9/29/21, 10:45 PM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)
BIL MASA ISI KANDUNGAN HASIL AKTIVITI ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
PEMBELAJARAN PENGAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING
PEMBELAJARAN
Guru memulakan kelas
8.40 Pra Pengajaran: dengan ucapan salam
1 AM - 1 Salam
Pelajar akan lebih kepada pelajar Senarai nama Kemaskini
8.42 2 Doa
bersedia untuk Guru meminta
pelajar untuk kehadiran pelajar
AM 3 Keh
adiran memulakan pembelajaran membacakan doa
Guru menyemak k
ehadiran Kemaskini
pelajar di dalam kelas
ABBM:
- Slaid p
ower point
Guur:
- Men
unjukkan pelajar
- Buku teks
- Slaid peng
ajaran
video GIF yang
8.42 Set Induksi Pelajar akan dapat mengandungi topik - Video GIF
AM - Guru menun
jukkan mengaitkan video GIF pembelajaran
8.45 video GIF bagi dengan topik - Menerangka
n serba
2 AM menggambarkan tajuk pembelajaran pada ringkas tentang topik Teknik:
yang akan dipelajari. pembelajaran Sokratik
- Memberitah
u kepada
pelajar tentang topik
KBKK:
Menghu
bungkait
pemeblajaran beserta
objektif pembelajaran Strategi:
Pemusat
kan guru
eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=10766&b=35049&c=55734&yaadmin=5&s=91&p=3763 3/5
9/29/21, 10:45 PM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)
BIL MASA ISI KANDUNGAN HASIL AKTIVITI ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
PEMBELAJARAN PENGAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING
PEMBELAJARAN
- Menulis pseudokod bagi
struktur kawalan UNTUK
(for) dengan betul. ABBM:
- Menulis pseudoko
d bagi Slaid po
wer point
struktur kawalan SELAGI Video pengajaran
(while) dengan betul. Buku teks
- Menulis pseudokod
bagi
struktur kawalan ULANG-
Penyampaian isi: Teknik:
8.45 1. Menulis pseud
okod Pelajar dapat menulis SEHINGGA (repeat-until) Penjelas
an
AM - dan melukis carta alir
3 9.35 yang melibatkan pseudokod dan melukis dengan betul.
Kemaskini
AM ulangan. carta alir yang melibatkan - Melukis cart
a alir bagi
KBKK:
ulangan. struktur kawalan UNTUK Meneran
gkan
Memahami
(for) dengan betul.
- Melukis carta alir
bagi
struktur kawalan SELAGI Strategi:
Berpusat
kan guru
(while) dengan betul. dan pelajar
- Melukis carta alir ba
gi
struktur kawalan ULANG-
SEHINGGA (repeat-until)
dengan betul.
eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=10766&b=35049&c=55734&yaadmin=5&s=91&p=3763 4/5
9/29/21, 10:45 PM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)
BIL MASA ISI KANDUNGAN HASIL AKTIVITI ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
PEMBELAJARAN PENGAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING
PEMBELAJARAN
Pelajar dapat Guru: ABBM:
Memb
uat kesimpulan Modul
menerangkan apa yang Memberi tugasan kerj
a Slaid
rumah kepada pelajar Buku
teks
4 9.35 Penutup: telah dipelajari dengan Kemaskini
AM - Membuat
kesimpulan baik
9. 40 kecil tentang topik
AM pembelajaran yang
Pelajar: Teknik:
telah diajar Merumu
skan kembali apa Merumu
s
Guru dapat yang telah dipelajari di
menambahbaik kelas dalam kelas
berdasarkan soal jawab Membuat ke
rja rumah di
rumah Nilai:
dengan pelajar Meng
hormati
KBKK:
Penilaia
n
pemahaman
Strategi:
Pemusat
kan guru
dan pelajar
eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=10766&b=35049&c=55734&yaadmin=5&s=91&p=3763 5/5
9/29/21, 10:46 PM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)
Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)
NAMA NOR ISMANATASHA BINTI ISMAIL NO TEL : 017-9267397 01164981997
:
SUBJEK ASK (1DL) MULAI : 8/8/2021 HINGGA : 30/9/2021
:
BIL TAJUK KANDUNGAN HURAIAN
1. Menulis pseudokod untuk menyelesaikan masalah yang melibatkan
3.1.1 Menulis pseudokod dan melukis carta alir pelbagai pilihan dan ulangan.
2. Menghasilkan pseudokod d
an carta alir untuk menyelesaikan masalah
pelbagai pilihan dalam penyelesaian masalah.
3.1.2 Menulis pseudokod dan melukis carta al
ir yang melibatkan pelbagai pilihan dan ulangan.
3. Menghasilkan pseudokod dan melukis carta
alir yang jelas serta terperinci
3.1 yang melibatkan ulangan.
1 PEMBANGUNAN 3.1.3 Mengesan ralat darip
ada pseudokod dan bagi menyelesaikan masalah yang melibatkan pelbagai pilihan dan ulangan.
ALGORITMA carta alir dalam penyelesaian masalah. 4. Mencari dan membaiki ralat daripada pseudokod dan carta alir.
3.1.4 Menghasilkan pseudokod dan car
ta alir 5. Menghasilkan lebih daripada satu pseudokod atau carta alir bag
i
yang melibatkan gabungan pelbagai pilihan dan menyelesaikan permasalahan yang sama.
ulangan. 6. Mencipta pseudokod dan melukis carta alir melibatkan gabungan pelbagai
pilihan dan ulangan yang boleh digunakan untuk membangunkan satu
aplikasi.
MINGGU KELAS/TINGKATAN MULAI HINGGA RANCANGAN MINGGUAN ABBM/CATATAN
KE Quizzes
Kelapan 1 DELIMA 26-09- 30-09- 3.1.1 Menulis pseudokod dan melukis carta alir pelbagai pilihan dalam
(8) 2021 2021 penyelesaian masalah.
3.1.2 Menulis pseudok
od dan melukis carta alir yang melibatkan ulangan.
3.1.3 Mengesan ralat daripada pseudokod dan carta alir dalam penyelesaia
n
masalah.
3.1.4 Me
nghasilkan pseudokod dan carta alir yang melibatkan gabungan
pelbagai pilihan dan ulangan.
eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=10766&b=35049&c=55921&yaadmin=5&s=91&p=3763 1/4
9/29/21, 10:46 PM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (BIL 1)
Tambah Terperinci
Kemaskini
Refleksi
Tarikh Key In
26-09-2021
Tarikh Kemaskini
00-00-0000
Tarikh Kemaskini Refleksi
TARIKH 30-09-2021 TINGKATAN/KELAS 1 DELIMA
TEMPAT WhatsApp dan Quizzes BIL PELAJAR 23
MASA 8.40 A.M - 9.40 A.M
OBJEKTIF Pada akhir pembelajaraan, pelajar dapat:
1. Menjawab soalan kuiz yang diberikan
oleh guru denagn betul
PENGETAHUAN SEDIA ADA Pelajar telah mempelajari semua topik dalam bab ini
ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM) Quizzes
WhatsA
pp
1. Pelajar berada di atas talian seperti waktu yang telah ditetapkan.
PENGURUSAN KELAS/LANGKAH 2. Pelajar menjawab salam yang diberikan oleh guru.
KESELAMATAN 3. Memastikan pelajar tidak menghadapi sebarang ma
salah untuk menjalani kelas secara atas talian pada
hari tersebut.
PENERAPAN NILAI-NILAI MURNI 1. Pelajar mengamalkan sikap berdisiplin
2. Pelajar mengamalkan keagamaan
TUGASAN/KERJA RUMAH Pelajar perlu mengulangkaji soalan yang telah dijawab
REFLEKSI SESI PENGAJARAN PELATIH
KOMEN PENYELIA
KOMEN PEMBIMBING
BIL MASA ISI KANDUNGAN HASIL PEMBELAJARAN AKTIVITI ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
PENGAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING
PEMBELAJARAN
eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=10766&b=35049&c=55921&yaadmin=5&s=91&p=3763 2/4
9/29/21, 10:46 PM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)
BIL MASA ISI KANDUNGAN HASIL PEMBELAJARAN AKTIVITI ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
PENGAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING
PEMBELAJARAN
Guru memulakan kelas
dengan ucapan salam
8.40 Pra Pengajaran:
Pelajar akan lebih bersedia kepada pelajar
untuk memulakan Guru meminta
pelajar
1 AM - 1 Salam pembelajaran Senarai nama Kemaskini
8.42 2 Doa
untuk membacakan doa kehadiran pelajar
AM 3 Keh
adiran
Guru menyemak Kemaskini
kehadiran pelajar di
Kemaskini
dalam kelas
ABBM:
Set Induksi Guur: WhatsA
pp
Guru memb
uat - Men
erangkan serba
imbasan kembali
8.45 topik pembelajaran Pelajar akan dapat mengaitkan ringkas tentang topik Teknik:
AM - yang telah dipelajari Sokratik
2 9.35 kuiz yanga akan dijawab pembelajaran yang telah
AM
dengan topik pembelajaran dipelajari
yang telah dipelajari - Member
itahu kepada KBKK:
pelajar tentangkuiz yang Menghu
bungkait
akan dijawab oleh pelajar
Strategi: guru
Pemusat
kan
Guru: ABBM:
- Men
erangkan cara WhatsA
pp
untuk menjawab kuiz Quizzes
- Menerangkan peratu
ran
menjawab kuiz
3 8.45 Kuiz: Pelajar dapat menjawab - Memberi link
untuk Teknik:
AM - Pelaja
r menjawab soalan kuiz yang diberikan menjawab kuiz Penjelas
an
9.35 kuiz bagi topik
AM pembelajaran dalam
Bab 3
Pelajar: KBKK:
- Memb
eri perhatian Meneran
gkan
- Menjawab kuiz yan
g Memahami
diberikan oleh guru
- bMembuka link ya
ng
diberikan oleh guru dan
menjawab soalan kuiz Strategi:
Berpusat
kan guru
dan pelajar
eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=10766&b=35049&c=55921&yaadmin=5&s=91&p=3763 3/4
9/29/21, 10:46 PM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)
BIL MASA ISI KANDUNGAN HASIL PEMBELAJARAN AKTIVITI ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
PENGAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING
PEMBELAJARAN
4 9.35 Penutup: Guru: Guru: ABBM: Kemaskini
AM - - Soal jaw
ab guru dan - Berta
nya soalan secara - Men
jawab soalan yang Slaid
9. 40 pelajar rawak kepada pelajar ditanya oleh pelajar Buku
teks
AM - Memb
uat - Memberi peluang ke
pada - Bertanya soalan
kesimpulan kecil pelajar untuk bertanya soalan sekiranya tiada soalan
tentang topik - Guru dapat menambahbaik
yang diajukan oleh
pembelajaran yang kelas berdasarkan soal jawab pelajar Teknik:
telah diajar dengan pelajar - Memb
uat kesimpulan Interaks
i 2 hala
- Memberi tugasan kerj
a Merumus
rumah kepada pelajar
Pelajar:
- Bertan
ya kepada guru Nilai:
sekiranya tidak memahami Pelajar: Meng
hormati
tentang topik pengajaran - Bertan
ya soalan kepada
- Mencatat pertanyaan da
lam guru
buku - Me
ncatat soalan yang
ditanya dalam buku KBKK:
- Merumuskan kemb
ali Penilaia
n
apa yang telah dipelajari pemahaman
di dalam kelas
- Membuat ker
ja rumah
di rumah Strategi:
Pemusat
kan guru
dan pelajar
Kaedah:
Soal jaw
ab
eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=10766&b=35049&c=55921&yaadmin=5&s=91&p=3763 4/4
JURNAL
MINGGUAN
•
9/26/21, 10:11 PM Jurnal/Refleksi Program Latihan Mengajar
JURNAL/REFLEKSI
SEMESTER : SEM3 - LM2 (SMPV) / 2020/2021
TARIKH : 8- 12 Ogos 2021
TAJUK : Pengajaran Minggu Pertama
PERISTIWA : Sesi pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar
1. Bisikan hati:
Minggu ini, say
a berasa teruja untuk memulakan sesi pengajaran dan
pembelajaran
REFLEKSI : 2. Menganalisis / Menilai:
Pelajar memberi kerjasama
yang baik walaupun ada sesetengah pelajar yang tidak
1.Bisikan Hati dapat menyertai kelas seperti masa yang ditetapkan. Pelajar tetap menghantar
2.Menganalisis/Me
nilai tugasan seperti yang diminta oleh guru.
3.Kesedaran Baru
4.Cadangan/Tindaka
n 3. Kesedaran baru:
Kaedah pengajaran
baharu iaitu secara atas talian sedikit sebanyak menguji
kebolehan saya dalam melaksanakan sesi pengajaran dan pembelajaran
4. Cadangan / Tindakan:
Saya perlu mencari idea
baru untuk menarik perhatian pelajar agar dapat
menyertai kelas seperti masa yang ditetapkan
SEMAKAN PENYELIA
STATUS SEMAKAN (PENYELIA) : Belum Disemak
KOMEN (PENYELIA) :
TARIKH KOMEN (PENYELIA) :
SEMAKAN PEMBIMBING
STATUS SEMAKAN (PEMBIMBING) : Belum Disemak
KOMEN (PEMBIMBING) :
TARIKH KOMEN (PEMBIMBING) :
eplm.uthm.edu.my/eplm/detailjurnal.php?a=27314&ya=5&k=0 1/1
9/26/21, 10:12 PM Jurnal/Refleksi Program Latihan Mengajar
JURNAL/REFLEKSI
SEMESTER : SEM3 - LM2 (SMPV) / 2020/2021
TARIKH : 15 - 19 Ogos 2021
TAJUK : Pengajaran dan poembelajaran pada minggu kedua
PERISTIWA : Sesi pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar
1. Bisikan hati
Minggu ini, sa
ya berasa sedikit risau melihat prestasi pelajar yang kurang
memberi respon semasa sesi pengajaran dan pembelajaran dijalankan.
REFLEKSI : 2. Menganalisis / Menilai
Sesi pengajaran dan pemb
elajaran pada minggu ini sepatutnya dijalankan secara
atas talian dengan menggunakan Google Meet. Namun, berlaku kekangan data
1.Bisikan Hati internet yang tidak mencukupi menyebabkan ramai pelajar yang tidak dapat
2.Menganalisis/Me
nilai menyertai kelas secara atas talian dengan baik.
3.Kesedaran Baru
4.Cadangan/Tindaka
n 3. Kesedaran baru
Saya sedar bahawa
kaedah pemebelajaran haruslah mengikut peredaran masa
sekarang dan interaksi antara guru dan pelajar juga perlu lebih mesra.
4. Cadangan / tindakan
Saya mencari banyak 's
ticker' yang boleh digunakan untuk interaksi dua hala guru
dan pelajar kerana pelajar dilihat lebih suka berkomunikasi dengan
menggunkannya.
SEMAKAN PENYELIA
STATUS SEMAKAN (PENYELIA) : Belum Disemak
KOMEN (PENYELIA) :
TARIKH KOMEN (PENYELIA) :
SEMAKAN PEMBIMBING
STATUS SEMAKAN (PEMBIMBING) : Belum Disemak
KOMEN (PEMBIMBING) :
TARIKH KOMEN (PEMBIMBING) :
eplm.uthm.edu.my/eplm/detailjurnal.php?a=27384&ya=5&k=0 1/1
9/26/21, 10:12 PM Jurnal/Refleksi Program Latihan Mengajar
JURNAL/REFLEKSI
SEMESTER : SEM3 - LM2 (SMPV) / 2020/2021
TARIKH : 22 - 26 Ogos 2021
TAJUK : Pengajaran dan pembelajaran pada minggu ketiga
PERISTIWA : Sesi pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar
1. Bisikan hati
Minggu ini, sa
ya berasa gembira apabila pelajar dapat memberi respon yang baik
untuk sesi pengajaran dan pembelajaran yang diajalankan.
2. Menganalisis / Manilai
Pelajar dapat memebri ekr
jasama yang baik dalam sesi pengajaran dan
REFLEKSI : pembelajaran kerana kaedah dan strategi pengajaran yang digunakan adalah
menarik. Guru mula memperkenalkan sistem bintang bagi menarik minit pelajar
1.Bisikan Hati dalam memberi respon dan menyiapkan tugasan yang diberikan tepat waktu.
2.Menganalisis/Me
nilai
3.Kesedaran Baru
4.Cadangan/Tindaka
n 3. Kesedaran baru
Kaedah pengajaran
menggunakan teknik bintang ini sedikit sebanyak dapat
memberi semangat baru kepada pelajar untuk sentiasa peka dengan pembelajaran
yang berlangsung.
4. Cadangan / tindakan
Kaedah bintang ini dipe
rkenalkan untuk 1 kelas sahaja sebagai permulaan.
melihat pada respon yang baik, teknik bintang juga akan dipertimbangkan untuk
digunakan pada kelas yang lain.
SEMAKAN PENYELIA
STATUS SEMAKAN (PENYELIA) : Belum Disemak
KOMEN (PENYELIA) :
TARIKH KOMEN (PENYELIA) :
SEMAKAN PEMBIMBING
STATUS SEMAKAN (PEMBIMBING) : Belum Disemak
KOMEN (PEMBIMBING) :
TARIKH KOMEN (PEMBIMBING) :
eplm.uthm.edu.my/eplm/detailjurnal.php?a=27386&ya=5&k=0 1/1
9/26/21, 10:12 PM Jurnal/Refleksi Program Latihan Mengajar
JURNAL/REFLEKSI
SEMESTER : SEM3 - LM2 (SMPV) / 2020/2021
TARIKH : 29 Ogos - 2 September 2021
TAJUK : Pengajaran dan pembelajaran pada minggu keempat
PERISTIWA : Sesi pengajaran dan pembelajaran pada minggu keempat berjalan dengan lancar
1. Bisikan hati
Minggu ini, sa
ya berasa gembira apabila pelajar masih lagi dapat memberi respon
yang baik untuk sesi pengajaran dan pembelajaran yang diajalankan.
2. Menganalisis / Manilai
Semasa sesi pengajaran da
n pengajaran berlangsung, dapat dilihat peningkatan
REFLEKSI : pelajar dalam aktiviti dalam talian. Pelajar dapat memberi respon dan bertanya
kepada guru
1.Bisikan Hati
2.Menganalisis/Me
nilai
3.Kesedaran Baru
3. Kesedaran baru
4.Cadangan/Tindaka
n Kaedah pengajaran
yang lebih mesra dan seronok akan diperkenalkan. Guru akan
memberi nilai untuk setiap respon dan aktivit pelajar dalam dan luar talian.
Pelajar akan diberi ganjaran mengikut keaktifan mereka semasa menjalankan sesi
pengajaraan dan pembelajaran di rumah ini.
4. Cadangan / tindakan
Kaedah memberi hadia
ini patut digunakan untuk menyuntik semangat pelajar
untuk kembali bersemangat semas sesi pengajaran dan pembelajaran
berlangsung..
SEMAKAN PENYELIA
STATUS SEMAKAN (PENYELIA) : Belum Disemak
KOMEN (PENYELIA) :
TARIKH KOMEN (PENYELIA) :
SEMAKAN PEMBIMBING
STATUS SEMAKAN (PEMBIMBING) : Belum Disemak
KOMEN (PEMBIMBING) :
TARIKH KOMEN (PEMBIMBING) :
eplm.uthm.edu.my/eplm/detailjurnal.php?a=27548&ya=5&k=0 1/1
9/26/21, 10:12 PM Jurnal/Refleksi Program Latihan Mengajar
JURNAL/REFLEKSI
SEMESTER : SEM3 - LM2 (SMPV) / 2020/2021
TARIKH : 5 - 9 September 2021
TAJUK : Peperiksaan pertengah tahun 2021 ( Minggu kelima)
PERISTIWA : Peperiksaan pertengah tahun berjalan dengan lancar
1. Bisikan hati
Minggu ini, sa
ya berasa gembira apabila pelajar dapat menjawab soalan
peperiksaan yang telah dijadualkan..
REFLEKSI : 2. Menganalisis / Manilai
Walaupun minggu peperik
saan, pelajar tetap dapat memebri kerjasama dengan
guru untuk menanda kehadiran mereka pada minggu ini.
1.Bisikan Hati
2.Menganalisis/Me
nilai
3.Kesedaran Baru
3. Kesedaran baru
4.Cadangan/Tindaka
n Kaedah peperiksaa
n secara open book mungkin baru bagi pelajar. Kaedah ini
digunakan untuk menjaga keselamatan semua untuk terus patuh pada arahan
untuk duduk di rumah.
4. Cadangan / tindakan
Walaupun peperiksaan
dijalankan secara open book, pelajar tetap dapat manfaat
daripadanya kerana sebagai salah satu ulangkaji untuk pelajar membaca nota
yang mereka telah catat selama pembelajaran secara atas talian.
SEMAKAN PENYELIA
STATUS SEMAKAN (PENYELIA) : Belum Disemak
KOMEN (PENYELIA) :
TARIKH KOMEN (PENYELIA) :
SEMAKAN PEMBIMBING
STATUS SEMAKAN (PEMBIMBING) : Belum Disemak
KOMEN (PEMBIMBING) :
TARIKH KOMEN (PEMBIMBING) :
eplm.uthm.edu.my/eplm/detailjurnal.php?a=27633&ya=5&k=0 1/1
9/26/21, 10:12 PM Jurnal/Refleksi Program Latihan Mengajar
JURNAL/REFLEKSI
SEMESTER : SEM3 - LM2 (SMPV) / 2020/2021
TARIKH : 12 - 16 September 2021
TAJUK : Cuti Pertengahan Tahun ( Minggu keenam)
PERISTIWA : Cuti Pertengahan Tahun
REFLEKSI :
1.Bisikan Hati
2.Menganalisis/Me
nilai
3.Kesedaran Baru
Cuti Pertengahan Tahun
4.Cadangan/Tindaka
n
SEMAKAN PENYELIA
STATUS SEMAKAN (PENYELIA) : Belum Disemak
KOMEN (PENYELIA) :
TARIKH KOMEN (PENYELIA) :
SEMAKAN PEMBIMBING
STATUS SEMAKAN (PEMBIMBING) : Belum Disemak
KOMEN (PEMBIMBING) :
TARIKH KOMEN (PEMBIMBING) :
eplm.uthm.edu.my/eplm/detailjurnal.php?a=27799&ya=5&k=0 1/1
9/26/21, 10:12 PM Jurnal/Refleksi Program Latihan Mengajar
JURNAL/REFLEKSI
SEMESTER : SEM3 - LM2 (SMPV) / 2020/2021
TARIKH : 19 - 23 September 2021
TAJUK : Pengajaran dan pembelajaran pada minggu ketujuh
PERISTIWA : Sesi pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar
1. Bisikan hati
Pada minggu in
i, saya berasa gembira kerana pelajar masih lagi dapat memberi
kerjasama yang baik kepada guru dalam sesi pengajaran dan pembelajaran yang
dijalankan.
REFLEKSI : 2. Menganalisis/ Menilai
Pelajar suka dengan kaed
ah bintang yang digunakan oleh guru, buktinya lebih
ramai pelajar yang makin aktif dan menyiapkan tugasan pada awal waktu.
1.Bisikan Hati Kaedah bintang yang digunakan ini dapat menaikkan semangat pelajar dalam
2.Menganalisis/Me
nilai pengajaran dan pembelajaran secara atas talian.
3.Kesedaran Baru
4.Cadangan/Tindaka
n
3.Kesedaran baru
Guru sedar bahaw
a pelajar pelu disuntik semangat untuk terus bersemangat
dalam menjalankan sesi pengajaran dan pembelajaran secara atas talian ini.
4. Cadangan / tindakan
Guru memberitahu pela
jar bahawa setiap penglibatan pelajar secara aktif di dalam
kelas akan mendapat ganjaran yang membuatkan pelajar makin bersemangat
ketika dalam kelas.
SEMAKAN PENYELIA
STATUS SEMAKAN (PENYELIA) : Belum Disemak
KOMEN (PENYELIA) :
TARIKH KOMEN (PENYELIA) :
SEMAKAN PEMBIMBING
STATUS SEMAKAN (PEMBIMBING) : Belum Disemak
KOMEN (PEMBIMBING) :
TARIKH KOMEN (PEMBIMBING) :
eplm.uthm.edu.my/eplm/detailjurnal.php?a=27896&ya=5&k=0 1/1
LAMPIRAN
•
SOALAN KUIZ
& SKEMA KUIZ
9/26/21, 11:17 AM PERSEKITARAN KOD ARAHAN | Print - Quizizz
PERSEKITARAN KOD ARAHAN NAME :
CLASS :
6 Questions DATE :
1. Apakah fungsi pembolehubah dalam konteks
pengaturcaraan komputer?
a) Digunakan sebagai pengecam b) Digunakan untuk mewakili sesuatu data
yang perlu digunakan
c) Digunakan sebagai fungsi input d) Digunakan sebagai fungsi output
2. Pemalar digunakan apabila... b) Melibatkan C++
a) Melibatkan interaksi manusia komputer
c) Melibatkan pengiraan Matematik
3. Fungsi input adalah... b) Data yang dimasukkan oleh pengguna
a) Data yang dipaparkan d) Data yang betul dan salah
c) Data yang betul sahaja
4. Apakah elemen yang perlu ada dalam IMK?
a) Input & output b) Manusia dan komputer
c) Komputer, input & output d) Manusia, komputer, input & output
5. Maklumat yang dipaparkan pada skrin komputermerujuk
kepada
a) Input b) Nilai hasil
c) Output
https://quizizz.com/print/quiz/5d2568936f3fde001afc3b48 1/3
9/26/21, 11:17 AM PERSEKITARAN KOD ARAHAN | Print - Quizizz
6. >>> umur = int (14)>>> print ("Umur anda pada tahun ini
ialah", umur)
Nyatakan output yang akan dipaparkan
a) 14 b) Umur anda pada tahun ini ialah 14
c) Umur = 14
https://quizizz.com/print/quiz/5d2568936f3fde001afc3b48 2/3
9/26/21, 11:17 AM 3. b PERSEKITARAN KOD ARAHAN | Print - Quizizz
4. d
Answer Key 5. c
6. b
1. b
2. c
https://quizizz.com/print/quiz/5d2568936f3fde001afc3b48 3/3
9/26/21, 11:19 AM 2.2.2 Perkaitan Saiz Fail Imej dengan Format Fail | Print - Quizizz
2.2.2 Perkaitan Saiz Fail Imej dengan Format Fail NAME :
CLASS :
7 Questions DATE :
1. Ukuran data yang manakah antara yang berikut dapat
menentukan saiz dan kualiti imej?
i. Dimensi ii. Kadar Sampeliii. Kedalaman Bitiv. Resolusi
a) i, iii dan iv b) iii dan iv
c) i dan ii d) i, ii dan iv
2. Imej digital dapat dimampatkan dan ditukar kepada
jenis format fail yang berikut:
i. jpegii. mp3iii. gifiv. tiff
a) i dan ii b) iii dan iv
c) i, ii dan iv d) i, iii dan iv
3. Apakah jenis format imej yang menyokong animasi
dengan membenarkan beberapa imej disimpan dalam
satu fail?
a) tiff b) gif
c) jpg d) bmp
4. Apakah jenis format imej digital yang sering digunakan
di laman web dan kamera digital berkualiti rendah?
a) gif b) tiff
c) jpg d) bmp
https://quizizz.com/print/quiz/5ef9fd4382ef4f001c075e08 1/3
Kaeaahsifer ☒ ekuatan Kelemahan
• menggunakankunci ," ""• Madan dinyahsulitjika÷:÷.
cipher
☒ / fence . . ... mengetahuicaraperwakilandigunakanuntukmeramal
" ." " " "AI • Bilanganbarissukar Simba .nilaikunci .
• mudah digunakan Kunci .
• Abjad - abjad dalam
• Mesejmudahdinyahsulit
" " ".. ..........aenganhanya
"
""" digantikandengan
abjad lain .
Pigpen • menggunakan kunci .
Cipher abjaddalamteksbiasa
digantikandengan
simbol lain .
abjad - abjad dalam teks
Cipher diramal - biasa .
( 0 / UMMA t • menggunakankunci • Abjad - abjad dalam
tekssiferterdiridaripada
• Womb or pada lajur abiad - abjad dalam
transposition Yang bcrdasarkan teksbiasa .
kuncisukar ramal .
?⃝
FASA
PEMBANGUNAN
ATUR CARA
DISEDIAKAN OLEH:
MOHAMED ADAM BAIHAQI
ANALISIS REKA BENTUK
MASALAH ATUR CARA
PENGEKODAN PENGUJIAN ATUR
CARA DAN
PENYAHPIJATAN
RALAT
DOKUMENTASI
FASA ANALISIS MASALAH
• Pengatur cara mengenal pasti
masalah, input, proses dan output
melalui temu bual, soal selidik dan
pemerhatian.
• Pengatur cara akan memilih bahasa
pengaturcaraan yang sesuai untuk
menyelesaikan masalah.
FASA REKA BENTUK ATUR CARA
Pengatur cara membuat pseudokod,
carta alir dan mereka bentuk antara
muka pengguna.
FASA PENGEKODAN
Pengatur cara menulis atur cara
menggunakan bahasa pengaturcaraan
seperti Python.
FASA PENGUJIAN ATUR CARA
DAN PENYAHPIJATAN RALAT
RALAT SINTAKS: RALAT LOGIK: RALAT MASA LARIAN:
Kemasukan data yang
Menulis arahan Ralat disebabkan oleh tidak menepati
mengikut peraturan kesilapan logik kehendak soalan
sesuatu Bahasa pengatur cara seperti pengiraan data
pengaturcaraan. sehingga bukan berangka atau
Kesalahan ejaan atau menghasilkan output operasi bahagi dengan
tatanda. yang salah digit 0
FASA DOKUMENTASI
Merupakan penerangan lengkap tentang atur cara yang telah
dibangunkan.
Terdapat dua jenis dokumentasi:
a) Dokumentasi luaran b) Dokumentasi dalaman
Tujuan dokumentasi:
• Dokumentasi luaran bertindak sebagai rujukan kepada
pengguna untuk memahami penggunaan sesuatu atur cara
yang telah dibangunkan. Sebagai contoh, dokumen Pustaka
dan manual pengguna.
• Dokumentasi dalaman bertindak sebagai panduan kepada
pengatur cara yang baharu untuk memahami tentang
keseluruhan atur cara. Sebagai contoh, penulisan komen
pada atur cara
PSEUDOKOD DAN CARTA
ALIR BAGI BINARY SEARCH
ISMANATASHA ISMAIL
BINARY SEARCH
• Teknik Binary Search penting bagi situasi harian yang dilakukan yang
kadang kala menggunakan Teknik ini
• Contohnya seperti carian nombor telefon bimbit berdasarkan nama dalam
buku panduna telefon, carian makna bagi perkataan tertentu dalam kamus,
carian rekod pesakit di klinik dan lain-lain
Carian suatu abjad dalam
senarai A hingga Z.
LANGKAH-LANGKAH PEMBINAAN PSEUDOKOD
DAN CARTA ALIR BAGI BINARY SEARCH
1. Pastikan item-item dalam senarai yang diberi telah 6. Jika nilai item carian lebih daripada
diisih mengikut urutan menaik. nilai item di tengah senarai, abaikan
item di tengah senarai dan item-item
2. Lihat item yang berada di tengah senarai. sebelumnya. Kemudian, lihat pada
3. Bandingkan item carian dengan item yang berada senarai yang tinggal.
ditengah senarai. 7. Ulang Langkah 2 hingga Langkah 6
4. Jika nilai item carian sama dengan nilai item yang sehingga item carian dijumpai atau
apabila carian selesai tanpa
berada di tengah senarai, carian dihentikan. menjumpai item carian.
5. Jika nilai item carian kurang daripada nilai item
yang berada di tengah senarai, abaikan item di
tengah senarai dan item-item selepasnya.
Kemudian, lihat pada senarai yang tinggal.
• Katakan:
• • L ialah senarai yang mengandungi 26 item A hingga Z.
• • n ialah pemboleh ubah yang mewakili bilangan item dalam senarai L.
• • i ialah pemboleh ubah yang mewakili kedudukan item dalam senarai.
• • m ialah pemboleh ubah yang mewakili kedudukan item pertengahan
dalam senarai.
• • b ialah pemboleh ubah yang mewakili nilai item carian.
• • j ialah n – 1.
PSEUDOKOD
• 1 Mula • 8.3 Jika tidak
• 2 Setkan senarai L = [A, B, C, D … Z]
• 3 Isytihar pemboleh ubah n, i, j, m, b • 8.3.1 Jika b < Lm 8.3.1.1 Kira j = m – 1
• 4 Setkan n = 26 • 8.3.2 Jika tidak
• 5 Setkan i = 0
• 6 Setkan j = n – 1 • 8.3.2.1 Kira i = m + 1
• 7 Masukkan satu nilai carian b
• 8 while i < j • 8.3.3 Tamat jika
• 8.1 Setkan m = (i + j)/2 • 8.4 Tamat jika
• 9 Tamat
• 8.2 Jika b == Lm 8.2.1 Papar “Item ada
dalam senarai”
• 8.2.2 Keluar gelung
CARTA ALIR
EH !! DAH HABISS DAA
Jumpa next class…