik
● Interpersonal
● Dalam kumpulan, murid BCB
diminta berbincang dan Bacaan Intensif
menggariskan kata kerja
pasif yang terdapat dalam EMK
teks. ● Kreativiti dan
● Peta Buih yang ● Guru memaparkan sebuah inovasi
dipaparkan peta buih pada papan putih. ● Pembelajaran
pada papan putih. koperatif
TMK
Paparan Peta Buih
● Beberapa wakil murid diminta Nilai
ke hadapan kelas untuk ● Kasih sayang
menulis kata kerja pasif yang ● Kesyukuran
telah dikenal pasti pada peta ● Kerjasama
buih tersebut.
Penilaian Objektif (i)
● Guru membincangkan
jawapan yang ditulis oleh
murid pada papan putih.
Langkah 3 ● Aktiviti penilaian dalam buku Aktiviti 1 BBM
(18 minit) teks Bahasa Melayu Tahun ● Guru mengarahkan murid- ● Buku teks Bahasa
4 murid untuk melihat muka
surat 39 dalam buku teks Melayu Tahun 4
Bahasa Melayu Tahun 4. ● Buku latihan
● Lembaran kerja-
● Murid diminta membina ayat
pasif berdasarkan ayat yang aktiviti
dicetak berwarna biru. penggayaan
● Lembaran kerja-
aktiviti
pemulihan
● Lembaran kerja yang ● Murid diminta membuat KP
disediakan oleh guru aktiviti ini di dalam buku ● Verbal Linguistik
latihan. ● Intrapersonal
BCB
● Guru membuat pembetulan Menulis dengan cepat
serta-merta sekiranya ada
kesilapan pada struktur ayat Pembelajaran
pasif yang dibina oleh murid. Konstruktivisme
Aktiviti 2 Penilaian Objektif (ii)
Pengayaan
● Murid menulis satu
perenggan cerita
mengenai gaya hidup sihat
dengan menggunakan
beberapa
ayat yang mengandungi
kata kerja pasif. (Lampiran
3)
Pemulihan
● Murid menulis kata kerja
pasif yang betul
berpandukan kata kerja
aktif yang diberi. (Lampiran
4)
Penutup Kognitif ● Murid dan guru BBM
(5 minit) membuat rumusan isi ● Skrin LCD
● Rumusan isi pelajaran. ● Projektor LCD
pelajaran. ● Komputer riba
● Guru mengaitkan ● Pembesar suara
● Kepentingan amalan pendapat murid dengan
gaya hidup sihat rumusan isi pelajaran. EMK
kepada diri sendiri dan ● Kreativiti dan
orang lain. ● Murid diberikan pujian
atas sikap dan usaha Inovasi
Sosial murid dalam sesi ● Pembelajaran
● Pujian atas usaha
dan pengajaran dan berasaskan TMK
kejayaan murid. pembelajaran.
KB
Klip video Upin & Ipin ● Murid diterangkan Merumus
kepentingan amalan
gaya hidup sihat kepada KP
diri sendiri dan orang ● Interpersonal
lain. ● Muzik
● Murid dan guru TMK
melakukan pergerakan
kreatif sambil menyanyi Klip video
lagu ‘Suku- Suku
Separuh- Jom Hidup https://www.youtube.c
Sihat’ Upin dan Ipin. om/watch?v=GH_RU
Fzks_A
Nilai
● Kasih Sayang
● Kesyukuran
REFLEKSI
LAMPIRAN 1
Gambar 1 menunjukkan video yang digunakan dalam Langkah 1
Gambar 2 menunjukkan persembahan slaid yang digunakan dalam Langkah 1
LAMPIRAN 2
Gambar 3
Gambar 4
Gambar 5
Gambar-gambar di atas menunjukkan bahan-bahan yang digunakan dalam Langkah
LAMPIRAN 3
Gambar 6 menunjukkan bahan penilaian yang digunakan dalam Langkah 3
Gambar 7 menunjukkan latihan pengayaan yang digunakan dalam Langkah 3
LAMPIRAN 4
Gambar 8 menunjukkan latihan pemulihan yang digunakan dalam Langkah 3
Gambar 9 menunjukkan video yang digunakan sebagai bahan penutup sesi PdP
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 4 Amanah
3. Bilangan Murid : 30 orang
4. Tarikh : 15 Februari 2021
5. Hari : Isnin
6. Masa : 8.10 hingga 9.10 pagi
7. Tema : Masyarakat
8. Tajuk : Jiran Tetangga
9. Kemahiran Fokus: Aspek Tatabahasa: Kata Nama Am dan Khas
10. Standard Kandungan
1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi dalam situasi formal
dan tidak formal
11. Standard Pembelajaran
1.1.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap ujaran yang terdapat
dalam situasi tidak formal
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyenaraikan tiga kata nama am dan khas yang terdapat dalam video animasi
Omar dan Hana’ berkaitan kejiranan dengan betul
ii. Mengenal pasti kata nama khas dengan betul pada kuiz interaktif yang disediakan.
13. Sistem Bahasa
● Tatabahasa: morfologi – kata nama am dan khas
● Kosa kata: buah, makanan, jiran, makan
● Sebutan dan intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Pendidikan Moral
● Nilai Murni: Baik hati, bertanggungjawab, bantu-membantu, kasih sayang
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
● PAK-21: ‘Gallery Walk’
● Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: menghubung kait pengalaman, sebab dan contoh menjaga hubungan sesama
jiran
● KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
● BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam video animasi
● Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait amalan kasih sayang dalam kehidupan
seharian.
16. Bahan Bantu Belajar
Bil. Perkara Jumlah
1 Komputer riba 1
2 Projektor LCD 1
3 Video Animasi ‘Omar dan Hana’ 1
4 Gambar kawasan kejiranan 1
5 Grafik peta pemikiran: Peta buih 1
6 Permainan interaktif ‘Wordwall’ 1
7 Lagu ‘Rasa sayang Upin Ipin ‘ 1
Lembaran kerja: 5
8
1
Pemulihan
9 Buku Teks Bahasa Melayu Tahun 4
17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid biasa menggunakan kata nama am dan khas semasa berkomunikasi dalam
kehidupan harian.
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran Peralatan yang
● Kebersihan kelas sesuai
PENGURUS ● Persediaan murid ● Murid
AN BILIK memastikan BBB
DARJAH untuk belajar kelas bersih dan ● Gambar
(2 minit) mereka kawasan
bersedia kejiranan
Set Induksi untuk belajar ● Projektor LCD
(5 minit) ● Komputer riba
● Murid
● Antara soalan menyatakan KB
yang diajukan pandangan ● Menghubung
oleh guru berkaitan kait
ialah: gambar
yang Nilai Murni
i. Apakah ditayangkan ● Baik hati
yang ● Kasih sayang
kamu ● Guru
dapat lihat membimbing BCB
dalam murid untuk ● Memproses
gambar? menghubungkai maklumat
t kan jawapan
● Jangkaa dengan tajuk
n pelajaran pada
jawapan hari ini.
i. orang Pembelajaran
ii. pokok Kontekstual
iii. rumah
iv. tingkap
● Isi ● Menghubungk
pembelajaran aitkan dengan
: kata nama pengalaman
am dalam
kehidupan
i. orang
ii. pokok BBB
iii. rumah ● Video
Powtoon
● Tajuk pelajaran: berkaitan
Jiran Tetangga penerangan
kata nama am
Langkah 1 Video penerangan Aktiviti 1 da knas
(10 minit) Kata Nama Am dan ● Murid-murid
Khas menonton TMK: Video Muzik
dan https://www.youtube.c
Antara jangkaan mengambil om/watch?v=AeqTOl
jawapan: maklumat YfCsQ
Kata nama am penting KB
berkaitan kata
● kerusi nama am dan ● Menghubung
● meja khas kait
● pensel ● Murid
Kata nama menyatakan Teknik
Khas kata nama am ● Soal jawab
● Amir dan khas lain
● Yana yang berada di KP
● Taman Jaya sekeliling ● Interpersonal
mereka ● Verbal
● Guru linguisti
mencatat kata k
nama am dan
khas yang Pembelajaran
disebut oleh Kontekstual
murid pada
paparan skrin
komputer
yang
disediakan.
Langkah 2 Peta Buih ● Guru memberi ● Menghubungkait
(18 minit) pujian kepada kandungan video
Kata nama am dan murid dengan persekitaran
khas berdasarkan terhadap
video jawapan BBB
Jangkaan jawapan mereka. ● Peta buih
Kata nama Khas ● Video animasi
Aktiviti 1 Omar dan
● Pak Cik Yahya ● Murid menonton Hana
● Mak Cik Huda
● Omar video animasi ‘Omar TMK:Video Animasi
Kata nama dan Hana’ https://www.youtube.c
Am ● Guru memaparkan om/watch?v=fDDGWs
● makanan Peta Buih. RYMho
● jiran ● Murid
● buah melengkapkan peta PAK21
buih kata nama am ● ‘Gallery walk’
dan khas
berdasarkan Pendekatan
tayangan video ● Induktif
animasi Omar dan
Hana Strategi
● Menggunakan ● Pembelajaran
kaedah PAK21, guru kontekstual
menjalankan sesi
‘gallery walk’ dan Teknik
meminta beberapa ● sumbangsara
murid menayangkan n
peta buih mereka.
KP
● Interpersonal
● Verbal
Linguisti
k
● Kinestetik
Nilai Murni
● Kasih sayang
● bertanggungja
wab
PM
● Bertanggungjawab
Penilaian Objektif (i)
Langka Permainan interaktif Aktiviti 1 BBB
h3 ‘Wordwall’ ● Murid bersama ● Buku Teks
(23 minit) ● Lembaran
Pemilihan kata nama guru kerja
khas berdasarkan ayat menyelesaikan kuiz ● Permainan
interaktif kata nama interaktif
Pengayaan khas pada aplikasi ‘Wordwall’
Menyalin dan “Wordwall’
menyenaraikan kata ● Murid memilih kata https://wordwall.net/pl
nama beradasarkan nama khas yang ay/10895/004/711
teks tersebut betul berdasarkan
ayat yang Ciri PAK21
Pemulihan disediakan. ● Berkomunikasi
Lembaran kerja ● Lima ayat disediakan secara lisan
mengisi tempat kosong dan murid perlu dengan
kata nama am menentukan kata berkesan
nama khas dengan
memilih jawapan TMK
yang betul pada skrin ● Penggunaa
● Guru membuat n permainan
pembetulan serta- interaktif
merta sekiranya ada Wordwall
kesilapan.
● Pada akhir KP
permainan, paparan
skor markah akan
ditayangkan dan ● Verbal linguistik
murid yang mendapat ● Kinestetik
skor tertinggi akan ● Interpersonal
mendapat ganjaran.
Aktiviti 2 Penilaian Objektif
Pemulihan (ii)
● Guru
menyediakan
lembaran
kerja kata
nama am
● Murid
melengkapkan
lembaran kerja
dengan
memilih kata
nama am yang
betul
berdasarkan
ayat diberi
Pengayaan
● Murid menyalin
teks pada buku
latihan dan
menyenaraikan
kata nama am
berdasarkan
buku teks
Bahasa
Melayu
halaman 6.
Penutup Kognitif ● Murid menyebut kata BBB
(5 minit) ● Rumusan
nama am yang telah ● Skrin
isi pelajaran
dipelajari dan ciri kata ● Video animasi
nama am. ‘Upin Ipin Rasa
sayang’
● Kepentingan ● Murid-murid dan TMK
menjaga guru menyanyikan ● Lirik lagu Upin
hubungan sesama lagu rasa sayang Ipin bertajuk
jiran bersama-sama rasa sayang
Sosial ● Guru memberikan https://www.youtube.c
● Pujian atas pujian atas sikap om/watch?v=ByA7cxk
murid yang Ns5o
usaha dan bertanggungjawab
kejayaan dan baik hati KB
terhadap jiran ● Merumus
Nilai
● Kasih sayang
● Kesyukuran
● baik hati
PM
● Bertanggungjawab
KP
● Verbal linguistik
● Intrapersonal
18. Refleksi
LATIHAN PEMULIHAN LAMPIRAN
pejabat pos buku cerita bukit pagar siswazah
komputer bas sekolah helikopter jam kolam renang
1. Abang sedang menunggu… di perhentian bas untuk ke sekolah.
2. Fatimah sedang membaca sebuah di perpustakaan.
3. Adik teruja apabila melihat sebuah terbang di udara.
4. Pada hujung minggu yang lepas, sekumpulan pendaki telah mendaki sebuah……………..
di pinggir hutan.
5. Encik Muthu menyimpan data syarikat di dalam nya.
6. Husna mengirim sepucuk surat kepada kakaknya di …………………………………
7. Kanak-kanak sedang berenang di dalam itu.
8. Ibu menghadiahkan seutas tangan pada hari kelahiran Ahmad.
9. Kakak merupakan seorang Universiti Sains Utara.
10. Aris dan ayahnya bertungkus-lumus mengecat………………rumah mereka kerana Hari
Raya Puasa akan menjelang tiba.
LAMPIRAN 2
LATIHAN PENGAYAAN
Mata Pelajaran: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tahun: Bahasa Melayu
Bilangan murid: 5 Bestari
Tarikh: 18 orang
Hari: 8 Februari 2021
Masa: Isnin
Tema: 8:30 pagi – 9:30 pagi
Tajuk: Ekonomi Malaysia
Mari Berniaga
Kemahiran Fokus: Tatabahasa (Kata Adjektif)
Standard Kandungan
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
Standard Pembelajaran
5.1.3 Memahami dan menggunakan pelbagai kata adjektif mengikut konteks.
Objektif Pengajaran dan Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyenaraikan lima kata adjektif dalam peta buih.
ii. Membina tiga ayat menggunakan kata adjektif yang disenaraikan oleh rakan semasa
aktiviti ‘Trade A Problem’
Sistem Bahasa
● Tatabahasa : Sintaksis – pembinaan frasa
● Morfologi – kata adjektif
● Sistem Ejaan : Koma, Noktah.
Elemen Merentas Kurikulum
Ilmu: Kesusasteraan, Pendidikan Sivik
Kemahiran: Tatabahasa
Nilai murni:
Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Hormat menghormati, rasional, toleransi,
tanggungjawab & kerjasama
Kreativiti: Tayangan video, Permainan Educandy, Roda
Elemen Keusahawanan: Putar dan Jawab
Kemahiran Insaniah:
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Menghasilkan ayat berpandukan kata adjektif
Pembelajaran kontekstual: yang dipelajari
Kaedah: EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi:
Kemahiran Berfikir (KB): berkebolehan memberi idea
Kecerdasan Pelbagai (KP): Kemahiran keusahawanan, Kemahiran Kerja
Belajar cara belajar (BCB): Berpasukan
Teknik:
Pembelajaran Abad Ke 21 (PAK21): Menghubungkaitkan kata adjektif dengan
pengalaman sedia ada murid
Berpusatkan murid dan bahan
Menghubung kait, menganalisis, menjana
idea, merumus
Verbal linguistik, visual ruang,intrapersonal
interpersonal
Memproses maklumat dan mendengar
dengan cekap
Sumbang saran, soal jawab, perbincangan,
main peranan.
Hot Seat, Peta i-Think, Trade A Problem,
Round Robin
Bahan Bantu Belajar Perkara Jumlah
Bil. 1
1. Komputer riba
2. Pemancar LCD 1
3. Pembesar suara 1
4. Minyak wangi 1
5. Gula-gula 1
6. Bola 1
7. Sampul surat misteri 4
8. Peta Buih Kata Adjektif 4
9. Lembaran Membina Ayat 4
10. Permainan Educandy 1
11. Roda Putar dan Jawab 1
12. Kad emoji 12
Pengetahuan Sedia Ada
Murid pernah melihat situasi berjual beli di pasar raya atau kedai antara pembeli dan penjual.
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Pengurusan ● Kebersihan kelas Peralatan yang
Bilik Darjah ● Persediaan murid ● Murid memastikan kelas. sesuai
(2 Minit) bersih dan mereka bersedia
untuk belajar
untuk belajar.
Set induksi Aktiviti ‘Spontan 1. Murid diminta duduk di Teknik
(5 minit) Jurujual” tempat masing-masing. Main peranan, soal
jawab, sumbang
● Mempelajari 2. Murid dipilih secara rawak saran
cara ke hadapan kelas untuk
berkomunikasi menjalankan aktiviti BBB
dalam urus ‘Spontan Jurujual’. ● Minyak wangi
niaga. ● Gula-gula
3. Murid perlu memilih satu ● Bola
Soalan: barang yang ingin dijual.
1. Apakah aktiviti Pembelajaran
4. Setelah memilih barangan kontekstual
yang kita jalankan tersebut, murid akan disoal Menghubungkaitkan
sebentar tadi? secara ‘Hot Seat’. kata adjektif dengan
5. Murid perlu menerangkan
sifat-sifat yang dikenal pasti
pada barang yang dipilih
2. Pada pendapat dengan memegang watak pengalaman sedia
anda, sebagai seorang jurujual. ada murid.
pentingkah kita 6. Guru bersoal jawab dengan
menjalankan murid tentang pengisian Kemahiran
aktiviti jual beli? aktiviti tersebut. Insaniah:
7. Murid dibimbing oleh guru Kemahiran
3. Apakah contoh untuk menghubungkaitkan keusahawanan
kata adjektif aktiviti dengan isi pelajaran
yang disebut pada hari ini.
oleh rakan?
Jangkaan Jawapan:
1. “Spontan
Jurujual”.
2. Ya, untuk
meningkatkan
ekonomi negara.
3. Bulat, wangi,
manis
Langkah 1 Tayangan Video 1. Murid dibahagikan kepada TMK
(10 minit)
empat kumpulan. Tayangan video
2. Murid menonton video yang
ditayangkan oleh guru. Kaedah
3. Setiap kumpulan akan Berpusatkan murid
memilih sebuah sampul surat
misteri.
4. Berdasarkan sampul surat
misteri, murid perlu
menyenaraikan kata adjektif.
5. Senarai kata adjektif tersebut
perlu ditulis pada peta buih
yang disediakan.
6. Murid dan guru akan
berbincang jawapan yang
Pautan video: disenaraikan.
https://prezi.com/v/uybp
5mlfeh3u/# BBB Video
● Pemancar
Sampul Surat Misteri ● LCD
Kompute
● r riba
Pembesar
● suara
Sampul
● surat misteri
Peta Buih ● Peta
buih kata
adjektif
Ilmu
● Pendidika
n Sivik
KB
Menghubung
- kait
Menjana idea
KP
Visual
ruang
Interpersonal
Verbal
Linguistik
BCB
Memproses
maklumat dan
mendengar dengan
cekap
Teknik
Soal
Jawab
PAK 21
Peta i-Think
Nilai
Rasional
Kerjasama
Penilaian Objektif
(i)
Langkah 2 Trade-A-Problem 1. Murid berada dalam Kaedah
( 20 minit) ● Setiap kumpulan
kumpulan masing-masing, berpusatkan
membina masalah
atau soalan setiap kumpulan diberikan murid dan bahan
● Setiap kumpulan
menghantar kepada sehelai lembaran membina Teknik
soalan kepada
kumpulan lain untuk ayat. ● Perbincangan
mencari
penyelesaian. 2. Setiap kumpulan mencatat KB
Lembaran Membina lima kata adjektif yang ● Menganalisis
Ayat
telah dipelajari.
3. Setiap kumpulan saling KP
bertukar lembaran membina ● Interpersonal
ayat menggunakan teknik ● Verbal Linguistik
Trade-A-Problem. Ilmu
4. Kumpulan lain membina ● Kesusasteraan
ayat berdasarkan kata
adjektif yang diperoleh.
5. Setelah selesai membina Kemahiran
ayat, setiap kumpulan Insaniah:
menukar lembaran membina Kemahiran kerja
ayat dengan kumpulan lain berpasukan
untuk menilai ayat yang EK 1: 1.4
dibina melalui penggunaan
kata adjektif dengan betul. Kreativiti PAK 21
● Trade A
Problem
Nilai Murni
● Hormat-
menghormat
i
● Kerjasama
Pemulihan
Menjawab soalan
objektif dengan kata
adjektif yang sesuai
dan betul.
Penilaian Objektif
(ii)
Langkah 3 Bijak Bersama Aktiviti 1 TMK
(18 minit) ● Permainan
1. Secara berkumpulan
Educandy
bermain permainan ‘Bijak ● Roda putar
Bersama’ dan jawab
2. Permainan ‘Bijak Bersama’ BBB
● Permainan
Pautan Educandy: bertemakan Kata Adjekitf
Educandy
https://www.educandy.c mempunyai 5 jenis permainan ● Roda
om/site/resource.php?a berbeza. putar dan
jawab
ctivity-code=81413 3. Setiap kumpulan perlu
Teknik
5 jenis menyelesaikan 5 jenis ● Perbincangan
● Sumbang saran
permainan Educandy: permainan kata adjektif
KB
● Noughts & Crosses Educandy. ● Menganalisis
● Menjana idea
● Match-up 4. Setiap kumpulan akan dinilai
KP
● Memory melalui skor terkumpul ● Interpersonal
● Verbal Linguistik
● Multiple Choice permainan mereka.
Pengujian kefahaman
murid tentang ‘kata
adjektif’ menggunakan
aktiviti permainan atas
talian.
Roda Putar dan Aktiviti 2 Nilai Murni
Jawab
1. Seorang wakil kumpulan klik ● Kerjasama
Pautan Roda Putar dan
Jawab: roda pada komputer riba untuk ● Toleransi
mendapat nombor soalan. ● Hormat-
2. Murid tersebut menghormat
i
membaca soalan yang PAK 21
Round Robin
diperoleh.
3. Ahli kumpulan lain berbincang
dan menyebut jawapan secara
serentak. Pengayaan
https://wheelofnames.c 4. Kumpulan lain menilai Murid perlu
om/# kumpulan yang menyebut membina ayat
jawapan menggunakan kad menggunakan
emoji. kata adjektif
yang diberikan.
Kad Emoji
Dua ibu jari ke atas:
Sangat setuju
Satu ibu jari ke atas:
Setuju
Ibu jari ke bawah: Tidak
Penutup setuju ● Secara rawak, murid Kemahiran berfikir
(5 minit) Penutup kognitif:
Refleksi Rumusan isi pelajaran merumuskan isi pelajaran Merumus
Penutup sosial: berkaitan kata adjektif. Nilai
Pujian daripada ● Murid mendapat pujian dan ● Tanggungjawab
guru atas kerjasama
galakan daripada guru. ● Toleransi
murid KP
● Verbal linguistik
● Intrapersonal
● Interpersonal
Lampiran
Langkah 1: Tayangan Video
Pautan video:
https://prezi.com/v/uybp5mlfeh3u/#
Sampul Surat Misteri
yang berbeza. Terdapat empat sampul surat misteri yang
mengandungi empat keping gambar kata
adjekti
Peta Buih
Langkah 2: Lembaran Bina Ayat Kata Adjektif
Arahan : Sila isikan 5 Kata Adjetif yang anda mahu. Kumpulan yang menerima lembaran
ini seterusnya perlu membina ayat daripada Kata Adjektif yang rakan anda telah
senaraikan pada ruang yang tersedia.
Kata Adjektif Ayat
Aktiviti Pemulihan kerana dia merupakan gadis
Sila pilih jawapan yang sesuai dan tepat.
1. Suhaila memilik wajah yang sangat
berketurunan Belanda.
A. cantik ke sekolah sehingga dia dihukum oleh guru
B. lebar
C. masin
D. sedih
2. Ahmad kerap datang
disiplin.
A. malam kerana terlebih
B. pantas
C. lewat
D. cepat
3. Gulai asam pedas ikan siakap yang dimasak oleh ibu sangat
garam.
A. masam
B. manis
C. masin
D. pahit
4. Jarak antara Malaysia dengan Korea Selatan sangat . Oleh itu,
kita perlu menaiki kapal terbang untuk menjejakkan kaki di negara tersebut.
A. dekat
B. tebal
C. perlahan
D. jauh
5. Menara Berkembar Petronas merupakan bangunan yang sangat .
Bangunan kebanggaan Malaysia ini mempunyai 88 tingkat dengan ketinggian 452
meter.
A. kurus
B. l
ebar
C.tingg
i
D.panjang
Langkah 3: Permainan Bijak Bersama ‘Educandy’
Pautan Educandy:
https://www.educandy.com/site/resource.php?activity-code=81413
Roda Putar dan Jawab
Pautan Roda Putar dan Jawab:
https://wheelofnames.com/#