The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by hayati.myusof, 2021-06-25 01:01:39

e-RPH KUMPULAN E4 PISMP

DISUSUN OLEH:
__________________

KUMPULAN E1
AMIR AFHAM BIN AZNIZAM
PUTERI WAFA BINTI SAARANI

KUMPULAN E2
NUR SYAHIRAH UMAIRAH BINTI SAIPUL BAHRI

HARVINESH A/L VALIUTHAM

KUMPULAN E3
MUHAMMAD HAFFIZ BIN HAZAIR
MUHAMAD FIRDAUS BIN MOHD SOFFI

KUMPULAN E4
MUHAMMAD IQBAL ASJAD BIN ZAMRI

NORAZLEEN BINTI MOHAMAD PUZI

KUMPULAN E5
AIMAN NURHAKEEM BIN JALAL

NUR AFIQAH BINTI ROSLI

KUMPULAN E6
MUHAMMAD HARITH BIN MOKHTAR
RAJA ANNUR SYIFA BINTI RAJA ANUAR

PPISMP SEMESTER 4 AMBILAN JUN 2019

Asalamualaikum dan Salam sejahtera.

RPH digital ini dihasilkan melalui Kapasiti Pembelajaran Bermakna
(KPPB) melalui gabungan antara kursus PRKA3012 dengan
BMMB3093.Tahniah kepada pensyarah kursus yang berjaya
membimbing pelajar Semester 4 (Ambilan Jun 2019) dalam
menghasilkan sesuatu yang boleh dijadikan rujukan dan panduan kepada
pelajar lain pada masa akan datang.

Tahniah juga kepada JPBM kerana RPH Digital ini akan menyertai
Pertandingan Showcase Kapasiti Pembelajaran Bermakna (KPPB) di
peringkat IPGKBM pada 25 Jun 2021. Penyertaan dalam pertandingan ini
sangat baik kerana dapat memberikan pengalaman membentangkan
sesuatu hasil pembelajaran dan membentuk semangat berani mencuba
dalam kalangan pelajar.

RPH digital ini akan kita tambah baik dan diterbitkan supaya pelajar-
pelajar menjadi panduan kepada pelajar yang menjalani praktikum
supaya dapat menulis RPH dengan betul. Diharapkan penerbitannya
nanti akan dapat menambah khazanah ilmu dalam bidang pendidikan.

Akhirnya, tahniah sekali lagi kepada semua pensyarah JabatanPedagogi
Bahasa Melayu IPG Kampus Bahasa Melayu atas usaha dan bimbingan
yang berterusan kepada pelajar dalam penghasilan RPH Digital ini.

Sekian, terima kasih.

Hapsah Majid

Penyunting RPH Digital

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

2. Tahun : 2 Amanah

3. Bilangan Murid : 32 orang

4. Tarikh : 5 April 2021

5. Hari : Isnin

6. Masa : 9.15 hingga 10.15 pagi

7. Tema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau

8. Tajuk : Indahnya Alam

1. Kemahiran Fokus: Aspek Seni Bahasa: lisan dan menulis

1. Standard Kandungan
4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera

1. Standard Pembelajaran
4.2.1 Melafazkan dan mengenal pasti ciri-ciri pantun;
(i) pembayang dan maksud
(ii) rima akhir dan jeda
(iii) format penulisan

1. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
I. Bertutur untuk menyampaikan maklumat.
II. Menjelaskan maksud dan melengkapkan pantun dengan jawapan yang betul.

1. Sistem Bahasa
● Sistem ejaan
● Kosa kata: resam, punggur berdaun.
● Sebutan dan intonasi

1. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Alam sekitar

● Nilai Murni: Menghargai keindahan alam.
● Bahasa: Sebutan, laras bahasa dan istilah.
● Kelestarian Alam Sekitar: Kesedaran mencintai dan menyanyangi alam sekitar.
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK.
● Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi, melafaz pantun.

1. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: menghubung kait pengalaman, sebab dan akibat menjaga keindahan alam.
● KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik.
● BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam rangkap pantun.
● Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait keindahan alam dengan kehidupan manusia.
● Pembelajaran Konstruktivisme.

1. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah
1 Komputer riba 1
2 Projektor LCD 1
3 Lembaran aktiviti memadankan pantun 32
4 Video pantun https://youtu.be/o83ivml-qtU 1
5 Buku teks tahun jilid 2 1

1. Pengetahuan Sedia Ada

I. Murid biasa menggunakan laras bahasa yang betul semasa berkomunikasi dalam kehidupan harian.

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran

PENGURUSAN ● Kebersihan kelas ● Murid memastikan kelas Peralatan yang
BILIK DARJAH ● Persediaan murid
(2 minit) bersih dan mereka sesuai
untuk belajar
bersedia untuk belajar

Set Induksi ● Tayangan ● Secara berkumpulan, semua
(5 minit)
murid perlu melihat tayang BBM

gambar dihadapan kelas. Gambar flora dan

● Setiap ahli kumpulan perlu fauna

menyenaraikan nama haiwan

yang terdapat dalam gambar TMK: Tayangan

secara bergilir-gilir dipapan gambar

gambar flora dan ● hitam. KB
fauna Murid diberi masa selama 30 Menghubung kait
saat dan kumpulan yang

Jangkaan banyak menyenaraikan BCB
jawapan adalah pemenang. Memproses
i. Gajah maklumat
ii. Monyet (TB: 10.Mengumpul
iii. Tupai data melalui semua
iv. Kura-kura deria)
v. Zirafah

Dan lain-lain Pembelajaran

Kumpulan murid Kontekstual
(Nama bunga) Menghubungkaitkan
i. Anggrek dengan pengalaman
ii. Mawar dalam kehidupan
iii. Sakura (TB: 8.
iv. Teratai Menggunakan
v. Lavender pengetahuan lepas
ke situasi baharu)

Soalan guru
Nyatakan nama
haiwan yang
terdapat dalam
gambar?

● Isi pelajaran

Kata nama am
Nama-nama
binatang yang
dilihat

● Guru

membimbing

murid untuk

menghubungkait

kan jawapan

dengan tajuk

pelajaran pada

hari ini

Langkah 1 Tayangan Video Aktiviti 1 BBM
(20 minit)
(Membina pantun) ● Murid perlu menonton video. Buku Teks, Projektor,

Komputer

● Murid membuka buku teks

jilid 2 muka surat 26. TMK: Video Pantun

https://youtu.be/o83iv

● Murid-murid perlu ml-qtU

menyelesaikan soalan dalam

● Guru buku teks di buku latihan KB
menayangkan
dengan bimbingan guru. ● Sebab akibat

video tentang
● Murid perlu melafazkan Teknik

membina pantun.
pantun dengan bimbingan ● Soal jawab (TB:

● Guru guru. 7. Menyoal dan
menerangkan
pantun menyelesaikan
bersumberkan
buku teks. ● Secara berkumpulan masalah)

melafazkan pantun dengan

intonasi dengan betul. KP

● Interpersonal

● Verbal linguistik

● Kinestetik

● Guru mengajar Nilai Murni
cara menjawab ● Rasional
soalan. Pembelajaran
Kontekstual
● Menghubungkain

rangkap pantun
dengan
keindahan alam

Penilaian Objektif (i)

Soalan guru

● Siapa yang

bertanggungjawa

b menjaga alam

sekitar?
● Kawasan

manakah yang

sesuai untuk

beriadah?

Jawapan
● Semua manusia
● Pantai, air terjun,

dan lain-lain.

Langkah 2 Latihan mengisi Aktiviti 1 BBM
(18 minit)
tempat kosong ● Murid memadankan jawapan ● Lembaran aktiviti

yang betul pada kertas latihan memadankan

yang telah diberikan. pantun

● Murid yang lemah boleh Pendekatan
menggangkat tangan untuk ● Induktif

mendapatkan bimbingan Teknik

guru. ● Latih tubi

● Tunjuk cara

● Murid perlu menghayati dan

memahami setiap baris KP

pantun. ● Interpersonal

● Verbal Linguistik

● Kinestetik

Aktiviti 2

● Setelah menjawab latihan, Nilai Murni
murid akan disoal oleh guru. ● Kebersihan fizikal

dan mental

● Guru ● Murid perlu menerangkan PAS

mengedarkan kefahaman mereka tentang ● Bertanggungjawa

kertas latihan pantun yang difahami. b

kepada murid.

● Guru EK
membimbing ● EK1:1.4
secara individu ● EK5.5.1
pada murid yang

lemah. Penilaian Objektif (i)
● Guru bertanya

soalan dan

menerangkan

maksu bagi

setiap pantun.

Soalan guru
i. Apakah maksud

bagi setiap
rangkap?
ii. Berikan contoh
nasihat yang

terdapat dalam

pantu?

Jawapan

● Maksud rangkap

1: mengingatkan

masyarakat

supaya

mengenang budi.

● Rangkap 2: orang

yang berjasa

akan dikenang

namanya

walaupun telah

meninggal dunia.

 Rangkap 3: Budi

yang kecil juga

pasti dikenang.

 Rangkap 4:

Orang yang

termakan budi

akan berasa

seperti berhutang

seribu tahun.

 Jangan termakan

budi, sentiasa

berbudi, dan

sentiasa

mengenang budi

walaupun kecil.

Langkah 3 Melafaz pantun Aktiviti mengaplikasikan BBM
(10 minit)
pantun ● Lembaran aktiviti

● Guru melafazkan ● Murid melafaz pantun dengan memadankan

pantun dengan sebutan dan intonasi yang pantun

intonasi yang

betul dan dikuti betul dengan bimbangkan Ciri PA21

murid. suara guru. Berkomunikasi

● Guru memastikan ● Murid secara berkumpulan secara lisan dengan

murid akan melafazkan pantun. berkesan

mengetahui rima ● Murid secara individu akan

akhir dan jeda. melafazkan serangkap KP

● Guru juga pantun dihadapan kelas. ● Verbal linguistik

membuat ● Kinestetik

pergerakan tubuh ● Interpersonal

badan

menunjukkan EK

penghayatan ● EK1:1.10

bacaan.

● Guru memberi Penilaian Objektif

arahan untuk (ii)

secara

berkumpulan

perlu melafazkan

pantun secara

bergilir-gilir

kumpulan.

● Guru memilih

murid secara

rawak untuk

melafaz pantun

diahadapan

kelas.

Penutup Kognitif ● Murid boleh membezakan BBM
(5 minit)
● Rumusan isi pembayang dan maksud ● Projektor LCD

pelajaran pantun. ● Skrin

● Membanding ● Murid memberi pandangan ● Buku teks

beza pembayang tentang isi pembelajaran.

dan maksud bagi ● Murid bersoal jawab dengan KB

pantun. guru dan bertanya soalan ● Merumus

● Menerangkan bagi memahami isi
pembelajaran. Nilai
nilai menjaga ● Baik hati
● Kesyukuran
keindahan alam
PAS
merujuk buku ● Bertanggungjawa

teks (bilik darjah) b

● Guru KP
● Verbal linguistik
memberikan ● Intrapersonal

pujian atas sikap

murid yang

menghargai

keindahan alam.

Sosial
● Pujian atas usaha

dan kejayaan

Lembaran Aktiviti Memadankan Pantun Tarikh:______________
Nama:__________________________

Bahasa Malaysia

Tahun 2

Lengkapkan pembayang dan maksud bagi pantun-pantun di bawah :

1._________________________________________________________

_________________________________________________________

Jika tak kenang kepada saya,

Nama yang baik tidak tersebut.

2.Anak itik terenang-renang,

Air pasang tenang-tenangan,

._________________________________________________________

__________________________________________________________

3.__________________________________________________________
___________________________________________________________

Resam di dunia juga disebut,
Orang yang mati meninggalkan nama.

4. Anak ikan berlima-lima,
Mati ditimpa punggur berdaun,

.___________________________________________________________
_________________________________________________________

LAMPIRAN

Video pantun https://youtu.be/o83ivml-qtU

Gambar flora dan fauna

Buku teks Bahasa Melayu tahun 2 Jilid 2 muka suka 26

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

2. Tahun : 4 Bestari

3. Bil Murid : 25 orang

4. Tarikh : 15 Februari 2021

5. Hari : Isnin

6. Masa : 9:30 pagi -10:30 pagi (1 jam)

7. Tema : Keselamatan

8. Tajuk : Pemeriksaan Di Lapangan Terbang

9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa

10. Standard Kandungan
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.

11. Standard Pembelajaran
5.1.3 Memahami dan menggunakan kata adjektif mengikut konteks;
(iii) pancaindera

12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Murid dapat menyatakan kata adjektif pancaindera melalui peta minda.
ii. Murid dapat membina ayat tunggal menggunakan kata adjektif pancaindera.

13. Sistem Bahasa
● Sebutan dan intonasi: sebutan dan intonasi ketika menyanyikan lagu adjektif.
● Istilah: pancaindera, deria, lokomotor.

14. Pengisian Kurikulum/Elemen Merentas Kurikulum
● Ilmu: keselamatan, kepentingan keselamatan sebelum, ketika dan selepas melancong.
● Nilai Murni : Kesyukuran, muafakat, kerjasama, tanggungjawab
● EMK: Teknologi Maklumat dan Komunikasi, kreativiti dan inovasi
● Kemahiran insaniah: Kemahiran komunikasi, kemahiran kerja berpasukan, Pemikiran kritis dan

kemahiran menyelesaikan masalah.

15. Strategi

● Kemahiran koperatif: Bekerjasama, belajar dalam kumpulan.
● Kemahiran berfikir: Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT), menganalisis, menghubungkaitkan

pengalaman, mencipta.
● Kecerdasan pelbagai: Verbal linguistik, kinestetik, interpersonal, intrapersonal, muzik.
● Teknik : Penyoalan, pemerhatian
● Kemahiran belajar cara belajar: Mengumpul maklumat, merumus
● Pembelajaran Kontekstual: Menghubungkait keselamatan diri, keluarga dan masyarakat dalam

kehidupan seharian.

16. Bahan bantu mengajar (BBM)

Bil Perkara Bilangan Bil. Perkara Bilangan

1 Klip video pesawat 1 6. Peta Minda Bijak 5
Kata Adjektif.

2 Projektor 1 7. Papan Putih Aktif 5

3. Laptop 1 8. Lembaran kerja 25

4. Pembesar suara 1 9. Lembaran kerja 25

aktiviti pemulihan

5. Lagu Kata Adjektif 1 10. Kotak tajuk 1

17. Pengetahuan Sedia Ada :
Murid pernah menyanyi dan mengetahui lagu rakyat.

Langkah Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
/Masa Pembelajaran

Set Induksi Klip video yang ● Murid mendengar dan KB
(5 minit) menggambarkan melihat suasana di ● Menghubungkait
suasana di lapangan lapangan terbang. BCB
● Memproses
terbang. ● Murid seolah-olah
merasai dan menari maklumat
Soalan bersama-sama guru di Teknik
● Dimanakah suasana dalam kelas.
tersebut? ● Penyoalan
● Apakah yang kamu ● Murid dan guru bersoal- Pembelajaran
dengar di lapangan jawab setelah video yang Kontekstual
terbang? dimainkan tamat. ● Menghubungkaitkan
● Apa yang kamu lihat
di lapangan terbang? ● Guru mengaitkan isi pengalaman di
● Apakah suasana pelajaran dengan tajuk lapangan terbang
yang terdapat di yang hendak diajar, iaitu dalam kehidupan
dalam lapangan kata adjektif pancaindera. seharian.
terbang dan PAK 21
persekitaran ● Didik hibur
tersebut?. KP
● Interpersonal
Jangkaan jawapan: ● Muzik
● Lapangan terbang ● Kinestetik
● Bising, sesak, nyaring.
● Ramai manusia yang BBM
● Audio dan Video
cantik, hensem dan
tampan. Kartun Pesawat
● Gembira, bebas, patuh https://www.youtube.co
arahan. m/watch?v=mktGJecvi
oA

AKTIVITI 1 KB: Menjana Idea

Langkah 1 Nyanyian lagu ● Murid dan guru BBM:
(20 minit) kata adjektif menyanyikan lagu Kata ● Pembesar suara
(Berkumpulan) Adjektif Pancaindera ● Laptop
(Guru dan murid bersama-sama mengikut ● Projektor
bernyanyi) intonasi dan sebutan yang ● Kotak tajuk
betul. ● Video Kata Adjektif
Kumpulan:
● Hang Tuah AKTIVITI 2 Pancaindera.
● Hang Jebat https://www.youtube.com
● Hang Lekir ● Murid dibahagikan kepada /watch?v=w5IRq2yYj0g
● Hang Lekiu lima kumpulan. ● Peta Minda Bijak
● Hang Kasturi
● Guru memberi arahan Kata Adjektif
Peta Minda Bijak Kata kepada murid tentang
Adjektif. aktiviti yang ingin Strategi:
dilakukan. ● Berpusatkan murid
● Pembelajaran
● Murid di dalam kumpulan
perlu mengeluarkan kata koperatif
adjektif pancaindera Teknik:
melalui video tersebut. ● Main peranan
KP:
● Murid perlu menulis kata Verbal-linguistik, Muzik,
adjektif pancaindera Kinestetik.
tersebut di dalam Peta Ilmu:
Minda Bijak Kata Adjektif ● Pendidikan Alam
yang disediakan guru.
Sekitar
● Kemasyarakatan
● Sivik.

Nilai :
Bertanggungjawab,
Bekerjasama, Rasional.

Penilaian objektif i

(Gallery walk) ● Murid di dalam setiap BBM

Murid membina ayat kumpulan diberikan Papan ● Kotak undian

tunggal berdasarkan Putih Aktif. ● Slide tajuk Kata

tajuk yang diundi dan di Adjektif Pancaindera.
buat di dalam kumpulan. ● Guru memberi arahan https://docs.google.com/

kepada murid tentang presentation/d/1P6hspZg

aktiviti yang ingin w97VIxouVDGB1opbxpg

dilakukan. 0DV7jB6SsSTlH4Xnw/e

dit?usp=sharing

● Murid di dalam kelas akan ● Papan Putih Aktif

Kumpulan membuat gallery walk https://www.canva.com/d

● Hang Tuah yang mana setiap esign/DAEacBT9SRA/5x
● Hang Jebat kumpulan harus D4ZbS60-
● Hang Lekir menyiapkan tugasan yang khXI3J17zoqw/view?utm

Langkah 2 ● Hang Lekiu diberikan dengan masa _content=DAEacBT9SR
(20 minit) ● Hang Kasturi yang telah ditetapkan. A&utm_campaign=desig
(Berkumpulan) nshare&utm_medium=lin
TAJUK UNTUK ● Murid masih di dalam k&utm_source=publishs

MEMBINA AYAT. kumpulan yang sama harelink

dikehendaki membina ayat

tunggal berdasarkan tajuk

kata adjektif yang telah PAK 21

diundi. ● Gallery walk

Papan Putih Aktif ● Wakil murid diminta untuk KB
kehadapan untuk ● Mencipta
mencabut undi tajuk kata ● Menganalisis
adjektif pancaindera. ● Memahami

● Murid di dalam kumpulan Nilai Murni
diberi masa berbincang ● Kerjasama
untuk membina ayat. ● Tanggungjawab

● Murid mempersembahkan Strategi:
jawapan mereka secara ● Berpusatkan murid
‘gallery walk’. ● Pembelajaran

koperatif

● Murid terus bergerak ke

stesen demi stesen untuk KP
memastikan gallery walk ● Kinestatik
berjalan dengan lancar. ● Intrapersonal
● Muzik
● Murid diminta untuk

memberikan komen untuk EMK
penambahbaikan terhadap ● Teknologi Maklumat
kumpulan tersebut.
dan Komunikasi

● Jawapan murid di dalam ● Kreativiti dan Inovasi

Papan Putih Aktif tersebut Penilaian objektif:
dipantau dan disemak oleh i.
guru.

Langkah 3 Lembaran Kerja ● Murid akan diberikan BBM
(10 minit) Murid dikehendaki
(Individu) menjawab soalan yang sehelai lembaran kerja dan ● Lembaran kerja
disediakan berdasarkan
taksonomi bloom selepas dikehendaki
selesai semua aktiviti.
menyelesaikan semua KP
Pengayaan: soalan. ● Interpersonal

● Murid dan guru TEKNIK
membincangkan jawapan ● Latih tubi
yang betul.
KB
● Murid diminta ● Mengecam
melengkapkan soalan ● Menganalisis
pengayaan dengan kata
KP

adjektif pancaindera yang ● Intrapersonal

betul secara individu.

NILAI

● Murid dan guru berbincang ● Kerjasama

Pemulihan bersama-sama mengenai

Murid memadankan kata jawapan bagi setiap TMK
adjektif pancaindera
melalui permainan soalan tadi. https://wordwall.net/ms/r
tersebut.
● Murid yang tidak dapat esource/3621751/kata-
adjektif-pancaindera-

melepasi ujian pengayaan rasa

akan diberikan latihan

pemulihan.

Pemulihan
● Murid memadankan kata

adjektif pancaindera
melalui permainan kata
adjektif.

Penutup Kognitif ● Guru memuji sikap murid KB:
(5 minit) yang menunjukkan Merumus
● Guru merumus isi kejituan yang tinggi ketika
pelajaran PdP berlangsung. Nilai

● Murid menyatakan ● Kesyukuran
perasaan mereka apabila ● Kemasyarakatan
habis melakukan aktiviti PAS
pada hari ini.
● Bertanggungjawab
● Kesyukuran

Sosial ● Guru memuji dan KP
berterima kasih kepada
Pujian atas usaha dan murid kerana memberi ● Verbal linguistik
Kejayaan. kerjasama pada hari ini. ● Interpersonal

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tahun : 4 Arif
Bilangan Murid : 30 orang
Tarikh : 4 Januari 2021
Hari : Khamis
Masa : 8.30 pagi hingga 9.30 pagi
Tema : Kemasyarakatan
Tajuk : Muafakat Membawa Berkat

Kemahiran Fokus
Kemahiran Membaca

Standard Kandungan
2.1 Asas membaca dan memahami

Standard Pembelajaran
2.1.1 Membaca dan memahami petikan dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai

Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran ini, murid dapat:
i. Membaca petikan pada video animasi bertajuk ‘Hidup Bermasyarakat’ dengan sebutan
yang betul dan intonasi yang sesuai.
ii. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga cara memupuk semangat kejiranan berdasarkan
petikan teks.

Sistem Bahasa

Tatabahasa: Morfologi – kata nama am
Sebutan dan intonasi

Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
Ilmu: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kemahiran Insaniah : Kemahiran komunikasi, pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan
masalah, kemahiran kerja berpasukan, moral dan etika profesional, kemahiran kepemimpinan
Nilai Murni: Baik hati, prihatin, kejujuran, kerajinan, kerjasama, rasional, keberanian dan
kesyukuran
Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK
Kreativiti : Persembahan kreatif

Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.1 Bertanggungjawab terhadap keputusan : menyiapkan tugasan sehingga selesai
EK 1: 1.9 Berkeupayaan memimpin : boleh bekerjasama dalam kumpulan
EK 2: 2.1 Memerhati persekitaran dengan bertujuan : boleh menyenaraikan maklumat
EK 3: 3.2 Berupaya menjalankan tugas mengikut perancangan

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
KB: menghubungkait pengalaman, menjana idea, menilai dan merumus
KP: verbal-linguistik, interpersonal dan kinestetik
BCB: mengumpul dan memproses maklumat, memproses dan melaporkan maklumat dan
mengaplikasi
Pembelajaran kontekstual: menghubungkait pengalaman mengenai amalan kehidupan
bermasyarakat

Bahan Bantu Mengajar

Bil Perkara Kuantiti
1
1. Komputer riba 1
2. Pembesar suara 1
1
3. Video rakaman suara di hutan 1
4
4. Skrin layar putih 1
2
5. Projektor LCD 1

6. Prop 5
7. Kostum
8. ‘Stick Puppet’ Sang Kancil dan Sang Kerbau 5
9. Video animasi bertajuk ‘Hidup 25
5
Bermasyarakat’ 30
10. Petikan teks ‘Cara-cara Memupuk 25
5
Semangat Kejiranan’

11. Kertas mahjong
12. Pen marker
13. Pita pelekat

14. Lembaran kerja
Pengayaan
Pemulihan

Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid pernah mempunyai pengalaman membaca petikan.
ii. Murid biasa didedahkan dengan amalan kemasyarakatan dalam kehidupan seharian.
iii. Murid pernah mempunyai pengalaman melakukan persembahan kreatif.

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran

PENGURUSAN ● Kebersihan kelas ● Murid memastikan Peralatan yang
BILIK DARJAH ● Persediaan
kelas berada dalam sesuai
SET INDUKSI murid untuk
(5 MINIT) belajar keadaan bersih dan

Soalan Guru: mereka bersedia untuk
1.Nyatakan nilai-nilai
murni yang terdapat belajar.
dalam persembahan
boneka tersebut? ● Persembahan boneka ● Pembesar suara

Jangkaan jawapan: oleh guru ● ‘Stick puppet’
● Kostum
i. Baik hati menggunakan ‘stick
ii. Prihatin puppet’. STRATEGI
iii. Kejujuran
iv. Keberanian ● Murid menonton ● Pembelajran
kontekstual
2. Mengapakah kita persembahan boneka
perlu membantu TEKNIK
orang lain yang yang dilakonkan oleh ● Soal jawab
berada dalam guru tentang “Sang
kesusahan? KB
Buaya dan Sang ● Menghubung kait
Jangkaan jawapan: Kerbau”.
KP
1. Meringankan
beban orang lain. ● Murid mencatat ● Interpersonal
2. Mewujudkan maklumat penting ● Verbal-linguistik
perpaduan kaum. berdasarkan
3. Mengikis sifat persembahan boneka BCB
mementingkan diri tersebut. ● Mengumpul dan
sendiri.
memproses maklumat
Tajuk pelajaran:
Muafakat Membawa NILAI
Berkat
● Murid dan guru bersoal ● Baik hati
jawab tentang ● Prihatin
persembahan boneka. ● Kejujuran
● Keberanian

● Murid dibimbing oleh PAK21
guru untuk ● Didik hibur
menghubungkait TMK (Video Suara)
jawapan dengan tajuk
pelajaran pada hari https://www.youtube
ini.
.com/watch?v=sNp
Nkeer4Qs

EK

● EK 2: 2.1

LANGKAH 1 ● Tayangan video Aktiviti 1 BBB
(20 MINIT) ● Murid-murid diminta ● Skrin layar putih
animasi bertajuk ● Projektor LCD
“Hidup memberikan tumpuan ● Komputer riba
Bermasyarakat” dengan memandang ke ● Video animasi
arah skrin layar putih. ● Petikan teks
(Rujuk lampiran 2)
● Paparan gambar
disertakan dengan

petikan melalui STRATEGI
tayangan video ● Pembelajara
animasi.
n komunikatif
● Murid-murid diminta ● Pembelajara
membaca secara kuat
atau mekanis petikan- n koperatif
petikan pada tayangan
video tersebut. TEKNIK
● Perbincangan
● Simulasi

● Persembahan ● Murid-murid dipilih KB
secara rawak untuk ● Menjana idea
kreatif berdasarkan membacakan petikan
petikan teks “Cara- dengan sebutan, KP
intonasi dan kelancaran ● Verbal-Linguistik
Cara Memupuk yang sesuai. ● Interpersonal
● Kinestetik
Semangat Aktiviti 2
Kejiranan” (Rujuk ● Lima petikan teks BCB
● Mengumpul
lampiran 3) bertajuk “Cara-Cara
Memupuk Semangat dan
Kejiranan” disediakan memproses
oleh guru . maklumat
● Mengaplikasi
● Murid-murid berbincang
dalam kumpulan untuk NILAI
mempersembahkan ● Kerajinan
bacaan petikan teks ● Kerjasama
dengan gaya ● Rasional
penyampaian yang
menarik. PAK21
● Didik hibur
● Beberapa kumpulan ● Amali
diminta untuk
mempersembahkan TMK (Video animasi)
bacaan petikan teks di https://www.youtube.co
hadapan kelas. m/watch?v=E-
peDJ2wzcE&feature=yo
● Kumpulan yang utu.be
memberikan
persembahan yang Penilaian objektif (i) EK
menarik diberikan EK 1: 1.1
token oleh guru. EK 1: 1.9

LANGKAH 2 ● Murid menyatakan 3 Aktiviti 1 BBB
(20 MINIT) cara memupuk ● Setiap kumpulan ● Petikan teks
semangat kejiranan ● Kertas mahjong
berdasarkan petikan diminta berbincang dan ● Pen marker
teks (Rujuk mencari sekurang- ● Pita pelekat
Lampiran 3) kurangnya 3 isi
mengenai cara-cara STRATEGI
memupuk semangat ● Pembelajara
kejiranan dalam petikan
teks yang disediakan. n koperatif

● Kumpulan dipilih secara TEKNIK
rawak oleh guru untuk ● Perbincangan
membacakan jawapan. ● Penyelesaian

masalah

● Pembentangan isi Aktiviti 2 KB
● Murid-murid ● Menilai
tersirat petikan teks ● Menjana idea
secara ‘gallery walk’ diminta untuk kekal
berada dalam KP
kumpulan masing- ● Verbal-linguistik
masing. ● Interpersonal
● Kinestetik
● Wakil bagi setiap
kumpulan perlu NILAI
mengambil sehelai ● Kerjasama
kertas mahjong, pen ● Kerajinan
marker dan pita pelekat ● Keberanian
yang disediakan oleh
guru. PAK21
● KBAT
● Setiap kumpulan diberi ● ‘Team Word-Web’
tajuk yang berbeza-beza ● ‘Gallery Walk’
seperti faedah
memupuk semangat Penilaian objektif
kejiranan, kesan (ii)
mengabaikan etika
berjiran dan contoh- EK
contoh aktiviti berjiran ● EK 1: 1.1
yang sering diamalkan ● EK 1: 1.9
oleh masyarakat zaman ● EK 3: 3.2
kini.

● Murid-murid berbincang

tentang isi tersirat atau

tajuk yang diberikan

oleh guru menggunakan
kaedah ‘team word-
web’.

● Wakil kumpulan diminta

menulis tajuk utama di

bahagian tengah-tengah
kertas mahjong dan
setiap ahli dalam
kumpulan menulis idea
dalam peta minda
mengikut warna pen
marker yang berbeza.

● Setiap kumpulan diminta
membentangkan hasil
kerja masing-masing
secara ‘gallery walk’.

● Kumpulan yang
menghasilkan peta
minda yang menarik
dan kreatif diberikan
token oleh guru.

LANGKAH 3 ● Lembaran kerja ● Murid mendapat BBB
(10 MINIT) (Rujuk lampiran 4) sehelai lembaran kerja ● Lembaran kerja
dan dikehendaki
i. Menjawab menyelesaikan semua PENDEKATAN
soalan soalan. ● Eklektik
pemahaman
berdasarkan ● Murid dan guru TEKNIK
petikan teks. membincangkan ● Latih tubi
jawapan secara ● Perbincangan
Pengayaan lisan.
● Gambar situasi KB
Pengayaan ● Menjana idea
tentang cara hidup ● Murid diminta untuk
berjiran (Rujuk KP
lampiran 5) mencipta dialog ● Interpersonal
berdasarkan ● Verbal-linguistik
Pemulihan gambar yang diberi
● Latihan mengisi secara BCB
berkumpulan dan ● Memproses dan
tempat kosong persembahkannya
(Rujuk lampiran 6) di hadapan kelas. melaporkan
maklumat
Pemulihan
● Soalan dan jawapan NILAI
● Kerjasama
diberikan oleh guru ● Kerajinan
dan murid perlu ● Kejujuran
membacakan
jawapan secara lisan.

PAK21
● KBAT

EK
● EK 1: 1.1
● EK 1: 1.9
● EK 3: 3.2

PENUTUP Kognitif ● Murid menyatakan KB
(5 MINIT) Rumusan isi pelajaran semula cara-cara ● Merumus
● Murid menyatakan memupuk semangat
kejiranan, faedah KP
semula isi tersurat memupuk semangat ● Interpersonal
dan isi tersirat kejiranan, kesan ● Verbal-linguistik
berdasarkan mengabaikan etika
petikan teks yang berjiran dan contoh- NILAI
telah dipelajari. contoh aktiviti berjiran ● Kesyukuran
yang sering diamalkan ● Kerjasama
oleh masyarakat zaman ● Rasional
kini. ● Prihatin

● Murid menyatakan ● Murid menyatakan nilai
nilai-nilai murni murni yang diperoleh
berdasarkan sepanjang proses
petikan teks pengajaran dan
pembelajaran.
i. Kita
hendaklah
saling hormat-
menghormati
antara satu
sama lain.

ii. Kita mestilah
bekerjasama
menyelesaikan
sesuatu
tugasan.

iii. Kita haruslah
prihatin
terhadap
masalah
jiran.

Sosial ● Murid-murid diberikan
● Pujian atas usaha pujian atas kerjasama
yang diberikan semasa
dan kerjasama. aktiviti pengajaran.

LAMPIRAN 1

DIALOG SANG BUAYA DAN SANG KERBAU

Suatu hari, Sang kerbau sedang berlegar-legar di dalam hutan rimba sambil menghirup udara
yang segar dan nyaman. Di dalam hutan tersebut, Sang Kerbau dikenali sebagai haiwan yang
baik hati dan sering menolong haiwan lain. Ketika Sang Kerbau menuju ke sungai, tiba-tiba
Sang kerbau terdengar teriakan meminta bantuan tidak jauh dari kawasan tersebut.

SANG BUAYA : Tolong!, Tolong!
SANG KERBAU : Eh, kamu buaya. Apa yang kamu buat di situ?
SANG BUAYA : Kerbau, kamu tidak nampakkah saya dihempap batang pokok yang besar
SANG KERBAU
dan berat ini. Tolonglah, saya kerbau, tolonglah... (suara memujuk)
SANG BUAYA
: Eh, tapi sebelum ni bukankah kamu pernah mencuba untuk menggigit kaki
SANG KERBAU dan memakan saya? Sekiranya saya menolong kamu kali ini, pasti kamu
SANG BUAYA akan mencubanya sekali lagi. Herh, taknaklah buaya.

: Hmm... tidak kerbau. Saya tidak melakukannya lagi, saya berjanji tidak akan
mengulangi perbuatan itu jika kamu menolong mengangkat batang pokok
daripada badanku ini. Kamu sahaja yang boleh menolong saya kerbau.

: Baiklah buaya, saya akan menolong kamu.

: Hah, lega rasanya. Sakit sungguh badan saya dihempap batang pokok yang
berat itu. Terima kasih kerbau kerana sudi membantu walaupun sebelum ini
saya pernah mencuba untuk memakan kamu. Bermula daripada saat ini, kita
menjadi kawan ya?

SANG KERBAU : Baiklah buaya, saya maafkan kamu.

Setelah kejadian itu, Sang Buaya dan Sang Kerbau menjadi sahabat baik dan saling bantu
membantu ketika berada dalam kesusahan.

LAMPIRAN 2

Gambar 2: Video animasi
Gambar 2: Paparan gambar beserta petikan pada video animasi

LAMPIRAN 3

CARA-CARA MEMUPUK SEMANGAT KEJIRANAN
Jiran ialah orang yang tinggal bersebelahan dengan rumah kita. Jiran memberi kesan yang baik atau buruk
kepada kita dan keluarga. Hal ini kerana, jiran yang baik akan menggembirakan dan menyenangkan hati, manakala jiran
yang sebaliknya akan menyebabkan kita berasa tidak selesa dan sukar untuk membina hubungan yang positif dengan
mereka. Namun demikian, terdapat sebahagian masyarakat yang tidak ingin bergaul dan sukar untuk bercampur dengan
orang lain atau lebih dikenali sebagai individualistik. Maka, masyarakat perlu memainkan peranan untuk memberikan
tumpuan kepada jiran sebegini dengan mengajak mereka untuk melakukan aktiviti bersama-sama dan jangan
menyisihkan mereka. Oleh itu, sewajarnya, kita perlu sentiasa sensitif dan peka dengan keadaan jiran sekaligus
mengamalkan semangat kejiranan agar hubungan yang mesra akan terjalin.

Antara cara-cara memupuk semangat kejiranan adalah dengan saling tegur-menegur dan kunjung- mengunjungi
sesama jiran. Perkara ini adalah amat penting dalam kehidupan berkomuniti bagi mewujudkan suasana yang harmoni.
Terdapat pelbagai aktiviti yang boleh dilakukan seperti saling kunjung-mengunjungi semasa perayaan, bertegur sama
antara satu sama lain dan mengunjungi jiran yang sakit sebagai tanda prihatin akan keadaan dan situasi yang menimpa
mereka. Secara tidak langsung, amalan ini akan mengeratkan hubungan sesama jiran oleh kerana kita saling mengambil
berat antara satu sama lain.

Selain itu, semangat kejiranan dapat dipupuk melalui kegiatan gotong-royong. Melalui aktiviti ini, kita dapat
berkenalan, bertanya khabar dan saling bantu-membantu membersihkan kawasan persekitaran perumahan. Secara
tidak langsung, kita dapat mengenali jiran dengan lebih rapat sekaligus membawa keharmonian dan ketenteraman
dalam kehidupan bermasyarakat. Di samping itu, kita mestilah sentiasa mengambil berat terhadap masalah jiran, apabila
jiran kita mengalami kesusahan seperti kereta rosak, dan masalah-masalah yang lain, kita mestilah bersedia
menghulurkan bantuan sekadar mampu jika diperlukan. Dengan itu, lahirlah sikap tolong-menolong dan bertolak ansur
dalam hubungan sesame jiran.

Kesimpulannya, sudah terang lagi bersuluh bahawa kehidupan berjiran merupakan amalan da budaya
masyarakat Malaysia. Amalan yang murni ini menjadikan negara kita unik pada pandangan masyarakat di luar sana. Oleh
itu, semua pihak perlu berganding bahu untuk sentiasa memupuk dan meningkatkan semangat perpaduan bagi mencapai
keharmonian dan kemakmuran negara.

Gambar 3: Petikan teks “Cara-cara Memupuk Semangat Kejiranan”

LAMPIRAN 4

LEMBARAN KERJA
Arahan : Sila jawab soalan berikut berdasarkan petikan teks, kemudian berikan jawapan secara

lisan.

1. Nyatakan makna rangkai kata peka dalam petikan.
2. Senaraikan cara-cara memupuk semangat kejiranan yang terdapat dalam petikan.
3. Nyatakan peribahasa yang sesuai bagi menggambarkan aktiviti bergotong-royong yang
terdapat pada perenggan ketiga dalam petikan.
4. Pada pendapat anda, nyatakan 2 kesan sekiranya mengabaikan etika berjiran dalam
kehidupan seharian.
5. Pada pandangan anda, apakah kepentingan memupuk semangat kejiranan?

LAMPIRAN 5

LATIHAN PENGAYAAN
Arahan : Tulis dialog yang sesuai bagi situasi di bawah, kemudian persembahkannya di

hadapan kelas.

LAMPIRAN 6

LATIHAN PEMULIHAN
Arahan : Lengkapkan petikan dengan perkataan yang diberi, kemudian bacakan jawapan

secara lisan.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
5 Cemerlang
2. Tahun : : 24 orang
7 April 2021
3. Bilangan Murid Rabu
9:10 – 10:10 Pagi.
4. Tarikh : Kemasyarakatan.
Muafakat membawa berkat.
5. Hari :

6. Masa :

7. Tema :

8. Tajuk :

9. Kemahiran Fokus: Kemahiran mendengar dan bertutur

10. Standard Kandungan
1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang
jelas dan intonasi yang betul.

11. Standard Pembelajaran
1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul
menggunakan ayat yang mengandungi laras bahasa yang sesuai.

12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Bercerita untuk menghuraikan maklumat yang diperoleh dengan tepat dan jelas berdasarkan
cerita pendek yang dipilih secara berkumpulan

ii. Bercerita berdasarkan skrip dan menggunakan ayat yang mengandungi laras bahasa yang
sesuai semasa improvivasi skrip.

iii.
13. Sistem Bahasa

● Tatabahasa: Ayat majmuk dan ayat tunggal.
● Kosa kata: Kemayarakatan dan Muafakat.
● Sebutan dan intonasi: Bahasa Melayu dengan pelbagai situasi pengucapan.

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Pendidikan muzik, Sains. Pendidikan Seni Visual, Teknologi Maklumat dan Komunikasi
● Nilai Murni: Patriotisme, Rasional, Keadilan, Kesyukuran, Keberanian dan Kerjasama.
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui tayangan video menggunakan tab.
● Kreativiti: Bertutur dalam aktiviti bercerita dan membentangkan jawapan mengikut kreativiti.
● Kemahiran Insaniah: Kemahiran berkomunikasi, Kemahiran kerja berpasukan, Etika dan moral
profesional.
● Elemen Keusahawanan:
2.4.1.1 Bertanggungjawab terhadap keputusan
2.4.1.2 Peka kepada peluang
2.4.1.3 Berani mengambil risiko yang dianggarkan
2.4.1.6 Keinginan kepada maklum balas segera
2.4.1.9 Berkeupayaan memimpin
2.4.1.8 Kesanggupan belajar daripada kesilapan
2.4.1.10 Berorientasikan pencapaian
2.4.1.11 Berdaya tahan
2.4.1.13 Daya ketabahan yang tinggi
2.4.1.14 Boleh membina jaringan sosial
2.4.2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif
2.4.2.3 Menghasilkan idea dari pemerhatian
2.4.2.6 Menilai idea secara kritis dalam konteks
2.4.2.9 Meneruskan peningkatan kualiti idea.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● Kemahiran Berfikir (KB): Memahami konteks, Menganalisis rangkaian ayat, Menghubungkait
pengalaman untuk mengetahui idea, Mengulas cerita, Bercerita berdasarkan perkataan yang
dilipih pada roda rawak.
● Kecerdasan Pelbagai (KP): Intrapersonal, verbal linguistik, interpersonal, visual ruang dan
kinestetik.
● Belajar Cara Belajar (BCB): Memahami perkara yang didengar dan menyampaikan maklumat,
pendapat, perasaan, serta idea yang kritis dan kreatif secara lisan dalam pelbagai situasi
pengucapan sama ada dalam perbualan harian atau situasi formal.

● Pembelajaran Kontekstual: Menghubungkait aktiviti dengan pengalaman dan pengetahuan murid.
● Pembelajaran Bepusatkan Murid: Aktiviti kolaboratif dalam kumpulan
● Pembelajaran Konstruktivisme: Murid membina pengetahuan daripada orang lain
● Pembelajaran Koperatif: Murid belajar bersama-sama untuk mencapai objektif pembelajaran

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Bilangan
(unit)

1 LCD 1
2 Pembesar suara 1
3 Layar putih 1
4 Tab 20
5 Komputer riba 1
6 Buku ganjaran 24
7 3 video cerita pendek (langkah 1) 3
8 Skrip (langkah 2) 24
9 Video “Muafakat membawa berkat” (aktiviti pemulihan) 1
10 Word Wall (aktiviti pengayaan) 1
11 “Sticker” ganjaran 24

17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid pernah bercerita tentang sesuatu topik dengan keluarga, guru dan rakan-rakan
ii. Murid pernah mendengar serta memerhati orang lain bercerita

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
(Minit) Permainan ”Radio
rosak” 1. Murid dibahagikan kepada BBM :
Set empat kumpulan. (2 kumpulan ● Komputer riba
Induksi ● Pembesar suara
(5 Minit)

Rangkaian ayat: lelaki dan 2 kumpulan PENDEKATAN:
” Semangat kejiranan perempuan) ● Induktif
dapat memupuk nilai
kerjasama dalam 2. Ketua kumpulan diminta KAEDAH:
kalangan masyarakat untuk kehadapan untuk ● Audio-lingual.
di negara ini. mendengar rangkaian ayat
Kerjasama juga dapat yang diuturkan oleh guru TEKNIK:
menyatupadukan ● Soal jawab
rakyat Malaysia yang 3. Apabila lagu bermula, murid
berbilang kaum. Nilai pertama perlu menyampaikan KP:
kerjasama juga dapat rangkaian ayat yang ● Intrapersonal
membentuk jati diri disampaikan oleh ketua ● Verbal linguistik
yang baik dalam diri kumpulan kepada murid kedua.
setiap masyarakat” KB:
4. Proses ke-3 akan berulang ● Menganalisis
Soalan: hingga ke giliran ahli kumpulan ● Menilai
1. Apakah pengajaran yang terakhir.
yang kamu peroleh NILAI
daripada rangkaian 5. Murid terakhir perlu ● Rasional
ayat tersebut? menuturkan apa yang didengar ● Semangat
2. Adakah perlu untuk daripada rakannya. Kumpulan
kita bermuafakat ? yang dapat menuturkan bermasyarakat
3. Jangkaan kamu rangkaian ayat yang sama ● Keberanian
tentang tajuk pelajaran seperti apa yang diituturkan ● Kerjasama
kita pada hari ini? oleh guru dikira sebagai
pemenang. EK
Jangkaan jawapan: ● 2.4.1.1
1. Kerjasama 7. Murid dan guru bersoal ● 2.4.1.3
menjadikan Malaysia jawab. Murid akan dibimbing ● 2.4.1.6
negara yang aman oleh guru berkenaan tajuk
2. Perlu untuk pembelajaran pada hari
menjamin tersebut.

keharmonian 1. Murid dibahagikan semula BBM:
masyarakat pelbagai kepada tiga kumpulan secara ● Tab
kaum di Malaysia.
3. Perpaduan kaum/ rawak (terdapat lelaki dan TMK:
Bersatu kita teguh,
bercerai kira roboh/ perempuan dalam setiap https://www.youtube.com
muafakat membawa
berkat. kumpulan) /watch?v=4AcIv4nO-
Aktiviti Mendengar
Untuk Menghuraikan GM&t=15s
Maklumat Yang
Diperoleh 2. Setiap kumpulan boleh
Berdasarkan Cerita
Pendek Yang Dipilih memilih satu daripada tiga https://www.youtube.com
Secara Berkumpulan.
cerita pendek yang bertemakan /watch?v=UKiw6vC994k
Tajuk cerita:
(Rujuk lampiran 1) kemasyarakatan.
1) Anak Ikan yang
https://www.youtube.com
Suka Menipu
LANGKAH 2) Kerbau Balar 3 Dalam masa 5 minit, setiap /watch?v=a5rOk4571xI&t
1 (10 3) Kawan yang Tidak
MINIT) kumpulan perlu mendengar dan =23s
Jujur
mencatat nilai & pengajaran

yang diperoleh daripada cerita PENDEKATAN:
tersebut secara ringkas. ● Eklektik

4. Setelah itu, setiap kumpulan KAEDAH:
diminta untuk menceritakan ● Komunikatif
dengan tepat tentang nilai &
pengajaran yang diperoleh TEKNIK:
secara bergilir menggunakan ● Perbincangan
sebutan yang jelas dan intonasi
yang betul NILAI
● Keadilan

5. Kesalahan murid akan ● Kesyukuran
diperbetulkan oleh guru secara ● Kebebasan
langsung ● Kejujuran
● Rasional
● Kerjasama

EK1
● 2.4.1.2 `
● 2.4.1. 9
● 2.4.1.14

Penilaian Obejktif (i)

Aktiviti Bercerita 1. Murid-murid dibahagikan BBM:
Berdasarkan Skrip. kepada 4 kumpulan ● Layar putih
● Komputer riba
Tajuk cerita: 2. Setiap kumpulan diberi ● LCD
● Pembesar suara
(Rujuk lampiran 2) peluang untuk memilih cerita ● Skrip

1. Kisah Bangau dan yang disukai KAEDAH:
● Komunikatif
Ketam.
TEKNIK:
2. Kancil Menolong 3 Murid diberi peluang untuk ● Lakonan atau
drama
Kerbau. berbincang tentang peranan ● Main peranan

Langkah 2 3. Katak Betina yang yang dimainkan oleh setiap ahli ILMU
(20 Minit) ● Sains
Sombong. kumpulan dan membaca serta ● Pendidikan Seni

memahami plot-plot cerita Visual

Penilaian: berdasarkan dialog yang diberi
5 bintang – sangat baik dalam masa 5 minit.
4 bintang – baik
3 bintang – sederhana 5. Secara berurutan, setiap
2 bintang – lemah kumpulan diminta untuk
1 bintang – sangat bercerita dengan intonasi dan

lemah laras bahasa yang betul.

6. Murid perlu merumuskan NILAI
nilai dan pengajaran yang ● Kerjasama
terdapat dalam cerita tersebut. ● Semangat

7. Penggunaan bahasa yang bermasyarakat
indah (ayat tunggal & majmuk) ● Kerajinan
untuk menyampaikan idea ● Keberanian
dengan gerak badan yang ● Hormat-
kreatif ditekankan.
menghormati
● Kerjasama

8. Murid akan dipantau dan KB:
diperbetulkan oleh guru secara ● Menganalisis
langsung melalui aktiviti ● Menilai
bercerita. ● Mengaplikasi
● Mencipta
9. Di akhir persembahan, guru
dan rakan-rakan lain akan Objektif Penilaian (ii)
menilai persembahan
berdasarkan bintang.

Pemulihan 1. 1. Murid mendengar arahan BBM :
● Bahan aktiviti
Aktiviti mengulas guru dengan jelas. pemulihan
● Layar putih
video yang ditonton 2. ● LCD.
● ‘Sticker’.
(Aktiviti pemulihan 3. 2. Murid ditayangkan video ● Buku ganjaran

dijalankan kepada ’Muafakat Membawa Berkat’ TMK:
Video Muafakat
Langkah 3 murid berdasarkan 4. membawa berkat
(20 Minit) https://youtu.be/PPyu3Sq
penilaian formatif guru5. 3. Murid diminta untuk KJxw

bahawa murid masih mengintepretasikan secara

lemah menguasai ringkas apa yang mereka

kemahiran yang faham tentang video yang

dipelajari.) ditonton

4. Penggunaan bahasa yang

betul (ayat tunggal & majmuk) PAUTAN WORDWALL:

untuk menyampaikan idea akan https://wordwall.net/ms/re

dibimbing oleh guru sehingga source/10938671

murid tersebut benar-benar

menguasai kemahiran bertutur KAEDAH:

melalui aktiviti bercerita. ● Eklektik

● Audio-lingual

5. Jika murid dapat bercerita ● Komunikatif

dengan yakin dan lancar

menggunakan laras bahasa

serta intonasi yang betul maka, TEKNIK:

murid akan mendapat ganjaran ● Permainan

daripada guru iaitu “sticker” bahasa
yang akan ditampal di dalam ● Latih Tubi

buku ganjaran.

NILAI

6. Jika murid masih tidak ● Keberanian

mampu untuk berbuat ● Rasional
demikian maka, murid akan ● Hemah tinggi

diperbetulkan dan diberi kata- ● Kerjasama

kata semangat oleh guru. ● Keberanian

● Hormat

7. Langkah satu hingga enam menghormati

diulang sehingga kesemua KB:

murid yang lemah dalam ● Memahami

kemahiran bertutur berjaya ● Menganalisis

menguasai kemahiran tersebut ● Menilai

dengan baik.

EK

EK1:

Pengayaan 1. Aktiviti roda rawak. ● 2.4.1.1

● 2.4.1.2

Aktiviti “Siapa Yang 2. Setiap murid perlu membina ● 2.4.1.3
Kena” dua ayat iaitu ayat tunggal ● 2.4.1.4
(Aktiviti pengayaan dan ayat majmuk ● 2.4.1.6
terdiri daripada murid berdasarkan perkataan ● 2.4.1.8
yang sudah mampu yang dilipih pada roda ● 2.4.1.10
menguasai kemahiran rawak. ● 2.4.1.11
mendengar dan ● 2.4.1.13
bertutur dengan baik)
3. Jika murid dapat membina

ayat dengan laras bahasa EK2: 2.4.2.2
yang indah di samping ● 2.4.2.3
dapat bercerita dengan ● 2.4.2.6
yakin dan lancar ● 2.4.2.9
menggunakan laras bahasa ●

serta intonasi yang betul

maka, murid akan

mendapat ganjaran
daripada guru iaitu “sticker”

yang akan ditampal di

dalam buku ganjaran.

Penutupan kognitif 1. Murid membuat rumusan. PENDEKATAN
- Murid 2. Murid dipuji kerana ● Eklektik
menjawab
soalan guru. memberikan perhatian dan TEKNIK
kerjasama yang baik. ● Soal jawab
Contoh soalan:
Penutup 1) Apakah kamu KB
(5 Minit) ● Menganalisis
gembira belajar ● Menilai
pada hari ini?
2) Apakah NILAI
pengajaran yang ● Kerjasama
kamu peroleh ● Kejujuran

daripada tema ● Kesyukuran
pada hari ini?
EMK
Jangkaan jawapan: Ilmu:
1) Ya. ● Sejarah
2) Kita harus
bersatu padu KP
dalam hidup ● Verbal-linguistik
bermasyarakat.
EK
Penutupan sosial EK1
- Pujian kepada ● 2.4.1.1
murid. ● 2.4.1.3
● 2.4.2.6
2.4.2.9

LAMPIRAN:

LAMPIRAN 1- 3 Cerita Pendek (Langkah 1)

LAMPIRAN 2 – 3 Skrip (Langkah 2)

KISAH BANGAU DAN KETAM

Sang Kerbau sedang asyik meragut rumput yang lembut dan segar di tepi sebatang sungai
apabila terdengar teriakan meminta bantuan.

Sang Tolong! Tolong!
Buaya:

Sang Kerbau pun berhenti meragut rumput lalu berjalan ke arah suara itu. Apabila Sang Kerbau
semakin dekat dengan tempat itu, ia ternampak sebatang pokok yang tumbang.

Sang (merayu) Tolonglah aku Sang Kerbau!
Buaya:

Sang Di mana engkau? (ambil mencari-cari)
Kerbau:

Sang Aku di bawah pokok tumbang ini!
Buaya:

Sang Engkau rupanya Sang Buaya. Apa yang engkau buat di situ?
Kerbau: Engkau tidak nampakkah? Aku dihempap batang pokok ini. Tolonglah aku!
Sang (nada simpati) Bagaimana aku dapat menolong engkau?
Buaya:
Sang
Kerbau

Sang Engkau tolonglah angkat batang pokok ini.
Buaya:

Sang Baiklah!
Kerbau:

Sang Kerbau pun menyusupkan tanduknya di bawah batang pokok itu dan menyuruh Sang
Buaya agar cepat keluar. Tanpa disangka oleh Sang Kerbau, Sang Buaya keluar lalu
menangkap kakinya. Sang Kerbau pun mula meronta-ronta tetapi Sang Buaya tetap tidak mahu
melepaskannya.

Sang (suara ketakutan) Mengapa engkau menangkap kakiku?
Kerbau:

Sang Aku lapar. (mengerang)
Buaya:

Sang Kerbau pun menjerit denga kuat. Pada ketika itu, Sang Kancil pun muncul.

Sang Apa yang telah terjadi Sang Kerbau?
Kancil:

Sang (nada sedih) Lihatlah Sang Kancil, Aku telah tolong melepaskan Sang Buaya ini
Kerbau: tetapi sekarang, aku pula yang hendak dimakannya. (sambil meronta-ronta)

Sang Betulkah begitu? Aku tidak percaya engkau boleh angkat batang pokok ini. Cuba
Kancil: engkau angkat sekali lagi.

Sang (mengerang) Engkau tidak percaya Sang Kancil? Harimau, lepaskan dahulu
Kerbau: kakiku! Biar aku tunjukkan kepada Sang Kancil aku kuat!

Sang Buaya pun melepaskan kaki Sang Kerbau. Setelah itu, Sang Kerbau menyusupkan
tanduknya di bawah batang pokok itu lalu mengangkatnya.

Sang Sang Buaya, di mana engkau berada ketika itu?

Kancil:

Sang Aku berada di bawah batang pokok ini.

Buaya:

Sang Kalau begitu, cepatlah pergi ke bawah batang pokok ini.

Kancil:

Apabila Sang Buaya sudah beasa di bawah batang pokok itu, Sang Kancil pun menyuruh

Kerbau melepaskan batang pokok itu.

Sang (mengerang) Aduh! Sakitnya.
Buaya:

Sang Pergilah dari sini, Sang Kerbau dan biarkan Sang Buaya ini tidak tahu mngenang
Kancil: jasa.

Sang Haaa? Ohhh! Baiklah Kancil hehehee…
Kerbau:

Sang Sang Kancilllllll! Tunggu kau Kancil, akan aku makan kau !
Buaya:

KATAK BETINA YANG SOMBONG

Di pinggir sebuah hutan tinggal sepasang katak. Katak jantan sangat baik hati. Katak betina pula
sombong dan tidak suka berkawan dengan katak lain. Setiap kali hujan turun, katak betina ingin
menunjuk-nujuk kepada katak lain bahawa ia sangat pandai bernyayi. Namun, suaranya bukanlah
merdu sangat. Katak betina menyangka suaranya sangat merdu.

Katak Betina: (nada riang) Sedap atau tidak suara dinda tadi kanda?

Katak betina selalu bertanya demikian kepada katak jantan.

Katak Jantan: Sedap sangat suara kamu wahai dinda!

Sebenarnya, Katak Jantan selalu rasa sakit telinga apabila mendengar Katak Betina itu menyanyi.
Namun, Katak Jantan terpaksa berpura-pura menjawab demikian. Katak Jantan tidak mahu Katak
Betina itu berkecil hati.

Katak Betina: (nada sedih) Katak-katak lain itu selalu mengejek dinda. Mereka kata dinda tidak
pandai menyanyi. Mereka semua dengki kepada dinda.

Katak Jantan: Jangan pedulikan mereka, menyanyilah lagi wahai dinda.

Katak Jantan berkata begitu adalah kerana tidak mah Katak Betina terus mengomel lagi. Maka,
katak Betina pun menyanyi berjam-jam lamanya walaupun hujan sudah reda. Mahu tidak mahu,
terpaksalah Katak Jantan memekakkan telinga. Pada suatu hari, Katak Betina mengajak Katak
Jantan berpindak ke tempat lain.
Katak Betina: Kanda oh kanda, ayuhlah kita berpindah ke tempat lain.

Katak Jantan: Mengapa pula dinda mahu berpindah?

Katak Betina: Kita sudah lama tinggal di sini. Marilah kita memulakan penghidupan bau di
tempat lain pula.

Yang sebenarnya katak betina tidak tahan mendengar ejekan katak-katak lain. Maka, Katak Betina
pun menghebahkan kepada katak-katak yang bahawa dia dan suaminy akan berpindah.

Katak Betina: Tidak lama lagi, kami akan berpindah. Kami akan tinggal di suatu tempat yang
cantik macam istana.

Katak-katak lain hanya tertawa besar sambil berkata “Boooo” kepada katak betina. Setelah itu,
Katak Jantan yang terpaksa melayan kerenah isterinya telah berpindah di suatu tempat yang asing
bagi mereka. Pada suatu hari, Katak Jantan tergesa-gesa pulang. Katak jantan sangat ketakutan.


Click to View FlipBook Version