Senarai Nama 2k Linus
Nama
1 CANDICE
WONG
2 CHIN MAN LOK
3 CHIN WAI LOK
4 CHIN YEN XIN
5 DALILAH
6 LIAN CHEAH LIANG
7 IMAN
8 TAN ZHI XUAN
9 WILSON TONG
10 YONG HUI ROU
11 AHMAD FIRAS
12 AIMAN
13 CHIANG CHEE
SHENG
14 DANIEL THIN
15 JAYDEN TAY
16 KOK JIN YEE
17 M.DANIYAL
18 FIRMAN
19 DHANIYAH RAISHA
20 RAISHA
DAHLIA
21 OON VICKIE
22 RENEE LEE
23 TEH CHAO JIE
24 VIVIAN KOK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) BAHASA MELAYU TAHUN 2
Mata Pelajaran Bahasa Melayu
Tarikh 9 September 2021
Hari Khamis
Masa 10:35 pagi hingga 11:35 pagi ( 60 minit )
Kelas 2K ( Linus )
Bilangan Murid 24 ( 12 lelaki,12 perempuan)
Tema Budaya Bangsa
Tajuk Unit 16 Sambut Perayaan
Modular Aspek Seni Bahasa
Standard Kandungan :
4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan keindahan dan kesantunan
bahasa serta mempersembahkannya secara kreatif.
Standard Pembelajaran :
4.3.3 Mempersembahkan lagu;
(i) kanak-kanak
Objektif :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat;
1. membaca lirik lagu dengan sebutan yang betul.
2. menyanyikan lagu secara individu dengan sebutan yang betul.
3. mencatatkan perasaan semasa menyambut hari perayaan.
Kriteria Kejayaan
Saya dapat ;
1. membaca sekurang-kurangnya dua ayat daripada lirik lagu dengan sebutan yang betul
yang terdapat dalam buku teks muka surat 100 dan Buku Aktiviti Jilid 2 muka surat 24 .
2. menyanyikan sekurang-kurangnya dua ayat daripada lirik lagu dengan sebutan yang betul
secara individu yang terdapat dalam buku teks muka surat 100 dan Buku Aktiviti Jilid 2 muka
surat 24 .
3. mencatatkan sekurang-kurangnya dua maklumat tentang perasaan semasa menyambut
hari perayaan yang terdapat dalam Buku Aktiviti muka surat 24.
Sistem Bahasa Kosa kata dan sebutan
1. ceria
2. riang
3. gembira
4. mesra
5. bangsa
Sistem Ejaan
Elemen Merentas Kurikulum :
1. Bahasa
2. Nilai Murni
Kemahiran bahasa : membaca,mendengar,bertutur,menulis
Kecerdasan Pelbagai : Verbal-linguistik,Intrapersonal,Interpersonal
Belajar cara belajar : Kemahiran Mendengar dan Bertutur
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi : Menghubungkaitkan, mengecam, menganalisis
Nilai : Kerajinan,keberanian, kebebasan, hormat-menghormati, kasih sayang
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran :
Pendekatan Tematik ( tema : Kebudayaan, Kesenian dan Estetika, Perpaduan )
Pembelajaran Kontekstual
Bahan Bantu Belajar/BBM/ABM Jumlah
Bil Bahan 1 buah
1 Komputer Riba 1 buah
2 Video lagu ‘Saya Ada Kuda’ 1 buah
3 Slaid powerpoint 1 buah
4 Buku Teks 1 buah
5 Buku Aktiviti
1 buah
6 Video lagu ‘Perayaan di Malaysia’
7 Buku Tulisan 1 buah
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah menyanyi lagu kanak-kanak.
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN
Set Induksi Tayangan video ABM : Komputer Riba
Teknik: Didik Hibur
10:35 - 10:40 Alif & Mimi - Saya 1. Guru memberikan salam BBM:
kepada murid-murid. Video lagu
pagi Ada Kuda (Animasi ‘Saya Ada
2. Guru memperkenalkan Kuda ’
( 5 minit ) 2D) lagu kanak kanak biodata Cikgu Tan dan Biodata Cikgu
Cikgu Soo kepada murid- Tan dan Cikgu
https://www.youtube.co murid. Soo
m/watch?v=RmRcoyyG Slaid
VIA 3. Guru menayangkan lagu powerpoint
video ‘ Saya Ada Kuda’.
KP:
4. Murid-murid mendengar - Verbal Linguistik
dan menyanyikan lagu - Muzik
bersama-sama. -Intrapersonal
5. Guru mengaitkan lagu ini
dengan tajuk pelajaran.
KB :
- Menghubungkait
Nilai : Patuh
Langkah 1 Membaca dan 1. Guru meminta murid BBM :
10:40 - 10:55 menjelaskan maksud membuka buku teks muka - Buku teks m/s 100
pagi lirik lagu surat 100. - Slaid Powerpoint
( 15 minit )
2. Guru membimbing murid- KB :
murid membaca lirik lagu - Memahami
dengan sebutan yang - Menganalisis
betul. - Menghubungkaitkan
3. Guru memberikan KP :
peneguhan positif kepada Verbal-linguistik
murid-murid yang sudi
membaca lirik lagu. NILAI :
- Kasih Sayang
4. Murid-murid mendengar -Kebebasan
penerangan maksud
tentang kosa kata tidak Pendekatan : Induktif
difahami daripada guru .
5. Murid-murid dibimbing
untuk menyatakan
kandungan dan mesej
yang terdapat dalam lagu.
6. Guru membuat rumusan
ringkas sebelum bergerak
ke langkah yang
seterusnya.
Objektif : 1
Langkah 2 Aktiviti nyanyian 1. Murid-murid menyaksikan BBM :
10:55-11:05 tayangan video ‘Saya Ada -Slaid Powerpoint
pagi Tayangan video Kuda ’ sekali lagi . -Buku Teks muka
( 10 minit ) Alif & Mimi - Saya surat 100
Ada Kuda (Animasi 2. Murid-murid dipilih secara -Video lagu ‘Saya Ada
2D) lagu kanak kanak rawak untuk menyanyikan Kuda ’
lirik lagu yang terdapat
https://www.youtube.co dalam buku teks muka KP:
m/watch?v=RmRcoyyG surat 100. mengikuti -Intrapersonal
VIA melodi lagu ‘Saya Ada -Muzik
Kuda ’ . -Interpersonal
3. Guru berperanan sebagai KB :
fasilitator dengan memberi -Mengenalpasti
bimbingan kepada murid- -Menganalisis
murid sekiranya perlu. -Menghubungkaitkan
4. Guru memberi peneguhan
positif kepada murid-
murid.
Objektif : 2 Nilai :
Kebebasan
Kasih Sayang
Langkah 3 Membaca dan 1. Guru meminta murid BBM :
11:05-11:20 menjelaskan maksud membuka buku aktiviti -Slaid powerpoint
pagi lirik lagu muka surat 24. -Buku aktiviti m/s 24
( 15 minit )
2. Guru membimbing murid-
murid membaca lirik lagu KB : Mengenalpasti
dengan sebutan yang Menganalisis
betul. Memahami
3. Guru memberikan
peneguhan positif kepada Nilai :
murid-murid yang sudi Patuh
membaca lirik lagu. Rajin
Kesyukuran
4. Murid-murid mendengar
penerangan maksud KP:
tentang kosa kata yang Verbal-linguistik
tidak difahami daripada
guru .
5. Murid-murid dibimbing
untuk menyatakan
kandungan dan mesej
yang dalam lagu.
7. Guru membuat rumusan
ringkas sebelum bergerak ke
langkah yang seterusnya.
Objektif : 1
Langkah 4 Penilaian 1. Murid-murid menyaksikan BBM :
11:20-11:30 Aktiviti nyanyian
pagi tayangan video ‘Perayaan -Buku aktiviti m/s 24
( 10 minit )
di Malaysia. -Video lagu ‘Perayaan
2. Murid-murid menyanyikan di Malaysia
lirik lagu yang terdapat
dalam buku aktiviti muka KP:
surat 24 mengikuti melodi -Kinestetik
lagu ‘Air Pasang Dalam’ -Muzik
bersama-sama guru. -Interpersonal
3. Guru berperanan sebagai
fasilitator dengan memberi KB :
bimbingan kepada murid- -Mengenalpasti
murid sekiranya perlu. -Menganalisis
4. Guru memberi peneguhan -Menghubungkaitkan
positif kepada murid-
murid.
5. Murid-murid dibimbing oleh
Nilai :
guru untuk mencatatkan
Hormat-
perasaan semasa
menghormati
menyambut hari perayaan
Kasih Sayang
dalam buku aktiviti.
Objektif : 2 & 3
Penutup Penutup Kognitif : 1. Guru meminta murid KB :
menulis dapatan Membuat kesimpulan
11:30-11:35 pembelajaran pada chat
pagi box Google Meet. NILAI :
(5 minit ) Kerajinan
Memberi
peneguhan
positif seperti
galakan dan 2. Guru membaca dapatan
pujian kepada pembelajaran yang
murid-murid. dikemukakan oleh murid.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) PENDIDIKAN MORAL TAHUN TIGA
Mata Pelajaran : Pendidikan Moral
Tarikh : 13 Ogos 2021
Hari : Jumaat
Masa : 7:45 pagi hingga 8:45 pagi ( 60 minit )
Kelas : Tahun 3H
Bilangan Murid : 18 Murid ( 7 Lelaki, 11 Perempuan )
Tema : Kerjasama
Tajuk : Kerjasama Budaya Kami
Nilai : Kerjasama
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
12.0 Kerjasama dengan warga sekolah Murid boleh :
12.1 Menyenaraikan contoh aktiviti yang
dilakukan bersama-sama warga
sekolah.
12.2 Mencadangkan cara melaksanakan
aktiviti bersama-sama warga sekolah.
12.3 Menghuraikan kepentingan
bekerjasama dengan warga sekolah.
12.4 Mengekspresikan perasaan apabila
bekerjasama dengan warga sekolah.
Objektif :
Pada akhir sesi PdPc, murid dapat;
1. menyatakan sekurang-kurangnya dua cara melaksanakan aktiviti bersama-sama warga
sekolah.
2. menghubungkaitkan sekurang-kurangnya dua sikap bekerjasama dengan warga
sekolah dan kepentingannya.
3. mengenal pasti dan mempamerkan perasaan apabila bekerjasama dengan warga
sekolah.
Kriteria Kejayaan :
Saya dapat;
1. menyatakan sekurang-kurangnya dua cara melaksanakan aktiviti bersama-sama
warga sekolah selain daripada cara yang terdapat dalam buku teks mengikut jawatan
yang dipegang masing-masing.
2. menghubungkaitkan sekurang-kurangnya dua sikap bekerjasama dengan warga
sekolah dan kepentingannya melalui aktiviti mereka dialog dan membuat simulasi.
3. menghuraikan kesan bersikap tidak adil berdasarkan gambar situasi.
4. berkongsi pengalaman dan memberi sekurang-kurangnya dua idea sepanjang sesi
temu bual.
Elemen Merentas Kurikulum :
Nilai : Kerjasama
Kecerdasan Pelbagai : Intrapersonal, interpersonal,muzik,verbal-linguistik
Kemahiran Berfikir : Menganalisis, membuat kesimpulan,menghubungkaitkan
Bahan Bantu Belajar/BBM/ABM : Jumlah
Bil Bahan 1 buah
1. Komputer Riba 1 buah
2. Video lagu ‘Bekerjasama’ 1 buah
3. Buku Teks 1 buah
4. Slaid powerpoint
Pengetahuan sedia ada :
Murid-murid pernah melakukan kerja berkumpulan sesama warga sekolah semasa di sekolah.
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN
Set Induksi Tayangan video lagu Teknik: Didik Hibur ABM :
‘Bekerjasama’
7:45 – 7:50
pagi 1. Guru menanyakan -Komputer Riba
( 5 minit )
https://www.youtube.com/ khabar kepada BBM :
watch?v=KLzQ3OVopDc murid-murid.
Guru menayangkan video - Video
2. lagu ‘Bekerjasama’ dan lagu “Bekerjasama ”
meminta murid-murid
untuk menyaksikan
dengan teliti. KB :
3. Guru mengaitkan video ini Menghubungkait
dengan tajuk pelajaran. KP : Muzik
1. Murid-murid menyatakan
Langkah 1 Pelaksanaan contoh aktiviti BBM :
Pembelajaran
7:50 – 8:00 Menyeronokkan yang dilakukan oleh Buku Teks
pagi semut bersama-sama Slaid
( 10 minit ) 1. Baca dan fahami sesama warga sekolah di
gambar. sekolah semut. powerpoint
2. Ceritakan 2. Murid-murid mendengar KB :
pengalaman penerangan daripada
(Buku Teks muka surat 89 guru tentang contoh Mengenal Pasti,
dan 90) aktiviti yang dilakukan Menganalisis,
oleh semut bersama- Menjana Idea
sama sesama warga
sekolah di sekolah
semut. KP : Intrapersonal
3. Murid-murid dibimbing
untuk berfikir contoh
aktiviti lain yang dapat
dilakukan bersama-sama
sesama warga sekolah.
4. Murid-murid bergilir-gilir
berkongsi pengalaman
tentang aktiviti yang dapat
bekerjasama dengan
warga sekolah.
5. Murid-murid dibimbing
untuk menyatakan
kebaikan dan kepentingan
bekerjasama sesaa warga
sekolah.
6. Guru memberi pujian
kepada murid-murid yang
telah menjawab soalan
dan berkongsi
pengalaman.
Langkah 2 Aktiviti Membaca ‘Lagu 1. Murid-murid membaca Bahan Bantu
Kerjasama’ ‘lagu kerjasama’ untuk Mengajar
merasakan makna
8:00 – 8:20 Aktiviti mereka dialog dan bekerjasama sesama -Buku Teks
pagi membuat simulasi warga sekolah. -Slaid powerpoint
2. Murid-murid dibahagikan
( 20 minit ) (Buku Teks muka surat 95)
kepada tiga kumpulan dan
memainkan peranan Kaedah
sebagai watak-watak
Semasa aktiviti : yang terdapat dalam buku -Pemusatan murid
teks. - Kumpulan
1. Memberi perhatian 3. Murid-murid menjalankan
tentang pandangan
daripada rakan dan aktiviti mereka dialog dan
tidak menyampuk
semasa orang lain membuat simulasi. Kecerdasan
sedang bercakap. 4. Murid-murid diingatkan Pelbagai:
Interpersonal
2. Boleh memberi untuk mempunyai sikap
pandangan ataupun yang baik dan
tambahan selepas
kawan telah habis mengamalkan sikap KBAT
bercakap. kerjasama semasa
3. Menyampaikan menjalankan aktiviti -Menganalisis
pandangan sendiri mereka dialog dan
dengan jelas dan
yajin. membuat simulasi.
4. Cuba untuk memberi 5. Murid-murid dibimbing
respon terhadap
pandangan rakan untuk mereka dialog dan
anda ( setuju/tidak
setuju, boleh membuat simulasi
diterima/tidak boleh
diterima ) sekiranya perlu.
6. Murid-murid dibimbing
untuk untuk menjelaskan
kesan tidak bekerjasama
sesama warga sekolah
dan kepentingan
bekerjasama.
7. Murid-murid menceritakan
perasaan bekerjasama
sesama warga sekolah
secara lisan.
8. Guru menilai prestasi
murid-murid secara lisan
berdasarkan
pemerhatian.
Langkah 3 Permainan ‘teka gaya’ 1. Murid-murid mendengar Bahan Bantu
bertemakan kerjasama penerangan tentang cara Mengajar
permainan ‘teka gaya’
8:20 – 8:40 daripada guru. -komputer riba
pagi 2. Murid-murid dibahagikan -Blooket
(20 minit) kepada tiga kumpulan
untuk menjalankan Kaedah
permainan ini.
3. Murid-murid meneliti -Individu
pertunjukkan guru tentang KBAT
cara bermain permainan
ini. -Menganalisis
4. Guru memilih seorang
murid untuk melakukan -Mengenalpasti
simulasi. Teknik
5. Setiap kumpulan akan
memilih seorang murid -Bermain
untuk menjadi wakil dan
6. Selepas itu, guru
menyemak jawapan para
pelajar.
7. Murid dinilai melalui tiga
jenis latihan :
Latihan pemulihan
Latihan pengukuhan
Latihan pengayaan
Penutup Kognitif: BBM :
-Lagu ‘Bekerjasama’
Penutup
BBB :
8:40 – 8:45 -Memberi peneguhan positif 1. Guru menanyakan murid Lirik lagu
pagi seperti galakan dan pujian beberapa soalan
kepada murid-murid. berkaitan isi pelajaran KB :
( 5 minit) yang dipelajari pada hari Membuat
ini. kesimpulan
2. Murid-murid berkongsi KP :
kesimpulan tentang isi Muzik
pembelajaran yang
mereka pelajari pada hari NILAI :
ini. Bekerjasama
3. Murid-murid menyanyi
lagu ‘bekerjasama’
bersama-sama.
4. Guru memberi pujian dan
memberi galakan kepada
murid-murid.
三年级道德教育每日教学计划 RPH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3
科目 道德教育
班级 3H
学生人数 18 人
日期 13/08/2021(星期五)
时间 7.45a.m.-8.45a.m.(60 分钟)
单元主题 单元十二 :团结力量大
教材 话题讨论:“合作”
内容标准
12.0 与学校成员合作的精神
学习标准 12.1 列出与学校成员共同进行的活动的例子。
12.2 建议与学校成员共同进行活动的方法。
12.3 讲述与学校成员分工合作的重要性。
12.5 实践与学校成员分工合作的行为。
学生已掌握 学生能表达自己的观点。
的知识
学习目标 1.学生能够通过视频,课文及游戏,列出与学校成员共同进行的活动的例子及
方法,讲述与学校成员分工合作的重要性及实践与学校成员分工合作的行为。
测量方法、 1. 学生能根据话题,讲述与学校成员分工合作的重要性及建议与 优劣记录
工具、指标 学校成员共同进行活动的方法。 整体观
(附录)
2. 学生能在游戏环节,列出与学校成员共同进行的活动的例子及
实践与学校成员分工合作的行为。
整体观察
跨课程元素 道德价值 合作 、礼
思维技能 貌 *至少
软技能 一项
体验以及
实践合作
的态度
思维力、
表达力
教具 课本, 视频,演示文稿
电子平台 Google Meet
步骤/时 教学内容 教学活动 备注
间
导入 播放视频 : 视频导入 教具:
(5 分 https://www.youtube.co 1. 教师播放影片,引起学生兴趣。 视频
钟) m/watch?v=KLzQ3OVopDc 2. 学生观看视频后,分享观后感。
Song of Splashing 3. 学生分享观后感后,老师与今日课题产生联
Water (Karaoke Ver.) 系。
"Angels of the Orient
" 泼水歌
1. 学生透过图片,举例蚂蚁学校里的成员相
步骤一 观察图片,举例蚂蚁学校 互合作进行活动的的例子。 教具:
(15 分 里的成员相互合作进行活 2. 教师解释故事中蚂蚁学校里的成员相互合 演示文稿
钟) 动的的例子 作进行活动的的例子, 并引发学生思考
其他例子。
分享经验 3. 教师引导说出分工合作带来的好处。 软技能:
课本第 89 页及 90 页
4. 学生轮流分享有关在学校实践分工合作行 表达力
为的经验及过程。
5. 学生思考实践合作的重要性。
朗诵 “合作歌” 课文第 95 页 思维技
步骤二
能:
(15 分 1. 学生朗诵 “合作歌” , 体会合作的意
讨论环节,设计对白。
义。 诠释
钟)
课本第 95 页 2. 学生分组讨论,根据诗歌为故事设计对
活动中: 白。
1. 认真聆听同学的发 3. 教师引导学生思考及讨论学校成员不合作 软技能:
言,不打岔。
的结果,合作的重要性以及合力完成任务 表达力、
2. 清楚表达自己的意 的感受。 交流力
见,态度自信。
3. 尝试对同学的发言作
回应(你赞同/不赞
同;你觉得有/没有道
理)
步骤三 你画我猜,比手画脚 全体交流,反馈评价
(20 分 1. 学生聆听教师说明游戏规则。 思维技
钟) 活动中: 2. 全体学生将会被分成三组来进行游戏环节。 能:
3. 学生仔细观看老师进行示范。 诠释、辨
1. 认真聆听同学的发 识
言,不打岔。
软技能:
2. 清楚表达自己的意 4. 学生将会筛选组别的其中一人,开始比出关 交流力 ,
见,态度自信。 于合作的例子,或者关于合作的句子,让其 表达力
他组别的学生合作进行猜测,以便为自己答
3. 尝试对同学的发言作 组别拿下分数。
回应(你赞同/不赞
5. 教师观察学生的表现,进行评估。
同;你觉得有/没有道
理)
结课 任务: 任务布置,畅谈感受 思维技
能:
(5 分 根据今天课堂的辩论话 1. 学生书面总结今日所学,畅谈上课感受。
钟) 题,写下你的观点。 概论
2. 教师要求学生歌唱‘泼水歌’, 为自己的
组别赢取分数。
软技能:
学习力
科目 每日教学教案
班级 道德教育
学生人数 3H
日期 18 人 (7 位男生和 11 位女生)
时间 01/10/2021 (星期五)
单元主题 7.45am – 8.45am (60 分钟)
道德价值 单元十四 :一团和气
内容标准 话题讨论:“礼让”
学习标准 14.0 学校成员之间,体现礼让的精神
学生能够:
14.1 列出礼让精神的特点。
14.2 说明学校成员之间,体现礼让精神的例子。
14.3 讲述学校成员之间,体现礼让精神的重要性。
14.4 表达当学校成员之间能够体现礼让精神时的感受。
14.5 实践礼让的行为以促进学校成员之间的团结。
学生旧有经 学生明白礼让的意思,并且能够说出礼让的行为与例子。
验
学习目标 课堂结束后, 学生能够:
道德认知 Penaakulan i. 列出礼让精神的特点.
moral ii. 说明学校成员之间,体现礼让精神的例子。
道德情意 Perasaan moral iii.讲述学校成员之间,体现礼让精神的重要
性。
iv. 表达当学校成员之间能够体现礼让精神时的
感受。
v. 实践礼让的行为以促进学校成员之间的团
结。
跨越课程元 道德价值 礼让
素 思维技能 联想与联系、概论、推理和做出结论
语文、人际、内省
多元智能
数量
教材、教具: 1部
序 教材/教具 19 本
1. 《道德教育》影片 1部
2. 三年级道德教育课本
3. Blooket 小测试
步骤/时间 教学内容 教学活动 备注
导入 电影播放 教材:
7.45am - 《道德教育》影片
视频导入
7.50am https://www.youtube.
(5 分钟) com/watch?v=3FMOZ3dn 《《道德教育影片
jWk&t=238s 1. 教师播放《道德教育》影片,引起学生
兴趣。 思维技能:
2. 学生观看视频后,分享观后感。 联想与联系
3. 学生分享观后感后,老师与今日课题产
生联系。 多元智能:
内省
步骤一 故事屋 1. 教师带领同学们朗读故事。 教材:
7.50am – 2. 学生仔细朗读及叙述故事中故事中发生 演示文稿
8.05am 1. 观察图片,辨
(15 分钟) 识及展示学校 的事件。 思维技能:
成员之间表现 3. 教师引导学生思考不体现礼让的后果。 联想与联系
礼让的感受。 4. 教师聆听学生的意见。
5. 教师强调学校成员之间都必须不分种 多元智能:
- 语文
族,实践礼让的精神。 - 人际
步骤二 巩固一 1. 教师请同学们翻开课本第一百一十二 教材:
8.05am – 分享经验 页。 三年级道德教
8.15am 育课本第一百
(10 分钟) 2. 教师带领学生仔细观察图片,并引导学 一十二页
生以思维导图列出与学校成员保持礼让
活动中: 的方法。 思维技能:
推理
1. 认真聆听同学的发言, 3. 教师引导学生设想列出的礼让方法有哪
不打岔。 些共同的特征。 多元智能:
内省
2. 清楚表达自己的意见, 4. 教师向学生强调在任何情况之下,先考
态度自信。 虑他人是否比自身更急切需要该物品,
然后礼让他人。
3. 尝试对同学的发言作回
应(你赞同/不赞同; 5. 教师引发学生分享经验礼让精神的经
你觉得有/没有道理) 验,重要性及感受。
步骤三 巩固二 1. 教师播放演示文稿,带领学生仔细观察 教材:
8.15am - 预测故事结局 并叙述图中人物发生的事情。 演示文稿
8.25am
(10 分钟) 2. 教师要去学生一起预测故事结尾,并说 思维技能:
明原因。 推理
3. 教师引导学生思考实践礼让的重要性。
多元智能:
内省
步骤四 评估 1. 学生在教师的带领下完成 Blooket 小测 教材:
8.25am – 试。 Blooket 游戏
8.40am
(15 分钟) 2. 教师从旁指导、协助与巩固。 思维技能:
3. 游戏结束后,教师恭喜所有答对的同 - 辨别说明的
正误
学,并鼓励其他学生继续努力、不要放 - 概论
弃,争取在下一次的小测试得到更好的
成绩。
4. 教师和同学们一起讨论小测试里的习 多元智能:
题,以巩固学生对礼让的认知。 内省
结课 课堂总结 1. 教师带领学生总结课堂所学到的知识。 教材:-
8.40am – Kognitif – Rumusan 2. 教师引导学生举出礼让的行为、表达实
8.45am 思维技能:
践礼让精神时的感受以及实践礼让的重 做出结论
(5 分钟) 要性。
道德价值:
礼让
REFLEKSI RPH
Tarikh 8 September 2021
Masa 8:15 pagi hingga 9:15 pagi
Hari Rabu
Kelas 2K Linus
Kekuatan pertama dalam pdp ini adalah pelaksanaan set induksi dengan kaedah didik
hibur. Saya telah menayangkan video lagu ‘Kalau Rasa Gembira’ pada sesi set induksi dan
membuat perkaitan antara isi pelajaran yang akan disampaikan. Video ini telah menarik minat
perhatian murid-murid untuk belajar dengan bukti murid-murid dapat membuat pergerakan
bersama-sama mengikut lagu, contohnya tepuk tangan, hentak kaki, kenyit mata dan pusingkan
badan.Kaedah nyanyian dapat mewujudkan suasana pembelajaran yang menyeronokan dan
menghiburkan dengan penggunaan elemen nyanyian dalam P&P. Selain itu, saya telah
menggunakan bahan bantu mengajar ( BBM ) yang sesuai dan menarik dengan isi pengajaran.
Saya mengajar tajuk pembelajaran dengan menggunakan aplikasi Microsoft Powerpoint dan
saya telah memperkenalkan konsep kata dasar supaya mereka mempunyai konsep yang kukuh
terhadap kata dasar. Saya telah memasukkan gambar yang jelas difahami dan memberikan
penjelasan tentang setiap maksud ayat secara ringkas. Saya telah mengajar berdasarkan tajuk
dan isi pembelajaran yang sesuai dengan tahap murid serta menepati kehendak DSKP. Murid-
murid juga dibimbing untuk membaca dan mereka dapat memberikan respon semasa sesi soal
jawab dengan guru.Secara keseluruhannya, murid-murid dapat mencapai kedua-dua objektif
dan hasil pembelajaran yang telah dinyatakan dalam Rancangan Pengajaran Harian. Murid-
murid aktif melibatkan diri dalam PdP guru. Seramai 12 daripada 24 orang menjalani PdP secara
segerak menerusi platform Google Meet.
Kelemahan dalam PdP kali ini ialah keadaan dalam kelas pada hari ini ialah murid-murid
masih kurang menguasai konsep kata dasar. Mereka tidak mempunyai pengetahuan asas
tentang imbuhan dan tidak mengerti banyak kosa kata. Oleh itu, keadaan ini telah menjejaskan
perkembangan sesi PdP kerana guru perlu meluangkan lebih masa untuk menjelaskan maksud
setiap perkataan. Selain itu, pengurusan masa merupakan masalah yang kedua. Saya telah
menghabiskan masa yang lebih banyak untuk menjelaskan maksud kosa kata sehingga telah
kehilangan banyak masa untuk berbincang tentang latihan yang terdapat dalam Buku Aktiviti.
Setiap kelemahan yang dikesan memerlukan penambahbaikan bagi meningkatkan
kualiti pengajaran pada masa akan datang. Berdasarkan kelemahan yang
dikenalpasti, penambahbaikan yang perlu saya lakukan ialah saya perlu bijak menguruskan
masa semasa menjalankan PdP. Sebagai contoh, saya boleh mencipta cara mencari kata dasar
dengan mudah supaya murid-murid dapat mencari kata dasar dalam masa yang singkat.
Sebagai guru, kita bukan sahaja perlu merancang dan mengaplikasikan pelaksanaan
pembelajaran dan pengajaran (PdP) secara berkualiti melalui pembelajaran di rumah, malah
perlu meneroka dan merancang pentaksiran alternatif untuk menggantikan peperiksaan serta
ujian bertulis secara bersemuka.
Rancangan Tahunan Aktiviti Kelab Kitar Semula SJK C Chung Hwa
2021
Bulan Minggu Aktiviti
Mac 1 Perjumpaan pertama, perlantikan AJK, menghasilkan
kraf anyaman.
2 Mereka cipta cogan kata “Mencintai Alam Sekitar”.
3 Pembentangan hasil reka cipta cogan kata.
4 Mereka cipta logo Kelab Kitar Semula.
April 1 Pembentangan hasil reka cipta logo Kelab Kitar Semula.
2 Penerangan mengenai tong sampah kitar semula &
konsep 3R.
3 Melukis poster bertema mesra dengan alam.
4 Pembentangan poster.
Mei 1 Pertandingan mengumpul bahan kitar semula di rumah.
2 Wordwall / Quizizz mengenai kitar semula.
3 Pertandingan mereka cipta frame gambar menggunakan
bahan buangan.
4 Pembentangan hasil ciptaan frame gambar.
Jun 1 Menggunakan botol plastik untuk menghasilkan arca
mobail.
2 Pembentangan hasil karya menggunakan botol plastik.
3 Mendengar lagu kitar semula.
Julai 1 Mewarna tayar untuk menghias kawasan sekolah.
2 Mereka cipta bekas pensel menggunakan bahan
buangan.
3 Pembentangan hasil karya bekas pensel.
Ogos 1 Menghias halaman sekolah dengan bahan buangan
sempena merdeka.
2 Menghasilkan bendera Malaysia menggunakan bahan
buangan.
3 Menghasilkan diorama menggunakan bahan buangan.
4 Menggunting keratan akhbar mengenai kitar semula.
5 Menampal di sudut kitar semula hasil guntingan keratan
akhbar.