RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH)
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 3 Inovatif
3. Bilangan Murid : 20 orang
4. Tarikh : 12 Februari 2021
5. Hari : Khamis
6. Masa : 9.10 pagi hingga 10.10 pagi
7. Tema : Kekeluargaan
8. Tajuk : Keluarga tersayang
9. Kemahiran Fokus: Aspek tatabahasa - morfologi (kata nama am dan kata nama
khas).
10. Standard Kandungan
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
11. Standard Pembelajaran
5.1.1 Memahami dan menggunakan golongan kata nama mengikut konteks;
(i) kata nama am
(ii) kata nama khas
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Mengenal pasti kata nama am dan kata nama khas.
ii. Mampu mengenal pasti perbezaan antara kata nama am dan kata nama
khas.
13. Sistem Bahasa
● Tatabahasa : Morfologi
● Sebutan dan intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Kemahiran Insaniah : Kemahiran komunikasi dan kemahiran berpasukan.
● Nilai Murni : hormat-menghormati, bantu-membantu dan kerjasama.
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
● Kreativiti: Pergerakan kreatif
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● Kemahiran berfikir: menghubung kait pengalaman bersama keluarga.
● Kecerdasan pelbagai: verbal-linguistik, interpersonal, muzik dan kinestetik.
● Pembelajaran koperatif : dilaksanakan dalam kumpulan yang membolehkan
murid belajar bersama-sama, saling belajar dan membantu antara satu sama lain
untuk menyelesaikan tugasan.
● Pendekatan didik hibur : menggunakan muzik dan gerakan badan.
● Teknik soal jawab : untuk mengesan aras pengetahuan dan pemahaman murid
terhadap unit pembelajaran.
● Kaedah komunikatif : melibatkan komunikasi yang aktif.
● Pendekatan berpusatkan guru
● Teknik sumbangsaran
● Pendekatan modular - kekeluargaan
● Pendekatan berpusatkan murid
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil. Jumlah
Perkara
1
1 Komputer riba 1
2 Projekter LCD
1
Video lagu “Sayang Keluarga”
3 1
4
https://www.youtube.com/watch?v=k9I9rjbeQpA 4
4 Lirik lagu “Sayang Keluarga”
5 Lembaran buku teks
6 Kertas mahjong
7 Pen marker
17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid mempunyai pengetahuan dan pengalaman dalam pembelajaran
berkenaan kata nama am dan kata nama khas dalam kelas yang lepas.
ii. Murid biasa menyampaikan maklumat antara satu sama lain.
iii. Murid mempunyai pengalaman hidup di samping ahli keluarga.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
PEMBELAJARAN
LANGKAH ISI PENGAJARAN
⮚ Guru memastikan bilik ⮚ Murid memastikan kelas Peralatan
Pengurusan darjah berada dalam bersih dan mereka bersedia ⮚ Penyapu
Bilik Darjah keadaan yang bersih dan untuk belajar. ⮚ Bulu ayam
(2 minit) selesa untuk belajar. ⮚ Pemadam papan
hitam
Set Induksi ⮚ Guru memaparkan video ⮚ Murid menonton video lagu Kemahiran
(5 minit) lagu “sayang keluarga” keluargaku sayang yang Pengajaran
pada skrin layar. dipaparkan oleh guru pada ⮚ Set Induksi
skrin layar dalam kelas. ⮚ Variasi Ransangan
: murid
⮚ Guru meminta murid untuk
menyanyikan lagu ⮚ Murid-murid menyanyikan Kemahiran Bahasa
bersama-sama. lagu bersama-sama. ⮚ Seni bahasa - lagu
kanak-kanak
⮚ Guru meminta murid-murid Murid-murid menggerakkan Elemen Merentas
untuk menggerakan badan ⮚
badan mengikut rentak irama Kurikulum
mengikut irama lagu.
lagu yang dinyanyikan. ⮚ Bahasa
⮚ Nilai - kasih
sayang
⮚ TMK
Strategi Pengajaran
dan Pembelajaran
⮚ Pendekatan didik
hibur
⮚ Kecerdasan
pelbagai - muzik &
kinestetik
⮚ Pendekatan
modular –
kekeluargaan
Bahan Bantu
Mengajar
⮚ Komputer riba
⮚ Projekter LCD
⮚ Video lagu “sayang
keluarga” -
https://www.youtub
e.com/watch?v=k9I9
rjbeQpA
Langkah 1 Guru Murid Kemahiran
(10 minit)
Pengajaran
⮚ Guru mengajukan ⮚ Murid diajukan beberapa ⮚ Variasi ransangan
beberapa soalan kepada soalan berkenaan ⮚ Soal jawab
murid-murid berkenaan pemahaman mereka
pemahaman mereka berkenaan golongan kata Kemahiran Bahasa
terhadap golongan kata nama. ⮚ Tatabahasa -
nama. golongan kata
⮚ Murid dan guru saling bersoal nama
⮚ Guru dan murid-murid jawab berkenaan golongan
saling bersoal jawab kata nama. Elemen Merentas
berkenaan golongan kata Kurikulum
nama ⮚ Murid dipilih secara rawak ⮚ Bahasa
oleh guru. ⮚ TMK
⮚ Guru memilih murid secara
rawak. ⮚ Murid yang dipilih diminta ategi Pengajaran dan
untuk menyatakan contoh Pembelajaran
⮚ Guru meminta murid yang kata nama berdasarkan lirik ⮚ Teknik soal jawab
dipilih untuk menyatakan lagu “sayang keluarga” yang ⮚ Kaedah
contoh kata nama dipaparkan pada skrin layar. komunikatif
berdasarkan lirik lagu ⮚ Kecerdasan
“sayang kelurga” yang pelbagai - verbal
dipaparkan pada skrin linguistik
layar. ⮚ Pendekatan
⮚ Contoh soalan : modular
⮚ Pendekatan
berpusatkan guru
a) Adakah kamu mengetahui Bahan bantu
apa itu golongan kata mengajar
nama? ⮚ Skrin layar
⮚ Projekter LCD
b) Nyatakan golongan kata ⮚ Komputer riba
nama yang kamu ketahui. ⮚ Lirik lagu “sayang
c) Adakah kamu boleh keluarga”
berikan contoh bagi kata
nama?
d) Apakah perbezaan antara
kata nama am dan kata
nama khas?
Lirik lagu “Sayang Keluarga”
:
Sayang mama sayang papa,
Sayang keluarga,
Adik-beradik atuk nenek,
Sayang semua.
(ulang chorus)
Langkah 2 Guru Murid Kemahiran
(18 minit)
Pengajaran
Aktiviti 1 Aktiviti 1 ⮚ Penggunaan
⮚ Guru memberi penerangan ⮚ Murid mendengar penerangan papan tulis.
berkenaan golongan kata yang disampaikan oleh guru ⮚ Penerangan
nama am dan kata nama berkenaan golongan kata
khas dengan nama am dan kata nama khas Kemahiran Bahasa
menggunakan aplikasi melalui aplikasi Jamboard. ⮚ Tatabahasa
Jamboard.
⮚ Murid bertanyakan soalan Elemen Merentas
⮚ Guru memberi peluang yang mereka tidak fahami Kurikulum
kepada para murid untuk berkenaan golongan kata ⮚ Bahasa
bertanyakan soalan. nama. ⮚ TMK
- Skrin layar
Aktiviti 2 Aktiviti 2 - Projekter LCD
⮚ Guru memilih beberapa ⮚ Beberapa orang murid dipilih - Komputer riba
orang murid. oleh guru.
⮚
⮚ Meminta murid tersebut ⮚ Guru meminta murid yang Strategi Pengajaran
dan Pembelajaran
untuk menyatakan dipilih untuk menyatakan ⮚ Pendekatan
pemahaman mereka pemahaman mereka berpusatkan guru
⮚ Teknik soal jawab
terhadap golongan kata berkenaan golongan kata ⮚ Teknik
nama am dan kata nama nama am dan kata nama sumbangsaran
⮚ Kecerdasan
khas. khas.
pelbagai - verbal
linguistik &
interpersonal
Bahan bantu
mengajar
⮚ Skrin layar
⮚ Projekter LCD
⮚ Komputer riba
Langkah 3 Kemahiran Pengajaran
⮚ Pengelolaan bilik
(20 minit) Aktiviti 1 Aktiviti 1
darjah
⮚ Guru membahagikan murid ⮚ Murid dibahagikan kepada ⮚ Variasi ransangan
kepada empat kumpulan. empat kumpulan.
⮚ Guru memberi lembaran ⮚ Setiap kumpulan diberi lembaran Kemahiran Bahasa
buku teks Bahasa Melayu
buku teks Bahasa Melayu Tahun ⮚ Tatabahasa
3 muka surat 6.
Tahun 3 muka surat 6 kepada
setiap kumpulan. Elemen Merentas
⮚ Setiap kumpulan ditugaskan Kurikulum
untuk mengenal pasti kata nama
⮚ Bahasa
am dan kata nama khas yang
⮚ Guru menugaskan setiap ⮚ Nilai - kerjasama
kumpulan untuk mengenal terdapat dalam lembaran buku
pasti kata nama am dan kata teks tersebut.
Strategi Pengajaran dan
nama khas yang terdapat Aktiviti 2 Pembelajaran
dalam lembaran buku teks ⮚ Setiap kumpulan ditugaskan ⮚ Pembelajaran
tersebut.
untuk menghasilkan peta minda koperatif
Aktiviti 2 di atas kertas mahjong
⮚ Guru menugaskan setiap berkenaan golongan kata nama ⮚ Pendekatan
kumpulan untuk yang telah dikenalpasti. berpusatkan murid.
menghasilkan peta minda di ⮚ Kecerdasan pelbagai
Setiap kumpulan diminta untuk
atas kertas mahjong ⮚ - verbal linguistik &
menampal hasil peta minda interpersonal
berkenaan golongan kata mereka pada papan hitam bagi
nama yang telah dikenalpasti.
⮚ Setelah selesai, guru meminta sesi semakan hasil kerja Kemahiran abad ke-21
berkumpulan. ⮚ Kerja sepasukan
setiap kumpulan untuk Murid menerima lembaran Bahan bantu mengajar
menampal hasil peta minda ⮚ kertas kerja sebagai aktiviti ⮚ Lembaran buku teks
pengukuhan. ⮚ Kertas mahjong
mereka pada papan hitam
bagi sesi semakan hasil kerja
berkumpulan. ⮚ Pen marker
⮚ Lembaran kertas
⮚ Guru memberi lembaran kerja
kertas kerja sebagai aktiviti
pengukuhan.
Penutup Kemahiran pengajaran
(5 minit)
Penutup Kognitif ✔ Menyatakan dapatan daripada ⮚ Penutup dan
⮚ Rumusan isi pelajaran
pelaksanaan PdP kesimpulan
golongan kata nama am dan
kata nama khas. Kemahiran Berfikir
✔ Mengucapkan terima kasih atas ⮚ Merumus
tunjuk ajar yang telah diberikan
⮚ Mengambil nilai-nilai yang oleh guru.
didapati semasa pelaksanaan Strategi pengajaran dan
PdP. pembelajaran
⮚ Kecerdasan Pelbagai
Penutup Sosial - Verbal linguistik &
⮚ Guru memberikan pujian atas Intrapersonal
sikap murid yang fokus Elemen Merentas
sewaktu melaksanakan Kurikulum
aktiviti PdP
⮚ Pujian atas usaha dan ⮚ Nilai - Semangat
kejayaan
kekeluargaan & kasih
sayang
18. Refleksi
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
______________________________________________
19. Penilaian Pensyarah
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
_____________________________________
AKTIVITI PENGUKUHAN
ARAHAN 1 : Kenal pasti dan gariskan golongan kata nama yang terdapat dalam ayat di bawah.
Contoh : Mei Lin dimarahi oleh ibu kerana lewat pulang ke rumah.
1. Suasana di kampung Aina sungguh nyaman kerana dipenuhi dengan tumbuh-tumbuhan.
2. Kumar tidak suka pergi ke sekolah kerana sering diejek oleh kawan-kawan.
3. Ibu pergi ke pasar bersama adik untuk membeli makanan Tompok.
4. Syarikat Ali Holding telah mengalami kerugian pada bulan ini.
5. Sungguh cantik pemandangan di Pulau Langkawi.
ARAHAN 2 : Tuliskan golongan kata nama yang telah anda gariskan di atas ke dalam kotak di
bawah mengikut kelas yang betul.
KATA NAMA AM KATA NAMA KHAS
LAMPIRAN 1
Lirik Lagu Sayang Keluarga
LEMBARAN BUKU TEKS
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 3 Pendekar
3. Bilangan Murid : 30 orang
4. Tarikh : 8 Februari 2021
5. Hari : Isnin
6. Masa : 10:30 hingga 11:30 pagi
7. Tema : Kesihatan dan Kebersihan
8. Tajuk : Kebersihan Tanggungjawab Bersama
9. Kemahiran Fokus: Aspek Tatabahasa
10. Standard Kandungan
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
11. Standard Pembelajaran
5.1.3 Memahami dan menggunakan kata adjektif mengikut konteks (iii) pancaindera.
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i) Memahami dan menerangkan kata adjektif pancaindera.
ii) Menggunakan kata adjektif pancaindera sesuai dengan keadaan.
13. Sistem Bahasa
• Tatabahasa: Morfologi- kata adjektif
• Kosa kata: cantik, busuk, tengik, kering, lembap
• Sebutan dan intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
• Ilmu: Pendidikan Jasmani dan Kesihatan, Sains
• Nilai Murni: Kerjasama, keyakinan diri, kebijaksanaan, toleransi dan kebersihan.
• Kemahiran Insaniah: Kemahiran komunikasi, kemahiran kerja berpasukan, kemahiran
pemikiran kritis, kemahiran pembelajaran berterusan dan kemahiran etika dan moral
• Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
• Kompetensi 6C: Pemikiran kritis, Pemikiran kreatif, Kolaborasi, Komunikasi,
Perwatakan
• Pedagogi Terkini: Komunikasi dan Kolaborasi, Literasi Teknologi, Maklumat dan
Komunikasi (TMK), Pemikiran kritis dan penyelesaian (KBAT)
• Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi.
• Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh menyatakan
kebaikan / keburukan sesuatu perkara
• Pembelajaran Abad ke-21: Talking Chips dan Think Pair Share
• Kreativiti dan Inovasi: Penggunaan bahan grafik
• Pengayaan: Menjawab soalan berdasarkan bahan rangsangan yang diberi
Pemulihan: Memadankan soalan
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
• KB: mengemukakan pendapat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber,
mengaplikasi dan merumus isi pelajaran
• KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
• BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat melalui video yang ditonton
dan maklumat yang diterima.
• Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait penjagaan kebersihan di dalam
kehidupan seharian.
• Didik hibur: nyanyian
• Penyelesaian masalah: menyelesaikan masalah dengan menjawab lembaran kerja
• Pembelajaran Konstruktivisme
• Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.1.14 Boleh membina jaringan sosial: menjalin hubungan kerjasama bagi
mendapatkan maklumat
16. Bahan Bantu Mengajar Jumlah
Bil Perkara 1
1
1. Pembesar Suara (Speaker) 1
Komputer riba
Projektor 1
1
2. Bahan multimedia
30
• Lagu kanak-kanak 6
• Video kata adjektif pancaindera
4. Bahan teks 1
• Lembaran kerja individu
• Lembaran kerja kumpulan
5. Bahan autentik
Carta ganjaran kumpulan (PAK-21)
17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid menggunakan kata adjektif di dalam kehidupan seharian.
Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
PENGURUSAN ● Kebersihan kelas Pembelajaran Peralatan yang
sesuai
Murid memastikan
BILIK DARJAH ● Persediaan kelas bersih dan
(2 minit) murid untuk belajar mereka bersedia
untuk belajar
Set Induksi ● Tayangan video ● Murid dipaparkan TMK
(5 minit)
tentang kata video kata adjektif. Slaid video
adjektif. ● Murid menyatakan mengenai kata
● Soalan: kata adjektif yang adjektif, video
Apakah kata adjektif terdapat di dalam nyanyian kata
yang terdapat di dalam video. adjektif
video tadi? ● Guru dan murid bersoal PAK21
jawab mengenai video Talking chips
● Jangkaan jawapan: yang ditonton. TKP
cantik, manis busuk Kecerdasan
interpersonal, verbal
linguistik, kinestetik
EMK
● Aktiviti nyanyian https://youtu.be/luRBSHq TMK- komputer
8 riba
PK
bertajuk kata ● Murid menyanyikan Menghubungkait,
adjektif penyelesaian
pancaindera. lagu bertajuk kata masalah
● Soalan: Nilai
adjektif pancaindera. Prihatin
● Murid bersoal jawab Strategi
dengan guru.
Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Terdapat berapa jenis
Pembelajaran Berpusatkan
Murid menyatakan bahan Teknik
Soal jawab
kata adjektif jenis kata adjektif
pancaindera? pancaindera, iaitu bau,
Nyatakan. rasa, lihat, dengar,
Jangkaan jawapan: sentuh.
Lima. Bau, rasa, lihat,
dengar, sentuh
Langkah 1 Aktiviti: Mencari harta https://youtu.be/w5IRq2yY BBM
(10 minit) j0g
● Setiap murid diberikan
karun masa 3 minit untuk Sampul surat berisi
● Perkataan yang mencari sampul surat kad imbasan
terdapat di dalam berisi kad imbasan yang KBT
sampu surat. guru sembunyikan di Kemahiran
dalam kelas. mendengar dan
● Murid yang telah bertutur
menjumpainya TKP
dikehendaki menyebut Kecerdasan
● Antara perkataan misi berjaya dan duduk verbal-linguistik,
di tempat kecerdasan
yang terdapat di masingmasing. interpersonal
dalam sampul surat ● Setelah semua murid Nilai
menjumpai sampul Keyakinan diri,
tersebut, murid keberanian, amanah
● Aplikasi wheel membuka sampul Strategi
picker name
tersebut. Berpusatkan murid
● Setiap murid perlu ke Pembelajaran
mengekspresikan Kontekstual
perkataan yang Menghubungkaitk
terdapat pada kad an dengan
pengalaman dalam
kehidupan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Kompetensi 6c
Langkah 2 Pembelajaran
(18 minit) imbasan di hadapan
kelas. Pemikiran krtitis
● Murid lain Kemahiran
menyatakan jenis Insaniah
Pemikiran kritis
kata adjektif Pedagogi Terkini
pancaindera. Pemikiran kritis dan
● Murid penyelesaian
ditentukan
Kaedah
giliran menggunakan
Linguistik
aplikasi wheel picker
Teknik
name.
Permainan
● Murid diminta menjaga
kad imbasan dengan Bahasa
baik sehingga tamat
kelas.
● Aktiviti ● Murid dibahagikan KB
berkumpulan kepada 5 kumpulan. Mengecam,
● Jangkaan jawapan: ● Setiap kumpulan mengenal pasti,
1. Wah, wanginya perlu menggabungkan menjana idea
bau buah kata KBT
limau ini tetapi adjektif setiap ahli Konstrukstivisme
rasanya kumpulan membentuk TKP
masam! tiga ayat. Kecerdasan
2. Bilik berhawa linguistik,
dingin tersebut kecerdasan
kelihatan interpersonal
selesa dan EMK
nyaman. Bahasa, kreativiti
3. Puteri yang dan inovasi
jelita itu sering Komptensi 6c
Pemikiran Krtitis,
memakai Kolaborasi,
pewangi yang Komunikasi,
harum baunya. Perwatakan
Kemahiran
Insaniah
Komunikasi,
Pemikiran Kritis,
Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran
4. Rumah buruk di Berkerja dalam
hujung lorong itu pasukan, Etika dan
moral, Kemahiran
berbau busuk. pembelajaran
sepanjang hayat
Pedagogi Terkini
Pemikiran Kritis
dan
Penyelesaian
Masalah
Strategi
Pembelajaran
berpusatkan murid
Kaedah
Komunikatif
Teknik
Latih tubi
Langkah 3 ● Aktiviti 1: ● Setiap kumpulan BBM
(23 minit) Membaca ayat di membacakan ayat Papan ganjaran,
hadapan kelas. yang dibina di lembaran kerja
hadapan kelas dengan BCB
● Guru nada, sebutan dan Bacaan mekanis
menggunakan intonasi yang betul. Strategi
aplikasi name Pembelajaran
wheel pick bagi ● Guru memberikan berpusatkan murid
menentukan mata kepada setiap Kaedah
giliran kumpulan mengikut Linguistik
kumpulan untuk tahap bacaan. TMK
membentang. Aplikasi name wheel
pick
Nilai Murni
Kebijaksanaan,
Kerjasama,
Toleransi
Pembelajaran
Koperatif
Perbincangan
kumpulan
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Penutup Aktiviti 2: Pembelajaran
(5 minit) Instrumen
Pentaksiran ● Guru menyediakan Penyelesaian
(rujuk lampiran) ●
lembaran kerja kepada Masalah
murid-murid. Menyelesaikan
Murid yang mendapat
tugasan yang
diarahkan guru
skor cemerlang, baik Kompetensi 6c:
Lembaran Kerja dan memuaskan • Pemikiran
diberikan soalan kritis
Aktiviti Pengayaan
Jawab soalan pengayaan manakala • Kolaborasi
(rujuk lampiran) murid yang hanya • Komunikasi
Lembaran Kerja mendapat terhad dan ke • Perwatakan
Aktiviti Pemulihan bawah akan diberikan Kemahiran Insaniah:
Bimbingan khas soalan pemulihan. • Komunikasi
guru • Pemikiran
(rujuk lampiran) kritis
• Pembelajara
n
Berterusan
• Berkerja
dalam
pasukan
• Kepimpinan
Aktiviti
pengayaan
Aktiviti
Penutup Kognitif pemulihan
● Murid dan guru bersoal Ilmu
• Rumusan isi jawab tentang rumusan Pendidikan Moral KP
pelajaran isi pelajaran di dalam Merumus,
bilik darjah. menghubungkait
Penutup Sosial ● Guru memberikan Nilai
• Pujian atas usaha pujian atas sikap Tekun, rajin
dan kejayaan murid yang rajin dan berusaha,
tekun belajar. menghargai,
● Murid saling kerjasama
mengucapkan terima TKP
kasih kepada murid yang
lain. Verbal linguistik,
Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran
Intrapersonal,
Guru dan murid Interpersonal
Elemen
menyanyikan lagu Seni muzik
Strategi
“Kata Adjektif Berpusatkan murid
Kaedah
Pancaindera”. Linguistik
https://youtu.be/w5IRq2yY
j0g
18. Refleksi
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
_____________________________________
19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
INTRUMEN PENTAKSIRAN
ARAHAN:
Jawab soalan berikut.
Pada hari Sabtu yang lalu, Amran dan keluarganya beriadah di taman rekreasi. Pemandangan di sana
sungguh ___________. Amran berasa sungguh _________ kerana persekitaran yang sejuk dan
nyaman. Amran berasa sangat seronok dan teruja. Namun begitu, Amran perlu berhati-hati kerana
permukaan jalan di sana _______ kerana hujan sehari yang lalu.
Selepas beriadah, Amran dan keluarganya singgah di kedai makan. Persekitaran di kedai tersebut
_______. Makanan di sana juga sedap. Amran menikmati sepotong kek yang _______ dan air limau
yang _______. Amran mengucapkan terima kasih kepada ibu bapanya kerana membawanya
beriadah. Amran berharap agar suasana di taman rekreasi tersebut sentiasa bersih dan nyaman
supaya generasi akan datang dapat menikmatinya.
cantik bersih selesa manis masam
licin
Instrumen skor
pentaksiran
1 2 3 4 5 6
Lemah Sangat terhad Terhad Memuaskan Baik Cemerlang
Tarikh pentaksiran:
AKTIVITI PENGAYAAN
Arahan:
Isi tempat kosong di bawah menggunakan kata adjektif pancaindera yang sesuai.
Amin tergigit limau yang Putera itu sungguh ________
________. dan puteri itu sangat ________.
Ali tergelincir kerana Permukaan dinding itu
________. ________.
Sampah itu berbau __ Suasana di pantai itu
sungguh________.
Aktiviti Pemulihan
Arahan:
Padankan gambar di bawah dengan kata adjektif yang bersesuaian.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 4 Zamrud
3. Bilangan Murid : 30 orang
4. Tarikh : 16 Februari 2021
5. Hari : Selasa
6. Masa : 8:00-9:00 pagi
7. Tema : Jati diri, Patriotisme dan Kewarganegaraan
8. Tajuk : Cintai Negara
9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa
10. Standard Kandungan
5.2 Memahami dan menggunakan bentuk kata mengikut konteks
11. Standard Pembelajaran
5.2.3 Memahami dan menggunakan kata ganda separa mengikut konteks
ii) kata ganda separa
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
1. Menyatakan sekurang-kurangnya 3 daripada 6 kata ganda separa yang terdapat
dalam petikan lagu
2. Membina ayat sekurang-kurangnya 3 daripada 5 perkataan kata ganda separa
dengan betul.
13. Sistem Bahasa
Tatabahasa : Morfologi - Kata Ganda Separa
Sintaksis : Membina ayat menggunakan kata ganda separa
Kosa Kata : Pepohon, Tetangga, Tetamu
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu : Pendidikan Muzik, Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
● Kemahiran Insaniah : Kemahiran komunikasi, Kemahiran kerja berpasukan,
Kemahiran menyelesaikan masalah, Kemahiran
kepimpinan
● Nilai Murni : Semangat patriotik, Kerjasama, Kerajinan, Toleransi
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Tayangan video
● Kreativiti : Pergerakan kreatif mengikut melodi lagu
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● Teori Kecerdasan Pelbagai : Verbal-linguistik, interpersonal, kinestetik,
muzik
● Belajar Cara Belajar : Kemahiran menulis, bacaan mentalis
● Kemahiran Berfikir : Menghubung kait, Menganalisis
● Pembelajaran Kontekstual : Menghubung kait nilai cinta akan negara
dalam kehidupan seharian
16. Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Bil. Perkara Jumlah
1. Buku teks 30
2. Buku latihan 30
3. Kad gambar kata ganda separa 5
4. Lembaran kerja
30
- Aktiviti pengayaan
- Aktiviti pemulihan 1
1
5. Komputer riba 1
6. Projektor 1
7. LCD 6
8. Video lagu patriotik 6
9. Kertas mahjung 1
10. Pen marker
11. Wisel
17. Pengetahuan Sedia Ada
Murid mengetahui serba sedikit berkaitan kata ganda separa yang sesuai digunakan
mengikut situasi yang pernah dialami oleh mereka.
LANGKAH / ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
MASA PEMBELAJARAN (PDP)
PENGURUSAN ● Kebersihan kelas ● Murid-murid memastikan ralatan yang sesuai
BILIK DARJAH ● Persediaan murid persekitaran kelas bersih
(2 MINIT)
untuk belajar dan bersedia untuk
belajar. nglibatan semua murid
● Tayangan video ● Murid-murid menontonBM
“Keranamu Malaysia” tayangan video
SET INDUKSI “Keranamu Malaysia”. mputer riba, Projektor,
(5 MINIT)
● Murid-murid dikehendaki LCD, Video “Keranamu
menghayati lirik dan Malaysia”.
melodi lagu “Keranamu
Malaysia” yangB:
ditayangkan dengan teliti.
● Murid bersoal jawab enghubungkait
dengan guru berkaitan
https://www.youtube.com/watch video yang telah ditonton. CB:
?v=hlfGh56QVZ4
● Murid dibimbing oleh guru
Soalan: untuk menghubungkaitkan emproses maklumat
1) Apakah video yang persoalan murid dengan
ditayangkan?
tajuk pelajaran pada hariMK
2) Bilakah negara kita
mencapai berkenaan.
kemerdekaan?
- Kemahiran aspek nerapan nilai murni
3) Pada pendapat anda,
mengapakah kita tatabahasa (Kata Ganda
perlu mengekalkan
kemerdekaan Separa) dalam petikanP
negara?
lagu bertemakan
Jangkaan jawapan:
kemerdekaan. rbal-linguistik, Interpersonal
1) Video lagu “Keranamu
Malaysia” mbelajaran Kontekstual:
2) 31 Ogos 1957 enghubungkaitkan dengan
pengalaman sedia ada
dalam kehidupan
knik dan Kaedah
3) Dapat hidup dalam nyoalan
suasana aman damai
serta mengekalkan rategi:
perpaduan antara rpusatkan bahan
setiap kaum.
ai
triotisme, Ketekunan
● Penerangan isi ● Guru menerangkan apaBM
pelajaran itu kata ganda separa
LANGKAH 1 - Kata Ganda Separa berserta beberapa contoh ku teks m/s 100, Buku
(15 MINIT)
kad gambar kata ganda latihan, Kad gambar kata
separa. ganda separa, Kertas
mahjung, Pen marker
● Petikan lagu “Cintai B
Negara”
enganalisis, Mengingat,
- Buku teks muka surat
100
Mengenalpasti
P Muzik,
rbal-lingusitik,
Interpersonal,
Kinestetik
- Murid-murid melihat CB
beberapa keeping kad
gambar kata ganda caan mentalis
separa yang ditunjukkan
oleh guru.
● Guru memberikan AK21
penerangan ringkas
mengenai aktiviti yang ● Murid mendengar ta i-Think (peta buih)
akan dilaksanakan.
penerangan daripada guru
dengan teliti dan mencatat
nota bagi memastikan ai Murni
● Membuat peta buih aktiviti yang akan rjasama, Kerajinan
kata ganda separa. dijalankan dapat
dilaksanakan dengan baik.
ndekatan
dik Hibur (nyanyian dan
Aktiviti 1 pergerakan kreatif)
akan
● Murid-murid
dibahagikan kepada 6
kumpulan dan diketuai rategi
oleh seorang ketua. rpusatkan guru,
● Murid-murid dikehendaki Berpusatkan bahan,
membaca secara mentalis Berpusatkan murid
petikan lagu “Cintai
Negara”. berkumpulan, Objektif (i) dicapai
● Secara
murid-murid berbincang
cara untuk menyanyikan
petikan lagu “Cintai
Negara” dengan
menggunakan melodi
“Keranamu Malaysia”
yang telah diperdengarkan
pada set induksi.
● Murid-murid
menyesuaikan melodi lagu
dengan pergerakan
kreatif.
● Murid-murid juga perlu
mengenalpasti kata ganda
separa yang terdapat
dalam petikan lagu dan
memindahkannya ke
dalam bentuk peta buih.
● Setiap kumpulan akan
mempersembahkan lagu
“Cintai Negara” dan peta
buih kata ganda separa di
hadapan kelas hasil usaha
dan perbincangan
mereka.
● Guru menyemak jawapan
yang diberikan oleh setiap
kumpulan.
● Aktiviti membina ayat Aktiviti 2 BM
● Contoh kata ganda ● Murid menyebutkan kata
LANGKAH 2 separa dalam petikan ganda separa selain yang rtas mahjung, Pen marker,
(18 MINIT)
lagu. terdapat dalam petikan Buku teks m/s 100, Wisel
- Pepohon teks lagu.
- Tetamu ● Dengan menggunakan
- Tetangga kertas mahjung yang
- Sesiku sama pada langkah 1,B
● Contoh kata ganda setiap kumpulan enjana idea, Mengenalpasti
separa selain dalam diarahkan untuk membina
petikan
lima ayat baharu
menggunakan kata gandaP
separa dengan betul rbal-linguistik,
mengikut kesesuaian ayat. interpersonal, Kinestetik
● Murid mengenalpasti
beberapa kata ganda
separa yang lain danAK21
membina ayat tiviti “Three Stray, One
menggunakan kata ganda Stay”, Berkomunikasi
separa tersebut. secara lisan dan tulisan
● Murid diberi masa 10 minit dengan berkesan
● Aktiviti “Three Stray, untuk menyiapkan
One Stay”. tugasan. yang ai Murni
● Kumpulan
mengalami masalah rjasama, Kegigihan,
dalam menyiapkan Menghargai masa
tugasan akan dibantu oleh
guru.
rategi
Aktiviti 3 rpusatkan murid,
Berpusatkan guru
● Pembelajaran abad ke-21
- “Three Stray, One Stay”
- Contoh penerangan ● Setelah semua kumpulan jektif (ii) dicapai
ringkas oleh guru menyiapkan tugasan (bina
berkaitan aktiviti ayat), murid-murid akan
“Three Stray, One melakukan aktiviti “Three
Stay”. Stray, One Stay”.
● Murid menampal hasil
kerja mereka di dinding.
● Dalam aktiviti ini, ketua
kumpulan dikehendaki
kekal di kumpulan
masing-masing, manakala
ahli kumpulan yang lain
akan bergerak untuk
melihat hasil kerja
kumpulan lain.
● Wisel akan ditiup oleh
guru setiap satu minit.
Apabila wisel ditiup, murid
perlu bergerak ke
kumpulan yang lain.
● Aktiviti ini akan dihentikan
apabila setiap kumpulan
sudah bergerak melihat
hasil kerja kesemua
kumpulan yang lain.
● Ahli-ahli kumpulan yang
lain akan memberikan
informasi kepada ketua
kumpulan mengenai hasil
dapatan mereka setelah
melihat dan membaca
hasil kerja kumpulan lain.
● Lembaran kerja Pengayaan BM
diedarkan sebagai ● Murid-murid mengisi
LANGKAH 3 aktiviti pengukuhan tempat kosong dalam ayat mbaran kerja
(15 MINIT)
bagi keseluruhan isi dengan kata ganda
pelajaran. separa berdasarkan P
gambar. rbal-linguistik,
● Aktiviti pengayaan interpersonal, visual ruang
Pemulihan
● Murid menyalin semula
ayat dengan kata ganda rategi
separa yang dibina dalam rpusatkan bahan,
kumpulan mereka dan Berpusatkan murid
murid perlu menggariskan
kata ganda yang terdapat
pada ayat tersebut. ai
rajinan, Berilmu
- Lembaran kerja
aktiviti pengayaan.
Aktiviti pemulihan
● Menyalin ayat dan
menggariskan kata
ganda separa.
Kognitif ● Murid membuat rumusanB
terhadap pembelajaran
● Rumusan isi dan aktiviti yang erumus
PENUTUP pelajaran.
(5 MINIT)
● Ilmu pengetahuan dijalankan pada hari
baharu. berkenaan. ai
● Murid dapat menyatakan
perkara baharu yang rjasama, Keyakinan,
mereka pelajari. Berilmu
Sosial ● Murid-murid diberikanP
● Pujian atas usaha dan pujian oleh guru atas
kejayaan.
kerjasama dalam rbal-linguistik, intrapersonal
kumpulan dan sikap baik
yang dipamerkan.
18. Refleksi
LAMPIRAN 1
Lampiran 1: Standard Kandungan (SK) dan Standard Pembelajaran (SP) yang
difokuskan.
LAMPIRAN 2
Lampiran 2: Keratan dari buku teks muka surat 100 berkaitan aspek tatabahasa iaitu
kata ganda separa di dalam petikan lagu “Cintai Negara”.
LAMPIRAN 3
KAD GAMBAR
Lampiran 3: Kad gambar kata ganda separa
LEMBARAN KERJA – AKTIVITI PENGAYAAN
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 4 Amanah
3. Bil Murid : 30 orang
4. Tarikh : 23 April 2020
5. Hari : Selasa
6. Masa : 8.00 pagi - 9.00 pagi
7. Tema : Pertanian dan Penternakan
8. Tajuk : Kreatifnya Petani Kita
9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa: Kata Tugas
10. Standard Kandungan
5.1 : Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
11. Standard Pembelajaran
5.1.4: Memahami dan menggunakan kata tugas mengikut konteks
i. Kata Hubung
ii. Kata Sendi Nama
iii. Kata Nafi
iv. Kata Bilangan
12. Objektif Pembelajaran
● Murid dapat memahami penggunaan kata tugas.
● Murid dapat menyebut serta menyenaraikan kata tugas dengan intonasi dan sebutan
yang betul.
● Murid dapat membina sekurang-kurangnya 2 ayat kata tugas dengan betul.
● Murid dapat mengaplikasikan sekurang-kurangnya 2 ayat kata tugas sewaktu PdP.
13. Sistem Bahasa
● Tatabahasa: Morfologi - kata tugas ( kata hubung, kata sendi nama, kata nafi dan kata
bilangan )
● Intonasi dan sebutan
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Sains
● Pendidikan Alam Sekitar: bertanggungjawab terhadap kebersihan diri dan
persekitaran
● Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran ( Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● KB: menghubung kait pengalaman
● KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
● BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam gambar
● Pembelajaran Konstruktivisme
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil Perkara Jumlah
1 Komputer riba 1
2 Projektor ‘LCD’ 1
3 Gambar situasi petani 2
4 Gambar teknologi pertanian 2
5 Lembaran kerja
25
Pengayaan 5
Pemulihan
17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid biasa menggunakan kata tugas semasa berkomunikasi dalam kehidupan
harian.
Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran
Pengurusan Bilik ● Kebersihan kelas
Darjah ● Persediaan murid ● Murid memastikan Peralatan yang sesuai
kelas bersih dan
(3 minit ) untuk belajar bersedia untuk
belajar
Set Induksi ● Bertanya dengan murid ● Murid meneka BBM
( 5 minit ) tentang teknologi gambar yang guru
tersebut serta tunjukkan Bahan maujud
kegunaannya (gambar)
Jangkaan jawapan ● Murid menyatakan KB
● Jentera ciri berdasarkan Menghubung kait
● Drone gambar yang
ditunjukkan Menjana idea
BCB
● Guru memberitahu Memproses maklumat
murid tentang
pelajaran yang
akan diajarinya EMK
Sains dan Teknologi
● Isi pelajaran kata tugas Pembelajaran
Kontekstual
Tajuk pelajaran:
Kreatifnya Petani Kita Menghubungkaitkan
dengan pengalaman
dalam kehidupan
Langkah 1 ● Murid duduk dalam ● Murid dibahagikan BBM
( 15 minit ) kumpulan dalam beberapa
kumpulan Bahan maujud
● Guru memaparkan (gambar)
gambar di hadapan
kelas. ● Murid dipamerkan KB
dengan gambar 2
situasi.
Soalan guru: ● Murid diminta Menjana idea
1. Situasi apakah yang untuk meneka
ditunjukkan dalam tentang situasi KP
gambar tersebut? yang terdapat ● Interpersonal
dalam gambar. ● Verbal linguistik
● Murid menonton video ● Kinestetik
yang dipamerkan guru ● Murid diminta
untuk Teknik
https://youtu.be/wV14diw menyenaraikan Soal jawab
khGM segala yang
mereka lihat EMK
● Guru menerangkan berdasarkan Kelestarian alam sekitar
tentang pembelajaran gambar yang Kelestarian global
dan video yang diberi.
ditunjuk
● Guru membimbing
● Menjawab soalan yang murid dalam
diberikan oleh murid ( menyenaraikan
jika ada ) segala yang
terdapat dalam
● Beberapa perkataan gambar.
kata tugas diberikan
Langkah 2 pada murid secara ● Murid menonton TMK: Video
( 16 minit ) rawak dalam video yang pembelajaran
kumpulan. dipamerkan https://youtu.be/wV14
diwkhGM
● Ayat dibina melalui ● Murid mendengar
perkataan yang penerangan guru Pendekatan
diberikan tentang ● Komunikatif
pembelajaran dan
video yang KP
ditunjuk ● Interpersonal
● Verbal linguistik
● Murid mendapat ● Kinestetik
beberapa
perkataan kata Penilaian Objektif (a),
tugas secara rawak (b)
dalam kumpulan.
● Melalui perkataan
yang diberi murid
dikehendaki
membina ayat
yang mudah.
● Ayat yang dibina
dibentang di
hadapan kelas
Langkah 3 ● Berlakon secara ● Setiap kumpulan BBB
( 16 minit ) berkumpulan di
hadapan kelas. mengambil giliran ● Lembaran bina
Penutup untuk berlakon ayat
( 5 minit ) ● Menyenaraikan kata
tugas yang digunakan ● Lembaran isi
● Berbincang di hadapan ● Setiap kumpulan tempat kosong
kelas
murid dikehendaki
Penggayaan
Kata Tugas berlakon dalam Teknik
Bina Ayat satu situasi dengan
menggunakan kata Berlakon
tugas
● Murid perlu Ciri PA21
menyenaraikan Berkomunikasi secara
kata tugas yang lisan dan tulisan dengan
telah digunakan berkesan
dalam lakonan
● Guru membimbing
murid tentang Penilaian Objektif (c),
jawapan kata tugas (d)
yang diberikan
Pemulihan Penggayaan
Isi tempat kosong dengan ● Murid membina
jawapan yang disediakan ayat berdasarkan
kata tugas yang
diberikan guru.
Pemulihan
● Murid diberikan
beberapa soalan
dan perlu mengisi
tempat kosong
dengan jawapan
yang disediakan
Kognitif ● Beberapa orang KB
● Kesimpulan isi murid dipilih untuk • Merumus
pelajaran diberikan.
memberi
● Kepentingan menjaga
kebersihan diri dan kesimpulan
persekitaran (bilik
darjah) pelajaran di Nilai
hadapan kelas.
● Guru memberikan • Kebersihan
pujian terhadap • Kesyukuran
Sosial sikap serta tingkah PAS
laku murid dalam • Bertanggungjawab
● Pujian atas usaha dan bilik darjah semasa
kejayaan murid PdP dijalankan.
KP
• Verbal linguistik
• Intrapersonal
18. Refleksi
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
_______________________________________________________
Lampiran: Lembaran kerja
Aktiviti penggayaan
1. Di
2. Satu
3. Beberapa
4. Tidak
5. Bukan
6. Dan
7. Dengan
8. Setiap
9. Atau
10. Kepada
Aktiviti pemulihan
dalam bukan berapa semua sambil
hingga oleh tidak dan atau
1) Kakak memasukkan manik-manik itu ke ______ bekas kaca.
2) Nama dia Ali ______ Abu.
3) Kerbau Pak Abu ada ______ ekor?
4) Dia makan ______ mendengar lagu.
5) Suraj ______ mahu mendengar nasihat abangnya.
6) Kedai ini dibuka pada pukul 10.00 pagi ______ 10.00 malam.
7) Ahmad memakan ke ______ buah oren.
8) Nabil ______ Haziq kawan baik.
9) “Awak mahu teh ______ milo?” tanya Aminah kepada kawannya.
10) Butang baju itu dijahit ______ Mak Cik Farah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 3 Siddiq
3. Bilangan Murid : 30 murid
4. Tarikh : 5 April 2021
5. Hari : Isnin
6. Masa : 9.15 hingga 10.15 pagi
7. Tema : Kesihatan dan Kebersihan Diri
8. Tajuk : Kebersihan Kita
9. Kemahiran Fokus: Aspek Tatabahasa
10. Standard Kandungan
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks..
11. Standard Pembelajaran
5.1.1 Memahami dan menggunakan golongan kata nama mengikut konteks.
(i) kata nama am
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyenaraikan sekurang-kurangnya empat kata nama am berdasarkan teks
yang diberikan.
ii. Membina sekurang-kurangnya empat ayat berdasarkan kata nama am.
13. Sistem Bahasa
● Tatabahasa: morfologi – golongan kata (kata nama am)
● Tanda baca
● Sistem ejaan
● Sebutan dan intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
● Ilmu: Pendidikan Kesihatan
● Nilai murni: kebersihan
● Niali murni: semangat bermasyarakat dan kerjasama
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
● Pendekatan berpusatkan murid
● Pendekatan tematik : Kesihatan dan kebersihan
● Kepelbagaian kaedah dan teknik (KKT) : Kemahiran berfikir
● KKT : Didik Hibur
● KKT: Kecerdasan Pelbagai (KP) – interpersonal, intrapersonal, kinestetik dan
verbal linguistik.
● KKT : Pembelajaran Kontekstual
● KKT : Kemahiran Belajar Cara Belajar (BCB)
● Pembelajaran abad ke-21
16. Bahan Bantu Mengajar
● Komputer riba
● Projektor LCD
● Berus gigi
● Ubat gigi
● Sabun
● Tuala
● Video Lagu ‘Bangun Pagi’
● Helaian kertas teks ‘Bangun Pagi’
● Helaian kertas untuk pengayaan dan pemulihan
17. Pengetahuan Sedia Ada Murid
● Murid selalu mengamalkan aktiviti kebersihan dalam kehidupan seharian.
Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pengurusan Bilik Pembelajaran
Darjah ● Kebersihan kelas Peralatan yang
(2 minit) ● Persediaan murid untuk ● Murid memastikan sesuai.
kelas bersih
Set Induksi belajar BBM
(5 minit) ● Murid menyediakan
Alat-alat menjaga kebersihan: alat-alat tulis dan ⮚ Alat-alat
bersedia untuk menjaga
1. Berus gigi belajar. kebersihan.
2. Ubat gigi
3. Sabun ● Guru menunjukkan KB
4. Tuala alat-alat menjaga
kebersihan diri ⮚ Menjana idea
Soalan kepada murid-murid. ⮚ Menganalisis
● Murid-murid bersoal
jawab dengan guru
1. Apakah nama berkaitan alatan KP
barang-barang tersebut.
tersebut? ● Murid mengaitkan ⮚ Interpersonal
alat-alat tersebut ⮚ Verbal-linguisti
2. Apakah kegunaan dengan tajuk
barang tersebut? pelajaran. k
● Guru membimbing
Tajuk Pelajaran: murid. Nilai Murni
Kebersihan Kita
⮚ Kebersihan
Pembelajaran
Kontekstual
⮚ Mengaitkan
pembelajaran
dengan
pengalaman
harian murid.
Langkah 1 Video Lagu ‘Bangun Pagi’ Aktiviti 1 BBM
(18 minit) https://youtu.be/wsnLysQprVQ
● Murid-murid ⮚ Video lagu
Teks Lagu ‘Bangun Pagi’ diberikan teks lagu ‘Bangun Pagi’
‘Bangun Pagi’
⮚ Bangun pagi ⮚ Helaian kertas
Gosok gigi ● Guru menayangkan teks ‘Bangun
Cuci muka video lagu ‘Bangun Pagi’
Pakai baju Pagi’ kepada murid.
⮚ Komputer riba
Bakar roti ● Murid menyanyikan ⮚ Projektor LCD
Minum susu lagu dan menari
Pergi sekolah mengikut pergerakan Nilai Murni
Senang hati guru.
⮚ Kerjasama
Soalan Aktiviti 2
KP
1. Gariskan kata nama am ● Guru menerangkan
yang terdapat dalam berkaitan kata nama ⮚ Verbal-linguisti
teks. am. k
Jawapan: ● Murid-murid ⮚ Kinestetik
dikehendaki
⮚ Bangun pagi menggariskan kata KB
Gosok gigi nama am yang
Cuci muka terdapat dalam teks. ⮚ Menganalisis
⮚ Menilai
● Guru membimbing
murid dan membuat Pendekatan
pembetulan segera Tematik
sekiranya perlu.
⮚ kebersihan
Pembelajaran abad
ke-21
⮚ Aktiviti
nyanyian
Penilaian objektif
(i)
Pakai baju
Bakar roti
Minum susu
Pergi sekolah
Senang hati
Langkah 2 Perkataan bergaris: Aktiviti 1: BBM
(20 minit)
1. Gigi ● Murid membina ayat ⮚ Helaian kertas
Langkah 3 2. Muka
(10 minit) 3. Baju berdasarkan lagu ‘Bangun
4. Roti
5. Susu perkataan yang telah Pagi’
6. Sekolah
digariskan di dalam KP
Soalan: teks.
● Guru membimbing ⮚ Interpersonal
1. Bina ayat berdasarkan murid dan ⮚ Verbal-lingusiti
perkataan bergaris. memberikan contoh.
k
2. Baca ayat yang Aktiviti 2:
dihasilkan. BCB
● Murid berada dalam
Pengayaan ⮚ Kemahiran
(rujuk lampiran 1) menulis
Pemulihan
(rujuk lampiran 2) pasangan dan saling KB
bertukar jawapan. ⮚ Menjana idea
● Murid membaca dua Nilai Murni
ayat berdasarkan ⮚ Semangat
jawapan bermasyarakat
pasangannya. Pendekatan
● Guru membimbing Berpusatkan Murid
murid dan membuat Penilaian Objektif
pembetulan (ii)
sekiranya perlu.
Pengayaan: BBM
● Murid menggariskan ⮚ Helaian kertas
kata nama am di pengayaan
dalam teks ayat dan pemulihan
yang diberikan. KB
Pemulihan: ⮚ Menganalisis
● Murid menyuaikan ⮚ mengelas
kata nama am yang
betul dengan
gambar.
Penutup Penutup kognitif ● Murid-murid KB
(5 minit) dibimbing oleh guru
● Rumusan isi pelajaran untuk merrumuskan ⮚ Merumus
● Menyatakan penjagaan isi pelajaran pada ⮚ Menjana idea
hari ini.
kebersihan yang Nilai Murni
dipelajari. ● Guru menggalakkan
murid untuk ⮚ Kebersihan
Penutup sosial mengamalkan
penjagaan KP
● Pujian terhadap usaha
dan kejasama murid. ⮚ Verbal-linguisti
k
⮚ Interpersonal
kebersihan yang
telah dipelajari
dalam kehidupan
seharian.
● Murid diberikan
pujian terhadap
usaha dan sikap
bekerjasama mereka
dalam aktiviti
pengajaran dan
pembelajaran.
18. Refleksi
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
19. Ulasan Guru Pembimbing/Pensyarah Penyelia
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
LAMPIRAN 1
Gariskan kata nama am dalam ayat-ayat berikut.
1. Lelaki yang berkemeja merah itu hendak melawat Amirul.
2. Kedai itu akan ditutup pada hari Jumaat.
3. Mereka membuat laporan polis atas kecurian yang berlaku
tengah hari tadi.
4. Aku berazam untuk berjaya dalam ujian kecergasan bulan
ini.
5. Pulau Rapi akan dijadikan tempat untuk menapis minyak
mentah.
6. Dia hendak menyertai lawatan itu sekiranya ibunya tidak
melarang.
7. Awak tidak perlu menjawab pertanyaan yang dikemukakan
melalui mesin faks itu.
LAMPIRAN 2
Suaikan gambar-gambar berikut mengikut kata nama am yang betul.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 3 Aman
3. Bilangan Murid : 25 orang murid
4. Tarikh : 18 Februari 2021
5. Hari : Khamis
6. Masa : 11.10 pagi – 12.10 tengah hari
7. Tema : Kejayaan Keluarga
8. Tajuk : Kita boleh!
9. Kemahiran Fokus: Aspek Tatabahasa (Kata Ganti Nama)
10. Standard Kandungan
5.1 memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
11. Standard Pembelajaran
5.1.1 memahami dan menggunakan golongan kata nama mengikut konteks
iii) kata ganti nama
12. Objektif Pembelajaran
i. Mengetahui fungsi dan memahami jenis kata ganti nama diri dan kata ganti
nama tempat mengikut konteks
ii. Menggunakan dan mengaplikasikan kata ganti nama di dalam dialog
mengikut situasi dan konteks yang sesuai.
13. Sistem Bahasa
Tatabahasa: Morfologi- kata ganti nama
Kosa Kata: menuai
Sebutan dan Intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
Ilmu: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan, Pendidikan moral
Nilai murni: Keberanian, bekerjasama, hormat-menghormati, kerajinan, tanggungjawab,
Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
Kreativiti: Menyampaikan Lakonan
Elemen Keusahawanan:
EK1: 1.1 Bertanggungjawab terhadap keputusan