BAB 2
Pengajaran Terbeza
Pedagogi Terbeza dapat dijelmakan melalui Pengajaran Terbeza dengan cara guru
menguasai dan mengaplikasikan unsur-unsur pengajaran dan pembelajaran di dalam bilik
darjah.
Pengajaran Terbeza
FPK Teori
DSKP Pembelajaran
RPH Strategi
Aktiviti Pendekatan
Kaedah/
Teknik
Fokus Pengajaran Terbeza:
SOA / SKM / SABK /
Kelas Peralihan dan
sekolah-sekolah jenis lain
49
BAB 2
Kepentingan Teknologi dalam Pedagogi Terbeza
Pedagogi mutakhir ini memerlukan guru memilih dan melaksanakan strategi pengajaran dan
pembelajaran yang disokong oleh sumber dan alatan digital (Digital Tools and Resources)
untuk mencapai objektif pembelajaran. Keupayaan guru mewujudkan persekitaran
pembelajaran bermakna dalam proses penyampaian kandungan dan membina kemahiran
baharu melibatkan proses kognitif aras tinggi guru dan murid.
Pengintegrasian TMK yang menyesuaikan
teknologi digital boleh membantu guru dalam
tugas-tugas penting berikut:
Mencadangkan konsep Menyediakan guru, ibu
yang harus diberi fokus bapa dan murid dengan
untuk kumpulan atau maklumat tentang tahap
seluruh kelas penguasaan konsep
dan kelemahan
Menentukan sejauh Membantu guru yang
mana Pengajaran tidak mengenali murid
Terbeza dan sama ada sedang gigih
pentaksiran kandungan berusaha, tidak aktif
sesuai untuk murid yang dan yang telah maju
berlainan
50
BAB 2
Kepentingan Teknologi dalam Pedagogi Terbeza
Guru sebagai penjana pembelajaran kerana Pedagogi Abad ke-21 menitikberatkan
kriteria murid dan profil pembelajaran mereka agar pembelajaran bermakna dapat
direalisasikan.
Semasa mereka bentuk pengajaran, guru harus mengintegrasikan alatan dan sumber
digital untuk mewujudkan persekitaran pembelajaran yang mapan agar pembelajaran
bermakna dapat dinikmati murid.
Aplikasi Storan & Pengurusan
Komunikasi Pembelajaran
Penerbitan Daya Tahan /
Kreativiti/ Berdikari
Inovasi
Tutorial
Kewarganegaraan
Penerokaan Silang
Budaya
Keusahawanan Berkolaboratif
Pembangunan
Karakter
51
Nota
52
BAB 3
SEKOLAH
ORANG ASLI
(SOA)
BAB 3
Modul Pedagogi Terbeza Sekolah Orang Asli
Ini ceritanya... Modul Pedagogi Terbeza
Sekolah Orang Asli berfokus
Modul yang dibina mengandungi kepada strategi, pendekatan,
objektif, latar belakang komuniti kaedah dan teknik yang lebih
Orang Asli, pelaksanaan serta relevan dengan sensitiviti
kepentingan modul dan carta alir masyarakat Orang Asli.
reka bentuk pengajaran.
Orang Asli terbahagi kepada tiga
Masyarakat Orang Asli kumpulan utama iaitu Negrito,
merupakan komuniti minoriti yang Senoi dan Melayu Proto. Setiap
mempunyai keunikan tersendiri kumpulan tersebut diwakili oleh
terutamanya dalam aspek sosio beberapa suku kaum dan
budaya yang meliputi identiti, adat tersebar di Semenanjung
resam dan ritual, pantang larang, Malaysia, terutamanya di
makanan serta hubungan sosial. kawasan perhutanan,
pergunungan, pulau-pulau, kuala
sungai dan persisiran sungai (Siti
Nor Awang & Juli Edo, 2003).
Pelaksanaan Pedagogi Terbeza
merupakan satu perancangan
strategi pengajaran yang
pelbagai dan menyeronokkan
telah diadun dengan mengambil
kira budaya dan persekitaran
Orang Asli.
54
BAB 3
Objektif
Menjelaskan konsep
Pedagogi Terbeza sebagai
amalan terbaik dalam Mengenal pasti
pengajaran guru. strategi
pengajaran dan
pembelajaran
Mengaplikasikan Objektif yang berkesan
persekitaran dan untuk murid
Orang Asli.
budaya Orang
Asli sebagai
medium utama
PdP guru. Meningkatkan
kemahiran guru sekolah
Orang Asli terhadap
kandungan mata
pelajaran yang ingin
diterapkan.
Strategi Pelaksanaan Modul
1 2
Memberikan kursus Membantu guru-guru yang
peningkatan profesionalisme mengajar di sekolah Orang
kepada guru sekolah Orang Asli dalam pelaksanaan
Asli. Pedagogi Terbeza dengan
mengadakan bimbingan.
3
4
Meningkatkan kefahaman
kepada pelaksana kurikulum Meningkatkan kefahaman
seperti BPK, JPN, PPD, tentang Pedagogi Terbeza
Pentadbir Sekolah untuk murid Orang Asli
mengenai usaha-usaha kepada komuniti setempat.
membina kecemerlangan
murid Orang Asli.
55
BAB 3
Modul Pedagogi Terbeza Orang Asli
Latar Belakang
Siapakah Orang Asli di Semenanjung Malaysia?
Kensiu
Jahai Mendriq
Bateq Bateq
Temiar Semoq
Beri
Kintak
Lanoh
Semai
Mah Meri Mendriq
Semai
Jahut
Che Wong
Semoq Beri
Temuan
Jakun
Semelai
Temuan
3 etnik utama Temuan Jakun
Orang Kuala
Kaum Kaum Kaum Orang Kanaq
Negrito Senoi Melayu Proto Orang Seletar
Senai
Jahai Jahut Jakun 15,652 murid yang
Lanoh Semai Semelai berdaftar
Bateq Temiar Temuan
Kintak Mah Meri Orang Kuala sumber JAKOA, 2018
Kensiu Che Wong Orang Kanaq
Mendriq Semoq Beri Orang Seletar
56
BAB 3
Pelan 5 Tahun Transformasi Pendidikan
Orang Asli-2013-2018
Pengambilan pelajar bagi Mengurangkan kadar Memasukkan elemen
PISMP di IPG Kampus keciciran murid Orang Pendidikan Asas
Tengku Ampuan Afzan Asli ke sekolah Vokasional di peringkat
Kuala Lipis, Pahang yang sebanyak 6% setahun menengah rendah di
akan ditingkatkan mengikut mulai 2014. semua sekolah yang
keperluan semasa. menjadi tumpuan
masyarakat Orang Asli.
Mewujudkan satu Penambahbaikan Memperkasa jalinan kerjasama
sistem pengesanan kemudahan melalui pewujudan hubungan
prestasi sekolah dan infrastruktur dan strategik dengan rakan
murid Orang Asli. prasarana pendidikan sinergi, rakan di lapangan
Orang Asli. serta rakan antarabangsa.
Pencapaian Murid Orang Asli
1 2 3
RM17.5 juta 797 pelajar 72 pelajar diberi
peruntukan disalur melanjutkan tajaan menuntut di
untuk pendidikan pengajian di Universiti
luar negara
Orang Asli Awam
4 5 6
94 sekolah rendah 26,911 pelajar 14,023 pelajar
Orang Asli sekolah rendah sekolah menengah
57
BAB 3
Kami tinggal di sini
9
1. Kelantan: 10,807 orang 1
Lanoh Bateq 82
Temuan Temiar
Jahai Semai
Semelai Semoq Beri
Mendriq Che Wong
Jakun Jahut
2. Terengganu: 757 orang
Bateq Che Wong
Semai Jakun
Semoq Beri
3
3. Pahang: 50,792 orang 7 4
Jahut Bateq
Semelai Semoq Beri 6 9. Kedah: 196 orang
Jakun Che Wong 5 Kensiu
Temiar Mah Meri Kintak
Semai Temuan Lanoh
Jahai Orang Kanaq
Mendriq Orang kuala
Bateq Orang Seletar
Mendriq
4. Johor: 10,938 orang
Jahai Orang Kanaq
Temuan Che Wong
Temiar Orang Kuala 7. Selangor: 15,210 orang
Mendriq Temuan
Semelai Jahut Jahut Semoq Beri
Semai Orang Seletar
Jakun Mah Meri Orang Kuala Semelai
Temiar Che Wong
Semoq Beri Mah Meri Jakun
5. Melaka: 1,235 orang Semai
Temiar Semoq Beri
Semelai Orang Kuala 8. Perak: 42,812 orang
Semai Mah Meri
Jakun Temuan Kensiu Semelai
Jahut Mendriq
Kintak Jakun
6. Negeri Sembilan: 8,454 orang Mah Meri Bateq
Lanoh Orang Kanaq
Temiar Temuan Temuan Temiar
Jahut Semelai
Semai Jakun Jahai Orang Seletar
Che Wong Semai
Mah Meri Che Wong Semoq Beri
Semoq Beri Orang Kuala
58
BAB 3
Sekolah kami di sini
1
1. Kelantan SK. Pulat 7 2
SK. Pos Tohoi SK. Sri Permai 5 3
SK. Kuala Lah SK. Balar
SK. Pasir Linggi SK. Blau
SK. Sg Rual SK. Kuala Betis
SK. Pos Brooke SK. Hendrop
SK. Pos Bihai
2. Terengganu
SK. Sungai Pergam
SK. Sungai Berua
3. Pahang SK. Tasik Chini 6 4
SK. Sungai Dua SK. Bukit Rok SK. Pos Bersih
SK. Bukit Gemuruh SK. Bukit Serok 6. Negeri Sembilan SK. Pos Sg Pelantok
SK. Pos Iskandar SK. Buluh Nipis SK. Putra SK. Pos Tenau
SK. Runchang SK. Permatang Keledang SK. Senibai SK. Pos Kemar
SK. Kedaik SK. Lemoi SK. Tekir SK. Pos Gedong
SK. Menson SK. Telanok SK. Sungai Sampo SK. RPS Banun
SK. Sg Kiol SK. Terisu 7. Perak SK. Pos Musuh LZ
SK. Betau SK. Sg Mok SK. Pos Dipang SK. Sg Tiang
SK. Kuala Koyan SK. Sg Mas SK. Seri Tanjung SK. Jernang
SK. Penderas SK. Lanai SK. Suak Padi SK. Pos Dala
SK. Lenjang SK. Senderut SK. Chenein SK. Ulu Geruntum
SK. Titom SK. Denai SK. Ayer Denak SK. Chenderong Kelubi
SK. Satak SK. Tanah Abang SK. Pos Poi SK. Pos Raya
4. Johor SK. Segamat Kecil SK. Pos Piah SK. Sg Perah
SK. Sayong Pinang SK. Kampung Kudong SK. Pos Perwor
SK. Kampung Layau SK. Punan SK. Kampung Kenang
SK. Pengkalan Tereh SK. Peta SK. Pos Legap
SK. Labung SK. Batu Tujuh
SK. Seri Sedohok SK. Kg Senta
SK. Batu 14
5. Selangor SK. (A) Bukit Kemandol SK. Pos Kuala Mu
SK. Bukit Tadom SK. Sungai Judah
SK. Sungai Melut SK. Kg Busut Asli
SK. Tun Abdul Razak SK. Bukit Tampoi (A)
SK. Bukit Bangkong SK. Sg Bumbun (A)
SK. Asli Bkt Cheding
SK. Bukit Lanjan
59
BAB 3
PPPM 2013-2025
Dasar digubal bertujuan untuk memberikan peluang pendidikan yang relevan dengan
keperluan Orang Asli Semenanjung Malaysia
Keberhasilan Pendidikan Orang Asli
Peratus murid yang Peratus murid yang Taburan sekolah mengikut
menamatkan lulus mata pelajaran Band
pendidikan menengah teras UPSR Peratus murid (2011)
Peratus murid (2008) Peratus murid (2010) 100% =
72% 87% 92 7.514
61% 62% 34% 1B&a2nd
30% (ASsKli) KebPaunragtsaaan 35% 65% B3,a4n&d5
OArasnligKebPaunragtsaaan SK (Asli)
1% 6B&a7nd
SReeknodlaahh
Sumber: “Dropout Prevention Initiative for Malaysian Indigenous Orang Asli Children”,
Md Nor et.al 2011, Bahagian Pengurusan Sekolah Harian
Program Pendidikan Orang Asli (KPM)
Program Kurikulum Asli dan Penan Rancangan Makanan Tambahan (RMT)
(KAP)
Pembangunan Insan-kursus motivasi
Sekolah Model Khas Komprehensif dalam kalangan guru Orang Asli
(K9 ditambah baik kepada K11) (contoh: IPG Tengku Ampuan Afzan)
Penerapan Bahasa Pribumi Pembangunan zikal dan fasiliti sekolah
dan Bahasa Minoriti lain dalam termasuk makmal TMK
Kurikulum
Kelas Dewasa Ibu Bapa Murid
Orang Asli dan Peribumi (KEDAP)
60
BAB 3
Elemen Pengajaran Terbeza
Proses Produk
Kandungan Persekitaran
Pendekatan Modular dalam DSKP BM
Kemahiran Kemahiran
Membaca Menulis
Kemahiran Aspek
Mendengar Seni Bahasa
dan Bertutur
Aspek
Tatabahasa
61
BAB 3
Kepentingan Modul
Modul ini membantu guru-guru
sekolah Orang Asli mengetahui
sejarah pendidikan murid
Orang Asli.
Kandungan modul memuatkan
Rancangan
Merangkumi semua kemahiran dan contoh
aspek asas berbahasa iaitu Pengajaran Harian (RPH)
kemahiran mendengar dan
bertutur, membaca, menulis serta dalam membantu guru
aspek seni bahasa dan aspek
tatabahasa. melaksanakan PdP.
Kepelbagaian pengajaran dan Kepentingan modul ini menekankan
pembelajaran, minat dan kecerdasan Pedagogi Terbeza berfokus kepada
diberi penekanan berfokus kepada budaya masyarakat murid Orang Asli
Pedagogi Terbeza untuk dilaksanakan mencakupi aspek pengetahuan
dalam PdP oleh guru-guru sekolah tentang suku kaum, latar belakang,
murid Orang Asli. cara kehidupan, budaya, bahasa dan
persekitaran setempat. Kemampuan
RPH yang dicadangkan dan kebolehan menguasai perkara-
boleh diubah suai oleh perkara asas ini akan menjadikan
guru-guru dan ditambah para guru lebih dekat dan diterima
baik dari segi bentuk oleh murid mereka melalui
aktiviti dan latihan dalam Pembelajaran Koperatif dalam
modul ini. Pembelajaran Abad ke-21 (PAK21)
dan Kemahiran Ber kir Aras Tinggi
(KBAT).
62
BAB 3
TEORI Teori Pembelajaran
STRATEGI • Teori Tingkah Laku
PENDEKATAN • Teori Pelaziman Operan
• Teori Pembelajaran Kognitif
• Teori Konstruktivisme
Strategi Pembelajaran
• Strategi Pembelajaran Langsung
• Strategi Pembelajaran Tidak Langsung
• Strategi Pembelajaran Interaktif
• Strategi melalui Pengalaman
• Strategi melalui Mandiri
Pendekatan Pengajaran
• Induktif
• Deduktif
• Elektik
• Tematik
• Komunitif
KAEDAH Kaedah Pengajaran
• Berpusatkan murid
• Berpusatkan guru
• Berpusatkan pembelajaran
TEKNIK Latih tubi Oral-Aural
• Demonstrasi • Teknik bercerita
• Penerangan • Permainan bahasa
• Tunjuk cara • Mestamu
• Linguistik • Dikon
• Kod kognitif • Main peranan
• Bahasa komuniti • Teater
63
Nota
64
BAB 4
CONTOH
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
(RPH)
BAB 4
KEMAHIRAN MENULIS (Tahun 2)
Pola PdP Pengajaran Terbeza
Kandungan Proses Produk Persekitaran Pola
Sama Beza Pola 5
Sama Beza
Tema KEBERSIHAN DAN KESIHATAN
Tajuk Cintai Sungai Kita
Fokus Kemahiran menulis
Aktiviti Menulis perkataan dengan betul
ASPEK BAHASA Standard 3.2 Menulis perkataan, frasa dan ayat
Berdasarkan gaya penerbitan Kandungan yang bermakna
DBP, nama khas dalam
bahasa Inggeris seperti nama Standard 3.2.1 Membina dan menulis perkataan.
tempat, nama orang, nama Pembelajaran
jalan, nama bangunan dan
sebagainya tidak diitalikkan. Objektif 1. Pada akhir PdP murid dapat:
Walau bagaimanapun, nama menulis sekurang-kurangnya lima
buku dan petikan ayat dalam perkataan dengan betul
bahasa Inggeris perlu
diitalikkan. Pengisian Ilmu Pendidikan Alam Sekitar
Sekiranya perkataan tersebut Kurikulum Kemahiran Menulis perkataan
merujuk kepada nama mata
pelajaran, perkataan itu mesti KBT/ Pedagogi Nilai Bekerjasama
bermula dengan huruf besar, Keselamatan Diri
iaitu Bahasa Inggeris, Menjaga Alam Sekitar
Matematik dan Sains.
Sekiranya tidak merujuk EMK Bahasa
kepada nama mata Kelestarian Global
pelajaran, huruf 'b' tidak Nilai Murni
perlu menggunakan huruf TMK
besar (bahasa Inggeris).
Begitu juga dengan PAK21 Komunikatif
perkataan sains dan Kolaboratif
KEMAHIRAN MENULIS matematik, contohnya ahli Koperatif
(TAHUN 2) sains dan ahli matematik. Kreatif
Kritis
KBAT Mengaplikasi dan Mereka cipta
Media Bahan maujud, Lembaran kerja
Re eksi
66
BAB 4
Strategi pengajaran dan pembelajaran
Aktiviti Pelaksanaan Catatan
Set Induksi 1. Murid diperdengarkan Rakaman audio
(5 minit) bunyi deruan air terjun. bunyi deruan air
terjun.
2. Murid meneka dan
menyatakan suasana
tempat tersebut.
3. Murid mendengar
penerangan guru.
ASPEK NILAI Langkah 1 1. Murid dibahagikan • Aktiviti
(15 minit) kepada beberapa dilaksanakan
• Berdisiplin kumpulan. di luar bilik
• Menepati masa darjah (ikut
• Mendengar arahan 2. Kumpulan 1 dibawa ke kesesuaian
• Bekerjasama sungai untuk tempat).
• Tolong-menolong menjalankan aktiviti.
• Bahan maujud
3. Kumpulan 2 diberi seperti ranting,
tugasan (sampul surat batu,
yang berisi gambar) buah-buahan
dan bahan untuk atau dedaunan.
membina perkataan.
• Guru
4. Kumpulan 3 menyusun membimbing
bahan maujud untuk aktiviti dalam
mencipta perkataan. kumpulan.
* Kumpulan yang dapat Cadangan
membina perkataan Gambar:
dengan betul dan ikan, sungai, batu,
pantas akan diberi ranting, tanah,
ganjaran. pasir.
KEMAHIRAN MENULIS
(TAHUN 2)
67
BAB 4
TEKA-TEKI Aktiviti Pelaksanaan Catatan
Langkah 2
Semasa kecil memakai (15 minit) 1. Murid diberi sampul Puzzle perkataan
baju, yang mengandungi bergambar.
Apabila tua tidak berbaju. Pengukuhan/ puzzle mengikut
Jawapan: Penilaian kumpulan.
Haiwan apakah perutnya 2. Murid membina
di kepala, kakinya di perkataan berdasarkan
kepala, dan mulutnya di puzzle tersebut.
kepala?
Jawapan: Kumpulan 1: Aktiviti menulis
Menulis perkataan perkataan
Perkataan suku kaum berdasarkan gambar. berdasarkan
Semai: Kumpulan 2: gambar, slaid
Berus - lemun Menulis perkataan komputer dan
Buluh - awad berdasarkan perkataan di teka-teki.
Pasir - sembai slaid komputer.
Sungai - teu Kumpulan 3:
Ikan - kak Menulis perkataan
berdasarkan teka teki.
Kumpulan 1:
Mencantum kad bergambar. Murid menulis dan Peta alir
melengkapkan perkataan digunakan untuk
Kumpulan 2: dalam komik tersebut menyusun komik
Menulis perkataan dengan menggunakan berdasarkan cara
berdasarkan gambar. peta alir dalam lembaran menjaga
kerja. kebersihan
Kumpulan 3: sungai.
Menulis jawapan teka-teki. Penilaian berdasarkan (lihat petikan)
Standard Prestasi
Kemahiran Menulis
Penguasaan Tahap 3.
Pentaksiran Berdasarkan Standard semak
dalam bilik Prestasi Kemahiran
KEMAHIRAN MENULIS darjah Menulis
(TAHUN 2)
Penutup/ Murid menyanyikan lagu
Re eksi bertemakan sungai.
(5 minit)
68
BAB 4
Contoh Aktiviti Berkumpulan
Kumpulan 1: Cantumkan gambar dan tulis perkataan berdasarkan Puzzle bergambar
berkaitan.
BUAT KAD PUZZLE
pokok batu ikan
Contoh Aktiviti Berkumpulan
Kumpulan 2: Tulis perkataan berdasarkan gambar peralatan mandian di bawah dengan
betul.
sabun berus gigi ubat gigi
Contoh Aktiviti Berkumpulan
Kumpulan 3: Tulis perkataan yang dipaparkan dalam slaid komputer dengan betul.
penyapu bakul pemadam KEMAHIRAN MENULIS
sampah (TAHUN 2)
69
BAB 4
SEKILAS FAKTA PANDUAN GURU
https://goo.gl/xqgeAu LIRIK LAGU: SUNGAI
Air/Teu pun mengalir
Lagu rakyat & tradisional dari gunung / ju lot jauh di sana
Lead sing by Suhaila Jernih dan sejuk / sengit nya
Sarip visit our website Sungguh indah / bor dipandang mata
at: https://goo.gl/j1Evhf Kau tetap mengalir
Walau apa halangan tiba
NOTA INFO Tak berhenti-henti
Hingga sampai di laut nanti
Guru meminta murid Masa juga kan berlalu
mengisi tempat kosong Tak menunggu kita
dengan perkataan yang Gunakanlah sepenuhnya
sesuai. Janganlah leka
Kau tetap mengalir
sungai batu Walau apa halangan tiba
pokok air Air / Teu pun mengalir
tebing daun Dari gunung / ju lot jauh di sana
ikan ranting Jernih dan sejuk / sengit nya
rumput tanah Sungguh indah / bor di pandang mata
(Penulis Lirik: Jabatan Warisan Negara Malaysia)
Aktiviti memadankan gambar dengan perkataan yang sesuai
70
BAB 4
KEMAHIRAN MENULIS (Tahun 4)
Pola PdP Pengajaran Terbeza
Kandungan Proses Produk Persekitaran Pola
Beza Sama Pola 6
Sama Beza
Tema PERTANIAN DAN PENTERNAKAN
Tajuk Bercucuk Tanam Amalan Mulia
Fokus Kemahiran membina kerangka dan menulis karangan
Aktiviti Membina kerangka dan menulis pelbagai jenis karangan
ASPEK NILAI Standard 3.3 Membina dan menulis perkataan,
Kandungan frasa dan ayat dengan betul
• Mengikuti peraturan
• Mengikut arahan Standard 3.3.4 Membina kerangka dan menulis
• Berdisiplin pelbagai jenis karangan dengan
• Menepati waktu Pembelajaran betul
• Mengurus masa dengan
Objektif 1. Pada akhir PdP murid dapat:
baik membina kerangka dan menulis
Pengisian Ilmu sekurang-kurangnya satu
ASPEK BAHASA Kurikulum Kemahiran perenggan pelbagai jenis karangan
dengan betul.
Pola Ayat Dasar KBT/ Pedagogi Nilai KEMAHIRAN MENULIS
• FN + FN Pendidikan Alam Sekitar (TAHUN 4)
• FN + FK
• FN + FA Membina kerangka dan menulis
• FN + FS karangan
EMK Berdikari
Bersungguh-sungguh
PAK21 Menjaga alam sekitar
KBAT Keusahawanan
Kelestarian Global
Media Nilai Murni
Re eksi TMK
Komunikatif
Kolaboratif
Kritis
Kreatif
Mengaplikasi dan mereka cipta
Bahan maujud, lembaran kerja,
kad gambar, gambar bersiri,
kad frasa
71
BAB 4
Strategi pengajaran dan pembelajaran
PANDUAN GURU Aktiviti Pelaksanaan Catatan
Set Induksi
Kumpulan 1 (5 minit) 1. Murid melihat Guru
Gambar bersiri gambar-gambar hasil menunjukkan
Think Pair Share Langkah 1 pertanian yang gambar
(15 minit) dipamerkan buah-buahan dan
Kumpulan 2 sayur-sayuran
Kad gambar dan frasa 2. Murid bersoal jawab kampung atau
tentang gambar yang bahan maujud
Kumpulan 3 ditunjukkan.
Kad ayat dan kad gambar
1. Murid bercerita tentang • Timun
Guru menyediakan pengalaman sendiri • Cili
pelbagai jenis karangan menjual • Pisang
mengikut aras keupayaan sayur-sayuran atau • Pucuk Ubi
murid. buah-buahan. • Petai
• Dialog
• Catatan 2. Murid berbincang dan Contoh soalan:
• Keperihalan bersoal jawab tentang • Bilakah waktu
bahan yang diedarkan
NOTA INFO mengikut kumpulan. kamu
mengambil
Rangka karangan: 3. Murid mencatatkan sayur?
Pendahuluan maklumat tentang • Berapakah
Isi 1 bahan mengikut harga
Isi 2 kumpulan pada peta sayur-sayuran
Isi 3 bulatan. yang kamu jual?
Isi 4 (Guru boleh
KEMAHIRAN MENULIS Penutup mengubah suai
(TAHUN 4) soalan mengikut
situasi murid)
PINTAR TMK
Video pertanian Orang Asli
https://goo.gl/jFuKxT
(Sumber: Yayasan Pembangunan Masyarakat Negeri Pahang)
https://goo.gl/jFuKxT
72
BAB 4
PANDUAN GURU Aktiviti Pelaksanaan Catatan
Contoh Soalan: Langkah 2
Bilakah kamu menjual (15 minit) 1. Murid mencatatkan Contoh tajuk
sayur-sayuran? tajuk karangan yang karangan:
Di manakah kamu Langkah 3 sesuai mengikut • Sayur-sayuran
menjual sayur-sayuran? (10 minit) kumpulan.
Apakah tujuan kamu dan
menjual sayur? 2. Murid dibimbing Buah-buahan
Bagaimanakah kamu menyediakan Jualanku
menarik pembeli untuk langkah-langkah asas • Hasil Jualanku
membeli sayur-sayuran? untuk membina • Seronoknya
Senaraikan jenis kerangka karangan. Berniaga
sayur-sayuran yang (Lampiran 1)
kamu jual?
Terangkan suasana i. Pendahuluan
ketika kamu menjual ii. Isi
sayur-sayuran. iii. Penutup
1. Murid dibimbing Lembaran kerja
melengkapkan
PETA DAKAP kerangka karangan
dalam peta dakap
Peta dakap digunakan mengikut kumpulan. KEMAHIRAN MENULIS
untuk menyenaraikan (Lampiran 2) (TAHUN 4)
komponen atau
bahagian kecil sesuatu 2. Wakil kumpulan
objek. melaporkan hasil kerja
kumpulan di hadapan
kelas.
Langkah 4 1. Murid menulis ayat Penilaian rakan
(10 minit) berpandukan kerangka sebaya
karangan dalam satu
perenggan mengikut Guru
kumpulan. membimbing
murid dalam
2. Murid menyemak kumpulan
silang antara kumpulan
perenggan karangan
yang telah dihasilkan.
3. Hasil kerja murid
dipamerkan dalam
Susur Minda Gallery
Walk.
73
BAB 4
PANDUAN GURU Aktiviti Pelaksanaan Catatan
Pengukuhan Hasil murid yang
Langkah 3 Murid menulis dan mencapai
Penilaian melengkapkan karangan standard
Kumpulan 1 dipamerkan
Menulis perenggan Pentaksiran Penilaian berdasarkan dalam kelas
karangan berdasarkan Bilik Darjah Standard Prestasi sebagai motivasi
rangka karangan - Kemahiran Menulis kepada murid
keperihalan. Penutup/ Tahap Penguasaan 3
Re eksi Senarai semak
Kumpulan 2 (5 minit) Berdasarkan Standard
Menulis perenggan Prestasi Kemahiran Guru
karangan dengan Menulis menyediakan
menyusun semula token
perenggan - karangan 1. Kognitif
dialog. 2. Sosial
Kumpulan 3
Melengkapkan perenggan
berdasarkan perkataan
yang diberi - jenis
karangan catatan.
KEMAHIRAN MENULIS SEKILAS FAKTA
(TAHUN 4)
Kegiatan pertanian ada
yang diusahakan untuk
sara diri dan untuk dijual
bagi menjana pendapatan
dalam kalangan keluarga
Orang Asli.
74
BAB 4
Lampiran 1
Cadangan Rangka Karangan
Faedah Bercucuk Tanam
Pendahuluan Isi 1 Isi 2 Isi 3 Penutup
Berkebun Sekiranya Berkebun Berkebun dapat Berbakti pada
• bertani berkebun mengeluarkan menjimatkan tanah
mengusahakan dilakukan peluh dan perbelanjaan • boleh
tanah bersama-sama boleh dianggap harian kerana mendatangkan
• banyak ahli keluarga, sebagai aktiviti hasil tanaman hasil yang
faedah/ ini dapat senaman yang seperti lumayan
kebaikan mengeratkan boleh sayur-sayuran • kita sendiri
hubungan menyihatkan tidak perlu yang akan
kekeluargaan. badan. dibeli menikmati
• meluangkan • seisi ganjarannya
masa keluarga
berkualiti akan dapat
bersama menikmati
-sama hasil
keluarga tanaman
• sayang akan yang segar
alam sekitar dan
berkhasiat
• bebas KEMAHIRAN MENULIS
daripada (TAHUN 4)
bahan kimia
75
BAB 4
Lampiran 2
Lengkapkan peta dakap di bawah
Pendahuluan
Sayur-sayuran Isi
dan Penutup
Buah-buahan
Jualanku
KEMAHIRAN MENULIS
(TAHUN 4)
76
BAB 4
Lampiran 2
Lengkapkan peta dakap di bawah
Isi Penutup Pendahuluan
Pendahuluan bila
Hasil Isi
Jualanku Penutup di mana
tujuan
jenis jualan KEMAHIRAN MENULIS
cara menarik pembeli (TAHUN 4)
suasana
perasaan
pengajaran
77
BAB 4
Bina perenggan pendahuluan sebuah
karangan yang bertajuk ‘Seronoknya
Berniaga’ berdasarkan kerangka karangan.
Seronoknya Berniaga
KEMAHIRAN MENULIS
(TAHUN 4)
78
BAB 4
Karangan Jenis Dialog
Bah Azim : Hai, Wak Tom. Banyaknya sayur (senubai) dan buah di rumah awak. KEMAHIRAN MENULIS
Wak Tom : Ya, saya baru kutip di kebun (empal) saya semalam. (TAHUN 4)
Bah Azim : Awak nak buat apa banyak sangat ni.
Wak Tom : Saya nak jual. Nanti saya dapat wang (jerengkeh).
Bah Azim : Bila awak nak jual?
Wak Tom : Pagi esok di pasar tani.
Bah Azim : Apakah tujuan awak menjual sayur-sayuran dan buah-buahan
Wak Tom (plek-plek) ini?
Bah Azim : Nanti saya dapat duit dan dapat bantu emak beli makanan (caknak).
: Apakah jenis sayur-sayuran dan buah-buahan yang awak jual?
Wak Tom
Bagaimanakah awak nak menarik pembeli untuk membeli
Bah Azim sayur-sayuran dan buah-buahan yang awak jual?
Wak Tom : Saya jual cili, timun, petai, pucuk ubi dan pisang. Saya tarik orang
untuk membeli dengan memberi tawaran percuma sebiji timun bagi
Bah Azim setiap pembelian.
: Berapakah harga barang jualan kamu?
Wak Tom : Cili saya jual selonggok RM3.00. Timun saya jual sebiji dengan
Bah Azim harga RM1.00. Petai pula satu ikat RM5.00. Pucuk ubi satu ikat
Wak Tom RM2.00 dan pisang satu sikat RM5.00.
Bah Azim : Beri saya tiga biji timun dan satu ikat petai. Berapakah harga
semuanya?
Wak Tom : Harga semuanya RM8.00.
: Bagaimanakah awak begitu cekap mengira jumlah harga jualan?
: Saya belajar di Kelas KEDAP sebab itu saya pandai mengira.
: Awak pandai berniaga. Saya harap awak akan menjadi peniaga yang
berjaya.
: Terima kasih.
79
Nota
80
BAB 4
KEMAHIRAN MEMBACA (Tahun 2)
Pola PdP Pengajaran Terbeza
Kandungan Proses Produk Persekitaran Pola
Beza Sama Pola 2
Sama Sama
ASPEK BAHASA Tema KEKELUARGAAN
• Minta murid mencantum Tajuk Menolong Ayah
Fokus Kemahiran membaca
perkataan menjadi frasa Aktiviti Membaca dan mempersembahkan karya
dan ayat.
• Merakam suara murid Standard 2.3 Membaca dan mengapresiasi
semasa membacakan Kandungan karya sastera dan bukan sastera
frasa.
• Mentaksir sebutan, Standard 2.3.2 Membaca dan
intonasi dan suara serta mempersembahkan karya
kelancaran semasa Pembelajaran sastera dan bukan sastera KEMAHIRAN MEMBACA
kemahiran membaca dengan sebutan yang betul dan (TAHUN 2)
dilaksanakan. intonasi yang sesuai
ASPEK BAHASA Objektif Pada akhir PdP murid dapat:
Kata Nama membaca teks cerita dengan
Frasa 1. sebutan yang betul dan intonasi
Ayat Penyata 2. yang sesuai.
Ayat Majmuk mempersembahkan teater
Ayat Tunggal bercerita secara berkumpulan.
Intonasi yang sesuai
Sebutan yang betul
ASPEK NILAI Pengisian Ilmu Pendidikan Alam Sekitar
Kurikulum
• Bekerjasama Kemahiran Membaca dengan sebutan yang
• Tolong-menolong betul dan intonasi yang sesuai.
• Menghormati ibu bapa
• Menghargai masa Nilai Bekerjasama
Bertimbang rasa
KBT/Pedagogi EMK Kelestarian Global
Nilai Murni
TMK
81
BAB 4
PANDUAN GURU KBT/Pedagogi PAK21 Komunikatif
Kolaboratif
Membaca dengan sebutan KBAT Koperatif
yang betul dan intonasi yang Kreatif dan kritis
sesuai serta memahami Media
petikan dengan Re eksi Mengaplikasi
menerangkan idea,
mengenal pasti dan Gambar, rakaman audio-visual
menjelaskan kandungan
bahan bukan sastera dan
bahan sastera serta
mempersembahkannya
pada tahap sangat
terperinci, konsisten, dan
menjadi model teladan.
KEMAHIRAN MEMBACA
(TAHUN 2)
82
BAB 4
Strategi pengajaran dan pembelajaran
SEKILAS FAKTA Aktiviti Pelaksanaan Catatan
Perkataan sinonim: Set Induksi 1. Murid diperdengarkan Rakaman lagu
(5 minit) “Bangau oh
• Berburu lagu yang berkaitan bangau”
• Memungut dengan fauna dan https://goo.gl/TP
• Pancing ora. WrqA
• Dikeringkan 2. Murid dan guru
menyanyi
bersama-sama.
3. Murid diminta
menyatakan haiwan
atau tumbuhan yang
terdapat dalam lirik
lagu tersebut.
Langkah 1 1. Murid meneliti gambar Aktiviti dijalankan KEMAHIRAN MEMBACA
(20 minit) dan membaca secara (TAHUN 2)
perkataan yang berkumpulan.
berkaitan dengan (meja bulat)
gambar haiwan • Perakam suara
tersebut. • Kad kata
- kerbau
2. Murid mencantumkan - jantan
perkataan menjadi - besar
frasa. • Kad frasa
- kerbau jantan
3. Guru merakam suara - kerbau hitam
murid semasa
membaca frasa
tersebut.
4. Murid diperdengarkan
rakaman suara
tersebut dan menyebut
frasa semula.
5. Rakan menilai sebutan
frasa tersebut.
83
BAB 4
PANDUAN GURU Aktiviti Pelaksanaan Catatan
Langkah 2 1. Murid mencantumkan • Kad ayat
Membaca dengan sebutan (15 minit) - Kerbau jantan
yang betul dan intonasi yang frasa menjadi ayat
sesuai serta memahami Langkah 3 mudah. makan rumput.
petikan dengan (15 minit) 2. Murid membaca ayat • Frasa diedarkan
menerangkan idea, mudah dalam dalam peta alir.
mengenal pasti dan Pengukuhan kumpulan dengan
menjelaskan kandungan Penilaian betul.
bahan bukan sastera dan
bahan sastera serta Pentaksiran 1. Murid membaca teks Petikan bacaan
mempersembahkannya Bilik Darjah dalam kumpulan
pada tahap sangat Penutup/ dengan sebutan yang
terperinci, konsisten dan Re eksi betul dan intonasi yang
menjadi model teladan. (5 minit) sesuai.
KEMAHIRAN MEMBACA 2. Murid melakukan aksi
(TAHUN 2) teater pembaca
mengikut watak yang
ada dalam cerita.
• Murid mencatatkan Peta i-Think
watak dan perwatakan (peta pokok)
dalam teater pembaca.
• Penilaian berdasarkan
Standard Prestasi
Kemahiran Membaca
Tahap Penguasaan 3.
Pemerhatian dan lisan Senarai semak
• Murid diminta
membaca teks semula
dan menyatakan nilai
yang terdapat dalam
cerita tersebut.
84
BAB 4
Lirik Lagu
Bangau Oh Bangau
Bangau oh bangau, Perut oh perut, Hujan oh hujan,
Kenapa engkau kurus? Kenapa engkau sakit? Kenapa timpa kayu?
Macam mana aku tak kurus, Macam mana aku tak sakit, Macam mana aku tak timpa,
Ikan tak mahu timbul. (2X) Makan nasi mentah. (2X) Katak panggil aku. (2X)
Ikan oh ikan,
Kenapa engkau tak timbul? Nasi oh nasi, Katak oh katak,
Macam mana aku nak Kenapa engkau mentah? Kenapa panggil hujan?
timbul, Macam mana aku tak Macam mana aku tak
Rumput panjang sangat. mentah, panggil,
(2X) Api tak mahu menyala. (2X) Ular nak makan aku. (2X)
Rumput oh rumput,
Kenapa engkau panjang? Api oh api, Ular oh ular, KEMAHIRAN MEMBACA
Macam mana aku tak Kenapa engkau tak mahu Kenapa nak makan katak? (TAHUN 2)
panjang, menyala? Macam mana aku tak makan,
Kerbau tak makan aku. (2X) Macam mana aku nak Memang makanan aku. (2X)
Kerbau oh kerbau, menyala,
Kenapa tak makan rumput? Kayu api basah. (2X) Sumber: Arkib Jabatan
Macam mana aku nak Kayu oh kayu, Warisan
makan, Kenapa engkau basah?
Perut aku sakit. (2X) Macam mana aku tak basah,
Hujan timpa aku. (2X)
PANDUAN GURU
a) Kata
bangau, ikan, kerbau,
katak, ular
b) Frasa
bangau putih, bangau
kaki panjang, kerbau
besar, kerbau hitam
c) Ayat
Kerbau jantan makan
rumput.
Rumput panjang sangat.
85
BAB 4
Petikan Teks
MENOLONG AYAH
Bah Su seorang budak yang Bah Su juga menolong
baik. Dia rajin menolong
ayahnya menangkap ikan.
ayah dan emaknya. Pada
Mereka menangkap ikan
masa cuti sekolah, Bah Su menggunakan bubu dan
akan mengikut ayahnya ke pancing. Antara ikan yang
hutan. Mereka akan
ditangkap ialah ikan keli,
memburu binatang seperti haruan, sepat dan puyu.
ayam hutan, rusa, pelanduk Ikan-ikan tersebut akan
dan landak.
dikeringkan dan dijual di
Di dalam hutan juga ada kedai.
pokok petai, durian, jering
KEMAHIRAN MEMBACA dan tampoi. Bah Su akan
(TAHUN 2)
menolong ayahnya
memungut buah-buahan
tersebut. Hasil hutan itu akan
dijual.
PANDUAN GURU
Senarai semak pentaksiran
Penilaian
Sebutan
Intonasi dan suara
Kelancaran dan irama
86
BAB 4
KEMAHIRAN MEMBACA (Tahun 4)
Pola PdP Pengajaran Terbeza
Kandungan Proses Produk Persekitaran Pola
Beza Sama Pola 14
Beza Beza
PINTAR TMK Tema AKTIVITI KELUARGA KEMAHIRAN MEMBACA
Link : Cara memproses Tajuk Madu Lebah (TAHUN 4)
madu lebah Fokus Kemahiran membaca
https://www.youtube.com/ Aktiviti Membaca dan memahami ayat yang mengandungi
watch?v=d1yhPrmHX7E perkataan berimbuhan apitan daripada pelbagai sumber
dengan sebutan yang betul.
ASPEK NILAI Standard 2.2 Membaca dan memahami
Kandungan perkataan, frasa dan ayat
• Memanfaatkan khazanah daripada pelbagai sumber
dengan sebutan yang betul.
alam semula jadi
• Menjadikan sumber alam Standard 2.2.3 Membaca dan memahami ayat
yang mengandungi perkataan
untuk menjana Pembelajaran berimbuhan apitan daripada
pendapatan pelbagai sumber dengan sebutan
• Kebiasaan dengan yang betul.
selok-belok persekitaran
hutan Objektif Pada akhir PdP murid dapat:
SEKILAS FAKTA 1. membaca sekurang-kurangnya
Info berkaitan pendidikan dua ayat yang mengandungi
Alam Sekitar, Sains dan perkataan berimbuhan apitan
Muzik dengan sebutan yang betul.
2. membaca dua perkataan
berimbuhan apitan dalam seni
kata lagu dengan sebutan yang
betul.
Pengisian Ilmu Pendidikan Alam Sekitar, Sains
Kurikulum dan Muzik.
Kemahiran Membaca dan memahami ayat
yang mengandungi perkataan
berimbuhan apitan dengan
sebutan yang betul.
87
BAB 4
Pengisian Nilai Menghargai
Kurikulum Kesyukuran
Kasih Sayang
KEMAHIRAN MEMBACA KBT/Pedagogi EMK Bekerjasama
(TAHUN 4) Prihatin
PAK21
KBAT Kelestarian Global
Nilai Murni
Media TMK
Keusahawanan
Kolaboratif
Kritis
Kreatif
Mengaplikasi, mereka cipta
Komputer riba, LCD,
kad perkataan, lembaran kerja,
kertas sebak
88
BAB 4
Strategi pengajaran dan pembelajaran
Aktiviti Pelaksanaan Catatan
Set Induksi 1. Murid menonton https://goo.gl/mtF
uWB
tayangan video
GERAK KERJA tentang lebah dan KEMAHIRAN MEMBACA
menyanyi (TAHUN 4)
Kumpulan 1 bersama-sama guru.
Membaca teks dialog 2. Murid dipilih secara
(tiga perenggan) rawak untuk merasa
Kumpulan 2 madu lebah.
Membaca teks dialog 3. Murid menyatakan rasa
(dua perenggan) madu lebah dan
Kumpulan 3 menghubung kait
Membaca teks dialog dengan persekitaran
(satu perenggan) mereka.
Langkah 1 1. Murid membaca Bacaan Mekanis
petikan dialog secara
GERAK KERJA berkumpulan. Aktiviti
Empat perkataan dilaksanakan
berimbuhan apitan 2. Murid mengenal pasti secara kumpulan
Kumpulan 2 dan menganalisis menggunakan
Tiga perkataan petikan yang perisian hot
berimbuhan apitan mengandungi potatoes.
Kumpulan 3 perkataan berimbuhan
Dua perkataan apitan dalam dialog *Peta Bulatan
berimbuhan apitan tersebut. digunakan untuk
mencatat
3. Murid membaca perkataan
perkataan dan ayat berimbuhan
yang mengandungi apitan
perkataan berimbuhan
apitan dengan sebutan
yang betul.
4. Murid melaporkan hasil
kerja mereka di
hadapan kelas.
89
BAB 4
NOTA INFO Aktiviti Pelaksanaan Catatan
Ayat yang mempunyai Langkah 2 1. Murid mendengar Aktiviti dijalankan
perkataan berimbuhan secara kumpulan.
apitan. Langkah 3 rakaman dialog dan
KEMAHIRAN MEMBACA 1. Apabila sampai di hutan, menyenaraikan
(TAHUN 4) Pengukuhan perkataan berimbuhan
saya lihat lebah-lebah Penilaian apitan.
berterbangan. Pentaksiran 2. Murid berbincang dan
2. Lebah biasanya terbang Bilik Darjah memadankan maksud
secara berkumpulan. Penutup/ perkataan berimbuhan
3. Lebah-lebah ini terbang Re eksi apitan dalam peta titi.
untuk mencari bunga 3. Murid menilai hasil
berkembangan. kerja rakan silang
4. Awak tahu tak madu kumpulan.
yang diperoleh daripada
lebah penuh kemanisan. 1. Murid menjawab latihan Kumpulan 1
5. Madu juga baik untuk mengikut kumpulan. Menulis ayat
kesihatan. yangmengandungi
Wawa si Lebah 2. Murid melakonkan perkataan
Wa wa wa wa wa wa dialog yang telah berimbuhan apitan
Eh banyak lebah comel dilengkapkan dengan dalam bentuk
Ke sini ke sana aksi dan sebutan yang poster
Sibuknya dia betul.
Kutip-kutip debunga
Kumpul-kumpul madunya Kumpulan 2
Wa wa wa wa wa wa Melengkapkan
Manis sedapnya tempat kosong.
Wa wa wa wa wa wa Kumpulan 3
Hai nama saya Wawa Memadankan
Ke sini ke sana perkataan
Sibuknya saya berimbuhan apitan
Kalau tidak usaha dalam ayat.
Kita takkan berjaya
Wa wa wa wa wa wa Murid menjawab latihan Mengisi tempat
Jom sama-sama secara individu kosong dalam
Wa wa wa wa wa wa berdasarkan poster yang poster yang
Jom bekerja bersama diberi. dibekalkan.
Ke sini ke sana
Oh seronoknya! Penilaian berdasarkan Latihan Interaktif
Kutip-kutip debunga Standard Prestasi
Kumpul-kumpul madunya Kemahiran Membaca
Wa wa wa wa wa wa Penguasaan Tahap 3.
Manis sedapnya
Wa wa wa wa wa wa Berdasarkan Standard Senarai semak
Manis sedapnya~ Prestasi Kemahiran
(Hakcipta: Didi & Friends) Membaca
https://goo.gl/0moJgc
Nyanyian lagu “Wawa Si Menyanyi
90 Lebah Madu” berdasarkan lirik
dalam poster
tersebut.
BAB 4
Petikan Teks
MENOLONG APAK
Ago : Ke manakah Bah Jali pergi pada waktu pagi? KEMAHIRAN MEMBACA
Bah Jali : Saya selalu ke hutan untuk mencari madu lebah. (TAHUN 4)
Ago : Awak nak buat apa dengan madu lebah?
Bah Jali : Saya hendak jual madu itu. Saya akan dapat wang.
Ago : Bagaimanakah awak tahu di mana lebah tinggal di dalam hutan?
Bah Jali : Apabila sampai di hutan, saya lihat lebah-lebah yang berterbangan.
Ago : Bagaimanakah lebah terbang?
Bah Jali : Lebah biasanya terbang secara berkumpulan.
Ago : Oh begitu. Ke manakah kumpulan lebah itu pergi?
Bah Jali : Lebah-lebah ini terbang untuk mencari bunga yang sedang berkembang.
Ago : Oh… baru saya tahu, rupa-rupanya madu lebah manis kerana lebah
Bah Jali menghisap manisan daripada bunga yang berkembangan.
: Awak tahu tak madu yang diperoleh daripada lebah penuh kemanisan?
Ago
Madu juga baik untuk kesihatan.
: Terima kasih Bah Jali. Baru saya tahu khasiat madu lebah.
GERAK KERJA POSTER
Aplikasi Plickers Namakan gambar berikut mengikut perkataan berimbuhan apitan.
ASPEK BAHASA
Imbuhan apitan:
kelihatan
berkumpulan
kemanisan
berterbangan
berkembangan
kesihatan
91
Nota
92
BAB 4
KEMAHIRAN MEMBACA (Tahun 2) KEMAHIRAN MEMBACA
(TAHUN 2)
Pola PdP Pengajaran Terbeza
Kandungan Proses Produk Persekitaran Pola
Beza Beza Pola 7
Sama Beza
ASPEK BAHASA Tema PERPADUAN
Kata Nama Am ialah kata Tajuk Hidup Berjiran
yang digunakan untuk Fokus Kemahiran membaca
menjelaskan nama Aktiviti Membaca, memahami dan mengenal pasti isi tersurat.
sesuatu yang bernyawa
seperti orang, haiwan dan Standard 2.2 Membaca, memahami dan
sesuatu yang tidak Kandungan menaakul bahan gra k dan bukan
bernyawa seperti gra k.
tumbuh-tumbuhan,
tempat, benda, dan Standard 2.2.1 Membaca, memahami dan
sebagainya. Pembelajaran mengenal pasti isi tersurat.
Dengan kata lain
perkataan Nama Am Objektif Pada akhir PdP murid dapat:
digunakan bagi menyebut Pengisian 1. membaca dan mengenal pasti
sesuatu secara am atau Kurikulum
umum. sekurang-kurangnya tiga isi
tersurat daripada petikan yang
NOTA INFO disediakan.
1. Bimbing murid Ilmu Sains dan Alam Sekitar
Kemahiran Membaca, memahami dan
membaca dan mengenal pasti isi tersurat.
memahami petikan.
2. Mencatat isi tersurat. Nilai Bekerjasama
3. Murid melakonkan aksi KBT/Pedagogi EMK Bertimbang rasa
Teater Pembaca dengan Seni Visual
sebutan yang betul dan Kelestarian Global
intonasi yang sesuai. Nilai Murni
TMK
PAK21 Komunikatif
Kolaboratif
Koperatif
Kreatif dan Kritis
KBAT Mengaplikasi
Gambar, slaid dan bahan maujud
Media
93
BAB 4
KEMAHIRAN MEMBACA Strategi pengajaran dan pembelajaran
(TAHUN 2)
Aktiviti Pelaksanaan Catatan
Set Induksi 1. Murid diperdengarkan Lagu “Tanya
( 5 minit) Sama Pokok”
lagu yang berkaitan https://goo.gl/pC4
ASPEK NILAI dengan fauna dan rBj
1. Menghormati jiran ora.
2. Murid dan guru
tetangga menyanyi
2. Tolong-menolong bersama-sama.
3. Berbudi bahasa 3. Murid diminta
4. Menghargai pandangan menyatakan haiwan
atau tumbuhan yang
orang lain terdapat dalam lirik
5. Mengeratkan silaturahim lagu tersebut.
Langkah 1 1. Murid meneliti gambar Aktiviti dijalankan
dan membaca dalam kumpulan.
perkataan yang (meja bulat)
berkaitan dengan Frasa diedarkan
gambar haiwan dalam peta alir.
tersebut.
2. Murid mencantumkan
frasa yang diedarkan.
Langkah 2 1. Murid membaca kad Kumpulan 1:
ayat mudah dalam Menghias topeng
kumpulan dengan (Topeng
betul. kura-kura dan
landak)
2. Murid membaca teks
dan menggarisi isi
tersurat dalam
kumpulan dengan
sebutan yang betul
dan intonasi yang
sesuai.
94
BAB 4
Aktiviti Pelaksanaan Catatan KEMAHIRAN MEMBACA
Langkah 3 1. Murid diminta Kumpulan 2: (TAHUN 2)
Mencantum kad
SEKILAS FAKTA menghias topeng kura- ayat
• Teater Pembaca kura dan landak di
dalam bilik seni.
bertujuan menghidupkan 2. Murid melakukan aksi
sebuah skrip pendek. teater pembaca dalam
• Teater Pembaca kumpulan mengikut
melibatkan pembaca watak dalam cerita.
membaca secara
individu daripada skrip Pengukuhan Murid mencatatkan Peta i-Think
pendek. perwatakan watak dalam Peta buih berganda
• Teater Pembaca dikenali rakaman teater.
sebagai ‘teater minda’
kerana audien Penilaian Kemahiran Membaca
dirangsang untuk Tahap Penguasaan 3.
membayangkan babak Senarai semak
dan aksi daripada suara Templet Offline
dan gerak isyarat yang Pelaporan Bahasa
simbolik daripada Melayu KSSR Tahun 1
pembaca. https://www.sistemguruon
• Pelakon tidak perlu line.my/2014/11/template-
menghafal dialog. offline-pelaporan-ujian-ks
• Persembahan sr-tahun-1-semua-subjek.
berdasarkan teks yang html
dibaca.
Penutup/ Murid menyanyi lagu “Oh Lagu kanak-kanak
Re eksi Sang Kancil” “Oh Sang Kancil”
(5 minit) bersama-sama dan
bersoal-jawab tentang
nilai dalam lagu tersebut.
95
BAB 4
Orang Berbudi, Kita Berbahasa
Sang Kura-kura tinggal dengan keluarganya di dalam
hutan. Setiap hari ibu Sang Kura-kura keluar mencari
makanan di tepi sungai. Tiba-tiba, Sang Kura-kura ditegur
oleh Sang Landak. Sang Landak tinggal di dalam lubang di
tepi sungai. Mereka tinggal berjiran.
Pada suatu hari, ibu Sang Kura-kura datang ke rumah Sang
Landak. Dia meminta tolong untuk mencari anaknya yang
belum pulang. Mereka keluar bersama-sama mencari anak
sang kura-kura. Mereka menemui anak Sang Kura-kura
yang tertidur di bawah sebatang pokok.
Sang Kura-kura membawa anaknya pulang. Dia
mengucapkan terima kasih kepada Sang Landak. Dia
bangga kerana mempunyai jiran yang baik.
LAGU KANAK-KANAK TANYA SAMA POKOK
tanya sama pokok
OH SANG KANCIL apa sebab goyang
walaupun kerdil nanti jawab pokok
dihormati juga disegani angin yang goncang
harimau yang ganas ha...ha..
akhirnya tertewas ta...la...la
PANDUAN GURU PANDUAN GURU GERAK KERJA
Soalan Interaktif Contoh Frasa Kuiz interaktif
1. Di manakah Sang Kura-kura mencari • sang kura-kura plickers.com
• tinggal dalam hutan
makanannya? • meminta tolong
2. Siapakah jiran Sang Kura-kura? • mencari anaknya
3. Mengapakah Sang Kura-kura datang • di tepi sungai
• di bawah sebatang pokok
ke rumah Sang Landak? • mengucapkan terima kasih
4. Bagaimanakah perasaan Sang
Kura-kura terhadap jirannya itu?
5. Apakah pengajaran yang anda boleh
dapati daripada cerita tersebut?
96
BAB 4
KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR (Tahun 2)
Pola PdP Pengajaran Terbeza
Kandungan Proses Produk Persekitaran Pola
Beza Sama Pola 6
Sama Beza
ASPEK NILAI Tema KEBUDAYAAN KITA
• Menghargai dan Tajuk Kuih Tradisional
mengekalkan makanan
warisan nenek moyang Fokus Kemahiran mendengar dan bertutur
• Memanfaatkan sumber Aktiviti Memberikan respons terhadap pelbagai soalan dan
alam suruhan serta menyampaikan maklumat dan idea yang
kritis dan kreatif secara bertatasusila.
• Berjimat cermat
• Mengikuti peraturan Standard 1.2 Bertutur untuk menyampaikan
• Mengekalkan cara-cara Kandungan maklumat dan idea bagi pelbagai
tujuan.
penyediaan makanan
Standard 1.2.1 Bertutur untuk menjelaskan
sesuatu perkara secara
Pembelajaran bertatasusila mengikut konteks.
Objektif Pada akhir PdP murid dapat:
bertutur untuk menjelaskan
1. sekurang-kurangnya dua maklumat
secara bertatasusila mengikut
konteks.
Pengisian Ilmu Pendidikan Alam Sekitar
Kurikulum
Kemahiran Bertutur untuk menjelaskan
sesuatu perkara secara
bertatasusila mengikut konteks.
Nilai Menghargai KEMAHIRAN MENDENGAR
Kesyukuran DAN BERTUTUR (TAHUN 2)
Kasih sayang
KBT/Pedagogi EMK Ekonomi Rumah Tangga
Kelestarian Global
Nilai Murni
TMK
Sains dan Teknologi
95
BAB 4
KBT/Pedagogi PAK21 Komunikatif
Kolaboratif
KBAT Koperatif
Kritis dan Kreatif
Media
Re eksi Mengaplikasi
Bahan maujud, gambar, video,
kad perkataan dan gambar
KEMAHIRAN MENDENGAR
DAN BERTUTUR (TAHUN 2)
96