The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

SEK MEN - PENJAJARAN KURIKULUM 2.0 - (TAHUN 2021)

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by lailyishak, 2021-08-02 20:25:10

SEK MEN - PENJAJARAN KURIKULUM 2.0 - (TAHUN 2021)

SEK MEN - PENJAJARAN KURIKULUM 2.0 - (TAHUN 2021)

3.2.3 PEMBELAJARAN TERBEZA

KAEDAH MERUNGKAI DAN
MERANGKAI DSKP
1. UNPACKING THE BAGAIMANA MELAKSANAKAN
PEMBELAJARAN TERBEZA?
CURRICULUM: Kaji pendekatan yang diguna untuk membina
standard kandungan dan kenalpastikan:
DSKP (Dokumen Standard
Kurikulum dan Pentaksiran) Jika pendekatan sistem – lihat daripada segi
saling kaitan dan jujukan antara topik/sub
perlu dirungkai dan topik. RPT yang dibina MESTILAH ikut urutan
dirangkaikan terlebih dahulu tersebut (mudah ke sukar)

dan dijadikan sebagai ASPEK YANG DIRUNGKAI Jika pendekatan tematik – Kenalpastikan topik
utama yang menjadi NADI kepada DSKP
Rancangan Pengajaran Dan DIRANGKAI tersebut. Topik ini perlu diajar dahulu dalam
RPT dan ia mungkin mengambil masa yang
Tahunan (RPT). lebih lama bergantung kepada darjah
kebolehupayaan murid. Topik topik yang lain
Bukan semua topik atau sub DALAM DSKP boleh diletakkan dihujung RPT yang mungkin
•••SSStttaaannndddaaarrrddd Kandungan boleh diajar secara Touch & Go atau Hit & Run.
topik yang ada dalam DSKP Pembelajaran
Prestasi.
akan diajar secara

mendalam bagi semua Kaji standard pembelajaran dan kenalpastikan
sedalam mana/sejauhmana sub sub topik di
kumpulan murid. Skop dan Ketiga tiga aspek ini disusun semula dalamnya akan diajar kepada murid. Adakah
mengikut keutamaan, kesesuaian semua murid akan mempelajari KESEMUA standard
kedalamannya diajar dan kebolehupayaan murid dan pembelajaran yang ditetapkan secara mendalam.
dijadikan Sebagai Rancangan Pertimbangan profesional perlu dibuat oleh guru
mengikut aras Pengajaran Tahunan (RPT) subjek secara berkumpulan dalam panatia dengan
masing masing. mengambil kira aras IQ, SQ dan EQ murid tanpa
kebolehupayaan murid. Ada meninggalkan pengentahuan dan kemahiran asas
yang WAJIB dipelajari.
topik yang diajar secara Kaji standard prestasi dan kenalpastikan ditahap
mana pencapaian harus diperolehi mengikut
Touch & Go atau Hit & Run kelompok murid. Misalnya murid yang cemerlang
(TP6), murid sederhana (TP4) dan murid lemah
dan ada topik yang diajar (TP3)

secara mendalam. Namun

begitu pengentahuan dan

kemahiran asas tidak

ditinggalkan.

3.2.3 PEMBELAJARAN TERBEZA BAGAIMANA MELAKSANAKAN PEMBELAJARAN TERBEZA?

2. Merancang Rancangan Pengajaran Harian (RPH) : Menyediakan RPH yang sama tetapi boleh digunakan untuk ketiga tiga
kelompok murid (cemerlang, sederhana, lemah). Di dalam RPH berkenaan MESTILAH menunjukkan perbezaan daripada segi:

Objektif Aktiviti Murid Pentaksiran Tahap Penguasaan
Pembelajaran/Kriteria
Contoh Aktiviti pembelajaran Kaedah dan instrumen TP 1 - TP 6
Kejayaan (menepati kurikulum dan PAK 21) pentaksiran pelbagai
• Merujuk standard prestasi
CONTOH • Kuiz dalam talian seperti dinyatakan dalam DSKP
KAHOOT dan Quiziz
• Kelompok Cemerlang: Kelompok Cemerlang: Aktiviti • Menggunakan
• Projek mudah pertimbangan profesional
Menjelaskan 6 faktor individu atau kumpulan seperti; • Laporan Folio secara untuk menetapkan tahap
penguasaan murid
berlakunya pemanasan sumbang saran, debat, berkumpulan.
• Permainan • Kelompok cemerlang (TP
pembentangan, hot seat dll). Pelajar • Main peranan 5 – TP6)
• Ujian bulanan/Assesment
global. kelompok cemerlang boleh diguna • Kelompok sederhana (TP
• Kelompok Sederhana: test. 4)
sebagai tutor/PRS kepada kelompok • Ujian pengesanan topikal.
• Peperiksaan (Pertengahan • Kelompok lemah (TP3)
Menghuraikan 4 faktor lemah/sederhana.
tahun/akhir tahun)
berlakunya pemanasan Kelompok Sederhana: Perbincangan • Senarai semak – Penilaian
kumpulan dan gallery walk) dll.
global. kendiri.
• Kelompok lemah: Kelompok lemah : Perbincangan • Penilaian rakan sebaya
berpasangan – Think Pare Share
Mengenalpasti dan dengan kelompok cemerlang atau
sederhana, aktiviti memadankan
menamakan 3 faktor gambar dengan pernyataan yang
diberi dll.
berlakunya pemanasan

global.

3.2.3 PEMBELAJARAN TERBEZA BAGAIMANA MELAKSANAKAN PEMBELAJARAN TERBEZA?

3. Menyediakan bahan pembelajaran dan tugasan yang berbeza antara kelompok murid:

Bahan Pembelajaran Soalan Tugasan

DISESUAIKAN MENGIKUT KELOMPOK GURU MENYEDIAKAN SOALAN TUGASAN YANG
KEBOLEHUPAYAAN MURID . CONTOHNYA: BERBEZA MENGIKUT KELOMPOK PELAJAR DARIPADA

Kelompok Cemerlang: SEGI KUALITI DAN KUANTITI SOALAN

• Teks penuh KELOMPOK CEMERLANG – Kemahiran Berfikir Aras Tinggi – KBAT:
• Bahan digital/Maya seperti laman sesawang secara
• Mencipta
terbuka.
• Bahan mentah yang belum diproses • Menilai
• Dll yang difikirkan sesuai yang boleh mencabar
• Menganalisis. LOTS (KBAR) HOTS (KBAT)
daya fikir yang tinggi dalam kalangan murid. • Mengaplikasi

Kelompok Sederhana/Lemah KELOMPOK SEDERHANA  TAHU  APLIKASI
 Menganalisis FAHAM  ANALISIS
 Ringkasan Teks  Mengaplikasi INGAT  MENILAI
 Bahan maujud seperti bahan bergambar dan  Memahami LUAHKAN  KREATIF/CIPTA

model KELOMPOK LEMAH
 Bahan mentah separa siap atau sudah siap.  Memahami
 Megentahui
 Bahan digital/Maya yang sudah dipilih oleh guru.

 Dll yang difikirkan sesuai dengan aras
kebolehupayaan murid.

3.2.3 PEMBELAJARAN TERBEZA

CONTOH PEMBELAJARAN TERBEZA DARIPADA SEGI KANDUNGAN (KEMAHIRAN) – PROSES – HASIL (PRODUK)

Pembelajaran terbeza dari segi kandungan adalah apabila kandungan yang diberikan berbeza mengikut tahap murid.
Contohnya (Aspek Kemahiran). Murid boleh mencari isi penting berdasarkan petikan yang diberi.
1. Murid pandai/sederhana diberikan teks biodata Datuk Lee Chong Wei. Teksnya lebih panjang serta banyak info
yang diberikan (3 perenggan).
2. Murid lemah pula diberikan biodata Datuk Lee Chong Wei yang lebih ringkas (2 perenggan).

Pembelajaran terbeza dari segi proses pula adalah murid melakukan aktiviti yang sama tetapi melalui proses yang
berbeza.
1. Murid pandai/sederhana mencari isi penting dengan aktiviti think pair share.
2. Murid lemah pula mencari isi penting dengan menggariskan isi-isi penting.

Pembelajaran terbeza dari segi produk pula memerlukan murid berlainan menghasilkan produk yang berlainan.
1. Murid pandai/sederhana membuat peta minda atau rumusan untuk menerangkan isi-isi penting.
2. Murid lemah membuat jadual senarai isi penting.

3. 3 HOME BASED LEARNING
(PdPR)

3.3 Pembelajaran dan Pemudahcaraan (PdPc) Home Based Learning (PdPR)
3.3.1: Pembelajaran Melalui On Line (Digital Tool Aplication)
3.3.2: Pembelajaran Melalui Off Line dan Off Site
3.3.3: Pembelajaran Melalui Modul Kendiri Berstruktur Dan Berasaskan
Projek (Project Based Learning (PBL)

105

3.3 HOME BASED LEARNING (PdPR)

3.3 HOME BASED LEARNING (PdPR)

3.3 HOME BASED LEARNING (PdPR)

3.3 HOME BASED LEARNING (PdPR)

3.3 HOME BASED LEARNING (PdPR)

3.3.1 PdPR MELALUI ON LINE (DALAM TALIAN) MENGGUNAKAN APLIKASI DIGITAL TOOL

3.3.1 PdPR MELALUI ON LINE MENGGUNAKAN APLIKASI DIGITAL TOOL

3.3.2 PdPR MELALUI OFF LINE (LUAR TALIAN) dan OFF SITE

3.3.3 PdPR MELALUI MODUL KENDIRI BERSTRUKTUR

3.3.3 PdPR MELALUI KAEDAH PROJECT BASED LEARNING (PBL)

3.3.3 PdPR MELALUI KAEDAH PROJECT BASED LEARNING (PBL)

KONSEP PEMBELAJARAN BERASASKAN PROJEK

 Kementerian Pelajaran Malaysia (2006) mentafsirkan Pembelajaran
Berasaskan Projek sebagai model aktiviti yang keluar daripada
amalan bilik darjah yang biasa dan banyak melibatkan gabungan
antara disiplin ilmu.

 Mengikut Poh (2003), projek ditakrifkan sebagai tugas, pembinaan
atau siasatan yang teratur yang akan menjurus kepada matlamat
yang spesifik.

 Kaedah ini melibatkan penerokaan ilmu melalui pemerhatian serta
kajian di lapangan atau dunia sebenar sehingga terhasilnya

PRODUK.

3.3.3 PdPR MELALUI KAEDAH PROJECT BASED LEARNING (PBL)

9. Guru bertindak 10. Dihargai oleh 1. Ilmu diperolehi
sebagai semua pihak melalui cara

pembimbing/ Pembelajaran yang 2. Berorientasikan
fasilitator pelbagai dunia sebenar

8. CIRI CIRI (konteksual – real
PEMBELAJARAN world)
Kebertanggungjawaban BERASASKAN
yang tinggi 3. Menggalakkan
PROJEK KBAT (Kemahiran
(pembelajaran kendiri) Berfikir Aras Tinggi)

7. Pelbagai mod 4. Menggunakan
komunikasi pengalaman sebenar
digunakan
(Hands on)

6. Menggabungjalinkan elemen 6C 5. Merentas
kurikulum (pelbagai

disiplin ilmu)

3.3.3 PdPR MELALUI KAEDAH PROJECT BASED LEARNING (PBL)

KITARAN PEMBELAJARAN  Guru menyediakan visi, struktur dan rekabentuk PBL
BERASASKAN PROJEK (PBL)
untuk membantu murid menguasai pengentahuan
Menetapkan
Halatuju Projek dan kemahiran yang diperlukan. Tiga elemen penting

penetapan halatuju projek iaitu:
 Produk yang akan dihasilkan mestilah bermakna,

berfikrah dan bermanfaat.
 Bentuk penilaian yang akan digunakan untuk proses

pembelajaran dan untuk penilaian produk.
 Aktiviti pembelajaran yang autentik.

Merangka Soalan  Guru merangka SPI supaya menggerakkan daya fikir
Pencetus Idea (SPi)
murid untuk tahu, faham dan buat projek PBL.
 SPI mestilah meliputi soalan Kemahiran Berfikir Aras

Rendah (KBAR) dan Soalan Berfikir Aras Tinggi (KBAT).
 Murid perlu mencari jawapan, mensintesiskan dan

menilai maklumat berdasarkan SPI yang diberi yang

berkaitan dengan isu konteksual dan kehidupan

sebenar.

3.3.3 PdPR MELALUI KAEDAH PROJECT BASED LEARNING (PBL)

KITARAN PEMBELAJARAN  Ada 2 jenis Pentaksiran PBL perlu dirancang terlebih
BERASASKAN PROJEK (PBL)
dahulu oleh guru yang merangkumi PENTAKSIRAN
Merancang
Pentaksiran PBL) UNTUK PROSES PEMBELAJARAN dan PENTAKSIRAN

UNTUK PRODUK YANG DIHASILKAN.
 Pentaksiran untuk proses pembelajaran

menggunakan skala/tahap sepertimana dalam

standard prestasi DSKP manakala pentaksiran untuk

produk boleh menggunakan skor markah yang

direkabentuk oleh guru.
 Rubrik penskoran dan tahap pencapaian perlu

diperincikan oleh guru yang memasukkan kompetensi

pembelajaran bermakna (6C)
 Murid perlu dimaklumkan tentang aspek dan rubrik

penilaian dalam proses pembelajaran yang dialami

dan produk yang dihasilkan.
 Guru perlu membimbing murid untuk memperolehi

skor dan tahap yang maksima dan sebaiknya ganjaran

diberikan.

3.3.3 PdPR MELALUI KAEDAH PROJECT BASED LEARNING (PBL)

KITARAN PEMBELAJARAN  Meliputi usaha guru untuk mengenalpasti keperluan
BERASASKAN PROJEK (PBL)
untuk menjayakan PBL, merancang aktiviti PdPc
Pemetaan Projek
dalam PBL, peruntukan masa dan penyediaan

sumber. Perancangan pemetaan projek meliputi:
 Menyediakan jadual perlaksanaan dan aktiviti murid

sebelum, semasa dan selepas projek (PBL)
 Menguruskan tugasan dan aktiviti (kumpulan dan

personel/guru guru lain yang terlibat sebagai

penyelia/pembimbing projek.
 Keperluan logistik, pengurusan surat menyurat dll jika

perlu.
 Bahan sumber yang diperlukan – sumber primer dan

sumber sekunder seperti keperluan soal selidik dan

responden (jika perlu)
 Keperluan penghasilan produk dan penilaian produk.

3.3.3 PdPR MELALUI KAEDAH PROJECT BASED LEARNING (PBL)

KITARAN PEMBELAJARAN  Meliputi kemahiran guru untuk membimbing murid
BERASASKAN PROJEK (PBL) menjayakan PBL yang telah dirancang.

Pengurusan  Murid dilibat urus bersama sama dengan guru dalam
Perlaksanaan Projek perancangan, perlaksanaan dan penilaian projek yang
dibuat.

 Refleksi bersama: Kaedah coaching and mentoring
antara guru dengan murid amat sesuai diterapkan
dalam konteks percambahan dan perkongsian idea

supaya produk yang dihasilkan benar benar
bermakna dan bermanfaat.

PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

3. 4
PENTAKSIRAN
BILIK DARJAH

3.4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH TIGA JENIS PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)

1. PENTAKSIRAN UNTUK PEMBELAJARAN (Assessment FOR Learning)

 Bertujuan membantu guru mengenal pasti tahap pembelajaran murid

dan keberkesanan pengajarannya. Contoh menguji pencapaian

•Assessment objektif pembelajaran (OP) dan kriteria kejayaan (KK) dalam PdPc guru.
FOR
 Hal ini akan membantu guru mengubah suai aktiviti PdPc dalam three part
•Learning
•(FORMATIF) lesson supaya sesuai dengan kebolehupayaan murid

 Melalui kaedah soal jawab, kuiz (kahoot dan quizizz), komen di parking lot dll.

 Direkod dalam RPH guru (bahagian refleksi)

•Assessment 2. PENTAKSIRAN SEBAGAI PEMBELAJARAN (Assessment AS learning)
AS
 Mentaksir perkembangan dan tahap pencapaian (TP) murid secara berterusan.
•Learning
 Bertujuan memberi ruang kepada murid untuk mengetahui tahap
•(FORMATIF)
pencapaian masing-masing berdasarkan standard prestasi dalam DSKP.
Assessment
 Murid buat pentaksiran kendiri dan rakan sebaya melalui; menyiapkan tugasan
•OF
amali/kerja projek, main peranan, kuiz, lembaran kerja, kerja kursus,
•Learning
persembahan berkumpulan dll.
•SUMATIF
 Direkodkan dalam templete PBD . Pelaporan 2 kali setahun
Note: Assessment As Learning dan Of Learning digunakan
dalam dialog kemenjadian murid dengan parents 3. PENTAKSIRAN TENTANG PEMBELAJARAN (Assessment OF learning)

 Mentaksir prestasi murid pada akhir unit pembelajaran – penggal/

semester/bulanan atau tahunan seperti ujian bulanan, pertengahan tahun, akhir

tahun dll.
 Dinilai dalam bentuk skor markah dan gred pencapaian.
 Melalui siri ujian /peperiksaan secara berkala
 Direkodkan dalam sistem analisis peperiksaan (SAPS)

3.4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH PERBEZAAN PBD : FORMATIF vs SUMATIF

PERBEZAAN

Sebahagian drp PdPc (Three Berlaku pada akhir suatu tempoh
Part Lesson : Akhir PdPc) pembelajaran/akhir topik – contoh
ujian bulanan/penggal/tahunan
Pelaporan dalam bentuk
deskriptif (Tahap Penguasaan) Pelaporan dalam bentuk
kuantitatif skor markah/gred
Dilaksanakan secara
Berkala/mengikut topik/ bulanan/
berterusan semasa PdPc Penggal/semester

Maklumat menunjukkan Tahap Maklumat menunjukkan
Pencapaian Murid (TP 1 hingga 6) pencapaian murid melalui skor
berdasarkan standard prestasi dalam markah dan gred
DSKP

Tindakan susulan memperbaiki tahap Tindakan susulan memperbaiki pencapaian
pencapaian secara berterusan semasa skor/gred melalui pemulihan, pengukuhan,
PdPc. Murid dibimbing sehingga TP6 pengayaan

3.4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH TAHAP PENGUASAAN (TP) DALAM PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) : FORMATIF

PENCAPAIAN TAHAP PENGUASAAN AKAN DIREKOD DAN
DILAPORKAN DALAM TEMPLAT PBD . (Pelaporan 2 kali setahun)

3.4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

KAEDAH PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)

ASPEK YANG CONTOH ASPEK YANG KAEDAH/INSTRUMEN
DITAKSIR: PENTAKSIRAN:
DITAKSIR: •••••••••••••KKKKKPKKAKKSKieeeeeeeeeeemknmmmmmmmmmsaaigphaaaaaaaaaleaahhhhhhhhhdnntiiiiiiiiiaatrrrrrrrrranaaaaaaaaannhnnnnnnnnniladuabakmbmIbbdaiaCemeeeeanmnTeaprrbrrannksfbfiuiimoleigakkripicsnhii(prurriehaiaailrkknaaslgrrnaatdaeiitndafsaiassntniofsno)ft skill
(Lisan, Bertulis, Pemerhatian)
Pelbagai aspek boleh
••••C••oLPKPKUaeeeujniprrriaztsjboaneoidrnmapbahcnrenbanorknasjtyeehgourkaaaaljinnals:(Pjdka(rbuwaoenrjasercbupcesterrBibtaaes,nedgdrkaLemelaaanr,ning)
ditaksir melalui PBD
secara holistik (IQ, SQ lakonan , syarahan, pengacaraan dll)

dan EQ). Aspek nilai dan •Gerakerja berkumpulan
•Permainan/Gamifikasi
kompetensi (soft skill) •Main peranan
yang amat diperlukan •Ujian lisan
•Ujian kecergasan
dalam pendidikan masa •Dll yang sesuai dengan tahap
kini (Education 4.0)
kebolehupayaan murid
disamping perkembangan

kognitif, afektif dan
psikomotor sepertimana

yang dinyatakan dalam

DSKP (Dokumen

Standard Kurikulum dan

Pentaksiran)

3.4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH PERLAKSANAAN PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) DALAM PdPc : FORMATIF

PBD Dilaksanakan Dalam Semua Mata Pelajaran Berdasarkan Standard Prestasi
Yang Ada Dalam DSKP

Proses PdP Instrumen Pentaksiran Tahap Penguasaan

Aktiviti pembelajaran Kaedah dan instrumen TP 1 - TP 6
(menepati kurikulum pentaksiran pelbagai
• Merujuk standard
dan PAK 21) • Kuiz prestasi dinyatakan
• Kerja projek dalam kurikulum
Tugasan individu atau • Portfolio
kumpulan, sumbang • Ujian bulanan • Menggunakan
saran, debat, sketsa, • Peperiksaan pertimbangan
pembentangan multi • Penilaian kendiri profesional untuk
media, projek atau • Refleksi kendiri menetapkan tahap
aktiviti mengeksperimen • Penilaian rakan penguasaan murid

sebaya

127

3.4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH PERLAKSANAAN PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) DALAM PdPc : FORMATIF

TINDAKAN SUSULAN

MERANCANG PdP & MELAKSANAKAN PdP PENTAKSIRAN MEREKOD & MELAPOR TAHAP
MENYEDIAKAN MENGANALISIS PENGUASAAN
INSTRUMEN • Selari dengan • Kaedah
PENTAKSIRAN SK & SP yang pentaksiran: • Merekod status
telah dipilih Pemerhatian, perkembangan
• Mengenal pasti SK & lisan atau murid mengikut
penulisan kreativiti guru
SP Tidak
• Merekod dalam
• Menentukan objektif dokumen seperti
rekod mengajar,
• Mengenal pasti buku catatan
guru, senarai
instrumen pentaksiran semak & templat Ya
pelaporan (Excel)

berdasarkan aktiviti

yang dirancang Melepasi tahap
penguasaan
• Menentukan strategi minimum TP3

pengajaran dan kaedah

pentaksiran

• Menyediakan instrumen

mengikut keupayaan

murid 128

3.4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH PERLAKSANAAN PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) DALAM PdPc :
FORMATIF

(Pertimbangan Profesional )

Asas kepada Pertimbangan Profesional

• Memerlukan guru membuat keputusan berdasarkan analisis dan rumusan maklumat
terhadap pembelajaran murid yang merangkumi pengetahuan, kemahiran dan nilai

secara beretika dan bertanggungjawab

• Merupakan satu proses berterusan sepanjang PdP

Keperluan utama kepada pertimbangan profesional

• Menentukan Tahap Penguasaan (TP) berdasarkan Standard Prestasi bagi setiap kelompok
Standard Kandungan dan Standard Pembelajaran.

• Menentukan Tahap Penguasaan Keseluruhan dalam mata pelajaran bagi melapor keputusan
pentaksiran akhir tahun.

129

PERLAKSANAAN PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) DALAM PdPc :

3.4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH FORMATIF
( Perekodan dan Pelaporan PBD )

01 Melaporkan dalam bentuk tahap penguasaan (TP)
02 Merujuk standard prestasi (DSKP)
03 Merujuk hasil kerja dan penguasaan murid

04 Menggunakan pertimbangan profesional guru

05 Menggunakan templat Excel (luar talian)
06 Membuat pelaporan dua kali setahun

PERLAKSANAAN PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) DALAM PdPc :

3.4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH FORMATIF

( Perekodan dan Pelaporan PBD )

Tahap 1 Murid tahu perkara asas atau boleh melakukan kemahiran asas atau
memberi respons terhadap perkara yang asas
Tahu
Murid menunjukkan kefahaman dengan menjelaskan sesuatu perkara
Tahap 2 yang dipelajari dalam bentuk komunikasi

Tahu dan faham Murid menggunakan pengetahuan untuk melaksanakan sesuatu
kemahiran pada suatu situasi
Tahap 3
Murid menggunakan pengetahuan dan melaksanakan sesuatu kemahiran
Tahu, faham dan boleh buat dengan beradab iaitu mengikut prosedur atau secara analitik dan sistematik

Tahap 4 Murid menggunakan pengetahuan dan melaksanakan sesuatu kemahiran
pada situasi baharu dengan mengikut prosedur atau secara sistematik serta
Tahu, faham dan boleh buat tekal dan bersikap positif
dengan beradab
Murid berupaya menggunakan pengetahuan dan kemahiran sedia ada
Tahap 5 untuk digunakan pada situasi baharu secara sistematik, bersikap positif,
kreatif dan inovatif dalam penghasilan idea baharu serta boleh dicontohi
Tahu, faham dan boleh buat
dengan beradab terpuji

Tahap 6

Tahu, faham dan boleh buat
dengan beradab mithali

Pejabat Pendidikan
Daerah Maran,
26500 Maran,
Pahang.

THANK
YOU!

Di sediakan Oleh : Tuan Haji Rusly bin Musa. SIP + PPD Maran, Pahang.

019 - 9060685


Click to View FlipBook Version