The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by azeanrahim234, 2021-12-28 00:31:09

Pengajaran, Teknologi & Penaksiran 2 (KPD3026)

PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2



Instruction, Technology and Assessment 2

















































NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

TOPIK 1










RANCANGAN






PENGAJARAN HARIAN


























NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

CLO HASIL PEMBELAJARAN KURSUS






CLO1 Demonstrasi elemen-elemen kemahiran guru dalam pengajaran mikro.






CLO1 Melaksanakan pelan pengajaran dan pembelajaran.









HASIL PEMBELAJARAN





HPO1 Menghuraikan maksud dan fungsi unit pengajaran serta rancangan pengajaran harian.







HPO1 Membina unit pengajaran dan rancangan pengajaran harian mengikut aktiviti pengajaran

Gagne, Madeline dan Bybee R.









NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN






Penulisan rancangan pelajaran bukanlah bertujuan untuk dimaklumkan atau dibacakan kepada murid. Sebaliknya

penulisan rancangan pelajaran bertujuan untuk guru menstruktur pelajaran dan membantu melancarkan

perjalanan kelas.





Penulisan rancangan pelajaran perlu melalui empat peringkat berfikir :


✓ Tentukan kurikulum iaitu apa yang perlu dipelajari serta huraian sukatan pelajaran.

✓ Fikirkan tentang pengetahuan sedia ada sebagai prasyarat untuk melaksanakan pengajaran tajuk baru.

✓ Renungkan sekurang-kurangnya satu kaedah yang sesuai untuk membantu proses pembelajaran yang

berkesan.

✓ Fikirkan sekurang-kurangnya satu cara untuk membuat penilaian pencapaian hasil pembelajaran.




Lazimnya, kemahiran merancang sesuatu pelajaran diajar melibatkan penulisan objektif khas yang eksplisit atau

hasil pembelajaran yang diselaraskan dengan kurikulum yang telah ditetapkan.









NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN






Setelah objektif khas yang eksplisit atau hasil pembelajaran dibentuk, turutan aktiviti pelajaran dirancang untuk

membolehkan guru dan murid berinteraksi dalam proses pengajaran dan pembelajaran dalam usaha mencapai

objektif khas yang eksplisit atau hasil pembelajaran yang diingini.



Untuk menghasilkan sesuatu rancangan pelajaran sebaiknya guru memikirkan beberapa persoalan berikut :


✓ Apakah rancangan pelajaran yang dibina mengambil kira pelbagai kebolehan murid?


✓ Adakah rancangan pelajaran yang dibina akan menggalakkan murid melibatkan sepenuhnya di dalam aktiviti

pelajaran secara berterusan.

✓ Adakah rancangan pelajaran yang dibina disediakan dengan isi kandungan yang mencukupi untuk dipelajari?


✓ Adakah rancangan pelajaran yang dibina membolehkan guru mengesan kemajuan murid?

✓ Adakah dalam perancangan pelajaran itu disediakan langkah bantuan yang mencukupi untuk murid yang

mungkin tidak dapat mengikuti langkah yang dirancang dengan sempurna.


✓ Adakah latihan yang disediakan mencukupi untuk mengukuhkan kefahaman serta melibatkan pengintegrasian

kemahiran?





NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

PERSOALAN DALAM PENGHASILAN RPH







1. Adakah rancangan pelajaran yang dibina mengambil kira pelbagai kebolehan murid?


Di dalam sesebuah bilik darjah tidak mungkin terjadi kesemua muridnya mempunyai kebolehan yang sama dan serupa.

Sesebuah rancangan pelajaran yang dibina perlu mengambil kira pelbagai kebolehan murid dalam bilik darjah. Selain

daripada kepelbagaian tahap penguasaan pengetahuan sedia ada, terdapat juga kepelbagaian kebolehan minda dapat
menganggap sesuatu perkara baru, halangan fizikal dan emosi serta sebagainya. Sebagai seorang perancang, guru perlu

menyedari tentang kepelbagaian kebolehan murid.



2. Adakah rancangan pelajaran yang dibina akan menggalakkan murid terlibat sepenuhnya di dalam aktiviti

pelajaran secara berterusan?


Langkah-langkah prosedur aktiviti pelajaran tidak seharusnya bersifat penjelasan yang statik (pengajaran terus) tentang

apa yang akan guru dan murid lakukan. Seorang guru yang baik akan membuat perubahan dalam perancangan

berpandukan maklum balas yang diperoleh daripada murid. Tujuannya untuk membolehkan murid memberikan tumpuan
dan terlibat sepenuhnya dalam pembelajaran. Untuk membolehkan hal ini berlaku, murid memerlukan kesediaan guru

untuk membantu serta membimbing mereka.








NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

PERSOALAN DALAM PENGHASILAN RPH







3. Adakah rancangan pelajaran yang dibina disediakan dengan isi kandungan yang mencukupi untuk dipelajari?



Istilah mencukupi sebenarnya merupakan sesuatu yang sukar untuk diukur. Cara yang terbaik ialah dengan bertanya

kepada diri sendiri “Apakah isi kandungan paling minima yang perlu dipelajari oleh murid untuk menunjukkan pencapaian

tahap penguasaan (mastery)?” Tahap pencapaian minima ini seharusnya selaras dengan penulisan objektif khas atau

hasil pembelajaran yang dirancang.




4. Adakah rancangan pelajaran yang dibina membolehkan guru mengesan kemajuan murid?



Penilaian kemajuan murid boleh dibuat sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran berjalan dan ini dinamakan
penilaian formatif. Sebaiknya rancangan yang dibina menyediakan ruang untuk membolehkan penilaian formatif

dilaksanakan. Tujuan penilaian formatif ini bukan sekadar untuk mengesan kemajuan murid sahaja tetapi juga untuk

membolehkan guru melakukan perubahan sekiranya strategi atau langkah-langkah yang dirancang kurang berkesan.
Sekiranya rancangan dilihat sebagai satu koleksi aktiviti tersusun berturutan maka setiap aktiviti itu ada penghujungnya.

Pada penghujung setiap aktiviti itu maklum balas tentang kemajuan murid boleh diperoleh melalui penilaian formatif yang

menjurus kepada pencapaian hasil pembelajaran.





NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

PERSOALAN DALAM PENGHASILAN RPH






5. Adakah dalam perancangan pelajaran itu disediakan langkah bantuan yang mencukupi untuk murid yang

mungkin tidak dapat mengikuti langkah yang dirancang dengan sempurna?


Tidak semua orang boleh mendapatkan maklumat yang tepat pada kali pertama belajar. Tidak ada pelajaran yang boleh
dicapai 100% tepat dan betul pada setiap langkah aktiviti. Ini bermakna akan ada beberapa orang murid yang akan

tertinggal. Sekiranya langkah yang dirancang itu diulang, mungkin akan menimbulkan masalah kepada kumpulan murid

yang telah mampu menguasainya. Ini bermakna aktiviti penggayaan serta dengan bahan sokongan perlu disediakan di

samping aktiviti pengukuhan dan pemulihan.



6. Adakah latihan yang disediakan mencukupi untuk mengukuhkan kefahaman serta melibatkan pengintegrasian


kemahiran?


Tidak ada yang dapat mengukuhkan kemahiran dan pemahaman konsep yang dipelajari kecuali melalui latihan. Selain

daripada latihan yang mencukupi, latihan yang disediakan juga perlu berkualiti untuk membolehkan maklum balas

berkualiti diperoleh.










NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

ELEMEN RPH





Tajuk mata pelajaran Bagi sesetengah pelajaran, komponen penilaian disediakan

untuk membolehkan guru menyemak penguasaan (mastery)
Peruntukan masa yang diperlukan untuk melengkapkan pelajaran kemahiran atau konsep. Penilaian boleh berbentuk set soalan

mengikut jadual waktu yang disediakan di peringkat sekolah. yang memerlukan jawapan.

Rumusan dan penutup. Guru boleh membuat rumusan daripada
Senarai bahan bantu yang diperlukan
perbincangan atau untuk murid mengemukakan soalan-soalan

Hasil pembelajaran yang ingin dicapai pada akhir sesi pengajaran pemantapan kefahaman selain refleksi pembelajaran oleh murid.
dan pembelajaran Analisis diperingkat guru yang membolehkan amalan refleksi


dibuat ke atas pelajaran dan persoalan seperti apakah yang baik,
Set Induksi
apakah yang perlu dimurnikan serta apakah refleksi murid

Langkah-langkah perkembangan iaitu turutan aktiviti yang terhadap pelajaran.

dilaksanakan semasa pengajaran disampaikan merangkumi Kesinambungan isi kandungan, idea, tema, peraturan dan
arahan-arahan, latihan dan bimbingan guru. sebagainya yang perlu dilihat semula untuk pelajaran akan

datang.












NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

9 LANGKAH DALAM AKTIVITI PENGAJARAN





1 MENARIK PERHATIAN MURID



2 MEMAKLUMKAN KEPADA MURID TENTANG HASIL PEMBELAJARAN



3 MERANGSANG ATAU MENDORONG INGATAN PENGETAHUAN SEDIA ADA




4 MENYAMPAIKAN ISI KANDUNGAN ATAU KONTEN PELAJARAN



5 MEMBIMBING PEMBELAJARAN MURID



6 MENYUNGKIL KEUPAYAAN DAN KEBOLEHAN



7 MEMBERIKAN MAKLUM BALAS



8 PENILAIAN PENCAPAIAN


MENGIKUT RANCANGAN

PENGAJARAN GAGNE 9 MENAMBAH ATAU MENGUKUHKAN PENGUASAAN MAKLUMAT





NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

9 AKTIVITI PENGAJARAN GAGNE





1 MENARIK PERHATIAN MURID
Guru mengemukakan masalah atau situasi baru dengan menggunakan cara yang dapat menarik perhatian murid agar mereka

mendengar dan memberikan tumpuan apabila guru mula mengajar. Antara cara yang boleh digunakan ialah bercerita, membuat
demonstrasi, mengemukakan masalah untuk diselesaikan, melakukan sesuatu yang salah kepada betul, bertanyakan soalan

dan sebagainya.
Soalan Panduan Merancang :
Play a humorous video Have learners Bagaimana anda mendapat dan mengekalkan
clip ask questions perhatian murid?


Tell a joke Play a game CONTOH BAGAIMANA UNTUK


MERANCANG :
 Mulakan dengan pertanyaan “Apa
Education pendapat anda?”
Tell an  Gunakan kebaharuan atau kreativiti untuk

Ask a thought emotional story membentangkan topik pengajaran.
provoking Present a  Kaitkan topik dengan peristiwa semasa
question Have a challenge atau subjek yang berkaitan dengan

Share surprising controversial murid.
statistics or facts discussion






NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

9 AKTIVITI PENGAJARAN GAGNE





2 MEMAKLUMKAN KEPADA MURID TENTANG HASIL PEMBELAJARAN

Memaklumkan kepada murid tentang hasil pembelajaran yang ingin dicapai akan membolehkan murid menyediakan diri dan

pemikiran mereka tentang apa yang bakal dipelajari atau dilakukan. Guru boleh juga menjelaskan tentang bagaimana ilmu
pengetahuan baru akan dipelajari itu nanti akan digunakan atau diaplikasikan dalam kehidupan murid. Marzano (1998)

menjelaskan bahawa pencapaian murid akan meningkat sebanyak 34% apabila objektif pelajaran dinyatakan pada awal

pelajaran.
Soalan Panduan Merancang :

Bagaimana anda akan memberitahu murid anda
mengenai objektif pengajaran?


CONTOH BAGAIMANA UNTUK MERANCANG :
Create an objective Explain what the Describe the goals and Explain how this • Nyatakan objektif bertulis.
slide audience will learn and outcomes of the information will • Bertanya kepada murid tentang apa yang ingin
why it is important learning experinece benefit the learners mereka ketahui atau fikir mereka harus tahu
Cipta slide yang mengenai topik itu.
menunjukkan objektif / Menerangkan kepada Menerangkan sasaran Terangkan bagaimana • Lakar carta KWL : Tahu – Ingin Tahu – Telah
pengajaran dapat
hasil pembelajaran murid tentang apa pengajaran dan hasil membantu memberi belajar).
kepada murid. yang akan dipelajari pembelajaran yang • Tunjukkan video persembahan yang diinginkan.
mengenai tajuk / topik dikehendaki kepada murid. manfaat / kebaikan • Sediakan rubrik untuk aktiviti atau tugasan.
pengajaran. kepada murid.





NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

9 AKTIVITI PENGAJARAN GAGNE





3 MERANGSANG ATAU MENDORONG INGATAN PENGETAHUAN SEDIA ADA
Langkah ini membolehkan murid membina pengetahuan atau kemahiran sedia ada mereka. Adalah lebih mudah untuk guru

membantu murid membina pengetahuan baru berdasarkan pengetahuan sedia ada mereka. Rangsangan dan dorongan ini

membolehkan murid bersedia dengan kerangka yang akan membantu proses pembelajaran dan daya ingatan.


Ask questions from the last Post discussion board questions Soalan Panduan Merancang :

lesson related to prior knowledge Bagaimana anda akan mengingatkan murid
tentang pengetahuan yang berlaku yang mereka
Bertanyakan soalan mengenai Papan perbincangan membantu murid pelajari pada masa lalu, atau pengalaman
pembelajaran yang lalu untuk mengingat semula pembelajaran lalu. sebelumnya yang berkaitan?

menghubungkait pembelajaran yang

akan berlansung. Perform pre tests to understand CONTOH BAGAIMANA UNTUK MERANCANG :
Conduct pop quizzes what the audience already knows • Ulas pengajaran sebelumnya.

Beri kuiz / pra ujian mengenai pengetahuan /
Pop kuiz membantu pelajar untuk Lakukan pra ujian untuk memahami apa kemahiran yang harus mereka ingat dan guna.
mengingat semula pembelajaran yang sudah diketahui oleh murid. • Lukis / bina peta konsep mengenai topik tersebut.
lalu disamping memberi Create lesson plans that build • Kemukakan soalan perbincangan untuk

persaingan kepada murid lain upon each other mendorong murid memikirkan pengalaman yang
berkaitan.
untuk mencabar daya ingatan Bina rancangan pengajaran yang saling
murid. membina




NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

9 AKTIVITI PENGAJARAN GAGNE





4 MENYAMPAIKAN ISI KANDUNGAN ATAU KONTEN PELAJARAN
Maklumat yang ingin disampaikan perlu dibahagikan kepada bahagian-bahagian yang lebih kecil untuk mengelakkan daripada

bebanan ke atas memori. Maklumat yang perlu digabungkan untuk membantu proses mengingat semula. Taksonomi Bloom dan
strategi pembelajaran boleh digunakan untuk menyusun pelajaran atau membahagikan maklumat mengikut tahap kesukaran.


Watch videos Soalan Panduan Merancang :
Assign books / articles Pra tonton video mengenai konten pengajaran dapat Bagaimana anda akan mengajar maklumat atau jenis
Pembacaan buku / artikel memberi pengalaman pembelajaran yang berkesan aktiviti pembelajaran / persekitaran yang akan anda buat

dapat meningkatkan untuk memupuk pembelajaran / pengajaran?
kefahaman konten

pengajaran. CONTOH BAGAIMANA UNTUK MERANCANG :
• Memberi ceramah mengenai topik pengajaran.
• Berikan pengenalan multimedia kepada pengetahuan /

Perform lectures kemahiran baharu.
Kuliah pengajaran (berpusatkan murid / • Mempersembahkan kandungan dalam bentuk cerita.
guru) membantu meningkatkan • Mengemukakan masalah / kes dan mengkehendaki
murid meneliti kandungan pengajaran untuk
pengetahuan murid. menentukan penyelesaian atau menganalisis kes.
Post homework assignments • Mewajibkan murid membuat pembacaan sendiri
Assign activities and projects Tugasan kerja rumah membantu sebelum pengajaran berlangsung.
Tugasan aktiviti samada dalam bentuk berkumpulan / pelajar memahami konten pengajaran

individu / projek berasaskan pembelajaran (tugasan pengukuhan / pemulihan)



NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

9 AKTIVITI PENGAJARAN GAGNE





5 MEMBIMBING PEMBELAJARAN MURID

Murid perlu dimaklumkan tentang cara yang terbaik untuk mempelajari bahan atau tajuk yang dikemukakan. Kadar pembelajaran

akan meningkat kerana murid tidak perlu membuang masa atau merasa kecewa sekiranya gagal memahami sesuatu konsep
yang dipelajari dengan baik.

Provide expectations as needed Soalan Panduan Merancang :

Berikan harapan seperti yang diperlukan Bagaimana anda akan memberi bimbingan kepada murid?


CONTOH BAGAIMANA UNTUK MERANCANG :
Write clear and concise instructions • Menunjukkan kemahiran / mengaplikasikan pengetahuan
Tulis arahan yang jelas dan ringkas. sebagai contoh / bukan contoh.
• Gunakan penyoalan untuk menolong murid menjalankan

kemahiran berfikir secara kritis.
Provide an accesible ‘next’ button for online learning experiences • Memodelkan tingkah laku atau proses pemikiran yang
Sediakan butang yang boleh diakses untuk pengalaman dikehendaki.

pembelajaran dalam talian. • Gunakan kolaborasi guru-murid atau rakan sebaya untuk
menjalankan eksperimen atau mencuba tingkah laku yang
Include tips on how best to navigate the course diinginkan.

Sertakan petua mengenai cara terbaik untuk mengikuti pembelajaran • Gunakan model fizikal atau peta konsep untuk
(mind maps) menggambarkan hubungan.






NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

9 AKTIVITI PENGAJARAN GAGNE





6 MENYUNGKIL KEUPAYAAN DAN KEBOLEHAN

Peluang diberikan kepada murid untuk membuat latihan pemantapan menggunakan ilmu pengetahuan, kemahiran atau tingkah

laku yang baru dipelajari.

Activities, projects Kepelbagaian tugasan / aktiviti / projek
and writing membantu memantapkan pengetahuan Soalan Panduan Merancang :

assignments baharu dan sedia ada. Apakah jenis kerja rumah, latihan atau aktiviti pembelajaran
Scenarios problem yang akan anda berikan untuk membantu murid belajar?
solving Role-playing

situations
Menyelesaikan senario Situasi main peranan CONTOH BAGAIMANA UNTUK MERANCANG :
masalah • Gunakan simulasi dan permainan untuk berlatih.

• Minta murid menyelesaikan projek atau membina alat bantu
Knowledge checks, Group kerja yang menunjukkan kemahiran atau pengetahuan yang
quizzes and tests discussions and relevan yang telah mereka pelajari.

Membuat kuiz / ujian • Minta murid memberikan contoh.
untuk melihat sharing • Gunakan mai peranan berdasarkan senario yang sahih.
keupayaan Perbincangan dan • Menyediakan murid kerja rumah / latihan kerja pengukuhan.

pengetahuan perkongsian dalam
tentang pengajaran kumpulan

baharu



NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

9 AKTIVITI PENGAJARAN GAGNE





7 MEMBERIKAN MAKLUM BALAS

Sebaiknya guru memberikan maklum balas apabila murid dapat menunjukkan peningkatan pemahaman atau kemahiran.

Pastikan maklum balas daripada guru bersifat spesifik dan bukan dalam bentuk pujian seperti baik, bagus dan sebagainya.


Soalan Panduan Merancang :
Apakah yang akan anda lakukan untuk memberitahu murid
tentang bagaimana prestasi mereka? Bagaimana anda

membetulkan, mengesahkan atau mendorong mereka?
Personalized Detailed rubrics Use peer-


written feedback outlining both evaluation
CONTOH BAGAIMANA UNTUK MERANCANG :
on assignments positive and assessments • Nyatakan sama ada contoh murid betul / tidak betul.

and projects negative Gunakan penilaian • Minta rakan sebaya mengkritik prestasi atau projek.

Berikan maklum feedback rakan sebaya • Cadangkan alternatif untuk mencapai hasil yang sama atau

balas bertulis yang Perlu ada rubrik • berbeza.
Kemukakan soalan “Bagaimana jika?” kepada setiap maklum
diperibadikan terperinci yang balas murid.

mengenai tugasan menggariskan maklum

dan projek balas positif dan negatif






NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

9 AKTIVITI PENGAJARAN GAGNE





8 PENILAIAN PENCAPAIAN
Untuk menilai pencapaian murid, alat-alat seperti ujian, kuiz, latihan lisan atau bertulis serta tugasan boleh diberikan. Penilaian

formatif boleh dilakukan setelah mana-mana bahagian kecil pelajaran disampaikan. Melalui penilaian formatif juga guru akan
dapat mengesan pencapaian objektif pelajaran.

Soalan Panduan Merancang :
Bagaimana anda akan mengetahui bahawa pelajar telah
Include pop quizzes mempelajari bahan tersebut atau dapat melakukan tugas
Penilaian melalui kuiz boleh dibuat samada melalui fizikal atau atas yang diinginkan?

talian seperti quizzez, kahoot dan sebagainya.

CONTOH BAGAIMANA UNTUK MERANCANG :
Use written exams • Memberikan ujian pengetahuan baharu / ujian penguasaan

Ujian formal bertulis juga boleh dibuat untuk menilai pencapaian kemahiran / peluang untuk menunjukkan sikap yang
murid. berubah.
• Memerlukan pengembangan projek yang menunjukkan
Assess often throughout the course tingkah laku yang diinginkan / memberikan butki penerapan

Penilaian boleh dibuat secara langsung dan berterusan sepanjang • konsep yang dipelajari.
Minta murid mencadangkan alternatif prosedur, rancangan /
pengajaran. produk yang dibentangkan.
• Mewajibkan murid membina ringkasan maklumat baharu.








NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

9 AKTIVITI PENGAJARAN GAGNE





9 MENAMBAH ATAU MENGUKUHKAN PENGUASAAN MAKLUMAT
Murid boleh dimaklumkan bagaimana cara mereka boleh mengaplikasikan ilmu pengetahuan dan kemahiran baru dalam

pelbagai situasi atau senario lain Soalan Panduan Merancang :

Interactive Pembelajaran interaktif Apa yang akan anda lakukan untuk meningkatkan
eLearning pengekalan & pemindahan kemahiran, pengetahuan / sikap


Build in time for real activities Allow for flexible baharu?
world practice learning opportunities
Bina dan bangunkan (such as mobile CONTOH BAGAIMANA UNTUK MERANCANG :

masa untuk latihan access) • Memberi pemulihan apabila murid menunjukkan prestasi
yang tidak lengkap / tidak memuaskan.
dunia nyata Peluang pembelajaran • Sediakan alat bantu kerja atau memori yang boleh digunakan
fleksibel (akses mudah murid pada masa akan datang untuk mengingatkan murid
Use real-world alih) tentang pengetahuan / prosedur / dapat membimbing dalam

scenarios Continually use tingkah laku yang diinginkan.
Gunakan senario examples of real- • Memberi cadangan pengetahuan / kemahiran masa depan
dunia nyata untuk world situations untuk memperoleh yang berdasarkan pelajaran semasa.

mengaplikasi • Memberi masalah autentik yang tidak tersusun yang akan
pembelajaran, Sentiasa menggunakan membantu pemindahan pengetahuan / kemahiran yang
contoh situasi dunia
pengetahuan dan dipelajari pada masa akan datang.
kemahiran baharu nyata




NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

CONTOH LESSON PLAN GAGNE





1 MENARIK PERHATIAN MURID



1 2 MEMAKLUMKAN KEPADA MURID TENTANG HASIL PEMBELAJARAN



3 MERANGSANG ATAU MENDORONG INGATAN PENGETAHUAN SEDIA
ADA

4 MENYAMPAIKAN ISI KANDUNGAN ATAU KONTEN PELAJARAN


2 5 MEMBIMBING PEMBELAJARAN MURID



6 MENYUNGKIL KEUPAYAAN DAN KEBOLEHAN




3 7 MEMBERIKAN MAKLUM BALAS



8 PENILAIAN PENCAPAIAN

4 9 MENAMBAH ATAU MENGUKUHKAN PENGUASAAN MAKLUMAT










NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

CONTOH LESSON PLAN GAGNE





1 MENARIK PERHATIAN MURID



2 MEMAKLUMKAN KEPADA MURID TENTANG HASIL PEMBELAJARAN 5 8



3 MERANGSANG ATAU MENDORONG INGATAN PENGETAHUAN SEDIA
ADA

4 MENYAMPAIKAN ISI KANDUNGAN ATAU KONTEN PELAJARAN 6



5 MEMBIMBING PEMBELAJARAN MURID 9


6 MENYUNGKIL KEUPAYAAN DAN KEBOLEHAN




7 MEMBERIKAN MAKLUM BALAS



8 PENILAIAN PENCAPAIAN 7


9 MENAMBAH ATAU MENGUKUHKAN PENGUASAAN MAKLUMAT









NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

8 LANGKAH DALAM AKTIVITI PENGAJARAN





1 OBJECTIVE AND PURPOSE



2 SET INDUKSI (ANTICIPATORY SET) / ORIENTATION



3 INPUT / PRESENTATION




4 MODELING



5 CHECKING FOR UNDERSTANDING



6 GUIDED PRACTICE



7 CLOSURE



8 INDEPENDENT PRACTICE


MENGIKUT RANCANGAN

PENGAJARAN MADELINE





NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

8 AKTIVITI PENGAJARAN MADELINE





1 OBJECTIVE AND PURPOSE • Guru harus mempunyai idea yang jelas tentang objektif
CONTOH BAGAIMANA UNTUK MERANCANG :
Murid akan cepat belajar dengan lebih berkesan apabila murid mengetahui

apa yang sepatutnya mereka pelajari dan mengapa. Guru juga mengajar pembelajaran setiap pengajaran.
dengan lebih berkesan apabila murid mempunyai maklumat yang sama. • Objektif perlu memfokus kepada standard kandungan.

Guru juga mesti jelas mengenai standard prestasi apa
• Ceritakan apa / bagaimana / mengapa / murid akan belajar yang akan diharapkan menjadi dan bila serta
bagaimana murid akan dipertanggungjawabkan untuk
Tujuan / objektif pelajaran merangkumi mengapa murid perlu mempelajari apa yang dijangkakan.

objektif, apa yang akan dapat mereka lakukan setelah mereka memenuhi • Objektif harus sama untuk setiap murid ; namun

kriteria, bagaimana mereka akan menunjukkan pembelajaran sebagai bagaimana murid diajar, kaedah, bahan dan aktiviti
yang digunakan mungkin dibezakan untuk memenuhi
hasilnya. keperluan pelbagai murid.
• Murid bukan sahaja belajar dengan lebih berkesan
Formula untuk objektif tingkah laku adalah : apabila mereka tahu apa yang mereka ada sepatutnya

• Murid akan melakukan apa + dengan apa + seberapa baik? belajar, bagaimana pembelajaran mereka akan diukur
dan mengapa demikian pembelajaran penting bagi
mereka tetapi guru mengajar dengan lebih berkesan
Soalan Panduan Merancang : ketika mereka mempunyai maklumat yang sama.
Apakah yang perlu dilakukan, difahami dan diambil perhatian
oleh murid mengenai hasil pembelajaran?







NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

8 AKTIVITI PENGAJARAN MADELINE





2 ANTICIPATORY SET – “THE HOOK”
Set induksi memfokuskan pemikiran murid kepada apa yang akan dipelajari.


Set Induksi didefinisikan sebagai aktiviti pendek / aktiviti dorongan yang menumpukan perhatian murid sebelum memulakan

pengajaran yang sebenar. Set induksi digunakan semasa murid memasuki kelas atau dalam peralihan, set induksi mungkin
diberikan kepada murid sejurus memasuki kelas, mengulangkaji soalan yang ditulis di papan tulis, agenda untuk pengajaran di

papan tulis dan sebagainya.



CONTOH BAGAIMANA UNTUK MERANCANG :
Soalan Panduan Merancang : • Guru harus mempunyai idea yang jelas tentang objektif pembelajaran setiap pengajaran.

Apakah yang perlu dilakukan untuk membuatkan • Objektif perlu memfokus kepada standard kandungan.
murid aktif ikut serta dengan pembelajaran. • Guru juga mesti jelas mengenai standard prestasi apa yang akan diharapkan menjadi dan bila serta
bagaimana murid akan dipertanggungjawabkan untuk apa yang dijangkakan.
• Objektif harus sama untuk setiap murid ; namun bagaimana murid diajar, kaedah, bahan dan aktiviti yang
digunakan mungkin dibezakan untuk memenuhi keperluan pelbagai murid.
• Murid bukan sahaja belajar dengan lebih berkesan apabila mereka tahu apa yang mereka ada sepatutnya
belajar, bagaimana pembelajaran mereka akan diukur dan mengapa demikian pembelajaran penting bagi
mereka tetapi guru mengajar dengan lebih berkesan ketika mereka mempunyai maklumat yang sama.










NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

8 AKTIVITI PENGAJARAN MADELINE





3 INPUT OR PRESENTATION
Pengetahuan, proses atau kemahiran baru mesti disampaikan kepada pelajar dengan cara yang paling berkesan. Ini dapat

melalui penemuan, perbincangan, membaca, mendengar, memerhati dan sebagainya.




Murid mesti memperoleh maklumat baru mengenai pengetahuan, proses atau kemahiran yang perlu dicapai.




CONTOH BAGAIMANA UNTUK MERANCANG :
Soalan Panduan Merancang : • Guru harus merancang fasa input pelajaran agar hasilnya berjaya menjadi ramalan.
Apakah yang perlu dilakukan untuk menjadikan • Guru mesti menganalisis objektif akhir untuk mengenal pasti pengetahuan dan kemahiran yang perlu
pembelajaran bermakna kepada murid. diperoleh.
• Pembelajaran baru mesti disesuaikan dengan tahap pemahaman murid.
• Strategi pengajaran berkesan yang melibatkan semua murid dan keperluan pengembangan kosa kata dan

1. Langkah demi langkah pencapaian kemahiran / konsep dipilih untuk mewujudkan pembelajaran yang bermakna.
2. Mulakan dengan kata kerja

3. Penyampaian ringkas dan padat
4. Jangan ulangi set induksi atau aktiviti penutup

5. Tunjukcara / demonstrasi
6. Berikan sampel jika berkenaan






NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

8 AKTIVITI PENGAJARAN MADELINE





4 MODELLING

Adalah sangat penting untuk murid melihat apa yang mereka pelajari. Ia membantu murid apabila guru demonstrasi apa yang

dipelajari.


Soalan Panduan Merancang :
Apakah yang perlu dilakukan yang boleh membantu murid meniru tingkah laku dalam
proses pembelajaran.



CONTOH BAGAIMANA UNTUK MERANCANG :
• Murid perlu melihat jenis pemikiran dan bahasa yang akan dilakukan sebelum menjalankan tugas secara

bebas.
• Model (Think Aloud, Read – Aloud) memerlukan guru untuk menyediakan contoh apa yang berlaku dalam
fikiran mereka sendiri semasa mereka menyelasiakan masalah, membaca, menulis atau menyelesaikan
tugas. Murid sebenarnya melihat di dalam fikiran guru.
• Guru menyediakan model yang sangat baik untuk digunakan oleh pelajar mereka.
• Pengalaman permodelan dibuat berdasarkan pengetahuan murid sebelum.
• Untuk mengelakkan kreativiti tersekat / terbantut, guru seharusnya menunjukkan beberapa contoh /
proses / produk yang diharapkan dapat diperoleh atau dihasilkan oleh murid sangat membantu.










NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

8 AKTIVITI PENGAJARAN MADELINE





5 CHECKING FOR UNDERSTANDING

Ia adalah sangat penting untuk memastikan murid memahami apa yang dipelajari. Salah satu cara untuk memastikan murid

memahami isi pembelajaran adalah dengan bertanya soalan kepada murid.



Semasa murid menerima atau mengambil bahagian dalam fasa “input” pelajaran, guru perlu menyusun / merangka struktur

pelbagai untuk memastikan murid mencapai hasil pembelajaran.



CONTOH BAGAIMANA UNTUK MERANCANG :
Soalan Panduan Merancang : • Untuk memeriksa pemahaman murid, guru boleh memeriksa dengan mengemukakan soalan-jawapan
Bagaimana menentukan pembelajaran berterusan bertulis dan mendengar dengan teliti jawapan murid. Murid menerangkan konsep, menerapkan strategi
dipantau untuk memastikan murid mencapai “setiap murid respons”.
objektif pengajaran. • Guru memeriksa dengan kerap dan baik semasa arahan untuk menyusun data mengenal pasti murid yang

Apa yang akan anda tanyakan untuk menentukan menghadapi masalah dan apa yang mereka hadapi.
murid belajar? • Guru menggunakan cara ini untuk memantau pemahaman dan penyesuaian murid input mengikut
Bagaimana anda akan mengetahui bahawa keperluan.

mereka telah mempelajari konsep utama yang • Penyesuaian boleh dibuat sama ada pada arahan tugasan atau dibuat untuk pengajaran tambahan /
anda bahas? kemahiran tambahan.

Input disesuaikan dalam tindak balas

terhadap tahap memahami




NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

8 AKTIVITI PENGAJARAN MADELINE





6 PRACTICE – HIGHLY STRUCTURED GUIDED

Murid mempelajari pembelajaran baharu melalui pemantauan guru. Guru akan membantu murid melalui keperluan langkah

untuk meningkatkan kemahiran menggunakan kaedah pendekatan trimodal.



Murid mempunyai banyak peluang untuk menunjukkan pemahaman mereka terhadap pembelajaran baru dengan melakukan

aktiviti di bawah pengawasan langsung dari guru.



CONTOH BAGAIMANA UNTUK MERANCANG :
Soalan Panduan Merancang : • Setiap pembelajaran baru akan ada kesalahan pada permulaan pembelajaran. Kesalahan pembelajaran
Apakah yang perlu dilakukan untuk menjadikan dapat diatur dengan mudah sehingga membetulkanya lebih sukar daripada membetulkannya dengan
pembelajaran bermakna kepada murid? segera.

Apa yang akan diusahakan oleh murid di dalam • Contoh aktiviti latihan berpandu ialah murid berkongsi maklumat atau mengajar satu sama lain (jigsawing),
kelas untuk menunjukkan pembelajaran mereka menulis tugas, simulasi atau oeranan bermain, menyusun atau mengelaskan maklumat, menunjukkan
semasa anda masih ada untuk menawarkan bantuan kemahiran yang dipelajari.
dan memberi panduan? • Sekiranya pemodelan adalah fasa “Saya (guru) melakukannya, maka latihan berpandukan adalah “Kami
(guru dan murid) melakukannya bersama” dan “Anda (murid) melakukannya bersama-sama” – FASA
PEMBELAJARAN.










NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

8 AKTIVITI PENGAJARAN MADELINE





7 CLOSURE

Pada akhir pembelajaran, guru akan menyimpulkan atau membuat rumusan tentang pembelajaran yang dipelajari dengan

bertanyakan soalan di dalam kelas.


“Beritahu atau tunjukkan kepada saya apa yang telah kamu pelajari hari ini?”


Penutup lebih kepada menyemak kefahaman murid yang digunakan pada akhir tempoh kelas.




Soalan Panduan Merancang : CONTOH BAGAIMANA UNTUK MERANCANG :
“Apa yang telah anda faham sepanjang • Aktiviti penutup digunakan untuk memberi petunjuk kepada murid bahawa mereka telah tiba di sebuah
pembelajaran kita pada hari ini?” perkara penting dalam pelajaran atau akhir pelajaran.
Bagaimana anda akan merumuskan apa yang • Aktiviti penutup adalah tindakan mengkaji dan menjelaskan perkara penting dalam pelajaran.

Murid mungkin diminta untuk menyatukan sesuatu dalam fikiran mereka dan menyuarakan buah fikiran
dipelajari?
tentang apa yang baru diajar.
• Aktiviti penutup dapat membantu murid mengatur dan membuat penilaian kemajuan mereka sendiri dalam
proses belajar.
• Seusai aktiviti pengajaran, murid dapat berkongsi dengan rakan sebaya atau menulis beberapa strategi
penutup.










NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

8 AKTIVITI PENGAJARAN MADELINE





8 INDEPENDENT PRACTICE
Apabila guru telah memastikan murid memahami material pembelajaran yang baharu, pelajar akan dilatih untuk belajar

mempraktikkan amalan bebas terhadap pembelajaran.




Setelah murid berpeluang menguasai isi atau kemahiran samada secara individu atau kumpulan untuk menunjukkan atau

memperkukuhkan kemahiran yang berkaitan kepada objektif.



CONTOH BAGAIMANA UNTUK MERANCANG :
Soalan Panduan Merancang : • Apabila selesai sesi pengajaran, amalan bebas ditugaskan hanya setelah guru cukup yakin bahawa murid
Adakah kelas diharapkan dapat melakukan sendiri akan cenderung mengalami kejayaan.
atau membuat kerja rumah? • Kebiasaannya, guru memberikan kerja rumah secara kumpulan atau kerja individu di dalam kelas.

Adakah mereka sudah bersedia? • Amalan kerja bebas membantu murid untuk menguasai dan mengukuhkan isi pengajaran yang telah
Adakah latihan sesuatu yang diajar sebelumnya atau dipelajari.
latihan kemahiran baru?
















NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

CONTOH LESSON PLAN MADELINE




1 OBJECTIVE AND PURPOSE




1 2 SET INDUKSI (ANTICIPATORY SET) / ORIENTATION



3 INPUT / PRESENTATION



2 4 MODELING



5 CHECKING FOR UNDERSTANDING




3 6 GUIDED PRACTICE



7 CLOSURE




4 8 INDEPENDENT PRACTICE











NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

CONTOH LESSON PLAN MADELINE




1 OBJECTIVE AND PURPOSE


5 2 SET INDUKSI (ANTICIPATORY SET) / ORIENTATION



6
3 INPUT / PRESENTATION



4 MODELING



5 CHECKING FOR UNDERSTANDING




7 6 GUIDED PRACTICE



7 CLOSURE




8 8 INDEPENDENT PRACTICE











NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

5E LANGKAH DALAM AKTIVITI PENGAJARAN





1 PENGLIBATAN (ENGAGE)



2 PENEROKAAN (EXPLORE)



3 PENJELASAN (EXPLAIN)




4 PENGHURAIAN (ELABORATE)



5 PENILAIAN (EVALUATE)

















MENGIKUT RANCANGAN

PENGAJARAN BYBEE R.





NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

5E AKTIVITI PENGAJARAN BYBEE R.





1 PENGLIBATAN (ENGAGE)

Murid dilibatkan dalam pembentukan, pembinaan dan pemahaman tentang objektif khas atau hasil pembelajaran yang ingin

dicapai. Bahan serta isu / topik dan tugasan diberikan dan dikaitkan dengan pengalaman dan pengetahuan sedia ada yang
relevan dengan isu atau topik. Guru boleh melibatkan murid melalui penggunaan soalan, mendefinisi masalah atau

menunjukkan peristiwa yang memerlukan penyelesaian dibuat. Fokus perlu diberikan kepada tugasan yang akan dilakukan

oleh murid.


2 PENEROKAAN (EXPLORE)

Dalam fasa ini murid berpeluang untuk terlibat secara langsung dengan fenomena dan bahan. Penglibatan murid akan

memberikan peluang kepada mereka untuk mengalami fenomena tersebut. Ketika bekerjasama dalam kumpulan, murid
berkesempatan menimba pengalaman yang akan membantu mereka dalam proses perkongsian dan berkomunikasi. Guru

berperanan sebagai fasilitator, menyediakan bahan dan membimbing murid agar sentiasa fokus kepada isu yang dikemukakan.

Proses inkuiri murid akan mendorong pembelajaran dalam fasa penerokaan ini.
















NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

5E AKTIVITI PENGAJARAN BYBEE R.





3 PENJELASAN (EXPLAIN)

Fasa ketiga, penjelasan merupakan fasa murid mula menggunakan pengalaman untuk dikongsi dengan rakan. Komunikasi

berlaku antara rakan sebaya dengan fasilitator atau dalam diri murid sendiri. Dengan bekerja secara berkumpulan murid akan
saling menyokong kefahaman antara satu dengan yang lain ketika melakukan pemerhatian, mengemukakan idea, soalan-

soalan dan membina hipotesis. Murid akan menjelaskan pemerhatian, penemuan, proses dan konsep secara lisan atau

dengan bertulis. Guru akan menyokong dengan memberikan maklum balas, kosa kata, sumber dan memperbetulkan kesilapan
konsep.


4 PENGHURAIAN (ELABORATE)

Murid akan meluaskan kefahaman mereka mengenai konsep yang telah mereka pelajari sambil mengaitkan dengan konsep-

konsep lain yang berkaitan serta mengaplikasikan kefahaman mereka dengan dunia sebenar. Kebolehan untuk mengaitkan
konsep dengan dunia sebenar akan membuka ruang kepada inkuiri dan pengetahuan baharu.


5 PENILAIAN (EVALUATE)

Proses penilaian berlaku dalam semua fasa. Proses penilaian berterusan ini dilakukan bukan hanya oleh guru tetapi juga oleh

murid berkenaan. Rubrik, senarai semak, temu bual dan portfolio digunakan sebagai bukti pencapaian. Evidens ini akan dapat
membantu guru untuk membuat perancangan seterusnya atau membuat penambahbaikan kepada perancangan yang ada.








NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

CONTOH LESSON PLAN 5E





1 PENGLIBATAN (ENGAGE)



1 4
2 PENEROKAAN (EXPLORE)






5 3 PENJELASAN (EXPLAIN)





4 PENGHURAIAN

2 (ELABORATE)

5 PENILAIAN (EVALUATE)











3







NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

TOPIK 1










RANCANGAN






PENGAJARAN HARIAN


























NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2



Instruction, Technology and Assessment 2

















































NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

TOPIK 2










PANDUAN MENULIS






RANCANGAN






PENGAJARAN HARIAN


















NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

CLO HASIL PEMBELAJARAN KURSUS







CLO4 Mereka bentuk pelan pengajaran dan pembelajaran yang berkesan.







HASIL PEMBELAJARAN







Menghuraikan maksud dan fungsi unit pengajaran serta rancangan pengajaran harian.



Membina unit pengajaran dan rancangan pengajaran harian yang mengambil kira ciri dan elemen tertentu.
























NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

PENGENALAN





1 Tugas utama seseorang guru ialah untuk menyedia dan memberikan pengajaran yang seberapa baik serta berkesan kepada murid-murid.








2 Tugas ini sebenarnya bukanlah mudah tetapi memerlukan daya kreativiti yang tinggi dan tanggungjawab yang berat bagi melaksanakan
dengan sepenuhnya.





3 Seseorang guru yang memang bersedia untuk menghadapi tugas ini biasanya akan meneliti bersungguh-sungguh setiap komponen dalam

proses persediaan mengajar.




4 Secara umumnya, perkara-perkara yang berkaitan dalam setiap komponen atau bahagian yang dimaksudkan ialah seperti penentuan tajuk,

kebolehan sedia ada, induksi set, penentuan objektif pengajaran, strategi perancangan perkembangan, persediaan, penyampaian,

penyoalan, sumber pengajaran, kemahiran, nilai dan penilaian.



5 Untuk memudahkan huraian setiap komponen tersebut kita bahagikan kepada tiga bahagian, iaitu perancangan persediaan

mengajar, langkah-langkah penyampaian dan penutup.






NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

ISI KANDUNGAN





1 Dua jenis perancangan dalam bahagian unit pengajaran ialah 1 PENENTUAN TAJUK DAN ISI PELAJARAN
perancangan mengikut tema atau tajuk utama dalam sukatan
pelajaran dan rancangan pengajaran harian.
2 PENGETAHUAN SEDIA ADA

2 Unit pengajaran ialah pelan instruksi / pengajaran yang mengandungi 3 PENENTUAN OBJEKTIF – DOMAIN

rangka terperinci berdasarkan satu tema atau bahagian daripada
sukatan pelajaran, disusun dengan teliti dan mengandungi perihal
komponen : 4 KOGNITIF, PSIKOMOTOR DAN AFEKTIF


3 Murid perlu dididik untuk mencapai hasil pembelajaran dalam tiga PENENTUAN STRATEGI PENGAJARAN


domain iaitu kognitif, psikomotor dan afektif. Dua domain yang kurang

diberi perhatian ialah domain psikomotor (kemahiran) dan afektif 5 PERKEMBANGAN PENGAJARAN

(kerohanian, sikap dan nilai). 6 SUMBER PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

4 Terbaru, transformasi kurikulum sekolah rendah Kurikulum Berasaskan 7 KEMAHIRAN & NILAI


Standard yang memasukkan beberapa elemen nilai tambah iaitu

kreativiti dan inovasi, keusahawan dan teknologi maklumat dan
komunikasi. 8 PENILAIAN






NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

PENENTUAN TAJUK DAN ISI PELAJARAN






1 Tajuk dan isi pengajaran merupakan perkara utama yang harus difikirkan oleh guru terlebih dahulu. Tajuk dan isi biasanya


terdiri daripada bahan-bahan yang terkawal daripada semua aspek dan ia seharusnya bersifat positif dan berupaya

menyampaikan pendidikan yang sebenarnya.

Untuk menjadikan sesuatu pengajaran dan pembelajaran itu lebih menarik dan bermakna pemilihan isi pengajaran

hendaklah dilakukan dengan cermat dan berhati-hati.





TAJUK MALAYSIA KEKAL BERDAULAT




SUB TOPIK 2.1 NEGARA BERDAULAT
2.1.1 KONSEP NEGARA BERDAULAT




TAJUK ALIH BENTUK KOMUNIKASI





SUB TOPIK 3.1 LINEAR KEPADA BUKAN LINEAR
3.1.1 GRAF BAR MUDAH





NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

PENGETAHUAN SEDIA ADA







2 Pengetahuan sedia ada murid – semak semula apakah yang telah murid pelajari dalam pengajaran lepas yang berkaitan

dengan tajuk / konsep yang hendak diajar


Pelan mencungkil idea – beberapa cara mencungkil idea termasuklah POE (Predict Observe Explain – Ramal Perhati

Terang), kartun konsep, peta konsep, soal-jawab keseluruhan kelas, advancer organizer, perbincangan kumpulan, kuiz

pendek, peristiwa bercanggah dan sebagainya.







PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID MURID TELAH MEMPERLIHATKAN SITUASI PILIHAN RAYA




PELAN MENCUNGKIL IDEA PELAJARAN 1 : SOAL JAWAB BERDASARKAN VIDEO YANG MENUNJUKKAN

DEMOSTRASI PILIHAN RAYA
















NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

PENENTUAN OBJEKTIF / HASIL PEMBELAJARAN







3 Objektif pembelajaran / hasil pembelajaran merupakan satu penyataan dalam rancangan pengajaran yang menyatakan

apakah guru ingin murid capai semasa proses pengajaran dan pembelajaran berlaku.


Objektif am merujuk kepada pencapaian murid secara umum manakala objektif khas merujuk kepada pencapaian isi

pelajaran dan kemahiran dalam tempoh satu-satu waktu pengajaran.


Objektif pembelajaran boleh dibahagikan kepada tiga aspek iaitu pengetahuan, kemahiran dan peribadi atau profesional.

Pengetahuan merujuk kepada isi kandungan sesuatu tajuk atau topik yang dipelajari. Kemahiran pula melibatkan

kemahiran-kemahiran asas yang menyokong pembelajaran seperti kemahiran menulis, membaca, mencari maklumat dan

sebagainya. Objektif peribadi / profesional merujuk kepada pencapaian keyakinan diri untuk mengaplikasi pengetahuan dan

kemahiran berkaitan termasuk interpersonal, membuat keputusan dan bekerjasama.



Lazimnya penulisan objektif akan dimulakan dengan “Murid akan dapat ……..”. Sebuah objektif akan dinilai baik

sekiranya murid dapat menunjukkan pencapaian isi pelajaran dan kemahiran secara eksplisit atau boleh dilihat. Penulisan

objektif eksplisit yang baik perlu mempunyai lima elemen yang mudah diingat ; SMART.










NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

PENENTUAN OBJEKTIF / HASIL PEMBELAJARAN







3 Penulisan objektif eksplisit yang baik perlu mempunyai lima elemen yang mudah diingat ; SMART.

1 SPESIFIK 5 TEMPOH MASA / TIME-FRAME / TIME-FOCUSED, TIME-BASED)
Tempoh masa merujuk kepada beberapa perkara iaitu bila sebenarnya murid akan
Menyatakan secara jelas dan tepat apakah yang perlu melaksanakan objektif, bila objektif itu perlu dicapai, tempoh pencapaian dan limitasi masa
dilakukan oleh murid. Contohnya menyebut, untuk membolehkan objektif itu tercapai.

menyenaraikan, mengklasifikasi, menjelaskan,
menghuraikan dan lain-lain lagi. (Lihat kata kerja yang
SEBENAR DAN RELEVAN / REALISTIC,
sesuai mengikut domain pada paparan seterusnya) RELEVANT AND RESULT FOCUSED) 4
2 BOLEH DIUKUR / MEASURABLE Pastikan objektif khas yang ditulis benar-


Perlu dinyatakan cara untuk mengukur atau menilai untuk benar boleh dicapai dalam lingkungan

menentukan sama ada murid benar-benar telah mencapai keupayaan murid dan dalam tempoh waktu
objektif khas yang dikehendaki. Pengukuran ini boleh yang diperuntukkan. Selain itu, objektif yang
dijalankan melalui ujian, demonstrasi, pemerhatian atau ditulis juga perlu menjurus kepada perkara,
rubrik. topik, tajuk atau isu yang dikemukakan.
3 BOLEH DICAPAI / ACHIEVABLE Adakah ia dapat digunakan atau dapat


Pastikan objektif khas yang ditulis boleh dicapai / dilakukan oleh murid dalam tempoh waktu membantu murid untuk diaplikasikan kepada

yang disediakan. Adakah ia terlalu sukar, terlalu banyak atau mengambil masa yang lama situasi lain atau sebenar?
untuk dicapai?





NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

PENENTUAN OBJEKTIF / HASIL PEMBELAJARAN







3 Bagi setiap hasil khas / hasil pembelajaran yang ditulis sebaiknya dapat menjawab soalan-soalan berikut :








Apakah yang guru mahu murid capai?




Bagaimana untuk mencapai hasil itu?

Apakah langkah-langkah yang diperlukan?
Apakah aktiviti pelajaran yang akan dilakukan?
Apakah syarat-syarat (conditions) yang membolehkan pembelajaran berlaku?




Bagaimana guru akan mengukur dan menilai pencapaian objektif atau hasil pembelajaran?

Apakah bukti yang menunjukkan hasil telah tercapai?
Apakah kriteria yang akan digunakan untuk mengukur pencapaian hasil?

Siapakah (guru atau rakan sebaya murid) yang akan membuat penilaian?










NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

PENENTUAN OBJEKTIF / HASIL PEMBELAJARAN







3 Hasil pembelajaran perlu merangkumi ketiga-tiga domain iaitu kognitif, psikomotor dan afektif.







HASIL PEMBELAJARAN : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid harus dapat :





DOMAIN KOGNITIF A. Menguasai isi kandungan
1. Menghuraikan konsep dan ciri negara

2. Menjelaskan bentuk dan sistem kerajaan




DOMAIN PSIKOMOTOR B. Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir
1. Melibatkan diri secara aktif dalam perbincangan berkumpulan





DOMAIN AFEKTIF C. Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

1. Menunjukkan minat dalam perbincangan yang dilakukan








NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

APAKAH HASIL PEMBELAJARAN?






3
• Hasil pembelajaran merupakan satu penyataan yang menetapkan pengetahuan,
kemahiran dan sikap serta nilai yang diingini hasil daripada aktiviti pembelajaran.





MENULIS HASIL PEMBELAJARAN YANG BAIK = S K I S K





1 FRASA MERUJUK KEPADA KUMPULAN SASARAN S = SIAPA




2 KATA KERJA AKTIF K = KATA KERJA




3 OBJEK BAGI KATA KERJA I = ISI KANDUNGAN




4 KONTEKS / KEADAAN S = SYARAT



5 STANDARD / KRITERIA K = KRITERIA







NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI

MENULIS HASIL PEMBELAJARAN







1 FRASA MERUJUK KEPADA 2 KATA KERJA AKTIF 3 OBJEK BAGI KATA KERJA
KUMPULAN SASARAN


a) Frasa merujuk kumpulan sasaran a) Kata kerja aktif mestilah yang boleh a) Objek bagi kata kerja menunjukkan

menyatakan siapa yang sepatutnya diukur, boleh diperhati dan spesifik. tindakan ke atas apa (isi kandungan)

mencapai hasil pembelajaran yang
diharapkan.




Contohnya : Contohnya : Contohnya :

• Di akhir pengajaran ini, murid boleh …. • Mendefinisi, menganalisis, menyatakan, • Menyenaraikan jenis-jenis mahkamah
melukis, menyelesaikan masalah,
• Selepas unit ini, murid akan dapat …
menyenaraikan, mengenal pasti, memberi • Mendefinisi maksud konsep negara
• Selepas menamatkan aktiviti ini, murid kerjasama, mengukur, mengira dan

akan … sebagainya. • Menghuraikan ciri dewan Negara


• Di akhir kursus ini, pelajar akan dapat … • MEMAHAMI – tidak sesuai digunakan
kerana tidak boleh diperhati dan diukur
• Pada akhir pelajaran ini, pelajar dapat ….






NUR AZEAN BINTI HJ. ABD RAHIM / JABATAN PENGAJIAN KEMASYARAKATAN & KEWARGANEGARAAN / FAKULTI SAINS KEMANUSIAAN / PENGAJIAN MALAYSIA / UPSI


Click to View FlipBook Version