LAMPIRAN LANGKAH 1
Video Animasi Zepeto Kisah Si Tanggang
Tekan pautan link Video Animasi Zepeto Kisah Si Tanggang dibawah:
https://drive.google.com/file/d/1M4cPJ-
JNpHxPGVpuRQkVFF0Xe7c_OUZG/view?usp=sharing
41
LAMPIRAN LANGKAH 2
AKTIVITI 1
Penerangan Tentang Plot Penceritaan dan cara menghasilkan papan cerita
https://www.canva.com/design/DAEVj84JFSw/8waApmESyuGrnaivaB05Tw/view?utm_conte
nt=DAEVj84JFSw&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsha
relink
AKTIVITI 2
https://drive.google.com/file/d/1aOzq_6-Cea2NZByP4RAK_ObmMxESYjK-
/view?usp=sharing
42
Buku Digital Kisah Si Tanggang
https://drive.google.com/file/d/1csAAHB1eTiolqStap0Oy6Tayv_qpI701/view?usp=sharing
43
LAMPIRAN LANGKAH 3
AKTIVITI 1
Penghasilan Papan Cerita
Contoh papan cerita
https://drive.google.com/file/d/1To5UQzQNtlaAFNXQwSLNpvl2eMbggpya/view?usp=sharin
g
44
LAMPIRAN AKTIVITI PENGAYAAN
AKTIVITI 2
45
46
LAMPIRAN AKTIVITI PEMULIHAN
47
RPH 5
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 5 Osaka
3. Bilangan Murid : 36 orang
4. Tarikh : 13 April 2021
5. Hari : Selasa
6. Masa : 12.10 tengahari – 1.10 petang
7. Tema : Keselamatan
8. Tajuk : Ohh.. Balik Kampung.
9. Kemahiran Fokus Aspek Tatabahasa 10. Standard Kandungan
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
11. Standard Pembelajaran
5.1.4 Memahami dan menggunakan kata tugas mengikut konteks; (i)
kata pemeri
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. mengecam kata pemeri dalam petikan “Pulang ke Kampung” yang terdapat dalam kertas
sebak dengan tepat. ii. melengkapkan ayat menggunakan kata pemeri dengan betul dalam
lembaran kerja yang disediakan.
13. Sistem Bahasa
• Kosa Kata: jiran, lampu
• Sebutan dan Intonasi
• Tanda Baca
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
• Nilai Murni: kerjasama, semangat kemasyarakat
• Sains dan Teknologi: penggunaan teknologi dalam PdP
• Kreativiti dan Inovasi: menjana dan menyampaikan idea kreatif secara lisan,
• Keusahawanan: EK2 - mengamalkan cara berfikir ke arah keusahawanan dalam situasi
yang diperlukan : 2.3 menghasilkan idea dari pemerhatian
• Kemahiran Insaniah: moral dan etika profesional
• Pedagogi Terkini: pembelajaran kontekstual
• Pembelajaran Abad Ke-21: pemikiran kreatif
• Elemen Kemahiran Berfikir Aras Tinggi: menilai
48
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
• Strategi Pengajaran: berpusatkan murid
• Pendekatan Pengajaran: konstruktivisme
• Kemahiran Berfikir: pemikiran kritis - membuat kesimpulan
• Kecerdasan Pelbagai: verbal linguistik
• Belajar Cara Belajar: kemahiran membaca
• Pembelajaran Kontekstual: membuat penemuan idea dan fakta
• Pembelajaran Konstruktivisme: membuat refleksi dan kesimpulan
• Pendekatan Tematik: keselamatan
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil. Perkara Jumlah
1. Papan pemahaman kata pemeri 1
2. Kertas sebak 1
3. Komputer riba 1
4. Pembesar suara 1
5.. Audio Balik Kampung 1
6. Sampul duit raya 5
7. Lembaran kerja 36
8. Buku latihan 36
9. Kuiz kata pemeri 36
17. Pengetahuan Sedia Ada
Murid biasa mengaplikasikan langkah-langkah keselamatan sebelum pulang ke kampung
halaman.
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
49
Set Induksi Audio ‘Balik Kampung’ • Murid BBM:
(5 minit) (Rujuk lampiran 1) diperdengarkan lagu Pembesar suara,
“Balik Kampung”. komputer riba, audio.
Nilai Murni:
Soalan Guru:
• Murid berdiri dan keberanian,
i. Dimanakah menyanyikan lagu kerjasama
kampung murid- balik kampung sambil Kemahiran Insaniah:
murid? melakukan gaya Moral dan etika
ii. Adakah kamu seronok yang kreatif. profesional
pulang ke kampung
semasa perayaan • Murid ditanya guru Pedagogi Terkini:
Aidilfitri? Pembelajaran
apakah perkara yang
iii. Apakah perkara yang akan kontekstual
dilakukan
perlu dilakukan sebelum menyambut
sebelum pulang ke perayaan Aidilfitri. Kecerdasan
kampung? Pelbagai:
• Murid dan Verbal linguistik
guru
Jangkaan Jawapan: bersoal jawab
i. Johor, Melaka berkaitan perkara Belajar Cara
Belajar: Aspek
dan sebagainya. yang perlu dilakukan tatabahasa
ii. Ya, seronok. sebelum pulang ke
iii. Memberitahu jiran kampung?
yang tidak pulang ke
kampung untuk • Murid membuat
menjaga rumah/ tutup
semua suis elektrik.
hubungkait antara
soalan yang diajukan
dengan isi pelajaran
pada hari tersebut.
Langkah 1 Papan pemahaman “Kata • Murid diberi BBM: Papan
(20 minit) Pemeri” penerangan pemahaman
(Rujuk lampiran 2) berkaitan kata Kertas sebak
pemeri.
Catatan
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran
Masa dan
50
Pembelajaran
Mengecam kata • Murid Nilai Murni: Kerjasama,
pemeri menerangkan kerajinan
(Rujuk lampiran 3) kembali
penggunaan kata Kemahiran Insaniah:
Penilaian Objektif pemeri yang sesuai Moral dan etika
(i) dengan frasa. profesional
• Murid membaca Pedagogi Terkini:
petikan teks yang Pembelajaran
terdapat di dalam kontekstual
kertas sebak.
• Murid mengecam Kecerdasan Pelbagai:
kata pemeri yang Verbal linguistik
terdapat dalam
kertas mahjung di Belajar Cara
hadapan kelas. Belajar: Aspek
tatabahasa
Langkah Melengkapkanng • Murid BBM:
2 ayat melengkapkan ayat Lembaran kerja
mengunakan menggunakan kata
(15 minit) pemeri pemeri. Nilai Murni:
(Rujuk lampiran 4) Kerajinan
• Murid menukar Kreativiti dan
lembaran kerja Inovasi: dan
dengan rakan yang menjana
Penilaian Objektif (ii)
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
51
• ain bagi tujuan menyampaikan idea
kreatif secara
penyemakan.
lisan dan tulisan
Murid jawapamnenanda
menggunakan Pedagogi Terkini:
pembelajaran
atau pense kontekstual
pen
l.
PAK-21:
pemikiran kreatif
Kecerdasan
Pelbagai: verbal
linguistik
Belajar Cara
Belajar: Aspek
tatabahasa
Langkah Kuiz “Kata Pemeri” • Murid diberikan sehelai BBM:
3 (Rujuk lampiran 5) kertas kuiz setiap Kuiz kata pemeri
seorang.
(15 Nilai Murni:
minit) • Murid memperdengar kerajinan
soalan yang dibaca
guru. Pedagogi Terkini:
pembelajaran
• Murid yang kontekstual
mengangkat tangan
dengan cepat boleh
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
52
menjawab soalan yang PAK-21:
diberikan guru. pemikiran kreatif
• Murid yang dapat Kemahiran
menjawab dengan Berfikir: pemikiran
cepat dan betul akan kritis -
mendapat duit raya. membuat kesimpulan
Penutup Kognitif • Guru bertanya murid Nilai Murni
(5 minit) mengenai bekerjasama
• Imbas kembali pembelajaran pada hari
pelajaran ini.
hari ini
• Guru menyarankan
murid mencari lagu
raya dan akan disoal
pada hari seterusnya.
Refleksi
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
LAMPIRAN
53
Lampiran 1
Audio Balik Kampung
Pautan: https://www.youtube.com/watch?v=gDuTELHHb64
Lampiran 2
Papan pemahaman kata pemeri
Lampiran 3
Mengecam dan garis kata adjektif yang terdapat dalam petikan tersebut.
54
Pulang ke Kampung
Sebelum perayaan Aidilfitri menjelma, kami sekeluarga akan pulang ke kampung halaman bagi
menyambut perayaan bersama sanak-saudara. Perayaan Aidilfitri adalah perayaan yang
mengeratkan silaturahim antara ahli keluarga yang lain. Sebelum pulang ke kampung, ayah saya
iaitu Encik Ahmad akan memberitahu kepada Encik Vin Cent dan Puan Mona untuk menjaga
rumah semasa ketiadaan kami. Mereka ialah jiran Encik Ahmad. Tindakan Encik Ahmad adalah
sebagai makluman kepada jiran mereka untuk mengawasi rumah agar tidak berlaku perkara yang
tidak diingini. Tindakan bijak ini penting bagi keselamatan harta benda.
Encik Ahmad juga telah menghantar Si Comel ke pusat jagaan haiwan. Si Comel ialah kucing
peliharaan Encik Ahmad sekeluarga. Pusat ini menawarkan penjagaan yang baik di samping kos
penjagaan yang berbaloi. Perkhidmatan ini mudah bagi orang yang mementingkan keselamatan
haiwan peliharaan semasa bercuti atau pulang ke kampung. Setelah kesemuanya selesai, Encik
Ahmad sekeluarga pulang ke kampung dengan hati yang tenang dan gembira.
Lampiran 4 Tarikh:
Nama:
Lengkapkan ayat tersebut dengan menggunakan kata pemeri.
Encik Nazri memberitahu Encik Teong dan Encik Ravin
bahawa beliau sekeluarga akan pulang ke kampung.
Mereka _____ jiran Encik Nazri. Tindakan Encik Nazri
tersebut _____ sebagai makluman supaya mereka dapat
mengawasi rumah ketika ketiadaan beliau sekeluarga.
Tindakan bijak ini penting demi keselamatan harta benda.
Si Kelabu dan Si Putih ______ arnab peliharaan Afifi. Dia
menghantar haiwan peliharaanya ke pusat jagaan haiwan.
Pusat ini menawarkan penjagaan ekslusif bagi haiwan
peliharaan melalui konsep hotel. Perkhidmatan ini mudah
bagi orang yang mementingkan keselamatan haiwan
peliharaan semasa bercuti.
55
Encik Nazri memasang suis pemasa automatik. Pemasa
automatik _____ alat untuk mengawal dan menetapkan
tempoh lampu menyala. Pemasa automatik amat penting
sebagai alat keselamatan ketika penghuni tiada di rumah
pada waktu malam.
Encik Nazri juga melaporkan ketiadaan beliau sekeluarga di
rumah kepada Encik Azlan. Encik Azlan _______ anggota
polis. Encik Nazri memberikan alamat rumah kepada beliau.
Maklumat ini _______ untuk memudahkan pihak polis
membuat rondaan bagi mengekang pencerobohan.
Lampiran 5
Bahagian A
Pilih kata pemeri yang sesuai.
1.Farid ( ialah , adalah ) seorang kanak-kanak yang
istimewa,
2.Surat yang sampai pada tengahari tadi ( adalah , ialah )
daripada peguam.
3.Ucapan yang disampaikan oleh Guru Besar ( adalah ,
ialah ) terlalu panjang.
4. Warna kuning ( ialah , adalah ) warna diraja.
56
5. Wang peruntukan itu ( ialah , adalah ) untuk semua murid.
6. Keputusan yang dibuat oleh hakim mahkamah ( ialah , adalah ) tidak adil.
7. Rumah setinggan di lereng bukit itu ( ialah , adalah ) rumah Pak Abu.
8. Suara guru itu ( ialah , adalah ) tidak jelas.
9. Jawapan yang diberikan oleh pelajar itu ( ialah , adalah ) tidak tepat.
10. MEASAT 1 ( ialah , adalah ) satelit pertama di Malaysia.
RPH 6
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
1. Mata Pelajaran: Bahasa Melayu
2. Tahun : 4 Bestari
3. Bilangan Murid: 30 orang
4. Tarikh : 15 Mac 2021
5. Hari : Isnin
6. Masa : 10.30 hingga 11.30 pagi
7. Tema : Jati Diri, Patriotisme dan Kewarnegaraan
8. Tajuk : Negaraku Jiwaku
9. Kemahiran Fokus : Aspek Seni Bahasa
10. Standard Kandungan (SK)
4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera
11. Standard Pembelajaran (SP)
4.2.1 Melafazkan dan menjelaskan maksud sajak.
57
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Membaca sajak dengan nada, intonasi, dan cara yang betul
ii. Menghuraikan maksud puisi sajak dengan kritis dan jelas.
13. Sistem Bahasa
• Tatabahasa- Morfologi dan Sintaksis
• Sebutan dan Intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
• Ilmu: Kesusasteraan Melayu dan Sejarah
• Nilai Murni: berani, kasih sayang, prihatin, kerjasama, rasional
• Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Tayangan video, gambar visual, audio
• Kreativiti dan Inovasi: Melakonkan aksi atau sifat yang ada nilai murni dan
membina satu rangkap sajak
• Kepelbagaian Kaedah dan Teknik: Kemahiran Berfikir, Penyelesaian
masalah, Pembelajaran Koperatif, Pembelajaran Didik Hibur
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
• Kemahiran Berfikir: menghubung kait pengalaman dan berfikir perkataan
yang sama maksud
• Kecerdasan Pelbagai: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
• Kemahiran Belajar Cara Belajar: mengumpul maklumat dan memproses
maklumat
• Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait nilai murni dalam kehidupan
seharian
• Pembelajaran Konstruktivisme
• Didik Hibur
16. Bahan Bantu Mengajar (BBM)
N Jenis Bilangan
o 1
1. LCD 1
1
2. Pembesar suara
58
3. Komputer riba
4. Video: Animasi dan Lagu 2
5. Slaid : Sajak 1
6. Lembaran kerja : Lampiran 4 dan 5 60
17. Pengetahuan Sedia Ada
Murid pernah melihat persembahan deklamasikan sajak peringkat sekolah
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
MASA PEMBELAJARAN
59
INDUKSI Menonton video Teknik Soal Jawab & Penerang Nilai : berani,
pendek ‘Animasi patriotik,
10.30 a.m. Malaysia Merdeka’ 1.Guru menunjukkan tayangan video
– 10.35 pendek ‘Animasi Malaysia Merdeka’. Ilmu : Sejarah
a.m. (5
minit) (https://www.youtube.com/watch?v=K29xkx EMK :
rnJTM) Patriotisme,
2.Murid diminta untuk menyatakan apa Ilmu, Nilai,
yang berlaku dalam situasi berdasarkan Teknologi
video tersebut. Maklumat dan
Komunikasi
3.Murid menyebut nilai yang berkaitan
dengan situasi yang ditunjukkan. BBM : LCD,
pembesar suara,
4.Guru bersoal jawab dengan murid-murid komputer riba
tentang tahap cinta mereka terhadap
negara. KKT :
5.Guru menghubungkaitkan perbincangan Penyelesaian
dengan tajuk pengajaran pada hari ini.
Masalah,
Kemahiran
Berfikir,
Pembelajaran
Didik Hibur
Langkah 1 Membaca sajak 1.Guru memaparkan puisi moden iaitu Nilai : berani,
dengan nada, sajak. patriotik,
10.35 intonasi, dan cara
a.m.10.50 yang betul 2.Murid membaca sajak dengan kuat dan Ilmu : Sejarah
a.m. Penilaian lancar serta menggunakan nada, intonasi
(15 minit) Objektif (i) dan cara yang betul dan tepat dengan EMK :
bimbingan guru.
Patriotisme,
Ilmu, Nilai,
3.Selepas itu, murid akan membaca Teknologi
perkataan yang ‘bold’ dengan kuat dan
jelas. Maklumat dan
Komunikasi
4.Guru dan murid bersoal jawab
berdasarkan puisi tersebut.
60
5.Guru membetulkan kesalahan jika ada. BBM : LCD,
pembesar suara,
komputer riba,
lampiran 1
KKT :
Penyelesaian
Masalah,
Kemahiran
Berfikir,
Pembelajaran Didik
Hibur.
Langkah 2 Memahami dan Aktiviti: Memahami dan menghuraikan Kreativiti :
Melakonkan aksi atau
10.50 menghuraikan maksud puisi sifat yang ada nilai
a.m.11.05 murni
a.m. maksud puisi sajak 1.Murid dibahagikan kepada lima
(15 minit) dengan kritis dan kumpulan. Nilai : berani, kasih
jelas. sayang,
Penilaian 2.Setiap kumpulan diberikan satu sampul prihatin, kerjasama,
Objektif (ii) surat yang mengandungi kertas bertulis rasional
nilai-nilai murni yang berkaitan dengan
puisi yang telah dipaparkan.
3.Wakil daripada setiap kumpulan perlu EMK : Kreativiti dan
berlakon atau menceritakan pengalaman Inovasi,
mereka tentang nilai murni yang mereka Nilai Murni
dapat.
BBM :
4.Guru akan memperbetulkan kesalahan
sekiranya terdapat kesalahan secara serta- Lampiran 2
merta
Langkah 3 Penilaian Penilaian Nilai : berani, kasih
11.05 a.m.- Murid diminta duduk secara berkumpulan. sayang,
11.23 a.m. Murid diberikan latihan iaitu isi tempat
kosong. Murid diminta untuk menukarkan prihatin, kerjasama,
(18 minit) nilai murni kepada rasional
61
Pengayaan perkataan yang sinonim. Guru menilai dan Kreativiti :
Pemulihan membetulkan jawapan murid. membina satu
rangkap sajak
Pengayaan
EMK: Nilai
Bagi aktiviti pengayaan, murid diminta duduk Murni, Ilmu,
secara berkumpulan dan membina satu rangkap Kreativiti dan
sajak berkaitan tajuk yang diberikan oleh guru. Inovasi,
Murid perlu menggunakan nilai yang sesuai Teknologi
dalam membina sajak tersebut. Kemudian, murid Maklumat dan
diminta untuk membaca dengan kuat dan lancar Komunikasi
sajak yang telah siap itu. Guru menilai ketepatan
murid melakukan aktiviti ini. BBM : LCD,
komputer riba,
lampiran 3
Pemulihan Lembaran
Guru membuat aktiviti pemulihan dengan Kerja :
menggunakan bahan visual yang mengandungi
nilai murni seperti gambar supaya murid lebih Lampiran 4,
memahami iaitu dengan teknik perbincangan.
Murid akan dibimbing oleh guru. Lampiran 5
Penutup Rumusan Teknik : Perbincangan Kreativiti :
11.05 Penutup Kognitif Murid diminta untuk menyebut semula nilai murni Membuat
a.m.11.10 yang telah dipelajari. Guru meminta murid untuk rumusan
a.m. Penutup Sosial merumuskan isi pelajaran di dalam bilik darjah.
(5 minit) Nilai murni :
Teknik: Nyanyian berani, kasih
Guru memaparkan video lagu ‘Saya Anak sayang,
Malaysia’ prihatin,
kerjasama,
rasional
BBM : LCD,
pembesar
62
(https://www.youtube.com/watch?v=tYQEfTLye1Y suara,
) untuk dinyanyikan bersama-sama. Guru komputer riba.
memberikan pujian atas sikap murid yang saling
bekerjasama antara rakan sekelas. EMK :
Teknologi
Maklumat dan
Komunikasi,
Kreativiti dan
Inovasi, Nilai
Murni
18. Refleksi
Lampiran 1
63
Sajak Kemerdekaan
Malaysia,
Walau sekarang dilihat kolot,
Walau bahasa kau dipandang rendah,
Walau tempat dilihat kecil,
Kita masih lagi ada ruang,
Untuk berani suara atas nama kebenaran.
Oh Malaysia,
Tiga bangsa yang banyak dikata orang,
Tiga bangsa yang banyak berlawan,
Mana keamanan, keharmonian yang selalu dijanjikan?,
Marilah kita berdamai, memegang sesama bahu mencipta kasih sayang,
Tanpa ikatan hancur binasa negara yang lama diperjuang.
Tentera,
Jauh berjalan dengan luka-luka yang parah,
Demi negara tercinta,
Tapi semua hilang dari akal Malaysia,
Di mana sejarah-sejarah yang telah kita tuntut, Prihatinlah,
ingatlah, gunalah, untuk negara.
Rakyat,
Kaya dengan harta, benda,
Sibuk tidak lihat sisi kiri sisi kanan,
Bila petik nama bertentang mata sesama kaum,
Dongak kepala lihat atas,
Insaf, sedar atas nama kerjasama kaum.
Merdeka,
Disebut tanpa disambut,
Muafakat bila saja hari merdeka,
Bila masalah, sama sama pekakkan telinga pejamkan mata,
Rasional, mana sifat tolak ansur kita?,
Pegang tangan bina negara yang benar merdeka, Merdeka!.
Lampiran 2
64
Lampiran 3
65
66
Lampiran 4
67
Lampiran 5
RPH 7
68
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran: Bahasa Melayu
2. Tahun : 2 Ibnu Khaldun
3. Bilangan Murid: 30 orang
4. Tarikh : 17 Februari 2021
5. Hari : Rabu
6. Masa : 8.10 hingga 9.10 pagi
7. Tema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau
8. Tajuk : Sayangi Alam sekitar
9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa: Kata Nama dan Kata Adjektif
10. Standard Kandungan (SK)
1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan
11. Standard Pembelajaran (SP)
1.2.2 Bertutur dan menjelaskan maklumat yang tersurat dan tersirat dengan menggunakan
idea yang kritis dan kreatif
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyebut dua hingga tiga kata nama dan adjektif terhadap arahan yang diberikan
oleh guru menggunakan idea yang kritis dan kreatif.
ii. Menyenaraikan sekurang- kurangnya 2 idea dan maklumat berdasarkan secara
tersurat dan tersirat
13. Sistem Bahasa
● Tatabahasa: morfologi- kata nama dan kata adjektif
● Kosa kata: sungai, kotor, busuk.
● Sebutan dan intonasi
14. Pengisian kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Pendidikan Sivik, Pendidikan Islam, Pendidikan Moral
● Nilai Murni: kasih-sayang, hormat-menghormati, semangat bekerjasama
● Teknologi Maklumat dan komunikasi (TMK)
● Kreativiti:
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
69
● KB: Menghubungkaitkan pengalaman
● KP: verbal linguistik, muzik, interpersonal, kinestetik
● BCB: mengumpul maklumat, memproses maklumat, membuat gambaran,
merumuskan maklumat
● KI: Kemahiran berbahasa, kemahiran komunikasi, pemikiran kritis
16. Bahan Bantu Mengajar Jumlah
Bil. Perkara
1. Komputer riba 1
2. Pembesar suara 1
3. LCD 1
4. Permainan dam ular dan dadu 1
5. Kertas sebak 6
6. Tabung misteri 2
7. Kad bergambar 8
17. Pengetahuan Sedia Ada
i) Murid-murid boleh bernyanyi bersama-sama.
ii) Murid-murid mengetahui nilai-nilai murni dalam menjaga kebersihan alam sekitar.
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Masa
Set Tayangan video ● Murid menonton tayangan video BBM
Induksi sayangi alam
sekitar sayangi alam sekitar. ● Komputer, Lcd,
(5 Minit)
● Guru bersoal jawab dengan murid Paparan slaid
tentang aktiviti yang terdapat dalam
tayangan video tersebut. KB
● Guru membimbing murid untuk
menghubungkait jawapan dengan ● mengubungkaitkan
tajuk pelajaran pada hari ini.
BCB
● memproses
maklumat.
70
Soalan guru: KP
● Interpersonal
1. Adakah patut Ehsan
membuang sampah KI
merata-rata? ● Kemahiran
2. Di manakah komunikasi
seharusnya Ehsan
membuang sampah ke Nilai
tempat yang betul? ● bekerjasama,
3. Apakah tindakan hormat-
menghormati.
murid-murid jika tong
Pautan
sampah sangat jauh https://youtu.be/NK9l
6ZfM6Do
apabila mahu
membuang sampah?
Jangkaan jawapan:
i. Tidak, Ehsan perlu
memegang terlebih
dahulu plastik tersebut.
ii. Ehsan boleh mencari
tong kitar semula atau
tong sampah yang
berhampiran.
iii. Kita boleh
membuang plastik
tersebut di dalam poket
dahulu.
Langkah Guru menyediakan ● Murid-murid dibahagikan mengikut BBM
1 permainan cantumkan kumpulan.
71
(15 Minit) perkataan dengan ● Setiap ahli kumpulan secara bergilir ● Tabung kata
adjektif dan nama
Kata gambar rajah. Guru mengambil perkataan misteri untuk menarik, kad kata
Adjektif
Menarik menyediakan tabung dipadankan dengan gambar di KB
Kata papan putih. ● Menghubungkaitka
● Murid-murid perlu mendengar
soalan Ndaamna gambar n
bertemaMkeannarik alam BCB
● mengumpul
sekitar. Guru muzik yang dipasang oleh guru.
maklumat,
memasang audio ● Apabila muzik berhenti di satu memproses
maklumat
untuk menggerakkan kumpulan tertentu, mereka perlu
KP
tabung tersebut. mencabut kad daripada tabung ● verbal linguistik,
Konsep permainan tersebut. interpersonal dan
muzik.
‘radio rosak’. ● Setelah mendapatkan kad
KI
perkataan, mereka perlu ● Kemahiran
melantunkan bunyi perkataan itu komunikasi,
kemahiran
sebagai peraturan permainan. berbahasa
● Mereka boleh berbincang untuk
membuat padanan yang betul
mengikut gambar yang ditampal di
papan putih.
● Setelah selesai, murid-murid perlu
menyebut sekurang-kurangnya 2
kata nama atau kata adjektif
berdasarkan permainan tersebut.
● Guru membimbing pelajar dalam
kerja berkumpulan.
Nilai
Langkah Guru menyediakan ● Murid-murid dibahagikan kepada 6 ● semangat
2 pos surat berwarna kumpulan. berpasukan
(15 Minit) yang mewakili ● Guru menggunakan kaedah BBM
beberapa tema. Setiap ‘Gallery walk” untuk pembentangan ● Kad bewarna, pen,
kertas sebak,
ketua kumpulan tampil murid-murid.
72
ke hadapan untuk ● Setiap kumpulan perlu KB
membuat undian. menghasilkan cerita yang menarik ● Menghubungkaitka
berdasarkan tema yang diundi.
Tema yang n, pemikiran kritis
disediakan: ● Setiap kumpulan perlu
melengkapkan pusingan KI
- Percutian di pembentangan yang dibuat oleh ● Kemahiran
pantai. kawan-kawan.
intrapersonal,
- Memancing ● Setelah selesai, guru bersoal jawab Kemahiran kerja
bersama dengan semua murid untuk berpasukan,
rakan. memberikan pendapat tentang pemikiran kritis.
kebaikan dan pengajaran yang
- Berbasikal di terdapat di dalam pembentangan Nilai
taman rakan. ● semangat
permainan.
● Guru membimbing pelajar untuk bekerjasama.
- Berkelah di pembelajaran hari ini.
suatu tempat
yang indah.
- Bermain di
taman
permainan
bersama
dengan rakan.
- Melawat di zoo
negara.
Langkah Aktiviti Aktiviti 1 (Penilaian) BBM
3 ● Permainan dam ● Permainan dam
● Secara berkumpulan, mereka perlu
(18 Minit) ular dan dadu menjawab setiap soalan yang ular dan dadu.
● Permainan diberikan dalam permainan kotak KB
● Menghubungkaitka
kumpulan, murid dan dadu.
n
berperanan: ● Setiap ahli kumpulan memainkan
KI
- sebagai peranan bagi memenangi pusingan
melempar dadu dalam permainan tersebut.
- sebagai ● Mereka perlu berkomunikasi untuk
pembaca mendapatkan maklumat untuk maju
soalan ke petak seterusnya.
73
- sebagai wakil ● Pemain yang gagal menjawab akan ● Kemahiran
dalam disambung dengan pemain lain mencipta,
permainan sehingga satu kumpulan mencapai Kemahiran kerja
kemenangan. berpasukan,
Soalan yang pemikiran kritis.
disediakan mengikut Aktiviti 2 (Pengayaan)
ilustrasi dan teka teki. ● Guru menyediakan soalan kuiz Nilai
Teka-teki berdasarkan aktiviti berkumpulan ● semangat
yang telah dilaksanakan. bekerjasama.
- Haiwan apa
yang hidup di Aktiviti 3 (Pemulihan)
dalam sungai. ● Guru menyediakan permainan teka
- Mata apa yang silang kata.
menjadi umpan ● Murid perlu menjawab dan meneka
untuk ikan jawapan berdasarkan soalan yang
- Haiwan apa diberikan oleh guru mengikut teka
yang ada silang kata.
rumah di
belakang
badannya.
- Di manakah
tempat burung
dan harimau
tinggal.
Penutup Penutup kognitif ● Murid memberikan nilai-nilai KB
(5 Minit) ● Menghubungkaitka
● Penerapan pengajaran yang diperoleh jika kita
n
nilai-nilai dalan menjaga kebersihan persekitaran
BCB
pengajaran khususnya di dalam kelas. ● Merumuskan
● Rumusan isi ● Murid menyatakan beberapa maklumat
pelajaran langkah untuk menjaga keindahan KP
● Soalan guru: alam sekitar.
Apakah contoh-contoh
aktiviti yang dapat
74
memupuk nilai ● Murid diminta memberikan contoh ● Muzik dan
interpersonal
cintakan alam sekitar. cara kita menjaga kebersihan dan
KI
Jangkaan jawapan: keindahan alam sekitar. ● Pembelajaran
● Guru memberikan pujian atas sikap
i. tidak membuang berterusan
sampah merata-rata. murid yang sentiasa sayang akan
keindahan alam. Nilai
● Kasih-sayang,
ii. menyiram pokok ● Guru menerapkan amalan sayang -
bunga menyayangi dan membudayakan hormat
cintai dan selamatkan alam sekitar. menghormati
iii. tidak merosakkan
tanaman.
Penutup sosial
● Pujian atas
usaha dan
semangat yang
ditunjukkan
semasa
menjawab
semua soalan
yang terdapat
dalam
permainan
kotak dan
dadu..
18. Refleksi
______________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
75
LAMPIRAN
Gambar 1: Permainan dam ular
Gambar 2: Dadu besar
76
Bergotong-royong
Buang sampah di
sungai
77
Air sungai tidak
bersih
Habitat haiwan
terjejas
78
Hidupan air mati
Hutan yang luas
79
Hutan terbakar
Udara segar/gunung-
ganang tinggi
80
Gambar 3: Sampul surat berwarna
Gambar 4: Teka silang kata
81
RPH 8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Mata pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 3 Bestari
3. Bilangan Murid : 30 orang
4. Tarikh : 24 Februari 2021
5. Hari : Rabu
6. Masa : 9.10 hingga 10.10
7. Tema : Alam sekitar
8. Tajuk : Jagalah Bumi Kita
9. Kemahiran Fokus: Aspek tatabahasa: Kata Kerja
10. Standard Kandungan
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks dengan betul.
11. Standard Pembelajaran
5.1.2 Memahami dan menggunakan kata kerja mengikut konteks;
I. Kata kerja aktif transitif.
II. Kata kerja aktif tak transitif.
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
I. Menyenaraikan dua hingga tiga kata kerja mengikut konteks ayat dengan betul.
II. Membina sekurang-kurangnya tiga ayat tunggal yang mengandungi kata kerja dengan
betul dan tepat.
82
13. Sistem Bahasa
● Tatabahasa: morfologi – kata kerja.
● Kosa kata: pencemaran, hidupan akuatik, sisa toksik.
● Sebutan dan intonasi.
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Pendidikan Moral dan Sivik.
● Nilai Murni: Disiplin, hormat-menghormati, kerjasama, kejujuran, kesyukuran, keberanian,
kebersihan fizikal dan mental.
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK.
● Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi, membina ayat berdasarkan
gambar, menganalisis nilai yang terkandung dalam video.
● Elemen Keusahanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan
banyak idea.
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh menyatakan
kebaikan / keburukan sesuatu perkara.
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: Mencirikan, menganalisis, merumus, menaakul.
● KP: Verbal linguistik, interpersonal, visual dan kinestetik.
● BCB: Mendengar dengan berkesan dan memberikan respons yang betul.
● Pembelajaran Kontekstual: Menghubungkait nilai-nilai dengan pengalaman dalam
kehidupan.
● Pembelajaran Konstruktivisme.
16. Bahan Bantu Mengajar Perkara Jumlah
Bil 1
1 Komputer riba 1
2 Projektor LCD 1
3 Pembesar suara
83
4 Youtube: 1
- Video “Boboiboy- Jagalah Bumi” 1
- Video “Didi and Friends- Jom Kitar Semula” 1
1
5 Powerpoint: bahan pengajaran
6 Kotak misteri 30
7 Lembaran kerja: 1
- Latihan membina ayat
- WordWall
17. Pengetahuan Sedia Ada
Murid mengetahui konsep kata kerja dalam kehidupan seharian.
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
● Kebersihan kelas. ● Peralatan yang
Pengurusan ● Persediaan murid ● Murid memastikan sesuai.
Bilik Darjah kelas bersih dan
untuk belajar. bersedia untuk belajar.
(2 minit)
Tayangan video: BBM:
● Youtube
● Guru menayangkan
video “Boboiboy: “Boboiboy:
Jagalah Bumi”. Jagalah Bumi”.
Pautan: ● Guru bersoal jawab KI:
dengan murid ● Pemikiran kritis.
Set Induksi https://youtu.be/Or9Wq mengenai video yang PMK:
(5 minit) KnaS7U dipaparkan di hadapan ● Pembelajaran
kelas.
● Apakah yang kamu kontekstual.
faham mengenai ● Guru mengaitkan isi
situasi yang EMK:
dilakukan?
pelajaran dengan
● Sains dan
aktiviti yang dijalankan.
Teknologi.
84
● Apakah yang akan NILAI:
berlaku sekiranya ● Integriti.
perkara ini tidak ● Keyakinan.
diambil perhatian?
(KBAT) TMK:
● Youtube.
Jangkaan jawapan:
I. Pencemaran
sisa pepejal.
II. Menyebabkan
bau yang tidak
senang.
III. Menyebabkan
sungai
tercemar.
Tajuk pelajaran:
Jagalah Bumi Kita
● Penerangan Kata Aktiviti 1 BBM:
Kerja: ● Murid mendengar ● Powerpoint.
I. Kata Kerja Aktif
Transitif. penerangan guru KI:
mengenai kata kerja. ● Pengurusan
II. Kata Kerja Aktif maklumat.
● Murid dipilih secara ● Pembelajaran
Tak Transitif. sepanjang hayat.
rawak untuk bersoal
jawab.
Langkah 1 ● Membina ayat Aktiviti 2 PMK:
(15 minit) menggunakan ● Guru menerangkan ● Kemahiran berfikir.
formula: ● Pembelajaran
membina ayat
I. S-KATrO & menggunakan akses kendiri.
SBA - Ayat aktif formula:
transitif. I. S-KATrO & SBA EMK:
II. SBP – Ayat II. SBP ● Kelestarian alam
aktif tak transitif sekitar.
● Murid membuat
latihan bersama-sama TMK:
85
guru dengan ● Powerpoint.
menggunakan formula
di hadapan kelas. NILAI:
● Integriti.
● Guru membimbing ● Keyakinan.
murid membina ayat ● Tanggungjawab.
menggunakan formula. ● Kerjasama.
● Bertoleransi.
● Guru berbincang
bersama murid-murid Penilaian Objektif (i)
yang lain mengenai
jawapan yang
diberikan.
Aktiviti: Siapakah ● Murid diberikan kotak BBM:
yang bertuah.
misteri yang ● Kotak misteri
● Kotak misteri
mengandungi
perkataan kata kerja di KI:
dalamnya. ● Pembelajaran
● Murid perlu sepanjang hayat
mengedarkan kotak itu
bersama iringan muzik PMK:
yang akan dimainkan ● Pembelajaran
oleh guru. akses kendiri
- Melukis ● Murid perlu
- Memandu
Langkah 2 - Melompat menyanyikan lagu yang EMK:
(18 minit) - Terjatuh
- Menendang dimainkan bersama- ● Lestari alam
- Mengemur
- menyabit sama guru. ● Maklumat dan
● Apabila muzik komunikasi.
diberhentikan, murid
yang masih memegang TMK
kotak itu perlu berdiri ● Youtube
● Pautan muzik untuk menyelesaikan
masalah. NILAI:
● Murid perlu memilih 3 ● Kerjasama
kertas yang dilipat di ● Bertoleransi
dalam kotak tersebut ● Kerajinan
dan diminta untuk
86
https://youtu.be/jhoGV menulis ayat tunggal Penilaian Objektif
ZueqXg dengan menggunakan (ii)
kata kerja aktif transitif
dan kata kerja aktif tak
transitif di papan putih
menggunakan formula.
● Murid yang gagal untuk
menyelesaikan
masalah akan dibantu
oleh guru dan rakan
sekelas.
● Murid akan dinilai oleh
guru.
Latihan membina Aktiviti Penilaian BBM:
ayat:
I. Kata kerja aktif ● Lembaran kerja
transitif. ● Murid diberikan latihan ● Wordwall
II. Kata kerja aktif
yang diedarkan oleh
tak transitif
berpelengkap. guru. KI:
● Murid diminta ● Pembelajaran
membina ayat sepanjang hayat
menggunakan kata
kerja aktif transitif dan PMK:
Pengayaan kata kerja aktif tak ● Pembelajaran
● Kuiz permainan
Langkah 3 transitif berpelengkap akses kendiri
(15 minit) digital (maze
chase). berdasarkan gambar.
● Guru menilai dan EMK:
membetulkan jawapan ● Lestari alam
murid. ● Maklumat dan
komunikasi
Aktiviti Pengayaan
Pemulihan TMK:
● Kuiz permainan
● Guru memaparkan ● Wordwall
digital (word
search). soalan kuiz dalam
bentuk permainan NILAI:
digital (maze chase). ● Kerjasama
● Murid diminta ● Bertoleransi
meyelesaikan soalan ● Kerajinan
87
tersebut bersama- Penilaian Objektif
sama rakan sekelas. (ii)
Aktiviti Pemulihan
● Guru melakukan
aktiviti pemulihan
dengan menggunakan
permainan digital
(word search).
● Murid diminta mencari
perkataan yang
tersembunyi untuk
melengkapkan ayat-
ayat yang telah
disediakan.
● Murid akan dibimbing
oleh guru.
Penutup Kognitif ● Murid menyatakan KI:
(5 minit) ● Rumusan isi jenis-jenis kata kerja ● Kemahiran
dan formula membina
pelajaran. ayat yang telah berkomunikasi
● Jenis-jenis kata dipelajari. .
NILAI:
kerja. ● Guru memberikan ● Kerjasama
● Formula membina pujian atas sikap murid
yang fokus dan PMK:
ayat. memberi komitmen ● Pembelajaran
sepanjang proses
Sosial pengajaran dan kontekstual
● Pujian atas usaha pembelajaran.
EMK:
dan kejayaan ● Kelestarian alam
18. Refleksi.
______________________________________________________________________________
____________________________________________________________________
88
LAMPIRAN
Bahan bantu mengajar:
89
Melukis Menendang
Terjatuh Menyabit
Melompat Menjemur
Memandu
90