DISUSUN OLEH:
__________________
KUMPULAN E1
AMIR AFHAM BIN AZNIZAM
PUTERI WAFA BINTI SAARANI
KUMPULAN E2
NUR SYAHIRAH UMAIRAH BINTI SAIPUL BAHRI
HARVINESH A/L VALIUTHAM
KUMPULAN E3
MUHAMMAD HAFFIZ BIN HAZAIR
MUHAMAD FIRDAUS BIN MOHD SOFFI
KUMPULAN E4
MUHAMMAD IQBAL ASJAD BIN ZAMRI
NORAZLEEN BINTI MOHAMAD PUZI
KUMPULAN E5
AIMAN NURHAKEEM BIN JALAL
NUR AFIQAH BINTI ROSLI
KUMPULAN E6
MUHAMMAD HARITH BIN MOKHTAR
RAJA ANNUR SYIFA BINTI RAJA ANUAR
PPISMP SEMESTER 4 AMBILAN JUN 2019
Asalamualaikum dan Salam sejahtera.
RPH digital ini dihasilkan melalui Kapasiti Pembelajaran Bermakna
(KPPB) melalui gabungan antara kursus PRKA3012 dengan
BMMB3093.Tahniah kepada pensyarah kursus yang berjaya
membimbing pelajar Semester 4 (Ambilan Jun 2019) dalam
menghasilkan sesuatu yang boleh dijadikan rujukan dan panduan kepada
pelajar lain pada masa akan datang.
Tahniah juga kepada JPBM kerana RPH Digital ini akan menyertai
Pertandingan Showcase Kapasiti Pembelajaran Bermakna (KPPB) di
peringkat IPGKBM pada 25 Jun 2021. Penyertaan dalam pertandingan ini
sangat baik kerana dapat memberikan pengalaman membentangkan
sesuatu hasil pembelajaran dan membentuk semangat berani mencuba
dalam kalangan pelajar.
RPH digital ini akan kita tambah baik dan diterbitkan supaya pelajar-
pelajar menjadi panduan kepada pelajar yang menjalani praktikum
supaya dapat menulis RPH dengan betul. Diharapkan penerbitannya
nanti akan dapat menambah khazanah ilmu dalam bidang pendidikan.
Akhirnya, tahniah sekali lagi kepada semua pensyarah JabatanPedagogi
Bahasa Melayu IPG Kampus Bahasa Melayu atas usaha dan bimbingan
yang berterusan kepada pelajar dalam penghasilan RPH Digital ini.
Sekian, terima kasih.
Hapsah Majid
Penyunting RPH Digital
Rancangan Pengajaran Harian
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 4 Cemerlang
3. Bilangan Murid : 30 Orang
4. Tarikh : 21 Oktober 2020
5. Hari : Rabu
6. Masa : 8:10 – 9:10 Pagi
7. Tema : Jadikan Inspirasi
8. Tajuk : Daulat Tuanku
9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Mendengar Dan Bertutur
10. Standard Kandungan
1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi dalam situasi formal dan
tidak formal.
11. Standard Pembelajaran
1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan, dan menyebut sesuatu yang diujarkan semula
dalam situasi tidak formal.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap ujaran yang terdapat dalam
situasi tidak formal dengan menjawab sekurang-kurangnya 3 soalan yang diajukan oleh
rakan-rakannya dengan tepat.
12. Sistem Bahasa
● Sebutan dan intonasi: murid menyebut ayat dengan jelas dan intonasi yang sesuai.
● Kosa kata: demokrasi berparlimen, Sultan, Raja, bendera, Jalur Gemilang.
● Sintaksis : Ayat Penyata
● Morfologi : Kata Nama
13. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Sejarah, Pendidikan Muzik, Pendidikan Sivik
● Nilai Murni: Keyakinan, Keberanian, Kebersihan Diri Dan Tanggungjawab, Toleransi,
Kerjasama
● Sains dan teknologi : Penggunaan Bahan Berasaskan TMK
● Peraturan Sosiobudaya : Laras Bahasa
● Pendekatan tematik
i. Jati Diri, Patriotisme dan Kewarganegaraan : melahirkan masyarakat yang
mempunyai semangat kekitaan dan setia kepada negara.
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK, Aplikasi Powerpoint
● Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi
● Elemen Keusahawanan:
i. EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea
ii. EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh
menyatakan pandangan dan jawapan sendiri.
14. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: menghubung kait pengetahuan dan pengalaman tentang tanggungjawab rakyat
terhadap raja, mencari idea dan pengetahuan tentang cara menghormati bendera
jalur Gemilang.
● Penggabungjalinan : kemahiran membaca, kemahiran mendengar dan bertutur.
● KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
● BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam lirik lagu
● Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait tanggungjawab murid sebagai rakyat
kepada raja,
● Pembelajaran Konstruktivisme
● Pendekatan berpusatkan murid : murid mengumpul idea bagi membina soalan dan
menjawab soalan.
● Didik hibur : penggunaan lagu patriotik.
● Pembelajaran abad ke – 21 : Penggunaan Peta I think.
● Kecerdasan Pelbagai (KP) : Verbal linguistik, interpersonal dan intrapersonal
● Kemahiran Insaniah (KI) : Kemahiran berkomunikasi, pemikiran kritis dan kemahiran
menyelesaikan masalah, pembelajaran berterusan dan pengurusan maklumat dan
kemahiran kerja berpasukan
15. Bahan Bantu Mengajar Jumlah
Bil Perkara 1
1. Komputer riba 5
2. Botol air 5
3. Keratan kertas nama-nama raja 1
4. Bahan multimedia:
1
Audio -Lagu Kanak kanak 1
Video youtube -lagu Setia- 5
5. Projektor 1
6. Pembesar suara
7. Kad bertuah
8. Slaid Powerpoint
9. Gula gula
16. Pengetahuan Sedia Ada
● Murid biasa menggunakan kata nama am semasa berkomunikasi dalam kehidupan
harian.
● Murid mengetahui dan memahami penggunaan gelaran “Sultan” dan raja.
17. Pelaksanaan pengajaran
Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Catatan
Pembelajaran
Pengurusan Kebersihan kelas 1. Murid diarahkan oleh KP:
Bilik Darjah (2 Kawalan kelas: guru untuk memastikan ● Verbal-linguistik
Minit) kelas dalam keadaan yang
bersih.
Peneguhan positif Nilai:
2. Murid diminta untuk ● Kebersihan Diri
menyusun kerusi serta ● Tanggungjawab
meja dalam keadaan
teratur sebelum
memulakan kelas.
Set Induksi Kemahiran mendengar dan Permainan BBM:
(5minit) bertutur “Berdiri Jangan Tak Berdiri” ● Botol Air
● Kertas
Beberapa botol air dan 1. Murid dibahagikan kepada ● Lagu Kanak-Kanak
kertas yang mengandungi
nama-nama raja disediakan beberapa kumpulan kecil ● Pembesar Suara
bagi meneka tajuk 5 orang setiap kumpulan. ● Komputer riba
pelajaran.
2. Guru menyediakan botol ● Projektor
Cadangan nama-nama raja: bagi setiap kumpulan
yang berisi separuh air KB:
● Sultan Abdullah dan beberapa helai kertas ● Menjana idea
Ri’ayatuddin yang mengandungi ● Menghubung kait
nama-nama raja yang
Al-Mustafa Billah ditampal secara terbalik KP:
Shah pada papan hitam. ● Verbal-linguistik
● Sultan Abdul Halim
Muad’zam Shah 3. Guru memainkan lagu
Ibni Almarhum kanak-kanak.
Sultan Badlishah.
4. Wakil setiap kumpulan Nilai:
● Sultan Mizan Zainal perlu melambung botol ● Keberanian
Abidin air dan memastikan botol ● Keyakinan
air jatuh dalam keadaan
● Tuanku Syed botol berdiri.
Sirajuddin
5. Wakil kumpulan yang Strategi:
● Sultan Sallehuddin berjaya mendirikan botol ● Berpusatkan
air dengan melambung
● Sultan Muhammad botol perlu mencabut murid dan bahan
V kertas yang tertera pada
papan hitam dan Teknik:
Contoh soalan: memberitahu perkataan ● Permainan
● Apakah maksud yang terdapat pada kertas
kepada ahli kumpulan. bahasa dan soal
perkataan yang jawab
diberitahu oleh wakil 6. Kumpulan yang tidak
kumpulan kamu? berjaya mendirikan botol
dengan melambung
Contoh jawapan: sebanyak 3 kali dikira
sebagai kalah.
7. Guru bersoal jawab
dengan murid bagi
mendapatkan respons.
8. Hasil jawapan murid akan
dikaitkan dengan topik
pengajaran pada hari
tersebut.
● Raja-raja di negara 9. Guru memperkenalkan
Malaysia. tajuk pelajaran pada hari
ini.
Langkah 1 Aktiviti ‘Siapa Peka’ Guru melakukan aktiviti ‘Siapa BBM
(10 minit) Peka’ ● Kad tugasan
● Membaca ayat 1. Murid dibahagikan kepada KB
secara mentalis enam kumpulan kecil.
● Menyampaikan ayat ● Mengecam
mengikut turutan
2. Setiap ketua kumpulan
● Kad Bertuah
diminta ke hadapan kelas ● Mengenal
untuk mencabut kad pasti
bertuah.
3. Selepas membaca dengan BCB
teliti, ketua perlu
membisikkan ayat yang ● Mendengar
dipilih kepada ahli dengan
kumpulan mengikut berkesan
urutan.
4. Ahli kumpulan yang KP
terakhir diminta
kehadapan kelas dan ● Verbal
menuturkan semula apa linguistik
yang didengarnya.
5. Kumpulan yang PAK21
menuturkan dengan tepat
akan mendapat hadiah ● Ciri
kepimpinan
6. Aktiviti diulang dengan Nilai
ayat kedua dan ● Keyakinan diri
seterusnya.
● Keberanian
Strategi
● Berpusatkan
bahan
Langkah 2 Aktiviti ‘Awak Tanya, Saya Aktiviti ‘Awak Tanya, Saya Jawab’ FASA
(20 minit)
Jawab’ PERKEMBANGAN
DAN TINDAKAN
1. Murid kekal berada dalam
1. Bersoal jawab enam kumpulan kecil.
untuk mendapatkan 2. Slaid akan dipaparkan di ● Murid
penjelasan. layar berkaitan cara cara mengembang
memasang bendera Jalur kan
2. Bertutur untuk Gemilang dengan kemahiran
bertanya soalan. berhemah selama 5 minit. mendengar
dan bertutur
3. Mendengar dan 3. Selain itu, murid dengan
memahami mempunyai pilihan untuk bersoal
penjelasan sesuatu merujuk kepada buku teks jawab.
perkara. Bahasa Melayu m/s 96.
-Teks yang dibaca. 4. Kemudian, murid diberi BBM
masa 5 minit untuk
berbincang dengan
Slaid Powerpoint kumpulan masing-masing ● Slaid
mengenai soalan yang Powerpoint
Cara lagu permainan Boom hendak diajukan kepada
Sana Boom Sini kumpulan yang ingin https://docs.google.c
Bom (nama kumpulan) bom disoal. om/presentation/d/1
(nama kumpulan) bom ke ( 9JDRQYYj5_VFqbKDFX
nama kumpulan lain) bom. 4. Setiap kumpulan murid vVQAVgFRGBve0Skdw
Cth: bom China bom China perlu sekurang-kurangnya _aPPCFQE/edit?usp=s
bom ke Jepun bom. mempunyai dua soalan haring
untuk menyoal kumpulan
Jangkaan Soalan : lain. BCB
● Bersoal jawab
1.Bagaimanakah Jalur 5. Wakil setiap kumpulan untuk
Gemilang di susun semasa akan menyoal soalan mendapatkan
perarakan? mengenai teks kepada maklumat
kumpulan mereka dalam
permainan “Boom Sana KB
Boom Sini”
6. Kumpulan yang dibom ● Memahami
akan diajukan soalan dan ● Verbal
perlu menjawab setiap
soalan yang diajukan linguistik
mengenai teks yang ● Menjana idea
diberikan.
7. Kumpulan yang Pendekatan
mengajukan soalan perlu
mendengar dan ● Berpusatkan
memahami dengan teliti bahan
mengenai jawapan dan
penjelasan yang ● Berpusatkan
diberikan. murid
8. Langkah ini berterusan ● Pembelajaran
sehingga kumpulan yang Kontekstual
disoal pula perlu menyoal
2.Bagaimanakah Jalur manakala kumpulan yang Nilai Murni
Gemilang dikibarkan di menyoal pada awalnya ● Bekerjasama
rumah atau kedai ? pula perlu menjawab ● Toleransi
soalan.
3.Bagaimanakah cara
Gegantung Jalur Gemilang 9. Wakil kumpulan sahaja Kemahiran Insaniah
digantung ? perlu menyoal dan (KI)
Jangkaan jawapan : menjawab soalan tersbut ● Kemahiran
namun, ahli kumpulan lain berkomunikas
1. Jalur Gemilang disusun boleh berbincang dan i, pemikiran
dengan cara mendahului membantu wakil kritis dan
bendera-bendera lain kumpulan. kemahiran
2. Jalur Gemilang perlu 10. Kumpulan yang dapat menyelesaika
digantung pada tiang yang menjawab soalan akan n masalah,
condong ke arah jalan raya diberi satu bintang. pembelajaran
di rumah atau di kedai. berterusan
3. Cara Gegantung Jalur 11. Aktiviti ini diteruskan dan
Gemilang digantung secara secara bergilir-gilir pengurusan
membujur dari atas ke sehingga 5 pusingan dan maklumat
bawah semua ahli kumpulan dan
dapat menjawab dan kemahiran
mengajukan soalan. kerja
12. Pada akhir permainan, berpasukan
guru akan mengira
bintang yang diperoleh
dan kumpulan yang
mendapat bintang
terbanyak akan diberikan
hadiah.
Langkah 3 Aktiviti nyanyian lagu AKTIVITI BBM
(18 minit) “Setia ” “NYANYIAN”
● Pembesar
-Video lagu didapati di 1. Murid diperdengarkan suara
platform Youtube yang ‘Setia’ di
ditayangkan pada slaid hadapan kelas. ● Komputer
riba
2. Guru mengedarkan
lembaran lirik lagu. ● Projektor
● Lembaran
Lirik
SOALAN GURU: 3. Murid diminta menyanyi TMK: Video Muzik
-Apakah tanggungjawab bersama-sama.
rakyat kepada raja? https://www.youtube.
com/watch?v=HtgJv3
-Apakah yang perlu SGP2A
dilakukan oleh rakyat untuk
membentuk sebuah negara 4. Secara berkumpulan, KB
yang aman? murid dikehendaki untuk
berbincang mengenai ● Menghubung
mesej yang disampaikan kait
dalam lembaran lirik lagu
tersebut.
Nilai
-Sebagai seorang pelajar 5. Wakil kumpulan ● Kerjasama
bagaimanakah anda
menunjukkan taat setia dikehendaki untuk bersoal
kepada raja?
jawab dengan guru KP
mengenai isi yang ingin
disampaikan dalam lagu. ● Kinestetik
Pengayaan: ● Verbal
linguistik
Murid dikehendaki
menyenaraikan tanggungjawab ● Interpersonal
Buku Teks M/S 88 rakyat kepada raja berdasarkan ● Intrapersonal
lirik lagu dan BCB
mempersembahkannya
dihadapan. Kemudian, murid ● Mendengar
perlu menyalin isi-isi penting dengan berkesan
dalam bentuk lembaran Peta I
think yang diberikan guru. PEMBELAJARAN
ABAD KE – 21
Pemulihan:
● Penggunaan
Secara berpasangan murid Peta I think.
dikehendaki untuk bertutur
menggunakan dialog pada Buku Kecerdasan Pelbagai
Teks muka surat 88 di hadapan (KP)
guru.
● Verbal
linguistik,
interpersonal
dan
intrapersonal
Penutup Kognitif 1. Guru merumuskan isi KB
(5 minit) Rumusan isi pelajaran pada hari ini Merumus
Pelajaran KP
2. Guru memberikan pujian Verbal linguistik
Sosial atas sikap murid yang Intrapersonal
Pujian atas usaha cintakan negara dan Nilai
dan kejayaan bangga dengan Bendera Patriotisme
Kebangsaan iaitu jalur Bertanggungjawab
Gemilang.
1. Guru memberikan pujian
terhadap kesungguhan
murid menjawab soalan
dan terlibat aktif dalam
aktiviti PdP hari ini.
2. Guru turut memberikan
ganjaran kepada semua
murid berbentuk sebiji
gula-gula.
3. Murid menyatakan nilai
murni yang telah
dipelajari melalui isi
pelajaran ini.
18. Refleksi
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
Lampiran
LAMPIRAN SLAID CARA-CARA MEMASANG BENDERA
LAMPIRAN LEMBARAN KERJA PETA I-THINK
Senaraikan lima tanggungjawab anda sebagai rakyat kepada raja dan negara. Sila isikan jawapan anda
dalam ruangan Peta I think.
LAMPIRAN LATIHAN
LAMPIRAN RUJUKAN M/S 96 (AKTIVITI 2)
LAMPIRAN RUJUKAN M/S 96 (AKTIVITI 2)
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN)
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 3 Intelek
3. Bilangan Murid : 32 orang
4. Tarikh : 20 April 2021
5. Hari : Selasa
6. Masa : 10.00 pagi hingga 11.00 pagi
7. Tema : Kesihatan dan kebersihan
8. Tajuk : Mari jaga kebersihan diri
9. Kemahiran Fokus : Kemahiran mendengar dan bertutur
10. Standard Kandungan
1.1 Mendengar dan memberikan respons
11. Standard Pembelajaran
1.1.3 Mendengar, mentafsir dan memberikan respons terhadap;
i) Soalan bertumpu
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :
i) Mendengar, mentafsir dan menjawab sekurang-kurangnya 3 soalan bertumpu
yang diajukan oleh guru dengan betul dan tepat selepas aktiviti pembelajaran
ii) Membina sekurang-kurangnya 1 soalan bertumpu, mendengar soalan, mentafsir
dan menjawab soalan bertumpu yang diajukan semasa aktiviti berkumpulan
dengan betul dan tepat
13. Sistem Bahasa
● Sintaksis : Binaan ayat soalan bertumpu
● Sebutan dan intonasi : Murid menyebut ayat dengan jelas dan intonasi yang
sesuai
● Kosa kata : Bersih, sihat, cerdas
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu : Pendidikan Jasmani dan Kesihatan
● Nilai Murni : Kasih sayang, kebersihan fizikal dan mental, berdikari
● Kreativiti : Berfikir cara untuk membina dan menjawab soalan bertumpu
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK) : Aplikasi PowerPoint
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● Pembelajaran Konstruktivisme (PK) : Membina pemahaman dan
pengetahuan baharu melalui
pengalaman sedia ada.
● Belajar Cara Belajar (BCB) : Mengumpul
maklumat, memproses maklumat,
mengaplikasikan maklumat dan
merumuskan maklumat.
● Kecerdasan Pelbagai (KP) : Verbal linguistik, interpersonal dan
intrapersonal
● Kemahiran Insaniah (KI) : Kemahiran berkomunikasi, pemikiran
kritis dan kemahiran menyelesaikan
masalah, pembelajaran berterusan dan
pengurusan maklumat dan kemahiran
kerja berpasukan
● Kemahiran Berfikir : Menghubung kait pengetahuan dan
pengalaman tentang kepentingan
menjaga kebersihan dan kesihatan diri
serta berfikir cara untuk membina dan
menjawab soalan bertumpu
16. Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Bil. Perkara Jumlah
1 Komputer Riba 1
2 Projektor 1
3 Tisu tandas 1
4 Botol berisi air 2
5 Segenggam tanah -
6 Radio 1
7 Kotak tisu 1
8 Cebisan kertas nombor 5
9. Dadu nasib 1
10. Kad nombor 6
11. Paparan slaid penerangan soalan bertumpu dan gambar 6
jawapan (Lampiran 1)
12. Kertas A4 6
13. Lembaran kerja teks pendek (Lampiran 2) 32
14. Lembaran kerja jawapan (Lampiran 3) 28
15. Lembaran kerja teka silang kata (Lampiran 4) 4
16. Papan putih 1
17. Pelekat sticker bintang 10
17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid mengetahui tentang kepentingan menjaga kebersihan diri
ii. Murid mengetahui cara menjawab soalan bertumpu
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa ● Kebersihan kelas Pembelajaran
Pengurusa ● Persediaan murid Peralatan yang
n Bilik untuk belajar ● Murid memastikan sesuai
Darjah (2 kelas bersih dan
minit) Tisu mereka bersedia untuk BBM : Tisu
Set Induksi belajar tandas, ketip
(5 Minit) tandas kuku, dua botol
Ketip kuku ● Enam orang murid berisi air dan
dipilih secara rawak segenggam
botol berisi air untuk mengambil tanah
barang-barang berupa
Tanah tisu tandas, ketip kuku, PK :
Soalan guru : 2 botol berisi air dan Menghubungkait
segenggam tanah di pengetahuan
1) Mengapakah perlu dalam kotak yang sedia ada
mengelap meja yang dibawa guru dengan
kotor? pembelajaran
● Murid yang mengambil
2) Adakah murid-murid tisu perlu mengagihkan BCB : Membuat
telah memotong kuku? helaian tisu kepada gambaran dan
murid-murid lain dan mengaplikasikan
3) Mengapakah kita perlu diminta untuk maklumat
memotong kuku? mengelap meja
masing-masing KP : Kemahiran
Interpersonal
● Murid yang mengambil
ketip kuku diminta KI : Kemahiran
kekal berada di berkomunikasi
hadapan kelas
KB : kemahiran
● Murid yang mengambil berfikir jawapan
tanah diminta untuk berdasarkan
mengisi tanah tersebut soalan guru
ke dalam salah satu
botol air yang diambil
oleh rakannya
● Murid yang mengambil
botol berisi air bersih
kekal berada di
hadapan kelas
4) Adakah murid-murid ● Murid dan guru bersoal Nilai Murni :
mahu minum air berisi
tanah atau air bersih? jawab mengenai tajuk Kebersihan
5) Mengapakah kita perlu yang akan dipelajari fizikal dan
menjaga kebersihan?
berdasarkan mental
Jangkaan jawapan :
1) Supaya mudah belajar bahan-bahan yang
dan selesa
2) Ya / tidak dibawa guru
3) Supaya tangan sentiasa
bersih ● Murid dibimbing guru
4) Minum air bersih
5) Supaya badan sentiasa untuk
sihat
menghubungkaitkan
jawapan dengan tajuk
pembelajaran pada
hari ini
Langkah 1 Permainan Kotak Ajaib : ● Murid-murid BBM : Kotak
mendengar tisu, lagu “Jaga
(10 Minit) Kotak ajaib penerangan guru Kebersihan”,
tentang soalan radio, projektor
Soalan Guru : bertumpu dan cara dan cebisan
1) Apakah yang berlaku menjawabnya kertas nombor
jika kita makan
makanan yang telah (Rujuk Lampiran 1) TMK :
basi? ● Murid-murid bersedia Lagu “Jaga
2) Apakah makanan Kebersihan”
yang boleh diambil untuk menjawab https://www.yout
untuk kekal sihat? soalan bertumpu ube.
3) Apakah yang boleh seperti yang com/watch?v=
dilakukan untuk diterangkan oleh guru HficZFcoazA&t=
memastikan kuku ● Murid mendengar 45s
kita sentiasa bersih? arahan tatacara
permainan “kotak PK :
ajaib” oleh guru iaitu: Menghubungkait
1. Murid jawapan dengan
pengalaman
memindahkan
kotak dari tempat
4) Apakah yang berlaku ke tempat mengikut yang pernah
selepas budak itu
bermain air hujan? alunan lagu dilalui
5) Apakah yang perlu 2. Murid yang
kita lakukan ketika
bersin dan batuk? memegang kotak BCB :
Jangkaan jawapan : ketika lagu Mengumpul,
1) Kita akan keracunan
/ sakit perut dihentikan perlu memproses dan
2) Makanan yang boleh
diambil untuk sihat mencabut nombor mengaplikasikan
ialah buah-buahan
dan sayur-sayuran soalan maklumat
3) Kita mesti sentiasa
memotong kuku 3. Murid perlu
4) Budak tersebut
demam setelah mendengar dan KP : Verbal
bermain air hujan
5) Kita perlu menutup menjawab soalan linguistik dan
hidung dan mulut
ketika batuk dan guru interpersonal
bersin
● Guru memasang lagu
Rujuk Lampiran 1
(Slaid penerangan soalan “Jaga kebersihan” dan KI : Pengurusan
dan jawapan bertumpu)
(Gambar-gambar jawapan) meminta murid-murid maklumat dan
dari barisan paling pemikiran kritis
hadapan untuk
memindahkan “kotak KB : Kemahiran
ajaib” dari satu tempat berfikir jawapan
ke tempat yang lain berdasarkan
● Murid yang memegang soalan guru
kotak ketika lagu
dihentikan perlu Nilai murni :
mencabut nombor Keberanian dan
soalan kebersihan fizikal
● Murid perlu mendengar dan mental
soalan guru dengan
teliti dan menjawab
soalan berdasarkan
gambar yang
ditayangkan
(Rujuk Lampiran 1)
● Murid dibimbing guru
tentang cara untuk
menjawab soalan
bertumpu yang
dikemukakan
Langkah 2 Permainan Dadu Nasib ● Murid dibahagikan BBM : Dadu
(23 minit)
kepada 6 kumpulan nasib, kertas A4
Kad nombor
6 gambar pada dadu yang terdiri daripada 5 dan kad nombor
1. Ubat gigi hingga 6 orang murid
2. Shampu
3. Sikat dalam setiap kumpulan PK :
4. Buah
5. Air ● Wakil kumpulan perlu Mengaplikasi
6. Ubat
mencabut kad nombor pengalaman
Contoh soalan :
1. Apakah yang berlaku daripada guru sebagai yang pernah
jika kita tidak
memberus gigi? nombor kumpulan dilalui
2. Apakah yang akan
berlaku jika kita tidak ● Wakil murid dari setiap
menggunakan
syampu? kumpulan perlu BCB :
Contoh jawapan : bergilir-gilir melontar Mengumpul
1. Gigi kita akan rosak
jika kita tidak dadu nasib yang maklumat,
menggosok gigi
2. Rambut kita akan mempunyai 6 gambar memproses
menjadi busuk jika
berbeza mengikut maklumat dan
urutan nombor mengaplikasikan
kumpulan maklumat
● Murid-murid diberi
masa 5 minit bagi KP : Verbal
berbincang untuk linguistik dan
membina 2 soalan kemahiran
bertumpu berdasarkan interpersonal
gambar yang diperoleh
● Murid-murid diedarkan KI : Pemikiran
dengan sehelai kertas kritis dan
A4 bagi setiap menyelesaikan
kumpulan untuk masalah dan
menulis soalan yang kemahiran kerja
dibina berpasukan
● Murid-murid
mendengar contoh KB : Kemahiran
soalan dan jawapan berfikir cara
bertumpu oleh guru membina soalan
bertumpu
tidak menggunakan ● Sekiranya terdapat berdasarkan
syampu kumpulan yang gambar dan
memperoleh gambar menjawab
Papan putih dadu nasib yang sama soalan bertumpu
Pelekat bintang dengan kumpulan lain, yang diajukan
mereka perlu
mengulangi lontaran Nilai Murni :
namun sekiranya Kerjasama
masih memperoleh
gambar yang sama,
mereka perlu
meneruskan aktiviti
membina soalan
bertumpu
● Murid-murid dari
kumpulan 1 perlu
bergandingan dengan
kumpulan 2, 3 dengan
4 dan 5 dengan 6 bagi
bersoal jawab
mengenai soalan
bertumpu yang telah
dibina
● Murid-murid perlu
mendengar dengan
teliti soalan dari
gandingan kumpulan
masing-masing dan
berbincang bagi
menjawab soalan
bertumpu yang
diajukan
● Murid-murid dibimbing
oleh guru bagi
membina dan
menjawab soalan
Langkah 3 Aktiviti 1 (Pengayaan) : bertumpu secara BBM : Lembaran
(15 Minit) ● Murid-murid berkumpulan kerja teks
membaca teks ● Kumpulan yang pendek, kertas
pendek yang berjaya menjawab jawapan dan
diedarkan soalan dengan betul teka silang kata
(Rujuk Lampiran 2) akan diberi pelekat tersembunyi
● Murid-murid menulis bintang mengikut
jawapan bagi soalan kumpulan pada papan PK :
bertumpu putih Mengaplikasi
berdasarkan teks Aktiviti 1 (Pengayaan) : aktiviti dengan
yang dibaca ● Murid-murid diberi pengalaman
(Rujuk Lampiran 3) masa 5 minit untuk belajar
membaca teks pendek
yang diedarkan oleh BCB :
guru mengenai “Gejala Mengaplikasikan
Taun” maklumat
● Murid-murid diminta
untuk menulis jawapan
yang betul bagi soalan
bertumpu berdasarkan
teks yang dibaca
sebentar tadi
KP : kemahiran
intrapersonal
Aktiviti 2 (Pemulihan) : Aktiviti 2 (Pemulihan) : KI : Kemahiran
● Murid-murid ● Murid-murid diberi menyelesaikan
membaca teks masa 5 minit untuk masalah dan
membaca teks pendek pemikiran kritis
KB : kemahiran
berfikir jawapan
pendek yang yang diedarkan oleh daripada aktiviti
diedarkan
(Rujuk Lampiran 2) guru mengenai “Gejala pengayaan dan
● Murid-murid mengisi
jawapan dalam teka Taun” pemulihan
silang kata yang
diedarkan oleh guru ● Murid-murid perlu
(Rujuk Lampiran 4)
mengisi jawapan yang Nilai murni :
betul dalam teka silang berdikari
kata yang diedarkan
oleh guru berdasarkan
teks pendek yang telah
dibaca
Penutup Penutup Kognitif Penutup Kognitif PK : Memberi
(5 Minit) ● Rumusan isi ● Murid dan guru jawapan
pelajaran merumus isi pelajaran berdasarkan
pada hari ini pengalaman PdP
Soalan guru : ● Murid dan guru bersoal
Mengapakah kita perlu jawab mengenai BCB :
sentiasa menjaga rumusan pembelajaran Merumuskan
kebersihan dan kesihatan yang diperoleh pada maklumat
diri? hari ini
KP : Verbal
Jangkaan jawapan murid : Penutup sosial linguistik dan
i. Supaya kita ● Guru memberi kemahiran
sentiasa sihat kata-kata semangat interpersonal
ii. Supaya tidak
perlu KI :
berjumpa Pembelajaran
doktor berterusan
Penutup sosial KB : kemahiran
● Guru memberi berfikir mengenai
kata-kata semangat rumusan
pembelajaran
pada hari ini
dan pujian atas untuk terus Nilai murni :
usaha dan kejayaan
murid bersemangat menuntut keberanian,
● Guru memberikan
sedikit penghargaan ilmu serta memberi kasih sayang
Gula-gula pujian atas segala
usaha murid bagi sesi
pembelajaran pada
hari ini
● Guru memberikan
penghargaan
berbentuk gula-gula
kepada murid-murid
atas usaha murid bagi
sesi pembelajaran
pada hari ini
18. Refleksi
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
RUJUKAN
Bahagian Pembangunan Kurikulum. (2017). Dokumen Standard Kurikulum dan Pentaksiran.
Hasdi bin Daud, Mazura binti Sulaiman & Anisah Azian binti Mohamad Yusub. (2018). Buku
Teks Bahasa Melayu Tahun 3 Jilid 1. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.
Kamus Dewan. (4th ed.). (2016). Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.
LAMPIRAN 1
SLAID PENERANGAN MENGENAI SOALAN BERTUMPU
SOALAN 1
Jawapan : Sakit perut / keracunan makanan
SOALAN 2
Jawapan : Buah-buahan dan sayur-sayuran
SOALAN 3
Jawapan : Memotong kuku
SOALAN 4
Jawapan : Demam kerana bermain air hujan
SOALAN 5
Jawapan : Menutup mulut dan hidung ketika batuk atau bersin
LAMPIRAN 2
Teks pendek “Gejala Taun” (Aktiviti Pengayaan dan Pemulihan)
LAMPIRAN 3
Lembaran kerja jawapan soalan bertumpu (Aktiviti Pengayaan)
LAMPIRAN 4
Lembaran kerja Teka Silang Kata (Aktiviti Pemulihan)
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 4 Ilham
3. Bilangan Murid : 30 orang
4. Tarikh : 18 Februari 2020
5. Hari : Khamis
6. Masa : 9.30 hingga 10.30 pagi
7. Tema : Kemasyarakatan
8. Tajuk : Jiran Tetangga
9. Kemahiran Fokus : Kemahiran mendengar dan bertutur
10. Standard Kandungan
1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi dalam situasi formal
dan tidak formal.
11. Standard Pembelajaran
1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan, dan menyebut sesuatu yang diujarkan semula
dalam situasi tidak formal.
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Mendengar dan mengecam sebutan dalam dialog yang diujarkan.
ii. Menyebut sekurang-kurang dua ayat yang diujarkan dalam situasi tidak formal.
13. Sistem Bahasa
• Kosa kata – jurutera, syarikat, sendirian berhad (Sdn. Bhd.)
• Sebutan dan intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
• Ilmu: Pendidikan Moral dan Pendidikan Islam
• Nilai Murni: Bertanggungjawab, berusaha, semangat bekerjasama, kerajinan, hormat
menghormati, berdikari, keberanian
• Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
• KB: menghubungkait, menyelesaikan masalah
• KP: verbal-linguistik, interpersonal, naturalis, muzik, visual-ruang
• BCB: Membuat gambaran, mengumpul maklumat, memproses maklumat,
melaporkan maklumat
• KI: Kemahiran komunikasi, pemikiran kritis, kemahiran menyelesaikan masalah,
kemahiran kerja berpasukan, kemahiran kepimpinan
• Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
• Kreativiti: Penggunaan roda nama atau wheel of names
16. Bahan Bantu Mengajar Perkara Jumlah
Bil 1
1
1 Komputer riba 1
30
2 Pembesar suara 5
30
3 Projektor dan lcd 60
30
3 Kertas bersaiz kecil
4 Kertas A3
5 Buku Teks Bahasa Melayu Tahun 4
6 Gula-gula
7 Lembaran kerja: pengayaan
17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid biasa berkomunikasi secara tidak formal dalam kehidupan seharian.
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
PENGURUSA • Kebersihan kelas ● Murid memastikan Peralatan yang
kelas berada dalam sesuai
N BILIK • Persediaan murid keadaan bersih dan
mereka bersedia
DARJAH untuk belajar untuk belajar.
(2 minit) • Bacaan doa
● Seorang murid
diminta untuk
mengetuai bacaan
doa belajar.
Set Induksi Kenal atau tidak? ● Setiap murid diberikan
(5 minit) satu keping kertas
• Mengenali rakan di BBM:
dalam kelas. dan dua biji gula-gula. - 30 keping kertas
• Menulis satu ● Murid diminta untuk - 60 biji gula-gula
perkara tentang menulis satu perkara - Komputer riba
rakan seperti nama mengenai rakan - Projektor
penuh, nama ibu disebelah mereka
bapa, tempat dalam masa satu - LCD
tinggal dan minit.
sebagainya. ● Guru akan TMK: Roda nama
Kertas dan gula-gula memutarkan roda https://wheelofna
nama untuk memilih m es.com/
beberapa orang
murid. KB:
● Murid yang terpilih Menghubungkait
akan membaca
Jangkaan jawapan: perkara yang BCB:
• Tempat tinggal ditulisnya dan Membuat
• Nama bapa rakannya akan gambaran
• Nama ibu menyatakan sama
ada perkara tersebut Nilai:
benar atau tidak.
• Bilangan ● Jika perkara yang Kasih-sayang,
adik-beradik disebut benar, maka hormat-menghor
rakannya akan mati
Roda Nama memberi sebiji
gula-gula sebagai Pembelajaran
• Menguji sama ada tanda penghargaan. Kontekstual
murid mengenali Jika salah pula, murid Menghubungkait
rakan-rakan atau tersebut perlu dengan
tidak. memberi sebiji pengalaman
gula-gula kepada dalam kehidupan
• Tajuk pelajaran: rakannya sebagai
“Jiran Tetangga” tanda maaf.
● Murid diminta
mengaitkan aktiviti
dengan kehidupan
seharian.
● Guru membimbing
murid dengan
mengaitkan isi
pelajaran tersebut
dengan tajuk
pembelajaran
Langkah 1 Video “Jiran ● Murid dibahagikan BBM:
(15 minit) Tetangga” kepada lima - 5 helai kertas
• Situasi 1 kumpulan dan setiap bersaiz A3
kumpulan diberikan - Komputer riba
• Perbincangan satu kertas A3. Murid - Projektor
berdasarkan menonton video - LCD
petikan dialog dialog yang - Pembesar
tersebut. dipaparkan oleh guru. suara
- Buku Teks
Jangkaan jawapan: ● Murid perlu meneliti Bahasa Melayu
maklumat-maklumat Tahun 4
yang terdapat dalam
dialog tersebut. TMK: Video
● Encik Husin baru ● Guru dan murid https://app.animak
berpindah. bersoal jawab er.com/video/0C0
mengenai dialog yang G
• Encik Lim dan telah didengar OIG6PMHM0TWT
Encik Gobi tersebut.
merupakan jiran BCB:
baharu Encik ● Murid menjelaskan Mengumpul
Husin. isi-isi penting yang maklumat,
terdapat di dalam memproses
• Encik Lim tinggal dialog tersebut. maklumat
di hadapan rumah
Encik Husin. ● Murid merumuskan KI: kemahiran
dan dapat mengenal komunikasi
• Encik Gobi tinggal pasti setiap nama,
di sebelah rumah pekerjaan dan lokasi KP: naturalis,
Encik Husin. rumah bagi setiap verbal-linguistik
watak dalam dialog
• Encik Lim dengan tepat melalui Nilai:
seorang jurutera lakaran peta ringkas. Berusaha,
manakala Encik Semangat
Gobi seorang bekerjasama
guru.
Pembelajaran
Koperatif
Aktiviti
berkumpulan
Penilaian
Objektif
(i)
Langkah 2 Melengkapkan ● Murid menonton BBM:
(12 minit) dialog video rangsangan - Komputer riba
• Situasi 2 – dialog bagi melengkapkan - Projektor
dialog situasi - LCD
antara Encik kedua. Murid - Pembesar
boleh juga merujuk
Husin dan di dalam buku teks, suara
halaman 2. Murid - Buku Teks
keluarganya.
Bahasa Melayu
Tahun 4
diminta untuk TMK: Video
https://app.animak
berbincang dalam er.com/video/8SY
P1EWQV2KCDQ
kumpulan UR
masing-masing. KI: kemahiran
komunikasi,
• Perbincangan ● Murid berbincang kemahiran
dalam kumpulan. untuk menyelesaikan
menghasilkan satu masalah,
kemahiran kerja
Mengenal kata kunci simulasi dialog bagi berpasukan
dalam soalan. situasi 2. KP:
verballinguistik
• Adakah, jiran di ● Guru membimbing
BCB: memproses
sebelah rumah murid untuk maklumat,
mengumpul
• Siapakah, jiran di melengkapkan maklumat,
hadapan rumah dialog dan teknik Nilai: semangat
kerjasama,
menjawab soalan bertanggungjawab
Jangkaan jawapan: dengan tepat.
• Ya, saya kenal,
ayah. Beliau
ialah Cikgu Gobi.
Beliau mengajar
di SK Seri
Pertiwi.
• Jiran di hadapan
rumah kita ialah
Encik Lim. Beliau
bekerja sebagai
jurutera di
Syarikat Bina
Jaya Sdn. Bhd.
Langkah 3 Simulasi dialog Aktiviti 1 BBM:
(20 minit) - Peralatan yang
• Simulasi dialog • Setiap kumpulan perlu sesuai untuk
atau perbualan ke hadapan kelas simulasi
pendek untuk membuat - Lembaran kerja
berdasarkan simulasi dialog
situasi. KB: