DISUSUN OLEH:
__________________
KUMPULAN E1
AMIR AFHAM BIN AZNIZAM
PUTERI WAFA BINTI SAARANI
KUMPULAN E2
NUR SYAHIRAH UMAIRAH BINTI SAIPUL BAHRI
HARVINESH A/L VALIUTHAM
KUMPULAN E3
MUHAMMAD HAFFIZ BIN HAZAIR
MUHAMAD FIRDAUS BIN MOHD SOFFI
KUMPULAN E4
MUHAMMAD IQBAL ASJAD BIN ZAMRI
NORAZLEEN BINTI MOHAMAD PUZI
KUMPULAN E5
AIMAN NURHAKEEM BIN JALAL
NUR AFIQAH BINTI ROSLI
KUMPULAN E6
MUHAMMAD HARITH BIN MOKHTAR
RAJA ANNUR SYIFA BINTI RAJA ANUAR
PPISMP SEMESTER 4 AMBILAN JUN 2019
Asalamualaikum dan Salam sejahtera.
RPH digital ini dihasilkan melalui Kapasiti Pembelajaran Bermakna
(KPPB) melalui gabungan antara kursus PRKA3012 dengan
BMMB3093.Tahniah kepada pensyarah kursus yang berjaya
membimbing pelajar Semester 4 (Ambilan Jun 2019) dalam
menghasilkan sesuatu yang boleh dijadikan rujukan dan panduan kepada
pelajar lain pada masa akan datang.
Tahniah juga kepada JPBM kerana RPH Digital ini akan menyertai
Pertandingan Showcase Kapasiti Pembelajaran Bermakna (KPPB) di
peringkat IPGKBM pada 25 Jun 2021. Penyertaan dalam pertandingan ini
sangat baik kerana dapat memberikan pengalaman membentangkan
sesuatu hasil pembelajaran dan membentuk semangat berani mencuba
dalam kalangan pelajar.
RPH digital ini akan kita tambah baik dan diterbitkan supaya pelajar-
pelajar menjadi panduan kepada pelajar yang menjalani praktikum
supaya dapat menulis RPH dengan betul. Diharapkan penerbitannya
nanti akan dapat menambah khazanah ilmu dalam bidang pendidikan.
Akhirnya, tahniah sekali lagi kepada semua pensyarah JabatanPedagogi
Bahasa Melayu IPG Kampus Bahasa Melayu atas usaha dan bimbingan
yang berterusan kepada pelajar dalam penghasilan RPH Digital ini.
Sekian, terima kasih.
Hapsah Majid
Penyunting RPH Digital
RPH 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tarikh : 6 Februari 2021
3. Tahun : 5 Anggerik
4. Hari : Khamis
5. Bilangan Murid : 24 orang
6. Masa : 8.45 - 9.45 pagi
7. Tema : Kekeluargaan
8. Tajuk : Potret Malaysia
9. Kemahiran Berfokus : Kemahiran Bertutur
10. Standard Kandungan
1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara
daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara
bertatasusila.
11. Standard Pembelajaran
1.4.2 Berbual tentang sesuatu perkara menggunakan kata gelaran yang sesuai
dalam situasi formal secara bertatasusila.
12. Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :
i. Mengenal pasti dan menyebut sekurang-kurangnya tiga kata gelaran
yang terdapat dalam petikan dialog teks “Wira Negara”.
ii. Murid dapat berbual menggunakan kata gelaran yang sesuai dalam
situasi formal dengan sopan.
13. Sistem Bahasa
● Sebutan dan intonasi : Sebutan dan intonasi yang sesuai.
● Kemahiran Bahasa : Kemahiran membaca, kemahiran bertutur.
14. Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentasi Kurikulum
● Ilmu : Moral.
∙ Nilai Murni : Hormat-menghormati, empati, kerjasama, kasih sayang
∙ Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Penggunaan TMK.
∙ Kreativiti : Mencipta dialog sendiri berdasarkan situasi yang diberi.
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
∙ Kemahiran Berfikir : Menghubung kait dengan pengalaman dan penyoalan
∙ Nilai Murni : Kerjasama di dalam persahabatan.
∙ Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistik, intrapersonal, kinestetik.
∙ Pembelajaran Kontekstual : Menghubung kait dialog dengan perbualan seharian.
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil Perkara Jumlah
1. Kad situasi 4
2. Gambar rajah 1
3. Papan Tulis 1
4. Petikan dialog ‘Wira Negara’ 24
5. Projektor LCD 1
6. Komputer riba 1
7. Lembaran kerja aktiviti penilaian 24
8. Lembaran kerja aktiviti pengayaan 24
9. Lembaran kerja aktiviti pemulihan 4
17. Pengetahuan Sedia Ada :
i. Murid pernah bertutur menggunakan kata gelaran yang sesuai dalam
kehidupan seharian.
Langkah / Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan
Masa pembelajaran
Tajuk : KP:
”Kata Gelaran” • Murid ditunjukkan ● Verbal-
(Rujuk Lampiran 1) oleh guru satu
gambar keluarga linguistik
Set Induksi melalui paparan
(5 minit) ‘Microsoft Word’ di Strategi :
hadapan kelas. ● Berpusatkan
Soalan :
a) Siapakah di dalam • Murid ditanya oleh murid
guru tentang
gambar ini? siapakah yang Teknik :
b) Abang dan kakak terdapat di dalam ● Soal Jawab
gambar tersebut.
merupakan kata apa? BBB :
• Murid dan guru ● Laptop
Jangkaan Jawapan : bersoal jawab ● LCD
berkaitan dengan
KB:
a) Ibu, ayah, nenek, atuk, gambar tersebut dan ● Menghubung
adik, abang, kakak dan
adik dikaitkan dengan kait’
tajuk pelajaran. ● Menjana Idea
b) Kata gelaran
Nilai :
● Kasih sayang
Ilmu:
● Pendidikan
Moral
Petikan Dialog 1. Murid diedarkan oleh guru KB :
”Wira Negara” satu petikan dialog ”Wira ● Mengenalpasti
(Rujuk Lampiran 2) Negara” setiap seorang.
2. Semua murid dikehendaki KP :
untuk membaca petikan dialog ● Verbal-
tersebut secara mentalis. linguistik
3. Murid diminta untuk membaca
petikan dialog tersebut secara Teknik :
berkumpulan dengan kuat di ● Penerangan
Langkah 1 dalam kelas.
(15 minit)
4. Murid dikehendaki oleh guru Nilai :
untuk mengenal pasti kata ● Hormat-
gelaran yang terdapat dalam menghormati
petikan dialog tersebut dan
menyebut secara lisan. KCB :
● Bacaan
5. Murid dan guru bersoal jawab
Intensif
tentang kata gelaran yang
terdapat di dalam petikan
dialog tersebut. Penilaian :
Objektif (i)
Kad Situasi 1. Murid dibahagikan kepada KB :
(Rujuk Lampiran 3) beberapa kumpulan yang ● Menganalisis
terdiri daripada 6 orang ahli.
Langkah 2 Nilai:
(20 minit) 2. Setiap kumpulan diberikan ● Kerjasama
satu kad situasi oleh guru.
KP:
3. Setiap kumpulan diminta ● Verbal
berbincang untuk melakonkan
watak-watak berdasarkan kad linguistik
situasi secara main peranan. ● Kinestetik
4. Setiap murid di dalam Pembelajaran
kumpulan diminta berbual Koperatif:
menggunakan kata gelaran ● Berbincang
yang sesuai mengikut watak dalam
yang diberi di hadapan kelas. kumpulan
.
BBB:
● Kad
situasi
Penilaian :
Objektif (ii)
Penilaian Penilaian BBB :
1. Murid diedarkan satu ● Lembaran
Langkah 3 Kata lembaran kerja peta buih
(15 minit) Gelaran oleh guru. kerja
2. Murid dikehendaki untuk
mengisi kata gelaran yang KP :
terdapat dalam petikan ● Verbal
dialog “Wira Negara” ke
dalam peta buih. Linguistik
Nilai :
● Keberanian
Pengayaan Pengayaan Strategi :
1. Murid diedarkan satu ● Berpusatkkan
lembaran kerja pengayaan murid
oleh guru. ● Berpusatkan
2. Murid diminta untuk membina bahan
ayat berdasarkan kata gelaran
yang diberikan dalam KB :
lembaran kerja. ● Menjana Idea
3. Guru dan murid menyemak
jawapan bersama-sama.
Pemulihan Pemulihan
1. Murid diedarkan satu
lembaran kerja pemulihan.
2. Murid dikehendaki untuk
mengisi tempat kosong yang
disediakan dengan
menggunakan kata gelaran
yang betul.
3. Murid dibimbing oleh guru
menjawab soalan
pemahaman.
Penutup Kognitif 1. Murid disoal kefahaman KB :
(5 minit) ● Rumusan isi pelajaran mereka terhadap isi pelajaran ● Merumus
oleh guru.
KP :
2. Beberapa murid dipilih untuk
merumuskan hasil pelajaran
dengan bimbingan guru.
Sosial 3. Guru memberikan pujian ● verbal-
● Pujian dan tepukan
kepada murid atas kerjasama linguistik
yang diberikan sepanjang
aktiviti. Pembelajaran
4. Guru menyoal murid tentang Kontekstual :
tajuk yang telah dipelajari. ● pengalaman
5. Guru membuat rumusan sedia ada
tentang isi pelajaran yang murid
dipelajari oleh murid di dalam
kelas. Nilai:
● Hormat-
menghormati
18. Refleksi
RPH 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Ma Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 5 Ibnu Sina
3. Bilangan Murid : 20 orang
4. Tarikh : 30 Mac 2021
5. Hari : Selasa
6. Masa : 8.00 hingga 9.00 pagi
7. Tema : Kesihatan dan Kebersihan
8. Tajuk : Bersih dan Sihat
9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa: Kata Kerja Aktif Transitif dan Kata Kerja Pasif
10. Standard Kandungan
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
11. Standard Pembelajaran
5.1.4 Memahami dan menggunakan kata kerja aktif transitif dan kata kerja pasif mengikut konteks
dengan betul.
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyenaraikan kata kerja aktif transitif dan kata kerja pasif dengan betul.
ii. Membina lima ayat dengan kata kerja aktif transitif dan kata kerja pasif
13. Sistem Bahasa
● Tatabahasa: morfologi – kata kerja pasif dan kata kerja aktif transitif
● Sebutan dan intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Pendidikan Kesihatan
● Nilai Murni: Kebersihan Fizikal, Tanggugjawab, Kerajinan
● Pendidikan Alam Sekitar: bertanggungjawab terhadap kebersihan diri dan persekitaran
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
● Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan
banyak idea
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: menghubung kait pengalaman, menjanakan idea
● BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam video
● Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait amalan kebersihan dalam kehidupan
seharian
16. Bahan Bantu Mengajar
1
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Bil Perkara Kuantiti
1. Komputer riba 1
2. Projektor LCD 1
3. Pembesar Suara 1
4. Video ‘7 Langkah Mencuci Tangan yang Betul’ mp4 1
berdurasi 02:19 minit
5. Gambar rajah proses pembuatan sandwich 1
6. Gambar gotong-royong 30
7. Lembaran buku teks Tahun 5 halaman 29 30
17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid biasa menggunakan kata kerja aktif transitif dan kata kerja pasif semasa berkomunikasi
dalam kehidupan harian.
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Catatan
Masa dan Pembelajaran
PENGURUSAN ● Kebersihan dan ● Murid memastikan ● Peralatan yang
kelas bersih sesuai
BILIK DARJAH Keceriaan kelas
8.00 – 8.02 ● Persediaan murid ● Murid duduk di
tempat masing-
untuk belajar
(2 minit)
2
masing dan bersedia
untuk belajar
SET INDUKSI Video 7 langkah mencuci ●Murid menonton BBM
8.02 – 8.07
(5 minit) tangan dengan betul. tayangan tentang TMK:
cara-cara mencuci ●LCD
02.19 MINIT tangan dengan betul.
● Video Klip
● Guru bersoal jawab
dengan murid Teknik
berdasarkan video ● Soal jawab
yang ditonton.
Menyoal dan
Jangkaan jawapan ● Murid mendengar menyelesaikan
masalah)
i. Elak bakteria atau kuman penerangan guru
/ Elak daripada penyakit
tentang Kata Kerja
Aktif Transitif dan Kata
Kerja Pasif KP
● Interpersonal
ii. Tujuh Langkah mencuci berdasarkan contoh ● Verbal linguistik
tangan dengan betul
daripada tayangan
video.
● Kinestetik
Pembelajaran
Kontekstual
●Menghubungkait
video dengan
3
kebersihan diri.
Nilai Murni
● Tanggungjawab
● Kebersihan fizikal
iii.
Langkah 1 Permainan roda ● Secara BBM
8.07 – 8.25
(18 minit) pusingan berkumpulan, TMK:
●LCD
setiap wakil
kumpulan perlu
memusingkan ●PowerPoint-
roda. Permainan roda
● Ahli kumpulan pusingan
Jangkaan Jawapan: yang lain
mengesan jenis
i. Kata Kerja Aktif Kata Kerja Aktif Teknik
Transitif Transitif dan Kata
ii. Kata Kerja Pasif ● Permainan Bahasa
Kerja Pasif pada
permainan roda
pusingan. KP
● Murid diminta
menyenaraikan ● Interpersonal
kata kerja aktif ● Verbal linguistik
transitif dan kata ● Kinestetik
kerja pasif
4
Langkah 2 Gambar proses ● Murid membaca, BBB
8.25 – 8.40
(15 minit) pembuatan sandwich memahami ● Petikan gambar
sardin. gambar carta alir. carta alir proses
pembuatan sandwich.
● Berdasarkan
senarai yang telah
dibuat, murid Pendekatan
diminta membina ● Induktif
ayat berdasarkan
peta alir
Jangkaan Jawapan: menggunakan KP
kata kerja aktif ● Interpersonal
Kata Kerja Kata tansitif dan pasif. ● Verbal Linguistik
Aktif Transitif Kerja
Pasif
Menyediakan dibakar ● Murid bercerita
Menghiris diletak- tentang cara KB
kan Menjanakan idea
membuat salad
Membasuh dimakan sayur-sayuran.
Nilai Murni
● Makanan Sihat
Langkah 3 Gambar aktiviti bergotong- ● Murid membina ayat BBB
8.40 – 8.55
(15 minit) royong. berdasarkan gambar ● Petikan teks di
dengan menggunakan
halaman 29 buku teks
tahun 5
5
kata kerja aktif transitif
dan kata kerja pasif Pendekatan
● Induktif
Pemulihan:
Lembaran buku teks Tahun ● Murid membaca, KP
memahami petikan ● Interpersonal
teks.
5 Halaman 29 ● Verbal Linguistik
●Murid
menyenaraikan Kata KB
Kerja Aktif Transitif Menjanakan idea
dan Kata Kerja Pasif
● Murid membina ayat Nilai Murni
dengan perkataan ● Kebersihan fizikal
yang disenaraikan
Jangkaan Jawapan: mengikut konteks
Kata Kerja Kata Kerja yang betul. PAS
Aktif Pasif
Transitif ● Bertanggungjawab
memilih dimakan Pengayaan:
menjaga dimasak Murid membuat nota
melakukan dibawa dalam bentuk peta
minda berdasarkan
Contoh peta minda: kefahaman yang
mereka peroleh.
6
Penutup Kognitif ● Murid menyebut BBB
8.55 – 9.00 ● Rumusan isi kata ● Projektor LCD
pelajaran ● Skrin
(5 minit) ● Kepentingan menjaga kerja aktif transitif dan ● Lirik Lagu
kebersihan diri dan kata kerja pasif yang
persekitaran (bilik telah
darjah)
dipelajari beserta KB
cirinya. ● Merumus
● Guru memberikan
pujian
Sosial atas sikap murid yang Nilai
● Pujian atas usaha menjaga kebersihan ● Kebersihan
dan kejayaan diri ● Kesyukuran
dan persekitaran.
● Murid menyanyikan
lagu PAS
‘Bangun Pagi’ ● Bertanggungjawab
KP
● Verbal linguistik
● Intrapersonal
18. Refleksi
____________________________________________________________________________
__________________________________________________________
7
RPH 3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 4 Topaz
3. Bilangan Murid : 30 orang
4. Tarikh : 15 Februari 2021
5. Hari : Isnin
6. Masa : 8.30 hingga 9.30 pagi
7. Tema : Keselamatan
8. Tajuk : Rumah juga bahaya?
9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Mendengar dan Bertutur
10. Standard Kandungan
1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi dalam situasi formal dan
tidak formal.
11. Standard Pembelajaran
1.1.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap ujaran yang terdapat
dalam situasi tidak formal.
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Mengemukakan dua hingga tiga idea baharu tentang panduan keselamatan diri
secara spesifik mengikut kawasan di rumah.
ii. Berkomunikasi secara tidak formal dengan lancar sesama ahli kumpulan dalam
aktiviti main peranan ‘Rumah juga bahaya?’.
13. Sistem Bahasa
● Tatabahasa: morfologi - kata nama am
● Kosa kata: rumah, lantai, pisau
● Sebutan dan intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Pendidikan Jasmani dan Kesihatan, Sains
● Nilai Murni: Baik hati, Kerjasama, Berhemah tinggi, Kasih sayang
8
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Pembelajaran melalui TMK
● Kreativiti: Murid berfikiran kritis dengan berimaginasi serta menghayati watak yang
disediakan dalam aktiviti main peranan.
● Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: berkebolehan mengadakan idea alternatif tentang
panduan keselamatan di rumah.
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: mengaplikasikan idea
tentang panduan keselamatan di rumah pada aktiviti main peranan.
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: menghubung kait pengalaman, cara menjaga keselamatan diri di rumah
● KP: Verbal linguistik, interpersonal, intrapersonal dan kinestetik
● BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat berdasarkan gambar maya yang
ditunjukkan oleh guru
● Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait penjagaan keselamatan diri dalam
kehidupan seharian
● Pembelajaran Konstruktivisme
● Pembelajaran Koperatif
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil. Perkara Jumlah
1. Objek misteri 5
2. Kotak misteri 1
3. Komputer riba 1
4. LCD 1
5. Skrin layar putih 1
6. Kad bergambar maya 6
7. Flipbook maya 1
8. Pembesar suara 1
9
9. Kad bergambar maujud 6
6
10. Kad main peranan 1
1
11. Video rakaman suara guru
24
12. Aplikasi Wheel of Decide 6
13. Lembaran kerja:
Pengayaan
Pemulihan
17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid sentiasa berhati-hati dan menjaga keselamatan diri di rumah serta dalam
kehidupan seharian mereka.
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran
PENGURUSAN
BILIK DARJAH ● Kebersihan kelas ● Murid memastikan kelas Peralatan yang
(2 Minit)
● Persediaan murid untuk bersih dan mereka sesuai
Set Induksi belajar bersedia untuk belajar.
(5 Minit)
Kotak misteri: ● Guru menyediakan kotak BBM
● Pisau mainan misteri berwarna hitam Lima objek misteri,
● Kereta mainan dan diletakkan dengan
● Cangkul mainan lima objek misteri dan Kotak misteri,
● Soket kecil diletakkan di hadapan
● Rak buku mainan kelas. Komputer riba, LCD,
skrin layar putih, lima
keping gambar maya
● Beberapa orang murid
Soalan guru 1: dipilih secara rawak ke TMK : Penggunaan
hadapan kelas untuk kad bergambar
1. Adakah objek yang meneka apakah yang maya
dipegang oleh cikgu ini terdapat di dalam kotak
bahaya? misteri itu.
10
● Murid dibenarkan untuk KB
Jangkaan jawapan 1: memasukkan tangan ke Menghubung kait
1. Ya/Tidak/Tidak pasti dalam kotak misteri dan
menyentuh objek
tersebut. BCB
● Setelah itu, guru Memproses
menunjukkan objek yang maklumat
terdapat di dalam kotak (TB: 10. Mengumpul
misteri itu. data melalui semua
● Murid ditanya oleh guru deria)
sama ada objek objek ini
bahaya.
● Murid Pembelajaran
kemudian Kontekstual
ditayangkan dengan Menghubungkaitkan
enam keping gambar di dengan pengalaman
sekitar kawasan rumah dalam kehidupan
pada skrin layar putih.
(TB: 8.
● Murid mendengar soalan Menggunakan
yang dikemukakan oleh pengetahuan lepas
guru. ke situasi baharu)
● Murid menyenaraikan
perkara bahaya yang
dapat dilihat pada
gambar tersebut secara
lisan.
● Guru bersoal jawab
dengan murid tentang
pentingnya keselamatan
di setiap kawasan sekitar
rumah masing-masing.
● Guru membimbing murid
untuk
menghubungkaitkan
jawapan dengan tajuk
pelajaran pada hari ini.
11
Gambar maya pada skrin
layar putih:
● Ruang tamu
● Tandas
● Bilik tidur
● Dapur
● Tangga
● Halaman rumah
Soalan guru 2:
1. Adakah gambar di
sekitar kawasan rumah
ini bahaya?
2. Apakah perkara
bahaya yang dapat
anda lihat pada gambar
tersebut?
Jangkaan jawapan 2:
1. Ya.
2. Perkara bahaya:
● Soket keluar asap
● Akuarium di atas
televisyen
● Lantai basah baju
● Buku dan
berselerak
12
● Api tidak dipadam
● Pisau yang tajam
● Mainan di tangga
● Cangkul tidak disimpan
Kad bergambar maya
Ruang tamu
Tandas
Bilik tidur
Dapur
13
Tangga
Halaman rumah
Langkah 1 Flippingbook panduan Panduan keselamatan diri BBM
(10 Minit) di rumah
keselamatan diri di rumah Flippingbook,
pembesar suara,
● Aktiviti diteruskan video rakaman suara
guru
Renjatan elektrik: dengan menggunakan
● Jangan memasang plag aplikasi Flippingbook dan
pada soket yang telah
rosak. rakaman daripada guru.
Tergelincir: ● Murid ditayangkan TMK
dengan aplikasi Flippingbook -
● Gunakan tikar yang flippingbook yang https://online.flipping
tidak licin di dalam
tandas. bertajuk ‘Panduan book.com/view/0216
Rak buku terjatuh: keselamatan diri di 463/
rumah’ pada skrin layar
putih dan pembesar
● Minta bantuan daripada suara. Video rakaman
ibu bapa untuk suara guru -
mengambil buku pada ● Murid mendengar video https://youtu.be/rqny
rak yang tinggi. rakaman suara guru itu hqAg1Ww
dengan senyap.
Tangan melecur:
● Jangan sesekali ● Guru dan murid bersoal
bermain dengan
peralatan dapur yang jawab tentang panduan KB
panas.
keselamatan diri di Cara menjaga
Jatuh tangga:
rumah berdasarkan keselamatan diri di
paparan Flipbook rumah
● Tidak tersebut.
berlari-lari
semasa menuruni dan
14
menaiki tangga. ● Guru membetulkan KP
Tercedera pada jari: kesalahan jika ada. Intrapersonal, verbal
linguistik
● Dilarang bermain
dengan peralatan yang
tajam di luar rumah.
Nilai murni
Flippingbook Berhemah tinggi
Video rakaman suara guru: Pembelajaran
Kontekstual
Menghubungkaitkan
pengalaman lepas
dengan idea baharu
yang disampaikan
oleh guru
Penilaian Objektif
(i)
Langkah 2 Kumpulan: Aktiviti 1 BBM
(18 Minit)
● 1 - Ruang tamu ● Murid dibahagikan Kad bergambar
● 2 - Tandas
● 3 - Bilik tidur kepada enam kumpulan. maujud, aplikasi
● 4 - Dapur
● 5 - Tangga Wheel of Decide
● 6 - Halaman rumah
● Setiap kumpulan
Kad bergambar maujud
diberikan kad bergambar
yang telah ditunjukkan TMK: Wheel of
pada set induksi tadi. Decide
● Murid diminta untuk https://wheeldecide.
duduk bersama-sama com/index.php?c1=
dengan ahli kumpulan Kumpulan+1&c2=Ku
lain. mpulan+2&c3=Kum
pulan+3&c4=Kumpu
● Murid diminta untuk lan+4&c5=Kumpula
memberikan tiga contoh n+5&c6=Kumpulan+
lain dalam menjaga 6&time=5
keselamatan secara
15
Ruang tamu spesifik mengikut
Tandas
Bilik tidur kawasan di rumah.
Dapur
Tangga ● Murid diberikan masa Pendekatan
lima hingga 10 minit Induktif
untuk berbincang dengan
ahli kumpulan masing- Teknik
masing. Teknik soal jawab
Aktiviti 2 KP
Interpersonal, verbal
● Setiap kumpulan diminta linguistik, kinestetik
untuk membentangkan
jawapan secara lisan di Nilai Murni
hadapan kelas. Baik hati, kerjasama
● Bagi menentukan
penggiliran yang adil,
guru menggunakan
aplikasi Wheel of Decide
dan ditayangkan pada
skrin.
● Setiap murid perlu EK
mengemukakan jawapan EK1:1.4
semasa pembentangan
di hadapan kelas.
● Guru menghubung kait Penilaian Objektif
jawapan murid dengan (i)
objektif pembelajaran.
Halaman rumah
16
Wheel of Decide
Langkah 3 Kad main peranan - Watak: ● Dalam kumpulan yang BBM
(23 Minit)
● Ibu sama, guru menjalankan Kad main peranan
● Ayah Teknik
● Kakak aktiviti main peranan
● Abang bertajuk ‘Rumah juga
bahaya?’.
● Adik ● Setiap kumpulan Main peranan
diberikan kad main
Tajuk: Rumah peranan yang mewakili
juga watak ibu, ayah, kakak, Ciri PA21
abang dan adik.
bahaya?
Berkomunikasi
Soalan: Apakah peranan ● Berdasarkan kad secara lisan dan
setiap ahli keluarga jika salah bergambar mengikut bijak melaksanakan
seorang daripada mereka kumpulan tadi, setiap aktiviti main peranan
telah tercedera? murid diminta untuk
melaksanakan aktiviti
● Lakonan 1 di ruang main peranan. KP
tamu - Adik terkena ● Setiap wakil kumpulan Verbal linguistik,
diminta ke hadapan kelas kinestetik,
renjatan elektrik kerana
17
suis yang tidak diplag untuk mengambil kad interpersonal
dengan kemas. main peranan yang telah
● Lakonan 2 di tandas - disediakan oleh guru
Adik tergelincir di dalam
tandas kerana lantai mengikut kumpulan EK
masing-masing. EK2:2.2
bersabun. ● Setiap kumpulan perlu
● Lakonan 3 di bilik tidur melaksanakan aktiviti
- Rak buku yang hampir
terjatuh dan menimpa main peranan ini selama Penilaian objektif
3 minit sahaja. (ii)
adik. ● Guru menilai dan
● Lakonan 4 di dapur - membetulkan jawapan
Adik luka terkena pisau murid.
yang tajam kerana tidak
disimpan pada tempat
yang sepatutnya.
● Lakonan 5 di tangga -
Adik hilang kawalan dan
terjatuh kerana terpijak
mainan di atas tangga.
● Lakonan 6 di halaman
rumah - Adik tercedera
pada jari kaki kerana
terpijak cangkul.
Pengayaan
Pengayaan ● Murid diminta untuk
Aktiviti Think-Pair-Share
duduk secara
berpasangan.
● Guru melaksanakan
aktiviti Think-Pair-
Share.
● Setiap pasangan
diminta untuk
memikirkan tentang
‘Kemalangan yang
berlaku di rumah’
18
jika tidak menjaga
keselamatan diri.
● Murid perlu
menyenaraikan
jawapan sebanyak
mungkin.
● Jawapan perlu ditulis
dalam Peta I-Think.
● Guru membetulkan
kesalahan serta
merta jika ada.
Pemulihan Pemulihan
Cari perkataan tersembunyi - ● Murid melaksanakan
‘Kemalangan di rumah’
aktiviti mencari
perkataan
tersembunyi tentang
‘Kemalangan di
rumah’ berdasarkan
petunjuk yang telah
diberi.
Penutup Petunjuk: ● Murid diminta untuk BBM
● Terjatuh
● Tercedera
● Tergelincir
● Berdarah
● Renjatan elektrik
● Luka
● Lemas
● Melecur
● Kematian
● Patah kaki
Kognitif
19
(5 Minit) ● Penerapan nilai-nilai menyebut semula LCD, Komputer riba,
Flippingbook, Skrin
pengajaran panduan keselamatan layar putih
● Rumusan isi pelajaran
diri di rumah secara
kelas.
● Guru mengingati mereka KB
supaya sentiasa berhati-
hati dan menjaga Merumus
keselamatan diri.
● Guru memberikan pujian Nilai
Kasih
Sosial atas sikap murid yang kerjasama sayang,
● Pujian atas usaha dan
kejayaan bijak menjaga KP
keselamatan diri
walaupun berada di
rumah.
Verbal linguistik,
intrapersonal
18. Refleksi
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
20
3.0 LAMPIRAN
Kad bergambar maya dan maujud
Ruang tamu
Tandas
21
Bilik tidur
Dapur
22
Tangga
Halaman rumah
23
Flippingbook Panduan Keselamatan Diri Di Rumah
24
25
Video rakaman suara guru
https://youtu.be/rqnyhqAg1Ww
26
Kad main peranan
Tajuk: Rumah juga bahaya?
Arahan: Apakah peranan setiap ahli keluarga jika salah seorang daripada mereka telah
tercedera? Lakonkan di hadapan kelas.
● Lakonan 1 di ruang tamu Adik terkena renjatan elektrik kerana suis yang
tidak diplag dengan kemas.
● Lakonan 2 di tandas Adik tergelincir di dalam tandas kerana lantai
bersabun.
● Lakonan 3 di bilik tidur Rak buku yang hampir terjatuh dan menimpa
adik.
● Lakonan 4 di dapur Adik luka terkena pisau yang tajam kerana
tidak disimpan pada tempat yang sepatutnya.
● Lakonan 5 di tangga Adik hilang kawalan dan terjatuh kerana
terpijak mainan di atas tangga.
● Lakonan 6 di halaman rumah Adik tercedera pada jari kaki kerana terpijak
cangkul.
27
Lembaran Kerja Kata Bersilang
AKTIVITI PENGAYAAN
Arahan : Murid diminta untuk duduk secara berpasangan dan melaksanakan aktiviti Think-Pair-Share.
Setiap pasangan diminta untuk memikirkan tentang ‘Kemalangan yang berlaku di rumah’ jika tidak
menjaga keselamatan diri. Murid perlu menyenaraikan jawapan sebanyak mungkin. Jawapan perlu
ditulis dalam peta buih.
Jangkaan jawapan:
Terjatuh, Tercedera, Tergelincir, Berdarah, Renjatan elektrik, Luka, Lemas, Melecur, Kematian, Patah
kaki
28
Lembaran Kerja Mencari Perkataan Tersembunyi
AKTIVITI PEMULIHAN
Arahan:
Anda diminta untuk mencari perkataan yang tersembunyi tentang ‘Kemalangan di rumah’ berdasarkan
petunjuk yang disediakan.
Terjatuh, Tercedera, Tergelincir, Berdarah, Renjatan elektrik, Luka, Lemas, Melecur, Kematian,
Patah kaki
RPH 4
29
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1 Mata : Bahasa Melayu
. Pelajaran : 5 UPM
2 Tahun : 30 Orang
.
: 08 Februari 2021
3 Bilangan
. Murid : Isnin
4 Tarikh : 8.20 pagi hingga 9.20
. pagi
: Kekeluargaan
5 Hari : “Hargailah Ibu Bapa Kita”
.
6 Masa
.
7 Tema
.
8 Tajuk
.
9. Kemahiran fokus : Kemahiran Menulis
10. Standard Kandungan
3.5 Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber
11. Standard Pembelajaran
3.5.2 Mencatat maklumat yang betul mengikut urutan daripada pelbagai sumber
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :
I. Murid dapat mengenalpasti sekurang-kurangnya 5 maklumat penting dalam teks
cerita rakyat iaitu Kisah Si Tanggang untuk menghasilkan papan cerita mengikut
plot penceritaan
II. Murid dapat memindahkan sekurang-kurangnya 5 maklumat penting berdasarkan
teks Kisah Si Tanggang dalam bentuk lakaran papan cerita dengan betul dan
tepat mengikut kreativiti masing-masing
13. Sistem Bahasa
● Tatabahasa : Morfologi – Kata Nama Am
● Kosa kata : Ibu, Ayah, Kakak, Adik
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
30
● Ilmu – Pendidikan Muzik, Pendidikan Seni Dan Visual & Pendidikan Sivik Dan
Kewarganegaraan
● Sains dan Teknologi
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK) – penggunaan classroom screen
sebagai papan hitam, penggunaan buku digital, video animasi Zepeto
● Kreativiti dan Inovasi – menghasilkan lakaran papan cerita bergrafik
● Nilai – Kerajinan, kerjasama, hormat-menghormati dan kasih sayang
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran ( Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● Kemahiran Berfikir – Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)
● Didik Hibur – bernyanyi
● Penyelesaian Masalah
● Pembelajaran Kooperatif – melaksanakan tugasan secara berkumpulan
● Pembelajaran Kontekstual – menghubungkait isi pelajaran dengan pengalaman
harian individu
● Kecerdasan Pelbagai – Visual Ruang, Muzik, Interpersonal dan Kinestetik
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil Perk Juml
ara ah
1
1. Komputer Riba
2. Projektor LCD 1
3. Pembesar Suara 2
4. Lirik Lagu “1, 2, 3 Sayang Semuanya” 3
0
5. Video Pendek Animasi Zepeto 1
Kisah Si Tanggang
1
6. Slaid Plot Penceritaan 6
7. Buku Digital Kisah Si Tanggang 6
8. Kertas Lukisan 3
9. Lembaran Kerja Kerangka Papan Cerita 0
3
10. Kad Sampul 0
9
11. Gambar Animasi Kartun Zepeto
12. Teks Sinopsis Kisah Si Tanggang 3
0
13. Lembaran Kerja Carta Alir 3
0
31
17.Pengetahuan Sedia Ada
● Murid sudah boleh membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul.
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Catatan
Masa dan
● Kebersi ● Peralatan
Pengurus han Pembelajaran yang
a n Bilik kelas sesuai
Darjah ● Murid memastikan kelas
(2 minit) ● Persediaan bersih dan mereka bersedia BBM:
murid untuk untuk belajar ● Muzik Video
Set belajar
Induksi ● Murid dibahagikan kepada 1, 2, 3
(5 init) Aktiviti Nyanyian 3 kumpulan iaitu murid Sayang
dibahagian kiri, tengah dan Semua
https://www.youtube. kanan
co ● Lirik lagu
● Guru memasang muzik video berkumpulan
m/watch?v=_D6drb3 lagu “ 1, 2, 3 sayang semua 1, 2, 3
xn e8 kepada murid
Sayang
Lirik Lagu : ● Setiap kumpulan akan Semua
menyanyikan satu baris lagu
1, 2, 3 Sayang mengikut lirik lagu Nilai Murni :
Semuanya ● Kerajinan
● Murid akan menyanyi ● Kerjasama
Satu satu saya bersama-sama pada baris
sayang Ibu, yang terakhir KKT :
● Kemahiran
Dua dua saya ● Setiap
sayang Ayah, kumpulan menyanyikan berfikir KBAT
setiap baris dengan penuh – mengaplika
Tiga-tiga sayang adik semangat si
kakak, ● Didik hibur
● Murid melakukan pelbagai – menyanyi
Satu dua tiga sayang pergerakan kreatif sambil ● Pembelaja
semuanya bernyanyi ran
kooperatif
Satu satu saya ● Guru memberhentikan – murid
sayang Ibu muzik bernyanyi
secara
(kumpulan murid ● Guru dan murid bersoal dalam
dibahagian kiri jawab tentang kata nama am kumpulan
kelas) Dua dua
saya sayang Ayah, yang terdapat dalam lirik
lagu “1, 2, 3 sayang semua
(kumpulan murid
dibahagian yang dipaparkan sebentar
tengah) Tiga-tiga
sayang adik kakak tadi
(kumpulan ● Guru menyoal murid
murid secara rawak tentang
32
dibahagian peranan/perwatakan ● KP – Muzik,
kanan kelas) yang dimainkan oleh Kinestetik dan
setiap kata nama am interperson al
Satu dua tiga sayang yang terdapat dalam lirik
semuanya lagu tersebut ● Pembelaja
ran
(nyanyi bersama- ● Guru Konteksua l –
sama) menghubungkaitkan
aktiviti dengan tajuk menghubun
Soalan guru : pembelajaran pada hari gkait isi
tersebut
1. Siapakah pelajaran
orang yang dengan
terdapat
dalam lirik pengalama n
lagu yang kita harian individu
nyanyikan ● Kepelbaga
sebentar tadi? ian Sumber
Bahan –
Jangkaan jawapan :
pengguna an
● Ibu video animasi
● Ayah
● Adik
● Kakak
Soalan guru :
1. Apakah
peranan
ibu/ayah/adik/
ka kak
dirumah?
Jangkaan jawapan :
● Ibu –
memasak
● Ayah – bekerja
● Adik –
membaca
buku
● Kakak –
menge
mas
rumah
● Abang –
bermain
permainan
video
33
Langkah 1 Video Animasi 1. Guru menayangkan BBM :
(10 minit) Zepeto Kisah Si video animasi berdurasi
pendek cerita rakyat ●Video Animasi
Tanggang Kisah Si Tanggang yang Zepeto
telah diubahsuai yang Kisah
dihasilkan sendiri oleh Si Tanggang
guru menggunakan
aplikasi Zepeto Nilai Murni :
2. Murid diminta menonton ● Kasih
sayang
video tersebut kemudian
● Hormat
cuba untuk memahami menghorm ati
Ilmu :
dan menghayati kisah
tersebut bagi
Tekan pautan link melaksanakan aktiviti ● Sains dan
Video Animasi
Zepeto Kisah Si seterusnya Teknologi-
Tanggang dibawah: penghasilan
https://drive.google.c 3. Guru kemudian bersoal video
om jawab dengan murid menggunakan
aplikasi animasi
/file/d/1M4cPJ-
JNpHxPGVpuRQkV Zepeto
FF0 Kreativiti d
an Inovasi
Xe7c_OUZG/view?u
sp= sharing KKT :
Soalan guru : KB
● KP – Visual
1. Adakah kamu
semua pernah ruang
melihat atau ● Pembelajaran
mendengar
tentang kisah Kontekstual
ini? –menghubung
kaitkan isi
2. Cerita Si pelajaran
Tanggang ini dengan
mengisahkan pengalama n
tentang apa? harian
3. Siapakah Si
Deruma dan Si
Tanggang?
34
4. Apakah
pengajaran yang
boleh kita ambil
daripada kisah
ini?
Langkah Jangkaan jawapan : Aktiviti 1 BBM :
2
● Pernah 1. Sebelum menghasilkan ● Slaid Plot
(18 minit) ● Anak yang
papan cerita, guru Penceritaa n
disumpah
menjadi batu memberikan ● Classroom
akibat derhaka
terhadap ibunya penerangan tentang Screen
● Si Deruma
merupakan Ibu ● Buku digital
kepada Si
Tanggang
● Si Tanggang
merupakan anak
kepada Si
Deruma
● Hargailah ibu
bapa kita
Penerangan Tentang
Plot Penceritaan dan
cara menghasilkan
papan cerita
plot penceritaan Kisah Si
Aktiviti 2 Tanggang
1. Guru Ilmu :
kemudian ● Sains
dan teknologi
memberikan
● Teknologi
penerangan dan Maklumat dan
Komunikasi
panduan tentang (TMK)
penghasilan papan
https://www.canva.com/ cerita menggunakan
design/DAEVj84JFSw/8 ‘Classroom Screen’
waApmESyuGrnaivaB0
5Tw/view?utm_content 2. Kreativiti dan
inovasi:
=DAEVj84JFSw&utm_c 3. Murid dibahagikan
ampaign=designshare& penggunaan
utm_medium=link&utm_ kepada beberapa classroom screen
source=publishsharelink yang mengantikan
4. kumpulan a●kan papan hitam
Setiap kumpulan
mendapat buku digital
Kisah Si Tanggang
yang
telah dihasilkan oleh
guru
35
https://drive.google.com 4. Secara berkumpulan
/file/d/1aOzq_6- murid diminta
untuk
mengenalpasti
dan menyenaraikan
beberapa maklumat-
maklumat penting
yang terdapat dalam
kisah tersebut
mengikut susunan
plot
36
Cea2NZByP4RAK_ yang betul dan tepat KKT :
Ob mMxESYjK- sebelum melaksanakan
aktiviti yang berikutnya ● KB
/view?usp=sharing
● Penyelesai an
masalah
● Pembelajar an
koperatif
– murid
melaksana kan
tugasan secara
berkumpula n
● Kecerdasan
Pelbagai
– Visual ruang
– dan interpersonal
● Kepelbagaian
sumber bahan
Buku Digital Kisah Si
Tanggang
https://drive.google.com
/file/d/1csAAHB1eTiolq
Stap0Oy6Tayv_qpI701/
view?usp=sharing
Langkah Aktiviti 1 BBM :
3
Penghasilan Papan 1. Guru mengedarkan ● Kertas
(23 minit) Cerita
kertas lukisan kepada lukisan
setiap kumpulan yang ● Lembaran
telah diagihkan kerja kerangka
papan cerita
● Kad sampul
2. Setiap kumpulan diminta ● Gambar
untuk menghasilkan animasi
papan cerita Kisah Si Zepeto
Tanggang dalam bentuk ● Teks sinopsis
grafik mengikut kreativiti Kisah
masing- masing serta Si Tanggang
Contoh papan cerita menepati susunan plot ● Lembarankerja
penceritaan
https://drive.google.com ● carta alir
/file/d/1To5UQzQNtlaAF
NXQwSLNpvl2eMbggpy Aktiviti 2
Pengayaan
a/view?usp=sharing
37
Aktiviti Pengayaan : 1. Guru
mengedarkan lembaran Ilmu :
kerja kerangka papan ● Pendidikan Seni
dan Visual
cerita berserta kad
● Sainsdan
sampul yang teknologi
mengandungi beberapa ● Teknologi
Maklumat dan
gambar animasi Zepeto Komunikasi (TMK)
2. Murid diminta untuk Kreativiti dan
inovasi
menyusun dan
menampal gambar
tersebut mengikut
susunan penceritaan
yang betul dan sesuai
3. Murid kemudian diminta KKT :
untuk membina atau ● KB – KBAT
● Didik hibur
mereka ayat ● Penyelesaan
berdasarkan gambar masalah
● Pembelajara
grafik yang disediakan
kooperatif
4. Ayat yang dihasilkan ● Kecerdasan
perlulah bersesuai Pelbagai
–Visual ruang
dengan grafik serta
interpersonal
menepati susunan plot
penceritaan
Pemulihan Kepelbagaian
Sumber Bahan
1. Guru mengedarkan kertas lukisan, -
kad
bahan teks sinopsis sampul yang
mengandungi
Kisah Si Tanggang beberapa
keping
kepada murid- murid gambar,
animasi
Aktiviti Pemulihan : 2. Murid diminta untuk zepeto,
mengariskan maklumat- lembaran
maklumat penting yang kerja,kerangka
terdapat dalam kisah papan cerita,
tersebut teks
sinopsis
3. kisah Si
Tanggang,
4. Guru carta alir
menyediaan lembaran
kerja berbentuk carta alir
5. Murid diminta untuk
memindahkan maklumat
tersebut ke dalam bentuk
carta alir
38
Penut Carta Alir ● Murid menyebut semula Nilai :
up (5 kata nama am yang telah
minit) Kognitif dipelajari ● Kerajinan
● Kasih
Rumusan isi pelajaran ● Guru bersoal jawab
dengan murid tentang sayang
Sosial nilai murni yang dapat ● Hormat-
dipelajari berdasarkan
Pujian atas usaha tajuk pembelajaran pada menghorm ati
dan kejayaan hari tersebut
Ilmu :
Tepuk Semangat : ● Guru memberikan kata-
kata motivasi kepada ● Pendidikan
Tepuk tepuk murid-murid dan pujian Muzik
semangat (sambil atas sikap murid yang
menepuk tangan) sentiasa bersemangat ● Pendidikan
dan rajin dalam Sivik
Sekali lagi melaksanakan tugasan & Kewargane
(sambil garaan
menepuk ● Murid kemudian diminta
tangan) menyanyikan lagu tepuk KKT :
semangat bersama-
Dua kali lagi sama diiringi dengan ● KB
(sambil tepukan ●Kecerdasa n
menepuk
tangan) Pelbagai
– Muzik
HOREEEEEE!
●Pembelajar an
Kontekstual
16. Refleksi
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
_________________________________________________________
39
RUJUKAN
LAMPIRAN SET INDUKSI
Satu satu saya sayang Ibu
(kumpulan murid dibahagian kiri kelas)
Dua dua saya sayang Ayah,
(kumpulan murid dibahagian tengah)
Tiga-tiga sayang adik kakak
(kumpulan murid dibahagian kanan kelas)
Satu dua tiga sayang semuanya
(nyanyi bersama-sama)
40