The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by sanja.simicdegraf, 2023-01-12 09:22:39

Bozic 22-23

Bozic 22-23

ПРЕДМЕТ: Верска настава
НАСТАВНА ТЕМА:
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: ПОДВИЖНИЧКО-ЕВХАРИСТИЈСКИ ЕТОС
РАЗРЕД:
ДАТУМ: Евхаристијски поглед на свет
РЕАЛИЗАТОР:
АСИСТЕНТИ: осми разред
ТИП ЧАСА:
МЕТОДЕ РАДА: 9.12.2022.
ОБЛИЦИ РАДА:
ИСХОДИ : Јован Секулић-катихета

Сања Симић де Граф-проф. енглеског језика и педагошки
саветник
обнављање

Демонстративна, вербална, метода практичних вежби употребом веб-
алата
групни

Ученик ће бити у стању да:

- увиди да је подвиг начин живота у Цркви
-препозна различите подвиге као путеве који воде ка истом циљу
-објасни кад и како се пости
-увиди смисао и значај поста
-буде подстакнут на пост и молитву као начин служења Богу


-буде подстакнут да развија хришћанске врлине
-буде подстакнут да се критички односи према својим поступцима
-буде подстакнут да чита Житија Светих
-буде подстакнут да заснује свој однос према Богу на захвалности
- користи различите изворе за долажење до информација
- учествује у дискусији
- адекватно примењује информационе технологије

-користи доступну ИКТ и другу опрему у истраживању, обради података и приказу
резултата

ОПШТЕ МЕЂУПРЕДМЕТНЕ

КОМПЕТЕНЦИЈЕ: - комуникација

-сарадња

-дигитална компетенција

-решавање проблема
-компетенција за целоживотно учење

-естетичка компетенција


КОРЕЛАЦИЈА: предузетништво, посластичарство, енглески, српски језик,
информатика

ГЛАВНИ КОРАЦИ:

Потребна опрема / услови / наставна средства / софтвер – апликације - алатиза Планиране Планиран
реализацију часа активности е
наставника
Пројектор, лаптоп, веб-алати , видео игрица и едукативних тестова : активност
Припремне активности: и
Вероучитељ отац Јован Секулић у договору са наставницом енглеског и пдагошким - уводи ученике
саветником Сањом Симић де Граф осмишљава час који би био конципиран тако да у час, објашњава, ученика:
деца на занимљив начин кроз квизове и енигматику обнове градиво. предлаже и
Вероучитељ дели ученике у три групе. делегира -
задатке, Пажљив
УВОДНИ ДЕО-2 минута мотивише о
Вероучитељ поздравља ученике и кратко представља госте. Час почињемо слушају
Молитвом Господњом и Богородице Дјево. - прат упутства
и
ГЛАВНИ ДЕО слушају
Вероучитељ истиче циљ часа- да обновимо обрађено градиво на индивидуални и
занимљив начин кроз енигматику, игровне активности, тимски рад групни и прате
наставникова
Квиз-утвђивање градива-10 р упутства
минута ад ученика, - рад
https://wordwall.net/resource/2941 саветује, помаже,
7786 подстиче е
Ученици добијају сет по три питања за сваку групу. -припрема индивидуалн
наставни о и у групи
материјал на
- прат -анализирају
садржаје
и


- саопштава
резултате рада
на основу
направљених
бележака

Ученици ће добити додатни задатак да по жељи, заједно са својим родитељима
и вршњацима, погледају једно предавање колеге ђакона Ивана Негића са
једног часа из наше школе у оквиру интегративног пројекта, а час се односи
на Проскомидију
https://www.youtube.com/watch?v=nJ8oS_hFpps

Житија светих-Свети Николај Мирликијски кроз програмирану наставу-20
минута


СВЕТИ НИКОЛАЈ МИРЛИКИЈСКИ
Аутор: Сања Симић де Граф


Овај славни светитељ, слављен
и данас по целоме свету, би
јединац син у својих
знаменитих и богатих
родитеља, Теофана и Ноне,
житеља града Патаре, у
Ликији. Као јединца сина,

дарованог им од Бога, они опет
посветише Богу, и тиме дадоше
га Богу као уздарје. Духовном
животу научи се свети Николај

код свог стрица Николаја,
епископа патарског, и

замонаши се у манастиру Нови
Сион, основаном тим истим
стрицем његовим. По смрти
родитеља Николај раздаде
наслеђено имање сиромасима

не задржавајући ништа за себе.


Као свештеник у Патари беше се
прочуо својим милосрђем, мада он

брижљиво скриваше своја
милосрдна дела испуњујући реч
Господњу: "Да не зна левица твоја
што чини десница твоја" (Мт 6, 3).

Када се предаде самоћи и

безмолвију, смишљајући да тако

до смрти проживи, дође му глас
свише: "Николаје, пођи на подвиг
у народ, ако желиш бити од Мене
увенчан". Одмах потом чудесним
Промислом Божјим би изабран за

архиепископа града Мира у
Ликији. Милостив, мудар,
неустрашив, свети Николај био је
прави пастир добри стаду своме.

.


.

У време гоњења хришћана под
Диоклецијаном и Максимијаном
бачен у тамницу, но и у тамници
поучаваше људе закону Божјем.
Присуствовао Првом васељенском
сабору у Никеји,и, из велике
ревности према истини, ударио
руком јеретика Арија. Због тога
дела би уклоњен са Сабора
и од архијерејске службе све док
се неколицини првих архијереја
на Сабору не јави сам Господ
Христос и Пресвета Богородица и
не објавише Своје благоволење
према Николају.


Заштитник истине Божје овај дивни
светитељ био је вазда и одважан
заштитник правде међу људима. У
два маха спасао је по три човека од
незаслужене смртне казне.
Милостив, истинит, правдољубив,
он је ходио међу људима као ангел
Божји. Још за живота његова људи
су га сматрали светитељем и
призивали га у помоћ у мукама и
бедама; и он се јављао, у сну и на
јави, онима који су га призивали,
подједнако лако и брзо наблизу и
надалеко, и помагао


Од његовог лица сијала је
светлост као од лица Мојсијева
, и он је самом својом појавом
доносио утеху, тишину и добру
вољу међу људе. У старости
поболе мало и упокоји се у
Господу, многотрудан и
многоплодан, да се вечно
весели у Царству небеском
продужујући да чудесима на земљи
помаже вернима и прославља Бога
свога. Упокојио се 6. децембра 343.
године (19. децембра по старом)


На иконама св. Николаја обично

се сликају c једне стране Господ Спаситељ c
Јеванђељем
у рукама a c друге Пресвета Дева

Богородица c архијерејским
омофором на рукама. Ово има свој двострук
историјски значај,

и тo y првом случају означава призивање
Николаја к архијерејској служби,
a y другом оправдање њега од казне због

сукоба c Аријем. Св. Методије,
патријарх цариградски, пише: „Једне ноћи
виде свети Николај Спаситеља

нашега у слави где стоји близу њега и пружа му
Јеванђеље, украшено златом и
бисером, a од друге стране виде Богородицу,

која му стављаше на рамена
архијерејски омофор. Мало после овога
виђења представи се Јован,
архиепископ мирски, и Николај би
постављен за архиепископа тога града." To je

први случај.


Други случај десио се у време Првог
сабора у Никеји. Нe могући разлозима
зауставити безумност Арија у хуљењу
Сина Божјег и Његове Пречисте Матере,
св. Николај удари га руком по лицу. Свети
Оци на Сабору негодујући због оваквог
поступка одлучише Николаја од Сабора и
одузеше му
све знаке архијерејске. Те исте ноћи

видеше неколицина Светих Отаца

истоветну визију, наиме: како око св.

Николаја стоје од једне стране Господ
Спаситељ са Јеванђељем a од друге
Пресвета Богородица c омофором
пружајући светитељу одузете му знаке
архијерејства. Видећи ово, Оци се
ужаснуше, и повратише брзо Николају
оно што му беху одузели, и почеше га
поштовати као великог угодника
Божјег и његов поступак према Арију
тумачити не као дело безразложног
гнева, нeгo као израз велике ревности
за истину Божју.


ЧУДЕСНИМ ПРОМИСЛОМ БОЖИЈИМ СВЕТИ
НИКОЛАЈ БИ ИЗАБРАН ЗА АРХИЕПИСКОПА

ГРАДА:

1. ПАТАРЕ
2. БЕОГРАДА
3. МИРА
4. МОСКВЕ


СВЕТИ НИКОЛАЈ ЈЕ ПРИСУСТВОВАО
ПРВОМ

ВАСЕЉЕНСКОМ САБОРУ ОДРЖАНОМ У:

1.2. ЈЕРУСАЛИМУ
СОЛ3. НИКЕЈИ

4. МОСКВИ

УНУ


1 РЕШИТЕ
2 УКРШТЕНИЦУ, ПА
ЋЕТЕ У ЗЛАТНИМ
3 ПОЉИМА ДОБИТИ
4
ТРАЖЕНУ РЕЧ.
5
1. МАНАСТИР У КОМ СЕ ЗАМОНАШИО СВЕТИ НИКОЛА
6 2. АРХИЕПИСКОП МИРСКИ ПРЕ НИКОЛАЈА
7 3. ЈЕРЕТИК КОГА ЈЕ СВЕТИ НИКОЛА УДАРИО ПО ОБРАЗУ
8 4. ОТАЦ СВЕТОГ НИКОЛЕ
5. ОБЛАСТ У КОЈОЈ СЕ НАЛАЗИ ПАТАРА
9 6. СТРИЦ СВЕТОГ НИКОЛЕ
10 7. ГРАД ЧИЈИ ЈЕ АРХИЕПИСКОП БИО СВЕТИ НИКОЛА
11 8. РИМСКИ ЦАР ПРОГОНИТЕЉ ХРИШЋАНА
9. МАЈКА СВЕТОГ НИКОЛЕ
10. СВЕТИ НИКОЛАЈ ...
11.МЕСТО У КОЈЕМ ЈЕ ОДРЖАН ПРВИ
ВАСЕЉЕНСКИ САБОР


БРАДА ТАЛАСИ

САНКЕ МОРНАРИ

ПОКЛОНИ БРОД

ИРВАСИ НЕМИРНО

ДЕДА МРАЗ МОРЕ

СВЕТИ НИКОЛА

ПУТНИК АРИЈЕ
ТУРИСТА БОГОХУЛНИК
СЛЕПИ
ОСМИ НИКЕЈА
ТРГОВАЧКИ ВАСЕЉЕНСКИ САБОР

ЈЕРЕТИК


ПР Т Е ОФ АН СВЕТИ НИКОЛАЈ СЕ ЗАМОНАШИО У МАНАСТИРУ

У С А Д Х Н О Н А СВЕТИ НИКОЛАЈ БИО ЈЕ АРХИЕПИСКОП ГРАДА

Т Н С Д З В К Б Е НИКОЉДАН СЕ СЛАВИ У МЕСЕЦУ

Н В А Р И Ј Е Г Д СТРИЦ СВЕТОГ НИКОЛАЈА

И Н З С Т А Ч В З ПРВИ ВАСЕЉЕНСКИ САБОР БИО ЈЕ У

К М И Р А Л З Њ В СВЕТОМ НИКОЛАЈУ ПОСВЕЋЕН ЈЕ ДАН

А О Н И К О Л А Ј МАЈКА СВЕТОГ НИКОЛАЈА

Н И К Е Ј И Л А Љ СВЕТИ НИКОЛАЈ ЈЕ ЗАШТИТНИК

Е Д Е Ц Е М Б Р У ЈЕРЕТИК

Ч Е Т В Р Т А К Р ОТАЦ СВЕТОЈ НИКОЛАЈА

Задатак 3: Препознавање икона-5 минута
https://wordwall.net/resource/23946152/orthodox-christian-icons-by-sanja-simic-de-
graaf
Изабраћемо опцију са десне стране вишеструког избора где ученици бирају поље и
добијају вишеструки избор. Иконе су исписане на српском и на енглеском језику.
Свака група добија наизменично по три питања:


*Квиз има различите могућности и ученици ће бити охрабрени да код куће са
породицом, али и са вршњацима уче иконе на српском и на енглеском и на тај
начин мисионаре

Додатни рад -Диван си, Господе, у свим светима својим-укрштеница
Ученици ће бити мотивисани да по жељи понављају празнике и дане у
седмици заједно са породицом и пријатељима, а повремено ћемо укључивати
и ове активности на часу


https://anyflip.com/izlhx/nfmh/

1 ПЕ Т Р ОВ Д АН ОВАЈ ДАН ЈЕ ПОСВЕЋЕН
2 ВР А ЧЕВИ УСПОМЕНИ НА ЧАСНИ И
ЖИВОТОТВОРНИ КРСТ ХРИСТОВ,
3 МИТР О ВДАН ХРИСТОВОМ СТРАДАЊУ И СМРТИ.
4 П АВ Л О ВД А Н СЕЋАЊЕ НА ХРИСТОВО СТРАДАЊЕ
ТРЕБА ВЕРНЕ ДА ОХРАБРИ ДА БОГ
5 Н И К О ЉД АН НИКОМЕ НЕ ДАЈЕ ДА НОСИ ВИШЕ НЕГО
ШТО МОЖЕ ДА ПОДНЕСЕ, А НОШЕЊЕМ

ОВОГ КРСТА
ПОСТАЈЕМО СЛЕДБЕНИЦИ

ХРИСТОВИ

1 Празник посвећен Светим апостолима Петру и Павлу (12. јул)
2Празник посвећен бесребреницима Козми и Дамјану који су људе лечили бесплатно, строго поштујући
Христову заповест “бадава примисте, бадава дајите” (14. новембар)
3 Празник посвећен Димитрију Солунском, античком заповеднику Солуна, који је страдао због
ширења хришћанства (8. новембар)
4Сабор Светих славних и свехвалних апостола (13. јул) 5-
Празник посвећен Светом Николи (19. децембар)


Завршни део часа-5 минута саопштава -даје
резултате рада повратн
Вероучитељ ће ученицима још једном истаћи значај празника али и да на основу
пуноћу наше вере можемо једино доживити кроз Евхаристију. Договарамо се направљених у информацију
са ученицима који желе да дођу у недељу на Литургију. бележака да ли је
- даје препоруке и задовољан
Ученици добијају материјал који могу да користе код куће-Веронаука постигнућем
кроз енигматику даља упутства за
и
https://anyflip.com/scxpd/sboi/ рад

формативном

и

сумативном

оценом
-

предлаже и

усваја

наредн

и

пројекат


Евалуација и самоевалуција -мотивише -пише извештај

Евалуција-Имајући у виду да јеовај час интегративан и да има доста аспеката, ученике о реализованим
како бисмо добили значајну повратну информацију, замолићемо ученике да до а д
следећег часа на листу папира напишу искрено своје утиске о часу, са
могућностима шта им се допало а шта не, као и могућностима конструктивних активностима
сугестија.
изврше анонимну
Самоевалуација-Колеге које су реализовале час заједнички ће одржати састанак
и написати извештај. евалуацију и

самоевалуацију


У понедељак 12.12.2022. у ИО Зајача реализовали смо интегративну радионичарску наставу чији је продукт
била трпеза љубави посне пите. Ова ученичка пројектна настава имала је задатак да кроз заједнички рад и
сарадњу повежу знања из различитих предмета, а као круна свега је радост да могу да уживају у
продуктима свога рада и дељењу истих.
Реализатори радионичарске наставе су: Марта Ђуричић 7-2, Исидора Петровић 8-2, Мила Перишић 8-2,
Јасмина Икановић 7-2, Тамара Васиљевић 7-2, Ајша Мигић 7-2, Дајана Радојичић 8-2, Ивана Мијић 8-2, Јана
Комарчевић 8-2 и наставници Миланка Васиљевић, Светлана Ђурић, Александра Стефановић, Слађана
Осатовић, Александар Томић, Иван Негић, Бојана Ковач, Слађана Живановић, Љубиша Радовановић, Петар
Косовац, Сања Симић де Граф. Захваљујемо Мирјани Негић на сарадњи, као и нашим дивним помоћним
радницама Милени и Снежани. Радионичарској настави присуствује директор Владан Андрић.
https://osvukloznica.edu.rs/trpeza-ljubavi/

Пројекат https://anyflip.com/scxpd/nrwj/


У понедељак 12.12.2022. у оквиру интегративног пројекта ТРПЕЗА ЉУБАВИ, имали смо један занимљив час.
Седми разред имао је интегративни час верске наставе, математике и енглеског језика. Госпођа Мирјана
Негић обезбедила је материјал за овај час-направила је укусну посну питу са сојом и празилуком која нам
је послужила за доказивање Питагорине теореме. Питу смо поделили на коцкице. Направили смо
Питагорин троугао чије су катете биле 3 и четири коцкице. Затим смо од осталихкоцкица правили квадрате
над катетама и квадрат над хипотенузом. Како је квадрат над мањом катетом садржао 9 коцкица, над
већом катетом 16, а квадрат над хипотенузом 25 коцкица, доказали смо да је квадрат над хипотенузом
једнак збиру квадрата над катетама. Вежбали смо енглески језик са наставницом Сањом Симић де Граф
понављајући геометријске облике, показне заменице, задатке где смоистакли да именица катета има
неправилну множину, вежбали времена. А затим смо и урадили неке задатке из математике где смо кроз
пите примењивали Питагорину теорему. Вероучитељ Иван Негић објаснио је деци шта је то агапе или
трпеза љубави, а онда смо се сви послужили и дегустирали ову изузетно укусну питу. Часу је асистирао
наставник физичког Александар Томић, а присуствовао је директор Владан Андрић, помоћник директора
Петар Косовац и учитељице Миланка Васиљевић, Светлана Ђурић и Александра Стефановић.


Ученички пројекат-поступак прављења посних пита
https://www.youtube.com/watch?v=jaS_PqrKZIM


ТРПЕЗА ЉУБАВИ
ПОСНЕ ПИТЕ

РАДИОНИЧАРСКА НАСТАВА У ИО ЗАЈАЧА

Реализатори радионичарске наставе су:

Марта Ђуричић, ученика 7-2, Исидора Петровић 8-2, Мила Перишић
8-2, Јасмина Икановић 7-2, Тамара Васиљевић 7-2, Ајша Мигић 7-2,
Дајана Радојичић 8-2, Ивана Мијић 8-2, Јана Комарчевић 8-2

и наставници Миланка Васиљевић, Светлана Ђурић, Александра
Стефановић, Слађана Осатовић, Александар Томић, Иван Негић,
Бојана Ковач, Слађана Живановић, Љубиша Радовановић, Петар
Косовац, Сања Симић де Граф. Захваљујемо Мирјани Негић на
сарадњи, као и нашим дивним помоћним радницама Милени и
Слађани. Радионичарској настави присуствује директор Владан
Андрић.

https://www.youtube.com/watch?v=jaS_PqrKZIM&fbclid=IwAR0yZhYzPpmOox
GtevNii3L8QX9VD5myiNbd6bvTYWrn2BnVpitDrXpVhSE


Click to View FlipBook Version