The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by idi_5581, 2016-01-23 06:00:30

RBT Thn 6

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

TAJUK 4.0 Penghasilan Projek - Kren (RPH 1)
MASA
STANDARD 60 minit (2 waktu)
KANDUNGAN
STANDARD 4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan
PEMBELAJARAN logam, bahan logam dan elektromekanikal.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 4.3.10 Memasang bahagian projek dan komponen
elektromekanikal.
RINGKASAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat
KEMAHIRAN memasang bahagian projek menggunakan bahan
pengikat dan pencantum seperti paku, skru dan glu panas
ELEMEN MERENTAS dengan betul.
KURIKULUM
Murid dapat memasang bahagian tiang (bahagian A) dan tapak
BAHAN BANTU projek (bahagian C) dengan menggunakan bahan pengikat dan
MENGAJAR pencantum yang sesuai.

1. Memasang bahan projek bahagian A dan C.
2. Mencantum bahagian projek menggunakan pengikat dan

pencantum yang sesuai.

EK2 - boleh merealisasikan idea untuk kesesuaian
semasa.

Kreativiti - boleh menggunakan cara dan teknik mengikut
kaedah yang lebih baik.

Nilai murni - berdisplin, tekun dan bekerjasama

1. Lakaran kerja
2. Bahan bukan logam- papan lapis dan kayu beroti
3. Alatan tangan - Tukul Warrington, ragum kakak tua,

pistol Perekat Panas (hot glue gun) dan gerudi mudah alih
4. Bahan pengikat - skru, paku dan glu panas

43

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

AKTIVITI Set Induksi
PENGAJARAN Murid melihat dan menyatakan bahan pengikat dan pencantum
DAN PEMBELAJARAN pada projek yang ditunjukkan. Guru mengaitkan jawapan murid
dengan pelajaran pada hari ini.

Langkah 1
Murid melihat tunjuk cara mencantum dan memasang bahan
projek menggunakan paku, glu dan skru dengan cara yang
betul.

Langkah 2
1. Murid mengambil bahan projek yang telah siap dipotong

dan alatan yang diperlukan.
2. Murid mencantum dan mengikat bahagian A dan

bahagian C menggunakan pengikat dan pencantum
mengikut lakaran. (KBAT)
3. Murid melakukan aktiviti mencantum dan mengikat projek
menggunakan bahan pengikat dan pencantum dengan
bimbingan guru.

Langkah 3
Murid melicinkan permukaan projek bahagian A dan C
yang telah siap dicantum mengunakan kertas las.

Penutup
Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini.

PENILAIAN Guru membuat penilaian hasil kerja murid dan memberi
PENGAJARAN DAN penghargaan.
PEMBELAJARAN

PENGETAHUAN Murid pernah melakukan aktiviti mencantum menggunakan paku
SEDIA ADA MURID dan glu pada tahun 4 dan tahun 5.

REFLEKSI

44

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

TAJUK 4.0 Penghasilan Projek - Kren (RPH 2)
MASA
STANDARD 60 minit (2 waktu)
KANDUNGAN
STANDARD 4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan
PEMBELAJARAN logam, bahan logam dan elektromekanikal.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 4.3.10 Memasang bahagian projek dan komponen
elektromekanikal.
RINGKASAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat
KEMAHIRAN memasang bahagian projek menggunakan bahan
pengikat dan pencantum seperti paku, skru dan glu panas
ELEMEN MERENTAS dengan betul.
KURIKULUM
Murid dapat memasang tapak (bahagian B) dengan
BAHAN BANTU menggunakan bahan pengikat dan pencantum yang sesuai.
MENGAJAR
1. Memasang bahagian B seperti dalam lakaran.
2. Mencantum bahan projek menggunakan paku dengan

betul.

Keusahawanan:
EK2 - boleh merealisasikan idea untuk kesesuaian

semasa.
Kreativiti - boleh menggunakan cara dan teknik mengikut

kaedah yang lebih baik.
Nilai murni - berdisplin, tekun dan bekerjasama

1. Lakaran kerja
2. Bahan bukan logam- papan lapis dan kayu beroti
3. Alatan tangan – Tukul Warrington, ragum kakak tua,

pistol perekat panas (hot glue gun) dan gerudi mudah alih.
4. Bahan pengikat – skru, paku dan glu

45

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

AKTIVITI Set Induksi
PENGAJARAN Guru menunjukkan projek contoh yang telah siap kepada murid
DAN PEMBELAJARAN dan diminta menerangkan langkah kerja yang telah dibuat pada
minggu lalu.

Langkah 1
Murid melihat guru menunjukkan cara mencantum dan
memasang projek (bahagian B).

Langkah 2
1. 1. Murid mengambil bahan projek (bahagian B) yang telah

siap dipotong dan alatan yang diperlukan.
2. Murid mencantum dan mengikat bahagian projek

(bahagian B) menggunakan paku dan glu dengan bimbingan
guru. (KBAT)

Penutup
Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini.

PENILAIAN Guru membuat penilaian hasil kerja murid serta memberi
PENGAJARAN DAN penghargaan kepada projek yang telah siap dicantum.
PEMBELAJARAN

PENGETAHUAN Murid pernah melakukan aktiviti mencantum menggunakan paku
SEDIA ADA MURID dan glu pada tahun 4 dan tahun 5.

REFLEKSI

46

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

TAJUK 4.0 Penghasilan Projek - Kren (RPH 3)
MASA
STANDARD 60 minit (2 waktu)
KANDUNGAN
STANDARD 4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan
PEMBELAJARAN logam, bahan logam dan elektromekanikal.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 4.3.10 Memasang bahagian projek dan komponen
elektromekanikal.
RINGKASAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
KEMAHIRAN 1. Mencantum bahagian A, B dan C dengan pencantum yang

ELEMEN MERENTAS sesuai.
KURIKULUM 2. Memasang komponen takal pada projek dengan betul.

BAHAN BANTU Murid memasang bahagian-bahagian projek yang telah siap
MENGAJAR dicantum mengikut lakaran kerja.

1. Mencantum bahagian projek menggunakan bahan yang
sesuai.

2. Menebuk lubang menggunakan gerudi.

EK2 - boleh merealisasikan idea untuk kesesuaian
semasa.

Kreativiti - boleh menggunakan cara dan teknik mengikut
kaedah yang lebih baik.

Nilai murni - berdisplin, tekun dan bekerjasama

1. Lakaran projek
2. Bahan bukan logam- papan lapis dan kayu beroti.
3. Alatan tangan - Pemutar skru, playar muncung tirus,

pistol perekat panas (hot glue gun) dan gerudi mudah alih.
4. Bahan pengikat - skru, paku dan glu.

47

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

AKTIVITI Set Induksi
PENGAJARAN Guru menunjukkan projek contoh yang telah siap serta bersoal
DAN PEMBELAJARAN jawab dengan murid tentang langkah kerja yang telah dibuat
pada minggu lalu.

Langkah 1
1. Murid melihat guru menunjukkan cara memasang bahagian

A, B dan C.
2. Murid melihat guru menunjukkan cara memasang takal

pada projek yang telah siap dicantum dengan betul.

Langkah 2
1. Murid mengambil bahagian A, B dan C serta takal

dan alatan tangan yang diperlukan.
2. Murid membuat pemasangan bahagian A, B

dan C menggunakan paku, glu serta bolt dan nat. (KBAT)

Langkah 3
1. Murid menebuk lubang pada tiang dan lengan kren.
2. Murid memasang takal pada lubang yang telah ditebuk

menggunakan bolt dan nat.

Penutup
Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini.

PENILAIAN Guru membuat penilaian hasil kerja murid dengan memberi
PENGAJARAN DAN penghargaan projek yang telah siap dicantum.
PEMBELAJARAN

PENGETAHUAN Murid pernah melakukan aktiviti mengikat dan mencantum pada
SEDIA ADA MURID tahun 4 dan tahun 5.

REFLEKSI

48

TAJUK Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
MASA
4.0 Penghasilan Projek - Kren (RPH 4)
STANDARD
KANDUNGAN 60 minit (2 waktu)

STANDARD 4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan
PEMBELAJARAN logam, bahan logam dan elektromekanikal.

OBJEKTIF 4.3.10 Memasang bahagian projek dan komponen
PEMBELAJARAN elektromekanikal.

RINGKASAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat
memasang sistem elektromekanikal pada projek dengan betul.
KEMAHIRAN
Murid memasang komponen elektromekanikal pada projek.
ELEMEN
MERENTAS Memasang sistem elektromekanikal takal dan tali sawat pada
KURIKULUM projek kren.

BAHAN BANTU EK2 - boleh merealisasikan idea untuk kesesuaian
MENGAJAR semasa.

Kreativiti - boleh menggunakan cara dan teknik mengikut
kaedah yang lebih baik.

Nilai murni - berdisplin, tekun dan bekerjasama

1. Lakaran projek
2. Bahan bukan logam- papan lapis dan kayu beroti.
3. Alatan tangan - Pemutar skru, palayar muncung tirus,

pistol perekat panas (hot glue gun) dan pelucut wayar
4. Bahan pengikat - skru, paku dan glu
5. Komponen elektromekanikal - suis, motor,takal dan tali

sawat.

49

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

AKTIVITI Set Induksi
PENGAJARAN Guru menunjukkan projek contoh yang lengkap dengan sistem
DAN PEMBELAJARAN asas elektromekanikal. Murid bersoal jawab dengan guru
tentang sistem pergerakan pada projek.

Langkah 1
Guru menunjukkan cara memasang sistem elektromekanikal
pada projek.

Langkah 2
1. Murid mengambil komponen elektromekanikal, bahan

dan alat tangan yang diperlukan.
2. Murid memasang pengikat motor.
3. Murid meletakkan motor pada pengikat motor.
4. Murid memasang takal pada tiang.
5. Murid memasang pemegang bateri di bahagian bawah

tapak.
6. Murid memasang suis dan membuat pendawaian. (KBAT)
7. Murid memasang tali sawat pada motor dan takal.
8. Murid memasang tali sawat pada kren.

Penutup
Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini.

PENILAIAN Guru membuat penilaian hasil kerja murid dengan memberi
PENGAJARAN DAN penghargaan pada projek yang telah siap sepenuhnya dan
PEMBELAJARAN berfungsi.

PENGETAHUAN Murid pernah melakukan aktiviti komponen ada kit model.
SEDIA ADA MURID

REFLEKSI

50

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

Mencantum Bahagian Projek Kren
Aktiviti mencantum bahagian projek perlu dilakukan setelah semua bahagian siap dipotong.
Semua kerja mencantum menggunakan bahan pengikat dan pencantum paku, glu serta bolt
dan nat.
Mencantum bahagian tiang dan lengan kren (bahagian A dan C)

1. Tebuk lubang di bahagian kayu tiang (A1 dan A2) menggunakan gerudi mudah alih,
kemudian cantumkan kayu tiang menggunakan glu dan paku.

2. Cantumkan bahagian CI dan C2 di bahagian belakang lengan kren (A3) menggunakan paku.

3. Cantumkan bahagian C3 dan C4 di bahagian depan lengan kren menggunakan paku.
51

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

Mencantum bahagian tapak (bahagian B)

1. Cantumkan bahagian yang dipotong untuk rangka tapak kren menggunakan paku
(B1, B2, B3 dan B4).

2. Cantumkan papan lapis (B5) di atas rangka tapak kren menggunakan glu dan paku.
Memasang bahagian kren yang telah dicantum

1. Pasang bahagian tiang pada tapak kren menggunakan glu dan paku.

2. Pasang bahagian lengan kren menggunakan bolt dan nat.
52

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

Memasang takal

Pasang takal di bahagian depan dan belakang lengan kren menggunakan bolt dan nat.
Memasang sistem takal dan tali sawat

1. Pasang plat pengikat motor 2. Letakkan motor pada
menggunakan skru pengikat motor.

3. Pasang takal pada 4. Pasang pemegang bateri di
bahagian tiang. bahagian bawah tapak.

suis

5. Pasang suis dan buat 6. Menguji kefungsian suis
penyambungan wayar. .

53

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

6. Pasang tali sawat pada
motor dan takal.

7. Pasang tali pada kren yang
telah siap dipasang.

54

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

TAJUK 4.0 Penghasilan Projek - Kren
MASA
STANDARD 60 minit (2 waktu)
KANDUNGAN
STANDARD 4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan
PEMBELAJARAN logam, bahan logam dan elektromekanikal.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 4.3.11 Menguji kefungsian projek.
4.3.12 Membuat kemasan pada projek.
RINGKASAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
KEMAHIRAN 1. Menguji kefungsian projek elektromekanikal.
2. Melakukan kemasan pada projek elektromekanikal dengan
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM bahan yang sesuai.

BAHAN BANTU Murid boleh menguji kefungsian dan membuat kerja kemasan
MENGAJAR projek elektromekanikal.

1. Menguji kefungsian projek dengan beradab.
2. Membuat kemasan projek menggunakan kreativiti.

1. EK 4 - menilai pelaksanaan projek

2. Kreativiti - boleh membuat keputusan dan mengambil

tindakan susulan.

3. TMK - Pencarian maklumat menerusi internet

4. Nilai murni - Bekerjasama dan berkolaborasi dalam tugasan

yang diberikan.

1. Projek elektromekanikal yang telah siap.
2. Cat sembur dan kertas pasir

55

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

AKTIVITI PENGAJARAN Set Induksi
DAN PEMBELAJARAN Guru menunjukkan contoh projek elektromekanikal yang telah
siap dan berfungsi kepada murid. Murid bersoal jawab dengan
guru mengenai kemasan yang ada pada projek elektromekanikal
yang ditunjukkan oleh guru.

Langkah 1
Murid menguji kefungsian projek elektromekanikal di dalam
kumpulan masing-masing.

Langkah 2
1. Murid melihat guru menunjuk cara melakukan kemasan

menggunakan cat sembur dengan cara yang betul.
2. Murid menyediakan bahan dan peralatan untuk membuat

kemasan projek elektromekanikal yang telah berfungsi.
3. Murid melakukan kemasan pada projek elektromekanikal

secara individu. (KBAT)

Penutup
1. Guru membuat rumusan dan memberi penghargaan kepada

murid.
2. Penyelengaraan bengkel – murid membersihkan bengkel,

menyelenggara dan menyimpan alatan serta bahan projek
secara teratur dan kemas.

PENILAIAN Guru membuat penilaian pada hasil kerja projek
PENGAJARAN DAN elektromekanikal murid.
PEMBELAJARAN

PENGETAHUAN SEDIA Murid berpengalaman menguji kefungsian produk dan membuat
ADA kemasan semasa di tahun 4 & 5.

REFLEKSI

56

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

Menguji Projek Kren

Uji projek dengan menghidupkan suis. Pastikan takal dan tali sawat
berputar apabila motor berfungsi
Membuat Kemasan Projek Kren dengan.

Buat kemasan dengan cat sembur Contoh projek yang telah dibuat
kemasan menggunakan cat sembur.

Kemasan juga boleh dibuat
menggunakan syelek.

57



KEMENTERIAN PENDIDIKAN MALAYSIA

PROJEK B

BAHAGIAN PEMBANGUNAN KURIKULUM



TAJUK Draf Modul Pengajaran
MASA Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
STANDARD
KANDUNGAN 4.0 Penghasilan Projek – Kereta Matrix
STANDARD
PEMBELAJARAN 60 minit (2 Waktu)

OBJEKTIF 4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan
PEMBELAJARAN logam, bahan logam dan elektromekanikal.

RINGKASAN 4.3.5 Mengenal pasti projek elektromekanikal yang hendak
dibina.
KEMAHIRAN
ELEMEN MERENTAS 4.3.6 Membuat beberapa lakaran projek elektromekanikal.
KURIKULUM 4.3.7 Memilih lakaran terbaik projek elektromekanikal.

BAHAN BANTU Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
MENGAJAR 1. Memilih projek elektromekanikal menggunakan motor dan

gear dengan tepat.
2. Melakar sekurang-kurangnya 3 idea awal projek

elektromekanikal yang dipilih dengan baik.
3. Memilih satu lakaran yang terbaik.

Murid akan dapat melakar sekurang-kurangnya 3 idea awal
projek elektromekanikal dan memilih satu lakaran untuk
dijadikan projek.

Melakar dan melukis projek.

1. Keusahawanan:
EK1 - Boleh mencipta sesuatu
- Berorentasikan masa depan (berimaginasi)
EK 4 - Boleh menggunakan teknologi untuk menghasilkan
projek elektromekanikal.

2. Kreativiti dan inovatif - Berfikiran kreatif dan kritis
- Boleh mereka cipta

3. TMK: Pencarian maklumat menerusi internet
4. Nilai murni: Berdisiplin, amanah dan bertanggungjawab

1. Contoh gambar lakaran 2D dan 3D.
2. LCD dan power point.

61

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

AKTIVITI PENGAJARAN Set Induksi
DAN PEMBELAJARAN 1. Guru menunjukkan beberapa contoh lakaran projek

elektromekanikal.
(Sumber lukisan lakaran : internet dan carta)
2. Murid bersoal jawab dengan guru berkaitan lakaran projek.
Contoh soalan:
a) Dimanakah kedudukan sistem elektromekanikal yang

membolehkan kenderaan tersebut bergerak?

Langkah 1
Murid membuat perbincangan untuk mengenal pasti projek
yang hendak dibina.

Langkah 2
1. Murid diminta membuat sekurang-kurangnya 3 lakaran awal

lukisan projek.
2. Murid didedahkan dengan lukisan 2D dan 3D.

Langkah 3
Murid memilih lakaran terbaik dan dipersembahkan di
hadapan murid-murid lain.

Penutup
Guru membuat rumusan terhadap topik pengajaran hari ini.

PENILAIAN 1. Guru memastikan semua murid dapat memilih projek
PENGAJARAN DAN elektromekanikal dengan tepat.
PEMBELAJARAN
2. Guru mengedarkan kertas untuk murid membuat lakaran.

PENGETAHUAN SEDIA Murid pernah melukis lakaran pada tajuk eksperimental
ADA di tahun 4.

REFLEKSI

62

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

Contoh lakaran awal projek B.
Lakaran 1

Lakaran 2

Lakaran 3

63

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

Lakaran yang dipilih adalah lakaran 3
Perincian lakaran yang dipilih.

Contoh lakaran 2D

Contoh lakaran 3D

64

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

TAJUK 4.0 Penghasilan Projek - Kereta Matrix (RPH 1)
MASA
STANDARD 60 minit (2 waktu)
KANDUNGAN
STANDARD 4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan
PEMBELAJARAN logam, bahan logam dan elektromekanikal.

OBJEKTIF 4.3.8 Menyediakan alatan dan bahan berdasarkan lakaran
PEMBELAJARAN 4.3.9 projek elektromekanikal.
Mengukur, menanda dan memotong bahan yang
RINGKASAN digunakan untuk membuat projek elektromekanikal.

KEMAHIRAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Memilih alatan tangan yang sesuai digunakan pada projek
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM elektromekanikal dengan betul.
2. Mengukur, menanda dan memotong bahan bagi
BAHAN BANTU
MENGAJAR menghasilkan bahagian tapak (A1 dan A2) dengan tepat.

Murid menyediakan alatan dan bahan bagi melakukan aktiviti
mengukur, menanda dan memotong bahan untuk bahagian
tapak (A1 dan A2).

1. Menggunakan alatan tangan dengan betul.
2. Mengukur bahan dengan menggunakan pembaris keluli.
3. Menanda bahan dengan menggunakan pensil tukang kayu.
4. Memotong bahan dengan menggunakan alatan pemotong

seperti gergaji lengkung halus, gunting logam dan pisau
boleh laras.

1. Keusahawanan:
EK3 - boleh melaksanakan projek mengikut langkah-langkah
yang telah disediakan.

2. Nilai murni - mematuhi peraturan dan keselamatan.

1. Bahan logam dan bahan bukan logam.
2. Alatan tangan - Pensil tukang kayu, pembaris keluli, sesiku L,

gergaji lengkung halus, gunting logam dan pisau boleh laras.

65

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

AKTIVITI PENGAJARAN Set Induksi
DAN PEMBELAJARAN Murid menyatakan alatan tangan yang terdapat dirumah
mereka. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan alatan
tangan seterusnya mengaitkannya dengan pembelajaran pada
hari ini.

Langkah 1
1. Murid menyenaraikan alatan tangan dan bahan yang

diperlukan berdasarkan projek yang akan dijalankan (KBAT).
2. Murid mengambil alatan dan bahan yang diperlukan untuk

membina projek berdasarkan senarai yang dibina.

Langkah 2
1. Murid melakukan aktiviti mengukur dan menanda dengan

berpandukan lakaran (bahagian A1 dan A2).
2. Murid melakukan aktiviti mengukur dan menanda dengan

cara yang betul.
3. Murid melakukan aktiviti memotong bahan berpandukan

ukuran dan penandaan yang dibuat.

Penutup
Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini.

PENILAIAN 1. Guru memastikan murid menggunakan alatan tangan dengan
PENGAJARAN DAN betul.
PEMBELAJARAN
2. Guru menilai hasil bahan yang telah dipotong.

PENGETAHUAN Murid pernah melakukan aktiviti memotong dan menanda pada
SEDIA ADA MURID tahun 4 dan 5.

REFLEKSI

66

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

TAJUK 4.0 Penghasilan Projek - Kereta Matrix (RPH 2)
MASA
STANDARD 60 minit (2 waktu)
KANDUNGAN
STANDARD 4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan
PEMBELAJARAN logam, bahan logam dan elektromekanikal.

OBJEKTIF 4.3.8 Menyediakan alatan dan bahan berdasarkan lakaran
PEMBELAJARAN 4.3.9 projek elektromekanikal.
Mengukur, menanda dan memotong bahan yang
RINGKASAN digunakan untuk membuat projek elektromekanikal.

KEMAHIRAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Memilih alatan tangan yang sesuai digunakan dalam projek
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM elektromekanikal dengan betul.
2. Mengukur, menanda dan memotong bahan bagi
BAHAN BANTU
MENGAJAR menghasilkan bahagian bumbung (B1 dan B2) dengan tepat.

Murid menyediakan alatan tangan dan bahan bagi melakukan
aktiviti mengukur, menanda dan memotong bahan untuk
bahagian bumbung projek.

1. Mengukur bahan dengan menggunakan alat pengukur.
2. Menanda bahan dengan menggunakan pensil tukang kayu.
3. Memotong bahan dengan menggunakan alatan pemotong

seperti gergaji lengkung halus, gunting logam dan pisau
boleh laras.

1. Keusahawanan:
EK3 - boleh melaksanakan projek mengikut langkah-langkah
yang telah disediakan.

2. Nilai murni - berhati-hati dan kebersihan.
3. TMK - Bahan video dari internet.

1. Bahan logam dan bahan bukan logam.
2. Alatan tangan - Pensil tukang kayu, pembaris keluli, sesiku L,

gergaji lengkung halus, gunting logam dan pisau boleh laras.

67

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

AKTIVITI PENGAJARAN Set Induksi
DAN PEMBELAJARAN Murid menonton tayangan video berkaitan kerja-kerja
pembuatan perabot. Guru mengaitkan bahan tayangan video
dengan isi pelajaran pada hari ini. Contoh soalan:
a) Apakah alatan yang digunakan untuk mengukur bahan?
b) Alatan apakah yang digunakan untuk menanda kayu?

Langkah 1
1. Murid menyenaraikan alatan tangan dan bahan yang

diperlukan berdasarkan projek yang akan dijalankan. (KBAT)
2. Murid mengambil alatan dan bahan yang diperlukan untuk

membina projek.

Langkah 2
1. Murid melakukan aktiviti mengukur dan menanda dengan

berpandukan lakaran (bahagian B1 dan B2).
2. Murid melakukan aktiviti mengukur dan menanda dengan

cara yang betul.
3. Murid melakukan aktiviti memotong bahan berpandukan

ukuran dan penandaan yang dibuat.

Penutup
Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini.

PENILAIAN 1. Guru memastikan murid menggunakan alatan tangan dengan
PENGAJARAN DAN betul.
PEMBELAJARAN
2. Guru menilai bahan yang telah dipotong.

PENGETAHUAN SEDIA Murid pernah melakukan aktiviti memotong dan menanda pada
ADA MURID tahun 4 dan 5.

REFLEKSI

68

TAJUK Draf Modul Pengajaran
MASA Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
STANDARD
KANDUNGAN 4.0 Penghasilan Projek - Kereta Matrix (RPH 3)
STANDARD
PEMBELAJARAN 60 minit (2 waktu)

OBJEKTIF 4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan
PEMBELAJARAN bukan logam, bahan logam dan elektromekanikal.

RINGKASAN 4.3.8 Menyediakan alatan dan bahan berdasarkan lakaran
projek elektromekanikal.
KEMAHIRAN
4.3.9 Mengukur, menanda dan memotong bahan yang
ELEMEN MERENTAS digunakan untuk membuat projek elektromekanikal.
KURIKULUM
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
BAHAN BANTU 1. Memilih alatan tangan yang sesuai digunakan dalam projek
MENGAJAR
elektromekanikal dengan betul.
2. Mengukur, menanda dan memotong bahan bagi

menghasilkan bahagian pemegang roda (C1, C2, C3, C4) dan
bahagian penutup (D1 dan D2) dengan tepat.

Murid menyediakan alatan dan bahan bagi melakukan aktiviti
mengukur, menanda dan memotong bahan untuk bahagian
pemegang roda dan penutup.

1. Mengukur bahan dengan menggunakan alat pengukur.
2. Menanda bahan dengan menggunakan pensil tukang kayu.
3. Memotong bahan dengan menggunakan alatan pemotong

seperti gergaji lengkung halus, gunting logam dan pisau
boleh laras.

1. Keusahawanan:
EK3 - boleh melaksanakan projek mengikut langkah-langkah
yang telah disediakan.

2. Nilai murni - bertanggung jawab dan daya usaha.

1. Bahan logam dan bahan bukan logam.
2. Alatan tangan - Pensil tukang kayu, pembaris keluli, sesiku L,

gergaji lengkung halus, gunting logam dan pisau boleh laras.

69

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

AKTIVITI PENGAJARAN Set Induksi
DAN PEMBELAJARAN Murid menjawab kuiz secara berkumpulan. Contoh soalan:
a) Senaraikan alatan yang digunakan untuk menanda?
b) Apakah alatan yang boleh digunakan untuk membuat

lubang pada kayu?

Langkah 1
1. Murid menyenaraikan alatan tangan dan bahan yang

diperlukan berdasarkan projek (KBAT).
2. Murid mengambil alatan dan bahan yang diperlukan untuk

membina projek.

Langkah 2
1. Murid melakukan aktiviti mengukur dan menanda dengan

berpandukan lakaran.
(bahagian pemegang roda (C1, C2, C3 , C4) dan bahagian
penutup (D1 dan D2).
2. Murid melakukan aktiviti mengukur dan menanda dengan
cara yang betul.
3. Murid melakukan aktiviti memotong bahan berpandukan
ukuran dan penandaan yang dibuat.

Penutup
Murid menilai hasil kerja yang dihasilkan (KBAT).

PENILAIAN 1. Guru memastikan murid menggunakan alatan tangan
PENGAJARAN DAN dengan betul.
PEMBELAJARAN
2. Guru menilai bahan yang telah dipotong.

PENGETAHUAN Murid pernah melakukan aktiviti memotong dan menanda pada
SEDIA ADA MURID tahun 4 dan 5.

REFLEKSI

70

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

Penyediaan Bahan dan Alatan

Jadual di bawah menunjukkan senarai dan bahan yang diperlukan untuk membuat projek
Kereta Matrix.

Bil. Bahan Keterangan

1.  2 keping papan lapis berukuran 150mm X
45mm X 3mm (Bahagian A1 dan A2)

 1 keping papan lapis berukuran 80mm X
45mm X 3mm (Bahagian B1)

 1 keping papan lapis berukuran 20mm X
45mm X 3mm (Bahagian B2)

 4 keping papan lapis berukuran 30mm X
25mm X 3mm (Bahagian C1,C2 ,C3 dan C4)

2.  2 keping plat besi berukuran 45m X 25mm X
1mm (Bahagian D1 dan D2)

3.  Cat licau dengan warna yang bersesuaian.

4.  Kertas las

71

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

Bil. Bahan Keterangan

5.  1 unit Motor

6.  1 set gear

7.  2 unit gandar

8.  4 unit roda

9.  1 unit LED
72

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

Bil. Bahan Keterangan

10.  1 unit pemegang bateri

11.  1 unit suis
12.  Wayar lembar tunggal

73

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

Berikut pula adalah senarai alatan yang diperlukan bagi membuat projek tersebut.

Bil. Nama Peralatan

1 Gergaji lengkung halus

2 Tukul Warrington

3 Sesiku L

4 Gandin getah

5 Gunting logam
74

Bil. Nama Draf Modul Pengajaran
6 Pisau boleh laras Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

Peralatan

7 Kikir parut
8 Kikir rata
9 Penebuk pusat

10 Pembaris Keluli
75

Bil. Nama Draf Modul Pengajaran
11 Penggarit Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

12 Gerimit Peralatan

13 Pelucut wayar

14 Pemutar Skru Mata Rata

15 Gunting

76

Bil. Nama Draf Modul Pengajaran
16 Pemutar skru Philip Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

Peralatan

17 Playar muncung tirus

77

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

Mengukur, Menanda dan Memotong

Setelah bahan dan alatan disediakan, langkah pertama untuk memulakan projek ini adalah
dengan membuat kerja mengukur, menanda dan memotong.

A. Menentukan Saiz Ukuran

BIL. SAIZ UKURAN BAHAGIAN KUANTITI
1 150mm X 45mm X 3mm A1 1
2 150mm X 45mm X 3mm A2 1
3 80mm X 45mm X 3mm B1 1
4 20mm X 45mm X 3mm B2 1
5 30mm X 25mm X 3mm 4
C1, C2, C3, C4

Contoh Bahagian Projek

C1
B1 C2

A1 A2

C3

B2 C4

78

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

B. Kerja Mengukur Dan Menanda
Kerja mengukur dan menanda papan lapis

Kerja penandaan sudut menggunakan sesiku L

79

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

C. Kerja Memotong.

Menggunakan apit G untuk memegang bahan kerja

Menggunakan gergaji lengkung halus untuk kerja memotong

D. Kerja Memotong Logam. Kerja menggunting logam
Cara penandaan

80

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

TAJUK 4.0 Penghasilan Projek - Kereta Matrix (RPH 1)

MASA 60 minit (2 waktu)

STANDARD 4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan
KANDUNGAN logam, bahan logam dan elektromekanikal.

STANDARD 4.3.10 Memasang bahagian projek dan komponen
PEMBELAJARAN elektromekanikal.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Menentukan dan melabel bahagian-bahagian yang perlu

dicantum untuk membentuk komponen projek dengan betul.
2. Mencantum bahagian-bahagian untuk membentuk komponen

projek dengan tepat.

RINGKASAN Murid boleh melabelkan bahagian-bahagian dan seterusnya
KEMAHIRAN mencantum bagi membentuk komponen.

1.
2. Mencantum bahagian-bahagian menggunakan bahan

pencantum untuk membentuk komponen.

ELEMEN MERENTAS 1. Keusahawanan:
KURIKULUM EK3 - Berjaya menjalankan tugasan mengikut perancangan
- Daya kreativiti dan inovasi

2. Kreativiti dan inovatif - menjana idea menghasilkan ciptaan
yang baru.

3. Nilai murni - Bersyukur, bekerjasama dan kebersihan

BAHAN BANTU 1. Bahan sebenar
MENGAJAR 2. pengajaran berbantu komputer

81

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

AKTIVITI PENGAJARAN Set Induksi
DAN PEMBELAJARAN Murid menonton video pembuatan atau pemasangan kenderaan
dan bersoal jawab dengan guru mengenai video yang
ditayangkan.

Langkah 1
1. Murid mengasingkan bahan-bahan yang telah dipotong

mengikut komponen bahagian berdasarkan lakaran.
2. Murid melabel bahagian-bahagian tersebut.

Langkah 2
1. Murid dikehendaki merancang kaedah mencantum bahagian-

bahagian projek. (KBAT)
2. Murid memilih kaedah yang sesuai untk mencantum

bahagian-bahagian projek.

Langkah 3
Murid melakukan aktiviti cantuman bahagian-bahagian
sehingga selesai.

Penutup
Guru membuat rumusan dengan menjelaskan bahawa
cantuman bahagian perlu kukuh agar bahagian projek
disambung dengan baik.

PENILAIAN Guru membuat penilaian hasil kerja murid.
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

PENGETAHUAN SEDIA Murid mempunyai pengetahuan tentang bahan pengikat dan
ADA pencantum semasa di tahun 4.

REFLEKSI

82

TAJUK Draf Modul Pengajaran
MASA Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
STANDARD
KANDUNGAN 4.0 Penghasilan Projek - Kereta Matrix (RPH 2)
STANDARD
PEMBELAJARAN 60 minit (2 waktu)
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan
bukan logam, bahan logam dan elektromekanikal.
RINGKASAN
4.3.10 Memasang bahagian projek dan komponen
KEMAHIRAN elektromekanikal.

ELEMEN MERENTAS Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
KURIKULUM 1. Menentukan dan melabel komponen-komponen yang

BAHAN BANTU perlu dicantum untuk membentuk kekerangka projek
MENGAJAR dengan betul.
2. Mencantum komponen-komponen membentuk kerangka
projek dengan tepat.

Murid boleh mengenal pasti dan melabelkan komponen-
komponen dan mencantumkan komponen membentuk
kerangka projek.

Mencantum bahagian-bahagian komponen menggunakan
bahan pencantum untuk menyambungkan komponen
membentuk kerangka projek.

1. Keusahawanan:
EK1 - Boleh mereka cipta
- Berorentasikan masa depan (berimaginasi)

2. Kreativiti dan inovatif - Berfikiran kreatif dan kritis

Bahan sebenar

83

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

AKTIVITI PENGAJARAN Set Induksi
DAN PEMBELAJARAN Murid secara berkumpulan melakukan aktiviti penyambung
permainan set binaan membentuk sebuah kenderaan masa
hadapan. Guru bersoal jawab dengan murid tentang
kepentingan kenderaan pada masa kini.

Langkah 1
1. Murid mengasingkan bahagian-bahagian yang telah siap

dicantum membentuk komponen.
2. Murid melabelkan komponen-komponen tersebut.

Langkah 2
Murid menentukan kaedah penyambungan yang sesuai
untuk mencantumkan bahagian-bahagian yang telah
disediakan untuk membentuk sebuah kerangka
projek. (KBAT)

Langkah 3
Murid mencantum bahagian untuk membentuk kerangka
projek.

Penutup
Guru membuat rumusan dengan menjelaskan bahawa
cantuman mestilah kukuh dan bahagian tersebut berfungsi
dengan baik.

PENILAIAN Guru membuat penilaian hasil kerja murid.
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN Murid telah diperkenalkan kaedah penyambungan dalam
tajuk yang lepas
PENGETAHUAN SEDIA
ADA

REFLEKSI

84

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

TAJUK 4.0 Penghasilan Projek - Kereta Matrix (RPH 3)

MASA 60 minit (2 waktu)

STANDARD 4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan
KANDUNGAN logam, bahan logam dan elektromekanikal.

STANDARD 4.3.10 Memasang bahagian projek dan komponen
PEMBELAJARAN elektromekanikal.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Menyenaraikan komponen-komponen elektromekanikal yang

digunakan dalam projek dengan lengkap.
2. Mencantum komponen-komponen elektromekanikal sehingga

berfungsi dengan baik.

RINGKASAN Murid boleh mengenal pasti dan memilih komponen-komponen
KEMAHIRAN elektromekanikal yang diperlukan untuk membuat projek serta
membuat penyambungan komponen elektromekanikal.

3.
Mengenal pasti dan mencantum komponen elektromekanikal
yang digunakan dalam projek.

ELEMEN MERENTAS 1. Keusahawanan:
KURIKULUM EK4 - merancang sesuatu projek dengan teliti.

2. Kreativiti dan inovatif - Pemikiran kreatif dan kritis
3. Nilai murni - berkerjasama dan bersabar

BAHAN BANTU 1. Bahan sebenar.
MENGAJAR 2. Pengajaran Berbantu Komputer. (PBK)

85

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

AKTIVITI PENGAJARAN Set Induksi
DAN PEMBELAJARAN Murid menonton tayangan video robotik dan bersoal jawab
dengan murid mengenai pelbagai perkara yang boleh dilakukan
oleh robot dalam kehidupan harian manusia.

Langkah 1
Murid menyenarai dan menyediakan komponen
elektromekanikal yang diperlukan berdasarkan
lukisan skematik. (KBAT)

Langkah 2
Murid melakukan aktiviti pemasangan komponen
elektromekanikal sehingga siap.

Langkah 3
Murid membuat pengujian dan penambahbaikan ke atas
komponen elektromekanikal yang siap dipasang.

Penutup
Guru membuat rumusan dengan menjelaskan bahawa
cantuman mestilah kukuh dan komponen tersebut harus
berfungsi dengan baik.

PENILAIAN Guru membuat penilaian hasil kerja murid.
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

PENGETAHUAN SEDIA Murid telah diperkenalkan alatan elektrik dan elektronik dalam
ADA tahun 4.

REFLEKSI

86

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

TAJUK 4.0 Penghasilan Projek - Kereta Matrix (RPH 4)

MASA 60 minit (2 waktu)

STANDARD 4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan
KANDUNGAN logam, bahan logam dan elektromekanikal.

STANDARD 4.3.10 Memasang bahagian projek dan komponen
PEMBELAJARAN elektromekanikal.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat
PEMBELAJARAN memasang komponen elektromekanikal pada kerangka projek
dengan betul.

RINGKASAN Murid dapat memasang komponen elektromekanikal pada
KEMAHIRAN kerangka projek.

4.
Memasang komponen elektromekanikal pada kerangka projek
sehingga berfungsi.

ELEMEN MERENTAS 1. Keusahawanan:
KURIKULUM EK 5 - mempunyai sikap untuk bertanggungjawab secara
positif.

2. Nilai murni - Mengamalkan langkah keselamatan.

BAHAN BANTU Bahan sebenar.
MENGAJAR

87

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

AKTIVITI PENGAJARAN Set Induksi
DAN PEMBELAJARAN Murid ditunjukkan sebuah projek elektromekanikal yang
berfungsi dengan baik dan bersoal jawab dengan guru
mengenai projek yang ditunjukkan.

Langkah 1
Murid mengambil alatan dan bahan yang diperlukan untuk
cantuman projek.

Langkah 2
1. Murid melakukan aktiviti pemasangan komponen

elektromekanikal pada kerangka sehingga selesai dan
berfungsi.
2. Murid dibimbing jika terdapat sebarang masalah pada
penyambungan projek.

Langkah 3
Murid membuat pengujian komponen elektromekanikal
untuk memastikan projek berfungsi dengan baik.

Penutup
Guru membuat rumusan dengan menjelaskan bahawa
cantuman mestilah kukuh dan komponen tersebut berfungsi
dengan baik.

PENILAIAN Guru membuat penilaian hasil kerja murid.
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

PENGETAHUAN SEDIA Murid telah diperkenalkan bahan pengikat dan pencantum
ADA semasa tahun 4.

REFLEKSI

88

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

Proses Pemasangan Bahagian Projek.

1) Memasang bahagian projek menggunakan bahan yang telah dipotong

a) Bahagian bahan yang telah dipotong b) Mencantum bahagian tepi projek

c) Mencantum bahagian bawah projek d) Kedudukan bahagian projek yang telah
dicantum

89

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

2) Memasang komponen-komponen elektromekanikal.

a) Komponen elektromekanikal b) Mencantum komponen menggunakan
Hot Glue Gun

c) Mencantum bahagian pemegang d) Mencantum bahagian motor
gandar

e) Cantuman bahagian bawah projek f) Cantuman bahagian atas projek

g) Bahagian tepi projek yang telah h) Projek yang telah siap dipasang
90

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

di pasang dengan komponen
LITAR SKEMATIK KERETA MATRIX

91

Draf Modul Pengajaran
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6

TAJUK 4.0 Penghasilan Projek - Kereta Matrix
MASA
STANDARD 60 minit (2 waktu)
KANDUNGAN
STANDARD 4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan
PEMBELAJARAN bukan logam, bahan logam dan elektromekanikal
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 4.3.11 Menguji kefungsian projek.
4.3.12 Membuat kemasan pada projek.
RINGKASAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
KEMAHIRAN 1. Menguji kefungsian projek elektromekanikal sehingga

ELEMEN MERENTAS berfungsi dengan baik.
KURIKULUM 2. Membuat kemasan projek dengan baik.

BAHAN BANTU Murid boleh menguji kefungsian dan membuat kerja kemasan
MENGAJAR projek.

1. Menguji kefungsian projek dengan sistematik.
2. Membuat kemasan projek mengikuti kreativiti.

1. Keusahawanan:
EK 4 - menilai perlaksanaan projek

2. Kreativiti - boleh membuat keputusan dan mengambil
tindakan susulan.

3. TMK - Pencarian maklumat menerusi internet
4. Nilai murni - Bekerjasama dan berkolaborasi dalam tugasan

yang diberikan

1. Alatan tangan sebenar.
2. Bahan kemasan.

92


Click to View FlipBook Version