KEMENTERIAN
PENDIDIKAN
MALAYSIA
PROGRAM TRANSFORMASI SEKOLAH TS25 3.0
3.4 OBJEKTIF PEMBELAJARAN &
KRITERIA KEJAYAA
(Slot 3)
IDEA UTAMA
Perancangan pengajaran yang
berkesan berpandukan objektif
pembelajaran.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
• Menulis objektif pembelajaran
berpandukan Standard Pembelajaran/Hasil
Pembelajaran/Huraian Sukatan Pelajaran
berdasarkan DSKP/HSP
• Menulis kriteria kejayaan berasaskan
Objektif Pembelajaran
KRITERIA KEJAYAAN
• Membanding beza objektif
pembelajaran dan kriteria kejayaan
• Menulis 1 objektif pembelajaran dan
2 kriteria kejayaan yang sepadan.
ONLINE LEARNING
(Bahan Pembelajaran)
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
&
KRITERIA KEJAYAAN
Aktiviti 1
• Arahan:
• Keluarkan tool kit 3.4.1.
• Fikirkan apa yang anda tahu mengenai Objektif
Pembelajaran dan Kriteria Kejayaan
• Isikan dua lajur yang pertama dalam tool kit
tersebut
• Bincangkan jawapan anda secara Think-Pair-Share
Carta K-W-H-L TOOL KIT 3.4.1
Tarikh :____________
Nama:____________________
Topik :_________________________
Apa yang saya Apa yang saya Bagaimana Apa yang saya
saya belajar baru belajar
telah tahu hendak tahu lebih lagi
• Objektif,
• Cara bagaimana mencapai objektif
• Sejauh mana objektif itu tercapai
Mandat : SPI Bil 3/1999
• Objektif yang boleh diukur
• Aktiviti pembelajaran yang sesuai
• Kaedah pentaksiran
• ABM/BBM/BBB/TMK
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Definisi
APA
yang murid
akan belajar
DUA MODELPENULISAN OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Objektif Tingkah Laku
(Mager, 1997)
Objektif Kognitif
(Gronlund, 1997)
DUA Model Objektif Pencapaian Instruksional
Objektif Tingkah Laku Mager
• Pencapaian (Selesaikan)
• Situasi (“5 x 4 = ?”)
• Kriteria (9 daripada 10)
Dalam masa 3 minit, murid akan
menyelesaikan 9 daripada 10 soalan
pendaraban seperti: 5 X 4 =
PERBEZAAN ANTARA OBJEKTIF TINGKAH LAKU
MAGER DAN OBJEKTIF UMUM GRONLUND
Objektif Kognitif Umum dan Spesifik Gronlund
• Objektif umum ( selesaikan)
• Contoh spesifik atau hasil
(mentafsir, menerangkan, mengira).
Murid dapat menyelesaikan soalan pendaraban
mudah.
a) boleh mendefinisikan makna pendaraban
menggunakan perkataan sendiri.
b) Boleh menyelesaikan masalah 5 X 4 = ______
PERBEZAAN ANTARA OBJEKTIF TINGKAH LAKU
MAGER DAN OBJEKTIF UMUM GRONLUND
Penulisan objektif yang baik ada
4 bahagian (ABCD)
• Audience (Audien)
• Behaviour (Tingkah laku)
• Condition (Syarat)
• Degree (Standard / Aras)
Heinich and his colleagues (2002)
BAGAIMANA MENULIS
OBJEKTIF?
Audien Biasanya ditulis sebagai “murid” atau lebih
spesifik ditulis “murid Sains Tahun Tiga”
Behaviour Tingkahlaku ialah nadi bagi objektif , ia mesti boleh
(tingkah laku) diukur, diperhati dan mesti spesifik. Kata kerja seperti
faham,menghargai dan mengingat bukan pilihan yang
baik dan perlu dielakkan. Kata kerja Bloom dan
Anderson boleh digunakan sebagai rujukan.
Condition Apa yang akan guru cadangkan, murid gunakan
untuk melengkapkan arahan yang diberi. Apa yang
(situasi) boleh diakses oleh murid seperti kalkulator, peta, nota,
dll.
Degree
( Aras ) Aras merujuk kepada standard yang murid mesti capai.
Tahap pencapaian aras berkaitan dengan had masa
(dalam 20 minit) atau bilangan jawapan yang betul
(7 daripada 10), atau julat ketepatan (90%) atau standard
kualitatif)
OBJEKTIF INSTRUKTIONAL A, B, C, D
CONTOH: MATEMATIK
TAHUN 6
CONTOH PENULISAN MAGER: CONTOH PENULISAN GRONLUND:
(Perlakuan, situasi, kriteria) (Objektif umum, contoh spesifik)
Di akhir pembelajaran, murid dapat: Di akhir pembelajaran, murid dapat:
menyelesaikan (perlakuan) 5 dari 6 soalan a) menyelesaikan masalah harian
(kriteria) yang berkaitan dengan peratus rutin yang melibatkan peratus.
seperti jumlah simpanan seseorang selepas
setahun setelah menerima dividen (situasi). b) mencari penyelesaian kepada
soalan berbentuk jumlah wang
CONTOH PENULISAN MODEL ABCD: simpanan selepas setahun setelah
(audience, behaviour, condition, degree) dividen diterima.
Di akhir pembelajaran, murid tahun 6 Omega
(audience) dapat menyelesaikan masalah
harian rutin (behaviour) yang melibatkan
peratus; dengan berpandukan contoh yang
diberi guru (condition); tanpa sebarang kesalahan
(degree)
CONTOH: BAHASA INGGERIS
TINGKATAN 1
CONTOH PENULISAN MAGER CONTOH PENULISAN GRONLUND:
(objektif umum, contoh spesifik)
(tingkahlaku , situasi, kriteria) At the end of the lesson, students should
be able to skim and scan a factual text.
• At the end of the lesson, students should (umum)
be able to skim and scan a 5-paragraph
a) Find at least 3 out of 5 advantages of
• factual text (tingkahlaku) with a partner home schooling from the text
to find the advantages of home schooling (spesifik)
(situasi) and list out at least three out of
five advantages (kriteria) b) List out the advantages in a graphic
organizer (spesifik)
CONTOH PENULISAN MODEL ABCD:
(audience, behaviour, condition, degree) c) Write out the details of each
advantage using bullet points in a
At the end of the lesson, Students of 1 Anggerik given template. (spesifik)
(audience) should be able to skim and scan a 5-
paragraph factual text (behaviour) within a
group of four (condition) to list out at least
three out of five advantages (degree) of home
schooling as mentioned in the text.
CONTOH: SAINS
TINGKATAN 1
CONTOH PENULISAN MAGER:
(perlakuan, situasi, kriteria)
Di akhir pembelajaran, murid dapat: CONTOH PENULISAN GRONLUND:
menyenaraikan (perlakuan 1) sekurang kurangnya (Objektif umum, contoh spesifik)
5 contoh campuran (kriteria 1) dalam kehidupan Di akhir pembelajaran, murid dapat
harian (situasi 1) dan mengasingkan (perlakuan 2)
campuran menggunakan kaedah penurasan menerangkan apa itu campuran.
(situasi 2) dengan tepat (kriteria 2) di dalam a) Di dalam kumpulan berempat,
kumpulan berempat. murid dapat, menyenaraikan
CONTOH PENULISAN MODEL ABCD: sekurang kurangnya 5 contoh
(audience, behaviour, condition, degree) campuran dalam kehidupan
Di akhir pembelajaran, murid Tingkatan 1 Averroes seharian.
(audience) dapat menyenaraikan (behaviour) b) Di dalam kumpulan berempat,
sekurang-kurangnya 5 contoh campuran (degree) mengasingkan campuran
dan menggunakan kaedah penurasan
mengasingkan (behaviour) campuran menggunakan
kaedah penurasan (condition) dengan tepat (degree)
di dalam kumpulan berempat.
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. menerangkan lima akibat
pencemaran
2. menyenaraikan lima cadangan
untuk memelihara alam sekitar
OBJEKTIF
menerangkan
pembelajaran
BUKAN
tugasan / aktiviti
Objektif Pembelajaran yang baik
S.M.A.R.T ialah akronim yang digunakan untuk memberi
panduan semasa menulis objektif yang boleh diukur.
• Setiap objektif harus mempunyai ciri-ciri SMART iaitu:
• SPECIFIC
• MANAGEABLE
• MEASUREABLE
• ATTAINABLE
• ACHIEVABLE
• RELEVANT
• REALISTIC
• TIME-BOUND
Objektif S.M.A.R.T
• OP yang baik ialah ditulis secara & dinyatakan
secara
• Boleh diukur dengan mudah oleh guru melalui
beberapa penilaian sama ada melalui gerak kerja
bertulis, lisan, aktiviti atau penglibatan murid.
• Guru harus mengambil kira kebolehcapaian
• Sesuatu OP secara realistik.
• Rancang aktiviti mengikut tempoh masa
Objektif S.M.A.R.T
22 Memekarkan Pemikiran Mencipta
Menilai
Penilaian
Sintesis Menganalisis
Analisis Mengaplikasi
Aplikasi Memahami
Kefahaman
Pengetahuan Mengingat
Bloom
Anderson
23 Bahasa Pemikiran
Aras Pemikiran Saya boleh ingat maklumat
Saya boleh ingat dan
menjelaskan idea dan konsep
Saya boleh menggunakan
pengetahuan dalam keadaan
serupa atau baru
Saya boleh mengekstrak keluar
idea-idea penting
Saya boleh membuat beberapa
pertimbangan dan keputusan
Saya boleh memikirkan idea-idea
baru dan cara-cara baru untuk
menggunakan maklumat
KRITERIA Success criteria are
KEJAYAAN specifically outlined ‘I can’
• Bagaimana murid statements that what the
menunjukkan bukti students need to do in
mereka telah order to achieve their
belajar? leaning goal.
• Apakah yang perlu “…success criteria summarize the key
mereka hasilkan?
step or ingredients the student
needs in order to fulfil the learning
intention (goal) – the main things to
do, include or focus on.”
- Shirley Clarke
(Ireland School Board)
KRITERIA KEJAYAAN
KRITERIA KEJAYAAN
• Satu cara untuk
mengetahui pengajaran
yang diinginkan telah
tercapai
• Bila & bagaimana perlu
menggunakan tenaga,
strategi & pemikiran
KRITERIA KEJAYAAN
• Gambaran aktiviti yang murid boleh lakukan & capai bagi
menjayakan Objektif Pembelajaran
• Guru menerangkan tentang OP & KK dengan gaya & bahasa yang
mudah difahami murid.
• Menggunakan KK untuk mengetahui apa itu kejayaan pengajaran.
• Merujuk OP & KK pada masa yang sesuai sepanjang masa PdP
untuk membolehkan murid menyemak pencapaian mereka.
(Pentaksiran Semasa Pembelajaran- Assessment as Learning)
• Memberi peluang kepada murid untuk menaksir diri/rakan-rakan
(Assessment as Learning) sama ada mereka telah mencapai OP &
KK ataupun tidak.
CONTOH PENULISAN OP DAN KK
• Di hadapan kelas • Di dalam RPH
• OP: Kami belajar untuk • OP: Pada akhir pembelajaran, murid
menyelesaikan masalah harian rutin tahun 6 Omega (audience) dapat
yang melibatkan peratus; dengan menyelesaikan masalah harian rutin
berpandukan contoh yang diberi (behaviour) yang melibatkan peratus;
guru; tanpa sebarang kesalahan. dengan berpandukan contoh yang
diberi guru (condition); tanpa
• KK: Saya dapat sebarang kesalahan (degree)
• Menganalisa pengiraan peratus dalam 3 • KK: Murid dapat
situasi dalam kehidupan harian yang
diberikan oleh guru • Menganalisa pengiraan peratus dalam 3
situasi dalam kehidupan harian yang
• Membuat pengiraan peratus terhadap 2 diberikan oleh guru
situasi masalah harian (di dalam
kumpulan) di atas kertas mah-jong • Membuat pengiraan peratus terhadap 2
berdasarkan kad situasi yang diberikan situasi masalah harian (dalam kumpulan)
oleh guru. di atas kertas mah-jong berdasarkan kad
situasi yang diberikan oleh guru.
• Mempamerkan hasil tugasan dan
menyemak pengiraan kumpulan lain • Mempamerkan hasil tugasan dan
semasa aktiviti jejak galeri menyemak pengiraan kumpulan lain
semasa aktiviti jejak galeri
KRITERIA KEJAYAAN YANG EFEKTIF
• Mesti berkait rapat dengan objektif
pembelajaran
• Mesti spesifik kepada aktiviti
• Merupakan sokongan dan berfokus kepada
pelajar semasa terlibat di dalam aktiviti
• Digunakan sebagai asas maklum balas
kendiri atau kepada rakan sebaya
Kenapa Menulis Kriteria Kejayaan?
• Kajian menunjukkan bahawa murid akan
bermotivasi dan akan lebih fokus kepada tugasan
sekiranya mereka tahu tujuan pembelajaran dan
mereka berupaya untuk membuat keputusan yang
lebih baik tentang bagaimana untuk melaksanakan
tugasan tersebut
• (AfL Reform Group 2003 in Walls, J.)
MENGAPA KRITERIA KEJAYAAN
?
• Menambah baik kefahaman murid
• Memberdaya (to empower) murid
• Menggalakkan pembelajaran kendiri
• Murid dapat memberi maklum balas yang tepat.
• Murid bertanggungjawab terhadap pembelajaran
sendiri.
Kenapa Menulis Kriteria Kejayaan dan
dikongsi dengan murid?
• Kurang pertanyaan semasa pelaksanaan tugasan/aktiviti
• Murid akan lebih berdikari untuk menyelesaikan tugasan
yang diberi
• Murid akan melihat gambaran keseluruhan (the big
picture) apa yang akan mereka lakukan seterusnya dan
bagaimana untuk mencapainya
• Pembelajaran Terbeza
• Memudahkan murid untuk menyemak semula hasil kerja
mereka
• Hasil Kerja yang lebih berkualiti kerana perlu memenuhi
kriteria
Aktiviti 2 : Ciri OP dan KK
• Berdasarkan pengetahuan sedia ada dan
contoh-contoh dalam Tool Kit 3.4.2, senaraikan
ciri ciri objektif pembelajaran dan kriteria
kejayaan yang boleh anda simpulkan.
• Buatkan perbandingan antara Objektif
Pembelajaran dan Kriteria Kejayaan di dalam
Tool Kit 3.4.3
Idea Rush
ONLINE LEARNING (OLL)
(Bahan Pembelajaran)
3.4. OPKK
(Slaid 20 & 21)
▪ Tentukan penulisan objektif
yang menjadi pilihan anda.
- Yang mana satukah yang
menjadi pilihan anda?
- Berikan justifikasi.
Contoh Penulisan 1
Objektif Pembelajaran & Kriteria Kejayaan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN KRITERIA KEJAYAAN
4.8. Menyelesaikan Murid dapat:
persamaan linear a) Menulis persamaan linear
serentak dengan kaedah serentak dengan kaedah
matriks.
matriks.
b) Mencari matriks songsang
menggunakan formula.
c) Mencari hasil darab antara
dua matriks.
d) Menentukan nilai-nilai
pemboleh ubah pada
persamaan linear yang diberi.
Contoh Penulisan 2
Objektif Pembelajaran & Kriteria Kejayaan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN KRITERIA KEJAYAAN
Menulis untuk Murid dapat:
menyatakan sesuatu a) Membaca jadual yang
situasi yang dibaca
dengan menggunakan diberi.
ayat yang betul, tepat b) Membuat rangka
dan gramatis.
penulisan.
c) Menulis cerita sepanjang
150 patah perkataan.
Contoh Penulisan 3
Objektif Pembelajaran & Kriteria Kejayaan
HASIL Menjelaskan dengan contoh, proses
PEMBELAJARAN pengoksidaan dan penurunan dari segi
pemindahan electron.
KRITERIA KEJAYAAN a) Murid dapat mengenal pasti agen
pengoksidaan.
b) Murid dapat mengenal pasti agen
penurunan.
c) Murid dapat menulis pemerhatian yang
berlaku pada terminal negatif.
d) Murid dapat menulis pemerhatian yang
berlaku pada terminal positif.
e) Menentukan nilai-nilai pemboleh ubah
PERBEZAAN ANTARA OP DAN KK
OP PERBEZAAN KK
DSKP (STANDARD ASAL OBJEKTIF PEMBELAJARAN
PEMBELAJARAN)
BAHAGIAN SET INDUKSI RELEVAN BAHAGIAN OP
BAHAGIAN PENUTUP MENJAWAB SOALAN BAHAGIAN AKTIVITI
APA YANG DIPELAJARI
MURID PENULISAN DI HADAPAN BAGAIMANA MURID
KELAS MENUNJUKKAN BUKTI
WE ARE LEARNING TO.. KEJAYAAN
(WALT) PENULISAN DI DALAM RPH
KAMI BELAJAR UNTUK WHAT I’M LOOKING FOR..
PADA AKHIR CIRI SPESIFIK (WILF)
PEMBELAJARAN, MURID SAYA DAPAT…
DAPAT….
PADA AKHIR
S.M.A.R.T. (BERSTRUKTUR) PEMBELAJARAN, MURID
MENCAPAI OBJEKTIF
MELALUI….
S.M.A.R.T. (FLEKSIBEL)
PERSAMAAN OBJEKTIF 1
PEMBELAJARAN & KRITERIA KEJAYAAN
OBJEKTIF KRITERIA
PEMBELAJARAN KEJAYAAN
• Boleh dilihat oleh ▪ Boleh dilihat oleh
semua murid di dalam semua murid di dalam
kelas kelas
• Dalam bahasa yang ▪ Dalam bahasa yang
mudah difahami murid mudah difahami murid
• Diterangkan kepada ▪ Diterangkan kepada
murid sebelum guru murid sebelum guru
mengajar mengajar
PERSAMAAN OBJEKTIF 2
PEMBELAJARAN & KRITERIA KEJAYAAN
OBJEKTIF KRITERIA
PEMBELAJARAN KEJAYAAN
• Sentiasa dirujuk ▪ Sentiasa dirujuk
sepanjang waktu sepanjang waktu
pembelajaran pembelajaran
• S.M.A.R.T ▪ S.M.A.R.T
PERSAMAAN OBJEKTIF 3
PEMBELAJARAN & KRITERIA KEJAYAAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN
• Relevan dengan ▪ Relevan dengan bahagian
bahagian Set Induksi
(Pemula) Set Induksi (Pemula)
▪ Relevan dengan bahagian
• Relevan dengan
bahagian Penutup Penutup (Plenari)
(Plenari)
PERBEZAAN OBJEKTIF 1
PEMBELAJARAN & KRITERIA KEJAYAAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN
• Berdasarkan ▪ Berdasarkan Objektif
Pembelajaran
Taxnomomy Bloom
• Berdasarkan
DSKP/HSP
• Berkait dengan APA ▪ Berkaitan BAGAIMANA
yang murid pelajari
murid melakukannya
▪ Bukti kejayaan dapat dilihat
PERBEZAAN OBJEKTIF 2
PEMBELAJARAN & KRITERIA KEJAYAAN
OBJEKTIF KRITERIA
PEMBELAJARAN KEJAYAAN
PENULISAN DI HADAPAN KELAS (dirujuki MURID)
• We Are Learning To… ▪ What Am Are
(WALT) Looking For… (WILT)
• Kami belajar untuk… ▪ Saya dapat…
PERBEZAAN OBJEKTIF 3
PEMBELAJARAN & KRITERIA KEJAYAAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN
PENULISAN DALAM RPH (dirujuk oleh GURU)
• Pada akhir ▪ Murid dapat
pelajaran murid melakukan/menunjukkan
dapat
PERBEZAAN OP & KK SEPINTAS LALU
Secara Mine and Combine, Bincangkan penulisan OP dan
KK untuk 4 contoh penulisan di bawah.
AKTIVITI 5 : REALITI DI SEKOLAH
Miskonsepsi OP dan KK
Bil PENYATAAN X
X
1. OP dan KK ditulis dengan ayat yang sama X
2. OP dan KK disalin terus dari Huraian Sukatan/DSKP/RPT X
X
3. OP ialah Hasil Pembelajaran Umum dan KK ialah Hasil X
Pembelajaran Khusus
X
4. OP ialah Fokus Utama dan KK ialah Fokus Sampingan
5. OP dan KK tidak dapat diukur
6. OP dan KK tiada kaitan antara satu sama lain dan tidak relevan
dengan aktiviti
7. Perancangan aktiviti PdP tidak perlu merujuk kepada OP dan/atau
KK sebagai fokus utama
Leong, A. J. W. (2016)
Cuba betulkan OP & KK berikut
ELAKKAN: memendekkan ayat dari OP ke
dalam KK
* Objektif Pembelajaran:
• Menerangkan dan menggunakan kata hubung yang mudah
dengan betul mengikut konteks.
• Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk
dengan betul.
* Kriteria Kejayaan:
• Menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 kata hubung
dengan betul .
• Menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.
Aktiviti 3
Satu OP Dua KK
• Pilih satu topik dari subjek teras.
• Tuliskan satu objektif pembelajaran dan dua
kriteria kejayaan berdasarkan DSK/DSKP bagi
topik yang di pilih di atas kertas mahjong (Muat
naik ke Padlet)
• Tentukan samada anda menulis menurut model
Mager, Gronlund, ABCD (dari e-pembelajaran)
atau mana mana model penulisan RPH
• Pamer hasil tugasan
Share your view