The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by sanja.simicdegraf, 2022-12-17 16:05:48

Ugledni cas-Trpeza ljubavi

Ugledni cas-Trpeza ljubavi

Угледни час интегративне наставе
кроз сарадњу ОШ ,,Вук Караџић” Лозница са

Економском школом и Гимназијом

Реализатори:
Професорка посластичарства : Дејана Лазаревић
Професори математике: Драган Јовановић и Александра Деспотовић
Професорка српског Жељка Марковић
Катихете Јован Секулић и Драгана Деспотовић
Професорка италијанског Мирјана Марковић
Професорка хемије Бојана Ковач
Професорка енглеског језика и педагошки саветник Сања Симић де Граф-координатор
Ученици седмог разреда ОШ ,,Вук Караџић” Лозница
*Часу присуствује Јелица Павловић, педагод школе


ПРИПРЕМА

ИНТЕГРАТИВНА НАСТАВА МАТЕМАТИКЕ, СРПСКОГ ЈЕЗИКА, ВЕРСКЕ
НАСТАВЕ, ЕНГЛЕСКОГ ЈЕЗИКА, ПОСЛАСТИЧАРСТВА, ФИЛОЗОФИЈЕ,
ИТАЛИЈАНСКОГ ЈЕЗИКА И ХЕМИЈЕ

Разред: седми
Датум: 15.12.2022.
Реализатори: Професорка посластичарства : Дејана Лазаревић
Професори математике: Драган Јовановић и Александра Деспотовић
Професорка српског Жељка Марковић
Катихете Јован Секулић и Драгана Деспотовић
Професорка италијанског Мирјана Марковић
Професорка хемије Бојана Ковач
Професорка енглеског језика и педагошки саветник Сања Симић де Граф-координатор
Тип часа: обрада, утврђивање
Методе рада: демонстративна, вербална, метода практичних вежби
Облици рада: индивидуални, групни


ИСХОДИ :

Ученик ће бити у стању да:
-зна Питагорину теорему
-зна основне информације везане за Питагору и Питагорејанску школу
-зна шта значи реч агапе и разуме значај трпезе љубави
-зна како се гради императив у српском језику
-зна вокабулар енглеског језика који се помиње у Питагориној теореми и неправилну
множину именице катета
-зна рецепт неке посне пите
- користи различите изворе за долажење до информација
- учествује у дискусији
- адекватно примењује информационе технологије
- користи доступну ИКТ и другу опрему у истраживању, обради података и приказу
резултата


ОПШТЕ МЕЂУПРЕДМЕТНЕ КОМПЕТЕНЦИЈЕ:

-Комуникација
-сарадња

-дигитална компетенција
-решавање проблема

-компетенција за целоживотно учење
-естетичка компетенција
- предузетништво


ГЛАВНИ КОРАЦИ

Потребна опрема / услови / наставна средства / софтвер – апликације - алатиза
реализацију часа

Пројектор, лаптоп, веб-алати , видео материјали, затим материјал за пите и прибор за рад

Припремне активности:

Предметни наставници се договарају да организују интегративан час у сарадњи са
колегиницама које раде у средњим лозничким школама. Тим се договара да
професорка Дејана заједно са својим ученицима посластичарима направи посну питу
која ће бити готова и спремна пре овог часа. Наставници се договарају међусобно о
активностима и припремају ученике седмог разреда. Договорено је да два одељења
седмог разреда прате овај угледни час заједно у кабинету за математику.


УВОДНИ ДЕО-2 минута

Планиране активности Планиране активности

наставника ученика

Наставници - уводи ученике у час, -пажљиво слушају
поздрављају ученике и објашњава, предлаже и упутства
најављују час. делегира задатке,
мотивише


ГЛАВНИ ДЕО

Планиране активности Планиране активности

наставника ученика

Наставница математике - прати индивидуални -слушају и прате
истиче циљ часа-да и групни рад ученика, наставникова упутства
поновимо Питагорину саветује, помаже, - раде индивидуално и у
теорему и да научимо шта подстиче групи
је то трпеза љубави на - припрема наставни -анализирају садржаје
један занимљив начин. материјал -учествују у дискусији
-прати оствареност -прате видео материјал,
-час започињемо ребусом- исхода презентацију
3 минута - саопштава резултате -постављају питања
-цртани филм о настанку рада на основу -решавају квиз питања
Питагорине теореме-5 направљених бележака -дегустирају посну пи
минута

https://youtu.be/b6bsTlLgglk


И=Е

НА А
ПИТА ГОРИ НА ТЕО РЕМ А

ПИТАГОРИНА ТЕОРЕМА


ГЛАВНИ ДЕО
Планиране активности Планиране активности

наставника ученика

-учимо о Питагори кроз - прати индивидуални -слушају и прате
интерактивну и групни рад ученика, наставникова упутства
презентацију наставнице саветује, помаже, - раде индивидуално и у
Сање Симић де Граф, па подстиче групи
након краће - припрема наставни -анализирају садржаје
програмиране наставе материјал -учествују у дискусији
следе питања и кад -прати оствареност -прате видео материјал,
ученици одговоре на сва исхода презентацију
питања у позадини се - саопштава резултате -постављају питања
отвара илустрација рада на основу -решавају квиз питања
правоуглог троугла и направљених бележака -дегустирају посну пи
квадрата над хипотенузом
и катетама и текст
Питагорине тереме на
српском и енглеском
језику и говоримо и
неправилној множини
именице катета-10 минута


ПИТАГОРА- СТАРОГРЧКИ ВЕРУЈЕ СЕ ДА ЈЕ СВОЈУ ЧУВЕНУ
ФИЛОЗОФ И НАУЧНИК, ПИТАГОРИНУ ТЕОРЕМУ ПРЕУЗЕО ОД
РОЂЕН ОКО 570. ГОДИНЕ ВАВИЛОНАЦА, АЛИ ЈУ ЈЕ ОН ПРВИ
П.Н.Е. НА ОСТРВУ САМОС. ФОРМУЛИСАО.ПИТАГОРА НИЈЕ УЧЕСТВОВАО
ВЕРОВАТНО ЈЕ БИО ТАЛЕСОВ У ДОКАЗИВАЊУ СВОЈЕ ТЕОРЕМЕ НЕГО
УЧЕНИК. СУ ПРВИ ДОКАЗ НАШЛИ ЊЕГОВИ УЧЕНИЦИ

ЗБОГ ТИРАНСКЕ ВЛАДАВИНЕ АРИСТОТЕЛ КАЖЕ ЗА
ПОЛИКРАТА, ПРЕСЕЛИО СЕ ПИТАГОРЕЈЦЕ ДА СУ СЕ
У КРОТОН, ГДЕ ЈЕ ОСНОВАО “ПРВИ ПОСВЕТИЛИ
ЧУВЕНУ ПИТАГОРЕЈАНСКУ МАТЕМАТИЦИ И
ШКОЛУ. УНАПРЕДИЛИ ЈЕ, А
ПОШТО СУ БИЛИ
ПИТАГОРЕЈАНСКИ НАЧИН ЖИВОТА, ОДГОЈЕНИ У ЊОЈ,
КОЈИ ЈЕ ОПИСАО ПЛАТОН, ПОДРАЗУМЕВА СМАТРАЛИ СУ ДА СУ
ПОСЕБАН НАЧИН ОДЕВАЊА И ИСХРАНЕ, ЊЕНА НАЧЕЛА УЈЕДНО И
ОБАВЕЗУ МЕЂУСОБНОГ ПОМАГАЊА И НАЧЕЛА СВИХ СТВАРИ.”
ЗАЈЕДНИШТВА, РАД НА МАТЕМАТИЦИ,
МУЗИЦИ И АСТРОНОМИЈИ.

ПИТАГОРЕЈЦИ СУ ЖЕНАМА ПОД ПИТАГОРЕЈАНСКОМ
ПРИЗНАЛИ РАВНОПРАВНОСТ И ТЕОРИЈОМ БРОЈЕВА
ХУМАНО СУ ПОСТУПАЛИ ПРЕМА ПОДРАЗУМЕВА СЕ ЈЕДНА
РОБОВИМА. ТЕОРИЈА БИЋА, ТЕОРИЈА
КОЈА СЕ ОДНОСИ НА
ВЕРОВАЛИ СУ У БЕСМРТНОСТ И “ПРИРОДУ СТВАРИ”, КОЈА
СЕОБУ ДУШЕ, И ДА НАЧИН ЊИХОВОГ ЖИВОТА УЈЕДНО ОББУХБАТА
ТРЕБАЛО БИ ДА ОБЕЗБЕДИ МИР У ОВОМ МАТЕМАТИКУ, МУЗИКУ И
И БУДУЋЕМ ЖИВОТУ. АСТРОНОМИЈУ.


RIGHT TRIANGLE= ПРАВОУГЛИ ТКРАОКУОГСАЕОЗОВЕ
THE SUM OF THEPSYQTUHAARGEOSROENANTHTEHLEEOGRSEMOF(ПAИRТIGАHГОTРTИRНIAАNТGЕLОEРIЕSММEАQ)ЕUAСLТTОO TУHEКSQОUМAREЈЕ
1 2 3ПИТАГОРЕЈАНСКУ
КО ЈЕ БИКOВNОАTДHПРEАТИHНYТАPАOДTХГEИОNПUРОSТEАЕ. ?НУЗОМ ГДЕ ЈЕ РОЂЕН НАД ПИТАГОРА
ЈЕДПНАИКТЈЕАЗГБОИРРУАКВ?АДРАТА КАТЕТОАМСАНОВАО

a²+b²=c² ШКОЛУ?

В КОМЕ СУ
ПИТАГОРЕЈАНЦИ
ЧИЈИ УЧЕНИК ЈЕ БИО CATHETUS (LEG)= 5ШТА ПОДРАЗУМЕВАА
КАТЕТА 6ПРИЗНАЛИ
4ПИТАГОРА? a ПИТc АГОРЕЈАНСКИ
С НАЧИН ЖИВОТА? РАВНОПРАВНОСТ
b И ПРЕМА КОМЕ
СУ ПОСТУПАЛИ
CATHETUS (LEG) ХУМАНО?
=КАТЕТА

У ШТА.СУ ВЕРОВАЛИ КАКО СЕ ЗОВЕ ПИТАГОРА ЈЕ ПОЗНАТ
ПОЗНАТИ ГРЧКИ
7ПИТАГОРЕЈАНЦИ? 9ПО ПИТАГОРИНОЈ
8ФИЛОЗОФ КОЈИ ЈЕ ____________
РЕКАО ДА СУ СЕ И ПИТАГОРЕЈАНСКОЈ
ПИТАГОРЕЈАНЦИ
ПРВИ ПОСВЕТИЛИ __________________.

МАТЕМАТИЦИ И
УНАПРЕДИЛИ ЈЕ?


RIGHT TRIANGLE= ПРАВОУГЛИ ТКРАОКУОГСАЕОЗОВЕ
THE SUM OF THEPSYQTUHAARGEOSROENANTHTEHLEEOGRSEMOF(ПAИRТIGАHГОTРTИRНIAАNТGЕLОEРIЕSММEАQ)ЕUAСLТTОO TУHEКSQОUМAREЈЕ
ГДЕ ЈЕ РОЂЕН ПИТАГОРА
КО ЈЕ БИOКВNОАTДHПРEАТИHНYТАPАOДTХГEИОNПUРОSТEАЕ. ?НУЗОМ ЈЕДПНАИКТЈЕАЗГБОИРРУАКВ?АДРАТА НАД КАТЕТОАМСАНОВАО

a²+b²=c² ПИТАГОРЕЈАНСКУ
ШКОЛУ?

В КОМЕ СУ
ПИТАГОРЕЈАНЦИ
ЧИЈИ УЧЕНИК ЈЕ БИО CATHETUS (LEG)= ШТА ПОДРАЗУМЕВА
ПИТАГОРА? a КАТЕТА ПИТc АГОРЕЈАНСКИ ПРИЗНАЛИ
РАВНОПРАВНОСТ
С НАЧИН ЖИВОТА?
И ПРЕМА КОМЕ
b А СУ ПОСТУПАЛИ

CATHETUS (LEG) ХУМАНО?
=КАТЕТА

У ШТА.СУ ВЕРОВАЛИ КАКО СЕ ЗОВЕ ПИТАГОРА ЈЕ ПОЗНАТ
ПОЗНАТИ ГРЧКИ ПО ПИТАГОРИНОЈ
ПИТАГОРЕЈАНЦИ? ФИЛОЗОФ КОЈИ ЈЕ
РЕКАО ДА СУ СЕ ____________
ПИТАГОРЕЈАНЦИ И ПИТАГОРЕЈАНСКОЈ
ПРВИ ПОСВЕТИЛИ
МАТЕМАТИЦИ И __________________.
УНАПРЕДИЛИ ЈЕ?


CATHETUS (LEG)=RIGHT TRIANGLE= ПРАВОУГЛИ ТРОУГАО
КАТЕТА
PYTHAGOREAN THEOREM (ПИТАГОРИНА ТЕОРЕМА)
THE SUM OF THE SQUARES ON THE LEGS OF A RIGHT TRIANGLE IS EQUAL TO THE SQUARE
ON THE HYPOTENUSE.
КВАДРАТ НАД ХИПОТЕНУЗОМ ЈЕДНАК ЈЕ ЗБИРУ КВАДРАТА НАД КАТЕТАМА

a²+b²=c²

В

c
a

Сb А
CATHETUS (LEG)
=КАТЕТА

.


CATHETUS (LEG)=RIGHT TRIANGLE= ПРАВОУГЛИ ТРОУГАО
КАТЕТА
PYTHAGOREAN THEOREM (ПИТАГОРИНА ТЕОРЕМА)
THE SUM OF THE SQUARES ON THE LEGS OF A RIGHT TRIANGLE IS EQUAL TO THE SQUARE
ON THE HYPOTENUSE.
КВАДРАТ НАД ХИПОТЕНУЗОМ ЈЕДНАК ЈЕ ЗБИРУ КВАДРАТА НАД КАТЕТАМА

a²+b²=c²

В

c
a

Сb А
CATHETUS (LEG)
=КАТЕТА

.


The other word for catheti is:

a) arms
b) legs
c) ears


ГЛАВНИ ДЕО

Планиране активности Планиране активности

наставника ученика

-вероучитељ говори - прати индивидуални -слушају и прате
ученицима шта је то агапе и групни рад ученика, наставникова упутства
и шта подразумева трпезу саветује, помаже, - раде индивидуално и у
љубави и наводи их на подстиче групи
заједништво, да не гледају - припрема наставни -анализирају садржаје
ко је ко, да се сабирају, материјал -учествују у дискусији
помажу, умножавају своје -прати оствареност -прате видео материјал,
таланте-10 минута исхода презентацију
- саопштава резултате -постављају питања
рада на основу -решавају квиз питања
направљених бележака -дегустирају посну пи


ГЛАВНИ ДЕО

Планиране активности Планиране активности

наставника ученика

Наставница српског - прати индивидуални -слушају и прате
језика кроз пројектни и групни рад ученика, наставникова упутства
задатак ,,Питу испеци, а саветује, помаже, - раде индивидуално и у
рецепт реци подстиче групи
императивом" презентује - припрема наставни -анализирају садржаје
са ученицима пано-10 материјал -учествују у дискусији
минута -прати оствареност -прате видео материјал,
исхода презентацију
- саопштава резултате -постављају питања
рада на основу -решавају квиз питања
направљених бележака -дегустирају посну пи


ЗАВРШНИ ДЕО

Планиране активности Планиране активности

наставника ученика

-евалуација часа и - прати индивидуални -слушају и прате
дегустирање пите и најава и групни рад ученика, наставникова упутства
пројеката из енглеског, саветује, помаже, - раде индивидуално и у
италијанског и хемије подстиче групи
који ће бити надовезани - припрема наставни -анализирају садржаје
на овај час у виду материјал -учествују у дискусији
радионичарске наставе и -прати оствареност -прате видео материјал,
ваннаставних исхода презентацију
активности-5 минута - саопштава резултате -постављају питања
рада на основу -решавају квиз питања
направљених бележака -дегустирају посну пи


ЗАВРШНИ ДЕО

Планиране активности Планиране активности

наставника ученика

-евалуација часа и - прати индивидуални -слушају и прате
дегустирање пите и најава и групни рад ученика, наставникова упутства
пројеката из енглеског, саветује, помаже, - раде индивидуално и у
италијанског и хемије подстиче групи
који ће бити надовезани - припрема наставни -анализирају садржаје
на овај час у виду материјал -учествују у дискусији
радионичарске наставе и -прати оствареност -прате видео материјал,
ваннаставних исхода презентацију
активности-5 минута - саопштава резултате -постављају питања
рада на основу -решавају квиз питања
направљених бележака -дегустирају посну пи


ЕВАЛУАЦИЈА ЧАСА

Накнадно смо продискутовали са педагогом, колегама и
ученицима о часу. Сви смо били презадовољни, добили смо
похвалу од педагога, колеге су биле веома радосне да су
имале прилику да заједнички презентују пред ученицима
дајући им позитиван пример сарадње а ученицима су се
свиделе све активности које су им држале пажњу.
НА ОВОМ ЧАСУ РЕАЛИЗОВАЛИ СМО ИСХОД У
ПОТПУНОСТИ-ДЕЛЕЋИ ЉУБАВ, УМНОЖИЛИ СМО
ЈЕ!


ПРИЛОЗИ СА ЧАСА

Снимак активности на часу

https://www.youtube.com/watch?v=mpa8p6aeZl8

Прављење посне пите у Економској
школи

https://www.youtube.com/watch?v=mNw02hmxOqM

Прављење посних пита-ученички пројекат у Зајачи
https://www.youtube.com/watch?v=jaS_PqrKZIM&t=208s


Click to View FlipBook Version