The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

KOLEKSI ERPH STEM PAK21

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by mr.mohd, 2019-06-28 21:35:38

KOLEKSI ERPH

KOLEKSI ERPH STEM PAK21

Guru menguji pemahaman murid dengan mengemukakan soalan menggunakan aplikasi Quizizz.com

PENUTUP (5 minit )
PLENARY
PENILAIAN

BAHAN BANTU PdPc Buku teks, pc
NILAI MURNI
MOD PEMBELAJARAN Bekerjasama JUMLAH MURID 15 Orang
KEMAHIRAN BERFIKIR ABAD 21
Berpusatkan murid dan PAK21
REFLEKSI/IMPAK Literasi Teknologi, Maklumat
dan komunikasi
NOTA
……………….orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/
pengukuhan.
……………….orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

Kementerian Pendidikan Malaysia 195

LAIN LAIN MATA PELAJARAN

SEKOLAH
MENENGAH

1. ( Tinkercad) | 2. (Youtube) | 3. (Formative)

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU TARIKH HARI MASA MATA PELAJARAN KELAS TAJUK

10 8/3/2018 Khamis 10:30am-11:30am REKA BENTUK 1 Fikrah PENGENALAN KEPADA REKA
TEKNOLOGI BENTUK &TEKNOLOGI

BIDANG PEMBELAJARAN/ TEMA Pengenalan Kepada Reka Bentuk dan Teknologi
1.1 Dunia Reka Bentuk

OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ Di akhir pembelajaran, murid dapat:
STANDARD KANDUNGAN 1.1.4 Mengaplikasikan elemen dan prinsip reka bentuk dalam mereka bentuk objek asas .
1.1.5 Membanding beza elemen dan prinsip reka bentuk
1.1.6 Meneroka kriteria reka bentuk yang baik
1.1.7 Membina objek asas

Di akhir pembelajaran, murid dapat:

HASIL PEMBELAJARAN Melakar satu lakaran reka bentuk produk terdiri daripada beberapa objek asas geometri mengaplikasikan
STANDARD PEMBELAJARAN 3 elemen dan 3 prinsip reka bentuk. (Tahap Penguasaan 3)

Membanding beza 3 prinsip dan 3 elemen pada 3 produk dalam bentuk jadual (Tahap Penguasaan 4)

KRITERIA KEJAYAAN Membina objek baharu asas geometri dengan mengaplikasikan 3 elemen dan 3 prinsip berdasarkan lakaran
rekabentuk

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc) ABAD ke 21

SET INDUKSI/ PENGLIBATAN Set Induksi
(5 minit) Guru menunjukkan binaan roket dan bangunan kecil kepada pelajar lalu dengan sengaja merobohkan
PEMULA binaan tersebut sehingga bongkah bertaburan di atas meja, kemudian guru meminta seorang pelajar
ENGAGE mengutip bongkah mengikut nama bongkah yang disebut oleh guru.
Guru menjelaskan aktiviti yang akan dijalankan oleh pelajar - Membina Objek Asas Menggunakan
Bongkah.

Perkembangan Pembelajaran

Pelajar diberikan beberapa kumpulan:
• Guru meminta pelajar mencabut kertas bernombor yang terdapat di dalam balang.
• Pelajar diminta untuk membentuk kepada kumpulan mengikut nombor cabutan yang diperoleh dan

berbincang untuk melantik seorang ketua kumpulan.
• Pelajar bergerak dalam kumpulan mengikut nombor ke meja yang telah dilabelkan.
• guru memaparkan video animasi mengenai topik untuk pengenalan pembelajaran.
• (video: youtube)

UTAMA Aktiviti pelajar
PENEROKAAN/
PENERANGAN • Setiap pelajar diberikan bahan pencantum dan set potongan mounting board berbentuk geometri yang
PENGEMBANGAN berlainan saiz , corak dan warna
MAIN ACTIVITIES
• dalam masa 5 minit, pelajar dikehendaki berbincang di dalam kumpulan untuk memilih melakar objek
(50 minit) asas dan tema objek baharu yang akan dibentuk dengan mengambil kira faktor elemen dan prinsip
yang terlibat.

• dalam masa 30 minit, Pelajar dikehendaki melakukan aktiviti membina objek asas berdasarkan lakaran.
• guru memberikan bongkah tambahan, pelajar diminta untuk membuat penambahan kepada objek asal

yang dibina.
• dalam masa 10 minit, guru mengedarkan borang penilaian pada setiap kumpulan untuk menulis

perbandingan prinsip dan elemen pada objek kumpulan mereka dan dua lagi dari projek kumpulan lain
yang mereka pilih (galary walk dilaksanakan)
• Kumpulan membuat pembentangan.

CONTOH LAMPIRAN:
DSKP SP 1.1.5 (Tahap Penguasaan 4)
PERBANDINGAN 3 ELEMEN DAN 3 PRINSIP BERDASARKAN OBJEK 2 KUMPULAN LAIN

PRODUK KUMPULAN 1(SENDIRI) KUMPULAN 2 KUMPULAN 3
ELEMEN
KETERANGAN ELEMEN REKA BENTUK OBJEK
1
2 KETERANGAN PRINSIP REKA BENTUK OBJEK
3
PRINSIP
1
2
3

Kementerian Pendidikan Malaysia 197

1. Penggunaan Google Classroom | 2. Penggunaan EduPuzzle | 3. Penggunaan Quizizz.com

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU TARIKH HARI MASA MATA PELAJARAN KELAS TAJUK

23 27/6/2018 Rabu 11:40am-12:40am Ekonomi 4 RED 3.1 Wang dan Bank

BIDANG PEMBELAJARAN/ TEMA 3.0 Wang, Bank dan Pendapatan Individu

OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ Menyatakan empat fungsi wang dengan betul
STANDARD KANDUNGAN Menjelaskan empat fungsi wang dengan tepat

HASIL PEMBELAJARAN 3.1.1 Menjelaskan fungsi wang.
STANDARD PEMBELAJARAN

KRITERIA KEJAYAAN Menyelesaikan soalan kumpulan yang diberikan
Boleh menjawab soalan dalam Quizizz.com

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc) ABAD ke 21

1. Guru mencungkil minat pelajar dengan menayangkan satu video tentang maksud wang yang ringkas
denganmenggunakan projektor LCD.

2. Video tersebut boleh didapati di https://edpuzzle.com/assignments/5aeee5376b8cf740e362afd7/watch

3. Semasa menayangkan video tersebut, 2 soalan dikemukan kepada pelajar tentang maksud wang dan
contoh-contoh wang.

SET INDUKSI/ PENGLIBATAN (
5 minit)
PEMULA
ENGAGE

1. Guru memberi penerangan tentang fungsi-fungsi wang dengan menggunakan power point yang
dipanjarkan ke LCD projektor

2. Guru menggunakan peta bulatan untuk menjelaskan apa yang akan dipelajari.

3. Guru menggunkan kaedah ink digital di atas slides yang ditayangkan untuk memberi fokus tentang isi-isi
yang penting. [ 20 minit

UTAMA
PENEROKAAN/
PENERANGAN
PENGEMBANGAN
MAIN ACTIVITIES
(50 minit)

4. Kaedah PAK 21 pembelajaran koperatif digunakan dalam menjalankan aktiviti kumpulan.[ 25 minit ]

a. Pelajar dibahagikan kepada lima kumpulan.

b. Pelajar kumpulan 1 membincangkan sama ada kad prabayar boleh memainkan peranan sebagai wang
atau tidak dalam ekonomi.

c. Pelajar kumpulan 2 membincangkan sama ada kain boleh memainkan peranan sebagai wang atau
tidak dalam ekonomi

d. Pelajar kumpulan 3 membincangkan sama ada ikan boleh memainkan peranan sebagai wang atau
tidak dalam ekonomi

e. Pelajar kumpulan 4 membincangkan sama ada garam boleh memainkan peranan sebagai wang atau
tidak dalam ekonomi

f. Pelajar kumpulan 5 membincangkan sama ada garam boleh memainkan peranan sebagai wang atau
tidak dalam ekonomi

g. Kumpulan masing-masing membentangkan jawapan di dalam kelas dengan menggunakan power
point.

5. Guru membuat rumusan tentang jawapan pelajar. [ 5 minit]

198 KOLEKSI E-RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN STEM PAK 21

1. Guru menguji pemahaman pelajar dengan menggunakan Quizzizz.com yang dijadikan kerja rumah.
2. 2. Guru memberi kod kuiz agar pelajar dapat menyiapkan kerja rumah berkaitan tajuk fungsi wang yang

telah dipelajari.
Kuiz tentang fungsi wang.;-
https://quizizz.com/admin/quiz/5aed11c826f379001b8ee2fa

PENUTUP ( 5 minit )
PLENARY
PENILAIAN

BAHAN BANTU PdPc Internet, 5 buah laptop LCD Projector Power point slides
NILAI MURNI yang dipinjam dari
MOD PEMBELAJARAN ketua panitia Tanggungjawab sosial
KEMAHIRAN BERFIKIR ABAD 21 Peta bulatan
Jujur, amanah KEMAHIRAN INSIANAH Quizzizz.com
REFLEKSI/IMPAK
NOTA Pembelajaran koperatif PETA I THINK

Komunikasi Penilaian Pdpc
Kemahiran Kritis

38/38 pelajar mengambil bahagian aktif dalam aktiviti kumpulan
30/38 pelajar menguasai hasil pembelajaran
8/38 pelajar diberi latihan pengukuhan.

PdP dilaksanakan sebaigamana yang dirancang

Kementerian Pendidikan Malaysia 199

1. Penggunaan Quizizz.com | 2. Penggunaan Edpuzzle | 3. Penggunaan Goformative

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU TARIKH HARI MASA MATA PELAJARAN KELAS TAJUK

18 8/5/2018 SELASA 11:40am-12:40am EKONOMI 5A3 JENIS-JENIS DEPOSIT PERDAGANGAN

BIDANG PEMBELAJARAN/ TEMA S.K: 3.1 Wang dan Bank

OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ S.K: 3.1 Wang dan Bank
STANDARD KANDUNGAN

HASIL PEMBELAJARAN S.P: 3.1.3 Menjelaskan fungsi bank perdagangan dalam menerima deposit, memberi pinjaman, menerima
STANDARD PEMBELAJARAN dan membuat bayaran dan perkhidmatan lain.

KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menjelaskan jenis-jenis deposit bank perdagangan.

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc) ABAD ke 21

SET INDUKSI/ PENGLIBATAN ( 5 a. Perbincangan berdasarkan pengalaman dan pemerhatian persekitaran tentang bank-bank perdagangan
minit) di kawasan persekitaran.
PEMULA
ENGAGE b. Murid-murid menonton video tentang jenis-jenis deposit bank perdagangan melalui Google Classroom

UTAMA 1. Guru membincangkan maklumat jenis-jenis deposit bank perdagangan yang telah ditonton oleh murid-
PENEROKAAN/ murid.
PENERANGAN
PENGEMBANGAN 2. Murid-murid menjawab soalan-soalan menggunakan apps http://gg.gg/brahm
MAIN ACTIVITIES
(50 minit)

PENUTUP ( 5 minit ) a. Guru menguji pemahaman pelajar dengan menggunakan apps https://quizizz.com yang di jadikan kerja
PLENARY rumah.
PENILAIAN Game code: 734909

BAHAN BANTU PdPc b. Semua pelajar membuat latihan kendiri berkaitan tajuk yang dipelajari.
NILAI MURNI
MOD PEMBELAJARAN Video/ Goformative / LCD Tab/ Laptop/Chromebook
Kuiz Online
KEMAHIRAN BERFIKIR ABAD 21
Bahasa dan kemahiran KEMAHIRAN INSANIAH Membantu memilih jenis simpanan
REFLEKSI/IMPAK kewangan

NOTA Kerja individu PETA I - THINK Peta Buih/Peta Pokok

Komunikasi PENILAIAN PdPC Quizzizz.com/ Goformative
Pemikiran Analitik
Keusahawanan

_27_/_29__ dari murid menguasai hasil pembelajaran.
_ 27____/_29 ____ dari murid selesai membuat tugasan yang diberi
__27___/29____ dari murid diberi aktiviti pengukuhan
__29___/_29____ mengambil bahagian aktif semasa PdPc

PdP dilaksanakan sebagaimana yang dirancang

200 KOLEKSI E-RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN STEM PAK 21

PENUTUP (5 minit ) Guru membuat penilaian hasil aktiviti PdPC pada hari ini
PLENARY Guru menilai hasil kerja pelajar
PENILAIAN Guru memberi tugasan dalam modul kepada pelajar sebagai aktiviti pengukuhan

soalan latihan quiz
guru memberikan pautan untuk aktiviti tambahan dan induksi instrisik kepada pembelajaran akan datang.

BAHAN BANTU PdPc Mounting board, cutter, Modul, Laptop, LCD
NILAI MURNI gunting, glu, cutting board
MOD PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN BERFIKIR ABAD 21 Kerjasama, Kitar semula Bertolak ansur Tanggung jawab sosial
bahan
REFLEKSI/IMPAK
Aktiviti kendiri dan Produk 3D Pembelajaran Sepanjang Hayat
NOTA kumpulan

Komunikasi Penilain PdPC Lampiran edaran
Fikiran kreatif

3 pelajar mengalami masalah mencantum kepingan geometri kepada objek asas (masalah kemahiran
psikomotor), teknik mudah diberikan dan ditunjukkan agar mereka dapat meniru dan berjaya melakukan
aktiviti. (individu)

Kumpulan pertama pembentangan dengan sengaja melambatkan pembentangan kerana kurang
keyakinan. untuk mengatasinya, semua ketua kumpulan diminta untuk melakukan pembentangan dengan
senarai panduan yang guru berikan . (kumpulan)

2 kumpulan berjaya menghasilkan objek baharu dengan berkesan (penggunaan elemen dan prinsip), objek
yang dihasilkan sama bentuknya, tetapi tampak berlainan ketinggian hasil kesan elemen garisan

bentuk geometri asas: kepingan bentuk geometri hasil pemotongan mounting board seperti segitiga,
bulat, dll objek asas: bongkah yang dihasilkan dari cantuman kepingan geometri membentuk piramid,
kubus, kon, dll objek baharu: binaan besar hasil cantuman bongkah asas
PdPC berjalan dengan lancar seperti dirancang.

AKTIVITI PdPC (dijalanakan dalam bengkel)

Kementerian Pendidikan Malaysia 201

1. QR Code | 2. Pengunaan Video Youtube | 3. Penggunaan Quizizz.com

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU TARIKH HARI MASA MATA PELAJARAN KELAS TAJUK

14 16/4/ 2018 ISNIN 10.50am-12.00pm GEOGRAFI 2 IHSAN 2.0 GEOGRAFI FIZIKAL: CUACA DAN IKLIM

BIDANG PEMBELAJARAN/ TEMA 2.0 GEOGRAFI FIZIKAL: CUACA DAN IKLIM

OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ 2.1 Pengaruh Pergerakan Bumi Terhadap Cuaca dan Iklim
STANDARD KANDUNGAN

HASIL PEMBELAJARAN Murid boleh:
STANDARD PEMBELAJARAN 2.1.1 Mengenal pasti dua cara pergerakan bumi.
2.1.2 Menerangkan tentang putaran bumi dan peredaran bumi.

KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menjawab dengan betul 10 daripada 15 soalan dengan betul

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc) ABAD ke 21

SET INDUKSI/ PENGLIBATAN a. Guru bertanya kepada murid-murid tentang ada berapa jenis pergerakan bumi? (Jawapan: 2)
(5 minit) b. Guru menayangkan video Revolusi Bumi dan Musim https://www.youtube.com/watch?v=vGLX4Sc-U-w
PEMULA
ENGAGE

1. Guru membahagikan murid kepada 6 kumpulan. Mereka diminta menyatakan dua jenis pergerakan
bumi dan melengkapkan peta pokok. [ i)Berputar pada paksinya; ii) Beredar dalam garisan orbitnya ]

2. Guru membawa globe bumi. Setiap kumpulan murid diminta memutarkan globe dan mengukur sudut
kecondongan bumi di atas paksinya.

UTAMA 3. Guru menayangkan video putaran bumi. https://www.youtube.com/watch?v=dbeCNiBuv3Q
PENEROKAAN/
PENERANGAN 4. Setelah menonton video, guru menyoal murid “Apakah yang berlaku kepada bumi apabila berlaku
PENGEMBANGAN putaran bumi di atas paksinya ?” (Jawapan: Kejadian siang dan malam)
MAIN ACTIVITIES
(50 minit) 5. Guru menayangkan video putaran bumi pada orbit galaksi. https://www.youtube.com/
watch?v=EXasopxAFoM

6. Guru menyoal, “Apakah yang berlaku kepada bumi akibat putaran bumi pada orbit galaksi?”
[Jawapan: Berlaku empat musim iaitu Musim Panas, Musim Bunga, Musim Luruh, Musim Sejuk]

7. Guru menayangkan video empat musim [Musim Panas, Musim Bunga, Musim Luruh, Musim Sejuk]
https://www.youtube.com/watch?v=HkSQrCp6PnI

8. Dalam 6 kumpulan murid membuat projek STEM DIY Globe Bumi. https://www.youtube.com/
watch?v=Y95tm_02HNg

PENUTUP ( 5 minit ) 1. Wakil kumpulan murid diminta membuat rumusan tentang
PLENARY
PENILAIAN 2. Dengan menggunakan Quizizz.com, guru memberi kuiz kepada murid untuk menjawab soalan berkaitan
pengaruh pergerakan bumi.
https://quizizz.com/admin/quiz/599f2d0144cd7b1000516c79/pergerakan-bumi

BAHAN BANTU PdPc Lembaran kerja LCD Tab / Telefon Pintar
NILAI MURNI Tanggungjawab Sosial
MOD PEMBELAJARAN Kasih Sayang, KEMAHIRAN INSIANAH Peta Buih Berganda
KEMAHIRAN BERFIKIR ABAD 21 Menghormati Quizizz.com

REFLEKSI/IMPAK Kerja kumpulan PETA I - THINK

NOTA Komunasi PENILAIAN PdPC
Pemikiran Kritis

/ 22 dari murid menguasai hasil pembelajaran.
/ 22 dari murid selesai membuat tugasan yang diberi
/ 22 dari murid diberi aktiviti pengukuhan
/ 22 mengambil bahagian aktif semasa PdPc

PdPc dilaksanakan sebagaimana yang dirancang

202 KOLEKSI E-RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN STEM PAK 21

1. QR Code | 2. Pengunaan Video Youtube | 3. Penggunaan Quizizz.com

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU TARIKH HARI MASA MATA PELAJARAN KELAS TAJUK

14 16/4/2018 ISNIN 10:50am-12:00pm PENDIDIKAN MORAL 3 CERIA KESIHATAN
MANUSIA

BIDANG PEMBELAJARAN/ TEMA 2.0 : DIRI, KELUARGA DAN PERSAHABATAN

OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ 2.3 Mengekalkan Amalan Tradisi Kekeluargaan Dalam Sesuatu Kaum
STANDARD KANDUNGAN

HASIL PEMBELAJARAN Murid boleh:
STANDARD PEMBELAJARAN 2.3.1 Menyenaraikan amalan tradisi kekeluargaan dalam sesuatu kaum.
2.3.2 Menghuraikan kepentingan mengekalkan amalan tradisi kekeluargaan dalam sesuatu kaum.
2.3.3 Menjelaskan dengan contoh keistimewaan amalan tradisi dalam sesuatu kaum.

KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat membuat satu kipas tangan Tahun Baru Cina
Murid dapat menjawab dengan betul 8 daripada 10 soalan.

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc) ABAD ke 21

SET INDUKSI/ PENGLIBATAN a. Guru bertanya kepada murid-murid apakah perayaan yang kamu sambut bersama keluarga?
(5 minit)
PEMULA b. Guru menayangkan video persediaan sambutan Tahun Baru Cina https://www.youtube.com/
ENGAGE watch?v=c8ssHXZ9_qU

1. Guru membahagikan murid kepada 6 kumpulan. Mereka diminta menyenaraikan apakah yang kamu
lakukan semasa perayaan Tahun Baru Cina dan melengkapkan peta p

UTAMA 2. Dalam 6 kumpulan murid, mereka mereka cipta kipas tangan Tahun Baru Cina.
PENEROKAAN/ https://www.youtube.com/watch?v=HLLA78Mu-Wo
PENERANGAN
PENGEMBANGAN 3. Dalam 6 kumpulan murid membuat latihan kuiz dalam quizizz.com. . https://www.youtube.com/
MAIN ACTIVITIES watch?v=Y95tm_02HNg
(50 minit)

PENUTUP (5 minit) 1. Wakil kumpulan murid diminta membuat rumusan tentang
PLENARY
PENILAIAN 2. Dengan menggunakan Quizizz.com, guru memberi kuiz kepada murid untuk menjawab soalan berkaitan
amalan tradisi kekeluargaan (Guru Login dengan Akaun Google, duplicate kuiz, share kod sebagai
homework). https://quizizz.com/admin/quiz/5ba3021487915300197308d3/pendidikan-moral-amalan-
tradisi-kekeluargaan

BAHAN BANTU PdPc Lembaran kerja LCD Komputer /
NILAI MURNI Telefon Pintar
METODE PEMBELAJARAN Kasih Sayang, Menghormati KEMAHIRAN INSANIAH Tanggungjawab
KEMAHIRAN BERFIKIR ABAD 21 Sosial
Kerja kumpulan PETA I - THINK Peta Pelbagai
REFLEKSI/IMPAK Alir
NOTA Komunikasi PENILAIAN PdPC
Pemikiran Kritis Quizizz.com

/ 22 dari murid menguasai hasil pembelajaran.
/ 22 dari murid selesai membuat tugasan yang diberi
/ 22 dari murid diberi aktiviti pengukuhan
/ 22 mengambil bahagian aktif semasa PdP

PdPc dilaksanakan sebagaimana yang dirancang

Kementerian Pendidikan Malaysia 203

1. Teknik Mirroring | 2. Digital Ink | 3. Google Classroom | 4. Quizizz.com

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU TARIKH HARI MASA MATA PELAJARAN KELAS TAJUK

15 16/4/2018 ISNIN 4:00pm-5:00pm REKA BENTUK & TEKNOLOGI 1A7 PENGURUSAN PROJEK

BIDANG PEMBELAJARAN/ TEMA 2.0 PENGURUSAN PROJEK

OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ 2.1 Pengurusan Projek Reka Bentuk
STANDARD KANDUNGAN

HASIL PEMBELAJARAN 2.1.4 Merangka perancangan projek.
STANDARD PEMBELAJARAN

KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat merangka perancangan projek dengan betul

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc) ABAD ke 21

SET INDUKSI/ PENGLIBATAN a. Guru mencungkil pengetahuan asas murid berkaitan sub-tajuk yang akan dipelajari dengan menayangkan
(5 minit) satu video pengenalan mengenai pengurusan projek.
PEMULA (Guru menggunakan teknik mirorring telefon bimbit untuk menayangkan video tersebut).
ENGAGE
video boleh didapati dari lamanweb https://youtu.be/9LSnINglkQA

a. Guru menggunakan buku teks yang dipancarkan ke LCD .

• Dengan menggunakan teknik digital ink, guru menunjukkan standard pembelajaran . Guru juga
menggunakan peta pokok secara digital untuk menjelaskan apakah yang telah dipelajari dan yang
akan akan dipelajari.

UTAMA
PENEROKAAN/
PENERANGAN
PENGEMBANGAN
MAIN ACTIVITIES
(50 minit)

b. Guru membahagikan pelajar kepada 3 kumpulan

c. Setiap kumpulan diberikan satu subtopik - a) Kumpulan 1 - Perancangan Projek

d. Kumpulan 2 - Penjadualan

e. Kumpulan 3 - Pengawalan

f. Pelajar berada dalam kumpulan dan mencari bahan berkaitan dengan subtopik dari laman sesawang yang
berkaitan dengan tajuk yang dibincangkan dan juga dari buku teks

g. Pelajar merangka peta i-think hasil dari carian berkenaan topik

h. Perbincangan dalam kumpulan untuk menghuraikan topik

i. Pembentangan kumpulan menerangkan huraian topik berdasarkan maklumat yang diperolehi

j. Guru mengarahkan pelajar membuat nota ringkas dengan menggunakan peta pokok untuk topik-topik
yang telah dibincangkan di dalam Google Classroom.

PENUTUP (5 minit ) a. Guru menguji pemahaman pelajar dengan menggunakan Quizzizz.com
PLENARY b. Semua pelajar membuat latihan berkaitan tajuk yang dipelajari di dalam Google Classroom
PENILAIAN
BAHAN BANTU PdPc HP YES / TAB LCD projektor Internet
NILAI MURNI Tanggungjawab sosial
MOD PEMBELAJARAN Ketekunan , Kerjasama KEMAHIRAN INSANIAH Peta pokok
KEMAHIRAN BERFIKIR ABAD 21
Kerja kumpulan PETA I - THINK Quizzizz.com
REFLEKSI/IMPAK
Komunikasi, kolaborasi PENILAIAN PdPC
NOTA dan pemikiran kritikal

10 dari 12 murid menguasai hasil pembelajaran.
12 dari 12 murid selesai membuat tugasan yang diberi
4 dari 12 murid diberi aktiviti pengukuhan
8 dari 12 murid mengambil bahagian aktif semasa PdP

PdP dilaksanakan sebagaimana yang dirancang

204 KOLEKSI E-RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN STEM PAK 21

1. Penggunaan Digital Ink | 2. Penggunaan QR Code | 3. Penggunaan Quizizz.com

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU TARIKH HARI MASA MATA PELAJARAN KELAS TAJUK

13 2/4/2018 Isnin 7:40am-9:00am RBT 2 Arif APLIKASI TEKNOLOGI

BIDANG PEMBELAJARAN/ TEMA Aplikasi Teknologi

OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ Reka Bentuk Makanan
STANDARD KANDUNGAN

HASIL PEMBELAJARAN 1. Murid dapat mengaplikasikan penggunaan alatan dan perkakasan dalam proses penyediaan reka
STANDARD PEMBELAJARAN bentuk makanan

2. Murid dapat menerangkan kategori alat dan perkakasan dalam proses reka bentuk makanan

KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menyatakan nama alatan bagi setiap kategori

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc) ABAD ke 21

SET INDUKSI/ PENGLIBATAN 1. Guru menunjukkan video tentang cara penggunaan alatan dan perkakasan untuk mereka bentuk makanan
(5 minit) 2. Guru meminta pelajar mengenalpasti alatan yang terdapat di dalam video tersebut
PEMULA
ENGAGE

UTAMA 3. Guru menjelaskan tentang alatan yang terdapat dalam video tersebut
PENEROKAAN/
PENERANGAN 1. Guru menerangkan tentang jenis-jenis alatan dan perkakasan yang terdapat dalam proses penyediaan
PENGEMBANGAN reka bentuk makanan menggunakan Power point dan Digital Ink
MAIN ACTIVITIES
(50 minit) 2. Guru membahagikan pelajar kepada 5 kumpulan.
3. Guru Memberikan tugasan kumpulan berdasarkan 5 jenis alatan
4. Pelajar dikehendaki mencari gambar tentang cara penggunaan alatan tersebut dan mempersembahkan

dalam bentuk power point
5. Pelajar membuat pembentangan tentang hasil dapatan.
6. Guru Mengarahkan pelajar menjawab soalan kuiz dalam kumpulan menggunakan telefon.

PENUTUP (5 minit ) 1. Guru membuat kesimpulan terhadap pembelajaran tersebut
PLENARY 2. Guru memberikan ganjaran kepada kumpulan yang terbaik
PENILAIAN
BAHAN BANTU PdPc Labtop, Telefon
NILAI MURNI Menjaga Kesihatan
MOD PEMBELAJARAN Kolaboratif
Kemahiran berfikir secara kreatif
KEMAHIRAN BERFIKIR ABAD 21 dan bekerjasama dengan orang
lain
REFLEKSI/IMPAK
NOTA

Kementerian Pendidikan Malaysia 205

1. DEUTSCH FORM 1 | 2. LCD | 3. Google Translate | 4. You Tube 5. Online Quiz ( Deutsch.com1 )

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU TARIKH HARI MASA MATA PELAJARAN KELAS TAJUK
Schule (Sekolah)
6 7/2/2018 Rabu 8:40am-9.40am Deutsch 1AB/AF
( Bahasa Jerman )

BIDANG PEMBELAJARAN Meine Schule im Internet

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Etwas über die Schule lernen

Am Ende des Unterricht können die Schuler :

HASIL PEMBELAJARAN a. Schulräume auf Deutsch nennen und schreiben
b. Schulfächer auf Deutsch nennen und schreiben
c. Das Verb haben richtig konjugieren und ergänzen

KRITERIA KEJAYAAN Die Schüler können alle die Lücken mit haben richtig konjugieren

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc) ABAD ke 21

SET INDUKSI/ PENGLIBATAN 1. Lehrer teilt die Schüler in 6 Gruppen ein.
• Jede Gruppe bekommt 4 Teile der Schule
• Die Schüler benutzen ,,Google Translator”
• Sie finden die Teile der Schule auf Deutsch und hören sich die Aussprache an
• Lehrer kontrolliert und schreibt an die Tafel

(6 minit)
PEMULA
ENGAGE

the school the classroom the library the gym the computer room
die Schule die Sporthalle der Computerraum
das Klassenzimmer die Bibliothek

206 KOLEKSI E-RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN STEM PAK 21

1. 6 Gruppen. Jede Gruppe bekommt 2 Bilder.
Zum Beispiel :

the chemistry room the teacher’s room
_________________ ____________________

• Die Schüler benutzen “Google Translator”
• Sie finden die Teile der Schule auf Deutsch und hören sich die Aussprache an
• Lehrer kontrolliert und schreibt an die Tafel ( macht eine Liste )
• Lehrer liest und die Schüler wiederholen nach dem Lehrer
• Lehrer erklärt über die bestimmten Artikel : der, die, das
• Komposita : Regelfindung
• Nomen + Nomen

UTAMA der Computer + der Raum der Computerraum
PENEROKAAN/ Der Sport + die Halle die Sporthalle
PENERANGAN
PENGEMBANGAN
MAIN ACTIVITIES
(40 minit)

2. Gruppenaktivität : Fragen stellen und antworten
• Lehrer zeigt Frage Antwortmunster.

Munster:

Wo bist du?
- Im Chemieraum ( der )
- Im Computerzimmer ( das )
- In der Bibliothek ( die )

Lehrer teilt die Schüler in 6 Gruppen

• Jede Gruppe bekommt Wortkarten ( Schulräume )
• Die Schüler fragen und beantworten Fragen in Gruppen

1. Schulfächer auf Deutsch lernen
https://www.youtube.com/watch?v=y3B5MAh1F9s (gg.gg/school12)

PENUTUP (5 minit) 2. Das Verb haben konjugieren
PLENARY 3. Die Aufgabe im Lehrbuch Machen ( A5 : Grammatik. Seite 36 Deutsch.Com )
PENILAIAN
• Dialoge und Fotos zuordnen

1. Lehrer fast die Lektion des Tages zusammen
2. Schüler beantworten die Aufgabe

gg.gg/Band1quiz

BAHAN BANTU PdPc Wortkarten/ Bildkarten LCD Tab
NILAI MURNI Respekt KEMAHIRAN INSIANAH Soziale Verantwortung
MOD PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN BERFIKIR ABAD 21 Zusammenarbeit PETA I - THINK Online Quiz: Deutsch

REFLEKSI/IMPAK Kommunikation PENILAIAN PdPC

NOTA / 24 dari murid menguasai hasil pembelajaran.
/ 24 dari murid selesai membuat tugasan yang diberi
/ 24 dari murid diberi aktiviti pengukuhan
/ 24 mengambil bahagian aktif semasa PdPc

Lektion wie geplant durchgeführt

Kementerian Pendidikan Malaysia 207

1. ( EDPUZZLE ) | 2. Penggunaan Quizizz.com

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU TARIKH HARI MASA MATA PELAJARAN KELAS TAJUK
1 DELTA UKURAN DATA
14 13/4/2018 JUMAAT 7:30am-8:30am ASAS SAINS KOMPUTER

BIDANG PEMBELAJARAN/ TEMA 2.0 PERWAKILAN DATA

OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ 2.2 UKURAN DATA
STANDARD KANDUNGAN

HASIL PEMBELAJARAN Murid boleh;
STANDARD PEMBELAJARAN 2.2.1 mengenalpasti unit ukuran bagi imej digital.
2.2.2 membandingkan saiz fail imej yang sama dalam pelbagai format; bitmap, jpeg, tiff, gif
KRITERIA KEJAYAAN 2.2.3 membandingkan kualiti dan saiz imej apabila kedalaman warna (colour depth) dan resolusi bagi imej
dikurangkan.
SET INDUKSI/ PENGLIBATAN (
5 minit) Murid dapat;
PEMULA 2.2.1 mengenalpasti unit ukuran bagi imej digital dengan betul.
ENGAGE 2.2.2 membandingkan saiz fail imej yang sama dalam pelbagai format; bitmap, jpeg, tiff, gif dengan baik.
2.2.3 membandingkan kualiti dan saiz imej apabila kedalaman warna (colour depth) dan resolusi bagi imej
dikurangkan.

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc) ABAD ke 21

Aktiviti 1

1. Guru mengcungkil pengetahuan asas pelajar berkaitan subtopik yang akan dipelajari dengan
menayangkan satu video berkenaan dengan ukuran data.
Layari laman : https://edpuzzle.com/assignments/5ad023e7638ddb4107010267/watch

UTAMA 2. Pelajar diminita memberi idea awal apa yang mereka perolehi daripada tayangan video tersebut.
PENEROKAAN/ 1. Guru menerangkan secara ringkas apa yang dimaksudkan dengan ukuran data bagi imej digital.
PENERANGAN 2. Pelajar dibahagikan kepada 3 kumpulan dan setiap kumpulan diberi 1 topik untuk dibentangkan dengan
PENGEMBANGAN
MAIN ACTIVITIES bantuan video yang berkaitan
(50 minit) Kumpulan 1: Resolusi Imej Digital
Kumpulan 2: Kedalaman Warna Imej Digital
PENUTUP ( 5 minit ) Kumpulan 3: Dimensi Imej Digital
PLENARY
PENILAIAN https://www.youtube.com/watch?v=JSwRvvKBEmc

3. Pelajar-pelajar menggunakan Internet untuk mencari bahan untuk pembentangan.
a. Setiap kumpulan diminta membentangkan hasil yang diperoleh.

Guru menguji pemahaman pelajar dengan menggunakan Quizizz.com https://quizizz.com/admin/
quiz/5926ed37f11dba1100083655/ukuran-data-imej-digital

BAHAN BANTU PdPc Internet Komputer Buku Teks
NILAI MURNI Kerjasama Ketekunan Kemahiran menyelesaikan
MOD PEMBELAJARAN Masalah
KEMAHIRAN BERFIKIR ABAD 21
Kemahiran Berfikir Menyelesaikan
REFLEKSI/IMPAK Masalah
NOTA Objektif pembelajaran tercapai. 34/35 pelajar dapat menguasai kemahiran yang dipelajari selepas sesi
pembelajaran.

208 KOLEKSI E-RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN STEM PAK 21

1. Teknik Mirorring | 2. Penggunaan Digital Classroom | 3. Penggunaan Quizizz.com

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU TARIKH HARI MASA MATA PELAJARAN KELAS TAJUK

15 18/4/2018 Rabu 12:30pm-1.30pm KEMAHIRAN HIDUP (KEMAHIRAN TEKNIKAL) 3A3 ENJIN

BIDANG PEMBELAJARAN/ TEMA EDARAN EMPAT LEJANG

OBJEKTIF PEMBELAJARAN/
STANDARD KANDUNGAN

HASIL PEMBELAJARAN Selepas belajar tajuk ini murid akan boleh,
STANDARD PEMBELAJARAN a) Mengenalpasti prinsip Edaran Empat Lejang
b) Menyatakan prinsip edaran empat lejang

KRITERIA KEJAYAAN Melalui pembentangan, pelajar dapat menerangkan prinsip edaran empat lejang

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc) ABAD ke 21

SET INDUKSI/ PENGLIBATAN a. Guru mencungkil pengetahuan asas murid berkaitan sub-tajuk yang akan dipelajari dengan menayangkan
(5 minit) satu video mengenai edaran empat lejang dalam tajuk enjin empat lejang (Guru menggunakan teknik
PEMULA mirorring telefon bimbit nya untuk menayangkan video tersebut).
ENGAGE Video boleh didapati dari https://youtu.be/OGj8OneMjek

b. Pelajar di bahagi kepada 4 kumpulan dan dibahagikan tajuk

• kumpulan 1: Lejang Masukan

• Kumpulan 2: Lejang Mampatan

• Kumpulan 3: Lejang Kuasa
• Kumpulan 4: Lejang Ekzos

c. Pelajar mencari Maklumat berkaitan gambar dan video menggunakan crome book dan persembahan
menggunakan kertas mahjong.

d. Pelajar diminta untuk menyimpan gambar atau video untuk ditayangkan semasa persembahan kumpulan

e. Persembahan pelajar mengikut kumpulan
Pembentangan pelajar kumpulan 1- 5 menggunakan kertas mahjong dan gambar didapati daripada
https://www.slideshare.net/mohdasrimh/enjin-4-lejang-36775415

f. Sesi rumusan oleh guru menggunakan video kitaran empat lejang daripada link ini https://www.youtube.
com/watch?v=Na4esGxCsmo

a. Menggunakan crome book pelajar dikehendaki menjawab soalan latihan topik sebelum ini menggunakan
link berikut

https://quizizz.com/admin/quiz/59244925c7d7581000dc3ea8

UTAMA
PENEROKAAN/
PENERANGAN
PENGEMBANGAN
MAIN ACTIVITIES
(50 minit)

PENUTUP ( 5 minit ) a. Guru memberi kerja rumah kepada pelajar menggunakan quizzizz.com yang dijadikan kerja rumah
PLENARY b. Semua pelajar diwajibkan membuat latihan tajuk yang telah diberikan
PENILAIAN
BAHAN BANTU PdPc croome book daripada LCD LAPTOP
makmal komputer untuk
NILAI MURNI semua pelajar
MOD PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN BERFIKIR ABAD 21 Menghormati,Tepati Kemahiran insaniah Tanggung jawab
Masa sosial
REFLEKSI/IMPAK
Kerja Kumpulan PETA I-THINK PETA ALIR
NOTA
pEMIKIRAN kRITIS quizizz.com,Screen mirroring,video berkaitan tajuk

28 orang murid daripada 28 orang menguasai hasil pembelajaran dengan berjaya menjawap soalan quizizz
dengan betul
Semua murid mengambil bahagian dalam aktiviti berkumpulan dan dapat membentangkan tahuk dengan
lancar

PdPc yang dilaksanakan berjalan dengan lancar

Kementerian Pendidikan Malaysia 209









B h i n Pen urus n Sekol h Ber sr m Penuh d n Sekol h Kecemerl n n
Kementeri n Pendidik n M l si

Ar s 3, Blok 2251, J l n Us h w n 1,
63000 C berj , Sel n or D rul Ehs n.
Telefon: 03-8321 7400
F ks: 03-8321 7401


Click to View FlipBook Version