The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by duzumbaikyzyahmosh, 2021-04-01 03:43:05

эл.вариант кмж2

эл.вариант кмж2

Қозғалыс сыры

Сайдахметова Аяулым Абилжановна

Бастауыш сынып КММ «№200 Мектеп - Гимназия», Алматы қ

Пәні: Жаратылыстану

Сынып: 2 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың Қозғалыс сыры
тақырыбы

Оқу 2.2.3.1 - адамның тірек-қимыл жүйесінің қызметін анықтау;
бағдарламасына 2.2.3.2 - дұрыс дене сымбатын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру;
сәйкес оқыту 2.1.2.2 - бақылаудың басты белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзім,
мақсаттары нәтиже);

Сабақтың Педагогтің әрекеті Оқушының Бағалау Ресур
барысы. әрекеті ар
Психологиялық ахуал қалыптастыру. ҚБ: От
Сабақтың кезең «Ғажайып жылулық шынжыры» Психологиялық шашу Психо
уақыт жылулық шеңбері. Балалар бір-біріне ахуалға берілген арқылы огиялы
жымиып күлу арқылы, жылы бір-бірін ахуал.
Басы күлкілерін сыйлайды.Педагог күлкінің тақпақтарды бағалау.
маңызына тоқтайды. дауыстап айтып, Алдың
Жұмыс ережесін келісу ы
тілді білімд
Сабақта бір-бірімізді жаттықтыру еске
сыйлаймыз, тыңдаймыз! және жаңа түсіру
Уақытты үнемдейміз! сабаққа назар псырм
Нақты, дәл жауап береміз! лары.
Сабақта өзіміздің аудару.
шапшаңдығымыз ды, Оқушылар
тапқырлығымыз ды көрсетеміз! сұраққа жауап
Сабаққа белсене қатысып, береді, жұмысты
жақсы баға аламыз! берілген түріне
Алдыңғы білімді еске түсіру
(ұжымда) қарай
«Жедел жауап» әдісі орындайды.
Суреттегі қаңқа бөліктеріне қара.
Олар не үшін керек деп ойлайсың?

Ортасы Ширату тапсырмасы. Берілген сұраққа
жауап беріп,
Белсенді оқу тапсырмалары тапсырмалар ды Форматив Оқылы
«Көршіңе әңгімелеп бер» талапқа сай ті ,
Бұл әдіс оқушылар өз ойларын орындайды. бағалау. жазыл
м
Белсенді оқу ҚБ: Бас тапсы
тапсырмалары бармақ алары
(ұжымда) арқылы
бір-бірін
Жұмыс бағалау.
дәптеріндегі
жазылым
тапсырмаларын
орындау

дауыстап айтып беру үшін
пайдаланылады.

Сөз тіркестерін суреттермен Белсенді оқу
сәйкестендір. тапсырмалары
Арқасын тіктейді (ұжымда)
Еңкейеді
Шынтағын бүгеді
Тізесін бүгеді
Иіледі

Соңы ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін Оқулықтағы ҚБ: Топты
бағалау. қосымша Бағдарша тапсы
Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмалар. м көздері алар.
тапсырмаларын орындау арқылы
бір-бірін
«Көршіңе әңгімелеп бер» бағалау.
Бұл әдіс оқушылар өз ойларын
дауыстап айтып беру үшін
пайдаланылады.

Кері байланыс «Рефлексия» кері байланыс. Сабақтан алған «Рефлекс Кері
әсерлерін ия» байлан
стикерге жазып, с
суретін жібереді. тақтай
асы.

БҰЛБҰЛ МЕН ТОҚЫЛДАҚ

Салкынбекова Айжан Лесбековна
Бастауыш сынып мұғалімі, КММ «№200 Мектеп-гимназия», Алматы қ

Сабақ:Әдебиеттік оқу Мектеп : №200 мектеп-гимназия
Күні:
Сынып:2 «Б» Мұғалімнің аты-жөні: Салкынбекова А.Л
Ортақ тақырып:
Бөлім: Қатысқандар: 23 Қатыспағандар:
Бөлімше:
Тақырыбы: Қоршаған орта
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу Табиғатым құстарменен көрікті
мақсаты:
Бағалау критерийлер: Табиғат құстары

«Бұлбұл мен тоқылдақ »

2.2.8.1. Мұғалімнің көмегімен кейіпкердің іс-әрекетіндегі өзгерістерті

немесе негізгі оқиғаларды салыстыру,сюжетітің дамуындағы

өзгерістерді анықтау.

Барлық оқушылар орындай алады:

Мысалды рөлге бөліп,оқиды және сұрақтарға жауап береді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Мысалды талдайды,негізгі ойын идеясын анықтайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:
Кейіпкердің іс-әрекетіне баға береді.Өз ойын еркін
жеткізеді,сахналайды.Неліктен тоқылдақтың пікірі дұрыс екендігін
дәлелдеп, «неліктен?» «не себепті?» деген сұрақтарға жан-жақты жауап
беріп,өздік сыни баға беріп,қорытынды жасай алады.

Тілдік мақсат: Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
Бұлбұл,тоқылдақ,орман жаңғырып,басымыз
Алдыңғы оқу: мәңгіріп,құрт,орман,гүл,бұлбұл бұлқынды,тоқылдақты жұлқыды,орман
Жоспарланған жаңғырығып,құрт жеген соң гүліңді,жұрт неғылсын үніңді.
уақыт есебі
40мин Сыныптағы диалог\ жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
Бұлбұл бұлқынды,тоқылдақты жұлқыды,орманжаңғырығып,құрт жеген
соң гүліңді,жұрт неғылсын үніңді.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Бұлбұлдың пікірі дұрыс па?,Тоқылдақтың пікірі дұрыс па? «Құрт жеген

соң гүліңді,Жұрт неғылсын үніңді»,-деп айтқан не?Неліктен?

Тоқылдақтың пайдасы бар ма?Бұлбұл пайдалы ма?Сіз неліктен

құстардың пайдалы екенін айта аласыз ба?Сен ағашты қорғай аласың ба?

Не себепті ....деп ойлайсыз?

Не себепті тоқылдақтың пікірі дұрыс.

Ишара: Бас бармақ,отшашу,Жарайсың!Керемет!Тамаша!Смайлики

Табиғаттың тосын сыйы

Жоспар

Жоспарланған жаттығу түрлері

тапсырмалар дескрипторлар Қалыптаст Ресурстар

ырушы

бағалау

Басы 10 мин. Ынтымақтастық орнату Барлығы бірігіп Бәрекелді
-Балалар, көңіл-күйлерің топпен айтады жарайсыңдар
қалай?
Қызықшылықты ояту: Қима-қағаз
Сыныпты қалыпқа келтіру.
Үй жұмысын сұрау.
Ой сергек:

Шаттық шеңбері суреттер
Шеңбер болып тұрайық,
Алақанды ашайық.
Жүрекке жылу сыйлайық,
Жиналған жылы шуақты
Бір-бірімізге сыйлайық.

Тақтада

Топқа бөлу Топқа бөлінеді.
Топ аты Әр топ берілге
1.Тоқылдақ н тапсырмаға
2.Бұлбұл жауап береді
3.Құстар Әр топ өз
басшыларын
Топ ережесі анықтайды
Бір-бірімізді тыңдаймыз
Ұйымшыл боламыз 1 рет қол
Белсенділік танытамыз 2 рет қол
Үй тапсырмасын сұрау, 3 рет қол
бекіту
1.Найзағай қалай пайда
болады?
2.Найзағайдың зияны?
3.Найзағайдан қалай
қорғану керек ереже
құратыру?

Мағынаны ажырату Жұмбақтың слайд
шешуін табады "Жарайсың!",
Ой қозғау ( Жұлдызқұрт)
1.Жұмбақ-өлеңді жатқа
айту.Шешуін тап.
Алғашқы түбір сөз-
Аспаннан тұрған сорғалап,
Екінші түбір сөз-
Сүт тағамы домалақ.
Екеуін қосып оқысаң,

Жәндік жүрер жорғалап.

Есен Елубай
2.Жұмбақтарды шеш.

Орманда жоғары (Тоқылдақ)
Тұмсығын балға етіп,
Ағашқа қонады.
Тоқ-тоқ соғады.

Есен Елубай

Орманда сайрайды,
Сайраудан талмайды.

Жаңа білім (Бұлбұл)
10мин
Тақырыпты болжау
Жетістік Мақсат,күтілетін нәтиже
крийтерийі:
5мин Сабақтың мақсатынмен Топпен Керемет!
таныстырып,күтілетін жасайды
Тыңдалым нәтижені оқушылармен Видиожазба
10мин бірлесе анықтау Постер қорғау
Тапсырма:Тоқылдақ пен Бағалау.Нақты
бұлбұл туралы не білесің? айғақтар мен
дәлелдер келтіре
Топпен жұмыс. алған топ қол
1. Венн диаграммасы соғу арқылы
Бұлбұл мен Тоқылдақты мақталады
салыстыру
2.Бұлбұлдың пікірін білдір.
3.Неліктен тоқылдақ
ұнайды.

Кейіпкердің іс-әрекетіндегі
өзгерісті немесе негізгі
оқиғаларды салыстыра
алады,сюжеттің
дамуындағы өзгерістерді
анықтай алады.
Шона Смаханұлы кім?

Автор
туралы:Ш.Смаханұлы
(1924 жылы туған ,Жамбыл
облысы Талас ауданы
«Ойық» Совхозы)-қазақ
ақыны сықақшы.Балалар
ға арнап жазған мысалдары:
«Шимабек пен Шыңқетпе»,
«Қу түлкінің
сыбағасы»,»Ұры тіс»,»Ұр
тоқпағым, ұр», «Айға
ұшамын», «Кездік» т.б

Соңы 5мин Сөздік жұмыс: Дәптер мен
Мәңгіріп-ауырып жұмыс
Жаңғырығып-дыбыстың Оқушылар
қайталануы сабақтан алған Слайд
әсерлерін
Кері байланыс: басбармақ
1.Сабақта не білдік? арқылы
2.Сабақта не үйрендік? бағалайды.
3.Қандай сұрақтарын бар?

Бағалау Жинаған смайликтеріне

қарай

бағалау

Сергіту сәті: Құстар әні:

«Біздің қарлығаш» .Осы

тақырыпқа ұқсас мәтін

Қарлығаш әулие мәтінін

Үй тапсырмасы тауып мазмұндау.

-Құстар ауа райын болжай

алады.

Егер торғайлар дыбыс

шығармай қонақтап

Қорытынды: отырса,қар жауады.

Қосылып шықылдаса,жылы

болады.

Сауысқан шатыр астына

тығылса,боран болады.

Қарғалар топтасып

қарқылдаса,аяз болады.

Құс- табиғат

байлығы.Байлықтың көзі-

құстарды әркез қорғай білу

керек.Олар табиғат

байлығы-

ағаштарды,өсімдіктерді

зиянды жәндіктерден

тазартады.Сонда ағаштар

жайқалып өседі.

Бағалау –

Саралау – Қолдау –«Отшашу», Пәнаралық байланыс- Дүниетану, қазақ тілі, көркем

көрсетуді қажет ететін «Басбармақ»,« еңбек

оқушыға көмектесемін. Жарайсың»,» Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

Өте дұрыс»,

«Тамаша» ,

«Керемет».

Бағдаршам

Рефлексия Өз сабағыңызды талдау үшін Ықшамсабақтың сабақты

осы бос орынды жоспарлауға ықпалы
Оқушының рефлексиясы пайдаланыңыз. Сол жақта

-Бүгінгі сабақ сенің көңіл- берілген сұрақтарға жауап Жаңартылған білім бағдарламасы
күйіңе қалай әсер етті? беріңіз. курсты оқымай менің көкейімде
көптеген сұрақтар мазалайтын еді.Осы
- курстан білімімді жетілдіргеннен кейін
Сабақтың қай тұстары

ұнады? сол сұрақтарға жауап алдым.
Осы салада бірнеше жыл тәжірибем
Бүгінгі сабағымның
мақсаттары мен міндеттері мен шеберлігім бола тұрып,
орындалды.Оқушылар жаңартылған бағдарламаның мен үшін
белсенді қатысты,мәтін көптеген жаңалығы болды. Атап өтетін
туралы мағлұмат болсам, белсенді оқу әдістері,
алды.Сабақ жоғары модерация,ҰМЖ,ОМЖ,ҚМЖ
деңгейде өтті.Келесі жоспарларын жазуда критериалды
сабағымды бағалау мен әр тапсырмаларға
жоспарлағанда жұптық қойылатын дескрипторларды, Блум
жұмысты енгіземін таксономиясын өз орнымен қолдану
және ол қандай мақсатта іске асатынын
жетік білмедім.

Алдағы уақытта біліміме сүйене
отырып, тәжірибемде іске асырамын
деп ойлаймын.

ТЫНЫС АЛУ МҮШЕЛЕРІ
Серікжан Қымбат Кенжеханқызы
Бастауыш сынып мұғалімі, КММ «№200 мектеп - гимназия» Алматы қ

Педагогтің аты- Серікжан Қ. К
жөні
Жаратылыстану Қатыспағандар саны:
Пәні: Қатысушылар саны: 32
Сынып: Тыныс алу мүшелері
Сабақтың
тақырыбы 3.2.3.3 тыныс алу жүйесін және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
Оқубағдарламасын
асәйкесоқытумақса
ттары

Сабақтың барысы. Педагогтіңәрекеті Оқушыныңәрекеті Бағалау Ресурстар

Сабақтыңкезең Психологиялық ахуал қалыптастыру. Психологиялық Психологиял
уақыт Сергіту жаттығуы ахуалға берілген ық ахуал.
«Мен ақылды баламын» әр бала тақпақтарды
Басы өздерінің жақсы қасиеттерін атап, дауыстап айтып, тілді Алдыңғы
қалай өсіп келе жатқандарын айтады. жаттықтыру және білімді еске
Мыс: Мен Балнұр, балдай тәтті үйдің жаңа сабаққа назар ҚБ: От түсірутапсыр
еркесімін. Мен Асқар, барлығынан аудару. шашу малары.
біліміммен барлығынан асып түссем арқылы бір-
деймін т.б. Оқушылар сұраққа бірін
«Бір сөзбен» әдісі барысында жауап береді, бағалау.
оқушылар берілген сөздердің ішінен жұмысты берілген
бүгінгі сабақтағы жағдайын түріне қарай
сипаттайтын үш сөзді таңдайды. орындайды.
(қуаныш, немқұрайлылық, шабыт,
зерігу,
сенімсіздік,сенімділік,рахаттану,
алаңдау)
Жұмыс ережесін келісу
Алдыңғы білімді еске түсіру

(ұжымда)

Тағамның құрамна кіретін қандай
заттар адамның өсуі мен дамуына
көмектеседі?
Ас қорыту жүйесі қалай құрылған?
Ас қорытудың ір кезеңінде тағам
қандай өзгерістерге ұшырайды?
Ас қорыту үдерісінің мәні неде?
Ас қорыту үдерісін қалай
жақсартуға әрі тездетуге болады?
«Барлық оқушылармен жұмыс»

Бұл жұмыс түрі бүкіл сынып

оқушыларының бір мезгілде жұмысқа

жұмылдырылуын қамтамасыз етеді.

Оқушылардың барлық сұрақтарына

мұғалім жұмыстың алдында жауап

беруі тиіс, бұл оқушыларды да,

мұғалімді де алаңдатпайды.

Ортасы Ширату тапсырмасы.

Тыныс жолдарының ерекшелігі Форматив
ті бағалау
неде?

Тынысалужүйесінедентұрады? Берілген сұраққа
жауап беріп,
Тынысалужүйесінедентұрадыжәне тапсырмаларды ҚБ: Бас Оқылым,
талапқа сай бармақ жазылым
оларқалайорналасады? орындайды. арқылы бір- тапсырмалар
бірін ы.
«Тыныс алу – тыныс шығару» Белсенді оқу бағалау.
тапсырмалары
кіріспе тапсырмасы. Оқушыларға бұл (топта, ұжымда)

сабақта тыныс алу мүшелері қалай Жұмыс дәптеріндегі
жазылым
аталатынын және қандай болатынын тапсырмаларын
орындау
меңгеретіндіктерін айтыңыз.

Қабырғаларына қолдарын

қойып, бірнеше рет қатты дем алып -

дем шығаруын өтініңіз. Дем

шығарғанда қандай өзгерістер орын

алатынын сұраңыз. Оқушылар назарын

тыныс алғандарына бұрыңыз. Әдетте, ҚБ: Отшашу
арқылы бір-
біз тыныс алғанымызға мән бермейміз. бірін
бағалау.
Демді біраз уақыт ішіне ұстап тұруын

сұраңыз. Не болады? (Тыныс алғысы

келеді?) Демді қалай ұзақ ұстап тұруға

болады? (Бірнеше секунд қана, ал

жаттыққан адамдарда бірнеше минутқа

дейін ұстап тұруға болады).

Оқушыларға ауадағы оттектің барлық

тірі ағзаларға қажет екенін түсіндіріңіз

«Баяндама»

Мұғалім оқушыларға мәтінді оқуға,

соңынан оның мазмұнын сурет, сызба

түрінде беруді ұсынады. Бұл

«шпаргалканы» оқушы оң жағындағы

көршісіне береді.Енді әрқайсысы өз

көршісінің суреттерін не сызбаларын

қолдана отырып, осы мәтін бойынша

«баяндама» жасайды. «Баяндама»

мазмұнын неғұрлым кең ашып, оны

қорғап, ең жақсы өрнекті ұсынған

оқушы жеңімпаз болады.

Белсенді оқу тапсырмалары(топта,
ұжымда)

Дескриптор:

Соңы тыныс алу жүйесін және оның ҚБ: Топтық
адам ағзасындағы рөлін Бағдаршам тапсырмалар.
сипаттайды. Оқулықтағы қосымша көздері
адамның тыныс алу жүйесі неден тапсырмалар. арқылы бір-
тұратынын біледі. бірін бағалау
тынысалу жүйесінің неден
тұратынын анықтап береді.
Жұмыс дәптеріндегі жазылым
тапсырмаларын орындау

Жаңа білім мен тәжірибені қолдану

Топтық жұмыс. «Галлерияда ой
шарлау»
Берілген тақырыпта топтық жұмысы
жүргізіліп, сұрақ қабырғаға ілінеді де,
оқушылар жүріп, аралап, оған әр
оқушылар кішкене жапсырма қағазға
бағасын беріп, пікірін жазып
жабыстырып кетеді. Ең  жақсы баға
алған топтың жұмысы қаралады.

Кері байланыс Рефлексия (жеке,жұпта,топта, Сабақтан алған «Ашық «Ашық
ұжымда) әсерлерін стикерге микрофон» микрофон»
Оқушыларға «Ашық микрофон» кері жазып, суретін кері
жібереді. байланыс
байланыс парағы таратылады. парағы

Оқушылар өздері белгілейді.

Еркін және еріксіз тербелістер. Резонанс

Серкенова Балжан Ерланбековна

физика мұғалімі, КММ «№200 мектеп - гимназия»,

Алматы қаласы, Наурызбай ауданы

Бөлімі: Тербелістер және толқындар
Күні:
Сыныбы: 9 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Осы сабақта жүзеге Еркін және еріксіз тербелістер. Резонанс
асатын оқу мақсаты (оқу
жоспарына сілтеме) 9.2.5.10 еріксіз тербеліс амплитудасының
Сабақтың мақсаты:
мәжбүрлеуші күштің жиілігіне тәуелділігін график
Бағалау критерийлері -
- бойынша сипаттау;
-
- 9.2.5.11 резонанс құбылысын сипаттау;
-
Барлық оқушылар істей алады:Еркін және еріксіз
Тілдік мақсат
тербеліске сипаттама береді.
Құндылықтарды
дарыту Көптеген оқушылар істей алады:Резонанс

Пәнaрaлық бaйлaныс құбылысын түсіндіреді

Кейбір оқушылар істей алады:резонанстың пайдасы

мен зиянына мысал келтіреді

Еркін және еріксіз тербелістерге сипаттама береді

Резонанс құбылысының сипаттамасын сапалы

түсіндіреді;

Резонанстың техникадағы және тұрмыстағы

қолданылысын түсіндіреді;

Құбылысты тәжірибе жүзінде бақылап, резонатор

құралын қолдана алады (мысалы, камертон);

Резонанстың пайдасы мен зияны туралы түсіндіреді

Оқушы еркін , еріксіз тербеліс және

резонансқаауызша анықтама береді, сызба түрінде

жүйелейді.

Еркін тербеліс-free vibration

Еріксіз тербеліс-inevitable vibration

Резонанс-resonаnce

Математикалық маятник-mattematical pendulum

Серіппелі маятник-spring pendulum

Қарым-қатынас жасау қабілеті – жұмыс түрлерін

(жұптық, шағын топтық, бүкіл сынып) өзгерте

отырып.

Шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау –

сәйкестікті табу, сызба көрсету және дәлелдеу

тапсырмалары арқылы.

математика, жaрaтылыстaну

Қосымшa бiлiм Бiлeдi: тербелістің түрлері жaйлы бiлeдi
Aлдыңғы білім: Бiлуiкeрeк: Еркін және еріксіз тербелістер,
резонанстың пайда болуын сипаттауды және
табиғатт, өмірде осы құбылыстaрды нақты ажыратып
қай жерде қалай қолданатындығын біледі.

Математикалық және серіппелі маятниктердің
тербелістері.

Сабақ барысы

Жоспарланған Сабақта жоспарланған қызмет (іс- Ресурстар
сабақ кезеңдері әрекет)
Сабақтың басы Сөздер
I.Ұйымдастыру жазылған қима
І.Ұйымдастыру Сыныпты топқа бөлу
кезеңі II.Үй тапсырмасын сұрау қағаздар
Сәйкестікті табу.
Топқа бөлу III. Жаңа сабақты түсіндіру
«Қима қағаз» әдісі а.Ой тастау
б.Галереяны шарлауі
IV. Қорытындылау
Блум күлтешесі
V.Үйге тапсырма

Сынып оқушыларымен сәлемдесіп.
Сабаққа қатысуларын қадағалап.
Назарларын сабаққа аудару.
Сыныпты топқа бөлу.
«Еркін тербеліс» , «Еріксіз тербеліс»,
«Резонанс» қатысты сөздермен
топтасарды
1,2,3 топ
1 топ – еркін тербелісі
2 топ – еріксіз тербеліс
3 топ – резонанс

Сабақтың ортасы 1-тапсырма: Сәкестікті тап Тапсырма
(білу, түсіну) жазылған қағаз,
Жұптық жұмыс жауптар, қағаз
Жұптық жұмыс
Бағал Дескр балл Оқу желім

ау иптор шы Жауап парағы

крите бал

риі ы

Сұрақ 1- 0-3
тарға сұрақ балл
дұрыс
2- 0-3
сұрақ балл

жауап 3-9- 0-7
беру сұрақт балл

ар

13

балл

І Тапсырма «Сәйкестікті тап»

Топ аты

Оқушылар аты-жөні

денелердің

бірдей уақыт

аралығында

дәлме-дәл

1 немесе жуықтап Тербеліст
қайталанып ер

отыратын

қозғалысын

айтады.

Дене қозғалысы Тербеліс

толығымен

2 қайталанып периоды
отыратын ең аз

уақыт аралығы

Бірлік уақыт Тербеліс
жиілігі
3 ішіндегі
тербелістер саны

Дененің тепе- Тербеліс
амплитуд
4 теңдік күйінен
ең үлкен асы

ығысуының мәні

Математикалық

5 маятниктің √T =2 π l
тербеліс g

периоды.

Тербеліс с
6 периодтың (секунд)

өлшем бірлігі

Серіппелі √T =2 π m
7 маятниктің k

формуласы

Тербеліс ν = 1
8 жиілігінің T

формуласы

Тербеліс

9 жиілігінің Гц (герц)

өлшем бірлігі

Уақыт өткен өшетін
1 сайын азайып тербеліст
0 отыратын
ер
тербелістер

Дескриптор:

-Берілген сұрақтардың жауабын біледі.

-формуланы және өлшем бірдіктерді

сәйкесендіре біледі

-тапсырманы толық орындайды

Жұптасып тапсырманы орындайды.

Тапсырмадағы бос орынға жауаптарды

сәкесінше тауып жапсырады .

анықтамаларды, физикалық шамалар

мен өлшем бірліктерін ажыратады.

Ауызша кері Тапсырманы келесі топпен ауысып Штатив, колба,
байланыс: жауап парағымен тексереді. спирт шамы ,

Ой Екі-екіден топтар тапсырмаларын шыны
шоғырландыру, ауыстырып тексеріп балын қояды пластина,
Оқушылар өз жұмыстарының
«Ой қозғау» нәтижесімен таныстырады

2 стақанға су құйып 1 стақанға бетіне
ши қойып 2 стақанның жиегін
ысқылай отырып дыбыс шығару
арқылы резонансты үдету. Не

(Қолдану, талдау). болғандығын байқатып сұрақ қою су,мұз кесегі.
Жаңа сабақ арқылы жаңа сабаққа ой шақырамын
Еркін тербеліс-free vibration Постер, қажетті
бойынша поспер Еріксіз тербеліс-inevitable vibration қима суреттер.
қорғау Резонанс-resonаnce
Математикалық маятник- Тапсырма
Сапалық және mattematical pendulum жазылған
сандық есептер Серіппелі маятник-spring pendulum күлтеше, қағаз
Жасалған тәжірибеден не
ақылы байқағандығын қорытындылайды. желім
тақырыпты
қорытындылайды ІІ Тапсырма
«Галереяны шарлау»әдісі бойнша
.. еркін тербеліс, еріксіз тербеліс және
резонанс тақырыбына байланысты әр
топ постерге тақырыпқа сай суреттер
салып қажетті суреттерді пайдаланып
тақырыпты қорғайды.
Дескриптор:
-Тақырыпқа сай сурет таңдай білді
1 балл
- еркін тербеліс пен еріксіз
тербелістерді ажырата біледі.Резонанс
қандай жағдайда пайда болады. 1балл
1 балл
-тақырыптың физикалық мағынасын
түсіндіре алды. 1 балл
ІІІ Тапсырма «Блум күлтешесі»
Әр топқа жеке тапсырма жазылған гүл
күлтешесі беріленді. Күлтешеге
сапалы есептер мен сұрақтар беріледі.
Сұраққа дұрыс жауап берілсе гүл
құралады.
Дескриптор:
-Физикалық мағынасын аша алды. 1
балл
-Жапырақты толық жинайды 1 балл
Қабырғаға дайын болған постер
ілінеді. «Галереяға саяхат»- топтар
кабинет ішінде қозғалысқа түсіп,
қабырға газетіне қарап, сараптап
талдат топ мүшесі қорғайды, ойларын
дәлелдейді
Әрт топтағы оқушылар күлтешедегі
сапалы есептерге жауап беріп, сандық
есептерді шығару арқылы күтешеден
түймедақ гүлін құрайды.
Сұрақты тап
1. а) Дене сыртқы күштің әрекетінсіз
тербеледі;
б) Механикалық энергия азаяды, ал
амплитуда кемиді;
в) Тербеліс тез өшеді.

2. а) Мәжбүр етуші күш әрекетінен
периодты қозғалыс жасайды;
б) Дене сыртқы күштің әрекетінен
тербеледі;
в) Үйкелісті жеңуге кететін энергия
үнемі толықтырылып отырады.
3. а)Үйкеліс күші қозғалысқа қарсы
бағытталған;
б) энергия шығыны әсерінен өшеді;
в) энергия тек қозғалыс басында ғана
беріледі.
4. а) жол құрылысында;
б) үйдің іргетасын құйғанда;
в) құйматасты немесе сусыма
нәрселерді тығыздау үшін
пайдаланылады.

Сабақтың аяғы «Кілтті сөздер» әдісі арқылы жаңа стикер
Рефлексия тақырыпты бекіту.
Мен түсіндім, өмірде қолдана
аламын.

Мен білдім.

Маған әлі де көмек қажет
кері байланыс кестесін толтыру

Оқушылар сабақтың басындағы
ағылшын тілінде айтылған кілт
сөздерді суреттер арқылы қайталап
айтып шығады.
Оқушылар
Мен түсіндім, өмірде
қолдана аламын.
Мен білдім.
Маған әлі де көмек қажет
кестесіне смайликтер жабсыру арқылы
кері байланыс береді.

Үй тапсырмасы Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Күнделік
Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §28 Еркін және еріксіз
тербелістер. Резонанс
Бағалау.
Кері байланыс жабыстырғышқа жазып
өту.

Оқушы аты-жөні Бағалау парағы
10 балл«Сәйкестікті тап» Үй тапсырмасы
«Галереяны шарлау» Жаңа сабақ Сыныбы
«Блум күлтешесі» Пысықтау
жасадыТопта белсене жұмыс Тобы

№ 16 баллсаныҰпай Бағалау шәкілі: 16-14=
«5»

13-9=

«4»

8-4=

«3»

Үй жұмысын күнделікке

тіркеу

Сабақ бойынша Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол

321 рефлексия шынайы жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап
Оқу мақсаттары беріңіз.

54 болды ма?
768 Барлық оқушылар ОМ
жетті ме?
Егер жетпесе неге?

Сабақта

дифференциация дұрыс

жүргізілді ме? Сабақтың

уақыттары сақталды ма?

Сабақ жоспарынан

қандай ауытқулар болды,

неге?

Жалпы бағалау

Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да

ойланыңыз)?

1: топтық жұмыс

2: постер қорғау

Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы

да ойланыңыз)?

1: бағалау

2: деңгейлік тапсырмалар

Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені

анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? Кері байланыста

жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін

БАСТАУЫШ СЫНЫП ОҚУШЫЛАРЫНА ҚАШЫҚТЫҚТАН БІЛІМ БЕРУДЕ
ПЛАТФОРМАЛАРДЫ ТИІМДІ ҚОЛДАНУ
Таспулатова Гулзира Кенжебеккызы

бастауыш сынып мұғалімі, КММ «№200 мектеп-гимназия», Алматы қ.

Төтенше жағдайға байланысты Қазақстан мектептерінде қашықтан оқытуды жүзеге
асыру үшін синхронды және асинхронды сабақтарды өткізу мүмкіндігі бар Bilimland
(OnlineMektep) және DarynOnline отандық интернет платформалары пайдаланылып жатыр.
Қашықтан оқуда қолданылатын қазақстандық онлайн білім платформаларының саны 8-ге
жеткен. Қазіргі заманғы технологиялардың арқасында біздің өміріміз бір смартфонға оңай
сыйысады, ал смартфондар біздің өміріміздің бір бөлігіне айналды. Осылайша, біз үшін
онлайн режимінде білім алу мүмкіндігі ең жақсы жолға айналып отыр.

Қашықтықтан оқыту – білім алушы мен педагог қызметкерінің жанама (алыстан)
немесе толық емес жанама өзара іс-қимылы кезінде ақпараттық-коммуникациялық
технологияларды және телекоммуникациялық құралдарды қолдана отырып жүзеге
асырылатын оқыту. Қашықтықтан білім беру технологиялары қашықтықтан оқу сабақтарын
«оnline», «offline» режимінде өткізуге негізделген. «Оnline» режимінде оқу сабақтары нақты
уақыт режимінде оқудың өзара іс-әрекет ету үдерісін қарастырады (бейнеконференция,
интернет желісімен хабар алмасу, телефон аппараты арқылы келіссөздер). «Оnline»
режиміндегі оқу сабақтары оқытушы мен білім алушы арасындағы асинхронды тілдесудің
(электрондық пошта, кейіннен қорытынды бақылау тапсырумен оқытушының тапсырмасы
бойынша білім алушының оқулықпен жұмысы) оқу іс-әрекеті процесін қарастырады.

Қашықтықтан оқыту технологиясын қолдана отырып білім беру сапалы білім беру
қызметін алуда білім алушылардың мүмкіндіктерін кеңейтуді, олардың білім қажеттіліктерін
тұрғылықты жеріне, әлеуметтік жағдайына, жасына, денсаулығына және өмірдің тағы басқа
себептеріне қарамастан қамтамасыз етуді мақсат етеді.

Бастауыш сынып ұстаздары мен оқушылары қолданатын білім беру платформалары

Елімізде бастауыш сынып оқушыларына арналған бірнеше білім беру платформалары
бар. Бастауыш сынып ұстаздары осы білім беру платформалары арқылы оқушылардың
үздіксіз білім алуына зор үлесін қосып жатыр, себебі білім беру платформаларындағы бейне
сабақтарды еліміздегі жоғары санатты білікті ұстаздар дайындап, ұсынуда. Солардың бірі
Bilim Land жаңартылған бағдарламаға сәйкес әзірленген мектеп пәндерінің интерактивті
сабақтарымен ұстаздарды қамтуда. Бұл сайттағы онлайн мектеп бөлімі әр сынып бойынша
сабақтармен, тапсырмалармен қамтылуда. Еліміздің барлық ұстаздары осы сайтпен тиімді
жұмыс атқаруда. Барлық сынып оқушыларына арналған сабақтар «Балапан» және «Ел
Арна» телеарналарында өткізілді. 1-11 сынып оқушыларына аптасына бес күн өткізілді,
оның ішінде информатика пәні де бар. Онда бейнесабақтар кестеге сай көрсетіледі.
Мұғалімдер үшін цифрлық ресурстарды пайдалану бойынша біраз видеодәрістер әзірленген.
42 пәннен 5 700 сабақ пен 140 мыңнан астам тапсырма әзірленген. Компания мәліметінше,
күн сайын 1,5 млн бірегей қолданушы кіріп, сайт 30 млн рет қаралады. 3 500 мектеппен
платформаны пайдалану туралы келісімшарт жасалған.

Daryn.Online Платформаға 2,7 млн астам оқушы мен 200 мұғалім тіркелген. Күн
сайын 700 мыңнан астам оқушы білім алады. Күніне 60-тан астам арнайы бейнесабақтар
түсіріледі. Оқушыларға республикалық физика-математика және Назарбаев Зияткерлік
мектептерінің, сондай-ақ орта мектептердің үздік мұғалімдері сабақ береді. Офлайн
сабақтарға арналған мобильді қосымшасы да бар.

Оқыту 2 форматта өтеді:

 синхронды – мұғалім видеоконференция ұйымдастырып, оқушылармен тікелей

эфирде сабақ өткізеді;

 асинхронды – мұғалім дайын онлайн курстар, презентациялар, оқулықтар мен

мультимедиа материалдарын оқуға береді.

Әр оқушының жеке кабинеті болады. Кез келген адам тегін тіркеле алады. Жеке
пайдаланушылар үшін барлық пәндер айына 2 мың теңге. Daryn.Online-мен келісімшартқа
отырған мектеп оқушылары сабақты тегін пайдалана алады. Бүгінде мұндай мектептер саны
– 1 491.

Kundelik
2016 жылы 1 қыркүйекте Қазақстан мектептері Kundelik электронды журналын

қолдана бастады. Бұл жерде мұғалімдер баға қойып қана қоймай, оқушыларға тапсырма
беріп, кері байланыс орната алады. Білім және ғылым министрлігінің мәліметінше,
электронды күнделікке күніне 700 мың баға қойылып, 1 млн тапсырма беріледі.

Google Classroom қосымшасы
Бұл қосымша компьютермен де, ұялы телефонмен де кіруге ыңғайлы. Ұялы телефон
үшін алдын ала бағдарламасын жүктеп алу қажет. Мұғалімдер де, оқушылар да gmail пошта
арқылы тіркелу қажет. Тіпті, мектепті де тіркеуге болады. Бұл мектеп әкімшілігі үшін
мұғалімдер мен оқушылардың жұмысын қадағалап отыруға ыңғайлы болары сөзсіз.
Мұғалім ретінде тіркелгеннен кейін сіз өз пәніңізге арнап арнайы курс ашу
мүмкіндігіне ие боласыз. Курсты сыныптар мен пәндерге қарай бөліп ашуға да болады. Әр
курстың өзінің коды болады. Оқушылар курсқа сол код арқылы тіркеле алады. Курста
өтілетін тақырыпты күн сайын жариялап отыруға немесе алдын-ала дайындап, сабақ
кестесіне сай күнді, уақытты белгілеп, жоспарлап жариялауға мүмкіндік бар. Яғни, бір
сыныпқа арналған сабақтардың барлығын дайындап қойып, сабақтың шығатын кестесін
белгілеп қойсаңыз, ол өзі автоматты түрде жарияланып отырады.
Сондай-ақ еліміздегі «Балапан» және «Ел Арна» республикалық телеарналарында
Дүйсенбіден жұмаға дейін қосымша білім беру ресурсы ретінде пайдалану үшін телесабақтар
көрсетілді. Бұл формат біздің еліміз үшін қолайлы болып отыр. Себебі, телидидардың
қолжетімділігі халық үшін 80 пайызды құрайды.

Бастауыш сынып оқушыларына қашықтықтан білім беру
Бастауыш сынып окушыларына тиянақты, сапалы да, саналы білім беру мұғалімнің
оқыту әдістері мен тәсілдерін шебер меңгеруі арқылы жүзеге асады. Яғни, әдісті жақсы
ұйымдастыру — мұғалімнің шеберлігіне байланысты. Мысалы, әңгіменің нәтижелі болуы —
сұрақты дұрыс, дәл, түсінікті қоя білуге байланысты.

Мұғалім сұрақты дұрыс қоя алмаса, оқушылар да асып-сасып, жауап бере алмайды.
Оқушы қиналған кезде жетелеп, сұрақтар беру мұғалімнің іскерлігін көрсетеді.

Ақпараттық технологиялардың бірі – интерактивті тақта, мультимедиялық және
онлайн сабақтары. Сабақта интерактивті тақтаны дұрыс пайдалану оқушылардың логикалық
ойлау және сөйлеу қабілетін дамытуға көмектеседі. Сонымен қатар интерактивті тақтамен
орындалатын жаттығулар оқушылардың білімді меңгеруін жеңілдетеді, деректерді есте
сақтауға ықпал жасайды.

Бастауыш мектеп оқушылары үшін қашықтықтан оқытуды дамытудың негізгі
тенденциясы оның қосымша білім беру сферасынан негізгі білім беру саласына біртіндеп
көшуі болып табылады деп сеніммен айтуға болады. Қазіргі кезде қашықтықтан оқытуды
зерттейтін авторлардың (Андрей Андреевич Андреев, Евгения Семеновна Полат, Вячеслав
Владимирович Вержбицкий және т. б.) көптеген еңбектері бар.

Жоғары оқу орындарында және колледждерде оны қолдануға және дамытуға үлкен
көңіл бөлінген. Дегенмен, орта және бастауыш мектептерде қашықтықтан оқытуды

ұйымдастыруға бағытталған ғылыми-зерттеу және әдістемелер жетіспейді. Бастауыш сынып
мұғалімдері оқушыларына не үйретуі керек? Ең басты нәрсе білімнің өзі емес, таным,
сондықтан балаларды ақпаратты өз бетімен іздеуге, сонымен қатар оны жаңа
технологияларды қолданып өңдеуге, уақытты тиімді пайдалануға, сыныптастарымен,
мұғалімдермен, ата-аналармен ынтымақтастықты және тағы басқаларды үйрету керек.
Осындай міндеттерге байланысты сұрақ туындайды: оқытудың уақыты мен қазіргі заманғы
ақпараттық технологияларды ұтымды қолдана отырып, алға қойылған мақсаттарға жету үшін
оқу процесін қалай құруға болады?

Қашықтықтан оқытуды сәтті ұйымдастыруда мақсатқа жету үшін ең алдымен
бастауыш мектеп жасындағы балалардың жас ерекшеліктерін ескеру қажет:

 Олар оқуды енді үйренуде.

 Олар оқулықпен жұмыс істеуге, дәптерге жазбаларды дұрыс салуға үйренеді.

 Оқу және жазу дағдылары енді қалыптасуда.

 Өзін-өзі бақылау деңгейі төмен деңгейде.

 Оқытуда мұғалімнің рөлі зор.

 Өздігінен білім алуға дайындықтары жоқ.

Неге назар аудару керек:
Біріншіден, бұл технологияның негізгі аудиториясы — ата-аналар. Егер біз бастауыш
сынып оқушыларының қашықтан оқытуға шынымен қатысуын қаласақ, сапалы білім беруде
ата-аналарға сенім артуымыз керек. Оларды мұғалімнің көмекшісі ретінде қарастыру керек.
Мұғалім оларға жеткілікті ақпарат бергені жөн, сол кезде ғана ата-аналар балалармен
мектептегі оқу тәжірибесін пайдалана отырып жұмыс істей алады. Ең алдымен мұғалім ата-
аналарға арналған жұмыс жоспарын жасауы тиіс. Онда оқушыларға қойылатын әр білім беру
тапсырмасы бойынша олардың іс-әрекет алгоритмі жазылады. Ата-аналар не істеуі керек
және оқушылар не істеуі керек? Мұнда оқушылардың қандай іс-әрекеттерді жасау керектігі
көрсетілген, сонымен қатар оқушылардың белгілі бір ұғымдармен жұмыс жасау кезінде
жіберуі мүмкін жалпы қателіктерге сілтемелер көрсетілуі тиіс. Ата-аналарды балаларының
нақты нені білуі және істей алуы керектігін түсіну үшін жұмыс жоспарын құру өте маңызды.
Екіншіден, мұғалім оқу мақсаттарының әр түрлі екендігіне көз жеткізгені дұрыс.
Қашықтан дифференциалды оқытуды қамтамасыз ету қажет. Мұндағы басты мәселе —
оқушыларға арналған есептердің үлгісін ұсынғаныңызға сенімді болуыңыз керек, бірақ
саралау элементтерін қосыңыз. Мысалы, егер бала тапсырманы оңай орындаса, ата-анасынан
қосымша тапсырма сұрауы тиіс. Осындай тапсырмалардың шамамен тізімін келтіргені
маңызды. Қашықтықтан оқыту кезінде әр баланың алға жылжуы өте маңызды, бірақ олардың
барлығы оқу материалын түсінудің әр түрлі деңгейлерінде екендігін ескере отырып, берілген
білім беру мақсаттары бірдей бола алмайды. Әрине, бастауыш сынып мұғалімдері, тым қатал
баға бермегені жөн.
Үшіншіден, ата-ананың кері байланыс беруі маңызды. Оларға алған әсерлерімен
бөлісуге, сканерленген тапсырмаларды жіберуге, сізге сұрақтар қоюға рұқсат ету керек.
Сонымен бірге ата-аналарға немесе оқушыларға өзіңіз көрген қателіктерді көрсету, келесі іс-
әрекеттерді ұсыну қажет. Мұғалім қашықтықтан сабақ ұйымдастырудағы қателіктерді
бірнеше оқушы дұрыс емес әрекеттер жасаған жағдайда анықтай алады. Ата-ананы
педагогикада тым көп терминдермен мазаламаған жөн. Олар үшін мүмкін болатын
тапсырмалар жасаған дұрыс.
Қашықтықтан оқыту мұғалімнің рөлін кеңейтеді және жаңартады, ол өзі оқытатын
пәндерді үнемі жетілдіріп отыруға, жаңашылдықтарға сәйкес шығармашылық пен

біліктілікті арттыруға міндетті. Бастауыш мектепте қашықтықтан білім беру — бұл
стандартты емес білім беру тәсілі, ол көп жағдайда оның жағымсыз жағы болып табылады,
өйткені бұл кіші жастағы оқушыларға жиі қиындықтар туғызады.

Қашықтықтан оқытуды тиімді жүзеге асыру үшін білім алушыға мақсат қою, өз
жұмысын өз бетінше жоспарлау, басты нәрсені бөліп көрсете білу, нәтижелерді бағалау және
бақылау мүмкіндігі сияқты дағдылар қажет, бұл білім берудің бастапқы кезеңі шеңберінде
мүмкін емес болып көрінеді.

Қорытындылай келе бастауыш сынып оқушыларына білім беру платформаларын
тиімді пайдалану қажет ,себебі бұл платформалар балаға үнемі көмек көрсететін, оған тәрбие
жұмысының негізгі әдістерін үйрететін және жеке білім беру маршрутымен жүретін білім
беру платформасы болып табылады.

Сонымен, бастауыш мектептегі қашықтықтан оқыту — бұл қазіргі заманғы білім беру
жүйесінен көптеген артықшылықтарға ие білім берудің тиімді және өзекті түрі.

Қашықтықтан оқыту – оқушы мен мен мұғалім  алыстан немесе толық емес жанама
өзара іс-қимылы кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды және
телекоммуникациялық құралдарды қолдана отырып жүзеге асырылатын оқыту.
Қашықтықтан оқыту технологиясы бойынша оқытушының негізгі міндеті білім алушының
келесі түрдегі орындалатын өз бетінше жұмысын басқару болып табылады: туындайтын
мәселелерді қарастыру; мақсат пен міндеттерді қою; білім, тәжірибелерді беру; ұйымдастыру
қызметі; білім алушылардың арасында өзара байланысты ұйымдастыру; оқу процесін
бақылау

Білім беру жүйесінде ақпараттық және телекоммуникациялық технологияны
дамытудың тиімді құрылымы – білім порталдары болып табылады. Порталдың негізгі
міндеті жоғары технологиялы оқу процесінің қолдауы арқылы бірыңғай білімді
ақпараттандыру ортасын дамуына өз үлесін қосу
Біріншіден, теледидар арқылы сабақ өткізу. Бұл – тіптен жаңа формат. «Балапан», «Ел
Арна»,«Қазақстан» телеарналары бізге өздерінің эфирлік уақытын ұсынды. 
Екіншіден, арнайы мамандандырылған интернет-платформалары арқылы өткізілетін
сабақтар. Бұл цифрлық жүйелер оқушыларға өткен сабақты немесе бұрын талқыланған
тақырыпты қайта қарауға, сондай-ақ онлайн-сабақ өткізуге, кері байланыс орнатуға, жеке
дара оқыту мен тапсырмаларды орындауға зор мүмкіндік береді. Сонымен қатар, бұл формат
тестілеу жұмыстарын өткізуге және алған білімдерін бағалауға мүмкіндік жасайды.
Бұрын мұндай компаниялардың білім беру контентіне қол жеткізу ақылы болса, осы кезеңде
біздің балалар барлық керек ақпаратты және платформаларды тегін пайдалана алады.

1. Төтенше жағдай кезінде біз  қашықтықтан қалай оқытамыз?

Платформаларды білу және тиімдісін пайдалану.

2. Тапсырма қалай берілуі керек?

Баланың жасына сай, шағын, бірақ қызығушылығын төмендететін өте жеңіл болмауы
керек. Оқушыға қойылатын талаптар азайғанымен жауапкершілік төмендемеуі керек. Әр
мұғалім өзінің шәкіртінің әлеуметтік жағдайын және интелектуалдық деңгейін білуі шарт.
Кейде оқушы шамасы келіп тұрған тапсырманың жартысын ғана орындап жібереді. Ондайға
жол бермеуіміз керек. Сонда ғана білімнің сапасын жоғалтпаймыз. Бұл өте маңызды.
Білімленд, Дарын онлайн, Орig.kz платформаларындағы электронды мәліметтерді лайықтап
беру. 

3. Нені ескеруіміз керек?

Әр мұғалім оқушылардың ғана алдында тұрмағанын әрдайым естен шығармау керек.
Өйткені әр тапсырманы оқушы ата-ана, туған туыстарымен бірге талқылайды. Соған
байланысты мұғалім сабағын мұқият дайындауы керек. Кейбір жағдайда оқушыдан гөрі ата-

аналардың абыржуы мен жоқтан кінә іздеуі орын алады. Сондықтан мұғалімнің ата-
аналармен ынтымағы күшейіп, байланысы артуы керек. Сонда ғана мектеп, мұғалім мен ата-
ана арасында түсініспеушілік болмайды. Оқушының үйінде жұмыс орны өзіне қолайлы
жерде ұйымдастырылуы қажет. Оқушы үйінде жұмыс режимін сақтауы маңызды. Мысалы
оқушы уақытымен оянып, уақытымен тамақтануы,бір пәннен тапсырманы орындап
болғаннан соң 10 минутқа үзіліс жасауы, белсенді дем алуы сияқты қажеттіліктерді ата-
аналары мұқият қадағалауы керек.  Ал танымдық телеарналарды жібермей қарау шарт.

Тағы айта кететін жайт, әр тоқсан сайын өтетін ата-аналар жиналысында, ата-аналар
балаларының өздіктерінен порталдарға кіріп, олимпиадаларға, әртүрлі байқауларға қатысып,
білімдерін шыңдап жатқандарын қуана айтып жатыр. Қазіргі таңда өзім Bilimland
(OnlineMektep) платформасының видеоконференциясында онлайн сабақ өткіземін.
Көрнекіліктерді қолдана отырып, жаңа тақырыпты түсіндіремін. Сабақтарымда тілдік төрт
дағдыны (оқылым, тыңдалым, жазылым, айтылым) қамти отырып, тапсырмалар беремін.
Орындап болған соң тапсырмаларды WhatsApp арқылы жекеме жібереді. Кері байланыс
беремін. Оқушыларым Bilimland (OnlineMektep) платформасында тапсырмаларды қызыға
орындайды. Қашықтықтан олимпиадалар мен байқауларға қатысып, жүлделі орындар
иеленді. Қашықтықтан оқыту кезінде платформаларды тиімді қолдана отырып,
оқушыларымыздың білім деңгейін түсірмей ұстап тұру өз қолымызда.

Құрметті әріптестер, сабағымыздың сапасын түсірмей, ертеңгі ел болашағы,
оқушыларымыздың білімін табандылықпен арттыра берейік!

Менің сабақты тиімді өткізу үшін көмекшілерім:
— Daryn.online платформасы
— Бастауыш сыныптар мектеп әдістемелік бірлестігі
— Параллель мектептегі 3- сыныптар ұстаздар тобы
— Bilimland
— Balapan
— WhatsApp
— opiq.kz
— Республикалық бастауыш ұстаздарының тобы т.б.

Қолданылған әдебиеттер тізімі:

1. Андреев, А.А. Средства новых информационных технологий в образовании:

систематизация и тенденции развития: Сб./ Основы применения информационных

технологий в учебном процессе вузов. М.: ВУ,2015.

2. 2. Полат Е.С., Петров А.Е. Дистанционное обучение каким ему быть? [Электронный

ресурс] http://distant.ioso.ru/ library/publication/razvitie. htm

3. 3. https://infourok.ru/organizaciya-distancionnogo-obucheniya-v-nachalnoj-shkole-iz-opyta-

raboty-4547956. html

4. 4. Бочков В.Е. Учебно-методический комплекс как основа и элемент обеспечения

качества дистанционного образования // Качество. Инновации. Образование. —

2004. — N 1

Сынып: 7 Екі өрнектің айырмасының квадраты
Тулебаева Орынгул Салдауовна

математика мұғалімі, КММ «№200 мектеп-гимназия»
Алматы қаласы, Наурызбай ауданы
Қатысқандар саны:

Сабақ Екі өрнектің айырмасының квадраты
тақырыбы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу 7.2.1.10
мақсаттары (a ± b)2 қысқаша көбейту формулаларын білу және
(оқу бағдарламасына сілтеме) қолдану;
Екі өрнектің қосындысының квадраты, екі өрнектің
Сабақтың мақсаты айырмасының квадратын білу, формуланы есеп
шығаруда қолдана алу

Сабақтың Сабақ барысы Бағала Ресурстар
кезеңі/ у
уақыт Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті Бағала
Басы у:
5 мин 1. Ұйымдастыру . Мақсаты: Өткен мақтау
Оқушылармен сәлемдесіп,түгендеп, материалды
зейінін жинақтап, сабаққа ынтасын қайталау
аудару: Сипаттамасы:
жаппай сұрақ қою
« Балалық шақтан математикамен Оқушын: сұрақтар
айналысқан адам өзінің ойлау қою
қабілетін шынықтырып,ерік Оқушы: сұрақтарға
күшін дамытады және мақсатқа жауап беру
жету жолындағы табандылығын
қалыптастырады.» №1 слайд
Макушевич А.И
2. «Ой қозғау» (ауызша)
1. Көбейткіштерге жіктеудің неше

тәсілін білесің?

2. Қысқаша көбейту формуласы

дегеніміз не?

3. Екі өрнектің қосындысының

квадратының ережесі

4. Екі өрнектің айырмасының

квадратының ережесі

3. Екімүшенің квадраты түрінде өрнекте 3. Екімүшенің №2 слайд
(ауызша): квадраты:
Негізгі 1) 4 x2+12 x+ 9 1) ( 2х + 3)²;
бөлім 2) 4−4 a+ a2 2) (2 – а)²;
3) 16−8 x+ x2 3) (4 -х)².
10 4) х2+ 2 ху + у2 4 ) ( х + у)²;
5) x2−6 xy +9 y2 5) (х – 3)²;

6) a2- 20а+ 100 6) (а -10)².

4.Оқулықтан: Қысқаша көбейту 4. Оқу
формуласы арқылы есептеу 5.14 Екімүшенің лық
квадраты түріне
5 мин № 5.14 келтіреді
№ 5.19 есептер.
5.19 Теңдеуді
5.«Графикалық диктант» шешу
5. білім алушылар ақиқат
немесе жалған болған
өрнекке «+» таңбасын қою
арқылы орындайды.

өрнектер ақиқат жалған өрнектер ақиқат
a2−b2=(a−b) (a+b ), + +
(5с-3)(5с+3)¿ 25с2-6
a2−b2=(a−b) (a+b ), +

Х2-64¿(х+8)(х-8) + (5с-3)(5с+3)¿ 25с2-6

(2х+у)2¿4х2-4ху+у2 + Х2-64¿(х+8)(х-8) +

Дескриптор: (2х+у)2¿4х2-4ху+у2
1.қысқаша көбейту формуласын
анықтайды;
2.берілген өрнектің ақиқат немесе
жалған екенін анықтайды

Бағалау критерийлері: №3 слайд
Қысқаша көбейту формулаларын
Қорытынд қолдана алады 1. (7 х3)2
ы Есептеулерде қысқаша көбейту 2. 6 дәрежелі
формалаларын қолдана алады 3.(10−х)24. х= 5
лау:
5 мин дәлелдеуді жүргізе алады. 5. 4 x2−12 xy +9 y2

6. Математикалық диктант:
1) 49 x6=(?)2

2) 49 уx5- 6х5 көпмүше дәрежесі ?
3) 100−20 x + x2= (?)2
4) ( х−5)2=0 х= ?

5) (2 х−3 у)2=

Соңы: Оқу тапсырмасы:
2 мин Білім лендтен 1-9 тапсырма
№5.15

Бағалау: «Тегінде адам баласы адам баласынан
3 мин ақыл, ғылым, ар, мінез деген
нәрселермен озады»

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді Бағалау – оқушылардың Денсаулық
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай материалды меңгеру деңгейін және
міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
қалай тексеруді қауіпсіздік
жоспарлайсыз? техникасын

ың
сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан Тапсырманы толық дұрыс Нұсқаулық
күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету орындаған оқушыларды пен
жұмыстары. марапаттау жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия Бұл бөлімді
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол сабақ
жеткізді ме? туралы өз
Жеткізбесе, неліктен? пікіріңізді
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? білдіру
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? үшін
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? пайдаланың
ыз. Өз
сабағыңыз
туралы сол
жақ
бағанда
берілген
сұрақтарға
жауап
беріңіз.

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешуге арналған
“Экология орталығына саяхат” атты зерттеу сабағы
Тюменбаева Баглан Оралбековна

Математика пәні мұғалімі, КММ «№200 мектеп-гимназия», Алматы қаласы

Сабақ

Күні: 21.02.2021 Мұғалімнің аты-жөні: Тюменбаева Баглан Оралбековна

Сынып: 6 «Ә» Қатысқан оқушы саны: Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешуге “Экология ортаға
тақырыбы саяхат” атты зерттеу сабағы

Оқу 6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу;
бағдарламасына 6.2.2.4 түріндегі теңдеулерді шешу, мұндағы a және b – рационал
сәйкес оқыту сандар;
мақсаттары 6.5.1.6 мәтінді есептерді сызықтық теңдеулерді құру арқылы шығару;
Сабақтың міндеті:
Табиғатқа визуалды түрде серуен жасау арқылы, оқушының пәндік
білімін жетілдіру.

Сабақтың Педагогтің әрекеті Сабақ барысы Бағалау Ресу
кезеңі рста
Оқушының р
әрекеті Псих
ологи
Басы Ұйымдастыру сәті Психологиялық ялық
ахуалға ахуал.
берілген өлең
жолдарын оқу. 1
Слай
Негізгі бөлім Серуендеу д
бағытымен
Серуендеу танысады
бағытымен

танысу

Серуендеу бағытымен Сұрақтарға
таныстырылады және жоспармен жауап береді
таныстыру.

Экологиялық соқпақтан өту үшін
қайталау сұрақтарға жауап алу.
1.Қандай теңдеуді бір айнымалысы
бар сызықтық теңдеу деп атайды?
2.Бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеудің түбірі дегеніміз не?
3.Санның модулі дегеніміз не?
4.Сызықтық теңдеудің екі жағына
бірдей санды қосқанда
қандай теңдеу шығады?
5. Бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеуді шешу алгоритмі
6.Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер
деп аталады?

«Күзгі ағаш» ағаш жапырағының

Орманға түсіне қарай есептер шығару. Фамилия Басбармақ
саяхат Сары жапырақ І топ әріптері арқылы арқылы
үш топқа
Қорыққа 1. 2х+13=22+3x бөлінеді
саяхат 2. 5-3x=2x-8 І топ А-И
Үстірт ІІ топ К-С
қорығы Қызыл жапырақ ІІ топ ІІІ топ Т-Ш
1. 0,3(5х-7)=3(0,2х+3,2)

2. 4−7 х +31−х =52 х +1
15

Қызыл сары жапырақ ІІІ топ

1.│2х-3│=0

2. │x5 │=32

Қорық туралы түсінік алады. Өзін-өзі
бағалайды
(Қорық дегеніміз - табиғатты көрсетіл-
ген
өсімдіктер мен жануарларды қорғау жауап-
тары
үшін қамқорлыққа алынған аумақ.) арқылы

«Сематикалық картадағы» есептерді

шығарып жасырылған сөзді Есептің
жауабына сәйкес
табыңдар 5 8 6 әріптерден
құралған сөзді
№ Тапсырмал - - 7 табады
АБ В
ар 3; 9; 6

29

1 │У│=9 ИҮС

2 19-2(3Х+8) Д Л А С К Р

= 2Х-37

3 -4Х+4(- Р П Ө СҚТ
Х+8) +16
=0

4 7Х+21= Ж А Қ БІ З
10Х-3

5 │2,4Х+ Р К Д Л ОИ

1,2│=6

6 20+ Х =4 П О Т Р ИУ
100-Х

Экология Есептің шешімі болатын ең үлкен
лық орталық бүтін санды табыңыз
Екі санның қосындысы 21-ге тең. Екі
еселенген бірінші сан екінші саннан есеп жауабына
15-ке артық. Бірінші санды тап. сәйкес келетін
Үстірт қорығында кездесетін мына жануарды
жануарлардың қайсысы жойылып анықтайды.
кеткен түр санатына жататынын және
халықаралық деңгейде қорғауға
алынғанын табыңдар.
«Жасыл ел» ұйымының жастары

саябағына келдыңдер, енді сендер
саябақта отырып мына тест есептерін
шығарыңдар

Жасыл ел Логикалық есеп «BILIMLand» Тест
Көптеген аурулардың тест есептерін жауабы
Табиғатты себепкері:жайсыз экологиялық шығару бірден
тазалау үшін жағдайлар болып көрінеді
табылады:ауаның,судың,топырақтың
ластануы.Ортаны тазарту мақсатында
әрбір адам ағаш егуі тиіс.Біз
логикалық есеп шығарайық
Тапсырма

1 1 1 1 1 =100
3 3 3 3 3 3 =1000
5 5 5 5 5 =100 сандардың арасына
төрт амалды қолданып шығар.

№848

Оқу Рефлексия (жеке,жұпта,топта, Оқушыларға «смс
ұжымда) «Бес саусақ» »
тапсырмасын «Бес саусақ» әдісі әдісі арқылы
Бас бармақ-Өте жақсы Оқушылар
беру Сұқ саусақ- Ұнады саусақ арқылы
Кері Ортаңғы саусақ-Әлі де білгім келеді бағалайды
Аты жоқ саусақ-Мен үшін жаңа
байланыс ақпарат
Шынашақ –Мені таң қалдырды


Click to View FlipBook Version