The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

Csekéné Valkony Andrea Portfólió 2014.04.30.

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by valkonyandi, 2016-04-16 14:17:56

Csekéné Valkony Andrea Portfólió 2014.04.30.

Csekéné Valkony Andrea Portfólió 2014.04.30.

Melléklet:

1. sz. melléklet
„táblakép”

2. sz. melléklet
„táblakép”

3. sz. melléklet
„táblakép”





Házi feladat:

Előző óra anyagából: ”Keresés a Világhálón”

ÓRATERVEZET 4.

A pedagógus neve: Csekéné Valkony Andrea

Műveltségi terület: Informatika- alkalmazói ismeretek

Tantárgy: Informatika

Osztály: 2. osztály

Az óra témája: Okos Doboz informatika órán /nyelvtan/ Mondatalkotó

Előző óra anyaga: A különböző böngészőprogramok meglévő ismeretinek felelevenítése

Az óra célja és feladata:

 a hangokról és a betűkről tanultak ismétlése, az ábécé és a betűrend gyakorlása
Fejlesztendő kompetenciák:

 a hatékony, önálló tanulás: az információk összegyűjtésének, feldolgozásának
képessége;

 a tanultak alkalmazása,
 a számítógép önálló használatának képessége
Anyanyelvi kommunikáció:
 helyes kiejtés, olvasáskészség, szövegértési képesség,
 szókincsbővítés
 Meglévő ismeretek felelevenítése a hagyományos információ keresés

gyakorlásával
 Az adott információ megkeresése
 Finommotorika fejlesztése az egér használatával
 Figyelmes és pontos munkára nevelés
 Alkalmazói készség fejlesztése a Google kereső programról tanultak

felelevenítésével.
 A számítógép kezelés jártasságának fejlesztése a keresőprogram tudatos

alkalmazásával
 Szociális kompetencia fejlesztése az óra végi értékeléssel.

Az óra didaktikai feladatai: 1. a figyelem felkeltése, 2. a tanuló informálása a célról, 3.

előismeretek felidézése, 4. a tények, jelenségek sokoldalú elemzése, 5. fogalomalkotás,

következtetés absztrakciók, 6. rendszerezés és rögzítés, 7. alkalmazás, 8. ellenőrzés és

értékelés.

Tantárgyi kapcsolatok: Magyar nyelvtan, írás-olvasás,

Felhasznált források: www.google.hu , www.egyszervolt.hu,

http://www.okosdoboz.hu/gyakorlo-feladat/2581 /Okos Doboz, vázlat/

Eszközök: Számítógép, projektor, Projektoron”táblaképek” kivetítése, Imagine-Logo

program/Írás/

Dátum: 2014. február 12.

Munkaformák: Frontális munka, egyéni munka,

Didaktikai Az óra menete Módszerek,
feladatok
Tanítói tevékenységek, kérdések, Tanulói tevékenységek, Eszközök,
munkaformák,
utasítások válaszok
Idő,

megjegyzés

Szervezési Köszönés Játékok órák előtt: Módszer:
Feladatok bemelegítés beszélgetés,
Leülnek a helyükre Az órát mozgásos, bemelegítő megfigyelés,
Bevezetés játékokkal kezdjük második szemléltetés
osztályban is. A mozgásos,
dramatikus elemek egyrészt Munkaforma:
színesítik az órát, másrészt Frontális
komoly jelentésük, osztálymunka
készségfejlesztő hatásuk van a

kifejezetten informatikai
ismeretek tekintetében is.

Az ábécé felidézése, hangos Időkeret:
elmondása 3x, játékos formában: 3 perc

- lányok – fiúk (jelre váltás) Módszer:
- hangosan – Tanári ellenőrzés

némán (tapsra Munkaforma:
Frontális
folytasd) osztálymunka
- láncban, egyénileg az
Eszköz:
ülésrend alapján 1. sz. melléklet
„táblakép”
(kígyóvonalban)

Idő:
5 perc

Motiváció 1. Módszer:
beszélgetés,
- Figyeld meg, milyen Munkaforma:
képeket teszek ki a Frontális
táblára, a megfelelő szót osztálymunka
írd a képek mellé.
Eszköz:
- Elkezdem az elsőt, Ti 2. sz. melléklet
folytatjátok. „táblakép

- Ha leírtátok, tapsoljuk el, Időkeret:
szótagolva, ahogy 10 perc

szoktuk! Módszer:
beszélgetés,
Gyakorlás: Betűcsoportosítás: Munkaforma:
- rövid mgh-­‐k Frontális
- hosszú mgh-­‐k osztálymunka
- egyjegyű msh-­‐k
- kétjegyű msh-­‐k Eszköz:
3. sz. melléklet
- nézzetek a táblára, „táblakép
- „Helyezz egy betűt a
Időkeret:
megfelelő csoportba!” 5 perc

Célkitűzés - Használd a mutató pálcát! Módszer:
Fő rész beszélgetés,
A mai órán az Okos Dobozban Munkaforma:
fogunk játszani

Nyissátok meg a leggyakrabban
használt böngészőt!

- Kattintsatok a Mozilla

Firefox ikonjára! Mozila Firefox megnyitása Frontális, egyéni
- Írd be az egyik kedvenc osztálymunka
Eszköz:
játékos weboldalunk kép a Mozilla Firefox
címét a címsorba! nyitó oldaláról
Megjegyzés:
(www.egyszervolt.hu) 4. sz. melléklet
„táblakép”
Projektor segítségével kivetítem a
weboldal címét, segítve azoknak a 5. sz. melléklet
tanulóknak, akinek még ez lassan „táblakép”

megy. Számítógép
- Nézzetek a Okos Doboz feladat
kivetítőre!(tábla) Én is

rákattintok! Okos Doboz digitális
- A címsorba írd be a taneszköz ellenőrző
funkciója értékeli a
következő címet! feladatmegoldást.

www.egyszervolt.hu

- kattintsatok az Okos
Doboz ikonjára!

Mondatalkotó – játék a A feladat fő célja a szövegértő
számítógépen. olvasás, a szintetizáló
gondolkodás, sorba rendezés
- A vonat vagonjaiban egy képességének fejlesztése,
szétdarabolt mondat valamint a helyesírási
elemeit találod. szabályok gyakorlati
alkalmazása. A gyerekeknek
- Alkoss ezekből értelmes egy mondat elemeiből értelmes
mondatot kell összeállítaniuk, a
mondatot!
- Rendezd sorba az egér

segítségével a vagonokat
úgy, hogy azokból
értelmes mondatot kapj!

- Ha jó a mondat, zöldre szavak és írásjelek sorba
vált a vonat. rendezésével.

- Ha nem sikerült, piros Időkeret:
lesz, ám akkor javíthatsz. 15 perc

- Ha teheted, hangosan
olvasd el a mondatokat!

Gyakorlás - Zárjátok be a netet, egy Módszer:
Memóriajáték kicsit játszunk a SEBRAN beszélgetés,
gyakorlás
SEBRAN programon is! szemléltetés,
- a „szó memóriát”
Munkaforma:
kapcsold be, indulhat a egyéni osztálymunka
játék
Megjegyzés:
6. sz. melléklet
„táblakép”

Időkeret:
5 perc

Befejező Tanulói aktivitás, a Értékelés után a számítógépek Módszer:
rész gépkezelésben, való jártasság kikapcsolása, magyarázat,
szintje, magatartás értékelése, beszélgetés, közlés
Értékelés
az együttműködés szintje és dicséret
megvalósulása,
Időkeret
munkáik szöveges értékelése 3 perc

Értékelés után a számítógépek
kikapcsolása, elpakolás

Melléklet:

1. számú melléklet” táblakép”a-kivetítőn

2. számú melléklet” táblakép”a-kivetítőn

3. számú melléklet” táblakép”a-kivetítőn

4. számú melléklet” táblakép”a-kivetítőn
5. számú melléklet” táblakép”a-kivetítőn
6. számú melléklet” táblakép”a-kivetítőn



ÓRATERVEZET 5.

A pedagógus neve: Csekéné Valkony Andrea
Műveltségi terület: Informatika- alkalmazói ismeretek
Tantárgy: Informatika
Osztály: 2. osztály
Az óra témája: Okos Doboz az informatika /olvasás/ órán „Ki vagyok én?”
„Ellentétek”
Előző óra anyaga: Okos Doboz informatika órán /nyelvtan/ Mondatalkotó
Az óra célja és feladata:

 Ismeretek szerzése a találós kérdésekkel kapcsolatban, annak magyarázatai
 feladattartás; szabálykövetés; elemzés; általánosítás; konkretizálás; általános

tájékozottság; összehasonlítás; felidézés; döntés; kreativitás,
 Meglévő ismeretek felelevenítése a hagyományos információ keresés

gyakorlásával
 Az adott információ megkeresése
 Finommotorika fejlesztése az egér használatával
 Tudatos információkeresés, annak lépései és elsajátítása
 Figyelmes és pontos munkára nevelés
 A számítógép kezelés jártasságának fejlesztése a keresőprogram tudatos

alkalmazásával
 Szociális kompetencia fejlesztése az óra végi értékeléssel.
Az óra didaktikai feladatai: 1. a figyelem felkeltése, 2. a tanuló informálása a célról, 3.
előismeretek felidézése, 4. a tények, jelenségek sokoldalú elemzése, 5. fogalomalkotás,
következtetés absztrakciók, 6. rendszerezés és rögzítés, 7. alkalmazás, 8. ellenőrzés és
értékelés.
Tantárgyi kapcsolatok: Magyar írás-olvasás,
Felhasznált források: www.egyszervolt.hu, http://www.okosdoboz.hu/gyakorlo-

feladat/2580, http://www.okosdoboz.hu/gyakorlo-feladat/2582
Eszközök: Számítógép, projektor, Projektoron”táblaképek” kivetítése,
Dátum: 2014. február 17.
Munkaformák: frontális, csoportos, páros és egyéni munka

(tanári kijelölés képesség alapján vagy pár/csoportalakító játékkal véletlenszerűen)

Didaktikai Az óra menete Módszerek,
feladatok Eszköz szükséglet
Tanítói tevékenységek, kérdések, Tanulói tevékenységek, (hagyományos, és
IKT alapú
utasítások válaszok munkaformák,
Tanulásszervezési
módok
Idő,
megjegyzés
Ellenőrzés,
értékelés módjai

Szervezési Köszönés Játékok órák előtt: Módszer:
Feladatok bemelegítés beszélgetés,
gépek bekapcsolása Az órát mozgásos, bemelegítő megfigyelés,
Célkitűzés játékokkal kezdjük második szemléltetés
Bevezetés A mai órán is az Okos osztályban is. A mozgásos,
Ráhangoló Dobozban fogunk játszani. dramatikus elemek egyrészt Idő:
interaktív színesítik az órát, másrészt 2 perc
feladat komoly jelentésük,
készségfejlesztő hatásuk van a
Célkitűzés
kifejezetten informatikai
ismeretek tekintetében is.

- Mit láttok a táblán? - Okos Doboz játékot Munkaforma:

Okos Doboz digitális Frontális, és egyéni
feladatgyűjteményből: munka
Ki vagyok én?
2. o. Olvasás-- írás Eszköz:

Számítógép, vagy
tábla. Okos Doboz
feladat

1. számú melléklet”
táblakép”a-kivetítőn

Nézzetek a kivetítőre!(tábla) Én A feladat az olvasás Okos Doboz digitális
is rákattintok! szövegértés, fogalomalkotás, taneszköz ellenőrző
feleletválasztás képességét funkciója pontozza
az elért eredményt,
fejleszti. A gyerekeknek igaz majd %-­‐ban
állítások alapján kell kiértékeli azt.
kiválasztaniuk a helyes
fogalmat, amiről a leíró

mondatok szólnak. A feladat 2. számú melléklet”

feladat: célja a néma értő olvasás táblakép”a-kivetítőn

- Olvasd el Julcsi képességének, a megértésnek
gondolatait! Találd ki,
fejlesztése, fogalomszűkítéssel,

mire gondolhatott és feleletválasztással.

kattints arra a képre!

- Ha jó a megoldásod,
zöldre változik a kép

színe, ha hibázol piros,

ám akkor még javíthatsz!

-

Időkeret:
15 perc

Fő rész A találós kérdések jellemző Módszer:
- Nézzetek a táblára, Találd tulajdonságainak magyarázat,
Tananyag ki, most szóban, hogy beszélgetés, közlés
feldolgozása megbeszélése, korábbi

mire gondolhatod Julcsi? ismeretek felelevenítése.

találós kérdések, feladványok dicséret
megfejtése szóban
Eszköz:

A találós kérdések kivetítése a 3. számú melléklet”

táblára Kivetítem a táblára. táblakép”a-kivetítőn

Gyűjteményes
könyvek
segítségképp a

csoportoknak

frontális, csoport és
páros munka

Időkeret:
10 perc

- most újra játszani fogunk Új Okos Doboz játék játszása: Munkaforma:
az Okos doboz egyik Okos Doboz digitális Frontális, és egyéni
játékával, nézz a táblára! feladatgyűjteményből: munka

feladat: Ellentétek Eszköz:
- Keresd meg az első 2. o. Olvasás- írás Számítógép, vagy
tábla. Okos Doboz

oszlopban található A tanulóknak meg kell keresnie feladat
szavak ellentétpárját a
második oszlopban, majd és párosítania az ellentétes
kösd össze azokat!
Mindegyik szó szópárokat. Ha megtalálták, Okos Doboz digitális
párosítható, tehát ügyelj össze kell kötniük azokat. taneszköz ellenőrző
arra, hogy egyik szó se Minden szónak van funkciója pontozza
maradjon pár nélkül! ellentétpárja a feladatban. Az az elért eredményt,
ellentétes fogalmak ismeretén majd %-­‐ban
túl, a diákok a feladatok kiértékeli azt.
megoldása után az

ellentétpárokkal mondatokat Módszer:
írhatnak a füzetükbe. Így ez a magyarázat,
feladat kiegészíthető beszélgetés, közlés
hagyományos fogalmazási

feladatokkal is. Hasonlóan a

gyerekek a feladat megoldása

folyamán szóban is alkothatnak

mondatokat a szópárok

elemeivel.

a gépen a játékos interaktív
feladatok elvégzése

Időkeret:
15 perc

Befejező Munkaforma:
rész Frontális,
Módszer:
Értékelés magyarázat,
beszélgetés, közlés
Tanulói aktivitás, a dicséret
gépkezelésben, való jártasság
szintje, magatartás értékelése, Időkeret:
az együttműködés szintje és 3 perc
megvalósulása,

munkáik szöveges értékelése

Értékelés után a számítógépek
kikapcsolása, elpakolás

Mellékletek

1. számú melléklet” táblakép”a-kivetítőn

2. számú melléklet” táblakép”a-kivetítőn

3. számú melléklet” táblakép”a-kivetítőn

Találós kérdések

1. Költöző madár, víz közelében él. Hosszú a lába és a csőre, békával, hallal
táplálkozik.

2. Mesebeli szereplő. Tündérország kapuját őrzi. Gonosz és erős, több feje van,
lángot fúj.

3. Ősszel érő gyümölcs, szeptemberben szüretelik.
4. Erdőben él. Négylábú állat. Vörös a bundája. Éjszaka vadászik.
5. Lehullnak a levelek. Hűvösebb az idő. Kezdődik az iskola. Betakarítják a

termést.
6. Nálunk állatkertben élő állat. Sárgás szőrén foltok vannak. Négylábú, növényeket

eszik. Nagyon hosszú a nyaka.
7. Főként erdőben élő emlősállat, de városokban is találkozhatunk vele. Pusztítja az

egereket, rovarokat. Ha összegömbölyödik, olyan, mint egy labda. Tüskéi
vannak.
8. Nappali jelenség, eső után láthatod az égen, ha kisüt a nap. Színes félkör alakú,
hét színe van.
9. Háziállat. Szőr borítja a testét. Négy lában van. A házat őrzi.
10. Főként erdőkben él. Fehér színű a virága. A tavasz első hírnöke. Védett, nem
szabad letépni.

4. számú melléklet” táblakép”a-kivetítőn

Okos Doboz Tanóra képei

ÓRATERVEZET 5.

Reflexiók

Az órát az óratervnek megfelelően sikerült vezetnem. A tanulók meglévő kompetenciáit
figyelembe véve, próbáltam a feladatok összeválogatásánál figyelembe venni a nehézségi
szintek változatosságát is. A számítógép „csak” informatikai eszköz, amely az információval
való célszerű tevékenység során praktikusan felhasználható, a számítógép használata nem
öncél. Informatika órám elején, játékos, számítógép nélküli bevezető részt alkalmaztam. Az
informatikaterem berendezése kifejezetten támogatja ezt a tevékenységet. A terem közepén
kialakított kb. négyzet alakú, szabadon belakható, kellően tágas tér kedvez a csoportos
játékoknak; ezekkel a játékokkal a számítógépes feladatokat készítettem elő. Így a
számítógép-alkalmazás más tevékenységekkel integrálódik, az informatikaóra nem válik
elszigetelt gyermek-gép kapcsolattá.
A ráhangolódás folyamán a tanulói tevékenységek és a téma felvetése, a személyes tudás
aktiválását biztosítják. A mozgásos, dramatikus elemek egyrészt színesítik az órát, másrészt
komoly jelentésük, készségfejlesztő hatásuk van a kifejezetten informatikai ismeretek
tekintetében is. Tanítványaimban próbáltam kialakítani az önálló ismeretszerzés, kutatás
igényét. Úgy érzem az óra folyamán mindenkit ösztönöztem az IKT-eszközök hatékony
használatára a tanulás folyamatában. Az óráimon mindig figyelek arra, hogy érthetően, a
tanulók életkori sajátságainak és a tanóra pedagógiai céljainak megfelelően kommunikáljak.

Az óra menete
Szervezési feladatok, motiváció:
Játékok órák előtt: Bemelegítő játék-kapcsolat az informatikához.
Az órát mozgásos, bemelegítő játékokkal kezdjük második osztályban is. A tanulók örömmel
jöttek a tanórára, úgy éreztem, teljes figyelemmel fordultak felém. A tanuláshoz megfelelő
hatékony és nyugodt kommunikációs teret, feltételeket alakítottam ki.

Célkitűzés
Óráimon a célok tudatosításából indulok ki, figyelembe véve a tantervi előírásokat, az
intézmény pedagógiai programját.

Főrész

- Okos Doboz játék
Okos Doboz digitális feladatgyűjteményből:
Ki vagyok én?
2.o olvasás - írás

Feladat:
- Olvasd el Julcsi gondolatait! Találd ki, mire gondolhatott és kattints arra a képre!
- Ha jó a megoldásod, zöldre változik a kép színe, ha hibázol piros, ám akkor még
javíthatsz!

A feladat az olvasás szövegértés, fogalomalkotás, feleletválasztás képességét fejleszti. A
gyerekeknek igaz állítások alapján kell kiválasztaniuk a helyes fogalmat, amiről a leíró
mondatok szólnak. A feladat célja a néma értő olvasás képességének, a megértésnek
fejlesztése, fogalomszűkítéssel, feleletválasztással.

Okos Doboz digitális taneszköz ellenőrző funkciója pontozza az elért eredményt, majd %-­‐
ban kiértékeli azt. A találós kérdések jellemző tulajdonságainak megbeszélése, korábbi
ismeretek felelevenítése. Találós kérdések, feladványok megfejtése szóban, a találós
kérdések kivetítése a táblára.

- Új Okos Doboz játék játszása:
Okos Doboz digitális feladatgyűjteményből:
Ellentétek
2. o. Olvasás- írás

Feladat:
- Keresd meg az első oszlopban található szavak ellentétpárját a második oszlopban,
majd kösd össze azokat! Mindegyik szó párosítható, tehát ügyelj arra, hogy egyik szó
se maradjon pár nélkül!

A tanulóknak meg kell keresnie és párosítania az ellentétes szópárokat. Ha megtalálták, össze
kell kötniük azokat. Minden szónak van ellentétpárja a feladatban. Az ellentétes fogalmak
ismeretén túl, a diákok a feladatok megoldása után az ellentétpárokkal mondatokat írhatnak a
füzetükbe. Így ez a feladat kiegészíthető hagyományos fogalmazási feladatokkal is.
Hasonlóan a gyerekek a feladat megoldása folyamán szóban is alkothatnak mondatokat a
szópárok elemeivel. A gépen a játékos interaktív feladatok elvégzése

Komplex módon vettem figyelembe a folyamat minden lényeges elemét: a tartalmat,
figyelemmel kísértem a tanulók előzetes tudását, motiváltságát, életkori sajátosságait, az
oktatási környezet lehetőségeit. Úgy érzem, módszertani ismereteim korszerűek, gazdagok.
Ismerem a tantárgy oktatása során felhasználható eszközöket, azokat és a tanulók életkori
sajátságainak megfelelően használom. Azoknak a tanulóknak, akiknek technikai problémái
adódtak, szükség esetén segítettem.
A csoportjelentős része, jó motivációs készséggel rendelkezik, munkájuk, feladatuk,
színvonalas volt. A megadott időre precízen elkészítették a munkákat. A kitűzött cél fontos
számukra, és ennek érdekében mindent meg is tesznek. Szorgalmasak és feladat tudatok is
kiemelkedő.

A tanulók órai munkájának értékelése
Az óra végén értékeltem a tanórai munkát, megdicsértem a tanulók munkáját.
Úgy érzem, hogy a tanóra a tematikus tervvel összhangban valósult meg. Az óra megfelelő
szakaszaihoz megfelelő célokat rendeltem hozzá, a célok elérése érdekében megfelelő
módszereket és munkaformákat alkalmaztam.

ÓRATERVEZET 6.

A pedagógus neve: Csekéné Valkony Andrea
Műveltségi terület: Informatika- alkalmazói ismeretek
Tantárgy: Informatika
Osztály: 2. osztály
Az óra témája: Meseillusztráció készítése, Móricz Zsigmond: Iciri-piciri

Előző óra anyaga: Okos Doboz az informatika órán „Ki vagyok én?” „Ellentétek”

Az óra célja és feladata:

 Imagine Logo program felelevenítése, egyszerű rajzos, dokumentum
készítése (a meséről) Imagine szerkesztő rajzolóprogram segítségével

 Az Imagine Logo háttérrajzolója használatának gyakorlása
 Önálló alkotás készítése a számítógép használatával
 A mese szereplőinek, helyszíneinek megfigyelése, egy-egy legjobban

tetsző esemény kiemelése.
 Meglévő ismeretek felelevenítése a hagyományos információ keresés

gyakorlásával
 Lényeglátás fejlesztése. Egy eseményből fontos elemek, információk

kiemelése.
 Ötletesség, fantázia, gondolkodás fejlesztése.
 Az adott információ megkeresése
 Finommotorika fejlesztése az egér használatával
 Szociális kompetencia fejlesztése az óra végi értékeléssel.

Az óra didaktikai feladatai: 1. a figyelem felkeltése, 2. a tanuló informálása a célról, 3.
előismeretek felidézése, 4. a tények, jelenségek sokoldalú elemzése, 5. fogalomalkotás,
következtetés absztrakciók, 6. rendszerezés és rögzítés, 7. alkalmazás, 8. ellenőrzés és
értékelés.
Tantárgyi kapcsolatok: Magyar írás-olvasás, Rajz és vizuális kultúra
Felhasznált források: http://egyszervolt.hu/dal/kalaka-iciri-piciri.html
http://egyszervolt.hu/mese/iciri-piciri2.html,

Eszközök: Számítógép, projektor, Imagine Logo program
Dátum: 2014. február 19.
Munkaformák: Frontális munka, egyéni munka,

Didaktikai Az óra menete Módszerek,
feladatok Eszközök,

Tanítói tevékenységek, Tanulói tevékenységek munkaformák,
kérdések, utasítások Idő,

megjegyzés

Szervezési Köszönés Játékok órák előtt: Módszer:
Feladatok bemelegítés beszélgetés,
Az órát mozgásos, bemelegítő megfigyelés,
Bevezetés Leültetem a gyerekeket. játékokkal kezdjük második szemléltetés
Ráhangolás osztályban is. A mozgásos,
- Ma egy mesét dramatikus elemek egyrészt Munkaforma:
Motiváció fogunk megnézni! színesítik az órát, másrészt Frontális
komoly jelentésük, osztálymunka
- Címe: Móricz készségfejlesztő hatásuk van a
Zsigmond: Iciri- Leülünk a
piciri, de előtte kifejezetten informatikai teremben
meg is hallgatjuk. ismeretek tekintetében is.

http://egyszervolt.hu/dal/kalaka- Eszköz:

iciri-piciri.html PC, Internet

Célkitűzés: - Ha megnéztük a
mesét rajzolni

fogunk az Imagine

Logo program
segítségével.

Főrész: Mese bemutatása a
táblánál

Ezt követően
megbeszéljük a mese
elérési útvonalát, majd
elindítom azt, és a
projektor segítségével
kivetítem a mesét.

Elérési útvonal: Megfigyelési
http://www.egyszervolt.hu
szempontot nem

adok, a mese
egészére kell

figyelni a
tanulónak.

Mese Móricz Zsigmond: Iciri-piciri,
cselekménye
Ajaj, hol volt hol nem volt...

Volt egyszer egy iciri-piciri
házacska.

Ott lakott egy iciri-piciri kis

macska.
Volt annak két iciri-piciri kis
ökre,
rákaptak egy iciri-piciri kis
tökre.
Csizmát húz az iciri-piciri kis

macska,
hová lett az iciri-piciri

barmocska?
Bejárja az iciri-piciri kis
erdőt,

s nem leli az iciri-piciri
tekergőt.
Bejárja az iciri-piciri
kaszálót,
s nem látja az iciri-piciri
kószálót.
Rátalál egy iciri-piciri kis
tökre,
bánatában iciri-picirit
meglökte.

Felfordult az iciri-piciri
tököcske,
benne a két iciri-piciri
ökröcske.
Megörült két iciri-piciri
ökrének:
Vége van az iciri-piciri
mesének.

Időkeret:
10 perc

Mese Módszer:
feldolgozása

Ezeket megbeszéljük közösen, a beszélgetés,

kérdésekre válaszolva. megfigyelés,

szemléltetés

Munkaforma:
Frontális
osztálymunka

Konkrét feladatot és
irányított kérdéseket
kapnak a tanulók:

- Kik voltak a
mesében a
szereplők?

- Hol játszódik a
mese története?

- Mire kaptak rá a
kis ökröcskék?

- Mit járt be a

kismacska?
- hol találta meg az

ökröcskéket?

Szerepjátszás, mimetizálás Bemutatják a tanulók, amikor Módszer:
nem találja a kismacska az beszélgetés,
ökröket, szomorú arcot vágnak, megfigyelés,
sírnak, hangtalanul zokognak. szemléltetés

Örülnek, és nevetnek, mikor Munkaforma:

megtalálja a két kis ökröcskét a Frontális

kismacska. osztálymunka

Időkeret
5 perc

Rajz - Kapcsoljátok be a A gyermekek bekapcsolják a Módszer:
készítése a
meséhez számítógépeket! számítógépeket, majd elindítják beszélgetés,

- indítsátok el az az Imagine Logo rajzoló magyarázat,

Imagine Logo programját.

rajzoló programját!

A bekapcsolás menetét, majd a

Kivetítem a táblára. program indítását egy-egy

tanuló mondja el lépésenként. Munkaforma:

egyéni

A program indítása után

feladatuk, az hogy teljesen
önállóan, az eddig
tanultak alapján
készítsenek egy
illusztrációt, képet a mese
egyik jelenetéről,
helyszínéről,
szereplőjéről, ami nekik a

legjobban tetszett.

Míg dolgoznak, a Időkeret:
gyerekek körbejárok, 25 perc

segítséget nyújtok a A gyerekek körbe járnak és

rászoruló gyermekeknek, megnézhetik egymás munkáit.

fogom esetenként a

kezüket, beszélünk a mese

cselekményéről, azt kicsit

felelevenítjük.

Befejező - Álljatok fel és Módszer:
rész nézzük meg körbe magyarázat,
Értékelés járva, ahogy beszélgetés,
szoktuk, egymás közlés
munkáját. dicséret

- Mentsétek el a
munkátokat a

dokumentumba!

Tanulói aktivitás, a
gépkezelésben, való
jártasság szintje,
magatartás értékelése,
az együttműködés szintje
és megvalósulása,
munkáik szöveges
értékelése
Értékelés után a
számítógépek
kikapcsolása.

Időkeret:
5 perc

Konkrét feladatok és irányított kérdések a meséhez:

- Kik voltak a mesében a szereplők?
- Hol játszódik a mese története?
- Mire kaptak rá a kis ökröcskék?
- Mit járt be a kismacska?
- hol találta meg az ökröcskéket?

TANULÓI MUNKÁK

ÓRATERVEZET 7.

A pedagógus neve: Csekéné Valkony Andrea
Műveltségi terület: Informatika- alkalmazói ismeretek
Tantárgy: Informatika
Osztály: 2. osztály
Az óra témája:”Paint” program felelevenítése, egyszerű rajzos, és szöveges dokumentum
készítése a „Paint” rajzolóprogram segítségével, névnapi képeslap
Előző óra anyaga: Meseillusztráció készítése, Móricz Zsigmond: Iciri-piciri
Az óra cél- és feladatrendszere:

 A tanulók ismerjék fel az egyszerű alakzatokat
 Négyzet, téglalap, ellipszis, kör
 Ismerjék a rajzolóprogram alakzatokat rajzoló és színező

eszközeit
 A kreatív tevékenységre való képesség kialakítása
 Találjanak ki ábrákat a tanult alakzatok felhasználásával
 Cél, hogy fejlődjön deduktív gondolkodásuk, szabálykövető és

döntési képességük
 Memória, figyelem, koncentráció fejlesztése
Az óra didaktikai feladatai: 1. a figyelem felkeltése, 2. a tanuló informálása a célról, 3.
előismeretek felidézése, 4. a tények, jelenségek sokoldalú elemzése, 5. fogalomalkotás,
következtetés absztrakciók, 6. rendszerezés és rögzítés, 7. alkalmazás, 8. ellenőrzés és
értékelés.
Az oktatási folyamatban megvalósuló didaktikai feladatok:
 Motiválás
 Gyakorlás
 Alkalmazás
 Ellenőrzés, értékelés

Tantárgyi kapcsolatok: Magyar írás-olvasás, Környezetismeret, Rajz és vizuális kultúra
Felhasznált források, Eszközök: Számítógép, projektor, képek a virágokról és házakról.
Projektoron”táblaképek” kivetítése, Képek a rajzoló program ikonjairól.
Dátum:2014. február 24.
Munkaformák: Frontális munka, egyéni munka,

Didaktikai Az óra menete Módszerek,
feladatok Eszközök,
Tanítói tevékenységek, kérdések, Tanulói tevékenységek, válaszok munkaformák,
Szervezési utasítások mozgásos, bemelegítő játékok Idő,
Feladatok megjegyzés
Bevezetés Köszönés
bemelegítés Módszer:
Hangulati magyarázat,
Előkészítés - Ki szeretné a mai órán a beszélgetés,
„kis testnevelést” megfigyelés

bemutatni? Munkaforma:
frontális
- Gyere ki N! Mutasd be a osztálymunka

gyakorlatokat!
- Ügyes voltál!

Játékok órák előtt: Időkeret:
Az órát mozgásos, bemelegítő 2 perc
játékokkal kezdjük második
osztályban is. A mozgásos, Eszköz: képek,
dramatikus elemek egyrészt a virágokról
színesítik az órát, másrészt komoly Megjegyzés:
jelentésük, készségfejlesztő „táblakép”
hatásuk van a kifejezetten
informatikai ismeretek
tekintetében is.
- Üljetek le a helyetekre.

Motiváció A táblán kivetítek képeket a
virágokról.

- Ki emlékszik rá, melyik Dal a hóvirágról Módszer:
Beszélgetés,
verset tanultuk a (verselés)
virágokról? közlés, dicséret
- M tudod a címét?

- Igen.

- Ügyes voltál! Munkaforma:
- Ki emlékszik rá, ki írta a Frontális
osztálymunka
verest?

- E? -Benedek Elek:
- Nagyon ügyes vagy. Dal a hóvirágról
- Álljatok fel, mondjuk el

közösen, hangosan,

Benedek Elek versét, amit
a hóvirágról tanultatok! Kedves virágom vagy te, hóvirág,

- Nagyon szépen mondtátok Gyermekkorom legszebb virága

a verset! vagy.
- Üljetek vissza a Édes öröm szívemnek nézni rád:
Virulsz, bár dajkád a hó és a fagy.
helyetekre!

- Nézzetek a táblára! Miket - Virágokat Időkeret:
láttok a képen? 2 perc

Módszer:
szemléltetés,
magyarázat,
beszélgetés,
megfigyelés

Több lehetséges választ is Munkaforma:
meghallgatok. Frontális
osztálymunka
- Nézzetek újra a táblára!
Eszköz: képek,
A táblán kivetítek képeket a A házakról
házakról. Megjegyzés:
„táblakép”

- Mit láttok a képen? - Házakat.
- Kik élnek házakban? - Mi, az anyukánkkal,

- Tehát az emberek. testvérünkkel,
- Mi található a házon? apukánkkal.

- Ajtó, ablak.

Több lehetséges választ is
meghallgatok.

- Ki emlékszik, milyen
éneket tanultatunk a

házikóról? - Erdő szélén házikó.
- Ügyesek vagytok! Dal: Erdő szélén házikó...
- Álljatok fel, énekeljük el

közösen, hangosan, az
Erdő szélén házikó

kezdetű dalocskát!

- Nagyon szépen énekeltétek

a dalt!
- Üljetek vissza a

helyetekre!

Időkeret:
2 perc

Módszer:
szemléltetés,
magyarázat,

Célkitűzés A mai órán mi is megpróbálunk beszélgetés,
ilyen képeket, rajzokat készíteni, megfigyelés
Fő rész színezni.
Tartalmi Munkaforma:
előkészítés - Nézzetek a táblára! Frontális
osztálymunka,
.
.
.
.
.
.

- Melyik programmal - a „Paint” rajzolóval. Eszköz: kép, a
rajzoltunk az elmúlt „Paint”program
órákon? részeiről.

- Ismételjük át, amit Megjegyzés:
tanultunk a rajzoló „táblakép”
programról!
- Rákattintunk az egérrel a
- Közben újra ki is
próbáljuk, amiket már parancsikonra.

tanultunk! Módszer:
- Hogyan indítjuk el a
szemléltetés,
programot?
magyarázat,
- Kapcsolja be mindenki a
gépet, és a beszélgetés,
rajzolóprogramot,
indítsátok el! megfigyelés

- Hogy hívjuk a lapunk - Rajzlap Munkaforma:
közepét, amire rajzolunk? Frontális
osztálymunka,
- Gyerekek, mindenki egyéni munka

keresse meg a rajzlapot!
- A képernyő alsó sávjában

található a sok hasznos
információt tartalmazó,
mutató.
- Ezt hívjuk: Állapotsornak.

Megbeszélés közben mutatom a
kivetítőn a program részeit

Időkeret:
2 perc

Eszköz: kép,
„Paint”program
szerszámkészlet
részeiről.

- Nézzetek újra a táblára! Megjegyzés:
„táblakép”
A táblán kivetítek képeket a
szerszámkészlet részeiről.

- Milyen eszközökkel - Ceruza, kiöntő, radír,
ismerkedtünk meg?
ecset stb.
- Melyiket mire használjuk? - Ceruzával lehet rajzolni.

- Az ecsettel vastagabb

vonalat tudunk rajzolni.

Festékszóró

A gyerekekkel közösen

megbeszéljük és elmondjuk, hogy Eszköz:
A rajzoló
- Ki emlékszik mit tanultunk mi mire való és hogyan programon belül
használt
a festékszóróról? használjuk. eszközök

- A festékszóró segítségével ikonjainak
a kiválasztott színt felnagyított képei
a táblán kivetítve
különböző vastagságban

tudjuk szórni,

- attól függően, hogy milyen

gyorsan mozgatjuk az egeret.

- Itt ez az Ecset.

- 12 típusú ecsetformából
választhatunk.

- A rajzon a felesleges

- részeket a RADÍR
segítségével törölhetjük.

- A szerszámkészleten a
- A szerszámkészlet alsó

részén pedig be tudjuk
állítani, hogy mekkora
méretű legyen a mérete.

A színpaletta lehetőséget biztosít a
színes rajzok készítésénél a színek
kiválasztására.

Színpaletta

-

- Gyerekek keressétek meg

a színpalettát!

Kitöltés színnel A gyerekekkel közösen

megbeszéljük és elmondjuk, hogy

Tetszőleges, zárt tartományt mi mire való és hogyan

színezhetünk be. használjuk.

A gomb bekapcsolása után, be kell

állítanunk az előtér és a háttér

színét, majd a tartomány belsejébe

kell kattintanunk. Időkeret:
5 perc
Az egér bal gombjával az előtér-,
jobb gombjával, a háttérszínnel Módszer:
szemléltetés,
dolgozhatunk. magyarázat,
Ha a tartomány nem zárt, akkor beszélgetés,
úgymond „kifolyik a festék”, azaz megfigyelés
a rajzlap többi részét is beszínezi.

- Mire kell figyelni a Megjegyzés:
színkiöntőnél? „táblakép”

Szöveg beillesztése - Csak zárt alakzatokat

- Ábráinkat gyakran
szöveges felirattal kell
ellátni.

- Kapcsoljuk be a fent
látható gombot a
szerszámkészleten. Az
egér bal gombját nyomva,
tartva jelöljük ki a
szövegkeretet, ahová írni

szeretnénk. tudunk kiönteni.

- Kattints a menüsorban a Megjegyzés:
nézet gombra, majd a „táblakép”
szöveg eszköztárra! Módszer:
szemléltetés,
magyarázat,
megfigyelés

- Betűméretet beállathatod Eszköz: kép a
24-re, betűtípus: Times kivetítőn

New Roman. Megjegyzés:
Mutatom a kivetítőn és a „táblakép”
lassabbaknak és a lemaradóknak
segítek. Munkaforma:
Frontális
- Írd be a szövegdobozba, osztálymunka,
Boldog Névnapot egyéni munka
Kívánok!
Módszer:
- Olvassuk el közösen a szemléltetés,
tábláról! magyarázat,
beszélgetés,
- Boldog Névnapot megfigyelés
Kívánok!

Vonal rajzolása

- A vonal rajzolása a fent
látható jel segítségével
lehetséges.

- Kattintsatok a vonal
ikonjára!

- Mi történt?
- Ezzel, különböző

vastagságú vonalakat lehet

rajzolni. Ezt csak akkor
látjuk, ha a vonal gomb be

van kapcsolva.

Vonal rajzolás menete - Előjött a vonalvastagság.

- Nézzetek a táblára! Módszer:
- Milyen formákat láttok szemléltetés,
magyarázat,
rajta? megfigyelés
- Milyen vonalakat?

- A gomb bekapcsolása után Munkaforma:
egyéni munka
az egeret a vonal
kezdőpontjába kell Eszköz:”
helyeznünk, majd nyomva, „táblakép”a-
tartva az egér bal gombját kivetítőn
mozgassátok az egeret a
megfelelő irányba. Módszer:
szemléltetés,
- Gyerekek, mindenki magyarázat,
megfigyelés
rajzoljon egy vonalat!
Lehet színes is! Munkaforma:
- Ha vízszintes vagy egyéni munka
függőleges vonalat Eszköz:
szeretnétek húzni, tartsátok ” táblakép”a-
kivetítőn
nyomva a SHIFT
billentyűt!

Téglalap rajzolása - téglalapot

- Nézzetek újból a táblára!
- Milyen formákat láttok

rajta?
- Téglalapot rajzolni a

gombbal lehetséges.
- Az egeret helyezzétek a

téglalap egyik csúcsához,
és a bal gombját nyomva,
tartva átlósan
mozgassátok!
- Amikor a téglalap
megfelelő méretű,

engedjétek el az egér bal
gombját!
- Most készítsünk egy vagy
több téglalapot, lehet
színes is!

Négyzet rajzolása - négyzetet Módszer:
szemléltetés,
- Nézzetek a táblára! magyarázat,
- Most milyen formát megfigyelés

rajzoltam fel? Munkaforma:
- Igen ügyes vagy! egyéni munka

- Négyzetet rajzolni a Eszköz:
” táblakép”a-
gombbal, plusz a Shift kivetítőn
lenyomásával lehetséges.
- Az egeret helyezzétek a Módszer:
négyzet egyik csúcsához, szemléltetés,
és a bal gombját és a Shift magyarázat,
megfigyelés
gombot nyomva, tartva
átlósan mozgassátok! Munkaforma:
- Amikor a négyzet egyéni munka
megfelelő méretű, Eszköz:
engedjétek el az egér bal ” táblakép”a-
gombját és a Shift gombot. kivetítőn
- Mindenki készítsen egy, Módszer:
vagy több négyzetet! Lehet szemléltetés,
megint színeset is! magyarázat,
megfigyelés
Ellipszis és kör rajzolása

- Mit láttok a táblán lévő
képen?

- Milyen formákat
rajzoltam?

- Igen köröket és ellipszist!

-A gomb

bekapcsolásával ellipszist - kör, ellipszis Munkaforma:
egyéni munka
tudunk rajzolni.
- Ha kört szeretnénk, akkor Eszköz: Kép a
körről, v.
rajzolás közben le kell ellipszisről.
nyomni a Shift billentyűt. Megjegyzés:
„táblakép”
- Gyerekek, rajzoljatok egy kivetítve
ellipszist és egy kört.
Lehet színes is!!

Készíts névnapi képeslapot! Időkeret:
10 perc
Menete: Módszer:
szemléltetés,
 Háttér bármilyen színű magyarázat,
megfigyelés
lehet!
Munkaforma:
 Rajzolj virágokat a Frontális osztály
munka,
vonalak, vagy ecset, egyéni munka

ceruza segítségével! Módszer: közlés

 A színpalettából vegyél fel Munkaforma:
különböző színeket, és frontális
színezd ki! osztálymunka
Eszköz:
 Írd a szövegdobozba: Kép a házikóról.
Boldog Névnapot! „táblakép”

 Ha készen vagytok, Időkeret:
mentsétek el névnap 15 perc
néven a saját mappátokba

Készítsd el az alábbi képet! Módszer: közlés
Munkaforma:
Menete: frontális
 Rajzoljál négyzetet! osztálymunka
 Rajzolj kört! (a négyzet elkészült
valamelyik csúcsánál munkák
értékelése
kezdve).
 Húzd be a négyzet átlóját! Időkeret:
 A színpalettából vegyél fel 5 perc

két színt, és színezd ki! Módszer
magyarázat
A munkák irányított elmentése elkészült
megadott helyre. munkák
értékelése
Befejező Tanítói értékelés szempontjai
rész Időkeret:
Reflektálás - Megoldások esztétikus 2 perc
Értékelés volta

- Megoldások ötletessége
- Alkalmazói készségek

szintje
- A tanulók munkáinak

szöveges értékelése

Tanulók munkái

ÓRATERVEZET 8.

A pedagógus neve: Csekéné Valkony Andrea
Műveltségi terület: Informatika- alkalmazói ismeretek
Tantárgy: Informatika
Osztály: 2. osztály
Az óra témája Egyszerű, rajzos dokumentum, formák, /katicabogár / létrehozása a „Paint”
rajzolóprogram segítségével
Előző óra anyaga: ”Paint” program felelevenítése, egyszerű rajzos, és szöveges dokumentum
készítése a „rajzolóprogram segítségével, névnapi képeslap
Az óra célja és feladata:

 Finommotorika fejlesztése az egér használatával
 Figyelmes és pontos munkára nevelés
 A tanuló legyen képes:
 rajzzal, jelekkel információt kifejezni
 térben és síkban tájékozódni
 ismerje, alkalmazza az irányokat, az irányokkal kapcsolatos fogalmakat
 egyszerű alakzatokat felismerni, pl.: négyzet, téglalap, kör
 ismerjék a rajzolóprogram eszközeit
 tudjon informatikai eszközökkel egyszerű, rajzos dokumentumot létrehozni
 Szociális kompetencia fejlesztése az óra végi értékeléssel.
Az óra didaktikai feladatai: 1. a figyelem felkeltése, 2. a tanuló informálása a célról, 3. előismeretek
felidézése, 4. a tények, jelenségek sokoldalú elemzése, 5. fogalomalkotás, következtetés absztrakciók,
6. rendszerezés és rögzítés, 7. alkalmazás, 8. ellenőrzés és értékelés.
Tantárgyi kapcsolatok: Környezetismeret, Magyar írás-olvasás,
Felhasznált források:
Eszközök: Szemléltetés: Képek az állatokról, képek a geometriai formákról
Számítógép, projektor, Projektoron”táblaképek” kivetítése,
http://egyszervolt.hu/vers/katalinka-szalj-el.html
Dátum: 2014. február 26.
Munkaformák: Frontális munka, egyéni munka, csoport munka,

Didaktikai Az óra menete Módszerek,
feladatok eszközök,
Tanítói tevékenységek, kérdések, Tanulói tevékenységek, válaszok munkaformák,
Szervezési utasítások megjegyzés
feladatok idő

Köszönés Játékok órák előtt: Módszer:
Bemelegítés beszélgetés,
Az órát mozgásos, bemelegítő megfigyelés,
játékokkal kezdjük második szemléltetés
osztályban is. A mozgásos,

dramatikus elemek egyrészt Munkaforma:

színesítik az órát, másrészt komoly Frontális
jelentésük, készségfejlesztő hatásuk osztálymunka

van a kifejezetten informatikai
ismeretek tekintetében is.

Bevezetés Mindenkinek a kezébe adok 1. sz.
Hangulati egy képet. melléklet
előkészítés A saját képüket nem láthatják. Kétféle kép:
A tanulóknak 2 csoportba kell, /sárga/ zsiráf
Motiváció szétválni, és állniuk kell, vagy /zöld/ egér

guggolni. Pl.:- Jobbra kell mennem? A terem
A sárgák a bal sarokba mennek, - Állnom kell? sarkaiba
a zöldek a jobb sarokba. feltesszük a
A zsiráfok /magas/ állnak, az színeket.(jobbra
kéket, balra
egerek /alacsony/ guggolnak. pirosat)
Adott jelre mindenki a társaitól
kérdezősködik. Célszerű
párokban dolgozni.
- Válaszolni csak igennel vagy

nemmel lehet.

Állatokat és színeket nem Munkaforma:
mondhatnak. Páros munka.

- Ellenőrizzük le, hogy kik
„álltak” jól és jó helyre.

Időkeret:
10 perc

- Üljetek le a helyetekre! Módszer:
beszélgetés,
- sárga kör, kék négyzet, piros megfigyelés,
háromszög, lila ellipszis, zöld szemléltetés
téglalap, arany masni

- Miután újra a táblára néznek, Munkaforma:
Frontális
kitalálják, hogy melyik hiányzik.

osztálymunka

- Nézzétek jól a táblára! Eszköz:
- Milyen formákat láttok rajta? A táblakép a
különböző
- Hajtsátok le a fejeteket, és színű
csukjátok be a szemeteket! geometriai
formákról,
- Leveszek egy formát, találjátok
ki, hogy melyik lehet az? 2. sz. melléklet
„táblakép”

- Az arany masni
stb.

Barkochba: Melyik formára - pl.:a zöld téglalaptól balra
van, a kék négyzet alatt.
gondoltam?
- A bal alsó sarokban van a
sárga kör alatt?

- Most ti írjátok le a helyét egy Időkeret:
formának! 5 perc

Több körülírást
meghallgatok.

Célkitűzés A mai órán mi is ilyen formákkal
fogunk képeket, rajzokat

készíteni, és színezni.

Főrész - Melyik program segítségével - A Paint rajzolóprogrammal. Módszer:
rajzoltunk az elmúlt órán? beszélgetés,
Tartalmi - Az egérrel rákattintottunk a megfigyelés,
előkészítés parancsikonra. szemléltetés
- Akkor a Start menüből
Munkaforma:
Frontális
osztálymunka

- Hogyan indítottuk el? Eszköz:
- Ha nincs kint a parancsikon? A táblakép a
különböző
színű
geometriai
formákról,

A Paint
pr.ikonja a
táblán.

Van, aki már
innen is tudja,
de akinek kell,
annak segítek.

- Kapcsoljátok be a gépet és Időkeret:
indítsátok el a rajzolóprogramot! 5 perc

-A képernyő melyik részén - Bal oldalt fent. Módszer:
találhatóak az eszközök? beszélgetés,
- Melyiket mire használjuk? -pl.: Ceruzával görbe vonalat megfigyelés,
húzunk, az ecsettel szemléltetés
vastagabbat,stb.
Munkaforma:
Frontális
osztálymunka

( a tanulók elmondják, hogy
melyik eszköz mire való, hogyan
használjuk.)

- Mire kell figyelni a - Csak zárt alakzatot tudunk
színkiöntőnél? kiönteni

- Milyen állatot látsz táblán?
- Kinek van kutyája?

Időkeret:
3 perc

- Milyen elemekből készült a
képen látható kutya?

- Válasszátok ki a legvastagabb A tanulók a táblán látható kép Módszer:
vonalat, majd a téglalap segítségével elkészítik a képet beszélgetés,
eszközzel rajzoljátok meg a megfigyelés,
kutyát! szemléltetés
A kiöntővel színezzétek
Munkaforma:
ki! egyéni munka

- Álljatok fel, mondjuk el és Időkeret:
Játsszuk is el a következő 5 perc

kis verset: Katalinka... Módszer:
beszélgetés,
http://egyszervolt.hu/vers/katalink megfigyelés,
szemléltetés
a-szalj-el.html
Munkaforma:
egyéni munka

-A következő feladatban - Az ellipszist, és a kört. Időkeret:
katicabogarat fogunk rajzolni. 2 perc
- Én is rajzoltam, nézz a táblára! MIdóődkszeerre:t:
- Milyen új formát fogunk itt b2espzeérlgcetés,
rajzolni? smEz5geeypgméefnilrgéiclymteeultéénssk,a

Segítség a lassabbaknak és Munkaforma:
lemaradóknak. egyéni munka
A legszebbeket elmentjük
Időkeret:
Befejező Körbejárunk és megnézzük a 10 perc
rész munkákat. Módszer:
magyarázat,
Értékelés A tanulók munkáinak szöveges beszélgetés,
értékelése. közlés
dicséret
Az órai aktivitás, magatartás
értékelése, jutalmazás. Időkeret:
5 perc
A munkák tanítói mentése után, a
számítógép kikapcsolása, ügyelve
az informatika terem rendjére.

Időkeret
3 perc

Melléklet:

1sz. melléklet

2. sz. melléklet

3.sz melléklet

ÓRATERVEZET 9.

A pedagógus neve: Csekéné Valkony Andrea
Műveltségi terület: Informatika- alkalmazói ismeretek
Tantárgy: Informatika
Osztály: 2.osztály
Témakör: Informatika-alkalmazói ismeretek
Az óra témája: Egyszerű, szöveges dokumentum létrehozása a „Paint” program segítségével
eszközeivel: Tavasz
Előző óra anyaga: Egyszerű, rajzos dokumentum, formák, /katicabogár / létrehozása a „Paint”
rajzolóprogram segítségével
Az óra célja:

 Memória, figyelem, koncentráció fejlesztése
 Betűfelismerés, olvasási készség fejlesztése
 A billentyűzet használatának megtanítása
 Pontos, figyelmes önálló munkára nevelés
 Közös játékokban való aktív részvétel
Az óra didaktikai feladatai: 1. a figyelem felkeltése, 2. a tanuló informálása a célról, 3. előismeretek
felidézése, 4. a tények, jelenségek sokoldalú elemzése, 5. fogalomalkotás, következtetés absztrakciók, 6.
rendszerezés és rögzítés, 7. alkalmazás, 8. ellenőrzés és értékelés.
Tantárgyi kapcsolatok: Környezetismeret, Magyar írás-olvasás,
Felhasznált források: http://egyszervolt.hu/jatek/jatek-felhos.html
Eszközök: Számítógép, projektor, Projektoron”táblaképek” kivetítése, általam készített kártyák, Dátum:
2014. március 3.
Munkaformák: Frontális munka, csoportos munka, egyéni munka


Click to View FlipBook Version