The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by hayati.myusof, 2021-06-24 10:56:04

eRPH KUMPULAN E5 PISMP

148

Lampiran 2
Permainan Bisik-Bisik

149

Lampiran 3 KELAS :
NAMA :
PERMAINAN BAHASA TEKA SILANG KATA

150

Lampiran 4
1
2
3
4
5

151

PETUNJUK :

1. Baju kakak
kelihatan kotor, Dibawa ke
dobi untuk dicuci, Se

ubat diberi doktor,
Mesti dihabiskan jangan ingkari.

2. Naik basikal pergi
kepekan, Singgah membeli
periuk belanga, Diguna bila
ada kesalahan,
Se pemadam diberi nama.

3. Aku askar menjaga

pertahanan, Segak bergaya

sentiasa waspada, Se air

menjadi rebutan, Bermacam

rasa dan warna.

4. Adik kecil dimandi bonda,

Dipakaikan bedak seluruh badan,

Jagalah kebersihan diri di mana

saja,

Gunakan se sabun banteras kuman.

5. Tiap pagi pergi
kesawah, Mencari rezeki
sesuap nasi, Dipakai dari
atas ke bawah, Se kasut
lindungi kaki.

152

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 4 Berlian
3. Bilangan murid : 25 orang
4. Tarikh : 9 Jun 2021
5. Hari : Jumaat
6. Masa : 10.15 pagi sehingga 11.15 pagi
7. Tema : Kebudayaan, Kesenian dan Estetika
8. Tajuk : Kebudayaan Negara, Kebanggaan Kita

9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa

10. Standard Kandungan
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks

11. Standard Pembelajaran
5.1.3 Memahami dan menggunakan kata adjektif mengikut konteks
(iii) pancaindera

12. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

i. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 kata adjektif pancaindera daripada teks
ii. Menggunakan kata adjektif pancaindera yang betul mengikut konteks ayat yang diberi

13. Sistem Bahasa
• Sebutan dan intonasi
• Kosa kata : pancaindera, bingit, hamis

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum) kemasyarakatan,
• Ilmu : Pendidikan Sivik Kewarganegaraan, Sejarah, Sains
• Nilai murni : hormat-menghormati, kerjasama, semangat
kasih sayang

• Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK) : Belajar melalui TMK (permainan dalam
talian Word Wall Game, slaid pengajaran MS PowerPoint)

153

• Kreativiti dan Inovasi : Peta i-Think (Peta Buih), aktiviti PAK-21 (Team WordWeb,
Fan-N-Pick)

• Elemen Keusahawanan :
EK 1 : 1.2 Peka kepada peluang : mengumpul maklumat dengan tujuan merebut
peluang untuk menyumbang kepada tugasan berkumpulan EK 1 : 1.6 Keinginan
untuk maklum balas segera : segera memberi jawapan yang kepada soalan yang
diajukan

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

• KB : menghubungkait, mengumpul dan mengelas, membuat keputusan, menjana idea,
merumus

• KP : verbal linguistik, interpersonal, kinestetik
• KI : kemahiran komunikasi, pemikiran kritis, kemahiran menyelesaikamasalah,

kemahiran kerja berpasukan, kemahiran kepimpinan
• BCB : bacaan intensif
• Pembelajaran Koperatif : aktiviti berkumpulan
• Penggabungjalinan : kemahiran mendengar bertutur, kemahiran membaca
• Pembelajaran kontekstual : menghubungkait pengetahuan sedia ada dengan

pengetahuan baharu

16. Bahan Bantu Mengajar Perkara Jumlah
Bil. 1
1
1. Komputer riba 1
5
2. Projektor 5
25
3. Pembesar suara 5
24
4. Kertas sebak

5. Set marker Sharpie yang berwarna-warni

6. Teks ‘Kebudayaan Negara, Kebanggaan Kita’

7. Set soalan ayat

8. Lembaran kerja
Aktiviti Penilaian, Pengayaan, Pemulihan

17. Pengetahuan Sedia Ada
i) Murid-murid mengetahui jenis perayaan di Malaysia
ii) Murid-murid biasa menggunakan kata adjektif dalam pertuturan harian

154

Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa
Kebersihan kelas Pembelajaran Peralatan yang
Pengurusan • Persediaan murid untuk sesuai
Bilik Darjah • belajar Murid memastikan kelas
bersih dan mereka
[2 minit]
bersedia untuk belajar

• Menggunakan • Guru mengawal BBM
penggunaan • Komputer riba
Set Induksi permainan dalam komputer • Pembesar suara
[5 minit] riba • Projektor skrin
talian
Murid memadankan KB
https://wordwall.net/res gambar dengan • Menghubungkait
perkataan yang • Mengumpul dan
ource/5741699/pengur dinyatakan
bersamasama mengelas
usan-diri-organ-deria • menggunakan
pengetahuan sedia KP
(Rujuk lampiran 1) ada mereka • Interpersonal,

• Memadankan gambar Murid dan guru KI
yang berkaitan dengan menyemak jawapan • Kemahiran
perkataan yang diberi bersama-sama
komunikasi
• Isi Pelajaran : Organ • Murid dan guru • Pemikiran kritis
Deria Manusia dan bersoal jawab • Kemahiran
Fungsinya mengenai fungsi
pancaindera menyelesaikan
Jangkaan jawapan : masalah

• Hidung – sampah, Ilmu
• Sains
bunga ros •

• Mata – gunung, pantai

• Telinga – muzik, radio

• Lidah – cili, lemon

• Kulit – kucing, ais

• Guru membimbing
murid untuk
menghubungkaitkan

155

Soalan guru : jawapan dengan tajuk Nilai
Apa fungsi pancaindera pelajaran pada hari ini • Hormat-menghor
manusia?
mati,
Jangkaan jawapan : • Kerjasama
➢ Mata – penglihatan
➢ Telinga – pendengaran TMK
• Permainan
➢ Kulit – sentuhan
➢ Lidah – rasa dalam talian
➢ Hidung – bau (Wordwall game)

Pembelajaran
Kontekstual
• Menghubungkait

pengetahuan
deria sedia ada
dengan
pengetahuan
baharu iaitu Kata
Adjektif
Pancaindera

Langkah 1 • Guru memancarkan Aktiviti 1 BBM
[22 minit] slaid pengajaran Kata • Murid ditayangkan • Komputer riba
Adjektif Pancaindera • Pembesar suara
(Rujuk lampiran 1) dengan slaid • Set marker
pengajaran Kata
https://drive.google.com/fil Adjektif Pancaindera Sharpie
e/d/1iaNW7kbl1nbzBxe4Z • Kertas sebak
Mj2zBDHIh9RBgqi/view?u Aktiviti 2
sp=sharing • Murid diedarkan teks yang
mengandungi
‘Kebudayaan Negara, peta buih, teks
Kebanggaan Kita’ ‘Kebudayaan
Negara,
• Murid dikehendaki Kebanggaan
untuk membuat
bacaan intensif ke atas Kita’
teks tersebut

156

• Teks ‘Kebudayaan ● Secara berkumpulan, KB

Negara, Kebanggan murid diminta untuk • Mengumpul dan
Kita’ diedarkan kepada mengenalpasti Kata mengelas
25 orang murid Adjektif Pancaindera
(Rujuk lampiran 2) yang terdapat dalam • Membuat
teks tersebut keputusan

Kata Adjektif ● Murid menjalani aktiviti BCB
Pancaindera dalam teks
➢ indah PAK-21 Team Word- • Bacaan intensif

➢ cantik Web

● Setiap murid KP

menggunakan pen • Verbal linguistik

➢ enak marker yang berbeza • Interpersonal
➢ sedap warna bagi
➢ lembut menunjukkan KI
➢ hamis sumbangan • Kemahiran
➢ rangup masingmasing
● Kata adjektif komunikasi
pancaindera yang • Kemahiran kerja

berpasukan

➢ masam dijumpai dalam teks • Kemahiran
➢ pedas ➢ kuat dimasukkan ke dalam kepimpinan
peta buih yang

disediakan oleh guru di Pembelajaran

• Murid diminta untuk kertas sebak koperatif
duduk dalam
kumpulan ● Guru menilai hasil kerja • Aktiviti
masingmasing
murid berkumpulan

Kumpulan 1 : Melati Penggabungjalinan
Kumpulan 2 : Mawar • kemahiran
Kumpulan 3 : Kemboja
membaca

Kumpulan 4 : Raya Ilmu
Kumpulan 5 : Dahlia • Pendidikan Sivik
• Sejarah
• Setiap kumpulan diberi • Sains
satu set marker

Sharpie yang

berwarna warni

157

• Setiap kumpulan TMK
diberi kertas sebak • Belajar melalui TMK
yang mempunyai peta
buih kosong (slaid pengajaran
(Rujuk lampiran 3) Kata
Adjektif
Pancaindera MS
PowerPoint)

• Murid menjalani aktiviti Kreativiti dan inovasi
PAK-21 Team Word- • Aktiviti PAK-21
Web
Team Word-
Web
• Peta Buih

Nilai
• Hormatmenghormat

i
• Kerjasama
• Semangat

kemasyarakatan
• Kasih sayang

EK
• EK 1 : 1.2

Langkah 2 Aktiviti 1 Penilaian Objektif
[16 minit] ➢ Murid diminta untuk • Dalam kumpulan, (i)
BBM
duduk dalam murid akan • Set soalan ayat
kumpulan menjalankan aktiviti
masing-masing PAK-21 Fan-N-Pick KB
• Membuat

keputusan

158

• Setiap kumpulan ● Murid secara • Menjana idea
akan menerima set bergilirgilir akan
soalan yang menjadi pemegang KP
mengandungi kad • Verbal linguisitik
ayat-ayat yang perlu • Interpersonal
dilengkapkan ● Pemegang kad
dengan kata adjektif dikehendaki untuk KI
pancaindera (Rujuk memegang kad-kad • Kemahiran
lampiran 4) seperti kipas
komunikasi
Jangkaan Jawapan Kata ● Ahli kumpulan yang • Pemikiran kritis
Adjektif Pancaindera lain akan memilih • Kemahiran kerja
➢ lembut satu kad setiap
➢ sedap seorang berpasukan
➢ enak • Kemahiran
➢ lazat ● Pemegang kad akan
➢ wangi membacakan ayat kepimpinan
➢ harum yang terdapat dalam
➢ kuat kad yang dipilih oleh Pembelajaran
➢ bingit ahli kumpulan Koperatif
➢ cantik • Aktiviti kumpulan
➢ indah ● Murid akan
➢ licin mengulang semula Penggabungjalinan
➢ masam ➢ merdu ayat yang dibacakan • Kemahiran
oleh pemegang kad
• Murid menjalani ayat dengan mendengar dan
aktiviti PAK-21 memasukkan bertutur
Fan-N-Pick
● Kata Adjektif Ilmu
Pancaindera yang • Pendidikan Sivik
bersesuaian ke • Sejarah
dalam ayat tersebut
Kreativiti dan inovasi
● Peranan dalam • Aktiviti PAK-21
kumpulan dimainkan
secara bergilir-gilir Fan-N-Pick

● sehingga masa yang EK
diperuntukkan tamat. • EK 1 : 1.6

159

Nilai
• Hormat-menghor

mati
• Kerjasama
• Semangat

kemasyarakatan
• Kasih sayang

Penilaian objektif
(ii)

Langkah 3 Penilaian Aktiviti 1 BBM
[10 minit]
• Pembinaan ayat Penilaian • Lembaran kerja

berdasarkan keadaan • Murid diminta untuk pengayaan

kelas menggunakan memerihalkan • Lembaran kerja

Kata Adjektif keadaan kelas pemulihan

Pancaindera dengan membina

ayat lengkap yang KB

Frasa ayat yang mengandungi • Membuat

mengandungi Kata Kata Adjektif keputusan

Adjektif Pancaindera untuk Pancaindera • Menjana idea

memerihalkan keadaan • Menghubungkait

kelas • Beberapa orang
murid
1. Hiasan kelas yang telah dipilih untuk KP
• Verbal linguisitik
cantik membacakan ayat- • Interpersonal

2. Bau kelas yang wangi ayat yang ditulis

3. Susunan kerusi yang

kemas KI
4. Permukaan lantai yang •
Guru membuat • Kemahiran
pembetulan serta komunikasi
licin Pemikiran kritis
merta sekiranya ada •
kesilapan pada

struktur ayat dan

penggunaan Kata

Adjektif Pancaindera

160

Pengayaan Aktiviti 2 Pembelajaran
• Aktiviti mengisi Penggayaan Kontekstual
• Setiap murid • Menghubungkait
tempat kosong
dengan perkataan menerima lembaran pengetahuan sedia
yang bersesuaian kerja pengayaan ada dengan
(Rujuk lampiran 5) pengetahuan baharu
• Murid mengisi tempat untuk membina ayat
Pemulihan kosong dengan Kata
• Aktiviti memadankan Adjektif Pancaindera Ilmu
yang bersesuaian • Pendidikan Sivik
gambar dengan kata • Sejarah
yang sesuai (Rujuk • Guru menilai hasil • Sains
lampiran) kerja murid
EK
Aktiviti 3 • EK 1 : 1.6
Pemulihan
• Setiap murid akan Penilaian objektif
(i)
menerima lembaran Penilaian objektif
kerja pemulihan (ii)

• Murid memadankan
gambar dengan Kata
Adjektif Pancaindera
yang bersesuaian

• Guru menilai hasil
kerja murid

Kognitif • Murid menyebut

Penutup • Rumusan isi pelajaran beberapa Kata Adjektif KB
[5 minit]
Pancaindera yang • Merumus

• Kegunaan Kata diketahui oleh mereka
Adjektif Pancaindera
KP

dalam kehidupan • Murid dan guru • Interpersonal
membincangkan • Verbal linguistik
➢ menerangkan kata kegunaan Kata
nama

161

• Kepentingan Adjektif Pancaindera KI

menghormati budaya • dalam kehidupan • Kemahiran
bangsa lain komunikasi

➢ Mengelakkan Guru dan murid • Pemikiran kritis
pergaduhan membincangkan
tentang kepentingan Ilmu
➢ Mengekalkan menghormati budaya • Pendidikan Sivik

keharmonian • bangsa lain • Sejarah

Sosial Guru memberikan Nilai
• Pujian atas usaha pujian atas • Hormatmenghormat
penglibatan murid
dan kejayaan murid dalam aktiviti PdP i
dalam kelas • Semangat

kemasyarakatan
• Kasih sayang

18. Refleksi
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

162

LAMPIRAN 1

Permainan WordWall Game untuk set induksi
Pautan : https://wordwall.net/resource/5741699/pengurusan-diri-organ deria

Slaid pengajaran Kata Adjektif Pancaindera menggunakan MS PowerPoint bagi Langkah 2 Pautan
:

https://drive.google.com/file/d/1iaNW7kbl1nbzBxe4ZMj2zBDHIh9RBgqi/view?usp=sharing
LAMPIRAN 2

163

Baca petikan teks di bawah. Kenal pasti Kata Adjektif Pancaindera yang terdapat dalam teks
tersebut.

Kebudayaan Negara, Kebanggaan Kita

Malaysia sememangnya terkenal di mata dunia sebagai sebuah negara yang terkenal dengan
tempat pelancongan yang indah untuk dilawati. Bukan itu sahaja, malah, Malaysia juga merupakan
negara yang unik kerana terdiri daripada kepelbagaian kaum, agama dan bangsa tetapi masih lagi
hidup dalam keadaan yang harmoni dan bersatu-padu. Setiap kaum di Malaysia mempunyai adat
resam yang tersendiri yang terdiri daripada makanan tradisional, pakaian tradisional, sambutan
perayaan dan adat resam bangsa. Contohnya, pakaian tradisional bagi orang Melayu ialah baju
Melayu dan baju kurung, bagi orang Cina pula ialah safoo dan cheongsam dan bagi orang India
ialah dhoti dan sari.

Setiap kali menjelang perayaan kaum masing-masing, setiap orang tidak akan melepaskan
peluang untuk memperagakan pakaian tradisional masing-masing yang sangat cantik. Kemudian,
makanan tradisional yang sedap juga akan dihidangkan kepada para tetamu yang berkunjung ke
rumah. Contoh makanan tradisional bagi masyarakat Melayu semestinya ketupat yang enak
dimakan bersama rendang daging yang lembut isinya. Bagi menghasilkan rendang kampung yang
istimewa, teknik yang betul haruslah dikuasai supaya daging yang dimasak tidak berbau hamis.
Bagi orang India pula, makanan tradisional mereka yang terkenal dan turut menjadi kegemaran
rakyat Malaysia ialah tosai. Tosai ialah sejenis lemping yang ditapai mempunyai rasa rangup dan
masam. Tosai lazat dimakan bersama kuah chutney yang pedas. Selain itu, semasa menyambut
perayaan juga terdapat beberapa adat yang menjadi amalan bagi setiap kaum tertentu. Contohnya,
bagi masyarakat Cina, mercun papan akan dibakar pada tengah malam menandakan bermulanya
tahun baru dan bagi menghalau puaka dan nasib malang. Mercun papan yang dibakar itu pula akan
menghasilkan bunyi yang sangat kuat sehinggakan mampu mengejutkan jiran tetangga tetapi
perkara itu tidak menjadi suatu permasalahan kerana masyarakat Malaysia adalah masyarakat
yang bertoleransi dan saling menghormati antara satu sama lain.

Kesimpulannya, kita haruslah berbangga dengan kebudayaan yang terdapat di negara kita.
Kebudayaan ini mestilah dipelihara supaya tidak hilang ditelan zaman. Kita juga mestilah
mengamalkan sikap saling menghormati antara satu sama lain supaya dapat hidup dalam suasana
yang harmoni dan sentosa sepanjang masa.

164

LAMPIRAN 3

Peta Buih kosong untuk kegunaan aktiviti PAK-21 Team Word-Web

165

LAMPIRAN 4

166

LAMPIRAN 5

Aktiviti pengayaan
Isi tempat kosong dengan Kata Adjektif Pancaindera yang bersesuaian.

cantik lazat wangi

1. Bunyi drum yang dipukul semasa tarian Singa adalah sangat _____________.
2. Baju sari yang dipakai oleh Siva semasa perayaan Deepavali tempoh hari sungguh

____________.
3. Kain songket yang ibu pakai di pagi Hari Raya Aidilfitri terasa ____________.
4. Bau lemang yang telah masak adalah _______________.
5. Rendang yang dimasak oleh kakak rasanya _____________ sekali.
6. Tosai yang dimakan bersama kuah chutney sangat ___________.

167

LAMPIRAN 6

Aktiviti Pemulihan
Padankan gambar yang berikut dengan Kata Adjektif Pancaindera yang betul.

168

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

2. Tahun : 2 Intan

3. Bilangan Murid : 30 orang

4. Tarikh : 11 Februari 2021

5. Hari : Khamis

6. Masa : 10.30 hingga 11.30 pagi

7. Tema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau

8. Tajuk : Persekitaranku Bersih

9. Kemahiran Fokus: Aspek Tatabahasa
10. Standard Kandungan

5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks
11. Standard Pembelajaran

5.2.2 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata majmuk mengikut konteks.
12. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menamakan tiga kata majmuk yang sesuai berdasarkan gambar yang diberikan.
ii. Membina dua ayat tunggal secara berpandu menggunakan kata majmuk yang

bersesuaian mengikut konteks.
13. Sistem Bahasa

● Tatabahasa: Morfologi – kata majmuk
● Kosa kata: tong sampah, air sungai, kasut getah
● Ejaan yang betul dan tepat
● Sebutan dan intonasi yang betul
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Pendidikan Sivik Kewarganegaraan
● Nilai Murni: bekerjasama, bertanggungjawab, rasional, kerajinan
● Pendidikan Alam Sekitar: bertanggungjawab terhadap persekitaran alam sekitar
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
● Elemen Keusahawanan:

EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: suka memerhati persekitaran dengan sengaja
dan bertujuan
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh menyenaraikan
atau mengumpul maklumat
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

169

● KB: menghubungkait, merumus, menjana idea
● KP: verbal linguistik, interpersonal, visual ruang, intrapersonal
● BCB: Mengumpul maklumat dan memproses maklumat berdasarkan bahan

rangsangan yang diberikan
● Pembelajaran Kontekstual: menghubungkait pengalaman sedia ada murid terhadap

persekitaran
● Pembelajaran Konstruktivisme: Membina pengetahuan baharu mengenai cara

menjaga alam sekitar berdasarkan pengetahuan sedia ada.

16. Bahan Bantu Mengajar Jumlah
Bil. Perkara 1
1 Komputer riba 1
2 Projektor LCD 1
3 Pembesar suara 1
4 Video ‘Lagu Kutip dan Buang’ 1
5 Aplikasi Puzzel (Puzzle) 2
6 Perisian Pejabat (Microsoft Powerpoint) 6
7 Lembaran gambar situasi ‘Gotong-royong’ 1
8 Aplikasi Random Name Wheel Picker 30
9 Buku latihan
Lembaran kerja: 20
10 Pengayaan 10
Pemulihan

17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid telah mempelajari kata dasar pada interaksi yang lepas
ii. Murid pernah menggunakan kata majmuk dalam interaksi harian

170

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Peralatan yang sesuai
Pengurusan ● Kebersihan kelas ● Murid memastikan
Bilik Darjah TMK
● Persediaan murid kelas bersih dan Youtube:
(2 minit) https://youtu.be/c7v1Thu
untuk belajar mereka bersedia untuk 7CWg?t=21
Set Induksi Projektor LCD,
(5 minit) belajar Pembesar suara,
Komputer riba
Video ‘Lagu Kutip ● Guru menayangkan
Teknik
dan buang oleh video lagu ‘Kutip dan Soal jawab

Omar dan Hana’ Buang’ oleh Omar dan KB
Menghubung kait
(rujuk Lampiran 1) Hana.
BCB
● Murid mendengar dan Memproses maklumat
(TB: 10. Mengumpul
menyanyi data daripada semua
deria.
bersama-sama

1. Jangkaan berdasarkan lirik yang
Soalan disediakan.
● Guru bersoal jawab

Kata majmuk dengan murid tentang

apakah yang berkaitan lirik lagu

murid-murid semua Omar dan Hana

dapat perhatikan ● Guru mengaitkan

dalam lirik lagu jawapan murid dengan

tersebut? isi pelajaran.

2. Jangkaan
Jawapan

- Tong sampah

Langkah 1 Penerangan dan ● Murid dibahagikan TMK
(13 minit) Teka kad nombor kepada enam Microsoft Powerpoint:
bergambar kumpulan. https://drive.google.com/f
(rujuk Lampiran 1) ile/d/1vBA_uidlfoD22RzT
● Guru memberikan Q4wqR3ThRmb1_3bL/vi
penerangan berkaitan ew?usp=sharing
kata majmuk dan
contoh kata majmuk Pendekatan
kepada murid Bepusatkan guru
menggunakan aplikasi
Microsoft Powerpoint.

171

Langkah 2 Kumpulan murid: ● Kemudian, setiap Berpusatkan bahan
(15 minit) 1. Melur kumpulan murid
2. Kemboja diminta untuk memilih KB
3. Mawar satu kad gambar Menjana idea
4. Orkid bernombor. KP
5. Raya Interpersonal
6. Matahari ● Murid perlu Verbal Linguistik
membentuk satu kata
Permainan ‘Puzzle’ majmuk berdasarkan TMK
(rujuk Lampiran 2) gambar yang terdapat Aplikasi Puzzel:
pada kad tersebut https://puzzel.org/en/jigs
Aktiviti: aw/play?p=-MSwpqYQtt
Menamakan ● Guru memberikan QvXPWczwOn
pujian kepada setiap BBM
kumpulan murid yang Lembaran gambar
telah berjaya situasi
menjawab dengan ‘Bergotong-royong’
jawapan yang betul Pendekatan
Bepusatkan murid
● Guru memaparkan Berpusatkan bahan
permainan susun KB
puzzle menggunakan Menjana idea
perisian Puzzel pada KP
skrin. Interpersonal
Verbal Linguistik
● Guru dan murid Visual Ruang
bersama-sama
menyusun puzzle bagi
membentuk satu
gambar situasi.

● Guru mengedarkan
lembaran gambar
situasi gotong-royong
yang telah disusun
kepada setiap
kumpulan.

● Dalam kumpulan,
murid diminta untuk
menamakan gambar
yang telah dibulatkan

172

Contoh kata majmuk dengan kata majmuk Nilai Murni
Kerjasama, Rasional,
yang terdapat pada yang sesuai. Kerajinan,
Bertanggungjawab
gambar situasi: ● Guru memeriksa hasil
KI
● Plastik sampah kerja murid-murid. Pemikiran kritis,
kemahiran kerja
● Botol plastik ● Murid dan guru berpasukan, kemahiran
kepimpinan
● Kasut getah bersama-sama
EK
● Dahan pokok berbincang dan EK2: 2.2

● Batu sungai menamakan kata

● Kereta sorong majmuk yang terdapat

● Air sungai di dalam gambar

tersebut dengan betul

dan lengkap.

Langkah 3 Aktiviti 1: Aktiviti 1 Penilaian Objektif (i)
(20 minit) Membina ayat ● Murid diminta untuk TMK
(rujuk Lampiran 3) Microsoft Powerpoint:
memilih dua kata https://drive.google.com/f
Pemilihan nama majmuk yang telah ile/d/15-tvdEuTgq72fFg0
(rujuk Lampiran 3) disenaraikan oleh zJjI02jsg3Hbmb49/view?
guru. usp=sharing
● Kemudian, murid perlu Random Name Wheel
membina ayat secara Picker:
berpandu https://www.online-stopw
menggunakan kata atch.com/random-name-
majmuk yang telah pickers/name-picker-whe
dipilih secara individu el/full-screen/?r=GHMJH
di dalam buku latihan. sNGhb
● Beberapa orang murid
dipilih menggunakan BBM
aplikasi Random Lembaran kerja, buku
Name Wheel Picker latihan
untuk membaca ayat
yang telah dibina Ciri PA21
● Guru memberikan Berkomunikasi secara
token ganjaran kepada lisan dan tulisan dengan
murid berjaya berkesan
membina ayat dengan
Pembelajaran
kontekstual

173

baik dan membimbing Menghubungkaitkan
murid yang tidak dapat dengan pengalaman
membina ayat. dalam kehidupan
(TB: 8. Menggunakan
pengetahuan lepas ke
situasi baharu)

Aktiviti 2 EK
EK1:1.4
Aktiviti 2: Penilaian Pengayaan
Pengayaan (rujuk ● Murid diedarkan KB
Lampiran 4) Menghubung kait
lembaran kerja
melengkapkan tiga BCB
Memproses maklumat
kata majmuk dan
KP
membina ayat tunggal Interpersonal
Intrapersonal
berdasarkan kata Verbal-linguistik

majmuk yang telah Nilai Murni
Kejujuran, Keyakinan
dilengkapkan
Penilaian Objektif (ii)
● Guru memeriksa

jawapan murid dan

membetulkan jika

perlu.

Pemulihan (rujuk Pemulihan
lampiran 5) ● Murid diedarkan

lembaran kerja silang
kata dan murid perlu
melengkapkan silang
kata dengan kata
majmuk yang sesuai.
● Guru memeriksa
jawapan murid dan
membetulkan jika perlu

Penutup Penutup Kognitif ● Murid bersama guru TMK
(5 minit) ● Rumusan isi menyebut semula kata Lagu ‘Kutip dan Buang’

pelajaran KB

174

● Menyebut majmuk berdasarkan Merumus
semula kata gambar situasi
majmuk ● Guru merumuskan isi Nilai
pelajaran Bertanggungjawab
Penutup Sosial ● Murid bersama guru
● Lagu ‘Kutip dan menyanyikan lagu KP
‘Kutip dan buang’ Verbal linguistik
Buang’ ● Guru memberi pujian Interpersonal
● Pujian dan token dan token ganjaran Kinestetik
kepada murid yang
ganjaran telah berjaya
melengkapkan tugasan.

18. Refleksi

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

19. Ulasan Pensyarah/Guru pembimbing

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

175

LAMPIRAN 1

Video lagu ‘Kutip dan Buang’: https://youtu.be/c7v1Thu7CWg?t=21

Microsoft Powerpoint: Slaid penerangan dan kad nombor bergambar
https://drive.google.com/file/d/1vBA_uidlfoD22RzTQ4wqR3ThRmb1_3bL/view?usp=sharing

176

LAMPIRAN 2
Permainan Puzzle: https://puzzel.org/en/jigsaw/play?p=-MSwpqYQttQvXPWczwOn

Lembaran 1
Arahan: Tuliskan kata majmuk yang telah dibulatkan.

177

LAMPIRAN 3
Microsoft Powerpoint: Senarai kata majmuk
https://drive.google.com/file/d/15-tvdEuTgq72fFg0zJjI02jsg3Hbmb49/view?usp=sharing

Pemilihan nama (Random Name Wheel Picker)

https://www.online-stopwatch.com/random-name-pickers/name-picker-wheel/full-screen/?r=

GHMJHsNGhb

178

LAMPIRAN 4
Pengayaan
Lengkapkan kata majmuk tersebut, kemudian bina ayat tunggal menggunakan kata majmuk
tersebut.
1. Air _ _ _ _ _
_________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________

2. Jalan _ _ _ _
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
3. Papan _ _ _ _ _
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

179

LAMPIRAN 5

Pemulihan

180

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 4 Berjaya
3. Bilangan Murid : 27 orang
4. Tarikh : 8 Februari 2021
5. Hari : Isnin
6. Masa : 10.30 pagi hingga 11.30 pagi
7. Tema : Keselamatan
8. Tajuk : Rekreasi Selamat

9. Kemahiran Fokus: Aspek Tatabahasa : Kata Adjektif Perasaan

10. Standard Kandungan
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.

11. Standard Pembelajaran
5.1.3 Memahami dan menggunakan kata adjektif mengikut konteks;
(ii) perasaan

12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyenaraikan empat daripada tujuh kata adjektif perasaan yang terdapat
dalam video bertajuk ‘Rekreasi Selamat ‘ dengan betul dan tepat.
ii. Membina tiga ayat berdasarkan kata adjektif perasaan yang diberikan secara
gramatis.

13. Sistem Bahasa : Morfologi – Kata adjektif perasaan
● Tatabahasa : badan, topi keledar, keselamatan, kemalangan,
● Kosa kata
sarung tangan : Sebutan bahasa Melayu Baku dan intonasi ayat
● Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

● Ilmu : Pendidikan Moral

● Nilai Murni : Kasih sayang, Bertanggungjawab

181

● Pendidikan Keselamatan Jalan Raya : Memupuk sikap menyayangi dan
memelihara keselamatan diri serta menjadi pengguna jalan raya yang berhemah

● Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK - klip video melalui
komputer

● Kreativiti : Pergerakan kreatif – imaginasi, menunjukkan mimik muka bagi
pelbagai perasaan

● Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: boleh memberi banyak idea dan boleh
menilai idea untuk memilih idea yang terbaik.
EK 1: 1.9 Berkeupayaan memimpin: boleh berkerjasama dan berkongsi pendapat
dalam kumpulan.
EK 2: 2.3 Menghasilkan idea dari pemerhatian: boleh
mengemukakan/mencadangkan idea baru berasaskan maklumat.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB : Menghubung kait pengalaman dan menjana idea untuk menyelesaikan
masalah
● KP : Verbal Linguistik, Visual Ruang, Interpersonal
● BCB : Mengumpul dan memproses maklumat dalam video ‘Rekreasi Selamat’
● Pembelajaran Kontekstual: Menghubung kait amalan menjaga keselamatan diri
● Pembelajaran Konstruktivisme

16. Bahan Bantu Mengajar Jumla
h
Bil. Perkara 1
1 Komputer riba 1
2 Projektor LCD 1
3 Video ‘Rekreasi Selamat’ 30
4 Peta bulatan 1
5 Slaid PowerPoint – kata adjektif perasaan 2
6 Penilaian - Kad gambar
27
Lembaran kerja: 1
7 Pengayaan - Lembaran bina ayat

Pemulihan

17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid biasa menggunakan pelbagai perasaan dalam kehidupan seharian.

182

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
● Kebersihan kelas Peralatan yang sesuai
PENGURU ● Persediaan murid ● Murid memastikan
SAN BILIK kelas bersih dan BBM
DARJAH untuk belajar mereka bersedia untuk Slaid PowerPoint
(2 minit) belajar -gambar animasi
(Lampiran 1)
Set Induksi ● Gambar animasi. ● Gambar animasi
(5 minit) ditayangkan melalui Teknik
slaid PowerPoint. ● Bersoal jawab
Soalan Guru:
1. Apa anda faham ● Murid dan guru bersoal KB
jawab tentang gambar ● Menghubung kait
apabila melihat animasi yang
situasi dalam ditayangkan. KP
gambar animasi ● Visual ruang
tersebut? ● Murid menyatakan
beberapa perasaan lain BCB
Jangkaan jawapan yang ditunjukkan dalam Memproses maklumat
i. Gembira kehidupan seharian. terdapat dalam gambar
ii. Marah animasi
iii. Sedih ● Murid membuat mimik (TB: 10. Mengumpul
muka bagi setiap data melalui semua
● Isi pelajaran perasaan tersebut. deria)
Kata Adjektif
Perasaan ● Guru membimbing Pembelajaran
Contoh perasaan murid untuk Kontekstual
lain sering menghubungkaitkan Menghubungkait
digunakan dalam jawapan dengan tajuk dengan pengalaman
kehidupan pelajaran. dalam kehidupan
harian.

● Tajuk pelajaran:

183

Langkah 1 ‘Rekreasi Aktiviti 1 (TB: 8. Menggunakan
(10 minit) Selamat’ ● Video ‘Rekreasi pengetahuan lepas
ke situasi baharu)
Video bertajuk Selamat’ ditayangkan
‘Rekreasi Selamat’ kepada murid. BBB
● Video ‘Rekreasi
Soalan Guru: ● Murid-murid mendengar
1. Apakah perbualan dalam Video Selamat’
‘Rekreasi Selamat’ ● Peta bulatan
kepentingan dengan teliti.
menggunakan (Lampiran 2)
alatan ● Guru dan murid bersoal
keselamatan ini jawab tentang TMK: Video
semasa kepentingan alatan
berbasikal? keselamatan ketika https://drive.google.com/fi
2. Cara lain menjaga berbasikal. le/d/1v4K4bYCGSmGi0H
keselamatan diri QzShYdUkAWvSV8A9vl/
ketika berbasikal? ● Murid diberikan peta view?usp=sharing
bulatan.
Jangkaan jawapan Pendekatan
i. Memakai pakaian ● Murid diminta menyalin ● Induktif
dan melengkapkan peta
cerah semasa bulatan tersebut. Teknik
berbasikal pada ● Soal jawab
waktu malam. Aktiviti 2
ii. Memasang lampu ● Murid menyenaraikan Kaedah
dan loceng pada ● Audio lingual
basikal. kata adjektif perasaan
berdasarkan perbualan KP
Peta bulatan dalam Video ‘Rekreasi ● Interpersonal
Selamat’. ● Verbal linguistik

Pembelajaran
Kontekstual
● Menghubungkait

maklumat dalam
video dengan
keselamatan diri.
PKJR

184

● memupuk sikap
menyayangi dan
memelihara
keselamatan diri di
jalan raya

Nilai Murni
● Kasih sayang

Kemahiran Insaniah
Kemahiran
Keusahawanan

Penilaian Objektif (i)

Langkah 2 ● Lima kata Aktiviti 1 BBB
(18 minit) adjektif ● Murid dibahagikan ● Slaid PowerPoint – 5
perasaan.
kepada lima kumpulan. kata adjektif
1. Tenang perasaan
2. Suka ● Murid diberikan lima
3. Berani kata adjektif perasaan Kaedah
4. Risau melalui slaid ● Pembelajaran
5. Bangga PowerPoint.
koperatif

● Murid ● Murid membina ayat Teknik
dibahagikan berdasarkan kata ● Perbincangan
kepada 5 adjektif perasaan yang
kumpulan: diberi. KB
● Menjana idea
Kumpulan 1 : ● Wakil murid dipilih untuk
Mawar membaca ayat yang KP
telah dibina. ● Interpersonal
Kumpulan 2: ● Verbal Linguistik
Teratai ● Murid lain menilai ayat
kumpulan lain Nilai Murni
Kumpulan 3 : disamping guru. Bertanggungjawab
Melati

185

Kumpulan 4 : ● Guru membuat Sumber bahan
Kemboja pembetulan kesilapan ● Multimedia
murid dari segi maksud
Kumpulan 5 : dan struktur ayat. EK
Anggerik ● EK1:1.4
● EK1:1.9

Kemahiran Insaniah
Kemahiran
Keusahawanan

Penilaian Objektif (ii)

Langkah 3 Penilaian Aktiviti 1 BBB
(23 minit) ● Menulis sebuah ● Murid menulis sebuah ● Kad gambar
● Lembaran Bina Ayat
cerita pendek cerita pendek ● Latihan isi tempat
berdasarkan berdasarkan gambar
gambar situasi situasi yang diterima kosong dalam
dengan dengan menggunakan aplikasi Nearpod.
menggunakan tiga kata adjektif
tiga kata adjektif perasaan. Kaedah
perasaan. Pembelajaran masteri
● Cerita pendek ● Wakil kumpulan
yang membaca cerita yang Teknik
mengandungi telah dihasilkan di Latih tubi
sekurang-kurang hadapan kelas.
nya lima ayat. Sumber bahan
● Guru menyemak ● Internet
jawapan murid.
KP
Pengayaan Aktiviti 2 ● Verbal linguistik
Pengayaan ● Interpersonal
● Murid membina ayat Ciri PA21
Berkomunikasi secara
berdasarkan gambar lisan dan tulisan
dengan berkesan

186

Membina ayat dan kata akjektif Nilai murni
berdasarkan gambar perasaan. ● Kasih sayang
dan kata adjektif Pemulihan
perasaan. ● Beberapa murid dipilih EK
untuk melengkapkan ● EK2:2.3
Pemulihan ayat dengan kata
Melengkapkan ayat adjektif perasaan yang Kemahiran Insaniah
dengan kata adjektif tepat. Pemikiran Kritis dan
perasaan. Kemahiran
Menyelesaikan
Masalah

Penilaian Objektif (ii)

Penutup Kognitif ● Murid menyebut BBB
(5 minit) ● Rumusan isi beberapa kata adjektif Video YouTube
perasaan. https://youtu.be/lnA6U
pelajaran d8t8Hs

● Murid ● Murid menonton video KB
● Merumus
menyatakan kata ‘Keselamatan semasa

adjektif berbasikal’.

perasaan.

● Murid menonton ● Guru memberikan Nilai
video pujian atas sikap murid Bertanggungjawab
‘Keselamatan yang sentiasa
semasa menggunakan alatan PKJR
berbasikal’ keselamatan ketika Menjadi pengguna
berbasikal. jalan raya yang
Sosial berhemah
● Pujian atas
KP
usaha dan ● Interpersonal
kejayaan

Kemahiran Insaniah
Moral dan Etika
Professional

187

18. Refleksi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

188

LAMPIRAN 1

SET INDUKSI - Gambar animasi dalam slaid PowerPoint

Pautan link bagi bahan bantu mengajar :
https://drive.google.com/file/d/1uLIl_OwqgaPMMSfVGrWY9wQRO5KCEf_E/view?usp=shari
ng

189

LAMPIRAN 2

LANGKAH 1 – VIDEO BERTAJUK REKREASI SELAMAT

Pautan link :
https://drive.google.com/file/d/1v4K4bYCGSmGi0HQzShYdUkAWvSV8A9vl/view?usp=shari
ng

LANGKAH 1 – Peta bulatan

LAMPIRAN 3

190

LANGKAH 2 - Slaid PowerPoint – Lima kata adjektif perasaan

LANGKAH 3
AKTIVITI PENILAIAN
Arahan:
Bina sebuah cerita pendek dengan menggunakan tiga kata adjektif perasaan.

LAMPIRAN 4

191

AKTIVITI PENGAYAAN –
Arahan:
Bina ayat berdasarkan gambar dan kata adjektif perasaan.

192

LAMPIRAN 5
AKTIVITI PEMULIHAN
Arahan:
Melengkapkan ayat dengan kata adjektif yang tepat dalam aplikasi Nearpod

193

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 2 Inovatif
3. Bilangan murid : 25 orang
4. Tarikh : 10 Februari 2021
5. Hari : Rabu
6. Masa : 8:10 – 9:10 pagi
7. Tema : Kebersihan dan Kesihatan
8. Tajuk : “Kebersihan diri”
9. Kemahiran fokus : Aspek tatabahasa : kata nama am

10. Standard kandungan :
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks

11. Standard pembelajaran :
5.1.1 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan golongan kata mengikut
konteks;
(i) Kata nama am

12. Objektif pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat:
● Mengenal pasti kata nama am yang terdapat dalam sesuatu bahan teks.
● Membina ayat dengan menggunakan kata nama am.

13. Sistem bahasa
● Tatabahasa: Morfologi – kata nama am
● Kosa kata : bakteria, jangkit, hindari
● Sebutan dan intonasi

14. Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
● Ilmu: Pendidikan Jasmani dan Kesihatan
● Nilai murni : Menjaga Kebersihan diri & Kesihatan tubuh badan
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK) : Pembelajaran melalui TMK
● Elemen keusahawanan (EK) :

194

EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif : boleh menyatakan
kebaikan dan keburukan sesuatu perkara.
EK 3: 1.8 Kesanggupan belajar dari kesilapan : Bersedia mengubah tindakan
atau keputusan yang silap.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP) :
● Kemahiran Berfikir (KB) : Menghubungkaitkan dengan pengalaman sendiri dan
menganalisis sebab dan akibat tidak menjaga kebersihan diri.
● Kecerdasan Pelbagai (KP) : Verbal-linguistik, Muzik & Interpersonal
● Belajar Cara Belajar (BCB) : Mengumpul dan memproses maklumat dalam
sesuatu bahan teks.
● Pembelajaran kontekstual : Menghubungkaitkan amalan penjagaan kebersihan
diri dengan rutin kehidupan seharian.
● Pembelajaran konstruktivisme
● Pendekatan tematik : Kebersihan dan Kesihatan Diri

16. Bahan Bantu Mengajar (BBM) : JUMLAH
BIL. PERKARA

1 Komputer Riba 1
2 Projektor LCD 1
3 Lirik lagu ‘Jaga Kebersihan Diri’ 25
4 Gambar latihan ‘Benda Tersembunyi’ 1
5 Lembaran kerja pengayaan 20
6 Lembaran kerja pemulihan 5

17. Pengetahuan sedia ada :
i. Murid sudah biasa menggunakan kata nama am ketika berkomunikasi dalam
kehidupan seharian.

18. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran (PdP) :

195

Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran (PdP)

Pengurusa ● Kebersihan kelas. ● Murid memastikan Peralatan yang

n bilik ● Persediaan murid kelas bersih dan sesuai.

darjah untuk belajar. mereka bersedia untuk

(2 Minit) belajar.

Set induksi ● Benda ● Murid melihat sebuah BBM :

(5 Minit) tersembunyi. gambar yang ● Gambar cari

Jangkaan ditunjukkan oleh guru benda

jawapan di hadapan kelas. tersembunyi

o Kereta ● Murid dikehendaki (Lampiran1)

o Bola mencari benda ● LCD

o Kerusi tersembunyi yang ● Komputer riba

o Foto diminta dalam gambar.

o Buku ● Guru membantu murid

untuk KB :

● Isi Pelajaran : mengubungkaitkan
Kata nama am ● Menghubung kait

jawapan murid dengan

Nama-nama tajuk pembelajaran.

objek BCB :
tersembunyi yang

terdapat dalam ● Memproses

gambar. maklumat

Pembelajaran
Kontekstual :

● Hubungkait
dengan
pengalaman

Langkah 1 ● Lagu ‘Jaga ● Guru menyerahkan BBM :

(10 Minit) Kebersihan Diri’ kepada murid lirik lagu ● Lirik lagu ‘Jaga

‘Jaga Kebersihan Diri’. Kebersihan Diri’

(Lampiran 2)

196

● Murid menyanyi lagu ● LCD projektor

Marilah kita semua, ‘Jaga Kebersihan Diri’ ● Komputer riba

Jaga kebersihan diri, secara bersama-sama ● Peta alir

dengan bimbingan (Lampiran 3)

Badan sihat orang video.

pun suka ● Guru menunjukkan

Baru hidup kita ceria sebuah peta pelbagai TMK :
alir di hadapan kelas.

● Secara berkumpulan, ● Video Muzik

murid dikehendaki

Bangun pagi gosok melengkapkan peta alir https://youtu.be/-ph3
gigi,
dengan menulis sebab 4IkuDK0

dan akibat tidak

Mandi dengan air menjaga kebersihan
yang bersih,
diri berdasarkan lirik KB :
lagu.

Guna sabun cucikan ● Guru dan murid bersoal ● Sebab & akibat

badan jawab tentang

Guna tuala bersih kepentingan menjaga
badan dikeringkan
kebersihan diri. Teknik :

● Soal Jawab

Shampu rambut KP :
ketika mandi, ● Interpersonal
● Muzik
Selepas itu sikat ● Verbal-linguistik
rambut dengan rapi
Nilai murni :
Pakai pakaian yang ● Menjaga
bersih,
kebersihan diri
Pasti orang rasa
kasih,

197


Click to View FlipBook Version