The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by hayati.myusof, 2021-06-24 22:26:37

e-RPH KUMPULAN E2 PISMP

i. Baik hati menyusun huruf-huruf sehingga PMK/Pendekatan

ii. Ringan menjadi satu simpulan bahasa ● KP
tulang - Interpersonal
Aktiviti 2 -Verbal
iii. Buah linguistik
tangan 1. Murid diminta membina teks
cerita dan melakukan persembahan
iv. Air muka mengenai simpulan bahasa yang

mereka dapat. STRATEGI

Soalan guru: 2. Dalam satu kumpulan, seorang -Kecerdasan pelbagai

1. Apakah simpulan murid diminta membaca teks dengan -didik hibur
terdapat intonasi yang betul manakala ahli -konstuktivisme
bahasa yang kumpulan diminta melakonkan situasi
cerita
dalam teks

kumpulan kamu? seperti teks cerita yang dibaca.

2. Apakah maksud 3. Kumpulan lain perlu meneka TEKNIK
simpulan bahasa yang simpulan bahasa yang ingin -lakonan
kamu senaraikan? disampaikan oleh pembentang.

4. Setiap wakil kumpulan akan -perbincangan

Jangkaan jawapan murid: mencatatkan simpulan bahasa pada EK
papan putih. -EK1: 1.1
1.i. baik hati ii. Ringan -EK3: 3.2
tulang iii. Buah tangan iv. 5. Murid dan guru berbincang
Air muka tentang simpulan yang mereka KEMAHIRAN
senaraikan. INSANIAH
2. I. suka membantu ii.rajin
iii.hadiah iv.maruah 6. Guru memberikan hadiah bagi
kumpulan yang menjawab dengan

betul. -Kemahiran

keusahawan

KB
- menjana idea

NILAI



- Kerajinan
- Keberanian
-Bertanggujawab

BCB

-Mengumpul
maklumat

Aktiviti Pengukuhan Aktiviti 1 PENILAIAN
OBJEKTIF
● Lembaran kerja 1. Murid diedarkan lembaran kerja Penilaian objektif (i)
seperti lampiran 4 dan (ii)
2. Setelah menjawab, BBB
-lembaran kerja
murid perlu menghantar
KB
lembaran kerja kepada
- Menjana idea
guru. -Menghubung kait

Langkah 3 Penggayaan
(10 minit)

Penggayaan

● Kad simpulan 1.Secara berpasangan, murid diminta
seperti dalam menceritakan secara spontan di BCB
lampiran 5
hadapan kelas yang bertemakan -Memproses
● Simpulan bahasa kekeluargaan berkenaan kad simpulan maklumat
yang terdapat bahasa yang mereka dapat dengan
dalam cabutan menggunakan intonasi yang sesuai -Skimming
ialah:
i. Anak mengikut kreativiti sendiri.
harapan
ii. Makan Pemulihan STRATEGI
1.Murid diminta menjawab lembaran
angin -Pembelajaran
masteri

iii. Murah hati kerja yang memilih perkataan yang -kontekstual

iv. Besar hati betul agar menjadi simpulan bahasa

v. Anak yang lengkap
sulun
PMK/PENDEKATAN

g ● KP
vi. Ikut jejak -Verbal

vii. Anak emas linguistik

viii. Ambil hati -Intrapersonal

KEMAHIRAN
INSANIAH

-Pemikiran kritis dan
kemahiran
menyelesaikan
masalah

NILAI
-Keberanian
-kerjasama
-tanggujawab

EK
EK1: 1.1
EK1: 1.4

PENILAIAN
OBJEKTIF

Penilian objektif (i) dan
(ii)

Penutup Kognitif Kognitif KB

Rumusan isi pelajaran 1. Guru menanyakan - Merumus
Penutup Sosial
pembelajaran pada hari ini kepada

murid yang dipilih

secara rawak. TEKNIK
-Soal Jawab
2. Dua murid yang dipilih diminta
menerangkan mengenai pelajaran pada

hari ini dengan bimbingan guru.

pujian atas usaha dan KP
-Verbal-linguistik
Penutup kejayaan Sosial -Intrapersonal
(5 minit)
1.Guru memberikan pujian atas sikap NILAI
murid yang aktif dan memberi token
ganjaran

-keberanian

-tanggujawab

- Kesyukuran

-berdikari

PMK/PENDEKATAN
-PAK21: Recap Group

KEMAHIRAN
INSANIAH

-Etika dan moral
profesional

Refleksi:

LAMPIRAN 1

CARTA ORGANISASI KELUARGA KECIL

TEKS CERITA: INILAH KELUARGAKU
Dunia kini melihat keluargaku sebagai jutawan yang berjaya. Namun, disebalik kemewahan
yang kami miliki inilah mempunyai kisah hitamnya sendiri. Dulu, aku dilahirkan

dalam keluarga yang miskin harta. Bapaku hanyalah bekerja sebagai peniaga kecil manakala
ibuku sebagai suri rumah. Ketika dahulu, kami sekeluarga terpaksa ikat perut kerana ketiadaan
wang serta aku dan adikku hampir berhenti sekolah kerana ayahku tidak dapat menampung kos
pembelajaran kami berdua. Perniagaan ayahku dahulu hampir gulung tikar disebabkan berlaku
penipuan serta kesihatan ayahku yang tidak berapa sihat. Setelah melihat kejadian itu, aku
bertekad untuk berhenti sekolah untuk membantu ayahku.

Namun, ayahku menghalang dan mengatakan bahawa pendidikan penting untuk kamu
lebih berjaya. Dengan kata-kata ayah, aku teruskan persekolahan manakala ayahku bermandi
peluh melakukan tiga kerja untuk menampung keluarga kami. Dengan keberkatan dan
kegigihan ayah untuk memajukan perniagaannya, setelah beberapa tahun perniagaan ayah
mula berkembang pesat dan mendapat untung berlipat ganda. Dengan kejayaan ini, aku
bertekad menyambung pelajaran aku di Universiti dalam bidang perniagaan agar aku dapat
membantu mengukuhkan serta mengembangkan lagi perniagaan ayah seperti dunia melihat
pada hari ini. Kejayaan demi kejayaan diperolehi kini aku digelar jutawan yang berjaya dan
hidup kami amat jauh berbeza dari dulu.

LAMPIRAN 3

KAD CAMTUMAN SIMPULAN BAHASA

LAMPIRAN 4

SOALAN PENGUKUHAN
Mengisi tempat kosong dengan simpulan bahasa yang disediakan

1. Pak Mail dan Mak Leha mempunyai lima orang .

2. Walaupun abang belajar jauh tetapi abang tetap tentang keadaan

keluarga di kampung.

3. Seorang ayah sanggup demi kelangsungan hidup keluarganya.

4. Ganesan mempunyai falsafah hidup untuk membantu orang-orang tua kerana dia

berasa orang tua juga perlu ada .

5. Aminah sentiasa membeli buku kerana dia seorang .

LAMPIRAN 5

LATIHAN PENGGAYAAN ( KAD SIMPULAN BAHASA)

LAMPIRAN 6

LATIHAN PEMULIHAN
Tandakan bulat pada perkataan yang betul bagi menjadikan simpulan bahasa yang
lengkap.

1. Anak
2. Baik
3. Berat
4. Hutang
5. Air
6. Rambang
7. Kaki
8. Bulat
9. Mengadu

Rancangan Pengajaran Harian

1.Mata pelajaran : Bahasa melayu

2.Tahun : 4 Seroja

3.Bilangan Murid : 25 murid

4.Tarikh : 25 Januari 2021

5.Hari : Isnin

6.Masa : 8.00 hingga 9.00 pagi

7.Tema : Kebersihan

8. Tajuk : Kebersihan Diri dan Persekitaran

9.Kemahiran fokus : Aspek tatabahasa: Kata Adjektif Pancaindera

10.Standard kandungan:

● 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks

11. Standard pembelajaran:

● 5.1.3 Memahami dan menggunakan kata adjektif mengikut konteks;
(iii) pancaindera

12. Objektif pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Menyenaraikan lima kata adjektif pancaindera yang terdapat dalam lirik lagu dengan
betul.

ii. Membina sekurang-kurangnya tiga ayat menggunakan kata adjektif pancaindera secara
gramatis.

13. Sistem bahasa

● Tatabahasa: Morfologi- Kata adjektif Pancaindera
● Sistem ejaan

14. Pengisian kurikulum (Elemen merentas kurikulum)

● Ilmu: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
● Nilai Murni: Kebersihan fizikal dan mental, kesyukuran
● Pendidikan Alam Sekitar: bertanggungjawab terhadap kebersihan diri dan persekitaran
● Kreativiti dan inovasi: Menjana idea dan mengaplikasi idea secara kreatif
● Teknologi maklumat dan komunikasi: Belajar melalui TMK
● Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi
● Elemen Keusahawanan:

EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan
banyak idea.

15. Strategi pengajaran dan pembelajaran (kepelbagaian kaedah dan teknik)

● Kemahiran berfikir(KB): menghubung kait pengalaman
● Kecerdasan Pelbagai(KP): verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
● BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam lirik lagu
● Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait amalan kebersihan dalam kehidupan

seharian.
● Pembelajaran Konstruktivisme

16. Bahan bantu mengajar

Bil. Perkara Jumlah
1. Komputer Riba 1
2. Projektor LCD 1
3. Pembesar Suara 1
4. Lirik lagu ‘Kata Adjektif Pancaindera’ 25
5. Grafik Peta Titi 25
6. Sampul surat 5
7. Lembaran Kerja 25

17. Pengetahuan sedia ada
i. Murid biasa menggunakan kata adjektif semasa berkomunikasi dalam kehidupan harian.

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan

pembelajaran

Pengurusan ● Kebersiha ● Murid Peralatan yang

Bilik Darjah n kelas memastikan sesuai

(2 minit) ● Persediaan kelas bersih dan

murid untuk mereka bersedia

belajar untuk belajar.

Set induksi Lima Sampul Surat ● Murid BBM
(5 minit)
diminta ● Sampul surat

membentuk KB
kumpulan ● Menghubung
seramai 5 orang. kait
● Murid

emas terbahagi kepada
umur
kaki 5 BCB
jasa
muka kumpulan. ● Memproses
tangan
kambing ● Murid diminta maklumat
hati
domba untuk memilih (Mengumpul

ketua kumpulan. data melalui

● Guru semua deria)

menyediakan 5

sampul surat. Pembelajaran

● Ketua kumpulan kontekstual
harus ke ● Menghubung

hadapan kelas kait dengan

dan mengambil pengalaman

sampul surat. dalam

● Murid-murid kehidupan.

harus

mencantum

perkataan yang

terdapat dalam

sampul surat.

Rujuk Lampiran 1
Perkataan
dalam sampul surat:

-Cantik
-Enak
-Bising
-Busuk
-Panas

Isi Pelajaran: Adjektif
Kata
(pancaindera)

I. Pandang
II. Sentuh
III. Rasa
IV. Bau
V. Bunyi

● Murid menampal

perkataan di

papan putih.

● Murid

menyenaraikan

perkataan yang

terdapat dalam

sampul surat.

● Guru mengaitkan

perkataan

tersebut dengan

tajuk

pelajaran

yang

hendak diajar

hari ini.

Langkah 1 Lagu Kata Adjektif ● Guru BBM
(10 minit)
menayangkan ● Lirik lagu ‘Kata

video lagu ‘Kata Adjektif

Adjektif Pancaindera’

Pancaindera’.

● Lirik lagu TMK: Video Muzik

diedarkan

kepada murid.
● Murid diminta Teknik
● Pergerakan
Lirik lagu ‘Kata untuk menyanyi
Adjektif pancaindera’ kreatif
bersama-sama.
● Soal jawab
● Murid melakukan

Kata adjektif pergerakan

pancaindera Bau, Rasa, kreatif KP

Lihat, Dengar, Sentuh, sambil bernyanyi. ● Interpersonal

Baju sari cantik, ● Murid menggaris ● Verbal
Bau bunga harum,
Kucing comel, kata adjektif lingiustik
Ikan hanyir,
pancaindera ● Kinestetik

yang terdapat Nilai Murni

Kek lapis manis, dalam lirik lagu. ● Kebersihan
Nasi lemak sedap, ● Guru bersoal Fizikal
Bunyi erhu merdu,
Jeritan nyaring, murid untuk
Labu sayong licin,
Kerang kesat, menyatakan kata Pembelajaran

Kata adjektif adjektif kontekstual
Pancaindera. (x2)
pancaindera ● Menghubung
Soalan:
1.Menggariskan kata yang lain. kait lirik lagu
kerja adjektif yang
terdapat dalam lirik ● Murid dengan
lagu.
menyatakan kata kebersihan
Jangkaan jawapan
adjektif diri.
Baju sari cantik,
Bau bunga harum, pancaindera
Kucing comel,
Ikan hanyir, yang terdapat di Penilaian Objektif (i)
dalam
Kek lapis manis,
Nasi lemak sedap, bilik darjah.
Bunyi erhu merdu,
Jeritan nyaring, ● Guru
Labu sayong licin,
Kerang kesat. mencatat kata

Soalan: adjektif

pancaindera

yang disebut oleh

murid pada

papan tulis.

● Murid dan guru
berbincang.

● Guru mengaitkan

kata adjektif

pancaindera

yang terdapat

dalam bilik darjah

dengan

kebersihan diri

dan persekitaran.

2. Senaraikan
contoh kata

adjektif
pancaindera yang lain.

Jangkaan jawapan

I. Bersih
II. Wangi
III. Licin
IV. Bising
V. Merdu

Langkah 2 Slaid Nota Kata Aktiviti 1 BBM
(18 minit)
Adjektif Pancaindera ● Guru ● Lembaran

menayangkan Carian

slaid nota perkataan

berkaitan kata

adjektif KP
pancaindera. ● Interpersonal
● Murid-murid ● Verbal
mendengar linguistik
dengan ● Kinestetik
teliti.

● Murid mengisi

tempat kosong Elemen

dengan kata keusahawanan

adjektif yang ● EK 1: 1.4

betul dalam

lembaran kerja Penilaian Objektif (i)
disediakan oleh

guru.

Aktiviti 2

● Guru

mengedarkan

kertas yang

mengandungi

‘Word Search’

iaitu carian

Rujuk Lampiran 2 perkataan
Lembaran kerja 1
Soalan: kepada murid.
Isi tempat kosong
dengan kata adjektif ● Murid diminta
pancaindera yang betul.
untuk mencari

kata adjektif

pancaindera

yang

1. Kelas sentiasa tersembunyi.

perlu berada dalam ● Murid

keadaan melengkapkan

. carian perkataan

2. Bunga di dalam dan berkongsi

kelas berbau . jawapan sesama

rakan.

3. Murid perlu ● Guru berbincang

berada dalam keadaan dengan murid

apabila guru mengajar. dan memberi

jawapan yang

4. Suara guru betul.

semasa mengajar di

dalam kelas sangat .

5. Guru kelihatan
semasa memakai baju
kurung kebaya.

6. Buku teks
bahasa Melayu berkulit

.

Jawapan betul
1. Bersih
2.Wangi
3.Senyap
4.Nyaring
5.Cantik
6.Tebal
Rujuk Lampiran 3
Carian
Perkataan (Word
Search)

Jangkaan Jawapan:

Langkah 3 ● Guru Ciri PA 21
(20 minit)
Soalan: meminta murid ● Berkomunikasi

Membina ayat untuk secara lisan

menggunakan kata mencatat kata dan tulisan

adjektif pancaindera adjektif dan dengan

yang terdapat dalam membina ayat berkesan.

slaid. menggunakan ● Penggunaan

pancaindera peta I-Think

yang terdapat

dalam slaid. KP

● Murid ● Verbal

membina ayat linguistik

menggunakan ● Kinestetik

Rujuk Lampiran 4 kata adjektif ● Interpersonal
Jangkaan jawapan: pancaindera dan
1.Baju berwarna putih
itu sangat cantik. menulis ayat di

dalam buku Elemen

latihan. Keusahawanan

2. Pemandangan ● Murid melakukan ● EK 1: 1.4
di taman bunga itu
indah. ‘Round table

discussion’ iaitu Penilaian objektif (ii)
perbincangan

3. Bunga Mawar meja bulat.
boleh diletakkan di
ruang tamu kerana ● Murid
baunya wangi.
membanding

beza jawapan

antara ahli

4. Sampah di kumpulan.
dalam tong sampah
berbau busuk. ● Guru memilih

beberapa orang

murid untuk

5. Coklat yang membaca ayat
dibuat oleh kakak
berasa manis. yang telah ditulis.

● Beberapa orang

murid membaca

6. Kopi yang

dibancuh di kedai
berasa pahit.

7. Bunyi bising itu ayat yang telah
datang dari biliknya.
ditulis oleh
8. Permukaan
papan itu sangat kasar. mereka.

Rujuk Lampiran 5 ● Guru membuat
Soalan:
Lengkapkan Peta Titi pembetulan serta

Jangkaan Jawapan: merta sekiranya
I. Pahit
II. Kasar ada kesilapan

III. Kotor pada struktur dan
IV. Busuk
maksud ayat.

● Murid

melengkapkan

peta titi dengan

kata adjektif

pancaindera dan

antonim yang

betul.

Aktiviti Pengayaan Pengayaan
Rujuk Lampiran 6 ● Murid
Lembaran Kerja 2 membuat latihan
Soalan: melenkapkan
Pilih jawapan yang lembaran kerja
betul. dengan mengisi

1.Air kolam itu menjadi tempat
kosong dengan

apabila semua ikan di jawapan yang
dalamnya mati. betul.

A.tengik

B.hancing Pemulihan
C.busuk ● Murid

padankan kata

2.Setelah penat adjektif

bersorak, suara budak pancaindera

dengan jenis kata

adjektif



itu menjadi pancaindera
yang betul.

. A.serak
B.merdu
C.garau

3. Ubi kayu yang
empuk itu

dimakan.
A.payau
B.enak
C.kelat

4.Air kopi itu terasa

kerana belum dibubuh
gula.
A.kelat
B.pahit
C.manis

5. Telefon bimbit itu
berbunyi
sungguh

sehingga
mengganggu tumpuan
kami.
A.merdu
B.nyaring
C.gemersik

6. Buah salak yang

belum benar-benar

masak akan terasa

.

A.tawar

B.masam
C.kelat

7.Permaidani itu masih

walaupun telah dijemur
selama beberapa hari.
A.dingin
B.sejuk
C.lembab

8. Buah peria yang
ditanam di kebun Pak
Samad

sekali.
A.masam
B.pahit
C.kelat

9. Minyak di dalam

botol itu tidak boleh

digunakan lagi kerana

berbau .

A.busuk

B.hapak

C.tengik

10.Bunyi jeritan yang

dari rumah di tepi hutan

itu sungguh

menakutkan.

A. garau
B. m
ersik
C.nyaring

Jangkaan Jawapan:
1.A
2.C
3.B
4.B
5.C
6.C
7.B
8.B
9.B
10.A

Aktiviti Pemulihan
Rujuk Lampiran 7
Lembaran Kerja 3
Soalan:
Padankan kata adjektif
pancaindera dengan
jenis kata adjektif
pancaindera yang betul.

Jangkaan Jawapan:
1.Pandang-Indah
2.Sentuh-Licin
3.Bau-Busuk
4.Bunyi-Merdu
5.Rasa-Sedap

Penutup Kognitif ● Murid menyebut KB
(5 minit)
● Rumusa isi kata adjektif ● Merumus

n pancaindera

pelajaran yang telah Nilai

● Kepentingan dipelajari.

menjaga

kebersihan ● Guru ● Kebersihan

diri dan memberikan ● Kesyukuran

persekitaran pujian atas sikap

(bilik darjah) murid yang

Sosial menjaga KP

● Pujian atas kebersihan diri ● Verbal

usaha dan persekitaran. linguistik

dan kejayaan. ● Intrapersonal

18. Refleksi Pengajaran dan Pembelajaran

Lampiran 1

Kad Perkataan yang terdapat dalam Sampul surat.

Lampiran 2

Lembaran Kerja 1
Isi tempat kosong dengan kata adjektif pancaindera yang betul.

1. Kelas sentiasa perlu berada dalam keadaan .

2. Bunga di dalam kelas berbau .

3. Murid perlu berada dalam keadaan apabila guru mangajar.

4. Suara guru semasa mengajar di dalam kelas sangat .

5. Guru kelihatan sangat semasa memakai baju kurung kebaya.

6. Buku teks bahasa Melayu berkulit .

Lampiran 3

Carian Perkataan (Word Search)

Lampiran 4

Bina Ayat.

1.Cantik- Lampiran 5
2.Indah-
3.Wangi-
4.Busuk-
5.Manis-
6.Pahit-
7.Bising-
8.Kasar-

Lengkapkan peta titi.

Lampiran 6

Lembaran kerja 2 (Aktiviti Pengayaan)
Pilih jawapan yang betul.

1.Air kolam itu menjadi apabila semua ikan di dalamnya mati.
A. te
ngik
B.hancing
C.busuk

2.Setelah penat bersorak, suara budak itu menjadi .
A. s
erak
B.merd
u
C.garau

3.Ubi kayu yang empuk itu dimakan.
A. p
ayau
B.enak
C.kelat

4.Air kopi itu terasa kerana belum dibubuh gula.

A. k
elat
B.pahit
C.manis

5.Telefon bimbit itu berbunyi sungguh sehingga mengganggu tumpuan kami.
A. mer
du
B.nyaring
C.gemersi
k

6.Buah salak yang belum benar-benar masak akan terasa .
A. ta
war
B.masam
C.kelat

7.Permaidani itu masih walaupun telah dijemur selama beberapa hari.
A. di
ngin
B.sejuk
C.lembab

8.Buah peria yang ditanam di kebun Pak Samad sekali.
A. m

asam
B.pahit
C.kelat

9.Minyak di dalam botol itu tidak boleh digunakan lagi kerana berbau .
A. b
usuk
B.hapak
C.tengik

10. Bunyi jeritan yang dari rumah di tepi hutan itu sungguh menakutkan.
A.garau
B.mersik
C.nyaring

Lampiran 7

Lembaran kerja 3 (Aktiviti Pemulihan)

Padankan kata adjektif pancaindera dengan jenis kata adjektif pancaindera yang betul.

Pandang Sedap

Sentuh Merdu

Bau Busuk

Bunyi Indah

Rasa Licin

Lampiran 8

Pembentangan Slaid Nota

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tarikh : 15 Februari 2021 (Isnin)
3. Tahun : 2 Bitara
4. Bilangan Murid : 20 orang
5. Masa : 10.30 - 11.30 pagi
6. Tema : Mesrai Alam
7. Tajuk : Menjaga Kebersihan
8. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa : Ayat tanya dengan kata tanya

9. Standard Kandungan
5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks.

10. Standard Pembelajaran
5.3.1 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan ayat mengikut konteks;
(iii) ayat tanya dengan kata tanya

11. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Mengenal pasti sekurang-kurangnya 5 ayat tanya dengan kata tanya yang
terdapat dalam teks bacaan dengan betul secara individu.
ii. Membina lima ayat tanya mudah dengan kata tanya dengan betul berdasarkan
tajuk yang diberi secara berkumpulan.

12. Sistem Bahasa
● Tatabahasa: Morfologi – Ayat tanya dengan kata tanya
● Kosa kata : Bagaimana, apa, mengapa, berapa, bila, di mana
● Membina ayat gramatis

13. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu : Sains (Penjagaan alam sekitar)
● Nilai Murni : Menjaga kebersihan, menjaga harta benda
● Pendidikan Alam Sekitar : Bertanggungjawab terhadap kebersihan diri dan
persekitaran
● Kreativiti : Pembinaan ayat berdasarkan tajuk

14. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB : Menghubung kait pengalaman
● KP : Verbal linguistik, visual, interpersonal dan kinestetik
● BCB : Mengenal pasti ayat tanya dengan kata tanya
● Pembelajaran Kontekstual : Menghubung kait amalan kebersihan dalam kehidupan
seharian
● Pembelajaran Konstruktivisme : Pengaplikasian pengetahuan sedia ada

15. Sumber Pengajaran

Bil. Perkara Jumlah
1 Kertas A4 (Kesan Lilin) 17
2 Pensel Warna 17
3 Laman Kata Tanya 1
4 Sampul 7
5 Buku Teks 17
6 Kertas Sebak 5
7 Kotak Cabut Undi 1
8 Tajuk Kertas 4

Lembaran Kerja: 17
Pentaksiran Umum 17
9 17
Pengayaan
Pemulihan

16. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid biasa menggunakan ayat tanya dengan kata tanya semasa berkomunikasi
dalam kehidupan harian.

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran
Set Induksi Aktiviti Mewarna BBM
(5 minit) Mewarna pada kertas 1) Murid diberi ● Kertas A4
A4 yang mempunyai kertas A4 yang ● Pensel Warna
kesan lilin yang mempunyai kesan
menonjolkan tanda ‘?’ lilin. KB

2) Murid diminta Menghubung
untuk mewarna KP kait
sehingga ●
muncul tanda ‘?’ ● Visual
Kinestetik
3) Murid bersoal
Sebelum Mewarna jawab dengan Pembelajaran
guru tentang Kontekstual
Selepas Mewarna tanda
tersebut. ● Menghubung
kaitkan
4) Jawapan murid dengan
digunakan untuk pengalaman
menghubungkait dalam
k an dengan kehidupan
tajuk pelajaran
pada hari ini.

Soalan :
1) Apakah
tanda ini?
- Tanda soal
2) Apakah
kegunaa
n tanda
ini?
- Untuk
kata tanya
3) Kata tanya
digunakan
untuk apa?
- Membina

ayat tanya

Langkah 1 Laman Kata Tanya Aktiviti 1 BBM Laman
(10 minit) 1) Guru ● Kata Tanya
Contoh ayat tanya menyediaka Sampul
dengan kata tanya : n ‘Laman ● Buku Teks
1. Apakah nama Kata Tanya’ ●
pada kertas
kucing kamu? sebak. KB
2) 5 orang murid ● Menghubung
2. Siapakah Perdana dipilih dan diberi kait
Menteri Malaysia sampul berwarna
kita yang keenam? yang Teknik
mengandungi ● Pergerakan
3. Berapakah jumlah ayat tanya. kreatif
murid di dalam 3) Murid ● Soal jawab
kelas itu? membaca kata
tanya yang KP Interpersonal
4. Bilakah awak akan terdapat pada ● Verbal
bertolak ke Kuala kertas sebak. ● linguistik
Lumpur? 4) Murid yang Kinestetik
menerima sampul ●
5. Mengapakah Sang akan melekat
Arnab kalah kepada contoh ayat tanya Nilai Murni
Sang Kura? untuk setiap kata ● Menjaga
tanya harta benda
6. Bagaimanakah berdasarkan
dapat menjaga warnanya. BCB
kebersihan? 5) Murid akan ● Bacaan
membaca ayat mekanis
7. Di manakah tanya dengan
terletaknya rumah kata tanya yang
awak? telah
dilengkapkan
pada kertas Pembelajaran
sebak. Kontekstual
6) Murid
● Menghubung
kait kegunaan
kata tanya

mengetahui
setiap kegunaan
kata tanya

berserta dengan untuk
ayat contoh. pembinaan
ayat
Aktiviti 2 :
1) Murid diminta Konstruktivisme
membuka buku ● Pengaplikasian
teks halaman pengetahuan
38. sedia ada
2) Murid diminta tentang kata
membaca teks tanya
bacaan
‘Jimatkan
Elektrik’.
3) Murid mengenal
pasti ayat tanya
dengan kata
tanya yang
terdapat dalam
teks bacaan.
4) Murid diminta
menggariskan
kata tanya
dan frasa
yang
menunjukkan
perkara yang
ditanya.
5) Murid bersoal
jawab dengan
guru tentang
ayat
tanya tersebut.

Langkah 2 Kotak Cabut Undi Aktiviti 1 BBB Kotak Undi
(18 minit) Tajuk : ● Kertas Sebak
1) Murid ● Pen Marker
● Kertas Tajuk
mencabut undi ● Bintang
● Nota Komen
tajuk yang ●

disediakan oleh

guru.

2) Murid berbincang
dalam kumpulan
tentang ayat tanya

Tajuk : yang sesuai Pendekatan
● Hospital dengan tajuk. ● Berpusatkan
● Rumah 3) Murid menulis murid
● Sekolah ayat tanya ● Berrpusatka
● Pasar raya dengan kata n bahan
tanya sesuai
Kata Tanya : dengan tajuk yang KP
● Apa diberi. ● Interpersonal
● Mengapa Aktiviti 2 : Gallery Walk ● Verbal
● Siapa 1) Murid melekat Linguistik
● Berapa hasil kerja pada ● Kinestetik
● Di mana dinding di
kelas. BCB Bacaan
Bahan Pemberian 2) Murid ● mentalis
Komen dan Bintang mengelilingi satu
kelas untuk
melihat hasil Ciri PA21
kerja kumpulan ● Gallery Walk
lain.
3) Murid Pembelajaran
membaca ayat Kontekstual
tanya yang
ditulis oleh ahli ● Menghubung
kumpulan lain. kait kegunaan
4) Murid diminta kata tanya
untuk memberi untuk
komen tentang pembinaan
hasil kerja ahli ayat
kumpulan lain
dengan memberi Konstruktivisme
nota komen dan ● Pengaplikasian
bintang. pengetahuan
sedia ada
tentang kata
tanya

Langkah 3 Pentaksiran Aktiviti 1 BBB



(22 minit) ● Murid diberi gambar ● Lembaran
dan kata tanya. Kerja Umum

● Jawapan bagi ayat ● Lembaran
tanya juga disediakan Kerja
dalam lembaran Pemulihan
kerja.
● Lembaran
● Murid diminta untuk Kerja
membaca jawapan dan Pengayaan
membina ayat tanya
Pemulihan yang sesuai dengan KP Verbal
jawapan, gambar dan ● linguistik
kata tanya. Kinestetik
● Interpersonal
Pemulihan ●
● Susun perkataan
supaya menjadi
ayat tanya yang
betul dan
bulatkan kata
tanya.

Pengayaan Pengayaan
● Bina ayat tanya
dengan
menggunakan
kata tanya
berdasarkan
iklan di bawah.


Click to View FlipBook Version