The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

EPortfolio Latihan Mengajar
Nur Rashidah Mohd Asri
AB170034
SEM 3 (2020/2021)

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by rshidaaasri97, 2021-09-30 06:07:05

EPortfolio_Nur Rashidah Mohd Asri_AB170034

EPortfolio Latihan Mengajar
Nur Rashidah Mohd Asri
AB170034
SEM 3 (2020/2021)

5 25 minit (11.35 Penutup Kognitif : Pelajar dapat
kesimpulan s
Pagi - 12.00 - Mengimbas semula isi keseluruhan t
topik yang di
Tengahari) pelajaran pada hari ini.

- Tugasan Mingguan

t membuat 1.Guru meminta pelajar untuk ABBM :
secara menyebut semula fasa - Buku Teks
tentang pembangunan atur cara. - Buku Nota
ipelajari 2.Guru meminta pelajar lain untuk
. menyenaraikan fasa reka bentuk Strategi :
atur cara -Berpusatkan pelajar
3.Guru meminta pelajar untuk
menyenaraikan jenis ralat yang Nilai Murni :
telah dipelajari -Bersungguh
4.Pelajar memberikan maklum sungguh.
balas jawapan dengan baik .
5. Sebelum kelas berakhir, guru
memberikan tugasan kepada
pelajar untuk membuat soalan
praktis minda 4.1.
6.Pelajar diberikan masa selama
seminggu untuk menyiapkan
tugasan.
7.Guru mengakhiri kelas dengan
bacaan Doa.

FAKULTI PENDIDIKAN TEK
UNIVERSITI TUN HUS

Rancangan Pengajaran Mingguan (Bertarikh 05-09.2021 - 09.09.202

MINGGU KELAS/TIN MULAI HINGGA
KE GKATAN

4 1 Syafii 05-09-2021 09-09-2021

KNIKAL DAN VOKASIONAL
SSEIN ONN MALAYSIA

21) ABBM/
CATATAN
RANCANGAN MINGGUAN
ABBM :
4.2 Kod Arahan HTML - Buku Teks
4.2.1 Melakar papan cerita untuk membina - Buku Nota
laman sesawang - Telefon Bimbit
4.2.2 Tags dalam atur cara HTML - Komputer Riba
- Modul Score A

Teknik
Penyampaian :
- Berpusatkan Guru

FAKULTI PENDIDIKAN TEK
UNIVERSITI TUN HUS

RANCANGAN PENG

TARIKH 06-09-2021 TIN
TEMPAT
MASA Kediaman BIL
OBJEKTIF
10.30 Pagi - 12.00 Tengahari
PENGETAHUAN SEDIA
ADA 1. Pelajar dapat mengenalpasti 4 Keb
ALAT/BAHAN BANTU
MENGAJAR (ABBM) sesawang dengan jelas.
PENGURUSAN
KELAS/LANGKAH 2. Pelajar dapat menyenaraikan sekuran
KESELAMATAN
3. Pelajar dapat menjelaskan 7 langkah

4. Pelajar dapat mengaplikasikan 4 lan

tepat.

Pelajar pernah melihat laman sesawan

online iaitu Shopee, Lazada dan sebaga

Buku Teks Asas Sains Komputer, , B

Komputer Riba.

1. Guru memastikan semua pelajar dap

pelajaran.

2. Guru meminta pelajar untuk membe

KNIKAL DAN VOKASIONAL
SSEIN ONN MALAYSIA

GAJARAN HARIAN

NGKATAN/KELAS 1 Syafii
L PELAJAR 23 Orang

baikan Melakar Papan Cerita untuk setiap paparan skrin suatu laman

ngnya 2 Struktur Maklumat dan Pautan Laman Sesawang dengan tepat.
h melakar Papan Cerita dengan efektif.
ngkah menaip tag html dengan menggunakan aplikasi Notepad dengan

ng apabila mengakses internet seperti laman sesawang pembelian barang
ainya.
Buku Nota, Buku Modul Score A, Perisian Notepad, Telefon Bimbit,

pat menghadiri kelas Asas Sains Komputer dan menyediakan buku teks

eritahu sekiranya mereka mempunyai masalah rangkaian internet.

PENERAPAN NILAI 3. Guru meminta pelajar untuk meng
MURNI sebelum kelas tamat.
TUGASAN/KERJA Guru perlu memastikan pelajar mempu
RUMAH masa untuk menghadiri kelas dan salin
REFLEKSI SESI Guru meminta pelajar membuat latihan
PENGAJARAN PELATIH
Perkara yang paling penting dalam m
untuk mendapatkan ilmu pengetahua
medium interaktif yang digunakan sert
secara dalam talian. Guru pelatih mend
disediakan oleh guru kerana pelajar bo
Malahan pelajar juga lebih mudah untu
secara interaktif. Oleh itu guru perlu se
dengan pelajar.

gisi kehadiran kelas menggunakan google form yang telah disediakan

unyai sikap rajin berusaha untuk memahami sesuatu topik serta menepati
ng menghormati guru dan rakan-rakan sepanjang kelas dijalankan.
n pada modul Score A muka surat 80 sehingga 82.

menjalankan aktiviti PDPR adalah untuk memastikan keselesaan pelajar
an dengan mengambilkira aspek cara penyampaian isi pelajaran dan
ta bagaimana guru hendak menarik minat pelajar untuk mengikuti kelas
dapati pelajar 1 syafii lebih aktif untuk menonton video pengajaran yang
oleh menonton video pada bila-bila masa ikut kesesuaian masa pelajar.
uk mengulangkaji pelajaran serta lebih tertarik melihat video disediakan
entiasa memastikan bahan pengajaran yang disediakan perlu bersesuaian

BIL MASA ISI KANDUNGAN HASIL
1
PEMBELAJAR

2 Minit ( 10.30 Pengenalan / Pra Pelajar lebih bers

Pagi - 10.32 Pengajaran untuk memulakan

Pagi) - Guru memberi Salam pembelajaran dan

kepada pelajar menerima ilmu

- Membaca Doa Belajar pengetahuan baru

- Kehadiran Pelajar hari tersebut.

- Bersedia untuk Belajar

2 3 Minit (10.32 Set Induksi : Pelajar dapat men

Pagi - 10.35 Guru memaparkan setiap laman sesa

Pagi) beberapa contoh laman ini dibina dengan

sesawang kepada pelbagai fungsi bu

pelajar sebelum navigasi dan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN ABBM/CATATAN

RAN PEMBELAJARAN

sedia 1. Guru memberikan salam kepada ABBM :
n sesi pelajar yang beragama Islam dan - Senarai Link
n mengucapkan Selamat Sejahtera kepada Kehadiran Kelas
pelajar bukan Islam.

u pada 2. Guru meminta pelajar untuk membaca
doa penerang hati.
3. Guru memberikan link kehadiran kelas Nilai Murni :
menggunakan Google Form kepada - Berdisiplin
- Menghormati

pelajar.

4. Guru memastikan pelajar berada

dalam keadaan bersedia untuk belajar.

ngenali 1. Guru meminta pelajar untuk melihat ABBM :

awang dan membandingkan 2 contoh laman - Telefon Bimbit

n sesawang yang diberikan. - Komputer Riba

utang 2. Guru meminta pelajar untuk

menyatakan perbezaan yang mereka KBKK :

memulakan kelas mempunyai susun
yang berbeza.

3 10 Minit 4.2 Kod Arahan HTML Pelajar lebih jelas

(10.35 Pagi - - Pengenalan HTML tentang html yang

10.45 Pagi) - Fungsi HTML sering dilihat dan

- Contoh Kod Arahan faham tentang fun

HTML menggunakan serta kegunaanny

Notepad dalam pembangun

laman sesawang.

n atur lihat. - Menghubungkait
3. Guru menyatakan topik pembelajaran
hari ini mempunyai kaitan dalam Nilai Murni :
pembangunan laman sesawang. - Berdisiplin
- Menghormati

s 1. Guru memaparkan slaid nota bagi ABBM :
g topik 4.2 Kod Arahan HTML. - Buku Teks
n 2. Guru menerangkan secara ringkas - Buku Nota
ngsi tentang definisi HTML, latar belakang - Nota Slaid
ya dan fungsinya. - Komputer Riba
nan 3. Guru menunjukkan cara membina kod - Telefon Bimbit
arahan HTML menggunakan Notepad
yang mudah dan ringkas kepada pelajar Teknik :
supaya lebih faham. - Berpusatkan Guru
4. Pelajar diminta untuk menyalin nota
penting dalam buku nota. Nilai Murni :

4 20 Minit 4.2.1 Melakar Papan Pelajar dapat

(10.45Pagi - Cerita meningkatkan

11.05Pagi) Kebaikan Melakar kefahaman tentan

Papan Cerita : kepentingan mem

- Mengetahui bilangan papan cerita sebel

laman sesawang yang membangunkan s

diperlukan laman web. pelaja

- Mengetahui maklumat dapat mempelajar

yang harus dimasukkan langkah demi lang

- Mengetahui Aliran membina papan c

antara laman sesawang untuk menghasilk

- Memberikan laman sesawang y

penjelasan kasar sempurna.

tentang struktur laman

sesawang

Struktur Maklumat dan

- Kerajinan

- Berdisiplin

1. Guru menerangkan tentang ABBM :

pembangunan papan cerita sebelum - Buku Teks

ng membina laman sesawang. - Buku Nota

mbina 2. Guru menunjukkan nota slaid dan - Nota Slaid

lum memberikan penerangan kepada pelajar - Komputer Riba

sebuah tentang kebaikan melakar papan cerita - Telefon Bimbit

ar juga dan 4 jenis struktur maklumat dan pautan

ri laman sesawang Teknik :

gkah 3. Guru memaparkan langkah-langkah - Berpusatkan Guru

cerita yang diperlukan untuk melakar papan

kan cerita yang betul mengikut urutan. KBKK :

yang 4. Pelajar diminta untuk menyalin nota - Menghubungkait

penting di dalam buku nota.

Nilai Murni :

- Kerajinan

- Berdisiplin

Pautan Laman
Sesawang
- Struktur Linear
- Struktur Roda
- Struktur Cabang
- Struktur Hirarki

Langkah-langkah
melakar Papan Cerita :
- Kumpul semua
maklumat
- Susun maklumat
mengikut topik
- Tentukan tajuk utama,
tajuk kecil dan isi
kandungan
- Rancang struktur
maklumat dan pautan
laman sesawang
- Reka Bentuk Struktur



Menu

- Rancang rupa dan

reka bentuk laman

- Lakar aliran pautan

bagi kesemua laman

dalam tapak sesawang

5 20 Minit 4.2.2 Tag Dalam Pelajar lebih jelas

(11.05 Pagi - HTML tentang cara

11.25 Pagi) membangunkan k

i) Pengenalan Tag arahan html dan d

dalam HTML membuat perbeza

- simbol tag yang setiap tag html ya

digunakan dan ciri digunakan.

khusus

ii) Langkah menaip tag

html dengan

menggunakan perisian

Aplikasi Notepad.

s 1. Guru menunjukkan nota slaid dan ABBM :

kod menerangkan kepada pelajar langkah - Buku Teks
dapat
aan demi langkah membangunkan kod - Nota Slaid
ang
arahan html. - Komputer Riba

2. Guru menunjukkan simulasi - Telefon Bimbit

membangunkan kod arahan html yang

ringkas sambil memberikan penerangan Teknik :

bagi setiap fungsi tags yang digunakan. - Berpusatkan Guru

3. Guru membina tags html mengikut

langkah yang dipelajari agar pelajar lebih Nilai Murni :

mudah untuk faham. - Kerajinan

4. Guru menunjukkan cara untuk - Berdisiplin

menyimpan fail kod arahan yang telah

6 25 Minit Amali Tag dalam Pelajar dapat

(11.25 Pagi - HTML : mengaplikasikan

11.50 Pagi) 1. Membina satu kod arahan html deng

arahan ringkas baik dan dapat me

menggunakan tag pengalaman send

dalam html seperti yang dalam menghasilk

telah dipelajari. suatu paparan yan

2. Kod Arahan yang boleh dilihat dala

perlu dibina adalah pelayar web.

tentang Biodata Diri

yang mengandungi

maklumat seperti nama,

umur, tarikh lahir dan

sebagainya.

kod siap dan menunjukkan hasil akhir kod ABBM :
gan arahan yang dibina dalam laman - Nota Slaid
erasai sesawang html. - Komputer Riba
diri 1. Guru memberikan arahan kepada - Telefon Bimbit
kan pelajar untuk membina kod arahan
ng menggunakan tag html menggunakan Teknik :
am aplikasi notepad di komputer riba - Berpusatkan pelajar
masing-masing ataupun menggunakan
perisian online W3School. KBKK :
2. Guru memberikan soalan kepada - Menyelesaikan
pelajar dan memberikan masa selama 20 Masalah
minit untuk membina kod arahan yang
lengkap bagi biodata diri mereka. Nilai Murni :
3. Pelajar perlu menghantar hasil akhir - Kerajinan
tugasan kepada guru melalui telegram. - Bertanggungjawab
4. Guru membuat semakan setiap hasil - Berusaha
kerja pelajar.

7 10 Minit Penutup : Pelajar dapat mem

(11.50Pagi - kesimpulan secar

12.00Tengahar Penutup Kognitif : keseluruhan tenta

i) - Mengimbas semula isi topik yang dipela

pelajaran pada hari ini.

- Tugasan Mingguan

mbuat 1.Guru meminta 2 orang pelajar untuk ABBM :
ra
ang menyenaraikan kebaikan melakar papan - Buku Teks
ajari
cerita yang telah dipelajari. - Buku Nota

2.Guru meminta pelajar lain untuk

menyenaraikan 4 struktur maklumat dan KBKK :

pautan laman sesawang. - Menilai

3.Guru meminta seorang pelajar untuk Strategi :

menyatakan beberapa jenis tag html yang -Berpusatkan pelajar

telah dipelajari.

4.Pelajar memberikan maklum balas Nilai Murni :

jawapan dengan tepat dan guru telah -Bersungguh

membuat rumusan secara keseluruhan. sungguh.

5.Sebelum kelas berakhir, guru

memberikan tugasan kepada pelajar

untuk membuat soalan Latihan pada

Modul Score A muka surat 80 sehingga

82. Pelajar diberikan masa selama dua

hari untuk menyiapkan tugasan.

6. Guru mengakhiri kelas dengan bacaan

Doa.

Rancangan Pengajaran Mingguan (Bertarikh : 19.09.2021 - 23.09.20

MINGGU KELAS/TI MULAI HINGGA
KE NGKATAN

6 1 Syafii 19-09-2021 23-09-2021

021) ABBM/
RANCANGAN MINGGUAN CATATAN

4.2.3 Paragraph Headings dalam atur cara ABBM :
HTML - Buku Teks
4.2.4 Banner, Frame dan Menu dalam - Buku Nota
HTML - Telefon Bimbit
- Komputer Riba
- Modul Score A

Teknik Penyampaian :
- Berpusatkan Guru

FAKULTI PENDIDIKAN TEK
UNIVERSITI TUN HUS

RANCANGAN PENG

TARIKH 20-09-2021 TIN
TEMPAT
MASA Kediaman BIL
OBJEKTIF
10.30 Pagi - 12.00 Tengahari
PENGETAHUAN SEDIA ADA
1. Pelajar dapat mengaplikasi 6 sa
ALAT/BAHAN BANTU dengan efektif.
MENGAJAR (ABBM) 2. Pelajar dapat mengenalpasti 3 ba
PENGURUSAN 3. Pelajar dapat menghasilkan ban
KELAS/LANGKAH dengan betul.
KESELAMATAN
PENERAPAN NILAI MURNI Pelajar sudah mempelajari cara me

TUGASAN/KERJA RUMAH Pelajar telah mengetahui kod araha

REFLEKSI SESI Buku teks, telefon bimbit, kompute
PENGAJARAN PELATIH
1. Guru memberikan sedikit masa
2. Kehadiran pelajar diambil bagi
3. Guru sentiasa memastikan pela

Sebagai seorang guru, saya perlu
satu sama lain tidak mengira usia
penerapan nilai murni sebelum kela

Guru meminta pelajar untuk menj
pada penghujung waktu kelas. Kuiz

Pelajar lebih mudah untuk memah
aktiviti pengajaran teori dilaksa
menyelesaikan masalah dan menge
oleh guru.

KNIKAL DAN VOKASIONAL
SSEIN ONN MALAYSIA

GAJARAN HARIAN

NGKATAN/KELAS 1 Syafii
L PELAJAR 22 Orang

aiz paragraph headings dalam pembangunan aturcara kod arahan html

ahagian banner, frame dan menu dalam laman sesawang dengan tepat.
nner dengan menggunakan 9 langkah atur cara html mengikut urutan

embangunkan aturcara asas bagi kod arahan html pada kelas yang lepas.
an utama yang wajib digunakan dalam pembangunan atur cara.

er riba, perisian notepad dan aplikasi W3School.

a kepada pelajar untuk membuat persediaan mengikuti kelas.
i tujuan direkodkan dalam sistem PDPR sekolah.
ajar masih mengikuti kelas sehingga kelas tamat.

memastikan pelajar sentiasa mengamalkan budaya menghormati antara
a. Guru juga menunjukkan satu video cerita pendek yang memberikan
as dimulakan.

jawab kuiz yang disediakan dalam wordwall mengikut masa ditetapkan
z ini mengandungi 5 soalan.

hami sesuatu topik dengan membuat aktiviti amali setiap kali selepas
anakan. Hal ini demikian kerana pelajar dapat mencuba sendiri
enalpasti fungsi kod aturcara melalui aktiviti amali yang telah diberikan

Perincian Rancangan Pengajaran

BIL MASA ISI KANDUNGAN HAS

PEMBELA

1 2 Minit (10.30 Pengenalan / Pra Pengajaran Pelajar lebih

Pagi - 10.32 - Guru memberi Salam untuk memul

Pagi) kepada pelajar pembelajaran

- Membaca Doa Belajar menerima ilm

- Kehadiran Pelajar pengetahuan

- Bersedia untuk Belajar hari tersebut.

SIL AKTIVITI PENGAJARAN DAN ABBM/CATATAN
AJARAN PEMBELAJARAN
bersedia ABBM :
lakan sesi 1. Guru memberikan salam kepada - Senarai Link
n dan pelajar yang beragama Islam dan Kehadiran Kelas
mu mengucapkan Selamat Sejahtera
baru pada kepada pelajar bukan Islam. Nilai Murni :
. 2. Pelajar menjawab salam yang - Berdisiplin
diberikan oleh guru dan - Menghormati
mengucapkan salam sejahtera.
3. Guru meminta pelajar untuk
membaca doa penerang hati.
4. Pelajar membaca doa sebelum
memulakan kelas pada hari tersebut
di kediaman masing-masing.
5. Guru memberikan link kehadiran
kelas menggunakan Google Form
kepada pelajar.
6. Pelajar mengisi kehadiran

2 3 Minit Guru memaparkan satu Pelajar dapat

(08.47Pagi - video cerita pendek menerapkan n

08.50Pagi) berkaitan nilai murni dalam diri da

menghormati sebelum mendapatkan

memulakan pembelajaran. selepas meno

yang dikongs

guru.

menggunakan link yang disediakan.

7. Guru memastikan pelajar berada

dalam keadaan bersedia untuk

belajar.

t 1. Guru memberikan satu link URL ABBM :
- Telefon Bimbit
nilai murni video iklan pendek dari negara - Komputer Riba
- Buku Teks
an Thailand yang bertajuk "Go to
Nilai Murni :
n keinsafan School" yang memaparkan kisah - Berdisiplin
- Menghormati
onton video sedih yang mampu membina sifat - Kasih Sayang

si oleh menghormati dan menyayangi. KBKK :
Kemahiran kritis
2. Pelajar menonton video yang - membuat
kesimpulan
diberikan oleh guru dan memberikan

kesimpulan tentang nilai murni yang

diperoleh daripada video yang

ditonton.

3. Guru memberikan sedikit kata

nasihat kepada pelajar agar sentiasa

memupuk sifat menghormati dan

menyayangi tanpa mengira usia.

3 20 Minit 4.2.3 Paragraph Headings Pelajar dapat

(08.50Pagi - dalam HTML mengenalpas

09.10Pagi) paragraph he

Video Pengajaran 1 : yang berbeza

- Pengertian Paragraph besar hingga

Headings dalam HTML kecil. Pelajar

4. Guru meminta pelajar untuk

bersedia tentang topik yang akan

dipelajari pada hari ini dan meminta

pelajar untuk membuka buku teks.

5. Pelajar menyediakan peralatan

untuk belajar dan membuka buku

teks sebelum kelas dijalankan.

6. Guru memberitahu pelajar tajuk

yang akan dipelajari dan menyatakan

objektif pembelajaran pada hari

tersebut.

7. Pelajar telah bersedia untuk belajar

dan membuka buku teks.

t 1. Guru memberikan video interaktif ABBM :

sti 6 saiz tentang topik paragraph headings - telefon Bimbit

eadings dalam HTML. Dalam video tersebut - video pengajaran

a daripada guru memberikan penerangan tentang - Buku Teks (sebagai

paling paragraph headings dan fungsi dalam rujukan)

r juga dapat pembangunan laman sesawang html.

- Fungsi Paragraph mempelajari
Headings dalam menghasilkan
pembanguan laman arahan html y
sesawang bagi menghas
- Langkah mengatur cara paragraph he
HTML untuk menghasilkan
6 saiz paragraph headings
teks yang terbesar sehingga
terkecil

cara 2. Dalam video tersebut guru telah Strategi :
n kod
yang betul menunjukkan tutorial penghasilan - Berpusatkan guru
silkan
eadings. kod atur cara html bagi menghasilkan

6 saiz teks paragraph headings. KBKK :

Paparan skrin pembangunan kod Kemahiran kreatif

arahan menggunakan notepad dan - mereka cipta

W3 school disertakan dengan

penerangan daripada guru telah Nilai murni :

disediakan dalam video pengajaran - Rajin Berusaha

tersebut.

3. Pelajar diminta menonton video

pengajaran ini dalam masa 15 minit

untuk difahami dan guru minta

pelajar untuk menjawab beberapa

soalan yang diberikan dalam video

tersebut dalam ruangan chat

telegram.

4. Pelajar menonton video yang

diberikan sehingga selesai dan

menjawab soalan di dalam telegram

4 20 Minit Amali 1 : Pelajar dapat

(09.10Pagi - Pembangunan kod aturcara mengaplikasi

09.30Pagi) HTML bagi paragraph penggunaan k

headings html yang be

- penghasilan 6 saiz teks menghasilkan

bagi paragraph headings paragraph he

menggunakan perisian yang berbeza

pengaturcaraan yang sesuai. Pelajar juga l

tentang bagai

hendak memb

sesuatu tajuk

laman sesawa

sebagai pengukuhan pembelajaran.

5. Guru mengucapkan tahniah kepada

pelajar kerana berjaya menonton

video hingga selesai dan menjawab

soalan yang diberikan.

t 1. Guru meminta pelajar untuk ABBM :

ikan menghasilkan satu aturcara paragraph - telefon Bimbit

kod arahan headings yang menghasilkan output 6 - video pengajaran

etul bagi saiz teks berbeza seperti yang telah - Buku Teks (sebagai

n saiz teks ditunjukkan oleh guru. rujukan)

eadings 2. Pelajar membuat latihan amali

a. Oleh itu, yang diberikan oleh guru dengan Strategi :

lebih jelas menggunakan perisian W3 School - Berpusatkan Pelajar

imana memandangkan hampir kesemua

buat pelajar tidak mempunyai kemudahan KBKK :

k dalam komputer untuk menggunaka perisian Kemahiran kreatif

ang. notepad. - menghubungkait

3. Masa yang diberikan adalah

selama 10 Minit dan hasil amali Nilai murni :

5 15 Minit 4.2.4 Banner, Frame dan Pelajar dapat

(09.30Pagi- Menu dalam HTML menghasilkan

09.45Pagi) bahagian utam

Video 2 : sesawang den

- Pengenalan Banner, Frame Selain itu, pe

dan Menu berfikir secar

- Perbezaan fungsi setiap dalam mengh

bahagian dalam laman sesawa

pembangunan laman menarik.

sesawang

i) Banner
- Langkah Pengaturcaraan

tersebut perlu dihantar kepada guru - Rajin Berusaha

dalam bentuk gambar "screenshoot"

hasil output atur cara.

4. Pelajar menghantar hasil amali

yang dibuat seperti yang dikehendaki

oleh guru.

t 1. Guru memberikan link video ABBM :

n bahagian pengajaran tentang bahagian yang - telefon Bimbit

ma laman terdapat dalam laman sesawang iaitu - video pengajaran

ngan betul. banner, frame dan menu kepada - Buku Teks (sebagai

elajar dapat pelajar untuk dilihat. rujukan)

ra kritis 2. Guru memberikan pendedahan

hasilkan ringkas secara keseluruhan tentang Strategi :

ang yang setiap bahagian laman sesawang - Berpusatkan Guru

dalam video tersebut sambil

menunjukkan contoh laman sesawang KBKK :

yang telah siap dibangunkan dengan Kemahiran kreatif

menggunakan ciri-ciri banner, frame - menghubungkait

dan menu.

HTML dalam menghasilkan
Banner

6 20 Minit Amali 2 : Pelajar dapat

(09.45 Pagi - Pembangunan kod aturcara mengaplikasi

10.05 Pagi) HTML bagi Banner penggunaan k

3. Guru juga menyediakan tutorial Nilai murni :

penghasilan aturcara html bagi - Rajin

membina bahagian Banner dalam - Bertanggungjawab

laman sesawang secara jelas.

4. Guru meminta pelajar untuk

menonton video pengajaran sehingga

selesai dan pelajar diminta untuk

menghuraikan serba sedikit apa yang

difahami daripada video tersebut.

5. Pelajar melihat video pengajaran

sehingga selesai dan memahami

setiap penjelasan yang diberikan oleh

guru dalam video tersebut. Pelajar

memberikan sedikit ringkasan

tentang perkara yang difahami dalam

video tersebut.

t 1. Guru meminta pelajar untuk ABBM :

ikan membangunkan satu aturcara lengkap - Telefon Bimbit

kod arahan penghasilan banner laman sesawang - Komputer Riba

sesebuah Laman Sesawang html yang be
- penghasilan Banner menghasilkan
menggunakan kod arahan dalam sesebu
HTML mengikut tutorial sesawang yan
yang disediakan pada buku menggunakan
teks halaman 122 dan 123. Oleh itu, Pela
lebih jelas ten
bagaimana he
membuat ses
dalam laman
dengan mema
logo imej.

etul bagi seperti yang telah dipelajari. KBKK :
n banner 2. Guru meminta pelajar untuk - Menghubungkait
uah laman membuka halaman buku teks pada Nilai Murni :
ng dibina muka surat 122 dan 123 sebagai - Berdisiplin
n html. rujukan membangunkan aturcara - Menghormati
ajar juga html dan pelajar juga boleh merujuk
ntang semula video yang diberikan oleh
endak guru.
suatu tajuk 3. Guru memberikan masa selama 20
sesawang minit untuk menyelesaikan tugasan
asukkan amali pembangunan banner dan
meminta pelajar untuk menunjukkan
hasil output aturcara yang telah siap.
4. Guru meminta pelajar untuk
bertanya kepada guru sekiranya
berlaku masalah atau ralat semasa
membangunkan aturcara.
5. Pelajar menyelesaikan tugasan
amali dalam masa yang telah
ditetapkan dan menghantar hasil

7 Penutup Kognitif : Pelajar dapat

- Mengimbas semula isi kesimpulan s

pelajaran keseluruhan t

- Kuiz topik yang di

pada hari ini.

akhir output yang diperolehi kepada

guru dalam telegram.

6. Pelajar dapat merujuk buku teks

dan juga video yang diberikan okeh

guru. Selain itu, Pelajar yang

mengalami masalah untuk

membangunkan aturcara akan terus

menghubungi guru dan bertanya

kepada guru.

7. Guru mengucapkan tahniah kepada

pelajar kerana telah menyelesaikan

tugasan amali pada minggu ke 6.

t membuat 1. Guru membuka ruang untuk sesi ABBM :
secara
tentang soal jawab kepada pelajar sekiranya - Buku Teks
ipelajari
. pelajar tidak faham tentang isi - Buku Nota

pelajaran yang dipelajari pada hari

tersebut. KBKK :

2. Pelajar bertanya soalan kepada - Menilai

guru sekiranya tidak memahami atau



kurang jelas tentang topik yang Strategi :

dipelajari. -Berpusatkan pelajar

3. Guru meminta pelajar menjawab

soalan kuiz yang disediakan Nilai Murni :

menggunakan aplikasi Word Wall. -Bersungguh

Guru memberikan masa selama 8 sungguh.

minit untuk menjawab soalan yang

diberikan.

4. Pelajar menjawab kuiz seperti yang

diminta oleh guru mengikut masa

yang telah ditetapkan.

5. Sebelum kelas berakhir , guru

mengucapkan terima kasih dan

meminta pelajar untuk membaca doa

penutup pembelajaran.

6. Pelajar mengucapkan terima kasih

kepada guru dan membaca doa

penutup iaitu surah Al Asr dan tasbih

Kifarah

FAKULTI PENDIDIKAN TEK
UNIVERSITI TUN HUS

Rancangan Pengajaran Mingguan (bertarikh 26.09.2021 - 30.09.2021

MINGGU KE KELAS/TINGKATAN MULAI HINGG

8 1 Syafii 26.09.2021 30.09.2021

KNIKAL DAN VOKASIONAL
SSEIN ONN MALAYSIA

1)

GA RANCANGAN MINGGUAN ABBM/CATATAN

1 4.2.5 Pautan Teks dan Imej dalam ABBM :

Atur Cara HTML. - Buku Teks

4.2.6 Memasukkan imej dalam atur - Buku Nota

cara HTML. - Telefon Bimbit

- Komputer Riba

Teknik
Penyampaian :
- Berpusatkan Guru

FAKULTI PENDIDIKAN TEK
UNIVERSITI TUN HUS

RANCANGAN PENG

TARIKH 27.09.2021 TIN
TEMPAT
MASA Kediaman BIL
OBJEKTIF
10.30 Pagi - 12.00 Tengahari
PENGETAHUAN SEDIA
ADA 1. Pelajar dapat menghasilkan satu pautan
ALAT/BAHAN BANTU
MENGAJAR (ABBM) 2. Pelajar dapat menghasilkan satu pautan
PENGURUSAN
KELAS/LANGKAH 3. Pelajar dapat mengenalpasti 3 jenis for
KESELAMATAN
Pelajar berpengalaman membangunkan ko
PENERAPAN NILAI
MURNI Buku teks, Video Pengajaran, Notepad, T

TUGASAN/KERJA 1. Guru memastikan semua pelajar bers
RUMAH kelas tamat.
REFLEKSI SESI 2. Guru meminta pelajar untuk mengha
PENGAJARAN PELATIH tugasan yang diberikan sehingga selesai.
3. Guru meminta pelajar untuk memberi
memberikan penerangan secara jelas.

Guru memaparkan sikap menghargai te
ditunjukkan oleh pelajar sepanjang kelas
tahniah sekiranya pelajar menjawab soala

Tugasan pada minggu ini adalah pelajar
teks dan imej seperti yang terdapat dalam

Guru pelatih berasa bersyukur kerana
minggu ke 8. Guru pelatih mengharapka
dimanfaatkan sebaiknya dan segala strate

KNIKAL DAN VOKASIONAL
SSEIN ONN MALAYSIA

GAJARAN HARIAN

NGKATAN/KELAS 1 Syafii
L PELAJAR 23 Orang

n teks dalam HTML dengan inovatif.
n imej dalam HTML dengan baik.
rmat imej yang biasa digunakan dalam laman sesawang dengan tepat.

od arahan menggunakan HTML dalam menghasilkan teks dan paragraph.

Telefon Bimbit, Komputer Riba

sedia untuk memulakan kelas dan telah mengisi kehadiran kelas sebelum
antar bukti tugasan yang telah diberikan supaya semua pelajar membuat
itahu guru sekiranya terdapat topik yang kurang difahami agar guru boleh

erutamanya menghargai pelajar daripada hasil kerja dan semangat yang
s berlangsung. Guru sentiasa mengucapkan terima kasih dan mengucapkan
an yang diberikan oleh guru.

r dikehendaki untuk membina aturcara HTML untuk memaparkan pautan
m buku teks pada muka surat 129.

perjalanan Pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan baik sehingga
an agar segala ilmu pengetahuan yang dikongsikan bersama pelajar dapat
egi pengajaran yang dijalankan berkesan.


Click to View FlipBook Version