viii
ix
LAMPIRAN C
CONTOH KARANGAN PELAJAR (PASCA UJIAN)
x
xi
xii
LAMPIRAN D
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (I)
Nama : Siti Salwa binti Abd Hamid
Tarikh : 10 Ogos 2016
Tingkatan : 4 Perdana 2
Masa : 80 minit
Jumlah murid : 31/32 orang
Matlamat Kurikulum : Keperluan pendidikan
Kemahiran Bahasa : Mendengar, menulis, bertutur, membina ayat
Tema : Kemasyarakatan
Tajuk : Karangan Fakta (Kemalangan Jalan Raya)
Hasil Pembelajaran : 1) Menyatakan sekurang- kurangnya 4 punca kemalangan jalan raya
Kemahiran sedia ada/sokongan : Murid tahu maksud kemalangan.
KBT: Kemahiran mendengar, kemahiran menulis, kemahiran mencatat nota, kemahiran mencungkil
idea.
Nilai Murni: Menghormati guru, berkeyakinan, berani.
ABM : Pen penanda, papan tulis, kertas sebak.
Sistem Bahasa : Peribahasa
xiii
Fasa/Isi kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi Guru menunjukkan gambar- gambar
(10 minit) kemalangan jalan raya kepada pelajar.
Soalan: Pelajar diminta menyatakan gambar yang
1. Apakah perkara yang telah dilihat mereka lihat.
oleh pelajar?
Guru menyatakan bahawa pembelajaran
pada hari ini ialah berkaitan kemalangan
jalan raya.
Aktiviti 1 (10 minit) Guru bersoal jawab dengan pelajar
mengenai kemalangan jalan raya.
Guru bertanya kepada pelajar sama ada
pernah terlibat dengan kemalangan jalan
raya atau tidak.
Guru menceritakan serba sedikit
pengalaman tentang kemalangan jalan
raya.
Aktiviti 2 (20 minit) Guru membahagikan pelajar kepada 6 Catatan:
kumpulan.
Punca Kemalangan Jalan Raya: Ketidakbiasaan murid
a) Sikap pengguna jalan raya itu Guru memberi masa selama 3 minit melakukan aktiviti roundtable
sendiri. kepada setiap pelajar untuk memikirkan menyebabkan aktiviti agak tida
b) Keadaan jalan raya yang pincang. 1 isi mengenai punca kemalangan jalan teratur.
c) Pemandu berada dalam keadaan raya.
mengantuk.
d) Penggunaan telefon bimbit Guru mengedarkan sehelai kertas kosong
semasa memandu. kepada setiap pelajar.
e) Keadaan kenderaan yang tidak
diselenggara dengan baik. Guru meminta pelajar menulis isi yang
f) Pemandu memandu dalam telah difikirkan tadi.
keadaan mabuk.
Guru membimbing pelajar melakukan
aktiviti “roundtable”.
Aktiviti 3 Guru meminta pelajar untuk membuat Hasil Pembelajaran Tercapai
(15 minit) penstrukturan semula berkaitan semua
Langkah penstrukturan semula: isi yang telah mereka dapati. Perbincangan di dalam
i) memilih isi yang tepat kumpulan agak rancak kerana
ii) memotong idea yang sama Guru meminta setiap kumpulan untuk murid saling bertukar- tukar
berbincang dan memilih 4 isi terbaik pendapat. Pembahagian tugasan
untuk dibentangkan di dalam kelas. dalam kumpulan juga berjalan
lancar apabila setiap ahli
Guru memantau perbincangan di dalam diberikan tugas yang berlainan
kumpulan. dan mereka menjalankannya
dengan baik.
Hasil perbincangan hendaklah ditulis di
atas kertas sebak yang disediakan oleh
guru.
xiv
Aktiviti 4 (15 minit) Guru meminta pelajar untuk Hasil Pembelajaran Tercapai
Penutup (5 minit) membentangkan hasil perbincangan
mereka. 3 kumpulan berjaya
mendapatkan 4 isi dengan tepat
Guru dan pelajar menilai serta membuat manakala 2 kumpulan
sebarang pembetulan. selebihnya menunjukkan isi
yang hampir sama dengan isi
Guru memberikan hadiah kepada yang lain menyebabkan jawapan
kumpulan yang telah berjaya tersebut tidak dapat diterima.
mendapatkan 4 isi dengan tepat.
Seorang murid diminta memberi
rumusan pembelajaran pada hari ini.
xv
LAMPIRAN D
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (II)
Nama : Siti Salwa binti Abd Hamid
Tarikh : 25 Ogos 2016
Tingkatan : 4 Perdana 2
Masa : 80 minit
Jumlah murid : 32 orang
Matlamat Kurikulum : Keperluan pendidikan
Kemahiran Bahasa : Mendengar, menulis, bertutur, membina ayat
Tema : Kemasyarakatan
Tajuk : Karangan Fakta (Langkah Pemupukan Nilai- nilai Murni dalam Kehidupan)
Hasil Pembelajaran : 1) Menyediakan 1 perenggan idea yang lengkap dengan idea, huraian, contoh,
peribahasa, dan ayat penegas.
Kemahiran sedia ada/sokongan : Murid tahu maksud nilai- nilai murni.
KBT: Kemahiran mendengar, kemahiran menulis, kemahiran mencatat nota, kemahiran mencungkil
idea.
Nilai Murni: Menghormati guru, berkeyakinan, berani.
ABM : Pen penanda, papan tulis, kertas sebak.
Sistem Bahasa : Peribahasa
xvi
Fasa/Isi kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi Guru menunjukkan gambar seorang anak
(5 minit) yang memeluk ibu bapanya.
Soalan: Murid diminta mengaitkan gambar
1. Apakah perkara yang telah dilihat tersebut dengan nilai- nilai murni.
oleh pelajar?
Guru menyatakan bahawa pembelajaran
pada hari ini ialah berkaitan dengan nilai-
nilai murni.
Aktiviti 1 (5 minit) Guru bersoal jawab dengan murid
berkenaan nilai- nilai murni.
Guru memilih beberapa orang pelajar
untuk menyatakan beberapa nilai murni
yang terdapat dalam kehidupan
masyarakat.
Aktiviti 2 (25 minit) Guru membahagikan pelajar kepada 6 Hasil Pembelajaran Tercapai
kumpulan.
Aktiviti 3 (15 minit) Aktiviti “roundtable” berjalan
Aktiviti 4 (15 minit) Guru memberi masa selama 3 minit lancar kerana murid telah
kepada setiap pelajar untuk memikirkan mempunyai pengalaman
1 isi mengenai langkah pemupukan nilai- menjalankan aktiviti
nilai murni dalam kalangan masyarakat. “roundtable” pada
pembelajaran sebelum.
Guru mengedarkan sehelai kertas kosong
kepada setiap pelajar.
Guru meminta pelajar menulis isi yang
telah difikirkan tadi.
Guru membimbing pelajar melakukan
aktiviti “roundtable”.
Guru meminta pelajar untuk membuat
penstrukturan semula berkaitan semua
isi yang telah mereka dapati.
Murid dibimbing untuk membuat
penstrukturan semula berkaitan hasil
kerja mereka.
Setiap kumpulan diminta memilih 1 isi
yang terbaik.
Setiap kumpulan ditugaskan untuk
menyediakan 1 perenggan yang lengkap
dengan idea, huraian, contoh,
peribahasa, dan ayat penegas.
Jawapan hendaklah ditulis dalam kertas
sebak.
xvii
Aktiviti 5 (15 minit) Guru meminta pelajar untuk Masih terdapat 2 kumpulan
Penutup (5 minit) membentangkan hasil perbincangan yang tidak dapat membezakan
mereka. antara isi utama dengan
huraian.
Guru dan pelajar menilai serta membuat
sebarang pembetulan.
Guru meminta pelajar membuat
rumusan untuk pembelajaran pada hari
ini.
xviii
LAMPIRAN D
Rancangan Pengajaran Harian III
Nama : Siti Salwa binti Abd Hamid
Tarikh : 5 September 2016
Tingkatan : 4 Perdana 2
Masa : 80 minit
Jumlah murid : 32 orang
Matlamat Kurikulum : Keperluan pendidikan
Kemahiran Bahasa : Menulis, membina ayat
Tema : Kemasyarakatan
Tajuk : Karangan Fakta (Punca Penyalahgunaan Dadah)
Hasil Pembelajaran : 1) Menyediakan 1 perenggan idea yang lengkap dengan idea, huraian, contoh,
peribahasa, dan ayat penegas.
Kemahiran sedia ada/sokongan : Murid tahu maksud dadah.
KBT: Kemahiran mendengar, kemahiran menulis, kemahiran mencatat nota, kemahiran mencungkil
idea.
Nilai Murni: Menghormati guru, berkeyakinan, berani.
ABM : Pen penanda, papan tulis, kertas sebak.
Sistem Bahasa : Peribahasa
Fasa/Isi kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi Guru menunjukkan gambar situasi
(10 minit) penagih dadah.
Soalan: Pelajar diminta menyatakan gambar yang
1. Apakah perkara yang telah dilihat mereka lihat.
oleh pelajar?
Guru menyatakan bahawa pembelajaran
pada hari ini ialah berkaitan
penyalahgunaan dadah.
xix
Aktiviti 1 (10 minit) Guru bersoal jawab dengan pelajar
mengenai jenis- jenis dadah.
Guru bertanya kepada pelajar sama ada
pernah mengenali seseorang yang
terlibat dengan penagihan dadah atau
tidak.
Guru menceritakan serba sedikit
pengalaman tentang kesan- kesan
penyalahgunaan dadah.
Aktiviti 2 (10 minit) Guru membahagikan pelajar kepada 6
kumpulan.
Punca Kemalangan Jalan Raya: Guru memberi masa selama 3 minit
a) Kurang perhatian daripada ibu kepada setiap pelajar untuk memikirkan
bapa. 1 isi mengenai punca penyalahgunaan
b) Pengaruh rakan sebaya. dadah.
c) Tekanan/ depresi.
d) Kurang didikan agama. Guru mengedarkan sehelai kertas kosong
e) Pengaruh media cetak dan media kepada setiap pelajar.
elektronik.
f) Kurang program- program Guru meminta pelajar menulis isi yang
berbentuk kesedaran kepada telah difikirkan tadi.
masyarakat.
Guru membimbing pelajar melakukan
aktiviti “roundtable”.
Aktiviti 3 (15 minit) Guru meminta pelajar untuk membuat
Langkah penstrukturan semula: penstrukturan semula berkaitan semua
i) memilih isi yang tepat isi yang telah mereka dapati.
ii) memotong idea yang sama
Guru meminta setiap kumpulan untuk
berbincang dan memilih 4 isi terbaik
untuk dibentangkan di dalam kelas.
Guru memantau perbincangan di dalam
kumpulan.
Hasil perbincangan hendaklah ditulis di
atas kertas sebak yang disediakan oleh
guru.
Aktiviti 4 Guru meminta pelajar untuk
membentangkan hasil perbincangan
mereka.
Guru dan pelajar menilai serta membuat
sebarang pembetulan.
Aktiviti 5 Setiap kumpulan diminta memilih 1 isi Perbincangan berjalan lancar.
yang terbaik. Pelajar mematuhi arahan guru.
Setiap kumpulan ditugaskan untuk
menyediakan 1 perenggan yang lengkap
xx
dengan idea, huraian, contoh,
peribahasa, dan ayat penegas.
Jawapan hendaklah ditulis dalam kertas
sebak.
Aktiviti 6 Guru meminta pelajar untuk Setiap kumpulan menunjukkan
membentangkan hasil perbincangan prestasi sederhana dalam
Penutup mereka. membina 1 perenggan lengkap.
(5 minit)
Guru dan pelajar menilai serta membuat
sebarang pembetulan.
Guru meminta pelajar membuat
rumusan untuk pembelajaran pada hari
ini.
xxi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (IV)
Nama : Siti Salwa binti Abd Hamid
Tarikh : 20 Oktober 2016
Tingkatan : 4 Perdana 2
Masa : 80 minit
Jumlah murid : 32 orang
Matlamat Kurikulum : Keperluan pendidikan
Kemahiran Bahasa : Mendengar, menulis, bertutur, membina ayat
Tema : Kemasyarakatan
Tajuk : Karangan Fakta (Amalan Menabung)
Hasil Pembelajaran : 1) Menyatakan sekurang- kurangnya 4 faedah menabung.
Kemahiran sedia ada/sokongan : Murid pernah menabung.
KBT: Kemahiran mendengar, kemahiran menulis, kemahiran mencatat nota, kemahiran mencungkil
idea.
Nilai Murni: Menghormati guru, berkeyakinan, berani.
ABM : Pen penanda, papan tulis, kertas sebak.
Sistem Bahasa : Peribahasa
Fasa/Isi kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi Guru menunjukkan sebuah tabung
(10 minit) kepada pelajar.
Soalan: Guru bertanya respon pelajar tentang
1. Apakah perkara yang telah dilihat tabung tersebut.
oleh pelajar?
Guru menyatakan bahawa pembelajaran
pada hari ini ialah berkaitan amalan
menabung.
xxii
Aktiviti 1 (10 minit) Guru bersoal jawab dengan pelajar
mengenai amalan menabung.
Aktiviti 2 (10 minit)
Guru bertanya kepada pelajar sama ada
Aktiviti 3 pernah menabung atau tidak.
(15 minit)
Langkah penstrukturan semula: Guru meminta seorang pelajar bercerita
i) memilih isi yang tepat mengenai amalan menabung.
ii) memotong idea yang sama
Guru membahagikan pelajar kepada 6 Objektif tercapai
Aktiviti 4 kumpulan.
Pelajar sudah biasa dengan
Penutup Guru memberi masa selama 3 minit aktiviti roundtable
kepada setiap pelajar untuk memikirkan menyebabkan aktiviti tersebut
1 isi mengenai faedah menabung. berjalan lancar.
Guru mengedarkan sehelai kertas kosong
kepada setiap pelajar.
Guru meminta pelajar menulis isi yang
telah difikirkan tadi.
Guru membimbing pelajar melakukan
aktiviti “roundtable”.
Guru meminta pelajar untuk membuat Hasil Pembelajaran Tercapai
penstrukturan semula berkaitan semua
isi yang telah mereka dapati. Kesukaran mencari idea utama
menyebabkan masa yang
Guru meminta setiap kumpulan untuk digunakan untuk perbincangan
berbincang dan memilih 4 isi terbaik agak lama.
untuk dibentangkan di dalam kelas.
Guru memantau perbincangan di dalam
kumpulan.
Hasil perbincangan hendaklah ditulis di
atas kertas sebak yang disediakan oleh
guru.
Guru meminta pelajar untuk Hasil Pembelajaran Tercapai
membentangkan hasil perbincangan
mereka. Terdapat dua kumpulan sahaja
mendapat isi utama yang tepat
Guru dan pelajar menilai serta membuat manakala dua kumpulan yang
sebarang pembetulan. lain menyatakan isi yang sama
dengan isi yang lain.
Guru merumuskan pembelajaran pada
hari ini.