The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by hayati.myusof, 2021-06-24 22:26:37

e-RPH KUMPULAN E2 PISMP

Kad Emoji

Pengayaan

Anda dikehendaki membina ayat menggunakan kata adjektif yang disediakan pada
rajah di bawah.

PAHIT NIPIS RINDU MERAH JAUH
1.

2.
3.
4.
5.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

2. Tahun : 3 Kreatif

3. Bilangan Murid : 36 orang

4. Tarikh : 19 April 2021

5. Hari : Jumaat

6. Masa : 8.10 hingga 9.10 pagi

7. Tema : Lestarikan Bumi Kita

8. Tajuk : Memelihara dan Peka Terhadap Alam Sekitar

9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa (Kata Seru)

10. Standard Kandungan
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.

11. Standard Pembelajaran
5.1.4 Memahami dan menggunakan kata tugas mengikut konteks; kata seru

12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Menyenaraikan lima kata seru yang terdapat dalam cerita yang bertajuk ‘Kisah Si

Rimba’ dengan betul.

ii. Menulis cara menjaga alam sekitar berdasarkan merujuk gambar secara tepat
dengan menggunakan kata tugas dengan betul dan gramatis.

13. Sistem Bahasa Sebutan dan
• Tatabahasa: morfologi – kata seru

• Kosa kata : alam sekitar, hidupan, habitat
intonasi : ayat seruan

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
• Ilmu: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
• Nilai Murni: Kerjasama, semangat bermasyarakat, hemah tinggi, dan kebersihan
fizikal

• Pendidikan Alam Sekitar: bertanggungjawab terhadap kebersihan persekitaran

• Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK
• Kreativiti : Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi, membina ayat seru

Elemen Keusahawanan :

EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh menyatakan
kebaikan / keburukan sesuatu perkara

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
• KB: menghubung kait pengalaman, punca dan cara menjaga alam sekitar
• KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
• BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam video
• Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait amalan kebersihan dalam kehidupan
seharian
• Pembelajaran Konstruktivisme
• Teknik : Bercerita, sumbang saran, soal jawab, permainan bahasa

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah
1 Komputer riba 1
2 Projektor LCD 1
3 Lirik lagu ‘Takkan Tak Tahu’ 36
4 Grafik peta pemikiran: Peta Pelbagai Alir 1
5 Gambar kitar semula, tutup suis, beg kitar 1

semula, tanam pokok 30
6
6 Lembaran kerja:
Pengayaan
Pemulihan

17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid biasa menggunakan kata seru semasa berkomunikasi dalam kehidupan
harian.

Langkah / Masa Aktiviti Pengajaran dan

Isi Pelajaran Pembelajaran Catatan
Murid memastikan
PENGURUSAN • Persediaan murid Peralatan yang
kelas bersih dan sesuai.
BILIK DARJAH untuk belajar mereka
bersedia untuk
(2 minit) • Kebersihan kelas. belajar.

Set Induksi Nyanyian Lagu • Murid-murid BBB
(5 minit) “Takkan Tak Tahu Didi menyanyikan lagu Komputer riba
& Friends” berdasarkan lirik lagu Projektor LCD
dan video
Takkan tak tahu???? yang disediakan. BBM
Kalau sayangkan bumi Lirik Lagu : “Takkan
jangan buat begini Kata • Murid melakukan Tak Tahu”
pergerakan kreatif
nak kurang sampah sambil bernyanyi. TMK: Video Muzik
Tapi masih membeli https://www.youtube
Konon nak minum kopi • Guru dan murid .com/watch?v=LdAu
Ikut trend terkini CHIEBLw
Baru coolkan hip kan bersoal jawab
Nak beli lagikan KB
Tapi tu sia sia tentang pengisian Menghubung kait
Bertambah sisa sisa
Baiki semua cara hidup video dan lagu BCB
kita Memproses
Takkan tak tahu tersebut. maklumat
Takkan tak tahu (TB:
Takkan tak tahu 10.Mengumpul
Takkan tak tahu data melalui semua
deria)

Pembelajaran

Takkan tak takkan tak Kontekstual
Takkan tak tahu Menghubungkaitkan
dengan pengalaman
dalam kehidupan

Langkah / Masa Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Isi Pelajaran Catatan

Soalan Guru: Guru membimbing (TB: 8.
Menggunakan
Apakah contoh murid untuk pengetahuan lepas
perbuatan manusia
yang tidak menjaga menghubungkaitkan ke situasi baharu)
alam sekitar ?
jawapan dengan Teknik
Jangkaan jawapan • Sumbang saran
tajuk pelajaran pada Nilai
i. Buang sampah • Hemah tinggi
merata-rata. hari ini. • Kerjasama KP
iii.Bakar sampah secara • Interpersonal
terbuka. • Verbal linguistik
• Kinestetik

Langkah 1 Mari Belajar Kata Aktiviti 1 BBM
(18 minit) Seru • Murid menyaksikan Lembaran kerja peta
pelbagai alir
Jangkaan jawapan : i. dan mencatat nota
Wah penting berkaitan TMK: Video Muzik
ii. Eh iii. video tersebut. https://www.youtube
Syabas • Murid menyatakan .com/watch?v=lgud
iv. Aduh kata seru yang S-zQcqM
terdapat dalam
video tersebut. Teknik

• Bercerita
• Soal jawab
• (TB: 7. Menyoal

dan
menyelesaikan
masalah)

Langkah / Masa Aktiviti Pengajaran dan

Isi Pelajaran Pembelajaran Catatan
Aktiviti 2
• Murid mendengar KP
• Interpersonal
penerangan guru • Verbal linguistik
berkaitan kata seru Penilaian Objektif
dan ayat seru. (i)

Rujuk Lampiran • Berdasarkan peta
pelbagai alir, murid
Jangkaan jawapan : perlu menyatakan
perasaan yang
1. wah sesuai
2. eh / oh berdasarkan kata
3. amboi seru tersebut.
4. aduh
5. cis
6. syabas

Langkah 2 Kisah Si Rimba Aktiviti 1 BBB
(10 minit)
Soalan Guru: Apakah • Murid Komputer riba
contoh kata seru yang ditayangkan dengan Projektor LCD
terdapat dalam cerita
tersebut ? Jangkaan video “Kisah Si
jawapan
Rimba”. TMK: Jamboard

• Murid bersoal jawab https://jamboard.goo
dengan guru berkaitan gle.com/d/1hV_vQiH
Vg8XB9od_BBikSX
pengisian cerita

tersebut. VZrlrHCAUqPQHnd

• Murid menyatakan cyysV0/edit?usp=sh

contoh kata seru yang aring

terdapat dalam kisah

tersebut. Pendekatan

i. Eh ii. • Induktif
Oh iii.
Wah Teknik
iv. Cis • Bercerita

v. Amboi

Langkah / Masa Aktiviti Pengajaran dan

Isi Pelajaran Catatan

Pembelajaran • Soal jawab
• Permainan bahasa
Cara menjaga alam Aktiviti 2
KP
sekitar berpandukan • Berdasarkan • Interpersonal
gambar paparan gambar, • Verbal Linguistik
Nilai Murni
murid perlu menulis • Kebersihan fizikal
• Semangat
cara menjaga alam
bermasyarakata
sekitar. n
• Hemah tinggi
• Murid yang EK
• EK1:1.4
Jangkaan jawapan : menjawab dengan • EK5.5.1
i.Menanam pokok. ii.
Kitar semula iii. Guna tepat akan diberi

ganjaran.

beg kitar semula.

iv. Tutup suis elektrik
selepas guna.

Penilaian Objektif
(i) (ii)

Langkah 3 Aktiviti Permainan Pemulihan BBB
(23 minit) Bahasa Komputer riba
Murid memadankan Projektor LCD
Pemulihan ayat dengan kata
Memadankan Kata seru yang sesuai. TMK: Wordwall
https://wordwall.net/
play/2130/879/6498

https://wordwall.net/
play/1803/240/8213

KP

• Verbal linguistik
• Interpersonal
EK
• EK1:1.10

Langkah / Masa Aktiviti Pengajaran dan Catatan

Isi Pelajaran

Pengayaan Pembelajaran Penilaian Objektif
Teka Silang Kata Pengayaan (i)

Murid mencari
kata seru
tersembunyi
dalam permainan
Teka Silang Kata.

Penutup Kognitif • Murid menyebut KB
(5 minit) • Merumus
• Rumusan isi kata seru yang
Nilai
pelajaran telah dipelajari. • Kebersihan
• Hemah tinggi
• Cara menjaga alam • Murid menyatakan KP
• Verbal linguistik
sekitar cara menjaga alam • Intrapersonal

sekitar.

Sosial • Guru memberikan

• Pujian atas usaha pujian atas sikap
dan kejayaan
murid yang

menumpukan

perhatian.

18. Refleksi
19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia

LAMPIRAN



AKTIVITI PEMULIHAN
Arahan:
Padankan ayat dengan kata seru yang sesuai.

Lembaran Kerja Teka Silang Kata

AKTIVITI PENGAYAAN
Arahan:

Cari kata seru yang tersembunyi.


Click to View FlipBook Version