The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by Free Hunterz, 2021-01-17 20:20:49

PENJAJARAN KURIKULUM 2.0 SKKT

PENJAJARAN KURIKULUM 2.0 SKKT

3.2.1 PAK 21 DAN PEMBELAJARAN BERMAKNA

ENAM ELEMEN PEMBELAJARAN BERMAKNA

3.2.1 PAK 21 DAN PEMBELAJARAN BERMAKNA

3.2.1 PAK 21 DAN PEMBELAJARAN BERMAKNA

3.2.1 PAK 21 DAN PEMBELAJARAN BERMAKNA

3.2.1 PAK 21 DAN PEMBELAJARAN BERMAKNA

Merekabentuk RPH PAK 21 dan Pembelajaran Bermakna

3.2.1 PAK 21 DAN PEMBELAJARAN BERMAKNA

Panduan Merekabentuk RPH PAK 21 dan Pembelajaran Bermakna

3.2.1 PAK 21 DAN 1 2
PEMBELAJARAN 4
BERMAKNA 3
11
8 10 5
12 6
7
9

3.2.1 PAK 21 DAN PEMBELAJARAN BERMAKNA

3. MEMILIH DAN MERANCANG AKTIVITI MURID: CONTOHNYA:

 Idea rush

 Round Table

 Mind and combine

 Think Pare Share

 Gallery Walk

 Hot Seat

 Role Play RUJUK TOOL KIT PAK 21 – IB WORLD
 Share and Turn SCHOOL ( ADA 106 JENIS AKTIVITI MURID)
 Rally Robin

 Stay – Stray

 Fan and Pick

 Brainstorming

 Bus Stop

 Consultans Line

 Forum Discussion

 Graphic Orgaiser

 Prensentation

 Dll bentuk gamifikasi yang sesuai . Antaranya Aplikasi Digital Tool seperti

(Kahoot, Quizizz, ZipGrade, Zappar, Tarsia, Quizlet, Pocket, Plikers, Padlet,

Google Classroom, edmodo, Dropbox, ClassDojo)

3.2.1 PAK 21 DAN PEMBELAJARAN BERMAKNA
ELEMEN KBAT (Kemahiran Berfikir Aras Tinggi) DALAM PdPc BERMAKNA

Elemen KBAT perlu dirancang untuk LOTS (KBAR) HOTS (KBAT)
diterapkan dalam aktiviti murid , soal
jawab dan juga pentaksiran. Ia sangat  TAHU  APLIKASI
penting untuk menggerakkan daya fikir FAHAM  ANALISIS
murid di peringkat: INGAT  MENILAI
LUAHKAN  MENCIPTA
 Mengaplikasi
 Menganalisis
 Menilai
 Mencipta
(Perlu dirancangkan soalan KBAT
mengikut darjah keupayaan murid
(Pembelajaran Terbeza)

59

3.2.1 PAK 21 DAN PEMBELAJARAN BERMAKNA

SENARAI KATA KERJA/KATA TUGAS SOALAN MENGIKUT ARAS KBAR DAN KBAT

ARAS

Tahap ARAS 1 (KBAR) ARAS 2 (KBAT) ARAS 3 (KBAT)
Pemikiran (RENDAH) (SEDERHANA) (TINGGI)

Tahap Mengingat Memahami Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
Operasi
Kognitif TAHU, INGAT & FAHAM & GUNA & CERAKIN & SALING PRO – KONTRA & IDEA BARU –
LUAH KEMBALI TERANGKAN/ SELESAIKAN
Kata JELASKAN KAITAN JUSTIFIKASI CADANG &
kerja/Kata
Tugas Dalam RAMAL
Soalan,
Aktiviti Menyenaraikan Menghuraikan Menunjukkan Mencerakin Justifikasi Meramalkan
murid, Mengenal pasti Perihalkan Membuktikan Membezakan Memilih Menggubah
Objektif Menamakan Menerangkan Menentukan Memeriksa Membuat Merancang
Pembelajara Menyatakan Menjelaskan Menggunakan Membanding keputusan Membina
n (OP) dan Memadankan Memberi contoh Melengkapkan Menyusun (sekuen) Memberi alasan Mencadangkan
Kriteria Mentakrifkan Meringkaskan Menunjuk cara Menghubungkaitkan Membincangkan Menjana idea
Kejayaan Mengelaskan Melakarkan Melukis Menggabungkan Membuat Menyediakan
(KK) Mendefinasikan Menterjemah Melakar Mentafsir kesimpulan Menyusun semula
Dll Dll Mengguna pakai Memberikan sebab Mempertahankan Merumuskan
Melaksana (mengapakah) Menyokong Menghasilkan
Melakonkan Dll Menentukan Mereka bentuk
Dll Keutamaan
Wajar/tak wajar
Patut/tak patut
Dll

3.2.1 PAK 21 DAN PEMBELAJARAN BERMAKNA
PENGGUNAAN PETA PEMIKIRAN DALAM PdPc : 8 JENIS PETA PEMIKIRAN ( I – Think)

3.2.1 PAK 21 DAN PEMBELAJARAN BERMAKNA

ELEMEN 6C:

Berdasarkan perancangan PdPc dan aktiviti

murid yang dijalankan nyatakan elemen 6C yang

boleh dihasilkan: RUJUK
 Character (Sahsiah). KEPADA
 Citizenship (Kewarganegaraan), RUBRIK
 Collaboration (Kolaborasi), PEMBELAJARA
 Communication (Komunikasi), N BERMAKNA
 Creativity (Kreativiti),
 Critical Thinking (Pemikiran Kritis). (6C)

One approach to bring PAK21 to life in
classrooms :

Flipped Classroom

3.2.2 FLIPPED CLASSROOM

3.2.2 FLIPPED CLASSROOM

… strategi pedagogi di mana murid diperkenalkan

dengan kandungan pelajaran sebelum
pembelajaran bermula atau di luar bilik darjah

dan murid menggunakan pengetahuan tersebut

semasa aktiviti di dalam kelas

… kaedah pengajaran dan pembelajaran
yang paling sesuai bagi strategi ini adalah

kombinasi blended learning dan differentiated learning

Flipped Interaksi bersemuka Fokus kepada murid
Classroom yang digabungkan yang berbeza tahap
pembelajaran kendiri penguasaan melalui
? aktiviti pembelajaran
menggunakan
teknologi terbeza mengikut
kesesuaian mereka

Bagaimana Flipped ? 3.2.2 FLIPPED CLASSROOM
laksana Classroom
• Guru merakam bahan pembelajaran/vedeo PdPc
• Guru menyediakan bahan pembelajaran dan berkongsi dengan murid sebelum
bagi aktiviti dalam kelas pembelajaran bermula, atau mengarahkan murid
membuat pembacaan bahan yang ditetapkan
• Murid mendengar guru mengajar dan
mengambil nota • Murid menonton vedeo PdPc / mendengar
rakaman kandungan pelajaran sebelum hadir ke
• Murid melakukan kerja rumah bagi kelas
membuktikan kefahaman kepada apa yang
diajar guru • Di dalam kelas murid melakukan aplikasi
pengetahuan dan melakukan banyak aktiviti KBAT
+
• Murid dibimbing dan disokong oleh guru dan
rakan sebaya

+

KELAS FLIPPED
TRADISIONAL
CLASSROOM

18

3.2.2 FLIPPED CLASSROOM

Kaedah Perlaksanaan:

 Guru menghantar rakaman vedeo PdPc mengikut topik yang akan diajar dan tugasan kepada murid melalui digital tool seperti
google classroom, telegram, Whatshapp, Blog dll.

 Murid meneliti rakaman vedeo PdPc, mempelajari dan melaksanakan tugasan yang disediakan oleh guru berdasarkan rakaman
vedeo yang diberikan sebelum PdPc di dalam kelas berlangsung. Dikenali sebagai Home Based Learning.

 Di dalam kelas – Guru dan murid melaksanakan perbincangan, tutorial,pembentangan dan bimbingan berdasarkan apa yang telah
dibuat oleh murid sebelumnya. Di dalam kelas bukan lagi melaksanakan proses PdPc sepertimana biasa ( Kelas Tradisional)

3.2.2 FLIPPED CLASSROOM Note:

Kelebihan Penggunaan Video  Setiap panatia matapelajaran

Penggunaan video boleh menggalakkan perkembangan kreatif perlu mencari dan
dan kritikal. Melalui video, murid-murid boleh membayangkan
sesuatu yang berlaku dalam realiti kehidupan. Misalnya mengumpulkan rakaman
perubahan fizikal sesuatu haiwan,cara haiwan membiak dan
sebagainya. Ia dapat merangsang deria-deria individu di samping vedeo PdPc khususnya dalam
menyediakan pengalaman sebenar.
tempoh PdPR untuk dijadikan
Penggunaan video dapat disaksikan berkali-kali sehingga sampai
ke peringkat penguasaan. sebagai Bank Vedeo PdPc

Video senang dirakam dan dimainkan semula. Oleh itu, murid- mengikut tajuk.
murid lemah dapat mengimbas kembali pembelajaran tersebut
pada bila-bila masa sahaja.  Atau guru guru dalam panatia

berkongsi menyediakan

rakaman vedeo PdPc masing

masing untuk dijadikan

koleksi yang akan diguna

dalam Flipped Classroom

3.2.2 FLIPPED CLASSROOM ?

Bagaimana Flipped
laksana Classroom

PELIBATAN MURID F lexible Environment
L earning Culture
FL IP I ntentional Content
P rofessional Educators
PILLARS OF FLIPPED LEARNING

3.2.2 FLIPPED CLASSROOM

How to Flipped ?
implement Classroom

F lexible Environment L earning Culture

Flipped learning allows for a variety of learning modes; educators often In the traditional teacher-centered model, the teacher is the primary
physically rearrange their learning spaces to accommodate a lesson or source of information. By contrast, the Flipped Learning model
unit, to support either group work or independent study. They create deliberately shifts instruction to a learner-centered approach, where in-
flexible spaces in which students choose when and where they learn. class time is dedicated to exploring topics in greater depth and
Furthermore, educators who flip their classes are flexible in their creating rich learning opportunities. As a result, students are actively
expectations of student timelines for learning and in their assessments of involved in knowledge construction as they participate in and evaluate
student learning their learning in a manner that is personally meaningful.

I ntentional Content P rofessional Educators

Flipped Learning Educators continually think about how they can use The role of a Professional Educator is even more important, and often
the Flipped Learning model to help students develop conceptual more demanding, in a Flipped Classroom than in a traditional one.
understanding, as well as procedural fluency. They determine what they During class time, they continually observe their students, providing
need to teach and what materials students should explore on their own. them with feedback relevant in the moment, and assessing their work.
Educators use Intentional Content to maximise classroom time in order Professional Educators are reflective in their practice, connect with
to adopt methods of student-centered, active learning strategies, each other to improve their instruction, accept constructive criticism,
depending on grade level and subject matter. and tolerate controlled chaos in their classrooms. While Professional
Educators take on less visibly prominent roles in a flipped classroom,
they remain the essential ingredient that enables Flipped Learning to
occur.

3.2.3 PEMBELAJARAN TERBEZA

Konsep Pembelajaran Terbeza

Pembelajaran Terbeza merupakan suatu pendekatan menyeluruh dan fleksibel.
Pendekatan ini melibatkan perancangan, persediaan dan penyampaian pengajaran untuk
disesuaikan dengan keupayaan murid yang pelbagai di dalam bilik darjah. Pembelajaran
Terbeza terdiri dari tiga elemen iaitu kandungan, proses dan produk (hasil).
Pembelajaran terbeza mengambil kira tahap keupayaan pembelajaran murid, kesediaan, gaya
pembelajaran, jenis kecerdasan, kecenderungan dan minat murid sekali gus murid belajar secara
optimum mengikut aras atau situasi.

Pembelajaran Terbeza bermaksud murid belajar secara optimum mengikut aras atau situasi
murid. Pembelajaran Terbeza mengambil kira tahap pembelajaran murid, kecenderungan serta
kemampuan pembelajaran. Dalam sesuatu PdPc adalah perlu untuk pembelajaran terbeza ini
berlaku supaya murid dapat mencapai objektif pembelajaran. Pembelajaran Terbeza mengambil
kira 3 aspek iaitu melalui kandungan, proses dan hasil. Ia dizahirkan melalui perancangan RPH
sehinggalah kepada perlaksanaan PdPc.

3.2.3 PEMBELAJARAN TERBEZA Pentaksiran yang berbeza daripada segi
jenis/alat dan kualitinya. Dalam
Tugasan yang diberi perlu konteks PBD misalnya, murid yang
adil dan saksama dengan cemerlang boleh disasarkan pada tahap
mengambil kira tahap penguasaan (TP) 5 atau 6, murid
kebolehupayaan dan sederhana (TP 4) dan murid yang
relevan kepada murid lemah (TP3)
(Not FIX FOR ALL)

Aktiviti Pembelajaran

yang berbeza mengikut Bahan Pembelajaran.

kemampuan murid. Perlu fleksibiliti

Peluang yang sama daripada segi

diberikan supaya tidak penyediaan bahan

ada murid yang tercicir mengikut keupayaan

dan terasing yang murid dalam kelas.

akhirnya menghasilkan Contohnya murid yang

pandai diberi teks

defisit pembelajaran penuh manakala murid

yang tinggi. Murid yang lemah diberi

dicabar mindanya ringkasan teks sahaja

berdasarkan keupayaan bergantung kepada

IQ, SQ dan EQ mereka. topik yang dipelajari.

3.2.3 PEMBELAJARAN TERBEZA KOMPONEN PEMBELAJARAN TERBEZA
KANDUNGAN

PROSES PRODUK

KANDUNGAN PROSES: PRODUK (HASIL):

Kandungan yang diberikan PROSES ialah bagaimana isi PRODUK ialah apa yang murid
berbeza mengikut tahap
keupayaan murid. kandungan dipelajari. hasilkan di akhir PdPC untuk

 Guru sepatutnya memberi menunjukkan penguasaan

terhadap tajuk yang telah

 Murid yang tidak mempunyai peluang kepada murid dipelajari. Ia boleh berupa ujian,

pengetahuan atau untuk Mempelajari sesuatu Laporan projek, atau aktiviti lain.

pengalaman dalam sesuatu tajuk mengikut cara dan  Guru boleh memberikan

tajuk, diberi tugasan pada kemampuan mereka. Setiap tugasan yang berbeza kepada

aras pemikiran yang rendah murid mempunyai cara dan murid berdasarkan tahap

(KBAR) keupayaan belajar yang kebolehupayaan murid dan

 Murid yang mempunyai berbeza. gaya pembelajaran mereka.

tahap penguasaan tinggi  Murid boleh memilih untuk  Not FIX FOR ALL

perlu menyelesaikan tugasan belajar secara

berbentuk KBAT individu, berpasangan atau

dalam kumpulan.

3.2.3 PEMBELAJARAN TERBEZA

KEPERLUAN ASAS YANG DIPERLUKAN GURU UNTUK MENJAYAKAN PEMBELAJARAN TERBEZA

ANALISIS Melalui pentaksiran sumatif ANALISIS Berdasarkan ujian Psikometrik
KEUPAYAAN Melalui pentaksiran formatif KENCEDERUNGAN (PPsi)

MURID Melalui aktiviti hands on MURID DALAM Analisis Invonteri Kecerdasan
PEMBELAJARAN Pelbagai (IKP)
ANALISIS Kelompok Murid Cemerlang
KEMAHIRAN Kelompok Murid Sederhana Analisis Invonteri Minat
Kelompok Murid Berpotensi Kerjaya (IMK)
MURID
Guru menganalisis  Adalah perlu diingat, pembelajaran terbeza tidak
membezakan kemahiran murid pandai/sederhana
sejauhmana murid dengan yang lemah. Kemahiran tetap sama yang
berbeza ialah kandungan, proses ataupun hasil.
berkemahiran dan
 Dengan adanya pembelajaran terbeza, semua murid
mampu melaksanakan diraikan. Semua murid mendapat peluang yang sama
untuk mencapai tahap optimum dalam pembelajaran.
tugasan yang diberikan.

3.2.3 PEMBELAJARAN TERBEZA

KAEDAH MERUNGKAI DAN
MERANGKAI DSKP
1. UNPACKING THE BAGAIMANA MELAKSANAKAN
PEMBELAJARAN TERBEZA?
CURRICULUM: Kaji pendekatan yang diguna untuk membina
standard kandungan dan kenalpastikan:
DSKP (Dokumen Standard
Kurikulum dan Pentaksiran) Jika pendekatan sistem – lihat daripada segi
saling kaitan dan jujukan antara topik/sub
perlu dirungkai dan topik. RPT yang dibina MESTILAH ikut urutan
dirangkaikan terlebih dahulu tersebut (mudah ke sukar)

dan dijadikan sebagai ASPEK YANG DIRUNGKAI Jika pendekatan tematik – Kenalpastikan topik
utama yang menjadi NADI kepada DSKP
Rancangan Pengajaran Dan DIRANGKAI tersebut. Topik ini perlu diajar dahulu dalam
RPT dan ia mungkin mengambil masa yang
Tahunan (RPT). lebih lama bergantung kepada darjah
kebolehupayaan murid. Topik topik yang lain
Bukan semua topik atau sub DALAM DSKP boleh diletakkan dihujung RPT yang mungkin
•••SSStttaaannndddaaarrrddd Kandungan boleh diajar secara Touch & Go atau Hit & Run.
topik yang ada dalam DSKP Pembelajaran
Prestasi.
akan diajar secara

mendalam bagi semua Kaji standard pembelajaran dan kenalpastikan
sedalam mana/sejauhmana sub sub topik di
kumpulan murid. Skop dan Ketiga tiga aspek ini disusun semula dalamnya akan diajar kepada murid. Adakah
mengikut keutamaan, kesesuaian semua murid akan mempelajari KESEMUA standard
kedalamannya diajar dan kebolehupayaan murid dan pembelajaran yang ditetapkan secara mendalam.
dijadikan Sebagai Rancangan Pertimbangan profesional perlu dibuat oleh guru
mengikut aras Pengajaran Tahunan (RPT) subjek secara berkumpulan dalam panatia dengan
masing masing. mengambil kira aras IQ, SQ dan EQ murid tanpa
kebolehupayaan murid. Ada meninggalkan pengentahuan dan kemahiran asas
yang WAJIB dipelajari.
topik yang diajar secara Kaji standard prestasi dan kenalpastikan ditahap
mana pencapaian harus diperolehi mengikut
Touch & Go atau Hit & Run kelompok murid. Misalnya murid yang cemerlang
(TP6), murid sederhana (TP4) dan murid lemah
dan ada topik yang diajar (TP3)

secara mendalam. Namun

begitu pengentahuan dan

kemahiran asas tidak

ditinggalkan.

3.2.3 PEMBELAJARAN TERBEZA BAGAIMANA MELAKSANAKAN PEMBELAJARAN TERBEZA?

2. Merancang Rancangan Pengajaran Harian (RPH) : Menyediakan RPH yang sama tetapi boleh digunakan untuk ketiga tiga
kelompok murid (cemerlang, sederhana, lemah). Di dalam RPH berkenaan MESTILAH menunjukkan perbezaan daripada segi:

Objektif Aktiviti Murid Pentaksiran Tahap Penguasaan
Pembelajaran/Kriteria
Contoh Aktiviti pembelajaran Kaedah dan instrumen TP 1 - TP 6
Kejayaan (menepati kurikulum dan PAK 21) pentaksiran pelbagai
• Merujuk standard prestasi
CONTOH • Kuiz dalam talian seperti dinyatakan dalam DSKP
KAHOOT dan Quiziz
• Kelompok Cemerlang: Kelompok Cemerlang: Aktiviti • Menggunakan
• Projek mudah pertimbangan profesional
Menjelaskan 6 faktor individu atau kumpulan seperti; • Laporan Folio secara untuk menetapkan tahap
penguasaan murid
berlakunya pemanasan sumbang saran, debat, berkumpulan.
• Permainan • Kelompok cemerlang (TP
pembentangan, hot seat dll). Pelajar • Main peranan 5 – TP6)
• Ujian bulanan/Assesment
global. kelompok cemerlang boleh diguna • Kelompok sederhana (TP
• Kelompok Sederhana: test. 4)
sebagai tutor/PRS kepada kelompok • Ujian pengesanan topikal.
• Peperiksaan (Pertengahan • Kelompok lemah (TP3)
Menghuraikan 4 faktor lemah/sederhana.
tahun/akhir tahun)
berlakunya pemanasan Kelompok Sederhana: Perbincangan • Senarai semak – Penilaian
kumpulan dan gallery walk) dll.
global. kendiri.
• Kelompok lemah: Kelompok lemah : Perbincangan • Penilaian rakan sebaya
berpasangan – Think Pare Share
Mengenalpasti dan dengan kelompok cemerlang atau
sederhana, aktiviti memadankan
menamakan 3 faktor gambar dengan pernyataan yang
diberi dll.
berlakunya pemanasan

global.

3.2.3 PEMBELAJARAN TERBEZA BAGAIMANA MELAKSANAKAN PEMBELAJARAN TERBEZA?

3. Menyediakan bahan pembelajaran dan tugasan yang berbeza antara kelompok murid:

Bahan Pembelajaran Soalan Tugasan

DISESUAIKAN MENGIKUT KELOMPOK GURU MENYEDIAKAN SOALAN TUGASAN YANG
KEBOLEHUPAYAAN MURID . CONTOHNYA: BERBEZA MENGIKUT KELOMPOK PELAJAR DARIPADA

Kelompok Cemerlang: SEGI KUALITI DAN KUANTITI SOALAN

• Teks penuh KELOMPOK CEMERLANG – Kemahiran Berfikir Aras Tinggi – KBAT:
• Bahan digital/Maya seperti laman sesawang secara
• Mencipta
terbuka.
• Bahan mentah yang belum diproses • Menilai
• Dll yang difikirkan sesuai yang boleh mencabar
• Menganalisis. LOTS (KBAR) HOTS (KBAT)
daya fikir yang tinggi dalam kalangan murid. • Mengaplikasi

Kelompok Sederhana/Lemah KELOMPOK SEDERHANA  TAHU  APLIKASI
 Menganalisis FAHAM  ANALISIS
 Ringkasan Teks  Mengaplikasi INGAT  MENILAI
 Bahan maujud seperti bahan bergambar dan  Memahami LUAHKAN  KREATIF/CIPTA

model KELOMPOK LEMAH
 Bahan mentah separa siap atau sudah siap.  Memahami
 Megentahui
 Bahan digital/Maya yang sudah dipilih oleh guru.

 Dll yang difikirkan sesuai dengan aras
kebolehupayaan murid.

3.2.3 PEMBELAJARAN TERBEZA

CONTOH PEMBELAJARAN TERBEZA DARIPADA SEGI KANDUNGAN (KEMAHIRAN) – PROSES – HASIL (PRODUK)

Pembelajaran terbeza dari segi kandungan adalah apabila kandungan yang diberikan berbeza mengikut tahap murid.
Contohnya (Aspek Kemahiran). Murid boleh mencari isi penting berdasarkan petikan yang diberi.
1. Murid pandai/sederhana diberikan teks biodata Datuk Lee Chong Wei. Teksnya lebih panjang serta banyak info
yang diberikan (3 perenggan).
2. Murid lemah pula diberikan biodata Datuk Lee Chong Wei yang lebih ringkas (2 perenggan).

Pembelajaran terbeza dari segi proses pula adalah murid melakukan aktiviti yang sama tetapi melalui proses yang
berbeza.
1. Murid pandai/sederhana mencari isi penting dengan aktiviti think pair share.
2. Murid lemah pula mencari isi penting dengan menggariskan isi-isi penting.

Pembelajaran terbeza dari segi produk pula memerlukan murid berlainan menghasilkan produk yang berlainan.
1. Murid pandai/sederhana membuat peta minda atau rumusan untuk menerangkan isi-isi penting.
2. Murid lemah membuat jadual senarai isi penting.

3. 3 HOME BASED LEARNING
(PdPR)

3.3 Pembelajaran dan Pemudahcaraan (PdPc) Home Based Learning (PdPR)
3.3.1: Pembelajaran Melalui On Line (Digital Tool Aplication)
3.3.2: Pembelajaran Melalui Off Line dan Off Site
3.3.3: Pembelajaran Melalui Modul Kendiri Berstruktur Dan Berasaskan
Projek (Project Based Learning (PBL)

78

3.3 HOME BASED LEARNING (PdPR)

3.3 HOME BASED LEARNING (PdPR)

3.3 HOME BASED LEARNING (PdPR)

3.3 HOME BASED LEARNING (PdPR)

3.3 HOME BASED LEARNING (PdPR)

3.3.1 PdPR MELALUI ON LINE (DALAM TALIAN) MENGGUNAKAN APLIKASI DIGITAL TOOL

3.3.1 PdPR MELALUI ON LINE MENGGUNAKAN APLIKASI DIGITAL TOOL

3.3.2 PdPR MELALUI OFF LINE (LUAR TALIAN) dan OFF SITE

3.3.3 PdPR MELALUI MODUL KENDIRI BERSTRUKTUR

3.3.3 PdPR MELALUI KAEDAH PROJECT BASED LEARNING (PBL)

3.3.3 PdPR MELALUI KAEDAH PROJECT BASED LEARNING (PBL)

KONSEP PEMBELAJARAN BERASASKAN PROJEK

 Kementerian Pelajaran Malaysia (2006) mentafsirkan Pembelajaran
Berasaskan Projek sebagai model aktiviti yang keluar daripada
amalan bilik darjah yang biasa dan banyak melibatkan gabungan
antara disiplin ilmu.

 Mengikut Poh (2003), projek ditakrifkan sebagai tugas, pembinaan
atau siasatan yang teratur yang akan menjurus kepada matlamat
yang spesifik.

 Kaedah ini melibatkan penerokaan ilmu melalui pemerhatian serta
kajian di lapangan atau dunia sebenar sehingga terhasilnya

PRODUK.

3.3.3 PdPR MELALUI KAEDAH PROJECT BASED LEARNING (PBL)

9. Guru bertindak 10. Dihargai oleh 1. Ilmu diperolehi
sebagai semua pihak melalui cara

pembimbing/ Pembelajaran yang 2. Berorientasikan
fasilitator pelbagai dunia sebenar

8. CIRI CIRI (konteksual – real
PEMBELAJARAN world)
Kebertanggungjawaban BERASASKAN
yang tinggi 3. Menggalakkan
PROJEK KBAT (Kemahiran
(pembelajaran kendiri) Berfikir Aras Tinggi)

7. Pelbagai mod 4. Menggunakan
komunikasi pengalaman sebenar
digunakan
(Hands on)

6. Menggabungjalinkan elemen 6C 5. Merentas
kurikulum (pelbagai

disiplin ilmu)

3.3.3 PdPR MELALUI KAEDAH PROJECT BASED LEARNING (PBL)

KITARAN PEMBELAJARAN  Guru menyediakan visi, struktur dan rekabentuk PBL
BERASASKAN PROJEK (PBL)
untuk membantu murid menguasai pengentahuan
Menetapkan
Halatuju Projek dan kemahiran yang diperlukan. Tiga elemen penting

penetapan halatuju projek iaitu:
 Produk yang akan dihasilkan mestilah bermakna,

berfikrah dan bermanfaat.
 Bentuk penilaian yang akan digunakan untuk proses

pembelajaran dan untuk penilaian produk.
 Aktiviti pembelajaran yang autentik.

Merangka Soalan  Guru merangka SPI supaya menggerakkan daya fikir
Pencetus Idea (SPi)
murid untuk tahu, faham dan buat projek PBL.
 SPI mestilah meliputi soalan Kemahiran Berfikir Aras

Rendah (KBAR) dan Soalan Berfikir Aras Tinggi (KBAT).
 Murid perlu mencari jawapan, mensintesiskan dan

menilai maklumat berdasarkan SPI yang diberi yang

berkaitan dengan isu konteksual dan kehidupan

sebenar.

3.3.3 PdPR MELALUI KAEDAH PROJECT BASED LEARNING (PBL)

KITARAN PEMBELAJARAN  Ada 2 jenis Pentaksiran PBL perlu dirancang terlebih
BERASASKAN PROJEK (PBL)
dahulu oleh guru yang merangkumi PENTAKSIRAN
Merancang
Pentaksiran PBL) UNTUK PROSES PEMBELAJARAN dan PENTAKSIRAN

UNTUK PRODUK YANG DIHASILKAN.
 Pentaksiran untuk proses pembelajaran

menggunakan skala/tahap sepertimana dalam

standard prestasi DSKP manakala pentaksiran untuk

produk boleh menggunakan skor markah yang

direkabentuk oleh guru.
 Rubrik penskoran dan tahap pencapaian perlu

diperincikan oleh guru yang memasukkan kompetensi

pembelajaran bermakna (6C)
 Murid perlu dimaklumkan tentang aspek dan rubrik

penilaian dalam proses pembelajaran yang dialami

dan produk yang dihasilkan.
 Guru perlu membimbing murid untuk memperolehi

skor dan tahap yang maksima dan sebaiknya ganjaran

diberikan.

3.3.3 PdPR MELALUI KAEDAH PROJECT BASED LEARNING (PBL)

KITARAN PEMBELAJARAN  Meliputi usaha guru untuk mengenalpasti keperluan
BERASASKAN PROJEK (PBL)
untuk menjayakan PBL, merancang aktiviti PdPc
Pemetaan Projek
dalam PBL, peruntukan masa dan penyediaan

sumber. Perancangan pemetaan projek meliputi:
 Menyediakan jadual perlaksanaan dan aktiviti murid

sebelum, semasa dan selepas projek (PBL)
 Menguruskan tugasan dan aktiviti (kumpulan dan

personel/guru guru lain yang terlibat sebagai

penyelia/pembimbing projek.
 Keperluan logistik, pengurusan surat menyurat dll jika

perlu.
 Bahan sumber yang diperlukan – sumber primer dan

sumber sekunder seperti keperluan soal selidik dan

responden (jika perlu)
 Keperluan penghasilan produk dan penilaian produk.

3.3.3 PdPR MELALUI KAEDAH PROJECT BASED LEARNING (PBL)

KITARAN PEMBELAJARAN  Meliputi kemahiran guru untuk membimbing murid
BERASASKAN PROJEK (PBL) menjayakan PBL yang telah dirancang.

Pengurusan  Murid dilibat urus bersama sama dengan guru dalam
Perlaksanaan Projek perancangan, perlaksanaan dan penilaian projek yang
dibuat.

 Refleksi bersama: Kaedah coaching and mentoring
antara guru dengan murid amat sesuai diterapkan
dalam konteks percambahan dan perkongsian idea

supaya produk yang dihasilkan benar benar
bermakna dan bermanfaat.

PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

3. 4
PENTAKSIRAN
BILIK DARJAH

3.4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH TIGA JENIS PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)

1. PENTAKSIRAN UNTUK PEMBELAJARAN (Assessment FOR Learning)

 Bertujuan membantu guru mengenal pasti tahap pembelajaran murid

dan keberkesanan pengajarannya. Contoh menguji pencapaian

•Assessment objektif pembelajaran (OP) dan kriteria kejayaan (KK) dalam PdPc guru.
FOR
 Hal ini akan membantu guru mengubah suai aktiviti PdPc dalam three part
•Learning
•(FORMATIF) lesson supaya sesuai dengan kebolehupayaan murid

 Melalui kaedah soal jawab, kuiz (kahoot dan quizizz), komen di parking lot dll.

 Direkod dalam RPH guru (bahagian refleksi)

•Assessment 2. PENTAKSIRAN SEBAGAI PEMBELAJARAN (Assessment AS learning)
AS
 Mentaksir perkembangan dan tahap pencapaian (TP) murid secara berterusan.
•Learning
 Bertujuan memberi ruang kepada murid untuk mengetahui tahap
•(FORMATIF)
pencapaian masing-masing berdasarkan standard prestasi dalam DSKP.
Assessment
 Murid buat pentaksiran kendiri dan rakan sebaya melalui; menyiapkan tugasan
•OF
amali/kerja projek, main peranan, kuiz, lembaran kerja, kerja kursus,
•Learning
persembahan berkumpulan dll.
•SUMATIF
 Direkodkan dalam templete PBD . Pelaporan 2 kali setahun
Note: Assessment As Learning dan Of Learning digunakan
dalam dialog kemenjadian murid dengan parents 3. PENTAKSIRAN TENTANG PEMBELAJARAN (Assessment OF learning)

 Mentaksir prestasi murid pada akhir unit pembelajaran – penggal/

semester/bulanan atau tahunan seperti ujian bulanan, pertengahan tahun, akhir

tahun dll.
 Dinilai dalam bentuk skor markah dan gred pencapaian.
 Melalui siri ujian /peperiksaan secara berkala
 Direkodkan dalam sistem analisis peperiksaan (SAPS)

3.4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH PERBEZAAN PBD : FORMATIF vs SUMATIF

PERBEZAAN

Sebahagian drp PdPc (Three Berlaku pada akhir suatu tempoh
Part Lesson : Akhir PdPc) pembelajaran/akhir topik – contoh
ujian bulanan/penggal/tahunan
Pelaporan dalam bentuk
deskriptif (Tahap Penguasaan) Pelaporan dalam bentuk
kuantitatif skor markah/gred
Dilaksanakan secara
Berkala/mengikut topik/ bulanan/
berterusan semasa PdPc Penggal/semester

Maklumat menunjukkan Tahap Maklumat menunjukkan
Pencapaian Murid (TP 1 hingga 6) pencapaian murid melalui skor
berdasarkan standard prestasi dalam markah dan gred
DSKP

Tindakan susulan memperbaiki tahap Tindakan susulan memperbaiki pencapaian
pencapaian secara berterusan semasa skor/gred melalui pemulihan, pengukuhan,
PdPc. Murid dibimbing sehingga TP6 pengayaan

3.4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH TAHAP PENGUASAAN (TP) DALAM PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) : FORMATIF

PENCAPAIAN TAHAP PENGUASAAN AKAN DIREKOD DAN
DILAPORKAN DALAM TEMPLAT PBD . (Pelaporan 2 kali setahun)

3.4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

KAEDAH PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)

ASPEK YANG CONTOH ASPEK YANG KAEDAH/INSTRUMEN
DITAKSIR: PENTAKSIRAN:
DITAKSIR: •••••••••••••KKKKKPKKAKKSKieeeeeeeeeeemknmmmmmmmmmsaaigphaaaaaaaaaleaahhhhhhhhhdnntiiiiiiiiiaatrrrrrrrrranaaaaaaaaannhnnnnnnnnniladuabakmbmIbbdaiaCemeeeeanmnTeaprrbrrannksfbfiuiimoleigakkripicsnhii(prurriehaiaailrkknaaslgrrnaatdaeiitndafsaiassntniofsno)ft skill
(Lisan, Bertulis, Pemerhatian)
Pelbagai aspek boleh
••••C••oLPKPKUaeeeujniprrriaztsjboaneoidrnmapbahcnrenbanorknasjtyeehgourkaaaaljinnals:(Pjdka(rbuwaoenrjasercbupcesterrBibtaaes,nedgdrkaLemelaaanr,ning)
ditaksir melalui PBD
secara holistik (IQ, SQ lakonan , syarahan, pengacaraan dll)

dan EQ). Aspek nilai dan •Gerakerja berkumpulan
•Permainan/Gamifikasi
kompetensi (soft skill) •Main peranan
yang amat diperlukan •Ujian lisan
•Ujian kecergasan
dalam pendidikan masa •Dll yang sesuai dengan tahap
kini (Education 4.0)
kebolehupayaan murid
disamping perkembangan

kognitif, afektif dan
psikomotor sepertimana

yang dinyatakan dalam

DSKP (Dokumen

Standard Kurikulum dan

Pentaksiran)

3.4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH PERLAKSANAAN PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) DALAM PdPc : FORMATIF

PBD Dilaksanakan Dalam Semua Mata Pelajaran Berdasarkan Standard Prestasi
Yang Ada Dalam DSKP

Proses PdP Instrumen Pentaksiran Tahap Penguasaan

Aktiviti pembelajaran Kaedah dan instrumen TP 1 - TP 6
(menepati kurikulum pentaksiran pelbagai
• Merujuk standard
dan PAK 21) • Kuiz prestasi dinyatakan
• Kerja projek dalam kurikulum
Tugasan individu atau • Portfolio
kumpulan, sumbang • Ujian bulanan • Menggunakan
saran, debat, sketsa, • Peperiksaan pertimbangan
pembentangan multi • Penilaian kendiri profesional untuk
media, projek atau • Refleksi kendiri menetapkan tahap
aktiviti mengeksperimen • Penilaian rakan penguasaan murid

sebaya

100


Click to View FlipBook Version