The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by hayati.myusof, 2021-06-27 02:04:21

e-RPH KUMPULAN E3 PISMP

LAMPIRAN 2
141

LAMPIRAN 3

1. Dina bertanggungjawab menjaga rutin harian pesakit. Apakah pekerjaan Dina?
a) Petani
b) Juruwang
c) Jururawat
d) Doktor

2. Amir merupakan seorang pegawai ___________ di Kota Kinabalu.
142

a) polis
b) bomba
c) jurusolek
d) pejuang

3. Lee telah lama berkhidmat untuk negara. Dia sentiasa mengutamakan keselamatan
negara dan sanggup bergadai nyawa. Apakah pekerjaan Lee?

a) tentera b) penjahat c) pesilat d) chef

143

RPH 13 Rancangan Pengajaran Harian

1. Mata Pelajaran Bahasa Melayu
2. Tahun 3 Cempaka
3. Bilangan Murid 36 orang
4. Tarikh 17 Februari 2019
5. Hari Isnin
6. Masa 8.10 pagi – 9.10 pagi
7. Tema Kekeluargaan
8. Tajuk Keluargaku

9. Kemahiran Fokus: Aspek Tatabahasa: Kata Nama Am, Kata Nama Khas

10. Standard Kandungan: 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata
mengikut konteks

11. Standard Pembelajaran: 5.1.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dalam
konteks;

I. Kata nama am
II. Kata nama khas

12. Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

● Menggariskan dan menyatakan 3 kata nama am dan 3 kata nama khas
berdasarkan teks dialog.

● Menulis lima ayat menggunakan kata nama am dan kata nama khas dengan betul.

13. Sistem Bahasa:

ii. Tatabahasa: Kata nama am, kata nama khas

iii. Sistem Ejaan

iv. Sebutan dan intonasi

v. Kosa kata: Abstrak

14. Elemen Merentas Kurikulum:

Ilmu Pendidikan Moral
Nilai Kasih sayang, hormat – menghormati, bekerjasama

144

TMK Video ‘Keluarga Bahagia’

15. Bahan Bantu Mengajar: Jumlah
Bil. Perkara 36
1. Petikan dialog bertajuk ‘Abang Saya’ 36
2. Lembaran Grafik 20
3. Lembaran Kerja (Penggayaan) 16
4. Lembaran Kerja (Pemulihan) 1
5. Projektor lcd 1
6. Speaker 1
7. Video

16. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran

● KB: memindahkan maklumat, menghubungkait
● KP: interpersonal, intrapersonal, verbal linguistik
● BCB: bacaan intensif, mencatat nota
● PAK 21: komunikasi, kolaboratif
● Pendekatan Kontekstual

17. Pengetahuan Sedia Ada:

● Murid sudah mengetahui Kata Nama Am dan Kata Nama Khas secara umum

dalam kelas sebelumnya.
● Murid mengenali anggota keluarga masing-masing.

Langkah / Masa ❖ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran

Pengurusan Bilik ❖ Kebersihan kelas ● Murid memastikan kelas ● Peralatan
Darjah ❖ Persediaan murid dalam keadaan bersih dan yang sesuai
2 minit mereka bersedia untuk
untuk belajar belajar

145

Set Induksi ❖ Video ‘Keluarga ● Murid akan ditayangkan BBB
5 minit Bahagia’ dengan sebuah video
bertajuk Keluarga Bahagia. ● Projektor lcd
Langkah 1 ❖ Soalan guru: ● Video ‘Keluarga
(24 minit) o Semua ● Semua murid disoal dengan
sayang soalan pertama. Bahagia’
keluarga
masing- ● Tiga orang murid dipilih EMK
masing? secara rawak untuk
o Kamu ada menjawab soalan kedua. ● Nilai: Berkasih
berapa sayang
orang adik ● Guru menghubungkaitkan
beradik? jawapan murid dengan tajuk STRATEGI PDPC
dan isi pelajaran.
❖ Jangkaan ● Pendekatan:
jawapan: ● Strategi
o Semua ● Berpusatkan
murid
menjawab murid
ya ● Berpusatkan
o Murid
memberit guru
ahu ● Teknik:
bilangan ● Penyoalan
adik ● P.Kontekstual:
beradik
Murid
menghubungkait
kan tajuk iaitu
“Keluarga
Bahagia” dengan
pembelajaran.

❖ Teks Dialog: Aktiviti 1 BBB
Abang
● Murid berada dalam ● Projektor LCD
(Sila rujuk Lampiran 5.2) ● Lembaran grafik
❖ Kata nama am: kumpulan masing-masing. EMK
o Abang
● Murid membaca teks dialog ● Bahasa: sebutan

yang diberikan secara dan intonasi

berkumpulan. ● Nilai: Kasih

● Murid dipilih secara rawak sayang

dalam kumpulan untuk

melakonkan situasi STRATEGI PDPC

berdasarkan teks dialog. ● Strategi:
● Berpusatka
● Murid bersoal jawab dengan n murid
● Berpusatka
guru mengenai teks dialog n bahan

tersebut.

Aktiviti 2

o Sekolah ● Murid menerima lembaran ● Pendekatan:
o Sukan grafik. Induktif

● Murid membaca secara
intensif dan menggariskan

146

❖ Kata nama khas: kata nama am dan khas ● Teknik:

o Ahmad, yang terdapat dalam dialog. ● Main

Zaki, Arif ● Murid menyatakan kata peranan
Sekolah
o nama am dan kata nama ● BCB:

Menenga khas dengan menulis kata ● Bacaan

nama tersebut ke dalam mekanis

h grafik. ● Bacaan

Kebangsa ● Murid bertukar lembaran insentif

an kertas dengan rakan lain

Permatan untuk menyemak jawapan. Penilaian Objektif (i)
g Pauh ● Guru membimbing murid
o Sukan
untuk menyemak jawapan.
● Guru memberi contoh lain
Sea kata nama am dan kata

nama khas kepada murid.

❖ Lembaran Grafik (Kriteria
(sila rujuk Lampiran Pentaksiran
Kejayaan Murid)

● Murid dapat menggariskan
dan menyatakan sekurang-
kurangnya 2 kata nama am
dan 2 kata nama khas dalam
dialog dengan betul secara
tulisan.

5.2)

❖ Membina Ayat

Aktiviti 1 BBB

● Membina ayat ● Guru akan menulis kata ● Buku tulis

mengenai nama am. (ayah, mak, adik,

● anggota keluarga abang, kakak) EMK
Bilangan anggota ● Murid akan diminta menulis

keluarga (Contoh: lima ayat penyata dengan ● Bahasa: Sistem
satu abang, satu menggunakan kata nama ejaan
Langkah 2 kakak) khas berdasarkan kata
14 minit
● Nama pendek nama am yang diberi.
anggota keluarga ● Guru membimbing murid Strategi PDPC

● (Kata nama khas) lemah untuk membina ayat KP
Binatang ● Guru menyemak penulisan

peliharaan di murid ● Intrapersonal

rumah

● Aktiviti di rumah Pentaksiran (Kriteria BCB
Kejayaan Murid.
semasa cuti ● Mencatat nota
menulis
sekolah

● Murid dapat

sekurang-kurangnya 3 ayat
penyata menggunakan kata Penilaian Objektif (ii)

nama khas.

147

❖ Pengukuhan: Aktiviti pengayaan BBB
● Aktiviti
Pengayaan ● Murid diberi latihan dalam ● Lembaran Kerja
bentuk objektif. Strategi PDPC
Langkah 3
10 minit ● Murid diminta untuk memilih
jawapan yang betul.

● Guru menyemak jawapan
murid

(Sila rujuk Lampiran 5.3) Aktiviti Pemulihan ● Strategi
● Berpusatkan
● Murid lemah diberikan Murid
lembaran kerja pemulihan.
● Teknik
● Murid melakukan padanan ● Latih Tubi
antara gambar dengan kata
nama am serta kata nama
khas.

● Guru membimbing murid
yang lemah.

● Aktiviti
Pemulihan

(Sila rujuk Lampiran 5.4)

Kognitif ● Guru bersoal jawab dengan BBB
● Rumusan
murid tentang isi pelajaran
pelajaran isi dan merumuskan isi ● Projektor LCD
● Skrin
Penutup Sosial pelajaran.
(5 minit) ● Nyanyian ● Murid bernyanyi lagu ‘1, 2, 3, ● Lirik Lagu
4’ – Aris Ariwatan.
‘1,2,3,4’
● Guru memberikan pujian

lagu terhadap murid yang berjaya

menjawab soalan dengan Nilai

betul dan memberi galakan ● Kasih sayang
kepada murid lemah untuk ● Kesyukuran
berusaha.

148

KP
● Verbal linguistik
● Muzik

(Sila rujuk Lampiran 5.5)
● Pujian atas usaha dan

kejayaan
18. Refleksi
19. Ulasan Guru Pembimbing dan Pensyarah Penyelia.
_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

149

LAMPIRAN

Teks Dialog

Abang

Zaki: Arif, ini gambar siapa?
Arif: Ini gambar abang saya. Namanya Ahmad.
Zaki: Abang kamu belajar di sekolah mana?
Arif: Abang saya belajar di Sekolah Menengah Kebangsaan Permatang Pauh.
Zaki: Abang kamu seorang pesilat?
Arif: Ya, abang saya seorang pesilat. Dia pernah mewakili negara untuk sukan silat

olahraga di Sukan Sea.
Zaki: Wah, hebat sungguh abang kamu!
Arif: Dia memang suka bersilat. Bersilat sangat baik untuk kesihatan. Bersilat juga dapat

memupuk jati diri. Kalau kita pandai bersilat, kita dapat mempertahankan diri
sekiranya berlaku perkara yang tidak diingini.
Zaki: Betul kata kamu itu. Boleh saya belajar bersilat dengan abang kamu?
Arif: Nanti saya tanyakan kepada abang saya.
Arif: Terima kasih.

150

Lembaran Grafik

Kata Nama Am Kata Nama Khas

Contoh: kucing Si Comel
Haiwan

Manusia

Bangunan

Abstrak

151

Lembaran Kerja Pengayaan

Kata Nama Khas Tak Hidup

Pilih dan bulatkan jawapan yang paling tepat.

1. Ali dan keluarganya baru sahaja selesai menunaikan umrah di _______________.
A. Bali
B. Mekah
C. Malaysia
D. Indonesia

2. Kuih bakul ialah kuih tradisional yang dihidangkan semasa ________________.
A. Deepavali
B. Thaipusam
C. Hari Raya Aidilfitri
D. Tahun Baharu Cina

3. Ramai pelancong berada di ________________ untuk melihat bangunan bersejarah
di Melaka.
A. Pasar Budaya
B. Rantau Abang
C. Kota A Famosa
D. Teluk Chempedak

4. Bangunan _______________ yang terletak di ibu kota melambangkan sistem
demokrasi di Malaysia.
A. Parlimen
B. Bank Negara
C. Arkib Negara
D. Muzium Negara

5. _______________ disambut setiap tahun untuk mengenang jasa guru-guru.
A. Hari Ibu
B. Hari Guru
C. Hari Pekerja
D. Hari Alam Sekitar

6. Abu dan Ahmad telah menonton perlawanan permainan bola sepak antara Kedah dan
Perak di _______________ .
A. Istana Budaya
B. Masjid At – Taqwa
C. Stadium Bukit Jalil
D. Balai Polis Aman Jaya

152

Lembaran Kerja Pemulihan
Padankan gambar di bawah dengan kata nama am dan kata nama khas yang sesuai.

Kata nama Gambar Kata nama
am khas

kereta Ahmad

perempuan Si Tompok
lelaki Aminah

kucing Proton Saga

153

Lirik Lagu 1,2,3,4 – Aris Ariwatan
Lirik lagu 1,2, 3, 4 – Aris Ariwatan
Satu…. kasih yang abadi
Tiada tandingi dia yang satu

Dua….. sayang berpanjangan
Membawa ke syurga kasihnya ibu
Tiga… lapar dan dahaga
Rela berpayahan setianya ayah
Empat…. Mudah kau ketemu
Berhati selalu beza antara kasih dan kekasih

(Korus)
Ibu kuingat dahulu
Menyisir rambutku kemas selalu
Ayah menghantar ke sekolah
Bergunalah ilmu bila dewasa

Sayang dengar lagu ini
Untuk kau sandarkan buat pedoman
Jangan manis terus ditelan
Pahit terus dibuang…. Itu bidalan
Harus engkau renungkan

(Ulang korus)

154

RPH 14

Rancangan Pengajaran Harian

1. Mata pelajaran : Bahasa Melayu

2. Tahun : 5 Mawar

3. Bilangan Murid : 30

4. Tarikh : 13 Oktober 2021

5. Hari : Khamis

6. Masa : 8.10 hingga 9.10 pagi

7. Tema : Kesihatan dan Kebersihan

8. Tajuk Pelajaran : Aedes Berbahaya

9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa: Kata Nama Am

10. Standard Kandungan
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
11. Standard Pembelajaran
5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama mengikut konteks ;

i) Kata Nama Am

12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1. Menyenaraikan empat kata nama am berpandukan tayangan video dan gambar
dengan betul.

2. Membina sekurang-kurangnya empat ayat yang menggunakan kata nama am dengan
betul.

13. Sistem Bahasa
● Tatabahasa: morfologi- kata nama am
● Kosa kata: Penyakit, air, nyamuk
● Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Sains
● Nilai murni: Bertanggungjawab, kerjasama, kerajinan dan kasih sayang.
● Pendidikan Alam Sekitar: Bertanggungjawab terhadap kebersihan diri dan alam
sekitar
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
● Kreativiti: Pergerakan kreatif- Imaginasi dan visualisasi

155

● Elemen Keusahawanan:

EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan
banyak idea

EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh menyatakan
kebaikan/keburukan sesuatu perkara.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: menghubung kait pengalaman, sebab dan akibat menjaga kebersihan alam
sekitar
● KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestatik
● BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam petikan
● Pembelajaran Konstektual: menghubung kait amalan kebersihan dalam kehidupan
seharian
● Pembelajaran Konstruktivisme

16. Bahan bantu belajar: Jumlah
Bil Jenis 1
1 Komputer riba 1
2 LCD 1
3 Video Nyamuk Aedes 1
4 Gambar tunggal 30
5 Petikan 6
6 Kad arahan 5
7 Lembaran kerja 4
8 Borang rekod penilaian
i. Penggunaan Kata Nama Am

17. Pengetahuan sedia ada:

-Murid biasa menggunakan kata nama am semasa berkomunikasi dalam kehidupan seharian.

Langkah dan Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran

156

Set Induksi Soalan: 1. Guru memberikan salam KB: Menjana idea
(5 minit)
1. Apakah yang cikgu kepada murid-murid dan
bawa? TKP: Interpersonal

2. Apakah agaknya bertanyakan khabar serta
yang ada di dalam
bungkusan ini? persediaan murid-murid

dalam menghadapi sesi

pengajaran dan

pembelajaran pada hari ini.

2. Guru membawa satu

bungkusan dan bersoal

jawab dengan murid

berkaitan bungkusan

tersebut.

3. Guru mengaitkan tajuk
dengan isi pelajaran.

Langkah 1 1. Kata nama am Guru menerangkan kata tanya Pendekatan
(10 minit) untuk orang. dan memberi contoh deduktif
penggunaannya kepada
2. Kata nama am murid-murid.
untuk benda

3. Kata nama am
untuk tempat

4. Kata nama am
untuk binatang

Langkah 2 - Tayangan klip video 1. Guru menyediakan satu
(10 minit) mengenai “Hapuskan
tayangan klip video KB: Membuat
Aedes, Cegah “Hapuskan Aedes, Cegah inferens dan
Denggi”. Denggi” menggunakan LCD menghubungkaitka
projektor di hadapan kelas. n.
- Contoh kata nama

am: 2.Guru meminta semua

- Serangga itu murid menonton klip video
tersebut dengan penuh
dipanggil sebagai penghayatan. BBB: Laptop dan
LCD.
nyamuk.

- Nyamuk aedes akan

menyebabkan 3. Murid-murid diminta
berbincang dalam kumpulan
demam denggi.

157

- Nyamuk aedes suka kecil untuk memilih empat TKP: Intrapersonal
membiak di tempat
air bertakung. jenis kata nama am dan interpersonal.

berdasarkan klip video yang

ditayangkan. Ilmu: Pendidikan
Sivik dan
4. Wakil kumpulan Kesihatan.
menyenaraikan kata nama
am yang telah dibincangkan. Nilai

Murni:Bertanggungj

awab, kerjasama,

kerajinan dan

kegigihan.

Langkah 3 - Petikan “Aedes 1. Guru mempamerkan KB: Mengimbas
(10 minit) petikan kepada murid-murid kembali dan
Berbahaya”. menggunakan slaid LCD. menghubungkait-
kan.
- Kosa kata:

● Penyakit 2. Guru mengedar petikan BBB: Laptop, LCD,
petikan
● Kotor
tersebut dan meminta murid

● Berbahaya membaca secara senyap. Sistem Bahasa:
kata tanya
● Hospital

● Demam 3. Beberapa orang murid TKP: Verbal-
diminta menyebut kata nama Linguistik,
Barang/bahan: am yang betul berdasarkan Intrapersonal dan
perkataan yang digarisi itu. Interpersonal.
● Alat penyembur
racun serangga 4. Guru menekankan elemen Ilmu: Pendidikan
keusahawanan berkaitan Siviki dan
● Alat semburan barang yang sesuai dijual Kesihatan.
● Ubat jentik-jentik
● Kelambu kepada masyarakat awam Nilai
● Pembersih
bagi mencegah pembiakan Murni:Bertanggungj
longkang
nyamuk aedes. awab, kerjasama,

kerajinan

158

Langkah 4 Lembaran kerja Pentaksiran KB: Menjana idea.
(10 minit)
Murid diberi lembaran kerja
dan diminta melengkapkan BSM: Laptop, LCD
tempat kosong dengan kata dan petikan .
nama am yang sesuai.
Ilmu: Pendidikan
Jasmani dan
Kesihatan.

Nilai
Murni:Bertanggungj
awab, kerjasama,
kerajinan dan
kegigihan.

Langkah 5 Pengayaan Pengayaan KB: Menjana idea.
(10 minit)
Membina ayat dengan Membina satu perenggan cerita

menggunakan kata menggunakan kata nama am BSM: Lembaran
nama am. kerja.

Pemulihan Pemulihan Sistem Bahasa:

Mengisi tempat kosong Mengisi .tempat kosong kata tanya.
dengan kata nama am dengan jawapan yang betul

. dengan bimbingan guru.
.

Penutup 1. Kognitif 1. Menerapkan pentingnya Nilai Murni:
(5 minit) 2. sosial
kebersihan persekitaran Bertanggungjawab,

rumah kediaman. kerjasama,

2. Murid diminta kerajinan dan kasih

menyatakan kata nama sayang.

am yang menunjukkan

pentingnya kebersihan

159

dan kesihatan bagi
mencegah pembiakan
nyamuk Aedes..
3. Nyanyian lagu “Nyamuk”
oleh murid
18. Refleksi
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................
........................................................................................

160

Lampiran
1. Pautan video ‘Hapuskan aedes, cegah denggi”

https://www.youtube.com/watch?v=H8PYZAsknQk
2. Petikan teks “Denggi berbahaya”

161

3. Lagu ‘ Tiada Aedes Tiada Denggi”
162

RPH 15

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 5 Melur
3. Bilangan Murid : 25 orang
4. Tarikh : 21 Januari 2021
5. Hari : Khamis
6. Masa : 8.10 hingga 9.10 pagi
7. Tema : Perpaduan
8. Tajuk : Muafakat Membawa Berkat

9. Kemahiran Fokus : Aspek Seni Bahasa

10. Standard Kandungan (SK)
4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera.

11. Standard Pembelajaran (SP)
4.2.1 Melafazkan dan melagukan syair dengan irama yang sesuai serta
menyatakan idea keseluruhan syair.

12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Melagukan syair sekurang-kurangnya tiga daripada lima rangkap syair
dengan menggunakan irama dan intonasi yang betul.

ii. Menyatakan sekurang-kurangnya empat daripada lima maksud syair
mengikut rangkap bagi membentuk idea keseluruhan.

13. Sistem Bahasa
● Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan dan Pendidikan Moral
● Nilai Murni: Bekerjasama, prihatin, bertolak ansur, berfikiran terbuka
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK): Belajar melalui TMK.
● Kreativiti dan inovasi: Penggunaan peta i-Think mengikut kreativiti
● Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: membuat pemerhatian bagi menjana
pelbagai idea dan memindahkan maklumat tersebut ke dalam bentuk

peta i-Think

EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif:

berupaya membentuk idea keseluruhan yang terdapat dalam syair

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: menghubung kait pengalaman, sebab dan akibat dalam menerapkan nilai-
nilai murni dalam kehidupan
● KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
● BCB: mengumpul dan memproses maklumat melalui teks syair Muafakat
Membawa Berkat untuk menghasilkan idea secara keseluruhan
● Pembelajaran Kontekstual: menghubungkaitkan nilai-nilai murni yang terdapat
dalam kehidupan
● Pembelajaran Kontruktivisme

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah
1 Komputer riba 1
2 Projektor LCD 1
3 Kertas sebak 5
4 Grafik Peta I-Think 5

5 Pembesar suara 1
6 Pen marker 25

Lembaran kerja: 25
10. Langkah 3 (aktiviti 1) 5

Pemulihan

17. Pengetahuan Sedia Ada
Murid dapat membezakan setiap bentuk puisi tradisional.

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran

PENGURUSAN ● Kebersihan kelas. ● Murid memastikan Peralatan yang
BILIK DARJAH kelas bersih dan sesuai untuk
bersedia untuk belajar. membersihkan kelas
● Persediaan murid

(2 minit) untuk belajar.

Set Induksi Lagu Saya Anak ● Guru menayangkan TMK:
(5 minit) Malaysia video lagu Saya Anak Video lagu Saya
Malaysia kepada murid Anak Malaysia
(Rujuk lampiran 1) dan meminta mereka
untuk menyanyikan KB:
Contoh soalan: lagu tersebut bersama- Menghubung kait
● Adakah aktiviti sama.
BCB
gotong-royong ● Guru bersoal jawab Memproses
pernah diadakan di dengan murid bagi maklumat
kawasan rumah menerangkan maksud (TB: 10.Mengumpul
kamu? perpaduan. data melalui semua
● Siapakah yang deria)
terlibat semasa ● Guru mengaitkan
jawapan dengan tajuk
pelajaran pada hari ini.

aktiviti tersebut Teknik
dijalankan?
● Adakah aktiviti Soal jawab
tersebut turut
melibatkan jiran (TB: 7. Menyoal dan
tetangga kamu menyelesaikan
yang berbangsa masalah)
Cina dan India?

Jangkaan Jawapan:

● Ya, pernah

● Keluarga dan jiran

tetangga

● Ya, mereka turut

terlibat dalam

aktiviti gotong-

royong tersebut.

Langkah 1 ● Membaca dan ● Guru mempamerkan TMK:
(10 minit)
melagukan syair teks syair kepada murid Tayangan teks syair
melalui paparan di melalui Google Slides
yang bertajuk Google Slides. (Rujuk lampiran 2-4)
Murid diminta untuk
Muafakat Membawa

Berkat ●

mendengar dengan

● Perbincangan teliti cara syair tersebut KB
maksud setiap dilagukan Menghubung kait
rangkap syair menggunakan irama
secara umum.
Siti Zawiyah.

● Kemudian, murid akan

diminta untuk mengikuti Teknik
dan mengulangi cara Soal jawab
pembacaan guru

dengan menggunakan (TB: 7. Menyoal dan
nada dan intonasi yang menyelesaikan
betul. masalah)

● Setelah itu, murid perlu KP

membaca dan Interpersonal,
melagukan syair Verbal linguistik
tersebut secara

beramai-ramai,

berkumpulan dan

secara individu tanpa Nilai Murni
bantuan guru.

● Guru mengadakan Bekerjasama

perbincangan dan

meminta murid Penilaian Objektif (i)
memberikan pendapat

tentang maksud syair Objektif berjaya
tersebut. dicapai.

Langkah 2 ● Menganalisis dan Aktiviti 1 BBM
(18 minit)
mengenal pasti ● Guru melaksanakan Kertas sebak, pen
aktiviti ‘Bersatu Teguh, marker, peta grafik
maksud bagi setiap Bercerai Roboh’

rangkap syair.

● Memindahkan hasil (BTBR).

yang ● Murid akan dibahagikan KB:

dapatan

diperoleh ke dalam kepada lima kumpulan Menganalisis dan

bentuk peta i-Think iaitu, seramai lima memindahkan

bagi membentuk orang ahli dalam setiap maklumat

satu idea kumpulan dan

keseluruhan. diletakkan di stesen

masing-masing.

● Bekerjasama dalam ● Setiap kumpulan akan KP

menyelesaikan disediakan dengan Interpersonal, verbal

tugasan secara sehelai kertas sebak linguistik, kinestetik
berkumpulan. dan juga lima batang

pen marker yang Nilai Murni
berbeza warna.

● Ahli dalam kumpulan Bekerjasama,

perlu memainkan keberanian

● Membentuk idea peranan untuk

keseluruhan syair berbincang dan EK:
● EK 1: 1.4
melalui gabungan menuliskan maksud ● EK 2: 2.2

maksud syair yang bagi setiap rangkap Penilaian Objektif
(ii)
diperoleh. syair dengan
Objektif kedua,
menggunakan peta i- berjaya dicapai
dengan baik
Think.

● Murid perlu

menggunakan pen

marker yang berbeza

warna bagi

menunjukkan

sumbangan idea

daripada setiap ahli.

Aktiviti 2

● Setiap kumpulan perlu
membentuk idea
keseluruhan
berdasarkan gabungan
kelima-lima maksud
syair yang telah
diperoleh melalui aktiviti
1.

● Kemudian, aktiviti Jom
Jelajah dilaksanakan
dengan menetapkan
hanya ketua kumpulan
sahaja untuk tinggal di
stesen masing-masing.

● Murid yang lain akan
bergerak ke stesen-
stesen tersebut secara
berkumpulan.

● Ketua kumpulan di
setiap stesen akan
menerangkan semula
hasil dapatan yang
telah diperoleh.

● Penilaian akan dibuat
oleh guru berdasarkan
kebolehan murid untuk
menyatakan empat
daripada lima maksud
syair mengikut rangkap
seterusnya, berjaya
membentuk satu idea
syair secara
menyeluruh.

Langkah 3 ● Melagukan syair Aktiviti 1 BBB
(23 minit)
dengan ● Wakil daripada setiap Lembaran kerja

menggunakan kumpulan akan diminta aktiviti 1 (Rujuk

irama Siti Zawiyah. untuk melagukan syair lampiran 5),

● Menganalisis dan secara spontan melalui Lembaran kerja

memproses permainan Tangkap dan pemulihan (Rujuk

maklumat dengan Lepas. lampiran 6)

betul. ● Beberapa rangkap syair

● Membuat mudah berkaitan

perbincangan dengan perpaduan akan BBM

secara kritis. diletakkan di dalam Permainan

● Mengeluarkan nilai- kolam mini.

nilai murni yang memancing dan

terdapat dalam ● Murid perlu kolam mini (Rujuk

syair. mendapatkan petikan lampiran 7)
syair tersebut dengan

cara memancing.
● Kemudian, wakil yang Ciri PAK21

sama perlu melagukan

syair tersebut

menggunakan irama Siti Berkomunikasi

Zawiyah. secara lisan dan

● Ahli kumpulan yang lain tulisan dengan

pula, perlu berbincang berkesan

bagi mencari nilai-nilai

murni yang terdapat
dalam setiap rangkap KB:

tersebut. Meneliti dan

● Kemudian, setiap murid menganalisis

perlu mengisi lembaran maklumat

kerja yang telah

disediakan oleh guru.
● Kumpulan yang berjaya KP

menyelesaikan tugasan Verbal linguistik,
tersebut dengan cepat interpesonal,
dan betul, dikira sebagai kinestetik

pemenang.

Aktiviti 2 Penilaian Objektif
Pengayaan (ii)

● Melakukan ● Guru melaksanakan Objektif berjaya
persembahan aktiviti Pensyair iaitu, dicapai sepenuhnya.
pentomen sambil gabungan pentomen
bersyair. dan syair.

● Murid dalam setiap
kumpulan perlu terlibat
secara aktif dalam
melakukan
persembahan
pentomen manakala,
seorang lagi akan
bersyair.

● Setiap kumpulan hanya
diberikan masa selama
3 minit sahaja untuk

melakukan

persembahan.

● Kumpulan yang berjaya

membuat persembahan

paling kreatif, akan

diberikan ganjaran

token oleh guru.

Pemulihan

● Murid diberikan

● Memandankan lembaran kerja iaitu,

setiap rangkap syair memadankan setiap

dengan maksud rangkap syair dengan

yang tepat. maksud yang tepat.

Penutup Kognitif BBM
(5 minit)
● Membuat rumusan ● Guru meminta murid Komputer riba, LCD,
PdP. untuk merumuskan isi pembesar suara
pelajaran di dalam bilik
● Menyenaraikan darjah. TMK
nilai-nilai murni Video lagu Saya
yang diperoleh ● Guru merumuskan Anak Malaysia
sepanjang keseluruhan isi
pelaksanaan PdP. pelajaran pada hari
tersebut.

Sosial KB
Merumus
● ● Guru meminta murid
Pujian di atas usaha untuk memberikan Nilai Murni
tepukan yang gemuruh Bekerjasama,
dan kejayaan yang kepada diri masing- penghargaan,
masing di atas semangat perpaduan
ditunjukkan. kerjasama yang
diberikan sepanjang
● Lagu Saya Anak kelas berlangsung.
Murid diminta untuk
Malaysia



menyanyikan sekali lagi PAS

lagu Saya Anak Bertanggungjawab
Malaysia secara

beramai-ramai.

(Rujuk lampiran 1) KP

Verbal linguistik,
interpersonal

18. Refleksi

LAMPIRAN 1

Tajuk lagu: Saya Anak Malaysia
Pautan Link: https://www.youtube.com/watch?v=0W27UMYN39I

LAMPIRAN 2

Tajuk syair: Muafakat Membawa Berkat
Pautan link: shorturl.at/dgGMX



LAMPIRAN 3

LAMPIRAN 4

LAMPIRAN 5

Nyatakan nilai-nilai murni yang terdapat dalam setiap rangkap tersebut.

Negara kita pelbagai bangsa,
Berbeza pandangan perkara biasa,
Jangan dibiar menjadi bisa,
Hidup terancam sepanjang masa.

Berbeza budaya bukan halangan,
Jurang kecil dibesar jangan,

Kurangkan iri anjur rundingan,
Harmoni nusa kian berpanjangan.

Semua tak boleh mementingkan diri,
Berjuang untuk kaum sendiri,
Sejarah lama harus susuri,
Insaf hakikat sedarlah diri.

Hendaklah ikhlas bersatu hati
Bukan mengharap pulangan nanti
Bangsa yang kuat itu yang pasti.
Persada dunia orang hormati.

Serulah semua agar bersatu,
Membina Negara biar bermutu,
Besar hasilnya sudahlah tentu,
Wawasan Negara tercapai jitu.

LAMPIRAN 6
Padankan setiap rangkap syair tersebut mengikut maksud yang tepat.

Berbilang
bangsa
berpadu erat,

menegur adalah satu Sifat suka
Jiran tetangga harus sepakat,
Segala usaha biar muafakat, amalan yang mulia namun, kita
Agar hidup menjadi berkat. perlulah menghindarkan diri daripada
lain.
bercakap buruk terhadap orang

Tegur menegur dalam hidup melalui,
amalan terpuji, mesra dan saling bertukar

Perpaduan perlu menjadi pegangan
Hindarkan segala amalan keji,
pergaulan
Jangan mencaci sesama sendiri,
pendapat.

Kelak hidup sentiasa dibenci. Kehidupan pasti akan
menjadi lebih

bahagia.

Hidup berjiran jiran tetangga. Oleh itu,
asas
perkara dan usaha
perpaduan,
mendapat
Bersatu padu amat diperlukan semua.
Bergaul mesra bertukar fikiran,

kehidupan pelbagai bangsa bahkan
Jadikan ia sebagai pedoman,
setiap
Hidup bahagia masa hadapan.
perlulah sentiasa

kata sepakat daripada

LAMPIRAN 7

(Permainan memancing dan kolam mini)

RPH 16

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 5 Melur
3. Bilangan Murid : 25 orang
4. Tarikh : 24 Mac 2021
5. Hari : Rabu
6. Masa : 8.10 hingga 9.10 pagi
7. Tema : Kekeluargaan
8. Tajuk : Melentur Buluh Biarlah Dari Rebungnya

9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa

10. Standard Kandungan (SK)
5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks.

11. Standard Pembelajaran (SP)
5.3.2 Memahami dan membina pelbagai ayat perintah mengikut konteks

12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. mengetahui dan membezakan sekurang-kurangnya tiga daripada empat jenis
ayat perintah.

ii. membina sekurang-kurangnya tiga daripada empat jenis ayat perintah mengikut
konteks yang bersesuaian.

13. Sistem Bahasa
● Sintaksis: Jenis ayat perintah dan pembinaan ayat
● Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan dan Pendidikan Moral
● Nilai Murni: Bekerjasama, prihatin, bertolak ansur, berfikiran terbuka
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK): Belajar melalui TMK.
● Kreativiti dan inovasi: Penggunaan peta i-Think mengikut kreativiti
● Elemen Keusahawanan:
EK 1:1.4 Daya kreativiti dan inovasi: membuat pemerhatian bagi menjana
pelbagai idea dan memindahkan maklumat tersebut ke dalam bentuk

peta i-Think

EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB : menghubung kait pengalaman, sebab dan akibat dalam menerapkan nilai-nilai
murni dalam kehidupan
● KP : verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
● BCB: mengumpul dan memproses maklumat melalui tayangan video dan simulasi
lakonan.
● Pembelajaran Kontekstual: menghubungkaitkan nilai-nilai murni yang terdapat dalam
kehidupan
● Pembelajaran Kontruktivisme

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah
1 Komputer riba 1
2 Projektor LCD 1
3 Kertas sebak 5
4 Grafik Peta I-Think 5

5 Pembesar suara 1
6 Pen marker 25
10. Lembaran kerja pemulihan 5

17. Pengetahuan Sedia Ada

i. Murid dapat membezakan setiap bentuk puisi tradisional dengan baik.

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran

PENGURUSAN ● Kebersihan kelas. ● Murid memastikan Peralatan yang
BILIK DARJAH kelas bersih dan sesuai untuk
bersedia untuk belajar. membersihkan kelas
● Persediaan murid

(2 minit) untuk belajar.

Set Induksi Video animasi Jangan ● Guru menayangkan
(5 minit) Toleh Belakang video animasi Jangan
Toleh belakang dan TMK:
(Rujuk lampiran 1) ● meminta murid untuk Video animasi
mendengar dengan Jangan Toleh
Contoh soalan: teliti setiap dialog yang Belakang
diujarkan.
● Adakah terdapatnya Guru bersoal jawab KB:
dengan murid berkaitan Menghubung kait
penggunaan ayat ● ayat perintah yang
terdapat dalam video BCB
perintah di dalam animasi tersebut. Memproses
Guru mengaitkan maklumat
video animasi jawapan dengan tajuk (TB: 10.Mengumpul
pelajaran pada hari ini. data melalui semua
deria)
tersebut?
Teknik
● Nyatakan dua jenis

ayat perintah

tersebut?

Jangkaan Jawapan: Soal jawab

● Ya. (TB: 7. Menyoal dan
● Ya, ayat perintah menyelesaikan
masalah)
permintaan dan
suruhan.

Langkah 1 ● Melaksanakan ● Murid dibahagikan KB
(10 minit)
aktiviti lakonan kepada beberapa Menghubung kait
spontan iaitu, “Raja kumpulan iaitu, lima
Spontan” orang ahli dalam setiap

kumpulan.

● Wakil kumpulan diminta Teknik
untuk ke hadapan bagi
Soal jawab
memilih sampul surat

misteri yang (TB: 7. Menyoal dan

mengandungi jenis- menyelesaikan

jenis ayat perintah. masalah)

● Murid diminta untuk

menghasilkan satu KP
lakonan spontan yang

pendek dan Interpersonal,
bertemakan “Melentur Verbal linguistik
buluh, biarlah daripada
rebungnya” mengikut

jenis ayat perintah yang

diperoleh. Nilai Murni
● Setiap kumpulan Bekerjasama

diberikan masa

persediaan selama 3

minit. Penilaian Objektif (i)

● Kemudian, murid

diminta untuk Objektif berjaya
mempersembahkan dicapai.
lakonan masing-masing

di hadapan kelas.

● Setelah selesai, murid

akan mengadakan

perbincangan secara

beramai-ramai

mengenai jenis-jenis

ayat perintah yang telah

dilakonkan oleh setiap

● Perbincangan bagi kumpulan.

mengenal pasti

jenis-jenis ayat

perintah hasil

daripada lakonan

spontan yang

dilakukan oleh

setiap kumpulan.

Langkah 2 ● Menganalisis dan Aktiviti 1 BBM
(18 minit)
membina setiap Guru melaksanakan Kertas sebak, pen
● aktiviti ‘Bersatu Teguh, marker, peta grafik
Bercerai Roboh’
jenis ayat perintah
mengikut konteks (BTBR).
yang bersesuaian. KB:

● Murid akan dibahagikan

kepada lima kumpulan Menganalisis dan

iaitu, seramai lima membina ayat

orang ahli dalam setiap

kumpulan dan

diletakkan di stesen KP
masing-masing.

● Setiap kumpulan akan Interpersonal, verbal

disediakan dengan linguistik, kinestetik

sehelai kertas sebak

dan juga lima batang

● Memindahkan hasil pen marker yang Nilai Murni

dapatan yang berbeza warna. Bekerjasama,
keberanian
diperoleh ke dalam
● Ahli dalam kumpulan

bentuk peta i-Think. perlu memainkan

peranan untuk

berbincang dan EK:

membina setiap jenis ● EK 1: 1.4
● EK 2: 2.2
ayat perintah dengan
Penilaian Objektif
● Bekerjasama dalam menggunakan peta i- (ii)

menyelesaikan Think.

tugasan secara ● Murid perlu

berkumpulan. menggunakan pen

marker yang berbeza

warna bagi Objektif kedua,
menunjukkan berjaya dicapai
sumbangan idea dengan baik
daripada setiap ahli.
● Melaksanakan

aktiviti Jom Jelajah

yang berkonsepkan Aktiviti 2
Gallery Walk.

● Aktiviti Jom Jelajah

dilaksanakan dengan

menetapkan hanya

ketua kumpulan sahaja

untuk tinggal di stesen

masing-masing.

● Murid yang lain akan

bergerak ke stesen-

stesen tersebut secara

berkumpulan.

● Ketua kumpulan di

setiap stesen akan

menerangkan semula

hasil dapatan yang

telah diperoleh.

● Penilaian akan dibuat

oleh guru berdasarkan

kebolehan murid untuk

membina tiga daripada

empat jenis ayat

perintah dengan betul

berdasarkan tema
kekeluargaan.

Langkah 3 ● Mengenal pasti Aktiviti 1 BBB
(23 minit) setiap jenis ayat
perintah ● Setiap murid dalam Lembaran kerja

kumpulan akan aktiviti pemulihan

diberikan dengan satu (Rujuk lampiran 2),

ayat perintah yang

berbeza merangkumi BBM
ayat perintah silaan,

larangan, suruhan dan Jenis-jenis ayat

permintaan. perintah (Rujuk

● Murid ditugaskan untuk lampiran 3)

berpecah dan

membentuk semula Ciri PAK21
kumpulan yang baru

berdasarkan jenis ayat

perintah yang mereka Berkomunikasi

peroleh. secara lisan dan

● Murid hanya diberikan tulisan dengan

masa selama dua minit berkesan

sahaja untuk

membentuk kumpulan KB:
yang baru.

● Kemudian, guru akan Meneliti dan
melakukan semakan menganalisis
bagi memastikan maklumat
kumpulan tersebut

adalah terdiri daripada KP
murid yang mendapat Verbal linguistik,
jenis ayat perintah yang interpesonal,
sama. kinestetik

Aktiviti 2

Pengayaan Penilaian Objektif
(ii)

● Murid perlu kekal di

dalam kumpulan yang Objektif berjaya

sama. dicapai sepenuhnya.

● Murid diminta untuk

membina 5 ayat

perintah secara

individual.

● Murid di dalam

kumpulan akan

melakukan semakan di

antara satu sama lain.

Pemulihan

● Murid diberikan

lembaran kerja iaitu,

mengisi tempat kosong

dengan ayat perintah

yang bersesuaian.

Penutup Kognitif ● Guru meminta murid KB
(5 minit) untuk merumuskan isi Merumus
● Membuat rumusan pelajaran di dalam bilik
PdP. darjah. Nilai Murni
Bekerjasama,
● Menyenaraikan ● Guru merumuskan penghargaan,
nilai-nilai murni keseluruhan isi semangat perpaduan
yang diperoleh pelajaran pada hari
sepanjang tersebut.
pelaksanaan PdP.

Sosial Guru meminta murid PAS
● untuk memberikan Bertanggungjawab
tepukan yang gemuruh
● Pujian di atas usaha kepada diri masing-
dan kejayaan yang masing di atas
ditunjukkan.


Click to View FlipBook Version