The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by hayati.myusof, 2021-06-24 10:56:04

eRPH KUMPULAN E5 PISMP

Langkah satu
48

AKTIVITI

Arahan:

Isi tempat kosong dengan kosa kata yang sesuai.

1. Pokok bunga matahari akan (_______) segar setalah di siram dengan
air.

2. Cendawan di belakang rumah Ali tidak boleh di makan kerana terdapat
(_____) di dalamnya.

3. Anggota polis itu cedera akibat (_______) penjenayah semasa suspek
cuba melarikan diri.

4. Pari-pari itu akan memunaikan segala (________) jika ada orang
membantunya.

5. Penjaga gol itu merebahkan badanya untuk (_______) bola dari
memasuki gol.

6. Emak membeli (_________) udara untuk memastikan rumah kami
sentiasa berbau wangi.

7. Rangkaian (_________) di rumah Fakri sangat laju setelah abangnya
Wan memasang wifi.

8. Pemandangan di kampung Liyana sangat cantik kerana terdapat sawah
padi yang tumbuh (__________).

9.

49

AKTIVITI PENGAYAAN Maksud
Hidup
Arahan:

Tulis maksud setiap kosa kata.

Kosa kata

Contoh : Tumbuh.

Permintaan

Diserang

Internet

Racun

Tumbuh

Penyembur

Menghalang

Menghijau

50

AKTIVITI PEMULIHAN

Arahan:

Salin semula peta buih yang telah disiapkan.

51

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN

1. Mata pelajaran : Bahasa Melayu

2. Tahun : 4 Amanah

3. Bilangan Murid : 38 orang

4. Tarikh : 18 Februari 2021

5. Hari : Ahad

6. Masa : 8.30 hingga 9.30 pagi

7. Tema : Kesihatan dan kebersihan

8. Tajuk : Gaya Hidup Sihat

9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Menulis
10. Standard Kandungan (SK) :

3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna.
11. Standard Pembelajaran (SP) :

3.2.3 Menganalisis dan mencatat maklumat tentang sesuatu perkara yang dirujuk.

12. Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :
i. Menyenaraikan lima amalan gaya hidup sihat dengan betul dan tepat.
Ii. Menulis kebaikan-kebaikan amalan gaya hidup sihat menggunakan ayat
tunggal dan ayat majmuk yang betul dan gramatis.

13. Sistem bahasa
◆ Sintaksis - Ayat Tunggal dan Ayat Majmuk
◆ Aspek Fonologi- Sebutan dan Intonasi
◆ Kosa kata- sihat, cergas, cerdas

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

● Ilmu: Pendidikan Jasmani dan Kesihatan, Sains
● Nilai Murni: Bekerjasama, Bertanggungjawab
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
● Kreativiti: Pergerakan kreatif- Imaginasi dan visualisasi, membuat aksi yang

sesuai dan kreatif
● Elemen Keusahawanan:

52

EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea.
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif dan boleh
menyatakan kebaikan/keburukan sesuatu perkara.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB:Menghubung kait pengalaman, menganalisis kepentingan-kepentingan amalan
gaya hidup sihat
● KP: Verbal linguistik, Interpersonal dan Kinestetik
● BCB: Mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam teks petikan
● Pembelajaran Kontekstual: Menghubung kait isi pelajaran dengan kehidupan
seharian
● Pembelajaran Konstruktivisme: Membina pengetahuan baharu mengenai
kepentingan gaya hidup sihat yang perlu dipraktikkan dalam kehidupan seharian.

16. Bahan Bantu Mengajar(BBM)

Bil. Perkara Jumlah
1 Komputer riba 1
2 Projektor LCD 1
3 Lagu Jom Bersenam 1
4 Lagu Jom Hidup Sihat 1
5 Video Amalan Gaya Hidup Sihat 1
6 Aplikasi Quiziz 1
7 Lembaran Teka Silang Kata 38
8 Lembaran kerja- Peta i-Think 38

Lembaran kerja: 34
9 ✧ Pengayaan 4

✧ Pemulihan

17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid biasa menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk semasa
berkomunikasi dalam kehidupan harian.

53

Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Catatan
Masa dan Pembelajaran

Pengurusan ● Kebersihan kelas Murid memastikan Peralatan yang
Bilik Darjah kelas bersih dan sesuai
● Persediaan murid mereka bersedia
(2 minit) untuk belajar.
untuk belajar

● Murid-murid disoal BBM:
Soalan cadangan:
1. Pernahkah kamu mengenai -Pembesar suara
melakukan senaman?
- Ya ● pengalaman mereka -Komputer riba
-Tidak
membuat senaman. TMK:

Guru memainkan Lagu Jom

lagu Jom Bersenam Bersenam dari

oleh Didi and Friends Didi and Friends

Set Induksi 2. Apakah tujuan dan membuat https://youtu.be/0
(5 minit)
aktiviti senaman? demonstrasi BcUi2sOYks

- untuk menyihatkan pergerakan. KB

badan ● Murid-murid dan guru Menghubung kait

- untuk mengelak membuat pergerakan BCB

berjangkiti sambil menyanyi lagu Memproses

penyakit-penyakit yang Jom Bersenam maklumat

barbahaya bersama-sama. (TB:

● Murid-murid disoal 10.Mengumpul

3. Apakah amalan mengenai tujuan data melalui

gaya hidup sihat yang pergerakan semua deria)

lain kita boleh lakukan? dilakukan.

- makan makanan ● Guru mengaitkan Pembelajaran

seimbang aktiviti dengan tajuk Kontekstual

- minum air pembelajaran. Menghubungkaitk

an dengan

pengalaman

dalam kehidupan

(TB:8.

Menggunakan

pengetahuan

54

lepas ke situasi
baharu)

Teknik:
-Soal jawab
-Demonstrasi

KP:
-Verbal Linguistik
-Muzik
-Kinestetik

Nilai:
-Bertanggungjwab
-Bekerjasama

-Video “Amalan Gaya ● Murid akan menonton BBM:
Hidup Sihat”.
video amalan gaya -Lembaran kerja

hidup sihat. Teka Silang Kata

-Isi video: ● Murid akan TMK:

◆ Jenis-jenis amalan menjawab lembaran Video Amalan

gaya hidup sihat kerja teka silang kata Gaya Hidup Sihat

◆ Cara-cara yang mengandungi https://youtu.be/jY

mengamalkan gaya amalan-amalan gaya AAwh1KIe8

Langkah 1 hidup sihat hidup sihat. KB
(15 minit)
● Murid dikehendaki ● Menganalisis

mencari dan (TB: 7. Menyoal

menyenaraikan dan

amalan gaya hidup menyelesaikan

yang betul. masalah)

● Guru menilai dan KP

membetulkan ● Interpersonal

kesilapan murid serta ● Verbal Linguistik

merta sekiranya ada. ● Kinestetik

55

Nilai Murni
● Bekerjasama

Pembelajaran
Kontekstual
● Menghubungkait

isi video dengan
kehidupan
seharian

Penilaian
Objektif (i)

● Murid-murid BBM

Aktiviti Gallery Walk: dibahagikan kepada ● Kertas sebak

Murid dikehendaki enam kumpulan. dan pen

Langkah menggunakan peta ● Secara berkumpulan, penanda
2
minda i-Think. murid-murid diminta
(15 minit)
menulis KP

Contoh peta minda kepentingan-kepentin ● Interpersonal
I-Think:
Peta Buih gan amalan gaya ● Verbal Linguistik

hidup sihat ● Kinestetik

menggunakan ayat

tunggal dan ayat Nilai Murni

majmuk dalam peta ● Berkerjasama

minda i-Think

● Semua kumpulan EK

dikehendaki ● EK1:1.4

menampal kertas ● EK5.5.1

sebak mereka agar

mudah dilihat. Penilaian

● Seorang murid akan Objektif (ii)

dilantik dari setiap

kumpulan. Murid itu

akan berperanan

untuk memberi

56

penerangan terhadap

hasil kerja

kumpulannya.

● Setiap kumpulan

kemudiannya akan

bergerak dan melihat

hasil kumpulan lain.

● Guru akan

memastikan

wujudnya

perkongsian/sesi soal

jawab antara wakil

kumpulan dan

kumpulan yang

datang melawat.

Penilaian BBM:

Penilaian: ● Guru akan -Lembaran kerja

✔ Murid akan memberikan soalan (Pemullihan dan

menjawab soalan kuiz yang dihasilkan Pengayaan)

kuiz Quiziz menggunakan TMK:

Pengayaan aplikasi Quiziz - Kuiz Quiziz
https://quizizz.com
✔ Murid membuat kepada murid-murid. /admin/quiz/6023a
9f28b5657001b77
Langkah 3 latihan isi tempat ● Murid menjawab f043/jom-sihat-am
(20 minit) alan-gaya-hidup-si
kosong yang soalan kuiz Quiziz hat

dberikan oleh guru tersebut berkaitan

Pemulihan amalan gaya hidup

✔ Murid akan sihat. Ciri PAK21
Berkomunikasi
memadankan Pengayaan secara lisan dan
tulisan dengan
gambar dengan ● Guru mengedarkan berkesan
KB:
amalan gaya hidup latihan isi tempat -Mengenal pasti
KP
sihat yang betul kosong kepada

murid-murid.

● Murid-murid diminta

menjawab soalan

57

dengan jawapan ● Verbal Linguistik

yang betul ● Kinestetik

berdasarkan pilihan ● Interpersonal

jawapan yang EK

disediakan. ● EK1:1.10

Pemulihan
● Murid dikehendaki

memadankan
gambar dengan ayat
yang sesuai.
● Guru akan menilai
hasil murid tersebut
pada akhir PdP.

Rumusan isi pelajaran. Kognitif BBM:

● Murid-murid disoal -Komputer riba

Kognitif: kefahaman mereka -Pembesar suara

-Kepentingan Gaya terhadap tajuk TMK:

Hidup Sihat pembelajaran. Pautan Link Lagu

● Guru menanyakan Jom hidup sihat -

Penutup Sosial: tentang amalan gaya https://youtu.be/G
(5 minit)
Guru memberikan pujian hidup sihat. H_RUFzks_A

atas kerjasama yang ● Murid-murid diminta

diberikan oleh para murid menyatakan nilai-nilai

murni yang diperoleh

dalam PdP. KP:

● Murid-murid dan guru -Verbal Linguistik

sama-sama -Interpersonal

menyanyikan lagu -Muzik

Jom Hidup Sihat.

● Guru merumuskan isi KB

pelajaran. ● Merumus

Sosial

58

● Guru memberikan Nilai

pujian atas ● Bekerjasama

kerjasama yang ● Bertanggungja

diberikan oleh wab

murid-murid

sepanjang proses

PdP dijalankan.

18. Refleksi
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia

_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

59

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH)

1. Mata pelajaran : Bahasa Melayu

2. Tahun : 4 Bestari

3. Bilangan Murid : 30 orang

4. Tarikh : 15 Februari 2021

5. Hari : Isnin

6. Masa : 10:30 pagi hingga 11:30 pagi

7. Tema : Kesihatan dan Kebersihan

8. Tajuk : Amalan Gaya Hidup Sihat

9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Menulis

10. Standard Kandungan (SK)

3.2 Menulis perkataan, frasa dan ayat yang bermakna

11. Standard Pembelajaran (SP)

3.2.3 Menganalisis dan mencatat maklumat tentang sesuatu perkara yang dirujuk

12. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :

i. Membina dua ayat yang betul dan gramatis berdasarkan kad gambar yang dipilih.

ii. Memahami dan menganalisis tiga maklumat dengan tepat tentang amalan gaya
hidup sihat dan kepentingan.

13. Sistem Bahasa

● Tatabahasa : Sintaksis - Bentuk dan jenis ayat

● Aspek Fonologi : Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum ( Elemnen Merentas Kurikulum)

● Ilmu: Sains, Pendidikan Jasmani dan Kesihatan

● Nilai Murni : Bertanggungjawab, Bekerjasama dan Kebersihan Fizikal
dan Mental

● Pendidikan Alam Sekitar: bertanggungjawab terhadap kebersihan diri
dan persekitaran

● Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK): Belajar melalui TMK

60

● Kemahiran Berfikir: Menganalisis dan menjana idea.

● Kreativiti dan inovasi : Penggunaan peta i-Think

● Elemen Keusahawanan:

EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea

EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh menyatakan
kebaikan / keburukan sesuatu perkara

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran ( kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

● KB : Menghubungkaitkan pengalaman

● KP : Verbal linguistik, muzik, interpersonal, intrapersonal dan kinestik

● BCB: Membuat gambaran, mengumpul maklumat, memproses
maklumat, melaporkan maklumat dan merumuskan maklumat

● KI: Kemahiran komunikasi, pemikiran kritis dan kemahiran

menyelesaikan masalah, pembelajaran berterusan dan pengurusan maklumat.

● Pembelajaran Kontekstual: Menghubung kait amalan gaya hidup sihat
dalam kehidupan seharian

● Pembelajaran Konstruktivisme

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil Perkara Jumlah
1. Komputer riba 1
2. Pembesar suara 1
3. Projektor LCD 1
4. Aplikasi Puzzle 1
5. Perisian Pejabat (Google Presentation) 1
6. Aplikasi Kahoot 1
7. Kertas Sebak 6
8. Pen Marker 6
9. Teks karangan ‘Amalan Gaya Hidup Sihat’ 30
10. Lembaran kerja: Penilaian (Peta Buih) 30

61

11. Lembaran kerja: Pemulihan 30
12. Perisian Canva 1

17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid-murid pernah melihat iklan amalan gaya hidup sihat.
ii. Murid-murid pernah melihat rancangan televisyen tentang amalan gaya hidup sihat

62

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran Peralatan yang sesuai
PENGURUSAN ● Kebersihan kelas
BILIK DARJAH ● Persediaan murid ● Murid memastikan TMK:
(2 minit) kelas bersih dan Aplikasi Puzzle:
untuk belajar mereka bersedia https://im-a-puzzle.co
untuk belajar m/#/menu?custom=tr
Set Induksi ● Gambar amalan ue&shareToWin=0
(3 minit) gaya hidup sihat ● Guru memaparkan
permainan puzzle
https://im-a-puzzle.co menggunakan
m/#/play?difficulty=3& perisian Puzzel
gallery=&mode=2&url pada skrin.
=
● 12 orang murid BBM:
(Rujuk Lampiran 1)

dipilih secara rawak Komputer Riba,

● Guru untuk menggunakan Projektor LCD
mengemukakan
soalan: aplikasi ini untuk

menyusun semula KB :

puzzle tersebut Menghubungkaitkan

1. Apakah yang sehingga terbentuk
dapat faham
tentang gambar sebuah gambar BCB : membuat
tersebut?
yang lengkap. gambaran dan

memproses maklumat

● Murid menyatakan (TB: 10. Mengumpul

Jangkaan jawapan: gambar yang data daripada semua

terbentuk selepas deria)

i. Pemakanan yang puzzle diselesaikan.
seimbang
KP: Interpersonal
ii. Membuat
senaman ● Murid dan guru

iii. Gaya hidup sihat bersoal jawab KI : Kemahiran

tentang gambar komunikasi

tersebut.

Nilai: Semangat

● Murid dibimbing bekerjasama,

oleh guru dalam hormat-menghormati,

menghubungkaitkan kerajinan

63

isi pelajaran dengan Pembelajaran

tajuk pembelajaran. Kontekstual:

Menghubungkaitkan

dengan pengalaman

dalam kehidupan

(TB: 8. Menggunakan

pengetahuan lepas ke

situasi baharu)

Langkah 1 ● Permainan Kuiz ● Guru menjalani TMK:
(15 minit) Kahoot
aktiviti kuiz Aplikasi Kuiz Kahoot
https://create.kahoot.it/
details/amalan-gaya-hi berkaitan amalan https://create.kahoot.it
dup-sihat/3fd437a9-c4
be-4f7c-a47b-3b6e1f2 ● gaya hidup sihat. /kahoots/my-kahoots
da232
Murid menjawab BBM : Kuiz Kahoot,
(Rujuk Lampiran 2)
kuiz interaktif yang komputer riba,

dibina oleh guru Pembesar suara,

melalui aplikasi Kuiz Projektor LCD

Kahoot. Soalan dan

jawapan yang dipilih KB :

akan dipancarkan menghubungkaitkan

menggunakan LCD.

BCB: mengumpul

Guru memberi maklumat,

pujian kepada murid memproses

yang berjaya maklumat.

menjawab soalan

dengan jawapan KP: Verbal lingustik,

yang tepat. interpersonal dan

muzik

KI :
Pemikiran Kritis dan
menyelesaikan
masalah

64

Nilai : semangat

bekerjasama,

keberanian

Langkah 2 ● Murid diminta ● Murid dibahagikan TMK:
(10 minit)
untuk duduk kepada enam Google Presentation

dalam enam Kumpulan. (Kad Gambar)

kumpulan yang https://drive.google.co

sedia ada ● Guru memaparkan m/file/d/1kfwZhgeyB6l

enam kad gambar 2-et_sf_ViUJ8rBts12U

Kumpulan 1 : Bestari menggunakan I/view?usp=sharing

Kumpulan 2 : Karisma perisian pejabat (Rujuk Lampiran 3)

Kumpulan 3 : Pintar iaitu Google

Kumpulan 4 : Cerdik Presentation dan BBM : kertas sebak,

Kumpulan 5 : Mutiara wakil dari setiap marker

Kumpulan 6 : Dinamik kumpulan diminta

untuk memilih satu KB :

● Menulis ayat nombor yang menghubungkaitkan

berdasarkan kad terdapat dapat

gambar berkaitan skrin. BCB : mengumpul

amalan gaya maklumat,

hidup sihat. ● Dalam kumpulan memproses

(Rujuk Lampiran 3) murid berbincang maklumat.

untuk mengenal

● Satu kertas sebak pasti maklumat KP : verbal lingusitik,

diberikan kepada yang ingin interpersonal

setiap kumpulan disampaikan dalam

untuk menulis gambar yang dipilih KI : pemikiran kritis

ayat. itu. dan kemahiran

menyelesaikan

● Murid diminta masalah, kemahiran

menulis tiga ayat kerja berpasukan,

berdasarkan kemahiran

gambar yang dipilih kepimpinan.

dalam kertas sebak Nilai : semangat

yang disediakan bekerjasama ,

oleh guru. kerajinan, keberanian

65

● Guru menilai hasil Pembelajaran
kerja kumpulan Kontekstual:
murid. Menghubungkaitkan
dengan pengalaman
dalam kehidupan

Ciri PAK-21:
Berkomunikasi secara
lisan dan tulisan
dengan
berkesan.

Langkah 3 Aktiviti 1 Aktiviti 1 (Penilaian) Penilaian Objektif (i)
(25 minit) ● Teks karangan ● Murid diedarkan TMK
Perisian Canva
‘Amalan Gaya dengan teks https://www.canva.co
Hidup Sihat ’ karangan ‘ Amalan m/create/infographics/
diedarkan kepada Gaya Hidup Sihat ’.
30 orang BBM : Teks karangan
(Rujuk Lampiran 4 ) ● Beberapa orang ‘Amalan Gaya Hidup
murid diminta Sihat’, lembaran
● Mencatat membaca teks kertas (peta buih),
maklumat yang secara mekanis. lembaran kertas
terdapat dalam
teks karangan ● Guru bersoal jawab KB :
dalam lembaran dengan murid-murid menghubungkaitkan
kerja peta i-Think berkenaan teks
(peta buih) tersebut. BCB : mengumpul
maklumat,
(Rujuk Lampiran 5 ) ● Kemudian, murid memproses
diminta untuk maklumat,
mencatat amalan melaporkan
gaya hidup sihat maklumat.
yang dikenal pasti

66

berdasarkan teks KP : verbal linguistik,
yang diberi. interpersonal

● Murid mencatat KI : Kemahiran

maklumat tersebut komunikasi, pemikiran

dalam lembaran kritis dan kemahiran

kerja peta i-Think menyelesaikan

(Peta buih) yang masalah

diberikan oleh guru

secara individu. Nilai : kerajinan dan

berdikari.

● Guru merumuskan

teks yang diberi. Penilaian Objektif (ii)

Aktiviti 2 Aktiviti 2 (Pengayaan)
● Contoh infografik ● Guru menunjukkan

yang ditunjukkan contoh infografik
oleh guru. yang boleh
dihasilkan melalui
perisian Canva.

● Murid mencatat
amalan gaya hidup
sihat dan
kepentinganya
berdasarkan teks
karangan yang
diberi dan
menghasilkan satu
infografik yang
kreatif secara
individu.

● Jawapan murid
disemak oleh guru.

67

Aktiviti 3 Aktiviti 3 (Pemulihan)

● Setiap murid ● Murid diminta

diedarkan mengisi tempat

lembaran kertas kosong dengan

yang maklumat-maklumat

mengandungi ayat yang diberikan.

yang tidak

lengkap ● Guru meminta

(Rujuk lampiran 6) beberapa orang

murid untuk

membacakan

jawapan mereka.

● Guru membetulkan

kesalahan murid

jika ada.

Penutup Penutup Kognitif ● Guru bersoal jawab KB :
(5 minit) ● Penerapan
dengan murid menghubungkaitkan
nilai-nilai murni
pengajaran mengenai pelajaran
● Rumusan isi
pelajaran guru pada hari BCB : merumuskan

Penutup Sosial tersebut. maklumat

● Wakil murid yang KP : verbal linguistik,

dipilih secara rawak interpersonal, dan

diminta intrapersonal

merumuskan isi

pelajaran. KI : pembelajaran

● Guru membuat berterusan dan

rumusan pengurusan

keseluruhan maklumat.

mengenai sesi

pembelajaran. Nilai : keberanian,

semangat

● Guru memuji usaha bekerjasama

murid sebagai

motivasi kendiri.

68

● Pujian atas usaha
kejayaan.

18. Refleksi
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

69

LAMPIRAN

LAMPIRAN 1: Gambar Puzzle Amalan Gaya hidup sihat
Pautan: https://im-a-puzzle.com/#/play?difficulty=3&gallery=&mode=2&url=

LAMPIRAN 2: Aplikasi Kuiz Kahoot
Pautan:https://create.kahoot.it/details/amalan-gaya-hidup-sihat/3fd437a9-c4be-4f7c-a47b-3b6

e1f2da232
70

LAMPIRAN 3: Kad Gambar (Google Presentation)
Pautan:https://drive.google.com/file/d/1kfwZhgeyB6l2-et_sf_ViUJ8rBts12UI/view?usp=sharing

LAMPIRAN 4: Teks Karangan Amalan Gaya Hidup Sihat

71

LAMPIRAN 5: Lembaran Kerja (Peta Buih)

LAMPIRAN 6: Lembaran Kerja

72

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 2 Inovatif
3. Bilangan Murid : 25 orang
4. Tarikh : 15 Februari 2021
5. Hari : Isnin
6. Masa : 8.10 hingga 9.10 pagi
7. Tema : Kebudayaan
8. Tajuk : Jom Kenali Ciri Pantun

9. Kemahiran Fokus : Aspek Seni Bahasa

10. Standard Kandungan (SK)
4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera

11. Standard Pembelajaran (SP)
4.2.1 Melafazkan dan mengenal pasti ciri-ciri pantun
(i) Pembayang dan maksud

12. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Melafazkan pantun dengan intonasi dan nada yang betul
ii. Menyebut sekurang-kurangnya 2 pembayang dan 2 maksud dalam pantun
yang diberikan

13. Sistem Bahasa
● Sebutan dan intonasi
● Tatabahasa : Morfologi (bentuk kata)

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan dan Pendidikan Moral
● Nilai Murni : kasih sayang, hormat-menghormati, keberanian, kerjasama
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
● Kreativiti : Lembaran kerja

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kaedah dan Teknik)

73

● KI : Kemahiran berkomunikasi dan penyelesaian masalah
● KP : Verbal Linguistik dan kinestetik
● BCB : Mengumpul data, memproses data, melaporkan dan merumuskan maklumat

16. Bahan Bantu Mengajar

BIL PERKARA JUMLAH
1. Komputer Riba 1
2. Teks Pantun 13
3. Pelekat atau ‘sticker’
4. Teks Lembaran Kerja 2 papan pelekat (sticker)
5. LCD 25
6. Sampul Surat 1
25

17. Pengetahuan sedia ada

● Murid berkebolehan untuk melafazkan pantun
● Murid-murid berkebolehan untuk membaca dengan lancar

74

Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran
masa
● Sebuah komputer ● Murid-murid akan BBM :
Set riba ditayangkan satu video https://www.yo
Induksi lagu pantun selama 2 utube.com/wat
● Sebuah LCD minit ch?v=MJCz8C
(5 Minit) ● Video set induksi a1A-0
● Guru akan bertanyakan KI : Kemahiran
kepada murid-murid berkomunikasi
apakah yang mereka KP :
dapat selepas Interpersonal
menonton video lagu Nilai : Kasih
tersebut sayang,
hormat
● Jangkaan jawapan : menghormati
1. Pantun

Langkah 1 ● Video powtoon ● Murid akan ditayangkan BBM :
(13 Minit) penerangan tentang
pembayang dan dengan satu video https://www.po
maksud dalam
pantun berkaitan penerang wtoon.com/s/c

● Teks pantun akan pembayang dan 4JkDWt5BCA/
diedarkan kepada
semua murid maksud dalam pantun 1/m

● Guru akan memberikan KP : Verbal

sedikit penerangan Linguistik dan

tentang pembayang dan Kinestetik

maksud dalam pantun BCB :

● Murid akan Mengumpul

menggariskan / data,

mewarnakan memproses

pembayang dan data,

maksud dengan warna melaporkan

yang berbeza dan

● Murid akan bersoal merumuskan

jawab dengan guru maklumat.

75

Langkah 2 ● Lembaran kerja ● Setiap daripada murid BCB :
(20 Minit) akan diedarkan
kepada semua akan menerima Mengumpul
murid
lembaran kerja maklumat dan
● Murid akan diberi
masa menjawab berkaitan dengan memproses
lembaran kerja
yang diberikan. pantun maklumat

● Mereka perlu menampal KP :

pelakat atau ‘sticker’ Interpersonal

dan memasukkan dan kinestetik

jawapan yang diminta Nilai:

dengan betul dan Semangat

lengkap kerjasama dan

● Murid yang telah siap kerajinan

menjawab soalan yang

diberikan hendaklah

menyerahkan jawapan

yang dibuat kepada

guru untuk semakan.

Langkah 3 Aktiviti 1 (penilaian) Aktiviti 1 (penilaian) BBM : Sampul
(17 Minit) ● Satu sampul surat ● Murid-murid akan surat, teks
akan diberikan diberikan satu sampul pantun
kepada murid surat yang berisi satu BCB :
setelah mereka rangkap pantun yang Mengumpul,
selesai menjawab telah dipotong mengikut memproses
lembaran kerja barisnya dan
yang diberikan. ● Murid-murid perlu melaporkan
menyusun potongan maklumat
Aktiviti 2 (pengukuhan) tersebut supaya KP :
menjadi satu rangkap Interpersonal
pantun yang lengkap dan muzik
termasuklah susunan KI : Kemahiran
pembayang dan berkomunikasi
maksud itu mestilah dan
betul. penyelesaian
masalah
Aktiviti 2 (pengukuhan)

76

● Murid akan ● Murid diminta untuk Nilai :
membaca rangkap membaca pantun yang Semangat
pantun yang telah telah siap disusun tadi. berkumpulan,
siap disusun keberanian
● Murid diminta untuk dan berdikari
● Murid akan memberitahu
memberitahu rakan kawan-kawan sekelas
sekelas kedudukan kedudukan pembayang
pembayang dan dan maksud dalam
maksud dalam pantun yang telah
pantun. disusun tadi.

● Guru menilai prestasi
murid.

Penutup Penutupan kognitif ● Murid menyatakan BCB :
(5 Minit) Rumusan isi pelajaran semula kedudukan Merumuskan
Jangkaan rumusan murid : pembayang dan maklumat
maksud di dalam KI :
● Pembayang berada pantun. Pembelajaran
pada baris pertama berterusan
dan kedua dalam ● Semua murid Nilai :
pantun melafazkan pantun Keberanian
secara serentak
● Maksud berada
pada barisan tiga
dan empat dalam
pantun.

18. Refleksi
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia

_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

77

Lampiran 1

Warnakan pembayang pantun yang diberikan.

Pisang Emas dibawa belayar
Masak sebiji di atas peti
Hutang emas boleh dibayar
Hutang budi dibawa mati

Warnakan maksud pantun yang diberikan

Pisang Emas dibawa belayar
Masak sebiji di atas peti
Hutang emas boleh dibayar
Hutang budi dibawa mati

Lampiran 2

Lembaran Kerja

Lekatkan pelekat yang bersesuaian pada pembayang dan maksud dalam pantun
dibawah.

Buah cempedak di luar pagar
Ambil galah tolong jolokkan
Saya budak baru belajar
Kalau salah tolong tunjukkan

Kalau ada sumur di ladang
Boleh saya menumpang mandi
Kalau ada umur yang panjang
Boleh kita berjumpa lagi

Kalau ada jarum yang patah
Jangan disimpan di dalam peti
Kalau ada silap dan salah
Jangan disimpan di dalam hati

Dua tiga kucing berlari
Manakan sama si kucing belang
Dua tiga boleh kucari
Manakan sama cik adik sorang

78

Isi tempat kosong dengan jawapan yang betul dan tepat

Buah cempedak di luar pagar
Ambil galah tolong jolokkan
Saya budak baru belajar
Kalau salah tolong tunjukkan

Pembayang : __________________________________________

: __________________________________________

Maksud : __________________________________________

: __________________________________________

Kalau ada jarum yang patah
Jangan disimpan di dalam peti
Kalau ada silap dan salah
Jangan disimpan di dalam hati

Pembayang : __________________________________________

: __________________________________________

Maksud : __________________________________________

: __________________________________________

Kalau ada sumur di ladang
Boleh saya menumpang mandi
Kalau ada umur yang panjang
Boleh kita berjumpa lagi

Pembayang : __________________________________________

: __________________________________________

Maksud : __________________________________________

: __________________________________________

Buah cempedak di luar pagar
Ambil galah tolong jolokkan
Saya budak baru belajar

79

Kalau salah tolong tunjukkan

Pembayang : __________________________________________

: __________________________________________

Maksud : __________________________________________

: __________________________________________

80

Lampiran 3

Aktiviti menyusun puzzle (penilaian)

Teks pantun yang perlu disusun

Pisang Emas dibawa belayar
Masak sebiji di atas peti
Hutang emas boleh dibayar
Hutang budi dibawa mati

81

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 4 Alfa
3. Bilangan Murid : 30 orang
4. Tarikh : 9 Februari 2021
5. Hari : Selasa
6. Masa : 8.10 hingga 9.10 pagi
7. Tema : Patriotisme
8. Tajuk : ‘Cintai Bahasa Melayu’

9. Kemahiran Fokus : Aspek Seni Bahasa

10. Standard Kandungan (SK)
4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera.

11. Standard Pembelajaran (SP)
4.2.1 Melafazkan dan menjelaskan maksud sajak

12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :
i. Melafazkan sajak ‘Cintai Bahasa Melayu’ dengan menggunakan intonasi dan
gaya yang betul.
ii. Menjelaskan maksud sajak serta memberi pendapat tentang cara
memartabatkan Bahasa Melayu.

13. Sistem Bahasa
● Tatabahasa : morfologi (bentuk kata)
● Kosa kata : martabat, bahasa, keunikan, nilai
● Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan, Sejarah
● Nilai Murni : Cintai bahasa Melayu, bertanggungjawab, semangat bermasyarakat,
hormat-menghormati
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
● Kreativiti: Gaya mendeklamasikan sajak, dan peta i-Think

82

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

● KB : menghubungkaitkan pengalaman dan pendapat

● KP : verbal linguistik, interpersonal, intrapersonal, kinestetik

● BCB : membina pendapat, membuat gambaran, mengumpul maklumat,

memproses maklumat, merumuskan maklumat

● KI : kemahiran komunikasi, pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan

masalah, kemahiran kerja berpasukan, kemahiran kepimpinan, pembelajaran

berterusan dan pengurusan maklumat.

16. Bahan Bantu Mengajar Jumlah
Bil. Perkara 1
1. Komputer riba 1
2. Pembesar suara 30
3. Teks lirik lagu ‘Budi Bahasa Budaya Kita’ 4
4. Kad bergambar 1
5. Bahan Powerpoint sajak bertajuk ‘Cintai Bahasa
Melayu’ 4
6. Kad pelekat 1
7. Papan kadbod 30
8. Lembaran kerja
Aktiviti Penilaian

17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid-murid berkebolehan dalam melakukan aktiviti nyanyian.
ii. Murid tahu serba sedikit keunikan bahasa Melayu melalui puisi.
iii. Murid-murid mengetahui konsep amalan berbudi melalui pengalaman hidup
masing-masing

83

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran

Set Induksi ● Teks lirik lagu ‘Budi ● Murid diminta BBM : Teks lirik
(5 Minit) Bahasa Budaya Kita’ menyebut semula lagu ‘Budi Bahasa
diedarkan kepada 30 dan mengajuk Budaya Kita’,
orang murid (Rujuk perkataan yang komputer riba dan
Lampiran 1). disebutkan oleh guru pembesar suara.
secara jelas.
● Muzik lagu ‘Budi KB :
Bahasa Budaya Kita’ ● Murid Menghubungkait
dipasang. menyebut dan -kan
memahami setiap
Pautan laman sesawang perkataan yang BCB : Membuat
: terdapat dalam lirik gambaran dan
https://www.youtube.com/ lagu yang memproses
watch?v=EhA3atBCjrQ ditunjukkan. maklumat.
Soalan Guru:
1. Apakah yang ● Murid KP : Interpersonal
dapat kamu faham
daripada lirik lagu mengecam KI : Kemahiran
tersebut? perkataan yang komunikasi
Jangkaan jawapan : didengar lalu
menyusun perkataan Nilai : Semangat

tersebut menjadi satu bermasyarakat,
ayat yang gramatis. hemah tinggi,

● Murid hormat-
membaca semula menghormati, kasih
ayat yang telah sayang, kerajinan
disusun sambil dan berdikari.

dibimbing oleh guru.

● Murid dapat
menghubungkait
-kan nyanyian
dengan tajuk pada
hari tersebut.

84

i. Masyarakat yang
berbudi bahasa

Langkah 1 ● Bahan powerpoint ● Guru menayangkan BBM : Bahan
(13 Minit)
sajak ‘Cintai Bahasa teks sajak di powerpoint sajak

Melayu’ dipancarkan hadapan kelas untuk ‘Cintai Bahasa

di hadapan kelas dibaca oleh murid. Melayu’ dan

(Rujuk Lampiran 2 ● Murid mendengar, komputer riba.
dan 3).
mengulang ayat, dan KB :

memahami bait-bait Menghubungkait

sajak yang -kan

● Borang Penilaian dideklamasikan oleh BCB : Mengumpul
‘Teknik guru berpandukan maklumat,
Mendeklamasikan bahan grafik yang memproses
Sajak’ (Rujuk ditunjukkan. maklumat
Lampiran 3).
● Dua orang murid KP: Verbal
dipilih secara rawak linguistik,
dan diminta untuk interpersonal dan
mendeklamasikan kinestetik.
serangkap sajak

menggunakan KI : Kemahiran
intonasi dan gaya komunikasi
yang telah

ditunjukkan sambil Nilai : Kasih

dibimbing oleh guru. sayang,

● Murid bertanggungjawab,
mendeklamasikan prihatin, semangat
serangkap sajak bermasyarakat

secara berpasangan.

● Murid
mendeklamasikan
sajak sambil
membuat gaya dan
intonasi yang betul.

85

● Setiap bait-bait yang
dideklamasikan oleh
murid terhadap sajak
‘Cintai Bahasa
Melayu’ yang
dipaparkan akan
dinilai oleh guru.

Langkah 2 ● Murid dibahagikan ● Setiap kumpulan BBM : Teks sajak
(20 Minit)
kepada empat memperoleh rangkap ‘Cintai Bahasa

kumpulan : sajak ‘Cintai Bahasa Melayu’, kad

Kumpulan 1 : Anggerik Melayu’ yang pelekat dan papan
(rangkap 1) berbeza-beza. kadbod.

Kumpulan 2 : Mawar ● Dalam kumpulan, KB :
(rangkap 2)
murid diminta untuk Menghubungkait

menjelaskan maksud -kan

Kumpulan 3 : Melur dan mengenalpasti BCB : Mengumpul
(rangkap 3) nilai murni bagi maklumat,
setiap rangkap yang
memproses
Kumpulan 4 : Kasturi diperolehi. maklumat
(rangkap 4)

● Seorang wakil setiap KP : Verbal

● Setiap kumpulan kumpulan diminta

diedarkan teks sajak membentangkan linguistik,

‘Cintai Bahasa maksud setiap interpersonal

Melayu’ (Rujuk rangkap di hadapan KI : Pemikiran kritis
Lampiran 4). kelas. dan kemahiran

● Wakil kedua akan menyelesaikan
mencatat nilai murni masalah,
yang telah diperoleh kemahiran kerja
di kad pelekat yang berpasukan,
diberikan. kemahiran
kepimpinan.

● Murid menampal kad Nilai : Semangat

pelekat di papan bekerjasama,

86

● Satu kad pelekat ‘Kadbod Nilai Murni’ kerajinan,
diberikan kepada di hadapan kelas. keberanian.

setiap kumpulan ● Murid diminta untuk

untuk mencatat mengenal pasti

nilai-nilai murni yang tentangcara

terdapat dalam memartabatkan

rangkap sajak (Rujuk bahasa Melayu

Lampiran 5). dalam kehidupan

mereka kini.

● Papan ‘Kadbod ● Setiap murid akan
Nilai-Nilai Murni’ dibimbing oleh guru
(Rujuk Lampiran 6). dan dua orang murid
akan dipilih secara
rawak untuk
memberikan
pendapat tentang
tajuk ‘Cintai Bahasa
Melayu’ di hadapan
kelas.

● Murid mencatat
nilai-nilai murni dan
pendapat
masing-masing di
dalam buku latihan.

Langkah 3 Aktiviti 1 (Penilaian) Aktiviti 1 (Penilaian) BBM : Empat
(17 Minit) keping kad
● Empat keping kad ● Murid ditunjukkan bergambar,
lembaran kerja,
bergambar dipegang oleh guru empat peta bulatan

dan ditunjukkan oleh keping gambar

guru di hadapan berkaitan aktiviti

kelas (Rujuk harian yang dapat

Lampiran 7).

87

dilakukan dalam KB :
kehidupan. Menghubungkait
-kan
● Murid diberikan
lembaran kerja. BCB : Mengumpul
maklumat,
● Murid dikehendaki memproses
menyenarai dan maklumat,
membina ayat melaporkan
beberapa aktiviti maklumat
selain yang terdapat
dalam kad gambar. KP : Verbal
linguistik,
● Jawapan murid interpersonal
disemak oleh guru.

Aktiviti 2 KI : Kemahiran
komunikasi,
● Murid ditunjukkan pemikiran kritis dan
dengan contoh peta kemahiran
i-Think yang boleh menyelesaikan
dihasilkan. masalah.

● Lembaran kerja ● Murid menghasilkan Nilai : Semangat
diberikan. peta i-Think mengikut bermasyarakat,
kreativiti
● Senarai dan bina prihatin, hormat-
ayat aktiviti selain masing-masing.
dalam gambar yang menghormati,
ditunjukkan (Rujuk
Lampiran 8). ● Murid mencatat bertanggungjawab,
semula langkah kasih sayang
Aktiviti 2
memartabatkan

bahasa Melayu yang

telah dikenal pasti

berdasarkan sajak

‘Cintai Bahasa

Melayu’ di peta

i-Think

masing-masing.

88

● Contoh peta bulatan ● Jawapan murid

yang ditunjukkan disemak oleh guru.

oleh guru (Rujuk

Lampiran 9).

Penutup Penutup kognitif ● Murid KB :
(5 Minit) ● Penerapan nilai-nilai
menyatakan semula Menghubungkait
murni
nilai-nilai murni yang -kan
● Rumusan isi
pelajaran diperoleh daripada BCB : Merumuskan
lagu ‘Budi Bahasa maklumat
● Soalan guru : Budaya Kita’ dan
Apakah tindakan yang
kamu lakukan apabila sajak ‘Cintai Bahasa KP : Verbal
melihat rakan Melayu’. linguistik,
menggunakan bahasa
Melayu yang salah? ● Murid intrapersonal,
menyatakan aktiviti interpersonal dan
Jangkaan jawapan : lain dengan membina muzik.
i. Belajar bersamanya
ii. Memberi nasihat dan ayat yang lengkap KI : Pembelajaran
dan gramatis. berterusan dan
perbetulkan
kesalahannya. ● Murid dan pengurusan

Penutup Sosial guru merumuskan isi maklumat.
● Pujian atas usaha
pelajaran. Nilai : Semangat
dan kejayaan.
● Murid bermasyarakat,
● Nyanyian lagu ‘Budi menyanyikan lagu bertanggungjawab,
Bahasa Budaya Kita’ ‘Budi Bahasa Budaya prihatin, kasih
bersama-sama. Kita’ dengan sayang, hormat-
membuat pergerakan menghormati

masing-masing.

89

18. Refleksi
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

90

Lampiran 1

- Teks Lirik Lagu ‘Budi Bahasa Budaya Kita’
Ibu bapa dan kaum keluarga
Saudara terdekat jiran tetangga
Sayang menyayangi bertegur sapa
Ketulusan ikatan sepanjang usia
Para guru rakan sekolah

Turut warnai kehidupan kita
Ilmu ditimba pengalaman bertambah
Pergaulan sihat peribadi ceria

Bangsa Malaysia berhemah tinggi
Ramah dan mesra elok pekerti
Yang tiada dibantu yang lemah dilindungi
Bertimbang rasa hormat menghormati

Kita berkhidmat jujur dan ikhlas
Mencurah bakti tak minta dibalas
harapan rakyat satu amanah
Budi bahasa budaya kita

91

Lampiran 2

92

Lampiran 3
- Borang Penilaian ‘Teknik Mendeklamasikan Sajak Cintai Bahasa Melayu’

Bil. ASPEK (/) (X)
1. Vokal / Suara
2. Kelancaran sebutan
3. Intonasi
4. Nada
5. Penghayatan

93

Lampiran 4

- Sajak ‘Cintai Bahasa Melayu’

Kumenyusuri denai bahasaku yang berliku
menghalang penjajahan minda petualang
mencari mantera mengisi ruang akalku
dengan kalimat penuh semangat
'tak akan Melayu hilang di dunia'
kutanam semangatnya buar teguh di jiwa.

Kutebas lalang di lorong bahasaku
mencari makna frasa demi frasa
untuk mendidikku cara lenggok berbudi
juga mengajarku tentang citra kesusilaan
agar langkahku teratur gagah ke hadapan
penuh dengan diplomasi sopan Melayu.

Bahasaku itu indah rupanya
namun, kadangkala tajamnya ibarat pedang
menghiris dan membunuh perasaan
jika ujaran di luar kehalusan budi bahasa
jika tindakan di luar adab santun Melayu
pasti bahasa membunuh jati diri bangsa.

Justeru, saat indah bahasaku kian luntur
cintaku kepadamu Bahasa Melayuku
tak akan terhakis oleh rempuhan globalisasi
kerana aku adalah wasilahmu
lambang kekuatan warisan zaman.

94

Lampiran 5

- Enam Kad Pelekat

95

- Kadbod Nilai-Nilai Murni Lampiran 6
KUMPULAN NILAI-NILAI MURNI
KUMPULAN 1
KUMPULAN 2
KUMPULAN 3
KUMPULAN 4

96

Lampiran 7

- Aktiviti Penilaian (Kad Bergambar)

97


Click to View FlipBook Version