NOTA GURU 44 Ini pula cara membundar Jika tempat puluh diminta Digit sa apa nilainya Kurang 5, sifar jadinya Jika bundar ratus pula Lihat apa digit puluhnya Lebih 5 ataupun sama Tambah 1 nilai ratusnya 44 NOTA GURU SANTAI MINDA SANTAI MINDA • Nyanyikan lagu dengan irama Rasa Sayang. Sediakan kad nombor dan kad nilai tempat untuk digunakan oleh murid semasa bernyanyi. • Bincangkan kemahiran lain seperti nilai tempat, nilai digit dan membilang nombor secara tidak langsung. 1.1.2 (iv) 1.2.1 1.4.1 1.6.1 BA 29-30 9:00 9:00 Imbas saya Lagu Nombor Mari bernyanyi. Mari kawan kita belajar Kisah nombor punya cerita Ada ratus, puluh dan sa Nombor ratus tiga digitnya Susun nombor dua caranya Menaik semakin besar nombornya Menurun semakin kecil nombornya Senang belajar kita ceria
N 45 OTA GURU N 45 OTA GURU N 45 OTA GURU 2.1 2.2 2.3 2.4 Emak, kita beli 8 biji karipap. Jom makan sama-sama. Seorang makan 2 biji karipap. Setiap baris ada 3 orang. Saya tambah 50 biji lagi. TAMBAH, TOLAK, DARAB DAN BAHAGI Ada 60 biji. • Minta murid bercerita tentang gambar. Kaitkannya dengan operasi tambah, tolak, darab dan bahagi. Contohnya tambah 50 biji karipap dan 60 biji karipap. • Layari http://www.k5learning.com/free-math-worksheets/second-grade -2/addition/adding-3-digit-and-1-digit-numbers
NOTA GURU 46 NOTA GURU 46 1 Jumlahkan donat epal dan donat coklat. 120 + 6 = 120 + 6 = 126 Jumlah donat epal dan donat coklat ialah 126 biji. 2 Berapakah dan semuanya? 120 + 50 = 120 + 50 = 170 epal 120 biji coklat 6 biji strawberi 50 biji 120 130 140 150 160 170 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 3 Tambah 120 dan 100. 120 + 100 = 2.1.1 TAMBAH DUA NOMBOR Bilang terus 6 langkah. Apakah jawapannya? durian 100 biji TEMPAHAN DONAT BA 31 + 100 120 120 121 122 123 124 125 126 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 • Bimbing murid menambah tanpa mengumpul semula dengan membilang terus, menggunakan blok asas, petak seratus dan sebagainya. • Layari http://www.k5learning.com/free-math-worksheets/secondgrade-2/addition/adding-whole-tens-to-2-digit-number
N 47 OTA GURU ratus puluh sa 4 a Jumlahkan sumbangan buku cerita Kelas 2 Amanah dan 2 Bakti. 131 + 62 = 131 + 62 = 193 Jumlah sumbangan ialah 193. b Sumbangan Buku Cerita + ratus 1 0 1 sa 1 2 3 puluh 3 6 9 62 Kelas Bilangan 2 Amanah 131 2 Bakti 62 2 Jaya 107 131 141 151 161 171 181 191 193 + 60 + 2 Cara 3 Cara 1 Cara 2 60 2 Ani jumlahkan sumbangan Kelas 2 Bakti dan 2 Jaya. Adakah betul? Bincangkan. N 47 OTA GURU 2.1.1 + ratus 6 1 7 sa 7 7 puluh 2 0 2 • Tegaskan kepentingan meletakkan digit pada nilai tempat yang betul. • Bimbing murid menambah bermula daripada sa, diikuti puluh dan ratus. • Layari http://www.k5learning.com/free-math-worksheets/second-grade -2/addition/add-3-digit-numbers-in-columns-no-regrouping
NOTA GURU 48 NOTA GURU 48 5 Tambah 134 dan 225. 134 + 225 = 134 + 225 = 359 6 216 + = 348 Apakah nombor dalam ? 216 + 132 = 348 Nombor dalam ialah 132. + = 269 Pilih satu nombor dalam . Pilih satu lagi nombor dalam . Jumlah nombor itu ialah 269. + 1 3 4 2 2 5 3 5 9 2 1 6 + 1 3 2 3 4 8 103 143 217 237 126 52 32 166 3 2 1 4 1 3 8 6 2 2.1.1 BA 32-34 Guna bentuk lazim. • Banyakkan aktiviti yang melibatkan pengiraan secara mental. • Jalankan kuiz seperti kuiz kira cepat. • Layari http://www.k5learning.com/free-math-worksheets/first-grade1/addition/add-two-2-digit-numbers-in-columns-no-regrouping
N 49 OTA GURU N 49 OTA GURU 7 a 103 + 16 = 103 + 16 = 119 b 234 + 112 = 234 + 112 = 346 Jawapan 346. Tambah 112. Naik 1 ratus, naik 1 puluh. Manik bawah tidak cukup untuk naik 2 sa. Naik 234. 2.1.1 Kawan kecil 2 ialah 3. Jadi, naik 5 turun 3. 5 2 3 9:00 9:00 Imbas saya Naik 103. ra pu sa Tambah 16, naik 1 puluh dan naik 6 sa. ra pu sa Jawapan 119. ra pu sa + 1 0 3 1 6 1 1 9 + 2 3 4 1 1 2 3 4 6 • Latih murid menambah menggunakan abakus dengan mencari “kawan kecil”, iaitu kombinasi 5. • Rujuk modul abakus untuk membimbing murid menggunakan abakus dengan betul.
NOTA GURU 50 NOTA GURU 50 c 621 + 334 = 621 + 334 = 955 Naik 621. Tambah 334. Naik 3 ratus. Manik bawah tidak cukup untuk naik 3 puluh dan 4 sa. Jawapan 955. Puluh: Naik 5, turun 2. Sa: Naik 5, turun 1. 5 3 2 5 4 1 2.1.1 a 3 0 4 + 3 2 6 a b 6 5 + 4 7 9 b c + 9 3 1 9 8 5 c CUBA JAWAB BA 34 + 6 2 1 3 3 4 9 5 5 1 Tambah. d 300 + 400 = e 210 + 150 = 2 Lengkapkan. + 6 4 7 + 3 0 1 7 2 0 + 3 6 5 8 0 9 • Tunjukkan kepada murid bahawa operasi tambah boleh diselesaikan menggunakan operasi tolak untuk mencari anu.
N 51 OTA GURU N 51 OTA GURU 1 Kira jumlah aiskrim. 139 + 8 = 139 + 8 = 147 Jumlah aiskrim ialah 147. + 1 0 1 9 8 7 1 3 0 4 9 sa + 8 sa = 17 sa 17 sa = 1 puluh + 7 sa 1 puluh + 3 puluh + 0 puluh = 4 puluh 1 ratus + 0 ratus = 1 ratus 2.1.1 TAMBAH LAGI 139 tambah 8. 1 1 3 9 + 8 1 4 7 + ratus 1 sa 9 8 1 7 puluh 3 • Bimbing murid mengumpul semula bermula daripada sa kepada puluh. Tegaskan apabila jumlah digit sa menjadi 10 atau lebih, lakukan kumpul semula.
NOTA GURU 52 NOTA GURU 52 2 Jumlahkan 409 dan 6. 409 + 6 = 409 + 6 = 409 + 6 = 1 5 405 4 409 + 1 = 410 6 + 4 = 10 410 + 5 = 415 405 + 10 = 415 409 + 6 = 415 Cara 1 Cara 2 2.1.1 409 410 411 412 413 414 415 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 Cara 3 1 4 0 9 + 6 4 1 5 Cuba selesaikan. Pilih mana-mana cara. 308 + 5 = BA 37 • Bimbing murid menambah dengan pelbagai cara seperti menggunakan blok asas, dekak-dekak dan abakus. • Layari http://www.mathinenglish.com/worksheetview.php?id=54&stid =40025
N 53 OTA GURU 9 6 + 4 2 3 4 1 1 9 Adakah jawapan ini betul? Terangkan. N 53 OTA GURU 3 Tambah 82 dan 145. 82 + 145 = 82 + 145 = 227 1 ratus + 0 ratus + 1 ratus = 2 ratus 2.1.1 8 2 + 1 4 5 2 2 7 1 • Bimbing murid menambah dengan mengumpul semula daripada puluh kepada ratus. • Layari http://www.mathinenglish.com/worksheetview.php?id=49&stid= 40025 + ratus 1 sa 2 5 7 puluh 8 4 12 + 1 0 1 2 2 5 7 8 4 2 2 sa + 5 sa = 7 sa 8 puluh + 4 puluh = 12 puluh = 1 ratus + 2 puluh
NOTA GURU 54 NOTA GURU 54 + 1 2 3 6 7 8 5 1 6 5 2 + ratus 2 3 sa 7 8 15 puluh 6 5 + 2 3 7 8 5 1 6 5 1 2 2.1.1 4 267 + 358 = 267 + 358 = 625 + 2 6 7 3 5 8 6 2 5 1 1 • Banyakkan latihan menambah dua nombor dengan mengumpul semula menggunakan kad soalan atau lembaran kerja. • Layari http://www.mathinenglish.com/worksheetview.php?id=55&stid =40025
N 55 OTA GURU N 55 OTA GURU 5 384 + 199 = – 1 + 1 Cara 2 Cara 3 Cara 1 2.1.1 199 tambah 1 jadi 200. 384 tolak 1 jadi 383. BA 35-37 + 3 8 4 1 9 9 5 8 3 1 1 384 = 300 + 80 + 4 1 99 = 100 + 90 + 9 400 + 1 70 + 13 400 + 100 + 70 + 10 + 3 = 583 384 + 199 = 383 + 200 = 583 384 + 199 = 583 Guna bentuk lazim. • Bimbing murid menambah dengan pelbagai cara seperti kaedah separa, cerakin dan cara lain yang sesuai. • Layari https://www.ixl.com/math/grade-2/addition-with-three-digit-numbers
NOTA GURU 56 6 a 754 + 28 = NOTA GURU 56 b 871 + 92 = Naik 754. Naik 871. Tambah 92. Manik bawah tidak cukup untuk naik 9 puluh. Jawapan 782. Jawapan 963. Kawan besar 9 ialah 1. Jadi, turun 1 puluh dan bawa 1 ratus. Naik 2 sa. Tambah 28. Naik 2 puluh. Manik bawah tidak cukup untuk naik 8 sa. Kawan besar 8 ialah 2. Jadi, turun 2 sa dan bawa 1 puluh. 10 8 2 10 9 1 BA 38 9:00 9:00 Imbas saya 9:00 9:00 Imbas saya 754 + 28 = 782 871 + 92 = 963 + 7 5 4 2 8 7 8 2 1 + 8 7 1 9 2 9 6 3 1 2.1.1 • Latih murid menambah menggunakan abakus dengan mencari “kawan besar”, iaitu kombinasi 10. Minta murid senaraikan kombinasi 10.
N 57 OTA GURU CUBA JAWAB N 57 OTA GURU 485 437 509 490 2.1.1 3 Jumlahkan dua nombor pada kad yang sama warna. 249 53 265 75 2 + 4 7 1 0 0 0 5 3 b + 2 9 0 1 a c 151 + 199 = d = 67 + 618 Jumlah dua nombor yang manakah hampir kepada 1 000? a 304 + 6 c 517 + 84 b 620 + 99 d 368 + 275 2 Lengkapkan. 1 Tambah. 108 472 9:00 9:00 Imbas saya • Banyakkan latihan dalam bentuk kerja kumpulan menggunakan kad soalan atau lembaran kerja. Pelbagaikan soalan mengikut aras kesukaran. • Layari https://www.ixl.com/math/grade-2/complete-the-additionsentence-up-to-three-digits
NOTA GURU 58 Su Lin 60 100 56 103 220 Adi NOTA GURU 58 + 1 2 3 6 3 0 9 5 0 2 7 1 5 9 + 2 2 0 3 7 9 Cara 2 Cara 1 2.1.2 1 Berapakah jumlah skor Adi? 56 + 103 + 220 = 56 + 103 + 220 = 379 Jumlah skor Adi ialah 379. TAMBAH TIGA NOMBOR Tambah semua nombor itu. Tambah dua nombor dahulu. Kemudian, tambah lagi satu nombor. Jumlah skor Su Lin sama dengan Adi. Apakah skor bagi skital biru? 5 6 + 1 0 3 1 5 9 • Bimbing murid menambah dengan pelbagai cara. Bincangkan kesilapan yang biasa dilakukan seperti tidak meletakkan nombor mengikut nilai tempat yang betul. • Layari http://www.mathinenglish.com/worksheetview.php?id=52&stid =40020
N 59 OTA GURU N 59 OTA GURU 2 Kira jumlah ikan. 213 + 145 + 37 = 213 + 145 + 37 = 395 Jumlah ikan ialah 395 ekor. 3 Tambah 473, 98 dan 318. 473 + 98 + 318 = 473 + 98 + 318 = 889 Jadikan 10 dahulu. + 2 1 3 3 5 7 5 1 1 4 3 9 10 2.1.2 Jelawat 213 Tilapia 37 Keli 145 + 1 4 3 8 3 8 8 9 1 7 9 1 8 16 Tambah dua digit yang sama dahulu. • Bimbing murid menambah penggenap 10 atau dua digit yang sama dahulu. • Layari http://www.mathinenglish.com/worksheetview.php?id=51&stid =40020
NOTA GURU 60 NOTA GURU 60 4 = 312 + 237 + 88 637 = 312 + 237 + 88 Kedai Bunga Floria 1 1 3 1 2 + 8 8 4 0 0 4 0 0 + 2 3 7 6 3 7 Ros 312 Matahari 237 Orkid 88 Tambah 312 dan 88 dahulu. Kemudian, tambah lagi 237. Contoh: 1 1 0 1 1 0 4 + 1 0 7 3 1 2 Cara 2 Cara 1 104 101 105 107 2.1.2 Tulis nombor di antara 101 hingga 107. Jumlah nombor pada setiap garis lurus ialah 312. BA 39-41 • Bimbing murid mencari nilai anu dengan pengiraan mental.
N 61 OTA GURU TEROKA RIA N 61 OTA GURU Alat/Bahan Kad nombor 1 hingga 9. Cara 1 Susun kad nombor seperti warna yang ditetapkan. 2 Ubah susunan nombor dalam kumpulan , dan . Apakah yang kamu dapati? 3 Tulis lima ayat matematik bagi jumlah yang sama. Jumlahkan. a b c d 73 + 420 + 105 = e = 214 + 485 + 300 f 148 + 217 + 364 = g = 453 + 299 + 147 6 2 4 1 0 8 + 1 9 5 2 3 0 5 4 + 1 0 5 4 0 1 1 6 + 2 3 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 + M 1 2 3 7 H 7 8 9 4 B 4 5 6 7 M B H 2.1.2 CUBA JAWAB • Bimbing murid meneroka penambahan nombor seperti aktiviti Teroka Ria untuk mengukuhkan kefahaman.
62 NOTA GURU 110 100 100 100 100 100 120 130 140 150 Berapakah belon yang tinggal? Belon yang tinggal ialah 110 biji. Beza aiskrim ialah 100. Berapakah beza aiskrim jagung dengan aiskrim vanila? Aiskrim 300 – 200 = Jagung Vanila 1 Tadi ada 150 biji belon. Beri 40 biji belon kepada kanak-kanak. Bilang menurun sepuluh-sepuluh. – 10 – 10 – 10 – 10 • Bimbing murid menolak tanpa mengumpul semula menggunakan garis nombor dan petak seratus. • Layari http://www.k5learning.com/free-math-worksheets/secondgrade-2/subtraction/subtract-whole-tens-from-hundreds 2.2.1 300 – 200 = 100 150 – 40 = 110 150 – 40 = 300 200 TOLAK 62 NOTA GURU 2
N 63 OTA GURU Tiket yang belum dijual ialah 253 keping. 285 – 32 = Saya jual 32 keping daripada 285 keping tiket. 2.2.1 3 sa Tolak puluh. 8 puluh − 3 puluh = 5 puluh Tolak ratus. 2 ratus − 0 ratus = 2 ratus ratus puluh 285 – 32 = 253 Cara 1 Cara 2 Cara 3 Tolak sa. 5 sa − 2 sa = 3 sa 2 8 5 – 0 3 2 2 5 3 ratus puluh sa 2 8 5 – 3 2 2 5 3 Berapakah tiket yang belum dijual? 2.2.1 ratus puluh sa ratus puluh sa • Bimbing murid menolak dengan pelbagai cara seperti menggunakan pembilang, melukis rajah dan sebagainya. • Layari http://www.k5learning.com/free-math-worksheets/secondgrade-2/subtraction/subtract-whole-tens-from-3-digit-numbers
64 NOTA GURU 4 3 8 – 3 1 7 7 8 9 – 3 3 6 4 5 6 Apakah jawapannya? 3 4 9 2 1 6 349 – 216 = 349 – 216 = 133 3 4 9 – 2 1 6 1 3 3 Tolak 317 daripada 438. 438 – 317 = 789 – = 453 Cari nombor dalam . 438 – 317 = 789 – 336 = 453 4 5 3 7 8 9 3 4 3 5 6 3 7 8 9 – 4 5 3 3 3 6 • Bimbing murid melengkapkan ayat matematik melibatkan anu dengan simulasi nombor yang lebih kecil. • Galakkan murid menyemak jawapan dengan cara tambah. • Layari http://www.k5learning.com/free-math-worksheets/secondgrade-2/subtraction/subtract-3-digit-numbers-no-regrouping 2.2.1 Cara 1 Cara 2 Berapakah beza dua nombor ini?
N 65 OTA GURU CUBA JAWAB 7 6 5 8 – 4 0 0 3 4 2 – 1 1 5 9 0 – 7 0 9 8 7 – 3 2 5 Tolak. Apakah nombor dalam bulatan biru? Tolak 41. Turun 4 puluh, manik bawah tidak cukup. Kawan kecil 4 ialah 1. 263 – 41 = Naik 263. Jadi, naik 1 dan turun 5. Turun 1 sa. Jawapan 222. 5 4 1 2 6 3 – 4 1 2 2 2 263 – 41 = 222 789 475 568 254 a b c d – – – = = = 1 2 2.2.1 BA 42-43 • Bimbing murid menolak dengan abakus melibatkan “kawan kecil”. • Layari Internet untuk mendapatkan modul abakus yang menunjukkan contoh-contoh penolakan nombor secara terperinci.
66 NOTA GURU 1 173 – 39 = 1 7 3 – 3 9 ratus puluh sa 6 13 1 7 3 – 0 3 9 6 13 1 3 4 Tolak sa. 13 sa − 9 sa = 4 sa Tolak puluh. 6 puluh − 3 puluh = 3 puluh Tolak ratus. 1 ratus − 0 ratus = 1 ratus • Bimbing murid menolak dengan mengumpul semula. Tegaskan jika digit sa tidak cukup, kumpul semula puluh kepada sa. • Layari http://www.k5learning.com/free-math-worksheets/secondgrade-2/subtraction/subtract-3-digit-numbers-with-regrouping 173 – 39 = 134 2.2.1 Kira baki 173 tolak 39. Tukar 1 puluh kepada 10 sa. 3 sa + 10 sa = 13 sa 3 sa tidak boleh tolak 9 sa. TOLAK LAGI 1 7 3 – 3 9 1 3 4 6 13
N 67 OTA GURU 346 – 185 = Tukar 1 ratus kepada 10 puluh. 4 puluh + 10 puluh = 14 puluh ratus puluh sa 2 Tolak 185 daripada 346. 346 – 185 = 161 • Bimbing murid menolak dengan mengumpul semula ratus kepada puluh menggunakan pembilang atau objek lain yang sesuai. • Layari http://www.mathworksheets4kids.com/Subtraction/3digit-1.pdf 2.2.1 3 4 6 – 1 8 5 3 4 6 – 1 8 5 2 14 1 6 1 1 3 4 6 – 1 8 5 2 14 1 6 sa − 5 sa = 1 sa Tolak sa. Tolak puluh. Tolak ratus. 3 4 6 – 1 8 5 1 6 1 2 14
68 NOTA GURU ratus puluh sa 200 – 153 = 200 – 153 = 47 3 Kenapa 0 pada ratus tidak ditulis? • Bimbing murid menolak dengan mengumpul semula ratus kepada puluh dan puluh kepada sa. • Galakkan murid menyemak jawapan dengan cara tambah. • Layari https://www.youtube.com/watch?v=Y6M89-6106I 2.2.1 2 0 0 – 1 5 3 1 10 2 0 0 – 1 5 3 1 10 10 2 0 0 – 1 5 3 1 10 10 9 9 0 4 7 2 0 0 – 1 5 3 4 7 1 10 10 9
N 69 OTA GURU 4 934 – 218 = 934 218 716 Saya cerakinkan nombor. Kemudian, tolak. Akhir sekali, jumlahkan jawapan. Tambah 2 kepada 218 menjadi 220. Tambah 2 juga kepada 934. Cara 3 Cara 2 Cara 1 934 – 218 = 936 – 220 = 716 + 2 + 2 • Latih murid menolak dengan pelbagai cara untuk mengukuhkan kefahaman mereka. Pelbagaikan soalan seperti contoh di atas. • Layari https://www.ixl.com/math/grade-2/subtract-three-digitnumbers 2.2.1 900 30 4 – 200 10 8 20 14 700 10 6 9 3 4 – 2 1 8 7 1 6 2 14 9 3 6 – 2 2 0 7 1 6 934 – 218 = 716
70 NOTA GURU 5 6 Cari nombor dalam . Isikan digit di atas dalam petak putih untuk dapat jawapan paling kecil. 932 – = 578 – 406 = 531 Cara 1 9 3 7 – 4 0 6 5 3 1 7 3 0 1 8 • Bimbing murid melengkapkan ayat matematik melibatkan anu menggunakan petak 100 dan blok asas. • Layari http://www.k5learning.com/free-math-worksheets/ second-grade-2/subtraction/subtract-3-digit-missing-numbers-noregrouping 1 – = 932 – 354 = 578 Cara 1 9 3 2 – 3 5 4 5 7 8 8 12 12 2 354 Cara 2 9 3 2 – 5 7 8 3 5 4 Cara 2 5 3 1 + 4 0 6 9 3 7 937 – 406 = 531 2.2.1 8 12 12 2 3 7 4 5 0 3 6 1 9
N 71 OTA GURU • Latih murid menolak menggunakan abakus yang melibatkan “kawan besar”. 2.2.1 7 Tolak 584. Turun 5 ratus. Turun 8 puluh, manik bawah tidak cukup. Kawan besar 4 ialah 6. 910 – 584 = Naik 910. Jawapan 326. Turun 4 sa, tidak ada manik bawah. Kawan besar 8 ialah 2. Jadi, ambil 1 ratus. Naik 2 puluh. 10 8 2 Jadi, ambil 1 puluh. Naik 6 sa. 10 4 6 910 – 584 = 326 867 – 172 = Cuba kira dengan abakus. BA 44-48 9:00 9:00 Imbas saya 9 1 0 – 5 8 4 3 2 6 10 8 0 10
72 NOTA GURU CUBA JAWAB Cari nilai dan . Tolak. 6 0 – 2 7 3 8 3 1 Betulkan jawapan. a a b c d f a b e g c 3 4 2 – 1 6 8 0 3 – 2 9 b 6 5 7 – 4 8 0 705 – 38 = 509 – = 72 Berapakah beza 115 dengan 204? Tolak 98 daripada 800. 613 – 97 = = 900 – 315 3 0 0 – 1 8 2 9 2 6 5 1 – 2 7 9 4 2 8 7 0 4 – 8 3 6 8 1 2 3 2.2.1 • Banyakkan soalan latihan dalam bentuk kad soalan atau lembaran kerja.
N 73 OTA GURU Berapakah baki durian? Cara 1 Cara 2 Semuanya 289 biji durian. Mula-mula, 289 tolak 60. Kemudian, tolak 105. Cuba tolakkan. Adakah jawapannya sama? 60 105 2 8 9 – 6 0 2 2 9 289 – 60 – 105 = 289 – 60 – 105 = 124 2 2 9 – 1 0 5 1 2 4 2 8 9 – 1 0 5 – 6 0 TOLAK BERTURUT-TURUT 2.2.2 Baki durian ialah 124 biji. 1 • Bimbing murid melakukan aktiviti simulasi menolak berturut-turut menggunakan blok asas. • Layari http://www.math-salamanders.com/image-files/mathworksheets-printable-column-subtraction-3-digits-3.gif
74 NOTA GURU • Bimbing murid menolak dengan mengumpul semula menggunakan pembilang, abakus dan sebagainya. • Layari http://www.math-salamanders.com/image-files/mathworksheets-for-2nd-grade-column-subtraction-3-digits-2.gifa 2.2.2 2 0 0 – 9 5 325 – 81 – 33 = 600 – 95 – 400 = 600 – 95 – 400 = 105 325 – 81 – 33 = 211 2 3 3 2 5 – 8 1 3 2 5 – 8 1 2 4 4 – 3 3 2 4 4 4 2 1 1 2 2 1 9 10 10 12 12 600 tolak 400 dahulu. Kemudian, tolak 95. 6 0 0 – 4 0 0 2 0 0 1 0 5
N 75 OTA GURU CUBA JAWAB 2.2.2 4 498 – 32 – 21 = Tolak 32. Turun 3 puluh. Turun 2 sa. Naik 498. Jawapan 445. Kira. 498 – 32 – 21 = 445 820 – 123 – 167 = 537 – 86 – 371 = 3 6 5 – 2 4 9 8 7 – 5 3 9 – 3 0 – 1 0 6 a c d b BA 49-51 Tolak 21. Turun 2 puluh, manik bawah tidak cukup. Jadi, naik 3 dan turun 5. Turun 1 sa. 5 2 3 Kawan kecil 2 ialah 3. 9:00 9:00 Imbas saya 4 9 8 – 3 2 4 6 6 – 2 1 4 4 5 • Bimbing murid menolak berturut-turut dengan pelbagai strategi. Galakkan mereka menggunakan abakus semasa menolak. • Tegaskan pemindahan jawapan bagi tolak berturut-turut mestilah betul.
76 NOTA GURU Ada buah buku di rak. buah ialah buku cerita. Baki 107 buah ialah novel. 1 2 3 4 Abang Hadi jual 342 ketul ayam percik. Dia juga jual 269 ketul ayam goreng. Jumlah ayam ialah ketul. Syarikat Indah menjual 203 buah kereta Proton Iriz dan 84 buah kereta Perodua Bezza. Jumlah jualan ialah 287. Ada 300 biji telur gred A dan 210 biji telur gred C. Beza bilangan telur gred A dengan gred C ialah biji. Perodua Bezza Proton Iriz 342 + 269 = 611 Gred A Gred C • Bimbing murid mereka cerita menggunakan ayat sendiri. Lakukan aktiviti secara berpasangan. Terima cerita murid yang munasabah. • Layari https://www.ixl.com/math/grade-2/subtraction-wordproblems-up-to-three-digits 2.5.1 300 210 203 + 84 = 287 295 – 188 = 107 300 – 210 = 90 REKA CERITA
N 77 OTA GURU Ada 518 buah beg kitar semula. buah beg itu dihantar ke pasar raya A. buah beg pula dihantar ke pasar raya B. Baki beg ialah buah. CUBA JAWAB • Bimbing murid mereka cerita menggunakan ayat sendiri. Lakukan aktiviti secara berpasangan. Terima cerita murid yang munasabah. 2.5.1 5 Syarikat Juara menjual helai baju sukan dan helai baju sekolah. Jumlah baju yang dijual ialah helai. Lengkapkan cerita. Lihat gambar. Reka satu cerita tambah dan satu cerita tolak. Reka cerita bagi ayat matematik. 341 + 189 = 530 a b 185 126 107 94 416 – 123 = 293 104 + 120 + 135 = 359 1 2 518 – 246 – 137 = 135 BA 52-53
78 NOTA GURU 126 tin biskut keju 279 tin biskut coklat Jumlah Baki 374 96 1 2 Jadual untuk bilangan tin biskut yang didermakan oleh Neeta. Kira jumlah tin biskut itu. Husin petik 374 tongkol jagung. Dia jual 96 tongkol. Berapakah baki jagung? Jumlah tin biskut ialah 405. Baki jagung ialah 278 tongkol. Cara Cara 1 2 6 + 2 7 9 4 0 5 3 7 4 – 9 6 2 7 8 126 + 279 = 374 – 96 = 126 + 279 = 405 1 1 • Minta murid memahami soalan dan mencatatkan maklumat penting yang diberikan. • Latih murid menggarisi maklumat penting dan menulis ayat matematik berpandukan masalah yang diberikan. 2.5.2 Lukis rajah. Ayat matematik Ayat matematik 16 2 6 14 374 – 96 = 278 SELESAIKAN Biskut Bilangan tin Coklat Keju 126 279 Biskut coklat Biskut keju
N 79 OTA GURU 3 Bapa Kim menternak kambing dan lembu. Dia ada 298 ekor kambing. Bilangan lembu lebih 54 ekor daripada kambing. Kira bilangan lembu. Kambing Kambing bapa Kim Lembu Kambing bapa Juli Bapa Juli menternak 136 ekor kambing kurang daripada kambing bapa Kim. Kira bilangan kambing bapa Juli. Bilangan lembu ialah 352 ekor. Cara 298 54 298 ? 2 9 8 + 5 4 3 5 2 298 + 54 = 298 + 54 = 352 1 1 • Bimbing murid menyelesaikan masalah secara simulasi dan menyemak jawapan secara tolak. • Tegaskan langkah-langkah menyelesaikan masalah, iaitu kenal pasti maklumat yang diberikan dan yang dicari, pilih strategi, tentukan operasi, selesaikan dan semak jawapan. 2.5.2 BA 54-55 Lihat rajah. Selesaikan. 136 ?
80 NOTA GURU CUBA JAWAB Selesaikan masalah. Amni ada 122 gelang getah. Divani ada 176 gelang getah. Kira jumlah gelang getah mereka. Farid ada 199 rantai kunci. Dia beri 18 rantai kunci kepada Rizal. Kira baki rantai kunci Farid. Jadual menunjukkan bilangan peserta gotong-royong. Peserta Dewasa 306 Kanak-kanak 129 Bilangan Kira tinggi Dina. a b Kira jumlah peserta itu. Berapakah beza peserta dewasa dengan kanak-kanak? 122 176 Dina 2.5.2 Lisa Tinggi saya 128 sentimeter. 1 2 3 4 • Banyakkan aktiviti atau latihan untuk mengukuhkan pemahaman murid mengikut tahap keupayaan mereka. • Layari https://www.superteacherworksheets.com/addition-2-digit. html Tinggi saya 3 sentimeter lebih daripada Lisa.
N 81 OTA GURU 81 3 × 2 = 6 NOTA GURU Ini ayat matematik. 1 Ada 3 orang kanak-kanak. Setiap kanak-kanak ada 2 belon. 3 kumpulan dua-dua 2 + 2 + 2 = 6 3 kali 2 jadi 6. 3 darab 2 sama dengan 6. 3 × 2 = 6 2.3.1 Bilangan kumpulan Bilangan objek dalam setiap kumpulan Jumlah objek DARAB 3 kali 2 ialah 3 darab 2. • Jalankan simulasi mengumpul objek dalam bilangan sama banyak untuk membina ayat matematik darab. Perkenalkan istilah dan simbol berkaitan darab. Tegaskan darab ialah penambahan berulang. • Layari https://www.ixl.com/math/grade-2/relate-addition-andmultiplication-for-equal-groups
NOTA GURU 82 NOTA GURU 82 2.3.1 2 2 × 4 sama dengan 4 × 2 2 × 4 = 4 × 2 2 kali 4 jadi 8. 2 darab 4 sama dengan 8. 2 × 4 = 8 0 4 8 + 4 + 4 4 kali 2 jadi 8. 4 darab 2 sama dengan 8. 4 × 2 = 8 0 2 4 6 8 + 2 + 2 + 2 + 2 × = 8 Saya susun 2 baris. Setiap baris ada 4 kuih bulan. Saya susun 4 baris. Setiap baris ada 2 kuih bulan. BA 56-57 • Bimbing murid melakukan simulasi yang melibatkan lajur dan baris untuk menunjukkan a x b = b x a. • Tegaskan bahawa hasil darab adalah sama walaupun kedudukan nombor yang didarab berubah. • Layari https://www.ixl.com/math/grade-2/count-equal-groups Bina ayat matematik.
N 83 OTA GURU N 83 OTA GURU 3 Kira bilangan butang dalam setiap kumpulan. 5 + 5 + 5 + 5 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 = 4 × 5 = 5 × 4 = 4 × = 5 × Lengkapkan ayat matematik. 2.3.1 CUBA JAWAB × = × 4 kumpulan lima-lima 5 kumpulan empat-empat BA 58 a b + + + + = × = kumpulan + = × = kumpulan • Bimbing murid melakukan simulasi menyusun kumpulan objek untuk menunjukkan operasi darab yang memberikan hasil darab yang sama. • Layari http://www.worksheetfun.com/Multiplication%20times%20table/ addandmultiplysquarestwo_2.pdf
NOTA GURU 84 NOTA GURU 84 NOTA GURU 84 1 Sifir darab 2 2 Sifir darab 3 1 × 3 = 3 2 × 3 = 6 3 × 3 = 9 4 × 3 = 12 5 × 3 = 15 6 × 3 = 18 7 × 3 = 8 × = 24 × 3 = 27 1 × 2 = 2 2 × 2 = 4 3 × 2 = 6 4 × 2 = 8 5 × 2 = 10 6 × 2 = 12 7 × 2 = 8 × 2 = 9 × 2 = 2.3.1 Basikal adik ada 3 roda. BINA SIFIR DARAB Saya tulis 6 × 2 = 12 seperti ini. Oh, saya ada dua sesungut! BA 59 6 × 2 1 2 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Apakah nombor bagi lompatan ke-5? • Bimbing murid membina sifir darab 2 dengan membilang dua-dua dan sifir darab 3 dengan membilang tiga-tiga. 0 2 4 6 8 10 12 14 16 18
N 85 OTA GURU N 85 OTA GURU N 85 OTA GURU 2.3.1 Bunga raya ada 5 kelopak. 4 × 5 = 20 3 Sifir darab 4 4 Sifir darab 5 1 × 4 = 4 2 × 4 = 8 3 × 4 = 12 4 × 4 = 16 5 × 4 = 20 6 × 4 = 7 × 4 = 28 8 × = 32 × 4 = 36 1 × 5 = 5 2 × 5 = 10 3 × 5 = 15 4 × 5 = 20 5 × 5 = 25 6 × 5 = 30 7 × 5 = 8 × = 40 × 5 = 45 BA 60-62 5 × 4 = 20 9:00 9:00 Imbas saya 5 × 4 2 0 • Bimbing murid melakukan simulasi yang melibatkan kumpulan dan ahli yang sama banyak dan mengaitkan sifir darab 4 dengan sifir darab 2. • Terangkan pola jawapan sifir darab 5 dan sifir darab 4. • Layari https://www.ixl.com/math/grade-2/write-multiplication-sentences -for-number-lines 0 5 10 15 20 0 4 8 12 16 20
NOTA GURU 86 NOTA GURU 86 2.3.1 5 Sifir darab 6 1 × 6 = 6 2 × 6 = 12 3 × 6 = 18 4 × 6 = 24 5 × 6 = 30 6 × 6 = 36 7 × = 42 × 6 = 48 × 6 = 1 6 5 30 3 18 2 7 12 6 36 4 24 8 9 Bilangan acuan Bilangan coklat Setiap acuan ada 6 biji coklat. BA 63 • Bimbing murid membina sifir darab 6 dengan membilang enam-enam. • Bimbing murid kaitkan sifir darab 6 dengan sifir darab 3. • Layari http://www.education.com/worksheet/article/times-tables-6/ 0 6 12 18 24 30 48 54
N 87 OTA GURU N 87 OTA GURU 2.3.1 6 Sifir darab 7 1 × 7 = 7 2 × 7 = 14 3 × 7 = 21 4 × 7 = 28 5 × 7 = 35 6 × 7 = 7 × = 49 × 7 = 56 × 7 = Berapakah jumlah pau di dalam 3 kukus? BA 64 Satu kukus ada 7 biji pau. 9:00 9:00 Imbas saya • Bimbing murid membina sifir darab 7 dengan membilang tujuh-tujuh menggunakan bahan konkrit. • Minta murid membuat kad sifir darab masing-masing secara kreatif. • Layari http://www.education.com/worksheet/article/times-tables-7/ 0 7 14 21 28 35 42 49
NOTA GURU 88 TEROKA RIA NOTA GURU 88 2.3.1 Sifir darab 2 2 4 6 8 10 Sifir darab 4 4 8 12 16 20 Sifir darab 6 6 12 18 24 30 + + + + + Bina sifir darab 5. Gunakan sifir darab 2 dan sifir darab 3 pula. Saya bina sifir darab 6. Saya gunakan sifir darab 2 dan sifir darab 4. BA 64 7 Sifir darab 8 1 × 8 = 8 2 × 8 = 1 6 3 × 8 = 24 4 × 8 = 5 × 8 = 6 × = 48 7 × = 56 × 8 = 64 × 8 = 72 Saya ada 8 kaki. • Bimbing murid membina sifir darab 8 dengan membilang lapan-lapan serta kaitkannya dengan sifir darab 4. • Bimbing murid menjalankan aktiviti Teroka Ria. • Layari http://www.education.com/worksheet/article/times-tables-8/ 0 8 16 24 32 56
N 89 OTA GURU N 89 OTA GURU 8 Sifir darab 9 1 × 9 = 9 2 × 9 = 18 3 × 9 = 27 4 × 9 = 36 5 × 9 = 45 6 × 9 = 54 7 × = 63 × 9 = 72 × 9 = Lihat digit berwarna. Ceritakan pola sifir ini. 1 × 9 = 9 2 × 9 = 18 3 × 9 = 27 4 × 9 = 36 1 1 1 2 3 1 2 2 1 4 5 3 4 2 3 6 7 8 5 6 7 4 5 6 9 8 7 1 × 9 = 9 2 × 9 = 18 3 × 9 = 27 Sifir 9 2.3.1 BA 65 Setiap kad ada 9 biji manik. 1 + 8 = 9 2 + 7 = 9 Jumlah digit bagi jawapan ialah 9. • Bimbing murid membina sifir darab 9 dengan membilang sembilan-sembilan. • Bincangkan susunan digit sa dan puluh dalam jawapan sifir darab 9 untuk memudahkan murid mengingatinya. • Layari https://www.superteacherworksheets.com/multiplication/ninestrick.pdf?up=1466611200 0 9 18 27 36
NOTA GURU 90 NOTA GURU 90 1 Darab. Lengkapkan jawapan. a b 2 Cari laluan bagi jumlah yang sama. Apakah haiwan yang ditemukan? 2.3.1 1 6 3 2 × 5 × 3 × 4 × 7 6 × 6 6 + 6 4 × 6 4 + 4 + 4 9 + 9 + 9 + 9 3 + 3 + 3 + 3 4 × 9 2 × 6 9 × 4 3 × 8 6 × 4 4 × 3 8 + 8 + 8 24 36 12 CUBA JAWAB BA 66-67 × 5 3 8 9 6 7 4 20 = = = = = = • Bimbing murid membina sifir darab 2 hingga sifir darab 9. • Galakkan murid mencongak sifir darab. • Layari http://www.multiplication.com/games/play/car-wash • Layari http://www.math-play.com/math-racing-multiplication-game/ math-racing-multiplication_html5.html
N 91 OTA GURU N 91 OTA GURU 2.3.1 1 Sifir darab 1 2 Sifir darab 0 1 × 1 = 1 2 × 1 = 2 3 × 1 = 3 4 × 1 = 4 5 × 1 = 5 6 × 1 = 6 7 × 1 = 8 × = 8 × 1 = 9 Sebarang nombor darab 1 sama dengan nombor itu sendiri. Sebarang nombor darab 0 sama dengan 0. Setiap piring ada 1 biji baulu. Tidak ada apa-apa di dalam setiap bekas. 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 0 × = BINA SIFIR DARAB 1, 0 DAN 10 0 + 0 + 0 = 0 3 × 0 = 0 1 × 0 = 0 2 × 0 = 0 3 × 0 = 0 4 × 0 = 0 5 × 0 = 0 6 × 0 = 0 7 × = 0 × 0 = 0 × 0 = 0 • Bimbing murid memahami sifir darab 1 dan sifir darab 0 dengan melakukan aktiviti simulasi menggunakan bahan konkrit.
NOTA GURU 92 3 Sifir darab 10 NOTA GURU 92 2.3.1 2.3.2 1 baris ada 10 biji manik. 2 baris ada 20 biji manik. Cuba kaitkan sifir darab 1 dengan sifir darab 10. 0 10 20 30 40 + 10 + 10 + 10 + 10 4 × 10 = 1 × 10 = 1 0 2 × 10 = 20 3 × 10 = 30 4 × 10 = 40 5 × 10 = 6 × 10 = 7 × = 70 × 10 = 80 9 × = Sifir × 1 1 × 1 = 1 2 × 1 = 2 Sifir × 10 1 × 10 = 10 2 × 10 = 20 BA 68-69 Lengkapkan. CUBA JAWAB Sifir × 10 c 5 × = 0 a 4 × 10 = b = 8 × 0 d 7 × = 70 e 50 2 3 4 9 × 10 7 5 f 1 8 4 6 0 3 7 × 1 4 9:00 9:00 Imbas saya • Bimbing murid membina sifir darab 10 dengan membilang sepuluhsepuluh. • Layari https://www.mathworksheets4kids.com/multiplication/facts/ single-number-column-large.png
N 93 OTA GURU 3 × 6 18 6 × 4 24 93 9 1 × 9 12 4 × 3 NOTA GURU 2.3.1 2.3.2 BA 70 10 5 1 Lengkapkan jadual. Skor 1 5 10 Bilangan sasaran 6 3 0 Ayat matematik 6 × 1 = 6 TEROKA RIA Cara Cari lagi dua nombor didarab dapat jawapan yang sama. • Terangkan skor mewakili ahli dan bilangan sasaran mewakili kumpulan dalam aktiviti KBAT. • Minta murid ingat sifir untuk aktiviti Teroka Ria. Teruskan aktiviti Teroka Ria untuk hasil darab yang lain. • Jalankan projek buku skrap sifir darab 0 hingga 10 secara berkumpulan.