The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by iejart, 2021-11-30 19:12:15

MODUL 3

MODUL 3

MODUL 3

SEKOLAH KEBANGSAAN
JALAN PEGAWAI

PROGRAM TRANSFORMASI
SEKOLAH 2025
(TS25)



3.1 GURU SEBAGAI PERANCANG

TOOLKIT 3.1.1

Toolkit 3.1.1

PETIKAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Objektif Pembelajaran: (menurut model Kriteria Kejayaan.
ABCD)
Pada akhir pelajaran pelajar tingkatan 5 Uthman 1. Menyatakan lima isi penting karangan
(Audience) dapat: 2. Melakar peta i-think berkaitan lima isi

1. menyenaraikan lima isi karangan karangan di atas kertas A4
(Behaviour) di atas peta i-think 3. Melengkapkan jadual yang terdiri dari
(condition) dengan kemas (degree)
isi, huraian dan contoh
2. menjelas dan menghuraikan(behaviour) 4. Menghuraikan isi karangan
lima isi dengan penerangan dan contoh 5. Memberi contoh bagi setiap isi
yang sesuai di dalam jadual (condition)
dengan tepat (degree) penting
6. Menghasilkan satu karangan lengkap

Konsep Utama / Perbendaharaan Kata Bahan Bantu Belajar:
Video: “Upclose with Nicol David” -:
Utama:
1. Kosa Kata https://www.youtube.com/watch?v=kcp43
2. Keindahan bahasa
5dG3wY

Rangka Pengajaran Impak / Refleksi

Aktiviti 1. Secara berkumpulan dengan
menggunakan Idea Rush, pelajar
Permulaan menyenaraikan beberapa contoh
(Bahagian 1) sukan.

● Aktiviti untuk 2. Paparkan video (Peranan keluarga
menarik minat dalam menggalakkan pelajar
murid bersukan – contoh Datuk Nicol Ann
David)
● Memaklumkan
kepada murid 3. Minta pelajar nyatakan peranan yang
tentang OP dan dimainkan oleh ibu Nicole Ann David
KK dalam menggalakkannya bersukan?”

● Merangsang 4. Paparkan tajuk akan ditulis Karangan:
ingatan Peranan keluarga dalam
terhadap menggalakkan pelajar bersukan
pembelajaran
terdahulu 5. Minta persetujuan dan kesediaan
pelajar (menggunakan traffic light)
tentang tajuk tersebut.

6. Nyatakan OP dan kepada pelajar
supaya mereka mengetahui apa yang
mereka akan lakukan pada hari itu.

Aktiviti Utama 1. Secara One-Two-Group, minta pelajar Sesi percambahan fikiran-
sumbang saran tentang peranan sumbang saran.
● Penerangan keluarga dalam menggalakkan pelajar
kandungan bersukan. Pemikiran Inovatif-Peta
pembelajaran Pemikiran I-Think (Bubble
2. Minta pelajar memilih lima isi dari
● Contoh dan tunjuk hasil sumbang saran dan lakarkan Map:Peta Buih)
cara melalui Peta i-Think yang bersesuaian
untuk menunjukkannya. Teknik Menghuraikan Isi –
● Peluang membuat Teknik Imbakup
latihan 3. Guru semak semua peta i-think setiap
kumpulan. Strategi Pembelajaran
● Bimbingan dan Koperatif
maklum balas 4. Minta kumpulan pilih satu isi untuk
berterusan dihuraikan. Bincang dalam kumpulan
untuk mencapai satu persetujuan.
● Beri pelbagai gaya
pembelajaran 5. Guru meminta setiap kumpulan
menyatakan isi yang telah dipilih dan
● Cabaran memastikan tiada kumpulan yang
bersesuaian untuk akan menghuraikan isi yang sama
semua murid
6. Guru menunjukkan satu contoh isi
● Peluang untuk yang dihuraikan di atas slaid
powerpoint dan minta pelajar memberi
belajar secara perhatian tentang cara membuat
kolaboratif huraian.

● Pentaksiran untuk 7. Minta setiap kumpulan menghuraikan
isi yang telah dipilih berdasarkan
pembelajaran (AFL) pengetahuan dan pengalaman
mereka dengan merujuk contoh yang
Aktiviti Penutup telah ditunjukkan.

● Aktiviti 8. Minta setiap kumpulan
penutup membentangkan huraian kumpulan
masing-masing secara “Roam and
Remain”. Seorang ahli kumpulan akan
membentangkan, dan ahli yang lain
akan ke kumpulan yang berlainan
untuk mencatat maklumat.

9. Selesai mencatat dan membentang,
pelajar kembali ke kumpulan masing
masing dan secara berkumpulan
melengkapkan jadual (isi, huraian dan
contoh) untuk kumpulan mereka.

10. Guru memastikan semua kumpulan
melengkapkan jadual masing-masing.

1. Minta pelajar membuat rumusan KBAT- Mendorong murid
aktiviti pembelajaran tersebut berfikir secara kreatif dan
berdasarkan soalan yang diberi inovatif.
melalui “exit ticket”.

2. Guru mengedar senarai semak untuk
pelajar menilai kefahaman sendiri

Nota* Elemen 4C (4K) - Komunikasi, Kolaboratif, Kreativiti, Pemikiran Kritikal

CONTOH:

Aktiviti Rangka Pengajaran Catatan
Permulaan Penggunaan alatan
(Bahagian 1) 1. Murid menjawab soalan secara interaktif dalam talian – PAK21
melalui Quizizz berkaitan adab-adab
Aktiviti Utama hidup berjiran di Makmal Komputer. Strategi Pembelajaran
(Bahagian 2) Koperatif
1. Secara berkumpulan, secara Mine and
Aktiviti Combine murid berbincang dan KBAT- menghubung
Penutup menyatakan pendapat tentang semangat kait dan memberi
(Bahagian 3) kejiranan secara bertatasusila.. justifikasi.

1. Guru menayangkan video pendek yang
menunjukkan aktiviti kejiranan di sebuah
komuniti.

2. Guru meminta murid mengenal pasti
aktiviti kejiranan dan memberi justifikasi
sama aktiviti itu sesuai untuk kawasan
kejiranan yang didiaminya.

TOOLKIT 3.2.1 - 3.2.4

CONTOH GAMB

1

3.2 PEMBELAJARAN ABAD KE-21 &
STANDARD 4 SKPMg2

BARAN VISUAL

1

TOOLKIT 3.2.2

SENARAI SEMAK KEMAHIRAN ABAD KE 21

Bil. Kemahiran Bukti Amalan Dalam Video

1 Berkomunikasi /

1. Murid dapat memerhati, mendengar dan memberi /
maklum balas dengan orang lain

2. Murid dapat menyusun pemikiran mereka secara logik /
dan menyatakannya secara jelas dan ringkas

3. Murid dapat memahami cara menyesuaikan mesej atau /
kaedah tertentu untuk menyampaikannya

4. Murid yakin berinteraksi dengan rakan mereka semasa /
menyampaikan sebarang topik

2 Berkolaboratif

1. Murid dari pelbagai kebolehan bekerjasama untuk Murid dapat bekerjasama dan
mencapai matlamat yang sama dan saling bergantungan bertanggungjawab semasa
untuk berjaya aktiviti yang dijalankan

2. Murid bertanggungjawab terhadap tugasan yang
diberikan dalam kumpulan dan menghargai sumbangan
dan idea rakan-rakan yang lain

3. Murid dilibatkan secara seimbang dalam kumpulan
melalui pembahagian tugasan berdasarkan keupayaan
murid

4. Murid dapat menerima dan menghormati pandangan

orang lain. Bersikap fleksibel dan dapat mencapai
matlamat yang sama

3 Pemikiran Kritis

1. Murid memiliki maklumat mengenai pelbagai Murid dirangsang dengan
perkara/bidang aktiviti dan boleh
menyampaikan maklumat dan
2. Murid meneroka sesuatu bidang ilmu dengan cara buah fikiran sendiri
pembacaan, penyoalan dan melakukan aktiviti secara
“hands-on” untuk mendapat maklumat

3. Murid membuat keputusan berdasarkan maklumat dan
berupaya mempertahankan keputusan dengan
memberikan bukti

4. Murid berfikiran kritis dalam menyelesaikan masalah

4 Kreativiti /

1. Murid melihat situasi sedia ada dari pelbagai sudut untuk /
menjana idea dan melakukan sesuatu dengan cara yang /
berbeza /

2. Murid menghasilkan dan menggunakan idea-idea baharu
dalam konteks tertentu dan menjana hasil yang positif

3. Murid berani mencuba dan diberikan galakan tanpa
berasa bimbing dengan kritikan

4. Murid mempunyai hala tuju yang jelas dan berimaginasi
secara asli serta tidak mengikut kelaziman

2

TOOLKIT 3.2.3a
Toolkit 3.2 (a-f) Rujuk Borang Standard 4 SKPMg2 (pdf)

4.1.1 Guru merancang pelaksanaan PdPc secara profesional dan sistematik.

TINDAKAN TAHAP TAHAP
TINDAKAN KUALITI (SKOR)

i. menyediakan RPH yang mengandungi objektif dan aktiviti 1 4
pelajaran
3
ii. menentukan kaedah pentaksiran dalam PdPc 1 3
4
iii. menyediakan ABM/BBM/TMK 1

iv. menetapkan bilik/ruang/bengkel/makmal/padang sebagai 1
tempat pembelajaran selaras dengan aktiviti pembelajaran

Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti

3

TOOLKIT 3.2.3b

4.2.1 Guru mengawal proses pembelajaran secara terancang TAHAP TAHAP
TINDAKAN KUALITI (SKOR)
TINDAKAN
1 3
i. mengelola isi pelajaran/skop pembelajaran yang dirancang
ii. mengelola masa PdPc selaras dengan aktiviti pembelajaran 1 3
iii. memberi peluang kepada penyertaan aktif murid
1 3
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti

4

TOOLKIT 3.2.3b

4.2.2 Guru mengawal suasana pembelajaran secara profesional dan terancang.

TINDAKAN TAHAP TAHAP
TINDAKAN KUALITI (SKOR)

i. mengawasi komunikasi murid dalam PdPc 1 3
3
ii. mengawasi perlakuan murid dalam PdPc 1 3
1
iii. menyusun atur kedudukan murid selaras dengan aktiviti 4
pembelajaran 1

iv. mewujudkan persekitaran pembelajaran yang
menyeronokkan

Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti

5

TOOLKIT 3.2.3c

4.3.1 Guru membimbing murid secara profesional dan terancang. TAHAP TAHAP
TINDAKAN KUALITI (SKOR)
TINDAKAN
13
i. memberi tunjuk ajar/panduan menguasai isi
pelajaran/konsep/fakta berkaitan pelajaran 13

ii. memberi tunjuk ajar/panduan menguasai kemahiran dalam 13
aktiviti pembelajaran
13
iii. memandu murid membuat keputusan dan menyelesaikan masalah 14
dalam aktiviti pembelajaran

iv. memandu murid menggunakan/memanfaatkan sumber
pendidikan berkaitan pelajaran

v. menggabung/merentas/mengaitkan isi pelajaran dengan tajuk/unit/
tema /kemahiran / mata pelajaran lain dalam aktiviti pembelajaran
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti

6

TOOL KIT 3.2.3d

4.4.1 Murid mendorong minda murid dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran secara terancang.

TINDAKAN TAHAP TAHAP KUALITI
TINDAKAN (SKOR)

I. merangsang murid berkomunikasi 13

II. merangsang murid berkolaboratif dalam aktiviti pembelajaran 1 3

III. mengemukakan soalan yang menjurus ke arah pemikiran 0 0
kritis dan kreatif

IV. mengajukan soalan/mewujudkan situasi yang menjurus ke arah 1 3
membuat keputusan dan menyelesaikan masalah

V. mewujudkan peluang untuk murid memimpin 00

VI. menggalakkan murid mengemukakan soalan berkaitan isI 1 3
pelajaran 1 3

VII. menggalakkan murid memperoleh pengetahuan dan
kemahiran secara kendiri

Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti

7

TOOL KIT 3.2.3d

4.4.2 Guru mendorong emosi murid dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran secara terancang.

TINDAKAN TAHAP TAHAP
TINDAKAN KUALITI (SKOR)

i. memberi pujian/galakan terhadap perlakuan positif 13

ii. memberi penghargaan terhadap hasil kerja/idea yang bernas 0 0

iii. memberi keyakinan dalam mengemukakan soalan/memberi 1 3
respons

iv. prihatin terhadap keperluan murid 13

Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti

8

TOOL KIT 3.2.3e

4.5.1 Guru melaksanakan penilaian secara sistematik dan terancang TAHAP TAHAP
TINDAKAN KUALITI (SKOR)
TINDAKAN
0 0
i. menggunakan pelbagai kaedah pentaksiran dalam PdPc
ii. menjalankan aktiviti pemulihan/pengayaan dalam PdPc 1 3
iii. memberi latihan/tugasan berkaitan pelajaran
iv. membuat refleksi PdPc 1 3
v. menyemak/menilai hasil kerja/gerak kerja/latihan/tugasan
1 3
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti
0 0

9

TOOLKIT 3.2.3f

4.6.1 Murid melibatkan diri dalam proses pembelajaran secara berkesan. TAHAP TAHAP
TINDAKAN KUALITI (SKOR)
TINDAKAN
1 4
i. memberi respons berkaitan isi pelajaran 1 4
ii. melaksanakan aktiviti pembelajaran secara kolaboratif 1 4
iii. berkomunikasi dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran 1 4
iv. memberi respons yang menjurus ke arah pemikiran kritis dan
1 4
kreatif berkaitan isi pelajaran 1 4
v. mengemukakan soalan berkaitan isi pelajaran 1 4
vi. mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan murid/ isu lokal/ global
vii. membuat keputusan/menyelesaikan masalah berkaitan

aktiviti pembelajaran
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti

10

11

Tonton Video A dan B (Google Site e-Latihan) dan lengkapkan Jad

Langkah/ Aktiviti PAK21 4.
Masa
Set Induksi Traffic Light 9.38
1 Objektif Pembelajaran 4C
2 Aktiviti kumpulan (Peta Buih) Peta Pemikiran 9.38
3 Pembentangan Kumpulan Gallery Walk
4 Penutup Parking Lot
5 Set Induksi Tayangan Gambar
1 Objektif Pembelajaran Sebutan
2 Aktiviti Murid Bahagi Tugas
3 Bacaan
Aktiviti Kumpulan Bertulis
4 Learning Walk
Aktiviti Pengayaan ICT
5

1

TOOLKIT 3.2.4
dual Aktiviti PdP berdasarkan Standard 4 - SKPMg2 berikut.
.1 4.2 4.3 4.4 4.5 4.6

13.11 13.31 27.52 8.50 17.34

13.11 13.31 27.52 8.50 17.34

11

TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA

MODUL 3

MENERAJUI PEMBELAJARAN

TOOLKIT 3.3
EKSPLORASI ALATAN DALAM TALIAN

BLENDSPACE, PADLET, & QUIZIZZ

3.3.1 - EKS

BLENDSPACE

TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA

SPLORASI ALATAN DALAM TALIAN - BLENDSPACE

2

3.3.1 - EKS

MARI BINA!

AKTIVITI

• Akses ’Pek Blendspace’
goo.gl/nsZgCI ATAU imbas
di sebelah.

• Bina satu kandungan Ble
anda sendiri menggunak
Blendspace’.

TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA

SPLORASI ALATAN DALAM TALIAN - BLENDSPACE

di sini:
s kod QR

endspace
kan ‘Pek

Scan
me!

3

3.3.1 - EKS

CATATAN & REFLEKSI

Blendspace Login Details:

1. Email : [email protected]

2. Username : sk jalan pegawai

3. Password : skjp1234

Penggunaan BLENDSPACE dalam pengajaran dan pembelaja
PdP dijalankan secara interaktif. Selain itu juga ia merupaka
menghimpukan semua bahan dan murid dapat mengaksesn
aktiviti dan latihan dapat dimuat dalam laman ini.

TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA

SPLORASI ALATAN DALAM TALIAN - BLENDSPACE

aran dapat meningkatkan lagi minat murid-murid kerana
an salah satu laman yang memudahkan guru
nya hanya dengan satu klik. Segala sumber pembelajaran,

4

3.3.2

PADLET

TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA

2 - EKSPLORASI ALATAN DALAM TALIAN - PADLET

5

3.3.2

MARI BINA!

AKTIVITI

• Akses ’Pek Padlet’ d
goo.gl/nsZgCI ATAU imbas
di sebelah.

• Bina satu kandungan Pad
sendiri menggunakan ‘Pek P

TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA

2 - EKSPLORASI ALATAN DALAM TALIAN - PADLET

di sini:
s kod QR

dlet anda
Padlet’.

Scan
me!

6

3.3.2

CATATAN & REFLEKSI

Padlet Login Details:

1. Email : [email protected]

2. Username : sk jalan pegawai

3. Password : sk jalan pegawai

Penggunaan PADLET dalam pengajaran dan pembelajaran d
dijalankan secara interaktif. Selain itu juga ia dapat member
ataupun idea dan juga maklum balas terhadap sesuatu idea

TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA

2 - EKSPLORASI ALATAN DALAM TALIAN - PADLET

dapat meningkatkan lagi minat murid-murid kerana PdP
ri peluang kepada murid-murid untuk memberi pendapat
a.

7

3.3.

QUIZIZZ

TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA

.3 - EKSPLORASI ALATAN DALAM TALIAN - QUIZIZZ

8

3.3.

MARI BINA!

AKTIVITI

• Akses ’Pek Quizizz’
goo.gl/3RGcfP ATAU imbas
di sebelah.

• Bina satu kandungan Quiz
sendiri menggunakan ‘Pek Q

TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA

.3 - EKSPLORASI ALATAN DALAM TALIAN - QUIZIZZ

di sini:
s kod QR

zizz anda
Quizizz’.

Scan
me!

9

3.3.

CATATAN & REFLEKSI

Quizizz Login Details:

1. Email : [email protected]

2. Username : SK Jalan Pegawai

3. Password : skjp1234

Quizizz merupakan alat pembelajaran kendiri yang memboleh
masing-masing.
Terdapat lima jenis soalan boleh ditanya iaitu Multiple Choice
Ended Questions.. Quizziz boleh diberikan sebagai latihan ke
permainan dan mereka boleh menyelesaikan soalan itu pada b
Tugasan kerja rumah boleh ditetapkan tarikh akhir di mana pe
tarikhnya.Justeru,aplikasi Quizizz lebih mesra pengguna dan
talian.Secara keseluruhan, aplikasi ini adalah platform baik di
bagus dalam meningkatkan penglibatan pelajar serta dapat m

TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA

.3 - EKSPLORASI ALATAN DALAM TALIAN - QUIZIZZ

hkan setiap pelajar meraikan pencapaian dan keupayaan

e Questions, Checkbox, Fill-in-the-Blank, Poll dan Open
erja rumah kepada pelajar.Pelajar memerlukan kod unik
bila-bila masa.
elajar tidak lagi boleh mencuba menjawab selepas tamat

berkesan dalam memperkasakan pembelajaran atas
mana penggunaannya memberikan impak yang sangat
menganalis maklumat yang berguna tentang pelajar.

10

3.4 OBJEKTIF PEMBELAJARAN DAN
KRITERIA KEJAYAAN

TOOLKIT 3.4.1-3.4.3

Toolkit 3.4.1

Carta K-W-H-L

Nama: TUAN HAJI MUHAMMAD FAUZI BIN CHE BAKAR
Tarikh :28 Oktober 2021

Topik: HARMONINYA KAMPUNG SENTOSA

Apa yang saya Apa yang saya Bagaimana saya Apa yang saya
telah tahu hendak tahu belajar lebih lagi baharu belajar

Saya boleh Saya hendak tahu Saya belajar Saya baharu
membaca dan tentang cara lebih lagi belajar cara-cara
menulis dengan dengan menulis perenggan
menulis perenggan berdasarkan bahan
betul. berdasarkan bahan mendapatkan grafik secara
maklumat di kohesi dan
Saya boleh grafik secara dalam talian koheran dengan
menulis ayat kohesi dan betul.
berdasarkan koheran dengan internet.

grafik. betul.

Toolkit 3.4.2

OBJEKTIF PEMBELAJARAN DAN
KRITERIA KEJAYAAN

Toolkit 3.4.2

CONTOH PENULISAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN
DAN KRITERIA KEJAYAAN

Toolkit 3.4.3

PERBANDINGAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN
DAN KRITERIA KEJAYAAN

Objektif Kriteria
Pembelajaran Kejayaan

(OP) (KK)

Persamaan

(DSKP) Standard Perbezaan dari aspek Objektif Pembelajaran
Pembelajaran
Asal BAHAGIAN OP
BAHAGIAN SET INDUKSI BAHAGIAN AKTIVITI
BAHAGIAN PENUTUP RELEVAN BAGAIMANA MURID
MENUNJUKKAN BUKTI
APA YANG DIPELAJARI MURID MENJAWAB
SOALAN KEJAYAAN

KAMI BELAJAR TENTANG PENULISAN DI SAYA DAPAT
HADAPAN KELAS
PADA AKHIR PEMBELAJARAN, PADA AKHIR
MURID DAPAT PENULISAN DI PEMBELAJARAN, MURID
DALAM RPH
S.M.A.R.T MENCAPAI OBJEKTIF
CIRI SPESIFIK
FLEKSIBEL

3.5 KEPELBAGAIAN GAYA

TOOLKIT 3.5.1

TOOL KIT 3.5.1

Aktiviti 3

Setiap peserta dikehendaki memikirkan satu bentuk yang boleh mencerminkan diri
mereka. Seterusnya gunting bentuk itu sebanyak lima set.

Secara berpasangan, terangkan siapakah diri anda dengan menggunakan bentuk
tersebut. Kenali rakan anda dengan menggunakan pendekatan yang sama.

Strategi Alternatif
▪ Pembelajaran koperatif
▪ Konstruktivisme
▪ KBKK

Rajah 1 : Bentuk bentuk yang boleh digunakan

HASIL TUGASAN AKTIVITI 3
Potong 5 keping setiap satu.
BUNGA

RAZALI BIN OTHMAN
Bunga melambangkan kekuatan jiwa. Kesegaran dan kewangian bunga dapat
memberikan kesegaran kepada sesiapa saja yang memilikinya.

RAMA-RAMA

MOHD ADZWAN BIN AZIZAN
Rama-rama ialah lambang perpaduan dan pertolongan kepada pihak yang
memerlukan pertolongan.Sedia menghulurkan bantuan kepada rakan-rakan dan
masyarakat sekeliling.

IBRAHIM BIN OTHMAN

Pokok membolehkan semua hidupan berteduh,mencari rezeki,bernafas untuk hidup
dan menjadi tempat tinggal.pokok sentiasa berbakti kepada hidupan dan
memastikan kehidupan dapat diteruskan.

Arahan Kerja A

Secara berkumpulan, bentuk satu objek dengan menggabungkan semua bentuk-bentuk
tersebut di atas kertas yang disediakan.

Strategi
▪ Kolaboratif
▪ Konstruktivisme
▪ KBKK
▪ Kreativiti

Atau:

Arahan Kerja B

Setiap peserta bergerak dalam kumpulan bentuk yang sama. Secara berkumpulan, bentuk
satu objek dengan menggabungkan bentuk tersebut di atas kertas yang disediakan.

Strategi
▪ Kolaboratif
▪ Konstruktivisme
▪ KBKK
▪ Kreativiti

Nyatakan falsafah di sebalik aktiviti ini.

Setiap manusia di dunia mempunyai kebolehan /kecendrungan yang berbeza. Untuk
mendapat impak yang tinggi dalam sesuatu perlu ambil kira
kecenderungan/perbezaan watak seseorang.

HASIL AKTIVITI KERJA A
FALSAFAH DI SEBALIK IMEJ POKOK

Sebatang pokok merupakan sebuah organisasi masyarakat yang saling perlu memerlukan
antara satu sama lain.Sebatang pokok mempunyai bahagian-bahagian tertentu yang penting
seperti akar,batang,daun,bunga dan buah.

Akar berperanan menjadi tunjang untuk menyalurkan air dan baja ke bahagian-
bahagian pokok yang lain. Manakala bahagian batang membantu pokok berdiri kukuh tegak
menyokong ranting, daun, bunga dan buah agar sentiasa segar dan sihat. Daun-daun pula
akan menyerap tenaga daripada cahaya matahari dan karbon dioksida untuk membekalkan
kanji dan glukosa pada bunga dan buah dan membekalkan oksigen semasa proses
fotosintesis. Buah membekalkan makanan kepada hidupan seperti haiwan dan manusia.
Begitulah kitaran hidup pokok yang sentiasa berjasa kepada alam.Komponen-komponen
yang ada pada sebatang pokok sentiasa akur menunaikan fitrah alam dan berbakti kepada
hidupan di sekeliling. Rama-rama menjadi agen tambahan untuk proses pendebungaan ibarat
bantuan yang diberikan oleh pihak bertanggungjawab agar kehidupan menjadi sempurna.

Perubahan dalam pendekatan

3.6 PENTAKSIRAN DAN KBAT

TOOLKIT 3.6.1-3.6.3

Toolkit 3.6.1a

SENARAI SEMAK PENTAKSIRAN DAN KBAT
Lengkapkan senarai semak ini mengikut aktiviti di dalam Submodul 3.6

Jenis Fasa Ciri-ciri Strategi dan Instrumen KBAT
Pentaksiran pentaksiran pentaksiran Kaedah Pentaksiran
berasaskan 1) Kurikulum:
1) PENTAKSIRAN Pentaksiran pentaksiran 1) LISAN: Perubahan
FORMATIF : dilaksanakan sekolah -Soal jawab dalam
secara 1) Pentaksiran -Bacaan kurikulum.
a) Pentaksiran berterusan 1) KESAHAN : Secara -Syarahan
Untuk sepanjang Memastikan Pemerhatian : -Perbahasan 2)Pedagogi:
Pembelajaran – proses PdP: ujian yang Pemerhatian -Bercerita
Mentaksir dibina itu dilaksanakan -Nyanyian 3) Pentaksiran:
perkembangan 1) Merancang menepati sepanjang proses -Hafazan Perubahan
untuk PdP dan matlamat PdP. -Deklamasi dalam
pembelajaran Kaedah atau objektif sajak/puisi pentaksiran
(berterusan Pentaksiran ujian itu dibina. 2) Pentaksiran
dalam PdP) Secara Lisan: 2) BERTULIS: 4) Sumber:
2) KEBOLEHPER digunakan untuk - Karangan Menyediakan
b) Pentaksiran 2) Melaksanak CAYAAN: mengumpul -Melukis sumber KBAT
Sebagai an PdP dan Memastikan maklumat semasa -Mewarna
Pembelajaran – Pentaksiran ketekalan berlaku interaksi -Kuiz 5) Sokongan
Mentaksir dalam antara: -Ujian bertulis masyarakat:
perkembangan 3) Merekod pengukuran a) murid dengan -Huraian Melibatkan
sebagai dan pencapaian guru -Laporan masyarakat
pembelajran menganalisis dalam sesuatu b) murid dengan projek dlam KBAT
(berterusan Penguasaan ujian. murid
dalam PdP) Murid 3)PEMERHATIA 6) Kokurikulum :
c) murid dengan N: KBAT dalam
2) PENTAKSIRAN 4) Melapor pembelajaran - Sikap dan kokurikulum
SUMATIF : Tahap sahsiah murid
Penguasaan 3) Pentaksiran -Kepimpinan 7) Latihan :
Pentaksiran Murid Secara Penulisan: -Perlakuan Latihan kepada
Tentang Kaedah ini dan Amalan semua yang
Pembelajran – dilaksanakan - Penialaian terlibat dalam
Mentaksir untuk mengesan Kendiri Murid KBAT.
perkembangan kebolehan murid -Kreatif dan
tentang dalam menguasai Inovatif
pembelajaran kemahiran dan
(Pada akhir perkembangan
sesuatu tempoh, murid.
tajuk atau
bidang
pembelajaran).


Click to View FlipBook Version