kerjasama yang KP
diberikan sepanjang
kelas berlangsung. Verbal linguistik,
interpersonal
18. Refleksi
LAMPIRAN 1
Tajuk: Jangan Toleh Belakang
Pautan link: https://www.youtube.com/watch?v=SPTbrM5o-Vo
LAMPIRAN 2
Isi tempat kosong dengan jawapan yang bersesuaian bagi membentuk satu ayat yang
lengkap.
1. ___________ kau kenangkan peristiwa sedih itu lagi.
2. ___________ ambil perhatian, semua orang dikehendaki berkumpul dibalai raya.
3. ____________ lah datang ke majlis perkahwinan kakak saya.
4. ____________ belikan saya sebuah mi goring di kantin.
5. ____________ awak dapat datang ke rumah saya pada malam ini.
6. ____________ merokok di kawasan sekolah.
7. ____________ makan kuih-muih yang dibuat oleh ibu saya.
8. ____________ tunggu sebentar, ayah saya akan pulang.
9. ____________ beri laluan, saya hendak ke seberang.
10. ____________lah bimbang akan abang yang berada di Australia, dia dapat menjaga
sendiri dengan baik.
Minta Sila
Jangan
Jemput
Tolong
Harap
Usah
LAMPIRAN 3
Menangislah sepuas-puas hatimu.
Usah dikenang kisah yang pahit.
Awak tak perlu datang ke sini lagi.
Jemput masuk.
Sila serahkan dokumen itu di pejabat.
Minta untuk semua bertenang ya.
Tolong beredar segera!
Awak tunggu saya di sini.
Tolong ambilkan barang itu untuk saya.
Marilah ke perpustakaan,
RPH 17
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 5 Cerdik
3. Bilangan Murid : 18 orang
4. Tarikh : 22 Mac 2021
5. Hari : Isnin
6. Masa : 8.15 hingga 9.15 pagi
7. Tema : Kemasyarakatan
8. Tajuk : Masyarakat Berbudi Bahasa
9. Kemahiran Fokus: Aspek Tatabahasa
10. Standard Kandungan:
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
11. Standard Pembelajaran:
5.1.1 Memahami dan menggunakan pelbagai kata ganti nama mengikut konteks dengan
betul.
12. Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyenaraikan lima kata ganti nama diri dalam teks dengan betul.
ii. Mengaplikasikan kata ganti nama melalui aktiviti lakonan dengan betul.
13. Sistem Bahasa
● Tatabahasa: kata ganti nama
● Kosa kata: Raja, patik
● Sebutan dan Intonasi – intonasi yang sesuai berdasarkan situasi.
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Pendidikan Sivik Dan Kewarganegaraan, Pendidikan Moral.
● Nilai Murni: Hormat-menghormati, Bekerjasama dan Bersopan-santun.
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK.
● Kemahiran Insaniah: Komunikasi, kerja Berpasukan, pembelajaran berterusan dan
pengurusan maklumat, kemahiran kepimpinan, pemikiran kritis dan kemahiran
menyelesaikan masalah.
● Elemen keusahawanan:
EK 2: 2.4 Memilih idea terbaik daripada banyak idea: Berbincang dan
mengemukakan pendapat untuk mendapatkan idea yang terbaik.
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: menghubungkait pengalaman, menganalisis.
● KP: verbal linguistik, interpersonal, kinestetik.
● BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat .
● Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait sikap bermasyarakat dalam kehidupan
seharian.
● Pembelajaran Konstruktivisme: membina idea berdasarkan gambar rangsangan.
16. Bahan Bantu Mengajar Jumlah
Bil. Perkara 1
1. Komputer Riba 1
2. Projektor LCD 1
3. Pembesar Audio 3
4. Kad Kata Ganti Nama 3
5. Kertas Mahjong
6. Lembaran Kerja: 14
Penggayaan 4
Pemulihan
17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid pernah menggunakan kata ganti nama diri secara sedar ataupun tidak sedar.
ii. Murid mengetahui serba sedikit mengenai kata ganti nama diri yang sesuai digunakan
mengikut situasi yang pernah dialami mereka.
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Pengurusan ● Kebersihan kelas ● Murid memastikan kelas Peralatan yang
Bilik Darjah ● Persediaan murid untuk bersih dan mereka bersedia sesuai.
(2 Minit) belajar untuk belajar
BBM:
Set Induksi ● Tayangan Video Ringkas ● Guru menunjukkan video ● Komputer Riba
(5 Minit)
“Situasi dan perbualan di ringkas perbualan ● Projektor LCD
dalam perpustakaan” berdasarkan situasi. ● Video
● Murid-murid dikehendaki ● Audio
mendengar perbualan yang KB:
ditunjukkan dengan teliti. ● Menghubungkait
Nilai:
● Berbudi Bahasa
● Kerjasama
BCB:
● Memproses
maklumat
PAK21:
● Guru bersoal jawab dengan ● Didik Hibur
murid tentang video yang
Pembelajaran
telah ditonton.
Kontekstual:
● Guru membimbing murid
untuk menghubungkaitkan Menghubungkaitkan
● Isi pelajaran jawapan dengan tajuk dengan
“Kata ganti nama”
pelajaran pada hari ini. pengalaman dalam
kehidupan.
Menunjukkan kata ganti Kemahiran
nama yang digunakan Insaniah
dalam video yang
ditayangkan. ● Komunikasi
Contoh: saya, kami, awak, ● Kerja
patik. berpasukan
Soalan:
1) Apakah kata ganti nama
yang digunakan dalam
video tersebut?
2) Apakah nilai murni yang
kamu dapat dalam video
tersebut?
Jangkaan jawapan:
1) Saya, awak, kamu,
mereka.
2) Berbudi bahasa dan
sopan santun
● Tajuk Pelajaran
“Masyarakat Berbudi
Bahasa”
Langkah 1 ● Guru memaparkan ● Guru menerangkan tentang BBM:
(15 Minit) contoh-contoh kata ganti kata ganti nama dan ●Kertas Mahjong
●Roda impian
nama. memberikan contoh yang ●Kad tema
sesuai.
● Murid dan guru bersoal
jawab tentang penggunaan KB:
Kad Tema kata ganti nama yang Menganalisis
sesuai mengikut situasi.
KP:
Keluarga ● Interpersonal
Institusi ● Verbal Linguistik
Raja/Cerita Rakyat
● Kinestetik
● Murid-murid akan Nilai Murni:
dibahagikan kepada 3
kumpulan dan murid ● Kerjasama
melantik seorang ketua PK
Kawan-kawan kumpulan. berbincang dalam
● Ketua kumpulan akan untuk
kumpulan
berada di hadapan kelas
menyelesaikan
dan memutarkan roda
tugasan
impian bagi memilih teks
bertema.
● Ketua kumpulan akan EK
mengedarkan teks bertema
yang diperolehi kepada 2.4 Memilih idea
setiap ahli kumpulan. terbaik daripada
● Guru akan memberi banyak idea.
penerangan mengenai
aktiviti yang akan KEMAHIRAN
dilaksanakan. INSANIAH
● Murid dikehendaki
menyenaraikan lima kata ● Komunikasi
ganti nama yang dijumpai ● Kerja berpasukan
ke dalam kertas mahjong ● Kepimpinan
peta buih yang disediakan. ● Pembelajaran
● Setiap kumpulan akan berterusan dan
membentangkan di pengurusan
hadapan kelas hasil usaha maklumat
mereka.
● Guru menilai jawapan yang Penilaian Objektif
diberikan oleh setiap (i)
kumpulan.
● Setiap kumpulan akan
diberi mata terkumpul.
● Berdasarkan peta buih ● Di dalam kumpulan sama, BBM:
yang telah diisi, murid murid dikehendaki
Langkah 2 membina dialog tentang berbincang dan membina Komputer Riba
(18 minit)
sesuatu situasi untuk dialog ringkas berdasarkan
lakonan. Audio
kata ganti nama yang
disenaraikan untuk aktiviti
lakonan. KP:
● Murid berlakon dengan
menggunakan kata ganti Interpersonal
nama yang betul. Verbal Linguistik
Latar Situasi ● Lakonan ini akan diiringi
Kinestetik
dengan tayangan LCD latar
belakang yang
menunjukkan situasi Teknik:
berkenaan.
● Guru menilai penggunaan Lakonan
kata ganti nama dalam Nilai:
persembahan lakonan
murid-murid. Mendengar arahan,
● Guru mengaitkan aktiviti keyakinan,
dengan tajuk pembelajaran. kerjasama.
● Setiap kumpulan diberikan KP
mata terkumpul. Interpersonal,
Verbal Linguistik
KEMAHIRAN
INSANIAH
● Komunikasi
● Kerja berpasukan
● Kepimpinan
● Pembelajaran
berterusan dan
pengurusan
maklumat
Penilaian Objektif
(ii)
Langkah 3 Lembaran kerja ● Guru mengedarkan BBM:
(15 minit) LEMBARAN 1
lembaran kerja 1 kepada 1
(Membina Dialog) Lembaran
Pengayaan murid-murid. (Membina dialog)
Pemulihan ● Murid-murid membuat
LEMBARAN 2
latihan yang diberikan. Lembaran 2
(Isi tempat
kosong) ● Guru menilai hasil yang (Mengisi tempat
dibuat murid. kosong)
BCB
Pengayaan Memproses
● Murid diminta melakonkan maklumat
secara spontan situasi KB
mudah dan memasukkan menjanakan idea
kata ganti nama di dalam
perbualan. KEMAHIRAN
INSANIAH
Pemulihan ● Komunikasi
● Kerja berpasukan
● Guru mengedarkan ● Pembelajaran
lembaran kerja 2 kepada berterusan dan
pengurusan
murid-murid. maklumat
● Pemikiran kritis
● Murid-murid membuat dan kemahiran
menyelesaikan
latihan yang diberikan
dengan bimbingan guru dan
rakan.
masalah
KP:
Interpersonal
Verbal Linguistik
Kinestetik
Penutup Kognitif ● Murid memberikan BBM:
(5 Minit)
● Rumusan isi pelajaran. kesimpulan perkara dan Projektor LCD
aktiviti yang telah dipelajari Komputer riba
pada hari ini.
● Guru memberikan komen KB:
kepada murid-murid
tentang pelaksanaan pada Merumus
hari ini dan mengaitkan Nilai:
tajuk pelajaran pada hari ini.
Ketelitian,
keyakinan,
Sosial ● Guru memberikan hadiah kerjasama
kepada kumpulan yang
KP:
● Pujian atas usaha dan terbaik sebagai tanda
kejayaan. penghargaan. Verbal-linguistik
Intrapersonal
Refleksi:
LAMPIRAN 1 (VIDEO)
https://www.youtube.com/watch?v=B_tmxzRfK2Y&feature=youtu.be
LAMPIRAN 2 (KAD BERTEMA)
TEKS BERTEMA: KELUARGA.
Pada minggu lepas, saya dan keluarga saya telah pergi bercuti di Melaka. Pada pukul
11.00 pagi, kami telah bertolak menuju ke destinasi kami. Selepas dua jam, kami tiba di sana.
Ayah telah menempah sebuah hotel di "A' Famosa Resort". Dia juga sempat membungkus
beberapa bungkus air untuk menghilangkan kepenatan kami.
Selepas itu, kami telah ke bilik hotel lalu meletakkan barang-barang kami ke dalam
bilik. Kami telah makan tengah hari di Restoran Dapur Penyet. Makanan di sana sungguh
sedap. Kami telah makan dengan berselera. Selepas makan tengah hari, kami telah ke
Muzium Samudera. Kami telah diberi taklimat oleh seorang pegawai di dalam muzium ini.
Beliau juga sangat peramah dan tidak jemu menjelaskan tentang sejarah muzium ini.
Muzium tersebut dibina berdasarkan replika Kapal Portugis berukuran 34 meter tinggi,
36 meter panjang dan 8 meter lebar. Muzium Samudera terletak di Jalan Quayside
berhampiran muara Sungai Melaka. Beberapa alat disitu juga dijaga rapi dan terdapat papan
tanda “Anda tidak dibenarkan menyentuh alat ini”. Ini menunjukkan mereka menjaga alat ini
daripada sebarang kerosakan.
Kemudian, kami sekeluarga telah bertolak pergi ke Kota A'Famosa. Kota
A 'Famosa merupakan nama kubu yang dibina oleh orang Portugis selepas menakluk Melaka
pada 1511. Kami telah mengambil sebuah gambar bersama-sama sebagai kenang
kenangan. Selepas makan malam, saya dan keluarga saya telah pulang ke hotel untuk
merehatkan diri. Pada hari seterusnya, kami telah bertolak pulang. Kami telah tiba di rumah
pada pukul 11.00 pagi. Saya berharap kami dapat melawat Melaka pada cuti sekolah yang
akan datang.
TEKS BERTEMA: INSTITUSI RAJA / CERITA RAKYAT
… “Wahai nelayan, Di manakah kalian dapat ikan yang ganjil lagi ajaib ini?” titah
raja. Ketua nelayan itu berdatang sembah sambil berkata, “Ampun tuanku! Patik
dapat menangkap ikan yang ajaib ini dengan menjalanya di sebuah teluk di
lautan selatan negri ini.” “Wah, sungguh engkau berani menjala ikan di sana
pada masa keadaan laut bergelombang besar lagi berbahaya pada musim ini!”
puji raja. “Ampun tuanku, dengan izin Allah juga, sesuatu yang susah dapat
dilaksanakan,” sembah nelayan itu dengan penuh takzim. Baginda raja berasa
gembira mendengar sembah nelayan itu lalu mengahdiahinya seribu wang
emas. Nelayan itu bersyukur sesudah mengucapkan terima kasih atas kurnia
rajanya itu. Dia menerima pemberian raja itu dengan penuh rasa hormat. Pada
waktu itu, permaisur raja lalu bertitah, “”Kakanda, bukankah pemberian itu
terlalu mahal bagi harga seekor ikan sahaja.”
“Tidak mengapa, wahai adinda! Ikan yang beta dapat daripada nelayan ini bukan
ikan sebarangan. Cuba adinda lihat ….,” titah baginda lalu menunjukkan ikan
yang sudah dialihkan ke dalam sebiji mangkuk yang berisi air. Sisik ikan itu
keemas-emasan sementara biji-biji matanya berkilau-kilauan seperti intan.
“Bagi adindalah, ikan tetap ikan,” celah permaisuri dengan megahnya. “Kalau
demikian menurut adinda, apakah yang mesti kakanda lakukan sekarang?” titah
baginda sambil tersenyum. “Itu mudah sahaja,” jawab permaisuri dengan
manja. “Kakanda panggil semula nelayan itu dan titahkan kepadanya untuk
diberitahu sama ada ikan itu jantan atau betina. Jikalah dia menjawab jantan,
kakadan katakan betina dan begitu sebaliknya, supaya jawapan nelayan itu
boleh dikatakn salah.,,,
…
TEKS BERTEMA: KAWAN-KAWAN
Pada suatu hari ketika waktu rehat aku ternampak rakanku Azli termenung
dikantin. Murid-murid lain sedang asyik menjamu selera. Aku bertanya kepada Azli
mengapa dia termenung. Dia mengatakan bahawa wangnya telah hilang. Azli
berasa sedih kerana tidak mempunyai wang untuk makan. Saya memberitahunya
supaya tidak berasa risau kerana saya akan membayar untuk makanannya dan
berjanji akan menolongnya mencari wang yang hilang itu. Kami berjalan bersama-
sama menuju ke kantin sekolah. Pada hari tersebut saya membawa RM5 dan
memberitahu Azli bahawa kami akan berkongsi wang tersebut untuk membeli
makanan di kantin. Kemudian, saya membeli dua pinggan mi goreng dan dua gelas
air sirap untuk kami berdua. Kami makan bersama-sama. Selepas makan, kami
menuju ke padang kerana saya berpendapat bahawa kemungkinan wang itu
tercicir ketika kami menjalankan aktiviti bersukan di padang. Beberapa orang rakan
kami berada dipadang pada masa itu. Saya meminta pertolongan mereka untuk
mencari wang Azli yang hilang itu. Puas kami mencari di sekeliling padang namun
tidak berhasil. Azli hampir berputus asa. Aku memujuk Azli agar jangan mengalah.
Selepas itu ,aku membawa Azli berjumpa dengan guru bertugas pada minggu itu
iaitu Encik Jamal. Encik meminta Azli menceritakan dimana dia menyimpan
wangnya. Encik Jamal mencadangkan kami agar mencari wang tersebut di dalam
beg Azli. Kami pun ke kelas dan mencari wang tersebut di dalam beg Azli. Saya
menjumpai wang tersebut di dalam kotak pensil Azli. “Terima kasih Amin sebab
tolong aku”, kata Azli kepada aku. Azli juga berterima kasih Encik Jamal kerana
tanpa beliau, dia pasti tidak jumpa dompetnya kembali.
Lembaran Kerja 1: Membina Dialog
Lembaran Kerja
Arahan: Bina dialog berdasarkan gambar dengan menggunakan tiga atau lebih kata ganti
nama yang betul dan sesuai.
1)
Tahniah Amin sebab
terpilih mewakili
sekolah.
2)
Cikgu, ada orang
kehilangan beg duit
sebentar tadi.
Lembaran Kerja 2: Mengisi tempat kosong
AKTIVITI PEMULIHAN
Arahan: Isi tempat kosong dengan menggunakan kata ganti nama yang betul.
Dia Kita Saya Mereka Kamu
1)
2)
3)
RPH 18
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 4 Anggerik
3. Bilangan Murid : 27 Orang
4. Tarikh : 3 Julai 2019
5. Hari : Rabu
6. Masa : 12.00 tengahari hingga 1.00 petang
7. Tema : Flora dan Fauna
8. Tajuk : Sayang Haiwan
9. Kemahiran Fokus: Aspek Seni Bahasa
10. Standard Kandungan
4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera
11. Standard Pembelajaran
4.1.1 Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi peribahasa
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Mengujarkan dialog dengan nada dan intonasi yang betul
ii. Menyatakan lima daripada enam peribahasa dalam dialog
13. Sistem Bahasa
● Sebutan dan Intonasi
o Tatabahasa : (Morfologi) Kata nama am konkrit (rusa, hutan, khasiat, daging,
haiwan)
o Kata sendi (atau, dan, di, yang, tetapi)
● Sintaksis - ayat tunggal
● Kosa kata - komersial, protein
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Pendidikan Alam Sekitar : memberi kesedaran tentang kepentingan menjaga
haiwan di dalam hutan
● Nilai Kemahiran bahasa : mendengar, bertutur, membaca, menulis
● Kemahiran berfikir : menghubung kait, menjana idea, merumus
● Kecerdasan pelbagai : verbal linguistik, Interpersonal
● Pembelajaran kontekstual : menghubung kait pengalaman
● Pembelajaran koperatif : berbincang dalam kumpulan tentang nilai-nilai dalam dialog
● Belajar cara belajar : mengingat, menulis, mencatat
● Nilai Murni : Kerjasama, rajin, bersyukur, bertanggungjawab
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: Mengitlak, menghubung kait pengalaman, menjana idea, mensintesis dan
menganalisis.
● KP: Interpersonal, intapersonal muzik dan verbal linguistik.
● BCB: Mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam teks.
● Pembelajaran Kontekstual: Menghubung kait, mengaplikasi.
● Pembelajaran Konstruktivisme
● Pembelajaran Koperatif: Berbincang dalam kumpulan
16. Bahan Bantu Mengajar Jumlah
Bil. Perkara 12
1. Kad perkataan nilai murni 6
2. Puzzel Rusa 27
3. Buku Teks halaman 111 6
4. Papan putih mini 6
5. Lembaran Kerja
17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid pernah belajar tentang rusa.
Masa/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Langkah Pembelajaran
BBB
Induksi Contoh gambar puzzle: Teknik: Permainan Bahasa Puzzel
Set (Susunan Puzzel)
(5 minit) 1.(a) Guru mengedarkan satu sampul KB
surat yang berisi puzzle kepada setiap Menghubung kait
kumpulan.
BCB
(b) Setiap kumpulan menerima satu Memproses
sampul yang berisi puzzle dan maklumat
melengkapkannya dalam kumpulan.
Kecerdasan
Teknik: Soal Jawab Pelbagai
2.(a) Guru menanyakan tentang Verbal-Linguistik
gambar puzzle yang telah Pembelajaran
dibentuk oleh murid Kontekstual
(b) Murid-murid menjawab Nilai Murni
soalan yang ditanya oleh bekerjasama
guru.
Jangkaan jawapan: Soalan:
i. Rusa
ii. Dalam hutan i. Apakah gambar puzzle yang kamu
iii. Saya! bentuk?
Tajuk Pengajaran: ii. Dimanakah tempat tinggal haiwan
Cerita Rusa ini?
iii. Siapa nak dengar cerita tentang
rusa?
3.(a) Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk
pelajaran hari ini.
(b) Murid bersedia untuk
belajar pelajaran hari ini.
Kemahiran Membaca Teknik: Membaca Objektif 1
Dialog “Cerita Rusa”
Langkah buku teks muka surat 111 1. Murid membaca dialog tentang BBB
1 “Cerita Rusa” dalam buku teks Buku Teks halaman
111
(20 minit) secara individu, berpasangan dan
KP
berpasangan Verbal linguistik,
Interpersonal
2. Murid-murid membaca dialog dan
tentang “Cerita Rusa” secara kuat Kemahiran
Mendengar dan
dan bersuara. Bertutur
Maklumat pada kertas 3. Dalam kumpulan murid KB
Mengingat
sebak: mengenalpasti nilai murni yang
BCB:
Dialog Nilai terdapat dalam dialog. Perbincangan
Selamat pagi, Hormat 4. Wakil setiap kumpulan akan
wahai sahabatku, memberikan jawapan pada kertas
Rusa Hutan mahjong
Saya pula rusa liar Berdikari
yang hidup dan
mencari makanan KB:
di hutan Menilai
Makanan dan Bersyukur
tempat tinggal
saya dijaga untuk
mengelakkan
penyakit
Saya memberi Kesihatan
sumber makanan
yang berkhasiat
kepada manusia
dan menghasilkan
produk komersial
Baiklah, akan Baik hati
saya ceritakan
Langkah Contoh rangka cerita pada Teknik: Perbincangan BBB
2 kertas sebak: 1. Guru meminta murid melihat Lembaran kerja
bahan rangsangan dalam
(15 minit) Ali – telinga kuali – nasihat – buku teks Objektif 1
kemalangan. 2. Setiap kumpulan perlu
membina ayat dialog bagi Kemahiran
Dia – bola – kaki bangku - perkataan yang diberikan Menulis, membaca
3. Guru meminta murid-murid
Hari sukan – Ahmad – acara untuk berbincang dalam KB
– pecut – lipas kudung -- kumpulan dan melengkapkan Mengingat dan
Aku – ulat buku – membaca tugasan yang diberikan menulis
– waktu lapang --- 4. Guru berbincang jawapan
dengan murid-murid. Pembelajaran
5. Wakil dari setiap kumpulan Koperatif
membacakan jawapan secara
bergilir-gilir
Langkah PAK21: Main peranan Teknik: Main peranan BBM :
3 Mengujarkan dialog Kad nilai murni
berdasarkan situasi nilai 1. Ketua kumpulan mengambil
(15 minit) murni kad misteri KP
Verbal linguistik
2. Dalam kumpulan murid Interpersonal
menyebut nilai yang diterima
Kemahiran
3. Guru meminta murid-murid Mendengar dan
untuk menulis dialog Bertutur
berdasarkan nilai yang
diterima
4. Murid-murid berlatih selama
10 minit
5. Murid mempersembahkan
dialog di hadapan kelas
6. Guru memberi topeng haiwan
kepada kumpulan
Penutup Kognitif ● Murid memberikan kesimpulan
(3 minit)
perkara dan nilia yang telah
● Rumusan PdP. dipelajari pada hari ini.
● Menyenaraikan nilai-nilai
murni yang diperoleh
sepanjang pelaksanaan
PdP.
● Guru memberikan pujian kepada
Sosial murid-murid tentang pelaksanaan
● Pujian di atas usaha dan pada hari ini..
kejayaan yang
ditunjukkan.
Refleksi :
LAMPIRAN
Arahan : Berdasarkan kata-kata di bawah bina satu cerita tentang kisah Rusa
1. Lahir – pusat ternakan – doktor – pemeriksaan kesihatan.
2. Diberi – makanan – berkhasiat – kesihatan – terjamin
3. Dagingku – enak – ada sumber protein – baik – kegemaran – rakyat
4. Aku – pelbagai kegunaan – tanduk – hulu keris – kulitku – kasut
Main peranan
Mengujarkan dialog berdasarkan situasi nilai murni
Kerajinan
Kejujuran
Berdikari
Keberanian
Kerjasama
Baik hati
Kerajinan Kejujuran
Baik hati BerdikariBerdikari
Keberanian Kerjasama
n
Kerajinan Kejujuran
Baik hati Berdikari
Keberanian Kerjasama
n
Ali – telinga kuali – nasihat – kemalangan.
Dia – bola – kaki bangku -
Hari sukan – Ahmad – acara – pecut – lipas kudung
Aku – ulat buku – membaca – waktu lapang ---
.
RPH 19
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 4 Bestari
3. Bilangan Murid : 30 orang
4. Tarikh : 5 Februari 2021
5. Hari : Jumaat
6. Masa : 8.10 hingga 9.10 pagi
7. Tema : Integriti
8. Tajuk : Siapa Saya
9. Kemahiran Fokus : Tatabahasa
10. Standard Kandungan :
5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks.
11. Standard Pembelajaran :
5.3.2 Memahami dan membina pelbagai jenis ayat mengikut konteks.
i) ayat penyata
ii) ayat tanya
12. Objektif Pembelajaran :
i) Murid dapat menggunakan ayat penyata untuk menyatakan pekerjaan impian.
ii) Murid dapat membina ayat penyata untuk menjawab ayat tanya.
iii) Murid dapat membina ayat tanya dan ayat penyata
13. Sistem Bahasa :
Tatabahasa : Ayat tanya, ayat penyata
14. Pengisian Kokurikulum (Elemen Merentas Kurikulum) :
● Ilmu : Pendidikan Seni
● Nilai : Tanggungjawab, berdikari
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK
● KKT : Kecerdasan Pelbagai, Pembelajaran Didik Hibur, Pembelajaran
Kontekstual
● Peraturan sosiobudaya : kesantunan bahasa dan laras bahasa
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)\
● Kemahiran Berfikir : menghubung kait pengalaman, menjana idea
● Kecerdasan Pelbagai : verbal linguistik, intrapersonal, interpersonal
● Belajar Cara Belajar : mendengar arahan dan mengaplikasi, memproses maklumat
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil. Perkara Jumlah
1. Boneka Lidi (5 watak) 1 set
2. Lembaran Muka Jurnal “Siapa Saya”
3. Folio Mini 30 helai
4. Pensel Warna 10 buah
5. Pickerwheel 10 kotak
6. Komputer Riba
7. Projektor LCD 1
8. Pengimbas 1
1
1
17. Pengetahuan Sedia Ada
i) Murid terdedah dengan pengetahuan asas mengenai pekerjaan.
ii) Murid tahu penggunaan ayat tanya dan ayat penyata secara asas.
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Pengurusan ● Kebersihan kelas. ● Murid memastikan kelas ● Peralatan yang sesuai
Bilik Darjah
(2 minit) ● Persediaan murid untuk berada dalam keadaan
Set Induksi belajar. bersih.
(5 minit)
● Murid sedia untuk belajar
Boneka Lidi ● Guru mempamerkan BBM
(5 watak: tukang masak, boneka lidi yang
pegawai bomba, guru, -Boneka lidi
jururawat, jurutera)
mewakilkan beberapa
watak berdasarkan jenis-
● jenis pekerjaan. KB
Guru bersoal jawab -Menghubung kait
dengan murid mengenai
boneka-boneka lidi yang
mewakilkan jenis-jenis
pekerjaan. Elemen seni
● Murid dan guru -seni visual
menghubungkait dengan
isi pembelajaran pada
hari tersebut. Teknik
-soal jawab
Langkah 1 Muka Jurnal “Siapa Saya” ● Guru menyediakan BBM
(10 minit) (rujuk lampiran 2)
lembaran kerja. - Muka Jurnal “Siapa
● Murid dikehendaki Saya”
melukis dan mewarna
pekerjaan impian mereka
pada lembaran Muka Teknik
Jurnal “Siapa Saya”.
● Murid menulis ayat -Didik hibur
penyata di bawah lukisan
untuk menyatakan Ilmu
pekerjaan impian.
-Pendidikan Seni
KP
-Kecerdasan intrapersonal
KBKK
-menjana idea
Penilaian objektif (i)
Langkah 2 Folio Mini ● Murid dibahagikan BBM
(18 minit)
(rujuk lampiran 3) kepada beberapa - Folio Mini
- Pensel warna
kumpulan berdasarkan
● Murid yang berkongsi pekerjaan impian masing-
pekerjaan impian yang masing (3 orang).
sama bekerjasama ● Setiap kumpulan
untuk melengkapkan disediakan beberapa Pembelajaran koperatif
maklumat pekerjaan helaian kertas warna - Murid bekerjasama
untuk mencapai matlamat
impian mereka dalam yang berikat iaitu sebuah yang sama
Folio Mini. folio mini.
● Setiap helaian
mengandungi ayat tanya
berkenaan pekerjaan Elemen Seni
impian masing-masing. - Seni visual
● Contoh soalan :
- Siapa saya?
- Di manakah saya bekerja? Teknik
- Apakah yang saya lakukan -Didik hibur
ketika bekerja? -Aktiviti berkumpulan
● Murid dikehendaki PAK21
menulis ayat penyata -Murid boleh berfikir
untuk menjawab setiap secara kritikal dan kreatif
pernyataan dan menghias
folio mini tersebut dengan
kreatif.
Nilai murni
-Kerjasama
Penilaian objektif (ii)
Langkah 3 Kerusi Panas ● Murid kekal duduk dalam BBM
(23 minit)
● Disediakan di hadapan kumpulan seperti -Pickerwheel
-Permainan Kerusi Panas
kelas untuk sesi soal pelaksanaan aktiviti “Folio
jawab. Mini”.
● Guru menggunakan - Pengimbas
- LCD
Pickerwheel iaitu roda
Pickerwheel putar bernombor untuk
(rujuk lampiran 4) memilih kumpulan -Komputer Riba
bertuah.
● Guru memilih kumpulan ●
untuk menghantar wakil Kumpulan yang dipilih
duduk di Kerusi Panas
bagi sesi soal jawab dan dikehendaki menghantar TMK
pembentangan hasil
kerja Folio Mini wakil ke hadapan untuk - Pickerwheel (Pautan :
duduk di “Kerusi Panas” https://pickerwheel.com/ )
dan main peranan
sebagai watak pekerjaan - Pengimbas
impian mereka untuk sesi - Projektor LCD
soal jawab.
● Folio Mini yang dihasilkan
oleh kumpulan terpilih itu BCB
diberikan kepada guru
- Memproses maklumat
untuk diimbas dan
dipaparkan di papan tulis.
● Secara bergilir, kumpulan Teknik
lain memberikan ayat
tanya kepada murid yang -Soal jawab (TB:
duduk di Kerusi Panas 7. Menyoal dan
berdasarkan hasil kerja menyelesaikan masalah)
Folio Mini mereka. Murid -Didik hibur
yang disoal menjawab
dan sekaligus -Aktiviti berkumpulan
membentangkan hasil
kerja mereka.
● Murid-murid membina Peraturan Sosiobudaya
ayat tanya dan ayat - Kesantunan bahasa dan
penyata untuk bertukar laras bahasa
maklumat semasa sesi
soal jawab dengan
bimbingan guru. Elemen Keusahawanan
● Contoh soalan dan
-1.14 Boleh membina
jawapan. jaringan sosial
- Di manakah kamu bekerja?
- Saya bekerja di balai polis. PAK21
- Apakah warna baju -pembelajaran
seragam pekerjaan impian berpusatkan murid
kamu?
- Pekerjaan impian saya ialah -murid berfikir secara kritis
polis. Baju seragam saya dan kreatif
berwarna biru tua.
KP
Pemulihan -Kecerdasan Verbal
● Murid membina ayat Linguistik
tanya atau ayat penyata -Kecerdasan Interpersonal
secara berpandu dengan -Kecerdasan Intrapersonal
bimbingan lisan oleh
guru.
Penilaian objektif (iii)
Pengayaan
● Murid menulis ayat-ayat
yang telah dibina ke
dalam buku latihan
masing-masing.
Penutup Kognitif ● Murid memberi maklum KB
(5 minit)
● Rumusan isi balas pembelajaran hari
-kemahiran merumus
pembelajaran
tersebut dan merumus
● Kepentingan kepentingan penggunaan
penggunaan ayat tanya ayat tanya dan ayat Nilai murni
penyata. -kesyukuran
dan ayat penyata Guru memberikan pujian
●
dan ucapan tahniah
Sosial kepada murid-murid atas
hasil kerja dan KP
● Pujian atas usaha dan
kejayaan penglibatan mereka. -interpersonal
● Hasil kerja Folio Mini -intrapersonal
dipaparkan di sudut -verbal linguistik
Bahasa Melayu di
belakang kelas.
18. Refleksi
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________________
Lampiran
Lampiran 1 - Boneka Lidi
Lampiran 2 - Muka Jurnal “Siapa Saya?”
Lampiran 3 - Folio Mini
Lampiran 4 - Pickerwheel
RPH 20
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 3 Wawasan
3. Bilangan Murid : 38 Orang
4. Tarikh : 9/4/2021
5. Hari : Jumaat
6. Masa : 10.00 pagi – 11.00 pagi
7. Tema : Keselamatan
8. Tajuk : Waspada Selalu
9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa
10. Standard Kandungan
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
11. Standard Pembelajaran
5.1.4 Memahami dan menggunakan kata tugas mengikut konteks;
ii) kata tanya
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Mengeluarkan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 kata tanya yang terdapat dalam teks.
Membina sekurang-kurangnya 3 ayat berdasarkan kata tanya yang diberikan dengan
jelas dan betul.
13. Sistem Bahasa
● Tatabahasa: sintaksis– susunan ayat biasa
● Kosa kata: waspada, bahaya, tajam
● Ejaan: tanda baca-simbol titik noktah
● Sebutan dan intonasi: Sebutan bahasa Melayu baku
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Pendidikan Sivik Kewarganegaraan
● Nilai Murni: kerjasama, baik hati
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar Melalui TMK
● Kreativiti dan Inovasi: Imaginasi dan visualisasi
● Elemen Keusahawanan : Ek1 : 1.4 Daya kreativiti dan Inovasi
o EK 2: 2.3 Menghasilkan idea dari pemerhatian
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: menghubung kait pengalaman, menganalisis, merumus, menjana idea,
menilai
● BCB: Memproses dan mengaplikasi maklumat
● Teknik : Soal jawab
● Kecerdasan Pelbagai: Verbal-Linguistik, Interpersonal
● Kemahiran Belajar Cara Belajar: memproses maklumat
● Pembelajaran Kontekstual: Menghubungkait video lagu dengan tajuk
pembelajaran
● Pembelajaran Konstruktivisme: Bersoal jawab berdasarkan bahan yang diberikan
● Pedagogi Masa Kini : Pemikiran kritis, kreatif
● Kemahiran Insaniah : Pemikiran kreatif dan kemahiran menyelesaikan masalah
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil. Perkara Jumlah
1. Komputer Riba 1
2. Pembesar Suara 1
3. Video Lagu Didi & Friends (Pakai Tali Pinggang) 1
4. Kertas sebak (kata perintah) 1
5. Petikan dari Buku Teks Muka Surat 46 38
6. Lembaran suai kata 38
7. Lembaran kerja Penilaian 38
8. Lembaran kerja Pemulihan 14
9. Lembaran kerja Pengayaan 24
17. Pengetahuan Sedia Ada
Murid biasa menggunakan kata sendi nama dalam kehidupan seharian
Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran
PENGURUSAN Peralatan yang
BILIK DARJAH ● Murid memastikan sesuai
kelas bersih dan
(2 minit) ● Kebersihan kelas mereka bersedia untuk
● Persediaan murid belajar
untuk belajar
Set Induksi ● Video Lagu Didi & ● Murid ditayangkan KB
(5 minit) Friends (Pakai Tali ● Menghubungkait
Pinggang) dengan video lagu
‘Pakai Tali Pinggang’
Soalan : ● Murid dan guru Teknik
bersoal jawab tentang
Mengapakah isi video yang telah ● Soal Jawab
kita perlu ditayangkan.
menjaga Ilmu
keselamatan? ● Guru dan murid
Apakah contoh menghubungkait ● Pendidikan Sivik
cara untuk jawapan murid dan
menjaga dengan topik Kewarganegaraa
keselamatan? pembelajaran pada n
hariini.
TMK
● Video Youtube
https://www.youtube.
com/watch?v=6sJuzo
kFwfg
Jangkaan jawapan Nilai Murni
● Baik hati
Agar tidak KBAT:
mengalami
kemalangan ● Perluasan
Pakai topi pengalaman sedia
keledar, tutup ada murid
dan kunci pintu
Pembelajaran
Kontekstual
● Menghubungkait
video dengan
tajuk
pembelajaran
Langkah 1 Kertas Sebak (Kata ● Murid ditunjukkan Bahan Bantu
(15 minit)
Tanya) dengan kertas sebak Mengajar
berkenaan kata tanya
● Guru menerangkan ● Kertas sebak
kepada murid tentang ● Petikan teks
kata tanya
● Murid dan guru KB
bersoal jawab tentang
kata tanya ● Menjana idea
● Murid diberikan
sebuah petikan teks. Pendekatan
● Murid perlu membaca
dan mengenal pasti ● Berpusatkan
kata tanya yang bahan
terdapat dalam teks
● Murid menulis kata KI
tanya di dalam buku
tulis. ● Pemikiran kritis
dan kemahiran
menyelesaikan
masalah
KP
● Verbal Linguistik
● Interpersonal
Nilai Murni
● Kerjasama
EK
● EK 1: 1.4
Pembelajaran
Kontekstual
Langkah 2 ● Membina ayat ● Guru memberikan Penilaian Objektif
(18 minit) berdasarkan kata lembaran suai kata (i)
tanya tanya dan fungsinya BBM
● Murid mengenal pasti ● Lembaran kerja
kata tanya yang
terdapat dalam KB
lembaran tersebut.
● Menjana idea
● Murid membina ayat
berdasarkan kata KP
tanya tersebut.
● Interpersonal
EK
● EK 2: 2.3
Kemahiran Insaniah
● Pemikiran kritis
dan kemahiran
menyelesaikan
masalah
Pembelajaran
Konstruktivisme
Penilaian Objektif
(ii)
Langkah 3 Penilaian ● Guru memberikan
(18 minit) lembaran kerja BBM
● Bulatkan jawapan kepada murid.
yang betul ● Lembaran
● Murid perlu penilaian
membulatkan pilihan
jawapan yang betul ● Lembaran kerja:
pemulihan
● Lembaran
kerja:pengayaan
Pengayaan ● Murid perlu KB
melengkapkan ayat
● Lengkapkan dengan kata tanya ● Menganalisis
dengan jawapan yang betul. ● Menilai
yang betul
BCB
● Memproses dan
mengaplikasikan
maklumat
Pemulihan ● Murid diberikan
lembaran kerja.
● Warnakan kata
tanya ● Murid perlu
mewarnakan kata
tanya yang terdapat
dalam kotak.
Penutup Penutup Kognitif ● Murid-murid dibimbing KB
(5 minit)
● Rumusan isi oleh guru untuk
pelajaran
merumuskan isi ● Merumus
pelajaran pada hari
ini. Nilai
● Guru menggalakkan
murid supaya ● Keberanian
mengamalkan nilai-
nilai murni yang telah KP
dipelajari ke dalam
kehidupan seharian. ● Verbal
linguistik
Penutup Sosial ● Murid diberikan pujian
oleh guru atas
● Pujian atas usaha komitmen dan
dan kejayaan kesungguhan yang
ditunjukkan oleh
mereka.
18. Refleksi
Lampiran 1
Waspada Selalu
Farizal dan Aqil sedang berlatih untuk berlakon berdasarkan sebuah gambar. Berikut
merupakan dialog mereka berdua
Farizal : Di manakah Nabila membaca buku?
Aqil : Nabila sedang membaca buku di dalam bilik
Farizal : Siapakah yang mengingatkan Nabila?
Aqil : Ayahnya mengingatkan Nabila agar sentiasa berhati-hati
semasa mengambil buku di rak.
Farizal : Bilakah rak buku itu dipasang?
Aqil : Rak buku itu dipasang tiga tahun yang lalu.
Farizal : Berapakah jumlah buku yang boleh ditampung oleh rak?
Aqil : Buku-buku di rak haruslah tidak terlalu banyak dan tidak
penuh muatannya.
Farizal : Apakah objek yang tidak boleh diletakkan di rak buku?
Aqil : Objek tajam dan berat seperti gunting, pembaris keluli dan
pasu bunga tidak boleh diletakkan di rak buku.
Farizal : Mengapakah tidak boleh berbuat sedemikian?
Aqil : Jika terjatuh, objek tersebut boleh mencederakan Nabila.
Farizal : Bagaimanakah cara untuk mengelakkan perkara tersebut?
Aqil : Oleh itu, untuk mengelakkan bahaya kepada Nabila, objek
tersebut mestilah diletakkan di tempat yang berasingan.
Lembaran Kerja tempat
Bina ayat dengan menggunakan kata tanya yang berikut. masa
jumlah
siapa orang
di mana sebab
mengapa
berapa
bila
1.
_________________________________________________________
_____________________________
2.________________________________________________________
_______________________________
3.________________________________________________________
_______________________________
4.________________________________________________________
_______________________________
5.________________________________________________________
_______________________________
Lampiran 3
Lampiran 4
Lampiran 5 kereta
siapa
berapa bagaimana
dan kerana
minta
dengan makan
mengapa bila
tidur
di mana
sila
RPH 21
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN
1.Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
2.Tahun : 6 Intelek
3.Bilangan Murid : 14 orang
4.Tarikh : 10 Februari 2019
5.Hari : Rabu
6.Masa : 8.15 pagi- 9.15 pagi
7.Tema : Kebudayaan, Kesenian dan Estetika
8.Tajuk : Warisan Kita
9. Standard Kandungan
1.2 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata,perkataan,
frasa dan ayat dengan betul.
10. Standard Pembelajaran
1.2.6 Mendengar, memahami dan menyebut jenis ayat dan ragam ayat dengan struktur
binaan ayat yang betul dan tepat.
11. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Mendengar dan menyebut tiga daripada empat jenis dan ragam ayat berserta
contoh ayat yang terdapat dalam rakaman audio dengan betul dan tepat.
ii. Menjawab soalan berbentuk kuiz menerusi aplikasi ‘Flip Quiz’ dengan tepat.
12. Sistem Bahasa
Tatabahasa
● Sintaksis: Jenis ayat, iaitu ayat penyata, ayat tanya, ayat seruan dan ayat
perintah.
Ragam ayat, iaitu ayat aktif dan ayat pasif
● Morfologi: Kosa kata iaitu budaya, seni tari, silat
13. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Sejarah
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Audio-visual
● Nilai Murni: Kerjasama, kesyukuran dan semangat bermasyarakat
● PAS: Kebersihan fizikal dan mental
● Kreatif: membina dialog secara spontan
14. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: Menghubungkait dengan pengalaman, menganalisis, mengaplikasi, merumus
● KP: Verbal-linguistik, muzik, kinestetik, intepersonal, intrapersonal
● BCB: Mengumpul dan memproses maklumat.
● Strategi: Pembelajaran kontekstual, pembelajaran koperatif, didik hibur
● Pendekatan: Berpusatkan tema, berpusatkan murid, induktif
● Kaedah: Audio-lingual, komunikatif, soal jawab
● Teknik: Nyanyian, permainan bahasa, main peranan, soal jawab
15. Alat/ Bahan Bantu Mengajar Kuantiti
Bil Perkara 1
1 Komputer riba 1
2 Projektor LCD 1
3 Slaid pembelajaran 3
4 Kad manila 12
5 Kad jenis dan ragam ayat 14
6 Lirik lagu 3
7 Papan tulis 14
8 Lembaran kerja 1
9 Pakaian Juruterbang 2
10 Pakaian Pramugari
16. Pengetahuan Sedia Ada
Beberapa orang murid pernah menaiki kapal terbang dan bercuti ke Negeri Utara, Pantai
Timur, Sabah dan Sarawak. Murid juga pernah menggunakan jenis-jenis dan ragam ayat
semasa berkomunikasi dalam kehidupan seharian.
17. Pendekatan
Induktif: Menerangkan terdahulu secara terperinci setiap jenis dan ragam ayat.
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran
PENGURUSAN ● Kebersihan kelas PAS
1) Murid memastikan
BILIK DARJAH ● Persediaan murid kebersihan dan ● Kebersihan
kekemasan di bilik fizikal dan
(2 MINIT) untuk belajar darjah. mental.
2) Murid diberitahu tentang
objektif pembelajaran.
SET INDUKSI Klip video lagu 1) Murid menonton klip BBM
(5 MINIT) ‘Sayang Malaysia’ video lagu yang ● Klip Video
● Negeri Utara ditayangkan. ● Lirik Lagu
● Negeri Pantai Timur
2) Murid menyanyikan lagu STRATEGI
● Sabah/Sarawak ‘Sayang Malaysia’ ● Pembelajaran
dengan melodi lagu
Lirik lagu ‘Rasa Sayang’ sambil Kontekstual
(Lampiran 1) melakukan pergerakan
dengan bimbingan guru. TEKNIK
● Nyanyian
3) Murid menyatakan
pandangan tentang klip KB
video yang ditonton dan ● Menghubung
lirik lagu yang
dinyanyikan. kait
4) Guru membimbing KP
murid untuk ● Verbal-
menghubungkaitkan
jawapan dengan tajuk Linguistik
pelajaran pada hari ini. ● Muzik
● Kinestetik
LANGKAH 1 Jenis kebudayaan di 1) Murid mendengar BBM
(16 MINIT) Kedah: rakaman perbualan
tentang jenis ● Audio
● Seni Tari kebudayaan di negeri Perbualan
Tarian Mek Mulung Kedah.
● Kad Jenis dan
Ragam Ayat
● Kad Manila