PANEL PENULIS
IZZUDDIN BIN ZAINOL
D20191087570
IJAZAH SARJANA MUDA PENDIDIKAN
KESUSASTERAAN MELAYU DENGAN KEPUJIAN
FAKULTI BAHASA DAN KOMUNIKASI
UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS (UPSI)
PENHARGAAN
DR. ROSLIAH KITING
PENGARAH
PENGAJARAN , TEKNOLOGI DAN PENTAKSIRAN 1
FAKULTI BAHASA DAN KOMUNIKASI
UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS (UPSI)
SENARAI KANDUNGAN
PERKARA MUKA SURAT
• Pengenalan 1
• Objektif 1
• Manual Penggunaan Bahan Pembelajaran Guru 2-8
Set Induksi 9-12
Langkah 1
Langkah 2 13
• Manual Penggunaan Bahan Murid 14-31
Set Induksi
Langkah 1 32
Langkah 2
• Kesimpulan
• Rancangan Pengajaran Harian
• Penutup
PENGENALAN
Kementerian Pelajaran Malaysia telah menetapkan bahawa matlamat pembangunan sistem
pendidikan negara bagi menghadapi alaf baru ialah merealisasikan sistem pendidikan negara
bertaraf dunia bagi menjadikan Malaysia sebagai pusat kecemerlangan pendidikan. Sarji
(1993), menyatakan sepuluh fokus utama pengurusan pendidikan, yang antaranya ialah
pembinaan multimedia sebagai infrastruktur pengajaran dan pembelajaran
Kementerian Pelajaran mengadakan kemudahan di setiap sekolah untuk kegiatan
yang berkaitan dengan penggunaan bahan pengajaran dan pembelajaran. Kementerian
Pelajaran juga menawarkan kursus Teknologi Pendidikan pada peringkat sijil, ijazah pertama
atau lanjutan di beberapa buah institusi pengajian tinggi, penubuhan Persatuan Teknologi
Pendidikan yang pertama iaitu Persatuan Media Pendidikan Wilayah Persekutuan dan
kewujudan Bahagian Teknologi Pendidikan (BTP). Pada tahun 1980 berlaku perkembangan
pesat bidang Teknologi Pendidikan. Hal ini dapat dibuktikan dengan penubuhan Pusat-pusat
Sumber Teknologi di beberapa negeri. Empat buah Pusat Sumber Pendidikan Negeri (PSPN
Penggunaan media pengajaran mendahului pembentukan falsafah, teori dan amalan
yang berkait dengan pendidikan itu sendiri. Penyelidikan penggunaan media pengajaran
dalam alam pembelajaran merupakan asas penting untuk menentukan keberkesanan
penggunaannya Omar (2005). Dengan ini, penilaian terhadap kesan yang akan dihasilkan oleh
pengguna media pengajaran terkini seperti penggunaan komputer dalam mata pelajaran
Kesusasteraan Melayu perlu disegerakan pelaksanaannya. Maklumat yang berkaitan tentang
reaksi pelajar terhadap inovasi baru ini di dalam bilik darjah adalah amat berguna sekali.
OBJEKTIF
1. Sebagai panduan kepada guru untuk melaksanakan PdPr
secara berstruktur dan terancang.
2. Membolehkan murid mengikuti PdPr secara optimum
1
MANUAL PENGGUNAAN BAHAN
PEMBELAJARAN GURU
2
SET INDUKSI
(Rancangan Pengajaran Harian 3)
Bahan Bantu Mengajar: Youtube
Medium Pembelajaran: Google Meet, Whatsapp
YOUTUBE:
PANDUAN:
• Guru ke laman sesawang Youtube melalui pautan: https://www.youtube.com/
• Guru membuat carian pada ‘ruang carian’ dan masukkan tajuk video yang ingin di cari seperti
di bawah
Butang dan ruang
carian kongal.
Guru membuat
carian tajuk dan
membuat pilihan
vido yang hendak
dijadikan sebagai
bahan
pembelajaran.
Paparan video
visual yang akan
dikongsikan
kepada murid
Butang kongsi.
• Guru akan menyalin pautan video dan kongsikan kepada murid melalui aplikasi Whatsapp
ataupun ruang komen Google Meet sama ada sebelum ataupun semasa kelas berlangsung.
• Video Youtube dipaparkan kepada murid semasa sesi PdP bagi set induksi.
3
GOOGLE MEET:
PANDUAN:
• Guru akan membuat carian laman sesawang Google Meet melalui carian Google dari pautan
https://apps.google.com/meet/
Butang menyertai
mesyuarat
Butang Ruang
memulakan memasukkan kod
mesyuarat mesyuarat
• Guru menekan butang ‘memulakan mesyuarat’ dan menyalin pautan tersebut dan di hantar
kepada murid melalui aplikasi Whatsapp.
Jumlah murid yang
hadir
Butang: Ruang komen &
- Mikrofon perbincangan.
-Mengakiri
mesyuarat
- Kamera
• Butang mikrofon digunakan apabila guru dan murid ingin berkomunikasi, misalnya untuk
menerangkan dan bertanyakan hal-hal pembelajaran. Kamera dibuka bagi bagi melihat
wajah murid bagi tujuan pemantauan guru.
• Ruang komen digunakan untuk berbincang hal-hal pembelajaran serta berkongsi pautan-
pautan latihan/ aktviti daripada guru kepada pelajar. Disamping dapat digunakan murid
sekiranya mengalami masalah mikofon.
• Jumlah murid yang hadir boleh dipantau dan guru dapat mengenal pasti murid yang tidak
hadir ke kelas melalui Google Meet tersebut.
• Sekiranya guru ingin membentng slaid, hanya perlu menekan butang ‘ Bentang Sekarang’.
4
WHATSAPP:
PANDUAN:
• Aplikasi Whatsapp boleh digunakan melalui dua kaedah, iaitu melalu telefon pintar ataupun
melalui komputer riba.
• Melalui telefon pintar, guru boleh memuat turun aplikasi Whatsapp ini melalui Google
Playstore, manakala melalui komputer riba pula guru hana perlu pergi ke pautan Whatsapp
Web ( https://web.whatsapp.com/ ) dan mengimbas barcode melalui telefon pintar ke
komputer riba.
Butiran kelas
Bahan
Ruang pembelajaran yang
penyampaian
pesanan dikongsi guru
kepada murid
• Aplikasi Whatsapp boleh digunakan melalui dua kaedah, iaitu melalu telefon pintar ataupun
melalui komputer riba.
• Melalui telefon pintar, guru boleh memuat turun aplikasi Whatsapp ini melalui Google
Playstore, manakala melalui komputer riba pula guru hanya perlu pergi ke pautan Whatsapp
Web ( https://web.whatsapp.com/ ) dan mengimbas barcode melalui telefon pintar ke
komputer riba
• Guru akan berkomunikasi bersama murid melalui ruang penyampaian pesanan.
• Guru turut menyampaikan segala maklumat berkenaan bahan pembelajaran di dalam
kumpulan kelas 5 IR tersebut.
• Sebarang perkembangan akan dikongsi melalui aplikasi Whatsapp ini.
5
LANGKAH 1
(Rancangan Pengajaran Harian 3)
Bahan Bantu Mengajar: Slides Go
Medium Pembelajaran: Google Meet, Whatsapp ( sila rujuk set induksi )
SLIDES GO:
PANDUAN:
• Guru membuat carian laman sesawang Slides Go melalui Google dari pautan
https://slidesgo.com/
Ruang carian
tempat
Kategori template
slide yang boleh
dirujuk
Template slide
pilihan kegemaran
yang digunakan
• Guru memiih template slide yang ingin digunakan mengikut kandungan pembelajaran
yang ingin disampaikan kepada murid.
• Slides Go mempunyai lebh daripada 10, 000 template slide yang boleh dipilih dan
digunakan.
Tip dan
panduan
Template slide Pilihan
yang dipilih sumber bagi
untuk dimuat penghasilan
turun slide
• Guru perlu memuat turun slide pilihan mengikut kesesuain aktiviti pembelajaran yang ingin
disampaikan.
6
• Slides Go memrlukan sokongan Powerpoint dan Google Slides dalam penghasilannya.
• Guru juga boleh menghasilkan slide pembentangan melalui Google Slides iaitu kaedah yang
hampir sama dengan kaedah yang digunakan dalam Powerpoint.
• Guru boleh merujuk tip dan panduan penghasilan slide pada butang ‘ Tips and Tuturiols’ bagi
tujuan pemahaman lebih mendalam mengenai Slides Go.
• Selain pengunaan melalui komputer riba, guru juga boleh menggunakan telefon pintar untuk
memuat turun template secara percuma yang ada pada Slides Go.
• Berikut merupakan paparan Slides Go melalui telefon pintar:
7
LANGKAH 2
(Rancangan Pengajaran Harian 3)
Bahan Bantu Mengajar: Padlet
Medium Pembelajaran: Google Meet, Whatsapp ( sila rujuk set induksi )
PADLET:
PANDUAN:
• Guru perlu mendaftar masuk pada Padlet terlebih dahulu, sebelum membina satu
Padlet yang baharu melalui pautan https://padlet.com/dashboard
Paparan soalan
yang dihasilkan
Tajuk soalan
Ruang jawapan Cipta pautan
murid aktiviti Padlet
• Guru perlu memilh paparan atau template yang dikehendaki.
• Guru perlu memberi nama untuk Padlet dan memilih gambar bercorak yang guru minati.
• Guru boleh membuat pilihan sama ada:
i. Menunjukkan nama penulis pada setiap pos.
ii. Membolehkan orang lain memberi komen kepada Padletatau tidak.
iii. Membolehkn orang lain memberi reaksi terhadap pos anda.
• Guru boleh membina ‘tags’ untuk Padlet tersebut untuk memudahkan orang lain mencari
maklumat berkaitan.
• Guru juga boleh membina alamat pautan untuk Padlet tersebut dan berkongsi kepada rakan
guru mahupun murid.
• Guru boleh meambah ‘ contributor’dengan menaip email atau “username´ dan ‘ contributor’
diberi hak untuk menulis, membaca, atau mengubah post Padlet yang telah disediakan.
• Guru juga boleh menambah audio, video, imej dan juga document dalam pos anda.
• Padlet dapat dikongsi dengan rakan lain mahupun meurid melalui QR code, alamat website,
media sosial (twitter, facebook, email) dan export menjadi imej/ pdf.
8
MANUAL PENGGUNAAN BAHAN
PEMBELAJARAN MURID
9
SET INDUKSI
(Rancangan Pengajaran Harian 3)
Bahan Bantu Mengajar: Youtube
Medium Pembelajaran: Google Meet, Whatsapp
YOUTUBE:
PANDUAN:
• Murid ke laman sesawang Youtube melalui pautan https://www.youtube.com/
• Selain itu, murid akan menerima pautan video Youtube daripada guru sama ada melalui
ruangan komen Google Meet ataupun melalui aplikasi Whatsapp.
• Semasa sesi PdPR guru juga akan membentangkan video tersebut kepada murid.
• Murid hanya perlu membuka pautan yang diberikan dan menonton video tersebut.
• Berikut merupakan papran video melalui Google Meet yang dibentang oleh guru.
10
LANGKAH 1
(Rancangan Pengajaran Harian 3)
Bahan Bantu Mengajar: Slides Go
Medium Pembelajaran: Google Meet, Whatsapp ( sila rujuk set induksi )
SLIDES GO:
PANDUAN:
• Slides Go digunakan untuk menghasilkan slide pembentangan pembelajaran.
• Sistem Powerpoin menjadi bahan sokongan kepada Slides Go.
• Murid hanya memberi tumpuan terhadap penerangan daripada guru.
• Penerangan berkenaan pembelajaran menggunakan Slides Go ini akan dipaparkan oleh guru
melalui Google Meet. Guru juga kan berkongsikan fail Slides Go kepada murid dengan cara
guru berkongsikan melalui apalikasi Whatsapp.
• Murid boleh meninjau fail tersebut pada bila-bila masa sahaj untuk tujuan mengulang kaji
mata pelajaran.
• Berikut merupakan anatar contoh Slides Go yang telah disediakan oleh guru.
11
LANGKAH 2
(Rancangan Pengajaran Harian 3)
Bahan Bantu Mengajar: Padlet
Medium Pembelajaran: Google Meet, Whatsapp ( sila rujuk set induksi )
PADLET:
PANDUAN:
• Guru akan memberi pautan Padlet yang bertujuan sebagai aktiviti perbincangan/ latihan
kendiri kepada murid melalui ruangan komen Google Meet ataupun menerusi aplikasi
Whatsapp.
• Murid akan memasuki Padlet tersebut dan menjawab persoalan yang telah diberikan oleh
guru.
Tajuk pembelajaran/
aktiviti perbincangan
Soalan aktiviti
perbincangan
Ruang jawapan
murid
Ruang penambahan
jawapan
• Murid hanya perlu memasuki ruangan kumpulan yang telah disediakan bagi menjawab
soalan yang diberikan.
• Murid juga boleh menambah bahan lain seperti pautan, gambar dan video sekiranya
perlu.
• Murid perlu menggunakan email sendiri, ketika memasuki Padlet yang disediakan oleh
guru supaya guru dapat memantau aktiiti daripada murid.
12
KESIMPULAN
Media adalah kata jamak dari kata `medium’ yang boleh membawa erti ‘antara’. Hal
ini bermakna media boleh memainkan peranan sebagai perantaraan bagi pengirim (sender)
dan penerima (receiver) iaitu proses menukar pesan dan informasi. Media yang berperanan
sebagai ‘perantaraan ini boleh diklasfikasikan kepada dua kumpulan iaitu bahan bercetak dan
bahan bukan cetak Abdullah et al. (2009).
Media cetak merupakan bahan-bahan informasi yang dicetak di atas kertas, seperti
buku teks, buku kerja, buku rujukan, majalah, risalah, surat akhbar, nota-nota, prosiding
seminar, surat-surat berita dan laporan tahunan. Bahan-bahan tersebut dicetak bertujuan
memberikan instruksi atau panduan, menyampaikan maklumat dan mempertingkatkan
tumpuan atau fokus perhatian pada bidang yang dicetak.
Media berbentuk bukan cetak adalah kumpulan bahan pengajaran yang kedua yang
boleh diklasfikasikan pada jenis perkakasan (hardware) dan jenis perisian (software). Bahan
jenis perkakasan (hardware) seperti kamera, kamera video, perakam audio, radio, TV,
Komputer, Projektor Filem, projektor OHP, projektor slaid, projektor LCD dan projektor legap.
Bahan jenis perisian (software) seperti filem, transparensi, kaset audio, TV, slaid, perisian
komputer, mikrofis dan mikrofilem.
13
RANCANGAN PEN
( PEMBANG
NGAJARAN HARIAN 3
GUNAN INSAN )
14
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KESUSASTE
( RPH
MATA Kesusasteraan Melayu MINGGU
PELAJARAN Komunikatif
TARIKH 19 Mac 2021 HARI
(Jumaat)
GENRE Prosa moden (sajak)
TAJUK Nilai dan Pengajaran Cerpen Namun Itulah Hakikat
STANDARD 1.2 Mengenali dan memahami elemen sastera
KANDUNGAN
STANDARD 1.2.4 Mengenali dan memahami prosa moden iaitu cerpe
PEMBELAJARA
N i. Membincangkan nilai
PENDEKATAN Berfokus
i. Fokus Utama: Nilai
ii. Fokus Sampingan: Pengajaran
OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARA 1. Menyatakan definsi nilai dan pengajaran melalu
2. Menyatakan sekurangnya 4 nilai yang terdapat d
N 3. Menjelaskan sekurangnya 3 pengajaran yang ter
KRITERIA 1. Sekurangnya 17 daripada 20 murid dapat menya
KEJAYAAN aktiviti soal jawab
2. Sekurangnya 15 daripada 20 murid dapat menya
ERAAN MELAYU KOMUNIKATIF TINGKATAN 5IR
H2)
8 KELAS 5 Ibnu Rusyd
MASA 9.00- 10.00 pagi
Isnin (60 minit)
KEHADIRAN Lelaki: 9
Perempuan: 11
en
ui aktiviti soal jawab bersama guru.
dalam Cerpen Namun Itulah Hakikat melalui peta I-Think.
rdapat dalam Cerpen Namun Itulah Hakikat.
atakan definisi dan nilai dan pengajaran cerpen Namun Itulah Hakikat melalui
atakan nilai cerpen Namun Itulah Hakikat menerusi peta I-Think.
15
3. 15 daripada 20 orang murid dapat menjelaskan p
Jamboad..
EMK Ilmu:
i. Bahasa- kosa kata dan istilah
Nilai Kemanusian:
i. Kasih sayang
ii. Kerjasama
iii. Keberanian
iv. Tanggungjawab
v. Keyainan
KBAT
i. Menilai
ii. Menganalisis
Teknologi Maklumat dan Komunikasi
i. Whatsaaps
ii. Google Meet
iii. Slide perbentangan
iv. Youtebe
v. Laptop
pengajaran yang terdapat dalam cerpen Namun Itulah Hakikat melalui aktiviti
16
BBM - Laptop
- Slaid power point
- Buku Teks Antologi Kubentang Sehelai Peta
- Youtube
- Slide perbentangan
PENTAKSIRAN Secara lisan: Soal jawab
Secara Bertulis: Peta I-Think dan Jamboard
Pemerhatian: Guru memerhati tingkah laku dan keupaya
PENGETAHUA
N SEDIA ADA Murid telah membaca dan memahami teks Cerpen Namu
LANGKAH/MAS ISI KANDUNGAN
A
SET INDUKSI Kelas dalam talian dijalankan dengan • Gu
(5 Minit)
menggunakan platform Google Meet: dal
https://meet.google.com/fad-thxj-pvy dal
apl
Guru memulakan sesi pengajaran dengan kel
menayangkan video daripada sumber youtube • Gu
• Mu
ditu
aan murid ketika sesi soal jawab
un Itulah Hakikat serta telah menguasai tema dan persoalan cerpen.
AKTIVITI CATATAN
Pendekatan
uru memberikan pautan kelas secara - Berfokus
lam talian yang akan dilaksanakan
lam tapak Google Meet melalui • Strategi
likasi WhatsApp (Group WhatsApp - Berpusatkan murid
las).
• Kaedah
uru menayangkan video dari youtube. - Individu
- Penerangan
urid menonton video yang
unjukkan oleh guru dengan teliti. • Teknik
- Soal jawab
17
• Gu
raw
• Mu
yan
pan
Soalan: • Gu
Apakah yang dimaksudkan dengan sajak? jaw
Jangkaan Jawapan: ser
taju
iait
dal
• Sajak ialah puisi Melayu Moden yang
berbentuk karangan berangkap, berbentuk
bebas dan tidak terikat pada julah baris,
perkataan sebaris, suku kata sebaris,
rangkap dan rima.
• Terdiri daripada tema, persoalan, gaya
bahasa, dan bentuk
uru memilih seorang murid secara
wak untuk bertanyakan soalan. • Pentaksiran
- Lisan ( soal jawab)
urid lain diminta mendengar jawapan - Pemerhatian
ng diberikan dan boleh memberi
ndangan tambahan sekiranya ada • EMK
- Bahasa (kosa kata, tatabahasa)
uru menerangkan dan menambahbaik - Nilai murni (keberanian,
wapan yang diberikan oleh murid dan
rerusnya mengaitkannya dengan kerjasama dan krativiti)
uk yang ingin diajar pada hari ini - Sains dan teknologi (youtube,
tu nilai dan pengajaran yang terdapat
lam cerpen Namun Itulah Hakikat. • WhatsApp)
BBM
- Video youtube , Buku Teks
Antologi Kubentang Sehelai
Peta
- , Google Meet, Aplikasi
WhatsApp, Laptop
18
LANGKAH 1 Paparan slide pengajaran yang merangkumi •
•
(10 minit) teks dan bentuk sajak Ini Tanah Kita
Slide pembentangan (Power Point):
(Rujuk lampiran 2) •
(Rujuk lampiran 2) •
•
•
Murid masih menggunakan pautan • Pendekatan
- Berfokus
kelas atas talian yang sama (Google
Strategi
Meet). - Berpusatkan guru, pelajar dan
• bahan
Murid dipaparkan slide Kaedah
- Penerangan
pembentangan dan mendengar - Berkumpulan
penerangan guru berkaitan dengan Teknik
- Pembentangan
bentuk Sajak Ini Tanah Kita • - Soal jawab
Bagi menguji pemahaman murid, Pentaksiran
- Lisan (soal jawab)
guru menyediakan suatu soalan - Pemerhatian
- Bertulis (latihan kefahaman)
berkaitan bentuk Sajak Ini Tanah •
Kita sebagai tugasan kumpulan. EMK
- Bahasa (kosa kata, bentuk)
Murid dibahagikan kepada empat - Nilai murni (keberanian,
kumpulan. Setiap kumpulan • kerajinan, kerjasama)
melantik seorang ketua. - Sains dan teknologi (Google
Murid diberikan masa selama 5 Meet, Silde Power Point)
-
minit untuk berbincang bersama ahli BBM
kumpulan •
Murid diberikan pautan padlet
melalui whatsapp group sebagai
tapak untuk menghantar tugasan
berkumpulan
•
19
(Rujuk Lampiran 2)
Latihan kefahaman pada padlet
(Rujuk Lampiran 2)
LANGKAH 2 Aktiviti pada Padlet bagi menguji kefahaman 1.
(10 minit) murid mengenai tema dan persoalan Cerpen 2.
Namun Itulah Hakikat.
Link jam board:
https://padlet.com/d087570/Bookmarks
- Antologi Kubentang Sehelai
Peta, slide pembentangan,
googlemeet, Laptop.
• Pendekatan
- Analitik
Guru menjalankan aktiviti
Strategi
perbincangan berdasarkan tugasan - Berpusatkan murid dan guru
yang dilaksanakan murid. • Kaedah
- Berkumpulan
Setiap kumpulan dipilih secara - Penerangan
sukarela untuk membentangkan •
hasil jawapan daripada
20
3.
(Rujuk Lampiran 3) 4.
5.
Soalan Latihan Kefahaman:
- Jelaskan bentuk yang terdapat pada
sajak Ini Tanah Kita.
LANGKAH 3 Latihan Pengukuhan 1.
(15 minit) 2.
- Murid diberikan lembaran kerja
berkaitan bentuk sajak Ini Tanah Kita.
- Aktiviti Peta I-Think dijalankan.
perbincangan bersama ahli
kumpulan. •
Teknik
Ahli kumpulan yang lain memberi - Latihan soalan
pandangan berkaitan • Pentaksiran
- Pembentangan
pembentangan. - Pemerhatian
Guru akan menambah baik EMK
- Bahasa (kosa kata, ayat)
memperbaiki jawapan murid • - Nilai murni (keberanian,
sekiranya ada.
kegigihan, keyakinan dan
Guru akan menjelaskan semula kerjasama)
bentuk Sajak Ini Tanah Kita sebagai - Sains dan teknologi (Google
pengukuhan Meet)
• BBM
- Antologi Kubentang Sehelai
Peta Google Meet, Laptop
Murid diberikan lembaran kerja • Pendekatan
- Analitik
berkaitan sajak Kubentang Sehelai
Strategi
Peta. • - Berpusatkan guru, murid dan
Murid dikehendaki menghasilkan bahan
peta buih mengenai bentuk sajak
• Kaedah
21
3.
4.
Lampiran 4
1. Guru
PENUTUP Refleksi hasil pembelajaran mem
(5 minit)
meny
Soalan
1. Berdasarkan pembelajaran, apakah 2. Muri
rumusan dan refleksi yang kamu peroleh rumu
daripada aktiviti pembelajaran dan pengajaan
pada hari ini.
Kubentang Sehelai Peta beserta - Berkumpulan
- Penerangan
contoh.
Teknik
Murid dikehendaki menghantar • - Berulis (Latihan Pengukuhan)
tugasan yang diberikan dalam - Pemerhatian
group whastapp Pentaksiran
- Penulisan ( latihan Jamboard)
Guru akan memilih beberapa hasil - Pemerhatian
jawapan murid secara rawak dan • - Pembentangan
membuat penilaian. Perbincangan
bersama murid juga turut
dijalankan.
• EMK
- Bahasa (kosa kata, ayat)
- Nilai murni (keberanian,
kerjasama, keyakinan, kritis)
- Sains dan teknologi (Google
Meet dan Jamboard)
• BBM
- Antologi Kubentang Sehelai
u membimbing murid untuk
mbuat rumusan pembelajaran secara • Peta, Google Meet, Laptop
yeluruh.
Pendekatan
- Analitik
id memberikan tumpuan terhadap • Strategi
- Berpusatkan guru dan murid
usan yang guru telah rumusan.
• Kaedah
- Individu
22
3. Guru
Jangkaan Jawapan yang
Berdasarkan hasil pembelajaran hari ini, saya bentu
dapat mengetahui, memahami dan
menjelaskan bentuk bagi Sajak Ini Tanah 4. Muri
Kita. Akhir sekali, murid juga seronok dan perso
mahir untuk menjawab soalan melalui yang
aktiviti-aktiviti yang dilaksanakan.
5. Muri
perso
u menegaskan tentang isi pengajaran
g diajar pada hari ini iaitu mengenai • Teknik
uk bagi Sajak Ini Tanah Kita. - Soal jawab
id bersoal jawab tentang tema dan • Pentaksiran
oalan dengan guru mengenai apa - Lisan
g tidak difahami. - Pemerhatian
• EMK
id berjaya menjelaskan tema dan - Bahasa (kosa kata, istilah)
oalan secara terperinci. - Nilai murni (keberanian,
kerajinan, kejujuran,
kerjasama)
- Sains dan teknologi (Google
Meet dan Jamboard)
• BBM
- Antologi Kubentang Sehelai
Peta Google Meet, Laptop
23
Refleksi
- Murid memberikan kerjasama yang baik sewaktu sesi PdPC berlangsun
- Murid dapat memberikan jawapan dengan baik bagi pertanyaan dan lati
- Guru telah memberi perhatian terhadap murid yang memberi respon sec
4. Sekurang-kurangnya 17 daripada 20 murid dapat menyatakan bentuk ya
beserta contoh yang terdapat dalam Sajak Ini Tanah Kita.
Lampiran 1
Video dari su
https://www.youtube.com
ng dengan memberi maklum balas dan jawapan semasa sesi perbincangan.
ihan kefahaman yang diberi oleh guru.
cara aktif dan juga murid yang kurang memberi respon semasa kelas.
ang terdapat dalam sajak dan 15 daripada 20 murid dapat menjelaskan bentuk
umber youtube
m/watch?v=gwO-FZJgS6Y
24
Lampiran 2
Slide Apa Itu Sajak
Slide Bentk Sajak Ini Tanah Kita
Slide Teks Sajak Ini Tanah Kita
Paparan Latihan Kefahaman
25
Lampiran 3
Latihan pemahama
https://padlet.com/d
Instrumen
- Guru menggunakan kaedah google meet untuk menjalankan sesi pengaj
- Pengaplikasian aplikasi seperti whatsapp untuk berhubung dengan muri
pembentangan power point pula digunakan untuk penerangan mengena
- Penggunaan rubrik berfungsi sebagai rangka kerja untuk mentaksir hasi
rubrik ialah aktiviti padlet dan pembentangan.
an menerusi Padlet
d087570/Bookmarks
jaran dan pembelajaran secara dalam talian.
id, video daripada youtube untuk mengaitkan dengan pengajaran, slaid
ai pengajaran.
il kerja murid. Contoh aktiviti pembelajaran yang boleh ditaksir menggunakan
26
Borang Pentaksiran Bilik Darjah
Bil. Nama Set Induksi
Soal Jawab (Lisa
123
1. ABDUL KHAIRI BIN FAIZAL AMRI
2. AHMAD NUR IHSAN BIN KASSIM
3. AINUL MARDHIYAH BINTI HAMIZAN
4. KHAIRUNNISA BINTI NIK KAMAL
5. LUQMAN HAKIM BIN ABDULLAH
6. MOHAMMAD KHAIRUL BIN NUR
7. MUHAMMAD NAZRUL BIN SAFIE
MOHAMMAD ZULKIFLI BIN MOHAMMAD
8. ROSYAIDI
9. NIK IZZUDDIN BIN NIK MUHAMMAD
h Berdasarkan Standart Prestasi
Langkah 1 Langkah 2 Langkah 3
an) Soal Jawab (Lisan) Aktiviti Latihan Pengukuhan
Pembelajaran (Lisan/ (Bertulis)
padlet)
3123123123
27
10. NOOR IZATI BINTI ABDUL RASHID
11. NUR BASYIRAH BINTI ABDUL LATIF
NUR INTAN FAZILAH BINTI MUHAMMAD
12. HAIKAL
13. NUR KAMALIAH BINTI HASHIM
14. NUR NISA BIN MUHAMMAD AYUB
15. NUR SUZILAWATI BITI MAD NOOR
16. RABBUL IZZAH BINTI ZULKIFLI
17. SHAHRUL IKRAM BIN MOHD RODZI
18. SITI AMINAH BINTI NIK HUSSEIN
19. SITI MARIAM BINTI MOHD MASRI
20. ZULAIKHA BINTI ABDUL FUZAIMI
28
Rubrik
Penilaian Lisan: Induksi (Soal jawab berdasarkan video dari laman youtub
TAHAP KEBERANIAN
LEMAH (1) Tidak mempunyai keyakinan dan
keberanian dalam menjawab soalan
SEDERHANA (2) Mempunyai sebahagian keyakinan
CEMERLANG (3) dan keberanian dalam menjawab
soalan.
Mempunyai keyakinan dan
keberanian yang tinggi dalam
menjawab soalan.
be)
PENGETAHUAN ISI KEGRAMATISAN AYAT
KANDUNGAN
Hujah yang diberikan amat tidak
Tidak memahami dalam menjawab memuaskan dari segi kegramantisan
soalan dan memberikan hujah ayat
berkaitan dengan isi pengajaran dan
pembelajaran tidak jelas.
Memahami hampir sebahagian Sebahagian hujah yang diberikan
dalam menjawab soalan dan memuaskan dari segi kegramantisan
memberikan sebahagian hujah ayat.
berkaitan dengan isi pengajaran dan
pembelajaran yang jelas. Keseluruhan hujah yang diberikan
sangat memuaskan dari segi
Memahami keseluruhan dalam kegramantisan ayat.
menjawab soalan dan memberikan
hujah berkaitan dengan isi
pengajaran dan pembelajaran yang
jelas.
29
Penilaian :Penerangan Slide KEBERANIAN
TAHAP
Tidak dapat menyumbang idea
LEMAH (1) dalam kumpulan semasa sesi
perbincangan dijalankan
SEDERHANA (2)
Mampu menyumbang sedikit idea
CEMERLANG (3) dalam kumpulan semasa sesi
perbincangan dijalankan.
Sangat menyumbang idea yang
banyak dalam kumpulan semasa sesi
perbincangan dijalankan.
Penilaian Bertulis: Langkah 2 (Aktiviti Jamboard) K
Jumlah Markah
5-10 Murid menjawab s
2-4 Murid menjawab sebahagia
0-1 Murid gagal menjaw