The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.

ROK 1997

Rok 1997 byl z pohledu našeho sportovního bowlingu historickým rokem nula. Jak zní
oficiální zápis z jednání Českého kuželkářského svazu, Sekce bowlingu byla ustavena na
podporu zvýšeného zájmu o tento sport a kvůli sjednocení základních pravidel hry pro
pořádání turnajů a soutěží v České republice. Tato pravidla byla dočasně používána pro
všechny oficiální soutěže a turnaje schválené sekcí bowlingu v Čechách. Prvním předsedou
sekce bowlingu při ČMKS se stal Ing. Jiří John.

Do roku 1997 bylo pořádáno jen velmi málo turnajů a to většinou majiteli některých
bowlingových center. Ostatní bowlingy, jako třeba vůbec první bowlingové dráhy postavené
v roce 1988 v bývalém hotelu Forum, sloužily pro hotelové hosty, nebo ke komerčním účelům.
Postupně však vznikala další bowlingová centra jako bowling Děčín, Všenory, Náchod, DUO,
Račice nebo Olomouc. A právě Děčín a Náchod se staly svědky nultého Mistrovství České
republiky ve sportovním bowlingu.
Mistrovství se tehdy zúčastnilo 20 hráček a 68 hráčů. Nejdříve hráči odehráli kvalifikaci,
odkud prvních 16 hráčů postoupilo do semifinále. Z prvního místa v kvalifikaci postupovala
Michaela Hubková s průměrem 176,2 kuželek (ze 4 her), z druhého místa Táňa Fišerová
s průměrem 174,0, a náhozem 205 kuželek ve druhé hře a ze třetího místa Irena Kolářová
také s průměrem 174,0 kuželek na hru.
Ve finále pak hrami 148, 152, 136, 160 a 164 zvítězila Irena Kolářová a stala se tak první
mistryní republiky v historii českého sportovního bowlingu.

Mezi muži pak z prvního kvalifikačního místa postoupil Vladimír Trčka st. s průměrem 182,0
kuželek, následován Milanem Hurdálkem s výkonem 181,0 bodů na hru a Michalem Flaškou
s průměrem 177,5 kuželek. Vladimír Trčka st. ve finále zahrál hry 161, 161, 159, 247, 205
kuželek a udržel tak první místo. To mu vyneslo historicky první mistrovský bowlingový titul
v České republice. A jak byl se svou hrou spokojen?

A co vzpomínky:
„ Jel jsem tam tenkrát jako úplný amatér, hrálo nás 6 systémem každý s každým. Tuším, že
jsem jednu hru prohrál, ale získané body z ostatních her mi stačily na prvenství. Tenkrát
neměli ani připravený pohár… Byly to úplné začátky. Začal jsem jezdit na turnaje a dlouho
jsem pak byl první v žebříčku. Mimochodem tenkrát jsem ještě se synem, také Vladimírem,
vyhráli i soutěž dvojic na prvním MČR dvojic.
Stále ještě hraji, ale už jen takové „sranda“ turnaje v Děčíně. Ale letos jsem zaskakoval i
v Extralize.“
V České republice v té době ještě nebyli ani trenéři, tedy instruktoři, ani bowlingoví rozhodčí.
Tehdejší prezident ČBA John navázal spolupráci s trenérem německé reprezentace mužů a
juniorů panem Peterem Lorenzem a v roce 1997 ve dnech 28. – 30. 11. proběhlo první školení
instruktorů bowlingu. Uskutečnilo se na nově otevřené čtyřdráze v bowlingové herně DUO a
pan Lorenz sebou přivezl úřadujícího mistra Evropy tehdy jedenadvacetiletého Tobiase
Gaeblera. Hlavní náplní školení bylo zvládnout základní návyky a správný styl hry. Důležitou
součástí bylo seznámení se s mezinárodní organizací bowlingového sportu, systémem hry na
mistrovstvích Evropy a světa. Další čas byl věnován předvedení správného měření rozteče
prstů a správného vrtání bowlingových koulí. Tobias Gaebler předvedl účastníkům školení
herní návyky a podílel se na praktickém školení účastníků. Absolventi tehdy obdrželi
„Osvědčení o absolvování školení“ a zároveň průkaz „ Instruktor bowlingu“.
V roce 1997 vznikl také první bowlingový oddíl v České republice 1. BC Děčín. Hned poté byl
založen klub SKB DUO Praha, který se rychle rozrůstal a v krátké době získal okolo 70 členů.

V prosinci roku 1997 se odehrál Noční turnaj – Noční koule ve Všenorech u Prahy. Do
tohoto turnaje se zapojilo mnoho známých tváří, jako jsou Jiří Korn, Jan Rosák, Jakub Smolík
a další. Turnaj byl přenášen v přímém přenosu Českým rozhlasem a v pořadu Noční proud.
Přilákal mnoho dalších hráčů a můžeme říci, že všemi těmito událostmi roku 1997 byla
historie Sportovního bowlingu v České republice odstartována.