The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by lengkeshiny_pink, 2021-09-30 07:26:00

E-PORTFOLIO LENGKESHINY

e-portfolio Lengkeshiny

9/30/21, 5:43 PM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)

AKTIVITI

BIL MASA ISI HASIL PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING

PEMBELAJARAN

1. Guru
memaparkan
gambar carta
molecular yang
tidak sempurna dan
memberi masa
untuk pelajar
menyempurnakan
beberapa elemen.




2. Pelajar
menggunakan masa
yang diberikan oleh
untuk mengenalpasti
elemen yang kurang
dan pelajar
memberitahu guru
secara lisan elemen
yang tiada dalam
carta.




3. Guru

menyambung

menyoal kategori

elemen dengan

memilih pelajar

secara rawak untuk ABBM


1. Pelajar dapat menjawab soalan
mengingati topik
Penutup yang dipelajari tersebut.
Komputer Riba




Slaid
4. Pelajar menjawab Carta
Molecular
5 9.05am- 1. Penutup 2. Pelajar membuat
Kemaskini
9.20am kognitif tugasan untuk soalan guru dan   
memahami topik
2. Tugas
an yang dipelajari guru merumuskan Nilai Murni


topik yang

dipelajari. Bekerjasama

Bertanggung
jawab

5. Guru meminta

pelajar untuk

sentiasa membuat

ulangkaji di rumah.



6. Memberi kata-
kata semangat
kepada pelajar dan
tugasan untuk
mereka membuat
persediaan awal
untuk kelas akan
datang




7. Guru memberi
tugasan kepada
pelajar untuk
memastikan pelajar
faham topik yang
dipelajari.




8. Pelajar ucapankan
terima kasih




9. Pelajar keluar
daripada googlemeet

 

eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11086&b=35125&c=55691&yaadmin=5&s=91&p=3962 5/5

9/30/21, 5:44 PM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)

  

Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)

NAMA : LENGKESHINY A/P ARUMUGAM NO TEL : 01116445392     

SUBJEK CHILLER AND VARIABLE MULAI 09/08/2021 HINGGA : 08/10/2021
: REFRIGERANT VOLUME :
APPLICATION

BIL TAJUK KANDUNGAN HURAIAN

1 Introduction to Chiller System 1.1 Types of chiller This course introduces the fundamental of chiller and Variable
and application Refrigerant Volume (VRV) for operation, maintenance and
1.2 Types of wa
ter troubleshooting.
chiller
1.3 Ch
iller water
components
1.4 Chiller p
lant
control

MINGGU KELAS/TINGKATAN MULAI HINGGA RANCANGAN ABBM/CATATAN
KE MINGGUAN

DIPLOMA IN REFRIGERATION AND AIR 20-09- 24-09- 1.1 Types of chiller -Kelas dikendalikan secara
CONDITIONING TECHNOLOGY  2021  2021  and application online kerana pandemik
1.2 Types of wa
ter
chiller  


7  Komputer Riba


Slaid
Video

Gamb
ar-gambar yang sesuai  

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (BIL 1)
Tambah Terperinci  
Kemaskini  
Refleksi  

Tarikh Key In
23-09-2021           
Tarikh Kemaskini
00-00-0000           
Tarikh Kemaskini Refleksi
24-09-2021 

TARIKH 24-09- TINGKATAN/KELAS DIPLOMA IN REFRIGERATION AND AIR CONDITIONING
2021  TECHNOLOGY 

TEMPAT Google BIL PELAJAR 17  
Meet 

MASA 10.00am-12.15pm  

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar akan dapat :



OBJEKTIF Menerangkan definisi chiller dengan betul.


Membezakan 2 kategori chiller.
Menyenaraikan jenis-jenis chille
r.
Mengetahui kegunaan chiller.  


PENGETAHUAN SEDIA ADA Pelajar telah membaca tentang chiller sebelum kelas. 

Komputer Riba
Google meet

ALAT/BAHAN BANTU

MENGAJAR (ABBM) Slaid
Video

Gamb
ar-gambar yang sesuai  

PENGURUSAN 1. Menentukan pencahayaan di kawasan pelajar adalah baik.
KELAS/LANGKAH 2. Memastikan semua pelajar dalam keadaan sihat dan segar.

3. Pelajar berada dalam keadaaan teratur dan suasana kondus
if 
KESELAMATAN

Bekerjasama
Hormat-meng
hormati
PENERAPAN NILAI-NILAI

MURNI Rasional
Bertangg
ungjawab  

TUGASAN/KERJA RUMAH Meminta pelajar untuk mencari jawapan untuk beberapa soalan untuk persediaan awal kelas akan datang.  

REFLEKSI SESI Pelajar-pelajar dapat memahami sistem chiller secara lisan kerana mereka dapat memberi jawapan. Pelajar-

PENGAJARAN PELATIH pelajar mampu memberi jawapan kepada soalan yang ditanya pada akhir sekali.  

KOMEN PENYELIA 1. Tingkah laku pelajar dalam penulisan objektif tidak boleh diukur. Sila perbaiki.



2. ABBM perlu ditulis secara spesifik. Nyatakan dengan jelas apakah gambar-gambar yang sesuai tersebut.



3. Dua ayat pada bahagian 'Pengurusan kelas/langkah keselamatan' perlu diperbaiki. Tuliskan subjek pada
ayat tersebut.




eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11086&b=35125&c=55796&yaadmin=5&s=91&p=3962 1/5

9/30/21, 5:44 PM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)

4. Tuliskan apa bentuk tugasan/kerja rumah yang diberikan kepada pelajar.  
KOMEN PEMBIMBING  

AKTIVITI

BIL MASA ISI HASIL PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING

PEMBELAJARAN

1. Ayat pada

bahagian hasil

1. Pelajar dapat pembelejaran
perlu
mewujudkan rasa 1. Guru memberi diperlbaiki.
ucapan dan murid Hasil
hormat- menjawab salam. pembelajaran
2. Guru memangg
il adalah kesan
1 9.50am- Pra Pengajaran : menghormati antara nama setiap pelajar ABBM yang Kemaskini
10.15am
guru dan pelajar. bagi mengisi borang Kompu
ter Riba diharapkan   
2. Pelajar dapat
kehadiran. Google meet
oleh guru
1. Memberi memberi komitmen 3. Guru be
rtanyakan berlaku pada Kemaskini
ucapan di dalam kelas. khabar kepada
murid.   
2. Men
gambil 3. Pelajar dapat
pelajar.
Kehadiran menjaga kebersihan 4. Pelaj
ar memberi Nilai Murni

3. Persekit
aran dan kesedaran kehadiran kepada Bekerjasama

kawasan musim covid-19 guru. Hormat-
2. Ayat ketiga
4. Tanya
khabar dalam menghormati pada bahagian
Bertanggungj
awab 'Aktiviti
Pengajaran
kalang
an pelajar. dan
4. Pelajar berada


dalam keadaan sihat.

Pembelajaran'

1. Guru tergantung.



memaparkan

gambar pusat

membeli-belah dan

pasaraya kepada

pelajar.


2. Guru menyoal 1. 'Aktiviti
menyoal
pelajar tentang suhu dengan
menunjukkan
Set Induksi di kawasan-kawasan gambar'


Pelajar mendapat tersebut. ABBM



10.15am- 1.Aktiviti gambaran awal sepatutnya
2 3. Pelajar menjawab Komputer Riba ditulis pada
10.25am menyoal dengan tentang topik yang
bahagian
soalan guru. Slaid 'Aktiviti
menunjukkan akan diajarkan.
Gamb
ar-gambar Pengajaran
dan
gambar 4. Guru
Pembelajaran'

membincangkan


jawapan yang

diterima daripada

pelajar dan

menerangkan faktor

yang memberi

keselesaan kepada

kepada pengguna

ruang besar tersebut.

eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11086&b=35125&c=55796&yaadmin=5&s=91&p=3962 2/5

9/30/21, 5:44 PM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)

AKTIVITI

BIL MASA ISI HASIL PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING

PEMBELAJARAN

1. Sila tuliskan
definisi chiller
pada ruangan
'Isi Pelajaran'.




2. Kenapa ada
dua isi
pelajaran?




3. Hasil

pembelajran

1. Guru yang baik akan
menerangkan melihat kepada
kepada pelajar satu isi
tentang chiller dan pelajaran
jenis-jenis chiller. sahaja.





2. Pelajar dapat 4. Isi pelajaran
memahami tentang tidak selari
chiller dan jenis- dengan 'Hasil
jenis chiller. Pembelajaran'
dan 'Aktiviti


Pengajaran
3. Guru dan
Pembelajaran'.
menunjukkan


1.Pelajar dapat gambar-gambar

mengetahui definisi jenis chiller untuk ABBM 5. Aktiviti
pengajaran dan
chiller dan pelajar lebih Kompu
ter Riba pembelajaran
yang
mengenalpasti jenis- memahami. Video
dirancang


3 10.35am- Definisi Chiller
jenis chiller Slaid
Kemaskini
10.55am Jenis-jenis
4.Guru
  
Chiller menunjukkan

2. Pelajar dapat Nilai Murni tidak selari

mengenalpasti gambar yang dapat Bertanggung
jawab atau mencapai

komponen utama menunjukkan Bekerjasama
objektif yang

dalam chiller perbezaan antara
ditulis iaitu

dua jenis chiller.
'Pada akhir


pengajaran dan
5.Guru memberi pembelajaran
pelajar peluang pelajar akan
untuk membuat dapat (1)
perbandingan menerangkan
kemudian definisi chiller
membincangkan dengan betul,
jawapan dengan (2)
pelajar. membezakan 2


kategori chiller
dan (3)
6.Guru mengajar menyenaraikan
tentang komponen jenis-jenis
utama dalam chiller
chiller.'






6. 'Pelajar
dapat
mengenalpasti
komponen
utama dalam
chiller' tidak
ditulis pada
bahagian
objektif.

eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11086&b=35125&c=55796&yaadmin=5&s=91&p=3962 3/5

9/30/21, 5:44 PM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)

AKTIVITI

BIL MASA ISI HASIL PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING

PEMBELAJARAN

1. Guru 1. Sila tuliskan
berapa jenis
menayangkan video chiller dan
nota berkaitan
yang mengandungi dengan jenis
chiller pada
maklumat dan ruangan 'Isi
Pelajaran'.
gambar penerangan


tentang jenis-jenis
2. Ayat
chiller. pertama pada

bahagian
2. Pelajar menonton ABBM 'Aktiviti

Pengajaran
video tersebut. dan

Komputer Riba Pembelajaran'
Penyampaian isi
sama seperti
10.55am-
Pelajar dapat 3. Guru memberi Video isi pelajaran Kemaskini
11.10am mengenalpasti penerangan lebih
sebelumnya   
4 1. Jenis chiller chiller air jenis mendalam ketika iaitu
air penerangan
Nilai Murni berkaitan
pelajar menonton Bekerjasama
dengan jenis-
Keyakinan
jenis chiller.
video tersebut.



4. Guru bertanya
soalan kepada
pelajar tentang
jenis-jenis chiller air




5. Pelajar menjawab
soalan guru

1. Aktiviti
pengajaran dan
pebelajaran
yang
dirancang
selari dengan
isi pelajaran.




1. Guru mengajar 2. Pelajar
dapat
dan memberi memahami
kelebihan dan
1.Pelajar dapat penerangan tentang ABBM kekurangan
kelebihan dan
chiller tiada
Penyampaian memahami kekurangan chiller. ditulis pada
bahagian
Isi kelebihan dan
Komputer riba
objektif.

kekurangan chiller
2. Guru memberi Slaid

contoh-contoh Gamb
ar yang
5 11.10am- 1.Kelebihan dan lokasi yang sesuai 3. Aktiviti Kemaskini
pengajaran dan   
11.20am kekurangan 2. Pelajar dapat sesuai pembelajaran

yang
chiller mengetahui tempat- untuk menggunakan dirancang
2.Kegu
naan tempat yang sesuai chiller. Nilai Murni tidak selari

atau mencapai
chiller untuk memasang
objektif yang
ditulis iaitu
chiller 3. Pelajar Rasional 'Pada akhir
pengajaran dan
mendengar huraian pembelajaran
pelajar akan
guru. dapat
mengetahui
kegunaan
chiller.'




eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11086&b=35125&c=55796&yaadmin=5&s=91&p=3962 4/5

9/30/21, 5:44 PM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)

AKTIVITI

BIL MASA ISI HASIL PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING

PEMBELAJARAN

1. 'Aktiviti

soal jawab

dijalankan

1. Guru berdasarkan

memaparkan perkara yang

beberapa soalan diajar.' - ini

dalam slaid dan bukan isi

memberi masa 10 pelajaran.
minit untuk


menjawab semua ABBM 2. 'Memberi
soalan.
penerangan

Aktiviti soal Memberi
Komputer Riba untuk apa yang
penerangan untuk diajar dan
jawab apa yang diajar dan 2. Selepas, 10 minit Slaid
dibincang
dibincang dengan guru memberi
6 11.20am- dijalankan cara yang realistik. peluang kepada
dengan cara Kemaskini
11.50am berdasarkan pelajar untuk yang realistik.'   
berkongsi jawapan Nilai Murni
perkara yang mereka.


diajar.
Bekerjasama - adakah ini
Bertanggung
jawab hasil
3. Kemudian, pembelajaran?



berbincang jawapan 3. 'Aktiviti

dan menjelaskan Pengajaran

jawapan yang betul dan

dengan pelajar- Pembelajaran'

pelajar. yang ditulis

merupakan

penutup

kognitif.

1. Guru
merumuskan topik
yang dipelajari
dengan bertanya
soalan kepada
pelajar.




2. Pelajar

mengimbas kembali

dan memberitahu

topik yang dipelajari

Penutup kepada guru. ABBM 1. Sila perbaiki



penulusan

1. Pelajar dapat 3 Guru meminta Komputer Riba
'Hasil
Pembelajaran'.
1. Penutup mengingati topik pelajar untuk Slaid
Ia sepatutnya
Kognitif selari dengan
7 11.50am- 2. Penutu
p yang dipelajari sentiasa membuat aktiviti Kemaskini
12.10pm
ulangkaji di rumah. Nilai Murni   



sosial 2. Memberi tugasan
3. Tug
asan
untuk pelajar 4. Memberi kata- Hormat- pengajaran dan

kata semangat menghormati pembelajaran.

kepada pelajar dan Bertanggungj
awab

tugasan untuk

mereka membuat

persediaan awal

untuk kelas akan

datang



5. Pelajar ucapankan
terima kasih




6. Pelajar keluar
daripada googlemeet




 

eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11086&b=35125&c=55796&yaadmin=5&s=91&p=3962 5/5

9/30/21, 5:43 PM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)

  

Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)

NAMA : LENGKESHINY A/P ARUMUGAM NO TEL : 01116445392     

SUBJEK CHILLER AND VARIABLE MULAI 09/08/2021 HINGGA : 08/10/2021
: REFRIGERANT VOLUME :
APPLICATION

BIL TAJUK KANDUNGAN HURAIAN

2.1 System operating

procedure
2.2 Chiller
startup
2.3 Maintenance

2.4 Chemical wat
er

Chiller Operation, Maintenance and treatment This course introduces the fundamental of chiller and Variable
Troubleshooting 2.5 Clean
ing cooler Refrigerant Volume (VRV) for operation, maintenance and
1

and condenser tubes troubleshooting.
2.6 Tube fouling


factor
2.7 Ac
id cleaning of

tubes
2.8 Tr
oubleshooting

MINGGU KELAS/TINGKATAN MULAI HINGGA RANCANGAN ABBM/CATATAN
KE MINGGUAN

-kelas dikendalikan secara

bermaya disebabkan pandemik


8  DIPLOMA IN REFRIGERATION AND AIR 27-09- 01-10- 1.3 Chiller water - laptop / telefon bimbit

CONDITIONING TECHNOLOGY  2021  2021  components  
- slide pengajaran


- video
- gamba
r yang sesuai  

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (BIL 1)
Tambah Terperinci  
Kemaskini  
Refleksi  
Tarikh Key In
28-09-2021           
Tarikh Kemaskini
00-00-0000           
Tarikh Kemaskini Refleksi
29-09-2021 

TARIKH 29-09- TINGKATAN/KELAS DIPLOMA IN REFRIGERATION AND AIR CONDITIONING
2021  TECHNOLOGY 
TEMPAT
MASA Google BIL PELAJAR 16  
Meet 

8.00am-9.30am  

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar akan dapat :



OBJEKTIF 1. Pelajar dapat mengenalpasti komponen-komponen dalam water chiller.


PENGETAHUAN SEDIA
ADA 2. Pelajar dapat mengenalpasti fungsi setiap komponen dalam water chiller.  

ALAT/BAHAN BANTU Pelajar mampu
MENGAJAR (ABBM)


PENGURUSAN 1. Menerangkan definisi chiller
KELAS/LANGKAH 2. Membezakan 2 kategori chill
er.
3. Menyenaraikan jenis-jenis chille
r.
KESELAMATAN 4. Mengetahui kegunaan chiller.  


ABBM



-Komputer Riba


-Slaid
-Video
 

1. Menentukan pencahayaan di kawasan pelajar adalah baik.
2. Memastikan semua pelajar dalam keadaan sihat dan segar.

3. Pelajar perlu menghadiri kelas dalam suasana yang mempu
nyai pengudaraan yang segar. 

PENERAPAN NILAI- Bekerjasama
NILAI MURNI Bertanggung
jawab


TUGASAN/KERJA Rasional  
RUMAH
Guru meminta pelajar untuk membaca tentang chiller plant control.  

eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11086&b=35126&c=56138&yaadmin=5&s=91&p=3962 1/4

9/30/21, 5:43 PM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)

REFLEKSI SESI Guru mendapati beberapa orang pelajar masih mempunyai keraguan untuk memahami fungsi komponen

PENGAJARAN PELATIH chiller. Pelajar perlu membuat latihan dan menghadiri kelas amali untuk memahami tajuk chiller.  

KOMEN PENYELIA  

KOMEN PEMBIMBING  

AKTIVITI

BIL MASA ISI HASIL PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING

PEMBELAJARAN

1. Pelajar dapat 1. Pelajar dapat

mewujudkan rasa mewujudkan rasa

hormat- hormat-

Pra Pengajaran : menghormati antara menghormati antara

guru dan pelajar. guru dan pelajar.


ABBM
1. Memberi Kompu
ter Riba

ucapan 2. Pelajar dapat 2. Pelajar dapat

memberi komitmen memberi komitmen Google meet



1 8.00am- 2. Mengambil di dalam kelas. di dalam kelas. Nilai Murni Kemaskini
8.15am Kehadiran

Bekerjasama
  


3. Pelajar dapat 3. Pelajar dapat

3. Persekitaran menjaga kebersihan menjaga kebersihan Hormat-


kawasan dan kesedaran dan kesedaran menghormati

musim covid-19 musim covid-19 Bertanggungj
awab

4. Bertanya dalam dalam
khabar kalang
an pelajar. kalang
an pelajar.





4. Pelajar berada 4. Pelajar berada
dalam keadaan sihat. dalam keadaan sihat.

1. Guru
menunjukkan
gambar barang-
barang yang biasa
digunakan oleh
pelajar.
(Contoh
: pensil,
telefon bimbit dan
motosikal)




2. Guru bertanya

pelajar tentang

aplikasi bahan

tersebut dan perkara

1. Pelajar mendapat yang membantu ABBM

gambaran awal
8.15am- tentang topik yang bahan tersebut untuk Kemaskini
8.25am akan diajarkan.   
2 Set Induksi berfungsi.
Komputer Riba


Slaid
3. Pelajar menjawab Gamb
ar-gambar

soalan guru.



4. Guru
menerangkan
tentang komponen
yang diberitahu oleh
pelajar dan bincang
fungsi komponen
tersebut secara
keseluruhan.




5. Guru mengaitkan
topik dengan set
induksi yang dibuat.

eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11086&b=35126&c=56138&yaadmin=5&s=91&p=3962 2/4

9/30/21, 5:43 PM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)

AKTIVITI

BIL MASA ISI HASIL PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING

PEMBELAJARAN

1. Guru

menayangkan video

yang memberi

penjelasan tentang

komponen dalam

water chiller dan

fungsi komponen

Penyampaian tersebut.


Isi
2. Pelajar menonton
1. Pelajar dapat
video yang
1. Menerangkan mengenalpasti
ditayangkan oleh ABBM
tentang komponen- guru. Kompu
ter Riba

komponen- komponen dalam
Slaid


3 8.25am- komponen water chiller. 3. Guru Video

Kemaskini
8.50am dalam water
menerangkan   
chiller.

2. Pelajar dapat perkara yang Nilai Murni
mengenalpasti ditonton oleh pelajar Bertanggung
jawab

2. Menerangkan fungsi setiap kepada pelajar. Bekerjasama


fungsi setiap komponen dalam


komponen water chiller. 4. Guru memilih
dalam water beberapa orang
chiller. pelajar untuk

menjawab soalan

yang ditanya oleh

guru secara lisan.



5. Pelajar menjawab
soalan guru secara
lisan.

1. Guru memberi
beberapa soalan
dalam aplikasi
google form untuk
dijawab oleh pelajar.




2. Pelajar menjawab
soalan guru dalam
masa yang diberikan
oleh guru.




3. Guru

membincangkan

soalan yang dijawab

oleh guru dengan ABBM


Penutup memberi


1. Pelajar dapat penerangan yanb Komputer Riba


1. Penutup mengingati topik baik. Slaid

Kognitif yang dipelajari

4 8.50am- 2. Penutu
p Nilai Murni Kemaskini
9.10am
4. Guru meminta
  

sosial 2. Memberi tugasan pelajar untuk
3. Tug
asan
untuk pelajar sentiasa membuat Hormat-

ulangkaji di rumah. menghormati

Bertanggungj
awab

5. Memberi kata-

kata semangat

kepada pelajar dan

tugasan untuk

mereka membuat

persediaan awal

untuk kelas akan

datang



6. Pelajar ucapankan
terima kasih




7. Pelajar keluar
daripada googlemeet

eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11086&b=35126&c=56138&yaadmin=5&s=91&p=3962 3/4

9/30/21, 5:43 PM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)

 

eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11086&b=35126&c=56138&yaadmin=5&s=91&p=3962 4/4



9/30/21, 11:53 AM Jurnal/Refleksi Program Latihan Mengajar

JURNAL/REFLEKSI

SEMESTER : SEM3 - LM2 (SMPV) / 2020/2021

TARIKH : 09/08/2021-13/08/2021

TAJUK : Minggu pertama di Adtec Shah Alam

PERISTIWA : 1. Melapor diri di Adtec Shah Alam secara bersemuka


2. Menerima jadual pengajaran

1. Bisikan Hati
- Saya berasa g
ementar kerana pergi ke perkarangan Adtec Shah Alam untuk
mendaftar
- Latihan m
engajar di ILKA merupakan perkara yang sangat baru untuk diri saya
tidak pernah mendapat pengalaman sebegini.




REFLEKSI :


2. Menganalisis/Menilai
1.Bisikan Hati - Mengenali suasana dan
takwin Adtec Shah Alam
2.Menganalisis/Me
nilai - Mendapat tahu tentang pelajar-pelajar dan minat m
ereka melalui guru
3.Kesedaran Baru
pembimbing
4.Cadangan/Tindaka
n




3.Kesedaran Baru

- Suasana di Adtec
Shah Alam tidak sama seperti tempat LM sebelum ini iaitu

Kolej Vokasional.



4. Cadangan/Tindakan
- Proses pengajaran pe
rlu lebih sesuai kepada golongan pelajar yang lebih
berminat dengan 'hands on'.

SEMAKAN PENYELIA

STATUS SEMAKAN (PENYELIA) : Disemak

KOMEN (PENYELIA) : Perbaiki ayat dan elakkan ayat tergantung.

TARIKH KOMEN (PENYELIA) : 19-09-2021

SEMAKAN PEMBIMBING

STATUS SEMAKAN (PEMBIMBING) : Belum Disemak
KOMEN (PEMBIMBING) :

TARIKH KOMEN (PEMBIMBING) :
 

eplm.uthm.edu.my/eplm/detailjurnal.php?a=27770&ya=5&k=0 1/1

9/30/21, 11:54 AM Jurnal/Refleksi Program Latihan Mengajar

JURNAL/REFLEKSI

SEMESTER : SEM3 - LM2 (SMPV) / 2020/2021

TARIKH : 16/08/2021-20/08/2021

TAJUK : Pelatih mengenali budaya di Adtec Shah Alam

PERISTIWA : Mengendali sesi pengajaran dan pembelajaran secara online.

1. Bisikan Hati
-Saya berasa sa
ngat baru dan mencabar untuk mengendalikan kelas secara online
kerana pembelajaran secara online sebagai seorang pada zaman universtiti tidak
sama seperti proses pengajaran.




2. Menganalisis/Menilai
-Berjumpa dengan guru
pembimbing selepas sesi mengajar untuk mendengar

REFLEKSI : pandangan beliau terhadap cara saya mengendalikan kelas.


-Meminta nasihat beliau untuk menambaik cara mengendal
ikan kelas.




1.Bisikan Hati 3. Kesedaran Baru
2.Menganalisis/Me
nilai -Guru pembimbing
menasihati saya bahawa pelajar di Adtec Shah Alam tidak

3.Kesedaran Baru
dapat memahami teori dengan mudah saya perlu memperlahankan lagi proses
4.Cadangan/Tindaka
n mengajar.



-Saya perl
u mengajar setiap langkah dan perlu memastikan pelajar dapat


memahami dengan sempurna.



4. Cadangan/Tindakan
-Saya perlu memperlah
ankan proses mengajar seperti ditegur oleh guru
pembimbing. Saya harus mencarikan lebih idea untuk menarik minat pelajar
kerana dengan hanya mengajar pelajar tidak akan berasa tertarik dengan proses
mengajar.
-Saya perl
u membaiki cara saya dan tunggu minggu hadapan untuk mendapatkan
pendapat daripada guru pembimbing selepas aktiviti mengajar.

SEMAKAN PENYELIA

STATUS SEMAKAN (PENYELIA) : Belum Disemak
KOMEN (PENYELIA) :

TARIKH KOMEN (PENYELIA) :

SEMAKAN PEMBIMBING 1/1

STATUS SEMAKAN (PEMBIMBING) : Belum Disemak
KOMEN (PEMBIMBING) :

TARIKH KOMEN (PEMBIMBING) :
 

eplm.uthm.edu.my/eplm/detailjurnal.php?a=28199&ya=5&k=0

9/30/21, 11:54 AM Jurnal/Refleksi Program Latihan Mengajar

JURNAL/REFLEKSI

SEMESTER : SEM3 - LM2 (SMPV) / 2020/2021

TARIKH : 23/08/2021-27/08/2021

TAJUK : Mengenali kakitangan di bengkel penyejukbekuan dan penyamanan udara.

PERISTIWA : Guru pelatih dapat bermesra dengan beberapa guru di pejabat pada hari bekerja
dipejabat.

1.Bisikan Hati
-Pensyarah-pen
syarah di Adtec Shah Alam mempunyai pelbagai pengalaman dan
ramai daripada mereka bukan pemegang ikthisas tetapi mereka daripada industri
atau lebih mempunyai pengalaman dalam kerja-kerja teknikal.




REFLEKSI : 2.Menganalsis/Menilai


-Pensyarah di Adtec Sh
ah Alam memberi kepentingan kepada kerja-kerja amali
untuk memastikan pelajar-pelajar mereka memahami semua langkah kerja dan

1.Bisikan Hati dapat memberi yang terbaik di alam pekerjaan.

2.Menganalisis/Me
nilai
3.Kesedaran Baru
3.Kesedaran Baru
4.Cadangan/Tindaka
n -Pelajar-pelajar di
Adtec lebih gemar dan mahir dalam aktiviti yang melibatkan


kerja tangan berbanding teori. Daripada pendapat pensyarah di sini, saya dapat


merumuskan pelajar-pelajar dapat memahami topik yang diajar dengan

melakukan kerja-kerja amali.



4.Cadangan/Tindakan
-Saya perlu pastikan u
ntuk mengajar dengan teliti dan cara yang mudah difahami
oleh pelajar kerana pembelajaran bahagian teori merupakan perkara yang
mencabar untuk pelajar.

SEMAKAN PENYELIA

STATUS SEMAKAN (PENYELIA) : Belum Disemak
KOMEN (PENYELIA) :

TARIKH KOMEN (PENYELIA) :

SEMAKAN PEMBIMBING

STATUS SEMAKAN (PEMBIMBING) : Belum Disemak
KOMEN (PEMBIMBING) :

TARIKH KOMEN (PEMBIMBING) :
 

eplm.uthm.edu.my/eplm/detailjurnal.php?a=28200&ya=5&k=0 1/1

9/30/21, 11:55 AM Jurnal/Refleksi Program Latihan Mengajar

JURNAL/REFLEKSI

SEMESTER : SEM3 - LM2 (SMPV) / 2020/2021

TARIKH : 30/08/2021-03/09/2021

TAJUK : Minggu keempat mengajar di Adtec Shah Alam

PERISTIWA : Minggu ketiga saya mengajar kursus chiller and variable refrigeration volume
application secara online.

1.Bisikan Hati
Mengajar kurs
us yang patut diberi pendedahan secara semuka dan melibatkan

aktiviti bengkel di atas talian merupakan cabaran. Cabaran di aspek pemahaman

murid kerana pelajar-pelajar di Adtec adalah kumpulan pelajar yang lebih

berminat untuk belajar secara amali dengan mencuba aplikasikan segala

pembelajaran teori dalam bentuk amali untuk memahami.


REFLEKSI :


2. Menganalisis/Menilai
1.Bisikan Hati Saya menilai dan kualiti
pengajaran saya dengan berjumpa dengan En Roslan
2.Menganalisis/Me
nilai pensyarah yang mengajar kursus tersebut. Beliau memberi nasihat yang saya
3.Kesedaran Baru
boleh gunakan untuk saya membaiki penyampaian saya.
4.Cadangan/Tindaka
n




3.Kesedaran Baru

Saya perlu menay
angkan lebih video untuk ditonton oleh pelajar. Saya perlu

mencari video yang berkaitan proses-proses dan penerangan dan pastikan

menerangkan fakta dalam video tersebut selepas menayangkan video.



4. Cadangan/Tindakan
Saya perlu sediakan vi
deo untuk ditonton oleh pelajar untuk setiap subtopik yang
diajar agar pelajar dapat gambaran bagi setiap langkah.

SEMAKAN PENYELIA

STATUS SEMAKAN (PENYELIA) : Belum Disemak
KOMEN (PENYELIA) :

TARIKH KOMEN (PENYELIA) :

SEMAKAN PEMBIMBING

STATUS SEMAKAN (PEMBIMBING) : Belum Disemak
KOMEN (PEMBIMBING) :

TARIKH KOMEN (PEMBIMBING) :
 

eplm.uthm.edu.my/eplm/detailjurnal.php?a=28206&ya=5&k=0 1/1

9/30/21, 11:55 AM Jurnal/Refleksi Program Latihan Mengajar

JURNAL/REFLEKSI

SEMESTER : SEM3 - LM2 (SMPV) / 2020/2021

TARIKH : 06/09/2021-10/09/2021

TAJUK : Minggu kelima mengendalikan kelas secara online.

PERISTIWA : Mengajar kursus chiller and variable refrigerant volume application secara online.

1.Bisikan Hati
Saya memaham
i pelajar dapat memberi respond yang baik jika saya

menunjukkan setiap langkah pengiraan. Dimana saya membuat langkah tersebut

dihadapan mereka dan mereka memberi jawapan mereka sambil saya mencari

jawapan dan mereka suka jika saya memberi sedikit perhatian kepada sifat

kebudakan mereka.


REFLEKSI : 2.Menganalisis/Menilai


Pelajar gemar dan memb
eri respond jika aktiviti dilakukan dihadapan mereka
berbanding memberi penerangan dalam slaid yang sudah siap mempunyai
1.Bisikan Hati langkah pengiraan. Terutamanya ketika mengajar mengumpul data daripada carta
2.Menganalisis/Me
nilai psychometric.

3.Kesedaran Baru


4.Cadangan/Tindaka
n
3.Kesedaran Baru


Proses menulis da
n melukis pada skrin mencabar tetapi dapat menarik perhatian



pelajar dan boleh memastikan pelajar memberi komiten sepenuhnya sehingga

kelas berakhir.



4.Cadangan/Tindakan
Saya mula membuat a
ktiviti dihadapan mereka agar mereka boleh memberi
komitmen sepanjang kelas walaupun mengambil masa yang lama.

SEMAKAN PENYELIA

STATUS SEMAKAN (PENYELIA) : Belum Disemak
KOMEN (PENYELIA) :

TARIKH KOMEN (PENYELIA) :

SEMAKAN PEMBIMBING

STATUS SEMAKAN (PEMBIMBING) : Belum Disemak
KOMEN (PEMBIMBING) :

TARIKH KOMEN (PEMBIMBING) :
 

eplm.uthm.edu.my/eplm/detailjurnal.php?a=28207&ya=5&k=0 1/1

9/30/21, 11:55 AM Jurnal/Refleksi Program Latihan Mengajar

JURNAL/REFLEKSI

SEMESTER : SEM3 - LM2 (SMPV) / 2020/2021

TARIKH : 13/09/2021-17/09/2021

TAJUK : Minggu keenam guru pelatih menjalani latihan mengajar di institusi Adtec Shah
Alam.

PERISTIWA : Saya mengajar subtopik troubleshooting untuk kursus chiller and variable
refrigeration volume application secara online.

Bisikan Hati
1.Saya berpen
dapat subtopik ini mudah difahami jika ditunjukkan secara amali
selepas memberi penerangan teori.




2.Menganalisis/Menilai
Pelajar kurang memberi
penglibatan untuk topik ini guru dapat menunjukkan

REFLEKSI : video dan penerangan untuk memberi pendedahan kepada pelajar tentang topik


kerana limitasi-limitasi yang terdapat ketika mengendalikan kelas secara bermaya

1.Bisikan Hati

2.Menganalisis/Me
nilai
3. Kesedaran Baru
3.Kesedaran Baru
Guru berjumpa den
gan En Roslan lepas kelas tamat untuk mendapatkan nasihat
4.Cadangan/Tindaka
n beliau dan pendapat beliau untuk membuat penambaikan beliau memberitahu
beliau akan mengulangi topik ini kemudian ketika mengajar amali dan saya sedar


kerja-kerja teknikal perlukan pengalaman dan komponen perlu dilihat ketika

proses pembelajaran untuk memahami topik. Menonton video tidak dapat

memberi gambaran yang sepenuhnya.



4.Cadangan/Tindakan
Guru memberi video t
ambahan untuk ditonton oleh pelajar dan memberi latihan
tambahan agar pelajar dapat mengambaran awal dan mengingati topik semasa
menghadiri latihan amali.

SEMAKAN PENYELIA

STATUS SEMAKAN (PENYELIA) : Belum Disemak
KOMEN (PENYELIA) :

TARIKH KOMEN (PENYELIA) :

SEMAKAN PEMBIMBING 1/1

STATUS SEMAKAN (PEMBIMBING) : Belum Disemak
KOMEN (PEMBIMBING) :

TARIKH KOMEN (PEMBIMBING) :
 

eplm.uthm.edu.my/eplm/detailjurnal.php?a=28208&ya=5&k=0

9/30/21, 11:56 AM Jurnal/Refleksi Program Latihan Mengajar

JURNAL/REFLEKSI

SEMESTER : SEM3 - LM2 (SMPV) / 2020/2021

TARIKH : 20/09/2021-24/09/2021

TAJUK : Minggu ketujuh latihan mengajar di institusi Adtec Shah Alam

PERISTIWA : Pelatih diselia oleh penyelia dari UTHM ketika mengajar kelas secara online.

1. Bisikan Hati
Guru pelatih be
rasa gementar untuk menjalani proses penyelian untuk tujuan
pemarkahan dan penambahbaikan.




2.Menganalisis/Menilai
Selepas, penyelian pens
yarah dari UTHM mengadakan sesi klinikal untuk
REFLEKSI :


memberi nasihat untuk guru pelatih menambaik pdpr pada masa akan datang.


1.Bisikan Hati
2.Menganalisis/Me
nilai 3.Kesedaran Baru
3.Kesedaran Baru
Daripada nasihat y
ang diterima saya perlu murnikan cara penulisan RPH kerana
4.Cadangan/Tindaka
n kurang teliti dan menggunakan lebih ABBM atau aplikasi dalam kelas saya perlu


menggunakan semua cara yang boleh untuk memastikan pelajar seronok untuk


melibatkan diri dalam kelas.



4.Cadangan/Tindakan
Guru membaiki RPH s
eperti nasihatkan oleh pensyarah dan guru memastikan
untuk menggunakan aplikasi selain daripada video agar pelajar dapat memberi
komitmen penuh dan berasa seronok untuk menghadiri pdpr.

SEMAKAN PENYELIA

STATUS SEMAKAN (PENYELIA) : Belum Disemak
KOMEN (PENYELIA) :

TARIKH KOMEN (PENYELIA) :

SEMAKAN PEMBIMBING

STATUS SEMAKAN (PEMBIMBING) : Belum Disemak
KOMEN (PEMBIMBING) :

TARIKH KOMEN (PEMBIMBING) :
 

eplm.uthm.edu.my/eplm/detailjurnal.php?a=28212&ya=5&k=0 1/1



JABATAN TENAG

KEMENTERIAN SUM

GA MANUSIA

MBER MANUSIA

Diploma Teknologi
Penyejukbekuan dan Penyamanan

Udara (L05)

L05-34-31
HVACR Architecture Drawing

and Cooling Load

INSTRUCTOR : SHARIFFAH SYAHIDAH BINTI S AMIR

www.jtm.gov.my

JABATAN TENAGA MANUSIA

Silibus L

L05-34-31

Be Inspired, Be Extraordinary, Be World Class with TVET

JABATAN TENAGA MANUSIA

Be Inspired, Be Extraordinary, Be World Class with TVET

JABATAN TENAGA MANUSIA

Be Inspired, Be Extraordinary, Be World Class with TVET

JABATAN TENAGA MANUSIA

Be Inspired, Be Extraordinary, Be World Class with TVET

JABATAN TENAGA MANUSIA

Pengenalan k
Haba Pen
(Coolin

kepada Beban
ndinginan
ng Load)

Be Inspired, Be Extraordinary, Be World Class with TVET

Definisi

JABATAN TENAGA MANUSIA

Beban haba pendinginan (Co
harus dikeluarkan dari sesua
keadaan ruang tersebut sesu

Haba yang memasuki ruang
dari sumber luar atau dalam

Beban haba semakin me
(ambient temperature) sem
disejukkan semakin rendah

ooling Load) adalah kuantiti haba yang
atu ruang yang ingin didinginkan supaya
uai dengan reka bentuk
g adalah melalui struktur bilik samaada

eningkat apabila suhu udara sekitar
makin tinggi dan suhu ruang yang ingin

Be Inspired, Be Extraordinary, Be World Class with TVET

Panas Beban haba terbahagi k
dalaman dan beban haba
JABATAN TENAGA MANUSIA
Secara umumnya, punc
adalah dari beban haba lu

Haba masuk ke dalam bili
permukaan di dalam bili
dilepaskan kembali dan
meningkat walaupun sum
dari panas sinaran suria) h

kepada dua : beban haba
luaran

ca beban haba tertinggi
uaran iaitu dari matahari

ik diserap oleh struktur dan
ik pada waktunya ia akan
akhirnya suhu bilik akan
mbernya haba (terutamanya
hilang (Matahari terbenam)

Be Inspired, Be Extraordinary, Be World Class with TVET

Panas

JABATAN TENAGA MANUSIA

Be Inspired, Be Extraordinary, Be World Class with TVET

Panas Ruang yang dibina meng
ringan mencapai beban pu
JABATAN TENAGA MANUSIA load cepat menurun

Dengan kata lain, bangun
(ringan), maka suhu ru
kondisi udara ambient (ou

Bila udara ambient panas,
segera panas (disebabka
relatif pendek), dan seba
ruangan akan lebih cepat
ambient

ggunakan bahan binaan yang
uncak lebih awal namun cooling

nan dengan dinding yang nipis
uangan cenderung mengikuti
utdoor)

, maka suhu ruangan juga akan
an mempunyai time lag yang
aliknya pada malam hari, udara
dingin, mengikuti kondisi udara

Be Inspired, Be Extraordinary, Be World Class with TVET

JABATAN TENAGA MANUSIA

Sedangkan untuk struk
heavy construction akan
panjang

Panjangnya time lag p
dirasakan bila berada p
dinding yang tebal dan
sebagainya

Suhu dalam pasaraya r
ambient tinggi

ktur bangunan medium dan
n memiliki time lag yang lebih

pada satu bangunan dapat
pada bangunan yang memiliki

kukuh, seperti pasaraya dan

relatif dingin walaupun suhu

Be Inspired, Be Extraordinary, Be World Class with TVET

JABATAN TENAGA MANUSIA

Namun sebaliknya, pa
pasaraya relatif hangat
udara ambient

Hal ini disebabkan baha
kapasiti haba yang cuk
haba yang cukup ban
melepaskannya kemba
malam hari

ada malam hari di dalam
t bila dibandingkan dengan

an dinding pasaraya memiliki
kup tinggi, iaitu menyimpan
nyak pada siang hari dan
ali ke dalam ruangan pada

Be Inspired, Be Extraordinary, Be World Class with TVET

JABATAN TENAGA MANUSIA

Tujuan Pengiraan beban

Memberi maklumat dal
sistem

Memilih saiz penyama
yang dapat menyeju
menghasilkan keselesaa

n haba pendinginan
lam pemilihan peralatan dan

an udara yang paling sesuai
ukkan sesuatu ruang bagi
an

Be Inspired, Be Extraordinary, Be World Class with TVET

JABATAN TENAGA MANUSIA Klasifikasi beban

Beban luaran (external L

Beban dalam (Internal Lo

Load)
oad)

Be Inspired, Be Extraordinary, Be World Class with TVET

JABATAN TENAGA MANUSIA Beban luaran (extern

Sumber haba luar dar
disejukkan

Contoh :

Sinaran Solar melalui
Sinaran Solar dan Pe
dinding dan bumbung
Pemindahan haba me
lantai
Infiltration (Penyusupa
Ventilation (Pengantia

nal / skin Load)

ripada ruang yang hendak

i kaca
emindahan haba melalui
g
elalui ceiling, partitions atau
an)
an Udara/Udara Luar)

Be Inspired, Be Extraordinary, Be World Class with TVET

JABATAN TENAGA MANUSIA Beban dalam (Interna

Terdiri daripada 3 kumpulan

•Beban haba dari Manusia (

•Beban haba dari lampu (Lig

•Beban haba dari lain-lain p


Click to View FlipBook Version