The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by hayati.myusof, 2021-06-27 02:04:21

e-RPH KUMPULAN E3 PISMP

https://youtu.be/jhoGVZueqXg
91

Bahan pengajaran:

https://docs.google.com/presentation/d/1EkfR6_Jyhv2V8HFP1
wkfZwsRIlYmp72eRVaIkCQocgw/edit?usp=sharing
92

Lembaran kerja:
93

94

Aktiviti pengayaan:

https://wordwall.net/play/10480/899/982

Aktiviti pemulihan:

https://wordwall.net/play/10480/085/939

95

RPH 9

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 5 al-Dinawari
3. Bilangan Murid : 28 orang
4. Tarikh : 21 Januari 2021
5. Hari : Khamis
6. Masa : 9.00 pagi hingga 10 pagi
7. Tema : Kemasyarakatan
8. Tajuk : Amalan Hidup Berjiran
9. Kemahiran Fokus : Aspek Seni Bahasa

10. Standard Kandungan
4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara
didik hibur.

11. Standard Pembelajaran
4.1.1 Menyebut dan memahami seni kata lagu melalui nyanyian sambil berlakon.

12. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

i. Menyebut seni kata lagu yang bertajuk “Tepuk Amai-Amai” dengan betul

melalui nyanyian.
ii. Menyatakan nilai-nilai murni yang terdapat dalam seni kata lagu “Rasa

Sayang” dengan kreatif.

13. Sistem Bahasa : Morfologi – kata adjektif.
● Tatabahasa

● Sebutan dan Intonasi : Sebutan bahasa Melayu baku dan intonasi yang jelas.

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Seni Bahasa: Menggunakan bahasa yang indah dan puitis dalam nyanyian.
● Ilmu: Pendidikan Seni dan Sastera, Pendidikan Kemasyarakatan.
● Nilai Murni: Taat, hormat-menghormati, bersatu padu, dan sayang menyayangi.
● Kreativiti dan Inovasi: Memindahkan nilai murni yang terdapat dalam pantun
kepada lakonan.

96

● Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan
Teknik)Kemahiran Berfikir: Menyelesaikan masalah.

● Didik Hibur: Menyanyi dan berlakon sambil balajar.

● Pembelajaran Konstruktivitisme: Pengetahuan dikembang secara aktif oleh
murid itu sendiri.

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Catatan
/Masa dan Pembelajaran
● Permainan BBM
Set bahasa, iaitu ● Murid ditayangkan ● Teka silang kata.
Induksi teka silang kata. dengan teka silang kata Pendekatan PdP
(5 minit) di hadapan kelas. ● KP:

(Rujuk LAMPIRAN ● Murid dikehendaki untuk Verbal
1) menjawab teka silang linguistik.
kata yang ditayangkan. ● Bacaan mekanis.
Langkah 1 Nyanyian lagu Nilai Murni
(13 minit) Tepuk Amai-Amai ● Jawapan dituliskan di ● Rasional.
oleh Didi and dalam kotak jawapan. Kemahiran Insaniah
Friends: ● Pemikiran kritis.
● Guru menghubungkaitkan BBM
(Rujuk LAMPIRAN isi pelajaran dengan tajuk ● Video lagu
2) pembelajaran. kanak- kanak.
Pendekatan PdP
● Murid dipaparkan video ● KP: Verbal
lagu Tepuk Amai-Amai linguistik,
yang dinyanyikan oleh interpersonal
Didi And Friends kepada dan muzik.
murid-murid. ● TMK: Video lagu.
Nilai Murni
● Murid dan guru ● Berkerjasama
menyanyikan lagu tersebut Kemahiran Insaniah
bersama- sama. ● Kemahiran
berkomunikasi
● Guru dan murid .
menyanyikan lagu Penilaian Objektif (i)
tersebut tanpa iringan
muzik sambil bertepuk
tangan.

97

Langkah 2 ● Teks petikan ● Murid dibahagikan kepada BBM
empat kumpulan. ● Teks petikan.
(20 minit) diedarkan kepada ● Kertas sebak.
● Setiap kumpulan diberi Pendekatan PdP
setiap kumpulan. sehelai kertas sebak dan ● KP: Verbal
teks petikan yang
● Kertas sebak berlainan. linguistik,
diedarkan interpersonal
kepada setiap ● Murid perlu .
kumpulan. mengeluarkan nilai-nilai ● Bacaan mekanis.
murni yang terdapat Nilai Murni
● Murid diminta dalam teks petikan yang ● Berkerjasama.
untuk diberikan ke dalam peta Kemahiran Insaniah
melukiskan buih. ● Kemahiran
peta buih di berkomunikasi
atas kertas ● Setiap murid perlu .
sebak. membaca teks petikan
dengan kuat dan Penilaian Objektif (ii)
(Rujuk LAMPIRAN menyatakan nilai murni
3) yang terdapat dalam
petikan.

● Murid dibimbing oleh
guru dalam
menghubungkaitkan isi
pelajaran dengan tajuk
pembelajaran.

98

Langkah 3 Penilaian Penilaian BBM
(17 minit) ● Murid dan guru ● Teks lagu.
● Teks lagu Pendekatan PdP
‘Rasa Sayang’ bersama- sama
bersama tiga menyanyikan lagu ● KP: Verbal
rangkap beserta pantun linguistik,
pantun tersebut. interpersonal
diedarkan .
kepada murid. ● Guru dan murid
menyanyikan lagu ● Nyanyian.
● Audio lagu tersebut tanpa iringan ● Lakonan.
‘Rasa Sayang’ muzik sambil bertepuk Nilai Murni
diperdengarak tangan.
an. ● Berkerjasama
Kemahiran Insaniah
(Rujuk LAMPIRAN ● Murid perlu
4) menyatakan nilai-nilai ● Kemahiran
murni yang terdapat menyelesaika
dalam lagu tersebut. n masalah.

● Murid diminta untuk ● Mengumpul
berlakon berdasarkan dan
nilai-nilai murni tersebut. memproses
maklumat.

● Guru menilai
kefahaman murid
melalui lakonan.

Penutup Penutup Kognitif Penutup Kognitif Pendekatan PdP
(5 minit) ● Rumusan isi ● Guru meminta murid untuk ● Perbincangan.

99

pelajaran. menyebutkan semula Nilai Murni
nilai- nilai murni dalam
Penutup Sosial lagu Rasa Sayang dan ● Rasional.
● Penerapan pantun. Kemahiran
Insaniah
nilai- nilai Penutup Sosial
murni. ● Guru memberikan pujian ● Kemahiran
berkomunika
atas sikap murid yang si.
cekap dalam mencari
nilai-nilai murni dalam ● Pemikiran kritis.
lagu dan sikap murid yang ● Kemahiran
berkerjasama melakonkan
nilai-nilai murni menyelesaik
yang mereka dapat. an masalah.

Refleksi
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________

100

LAMPIRAN

Teka silang kata nilai-nilai murni
b

101

LAMPIRAN 2

Teks lirik lagu ‘Tepuk Amai-amai’

Tepuk amai-amai
Belalang kupu-kupu
Kemas ramai-ramai
Nanti upah susu

102

LAMPIRAN 3

Teks petikan dan peta buih

103

LAMPIRAN 4

Lirik lagu ‘Rasa Sayang’

(*) Rasa sayang hey,
Rasa saying saying eh,

Hey lihat nona jauh,
Rasa sayang sayang hey

104

RPH 10

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 6 BAHASA MELAYU SK

Mata pelajaran Bahasa Melayu

Tahun 1 Jaya

Bilangan Murid 20 orang

Tarikh 15 Februari 2021

Hari Isnin
Masa 9:30 pagi – 10:30 pagi

Tema Lindungi Alam

Tajuk Sifat Haiwan

Kemahiran Fokus Aspek Tatabahasa

Standard Kandungan 5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks

Standard Pembelajaran 5.3.2 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan bentuk
ayat tunggal mengikut konteks.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1. Memahami tiga daripada lima ayat tunggal dengan

sebutan dan intonasi yang betul dan tepat.
2. Membina tiga ayat tunggal dengan betul dan tepat.

Sistem Bahasa Tatabahasa : sintaksis (ayat tunggal)
Kosa kata : Ikan emas, kuda, ular sawa, harimau, rumput,

sisik, belang, tanduk, ekor, panjang
Sebutan dan intonasi

Elemen Merentas Ilmu : Sains, Pendidikan Jasmani, Pendidikan Muzik dan
Kurikulum (EMK) Pendidikan Seni

Nilai Murni : Menghargai, prihatin, cakna, patuh, berani,
yakin, bekerjasama, tekun, bersungguh-sungguh, rasional,

bertoleransi, bertimbang rasa dan kasih sayang.
Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Kreativiti : Aktiviti nyanyian, melukis, mewarna, gerakan

kreatif, dan permainan bahasa.

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Kontekstual : Menghubung sifat haiwan

Pembelajaran dengan pengalaman sedia ada murid.

(Kepelbagaian Kaedah Ciri PAK21 : Berpusatkan pelajar, pembelajaran aktif pelajar
dan Teknik) faham dan mematuhi arahan.

Aktiviti PAK21 : Mix-N-Match, Round Robin, Round Table,
dan Gallery Walk.

105

Bahan Bantu Mengajar No. Jenis Bilangan
(BBM)
1. Komputer riba 1
Pengetahuan Sedia Ada
(PSA) 2. LCD 1

3. Pembesar suara 1

4. Video lagu kanak-kanak 1

8. Kotak Zoo Mini 1

9. Pita pelekat dua sisi 1

10. Pen penanda 4

11. Nota pelekat 4

12. Kertas papan busa 4

13. Kertas manila 4

14. Pensel warna 4

15. Boneka jari 9

16. Lembaran teka silang kata 20

17. Lembaran isi tempat kosong 20

18. Teks bacaan 20

19. Pelekat 20

20. Kad perkataan 38

1. Murid-murid berkebolehan dalam melakukan aktiviti

nyanyian.

2. Murid-murid pernah melihat dan mendengar bunyi

pelbagai haiwan.

LANGKAH/MA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN
SA DAN PEMBELAJARAN
PENGURUSAN ● Kebersihan kelas
BILIK DARJAH ● Persediaan murid Murid memastikan kelas bersih Peralatan yang
(2 minit) untuk belajar
Set Induksi Video lagu kanak-kanak dan mereka bersedia untuk sesuai.
(5 minit) ‘Bunyi Haiwan’
belajar.

1. Guru memaparkan Ilmu :
video lagu kanak-kanak ‘Bunyi
Haiwan’ kepada murid.

106

2. Murid dan guru Pendidikan Muzik

bersama-sama meniru bunyi dan Pendidikan

haiwan tersebut diikuti Jasmani

pergerakan meniru aksi

Pautan: haiwan secara kreatif. Nilai :
https://www.youtube.com/
watch?v=SzAK4ZBISZA 3. Guru bersoal jawab Prihatin dan cakna.

Soalan guru : dengan murid setelah tamat
● Apakah haiwan
yang terdapat dalam tayangan video. Teknologi
video?
● Apakah haiwan 4. Murid menjawab Maklumat dan
kesukaan kamu?
pertanyaan guru. Komunikasi :

5. Guru membimbing Penggunaan video

murid untuk

menghubungkaitkan perkaitan Kreativiti :

lagu dengan tajuk pelajaran. Aktiviti nyanyian

6. Murid mengaitkan lagu dan pergerakan

dengan tajuk pelajaran. kreatif.

7. Guru memperkenalkan

tajuk pelajaran. Bahan bantu

mengajar :

Komputer riba,

LCD, pembesar

suara, dan video

lagu kanak-kanak
‘Bunyi Haiwan’.

107

Langkah 1 Teks bacaan diedarkan 1. Setiap murid diedarkan Ilmu :
(10 minit) kepada semua murid.
(Rujuk Lampiran 1) dengan satu teks bacaan yang Sains dan

berbeza. Pendidikan

2. Teks tersebut Jasmani.

menceritakan secara ringkas

tentang ikan emas, kuda, ular Nilai :

sawa dan harimau. Patuh, berani,

3. Murid diberi satu minit yakin, bekerjasama

untuk membaca teks bacaan dan tekun.

tersebut.

4. Setelah itu, aktiviti Mix- Ciri PAK21 :

N-Match diaplikasi dengan Berpusatkan

murid perlu mencari rakan lain pelajar, pelajar

yang mempunyai haiwan yang faham dan

sama dengan dirinya. mematuhi arahan.

5. Murid berada dalam

kumpulan dan membaca teks Aktiviti PAK21 :

bacaan yang diberi dengan Mix-N-Match

intonasi dan sebutan yang

betul mengikut giliran. Bahan bantu

6. Guru membetulkan mengajar :

kesilapan jika ada. Teks bacaan dan

7. Setiap kumpulan akan pelekat.

mendapat pelekat kumpulan

jika semua ahli kumpulan Penilaian Objektif

dapat membaca dengan (i)

sebutan dan intonasi yang

betul.

8. Guru memberikan

pelekat kepada semua murid.

9. Murid menampal

pelekat di belakang

pergelangan tangan untuk

membezakan setiap

kumpulan.

108

Pelekat 10. Empat kumpulan
(Rujuk Lampiran 2) haiwan ditubuhkan iaitu
kumpulan ikan emas, kuda,
ular sawa dan harimau.

Langkah 2 Sehelai kertas papan busa 1. Sehelai kertas papan Ilmu :
(18 minit) Sains
diedarkan kepada setiap busa yang terdapat tiga
Nilai :
kumpulan. pelekat Hook & Loop Bekerjasama,
bersungguh-
(Rujuk Lampiran 3) melintang dan beberapa kad sungguh, rasional,
dan bertoleransi.
perkataan berpelekat

diedarkan kepada setiap

kumpulan mengikut nama

kumpulan.

109

2. Murid mendengar Pembelajaran
penerangan guru tentang cara Kontekstual :
membina ayat tunggal. Menghubungkait
3. Aktiviti Round Robin sifat haiwan
dilakukan iaitu setiap ahli dengan
bergilir-gilir memberikan pengalaman sedia
pendapat untuk membina tiga ada.
ayat tunggal sehingga selesai.
4. Murid menampal kad Ciri PAK21 :
perkataan berpelekat di atas Berpusatkan
kertas papan busa sehingga pelajar,
menjadi satu ayat yang pembelajaran aktif,
lengkap. pelajar faham dan
5. Instrumen lagu ‘Bunyi mematuhi arahan.
Haiwan’ dipasang.
6. Murid membentangkan Aktiviti PAK21 :
hasil kerja di hadapan kelas. Round Robin
7. Rakan-rakan menilai di
samping guru. Bahan bantu
mengajar :
Komputer riba,
pembesar suara,
instrumen lagu
‘Bunyi Haiwan’,
kertas papan busa,
dan kad perkataan.

Kad perkataan Penilaian Objektif
(Rujuk Lampiran 4) (ii)

110

Instrumental lagu ‘Bunyi
Haiwan’ dipasang.

Langkah 3 Sehelai kertas manila, pen Aktiviti 1 Ilmu : Pendidikan
(20 minit) Seni dan
penanda dan sekotak 1. Sehelai kertas manila Pendidikan
Jasmani.
pensel warna diedarkan diedarkan kepada setiap
Nilai :
kepada setiap kumpulan. kumpulan. Patuh,
bekerjasama,
2. Wakil setiap kumpulan bersungguh-
sungguh,
diminta tampil ke hadapan bertimbang rasa
dan tekun
kelas untuk mengambil satu
Kreativiti :
boneka jari dalam Kotak Zoo Aktiviti melukis,
mewarna dan
Mini. permainan bahasa.

3. Satu boneka jari Pembelajaran
Kontekstual :
mewakili satu jenis haiwan. Menghubungkait
sifat haiwan
4. Setiap kumpulan perlu dengan

melukis semula haiwan pada

boneka jari tersebut mengikut

kreativiti di tengah kertas

manila.

5. Murid diminta

Kotak Zoo Mini mewarnakan lukisan tersebut.
6. Setelah selesai, aktiviti

Round Table dijalankan

dengan murid bergilir-gilir

menulis satu ayat tunggal

111

Pita pelekat dua sisi berkenaan haiwan yang pengalaman sedia
dilukis. ada.
Nota pelekat 7. Aktiviti Gallery Walk
diteruskan dengan setiap Ciri PAK21 :
Instrumental lagu ‘Bunyi kumpulan perlu menampal Berpusatkan
Haiwan’ dipasang. kertas manila tersebut di pelajar,
dinding. pembelajaran aktif,
8. Guru memasang pelajar faham dan
intrumental lagu ‘Bunyi mematuhi arahan.
Haiwan’.
9. Ahli kumpulan akan Aktiviti PAK21 :
bergerak ke kumpulan lain Round Table dan
untuk melihat hasil kerja rakan Gallery Walk
lain.
10. Murid akan Bahan bantu
memberikan komen tentang mengajar :
hasil kerja kumpulan lain pada Kertas manila,
nota pelekat dan menampal pensel warna, pen
pada hasil kerja tersebut. penanda, Kotak
11. Guru membetulkan Zoo Mini, boneka
kesilapan jika ada. jari, pita pelekat
dua sisi, nota
pelekat, lembaran
teka silang kata,
dan lembaran isi
tempat kosong.

Pengayaan Penilaian Objektif
Cari perkataan (ii)
tersembunyi.
(Rujuk Lampiran 5) Aktiviti 2
Pengayaan
● Murid diminta
menjawab soalan dan mencari
perkataan tersembunyi dengan

112

betul dalam lembaran teka
silang kata.

Pemulihan Pemulihan
Isi tempat kosong. ● Murid dikehendaki
(Rujuk Lampiran 6) mengisi tempat kosong
jawapan dengan betul
berdasarkan gambar.

Penutup Rumusan 1. Murid menyanyi lagu Ilmu :
(5 minit) Penutup kognitif ‘Bunyi Haiwan’ mengikut muzik Pendidikan Muzik

● Penerapan nilai-nilai yang dimainkan diikuti dan Pendidikan
pengajaran pergerakan kreatif. Jasmani.
2. Guru meminta murid

● Rumusan isi pelajaran untuk merumuskan isi Nilai :

● Soalan guru: pelajaran di dalam bilik darjah. Kasih sayang dan
menghargai.

1. Apakah sifat

haiwan kesukaan kamu? Kreativiti :

Penutup Sosial Aktiviti nyanyian

113

Guru memberikan pujian Pembelajaran
atas sikap murid yang Kontekstual :
saling bekerjasama antara Menghubungkait
rakan sekelas. sifat haiwan
dengan
pengalaman sedia
ada.

Bahan bantu
mengajar :
Komputer riba,
pembesar suara
dan video lagu
‘Bunyi Haiwan’

REFLEKSI

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
______________________________________________________________

114

LAMPIRAN 1
Teks Bacaan

115

LAMPIRAN 2
Pelekat

116

LAMPIRAN 3
Kertas Papan Busa

117

LAMPIRAN 4
Kad Perkataan

118

LAMPIRAN 5
Lembaran Teka Silang Kata

TEKA SIAPA SAYA

AZ T BU T K L ZM
K E R BAU JO I N
ZGRDNPVR R I
AX SML ANDAK
MH I B L I L R F P
ORN E K X Y UA E
N J GA J AH L HG
Y I AUVBAK I Y
E K L RGKOAHC
T V Y B U R U NGX

MELINTANG MENEGAK
Haiwan yang besar. Haiwan suka memanjat.
Saya ada sayap. Saya ada bulu di muka.
Badan saya ada duri. Haiwan paling tinggi.
Saya ada tanduk. Saya suka makan kacang.

119

LAMPIRAN 6
Lembaran Isi Tempat Kosong

120

RPH 11

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 5 Saujana
3. Bilangan Murid : 30 orang
4. Tarikh : 15 Mac 2021
5. Hari : Isnin
6. Masa : 9.15 pagi hingga 10.15 pagi
7. Tema : Sains, Teknologi dn Inovasi
8. Tajuk : Mesra Teknologi

9. Kemahiran Fokus : Tatabahasa

10. Standard Kandungan (SK)

5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks.

11. Standard Pembelajaran (SP)

5.3.2 Memahami dan membina pelbagai jenis ayat mengikut konteks;

(i) ayat seruan

12. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Memahami 3 daripada 5 penggunaan kata seru dengan betul.

ii. Membina 3 daripada 5 ayat seruan dengan tepat dan gramatis.

13. Sistem Bahasa

● Sintaksis – ayat seruan
● Kosa kata: jentera pertanian, dron

121

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum) Jumlah
● Ilmu: Reka Bentuk dan Teknologi (RBT) 1
● Nilai murni: keyakinan diri, kejujuran, kerjasama 1
● Sains dan Teknologi 1
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi
30
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Teknik dan Kaedah) 6
● KB: menganalisis maklumat, merumus
● BCB: mengingat dan menghafal, kemahiran membaca
● PKP: interpersonal
● Pembelajaran konstruktivisme

16. Bahan Bantu Mengajar (BBM)

Bil. Perkara

1. Komputer riba

2. Projektor LCD

3. Pembesar suara

4. Lembaran aktiviti:
Aktiviti (i)
Aktiviti (ii) – pemulihan

17. Pengetahuan Sedia Ada

i. Murid pernah melihat alat-alat teknologi dalam mata pelajaran Reka Bentuk dan Teknologi
(RBT).

122

Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
● Persediaan murid
Pengurusan untuk belajar ● Murid memastikan tempat ● Peralatan yang
Bilik Darjah belajar dalam keadaan bersesuaian
teratur, kemas dan selesa
(2 minit) untuk memulakan
pembelajaran.

Set Induksi ● Video pendek ● Guru menayangkan video BBM
(5 minit) pendek kepada murid
berkaitan mesin pertanian ● Video pendek,
● Soalan guru: kini. komputer riba,
1. Apakah perasaan LCD, pembesar
kamu melihat ● Murid perlu menonton suara
teknologi terkini? video pendek tersebut.
TMK
2. Bagaimana kamu ● Guru bersoal jawab dengan
menggambarkan murid tentang perasaan ● https://youtu.be/Q
perasaan teruja? mereka ketika menonton mla9NLFBvU
video tersebut.
● Tekaan jawapan: Nilai
1. Teruja ● Guru membimbing murid
untuk menghubungkaitkan ● Kejujuran
2. Wah, hebatnya! jawapan dengan tajuk
pembelajaran pada hari ini.
● Kata seru
Langkah 1 ● Murid berada dalam BBM
(10 minit)
kumpulan secara ● Video pendek,
berpasangan. komputer riba,
● Guru menerangkan LCD, pembesar
penggunaan kata seru dalam suara
ayat kepada murid.

● Murid perlu mengulang TMK

semula ayat seruan yang ● https://youtu.be/2
diterangkan oleh guru NPvyTtv3Jg

123

dengan pasangan masing- PKP
masing. ● Interpersonal
Nilai
● Kerjasama,

keyakinan diri
BCB
● Mengingat dan

menghafal

Langkah 2 ● Komik digital ● Guru menunjukkan kepada BBM
(18 minit)
● Penggunaan kata seru murid slaid berbentuk ● Komik digital,
1. Hai – menarik komik. komputer riba, LCD
perhatian, permulaan ● Murid perlu bersama-sama
perbualan membaca komik digital TMK
2. Eh – perasaan
terkejut atau hairan tersebut dengan intonasi ● https://www.canv
3. Wah – perasaan yang betul. a.com/design/DAE
teruja dan kagum ● Murid mengenal pasti kata bUwxWBpw/H8Q8
4. Oh – perasaan seru yang digunakan dalam uwvzdXUJVtS6X6Pi
hairan, terkejut atau komik digital. Kw/view?utm_con
kecewa ● Murid menerangkan tent=DAEbUwxWB
5. Syabas – penggunaan kata seru dalam pw&utm_campaig
menyatakan perasaan ayat dengan betul. n=designshare&ut
gembira
m_medium=link&u

tm_source=publish

sharelink

BCB

● Kemahiran
membaca

KB

124

● Menganalisis
maklumat

Pembelajaran
konstruktivisme

Penilaian Objektif (i)

● Murid memahami
3 daripada 5
penggunaan kata
seru dengan betul

Langkah 3 ● Lembaran aktiviti (i) ● Guru memberikan lembaran BBM
(23 minit)
● Lembaran aktiviti (ii) – aktiviti kepada murid. ● Lembaran aktiviti
pengayaan ● Murid perlu menjawab BCB

lembaran aktiviti tersebut

dalam tempoh masa yang ● Mengingat dan
diberikan. menghafal
● Guru akan memantau
aktiviti murid dan membuat KB

penilaian. ● Menganalisis

maklumat

Pengayaan Nilai Murni

● Murid diberikan satu situasi. ● Keyakinan diri
● Kemudian, murid perlu

membina dialog
menggunakan sekurang-
kurangnya 3 ayat seruan
dengan tepat dan gramatis
yang bersesuaian dengan
situasi yang diberikan.

Pemulihan

125

● Murid diberikan lembaran Penilaian Objektif (ii)
aktiviti memilih kata seru
yang betul berdasarkan ayat ● Murid membina 3
yang diberikan. daripada 5 ayat
seruan dengan
tepat dan gramatis

Penutup Kognitif ● Murid menyebut semula kata ● KB
(5 minit)
● Rumusan isi pelajaran seru yang telah dipelajari dan Merumus
● Kegunaan kata seru
kegunaannya dalam ayat. ● Nilai Murni

dalam ayat Keyakinan diri,

Sosial ● Guru memberikan pujian atas kerjasama

● Pujian atas usaha dan sikap murid yang aktif semasa ● PKP
kejayaan murid
perbincangan dalam kelas. interpersonal

18. Refleksi

_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________

126

LAMPIRAN 1
LAMPIRAN 2

127

LAMPIRAN 3
128

129

130

LAMPIRAN 4
131

132

RPH 12

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

2. Tahun : 5 Saujana

3. Bilangan Murid : 30 orang

4. Tarikh : 09 Februari 2021

5. Hari : Selasa

6. Masa : 9.15 pagi hingga 10.15 pagi

7. Tema : Kekeluargaan

8. Tajuk : Menggapai Impian

9. Kemahiran Fokus : Aspek Seni Bahasa

10. Standard Kandungan (SK)

4.2 Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan secara kreatif semasa
bercerita secara didik hibur.

11. Standard Pembelajaran (SP)

4.2.1 Mengujarkan ayat dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul serta menggunakan
laras bahasa yang sesuai semasa bercerita.

12. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Menyatakan 3 kerjaya masa depan dengan bahasa badan yang sesuai, sebutan yang jelas dan
intonasi yang betul.

ii. Menyampaikan cerita berkaitan kerjaya impian dengan laras bahasa yang sesuai, sebutan dan
intonasi yang betul.

133

13. Sistem Bahasa

● Kosa kata: juruterbang, bomba, doktor
● Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

● Ilmu: kerjaya masa hadapan
● Nilai murni: keyakinan diri, kerjasama, kesyukuran
● Kreativiti: pergerakan kreatif – imaginasi dan visualisasi
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Teknik dan Kaedah)

● PKP: kecerdasan verbal linguistik, visual ruang, interpersonal, intrapersonal
● KB: menganalisis maklumat, menghubung kait pengalaman, membuat gambaran dan

keputusan, merumus
● BCB: mengumpul dan memproses maklumat berdasarkan pengalaman
● Pembelajaran kontekstual: menghubungkaitkan dengan pengalaman
● Pembelajaran konstruktivisme

16. Bahan Bantu Mengajar (BBM)

Bil. Perkara Jumlah

1. Komputer riba 1

2. Projektor LCD 1

3. Pembesar suara 1

4. Dadu gergasi bergambar 1

5. Kepingan gambar 10

6. Kepingan huruf 1 kotak

7. Kad manila 3

8. Lembaran kerja:

Kertas A3 30

Peta i-Think 30

134

Pemulihan 8
9. Pensel warna 5 kotak

17. Pengetahuan Sedia Ada

i. Murid biasa melihat jenis-jenis pekerjaan dalam rancangan televisyen dan buku.
ii. Murid dikelilingi oleh ahli keluarga dengan pelbagai bidang pekerjaan.

Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran

Pengurusan ● Persediaan murid untuk ● Murid memastikan tempat ● Peralatan yang
Bilik Darjah bersesuaian
belajar belajar dalam keadaan
(2 minit)
teratur, kemas dan selesa

untuk memulakan

pembelajaran.

Set Induksi ● Dadu gergasi ● Murid dipilih secara rawak ● BBM
(5 minit) bergambar oleh guru untuk membaling Dadu gergasi
dadu gergasi. bergambar

● Murid perlu menyatakan ● BCB
pekerjaan yang ditunjukkan Memproses maklumat
oleh gambar pada dadu
gergasi. (TB:10. Mengumpul
data melalui deria
● Guru membimbing murid penglihatan)
untuk menghubungkaitkan
jawapan dengan tajuk ● KB
pembelajaran pada hari ini. Menganalisis

Jangkaan jawapan: ● Pembelajaran
Kontekstual
i. Petani Menghubungkaitkan
ii. Tentera dengan pengalaman
iii. Guru dalam kehidupan
iv. Polis
v. Juruwang

135

vi. Pengawal (TB: Menggunakan
keselamatan pengalaman lepas ke
situasi baharu)
● Isi pelajaran
Mengujarkan ayat dan
menyampaikan cerita
tentang sesuatu
perkara dengan laras
bahasa yang sesuai

● ‘Cita-cita Saya’

Langkah 1 ● Kepingan huruf ● Guru membahagikan murid ● BBM
(10 minit) kepada beberapa kumpulan. Kepingan huruf,
● Kepingan gambar kepingan gambar
● Guru menyediakan kepingan
● Aktiviti Gallery Walk huruf, gambar dan beberapa ● PAK 21
pernyataan sebagai Aktiviti Gallery Walk
Kerjaya yang lain petunjuk pada Gallery Walk.
Jangkaan jawapan: ● Teknik
● Setiap kumpulan diberikan Permainan bahasa
i. Pramugari kad jawapan untuk mengisi
ii. Chef jawapan di setiap stesen ● KB
Gallery Walk. ● Menganalisis,

● Murid diminta untuk membuat
membaca petunjuk yang keputusan,
telah dinyatakan di setiap menghubung kait
stesen secara berkumpulan. ● PKP
● Interpersonal, verbal
● Murid perlu mencari serta linguistik, visual
menampal huruf dan ruang
gambar yang menunjukkan ● Nilai Murni
pekerjaan yang sesuai Kerjasama
dengan pernyataan yang
dinyatakan. ● Pembelajaran
Kontekstual
● Guru akan memasangkan
muzik sebagai tanda
permulaan kepada aktiviti.

136

iii. Pemandu bas ● Murid perlu menyelesaikan Menghubung kait
tugasan tersebut sebelum kerjaya dengan
muzik dimatikan. masa depan

● Murid menyatakan kerjaya Penilaian Objektif (i)
lain yang penting untuk
masa depan dengan gaya Murid mampu
yang kreatif. menyatakan kerjaya lain
yang penting untuk masa
depan menggunakan
gaya badan yang kreatif,
sebutan dan intonasi
yang betul.

Langkah 2 ● Kertas A3 ● Guru menyediakan ● BBM
(18 minit)
beberapa keping kertas A3 Kertas A3, pensel

dan pensel warna. warna

● Pensel warna ● Setiap murid diberikan ● Pendekatan
sekeping kertas A3. Komunikatif

● Murid diminta untuk ● KP
melukis kerjaya impian Interpersonal,
mereka di atas kertas intrapersonal
tersebut.

● Guru akan memilih murid ● Nilai Murni
yang bertuah untuk Keyakinan diri
bercerita tentang kerjaya
yang diminati tersebut. ● Pembelajaran
Konstruktivisme
● Guru akan memberikan

ganjaran kepada murid yang Penilaian Objektif (ii)

berjaya menyampaikan Murid mampu
cerita dengan laras bahasa menyampaikan cerita
dan intonasi yang berkaitan kerjaya impian
bersesuaian. dengan sebutan yang

betul dan intonasi yang

sesuai.

137

Langkah 3 ● Video pendek ● Guru menyangkan video di ● BBM
(23 minit) ● Peta buih
YouTube kepada murid. Lembaran peta buih,
‘Cara mencapai cita-cita’
● Murid perlu mendengar video pendek, LCD,
Pengayaan
Lakonan dengan teliti dan pembesar suara,

Pemulihan menghayati video tersebut. komputer riba
Soalan bergambar dengan
pilihan jawapan ● Murid akan diberikan ● TMK
Contoh 1: lembaran peta i-Think. https://youtu.be/Gb5
FbB49rXY
Dina bertanggungjawab ● Murid perlu mengisi peta i-
menjaga rutin harian Think tersebut dengan ● Teknik
pesakit. Apakah pekerjaan jawapan yang bersesuaian. Visual, permainan
Dina? bahasa
Pengayaan

● Murid diminta untuk ● PKP

melakonkan perwatakan Verbal linguistik,

bagi kerjaya pilihan. interrpersonal

● Rakan sekelas perlu meneka

pekerjaan yang dilakonkan ● KB

oleh murid tersebut. Membuat gambaran,

Pemulihan menganalisis,
menghubung kait

● Murid diberikan soalan ● Nilai Murni
bergambar dengan pilihan Kerjasama, keyakinan
jawapan. diri

a) Petani

b) Juruwang

c) Jururawat

138

Penutup Kognitif ● Murid menyebut ● KB
(5 minit)
● Rumusan isi pelajaran kepentingan menggapai Merumus
● Kepentingan
cita-cita. ● Nilai Murni
menggapai cita-cita
pada masa depan ● Guru memberikan pujian Keyakinan diri,

Sosial atas sikap murid yang aktif kerjasama,

semasa perbincangan dalam kesyukuran

kelas.

● Pujian atas usaha dan ● PKP
kejayaan murid Verbal linguistik,
intrapersonal,

interpersonal

18. Refleksi

_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

139

LAMPIRAN 1
140


Click to View FlipBook Version