DISUSUN OLEH:
__________________
KUMPULAN E1
AMIR AFHAM BIN AZNIZAM
PUTERI WAFA BINTI SAARANI
KUMPULAN E2
NUR SYAHIRAH UMAIRAH BINTI SAIPUL BAHRI
HARVINESH A/L VALIUTHAM
KUMPULAN E3
MUHAMMAD HAFFIZ BIN HAZAIR
MUHAMAD FIRDAUS BIN MOHD SOFFI
KUMPULAN E4
MUHAMMAD IQBAL ASJAD BIN ZAMRI
NORAZLEEN BINTI MOHAMAD PUZI
KUMPULAN E5
AIMAN NURHAKEEM BIN JALAL
NUR AFIQAH BINTI ROSLI
KUMPULAN E6
MUHAMMAD HARITH BIN MOKHTAR
RAJA ANNUR SYIFA BINTI RAJA ANUAR
PPISMP SEMESTER 4 AMBILAN JUN 2019
Asalamualaikum dan Salam sejahtera.
RPH digital ini dihasilkan melalui Kapasiti Pembelajaran Bermakna
(KPPB) melalui gabungan antara kursus PRKA3012 dengan
BMMB3093.Tahniah kepada pensyarah kursus yang berjaya
membimbing pelajar Semester 4 (Ambilan Jun 2019) dalam
menghasilkan sesuatu yang boleh dijadikan rujukan dan panduan kepada
pelajar lain pada masa akan datang.
Tahniah juga kepada JPBM kerana RPH Digital ini akan menyertai
Pertandingan Showcase Kapasiti Pembelajaran Bermakna (KPPB) di
peringkat IPGKBM pada 25 Jun 2021. Penyertaan dalam pertandingan ini
sangat baik kerana dapat memberikan pengalaman membentangkan
sesuatu hasil pembelajaran dan membentuk semangat berani mencuba
dalam kalangan pelajar.
RPH digital ini akan kita tambah baik dan diterbitkan supaya pelajar-
pelajar menjadi panduan kepada pelajar yang menjalani praktikum
supaya dapat menulis RPH dengan betul. Diharapkan penerbitannya
nanti akan dapat menambah khazanah ilmu dalam bidang pendidikan.
Akhirnya, tahniah sekali lagi kepada semua pensyarah JabatanPedagogi
Bahasa Melayu IPG Kampus Bahasa Melayu atas usaha dan bimbingan
yang berterusan kepada pelajar dalam penghasilan RPH Digital ini.
Sekian, terima kasih.
Hapsah Majid
Penyunting RPH Digital
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 1 Wira
3. Bilangan Murid : 40 orang
4. Tarikh : 18 Februari 2021
5. Hari : Khamis
6. Masa : 8.10 hingga 9.10 pagi
7. Tema : Keselamatan
8. Tajuk : Jagalah Keselamatan Diri Anda
9. Kemahiran Fokus: Kemahiran Mendengar dan Bertutur.
10. Standard Kandungan
1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan.
11. Standard Pembelajaran
1.2.1 Bertutur dengan sebutan yang betul dan intonasi secara bertatasusila.
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
(i) Menyebut perkataan dan ayat dengan betul serta memahami intonasi
dan jeda.
(ii) Mengenal pasti dan membezakan pelbagai aspek dalam sebutan dan
intonasi supaya murid dapat menyampaikan maksud dengan tepat.
13. Sistem Bahasa
Tatabahasa: sintaksis – jenis ayat
Kosa kata: jalan raya , berhati-hati
Sebutan dan intonasi : Ayat penyata dan ayat seru.
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
Ilmu: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan.
Nilai Murni: Mematuhi peraturan, bertanggungjawab, Berhati-hati
Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi : Memek muka
berdasarkan jenis ayat.
Elemen Keusahawanan:
1
EK1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh menyatakan
kebaikan dan keburukan sesuatu perkara semasa perbincangan.
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
KB: menghubung kait pengalaman, sebab dan akibat menjaga keselamatan diri.
KP: verbal linguistik, interpersonal, kinestetik dan spiritual.
BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat semasa proses
pengajaran dan pembelajaran.
Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait tentang aspek keselamatan dalam
kehidupan seharian
Pembelajaran Konstruktivisme
16. Bahan Bantu Mengajar Jumlah
Bil. Perkara
PERALATAN 1
1 Komputer riba 1
2 Projektor LCD 1
3 Pembesar suara
APLIKASI 1
4 Slaid powerpoint 1
5 Spin Wheel 2 Video
6 YouTube 1
7 Kahoot
*Guru menjalankan sesi PdP di makmal komputer sekolah bagi memudahkan
pembelajaran berlangsung.
17. Pengetahuan Sedia Ada
Murid mengetahui tentang penjagaan keselamatan diri melalui keluarga dan
pelbagai rujukan media.
2
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
PENGURU Kebersihan makmal Murid memastikan tempat Peralatan yang
SAN BILIK komputer. pembelajaran bersih dan sesuai
DARJAH Persediaan murid mereka bersedia untuk belajar
(2 minit) untuk belajar
Set Guru mempamerkan Beberapa orang murid BBM
Induksi slaid 'power point' mencuba untuk membaca Slaid powerpoint
(5 minit) ayat penyata dan ayat tersebut.
ayat seruan Murid diminta untuk mengajuk KB
berserta gambar semula ayat tersebut . Menghubung kait
yang sesuai dan
menarik. Kemudian, guru memilih BCB
(Rujuk Lampiran 1) beberapa orang murid Memproses dan
secara individu untuk mengumpul
Guru menyebut menyebut ayat yang maklumat melalui
dengan sebutan dipamerkan. semua deria.
dan intonasi yang Pembelajaran
betul mengikut Guru membimbing murid Kontekstual
jenis ayat dan untuk Menghubungkaitka
kemudian menghubungkaitkan n dengan
jawapan dengan tajuk pengalaman dalam
pelajaran pada hari ini kehidupan
(TB:8.
Menggunakan
pengetahuan
lepas ke situasi
baharu)
3
Langkah 1 Guru perlu Aktiviti 1 BBM
(10 minit) Aplikasi
memasukkan Wheel Spin
nama ringkas Murid yang dipilih, perlu KB
Sebab akibat
murid ke dalam membaca ayat yang
aplikasi ‘Spin dipamerkan dengan
Wheel’. (Rujuk intonasi yang betul dan
Lampiran 2) sesuai.
Kemudian, guru perlu Murid melakukan pergerakan Teknik
menekan bulatan kreatif seperti pergerakan Pergerakan Kreatif
putih di tengah tangan dan mimik muka Soal jawab
untuk memilih ketika membaca ayat (TB:7. Menyoal
murid. tersebut. dan
menyelesaikan
Nama yang sudah Guru dan murid bersoal jawab masalah)
dipilih akan terus tentang sebab dan akibat KP
dibuang secara menjaga keselamatan Interpersonal
automatik bagi diri. Verbal linguistik
mengelakkan Kinestetik
nama yang sama Murid menjelaskan
dipilih. kepentingan menjaga Nilai Murni
keselamatan diri. Keselamatan
Pembelajaran
Kontekstual
Menghubungkan
ciri-ciri
keselamatan
dengan
kehidupan
seharian,
Penilaian Objektif
(i)
4
Langkah 2 Guru memberi Aktiviti 1 BBB
(18 minit) Murid menyebut ayat yang Aplikasi Youtube
penjelasan
terdapat dalam video Pendekatan
kepada murid tersebut. Induktif
tentang ayat KP
Interpersonal
penyata dan ayat Verbal Linguistik
seruan Aktiviti 2 Nilai Murni
Murid menyatakan ciri-ciri Keselamatan diri
menggunakan
mengikut jenis ayat yang dan persekitaran
aplikasi YouTube ditonton.
PAS
berkenaan Bertanggungjawab
EK
dengan ayat EK1:1.4
EK5.5.1
penyata dan ayat Guru mencatat ciri-ciri
tersebut pada papan tulis. Penilaian Objektif
seruan. (Rujuk (i)
Lampiran 3)
Murid menyebut semula jenis
ayat yang ditunjukkan
dengan intonasi yang
betul dan jelas.
Guru mengadakan sesi
perbincangan bagi
menguji kefahaman murid
5
Langkah 3 Ciri -ciri Aktiviti 1 BBB
(20 minit) Buku latihan
Murid menulis ayat Komputer (Sedia
Ayat penyata : berdasarkan tema ada di makmal
komputer
Mempunyai keselamatan menggunakan sekolah)
pernyataan atau ciri-ciri yang telah Ciri PA21
Berkomunikasi
keterangan dinyatakan. secara lisan dan
tulisan dengan
tentang sesuatu Beberapa orang murid berkesan
perkara. membaca ayat yang telah KP
Verbal linguistik
Mempunyai tanda ditulis. Interpersonal
noktah pada Guru membuat pembetulan EK
EK1:1.10
penghujung ayat ( serta-merta sekiranya ada
Penilaian Objektif
.). kesilapan pada struktur dan (ii)
maksud ayat.
Ayat Seruan: Aktiviti 2
Mempunyai kata seru Penggayaan
Guru meminta murid untuk
pada permulaan
ayat iaitu : membuat reaksi bahasa
Wah tubuh dan mimik muka
Cis untuk membina ayat
Oh secara lisan.
Amboi Rakan sebaya menilai di
Aduh samping guru.
Nah
Syabas Pemulihan
Wahai Guru menjalankan permainan
Mempunyai tanda
seru ( ! ). kuiz menggunakan
aplikasi Kahoot (Rujuk
Penggayaan Lampiran 4)
Reaksi dan
mimik
muka.
Penutup Pemulihan Murid menyebut ciri ayat BBB
(5 minit) Aktiviti kuiz penyata dan ayat seruan. Projektor LCD
Kognitif
Rumusan isi pelajaran
6
Skrin
Kepentingan menjaga Guru memberikan pujian atas
keselamatan diri sikap murid yang KB
dan persekitaran. menjaga keselamatan diri Merumus
dan persekitaran.
Sosial Nilai
Pujian atas usaha Keselamatan
dan kejayaan
PAS
Bertanggungjawab
KP
Verbal linguistik
Intrapersonal
18. Refleksi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
7
LAMPIRAN 1
SLAID POWERPOINT
8
LAMPIRAN 2
SPIN WHEEL
9
LAMPIRAN 3
YOUTUBE
AYAT PENYATA : https://youtu.be/ROkcxDmN5jY
AYAT SERUAN : https://youtu.be/ucFcfAbH13c
10
LAMPIRAN 4
KAHOOT
11
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 3 Melati
3. Bilangan Murid : 32 Orang
4. Tarikh : 16 Mac 2021
5. Hari : Selasa
6. Masa : 7.45 hingga 8.45 pagi
7. Tema : Kesihatan dan Kebersihan
8. Tajuk : Minuman Kesihatan
9. Kemahiran Fokus: Kemahiran Mendengar dan Bertutur
10. Standard Kandungan
1.1 Mendengar dan memberikan respons.
11. Standard Pembelajaran
1.1.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap :
I. Suruhan dan permintaan
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
I. Mendengar dan memberikan respon terhadap ayat suruhan dan ayat
permintaan.
II. Menjelaskan dan membezakan ayat suruhan dan ayat permintaan.
13. Sistem Bahasa
● Kosa kata: halia, memerah
● Sebutan dan intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Pendidikan Jasmani dan Kesihatan, Sains
● Nilai Murni: Kebersihan fizikal dan mental, Bantu-membantu, Permuafakatan, Berani
bertanggungjawab, Kesyukuran
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
12
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: menghubung kait, memberi respon, membanding beza
● KP: verbal linguistik, interpersonal dan intrapersonal
● BCB: memproses maklumat dalam lirik lagu
● KI : kemahiran berkomunikasi, kemahiran kerja berpasukan
● Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait amalan kebersihan dalam kehidupan
seharian
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil Perkara Jumlah
.
1. Komputer riba 1
2. LCD 1
3. Kadbod 6
4. Kad fan-n-pick 4
17. Pengetahuan Sedia Ada
I.Murid biasa menyuruh dan meminta semasa berkomunikasi dalam kehidupan harian.
13
Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Pengurusan ● Kebersihan kelas ● Murid memastikan kelas Peralatan yang
bersih dan mereka sesuai
Bilik Darjah ● Persediaan murid bersedia untuk belajar
(2 minit) untuk belajar
Set Induksi ● Lagu ‘Jaga ● Murid diperdengarkan lagu TMK
(5 minit) Kebersihan’ ‘Jaga Kebersihan’ Lagu ‘Jaga
● Murid diminta membuat Kebersihan’
pergerakan berdasarkan https://www.youtube
perkataan dalam lirik lagu .com/watch?v=HficZ
yang dibimbing oleh guru FcoazA
● Soalan :
Bagaimana ● Murid diminta untuk BBM
untuk menjelaskan bagaimana Komputer riba, LCD
membersihkan untuk membersihkan diri.
diri ● Guru membimbing murid KB
untuk menghubungkaitkan Menghubung kait
jawapan dengan
pembelajaran hari ini. BCB
Memproses
maklumat
Pembelajaran
Kontekstual
Menghubungkaitkan
dengan pengalaman
dalam kehidupan
Langkah 1 Jadual penerangan ● Murid diminta untuk TMK
(10 minit) ayat permintaan dan mendengar ayat suruhan ‘Powerpoint’
ayat suruhan dan ayat permintaan yang (Rujuk pada
diterangkan oleh guru lampiran 1)
pada slaid ‘Powerpoint’
yang ditayangkan BBM
14
● Murid diminta untuk Komputer riba dan
menjelaskan apa yang LCD
mereka faham
berdasarkan keterangan KB
yang diberikan oleh guru. Memberi respon,
Menghubung kait
Lembaran teks ● Guru membaca lembaran
‘Minuman Kesihatan’ teks ‘Minuman Kesihatan’ Teknik
pada slaid ‘Powerpoint’ Soal jawab
dan meminta murid untuk
memberikan respon KP
terhadap ayat permintaan Interpersonal
dan ayat suruhan yang Verbal-linguistik
disebut.
KI
● Murid perlu memberikan Kemahiran
respon terhadap berkomunikasi
permintaan dan suruhan
yang disebut oleh guru. Nilai Murni
Kebersihan fizikal,
Soalan Guru : ● Murid menjelaskan Berani
bertanggungjawab
1. Kenapa kepentingan menjaga
Penilaian Objektif
pentingnya kita kesihatan diri (i)
untuk menjaga
kesihatan diri?
Langkah 2 Kadbod ayat suruhan ● Setiap murid dibahagikan TMK :
(18 minit) dan ayat permintaan kepada enam kumpulan ‘Powerpoint’
daripada teks (Rujuk pada
‘Minuman Kesihatan’ ● Guru mengedarkan satu lampiran 1)
(Rujuk pada lampiran kadbod ayat suruhan atau
2) ayat permintaan kepada BBM
setiap kumpulan.
15
● Setiap kumpulan diminta Komputer riba, LCD,
untuk menganalisis Kadbod
perbezaan ayat yang
ditulis pada kadbod Teknik
tersebut. Permainan
● Wakil daripada setiap memadankan ayat
kumpulan perlu pergi ke permintaan dan ayat
hadapan untuk melekatkan suruhan
kadbod pada jadual ayat
suruhan dan ayat KB
permintaan yang Membanding dan
dipaparkan pada skrin membeza
Soalan : projektor.
Jelaskan ciri-ciri ayat
suruhan dan ayat KP
permintaan
Interpersonal
● Murid perlu menjelaskan Verbal Linguistik
ciri-ciri ayat permintaan
dan ayat suruhan. KI
Kemahiran
Berkomunikasi,
Kemahiran Kerja
Berpasukan
Nilai Murni
Kebersihan fizikal
dan mental,
Bantu-membantu,
Permuafakatan
Penilaian Objektif
(ii)
Langkah 3 Kad fan-n-pick Aktiviti 1 : TMK
(23 minit) ● Murid dibahagikan kepada ‘Kahoot’
(Rujuk pada lampiran https://create.kahoot
3) lapan kumpulan .it/v2/details/720799
16
● Setiap ahli kumpulan 8f-27bd-42f9-9fe7-e
mempunyai peranan 1c0663a3124
masing-masing.
● Pelajar 1 perlu menyusun BBM
kad ‘fan-n-pick’ seperti Komputer riba, LCD,
kipas. Kad fan-n-pick
● Pelajar 2 perlu memilih kad
dan membacakan soalan Teknik
● Pelajar 3 perlu menjawab Permainan kad
soalan fan-n-pick
● Pelajar 4 perlu memberi
respon dan pujian kepada KB
jawapan rakan yang diberi. Memberi Respon
Soalan : ● Murid perlu menjelaskan KP
perbezaan di antara ayat Interpersonal
Berikan perbezaan di permintaan dan ayat Verbal Linguistik
antara ayat suruhan
permintaan dan ayat KI
suruhan Kemahiran
Berkomunikasi,
Kemahiran Kerja
berpasukan
Membina ayat Aktiviti 2 : Nilai Murni
permintaan dan ayat Kebersihan Fizikal
suruhan Pengayaan dan Mental,
● Murid perlu membina Permuafakatan,
Soalan kuiz : satu ayat permintaan Bantu-membantu
dan satu ayat suruhan
Penilaian (ii)
● Pergi mandi Pemulihan
● Guru menayangkan
soalan kuiz ayat
17
● Tolong cuci permintaan dan ayat
tangan kamu suruhan pada projektor
dengan bersih yang disediakan.
● Pergi gosok ● Murid diminta untuk
gigi kamu menjawab soalan
sebelum tidur tersebut
bersama-sama.
● Tolong basuh
tangan kamu
dengan sabun.
● Tolong cuci
tangan
menggunakan
‘hand
sanitizer’.
● Minta tutup
mulut dan
hidung kamu
semasa bersin
atau batuk
● Kamu pakai
topeng muka
sebelum keluar
Penutup Kognitif ● Murid dapat BBM
(5 minit) ● Rumusan isi menjelaskan dan Komputer riba, LCD
pelajaran membezakan ayat
● Kepentingan permintaan dan ayat KB
menjaga suruhan dengan jelas Merumus
kebersihan dan tepat.
dan kesihatan Nilai
diri Kebersihan
Kesyukuran
18
Sosial ● Guru memberikan
● Pujian atas
usaha dan pujian atas sikap murid KP
kejayaan
yang menjaga Verbal Linguistik
kebersihan dan Intrapersonal
kesihatan diri.
● Murid menyanyikan
lagu ‘Jaga Kebersihan’
sambil membuat
pergerakan mengikut
lirik lagu.
18. Refleksi
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
19
LAMPIRAN 1
20
21
22
LAMPIRAN 2
23
LAMPIRAN 3
\
24
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 5 Cemerlang
3. Bilangan Murid : 24 orang
4. Tarikh : 13 Februari 2021
5. Hari : Khamis
6. Masa : 8.30 hingga 9.30 pagi
7. Tema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau.
8. Tajuk : ‘Kepentingan Menjaga Alam Sekitar’
9. Kemahiran Fokus: Mendengar dan Bertutur
10. Standard Kandungan
1.2. Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa iaitu abjad, suku kata,
perkataan, frasa dan ayat dengan betul.
11. Standard Pembelajaran
1.2.6 Mendengar, memahami, dan menyebut pelbagai ragam ayat dengan struktur
binaan ayat yang betul dan tepat.
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Mendengar dan menyebut kata kerja aktif dan kata kerja pasif.
ii. Menyenaraikan dan menyebut pelbagai ragam ayat daripada artikel
berkenaan.
13. Sistem Bahasa
● Tatabahasa: sintaksis-ragam ayat.
● Kosa kata: ekosistem, rimas, vektor-vektor penyakit.
● Sebutan dan intonansi.
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Pendidikan Alam Sekitar dan Pendidikan Moral.
● Nilai Murni: Hormat-menghormati, Kasih Sayang, Rasional, Kesyukuran,
Kerajinan, Kerjasama.
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK.
● Kreativiti: Pembelajaran secara grafik iaitu peta i-Think.
25
15.Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: Menghubung kait pengalaman dan kepentingan menjaga alam sekitar.
● Pembelajaran Koperatif: Mengenalpasti kepentingan alam sekitar daripada artikel
tersebut dengan tepat secara berkumpulan.
● KP: Verbal linguistik, interpersonal, intrapersonal dan kinestetik.
● Pembelajaran Kontekstual: Menghubung kait penjagaan alam sekitar dengan baik
dalam kehidupan seharian.
● BCB: Membuat gambaran, mengumpul maklumat, memproses maklumat,
melaporkan maklumat, merumuskan maklumat.
● KI: Kemahiran komunikasi, pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan
masalah, kerja berpasukan, kemahiran kepimpinan, pembelajaran berterusan dan
pengurusan maklumat.
16. Bahan Bantu Mengajar Jumlah
Bil. Perkara 1
1. Komputer riba 1
2. Projektor LCD 1
3. Pembesar Suara 1
4. Kotak Misteri 6
5. Sampul Surat 24
6. Teks “Kepentingan Menjaga Alam Sekitar” 12
7. Kertas sebak 6
8. Pen Marker
14
Lembaran Kerja: 10
9. Pengayaan
Pemulihan
17. Pengetahuan sedia ada
i) Murid-murid berkebolehan menghayati dan membaca artikel dengan intonansi
yang betul.
ii) Murid-murid dapat menganalisis kepentingan menjaga alam sekitar dalam
kehidupan secara teliti.
iii) Murid-murid dapat mencari kata kerja aktif dan kata kerja pasif daripada
artikel berkenaan.
26
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Pengurusan ● Kebersihan kelas ● Murid memastikan Peralatan yang
Bilik Darjah ● Persediaan murid kelas bersih dan sesuai
(2 minit) untuk belajar mereka bersedia untuk
belajar.
Set Induksi ● Video mengenai ● Guru menayangkan
(5 minit) lagu “Rakan video “Rakan Alam BBM
Alam Sekitar” Sekitar” di hadapan ● Tayangan video
ditayangkan. kelas.
● Murid-murid diminta https://www.youtub
untuk menghayati dan e.com/watch?v=ngj
. meneliti video tersebut. HB7c78JE
● Kemudian, guru KB
. diminta kepada
murid-murid untuk ● Menghubungkait
. mencari kata kerja
yang terdapat dalam BCB
video tayangan
tersebut. ● Membuat
● Jangkaan jawapan: gambaran dan
1. Menjaga. memproses
2. Bertindak maklumat
3. Terjaga. KP
4. Terbela. ● Intrapersonal
● Verbal linguistik
● Guru membimbing
murid untuk
menghubungkaitkan
jawapan dengan tajuk
pelajaran. KI
● Kemahiran
komunikasi
Nilai:
27
● Kerajinan.
● Rasional.
● Semangat
bekerjasama.
Pembelajaran
Kontekstual
Langkah 1 Artikel “Kepentingan ● Guru menayangkan ● Menghubungkaitka
(10 minit) menjaga Alam Sekitar” artikel “Kepentingan n tajuk dengan
ditayangkan melalui menjaga Alam Sekitar” pengalaman dalam
power point. melalui powerpoint. kehidupan.
(rujuk lampiran 1) Lembaran artikel juga
diedarkan kepada BBM
setiap murid.
● Lembaran artikel
● Murid diminta untuk “Kepentingan
membaca petikan menjaga Alam
tersebut secara Sekitar”.
individu dengan kuat
serta mengikut TMK:
intonansi yang betul.
Murid-murid lain ● Powerpoint
dikehendaki
mendengar dan KB
meneliti teks sambil
memahami petikan. ● Kepentingan Alam
menjaga
● Guru memberi Sekitar.
penjelasan mengenai
kata kerja aktif dan BCB
kata kerja pasif.
● Mengumpul
● Murid diminta untuk maklumat dan
menyebut kata kerja memproses
maklumat
KI
● Pemikiran kritis
28
aktif dan kata kerja ● Kemahiran
pasif yang terdapat komunikasi
dalam petikan tersebut. ● Kemahiran
● Guru menilai hasil menyelesaikan
murid. masalah.
KP
. ● Interpersonal
● Verbal linguistik
Nilai
● Rasional
●
Hormat-menghorm
ati
● Keberanian
● Kerajinan
Pembelajaran
Kontekstual
● Menghubungkait
kata kerja aktif dan
kata kerja pasif
dengan artikel
“Kepentingan
menjaga Alam
Sekitar” dalam
kehidupan individu.
Penilaian Objektif (i)
Langkah 2 Artikel “Kepentingan ● Guru membahagikan BBM
(18 minit) Menjaga Alam Sekitar” murid kepada enam
melalui powerpoint. kumpulan dan
29
mengedarkan kertas ● Kertas sebak, pen
sebak dan pen marker marker dan
kepada setiap lembaran artikel
kumpulan. “Kepentingan
● Secara berkumpulan, Menjaga Alam
murid-murid diminta Sekitar”.
untuk berbincang serta
menyenaraikan KB
sekurang-kurangnya
lima ragam ayat aktif ● Menghubungkaitka
dan lima ragam ayat n
pasif daripada artikel
tersebut. BCB
● Murid juga diminta
untuk membentangkan ● Mengumpul
hasil kerja dalam peta maklumat dan
i-think dengan memproses
menggunakan kertas maklumat.
sebak.
● Kumpulan lain akan KP
menilai hasil kumpulan
lain. ● Interpersonal
● Verbal Linguistik
● Kinestetik
KI
● Pemikiran kritis dan
kemahiran
menyelesaikan
masalah
● Kemahiran kerja
berpasukan
● Kemahiran
kepimpinan.
Nilai Murni
30
● Semangat
bekerjasama
● Hormat-menghorm
ati
● Kerajinan
Penilaian Objektif
(ii)
Langkah 3 Kotak misteri akan AKTIVITI 1 BBM
(23 minit) disediakan dengan
beberapa sampul surat ● Murid dibahagikan
yang mengandungi kepada enam ● Kotak Misteri,
kata kerja. kumpulan dan wakil
kumpulan diminta sampul surat,
untuk memilih satu
sampul surat daripada kertas sebak, pen
kotak misteri.
marker.
● Murid tersebut diminta
untuk melakonkan kata BCB
kerja yang diperoleh
dalam sampul surat ● Mengumpul
kepada ahli kumpulan. maklumat dan
memproses
● Ahli kumpulan maklumat.
dikehendaki berusaha
untuk mencari jawapan KP
dan menukarkan kata
kerja aktif kepada kata ● Interpersonal
kerja pasif. ● Verbal Linguistik
● Kinestetik
● Kata kerja yang
terdapat dalam sampul KI
surat:
● Pemikiran kritis dan
- mencuri kemahiran
31
- memotong menyelesaikan
- berlari masalah
- bermain ● Kemahiran kerja
- menulis berpasukan
● Kemahiran
kepimpinan
- menaip Nilai
- menyapu
AKTIVITI 2 ● Semangat
bekerjasama
Pengayaan
● Hormat-menghorm
● Murid diminta ati
untuk menyebut
dan mencari kata ● Kerajinan
kerja aktif dan
Pengayaan: kata kerja pasif
Kata Kerja Aktif dan yang tersembunyi
Kata Kerja Pasif dalam Kad Teka
Kad Teka Silang Kata Silang Kata.
Pemulihan:
Pemulihan: ● Murid diminta
Memadankan kata: untuk menyebut
1.membeli>dibeli dan memadankan
2.mencari>dicari kata kerja aktif
3. mengejar>dikejar dan kata kerja
4. mencuci>dicuci pasif yang sesuai.
Penutup Penutup Kognitif ● Murid menyebut kata BBM
(5 minit) kerja aktif dan kata
● Rumusan isi kerja pasif yang
pelajaran dipelajari.
32
● Menanyakan ● Murid dan guru
soalan kepada merumuskan isi ● Tayangan video
lagu “Rakan Alam
murid akan apa pelajaran. Sekitar” melalui
https://www.youtub
yang dipelajari. e.com/watch?v=ng
jHB7c78JE
● Penggunaan kata
KB
kerja aktif dan kata
● Menghubungkaitka
kerja pasif dalam n dan merumus
pembinaan ayat. BCB
● Kepentingan ● Merumuskan
maklumat
menjaga alam
KP
sekitar:
● Verbal linguistik
1) Menjamin ● Intrapersonal
kehidupan yang ● Interpersonal
aman. ● Kinestetik
2) Mengelakkan
pencemaran
alam sekitar.
3) Menjamin
kesihatan
rakyat.
KI
● Guru memberi pujian
Penutup Sosial kepada semua murid ● Pembelajaran
yang dapat menguasai berterusan dan
● Pujian atas usaha isi pembelajaran. pengurusan
dan kejayaan ● Murid menyanyikan maklumat
lagu “Rakan Alam
Sekitar” dengan Nilai
membuat pergerakan ● Kerajinan
masing-masing. ● Rasional
● Hormat-menghorm
ati
33
18. Refleksi
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
19. Ulasan Guru pembimbing/ pensyarah penyelia
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
34
1. Mata Pelajaran RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
2. Tahun
3. Bilangan Murid : Bahasa Melayu
4. Tarikh : 4 Fathonah
5. Hari : 30 orang
6. Masa : 18 Februari 2021
7. Tema : Khamis
: 8.10 hingga 9.10 pagi
8. Tajuk : Kekeluargaan
: Keluargaku Sayang
9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Mendengar dan Bertutur
10. Standard Kandungan
1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi dalam situasi
formal dan tidak formal.
11. Standard Pembelajaran
1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan, dan menyebut sesuatu yang diujarkan
semula dalam situasi tidak formal.
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
a. Menyenaraikan secara lisan tiga jenis kata adjektif beserta satu
contoh perkataan berdasarkan teks yang diberi dengan betul.
b. Menyebut dua ayat menggunakan kata adjektif yang terdapat dalam
lagu dengan menggunakan struktur binaan ayat yang betul dan
tepat.
13. Sistem Bahasa
● Tatabahasa: Golongan kata– Kata Adjektif
● Kosa kata: sayang, bahagia
● Sebutan dan intonasi: sebutan bahasa Melayu baku
35
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Nilai: Kasih sayang, kerjasama dan hormat-menghormati.
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Penggunaan komputer menjadikan aktiviti
PdP lebih menarik dan menyeronokkan serta dapat meningkatkan kualiti
pembelajaran.
● Kreativiti: Pergerakan kreatif.
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: menghubung kait pengalaman dengan faedah berkasih sayang sesama ahli
keluarga
● KP: verbal linguistik, interpersonal, muzik dan kinestetik
● BCB: mengumpul dan memproses maklumat dalam lirik lagu
● Pendekatan berpusatkan murid: murid membentangkan jawapan di hadapan kelas
● Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait isi pelajaran dalam kehidupan
seharian
16. Bahan Bantu Mengajar
No. Jenis Bilangan
1. Komputer riba 1
2. Projektor LCD 1
3. Pembesar Suara 1
4. Tayangan Slaid ‘Kata Adjektif’ 1
5. Teks yang berbeza 6
6. Kad manila 6
7. Pen penanda 6
8. Lembaran kerja:
Penggayaan 27
Pemulihan 3
17. Pengetahuan Sedia Ada
a. Murid selalu menggunakan kata adjektif semasa berkomunikasi dalam
kehidupan harian.
36
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Catatan
Masa dan
Pembelajaran
Pengurusan i) Kebersihan kelas ● Murid memastikan Peralatan yang
Bilik Darjah (2 ii) Persediaan kelas bersih dan sesuai
minit) murid untuk belajar mereka bersedia
untuk belajar
Langkah 1 Aktiviti 1 ● Murid BBM
(10 minit)
Tayangan slaid akan ditayangkan Komputer riba,
bertajuk ‘Kata
Adjektif sebuah tayangan projektor LCD, enam
slaid yang teks yang berbeza
bertajuk ‘Kata kad manila & pen
Adjektif dengan penanda
menggunakan
aplikasi Canva. TMK
● Murid akan Tayangan slaid
aplikasi
diberikan melalui
penerangan Canva
(Rujuk Lampiran 2) bahawa terdapat KB
Contoh petikan teks: pelbagai jenis kata Jenis kata adjektif
adjektif iaitu kata
adjektif sifat, warna, Teknik
perasaan Berpusatkan murid
dan sebagainya.
● Kemudian, murid
akan dibahagikan Nilai Murni
kepada enam Kerjasama
kumpulan yang Penilaian Objektif
terdiri daripada lima (i)
orang dalam satu
(Rujuk Lampiran 3) kumpulan.
Jangkaan jawapan
● Setiap kumpulan
akan diberi
teks yang
37
murid: berbeza dan
● Sifat/
keadaan: diminta untuk
malas
● Jarak: jauh mengenal pasti
● Warna: hitam
sekurang-kurangny
Aktiviti 2
Jangkaan jawapan a tiga jenis kata
murid:
adjektif yang
● Saya sayang
keluarga saya. terdapat dalam teks
tersebut.
● Setiap
kumpulan
diminta
untuk melakukan
pembentangan
dengan
menggunakan kad
manila dan semua
ahli kumpulan
perlu
membentangkan
secara lisan
jawapan
masing-masing.
● Guru memberi
pujian
kepada
murid-murid kerana
berani untuk
membuat
pembentangan
di
hadapan kelas.
Langkah 2 ● Murid ditayangkan BBM
(18 minit)
kembali lagu Komputer riba,
‘Sayang Keluarga’. projektor LCD &
(Rujuk Lampiran 1) pembesar suara
● Setiap murid
diminta untuk TMK
38
● Kami bahagia membina dua ayat https://www.youtube.
dapat bermain com/watch?v=ehj5N
dengan ibu secara lisan pXEQuI
di padang.
dengan
Penilaian
menggunakan kata
adjektif yang KB
Membina ayat
terdapat dalam lagu
‘Sayang Keluarga’
dengan KP
menggunakan Verbal linguistik
struktur binaan ayat
yang tepat. Pembelajaran
● Murid dan guru Konstekstual
akan berbincang Menghubungkaitkan
bersama- sama dengan pengalaman
mengenai jawapan dalam kehidupan
yang telah dijawab
oleh murid. (TB: 8.
Menggunakan
pengetahuan lepas
ke situasi baharu)
Nilai
Hormat-
menghormati
Langkah 3 ● Setiap Penilaian Objektif
(20 minit) (ii)
murid BBB
diminta untuk Lembaran
membina ayat Bina Ayat
secara lisan Lembaran Teka
dengan Silang Kata
menggunakan kata
adjektif yang sering TMK
digunakan Aplikasi ‘Random
seharian. Name Picker’
● Beberapa murid
dipilih dengan
39
Penggayaan menggunakan
Pemulihan aplikasi ‘Random
Name Picker’ untuk
membacakan ayat
mereka di hadapan
kelas.
(Rujuk Lampiran 4)
● Guru
membuat
pembetulan serta-
merta
sekiranya
terdapat kesilapan
pada struktur ayat.
● Murid membina
ayat dengan
menggunakan kata
adjektif pada
lembaran kerja
yang diberikan oleh
guru.
(Rujuk Lampiran 5)
● Murid mencari kata
adjektif
yang tersembunyi
dalam permainan
Teka Silang Kata.
(Rujuk Lampiran 6)
Penutup Penutup kognitif ● Wakil murid diminta Ciri PA21
(5minit)
untuk memberikan Berkomunikasi
rumusan secara lisan dan
tulisan dengan
isi berkesan
pembelajaran.
● Sesi soal jawab KB
40
antara guru dan Menghubung kait
murid mengenai
pengajaran guru BCB
pada hari tersebut. Merumuskan
maklumat
Contoh soalan: KP
Apakah faedah Memupuk
mengamalkan sikap kecerdasan
berkasih sayang dalam interpersonal
keluarga:
Jangkaan jawapan: Nilai
Dapat mengatasi masalah Kasih sayang
perbalahan sesama ahli
Penutup sosial keluarga.
ii. Hidup sentiasa harmoni.
● Murid diberikan
pujian atas usaha
dan kejayaan
sebagai
motivasi kendiri.
18. Refleksi
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
41
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 2 Kenari
3. Bilangan Murid : 32 orang
4. Tarikh : 15 Januari 2021
5. Hari : Isnin
6. Masa : 10.10 hingga 11.10 pagi
7. Tema : PERTANIAN DAN PENTERNAKAN
8. Tajuk : Hargailah pokok.
9. Kemahiran Fokus:
Membaca.
10. Standard Kandungan
2.2 Membaca, memahami dan menaakul bahan grafik dan bukan grafik.
11. Standard Pembelajaran
2.2.1 Membaca, memahami dan mengenal pasti;
(i) kosa kata.
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Membaca bahan grafik mengandungi kosa kata yang bertajuk “Mudahnya
halau serangga”.
ii. Mengenal pasti sekurang-kurangnya 6 daripada 8 kosa kata yang terdapat
di dalam bahan grafik “Mudahnya menghalau serangga” dengan
membuat peta buih.
13. Sistem Bahasa
● Tatabahasa: Morfologi, kata kerja.
● Kosa kata: Internet, basuhan, subur, menghijau, penyembur, permintaan &
diserang.
● Membaca dengan ejaan yang betul dan intonasi yang sesuai.
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Sains, Alam sekitar.
● Nilai Murni: Menghargai pokok.
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Laptop & LCD.
42
● Elemen Keusahawanan: 2.8 Menyesuaikan idea baharu dengan keperluan
masyarakat dan persekitaran – boleh memodifikasikan idea untuk disesuaikan
dengan kehendak semasa.
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: Menghubungkaitkan
● KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
● BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat.
● Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait amalan menjaga tumbuh-tumbuhan
dalam kehidupan seharian.
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil. Perkara Jumlah
1 LCD 1
2 Laptop 1
3 Laser 1
4 Kerja berkumpulan 6
Lembaran kerja 32
5 Pengayaan 30
Pemulihan 2
17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid pernah melihat serangga.
43
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Gambar serangga Pembelajaran KB
perosak Menghubung kait.
Set Induksi ● Guru memaparkan
(5 minit) 1. Ulat bulu gambar serangga BBM : TMK
(10.10 PM – 2. Kumbang perosak. Laptop
10.15 PM) 3. Belalang LCD
4. Kupu-kupu ● Guru mengaitkan
5. Siput babi serangga ini dengan BCB
kawasan yang mudah Memproses maklumat
untuk dijumpai iaitu
kawasan pokok. Pembelajaran
Kontekstual
● Guru mengaitkan Menghubungkaitkan
perbincangan dengan dengan pengalaman
tajuk pelajaran hari ini. dalam kehidupan.
Langkah 1 ● Bahan grafik Aktiviti BBM
(20 minit) “Mudahnya Halau ● Guru memaparkan Bahan bacaan grafik.
(10.15 PM – Serangga”.
10.35 PM) bahan grafik bacaan TMK
Kosa kata tentang “Mudahnya LCD
Halau Serangga”. LAPTOP
1. Internet. ● Murid membaca LASER
2. Permintaan. secara beramai-ramai.
3. Racun. ● Murid membaca KB
4. Tumbuh. secara berasingan ● Menghubungkait
5. Diserang. mengikut jantina.
6. Penyembur. ● Murid dipilih oleh guru Teknik
7. Menghalang. untuk membaca secara ● Soal jawab
8. Menghijau. individu.
● Kemudian guru KP
● Maksud kosa kata menerangkan maksud ● Interpersonal
: setiap kosa kata yang ● Verbal linguistik
terdapat dalam bahan
1. Rangkaian grafik “Mudahnya Nilai Murni
komputer Halau Serangga”. ● Menjaga pokok.
antarabangsa yang
membolehkan Pembelajaran
pengguna Kontekstual
komputer di ● Menghubungkaitkan
seluruh dunia
berhubung antara teks cerita dengan
satu sama lain dan menjaga alam
mencapai sekitar.
maklumat
pangkalan data EK :
dari seluruh dunia. 2.8 Menyesuaikan
idea baharu dengan
2. Permohonan. keperluan masyarakat
dan persekitaran –
boleh
memodifikasikan idea
44
3. Bahan yang untuk disesuaikan
berbisa dan boleh dengan kehendak
membawa maut. semasa.
4. Hidup. Penilaian Objektif
5. Dirosakkan. (i) Membaca
6. Alat untuk
menyembur
sesuatu.
7. Mengelakan.
8. Nampak
berwarna hijau.
Langkah 2 Kumpulan Aktiviti Pendekatan
(20 minit) murid(jumlah ahli): ● Setiap kumpulan ● Induktif
(10.35 PM –
10.55 PM) 1. Merah (5) menerima kertas untuk Peta i-Think
2. Hijau (5) melukis peta buih dan ● Peta buih
3. Biru (5) memasukkan kosa
4. Kuning (5) kata pada peta buih KP
5. Ungu (6) tersebut dan ● Interpersonal
6. Oren (6) menghiasnya. ● Verbal Linguistik
● Selesai menyiapkan
tugasan yang diberi, Nilai Murni
murid-murid akan ● Kerjasama
menampal pada papan
putih untuk melihat PAS
hasil kerja mereka. ● Menjaga pokok
45
Langkah 3 ● Lembaran kerja Aktiviti BBB
(10 minit) Mengisi tempat ● Lengkapkan tugasan
(10.55 PM – kosong dengan ● Murid mengisi tempat
11.05 PM) jawapan yang betul kosong dengan kosa dalam buku aktiviti.
kata yang
Penutup Pengayaan bersesuaian. Ciri PA21
(5 minit) Buku aktiviti Menulis sambil
(11.05 PM – Pengayaan membaca semula
11.10 PM) ● Murid menulis kosa teks.
kata dan menulis KP
makna kosa kata. ● Intrapersonal
Pemulihan Pemulihan
Menyalin semula ● Menyalin peta buih
yang ditampal pada
papan putih.
Penilaian Objektif (ii)
Kognitif ● Murid menyatakan KB
● Rumusan isi bahawa menghalau ● Merumus
serangga sangat
pelajaran. mudah. Nilai
● Kesyukuran
● Kepentingan ● Menjaga alam sekitar ● Penghargaan
menjaga alam tanpa menggunakan
sekitar dan tumbuh bahan kimia. KP
tumbuhan. ● Verbal linguistik
● Bersyukur dengan ● Interpersonal
Sosial nikmat kurniaan tuhan.
● Pujian atas usaha
● Guru memberikan
dan kejayaan pujian atas sikap murid
● Pemberian pelekat yang suka berjimat
cermat dalam
ganjaran. membuat pilihan.
18. Refleksi
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
46
LAMPIRAN
Set induksi
Ulat bulu
Kumbang
Belalang
Kupu-kupu
Siput babi
47