The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by hayati.myusof, 2021-06-24 11:51:56

eRPH_KUMPULAN E1 PISMP

LAMPIRAN



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun :6
3. Bilangan Murid : 24 orang
4. Tarikh : 20 Januari 2021
5. Hari : Rabu
6. Masa : 8.10 hingga 9.10 pagi
7. Tema : Perpaduan
8. Tajuk : Hidup Sepakat Memajukan Negara

9. Kemahiran Fokus : Aspek Seni Bahasa

10. Standard Kandungan
4.4 Melafazkan dan memahami puisi dengan intonasi yang betul menggunakan bahasa
yang indah secara didik hibur.

11. Standard Pembelajaran
4.4.2 Mencipta puisi menggunakan bahasa yang indah dan melafazkannya dengan
sebutan yang jelas dan intonasi yang betul serta memahami puisi tersebut.

12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat
1. Melafazkan puisi iaitu pantun dengan intonasi yang betul serta memahami isi kandungan
pantun.
2. Membina sekurang-kurangnya dua rangkap pantun mengikut kaedah penulisan
yang betul dan tepat.

13. Sistem Bahasa

• Tatabahasa : Morfologi (bentuk kata)
• Sebutan dan intonasi
• Kosa kata : Aman, sopan, lembut, muafakat, sejahtera, mesra, rahmat, hormat

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

• Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan dan Pendidikan Islam

• Nilai Murni : Baik hati, hemah tinggi, hormat-menghormati, kasih sayang, kerjasama, kesyukuran,
• Kreativiti : rasional, semangat bermasyarakat, keberanian dan patriotisme.
Penghasilan karya puisi

• Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran ( Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

• Pembelajaran Konstruktivisme (PK) : Membina pemahaman dan pengetahuan baharu melalui
pengalaman sedia ada.

• Kemahiran Belajar Cara Belajar (BCB) : Membuat gambaran, mengumpul maklumat, memproses
maklumat, mengaplikasikan maklumat dan merumuskan
• Kecerdasan Pelbagai (KP) : maklumat.
• Kemahiran Insaniah (KI) : Kecerdasan Pelbagai (KP) : Verbal linguistik, interpersonal dan
intrapersonal
Kemahiran Insaniah (KI) : Kemahiran berkomunikasi,
pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan masalah,
pembelajaran berterusan dan pengurusan maklumat dan
kemahiran kerja berpasukan.

16. Bahan Bantu Mengajar Perkara Jumlah
1
Bil. 1
1. Komputer Riba
2. Pembesar Suara

3. LCD 1
4. Video Pendek : “Semangat Perpaduan” 1
5. Kerusi 22
6. Teks Pantun : Hidup Sepakat Memajukan Negara 24
7. Radio 1
8. Lembaran Kerja 1 6
9. Peta i-Think 2
10. Kertas Kosong 24
11. Lembaran Kerja 2 24

17. Pengetahuan Sedia Ada

i. Murid mengetahui apa itu pantun dan bentuk pantun
ii. Murid mengetahui intonasi pantun.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Masa

Pengurusa • Kebersihan kelas • Murid memastikan kelas bersih dan Peralatan yang
sesuai
n Bilik • Persediaan murid mereka bersedia untuk belajar
BBM : Komputer
Darjah ( 2 untuk riba, LCD,
pembesar suara,
minit ) belajar video bertajuk
“Semangat
Set Induksi • Video pendek • Murid menonton tayangan video Perpaduan”

( 5 Mnit ) berdurasi 3 pendek berdurasi PK :
Menghubungkait
minit bertajuk 3 minit yang bertajuk “Semangat video dengan
pengalaman
“Semangat Perpaduan” Murid-murid yang

Perpaduan” terpilih diminta berbincang

Pautan Link: mengenai bangsa yang terdapat

https://youtu.be/Aj dalam video

7I_q8PkCo Tersebut.

• Murid dan guru bersoal jawab

tentang perkara yang ingin

disampaikan dalam video tersebut

• Guru mengaitkan video dengan tajuk BCB : Membuat

pembelajaran gambaran dan

pada hari tersebut. mengaplikasikan

maklumat

KP : Kemahiran
Interpersonal

KI : Kemahiran
Berkomunikasi dan
kerja berpasukan
Nilai Murni :
Hormat
menghormati,
kerjasama dan
kasih sayang

Langkah 1 • Teks pantun • Murid diedarkan dengan teks pantun BBM : 24 Teks
(15 Minit )
bertajuk bertajuk “Hidup Sepakat Memajukan pantun “Hidup

“Hidup sepakat Negara”. Sepakat

memajukan • Murid mendengar guru melafazkan Memajukan

negara” pantun tersebut Negara”, 22

diedarkan kepada dengan intonasi yang tepat dan buah kerusi dan

24 orang murid betul. radio

(Rujuk Llampiran 1) • Dua orang murid dari setiap

• Murid-murid kumpulan yang tidak mendapat PK :

diminta berada tempat duduk di Menghubungkait

dalam dua atas kerusi selepas iringan lafaz pantun dengan

kumpulan iaitu 12 muzik diberhentikan diminta pengalaman

orang satu melafazkan pantun. seperti yang mendengar intonasi

kumpulan. dilakukan oleh guru sebentar tadi. pantun sebelum ini

• Setiap kumpulan • Selepas selesai melafazkan

diminta pantun, murid diminta mengulangi BCB :

aktiviti mengelilingi kerusi tersebut

menyusun dan murid seterusnya yang terpilih Mengumpul,
sebanyak 11 perlu menghuraikan secara ringkas memproses dan
buah kerusi dalam isi yang ingin disampaikan dalam mengaplikasikan
bentuk bulatan. pantun tersebut. maklumat
• Murid mendengar
guru melafazkan KP : Verbal linguistik
pantun dengan dan interpersonal
menggunakan
intonasi yang betul. KI : Pengurusan
• Muzik dimainkan maklumat dan
oleh guru dan pemikiran kritis
murid-murid
berjalan Nilai murni :
mengelilingi Keberanian,
kerusi-kerusi kerjasama dan
tersebut.sehingga rasional
iringan muzik
berhenti

Langkah 2 • Guru mengedarkan • Murid dibahagikan kepada 6 BBM :
( 23 minit ) Lembaran kerja dan
lembaran kerja kumpulan yang terdiri daripada 4 peta iThink.

kepada orang murid dalam satu kumpulan PK :
Mengaplikasi
murid-murid (Rujuk • Murid diminta mengisi tempat pengalaman yang
pernah dilalui.
Lampiran 2) kosong bagi setiap
BCB :
• Guru menerangkan pantun yang disediakan Mengumpul
maklumat,
ciriciri pantun yang mengikut nombor kumpulan memproses
maklumat dan
baik iaitu masing-masing mengaplikasikan

mempunyai rima • Murid perlu bekerjasama

akhir yang sama mengisi jawapan yang betul

bagi setiap mengikut jawapan yang disediakan

pembayang dan dengan bantuan

maksud dalam dan bimbingan guru

bentuk peta iThink

(Rujuk Lampiran 3)

• Setiap kumpulan diminta untuk Maklumat.
memilih seorang wakil bagi
membentangkan KP :
jawapan kepada guru Verbal linguistik dan
Kemahiran
interpersonal
KI :
Pemikiran kritis dan
Menyelesaikan
masalah dan
kemahiran kerja
berpasukan

Nilai Murni :
Kerjasama

Langkah 3 Aktiviti 1 (Penilaian) Aktiviti 1 (Penilaian) : BBM :
(10 Minit)
• Teks Pantun “Hidup • Murid dikehendaki melafazkan Teks Pantun “Hidup

Sepakat pantun “Hidup Sepakat Memajukan Sepakat

Memajukan Negara” dengan intonasi yang betul Memajukan

Negara” diedarkan dan tepat Negara”, Lembaran

kepada 24 orang • Guru menilai murid dari segi sebutan kerja dan Peta

murid (Rujuk yang jelas dan intonasi yang betul i-Think

Lampiran 1) • Murid diberikan satu lembaran kerja

• Lembaran kerja 2 yang memerlukan murid menyatakan PK :

(Rujuk Lampiran 4) pemahaman mereka tentang isi Mengaplikasi

• Borang Penilaian kandungan yang ingin disampaikan aktiviti dengan

(Rujuk oleh pantun pengalaman

• Lampiran 5) tersebut belajar

• Jawapan murid disemak oleh guru

BCB :

Mengaplikasikan

Maklumat

Aktiviti 2 Aktiviti 2 KP :
Verbal linguistik dan
• Murid diberikan • Murid membina pantun Interpersonal

kertas kosong Menggunakan kreativiti KI :
Kemahiran
setiap seorang masing-masing dan dibimbing oleh menyelesaikan
masalah dan
• Murid dikehendaki guru secara satu persatu pemikiran kritis

membina • Guru menilai hasil kerja murid dari Nilai murni :
Hemah tinggi,
serangkap pantun aspek rima akhir yang sama bagi keberanian dan
semangat
4 kerat bertemakan pembayang dan jawapan. patriotisme

perpaduan

menggunakan

ciri-ciri pantun

yang baik seperti

yang diterangkan

oleh guru

menggunakan peta

i-Think di Langkah

2 (Rujuk Lampiran

3)

• Borang penilaian

(Rujuk Lampiran 6)

Penutup Penutup Kognitif • Murid dan guru merumus isi PK :
( 5 minit ) Memberi jawapan
• Rumusan isi pelajaran Berdasarkan
pengalaman PdP
pelajaran • Murid memberi jawapan sendiri
BCB :
• Soalan guru kepada soalan guru Merumuskan
maklumat
Apakah cara yang
KP : Verbal
membolehkan kita linguistik,
Kemahiran
memupuk interpersonal

semangat

perpaduan?

• Jawapan murid :

i. Saling

membantu

antara satu

sama lain dan intrapersonal
tanpa
mengira KI :
bangsa Pembelajaran
ii. Mengunjun berterusan dan
gi rumah pengurusan
mereka maklumat
apabila
tiba musim Nilai murni :
perayaan Semangat
patriotisme, hemah
Penutup sosial tinggi dan
• Guru memberi keberanian

kata-kata semangat
dan pujian atas
usaha dan kejayaan
murid

18. Refleksi:

__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________

19.Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia

__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________

LAMPIRAN 1

Pantun : Hidup Sepakat Memajukan Negara

LAMPIRAN 2
Soalan : Murid diminta mengisikan tempat kosong dengan pilihan jawapan yang bersesuaian

Pantun : Muhibah dan perpaduan

1. Petang hari pergi ke …………………,
Pulang membawa sebungkus laksa,

Hidup muhibah perlu diamalkan,
Di negara Malaysia berbilang ………………

2. Bunga berputik di kota raya,
Ditanam rapi di tepi pintu,

Walaupun berlainan bangsa ………………,
Kerana muhibah hidup…………………….

3. Air mengalir dalam terusan,
Mengairi sawah beratus relung,

Bekerjasama segala …………….,
Tanda bersatu bergotong-……………..

4. Tuan puteri dari kayangan,
Senyuman manis seperti ......................,

Bermacam-macam keturunan bukan ........................,
Untuk membina bangsa yang padu.

5. Enak nian air .........................,
Penawar sakit mujarab sekali,

Kebudayaan asal tidak dilupa,
Kebudayaan nasional mereka ......................

6. Indah hiasan batik dan pelikat,
Dijemur sunti tepian sumur,

Jiwa bersatu terpupuk .......................,
Perpaduan terjalin negara ........................

LAMPIRAN 3

LAMPIRAN 4
Soalan : Murid dikehendaki memberikan maksud isi kandungan pantun “Hidup Sepakat Memajukan
Negara” secara ringkas dan mudah berdasarkan pemahaman anda sendiri

Borang penilaian pembacaan pantun murid LAMPIRAN 5
(/) (X)
Bil. Aspek
1.
Intonasi

2. Sebutan jelas

3. Kelantangan suara

4. Kelancaran sebutan

Borang penilaian hasil bina pantun murid LAMPIRAN 6
(/) (X)
Bil. Aspek
1.
Pantun 4 kerat

2. Mempunyai pembayang dan maksud

3. Mempunyai rima ab ab

4. Mengandungi antara 8 hingga 12 suku kata pada satu baris

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 3 Cekal
3. Bilangan Murid : 20 orang
4. Tarikh : 5 April 2021
5. Hari : Isnin
6. Masa : 10.00 pagi hingga 11.00 pagi
7. Tema : Kelestarian Alam
8. Tajuk : Selamatkan Alam Sekitar

9. Kemahiran Fokus: Aspek Seni Bahasa

10. Standard Kandungan

4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan keindahan dan

kesantunan bahasa serta mempersembahkannya secara kreatif

11. Standard Pembelajaran

4.3.1 Mencipta bahan sastera secara berpandu dan mempersembahkan secara

kreatif;

(i) pantun empat kerat

Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

1. Melafazkan sekurang-kurangnya empat pantun empat kerat dengan betul
2. Mencipta sekurang-kurangnya dua pantun empat kerat secara berpandu dan

mempersembahkannya dengan kreatif
12. Sistem Bahasa
• Sebutan dan Intonasi : Intonasi
• Kosa Kata: rangkap, rima, baris, pantun

13. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu : Pendidikan Alam Sekitar, Pendidikan Muzik dan Pendidikan Sivik dan

Kewarganegaraan
● Nilai Murni : Hormat menghormati,toleransi dan kerjasama
● Peraturan sosiobudaya : Laras bahasa dan Kesantunan berbahasa
14. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● Kemahiran berfikir : Mensintesis, menghubungkait, merumus

● Pembelajaran kontekstual : Mengalami situasi berbicara untuk mengemukakan
pendapat.

● Kecerdasan pelbagai: Verbal linguistik, Intrapersonal, Interpersonal, kinestatik,
naturalis,muzik

● Kemahiran belajar cara belajar : Memproses maklumat, kemahiran mendengar
dengan cekap

● KBAT : Menghubungkait dan menaakul
● KBKK : Memcipta pantun sendiri dan memasukkan ke dalam melodi lagu
● PAK21: Gallery Walk

15. Alat/ Bahan

Bil. Perkara Jumlah
Pengukuhan 20
20
1 Pengayaan 20
Pemulihan 8
1
2 Jom Bina Pantun 1
3 Baldi 3
4 Mikrofon 4
5 Marakas 1
6 Papan putih mini 1
7 Wisel
8 Kapal terbang kertas

16. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid pernah mendengar pantun dalam kehidupan seharian
ii. Murid pernah membaca pantun di dalam buku cerita

Langkah /Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran Catatan

Pengurusan ● Kebersihan kelas Guru memastikan kelas bersih Peralatan yang
bilik darjah Persediaan murid dan murid bersedia untuk belajar sesuai
(2 minit) untuk belajar

Set Induksi Mari Bernyanyi 1. Murid diperdengarkan BBB
(5 minit) lagu “Tepuk Amai-Amai”
(Rujuk lampiran 1) berserta lirik pada skrin. TMK: (Video lagu
Soalan guru: “Tepuk
1) Apakah nama lagu 2. Murid bernyanyi Amai-Amai” -
dalam video sebentar bersama-sama mengikut https://www.youtu
tadi? video yang ditayangkan be.com/watch?v=
2) Adakah ini kali U82Yf-87AtE)
pertama kamu 3. Apabila selesai, guru
mendengar lagu-lagu bersoal jawab dengan KBAT
ini? murid. Menghubungkait
3)Apakah persamaan dan menaakul
antara kedua-dua lagu 4. Guru akan mengaitkan KP
ini? isi pelajaran dengan lagu Intrapersonal
4) Agak-agaknya, yang diperdengarkan Interpersonal
bagaimana orang kepada murid.
mencipta lagu?
Ramalan jawapan: EMK
1) Lagu tepuk Pendidikan Muzik
amai-amai
2) Pernah
3)Rima akhir sama

4)Menggunakan puisi
seperti pantun

Langkah 1 Jelajah Jom Bina 1.Murid dibahagikan kepada PAK21
(20 minit) Pantun empat kumpulan Gallery Walk
Stesen 1: Baris
Langkah 2 Stesen 2: Rima 2. Terdapat empat stesen KB
(20 minit) Stesen 3: Suku kata Binaan Pantun di dalam kelas Menghubung-kait
Stesen4: Contoh iaitu stesen : Rima, baris, suku
kata dan contoh
pantun
(Rujuk lampiran 2) 3. Murid dikehendaki untuk Pembelajaran
melengkapkan tugasan Jom Kontekstual
Lagu Pantun Bina Pantun yang telah
disediakan oleh guru di setiap BCB
stesen.
Memproses
4. Setiap stesen akan ada satu maklumat dan
kumpulan yang melengkapkan mendengar
tugasan mereka (Konsep dengan cekap
Gallery Walk)
Nilai Murni:

5. Murid diberi masa 5 minit, Hormat-menghor
apabila guru meniup wisel, mati
murid-murid hendaklah beralih
ke stesen berikutnya sehingga
setiap kumpulan dapat
melengkapkan semua tugasa di
setiap stesen.

Bina Pantun BBM:

1. Dalam kumpulan, murid TMK (Video Lagu
menonton video lagu “Lompat Si “Lompat Si Katak
Katak Lompat” berserta lirik Lompat”-
sambil menyanyikannya. https://www.youtu

(Rujuk lampiran 3) 3. Setiap kumpulan perlu be.com/watch?v=
membina dua rangkap pantun aw7Ab5UDQMc)
(Rujuk lampiran 4) empat kerat berkenaan Poster
“Selamatkan Alam Sekitar” Selamatkan Bumi
(Papan Putih Mini) Kita
Alat Muzik Kitar 5. Setiap kumpulan boleh
membina pantun berdasarkan PA21:
Semula maklumat yang ada pada Galery Kerja Kumpulan
Walk dan menggunakan tema KP:
(Baldi) yang diberikan dengan bantuan
poster “Selamatkan Alam
Sekitar”

6. Murid-murid hanya diberi Verbal linguistik
masa 5 minit untuk membina Interpersonal
pantun Muzik
Nilai Murni:
6. Pantun hendaklah ditulis Kerjasama,
pada papan putih mini yang Toleransi
telah disediakan KBKK / KBAT:
Mencipta pantun
7. Guru akan memeriksa hasil dan memasukkan
kerja murid dan ke dalam melodi
memperbetulkan pantun yang lagu
salah KP:
Naturalis
Persembahan

8. Murid boleh memilih alat
muzik kitar semula seperti
marakas dan baldi serta
mikrofon untuk membuat
persembahan.

10. Murid membuat
persembahan di hadapan kelas
secara berkumpulan dengan

menggunakan irama lagu
“Lompat Si Katak Lompat”
9. Selesai persembahan, murid
menerangkan maksud pantun
yang mereka cipta

(Marakas)

(Mikrofon)

Langkah 3 Latihan Pengukuhan Latihan Pengukuhan BBM
(10 minit)
(Rujuk lampiran 5) ● Murid hendaklah Lembaran Kerja
memadankan Latihan
Padankan pembayang pembayang pantun Pengukuhan
pantun dengan maksud dengan maksud pantun
pantun dengan betul dengan betul

Penutup Kognitif 1. Guru membaling kapal BBM :
(3 minit) terbang kertas kepada murid
1. Rumusan isi secara rawak Kapal terbang
pelajaran kertas
- Cara bina pantun 2. Murid yang berdekatan
untuk dimasukkan ke dengan kapal terbang kertas KP:

dalam lagu : rima, dikehendaki untuk menyatakan Kinestatik
baris, suku kata, rumusan pelajaran KB:
contoh Merumus
-Kita mestilah 1. Guru memberi pujian dan Nilai:
selamatkan alam ini penghargaan kepada semua Kerjasama
supaya generasi murid.
seterusnya boleh hidup 2. Guru mengakhiri pengajaran EMK:
dengan aman dengan menyanyikan lagu Muzik
Sosial “Lompat Si Katak Lompat”
Pujian dan galakan bersama murid sambil
serta nyanyian menggayakan pergerakan.
bersama murid.

18. Refleksi:

__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________

19.Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia

__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________

Lampiran 1

Video lagu “Tepuk Amai-Amai” - https://www.youtube.com/watch?v=U82Yf-87AtE
Lampiran 2

Video Lagu “Lompat Si Katak Lompat”- https://www.youtube.com/watch?v=aw7Ab5UDQMc

Lampiran 3

JOM BINA PANTUN

Baris
Sila susun semula pantun tersebut mengikut baris yang betul:
1) Hancur badan dikandung tanah,

Budi yang baik dikenang juga
Pulau Pandan jauh ke tengah,
Gunung Daik bercabang tiga,

__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
________

2) Hutang budi dibawa mati
Masak sebiji di atas peti,

Pisang emas dibawa berlayar,
Hutang emas boleh dibayar,

__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
________

JOM BINA PANTUN
Rima

Sila isi tempat kosong dengan jawapan yang betul:
1)

Burung pipit di sawah pa__,
Dihalau teruna bertubuh sa__;
Ingatlah pada orang berbu__,
Kenang olehmu sepanjang ma__.

2)
Sembuhnya luka di pagi ha__,
Terus ke pasar untuk bernia__;

Kasihnya Tuhan harus disyuku__,
Nikmat dikurnia tidak terdu__.

3)
Kalau ada sumur di la____,

Boleh kita menumpang man__,
Kalau ada umur yang pan____,

Boleh kita berjumpa la__.

JOM BINA PANTUN
Suku Kata

Sila isikan tempat kosong dengan perkataan yang sesuai:
1)

Ikan keli ikan _________,
Dimasak lemak sedap dimakan;

Budi yang luhur kita terima,
Haruskah dibalas dengan _________.

2)
Berakit-rakit kita ke hulu,
Berenang kita ke tepian,

Bersakit-sakit kita _________,
Bersenang-senang _________

3)
Berburu ke padang ________,
Dapatkan rusa belang ______,
Berguru kepalang ajar,

Bagaikan bunga kembang tak jadi

JOM BINA PANTUN
Contoh Pantun

Sila bina pantun berdasarkan tema yang diberi:

Alam Sekitar
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
________

Lampiran 5

Padankan pembayang pantun dengan maksud pantun dengan betul

Daun Pegaga daun bidara, Janganlah kita membuang sisa,
Ulam-ulaman enak dimakan; Kelak binasa alam semesta.

Hembus pawana bayu terasa, Bumi hijau harus dipelihara
Alam yang indah dipandang mata; Anugerah terindah ciptaan Tuhan

Wahai saudara sahabat dan rakan, Janganlah lupa peranan kita,
Berganding bahu kukuhkan ikatan; Tempat indah tanggungjawab

kita.

Indah malam tanpa pelita, Jangan suka buat kerosakan,
Terbang bersama si rama-rama; Nyawa terancam ganggu
kesihatan

Bina pembayang bagi maksud pantun yang diberikan

____________________________,
____________________________;
Sopan santun budaya kita,               
Jadi kebanggaan zaman berzaman.

__________________________,
__________________________;
Suruh makan awak makan,             
Suruh mengaji awak tak mahu.

Lengkapkan pantun dengan jawapan yang betul.

Malam hari gelap-__________,
Pasang ________ jalan ke ____________;
Sopan-santun budaya kita,               
Jadi kebanggaan zaman berzaman.

Sorong papan tarik ___________,
Buah keranji dalam _____________;
Suruh makan awak makan,             
Suruh mengaji awak tak mahu.

1. Mata Pelajaran RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2. Tahun
3. Bilangan Murid : Bahasa Melayu
4. Tarikh : 4 Dedikasi
5. Hari : 25 orang murid
6. Masa : 22 Jun 2021
7. Tema : Selasa
8. Tajuk : 8.30 hingga 9.30
9. Kemahiran Fokus : Kelestarian Hutan Rimba
: Rimbaku Aman Sentosa
: Aspek Seni Bahasa

10. Standard Kandungan
4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera.

11. Standard Pembelajaran
4.1.1 Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi peribahasa.

12. Objektif Pembelajaran
Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

i. Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi peribahasa dalam skrip kisah
“Rimbaku Aman Sentosa” dengan intonasi yang betul.

ii. Menyempurnakan dialog dengan mengisi sekurang-kurangnya empat daripada enam
peribahasa dengan betul.

13. Sistem Bahasa
i. Peribahasa: simpulan bahasa, perumpamaan, pepatah, kata-kata semangat
ii. Kosa kata: rimba, betuk, sisa toksik
iii. Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
i. Ilmu: Sains, Pendidikan Islam, Pendidikan Moral

ii. Nilai murni: kerajinan, kebersihan, keberanian, rasional, kerjasama,
bertanggungjawab dan semangat kemasyarakatan

iii. Pendidikan Alam Sekitar: Bertanggungjawab terhadap kebersihan diri dan
persekitaran

iv. Teknologi Maklumat dan komunikasi: Belajar melalui TMK
v. Elemen keusahawanan:

EK 1: 1.4 Mengamalkan sikap keusahawanan: Daya kreativiti dan inovasi
EK 2: 2.1 Mengamalkan cara berfikir ke arah keusahawanan dalam situasi yang
diperlukan: Amalan memerhati persekitaran dengan sengaja dan bertujuan.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

● Kemahiran Berfikir: menghubung kait pengetahuan, sebab dan akibat menjaga
kebersihan alam sekitar, menilai keadaan semasa, merumus.

● Kecerdasan Pelbagai: verbal-linguistik, interpersonal, naturalis dan kinestatik
● Belajar Cara Belajar: mengumpul maklumat, memproses maklumat daripada skrip

cerita
● Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait amalan menjaga alam sekitar
● Didik hibur: Bercerita dengan dialog, lakonan

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah
1. Komputer riba 1
2. LCD 1
3. Pembesar suara 1
4. Kepingan gambar-gambar haiwan 4
5. Kit Faunaku 1
6. Skrip kisah “Rimbaku Aman Sentosa” 25
7. Lembaran kerja:
Penggayaan 22
Pemulihan 3

17. Pengetahuan Sedia Ada

i. Murid biasa melihat dan mendengar persembahan bercerita yang diadakan di
sekolah.

ii. Murid pernah menggunakan peribahasa dalam kehidupan harian sama ada di rumah
ataupun di sekolah.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa
● Kebersihan dan keceriaan Pembelajaran
Pengurusan bilik darjah
Bilik Darjah ● Guru meminta murid Peralatan yang sesuai
● Persediaan murid untuk
(2 minit) memulakan pengajaran membersihkan tempat

Set Induksi ● Susun gambar haiwan belajar supaya bersedia
(5 minit) rimba.
untuk memulakan

pengajaran.

BBM
● Guru meminta lima orang Kepingan

murid untuk ke hadapan gambar-gambar

kelas. haiwan

● Setiap murid tersebut KB

diberikan satu sampul yang Menghubung kait

mengandungi kepingan

gambar haiwan yang tidak KP

tersusun. Memproses

maklumat

● Murid diminta menyusun BCB

kepingan gambar tersebut -Pembelajaran

dalam masa dua minit dan Kontekstual

meneka haiwan yang Menghubungkaitkan

terdapat dalam gambar. dengan pengalaman

dalam kehidupan.
● Murid juga diminta untuk

meneka di manakah tempat

haiwan-haiwan ini berada.

Soalan: ● Guru membimbing
i. Apakah haiwan-haiwan yang
dapat kamu lihat? murid-murid untuk

ii. Di manakah dapat kita lihat mengaitkan haiwan-haiwan
haiwan-haiwan ini? tersebut dengan tajuk
pembelajaran pada hari itu.
Jangkaan jawapan:
i. Harimau, zirafah, badak sumbu,
gajah dan kuda belang.
ii. - Di hutan
ii. Di zoo

Tajuk pelajaran:

Rimbaku Aman Sentosa

Langkah 1 ● Aktiviti bercerita
(25 minit)
menggunakan Kit ● Guru bahagikan murid BBM

Faunaku. kepada lima kumpulan. -Kit Faunaku

-Pembesar suara

● Guru mengedarkan skrip dan -Skrip kisah ‘Rimbaku

memberikan arahan Aman Sentosa’.

mengenai cara penggunaan

Kit Faunaku untuk KB

Kit Faunaku menjalankan aktiviti -Sebab akibat
● Skrip kisah ‘Rimbaku
bercerita. -Menilai keadaan
Aman Sentosa’ (Lampiran
1) semasa

● Kod QR muzik latar: ● Setiap murid diberikan Teknik
peranan untuk membawa -Didik hibur: Bercerita
watak seekor haiwan melalui -Soal jawab
patung jari haiwan yang

terdapat dalam kit tersebut. KP

-Interpersonal

● Murid akan melakonkan -Verbal-linguistik

empat watak haiwan serta -Kinestetik

Lagu instrumen sedih seorang pencerita. -Naturalis

Nilai murni

● Murid yang perlu -Kerjasama

melakonkan watak haiwan -Kerajinan

perlu memasukkan jadi pada -Semangat

patung jari dan berlakon kemasyarakatan

dengan latar belakang kit

Lagu instrument gembira tersebut. Pembelajaran

Soalan guru: Kontekstual
i. Nyatakan perkara yang dihadapi ● Murid akan melakonkan Menghubungkaitkan
oleh haiwan-haiwan rimba
tersbut. kisah Rimbaku Aman Sentosa kisah dengan
ii. Apakah sebab-sebab
berlakunya masalah tersebut? mengikut skrip yang terdapat kepentingan menjaga

pada kit tersebut. alam sekitar

● Guru akan memasangkan EK

lagu dan muzik latar melalui -EK 1:1.4

Jangkaan jawapan: kod QR yang disediakan di kit -EK 2:2.1
i. - Haiwan jatuh sakit
- Haiwan hilang tempat tinggal tersebut mengikut situasi
ii. – Manusia menebang
pokok-pokok di hutan. cerita. Penilaian objektif (i)
- Pembakaran hutan secara
terbuka ● Guru dan murid akan
- Pembuangan sampah di merata membincangkan soalan yang
tempat. disediakan oleh guru.

Langkah 2 Peribahasa dalam skrip dialog ● Murid dikehendaki untuk BBM
(10 minit) kisah ‘Rimbaku Aman Sentosa’.

menyenaraikan lapan -Papan putih

peribahasa yang terdapat -Pen marker

Peta buih dalam skrip kisah ‘Rimbaku -Skrip kisah ‘Rimbaku

Aman Sentosa’ Aman Sentosa’

● Murid perlu mengisi jawapan Pendekatan

dalam peta buih yang telah Deduktif

dihasilkan oleh guru di papan

putih. Teknik

-Soal jawab
● Murid yang ingin menjawab -Perbincangan

perlu mengangkat tangan

terlebih dahulu sebelum Peta pemikiran

bergerak ke hadapan kelas Peta buih

untuk mengisi jawapan pada

peta buih. KP

Jangkaan jawapan: -Interpersonal
i. Alas perut
ii. Buah fikiran ● Guru akan melakukan -Verbal-linguistik
iii. Besar hati
iv. Bagai aur dengan tebing penerangan dan
v. Melepaskan betuk di
tangga. perbincangan mengenai Nilai murni
vi. Bijak seperti pendeta
maksud bagi setiap -Keberanian
vii. Malang tidak berbau
viii. Buang yang keruh, ambil peribahasa yang terdapat di -Rasional

papan putih bersama murid.

PAS

Bertanggungjawab

yang jernih Penilaian objektif (i)

Langkah 3 Dialog peribahasa dalam kisah Aktiviti 1
(13 minit)
‘Rimbaku Aman Sentosa’. ● Murid akan menhadap ke BBM

arah rakan sebelahnya secara -Lembaran kerja isi

berpasangan. tempat kosong

● Murid-murid -Lembaran kerja suai
perlu padanan jawapan

mengujarkan dialog-dialog -Skrip kisah ‘Rimbaku

yang mengandungi Aman Sentosa’

peribahasa yang terkandung

dalam skrip kisah ‘Rimbaku Ciri PA21

Aman Sentosa’. Berkomunikasi secara

● Rakan tersebut lisan dan tulisan
perlu dengan berkesan

menyemak dialog serta nada

dan intonasi sebutan dialog KP

tersebut. -Verbal-linguistik

-Interpersonal

Aktiviti 2

Aktiviti penggayaan Penggayaan EK

Isi tempat kosong dalam dialog ● Murid diberikan lembaran EK 1:1.4

dengan peribahasa. kerja

(Lampiran 2) Penilaian objektif (ii)

● Murid dikehendaki untuk

mengisi tempat kosong

dengan peribahasa yang

telah dipelajari dalam dialog

yang disediakan dengan

tepat.

● Murid perlu mengujarkan
dialog tersebut bersama
jawapan yang telah diisi.

Pemulihan
● Murid diberikan lembaran

Aktiviti pemulihan kerja

Suai padankan peribahasa dalam

dialog kisah ‘Rimbaku Aman ● Murid perlu menyuai padan

Sentosa’ tempat kosong dengan

(Lampiran 3) jawapan peribahasa yang

diberikan dalam dialog

berdasarkan kisah “Rimbaku

Aman Sentosa”

● Murid dikehendaki

mengujarkan semula

jawapan dalam ayat dialog

yang telah dipadankan.

Penutup Kognitif ● Murid menyebut kembali BBM
(5 minit) ● Rumusan isi pelajaran
● Kepentingan menjaga
hutan rimba kepentingan menjaga hutan -Projektor LCD
● Peribahasa
rimba dan kesan jika -Komputer riba

mengabaikannya. -Pembesar suara

● Guru menyebut kesemua

Sosial peribahasa yang telah KB
● Nyanyian lagu ‘Hijau’
dibincangkan semasa Merumus isi

pengajaran pelajaran

● Murid menyanyikan lagu

‘Hijau’ oleh Zainal Abidin Nilai

beramai-ramai dengan -Kebersihan

Pautan lagu: penuh semangat. -Kerajinan
https://www.youtube.com
/watch?v=Z8b1VOuTIao ● Guru memberikan pujian dan -Rasional

● Pujian dan tepukan atas meberikan tepukan serta
usaha serta kejayaan
murid. galakan kepada murid kerana PAS

telah berusaha semasa sesi Bertanggungjawab

pengajaran dijalankan.

KP

-Verbal-linguistik

-Kinestetik

18. Refleksi

__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
19. Penilaian Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________

Lampiran 1

Skrip kisah ‘Rimbaku Aman Sentosa’

Pada suatu hari yang indah di Rimba Temasik, sekumpulan haiwan sedang menjalani kehidupan
harian dengan biasa. Sang Gajah sedang berehat di bawah teduhan pohon yang redup manakala
Zirafah pula sedang meragut dedaun yang tinggi. Sang Flamingo bersembang bersama kawanannya
yang lain dan Kuda Belang kelihatan mendekati sebuah kolam.
Flamingo: Selamat pagi kuda belang. Kamu hendak pergi ke mana?
Kuda Belang: Oh ya, selamat pagi Flamingo. Saya hendak pergi ke kolam untuk melegakan rasa
dahaga sebagai alas perut sebelum memulakan perjalanan ke kawasan kering di hutan sebelah.
Flamingo: Oh begitu. Baik, hati-hati dalam perjalanan ke sana ya.
Kuda Belang: Baiklah, terima kasih Flamingo.
Zirafah yang turut berada berdekatan menyampuk perbualan antara Flamingo dan Kuda Belang.
Zirafah: Kuda Belang, saya mahu ingatkan kamu supaya tidak lupa bahawa kita akan adakan
perhimpunan esok pagi bersama Sang Gajah untuk membincangkan mengenai keadaan rimba kita.
Kuda Belang: Baik Zirafah, terima kasih kerana mengingatkan saya tentang perhimpunan itu.
Zirafah: Sama-sama Kuda Belang.
Seusai berbual, mereka pun bersurai dan Kuda Belang terus bergerak ke kolam untuk meminum air di
situ.
Kuda Belang: Ya Tuhan! Keadaan kolam ini sangat kotor. Penuh dengan sampah sarap dan begitu
keruh. Tapi aku perlu minum air kolam ini untuk persediaan sebelum perjalan panjang nanti. Tidak
mengapalah, aku perlu minum juga air ini walaupun kotor.
Maka tanpa berfikir panjang, Kuda Belang pun meminum air kolam yang kotor tersebut. Keesokan
harinya, Sang Gajah, Flamingo dan Zirafah berkumpul kecuali Kuda Belang.
Sang Gajah: Terima kasih rakan-rakan kerana sudi hadir ke perhimpunan hari ini. Saya berasa amat
berbesar hati kerana dapat menjemput kamu semua ke kediaman saya ini. Tapi saya hairan mengapa
Kuda Belang tidak menghadirkan diri pada hari ini.
Flamingo: Betul tu Sang gajah. Saya juga fikirkan perkara yang sama. Selalunya Kudang Belanglah
yang paling awal akan tiba ke perhimpunan sebegini.
Zirafah: Betul tu Flamingo. Saya yakin ada sesuatu yang telah berlaku padanya.
Sang gajah: Kalau begitu, mari kita pergi ke rumah Kuda Belang untuk melawatnya.
Mereka bertiga pun terus bergegas ke rumah Flamingo. Malang tidak berbau, mereka terlihat Kuda
Belang berada dalam keadaan yang sangat sarat dan tidak dapat bangun dari tempat tidurnya.

Flamingo: Apakah yang telah berlaku pada kamu, Kuda Belang?

Zirafah: Kamu kelihatan sangat teruk Kuda Belang.

Kuda Belang: Selepas saya minum air di kolam itu kelmarin, perut saya berasa sangat tidak selesa
dan sakit sepanjang malam.

Sang Gajah: Ini sudah tentu disebabkan oleh perbuatan pekerja pembalakan haram yang bukan
sahaja menebang pokok-pokok hutan dan merosakkan habitat kita, malah telah mencemarkan kolam
dan sungai yang dijadikan sumber minuman haiwan rimba dengan sampah sarap dan sisa toksik ke
dalamnya.

Flamingo: Perbuatan mereka ini bagai melepaskan betuk di tangga kerana tidak bertanggungjawab
akan kerosakan yang dilakukan pada kita.

Zirafah: Kita tidak boleh biar perbuatan mereka ini terus merosakkan hutan rimba kita.

Sang Gajah: Kita harus berusaha memulihkan keadaan hutan kita supaya tidak merebak kepada
haiwan lain. Kita harus bekerjasama untuk membersihkan kawasan kolam dan sekeliling hutan kita
ini.

Selepas perbincangan tersebut, semua haiwan rimba mula bergotong-royong bagai aur dengan
tebing untuk membersihkan kawasan kolam dan hutan mereka sehingga bersih. Kuda Belang juga
mula menjadi lebih sihat dan menyertai mereka dalam aktiviti gotong-royong tersebut.

Zirafah: Syukurlah, hutan kita telah kembali pulih seperti asal dan kerja-kerja pembalakan haram
tersebut telah dihentikan. Terima kasih Sang Gajah kerana melahirkan buah fikiran yang sangat
bernas dalam memulakan aktiviti gotong royong ini.

Flamingo: Betul tu Zirafah. Mujurlah kita mempunyai Ketua Rimba yang bijak seperti pendeta ini
dalam membuat sesuatu keputusan pada kita dan juga rimba-rimba ini.

Kuda Belang: Ya, syukur. Saya amat kesali atas apa yang berlaku, saya berjanji saya akan lebih
berwaspada dan berhati-hati selepas ini.

Sang Gajah: Tidak mengapa Kuda Belang. Setiap perkara yang berlaku ada hikmah di sebaliknya.
Perkara yang paling penting adalah kita perlu memikirkan kemaslahatan semua haiwan di rimba ini.
Oleh itu, lebih baik jika kita buang yang keruh, ambil yang jernih.

Kesemua haiwan rimba pun hidup dengan aman dan sentosa selepas peristiwa tersebut.

Lampiran 2
Nama: ________________________________________________
Tarikh: _______________________
Arahan: Isikan tempat kosong dengan peribahasa yang paling tepat bagi setiap dialog di bawah.

1. “Ibu ada sediakan roti bakar dan air teh ini sebagai ____________________ sebelum kamu
berangkat ke kem pengakap itu,” kata ibu kepada Intan.
2. “Dalam setiap perkara yang berlaku, kita perlu bijak menilai dan ________________________
supaya tiada sebarang pertelingkahan timbul disebabkan hal tersebut,” ujar Pak Jamil selaku ketua
kampung.
3. “Hubungan rakyat dan juga pemerintah negara itu dilihat __________________________ kerana
sangat akrab dan saling kerjasama akan sesama pihak tanpa mengira nama dan pangkat,” kata ayah.
4. Kimberly berbisik perlahan pada saya, “Peguam itu kelihatan _______________________ apabila
mengeluarkan pendapat dan fakta yang tepat dan menarik, bukan?”.
5. “Sarah berasa malu namun pada masa yang sama turut ___________________ apabila menerima
kunjungan dari pihak lelaki tersebut untuk merisiknya,” kata ibu kepada Cik Razana apabila ditanya.
6. “Mujurlah Tasnim mempunyai _____________________ untuk mengikut arah aliran sungai
semasa kami tersesat dalam hutan belantara sehinggan sampai ke satu perkampungan itu,” cerita
Syikin pada keluarganya.

Lampiran 3
Nama: ________________________________________________
Tarikh: _______________________
Arahan: Padankan jawapan yang disediakan dengan peribahasa yang paling tepat bagi setiap
dialog di bawah.

Jawapan Latihan

Aktiviti Penggayaan

1. alas perut
2. buang yang keruh, ambil yang jernih
3. bagai aur dengan tebing
4. bijak seperti pendeta
5. berbesar hati
6. buah fikiran

Aktiviti Pemulihan
1. alas perut
2. besar hati
3. buah fikiran
4. bagai aur dengan tebing
5. melepaskan betuk di tangga
6. Malang tidak berbau

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

2. Tahun : 2 Arif

3. Bilangan Murid : 25 orang

4. Tarikh : 12 Februari 2021

5. Hari : Jumaat

6. Masa : 9.10 hingga 10.10 pagi

7. Tema : Kekeluargaan

8. Tajuk : Hari Minggu Dengan Keluarga

9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa

10. Standard Kandungan
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks

11. Standard Pembelajaran
5.1.1 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata nama am mengikut
konteks

12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Mengenal pasti dan menyenaraikan sekurang-kurangnya empat kata nama am
berdasarkan gambar dengan menggunakan peta buih

ii. Membina tiga ayat berdasarkan petikan dengan menggunakan kata nama am
secara gramatis

13. Sistem Bahasa
● Tatabahasa: Morfologi - Kata nama am
● Kosa kata : basikal, daun, pokok, keluarga
● Sebutan dan intonasi
● Bacaan mekanis

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan, Pendidikan Islam dan Pendidikan
Moral

● Nilai Murni: Kasih sayang, menghargai, bersyukur, bertanggungjawab
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
● Elemen Keusahawanan :

EK 1 : 1.4 Daya kreativiti dan inovasi : Memerhati dengan tujuan dan
menghasilkan banyak idea

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: menghubung kait pengalaman
● Penekanan 5P : penilaian, pemulihan, pengayaan
● KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
● BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam petikan dan
pantun
● Pembelajaran Konstruktivisme
● Pembelajaran berpusatkan murid
● Pendekatan tematik : Kekeluargaan

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah
1 Komputer riba 1
2 Projektor LCD 1
3 Petikan “Sambutan Hari Lahir Ayah” 25

Lembaran kerja : 21
4 Pengayaan 4
1
Pemulihan
5 Pembesar suara

17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid-murid pernah beriadah
ii. Murid-murid mengetahui objek yang biasa dilihat sewaktu beriadah
iii. Murid-murid biasa menggunakan perkataan yang tergolong dalam kata nama
am dalam kehidupan seharian

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
● Kebersihan kelas
Pengurusan ● Persediaan murid ● Murid memastikan
Bilik Darjah
(2 minit) untuk belajar kelas bersih dan Peralatan yang

Set Induksi Guru menayangkan mereka bersedia untuk sesuai
(5 minit) lagu “Keluarga Saya”
kepada murid-murid belajar
https://www.youtube.c
om/watch?v=WIcYiTY ● Guru menayangkan BBM
yJ3c
Soalan guru : lagu bertajuk “Keluarga ● Komputer riba
1) Adakah kamu
sayang keluarga Saya” ● Projektor LCD
kamu?
● Murid belajar sambil ● Pembesar

berhibur mendengar suara

lagu tersebut

● Guru bertanyakan KB

beberapa soalan ● Menghubung

● Guru membimbing kait

murid untuk

menghubungkaitkan Teknik

jawapan dengan tajuk ● Didik hibur

pelajaran pada hari ini ● Soal jawab

2) Apakah aktiviti yang TMK : Tayangan
biasa dilakukan lagu Keluarga
bersama keluarga Saya
pada hujung minggu? https://www.youtu
be.com/watch?v=
Jangkaan jawapan : WIcYiTYyJ3c

1) Sayang BCB
● Memproses
2) Aktiviti yang
dilakukan : maklumat

● Menolong ibu Pembelajaran
bapa Kontekstual
mengemas ● Menghubungka
rumah
itkan dengan
● Beriadah pengalaman
dalam
Tajuk pelajaran : Hari kehidupan
minggu dengan
keluarga

Langkah 1 ● Tayangan video Aktiviti 1 BBM
(15 minit) mengenai contoh ● Guru menayangkan ● Komputer riba
kata nama am ● Projektor LCD
video yang ● Pembesar
https://www.youtube.c menunjukkan contoh
om/watch?v=iqH0uh6 kata nama am untuk suara
EIk0 memberi kefahaman
kepada murid TMK : Tayangan
● Tayangan gambar ● Kemudian, guru video kata nama
keluarga beriadah menayangkan dua am
(Rujuk lampiran 1) gambar kepada murid https://www.youtu
(Rujuk lampiran 1) be.com/watch?v=i
Peta Buih ● Murid-murid qH0uh6EIk0
● “Wheel of names” dikehendaki meneliti
gambar tersebut dan ● BCB
Soalan guru : mengenal pasti kata Memproses
1. Apakah perasaan nama am yang dapat maklumat
mereka melakukan dilihat
aktiviti tersebut? ● Guru memilih Teknik
beberapa orang murid ● Soal jawab
2. Nyatakan objek menggunakan aplikasi
yang dapat dilihat “Wheel of Names” KP
dalam gambar untuk menyenaraikan ● Interpersonal
tersebut. kata nama am yang ● Verbal linguistik
dapat dilihat dalam
Jangkaan jawapan : gambar Nilai Murni
1. Gembira, seronok ● Murid-murid kemudian ● Berdikari
menyenaraikan ● Kerjasama
2. Kata nama am : sekurang-kurangnya
i. Bola empat kata nama am Pembelajaran
di dalam buku latihan Kontekstual
dengan menggunakan ● Menghubungkait
peta buih
kan objek yang
dilihat dalam
gambar dengan
kata nama am

ii. Khemah Penilaian
iii. Pokok Objektif (i)
iv. Unggun api
v. Basikal

Langkah 2 ● Bacaan mekanis Aktiviti 1 BBB
(20 minit)
● Murid-murid diberikan ● Teks petikan

sehelai kertas yang

mengandungi petikan Pendekatan

● Murid mengenal bertajuk Sambutan ● Induktif
pasti kata nama am Hari Lahir Ayah (Rujuk
dalam petikan yang lampiran 2) Teknik
dibaca ● Murid-murid perlu ● Pembelajaran
membaca petikan
konstruktivisme

tersebut secara ● Pembelajaran

mekanis akses kendiri

● Kemudian, murid-murid

akan mengenal pasti KP

kata nama am dan ● Interpersonal

membina tiga ayat ● Verbal Linguistik

berdasarkan kata ● Kinestetik

nama am secara

gramatis dalam buku Nilai Murni

latihan masing-masing ● Kerjasama

● Tanggungjawab

Aktiviti 2

● Murid-murid menulis PAS

ayat yang telah dibina ● Bertanggungjaw

pada papan putih ab

● Kemudian, murid-murid

membaca jawapan EK

yang ditulis oleh ● EK1:1.4

semua ahli kelas Penilaian

● Guru membuat Objektif (ii)

pembetulan

serta-merta sekiranya


Click to View FlipBook Version